Proszę nie wprowadzać w błąd w lecie produkujecie tyle że są nadwyżki które nijak nie da się magazynować a mimo to elektrowni nie można wyłączyć. W zimie niby elektrownia wam zwraca ten prąd ale za to płacą wszyscy bo elektrownie zmuszono do odbioru tego niby eko prądu a elektrownia przelewa te koszty na wszystkich.
Nie da się magazynować? A elektrownie szczytowo-pompowe? Ale my mamy inny problem. Nam brakuje elektrowni. Budujemy przecież kolejne bloki energetyczne. Niestety węglowe odpadają, bo koszty emisji CO2 są za wysokie. Dlatego Polska musi importować prąd z zagranicy. A dzięki energii od suwerena, mniej jej kupujemy. Na tym polega magazynowanie. My naród dajemy energetyce w godzinach szczytu energię, której oni nie muszą bardzo drogo od Niemców kupować a w zamian oddają nam o 20% tej energii mniej zimą, w nocy, gdy mają jej sami za dużo. To że ludzie wierzą władzy, że ona robi łaskę to jest smutne. Na szczęście istnieje strona www.pse.pl gdzie na bieżąco pokazany jest eksport/import prądu i jego cena godzinowa. A że coś się nazywa magazynem wirtualnym energii, to nie znaczy, że fizycznie musi istnieć. Banki też mają na naszych kontach miliardy złotych, ale skarbce puste, bo obrót odbywa się poprzez zmianę zapisu w bazie danych. Pozdrawiam
@@PaneleFotowoltaiczne dokładnie. Tak jest ze wszystkim. Kolejne dziecko zaprogramowane do paplania co w tv powiedzieli. No przecież węgiel brunatny i prąd z niego z Niemiec jest mega eko...
@@PaneleFotowoltaiczne Bogate niemcy jakoś nie budują stacji szczytowo pompowych bo ich wydajność jest niska. Nadwyżkę z wiatraków w wietrzne dni za darmo przesyłali do pl by im sieci nie rozwaliło .Jak chcecie być eko to sami magazynujcie to w akumulatorach i budujcie te stacje. Dobrze wiecie jak to mało wydajne. Niemcy nadwyżkę próbują wykorzystać do produkcji wodoru. Dopóki nie wyjdziemy z euro kołchozu niemcy jako największy sponsor będzie dyktować nam warunki .Niemcy budują elektrownie gazowe bo dogadali się z Rosją a pl nie chciała się przyłączyć i czerpać korzyści za przesył gazu omijajacego Ukrainę więc teraz za to zapłacimy pozdrawiam serdecznie
@@marekmijacz9718 Marku myślałem że znikłeś ale to tylko 9 dni studiowania na temat elektrowni szczytowo-pompowej? :-) A o do alternatywnych źródeł energii nie musisz sie tak denerwować i budować obozów my wy oni... Jeżeli chcesz to zakładasz sobie instalację dla siebie lub inwestujesz żeby np była komercyjna.. nie chcesz ? to nie inwestujesz... nikt tego nie ma za złe. Ważne jest żeby rozwijała się dywersyfikacja pozyskiwania źródeł energii. A co do Niemiec ... rozpoczynali wcześniej niż my.
Bardzo dziękuje za naukę, w tym miesiącu ( grudzień ) montuję instalacje 100% of-grid i ten temat jest dla mnie mega ważny, gdyż chcę mieć dobre uzyski w zimie, a nie tylko latem. Zdrowia i Wolności życzę.
Cześć. Jak poszlo z tą rozbudowa ?. Ja będę zakładał teraz panele i po tym materiale wyszlo ze w sezonie grzewczym ( pompa ciepła tylko w dzień pracuje bo zmieniłem styl grzania i już prawie 300kWh różnicy widze w porównaniu z poprzednim półroczem) pasuje każdy kWh wytargać a w lecie będzie nadmiar .
Wielkie podziękowania za rzeczowy i konkretny wykład. Sam właśnie miałem szukać tych informacji ale z Pana filmu jest dla mnie już wszystko jasne. Pozdrawiam.
Panie Sławku, podziwiam Pana filmy. Wszystkio konkretnie i ciekawie przedstawione. Życzę powodzenia i czekam na kolejne filmy. Pozdrawiam z okolic Łańcuta.
Perfektni ,zrovna jsem nad tim premysle co by mi to v zime pridalo kdybych jeste vic naklonil k slunku,,usetril jste mi kupu prace .Mam 2 rady panelu jeden 40° a jedna 45° rozdil je jen ze snih rychleji sjede dolu ale to je vse vykon stejny .👍👍
Z moich 8-letnich obserwacji wynika że zimą mamy mało słońca :) i jaki by nie kombinować z kątem ustawienia, nie wiele zyskamy. Gdyby była możliwość "regulacji" kąta nachylenia byłoby super, ale producenci nie chcą pójść nam na rękę (w instalacjach naziemnych) Większość instalatorów PV ustawia kąt 30 stopni. Ciekawe że przy kolektorach słonecznych ustawiają 45 stopni :)
Rozmawiałem z kilkoma osobami które mają własne trakery - 2 i 3 osiowe. Dość zgodnie twierdzą, że ZIMĄ jak jest pochmurno, szaro, światło rozproszone - to najlepsza produkcja to panel obrócony dosłownie poziomo. Jedynym minusem jest konieczność usuwania śniegu. A to z kolei jest zupełnie niezgodne ze "statystycznym" podejściem obliczeniowym. Sam powoli przymierzam się do częściowego albo i całkowitego off-grid (bez sprzedaży i podłączenia do sieci), stąd moje zainteresowanie.
Panie Sławku dziękuję za film. Ja niestety musiałem położyć instalację pod kątem 0 stopni mały dach. Chciałem uzyskać produkcję około 6 MW rocznie i uwzględniając niekorzystny kąt dachu ale za to idealnie na południe położyłem instalację 6.8 kW. Z Pana opracowania widzę że prawie mi się udało bo zabraknie około 180 kilowatogodzin by osiągnąć zamierzony cel. Dziękuję za film i Pana pracę.
Logiczne rozumowanie obarczone błędem i ryzykiem. Założenie, że wypłaszczenie produkcji energii jest korzystniejsze od maksymalnej produkcji letniej i możliwie maksymalnej produkcji zimowej . Błędne koło Panie Sławku. Dużo pracy wykonanej ale trzeba produkować na maxa latem czyli wtedy kiedy nie ma przeszkód naturalnych ( śnieg, gęste chmury) a zimą cieszyć się z tego na co natura pozwoli. Tracker-em można kombinować., ale już dawno ktoś policzył, że na dachu 40 stopni jest najkorzystniejsze. Obniżanie produkcji latem z nadzieją, że zimą będzie większa produkcja to jak liczenie na to, że po dniu nie nadejdzie noc. Podobnie jak opowieści firm, że panele wschód-zachód też są opłacalne i że nie generują strat. No to z życia wzięte> ostatnie 5 dni. U mnie leży 3-5 cm śniegu, dzisiaj lekko pada, panele na południe, po kilkugodzinnych przejaśnieniach w środku dnia w czasie tych 5 dni oczyściły się ze śniegu i pomimo zachmurzenia coś tam produkują . U sąsiada za płotem panele wschód - zachód. Od 5 dni pod śniegiem bo przejaśnienia nie oczyściły ich ze śniegu. Ma zero produkcji od 5 dni.
Witam Panie Sławku, od dawna oglądam Pańskie filmy i jak zwykle poziom super. Warto byłoby zrobić symulację jak wygląda w systemie prosumenckim wariant wschód/zachód w porównaniu do czystego południa. Czyli np 8 kWp na południe w porównaniu do dwóch stringów po 4 kWp położonych w układzie wschód zachód. Wnioski mogą być zaskakujące - chodzi mi o poziom autokonsumpcji. Pozdrawiam.
Świetnie, że Pan porusza ten temat. Patrzę na wiele instalacji w mojej okolicy i mam takie spostrzeżenia; - instalacje na dachu i kąt nachylenia 30-45, wciąż brudne (w mojej okolicy mocno pyli sosna) i przy opadach śniegu cały czas przykryte śniegiem. Czasem zlodowaciałym już śniegiem. - nieopodal instalacja na dachu z nachyleniem około 60 stopni. Ani brudu, ani śniegu. Cały czas działa. Wystawa na południe z lekką odchyłką na zachód. Może też warto brać pod rozwagę takie rzeczy jak śnieg i brud? Co Pan o tym myśli? Także w kontekście zmian w rozliczeniach w PV
Panie Sławku, jeszcze jedno bym tylko do tych podliczeń dodał - symulację horyzontu. Przy uwzględnieniu nawet niewielkiego zadrzewienia (osobiście niestety symulowałem na potrzeby własnej instalacji warunki realne i równocześnie wyjątkowo złe, ponieważ zimą słońce przechodzi między(!) drzewami, a nie nad nimi) okazuje się, że 50° to jednak zdecydowanie za dużo ;)
Panie Sławku, niestety ale ten materiał opiera się na błędnych "domniemanych" założeniach: auto-konsumpcja w 100% jest możliwa (każdy ma inne potrzeby - bufor cieplej wody/brak bufora, podłogówka socha/mokra) optymalizacja pod konkretny rok jest prawidłowa (optimum lokalne vs globalne) jesteśmy w stanie coś zaoszczędzić - załóżmy czysto teoretycznie, że bez optymalizacji nasza auto-konsumpcja jest 0% a po optymalizacji będzie 100% ( w rozliczeniu rocznym) - to jest oczywiście nie możliwe. Wtedy nasz uzysk będzie pochodził z nieoddawania 20% do zakładu energetycznego. A więc maksymalnie uzyskaliśmy 20% co przy utracie produkcji rzędu 3% daje nam 17% zysku netto. Bardziej realnie: w okresie zimowym (od października do końca marca) produkujemy (z pańskich danych)~30% energii przy ustawieniu 40* i po optymalizacji zwiększamy do ~32% przy ustawieniu 55*. Tracimy 2% produkcji całkowitej ale zyskujemy 2% zwiększonej produkcji w zimie. Przy założeniu że w pełni to zużyjemy to zyskaliśmy 2%* 20% (uzysk z nie oddania do sieci) a więc 0.4%. Biorąc pod uwagę straty, netto jesteśmy 1.6% do tyłu! W praktyce jesteśmy pewnie w plecy 1.9% czyli prawie tyle ile straciliśmy netto. Dodatkowo, żeby taka analiza miała sens i była możliwa, należy przeprowadzić symulacje dla wielu lat i uśrednić wyniki ze wszystkich lat Nawet jeśli to zrobimy, to dalej nie wiemy jaki to ma wpływ na auto-konsumpcję bo nie uwzględniliśmy modelu energetycznego domu. Potrzebna jest symulacja na elementach dyskretnych przeprowadzona dla wieloletniego zbioru danych. Wtedy jesteśmy wstanie to przewidzieć. Na upartego można to zrobić w uproszczeniu w Excelu ale troche to zajmie. Napisałem program, który robi taka symulacje i niestety auto-konsumpcja jest znikoma. Dużo energii zużywamy w nocy a w dzień nawet jeśli używamy, to nie przez cały czas i wychodzi auto-konsumpcja na poziomie 10-20% więc gra niewarta świeczki. Jeśli chodzi o optymalizacje PV to moim zdanie to na czym trzeba się skupić, to globalny koszt wyprodukowanej kWh a więc cena ogniwa za kWp cena inwertera za kW instalacja na dachu czy na ziemi/dachu płaskim cena za robociznę w przeliczeniu na kW(p) Mając te dane wejściowe, możemy optymalizować stosunek mocy paneli do inwertera oraz kąt nachylenia paneli. W Polsce, optymalny stosunek mocy inwertera do paneli jest na poziomie 50-80%. Wiem, rozrzut ogromny ale to zależy od cen sprzętu; czy robimy sami czy przez firmę oraz jaki inwerter używamy centralny/micro). Rozumiem też, że może wydawać się to bez sensu bo tracimy energię, której inwerter w południe nie jest w stanie wyprodukować ale znowu - nie interesuje nas maksimum lokalne tylko globalne. Farmy fotowoltaiczne mają obecnie ten stosunek na poziomie od 25% do 50% co jest uzależnione od kosztów terenu, robocizny itp. Dla przykładu w Krakowie, instalacji na mikro-inwerterach, instalacji samodzielnej, cenie panela 1.41 PLN/Wp, cenie inwertera około 1000 PLN/kW, mamy poniższe dane jako wynik 11 letniej symulacji z uwzględnieniem strat sprawności paneli, wszelkich efektów zmieniających sprawność paneli itp. Powinno się udać wkleić do Excela. Jak widać cena energii może wzrosnąć aż o 43% (0.18 => 0.258 pln/kWh). Jest to różnica o wiele bardziej znacząca niż potencjalne zyski/straty na poziomie 2% z auto-konsumpcji. Warto zaznaczyć, dla osób czytających i rozważających, że żaden przedstawiciel handlowy nie zrobi takiej symulacji bo takie narzędzia nie są dostępne, nawet jakby świadomość tego problemu istniała wśród przedstawicieli handlowych to trudno byłoby wytłumaczyć klientowi "to my mamy rację". Żadna z firm, które obdzwoniłem nie pracuje na mikro inwerterach (twierdzą, że się psują i są droższe a jest na odwrót - cenę można wygooglać a gwarancje na mikro dają 25 lat a na centralne 10 lat). Jak to zwykle bywa brak kompetencji i dbania o klienta. Pozdrawiam Bartek Angle Inverter Manu Inverter Model PV Manuf. PV Model Pv Power Pv Price Energy per Year Energy Price Power Ratio 30 Hoymiles MI-2250 Longi LR4-60HPH-370M * 2 740 1,043 zł 735.8 kWh 0.180 zł 50.7% 32 Hoymiles MI-2250 Canadian HiKu7-CS7N-640MS * 1 640 1,094 zł 680.9 kWh 0.189 zł 58.6% 36 Hoymiles MI-2250 Longi LR5-72HPH-550M * 1 550 941 zł 610.2 kWh 0.190 zł 68.2% 32 Hoymiles MI-2250 Canadian HiKu7-CS7N-670MS * 1 670 1,146 zł 700.0 kWh 0.190 zł 56.0% 36 Hoymiles MI-2250 Longi LR5-72HPH-530M * 1 530 906 zł 593.2 kWh 0.191 zł 70.8% 36 Hoymiles MI-2250 Longi LR5-66HBD-500M * 1 500 855 zł 568.6 kWh 0.191 zł 75.0% 38 Hoymiles MI-2250 Longi LR4-60HPH-370M * 1 370 522 zł 423.3 kWh 0.191 zł 101.4% 38 Hoymiles MI-2250 Longi LR5-66HBD-480M * 1 480 821 zł 549.0 kWh 0.193 zł 78.1% 38 Hoymiles MI-2250 Longi LR4-72HPH-460M * 1 460 787 zł 525.3 kWh 0.196 zł 81.5% 38 Hoymiles MI-2250 Longi LR4-72HPH-440M * 1 440 752 zł 503.3 kWh 0.199 zł 85.2% 24 Hoymiles MI-2250 Longi LR4-60HPH-370M * 3 1110 1,565 zł 891.6 kWh 0.207 zł 33.8% 26 Hoymiles MI-2250 Longi LR4-72HPH-440M * 2 880 1,505 zł 803.7 kWh 0.213 zł 42.6% 26 Hoymiles MI-2250 Longi LR4-72HPH-460M * 2 920 1,573 zł 821.0 kWh 0.216 zł 40.8% 26 Hoymiles MI-2250 Longi LR5-66HBD-480M * 2 960 1,642 zł 839.6 kWh 0.218 zł 39.1% 24 Hoymiles MI-2250 Longi LR5-66HBD-500M * 2 1000 1,710 zł 855.1 kWh 0.220 zł 37.5% 24 Hoymiles MI-2250 Longi LR5-72HPH-530M * 2 1060 1,813 zł 874.7 kWh 0.225 zł 35.4% 24 Hoymiles MI-2250 Longi LR5-72HPH-550M * 2 1100 1,881 zł 888.4 kWh 0.228 zł 34.1% 20 Hoymiles MI-2250 Canadian HiKu7-CS7N-640MS * 2 1280 2,189 zł 945.1 kWh 0.241 zł 29.3% 20 Hoymiles MI-2250 Canadian HiKu7-CS7N-670MS * 2 1340 2,291 zł 961.5 kWh 0.246 zł 28.0% 20 Hoymiles MI-2250 Longi LR4-72HPH-440M * 3 1320 2,257 zł 954.4 kWh 0.254 zł 28.4% 20 Hoymiles MI-2250 Longi LR4-72HPH-460M * 3 1380 2,360 zł 970.4 kWh 0.258 zł 27.2%
masz Pan łeb do tych wszystkich danych, wykresow i exeli...czekam na Pana material jak juz bedzie wszystko wiadomo co z nowa ustawą ozc i jak to sie bedzie dokladnie mialo do obowiazujacych teraz warunkow. generalnie chodzi mi o to o ile gorzej bedzie mial prosument, bo zakladam ze lepiej nie bedzie. pozdrawiam
Kąt panela ustawiamy dokładnie taki na jakim położeniu geograficznym znajdują się panele czyli u pana powinno to być 51 stopni a na przykład w Gdańsku to będzie 54 stopnie proste
Czyli 50° optymalne w Polsce. Taki kąt dachu to tylko na góralskich domach :) Dla montażu dla gruntu to nie ma problemu dostosować kąta, ale na płaskich dachach i o małym nachyleniu trzeba będzie odpowiedni stelaż. Pytanie. Mam działkę budowlaną 1600m2, płaska pusta(odrolnione pole). W stronę południową 500m pole, dalej las. Czyli zero cienia. Na tym aerale da się zmieścić około 80KWp. Ale chcę być prosumentem, a więc do 50KWp. Czy da się np. wziąć 2x40KWp na tej działce? Np. Ja i ktoś z rodziny. Dwie umowy z Energa? Czy zostaje maximum 50KWp, aby zostać prosumentem. Oczywiście wyłącznie chodzi o sprzedaż prądu w celach zarobkowych.
Fajnie by było zestawić te dane procentowo z prawdziwymi danymi z całego roku, możliwe że w tych miesiącach zimowych występują inne warunki atmosferyczne niepozwalające i tak na większą produkcję, co by się przełożyło na trochę mniejszy "zysk" po zmianie kąta, a może nawet stratę.
Osobiście dziękuje ci za prace którą robisz dla nas ! Szkoda ze nie zarabiasz na tym co robisz! .Mam nadzieje ze kiedyś będziesz miał jakieś profity z kanału bo naprawdę zasługujesz
Super sprawa ale tylko dla paneli w 1 rzędzie. Jak mamy nieograniczoną powierzchnię, to możemy się tak bawić. Większość montuje panele na dachu. Proszę policzyć dla paneli na powierzchnię z uwzględnieniem zacieniania np. dla dachu płaskiego. Nagle okaże się, że lepiej pod niższym kątem z dodatkowym, rzędem paneli.
Panie Sławku dziękujemy, proszę zwrócić uwagę że w opcjach początkowych symulacji można odhaczyć optymalizację kąta nachylenia, w Pana lokalizacji wychodzi 39st i 1022 produkcji rocznej co zgadza się z Pana wynikami.
Panie Sławku, szacunek za Pana wysiłek. Genialne podejście. Super content. Mam propozycję na temat związany z nowelizacją ustawy o OZE. Temat ktory pewnie nurtuje wielu oglądających. Czy dla czynnego prosumenta, po 1 kwietnia jakakolwiek zmiana/rozbudowa/rekomfiguracja instalacji PV bedzie wiązała się z odgórną koniecznością przejscia na nowe warunki? Idą plotki że niestety tak. Można to gdzieś doczytać? Zapytać w pewnym źródle? Może film o tym? Pozdrawiam.
jakaś gotowa konstrukcja czy sam robiłeś bo ja nie mogłem znaleźć producenta bo wszyscy albo mieli gotowe zakucia na 35 albo im się nie chciało zrobić otworów inaczej...
Czyli opcje optymalne są dwie południe + 40% lub tracker ustalający kat na podstawie wyliczeń astronomicznych - co potwierdzają zestawienia co Pan robi
Gdyby Pan mógł przeanalizować taką sytuację. Fotowoltaika na gruncie 9,92 kWp azymut 200 stopni kąt nachylenia paneli 40 stopni. Panele trzeci rok. W pierwszym roku produkcja 10500 kWh, w drugim 10200 kWh w bieżącym roku już (04,09,2022) 8860 kWh do końca roku z pewnością przekroczę 10000 kWh. Z moich obserwacji wynika, że latem nadrabiam bo praktycznie do zachodu słonka za horyzont mam produkcję natomiast w okresie zimy już o 15.00 słonko schodzi za horyzont i kończy się produkcja. Latem słonko świeci mi w panele pod kątem prostym o godzinie 14.00 zimą o godz. 13,00 Teoretyczną sprawność mojej elektrowni osiągam bez problemu. Elektrownia na gruncie. Pytanie, czy opłaca mi się przestawianie całości bardziej w kierunku południowym? Duże przedsięwzięcie i kiepskie posadowienie na podwórku. Czy dla tych kilku procent warto ponosić trud i koszty?
Jak zwykle ciekawy film, fachowa wiedza i skrupulatna analiza! Dziękuję Panie Sławku! P.S. może jakaś alternatywa dla tych co chcieliby Pana wesprzeć ale jednorazowo, nie koniecznie przez cykliczny Patronite..? Proponuję podać nr konta, z chęcią podziękowałbym Panu w takiej formie. Jesli nie public to proszę o priv. Pozdrawiam serdecznie!
Obejrzałem film i cały czas mnie nurtuje: czy strata 20% jest ważniejsza od zysku 80%? Czy aż tak jesteśmy chytrzy? Zabrakło dość istotnego info, że pionizowanie paneli, w ramach możliwości najważniejsze znaczenie ma dla off- i semi-offgrid'owców. Dla prosumentów ma znaczenie jak najwyższa produkcja roczna. A 20% prowizji przy zerowych kosztach to nie jest dużo. Analizował Pan opłacalność własnego magazynu energii. O ile dobrze pamiętam analiza ta nie zawierała strat na przetwarzaniu energii PV➡️BAT➡️AC + straty na kablach i samym ładowaniu baterii. Najlepsze falowniki mają 96-97% przetwarzania, 3%*2+straty ładowania 10-15% i wychodzimy na ZERO. Fakt, niezależność jest bezcenna ale per saldo bilans jest ten sam. Dlatego ciągłe narzekanie, że dodajemy "za darmo" 20% już zaczyna mnie wqrwiać.
Za wszystko trzeba płacić. Ja uważam, że te 20% to nie jest zbyt wygórowana cena. W porównaniu do nowych zasad - tym bardziej. Na starych zasadach nie opłacało się przewymiarowywać bo nie uda się odzyskać wprowadzonej energii - nawet tych 80% procent. Na nowych zasadach lepiej wpuszczać maksimum byleby sieć wytrzymała.
Czy liczył Pan jaki uzysk miałyby panele obracające się w ciągu dnia w poziomie (podążające za słońcem, nie wiem jaka jest fachowa nazwa) względem takich ustawionych na 0°?
Kiedyś trafiłem na opis eksperymentu którejś politechniki, gdzie 2 takie same zestawy paneli oraz falownika zamontowano na dachu uczelni, jeden na konstrukcji stałej, drugi na ruchomej nadążnej za słońcem (solar tracker). Dane o produkcji zbierano przez ponad półtora roku i wynik porównania empirycznego był taki, że konstrukcja ruchoma miała +40% większą produkcję z kWp.
Panie Sławku SUPER. Ale coś mi się nie chce wierzyć że tylko 4 procent gdybym zmieniał kont nachylenia co miesiąc. Proszę to jeszcze sprawdzić bo myślę że tu drobna pomylka
a czemu nie kąt tak żeby w lecie produkcja byłą dłużej(od rana do wieczora) instalacja wschód zachód? Czym bardziej płasko tym szybciej zaczyna produkcje w ciągu dnia. ps. nie udało mi się nigdzie znaleźć rozkładu produkcji dziennej w zależności od konta nachylenia kierunku. Zastanawiam się czy lepiej wschód zachód czy np kat 10 stopni na południe by nie miał tej samej właściwości albo i lepiej bo jeśli wszystkie panel cały czas pracują to każdy mniej daje więc mniej się grzeje.... ps2. przydało by się policzyć opłacalność zakładając że konsumpcja stała jest np na poziomie 10% mocy paneli (lodówka, router, wentylacja itd..)
Mam ważne pytanie. Czy falownik SofarSolar rejestruje produkcję gdy nie działa internet? Byłem poza domem tydzień, padł internet, uruchomiłem teraz i nie widzę poprzedniego tygodnia.
zastanawiam się, czy przy tych obliczeniach jest uwzględnione to iż w zimie panele często mogą być zaśnieżone. czy tutaj była do obliczeń brana sytuacja że te panele mogą być zaśnieżone czy raczej były zawsze odsłonięte...
Witam, Panie Sławku od dawna śledzę Pański kanał z ciekawością. Mam do Pana pytanie co do rejestracji danych na pendrivie. Mam też Froniusa, po włączałem to co opisują na forum, jednak nic mi nie rejestruje na pendrivie. Czy pena należy jakoś konkretnie z formatować ? Ja próbowałem z różnymi wielkościami, różne formaty, teraz próbuję z 16 GB FAT32 i nadal nic. Czy należy odpowiednio nadać nawę pendriwowi np. Fronius czy to nie ma znaczenia. Pozdrawiam.
Te dywagacje mają sens tylko w przypadku gruntowej instalacji - kąt dachu determinuje nam kąt paneli - a na płaskim dachu lepiej mieć bardziej plaski kąt z powodu wiatru i zacienienia następnego rzędu... Ciekawe jak z bifacjalami na płaskim dachu, bo nigdzie nie mogę tego znaleźć
Pozwolę sobie zauważyć, że ta symulacja uwzględnia również WIELOLETNIE dane pogodowe, w szczególności chmury, najbardziej zimą. Dlatego wyniki MOGĄ być mocno zafałszowane w dół dla kąta około 80 stopni gdy zima będzie wyjątkowo słoneczna, i odwrotnie dla pochmurnego lata rzeczywista produkcja będzie znacznie poniżej prognoz. Do tego dochodzi kwestia mikroklimatu, który może znacząco odbiegać od uśrednionych danych wieloletnich dla danego makroregionu. Zarówno in plus, jak i in minus. Sugeruję traktować ją z dużym dystansem i w żadnym wypadku nie traktować jako pewny punkt odniesienia. To jest TYLKO prognoza i to niekoniecznie bardzo wiarygodna. Raczej szacunkowa. Robiłem testy dla różnych kątów i wyniki empiryczne (cztery panele Longi 440) w zeszłym roku bardzo odbiegały od tych prognoz. Szczególnie zimą prognozy były zaniżone.
@@somework5696 Moim zdaniem tracker (trucker - to kierowca ciężarówki) to nieekonomiczne rozwiązanie. Kalkulacja rentowności trackera bardzo dobrze wygląda głównie u producenta, u użytkownika już nie tak kolorowo... Koszt trackera to jakaś sufitowa astronomia. Za te pieniądze lepiej kupić więcej paneli i zainstalować je na lekkim, STATYCZNYM stelażu. Łatwo to wyliczyć. Autor tego kanału poświęcił osobny odcinek na analizę relacji mocy paneli do mocy falownika. Radzę obejrzeć, bo dobrze koreluje z dylematem: tracker, czy przewatowanie falownika? Ja testowałem co innego. Interesowało mnie jaki maksymalny uzysk energii można osiągać zimą. Szczególnie w kontekście kąta elewacji paneli. Wyszło mi że 75 stopni to optimum dla uzysku zimowego. Dodatkowa zaleta jest taka, że śnieg nijak nie zatrzymuje się na panelach - nie trzeba ich odśnieżać. Wprost trudna do przecenienia zaleta. Wie to ten, kto choć raz je odśnieżał.
@@somework5696 Nigdy nie słyszałem wiec nie może być po raz kolejny ze montaż trackera jest optymalnym owiązaniem dla PV.Optymalnie to znaczy z tej samej powierzchni albo tej samej kwoty największy zarobek w pieniążkach. Należy też pamiętać że optymalizowanie na kWh nie musi oznaczać optymalizowania na złótówki ze względu że cena energie zmienia sie w zależnosci od godziny
Zastanawia mnie jedna rzecz Jeżdżę od dłuższego czasu do Chorwacji na urlop,byłem tam już w wielu różnych miejscach,i nie widziałem u nikogo paneli fotowoltaicznych ,a przecież warunki słoneczne chyba dużo lepsze niż w Polsce
Tu jest informacja columbuselite.pl/2020/11/26/jak-chorwaci-dbaja-o-srodowisko a tu jest wieloletni ich plan www.cire.pl/pliki/2/whebdastrategiaenergetycznarepublikichorwacji.pdf
@@PaneleFotowoltaiczne bardziej chodzi mi o indywidualnych odbiorców ,a nie farmy .Dziwne trochę bo na każdym domu po kilka agregatów klimatyzacyjnych ,praktycznie w każdym pokoju ,generuje spore zapotrzebowanie na energię elektryczną ,a może prąd w Chorwacji jest tak tani że nie opłaca się Chorwatom zakładać systemów fotowoltaicznych 🤔A może nie mają tam telemarketerow którzy dzwonią po 3 razy w tygodniu i namawiają ludzi by to zakładać🤣
Przypuszczam, że perowskitowe folie fotowoltaiczne, którymi będzie można ,,otulić" całkowitą powierznię budynków rozwięją problem efektywności kątów padania. Ale to dopiero rozwojowa strefa technologiczna przyszłości.
Kąt ma znaczenie i to niebagatelne, szczególnie zimą. Im większy kąt tym szybciej zejdzie śnieg. Więc jeżeli miałbym wybierać 25 czy 50, to wybrałbym 50.
Super. Mnie zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. Mam panele 35 stopni tylko postawione na krzywym terenie i nie są w poziomie. Instalacja jest wychylona na wschód. Ciekawi mnie czy to ma jakieś znaczenie na produkcję jak bym miał wypoziomowana instalację. Co pan na to? Pozdrawiam.
@@PaneleFotowoltaiczne teoretycznie to najczęściej słońce mamy rano. Szczególnie zimą. Po południu często nachodzą chmury. A praktycznie to nikt nie wie. Ciekawi mnie tyko czy to może mieć jakiś wpływ na produkcję. Firma montująca panele kazała odsunąć się od ogrodzenia działki bo słupki i siatka będą rzucać cień i w sumie mieli rację. Więc skoro tak postawili instalację to chyba znają się na robocie i bubla nie zrobili. Ale ciekawe jest zagadnienie z wychyleniem instalacji między wschodem a zachodem. Z tego co zauważyłem u sąsiadów mających proste instalację na dachu z mojej dużo szybciej rozpuszcza się śnieg. Wracając po południu do domu moje panele były czyste a u nich jeszcze do połowy zaśnieżone.
W nowelizacji jest zapis że energia ma być rozliczana godzinowo, więc z tego wynika że produkcja i pobór w danej godzinie muszą być bilansowanie 1:1. A ewentualna nadprodukcja bądź nadpobor będą rozliczane na zasadzie netbilingu.
Witam, dlatego roczny wykres wygląda jak wygląda, ale jeżeli postawimy wszystko na jedną kartę / na lato i trafi się deszczowe to już tego nie nadrobimy.
Czy chodzi o pojęcie magazynu wirtualnego, czy że musimy? Kiedyś ktoś protestował, bo obiecano mu w Żabce, że będzie za zakupy zbierał punkty a on i mu je naliczali w wirtualnej bazie danych a zbierać dla niego oznaczało mieć je fizycznie w kieszeni lub w albumie. Podobnie jest w banku. Wpłacamy własne pieniądze na lokatę i je po roku wypłacamy ale to nie są te same banknoty. Nasze od razu zostały użyte, wypłacone stojącymi za nami w kolejce człowiekowi. Z energią jest podobnie. Energetyka nie ma skrzynki, gdzie magazynują nasze elektrony. Wszystko odbywa się na zasadzie wskazań liczników, wirtualnie bo mamy 2021 rok a nie 1410 acz i w 1410 roku Zakon Maltański, przyjmował wpłatę pieniędzy w jednym kraju a wypłacał je w innym, po okazaniu dokumentu zwanego depozytem. Miłego dnia.
@@PaneleFotowoltaiczne Po pierwsze: Sieci energetyczne służą do przesyłania energii elektrycznej a nie do jej magazynowania.Po drugie : System energetyczny w Polsce jak i w Europie nie posiada żadnych możliwości magazynowania energii elektrycznej. Owszem istnieje taki program budowy rozproszonych indywidualnych magazynów energii el. ale jest on w powijakach i jego wydolność w skali europejskiej to ok. 1 GWh czyli pikuś w stosunku do do produkcji i konsumpcji tego medium i jest on w lwiej części po stronie prosumentów . I po trzecie : porównanie do Żabki czy Banku jest wręcz śmieszne. To tak nie działa . To jest produkcja a nie obracanie wirtualnymi KWh .Kiedy jest wysoka produkcja energii zielonej bloki konwencjonalnych elektrowni muszą obniżać produkcję co podnosi koszt KWh ( nie można ludziom powiedzieć idźcie do domu bo słonko świeci i wieje,również zużycie mediów na potrzeby własne nie spada proporcjonalnie do obciążenia bloków energetycznych). Pracuję w elektrowni prawie 30 lat i jak słucham takich bzdur to mi ręce opadają.Nie ma szans aby oddanie i pobór do sieci dla prosumentów było w stosunku 1:1 - niech pan ludziom nie obiecuję gruszek na wierzbie. Owocnych wyliczeń życzę ale to tylko teoria. Praktyka wygląda trochę inaczej. Dobranoc
Fajna prezentacja, tylko nie było nic o piramidach, a sugerowała to miniaturka. Ciekawe byłoby wyliczenie jak podzielić panele na dachu zorientowanym na wschód-zachód. Czy po równo, czy lepiej więcej na zachód i o ile więcej. Pozdrawiam
Są modele ruchu słońca po nieboskłonie przez cały rok w azymucie i elewacji, można zrobić podobną symulację. Ale zachmurzenia nie przewidzisz i to są realne różnice między modelem matematycznym a rzeczywistością. Wystarczy porównać swoje słupki produkcji rocznej z tymi z wykresu, oczywiście skalujac moc instalacji. Wracając do ułożenia paneli wschód-zachód warto przeanalizować kąty zacienienia w zimie, żeby się nie okazało, że oddalone o 100m wysokie drzewo sąsiada rzuca cień korony na instalację... Czy linia starych drzew 200m dalej. Zimowe kąty są bardzo ostre.
Kąt nachylenia piramid jest identyczny z najbardziej optymalnym ustawieniem paneli z moich wyliczeń. Co do podziału wschód - zachód, robiłem już o tym film. Pozdrawiam
@@PaneleFotowoltaiczne No to ładnie. Starożytni Egipcjanie już wiedzieli jaki będzie najlepszy kąt paneli w Polsce i zostawili nam podpowiedzi. A my dalej liczymy kalkulatorami. ;)
@@soltys_w Mam model (położenie słońca i księżyca na niebie w dowolnym momencie czasowym) tylko nie wiem co dalej. Zakładając, że 100% będzie dla stanu kiedy wektor słońca będzie równoległy do normalnej czyli... I tutaj błądzę bo szkoła podstawowa była dawno temu. A chętnie poczytałbym jak to policzyć.
@@sawomirsiwek7558 Największa produkcja jest kiedy promienie słońca padają prostopadle na panel. Co minutę aktualizować azymut, elewację i nasłonecznienie i można sobie zasymulować skuteczność trackera.
Ale teoria. Po co 50 stopni? Kasujesz połowę dachu. Jak najbardziej na płasko i będzie 10 % gorzej ale 50% więcej produkcji. Cena paneli jest o połowę tego co obyło.
Na wikipedii jest napisane ze w Polin jest srednio 66 dni slonecznych Czyli energia z wody z wiatru ok A tu odlatujesz chłopie w kosmos Jedz do Grecji na polodnie gdzies za i spelniaj marzenia solarne
W lato nawet w pochmurne dni jest dość jasno znaczy jest możliwa produkcja. I nawet dosyć duża. Jest jakiś mit, że do produkcji energii ze słońca potrzeba bezchmurnego nieba.
@@sawomirsiwek7558 Sluchaj mozesz sobie produkowac jak masz akumulatory Napisalem wyraznie fotovoltaika w tym kraju jest kompletnie nie racjonalna e poriwwnaniu z wiatrem czy woda Identyczna sytuacja jest z basenem masz i mozesz sie pochwalic 3 moze 4 miesiace w roku Kapac mozesz sie moze miesiac Jesli sie chwalisz ze masz ok efekty sa mizerne w porownaniu do Grecji czy Afryki poprostu mizerne czytaj nieoplacalne
Ta instalacja ma być na sklepie spożywczym, więc pobór prądu jest od bardzo wczesnych godzin i do bardzo późna, nadmienię jaszcze że instalacja nie będzie na zasadach "prosument" bo nie ma umowy kompleksowej.
Kąty nachylenia w zimie nie mają więekszego znaczenia bo mamy permanente zachmurzenie brak słońca. Model jest teoretyczny zakłądający że czy to zimą czy latem występije proporcjonalne nasłonecznienie co nie jest prawdą. A zatem ograniczenie produkcji latem na rzecz zwiększonej autoknsumpcji w okresach pozaszczytowych nie spina się ekonomicznie ...
To są dane z rzeczywistych lat, czyli uwzględniają zachmurzenie jakie jest na danym obszarze w poszczególnych miesiącach roku. W symulacji można sobie wybrać dane meteo z satelitów USA, lub stacji naziemnych, z kilku lat lub z wielu lat itp.
Te dywagacje są czysto teoretyczne z niewielkim zastosowaniem praktycznym. Stosowanie optymalnego kąta nachylenia ma tylko zastosowanie na gruncie, na dachu nic z tym nie zrobimy. Wszelkie rozwiązania ułatwiające życie mają sens kiedy z nich korzystamy i nie poświęcamy na nie dodatkowego czasu. Bieganie za słońcem aby złapać te kilka procent jest zwykłym marnowaniem czasu, a czas to też pieniądz. Poza tym ten program wylicza tylko teoretyczny uzysk z paneli. Uwzględnia tylko statystyczne nasłonecznienie w danej lokalizacji a to może się bardzo różnić od rzeczywistej pogody jaka jest w danym roku. Wniosek wysuwa się taki że tabelki te są jedynie poglądowe nawet dla danej lokalizacji i ustawienie kąta paneli też nie jest jakimś priorytetem. Co zostało udowodnione w filmie. Pozdrawiam
Mając dach, faktycznie nie mamy wyboru, ale już grunt daje nam dużo możliwości. Począwszy od kierunku (czy równolegle do ogrodzenia, czy idealnie na południe, a skończywszy na kącie i wysokości od ziemi. Montując panele na lata musimy brać pod uwagę statystyczną pogodę, bo tak to wyjdzie, poza tym czy zastosujemy kąt 20 czy 60 stopni, pogoda będzie identyczna i tylko od tego kąta będzie zależało w jakim stylu i ile energii pozyskamy z paneli. Pozdrawiam
jak zwykle merytorycznie i fachowo - tak trzymaj może zrobiłbyś filmik (porównanie) działania paneli bez/z optymalizatorami .... czy jest sens je stosować ? pozdrawiam,
Proszę nie wprowadzać w błąd w lecie produkujecie tyle że są nadwyżki które nijak nie da się magazynować a mimo to elektrowni nie można wyłączyć. W zimie niby elektrownia wam zwraca ten prąd ale za to płacą wszyscy bo elektrownie zmuszono do odbioru tego niby eko prądu a elektrownia przelewa te koszty na wszystkich.
Nie da się magazynować? A elektrownie szczytowo-pompowe? Ale my mamy inny problem. Nam brakuje elektrowni. Budujemy przecież kolejne bloki energetyczne. Niestety węglowe odpadają, bo koszty emisji CO2 są za wysokie. Dlatego Polska musi importować prąd z zagranicy. A dzięki energii od suwerena, mniej jej kupujemy. Na tym polega magazynowanie. My naród dajemy energetyce w godzinach szczytu energię, której oni nie muszą bardzo drogo od Niemców kupować a w zamian oddają nam o 20% tej energii mniej zimą, w nocy, gdy mają jej sami za dużo. To że ludzie wierzą władzy, że ona robi łaskę to jest smutne. Na szczęście istnieje strona www.pse.pl gdzie na bieżąco pokazany jest eksport/import prądu i jego cena godzinowa. A że coś się nazywa magazynem wirtualnym energii, to nie znaczy, że fizycznie musi istnieć. Banki też mają na naszych kontach miliardy złotych, ale skarbce puste, bo obrót odbywa się poprzez zmianę zapisu w bazie danych. Pozdrawiam
@@PaneleFotowoltaiczne Mega riposta, widać wielką wiedze w temacie voltów
@@PaneleFotowoltaiczne dokładnie. Tak jest ze wszystkim. Kolejne dziecko zaprogramowane do paplania co w tv powiedzieli. No przecież węgiel brunatny i prąd z niego z Niemiec jest mega eko...
@@PaneleFotowoltaiczne Bogate niemcy jakoś nie budują stacji szczytowo pompowych bo ich wydajność jest niska. Nadwyżkę z wiatraków w wietrzne dni za darmo przesyłali do pl by im sieci nie rozwaliło .Jak chcecie być eko to sami magazynujcie to w akumulatorach i budujcie te stacje. Dobrze wiecie jak to mało wydajne. Niemcy nadwyżkę próbują wykorzystać do produkcji wodoru. Dopóki nie wyjdziemy z euro kołchozu niemcy jako największy sponsor będzie dyktować nam warunki .Niemcy budują elektrownie gazowe bo dogadali się z Rosją a pl nie chciała się przyłączyć i czerpać korzyści za przesył gazu omijajacego Ukrainę więc teraz za to zapłacimy pozdrawiam serdecznie
@@marekmijacz9718 Marku myślałem że znikłeś ale to tylko 9 dni studiowania na temat elektrowni szczytowo-pompowej? :-)
A o do alternatywnych źródeł energii nie musisz sie tak denerwować i budować obozów my wy oni...
Jeżeli chcesz to zakładasz sobie instalację dla siebie lub inwestujesz żeby np była komercyjna.. nie chcesz ? to nie inwestujesz... nikt tego nie ma za złe. Ważne jest żeby rozwijała się dywersyfikacja pozyskiwania źródeł energii. A co do Niemiec ... rozpoczynali wcześniej niż my.
Panie Sławku, jestem pod wielkim wrażeniem Pana zaangażowania w pracę, którą Pan dla nas wykonuje. Ogromny szacun!
dziękuję
@@PaneleFotowoltaiczne To my dziękujemy.
Bardzo dziękuje za naukę, w tym miesiącu ( grudzień ) montuję instalacje 100% of-grid i ten temat jest dla mnie mega ważny, gdyż chcę mieć dobre uzyski w zimie, a nie tylko latem. Zdrowia i Wolności życzę.
Cześć. Jak poszlo z tą rozbudowa ?. Ja będę zakładał teraz panele i po tym materiale wyszlo ze w sezonie grzewczym ( pompa ciepła tylko w dzień pracuje bo zmieniłem styl grzania i już prawie 300kWh różnicy widze w porównaniu z poprzednim półroczem) pasuje każdy kWh wytargać a w lecie będzie nadmiar .
Wielkie podziękowania za rzeczowy i konkretny wykład. Sam właśnie miałem szukać tych informacji ale z Pana filmu jest dla mnie już wszystko jasne. Pozdrawiam.
Dziękuję. Pozdrawiam
Panie Sławku, podziwiam Pana filmy. Wszystkio konkretnie i ciekawie przedstawione. Życzę powodzenia i czekam na kolejne filmy. Pozdrawiam z okolic Łańcuta.
Dziękuję
Super praca Panie Sławku!
Dziękuję
Perfektni ,zrovna jsem nad tim premysle co by mi to v zime pridalo kdybych jeste vic naklonil k slunku,,usetril jste mi kupu prace .Mam 2 rady panelu jeden 40° a jedna 45° rozdil je jen ze snih rychleji sjede dolu ale to je vse vykon stejny .👍👍
Z moich 8-letnich obserwacji wynika że zimą mamy mało słońca :) i jaki by nie kombinować z kątem ustawienia, nie wiele zyskamy. Gdyby była możliwość "regulacji" kąta nachylenia byłoby super, ale producenci nie chcą pójść nam na rękę (w instalacjach naziemnych) Większość instalatorów PV ustawia kąt 30 stopni. Ciekawe że przy kolektorach słonecznych ustawiają 45 stopni :)
Dokladnie, trzeba brać pid uwagę ze listopad , grudzień i styczeń to z reguły szare miesiące bez słońca.
Rozmawiałem z kilkoma osobami które mają własne trakery - 2 i 3 osiowe. Dość zgodnie twierdzą, że ZIMĄ jak jest pochmurno, szaro, światło rozproszone - to najlepsza produkcja to panel obrócony dosłownie poziomo. Jedynym minusem jest konieczność usuwania śniegu. A to z kolei jest zupełnie niezgodne ze "statystycznym" podejściem obliczeniowym. Sam powoli przymierzam się do częściowego albo i całkowitego off-grid (bez sprzedaży i podłączenia do sieci), stąd moje zainteresowanie.
Bardzo cenna analiza!
dziękuję
Jest Pan klasa sama w sobie, niejaki Waldek musi jeszcze się dużo nauczyć bo pajacowanie to nie wszystko
Pozdrawiam
Dziękuję
Na pajacowanie też jest miejsce na YT
Świetny materiał, dziękuję bardzo ;)
Dziękuję, pozdrawiam.
Panie Sławku dziękuję za film. Ja niestety musiałem położyć instalację pod kątem 0 stopni mały dach. Chciałem uzyskać produkcję około 6 MW rocznie i uwzględniając niekorzystny kąt dachu ale za to idealnie na południe położyłem instalację 6.8 kW. Z Pana opracowania widzę że prawie mi się udało bo zabraknie około 180 kilowatogodzin by osiągnąć zamierzony cel. Dziękuję za film i Pana pracę.
Pozdrawiam
Dziękuję 🍀
Dziękuję.
Bardzo dobry materiał, czegoś takiego szukałem przed rozbudową swojej instalacji ;)
Dzięki wielkie i pozdrawiam :D
Logiczne rozumowanie obarczone błędem i ryzykiem. Założenie, że wypłaszczenie produkcji energii jest korzystniejsze od maksymalnej produkcji letniej i możliwie maksymalnej produkcji zimowej . Błędne koło Panie Sławku. Dużo pracy wykonanej ale trzeba produkować na maxa latem czyli wtedy kiedy nie ma przeszkód naturalnych ( śnieg, gęste chmury) a zimą cieszyć się z tego na co natura pozwoli. Tracker-em można kombinować., ale już dawno ktoś policzył, że na dachu 40 stopni jest najkorzystniejsze. Obniżanie produkcji latem z nadzieją, że zimą będzie większa produkcja to jak liczenie na to, że po dniu nie nadejdzie noc.
Podobnie jak opowieści firm, że panele wschód-zachód też są opłacalne i że nie generują strat.
No to z życia wzięte> ostatnie 5 dni. U mnie leży 3-5 cm śniegu, dzisiaj lekko pada, panele na południe, po kilkugodzinnych przejaśnieniach w środku dnia w czasie tych 5 dni oczyściły się ze śniegu i pomimo zachmurzenia coś tam produkują . U sąsiada za płotem panele wschód - zachód. Od 5 dni pod śniegiem bo przejaśnienia nie oczyściły ich ze śniegu. Ma zero produkcji od 5 dni.
Witam Panie Sławku, od dawna oglądam Pańskie filmy i jak zwykle poziom super. Warto byłoby zrobić symulację jak wygląda w systemie prosumenckim wariant wschód/zachód w porównaniu do czystego południa. Czyli np 8 kWp na południe w porównaniu do dwóch stringów po 4 kWp położonych w układzie wschód zachód. Wnioski mogą być zaskakujące - chodzi mi o poziom autokonsumpcji. Pozdrawiam.
Dwa razy więcej liczenia .... 2x więcej kawy ;)
Skąd astronom ma wiedzieć jaką masz konsumpcje w domu?
Czynników wpływajacych na wynik jest wiele np kąt połaci zachodniej i wschodniej
No tak to trzeba by zrobić tak żeby podnosić panele pod odpowiednim kontem w trakcie danej pogody i wyjdzie dobra produkcja :)
Świetnie, że Pan porusza ten temat. Patrzę na wiele instalacji w mojej okolicy i mam takie spostrzeżenia;
- instalacje na dachu i kąt nachylenia 30-45, wciąż brudne (w mojej okolicy mocno pyli sosna) i przy opadach śniegu cały czas przykryte śniegiem. Czasem zlodowaciałym już śniegiem.
- nieopodal instalacja na dachu z nachyleniem około 60 stopni. Ani brudu, ani śniegu.
Cały czas działa.
Wystawa na południe z lekką odchyłką na zachód.
Może też warto brać pod rozwagę takie rzeczy jak śnieg i brud?
Co Pan o tym myśli? Także w kontekście zmian w rozliczeniach w PV
Bardzo przydatne . 👍👏✌✌
Pierwszy raz oglądam film na tym kanale, a tu nagle Nowe Miasto nad Pilicą- 8km ode mnie😂
Panie Sławku, jeszcze jedno bym tylko do tych podliczeń dodał - symulację horyzontu. Przy uwzględnieniu nawet niewielkiego zadrzewienia (osobiście niestety symulowałem na potrzeby własnej instalacji warunki realne i równocześnie wyjątkowo złe, ponieważ zimą słońce przechodzi między(!) drzewami, a nie nad nimi) okazuje się, że 50° to jednak zdecydowanie za dużo ;)
Bardzo ciekawy test pozdrawiam
Dziękuję. Akurat będę stawiał instalacje.
Panie Sławku,
niestety ale ten materiał opiera się na błędnych "domniemanych" założeniach:
auto-konsumpcja w 100% jest możliwa (każdy ma inne potrzeby - bufor cieplej wody/brak bufora, podłogówka socha/mokra)
optymalizacja pod konkretny rok jest prawidłowa (optimum lokalne vs globalne)
jesteśmy w stanie coś zaoszczędzić - załóżmy czysto teoretycznie, że bez optymalizacji nasza auto-konsumpcja jest 0% a po optymalizacji będzie 100% ( w rozliczeniu rocznym) - to jest oczywiście nie możliwe. Wtedy nasz uzysk będzie pochodził z nieoddawania 20% do zakładu energetycznego. A więc maksymalnie uzyskaliśmy 20% co przy utracie produkcji rzędu 3% daje nam 17% zysku netto.
Bardziej realnie: w okresie zimowym (od października do końca marca) produkujemy (z pańskich danych)~30% energii przy ustawieniu 40* i po optymalizacji zwiększamy do ~32% przy ustawieniu 55*. Tracimy 2% produkcji całkowitej ale zyskujemy 2% zwiększonej produkcji w zimie. Przy założeniu że w pełni to zużyjemy to zyskaliśmy 2%* 20% (uzysk z nie oddania do sieci) a więc 0.4%. Biorąc pod uwagę straty, netto jesteśmy 1.6% do tyłu! W praktyce jesteśmy pewnie w plecy 1.9% czyli prawie tyle ile straciliśmy netto.
Dodatkowo, żeby taka analiza miała sens i była możliwa, należy przeprowadzić symulacje dla wielu lat i uśrednić wyniki ze wszystkich lat
Nawet jeśli to zrobimy, to dalej nie wiemy jaki to ma wpływ na auto-konsumpcję bo nie uwzględniliśmy modelu energetycznego domu.
Potrzebna jest symulacja na elementach dyskretnych przeprowadzona dla wieloletniego zbioru danych. Wtedy jesteśmy wstanie to przewidzieć.
Na upartego można to zrobić w uproszczeniu w Excelu ale troche to zajmie.
Napisałem program, który robi taka symulacje i niestety auto-konsumpcja jest znikoma. Dużo energii zużywamy w nocy a w dzień nawet jeśli używamy, to nie przez cały czas i wychodzi auto-konsumpcja na poziomie 10-20% więc gra niewarta świeczki.
Jeśli chodzi o optymalizacje PV to moim zdanie to na czym trzeba się skupić, to globalny koszt wyprodukowanej kWh a więc
cena ogniwa za kWp
cena inwertera za kW
instalacja na dachu czy na ziemi/dachu płaskim
cena za robociznę w przeliczeniu na kW(p)
Mając te dane wejściowe, możemy optymalizować stosunek mocy paneli do inwertera oraz kąt nachylenia paneli.
W Polsce, optymalny stosunek mocy inwertera do paneli jest na poziomie 50-80%. Wiem, rozrzut ogromny ale to zależy od cen sprzętu; czy robimy sami czy przez firmę oraz jaki inwerter używamy centralny/micro). Rozumiem też, że może wydawać się to bez sensu bo tracimy energię, której inwerter w południe nie jest w stanie wyprodukować ale znowu - nie interesuje nas maksimum lokalne tylko globalne. Farmy fotowoltaiczne mają obecnie ten stosunek na poziomie od 25% do 50% co jest uzależnione od kosztów terenu, robocizny itp.
Dla przykładu w Krakowie, instalacji na mikro-inwerterach, instalacji samodzielnej, cenie panela 1.41 PLN/Wp, cenie inwertera około 1000 PLN/kW, mamy poniższe dane jako wynik 11 letniej symulacji z uwzględnieniem strat sprawności paneli, wszelkich efektów zmieniających sprawność paneli itp.
Powinno się udać wkleić do Excela. Jak widać cena energii może wzrosnąć aż o 43% (0.18 => 0.258 pln/kWh). Jest to różnica o wiele bardziej znacząca niż potencjalne zyski/straty na poziomie 2% z auto-konsumpcji.
Warto zaznaczyć, dla osób czytających i rozważających, że żaden przedstawiciel handlowy nie zrobi takiej symulacji bo takie narzędzia nie są dostępne, nawet jakby świadomość tego problemu istniała wśród przedstawicieli handlowych to trudno byłoby wytłumaczyć klientowi "to my mamy rację". Żadna z firm, które obdzwoniłem nie pracuje na mikro inwerterach (twierdzą, że się psują i są droższe a jest na odwrót - cenę można wygooglać a gwarancje na mikro dają 25 lat a na centralne 10 lat).
Jak to zwykle bywa brak kompetencji i dbania o klienta.
Pozdrawiam
Bartek
Angle Inverter Manu Inverter Model PV Manuf. PV Model Pv Power Pv Price Energy per Year Energy Price Power Ratio
30 Hoymiles MI-2250 Longi LR4-60HPH-370M * 2 740 1,043 zł 735.8 kWh 0.180 zł 50.7%
32 Hoymiles MI-2250 Canadian HiKu7-CS7N-640MS * 1 640 1,094 zł 680.9 kWh 0.189 zł 58.6%
36 Hoymiles MI-2250 Longi LR5-72HPH-550M * 1 550 941 zł 610.2 kWh 0.190 zł 68.2%
32 Hoymiles MI-2250 Canadian HiKu7-CS7N-670MS * 1 670 1,146 zł 700.0 kWh 0.190 zł 56.0%
36 Hoymiles MI-2250 Longi LR5-72HPH-530M * 1 530 906 zł 593.2 kWh 0.191 zł 70.8%
36 Hoymiles MI-2250 Longi LR5-66HBD-500M * 1 500 855 zł 568.6 kWh 0.191 zł 75.0%
38 Hoymiles MI-2250 Longi LR4-60HPH-370M * 1 370 522 zł 423.3 kWh 0.191 zł 101.4%
38 Hoymiles MI-2250 Longi LR5-66HBD-480M * 1 480 821 zł 549.0 kWh 0.193 zł 78.1%
38 Hoymiles MI-2250 Longi LR4-72HPH-460M * 1 460 787 zł 525.3 kWh 0.196 zł 81.5%
38 Hoymiles MI-2250 Longi LR4-72HPH-440M * 1 440 752 zł 503.3 kWh 0.199 zł 85.2%
24 Hoymiles MI-2250 Longi LR4-60HPH-370M * 3 1110 1,565 zł 891.6 kWh 0.207 zł 33.8%
26 Hoymiles MI-2250 Longi LR4-72HPH-440M * 2 880 1,505 zł 803.7 kWh 0.213 zł 42.6%
26 Hoymiles MI-2250 Longi LR4-72HPH-460M * 2 920 1,573 zł 821.0 kWh 0.216 zł 40.8%
26 Hoymiles MI-2250 Longi LR5-66HBD-480M * 2 960 1,642 zł 839.6 kWh 0.218 zł 39.1%
24 Hoymiles MI-2250 Longi LR5-66HBD-500M * 2 1000 1,710 zł 855.1 kWh 0.220 zł 37.5%
24 Hoymiles MI-2250 Longi LR5-72HPH-530M * 2 1060 1,813 zł 874.7 kWh 0.225 zł 35.4%
24 Hoymiles MI-2250 Longi LR5-72HPH-550M * 2 1100 1,881 zł 888.4 kWh 0.228 zł 34.1%
20 Hoymiles MI-2250 Canadian HiKu7-CS7N-640MS * 2 1280 2,189 zł 945.1 kWh 0.241 zł 29.3%
20 Hoymiles MI-2250 Canadian HiKu7-CS7N-670MS * 2 1340 2,291 zł 961.5 kWh 0.246 zł 28.0%
20 Hoymiles MI-2250 Longi LR4-72HPH-440M * 3 1320 2,257 zł 954.4 kWh 0.254 zł 28.4%
20 Hoymiles MI-2250 Longi LR4-72HPH-460M * 3 1380 2,360 zł 970.4 kWh 0.258 zł 27.2%
Mam pytanko, można prosić o e-mail?
@@freeficu
ikitewaiku 🐒 konto google
Świetny temat wideo 🎥 🙃
4:25 ta wstawka muzyczna :D Walczymy! (z kątem)
masz Pan łeb do tych wszystkich danych, wykresow i exeli...czekam na Pana material jak juz bedzie wszystko wiadomo co z nowa ustawą ozc i jak to sie bedzie dokladnie mialo do obowiazujacych teraz warunkow.
generalnie chodzi mi o to o ile gorzej bedzie mial prosument, bo zakladam ze lepiej nie bedzie. pozdrawiam
wiedziałem to zanim ten film powstał ;)
Kąt panela ustawiamy dokładnie taki na jakim położeniu geograficznym znajdują się panele czyli u pana powinno to być 51 stopni a na przykład w Gdańsku to będzie 54 stopnie proste
Czyli 50° optymalne w Polsce. Taki kąt dachu to tylko na góralskich domach :)
Dla montażu dla gruntu to nie ma problemu dostosować kąta, ale na płaskich dachach i o małym nachyleniu trzeba będzie odpowiedni stelaż.
Pytanie. Mam działkę budowlaną 1600m2, płaska pusta(odrolnione pole). W stronę południową 500m pole, dalej las. Czyli zero cienia.
Na tym aerale da się zmieścić około 80KWp. Ale chcę być prosumentem, a więc do 50KWp. Czy da się np. wziąć 2x40KWp na tej działce? Np. Ja i ktoś z rodziny. Dwie umowy z Energa? Czy zostaje maximum 50KWp, aby zostać prosumentem. Oczywiście wyłącznie chodzi o sprzedaż prądu w celach zarobkowych.
Fajnie by było zestawić te dane procentowo z prawdziwymi danymi z całego roku, możliwe że w tych miesiącach zimowych występują inne warunki atmosferyczne niepozwalające i tak na większą produkcję, co by się przełożyło na trochę mniejszy "zysk" po zmianie kąta, a może nawet stratę.
Osobiście dziękuje ci za prace którą robisz dla nas ! Szkoda ze nie zarabiasz na tym co robisz! .Mam nadzieje ze kiedyś będziesz miał jakieś profity z kanału bo naprawdę zasługujesz
dlaczego nie zarabia? Mylisz się
Na razie mam bardzo dużo nowych przyjaciół i Patronite.pl Pozdrawiam
Dziękuję 😉
Bardzo dobra robota
dziękuję
Super sprawa ale tylko dla paneli w 1 rzędzie.
Jak mamy nieograniczoną powierzchnię, to możemy się tak bawić.
Większość montuje panele na dachu.
Proszę policzyć dla paneli na powierzchnię z uwzględnieniem zacieniania np. dla dachu płaskiego.
Nagle okaże się, że lepiej pod niższym kątem z dodatkowym, rzędem paneli.
Oczywiście. Dlatego optymalizację należy zrobić pod konkretną instalację. Przecież nie każdy też może uzyskać kierunek idealnie południowy.
Panie Sławku dziękujemy, proszę zwrócić uwagę że w opcjach początkowych symulacji można odhaczyć optymalizację kąta nachylenia, w Pana lokalizacji wychodzi 39st i 1022 produkcji rocznej co zgadza się z Pana wynikami.
Panie Sławku, szacunek za Pana wysiłek. Genialne podejście. Super content. Mam propozycję na temat związany z nowelizacją ustawy o OZE. Temat ktory pewnie nurtuje wielu oglądających. Czy dla czynnego prosumenta, po 1 kwietnia jakakolwiek zmiana/rozbudowa/rekomfiguracja instalacji PV bedzie wiązała się z odgórną koniecznością przejscia na nowe warunki? Idą plotki że niestety tak. Można to gdzieś doczytać? Zapytać w pewnym źródle? Może film o tym? Pozdrawiam.
Ustawodawca tego nie sprecyzował.
Witam serdecznie.
Dwa dni temu stawiałem konstrukcje na gruncie.
Zrobiłem "po swojemu" około 42 st.
😉
Wielkie dzięki za Pana pracę.
Ukłony
Dziękuję
jakaś gotowa konstrukcja czy sam robiłeś bo ja nie mogłem znaleźć producenta bo wszyscy albo mieli gotowe zakucia na 35 albo im się nie chciało zrobić otworów inaczej...
W praktyce kiepsko się to ma.
Mam 2 instalacje.
5,5kwp, kąt 35st, uzyskała w kwietniu 108kwh/kwp
I 4,2kwp, kąt 25st, uzyskała 109kwh/kwp.
Super
Dobra robota....a teraz ciule zmieniać dachy
Sam mam około 50 stopni i wszystko.się zgadza, czerwiec lipiec spadek maksymalnych uzysków ale kwiecień, sierpień bardzo dobre uzyski.
Pozdrawiam
Czyli opcje optymalne są dwie południe + 40% lub tracker ustalający kat na podstawie wyliczeń astronomicznych - co potwierdzają zestawienia co Pan robi
40% to kat 50st?
Gdyby Pan mógł przeanalizować taką sytuację. Fotowoltaika na gruncie 9,92 kWp azymut 200 stopni kąt nachylenia paneli 40 stopni. Panele trzeci rok. W pierwszym roku produkcja 10500 kWh, w drugim 10200 kWh w bieżącym roku już (04,09,2022) 8860 kWh do końca roku z pewnością przekroczę 10000 kWh. Z moich obserwacji wynika, że latem nadrabiam bo praktycznie do zachodu słonka za horyzont mam produkcję natomiast w okresie zimy już o 15.00 słonko schodzi za horyzont i kończy się produkcja. Latem słonko świeci mi w panele pod kątem prostym o godzinie 14.00 zimą o godz. 13,00 Teoretyczną sprawność mojej elektrowni osiągam bez problemu. Elektrownia na gruncie. Pytanie, czy opłaca mi się przestawianie całości bardziej w kierunku południowym? Duże przedsięwzięcie i kiepskie posadowienie na podwórku. Czy dla tych kilku procent warto ponosić trud i koszty?
Dzień dobry,
A jak się nazywa ten program od Unii Europejskiej?
A jak to się ma do coraz popularniejszych paneli bifacjalnych, jaki byłby dla nich optymalny kąt ?
Jak zwykle ciekawy film, fachowa wiedza i skrupulatna analiza! Dziękuję Panie Sławku! P.S. może jakaś alternatywa dla tych co chcieliby Pana wesprzeć ale jednorazowo, nie koniecznie przez cykliczny Patronite..? Proponuję podać nr konta, z chęcią podziękowałbym Panu w takiej formie. Jesli nie public to proszę o priv. Pozdrawiam serdecznie!
Dziękuję. Niestety tylko Patronite. Tam można wesprzeć tylko jednorazowo, nie ma konieczności przedłużania by było cyklicznie. Pozdrawiam
@@PaneleFotowoltaiczne Ooo! Nie wiedziałem, dziękuję bardzo za info.
Obejrzałem film i cały czas mnie nurtuje: czy strata 20% jest ważniejsza od zysku 80%?
Czy aż tak jesteśmy chytrzy?
Zabrakło dość istotnego info, że pionizowanie paneli, w ramach możliwości najważniejsze znaczenie ma dla off- i semi-offgrid'owców. Dla prosumentów ma znaczenie jak najwyższa produkcja roczna. A 20% prowizji przy zerowych kosztach to nie jest dużo.
Analizował Pan opłacalność własnego magazynu energii. O ile dobrze pamiętam analiza ta nie zawierała strat na przetwarzaniu energii PV➡️BAT➡️AC + straty na kablach i samym ładowaniu baterii.
Najlepsze falowniki mają 96-97% przetwarzania, 3%*2+straty ładowania 10-15% i wychodzimy na ZERO.
Fakt, niezależność jest bezcenna ale per saldo bilans jest ten sam.
Dlatego ciągłe narzekanie, że dodajemy "za darmo" 20% już zaczyna mnie wqrwiać.
Za wszystko trzeba płacić. Ja uważam, że te 20% to nie jest zbyt wygórowana cena. W porównaniu do nowych zasad - tym bardziej. Na starych zasadach nie opłacało się przewymiarowywać bo nie uda się odzyskać wprowadzonej energii - nawet tych 80% procent. Na nowych zasadach lepiej wpuszczać maksimum byleby sieć wytrzymała.
Czy liczył Pan jaki uzysk miałyby panele obracające się w ciągu dnia w poziomie (podążające za słońcem, nie wiem jaka jest fachowa nazwa) względem takich ustawionych na 0°?
Kiedyś trafiłem na opis eksperymentu którejś politechniki, gdzie 2 takie same zestawy paneli oraz falownika zamontowano na dachu uczelni, jeden na konstrukcji stałej, drugi na ruchomej nadążnej za słońcem (solar tracker). Dane o produkcji zbierano przez ponad półtora roku i wynik porównania empirycznego był taki, że konstrukcja ruchoma miała +40% większą produkcję z kWp.
@@soltys_w Z uwzględnieniem zużycia energii na obracanie?
Panie Sławku SUPER. Ale coś mi się nie chce wierzyć że tylko 4 procent gdybym zmieniał kont nachylenia co miesiąc. Proszę to jeszcze sprawdzić bo myślę że tu drobna pomylka
Excel jest w załączeniu. Być może gdzieś się pomyliłem, dlatego udostępniam materiały na których prowadziłem analizę. Pozdrawiam
a czemu nie kąt tak żeby w lecie produkcja byłą dłużej(od rana do wieczora) instalacja wschód zachód? Czym bardziej płasko tym szybciej zaczyna produkcje w ciągu dnia. ps. nie udało mi się nigdzie znaleźć rozkładu produkcji dziennej w zależności od konta nachylenia kierunku. Zastanawiam się czy lepiej wschód zachód czy np kat 10 stopni na południe by nie miał tej samej właściwości albo i lepiej bo jeśli wszystkie panel cały czas pracują to każdy mniej daje więc mniej się grzeje.... ps2. przydało by się policzyć opłacalność zakładając że konsumpcja stała jest np na poziomie 10% mocy paneli (lodówka, router, wentylacja itd..)
Witam Pana. Piszę bo mam zamiar założyć panele fotowoltaiczne. Chodzi mi o panele firmy Longi I falownika Huawei czy warty zakupu???
Mam ważne pytanie. Czy falownik SofarSolar rejestruje produkcję gdy nie działa internet? Byłem poza domem tydzień, padł internet, uruchomiłem teraz i nie widzę poprzedniego tygodnia.
zastanawiam się, czy przy tych obliczeniach jest uwzględnione to iż w zimie panele często mogą być zaśnieżone. czy tutaj była do obliczeń brana sytuacja że te panele mogą być zaśnieżone czy raczej były zawsze odsłonięte...
Witam, Panie Sławku od dawna śledzę Pański kanał z ciekawością. Mam do Pana pytanie co do rejestracji danych na pendrivie. Mam też Froniusa, po włączałem to co opisują na forum, jednak nic mi nie rejestruje na pendrivie. Czy pena należy jakoś konkretnie z formatować ? Ja próbowałem z różnymi wielkościami, różne formaty, teraz próbuję z 16 GB FAT32 i nadal nic. Czy należy odpowiednio nadać nawę pendriwowi np. Fronius czy to nie ma znaczenia. Pozdrawiam.
Musi być FAT32 i w ustawieniach falownika trzeba ustawić co ile minut ma być zapis. Co do nazwy to już nie pamietam
Te dywagacje mają sens tylko w przypadku gruntowej instalacji - kąt dachu determinuje nam kąt paneli - a na płaskim dachu lepiej mieć bardziej plaski kąt z powodu wiatru i zacienienia następnego rzędu... Ciekawe jak z bifacjalami na płaskim dachu, bo nigdzie nie mogę tego znaleźć
Pozwolę sobie zauważyć, że ta symulacja uwzględnia również WIELOLETNIE dane pogodowe, w szczególności chmury, najbardziej zimą. Dlatego wyniki MOGĄ być mocno zafałszowane w dół dla kąta około 80 stopni gdy zima będzie wyjątkowo słoneczna, i odwrotnie dla pochmurnego lata rzeczywista produkcja będzie znacznie poniżej prognoz. Do tego dochodzi kwestia mikroklimatu, który może znacząco odbiegać od uśrednionych danych wieloletnich dla danego makroregionu. Zarówno in plus, jak i in minus. Sugeruję traktować ją z dużym dystansem i w żadnym wypadku nie traktować jako pewny punkt odniesienia. To jest TYLKO prognoza i to niekoniecznie bardzo wiarygodna. Raczej szacunkowa.
Robiłem testy dla różnych kątów i wyniki empiryczne (cztery panele Longi 440) w zeszłym roku bardzo odbiegały od tych prognoz. Szczególnie zimą prognozy były zaniżone.
Jednym słowy, po raz kolejny potwierdza się, że tylko posiadanie truckera jest jedynym wyjściem dla optymalnego wykorzystania słonka.
@@somework5696 Moim zdaniem tracker (trucker - to kierowca ciężarówki) to nieekonomiczne rozwiązanie. Kalkulacja rentowności trackera bardzo dobrze wygląda głównie u producenta, u użytkownika już nie tak kolorowo... Koszt trackera to jakaś sufitowa astronomia. Za te pieniądze lepiej kupić więcej paneli i zainstalować je na lekkim, STATYCZNYM stelażu. Łatwo to wyliczyć.
Autor tego kanału poświęcił osobny odcinek na analizę relacji mocy paneli do mocy falownika. Radzę obejrzeć, bo dobrze koreluje z dylematem: tracker, czy przewatowanie falownika?
Ja testowałem co innego. Interesowało mnie jaki maksymalny uzysk energii można osiągać zimą. Szczególnie w kontekście kąta elewacji paneli. Wyszło mi że 75 stopni to optimum dla uzysku zimowego. Dodatkowa zaleta jest taka, że śnieg nijak nie zatrzymuje się na panelach - nie trzeba ich odśnieżać. Wprost trudna do przecenienia zaleta. Wie to ten, kto choć raz je odśnieżał.
@@somework5696 Nigdy nie słyszałem wiec nie może być po raz kolejny ze montaż trackera jest optymalnym owiązaniem dla PV.Optymalnie to znaczy z tej samej powierzchni albo tej samej kwoty największy zarobek w pieniążkach. Należy też pamiętać że optymalizowanie na kWh nie musi oznaczać optymalizowania na złótówki ze względu że cena energie zmienia sie w zależnosci od godziny
mogę sprawdzić, ale czy Pan dokładnie jest w stanie zlokalizować szerokość geograficzną badanej instalacji ?
Czy dla solarów grzejących wodę powinno być analogicznie ?
Czyli jeśli OFF-Grid to tylko duży kąt paneli a najbardziej Tracker.
Czy dobrze mi się wydaje że wsch-zach będzie miał lepszą auto konsumpcję w miesiącach ze słabszą produkcją?
lajk i sub wpadł :D
co byś polecił na działkę/ogródek :P
Zastanawia mnie jedna rzecz Jeżdżę od dłuższego czasu do Chorwacji na urlop,byłem tam już w wielu różnych miejscach,i nie widziałem u nikogo paneli fotowoltaicznych ,a przecież warunki słoneczne chyba dużo lepsze niż w Polsce
Tu jest informacja columbuselite.pl/2020/11/26/jak-chorwaci-dbaja-o-srodowisko a tu jest wieloletni ich plan www.cire.pl/pliki/2/whebdastrategiaenergetycznarepublikichorwacji.pdf
@@PaneleFotowoltaiczne bardziej chodzi mi o indywidualnych odbiorców ,a nie farmy .Dziwne trochę bo na każdym domu po kilka agregatów klimatyzacyjnych ,praktycznie w każdym pokoju ,generuje spore zapotrzebowanie na energię elektryczną ,a może prąd w Chorwacji jest tak tani że nie opłaca się Chorwatom zakładać systemów fotowoltaicznych 🤔A może nie mają tam telemarketerow którzy dzwonią po 3 razy w tygodniu i namawiają ludzi by to zakładać🤣
Mam moc umowna 20kv w taryfie c orientuje się ktoś jak zmniejsza do 16 kv ile zmniejszy się rachunek obecnie ok 350 brutto inst 14.9 kwp
Podeślij rachunek na bmo@bmo.pl to odpisze o ile się zmnieszy
A jak wygląda sytuacja podczas śledzenia słońca
140% więcej niż przy najlepszym kącie
Przypuszczam, że perowskitowe folie fotowoltaiczne, którymi będzie można ,,otulić" całkowitą powierznię budynków rozwięją problem efektywności kątów padania. Ale to dopiero rozwojowa strefa technologiczna przyszłości.
W jakim programie graficznym robisz te prezentacje z rysowaniem ręką?
Doodle
Kąt ma znaczenie i to niebagatelne, szczególnie zimą. Im większy kąt tym szybciej zejdzie śnieg. Więc jeżeli miałbym wybierać 25 czy 50, to wybrałbym 50.
No tak komentuję zanim obejrzę film do końca ;-))
W zimie, dodatkowo panel dostaje światło odbite od śniegu a to też ma znaczenie. Pozdrawiam
Widziałeś dach 50st? Chyba na katedrze ....to se wybrałeś
@@rghost1647 Są takie dachy, tzw. mansardowe
@@rghost1647 widziałem
W Smerf ach 😋...
(Tak żeby poprawić humor w tych trudnych czasach.)
Pozdrawiam serdecznie.
👍
Super. Mnie zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. Mam panele 35 stopni tylko postawione na krzywym terenie i nie są w poziomie. Instalacja jest wychylona na wschód. Ciekawi mnie czy to ma jakieś znaczenie na produkcję jak bym miał wypoziomowana instalację. Co pan na to? Pozdrawiam.
Pytanie mnie zaskoczyła. Muszę się nad tym zastanowić. Pozdrawiam
@@PaneleFotowoltaiczne teoretycznie to najczęściej słońce mamy rano. Szczególnie zimą. Po południu często nachodzą chmury. A praktycznie to nikt nie wie. Ciekawi mnie tyko czy to może mieć jakiś wpływ na produkcję. Firma montująca panele kazała odsunąć się od ogrodzenia działki bo słupki i siatka będą rzucać cień i w sumie mieli rację. Więc skoro tak postawili instalację to chyba znają się na robocie i bubla nie zrobili. Ale ciekawe jest zagadnienie z wychyleniem instalacji między wschodem a zachodem. Z tego co zauważyłem u sąsiadów mających proste instalację na dachu z mojej dużo szybciej rozpuszcza się śnieg. Wracając po południu do domu moje panele były czyste a u nich jeszcze do połowy zaśnieżone.
Mam to na naziemnej, zero różnicy. Tylko optycznie, jakby odstają ale cień z tego nie psuje produkcji.
No jestem ciekaw tej autokonsumbcji!bo teraz tego niema.
W nowelizacji jest zapis że energia ma być rozliczana godzinowo, więc z tego wynika że produkcja i pobór w danej godzinie muszą być bilansowanie 1:1. A ewentualna nadprodukcja bądź nadpobor będą rozliczane na zasadzie netbilingu.
Zastanów sie co to jest autokonsumpcja ....potem pytaj
@@rghost1647 Praktycznie nie ma produkcji to i auto-konsumpcji nie ma. :)
W Małopolsce w zimie bardzo mało dni słonecznych.
Witam, dlatego roczny wykres wygląda jak wygląda, ale jeżeli postawimy wszystko na jedną kartę / na lato i trafi się deszczowe to już tego nie nadrobimy.
Może by tak wziąć mapę świata czy globus Krakowa i zobaczyć na jakim rownolezniku leży Polska?
Zastanawia mnie dlaczego prawie wszystkie firmy dla instalacji na gruncie proponują 30 stopni
Bo to nieuki
Może że względu na ograniczenia zw. z prawem budowanym i maksymalna wysokością?
1. największa roczna produkcja
2. prawo budowlane - maksymalna wysokość bez zezwoleń
3. łatwiej
Jak z kontem na dachu płaskim.Czy ustawiać częśc paneli na południe a resztę wschód zachód.
Wszystko na południe. Dobrze by było by miały jakiś tam kąt, nawet te 10 stopni.
Tak. Płaski dach jest trochę lepszy gdy nie ma słońca, ale pv to panele słoneczne.
Skończyłem oglądać na ~ " olbrzymią część energii musimy wysyłać do sieci i ją tam magazynować..." Dziękuję.Dobranoc.
Czy chodzi o pojęcie magazynu wirtualnego, czy że musimy? Kiedyś ktoś protestował, bo obiecano mu w Żabce, że będzie za zakupy zbierał punkty a on i mu je naliczali w wirtualnej bazie danych a zbierać dla niego oznaczało mieć je fizycznie w kieszeni lub w albumie. Podobnie jest w banku. Wpłacamy własne pieniądze na lokatę i je po roku wypłacamy ale to nie są te same banknoty. Nasze od razu zostały użyte, wypłacone stojącymi za nami w kolejce człowiekowi. Z energią jest podobnie. Energetyka nie ma skrzynki, gdzie magazynują nasze elektrony. Wszystko odbywa się na zasadzie wskazań liczników, wirtualnie bo mamy 2021 rok a nie 1410 acz i w 1410 roku Zakon Maltański, przyjmował wpłatę pieniędzy w jednym kraju a wypłacał je w innym, po okazaniu dokumentu zwanego depozytem. Miłego dnia.
@@PaneleFotowoltaiczne Podobnie działa ZUS i jakoś nikt się nie chce wypisać. :)
@@PaneleFotowoltaiczne Po pierwsze: Sieci energetyczne służą do przesyłania energii elektrycznej a nie do jej magazynowania.Po drugie : System energetyczny w Polsce jak i w Europie nie posiada żadnych możliwości magazynowania energii elektrycznej. Owszem istnieje taki program budowy rozproszonych indywidualnych magazynów energii el. ale jest on w powijakach i jego wydolność w skali europejskiej to ok. 1 GWh czyli pikuś w stosunku do do produkcji i konsumpcji tego medium i jest on w lwiej części po stronie prosumentów . I po trzecie : porównanie do Żabki czy Banku jest wręcz śmieszne. To tak nie działa . To jest produkcja a nie obracanie wirtualnymi KWh .Kiedy jest wysoka produkcja energii zielonej bloki konwencjonalnych elektrowni muszą obniżać produkcję co podnosi koszt KWh ( nie można ludziom powiedzieć idźcie do domu bo słonko świeci i wieje,również zużycie mediów na potrzeby własne nie spada proporcjonalnie do obciążenia bloków energetycznych). Pracuję w elektrowni prawie 30 lat i jak słucham takich bzdur to mi ręce opadają.Nie ma szans aby oddanie i pobór do sieci dla prosumentów było w stosunku 1:1 - niech pan ludziom nie obiecuję gruszek na wierzbie. Owocnych wyliczeń życzę ale to tylko teoria. Praktyka wygląda trochę inaczej. Dobranoc
Fajna prezentacja, tylko nie było nic o piramidach, a sugerowała to miniaturka. Ciekawe byłoby wyliczenie jak podzielić panele na dachu zorientowanym na wschód-zachód. Czy po równo, czy lepiej więcej na zachód i o ile więcej. Pozdrawiam
Są modele ruchu słońca po nieboskłonie przez cały rok w azymucie i elewacji, można zrobić podobną symulację.
Ale zachmurzenia nie przewidzisz i to są realne różnice między modelem matematycznym a rzeczywistością.
Wystarczy porównać swoje słupki produkcji rocznej z tymi z wykresu, oczywiście skalujac moc instalacji.
Wracając do ułożenia paneli wschód-zachód warto przeanalizować kąty zacienienia w zimie, żeby się nie okazało, że oddalone o 100m wysokie drzewo sąsiada rzuca cień korony na instalację... Czy linia starych drzew 200m dalej. Zimowe kąty są bardzo ostre.
Kąt nachylenia piramid jest identyczny z najbardziej optymalnym ustawieniem paneli z moich wyliczeń. Co do podziału wschód - zachód, robiłem już o tym film. Pozdrawiam
@@PaneleFotowoltaiczne No to ładnie. Starożytni Egipcjanie już wiedzieli jaki będzie najlepszy kąt paneli w Polsce i zostawili nam podpowiedzi. A my dalej liczymy kalkulatorami. ;)
@@soltys_w Mam model (położenie słońca i księżyca na niebie w dowolnym momencie czasowym) tylko nie wiem co dalej. Zakładając, że 100% będzie dla stanu kiedy wektor słońca będzie równoległy do normalnej czyli... I tutaj błądzę bo szkoła podstawowa była dawno temu. A chętnie poczytałbym jak to policzyć.
@@sawomirsiwek7558 Największa produkcja jest kiedy promienie słońca padają prostopadle na panel. Co minutę aktualizować azymut, elewację i nasłonecznienie i można sobie zasymulować skuteczność trackera.
Ale teoria. Po co 50 stopni? Kasujesz połowę dachu. Jak najbardziej na płasko i będzie 10 % gorzej ale 50% więcej produkcji. Cena paneli jest o połowę tego co obyło.
Gdzieś w literaturze widziałem wzór na kąt i dla centralnej Polski wychodziło 38⁰+ dla samej produkcji, nie uwzględniając autokonsumpcji.
Mnie z pobieżnego wyliczenia wyszło 37,5. Ale ja uwzględniłem tylko różnicę pomiędzy najwyższym górowaniem a najniższym.
@@sawomirsiwek7558 średnio pewnie jest więcej ale i tak nie ma co liczyć na zimę
Na wikipedii jest napisane ze w Polin jest srednio 66 dni slonecznych Czyli energia z wody z wiatru ok A tu odlatujesz chłopie w kosmos Jedz do Grecji na polodnie gdzies za i spelniaj marzenia solarne
W lato nawet w pochmurne dni jest dość jasno znaczy jest możliwa produkcja. I nawet dosyć duża. Jest jakiś mit, że do produkcji energii ze słońca potrzeba bezchmurnego nieba.
@@sawomirsiwek7558 Sluchaj mozesz sobie produkowac jak masz akumulatory Napisalem wyraznie fotovoltaika w tym kraju jest kompletnie nie racjonalna e poriwwnaniu z wiatrem czy woda Identyczna sytuacja jest z basenem masz i mozesz sie pochwalic 3 moze 4 miesiace w roku Kapac mozesz sie moze miesiac Jesli sie chwalisz ze masz ok efekty sa mizerne w porownaniu do Grecji czy Afryki poprostu mizerne czytaj nieoplacalne
Zastawiam się jak wygląda sytuacja auto-konsumpcji przy panelach skierowanych wschód-zachód.
dużo zależy, czy wychodzimy do pracy itp. Bo zużycie energii rano w domu może być znikomo małe.
Przecież to nie autokonsumpcja tylko produkcja z kWp.
dla wschód-zachód im bardziej płasko są panele tym lepiej
Ta instalacja ma być na sklepie spożywczym, więc pobór prądu jest od bardzo wczesnych godzin i do bardzo późna, nadmienię jaszcze że instalacja nie będzie na zasadach "prosument" bo nie ma umowy kompleksowej.
@@aandrew2802 Przecież słońce wschodzi i zachodzi na horyzoncie a nie w zenicie. Dlatego panele powinny być bardziej w pionie niż poziomie.
Kąty nachylenia w zimie nie mają więekszego znaczenia bo mamy permanente zachmurzenie brak słońca. Model jest teoretyczny zakłądający że czy to zimą czy latem występije proporcjonalne nasłonecznienie co nie jest prawdą. A zatem ograniczenie produkcji latem na rzecz zwiększonej autoknsumpcji w okresach pozaszczytowych nie spina się ekonomicznie ...
To są dane z rzeczywistych lat, czyli uwzględniają zachmurzenie jakie jest na danym obszarze w poszczególnych miesiącach roku. W symulacji można sobie wybrać dane meteo z satelitów USA, lub stacji naziemnych, z kilku lat lub z wielu lat itp.
Niechęć mi się Togo słuchać ani czytać takie pranie mózgu jak z covidem szkoda czasu
Pozdrawiam
Typowy kąt dachu 40 stopni to pewnie w twoich stronach. Na mazowszu typowy to 30 stopni.
Różnie. Ja mam 45/30.
Te dywagacje są czysto teoretyczne z niewielkim zastosowaniem praktycznym. Stosowanie optymalnego kąta nachylenia ma tylko zastosowanie na gruncie, na dachu nic z tym nie zrobimy. Wszelkie rozwiązania ułatwiające życie mają sens kiedy z nich korzystamy i nie poświęcamy na nie dodatkowego czasu. Bieganie za słońcem aby złapać te kilka procent jest zwykłym marnowaniem czasu, a czas to też pieniądz.
Poza tym ten program wylicza tylko teoretyczny uzysk z paneli. Uwzględnia tylko statystyczne nasłonecznienie w danej lokalizacji a to może się bardzo różnić od rzeczywistej pogody jaka jest w danym roku. Wniosek wysuwa się taki że tabelki te są jedynie poglądowe nawet dla danej lokalizacji i ustawienie kąta paneli też nie jest jakimś priorytetem. Co zostało udowodnione w filmie.
Pozdrawiam
Mając dach, faktycznie nie mamy wyboru, ale już grunt daje nam dużo możliwości. Począwszy od kierunku (czy równolegle do ogrodzenia, czy idealnie na południe, a skończywszy na kącie i wysokości od ziemi. Montując panele na lata musimy brać pod uwagę statystyczną pogodę, bo tak to wyjdzie, poza tym czy zastosujemy kąt 20 czy 60 stopni, pogoda będzie identyczna i tylko od tego kąta będzie zależało w jakim stylu i ile energii pozyskamy z paneli. Pozdrawiam
Co za mądrala....
jak zwykle merytorycznie i fachowo - tak trzymaj
może zrobiłbyś filmik (porównanie) działania paneli bez/z optymalizatorami .... czy jest sens je stosować ?
pozdrawiam,
Też czekam na skuteczność optymalizacji
Mam takowe i mam dane z nich z kilku lat. Pomysł dobry. Pomyślę jak jak te dane do Excela wyciągnąć. Pozdrawiam
Panele maja wbudowane diody bypass , czy to nie jest to samo ?