Ta pobiałka pod płytką fachowo nazywa się angobą montażową - to taka substancja adhezyjna, nanoszona na końcu linii produkcyjnej za pomocą wałków, zapobiega ona przywieraniu płytek do rolek w piecu w trakcie wypału. Strzałka faktycznie oznacza wyjazd płytki z formy - mówimy że to przód płytki - pomaga nam zlokalizować wady. Cyfry oznaczają ilość stempli w formie (nie do końca - u mnie w zakładzie jest prasa która formuje pięć płytek a na stemplach są tylko cztery numery), kiedyś wycinaliśmy cyfry dla oznaczenia konkretnego stempla ale zaniechaliśmy tego. Ogólna ocena 5+😁
Myślę, że jako osoba, która pracowała 5 lat przy produkcji płytek w Opocznie, mogę dorzucić swoje trzy grosze :) owszem strzałki pokazują tylko i wyłącznie kierunek zamontowania stempla, gdyż przy takim nacisku, jeśli stempel nie siedzi idealnie jak producent zaleca, może dojść do jego uszkodzenia, co prowadzi do bardzo trudnego usunięcia stempla, a co za tym idzie, przerwy w procesie produkcji. Jeśli mamy kwadratowy wzór, na który składają się 4 płytki (Pompei w Opocznie), to układanie go zgodnie ze strzałkami byłoby bzdurą. Poza tym płytki surowe są wysoce podatne na uszkodzenia mechaniczne, więc nawet jeśli bęben drukarki nadrukuje wzór na 4 kolejnych płytkach, to wcale nie jest powiedziane, że dokładnie te 4 płytki, w tej kolejności trafią do pudełka zaraz po sobie. Powiem więcej. Jest 99% szansa, że tak nie będzie. Płytka może zostać uszkodzona, wzięta wyrywkowo to zmierzenia krzywizny czy trapezu, kilka lub kilkanaście płytek może trafić na boczny pas w trakcie awarii czy zatoru na układarce. Często jest też tak, że z prasy wychodzą na przykład 4 płytki w rzędzie, ale w regał transportowy czy do pieca układane są w 3 lub 5 płytek w rzędzie (w zależności od rozmiaru). Nie wspominam nawet o procesie sortowania, który decyduje, czy płytka jest I lub II gatunku czy odpad. Mam nadzieję, że trochę poszerzyłem merytorycznie wspomniany temat :)
To fakt, potrafią te płytki być zbliżone rozmiarem do deklarowanego przez producenta. Bal to miałem jak jeszcze dekory poszły do płytek a te to już z wymiarami nie miały nic wspólnego. No ale trzeba starać się wybrnąć z takiej sytuacji. Dzięki za materiał. Kiedyś zastanawiałem się nad tym ale zawsze wzór był dla mnie najważniejszy.
Z tymi strzałkami to też nie tak do końca. Układałem płytki w rozmiarze 90x90 gdzie się okazało były 90x89,9, było trzeba układać zgodnie ze strzałką bo była minimalna różnica między długością boków.
Dokładnie ja już nie raz mialem sytuację że jak dałem wzór wg strzałki pasował a próbowałem przymierzyc odwrotnie to fugi się nie zgadzają plus np banan był cały czas w pionie i ogólnie kładąc ze strzałka ➡ w jednym kierunku wszystko się ładnie licowało a próba odwrócenia No niestety nie wchodziła w grę.
9:20 Ja spotkałem się kiedyś z płytkami, które miały różnicę wymiarów od strony strzałki i przeciwległej. Dało się to ułożyć, ale trzeba było płytki kłaść raz strzałką raz odwrotnie.
no tak, ale płytki są tak bananowe że jak nie będziesz patrzył na strzałki to będą zęby po 2 mm, układając zgodnie ze strzałkami, banan jest "powielany" i tego nie czuć ,bo banan jest przy bananie a prosta część przy prostej
Dlatego warto układać zgodnie ze strzałką , zwłaszcza jak się układa 'hektary' a nie małe łazienki. W łazienkach to rzeczywiście nie ma to aż takiego znaczenia ale pomaga uniknąć banan albo fali albo podgięte rogi. Miałem kiedyś z Tubądzina romby to na 2,6 m wysokości centymetr uciekał. Ale to było parę lat temu jak Tubądzin miał używane matryce z Włoch.
Też przez bardzo długi czas myślałem że trzeba układać według strzałek ale z biegiem lat zacząłem to olewać i patrzeć na wzór jaki chce osiągnąć oraz jak pasuje dana płytka,często i gęsto wzór się nie zgadzał ze strzałkami .Więc na logike uznałem że coś nie tak z tymi strzałkami dzięki za potwierdzenie .😁
Teoche już układam płytki i nigdy nie miałem takiej sytulacja właśnie ze jak układam płytki ze wzorem to płytki są jakby układane w poprzek zawsze wzór można powiedzieć idzie w dobra stronę. I właśnie zawsze na to zwracam uwagę
Zajmuję się zawodowo obrabianiem płytek cięcie, cokoły, ukosowanie, stopnice w przypadku stopnic często gres techniczny wkładając do maszyny zawsze wkładam ja w jednym kierunku bo i uwierz mi że na niektórych płytkach widać wzór który dobrze wygląda jak jest w jednym kierunku.
Wszystko dokladnie jak Pan powiedział. Kiedyś też układałem płytki zgodnie ze strzałkami ale jakos wzór sie w niektórych nie układał. Jeżeli płytki mialy różne wymiary strzałki pomagaly jakos je ułożyć. O strzałkach wiele lat temu Uświadomił mnie inwestor okazalo sie później że był prezesem w Tubądzinie i wszystko Powiedział dokladnie jak Pan. Co do płytek jedynie nie Mogę sie dogadac z ludźmi jaka ma być fuga i czesto nie chcą sie godzic na takie jakie zaleca producent. Najlepiej jak by byly 1mm albo najlepiej bez fugi. Ciężko im wytłumaczyć że płytka potrafi sie rozszerzyć pod wplywem ciepła np ogrzewanie podlogowe czy taras lub balkon ale technicznie też sie nie da jak płytki nie maja kąta lub nie trzymają wymiarów.
00:09:30 et-06 lokomotywa ważąca 116 ton, wlecze za sobą pociąg, ET-22 tzw "BYCZEK" - zaledwie 6 silników, 120 ton, wlecze za sobą 40 wagonów węgla, z masą własną (bez ładunku) 30-45ton. 6 milimetrowa płytka ma być naciskana masą "KILKUSET czy KILKUDZIESIĘCIU, czy kilku TON" - bo jak tak, to panele podłogowe tłoczy się iloma miliardami ton z gorszego materiału jakim są "trociny"... - Wie Pan na przykład co dodaje się do porcelany, robiąc ją elastyczną i twardą? Wanad. Nikt nigdy nie prasował tych fajnych białych kurków po których od drewnianego słupa do słupa szedł prąd od wsi do wsi. Poproszę o PW. Urozmaicę Panu ten kawał roboty.
Rzecz najważniejsza, w całym tym bałaganie ze strzałkami jest taka, że należy ustalić zalecenia producenta w tej kwestii, zamiast rozmawiać o tym z klientem, czy sugerować się poradami na UA-cam. Podobnego problemu nie mają profesjonalni płytkarze z Europy Zachodniej, bo od lat podążają za oficjalnymi normami, a nie domysłami i wszyscy twierdzą, że płytki należy układać zgodnie z ich oznaczeniami, jeśli są naniesione na spodnią stronę. Inną sprawą jest to, że często niestosowanie się do kierunku płytek, widoczne jest dopiero po ich zafugowaniu, pod docelowym oświetleniem lub zmiennym kątem padania światła i żadne wstępne narady z klientem nie będą miały wtedy znaczenia, tym bardziej jeśli doprowadzą do poważnego sporu. Reasumując materiał, który opublikiwałeś nie porządkuje tematu, a jedynie wprowadza jeszcze większy chaos, zasadne byłoby skontaktowanie się z producentami płytek i nagranie filmu na bazie materiałów źródłowych, zamiast publikacji własnych przemyślunków.
Ja kładę jak mi pasuje, zwykle fuga na 2mm, jak coś się pierdoli to poszerzam na 2,5mm czasem i na 3mm, może tak sobie to dzielę, dopóki nie ma fugi to może i wygląda jak wygląda ale jak się zafuguje to takie coś "ginie" w całości i wyjebane, trzrba dać sobie trochę luzu w życiu bo idealne nigdy nie jest nic więc czemu ściany mają być
Trochę pół prawda...Często przy płytkach gresowych w konkretnych przypadkach widać pod kątem niewielką różnicę wzoru w zależności od położenia takiej płytki...i właśnie w takich przypadkach warto patrzeć na te strzałki i się do nich stosować bo potam wyjdzie nieregularna szachownica i ewidentnie widać, że płytki są źle położone...Najlepszym sposobem zawsze jest od strony strzałki porobić wcześniej kreski ołówkiem na rancie płytki zanim ją przesmarujemy klejem lub klejem na grzebień...
Ja w swoim życiu to może ze 100m2 położyłem, ale strzałki miałem wrażenie czasem pomagały mi co by płytki ułożyć wzorem w tym samym kierunku, bo jak wzór powtarzalny to dla mnie wyglada to nieestetycznie jak każda płytka sobie. Ale to chyba trzeba się przyjrzeć płytkom przed przystąpieniem do klejenia.
Kiedys klientka zareklamowała kafle z Cersanitu bo różnica na wysokości miedzy dekorem a bazowa bylo 0,7 mm . Przyjechal przedstawiciel i stwierdził że wszystko jest w normie " trzeba dac szersza fuge " to ciekawe ile zeby zgubic prawie 1 mm
Nawet w opakowaniu strzałki są układane w jednym kierunku , krzywizny i wzór płytek nawet małe odgniecenia struktury nadążają za kierunkiem strzałek tak że mają ogromne znaczenie w układaniu.
Siema :) można prosić kiedyś filmik jak konstrukcje z profili taką jakby przedścianke pod zwykłe okno celem zabudowy płytami gk, bo nikt nigdzie nie nagrał jeszcze o tym filmu, pozdro!
A jak mnie kiedyś klient opierdalał, że srałem na strzałki, co do płytek to tak równe są że przed układaniem najlepiej posortować wymiar i układać pasami.
Mnie tak glazurnik ułożył plytki ktore miały wzór że wygląda to z tylka ... Tłumaczył sie tymi strzałkami, że strzałka musi isc w górę, reszte juz zrobilem sam i ukladalem wzór w jednym kierunku, o niebo lepiej wygląda
Tak samo zawsze tłumaczę inwestorowi. Osobiście uważam że lepiej powielać błąd byle jakich płytek niż tłumaczyć się dlaczego są przesunięcia fugi... Zazwyczaj w Polsce wszystkie płytki które mają strzałki są bardzo kiepskiej jakości mimo że są rektyfikowane i lepiej po sprawdzeniu układać do strzałek. No chyba że jest jakiś ciekawy wzór i lepiej zachować wzór... wtedy trudno, Klient będzie musiał się pogodzić z nie idealną fugą..
wada stępla rombowego, nadal robi się płytki tak samo, po prostu TNIE inaczej. W efekcie jest inny kształt, odpad się sumuje, bo ściana mówi stop, użyj mojego odpadu produkcyjnego, zamiast ciać płytkę. Suma kątów.. itd.. - Słucham dalej. Bareja.
@@pszenica111 Dzięki za odpowiedz ;) Pokrywa sie Twoja teza z moimi przypuszczeniami, ale dziwne bylo to, ze nastepowalo to jedna obok drugiej w tak szybkim tempie. Myslalem tez, ze moglo to byc wynikiem, trzesienia ziemi i tak jak mowisz, brak wystarczającej dylatacji to pracy plytek.
Wystarczy minimum wiedzy teoretycznej, pierwsze lepsze szkolenie, a ludzie dalej z tymi strzałkami swoje... Nie wiem jak można być wykonawcą z kilkunastoletnim doświadczeniem i być odciętym od wiedzy z neta czy szkoleń firmowych. Potem kleją gk, na to glazurę i trzyma się tylko dzięki zaparciu tego sufitem :)
Kurcze dobry filmik, kiedys mi jeden pan glazurnik wmawial ze musi klasc tak jak strzalki pokazuja, dobrze ze go nie posluchalem i poprosilem aby ukladal tak aby wygladalo to ladnie, dziekuje za ten filmik.
Chyba jeszcze nie słyszałem tak szalonej teorii żeby te strzałki służyły do zachowania "kierunku układania". Jak w ogóle można było na coś takiego wpaść?
Też mi się zdażyło że strzałki były inaczej a wzór inaczej, ZAWSZE układamy wedle wzoru aczkolwiek ja układam strzałkami bo sie tak nauczylem po prostu ale wzór jest najważniejszy ale juz kiedyś o tym pisałem pod jakimś twoim filmikiem i strzałki są tak jak mówisz w procesie produkcji wykorzystywane ale ja często się tym kieruje akurat
Ta pobiałka pod płytką fachowo nazywa się angobą montażową - to taka substancja adhezyjna, nanoszona na końcu linii produkcyjnej za pomocą wałków, zapobiega ona przywieraniu płytek do rolek w piecu w trakcie wypału.
Strzałka faktycznie oznacza wyjazd płytki z formy - mówimy że to przód płytki - pomaga nam zlokalizować wady.
Cyfry oznaczają ilość stempli w formie (nie do końca - u mnie w zakładzie jest prasa która formuje pięć płytek a na stemplach są tylko cztery numery), kiedyś wycinaliśmy cyfry dla oznaczenia konkretnego stempla ale zaniechaliśmy tego.
Ogólna ocena 5+😁
Siemka :) podpinam twój komentarz :) dzięki :)
Złap mnie na mailu 👇
krzysztoflesniak@op.pl
Myślę, że jako osoba, która pracowała 5 lat przy produkcji płytek w Opocznie, mogę dorzucić swoje trzy grosze :) owszem strzałki pokazują tylko i wyłącznie kierunek zamontowania stempla, gdyż przy takim nacisku, jeśli stempel nie siedzi idealnie jak producent zaleca, może dojść do jego uszkodzenia, co prowadzi do bardzo trudnego usunięcia stempla, a co za tym idzie, przerwy w procesie produkcji. Jeśli mamy kwadratowy wzór, na który składają się 4 płytki (Pompei w Opocznie), to układanie go zgodnie ze strzałkami byłoby bzdurą. Poza tym płytki surowe są wysoce podatne na uszkodzenia mechaniczne, więc nawet jeśli bęben drukarki nadrukuje wzór na 4 kolejnych płytkach, to wcale nie jest powiedziane, że dokładnie te 4 płytki, w tej kolejności trafią do pudełka zaraz po sobie. Powiem więcej. Jest 99% szansa, że tak nie będzie. Płytka może zostać uszkodzona, wzięta wyrywkowo to zmierzenia krzywizny czy trapezu, kilka lub kilkanaście płytek może trafić na boczny pas w trakcie awarii czy zatoru na układarce. Często jest też tak, że z prasy wychodzą na przykład 4 płytki w rzędzie, ale w regał transportowy czy do pieca układane są w 3 lub 5 płytek w rzędzie (w zależności od rozmiaru). Nie wspominam nawet o procesie sortowania, który decyduje, czy płytka jest I lub II gatunku czy odpad. Mam nadzieję, że trochę poszerzyłem merytorycznie wspomniany temat :)
Mądrego człowieka zawsze warto posłuchać....
zdecydowanie najlepsze wyjaśnienie
Poszerzyłeś temat, dzięki!
No i wszytsko jasne 😊
Kiedyś w DE znajomemu Turkowi tłumaczyliśmy że strzałka ma być stronę Mekki. Przyznał że dobre i zrobi swoich bardzo wierzących znajomych w uja.
Dobry z Ciebie CS😅
Wstawka z sascha Gray najlepsza. Filmik jak zwykle wymiata
Swietny material! Takie materialy pokazuja Twoj profesjonalizm i doswiadczenie
Zaskakująco informatywny materiał. Więcej ciekawostek niż się spodziewałem. Fajny. :) I fajnie opowiedziany, dobra narracja, przyjemnym głosem. :)
To fakt, potrafią te płytki być zbliżone rozmiarem do deklarowanego przez producenta. Bal to miałem jak jeszcze dekory poszły do płytek a te to już z wymiarami nie miały nic wspólnego. No ale trzeba starać się wybrnąć z takiej sytuacji. Dzięki za materiał. Kiedyś zastanawiałem się nad tym ale zawsze wzór był dla mnie najważniejszy.
Bardzo ciekawy materiał , dzięki. Co prawda nie zajmuję się układaniem ale jako ciekawostkę obejrzałem . Pozdrawiam
Z tymi strzałkami to też nie tak do końca. Układałem płytki w rozmiarze 90x90 gdzie się okazało były 90x89,9, było trzeba układać zgodnie ze strzałką bo była minimalna różnica między długością boków.
Dokładnie ja już nie raz mialem sytuację że jak dałem wzór wg strzałki pasował a próbowałem przymierzyc odwrotnie to fugi się nie zgadzają plus np banan był cały czas w pionie i ogólnie kładąc ze strzałka ➡ w jednym kierunku wszystko się ładnie licowało a próba odwrócenia No niestety nie wchodziła w grę.
Dokładnie miałem to samo. Gres 60x60 a boki różniły się wymiarem dosłownie 0,1mm. Strzałek żadnych nie było ale trzeba było trzymać się napisów.
9:20 Ja spotkałem się kiedyś z płytkami, które miały różnicę wymiarów od strony strzałki i przeciwległej. Dało się to ułożyć, ale trzeba było płytki kłaść raz strzałką raz odwrotnie.
no tak, ale płytki są tak bananowe że jak nie będziesz patrzył na strzałki to będą zęby po 2 mm, układając zgodnie ze strzałkami, banan jest "powielany" i tego nie czuć ,bo banan jest przy bananie a prosta część przy prostej
Dlatego warto układać zgodnie ze strzałką , zwłaszcza jak się układa 'hektary' a nie małe łazienki. W łazienkach to rzeczywiście nie ma to aż takiego znaczenia ale pomaga uniknąć banan albo fali albo podgięte rogi. Miałem kiedyś z Tubądzina romby to na 2,6 m wysokości centymetr uciekał. Ale to było parę lat temu jak Tubądzin miał używane matryce z Włoch.
Dobry material, sesowy i zgodny z prawda, jeszcze slyszalwm. Ze strzalka oznacza kierunek wjazdu do pieca
02:52
Obserwuje od dawna, wiedziałem że te strzałki czasem w kulki lecą ,bo wzór nie pasował, więc olewałem strzałki, dobry film ,leci sub! Pozdro!
Takie piękne słowa. Aż zapłakałem 😢
Super kanał potrafisz zaciekawić i przekazać wiedze w ciekawy sposób
Super Wiedza dzięki 😊
Czasami producent na opakowaniu zaleca żeby płytki były położone zgodnie z kierunkiem strzałek. Fajny odcinek 💪🏼
To samo chciałem napisać , nawet mam zdjecie z opakowania płytek.
2:50 piękne :D
Ale super odcinek, uwielbiam takie merytoryczne materiały. Dzięki wielkie! Pozdrawiam serdecznie.
Numery są po to, żeby w razie kontroli produkcji, można było dowiedziać się jaka jest zużyta forma prasowa i wymienić.
elegancko zmontowane xD btw. tez myslalem ze strzalki musza byc w jedna strone... ale i tak nie wychodzi, trzeba plytke przekrecac i dopasowac
Też przez bardzo długi czas myślałem że trzeba układać według strzałek ale z biegiem lat zacząłem to olewać i patrzeć na wzór jaki chce osiągnąć oraz jak pasuje dana płytka,często i gęsto wzór się nie zgadzał ze strzałkami .Więc na logike uznałem że coś nie tak z tymi strzałkami dzięki za potwierdzenie .😁
Teoche już układam płytki i nigdy nie miałem takiej sytulacja właśnie ze jak układam płytki ze wzorem to płytki są jakby układane w poprzek zawsze wzór można powiedzieć idzie w dobra stronę. I właśnie zawsze na to zwracam uwagę
W szkołach branżowych budowlanych powinni pokazywać Twój film. Dobra robota.
Chyba najciekawszy materiał który zrobiłeś fajna ciekawostka i przydatne informacje 👍
mądrego to miło posłuchać :)
No i fajnie wyjaśnione. Pozdrawiam
DAWNO TEMU to wtedy kiedy jeszcze MTV puszczało muzykę 😊
Haha podobno były kiedyś takie czasy :)
Dawno temu to Michael był murzynem
@@arasstavanger
Urodził się jako czarny mężczyzna a miał umrzeć jako biała kobieta.
Łapa w górę za nagrania z Ceramiki Paradyż. Pracowałem tam przez rok😂
Super, filmik, rzadko kiedy na to się zwraca uwagę w pośpiechu. Pozdrawiam
Ale zajebisty filmik nie jestem glazurnikiem ale już trochę bardziej mądrzejszy dzięki pozdro 👍👍👍👍🤟🤟🤟🤟🍻🍻🍻🍻
🍺💪
Zajmuję się zawodowo obrabianiem płytek cięcie, cokoły, ukosowanie, stopnice w przypadku stopnic często gres techniczny wkładając do maszyny zawsze wkładam ja w jednym kierunku bo i uwierz mi że na niektórych płytkach widać wzór który dobrze wygląda jak jest w jednym kierunku.
Wszystko dokladnie jak Pan powiedział. Kiedyś też układałem płytki zgodnie ze strzałkami ale jakos wzór sie w niektórych nie układał. Jeżeli płytki mialy różne wymiary strzałki pomagaly jakos je ułożyć. O strzałkach wiele lat temu Uświadomił mnie inwestor okazalo sie później że był prezesem w Tubądzinie i wszystko Powiedział dokladnie jak Pan. Co do płytek jedynie nie Mogę sie dogadac z ludźmi jaka ma być fuga i czesto nie chcą sie godzic na takie jakie zaleca producent. Najlepiej jak by byly 1mm albo najlepiej bez fugi. Ciężko im wytłumaczyć że płytka potrafi sie rozszerzyć pod wplywem ciepła np ogrzewanie podlogowe czy taras lub balkon ale technicznie też sie nie da jak płytki nie maja kąta lub nie trzymają wymiarów.
00:09:30 et-06 lokomotywa ważąca 116 ton, wlecze za sobą pociąg, ET-22 tzw "BYCZEK" - zaledwie 6 silników, 120 ton, wlecze za sobą 40 wagonów węgla, z masą własną (bez ładunku) 30-45ton. 6 milimetrowa płytka ma być naciskana masą "KILKUSET czy KILKUDZIESIĘCIU, czy kilku TON" - bo jak tak, to panele podłogowe tłoczy się iloma miliardami ton z gorszego materiału jakim są "trociny"... - Wie Pan na przykład co dodaje się do porcelany, robiąc ją elastyczną i twardą? Wanad. Nikt nigdy nie prasował tych fajnych białych kurków po których od drewnianego słupa do słupa szedł prąd od wsi do wsi.
Poproszę o PW. Urozmaicę Panu ten kawał roboty.
Super Sprawa😎😎
Rzecz najważniejsza, w całym tym bałaganie ze strzałkami jest taka, że należy ustalić zalecenia producenta w tej kwestii, zamiast rozmawiać o tym z klientem, czy sugerować się poradami na UA-cam.
Podobnego problemu nie mają profesjonalni płytkarze z Europy Zachodniej, bo od lat podążają za oficjalnymi normami, a nie domysłami i wszyscy twierdzą, że płytki należy układać zgodnie z ich oznaczeniami, jeśli są naniesione na spodnią stronę.
Inną sprawą jest to, że często niestosowanie się do kierunku płytek, widoczne jest dopiero po ich zafugowaniu, pod docelowym oświetleniem lub zmiennym kątem padania światła i żadne wstępne narady z klientem nie będą miały wtedy znaczenia, tym bardziej jeśli doprowadzą do poważnego sporu.
Reasumując materiał, który opublikiwałeś nie porządkuje tematu, a jedynie wprowadza jeszcze większy chaos, zasadne byłoby skontaktowanie się z producentami płytek i nagranie filmu na bazie materiałów źródłowych, zamiast publikacji własnych przemyślunków.
W każdym filmie mnie Pan Krzysztof zaskakuje. Gracja, dykcja, aparycja, poczucie humoru, wiedza iiiiiiii wokabularz!!!😊 Super filmy. Pozdrawiam
Wszystko ladnie pięknie jesli chodzi o gres . A co ze spiekami kwarcowymi 😂😂😂😂
Musialem to napisać 😂
Ja kładę jak mi pasuje, zwykle fuga na 2mm, jak coś się pierdoli to poszerzam na 2,5mm czasem i na 3mm, może tak sobie to dzielę, dopóki nie ma fugi to może i wygląda jak wygląda ale jak się zafuguje to takie coś "ginie" w całości i wyjebane, trzrba dać sobie trochę luzu w życiu bo idealne nigdy nie jest nic więc czemu ściany mają być
Witam. Jakiej wiekosci grzebien stosuje Pan do płytek 60x30 na sciane? Pozdrawiam.
Dobrze gada. Polać mu 😁
Pozdrawiam
Trochę pół prawda...Często przy płytkach gresowych w konkretnych przypadkach widać pod kątem niewielką różnicę wzoru w zależności od położenia takiej płytki...i właśnie w takich przypadkach warto patrzeć na te strzałki i się do nich stosować bo potam wyjdzie nieregularna szachownica i ewidentnie widać, że płytki są źle położone...Najlepszym sposobem zawsze jest od strony strzałki porobić wcześniej kreski ołówkiem na rancie płytki zanim ją przesmarujemy klejem lub klejem na grzebień...
Ja w swoim życiu to może ze 100m2 położyłem, ale strzałki miałem wrażenie czasem pomagały mi co by płytki ułożyć wzorem w tym samym kierunku, bo jak wzór powtarzalny to dla mnie wyglada to nieestetycznie jak każda płytka sobie. Ale to chyba trzeba się przyjrzeć płytkom przed przystąpieniem do klejenia.
Takiego filmu bylo trzeba wszystko wyjasnione. Pozdro
Kiedys klientka zareklamowała kafle z Cersanitu bo różnica na wysokości miedzy dekorem a bazowa bylo 0,7 mm . Przyjechal przedstawiciel i stwierdził że wszystko jest w normie " trzeba dac szersza fuge " to ciekawe ile zeby zgubic prawie 1 mm
2:51 złoto :D :D :D
Świetny materiał. Pozdrawiam
5:52 a tu co wałbrzyski cersanit został pokazany. 😊😊😊
Wyjaśnienie zagadki - 5:55
Nawet w opakowaniu strzałki są układane w jednym kierunku , krzywizny i wzór płytek nawet małe odgniecenia struktury nadążają za kierunkiem strzałek tak że mają ogromne znaczenie w układaniu.
Odrobina ciekawej wiedzy
Dobre dobre dzięki ziomek
Nie wiem jak wygląda produkcja płytek ale w przypadku cegieł, zwyczajnie wycierają się ścianki wstawek w formie i krawędzie płytki na stemplu.
Strzałki pokazują kierynek ewakuacji :)
Układałem płytki z liniami połysk jedną położyłem niezgodnie z kierunkiem przy świetle niebylo widać przy jednej płytce linii
Хорошо все объяснил👍
Siema :) można prosić kiedyś filmik jak konstrukcje z profili taką jakby przedścianke pod zwykłe okno celem zabudowy płytami gk, bo nikt nigdzie nie nagrał jeszcze o tym filmu, pozdro!
A jak mnie kiedyś klient opierdalał, że srałem na strzałki, co do płytek to tak równe są że przed układaniem najlepiej posortować wymiar i układać pasami.
SAKMI hehhehhehehe i Sasha :D:D:D:D:D zajebiste
Inwestor to niekiedy jest skończony GAMOŃ:)))
Może coś na temat układania płytek podłogowych na maty grzewcze? Jak prawidłowo to robić?
Zajebisty plus za Sashe😂
Piękne wstawki 😂
Witaj .
Moi drodzy hahaaa
U mnie jest Drogi Ewardzie.haaaa
Mnie tak glazurnik ułożył plytki ktore miały wzór że wygląda to z tylka ... Tłumaczył sie tymi strzałkami, że strzałka musi isc w górę, reszte juz zrobilem sam i ukladalem wzór w jednym kierunku, o niebo lepiej wygląda
Robię to już tyle lat i powiem Ci Krzychu ze świetny materiał dużo mi rozjaśnił Pozdro
🤝🫡
Biedni inwestorzy ktorzy staneli na twojej drodze 😂
@@golebieryszardaty pewnie wiesz już wszystko o fwoim "fachu" i już niczego nowego się nie dowiesz.
👏👏👏
Tak samo zawsze tłumaczę inwestorowi. Osobiście uważam że lepiej powielać błąd byle jakich płytek niż tłumaczyć się dlaczego są przesunięcia fugi... Zazwyczaj w Polsce wszystkie płytki które mają strzałki są bardzo kiepskiej jakości mimo że są rektyfikowane i lepiej po sprawdzeniu układać do strzałek. No chyba że jest jakiś ciekawy wzór i lepiej zachować wzór... wtedy trudno, Klient będzie musiał się pogodzić z nie idealną fugą..
Majster, może jakiś filmik na temat posadzki na balkonie? Począwszy od gołego betonu. ;)
Hej,
Możesz pokazać/porownac sposoby ucinania/łamania płytek 120cm bez użycia drogich narzędzi?
Fajny był by filmik z takimi metodami.
Jak masz pewną rękę to wystarczy kątówka.
@@DarkLineDNB wystarczy prowadnica i było by ok. Ale jednak to zarysowanie i łamanie wydaje się najlepsze, bo nie strzępi płytki.
wada stępla rombowego, nadal robi się płytki tak samo, po prostu TNIE inaczej. W efekcie jest inny kształt, odpad się sumuje, bo ściana mówi stop, użyj mojego odpadu produkcyjnego, zamiast ciać płytkę. Suma kątów.. itd.. - Słucham dalej. Bareja.
Właśnie taki chu jak słonia nos, mam plytki rektyfikowane i pasują do siebie tylko zgodnie ze strzalkami.
Temat powracający niczym bumerang 😅
9:28 min Ktoś mi wytłumaczy, co się stało na tym filmiku, że płytki, same się zaczeły dezintegrować ? ;P
Temperatura się zmieniła i za cìęka fuga była, żeby te rozszerzanie się przyjąć na siebię
@@pszenica111 Dzięki za odpowiedz ;) Pokrywa sie Twoja teza z moimi przypuszczeniami, ale dziwne bylo to, ze nastepowalo to jedna obok drugiej w tak szybkim tempie. Myslalem tez, ze moglo to byc wynikiem, trzesienia ziemi i tak jak mowisz, brak wystarczającej dylatacji to pracy plytek.
Krzychu powinieneś wykładać na uniwersytecie. Niekoniecznie płytki.
No własnie! :)
Piękny wykład, od historii do praktyki, Mistrz! Szacun :)
Fajny z Ciebie chłop! 👊🏻
Wystarczy minimum wiedzy teoretycznej, pierwsze lepsze szkolenie, a ludzie dalej z tymi strzałkami swoje... Nie wiem jak można być wykonawcą z kilkunastoletnim doświadczeniem i być odciętym od wiedzy z neta czy szkoleń firmowych. Potem kleją gk, na to glazurę i trzyma się tylko dzięki zaparciu tego sufitem :)
Witam majstra.
I po co wszystko wyciągać z pudełek żeby tylko się na ścianie pochwalić 😂😂😂no chyba że materiał sponsorowany😊
Po 6 minutach filmu odpowiedź na pytanie z tytułu??
😊😊😊
Heh, stempel jest prosty, krzywizna, deformacja kąta lub plaszczyzny powstaje podczas wypalania... 😊
Kurcze dobry filmik, kiedys mi jeden pan glazurnik wmawial ze musi klasc tak jak strzalki pokazuja, dobrze ze go nie posluchalem i poprosilem aby ukladal tak aby wygladalo to ladnie, dziekuje za ten filmik.
Wszystko jasne , a mnie uczyli że to kierunek układania płytek.....
Majster masz racje co do strzałek ale sa iwenstorzy ktorzy myślą ze sa madrzejsi od ludzi co robia to na co dzień
👍👍👍
Chyba jeszcze nie słyszałem tak szalonej teorii żeby te strzałki służyły do zachowania "kierunku układania". Jak w ogóle można było na coś takiego wpaść?
A ja to myślałem że to kierunek drogi ewakuacyjnej😂
Krzysiek wyglada jak John Abruzzi 😅
Ale są płytki, a na opakowaniu instrukcja umieszczona przez producenta, która nakazuje kierunek układania:
➡️➡️ lub ➡️⬅️
➡️➡️. ➡️⬅️
Rozbawiła mnie kwestia dinozaurów😂 ale materiał Super Serdecznie pozdrawiam💪💪💪🇵🇱
Jak nazywa się taki zabieg wstawiania takich filmików z czyimś tekstem ?
Też mi się zdażyło że strzałki były inaczej a wzór inaczej, ZAWSZE układamy wedle wzoru aczkolwiek ja układam strzałkami bo sie tak nauczylem po prostu ale wzór jest najważniejszy ale juz kiedyś o tym pisałem pod jakimś twoim filmikiem i strzałki są tak jak mówisz w procesie produkcji wykorzystywane ale ja często się tym kieruje akurat
Jak ja lubie te "aczkolwiek"😡 Ale można zrozumieć takiego po nicku🤮 kto taki sobie daje😢
@@KrystianPilot nick jest to postać z kreskówki dla dorosłych
Profesorze daj spokoj, producent to wyjasnia😂
👍
Płytki i równe wymiary to masakra 😂ale jak nie krzyżyki to małe kliniki i jako tako wygląda 😊ale komuś bym nie położyl, szkoda nerwów 😂
to musiało być dawno temu 🤣😂
Nie wiedziałem że sponsoruje cie puma
kupiłem płytki i banany , odchylenie 2mm... robią nas w uja az miło, oczywiscie płytka pierwsza klasa grrr