Jak Można Ekologicznie Wykopać Surowce w Miastach? Dawid Sikora (Elemental Strategic Metals)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 4 лют 2025

КОМЕНТАРІ • 30

  • @kasiagniedziejko2622
    @kasiagniedziejko2622 14 днів тому +1

    Kolejny bardzo dobry materiał. Zostaję tu na dłużej!

  • @MikołajGawor
    @MikołajGawor 16 днів тому +1

    Dziękuję za wartościowy materiał! Bardzo inspirujące podejście do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Cieszę się, że coraz więcej osób angażuje się w te ważne tematy :)

  • @oliwiadebecka02
    @oliwiadebecka02 11 днів тому

    Fantastyczny materiał! Bardzo mnie cieszy, że coraz więcej osób angażuje się w promowanie zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Świetnie wiedzieć, że Polska podejmuje kroki w obszarach takich jak ESG. Dobrze było o tym usłyszeć! Takie inicjatywy są nie tylko krokiem w stronę ograniczenia marnotrawstwa, ale również ważnym elementem edukacji społecznej. Oby więcej takich działań!

  • @AnnaB-a11
    @AnnaB-a11 16 днів тому +1

    Interesujący i warty uwagi temat dla wszystkich. Codziennymi wyborami (nawet małymi tj. Pan Dawid wymienił) możemy wpłynąć na poprawę otoczenia i poszerzenie edukacji w obszarze ESG. W czasach wysokiego konsumpcjonizmu - świadomość konsumentów i pionów decyzyjnych korporacji w kontekście unikania marnotrawstwa w produkcji czy korzystania z odnawialnych źródeł energii, jest niezwykle ważna w perspektywie następnych lat. Dziękuję za mówienie o tym szerzej ;)

  • @ola.swider
    @ola.swider 13 днів тому

    Super, miło słyszeć, że Polska jest na czele w kwestii urban miningu i że nawet z elektrośmieciami da się coś robić

  • @patrykpolkowski3320
    @patrykpolkowski3320 13 днів тому

    Imponujące, jak Polska rozwija się w dziedzinie recyklingu. Ten wywiad pokazuje, że mamy potencjał, by stać się liderem w tej branży. Dziękuję za ten materiał!

  • @bartekrychlik3045
    @bartekrychlik3045 19 днів тому +1

    Świetny materiał! Bardzo inspirujące podejście do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Cieszę się, że coraz więcej osób porusza tak ważne tematy. Dziękuję za wartościowy content! 🌿🌍

  • @michakurek2169
    @michakurek2169 12 днів тому

    Świetnie wiedzieć, że Polska po raz kolejny jest jednym z przodujących krajów w tego typu dziedzinach!

    Bardzo potrzebny jest dziś odzysk, a następnie nadawanie drugiego życia :)

  • @maciekbednarski9096
    @maciekbednarski9096 10 днів тому

    Bardzo interesujący materiał! Urban mining to naprawdę innowacyjne podejście, które pozwala nie tylko na efektywne odzyskiwanie cennych surowców, ale także znacząco ogranicza wpływ elektrośmieci na środowisko. Cieszę się, że Polska rozwija się w tej dziedzinie i staje się liderem gospodarki cyrkularnej!

  • @AdaOklińska
    @AdaOklińska 14 днів тому

    "Dzisiaj to wstyd nie być zielonym" w punkt!:) oto dowód, że ogólna świadomość się podniosła.
    Pan Sikora w bardzo przystępny sposób opowiedział o skomplikowanych problemach. ps. Mam nadzieję, że naprawdę podczas przetargów brane są pod uwagę firmy, które działają w obszarze ESG:)

  • @JędrzejJoniec
    @JędrzejJoniec 13 днів тому

    Temat niezwykle ważny i aktualny w dzisiejszych czasach. Świadomość w obszarze ESG rośnie, co pokazuje, że każdy, nawet najmniejszy wybór konsumenta czy decyzja korporacji, może mieć znaczenie w dążeniu do zrównoważonego rozwoju. Cieszę się, że coraz więcej mówi się o takich rozwiązaniach jak urban mining czy odzyskiwanie surowców z elektrośmieci. To nie tylko ogranicza marnotrawstwo i wspiera gospodarkę cyrkularną, ale również pomaga w redukcji negatywnego wpływu na środowisko. Polska ma jeszcze sporo do zrobienia, ale takie rozmowy i inicjatywy są krokiem w dobrą stronę. Mam nadzieję, że dzięki edukacji i większemu wsparciu podobne działania będą się rozwijać i zyskiwać większy zasięg.

  • @neil_armweak
    @neil_armweak 16 днів тому

    Interesujące spojrzenie na temat 👍

  • @ukasznaroznik1834
    @ukasznaroznik1834 16 днів тому

    Bardzo ciekawy projekt!

  • @WojtekDrychta
    @WojtekDrychta 16 днів тому

    Trafiony wybór gościa, łatwo i przystępnie omówił tematykę, więcej takich odcinków!

  • @maciekpacan7101
    @maciekpacan7101 11 днів тому

    Ile możemy zyskać dzięki recyklingowi elektroniki! Urban mining pozwala ograniczyć zanieczyszczenie i chronić zasoby naturalne, „wydobywając” surowce z miejskich wysypisk. To świetne rozwiązanie, które zmienia problem elektrośmieci w cenną szansę dla środowiska. Dzięki takim projektom Polska staje się liderem w zrównoważonym rozwoju!

  • @adddoberman3890
    @adddoberman3890 13 днів тому

    Przykład na to, że Polak potrafi!

  • @jakubjankowski5719
    @jakubjankowski5719 16 днів тому

    Świetne podejście do tematu. Wspaniale, że firma z Polski jest jednym z liderów urban miningu.

  • @NelaPietraszek
    @NelaPietraszek 19 днів тому

    Pozyskiwanie z elektrośmieci to chyba jednej z ważniejszych aktualnie tematów, brawo za zajęcie się nim!

  • @maciejkarczmarczyk9689
    @maciejkarczmarczyk9689 16 днів тому

    Super podejście do tematu, gospodarka cyrkularna może być dla nas jako państwa ogromną szansą

  • @aniawilczynska2562
    @aniawilczynska2562 18 днів тому

    Świetnie, że mimo tak dużego zanieczyszczenia zwłaszcza elektrośmieciami są ludzie, którzy starają się nad tym zapanować i tworzą inicjatywy, które w określonym stopniu niwelują zanieczyszczanie środowiska. Pytanie co możemy zrobić, aby jak najwięcej ludzi działało progresywnie, aby regresywne inicjatywny nie były kluczowymi działaniami w ochronie środowiska.

  • @klaudigora
    @klaudigora 17 днів тому

    Fajnie, że Polska staje się liderem w urban mining i odzyskiwaniu surowców z elektrośmieci. Dzięki Wam dowiedziałam się o tym innowacyjnym podejściu, które wspiera gospodarkę cyrkularną i zmniejsza wpływ na środowisko :)

  • @JuliaJędrczak
    @JuliaJędrczak 16 днів тому

    Rozmowa świetnie pokazuje, że urban mining to nie tylko modne hasło, ale realne rozwiązanie dla przyszłości surowcowej Europy. Innowacyjne technologie mogą rozwijać się również w Polsce, a nie tylko w globalnych centrach, co daje ogromne możliwości dla naszej gospodarki. Przykład zakładu w Zawierciu to dowód, że lokalne inicjatywy mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo surowcowe całego kontynentu, jednocześnie tworząc nowe miejsca pracy i wspierając rozwój regionu.

  • @krzysztofprzemyski5337
    @krzysztofprzemyski5337 16 днів тому

    Bardzo ciekawa rozmowa, która pokazuje, że „urban mining” to nie tylko modne hasło, ale realne rozwiązanie na rosnące zapotrzebowanie Europy na metale krytyczne. Widać wyraźnie, jak technologia i innowacje - choć kojarzone głównie z Azją czy USA - mogą powstawać również u nas i służyć rozwijaniu gospodarki obiegu zamkniętego. Przykład zakładu w Zawierciu potwierdza, że Polska może mieć istotny wkład w europejskie bezpieczeństwo surowcowe, a przy tym aktywizować lokalne społeczności.

  • @emiliasiwonia
    @emiliasiwonia 19 днів тому

    Ja nawet nie wiedziałam, że coś takiego istnieje jak urban mining 😮

  • @ukaszpiasecki4830
    @ukaszpiasecki4830 13 днів тому

    Z ekonomicznego punktu widzenia jest to ciekawa plaszczyna rozwoju, jednak zastanawiam się, czy jest możliwość tego przełożenia na inne produkty, żeby ebitda była pozytywna, a perspektywy dalej możliwe do scalowania

  • @annasuchecka7370
    @annasuchecka7370 9 днів тому

    Jedynym rozwiązaniem jest zmiana podejścia - od odpowiedzialnych wyborów zakupowych po promowanie naprawialności i trwałości sprzętu.

  • @Flash9336
    @Flash9336 16 днів тому

    Również dostrzegam, że gospodarka cyrkularna może być ogromną szansą na ochronę środowiska, a inicjatywy takie jak zakład w Zawierciu są krokiem w dobrym kierunku.

  • @pawel_ufno
    @pawel_ufno 18 днів тому

    Wiemy już co dzieje się z metalami szlachetnymi przy recyklingu urządzeń, a co dzieje się z plastikiem, z którym chyba na świecie jest największy problem?