Bardzo dobry materiał. Wiele nowego dowiedziałem się w temacie, który znam. Brak jednak (jak dla mnie) istotnej informacji: czy można ładować EFB i AGM w taki sam sposób. Mam tzw. inteligentny prostownik, w którym mam wybór ładowania akumulatora STD (standard) i AGM. I teraz pytanie: czy akumulator EFB ładować ustawieniem STD, AGM, czy też nie ma to znaczenia w przypadku, gdy rozważamy różnice w ładowaniu tylko tych dwóch typów.
Witam serdecznie ! :) Świetny materiał.. ! Leci łapka i sub !!! :) Powoli zaczynam wchodzić w świat akumulatorów.. i dobrze przyjrzeć się fachowcom którzy robią sekcje zwłok aku.. ;) Takie informacje , są bezcenne..! :) Zastanawiam się nad off grid.. i gromadzić energię w aku z turbinki wiatrowej.. w przyszłości również z PV.. ! :) Kiedyś zrobiłem prototyp aku.. i dioda świeciła przez 1 miesiac.. z.. z ciekawości.. ten aku nie był niczym naładowany.. ;) Kiedyś w Live o tym wspomniałem.. chyba u Waldka .. Pompa PV.. Czy miałeś do czynienia z aku.. NiFe..? Stara technologia z czasów 1900 lat.. T. Edisona.. :) Teraz mało popularna, ponieważ te akumulatory żyły po 30 - 50 lat.. ;) Więc producenci ołowiaków i sprzedawcy .. by za wiele nie zarobili..! ;) Pozdrawiam serdecznie Paweł P. z Bukowiny Tatrz. Hej ! ;)
Pisałem już pod innym filmem, ale czy istnieją jakieś badania, że wysokie temperatury działają gorzej na AGM niż na zwykłe akumulatory? Dotarłem tylko do jednych badań, których wyniki są odwrotne. To AGM są bardziej trwałe na wysokie temperatury od zwykłych akumulatorów. Znalazłem jeszcze takie coś na stronie Varty. "An AGM battery can also cope with extreme outside temperatures whereas a conventional starter battery reacts to extreme cold and heat with a rapid drop in capacity and discharges more quickly. This was shown in a field study in Dubai, where vehicles with a start-stop system and equipped with conventional batteries all failed after 5 to 6 months while a comparison fleet equipped with AGM batteries remained mobile until the end of the test after 12 months."
@@Kubek_Renegade No ale po co truć kiedy przewidujesz stanie w korku czy na światłach powyżej 1 minuty? Zwłaszcza obecnie. Ja nie mam auta start/stop ale tak robię.
@@karolbronson9463gaszenie pojazdu I ponowne uruchomienie tworzy wiecej środków szkodliwych niż jeegi praca do 1min. / pierwsze spalanie pojazdu drugie ,pobór prądu, trzecie eksploatacja akumulatora, eksploatacja rozrusznika ( na serwis trafiają pojazdy start stop z uszkodzonymi rozrusznikami wyeksploatowanymi mocno dużo więcej i dużo częściej niż bez systemu start stop ) produkcja regeneracja rozrusznika kosztuje sporo średnio od 800 do 1500zł a pojazdach flagowych 3 -5 tyś )
Dzień doby. A ja mam pytanie za 100pkt-ów. Jaki akumulator ( 12V ) mam wybrać do mojego auta elektrycznego? H.Kona EV ma zwykłego kwasiaka ( CMF45L-DIN ( 20HR) RC 80 min )/, który padł. Co wybrać aby trochę posłużył ?
Dlugo czekalem na te rozbiorki. Pelen profesjonalizm. Uwielbiam takie filmiki z ciecia ze swietnym komentarzem. Chcialbym Molla jeszcze w srodku zobaczyc da rade?
Proszę o test ZAP Expedition Plus 🙂 zakupiłem ostatnio i jestem ciekaw jak jest zbudowany. Będzie pracował w zwykłym aucie i czas pokaże jak się zachowa
13:40 w EFB płyty muszą być niższe, gdyż elektrolit powinien być z zapasem powyżej płyt. AGM ma wprawdzie wyższe płyty, ale swoboda przepływu elektrolitu jest ograniczona. Jeśli jedna mata z jakiegoś powodu (np nierównomierne przegrzanie) będzie miała mniej elektrolitu, to nie wyrówna się on z maty sąsiedniej. W EFB ten problem nie występuje, a zapas elektrolitu daje większą odporność na obciążanie dużym prądemi.
Czy są jakiejś przeciwwskazania by zamontować zwykły akumulator w aucie, gdzie jest dedykowany EFB i w którym Start-Stop został wyprogramowany i już nigdy sam nie gaśnie?
@@grzondziele no więc niższym niż typowe akumulatory kwasowe z tzw. płynnym elektrolitem. Wiedza zdobyta z kanału Mr Akumulator. O ile to kanał merytoryczny, to jest tak jak napisałem.
Hmm.... coś w tej technologii EFB jednak jest na plus. W moim Audi fabryczny akumulator wytrzymał równo 8 lat i tylko jeden raz był ładowany (po 7 latach) i tylko dlatego, że system rzucił informację o słabej baterii i konieczności naładowania. Jednakże po pół roku taka sytuacja zdarzyła sie ponownie, nie pozostało nic innego jak tylko wymiana na nowy. Myślę, że 8 lat to jednak dobry wynik.
zauważyłem że akumulatory agm w porównaniu ze zwykłymi przyswajają dużo większe prądy ładowania, wynika z tego że przy dużych obciążeniach urządzeń i systemów elektronicznych, plus systemie start&stop , akumulatory agm szybciej się ładują, szybciej osiągając gotowość do ponownego rozładowania
A ja mam hybryde toyoty i mały akumulator agm yuasa fabryczny w bagażniku. Ma tylko 35ah pojemności. Ma już 5 lat i trzyma jak nowy, inwerter ładuje go do 14.7v z baterii trakcyjnej ;) kolejna zaleta hybrydy, nie wiem co to problemy z rozruchem w zimę
Nie ma sensu używania słabych akumulatorów, to jest męczące - bo szukasz nowego, tracisz czas , paliwo i nerwy a razem to też stracone pieniądze. Nawet +30% by się opłacało.
Nie leci, bo przekładka z włókniny nie spowoduje większej żywotności. Większą żywotność daje odlewana kratka i grubsze płyty. W EFB tak samo łatwo może urwać się płyta lub opaść masa czynna.
Co do stosowania akumulatorów AGM w miejsce zwykłych, to ja używam akumulatora Varta AGM 80Ah (OEM dla BMW) w Mercedesie 190 2.5D i jak dotychczas (2 lata eksploatacji a akumulator zakupiłem używany i z nieznanym przebiegiem oraz wiekiem) wszystko działa prawidłowo. W Mercedesie 190 akumulator montowany jest na podszybiu, oddzielonym od komory silnika ścianką, więc mam nadzieję, że jakoś bardzo ciepło mu nie jest. Co powoduje zużywanie i śmierć techniczną akumulatorów AGM, skoro elektrolitu nie ubywa (przy poprawnym napięciu ładowania), masa czynna opaść nie może a zasiarczenie to głównie wina użytkownika i nieprawidłowej eksploatacji (więc też można go uniknąć)?
Witaj, śmierć akumulatora pochodzi z dwóch problemów - masa czynna nie trzyma się i nie styka z płytą odpowiednio dobrze, powoduje że akumulator traci prąd rozruchowy i pojemność lecz działa ok przy małych poborach prądu do radia czy lamp. Drugi problem to zatrucie elektrod poprzez niedoskonałość czystości elektrolitu i elektrod, wydzielają się na elektrodach inne metale i powodują powstawanie innych ogniw akumulatorowych czy pierwotnych o innych napięciach siły elektromotorycznej. Dawno temu na początku 20 wieku gdy ludzie z szacunkiem podchodzili do wszystkiego elektrolit wymieniano raz na rok aby po pierwsze oczyścić częściowo akumulator z ogniw lokalnych a po drugie aby dostosować jego gęstość do temperatury - w lecie 1,23 g/cm3 a w ziemie 1,28 g/cm3 , niższa gęstość powodowała znacznie niższe zniszczenie elektrod przez podniesiony stopień agresji kwasoty kwasu siarkowego, w zimie gdy ta agresja była niższa , gdy reakcje chemiczne są spowolnione wyższa gęstość była potrzeba do w miarę możliwego rozruchu silników oraz do niezamarzania elektrolitu. Maszyny rolnicze oraz motocykle używane latem standardowo miały akumulatory z elektrolitem 1,22-1,24 g/cm3. Te same akumulatory służące do pracy radia, lampy itp nie do rozruchu i używane pomieszczeniach ogrzewanych napełniano elektrolitem o gęstości 1,20g/cm3 (tzw. "akumulatory radiowe" czyli do rozładowania prądem o wartości max 0,05C). W miarę użycia niższej gęstości elektrolitu pojemność akumulatora była minimalnie niższa. Niższe było też minimalnie napięcie siły elektromotorycznej SEM. Przy wymianie elektrolitu letni - zimowy - letni itd. akumulator zalewano wodą destylowaną i ładowano prądem 0,05C przez 12 godzin, potem wylewano wodę i wlewano świeży elektrolit , korygowano w razie potrzeby gęstość.
Wlasnie u mnie tez pod maska. Start stop jest, choc nie uzywam, wiec pewnie ten agm bylby wskazany ale ta cieplota silnika szczegolnie w lecie to nie wiem czy takie juz wskazane dla nich i mam dylemat czy efb czy agm...nie chcialbym inwestwac w drozszy z mysla ze dluzej pociagnie a tak naprawde cieplo wykonczy go szybciej... 🤔
Po zmainie akumulatora z AGM na EFB trzeba przestawć sterownik ładowania na dany model pojemności i typu. Inaczej akumulator będzie źle ładowany. W starych samochodach nie ma takiej możliwości.
mrAkumulator R to z niemieckiego Ruttelfest? Miałem taki właśnie z Boscha 88Ah seria 8AT, szczelnie zamknięty bezobsługowy z oczkiem które do końca było zielone, nie wiem czy ktoś pamięta tą serię, kupiony był używany i wytrzymał u nas w Ursusie 10 lat i trzymałby jeszcze gdyby nie uszkodzenie alternatora, poszło ponad 17V przez kilka godzin i dostał zwarcia w 2 celach, ale myślę że to i tak dobry wynik.
potrzebuje zregenerować akumulator AGM(auto odpala na nim, ale słabo, chyba go przeładowałem zwykłym prostownikiem 5A przez 20h bo osiągnął 12,90v) i waham się między NOCO GENIUS G3500 i CTEK MXS 5.0, co polecacie?
AGM jes "zamkniety" i mozna biezpieczne zamontowac w kabinie/bagazniku. Zwykle sa " otwarte wiec starsze Mercedesy maja je w bagazniku i wezyk to odprowadzenia gazow. Np. Audi A4/Passat maja akumultaor w podszybiu i wiec wudziewy w akumulatora wogasie dostac to kabiny wiec.. tez jest wezyk. Nowe samachody maja akumulatory w bagazniku dla lepszego rozmieszczena masy. Np. 2019 VW GTi na akumulator w przodu and na tej samej platformie Audi TT ma miesce na akumulator z przodu ale jest zamontowany w bagazniku.
kupiłem bmw e61 ma przycisk start stop ale na światłach nie gaśnie ślinik (2006r) ktoś założył najtańszy akumulator przed sprzedażą powinien być agm a taki nie był i 2 lata było dobrze i zaczęły się dziać cyrki po tym czasie, założyłem taki jak trzeba agm bosch za 749 zł i jest super nic mi nie wyskakuje teraz żadna kontrolka samochód cały czas ma aktualną datę i godzinę a wcześniej gubił, morał z tego taki jak kupujecie sobie to nie oszczędzajcie ;) pozdro
Akumulatory AGM stosuje się w autach z odzyskiem energii przy hamowaniu silnikiem. Napięcie ładowania wzrasta wtedy nawet do 16V (pod warunkiem że nie mamy zapalonych świateł). Przy EFB napięcie przy hamowaniu wzrasta do 14,6V. Samochody z odzyskiem energii palą mniej, niestety oszczędności są niewielkie, a akumulator 2x droższy. (np. samochód bez start-stop i odzysku ma aku ~72Ah za ~350zł, a nowszy model wymaga AGM 80Ah za ~700zł)
Jakoś nie chce mi się wierzyć że AGM jest traktowany wyższym napięciem. Z tego co zauważyłem to Ca-Ca mogą być ładowane napięciem do 16.2V, a AGM tylko do 15V.
Piszesz że przy EFB napięcie wzrasta przy hamowaniu do 14.6V, to co to jest za wzrost, jak u mnie na biegu jałowym na włączonych wszystkich odbiornikach jest 14.4V, a chwilowo zdarza się i 14.5V.
sprostowanie, płyta (+) w aku Varty wykonywana jest w formie ciągłego odlewu na żłobionych walcach, wychodzi taśma z gotowymi ramkami, następnie poszczególne ramki tylko się z tej taśmy odcina, nie ma żadnego wykrawania, sztancowania, produkcję widziałem na własne oczy, nie pracuję dla Varty
Akumulator to też jednostka magazynująca Prąd z wiatraka i dla tego są drogie należny o tym pamiętać. Podobno dawniej szło się na giełdę kupować lub na rynek.
Fachowo. Jeżeli w aucie jest rekuperacja energii hamowania (tzw. mikrohybryda) - musi być AGM. Alternator ma np. 180A i przy hamowaniu ładuje akumulator wysokim prądem. Zwykły akumulator wytrzyma kilka tygodni lub miesięcy. Na marginesie - skąd biorą się ludzie kupujący drogie, "wypasione fury", a później oszczędzają na akumulatorze i kombinują jak koń pod górę. Typowe cebulactwo...
za komuny miałem gówniany akumulator w maluchu 8 lat, a teraz drogie gówno nam się wciska, kupuję tanie i ma dwa lata gwarancji a wytrzymuje 5 lat, co mają długie trasy a miasto panie fachowiec, mamy alternator nie prądnice ściągnij regulator to w mięście zagotuje się akumulator więc ładowanie jest takie samo bez względu na jazdę
Tylko ile elektroniki miał ten maluch i co obsługiwał tylko rozruch więc stopień zapotrzebowania i zużycia był całkiem inny ,pomijając już radio i zapomniane światła na postoju . Widzę żeś pan komentarza nawet nie dostał od prowadzacego, bo i mi by ręce opadły na taki januszowski komentarz bez merytorycznego uzasadnienia niewiadomo jak się do tego odnieść dość typowy dla ludzi tego okresu . To tak jakby stolarz powiedział że w PRL-u były gwoździe i niepotrzebnie wciska nam się teraz droższe wkręty i wszystko da radę na gwoździach zbudować, oczywiście da się ale jak będzie to funkcjonowało w niektórych przypadkach i jak długo trzeba nauczyć się słuchać że zrozumieniem pozdrawiam.
@@pawekunda1076 rzuciłem malucha chociaż mam auto napakowane elektroniką z systemem auto star stop które wyłączam i tani akumulator już wytrzymał 3,5 roku -jeżdżę codziennie działa dalej przy mrozach -12 stopni c. Problem leży w tym że akumulatory leżą na półce a potem się sprzedaje
Mi ostatnio sprzedawca w Lucarcie wciskał kit, że normalna żywotność akumulatora to 3-5 lat. Tłumaczę temu gówniarzowi, że 20-30 lat temu normą było 11-12 lat dla aku pierwszego montażu, a zamienniki wytrzymywały bez łaski po 8 lat na co mam dowód w postaci starych rachunków i książki serwisowej. Przecież dzisiaj są producenci którzy dają 3 lata gwarancji, a ten baran próbował ze mnie zrobić idiotę. Sprzedają tandetę i każą się jeszcze cieszyć z tego , że akumulator padnie zaraz po gwarancji. Nie dajmy sobie wciskać kitu, że żywotność akumulatora to 3-5 lat. Tyle to wynosi żywotność tandety. Wszytskie moje akumulatory wytrzymywały po 7-8 lat. Największa tandeta to akumulatory Kozak robiony przez autopart. Pierwszy padł po 3 latach a drugi po 5. W obu zwarta cela prawdopodobnie przez urwanie płyty czyli ewidentnie wada fabryczna lub celowe postarzanie produktu.
Autorze Filmu wiedz, że EFB ZAWSZE MOŻESZ ZAMIENIĆ NA AGM‼️‼️👹‼️‼️ , NATOMIAST AGM NIE MOŻNA ZAMIENIĆ NA EFB W AUTACH Z SYSTEMEM REKUPERACJI ENERGII PODCZAS HAMOWANIA ‼️👹‼️😇👍💲🛠️
@P L EFB montuje się pod maską, natomiast AGM montuje się z daleka od źródła ciepła itd..., np w bagażnikach, czy pod siedzeniami... AGM to nie EFB, a EFB to prawie zwykły AKU z ulepszeniami... 👉😉👍
@P L tak masz rację bo EFB jest do start-stop ale bez rekuperacji, natomiast AGM jest do start-stop z rekuperacją, ponieważ AGMy potrafią przyjąć w krótkim czasie dużo energii. Wcześniej jak jeszcze nie było EFB to AGMy stosowano w autach bogato wyposażonych w elektronikę, auto skrzynię itd...,
@P L ja pisałem że AGM NIE MOŻNA ZASTĄPIĆ EFB, natomiast EFB można zastąpić AGM em 👉😉👍 ... i nigdzie nie pisałem że EFB nie nadaje się do hybryd. Ja piszę i wiem. że EFB nie nadają się bezpośrednio do przyjmowania dużej energii z rekuperacji w wyniku hamowania. EFB ma dużą zdolność do głębokiego rozładowania ale nie ma takiej zdolności jak AGM do szybkiego ładowania np dużą ilością energii z rekuperacji. Ten mały akumulator o którym piszesz to w autach z rekuperacją jest to często akumulator Li-ion 👉😉👍
@P L tego nie byłbym do końca pewien, ponieważ to ładowanie może odbywać się prądem oraz napieciem pod AGM stąd EFB może nie ładować się prawidłowo na krótką metę może być ok ale elektronika może wykrywać niewłaściwy opór wewnętrzny aku i zgłaszać błędy itp...
Widać że wasza praca jest poparta pasją. Super film. Pozdrawiam.
Fakt. Fajni są i lubię oglądać ich filmiki :)
Bardzo dobry materiał. Wiele nowego dowiedziałem się w temacie, który znam. Brak jednak (jak dla mnie) istotnej informacji: czy można ładować EFB i AGM w taki sam sposób. Mam tzw. inteligentny prostownik, w którym mam wybór ładowania akumulatora STD (standard) i AGM. I teraz pytanie: czy akumulator EFB ładować ustawieniem STD, AGM, czy też nie ma to znaczenia w przypadku, gdy rozważamy różnice w ładowaniu tylko tych dwóch typów.
Super. Świetny kanał poszerzający wiedzę i pomagający w podejmowaniu istotnych decyzji.
Pozdrawiam
Kolejny ciekawy film.
Znakomity materiał! Pełna zgoda, pozdrawiam
"Łoj fajne" totalna rozwałka. sub już na początku filmu :D
Witam serdecznie ! :)
Świetny materiał.. !
Leci łapka i sub !!! :)
Powoli zaczynam wchodzić w świat akumulatorów.. i dobrze przyjrzeć się fachowcom którzy robią sekcje zwłok aku.. ;)
Takie informacje , są bezcenne..! :)
Zastanawiam się nad off grid.. i gromadzić energię w aku z turbinki wiatrowej.. w przyszłości również z PV.. ! :)
Kiedyś zrobiłem prototyp aku.. i dioda świeciła przez 1 miesiac.. z.. z ciekawości.. ten aku nie był niczym naładowany.. ;) Kiedyś w Live o tym wspomniałem.. chyba u Waldka .. Pompa PV..
Czy miałeś do czynienia z aku.. NiFe..?
Stara technologia z czasów 1900 lat.. T. Edisona.. :) Teraz mało popularna, ponieważ te akumulatory żyły po 30 - 50 lat.. ;) Więc producenci ołowiaków i sprzedawcy .. by za wiele nie zarobili..! ;)
Pozdrawiam serdecznie
Paweł P. z Bukowiny Tatrz.
Hej ! ;)
Super materiał. Prosimy porównanie nowego Moll AFB i Banner AGM. POZDRAWIAM
Pisałem już pod innym filmem, ale czy istnieją jakieś badania, że wysokie temperatury działają gorzej na AGM niż na zwykłe akumulatory? Dotarłem tylko do jednych badań, których wyniki są odwrotne. To AGM są bardziej trwałe na wysokie temperatury od zwykłych akumulatorów. Znalazłem jeszcze takie coś na stronie Varty. "An AGM battery can also cope with extreme outside temperatures whereas a conventional starter battery reacts to extreme cold and heat with a rapid drop in capacity and discharges more quickly. This was shown in a field study in Dubai, where vehicles with a start-stop system and equipped with conventional batteries all failed after 5 to 6 months while a comparison fleet equipped with AGM batteries remained mobile until the end of the test after 12 months."
pierwsze co robię po zapaleniu auta to wyłączam start-stop ale aku i tak kupiłem efb
Hehe tez kupilem efb mimo ze start stop wyłączyłem u siebie permanentnie 😆
@@Kubek_Renegade No ale po co truć kiedy przewidujesz stanie w korku czy na światłach powyżej 1 minuty? Zwłaszcza obecnie. Ja nie mam auta start/stop ale tak robię.
@@karolbronson9463gaszenie pojazdu I ponowne uruchomienie tworzy wiecej środków szkodliwych niż jeegi praca do 1min. / pierwsze spalanie pojazdu drugie ,pobór prądu, trzecie eksploatacja akumulatora, eksploatacja rozrusznika ( na serwis trafiają pojazdy start stop z uszkodzonymi rozrusznikami wyeksploatowanymi mocno dużo więcej i dużo częściej niż bez systemu start stop ) produkcja regeneracja rozrusznika kosztuje sporo średnio od 800 do 1500zł a pojazdach flagowych 3 -5 tyś )
Dodatkowym warunkiem zadziałania systemu start/stop (poza temperaturą silnika) jest „naładowany” akumulator. Tak mam w Renault 😉
Bardzo dobry materiał. Dziękować! 🔋🔋🔋🙂🙂🙂👍👍👍
Dzień doby. A ja mam pytanie za 100pkt-ów. Jaki akumulator ( 12V ) mam wybrać do mojego auta elektrycznego? H.Kona EV ma zwykłego kwasiaka ( CMF45L-DIN ( 20HR) RC 80 min )/, który padł. Co wybrać aby trochę posłużył ?
Dlugo czekalem na te rozbiorki. Pelen profesjonalizm. Uwielbiam takie filmiki z ciecia ze swietnym komentarzem. Chcialbym Molla jeszcze w srodku zobaczyc da rade?
Dzięki. Czekamy na Molla EFB, mam już zapewnienie, że jak pojawi się jakaś sztuka z uszkodzeniem mechanicznym to ją otrzymam. / R
Proszę o test ZAP Expedition Plus 🙂 zakupiłem ostatnio i jestem ciekaw jak jest zbudowany. Będzie pracował w zwykłym aucie i czas pokaże jak się zachowa
Super film -dzięki !
Świetny filmik, zawsze zastanawiałem się czemu cena tego czy tego akumulatora się różni...
Dzięki, jak człowiek zobaczy to potem jest łatwej niektóre sprawy zrozumieć.
Kolejny wartościowy materiał.
Troszkę wiedzy dziś łyknąłem.Chyba Ci wyschło w gardle.😉Dzięki.
Exide-Centra też ma pełne ramki płyt dodatnich jak i ujemnych w AGM, przynajmniej tak się chwalą w materiałach...
Twoje zdrowie :)
13:40 w EFB płyty muszą być niższe, gdyż elektrolit powinien być z zapasem powyżej płyt. AGM ma wprawdzie wyższe płyty, ale swoboda przepływu elektrolitu jest ograniczona. Jeśli jedna mata z jakiegoś powodu (np nierównomierne przegrzanie) będzie miała mniej elektrolitu, to nie wyrówna się on z maty sąsiedniej. W EFB ten problem nie występuje, a zapas elektrolitu daje większą odporność na obciążanie dużym prądemi.
Citroen C6 też ma akumulator fabrycznie w bagażniku umieszczony
8:15 kiedy zrobicie odcinek o zaślepieniu akumulatorów bezobsługowych w których użytkownik zrobił sobie dojście do elektrolitu takiego akumulatora?
Wartościowe informacje, ale proszę zwrócić uwagę na sprawy językowe.
Czy są jakiejś przeciwwskazania by zamontować zwykły akumulator w aucie, gdzie jest dedykowany EFB i w którym Start-Stop został wyprogramowany i już nigdy sam nie gaśnie?
AGMy są ładowane wyższym napięciem, co powinno skrócić życie akumulatora mokrego.
Dokładnie na odwrót. Niższym napięciem.@@eugengrzondziel1706
@@Krzysztuniowedług danych firmy BSA ładuje się AGMy napięciem do 14,8 Volt. Skąd czerpie Pan swoje informacje?
@@grzondziele no więc niższym niż typowe akumulatory kwasowe z tzw. płynnym elektrolitem. Wiedza zdobyta z kanału Mr Akumulator. O ile to kanał merytoryczny, to jest tak jak napisałem.
Ładnie
Ja biorę AGM Bosch S5 do aut z start stop włożę go do skoda superb1 1.9 TDI avf i zobaczę ile pożyje . Alternator nowy ASO .
Witam Panów. Doskonała robota!!! Ciesze się tym bardziej, że 2km ode mnie. Pozdrowienia z gór bukowych ;-)
Ile wody można dolać do agm?
Nie mam S/S lepiej wybrać AUTOPART GALAXY EFB czy AUTOPART GALAXY GOLD o większej pojemności?
Podziwiam.
Czy mi umknęło czy nie była ważona płyta dodatnia AGM'a?
Hmm.... coś w tej technologii EFB jednak jest na plus. W moim Audi fabryczny akumulator wytrzymał równo 8 lat i tylko jeden raz był ładowany (po 7 latach) i tylko dlatego, że system rzucił informację o słabej baterii i konieczności naładowania. Jednakże po pół roku taka sytuacja zdarzyła sie ponownie, nie pozostało nic innego jak tylko wymiana na nowy. Myślę, że 8 lat to jednak dobry wynik.
Jaki agm do bmw 520d ?
Ja w A4 b6 miałem 5 lat do sprzedaży AGM. Mimo że pod maską na podszybiu było super. A na Mazurach nie powodował problemów po całodniowych baletach.
zauważyłem że akumulatory agm w porównaniu ze zwykłymi przyswajają dużo większe prądy ładowania, wynika z tego że przy dużych obciążeniach urządzeń i systemów elektronicznych, plus systemie start&stop , akumulatory agm szybciej się ładują, szybciej osiągając gotowość do ponownego rozładowania
A ja mam hybryde toyoty i mały akumulator agm yuasa fabryczny w bagażniku. Ma tylko 35ah pojemności. Ma już 5 lat i trzyma jak nowy, inwerter ładuje go do 14.7v z baterii trakcyjnej ;) kolejna zaleta hybrydy, nie wiem co to problemy z rozruchem w zimę
Warto zamiast zwykłego aku. montować EFB bo cena jest tylko o 30zł wyższa a żywotność leci w górę ostro.
To się poprostu opłaca.
O tym samym pomyślałem. Spokój na dłuższy czas. Tylko trzeba pamiętać o doładowaniu, jeżeli jeździmy na krótkich dystansach.
Nie ma sensu używania słabych akumulatorów, to jest męczące - bo szukasz nowego, tracisz czas , paliwo i nerwy a razem to też stracone pieniądze. Nawet +30% by się opłacało.
Tu masz rację Neobojownik 🛠️
Ja używam w swoich autach Banner EFB polecam.
💪😉👍
Nie leci, bo przekładka z włókniny nie spowoduje większej żywotności. Większą żywotność daje odlewana kratka i grubsze płyty. W EFB tak samo łatwo może urwać się płyta lub opaść masa czynna.
No dobrze A jaki akumulator do car audio?
Agm czy efb?
Alternator 220A odcinki raczej krótsze.sporadycznie jakieś trasy.
Pozdrawiam
Czy można ładować tą samą ładowarką EFB i AGM ?
Tak
Witam dobry program. niewiem czy dobrze zrozumiałem czy AGM nie ma elektrolitu?
Ma, ale wsiąkniety w matę szklaną.
W 10:29 widać, że trzymają napięcie :)
Co do stosowania akumulatorów AGM w miejsce zwykłych, to ja używam akumulatora Varta AGM 80Ah (OEM dla BMW) w Mercedesie 190 2.5D i jak dotychczas (2 lata eksploatacji a akumulator zakupiłem używany i z nieznanym przebiegiem oraz wiekiem) wszystko działa prawidłowo. W Mercedesie 190 akumulator montowany jest na podszybiu, oddzielonym od komory silnika ścianką, więc mam nadzieję, że jakoś bardzo ciepło mu nie jest.
Co powoduje zużywanie i śmierć techniczną akumulatorów AGM, skoro elektrolitu nie ubywa (przy poprawnym napięciu ładowania), masa czynna opaść nie może a zasiarczenie to głównie wina użytkownika i nieprawidłowej eksploatacji (więc też można go uniknąć)?
Witaj,
śmierć akumulatora pochodzi z dwóch problemów - masa czynna nie trzyma się i nie styka z płytą odpowiednio dobrze, powoduje że akumulator traci prąd rozruchowy i pojemność lecz działa ok przy małych poborach prądu do radia czy lamp. Drugi problem to zatrucie elektrod poprzez niedoskonałość czystości elektrolitu i elektrod, wydzielają się na elektrodach inne metale i powodują powstawanie innych ogniw akumulatorowych czy pierwotnych o innych napięciach siły elektromotorycznej. Dawno temu na początku 20 wieku gdy ludzie z szacunkiem podchodzili do wszystkiego elektrolit wymieniano raz na rok aby po pierwsze oczyścić częściowo akumulator z ogniw lokalnych a po drugie aby dostosować jego gęstość do temperatury - w lecie 1,23 g/cm3 a w ziemie 1,28 g/cm3 , niższa gęstość powodowała znacznie niższe zniszczenie elektrod przez podniesiony stopień agresji kwasoty kwasu siarkowego, w zimie gdy ta agresja była niższa , gdy reakcje chemiczne są spowolnione wyższa gęstość była potrzeba do w miarę możliwego rozruchu silników oraz do niezamarzania elektrolitu.
Maszyny rolnicze oraz motocykle używane latem standardowo miały akumulatory z elektrolitem 1,22-1,24 g/cm3.
Te same akumulatory służące do pracy radia, lampy itp nie do rozruchu i używane pomieszczeniach ogrzewanych napełniano elektrolitem o gęstości 1,20g/cm3 (tzw. "akumulatory radiowe" czyli do rozładowania prądem o wartości max 0,05C).
W miarę użycia niższej gęstości elektrolitu pojemność akumulatora była minimalnie niższa. Niższe było też minimalnie napięcie siły elektromotorycznej SEM.
Przy wymianie elektrolitu letni - zimowy - letni itd. akumulator zalewano wodą destylowaną i ładowano prądem 0,05C przez 12 godzin, potem wylewano wodę i wlewano świeży elektrolit , korygowano w razie potrzeby gęstość.
W Citroenie AGM jest montowany pod maska zaraz obok silnika :/
Wlasnie u mnie tez pod maska. Start stop jest, choc nie uzywam, wiec pewnie ten agm bylby wskazany ale ta cieplota silnika szczegolnie w lecie to nie wiem czy takie juz wskazane dla nich i mam dylemat czy efb czy agm...nie chcialbym inwestwac w drozszy z mysla ze dluzej pociagnie a tak naprawde cieplo wykonczy go szybciej... 🤔
Po zmainie akumulatora z AGM na EFB trzeba przestawć sterownik ładowania na dany model pojemności i typu. Inaczej akumulator będzie źle ładowany. W starych samochodach nie ma takiej możliwości.
Jak by do traktora założył EFB zamiast Heavy Duty, to by długo wytrzymał? Wibracje, ciężkie warunki prądowe itp...
U niektórych producentów zasady konstrukcji EFB znajdzie Pan w seriach SHD (np. autopart galaxy gold shd) / R
mrAkumulator
R to z niemieckiego Ruttelfest? Miałem taki właśnie z Boscha 88Ah seria 8AT, szczelnie zamknięty bezobsługowy z oczkiem które do końca było zielone, nie wiem czy ktoś pamięta tą serię, kupiony był używany i wytrzymał u nas w Ursusie 10 lat i trzymałby jeszcze gdyby nie uszkodzenie alternatora, poszło ponad 17V przez kilka godzin i dostał zwarcia w 2 celach, ale myślę że to i tak dobry wynik.
potrzebuje zregenerować akumulator AGM(auto odpala na nim, ale słabo, chyba go przeładowałem zwykłym prostownikiem 5A przez 20h bo osiągnął 12,90v) i waham się między NOCO GENIUS G3500 i CTEK MXS 5.0, co polecacie?
w końcu chcesz zregenerować czy kupić nowy? osobiście w regenerację bym się nie bawił, nówka to nówka
"Marność i tylko marność". Nie rozumiem dlaczego w pierwszym wykonaniu nie montują litowych?
Ferrari montuje LiFePO4 ;)
AGM jes "zamkniety" i mozna biezpieczne zamontowac w kabinie/bagazniku. Zwykle sa " otwarte wiec starsze Mercedesy maja je w bagazniku i wezyk to odprowadzenia gazow. Np. Audi A4/Passat maja akumultaor w podszybiu i wiec wudziewy w akumulatora wogasie dostac to kabiny wiec.. tez jest wezyk. Nowe samachody maja akumulatory w bagazniku dla lepszego rozmieszczena masy. Np. 2019 VW GTi na akumulator w przodu and na tej samej platformie Audi TT ma miesce na akumulator z przodu ale jest zamontowany w bagazniku.
żaden akumulator nie jest "zamknięty" , agmy też mają kanały do odprowadzania gazów.
kupiłem bmw e61 ma przycisk start stop ale na światłach nie gaśnie ślinik (2006r) ktoś założył najtańszy akumulator przed sprzedażą powinien być agm a taki nie był i 2 lata było dobrze i zaczęły się dziać cyrki po tym czasie, założyłem taki jak trzeba agm bosch za 749 zł i jest super nic mi nie wyskakuje teraz żadna kontrolka samochód cały czas ma aktualną datę i godzinę a wcześniej gubił, morał z tego taki jak kupujecie sobie to nie oszczędzajcie ;) pozdro
Toć to ty kupiłeś a nie my.
Mam pytanie czy takim miernikiem cęgowym UT-201 zmierzę prąd ładowania akumulatora?
Tak./A.M.
Jak zawsze same informacje zero lansu i pier.... a. Fajna muza. O akumulatorach wiecie wszystko.
10/10
Akumulatory AGM stosuje się w autach z odzyskiem energii przy hamowaniu silnikiem. Napięcie ładowania wzrasta wtedy nawet do 16V (pod warunkiem że nie mamy zapalonych świateł). Przy EFB napięcie przy hamowaniu wzrasta do 14,6V.
Samochody z odzyskiem energii palą mniej, niestety oszczędności są niewielkie, a akumulator 2x droższy. (np. samochód bez start-stop i odzysku ma aku ~72Ah za ~350zł, a nowszy model wymaga AGM 80Ah za ~700zł)
Jakoś nie chce mi się wierzyć że AGM jest traktowany wyższym napięciem. Z tego co zauważyłem to Ca-Ca mogą być ładowane napięciem do 16.2V, a AGM tylko do 15V.
Piszesz że przy EFB napięcie wzrasta przy hamowaniu do 14.6V, to co to jest za wzrost, jak u mnie na biegu jałowym na włączonych wszystkich odbiornikach jest 14.4V, a chwilowo zdarza się i 14.5V.
bzdura.
sprostowanie, płyta (+) w aku Varty wykonywana jest w formie ciągłego odlewu na żłobionych walcach, wychodzi taśma z gotowymi ramkami, następnie poszczególne ramki tylko się z tej taśmy odcina, nie ma żadnego wykrawania, sztancowania, produkcję widziałem na własne oczy, nie pracuję dla Varty
Akumulator to też jednostka magazynująca Prąd z wiatraka i dla tego są drogie należny o tym pamiętać. Podobno dawniej szło się na giełdę kupować lub na rynek.
6lat aku za 208 zł 72A silnik v6benz..
Fachowo. Jeżeli w aucie jest rekuperacja energii hamowania (tzw. mikrohybryda) - musi być AGM. Alternator ma np. 180A i przy hamowaniu ładuje akumulator wysokim prądem. Zwykły akumulator wytrzyma kilka tygodni lub miesięcy. Na marginesie - skąd biorą się ludzie kupujący drogie, "wypasione fury", a później oszczędzają na akumulatorze i kombinują jak koń pod górę. Typowe cebulactwo...
Filmik z lokowaniem produktu. Wychwalanie banera jakzwykle na tym kanale😮😅😅
Czyli technologia EFB to pic na wodę. Dodatkowa przekładka z włókniny nie spowoduje większej żywotności.
za komuny miałem gówniany akumulator w maluchu 8 lat, a teraz drogie gówno nam się wciska, kupuję tanie i ma dwa lata gwarancji a wytrzymuje 5 lat, co mają długie trasy a miasto panie fachowiec, mamy alternator nie prądnice ściągnij regulator to w mięście zagotuje się akumulator więc ładowanie jest takie samo bez względu na jazdę
Tylko ile elektroniki miał ten maluch i co obsługiwał tylko rozruch więc stopień zapotrzebowania i zużycia był całkiem inny ,pomijając już radio i zapomniane światła na postoju . Widzę żeś pan komentarza nawet nie dostał od prowadzacego, bo i mi by ręce opadły na taki januszowski komentarz bez merytorycznego uzasadnienia niewiadomo jak się do tego odnieść dość typowy dla ludzi tego okresu . To tak jakby stolarz powiedział że w PRL-u były gwoździe i niepotrzebnie wciska nam się teraz droższe wkręty i wszystko da radę na gwoździach zbudować, oczywiście da się ale jak będzie to funkcjonowało w niektórych przypadkach i jak długo trzeba nauczyć się słuchać że zrozumieniem pozdrawiam.
@@pawekunda1076 rzuciłem malucha chociaż mam auto napakowane elektroniką z systemem auto star stop które wyłączam i tani akumulator już wytrzymał 3,5 roku -jeżdżę codziennie działa dalej przy mrozach -12 stopni c. Problem leży w tym że akumulatory leżą na półce a potem się sprzedaje
Mi ostatnio sprzedawca w Lucarcie wciskał kit, że normalna żywotność akumulatora to 3-5 lat. Tłumaczę temu gówniarzowi, że 20-30 lat temu normą było 11-12 lat dla aku pierwszego montażu, a zamienniki wytrzymywały bez łaski po 8 lat na co mam dowód w postaci starych rachunków i książki serwisowej. Przecież dzisiaj są producenci którzy dają 3 lata gwarancji, a ten baran próbował ze mnie zrobić idiotę. Sprzedają tandetę i każą się jeszcze cieszyć z tego , że akumulator padnie zaraz po gwarancji.
Nie dajmy sobie wciskać kitu, że żywotność akumulatora to 3-5 lat. Tyle to wynosi żywotność tandety. Wszytskie moje akumulatory wytrzymywały po 7-8 lat. Największa tandeta to akumulatory Kozak robiony przez autopart. Pierwszy padł po 3 latach a drugi po 5. W obu zwarta cela prawdopodobnie przez urwanie płyty czyli ewidentnie wada fabryczna lub celowe postarzanie produktu.
Drogi wykładowco akumulatory AGM maja prądy rozruchu mniejsze dużo mniejsze.
OdradzamJenoxy to straszny shit padają na potęgę ,gwarancja się kończy i na złom
ale to fajne ale po chuj potrzebne! 240 pln co 2-3 lata wiec poco sie produkować!!! aaa przepraszam faktycznie mozna szkłem Dupę utrzeć!
Autorze Filmu wiedz, że EFB ZAWSZE MOŻESZ ZAMIENIĆ NA AGM‼️‼️👹‼️‼️
, NATOMIAST AGM NIE MOŻNA ZAMIENIĆ NA EFB W AUTACH Z SYSTEMEM REKUPERACJI ENERGII PODCZAS HAMOWANIA ‼️👹‼️😇👍💲🛠️
@P L EFB montuje się pod maską, natomiast AGM montuje się z daleka od źródła ciepła itd..., np w bagażnikach, czy pod siedzeniami...
AGM to nie EFB, a EFB to prawie zwykły AKU z ulepszeniami... 👉😉👍
@P L jeśli chodzi o jakość to tak 👉😉👍 jeśli o technologię wykonania i działania to nie...
@P L tak masz rację bo EFB jest do start-stop ale bez rekuperacji, natomiast AGM jest do start-stop z rekuperacją, ponieważ AGMy potrafią przyjąć w krótkim czasie dużo energii. Wcześniej jak jeszcze nie było EFB to AGMy stosowano w autach bogato wyposażonych w elektronikę, auto skrzynię itd...,
@P L ja pisałem że AGM NIE MOŻNA ZASTĄPIĆ EFB, natomiast EFB można zastąpić AGM em 👉😉👍
... i nigdzie nie pisałem że EFB nie nadaje się do hybryd. Ja piszę i wiem. że EFB nie nadają się bezpośrednio do przyjmowania dużej energii z rekuperacji w wyniku hamowania. EFB ma dużą zdolność do głębokiego rozładowania ale nie ma takiej zdolności jak AGM do szybkiego ładowania np dużą ilością energii z rekuperacji.
Ten mały akumulator o którym piszesz to w autach z rekuperacją jest to często akumulator Li-ion 👉😉👍
@P L tego nie byłbym do końca pewien, ponieważ to ładowanie może odbywać się prądem oraz napieciem pod AGM stąd EFB może nie ładować się prawidłowo na krótką metę może być ok ale elektronika może wykrywać niewłaściwy opór wewnętrzny aku i zgłaszać błędy itp...