Jako kobieta powiem... Bardzo dużo się uczę dzięki Wam. Elektryka to raczej męska domena, my kobiety raczej się w to nie zagłębiamy. Ale chcąc być samowystarczalną i niezależną w podróży ważne jest aby mieć widzę. Bardzo Ci dziękuję że się nią dzielisz♥️
Pierwsze co pomyślałem to co ciekawego niby dowiem się z tego filmu jak "wiem wszystko" i się myliłem.Udowodniliscie mi jak istotne jest połączenie.Dziekuję i czekam na część z pomiarami połączeń dwóch różnych akumulatorów.
@@mrAkumulator Zmiana rezystancji to z prawa Ohma,ale jaka różnica w prądzie rozruchowym na mierniku przy różnych mostkach to dla mnie co innego.Panie Robercie podejmiecie współpracę z Terenwizją na temat akumulatorów?Jako rzetelną osobę przy pomiarach i próbach terenowych widziałbym oczywiście Pana.Pozdrawiam
@@mrAkumulator test terenwizji widziałem , jest dość widowiskowy , ale i praktyczny , jesli chodi o ten ostatni to tez kiedys accu naszej firmy z P miały taka przewagę nad accu z innej firmy z centrum Polski, ale odkad przeja markę ogólnoświatowy koncern ta róznica jest znacznie mniej wyczuwalna ale nie jest tak źle. jeste ciagle wierny naszej rodzimej marce.
@@mrAkumulator Użyliście "sklepowych" kabli rozruchowych. One są po prostu CIENKIE, tylko mają gruba izolacje. Jak kotś chce mieć porządne kable rozruchowe powinien kupić linkę LGy na przykład LGy 16 mm^2 (można sobie dwa kolory różne wybrać). Dlatego teoria bardzo dobrze spotkała się z praktyką, na cienkich kablach drugi słaby akumulator niewiele pomoże. Dlatego kierowcy zostawiają silnik "na ruchu", by pomóc "akumulatorowi". Resztę napisałem w osobnym wpisie, ale UA-cam mnie nie lubi wiec będzie od razu gdzieś daleko.
Film jest interesujący głownie za sprawą doświadczeń empirycznych. Każdy kiedyś chodził do szkoły i już w szkole podstawowej uczył się o połączeniach równoległych i szeregowych. Ale z waszego filmu można dowiedzieć się w praktyce, że nie zawsze wszystko wychodzi tak jak w obliczeniach matematycznych. Możemy dowiedzieć się, że bardzo ważną rolę i wpływ na połączenia mają przewody łączące, ich jakość i mocowanie. Dla mnie udostępniona tutaj wiedza jest pomocna przy budowaniu magazynu energii dla instalacji fotowoltaicznej. Pozdrawiam, super!
Ostatnio łączyłem równolegle akumulatory jeden 55ah i 45 ah 12v ,żeby chwilę ten mniejszy złapał napięcie w między czasie podpiąłem prostownik i ładowałem tak około 10 minut oba ,bardzo przydatny chwyt z takim połączeniem jeśli prostownik nie wykrywa akumulatora bo ten ma niskie napięcie .Pozdrawiam
Kolejny dobry film instruktażowy. Co do łączenia aku różnych pojemności i kondycji to wynik będzie tylko jeden. Tak jak to w podręcznikach, że łączymy aku zawsze o tych samych pojemnościach, rezystancji, napięciu i najlepiej z tej samej serii, a do tego przed łączeniem w pakiet/ty b.dokładne sprawdzenie. Połączenia zawsze krótkie, kable grube, powierzchnia styku przewodzenia odtłuszczona i zawsze jak największa oraz mocno połączona, i rozdział napięć i prądów zawsze symetrycznie. Inaczej rozchód prądów będzie poza kontrolą i niezgodna z FIFA:) Oczywiście, że chętnie oglądnę kolejny pokaz jak nie łączyć aku:) i co w związku z tym będzie. Przy pakietach Li-Ion rolę kontrolerów ładowania i rozładowania robią balancery, a ochrony przed przeładowaniem i nadmiernym rozładowaniem itd. itp. układy PCM, PCB, BMS, a w kwasiakach pewnie regulatory/ separatory ładowania, które i tak nie zawsze sprawdzają się w 100%. Np aku połączony w pakiet pierwszy od strony alternatora ładuje się szybciej, ma więcej ładunku a przez to dłuższą żywotność etc. Pokazywał i mówił już kiedyś o tym prof. Andrzej przy jakimś kamperze albo samochodzie dostawczym. A właśnie Robercie napisz dla tych słabszych i mniej zorientowanych proszę coś więcej czemu go nie ma, co się stało i do kiedy? We miss him. Pzdr/Tomasz
Dobre to było... Super odświeżenie starych podstawowych informacji w nowym wydaniu... Niby człowiek conieco wiedział z autopsji, a jednak bez elementarnych podstaw teorii to się o tym nie myśli, zapomina.. .
Świetny materiał!!!! Bardzo optymalne przedstawienie zależności jakości połączeń dla przeciętnego Kowalskiego. Wielkie dzięki za kanał! Mało jest źródeł kompetentnej wiedzy popartej faktami. Odcinek z poezją....odnośnie robienia w ch....Sztos....Brakuje takich weryfikatorów w sieci.
@@mrAkumulator Malutka, w panelach około 1000w a przetwornica jest w stanie dac 700w mocy ciągłej. Akumulatory AGM 2x100ah i jeden jeszcze 45ah połączone równolegle. Daje radę zagrzać wodę w 50l bojlerze + zasilanie drobnego sprzętu agd/rtv(głównie komputera stacjonarnego). Około 3KWh dziennie mam z niej wykorzystanego prądu.
Super materiał pokazujący praktykę, krótko i na temat o tym jak minimalna rezystancja ma znaczenie przy dużych prądach. Połączenie "na krzyż" to doskonałe zderzenie teorii z praktyką. Przy łączeniu równoległym akumulatorów należy zadbać o podobne naładowanie akumulatorów aby nie wywołać niekontrolowanego ładowania bardzo dużym prądem. Warto opowiedzieć czym jest norma EN prądu rozruchowego, oraz w praktyce sprawdzić jak zmienia się napięcie na akumulatorze, oraz jakie prądy płyną w przewodach testera podczas szybkiego testu a jakie podczas długiego. W temacie kamperów może opowiecie o separatorach akumulatorów i o zabezpieczeniach przed głębokim rozładowaniem akumulatora?
Dzięki za pochwałę. Przyznam, że o tym nie pomyślałem, aby sprawdzić prąd płynący przewodami miernika, sprawdzę co da się zrobić w temacie. Co do prądu rozruchowego, to mam już odcinek gotowy, jak mierzy się czas a nie prąd ;) / r
@@mrAkumulator no to super, nic tylko czekać na kolejne odcinki. Z podstaw można poruszyć wielkości i jednostki np. pojemność akumulatora w Ah vs Wh, oraz ogólnie omy, wolty, ampery, waty też pokazane w praktyce. Może wnętrze testera da się zaprezentować?
Szeregowe połączenia akumulatorów są powszechne w ciężarówkach,24 V jest standardem. W krajach skandynawskich występują też połączenia szeregowo równoległe,dwa pakiety po 24V.Natomiast połączenia równoległe są w autach terenowych i lawetach z wyciągarką,przynajmniej ja się z takimi zetknąłem.
Należy zauważyć że taki akumulator to też 6 ogniw w szereg połączonych ( mowa o 12V wersji ) . Także to norma jest . W UPS APC miałem kombo szeregowo-równolegle . 4 akumulatory 7Ah .
@@mrAkumulator akumulator w latopie przeważnie ma połączenia szeregowo równoległe . takie sekcje po 2 ogniwa równolegle i pomiar i kontrola na każdej sekcji . bo może się zdarzyć że któraś sekcja wczesniej osiagnie dolne graniczne napięcie lub w czasie ładowania przekroczy maksymalne dopuszczalne .ogniwa litowe są dość "nerwowe" pod tym względem .
Bardzo dziękuję Panowie za film, w końcu ktoś odpowiedział na moje pytanie "jaki będzie prąd rozruchowy jeśli połączymy dwa akumulatory..." -Chodź pytanie banalne to nigdzie tego nie mogłem znaleźć.. Pozdrawiam serdecznie!
Wielkieś Nam uczynił pustki w sercach internautów Nasz drogi Andrzeju, tym zniknieniem swoim! Pełno nas, a jakoby nikogo nie było: Jedną wąsatą twarzą tak wiele ubyło. Tyś za wszytkich mówił za wszytki śpiewał. PS. .............Może przeczyta, a nóż widelec wróci
Fajny film. A mógłbyś nagrać film o tym jak łączyć akumulatory np. 2x2 w szeregu i całość równolegle. Wtedy podwoimy i napięcie i pojemność. Do których klem podłączyć odbiornik?
A co z ładowaniem? Szczególnie akumulatorów 6V. Czy przy połączeniu szeregowym można ładować podwojonym prądem przewidzianym dla pojedynczego akumulatora?
Dokladnie tak dlugosc ma znaczenie :D Czyli wszystko wyszlo tak jak bylo oczekiwane z rezystancja. W koncu jakis miernik porzadny bez ustawiania pradu rozruchowego, ktory w tych miernikach nic nie wnosi do obliczen. Szybki test i poszlo. 👍👍 Panie Robercie, zamiast robic oczywiste testy proponuje wyjasnic dlaczego podczas polaczenia szeregowego bezpiecznikow np. 5A + 40A i robiac zwarcie w takim obwodzie, zawsze spali sie wiekszy bezpiecznik. W sieci energetycznej 220V jest taka sama ciekawostka. Przyjmujemy dla zrodla pradu Akumulator, i musi byc dobry styk przy zwarciu w momencie dotkniecia przewodow. Osobiscie nie wiem czemu tak sie dzieje, ale licze ze grono ekspertow jakos to wyjasni sensowniej niz sam sobie to tlumacze w glowie ;)
jakoś nie mam problemów z odpowiednim zadziałaniem bezpieczników także w sieciach elektrycznych . jak się tak dzieje to błąd selektywności albo uszkodzone aparaty .
Jeśli chodzi o domową sieć, zazwyczaj typowe bezpieczniki 10 i 16 są zwłoczne, tzn. nie wywalają od razu. Tak jest zrobione, żeby nie wywalały bez sensu przy włączeniu pralki czy lodówki, które przy włączeniu biorą znacznie większy prąd niż znamionowy. Za to bezpieczniki główne (te duże - 30-40-50A), te w zaplombowanej skrzynce z licznikiem są szybkie. Mi się udało zrobić zwarcie probówką w oprawie żarówki - wywalił ten główny przy liczniku, a te normalne w rozdzielni ani drgnęły.
Mam pytanie jak ładować takie akumulatory jak na filmie 2x 6 v połączone równolegle ...czy też na skos + i - czy z jednego aku + i - ?? jaki sposób ładuje szybciej
Jak równolegle to i szeregowo. Stary aku z nowym w szeregu ładować ,rozładować i badać. Myślę że taki film uzmyslowił by wielu właścicielom ciężarówek iż aku trzeba wymieniać parami. Pozdro
na każdej baterii nawet paluszku jest wyraźnie napisane że wymieniamy zawsze wszystkie z istniejącego kompletu . w przeciwnym razie w najsłabszej nawet zmieni polaryzację . testowane ostatnio w latarce :D
Majac na uwadze "dzieci neostrady"-brawo JO -w poladzeniach szeregowych , ustawiaj aku w szeregu (w rownoleglym -rownolegle zrobiles) .Skojarzenia pomagaja .
Witam, dzięki za filmik (ten, i wszystkie inne). Mam pytanie: chcę połączyć akumulatory AGM 150 Ah (kilkanaście sztuk) w system 24 albo 48 volt (myślę o zakupie 2 różnych inwerterów na 2 oddzielne systemy). Budowa akumulatorów pozwala na łączenie kawałkiem blachy miedzianej, lecz zastanawiam się jaka grubość będzie wystarczająca żeby straty były jak najmniejsze. Odległość między klemami to jakieś 6-7 cm, i myślę o paskach np. 8x2 cm blachy o grubości 3mm. Czy to wystarczy, czy iść w grubszą lub szerszą blachę..? Czy może użyć spłaszczonej rury miedzianej, jak widziałem na innych kanałach? Mam też kabel 50mm2, ale próbuję ograniczyć zabawę w zakuwanie i lutowanie końcówek. Dzięki wielkie za podpowiedź, pozdrawiam wszystkich!
Wielkie dzięki za te tesy! Pytanie do specialistów: W przypadku akumulatorów 12V połączonych równolegle (4 x 180Ah = 12V (720Ah): Jaki należey dobrać prostownik? Czy powinien to być mocny przemysłowy prostownik na min. 800Ah czy można również stosować ładowanie słabszym prostownikiem o max parametrach 200Ah? (Czas ładowania nie gra tutaj roli - ten zestaw może się ładować nawet tydzień, pytanie tylko czy jest to bezpieczne dla akumulatorów i prostownika)? Przeznaczenie to zasilanie awaryjne w domu. Dzięki i pozdrawiam.
Witam. Mam kilka akumulatorów ołowiano-kwasowych (6sztuk- kiedyś były takie same ale dziś mają inna rezystancję i elektrolit) Dwa akumulatory w dobrym stanie, dwa akumulatory średnie i dwa kiepskie. Gdybym chciał je połączyć w trzy gałęzie szeregowo równolegle tak aby powstało napięcie 24V, to należało by łączyć je tak aby w jednym szeregu ustawić dwa o zbliżonych parametrach czy raczej pomieszać w szeregu słabszy akumulator z mocniejszym?
Temat fajny, ale mam niedosyt. mogliście się pokusić o połączenie np: 8 akumulatorów szeregowo i równolegle 48V, to byłoby "mięso" jeśli chodzi o temat, i nakarmiło by to miłośników magazynów energii.
Witam. Dobry film. Mam takie pytanie. Chcę zamontować gaz do audi a4 b8 allroad, fabrycznie mam zamontowany akumulator 105ah w kole zapasowym ktory trzeba przeniesc. W związku z brakiem wolnego miejsca, czy można zamontować dwa małych akumulatora po 52ah w bocznych schowkach bagaznika?
Przy łączeniu szeregowym ważna jest ta sama pojemność z prozaicznego powodu przy nierównych pojemnościach jeden akumulator będzie zbyt głęboko rozładowywany co skończy się dla niego źle. Przy akumulatorach litowych mogą być to nawet efektowne fajerwerki :)
Tytusie pytanie do Ciebie, dotyczące Twojej skrupulatności odnośnie "ulepionych" przez Roberta połączeń (które swoją drogą uważam za zrobione solidnie i z głową, kabel 50 mam kwadrat?) Mniemam że zagadnienie porusza kwestię oporności złącza zaciskanego. Dobrze mówię? Czy wypowoedziałbyś się w kwestii łączenia kabli? Zaciskać? Lutować? Czy może zaciskać i lutować? Jestem ciekaw opinii. Pozdro dla speców z branży !
witam mam pytanie jak podłaczyć 6 akumulatorów w system (bank energi Najlepsze połączenie ) by na wyjsciu było 24 V I ile balanserów musze miec do takiego systemu bardzo proszę o odpowiedz, subek i łapka leci, jakiś filmek rysunek na kartce papieru
Jak dla mnie wszystko już było (w mojej praktyce) , pomysł na test niezły, ale ja w swoim sytemie solar uzywam róznych akumulatorów i w róznym stanie - rozruchowe , ktos skrytykował mój pomysł bo urzywam akumulatorków z odzysku z samochodu , cała instalacja sprawuje sie poprawnie, nie mam wymagań co do sprawności bo nie uzyskam jakis efektów , najwazniejsze to wiedzić o sie robi , ważna jest jakość styku połączeń, w moim przypadku celowo mam połączenie o dość dużej rezystancji bo miałem przypadek zwarcia celi w jednym z akumulatorów, więc łatwo sobie wyobrazić efektów. No dobrze czekam na test
Właśnie to mnie interesuje, połączenie różnych akumulatorów i jak to wpłynie na całą baterię. Już mam komplet nowa 50Ah, używana 74Ah w b.dobrym stanie i zajechana 100Ah. Za 2 tygodnie nagram finał takiej zabawy / r
takie pytanko. czy można połączyć równolegle kilka naładowanych akumulatorów w celach konserwacynjych? Np wyjmuję na zimę, ładuję i podłączam prostownik 12V, by przez te kilka miesięcy się nie rozładowały ? Czy taki mały automat np 4A wystarczy ?
Czy dla połączenia równoległego przy doładowywaniu akumulatorów, które "odstają" nie wyzbywamy się cyklów ładowania? Co za tym idzie, czy jednak szeregowe ich łączenie, nie jest lepsze? Nie chcę wojen na ten temat zaczynać, po prostu posłuchać opinii i faktów
Mam dwa akumulatory o różnych pojemnościach i sprawnościach do oświetlenia led w garażu. Używam ich na zmianę. Gdybym je połączył równolegle (żeby zwiększyć pojemność) to z którego zrobić wyjście na lampy?
Witam. Mam dwa akumulatory 12v 55 ah jeden żelowy drugi zwykły. Czy spięcie ich razem rownolegle to dobry pomysł ? Chce wykorzystać akumulatory do podłączenia zasilacza UPS.
mam pytanie posiadam dwa akumulatory żelowe o różnych pojemnośćiach i wieku.chcę je doładowywać solarem.jakie będzie optymalne połączenie tych aku/słyszałem o połączeniu krzyżowym /lecz nie wiem jak wygląda prosze o szkic.i wytłumaczenie jakie połączenie bedzie dla mnie najlepsze-instalacja 12v
Cześć. Osobiście jeszcze nie znam ale w ciemno polecę Andrzeja Suchanka Bema 12 w Bielsku. Wyjątkowe podejście ale bywa konkretny. Warto sprawdzić, jak będę na śląsku to go na pewno odwiedzę. / r
Ja mam pytanie dotyczące łączenia akumulatorów 6v. Mam auto elektryczne dla dziecka i w środku jest jeden akumulator 3fm4.5 6v. Kupiłem właśnie 2 sztuki i będę je łączył ze sobą równolegle, żeby otrzymać 6v i 9ah. Chce żeby to auto jeździło dłużej na jednym ładowaniu. Tutaj zaczynają się schody, bo ładowanie takiego połączenia może trwać nawet 20h przy ładowarce 0.5a. Myślę, żeby ładować je szeregowo ładowarka 12v i wtedy czas powinien spaść o połowę. Da radę to jakoś ogarnąć na kablach, żeby nie trzeba było za każdym razem wyciągać akumulatorów i przepinać z równoległego na szeregowy do ładowania ?
Olaboga, Panie Andrzeju ! Akumulatory stoją! koniec! elektrolitu w nich ubywa, bo za mocno gazują!,a Ty się nie zjawiasz? Areometru nie chwytasz? przy prostownikach nie siadasz? Co się stało z Tobą, . PS. Dzisiaj dopiero dotarło do mnie, że Andrzeja i jego filmów nie ma.Musiałem opisać swój ból.
czy mogę połączyć szeregowo 2x12v i podłączyć ładowanie 24v (panel słoneczny), a jednocześnie używać tych akumulatorów spiętych równolegle w instalacji 12v (jacht) ????
Mam do Was pytanie. Jeżeli połączę szeregowo 19 akumulatorów 12V to ładować je trzeba prądem stałym lub zmiennym minimum 230V (czyli z gniazdka)? Rozumiem, że połączenie 2 akumulatorów 12V wymaga ładowania minimum 24V? Czy przy połączeniu 2 akumulatorów równolegle ładuję np. 14V? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam (filmiki bardzo pomocne:))
Witam mam pytanie Czy można łączyć akumulator żelowy ze zwykłym akumulatorem zwykły 44 Ah 12V + żelowy 7,2 Ah 12 V tak aby uzyskać większą pojemność ale żeby nie zaszkodziło to któremuś
Proszę o poradę potrzebuje podłączyć 6 akumulatorów 12V 4 o takiej samej pojemności 2 o innej, potrzebuje zrobić z nich 24v jak podłączyć najpierw dwie pary w szereg czyli dwa większe i jeden mniejszy i później te dwa zestawy równolegle.?
Pojemność jak i moc rośnie nie zależnie od sposobu podłączenia, zmienia się tylko stosunek napięcia do prądu. Lepiej jak jest wyższe napięcie wtedy są mniejsze straty.
Dzień dobry mam 14 akumulatorów i je podpiąłem je szeregowo wszystkie . Moc 12v 120 ah.4 sztuki .4 sztuki 100 ah i 5 sztuk 85ah. Mam napięcie 12.5v. Ustawienie mam na Mppt 14.5 v czy to jest nie za mało jak na taki duży bank kupiłem drugi Mppt i czy mogę podpiąć dwa razem żeby było lepsze ładowanie proszę o opinie .. Dziękuję za wszystkie podpowiedzi mogę też wysyłać film oraz foto ..
Poprosił bym o filmik z ładowania akumulatorów połączonych równolegle. Np. mamy 5 akumulatorów np 200Ah (a tak żeby łatwo się liczyło). Jeśli przyjmiemy, że razem mają 1000AH 12v to ładowanie powinno być 100A (10% pojemności). Mając turbinę (generator) 1kw 12V daje nam mniej więcej 84A więc o 1/4 mniejsze niż powinno być. ale czy tak duży Amper nie zniszczy pierwszego napotkanego akumulatora????
A jak to ma się do Wh? Mnożymy Volty i Ampery. Powiedzmy że mam 6 ogniw NiMh 1.2V 1900 mAh każde. Równolegle będę miał pakiet 1.2V 11400 mAh, szeregowo 7.2V 1900mAh. Pakiet równoległy 1.2V*11400mAh/1000=13.68Wh Pakiet szeregowy 7.2V*1900mAh/1000=13.68Wh Zakładając czysto hipotetycznie mając żarówkę pobierającą 1W (pomijając volty) będzie na obu połączeniach świecić tak samo długo?
mam 4 akumulatory solarowe HAZE jakie pracują już 12 lat. Ale kupiłem 4 nowe takie same. Czy warto i czy można je podłączyć razem ze sobą w kupe te 8 sztuk? Czy raczej nie bo będzie ten stary wysysać prąd z nowych ? :)
Witam. Mam pytanie, gdyż chciałbym połączyć 8 akumulatorów AGM szeregowo-równolegle celem uzyskania 48V. Oczywiscie z wykorzystaniem BMS. Czy takie połączenia mogę zrealizować płaskownikiem miedzianym? Wszędzie gdzie widzę, są zastosowane mostki kablowe, u mnie ogrom kabli rozwiązałby owy płaskonik. Czy są ku temu jakieś przeciwwskazania? Z góry dziękuje za informację
Tak, choć teraz energia rozłoży się na dwa akumulatory. Drugi plan to kwestia instalacji i montażu odpowiedniego separatora, który pozwoli zarządzać energią docierającą do konkretnego akumulatora. / robert
Nie będzie miał z tym żadnego problemu. Jedynie wydłuży się czas ładowania, choć nie do końca w każdym przypadku. Mały aku ma większą rezystancję więc będzie przyjmował mniej prądu niż duży. Teoretycznie po rozruchu większy aku będzie szybciej doładowany bo przyjmuje większy prąd. Jeżeli ktoś ma wątpliwości czy alternator da radę niech zapyta posiadacza ciągnika Władimirec, gdzie montowane były aku 2x6V 165 lub 190Ah ( czytaj napięcie 12V pojemność 165lub190Ah) a altek 700W/50A. Wiem, że ktoś powie nie ma odbiorników prądu, ale za to w samochodzie są światła do jazdy dziennej i dużo mocniejszy alternator. W moim 19-letnim jest 95A
Tak. Prostownik czy inne w miarę rozsądnie działające ładowarki też to zrobią. Ostatnimi czasy przetestowałem to na kontrolerze ładowania solarnego. 3, 4, 5 akumulatorów różnych pojemności, różnych marek, w różnym stanie naładowania - każdy się się naładował do pełna, dołączany do zestawu dorywczo bez zagłębiania się w stan naładowania pozostałych. Ale fakt - przy małej mocy ładowarki trwa to w tygodniach.
@@jarosawgasiorowski7544 Nie wpływa to na żywotność regulatora. Takie rozwiązanie ( dwa aku równolegle spięte) jest fabrycznie stosowane w ciągniku Pronar i to bez żadnych separatorów, jedynie po bezpieczniku blaszkowym 50A na aku. Nie pamiętam dokładnie fabrycznej pojemności akumulatorów możliwe, że są 80-100Ah (przynajmniej ja koledze przy przeróbce rozruchu na 24V takie 100Ah założyłem) i do tego jest alternator 12V 1000W. Rozruch na 24V a instalacja 12V. U ojca we Władimircu tez założyłem rozruch na 24V a instalacja i rozrusznik 12V działa to już prawie rok. Dwa aku 74Ah z odzysku dają radę bez problemu.
Łączenie akumulatorów równoległe jest ograniczone budżetem ale.................. co dalej. Np mam falownik z kontrolerem do ładowania akumulatorów lub ładowarkę i co???? Ładuję jeden powiedzmy w godzinę - dwa w 2 godziny - trzy itd Pytanie brzmi. Czy to tak właśnie działa ? ( oczywiście mowa o identycznych ogniwach) Czy w takich układach przy zalożeniu że każdy aku ma własne BMS y trzeba zastosować osobny BMS nadrzędny dla pakietów np LIFEPO4 przykład - 2 lub 3 pakiety 16 s liepo4 połączone równollegle?
W połączeniu szeregowym rezystancja i napięcie się sumują, a prąd rozruchowych można oszacować na podstawie tych dwóch wartość z twierdzenia thevenina i nie będzie to mniejsza wartość.
Witam serdecznie no wlasnie stoje przed dylematem podłączenia dwóch akumulatorów (W TOYOTA HYBRID )w której sie znajduje akumulator 45ah ,chciałbym dołożyć 80ah nowy akumulator ponieważ kupiłem przetwornice( techtron 2000w +cyrix ct 120ah )z których chciałby zasilić standardową małą lodówkę (nie samochodową ) .Jeśli jesteście w stanie odpowiedzieć ,pomódz jakimi przewodami 16 kwadrat czy moze wieksze zrobić to połączenie czy może ktoś wie jak standardowa lodówka będzie się sprawować (moze ktos ma takie połączenie ) i jak długo może pracować lodówka na tym 80 ah akumulatorze (czy jest taka możliwość lodoówka pobiera 45 w)dziękuję serdecznie za pomoc ,przewód to zaledwie 50cm pomiędzy akumulatorami
Tej kwestii w tym filmie nie było, ale pragnę zaznaczyć że przy połączeniu równoległym, akumulatory muszą mieć takie same napięcia, no i najlepiej wszystkie inne parametry powinny być takie same. Jeśli akumulatory mają różne napięcia (lub są w różnym stanie naładowania) to wtedy będą miedzy nimi płynąć prądy wyrównawcze wywołane przez różnicę napięć między nimi (akumulator o wyższym napięciu będzie ładował tego z niższym napięciem). Pomijając różnicę pojemności miedzy akumulatorami, ważna jest również rezystancja wewnętrzna. Jeśli nawet będą dwa takie same akumulatory jeśli chodzi o: napięcie, pojemność, ale będą miały różne rezystancje wewnętrzne, to przy obciążeniu na każdym z nich może być inny spadek napięcia i wtedy również między nimi mogą płynąć prądy wyrównawcze... Tak więc połączenie równoległe jest bardziej wymagające niż szeregowe. Szeregowo możemy połączyć dwa akumulatory o takiej samej pojemności i rezystancji wewnętrznej, ale o różnym napięciu, i nic się złego nie stanie - napięcia po prostu się zsumują i tyle... Ale równolegle najlepiej łączyć akumulatory identyczne...
Jeśli się mylę to proszę poprawcie mnie. Chce zrobić kable rozruchowe 25mm2 3m długie. Z jednej strony pożądne krokodyle z taśmą a z drugiej wtyczki spawalnicze męskie 35-50mm2 . Z auta będą wychodziły również wtyczki spawalnicze ale żeńskie. Plus od aku zakończony żeńska a minus od masy z karoserii również żeńska. Polaczenie przt aku i karoserii przykrecone na stałe nakrętką. W ten sposób chce zmniejszyć straty na połączeniach. Oczywiście nie będę w stanie ich nikomu pożyczyć bo krokodyle będę z jednej strony wyłącznie. Wszystko połączone odpowiednimi zaciskami i zabezpieczone przed przypadkowym zawarciem itp itd..... Sami widzicie jakie straty były na połączeniu w tym teście
@@mrAkumulator planuje zrealizować jednak poczekam może ktoś podpowie mi tutaj co mogę zrobić lepiej, chociaż mysl3 że mam dobry plan. Oczywiście zasady bhp i dobre połączenia chce zachować. Nie chce mi się rozpisywac ci i jak dokładnie chce zrobic bo to indywidualna rzecz do danego auta
@@mrAkumulator Robert to zróbmy tak że Ja udostępnić ci swój patent wyłącznie za to że wspominasz że to nie twój pomysł a widza😁😎😎 Ja zrobię swoje kable dopiero po emisji odcinka żeby mieć to już przetestowane i żebym poprawił ewentualne błędy. Nie spieszy się mi bo mam aktualne jakieś tam które pomogą mi jakoś w razie braku prądu. Wtyczki 35-50mm2 a kabel 25mm2 myślałem uczyć. Ze względu że wtyczka jest do 50mm2 myślałem złożyć kabel 25mm2 na 2 razy bądź zredukować go do powiedzmy 45mm2 żeby wszedł w otwór przed skreceniem. Chce 35-50mm2 wtyczki ponieważ mają większą powierzchnię styku niż 25mm2 wtyczki idealnie pasujące do kabla 25mm2. Połączenia do aku i karoserii chce użyć dedykowane zaciskane z oczkiem na końcu kabla. Nie chce ingerować w klemy aku więc moje kable będą dokrecane do śrubki zaciskowej klemy. Wyjścia z auta zamknięte hermetyczne żeby nie było zwarcia
Połączenie równoległe , pojemności się sumują ! Prawda, ale nie oznacza to jak często się uważa , że w ty, przypadku wydłużymy zasilanie obciążenia! Ponieważ liczy się energia zgromadzona, a w obu połączeniach jest ona taka sama np w przypadku 2 akumulatorów 12 V, 100Ah- 2400Wh, a więc tak samo długo możemy zasilać żarówkę np 100 W!
@@mrAkumulator nie okolo 1 metra. Chodzi mi o to czy powinienem połączyć także minusy zeby uzyskac lepszy prad rozruchowy. Akumulatory sa podobne 60ah z tym ze jeden jest starszy.
Panie Inżynierze proszę w następnym materiale podać przykład np: dwa akumulatory takie same połączone równolegle + zasilacz - prostownik - przetwornica = piec C.O zalety takiego połączenia. Pozdrawiam
Witam mam pytanie, posiadam inwerter of greed 48v i podłączone 4 akumulatory po 12v, czy taki zestaw można zwiększyć w jakiś sposób pojemność np kolejne 4x po 12v nie łącząc ich i niezwiekszajac napięcia.?
Co mogło się stać,po wymianie akumulatorów na nowe (4 szeregowo) ,brak napięcia,czyli 48 v,po sprawdzeniu z osobna, mają napięcie po 12v,nie wiem w czym rzecz,dodam że aku wymieniam z roweru elektrycznego gdzie połączone są 4 po 12v i 12 ah
składałem siłownie z ogniw 2V . każde ogniwo o wymiarach 10 kilogramowej gaśnicy . Rozbierałem też baterie akumulatorów do oświetlenia awaryjnego . spore pomieszczenie z ławkami a na nich mnóstwo ogniw . obok beczka wody destylowanej .
Brakuje mi kilku słów o pojemności połączonych szeregowo akumulatorów. Dwa Ak po 100 Ah w szeregu dają 100 Ah. Co w przypadku połączenia 100 i 50 Ah? Czy taki układ to tylko 50 Ah czy może średnia arytmetyczna czyli 75Ah?
Można do kompletu pokazać jak łącząc dwa akumulatory 6V uzyskać jednocześnie napięcie 12V jak i podwójną pojemność przy zachowaniu 6V. Czyli 2 wyprowadzenia: dla 6 i 12 V
jesteście daleko , chcę was blisko np. w częstochowie. Mam panele fotowoltaiczne na balkonie. To taka moja pasja. Chciałbym pomóc wszystkim ktorzy bedą niezależni.
Panowie. Zapomnieliście o najważniejszym. Co w przypadku połączenia szeregowego dwóch różnych akumulatorów? Chodzi mi o różnicę pojemności, bądź stopnia zużycia, za czym idzie różna rezystancja.
W szeregowym wtedy teoretycznie zostanie pojemność mniejszego, przykładowo masz 50ah i 90ah, oba jednakowo muszą oddać i kiedy mniejszy wyjdzie w 0 to w większym zostanie 40ah, No i wyjdzie ze mniejszy szybciej będzie zużyty a większy mniej bo nie był tak głęboko rozładowywany . Jak by ten 50 i 90ah rownolegle wtedy pojemność łączy i mamy 140ah tak jak i rozruch ich dodajemy i przy rozładowaniu oni jednakowo teoretycznie muszą rozładować bo cały czas balansują jeden drugiego.
Jak posiadam 2 akumulatory 12v 100Ah, to do instalacji fotowoltaicznej jak korzystniej je połączyć ? Jakim prądem maksymalne można ładować takie akumulatory ?
Pan Tytus nic nie mówi o prądach rożnicowych ,które powstają wtedy kiedy oba akumulatory mają różne parametry w tym odporności wewnętrznej. A w takim przypadku ulegają zniszczeniu czyli krótszy czas eksploatacji baterii.a to jest ważne.
Tak ale materiały który na jego życzenie zostały usunięte z kanału nagrywamy ponownie. W materiale o którym wspominasz skupiliśmy się wtedy tylko na napięciu. To był również doby materiał. Tytus ma ogromną wiedzę, dlatego korzystam z jego pomocy przy filmach. / r
Jako kobieta powiem... Bardzo dużo się uczę dzięki Wam.
Elektryka to raczej męska domena, my kobiety raczej się w to nie zagłębiamy. Ale chcąc być samowystarczalną i niezależną w podróży ważne jest aby mieć widzę. Bardzo Ci dziękuję że się nią dzielisz♥️
Pierwsze co pomyślałem to co ciekawego niby dowiem się z tego filmu jak "wiem wszystko" i się myliłem.Udowodniliscie mi jak istotne jest połączenie.Dziekuję i czekam na część z pomiarami połączeń dwóch różnych akumulatorów.
Dzięki, też mi się wydawało, że z niby się wie, ale kilka elementów mnie zaskoczyła, np. zmiany rezystancji. / robert
@@mrAkumulator Zmiana rezystancji to z prawa Ohma,ale jaka różnica w prądzie rozruchowym na mierniku przy różnych mostkach to dla mnie co innego.Panie Robercie podejmiecie współpracę z Terenwizją na temat akumulatorów?Jako rzetelną osobę przy pomiarach i próbach terenowych widziałbym oczywiście Pana.Pozdrawiam
Jasne że tak, nawet czekam na odzew bo już pierwszy kontakt mieliśmy przez fb / r
@@mrAkumulator test terenwizji widziałem , jest dość widowiskowy , ale i praktyczny , jesli chodi o ten ostatni to tez kiedys accu naszej firmy z P miały taka przewagę nad accu z innej firmy z centrum Polski, ale odkad przeja markę ogólnoświatowy koncern ta róznica jest znacznie mniej wyczuwalna ale nie jest tak źle. jeste ciagle wierny naszej rodzimej marce.
Bardzo ciekawie przedstawione zalety i wady różnych typów połączeń.
dzięki Tomek / r
@@mrAkumulator Użyliście "sklepowych" kabli rozruchowych. One są po prostu CIENKIE, tylko mają gruba izolacje. Jak kotś chce mieć porządne kable rozruchowe powinien kupić linkę LGy na przykład LGy 16 mm^2 (można sobie dwa kolory różne wybrać). Dlatego teoria bardzo dobrze spotkała się z praktyką, na cienkich kablach drugi słaby akumulator niewiele pomoże.
Dlatego kierowcy zostawiają silnik "na ruchu", by pomóc "akumulatorowi".
Resztę napisałem w osobnym wpisie, ale UA-cam mnie nie lubi wiec będzie od razu gdzieś daleko.
Przy dużych prądach konkretne, w miarę najkrótsze, solidne, czyste i pewne połączenie ma duże znaczenie. Super film.
Film jest interesujący głownie za sprawą doświadczeń empirycznych. Każdy kiedyś chodził do szkoły i już w szkole podstawowej uczył się o połączeniach równoległych i szeregowych. Ale z waszego filmu można dowiedzieć się w praktyce, że nie zawsze wszystko wychodzi tak jak w obliczeniach matematycznych. Możemy dowiedzieć się, że bardzo ważną rolę i wpływ na połączenia mają przewody łączące, ich jakość i mocowanie. Dla mnie udostępniona tutaj wiedza jest pomocna przy budowaniu magazynu energii dla instalacji fotowoltaicznej. Pozdrawiam, super!
Super odcinek dla osób zaczynających swoją przygodę z akumulatorami pozdrawiam👍
Ja innych robić nie zamierzam, jak już się ktoś zarazi to najpierw na forum na fb a później w świat poszukiwać wiedzy. / robert
@@mrAkumulator Wszystko się ułoży będzie Ok😊
wiem, już się układa, po nowemu ale układa ;) / r
Ostatnio łączyłem równolegle akumulatory jeden 55ah i 45 ah 12v ,żeby chwilę ten mniejszy złapał napięcie w między czasie podpiąłem prostownik i ładowałem tak około 10 minut oba ,bardzo przydatny chwyt z takim połączeniem jeśli prostownik nie wykrywa akumulatora bo ten ma niskie napięcie .Pozdrawiam
Kolejny dobry film instruktażowy. Co do łączenia aku różnych pojemności i kondycji to wynik będzie tylko jeden. Tak jak to w podręcznikach, że łączymy aku zawsze o tych samych pojemnościach, rezystancji, napięciu i najlepiej z tej samej serii, a do tego przed łączeniem w pakiet/ty b.dokładne sprawdzenie. Połączenia zawsze krótkie, kable grube, powierzchnia styku przewodzenia odtłuszczona i zawsze jak największa oraz mocno połączona, i rozdział napięć i prądów zawsze symetrycznie. Inaczej rozchód prądów będzie poza kontrolą i niezgodna z FIFA:) Oczywiście, że chętnie oglądnę kolejny pokaz jak nie łączyć aku:) i co w związku z tym będzie.
Przy pakietach Li-Ion rolę kontrolerów ładowania i rozładowania robią balancery, a ochrony przed przeładowaniem i nadmiernym rozładowaniem itd. itp. układy PCM, PCB, BMS, a w kwasiakach pewnie regulatory/ separatory ładowania, które i tak nie zawsze sprawdzają się w 100%. Np aku połączony w pakiet pierwszy od strony alternatora ładuje się szybciej, ma więcej ładunku a przez to dłuższą żywotność etc. Pokazywał i mówił już kiedyś o tym prof. Andrzej przy jakimś kamperze albo samochodzie dostawczym. A właśnie Robercie napisz dla tych słabszych i mniej zorientowanych proszę coś więcej czemu go nie ma, co się stało i do kiedy? We miss him.
Pzdr/Tomasz
Super odcinek, bardzo dobrze przedstawione zagadnienia jak łączyć akumulatory ze sobą i jakie daje to możliwości oraz na co brać poprawkę super!
Dzięki, taki jest plan, ignorant techniczny pilnuje inżyniera ;) / r
Dobre to było... Super odświeżenie starych podstawowych informacji w nowym wydaniu... Niby człowiek conieco wiedział z autopsji, a jednak bez elementarnych podstaw teorii to się o tym nie myśli, zapomina.. .
mamy to samo Łukasz, mnie zaskoczyło zachowanie rezystancji w równoległym połączeniu. / robert
Świetny materiał!!!! Bardzo optymalne przedstawienie zależności jakości połączeń dla przeciętnego Kowalskiego. Wielkie dzięki za kanał! Mało jest źródeł kompetentnej wiedzy popartej faktami. Odcinek z poezją....odnośnie robienia w ch....Sztos....Brakuje takich weryfikatorów w sieci.
w końcu . dziękuje. tak prosto i jasno wytłumaczone
Akurat jutro przychodzi dodatkowy akumulator do mojej instalacji off-grid. Solidne przewody już są. Temat jak na zawołanie.
Napisz coś więcej, jaką masz instalację, na ile akumulatorów ?
@@mrAkumulator Malutka, w panelach około 1000w a przetwornica jest w stanie dac 700w mocy ciągłej. Akumulatory AGM 2x100ah i jeden jeszcze 45ah połączone równolegle. Daje radę zagrzać wodę w 50l bojlerze + zasilanie drobnego sprzętu agd/rtv(głównie komputera stacjonarnego). Około 3KWh dziennie mam z niej wykorzystanego prądu.
Szacun Pany! Fajna tematyka i dobra na końcu muzyka! Super!
Super materiał pokazujący praktykę, krótko i na temat o tym jak minimalna rezystancja ma znaczenie przy dużych prądach. Połączenie "na krzyż" to doskonałe zderzenie teorii z praktyką. Przy łączeniu równoległym akumulatorów należy zadbać o podobne naładowanie akumulatorów aby nie wywołać niekontrolowanego ładowania bardzo dużym prądem. Warto opowiedzieć czym jest norma EN prądu rozruchowego, oraz w praktyce sprawdzić jak zmienia się napięcie na akumulatorze, oraz jakie prądy płyną w przewodach testera podczas szybkiego testu a jakie podczas długiego. W temacie kamperów może opowiecie o separatorach akumulatorów i o zabezpieczeniach przed głębokim rozładowaniem akumulatora?
Dzięki za pochwałę. Przyznam, że o tym nie pomyślałem, aby sprawdzić prąd płynący przewodami miernika, sprawdzę co da się zrobić w temacie. Co do prądu rozruchowego, to mam już odcinek gotowy, jak mierzy się czas a nie prąd ;) / r
@@mrAkumulator no to super, nic tylko czekać na kolejne odcinki. Z podstaw można poruszyć wielkości i jednostki np. pojemność akumulatora w Ah vs Wh, oraz ogólnie omy, wolty, ampery, waty też pokazane w praktyce. Może wnętrze testera da się zaprezentować?
To na szczęście mam na liście od dawna, a teraz można to pokazać i omówić. / r
Szeregowe połączenia akumulatorów są powszechne w ciężarówkach,24 V jest standardem. W krajach skandynawskich występują też połączenia szeregowo równoległe,dwa pakiety po 24V.Natomiast połączenia równoległe są w autach terenowych i lawetach z wyciągarką,przynajmniej ja się z takimi zetknąłem.
Klasyk to Toyot Land Cruiser w połączeniu równoległym z przewodami na gruby palec ;) / r
W szeregowych nalezy pamietac o rptacji. Bo ten dalszy od pljsa ,najmiej jest doladowany
Należy zauważyć że taki akumulator to też 6 ogniw w szereg połączonych ( mowa o 12V wersji ) . Także to norma jest . W UPS APC miałem kombo szeregowo-równolegle . 4 akumulatory 7Ah .
Właśnie trenuje to teraz na litówkach, uczę się łączenia i zgrzewania. / r
@@mrAkumulator akumulator w latopie przeważnie ma połączenia szeregowo równoległe . takie sekcje po 2 ogniwa równolegle i pomiar i kontrola na każdej sekcji . bo może się zdarzyć że któraś sekcja wczesniej osiagnie dolne graniczne napięcie lub w czasie ładowania przekroczy maksymalne dopuszczalne .ogniwa litowe są dość "nerwowe" pod tym względem .
mam super nauczyciela Szymona B. więc jak znam egzamin u mistrza to ruszę z litówkami na kanale i coś zbuduje dla siebie / r
Bardzo dziękuję Panowie za film, w końcu ktoś odpowiedział na moje pytanie "jaki będzie prąd rozruchowy jeśli połączymy dwa akumulatory..." -Chodź pytanie banalne to nigdzie tego nie mogłem znaleźć.. Pozdrawiam serdecznie!
Wielkieś Nam uczynił pustki w sercach internautów
Nasz drogi Andrzeju, tym zniknieniem swoim!
Pełno nas, a jakoby nikogo nie było:
Jedną wąsatą twarzą tak wiele ubyło.
Tyś za wszytkich mówił za wszytki śpiewał.
PS.
.............Może przeczyta, a nóż widelec wróci
Fajny film. A mógłbyś nagrać film o tym jak łączyć akumulatory np. 2x2 w szeregu i całość równolegle. Wtedy podwoimy i napięcie i pojemność. Do których klem podłączyć odbiornik?
przyjemnie się patrzy jak sprawia to komuś przyjemność
Inaczej się nie da. Wiem bo miałem taki moment, że nagrywałem tylko aby nagrać. Dzieki Bartek / robert
Dobra robota .Pozdrawiam.
Czekam na film zapowiedziany przez Roberta 👍
sądzę, że w 2 -3 tygodnie się wyrobimy / r
A co z ładowaniem? Szczególnie akumulatorów 6V. Czy przy połączeniu szeregowym można ładować podwojonym prądem przewidzianym dla pojedynczego akumulatora?
@mrakumulator i gdzie ten film z testem? Czekamy!
NO SUPER. proszę mnie oświecić i odpowiedzieć na pytanie :czy do UPS mogę podłączyć aku AGM 45 z kwasowym 100Ah równolegle.
Dokladnie tak dlugosc ma znaczenie :D
Czyli wszystko wyszlo tak jak bylo oczekiwane z rezystancja.
W koncu jakis miernik porzadny bez ustawiania pradu rozruchowego, ktory w tych miernikach nic nie wnosi do obliczen. Szybki test i poszlo. 👍👍
Panie Robercie, zamiast robic oczywiste testy proponuje wyjasnic dlaczego podczas polaczenia szeregowego bezpiecznikow np. 5A + 40A i robiac zwarcie w takim obwodzie, zawsze spali sie wiekszy bezpiecznik.
W sieci energetycznej 220V jest taka sama ciekawostka.
Przyjmujemy dla zrodla pradu Akumulator, i musi byc dobry styk przy zwarciu w momencie dotkniecia przewodow.
Osobiscie nie wiem czemu tak sie dzieje, ale licze ze grono ekspertow jakos to wyjasni sensowniej niz sam sobie to tlumacze w glowie ;)
te ustawianie daje tylko tyle że powie na końcu czy akumulator jest zdrowy czy już śmietnik .
Nigdy się z niczym takim nie spotkałam mi zawsze pali się mniejszy bezpiecznik , tak przy samochodzie , jak i w domu
Twoje pomysły są już na liście realizacji i ten też na niego trafia. Jak będę się mógł odwdzięczyć pisz śmiało maila info@akubiz.bi / r
jakoś nie mam problemów z odpowiednim zadziałaniem bezpieczników także w sieciach elektrycznych . jak się tak dzieje to błąd selektywności albo uszkodzone aparaty .
Jeśli chodzi o domową sieć, zazwyczaj typowe bezpieczniki 10 i 16 są zwłoczne, tzn. nie wywalają od razu. Tak jest zrobione, żeby nie wywalały bez sensu przy włączeniu pralki czy lodówki, które przy włączeniu biorą znacznie większy prąd niż znamionowy. Za to bezpieczniki główne (te duże - 30-40-50A), te w zaplombowanej skrzynce z licznikiem są szybkie. Mi się udało zrobić zwarcie probówką w oprawie żarówki - wywalił ten główny przy liczniku, a te normalne w rozdzielni ani drgnęły.
Mam pytanie jak ładować takie akumulatory jak na filmie 2x 6 v połączone równolegle ...czy też na skos + i - czy z jednego aku + i - ?? jaki sposób ładuje szybciej
Jak równolegle to i szeregowo. Stary aku z nowym w szeregu ładować ,rozładować i badać. Myślę że taki film uzmyslowił by wielu właścicielom ciężarówek iż aku trzeba wymieniać parami. Pozdro
dokładnie w tej intencji chcę pokazać połączenie szeregowe / r
na każdej baterii nawet paluszku jest wyraźnie napisane że wymieniamy zawsze wszystkie z istniejącego kompletu . w przeciwnym razie w najsłabszej nawet zmieni polaryzację . testowane ostatnio w latarce :D
@@EkoKolo_Katowice racja ,lecz wiele firm typu "dziad trans" wymienia tylko jedną baterię bo druga jeszcze dobra.
Majac na uwadze "dzieci neostrady"-brawo JO -w poladzeniach szeregowych , ustawiaj aku w szeregu (w rownoleglym -rownolegle zrobiles) .Skojarzenia pomagaja .
Dobre, zapamiętam. Dzieki. / r
Witam, dzięki za filmik (ten, i wszystkie inne). Mam pytanie: chcę połączyć akumulatory AGM 150 Ah (kilkanaście sztuk) w system 24 albo 48 volt (myślę o zakupie 2 różnych inwerterów na 2 oddzielne systemy). Budowa akumulatorów pozwala na łączenie kawałkiem blachy miedzianej, lecz zastanawiam się jaka grubość będzie wystarczająca żeby straty były jak najmniejsze. Odległość między klemami to jakieś 6-7 cm, i myślę o paskach np. 8x2 cm blachy o grubości 3mm. Czy to wystarczy, czy iść w grubszą lub szerszą blachę..? Czy może użyć spłaszczonej rury miedzianej, jak widziałem na innych kanałach? Mam też kabel 50mm2, ale próbuję ograniczyć zabawę w zakuwanie i lutowanie końcówek. Dzięki wielkie za podpowiedź, pozdrawiam wszystkich!
Wielkie dzięki za te tesy! Pytanie do specialistów: W przypadku akumulatorów 12V połączonych równolegle (4 x 180Ah = 12V (720Ah): Jaki należey dobrać prostownik? Czy powinien to być mocny przemysłowy prostownik na min. 800Ah czy można również stosować ładowanie słabszym prostownikiem o max parametrach 200Ah? (Czas ładowania nie gra tutaj roli - ten zestaw może się ładować nawet tydzień, pytanie tylko czy jest to bezpieczne dla akumulatorów i prostownika)? Przeznaczenie to zasilanie awaryjne w domu. Dzięki i pozdrawiam.
Witam. Mam kilka akumulatorów ołowiano-kwasowych (6sztuk- kiedyś były takie same ale dziś mają inna rezystancję i elektrolit) Dwa akumulatory w dobrym stanie, dwa akumulatory średnie i dwa kiepskie. Gdybym chciał je połączyć w trzy gałęzie szeregowo równolegle tak aby powstało napięcie 24V, to należało by łączyć je tak aby w jednym szeregu ustawić dwa o zbliżonych parametrach czy raczej pomieszać w szeregu słabszy akumulator z mocniejszym?
Temat fajny, ale mam niedosyt. mogliście się pokusić o połączenie np: 8 akumulatorów szeregowo i równolegle 48V, to byłoby "mięso" jeśli chodzi o temat, i nakarmiło by to miłośników magazynów energii.
Fajny pomysł, coś z tym zrobimy !
Witam. Dobry film. Mam takie pytanie. Chcę zamontować gaz do audi a4 b8 allroad, fabrycznie mam zamontowany akumulator 105ah w kole zapasowym ktory trzeba przeniesc. W związku z brakiem wolnego miejsca, czy można zamontować dwa małych akumulatora po 52ah w bocznych schowkach bagaznika?
Przy łączeniu szeregowym ważna jest ta sama pojemność z prozaicznego powodu przy nierównych pojemnościach jeden akumulator będzie zbyt głęboko rozładowywany co skończy się dla niego źle. Przy akumulatorach litowych mogą być to nawet efektowne fajerwerki :)
Tytusie pytanie do Ciebie, dotyczące Twojej skrupulatności odnośnie "ulepionych" przez Roberta połączeń (które swoją drogą uważam za zrobione solidnie i z głową, kabel 50 mam kwadrat?) Mniemam że zagadnienie porusza kwestię oporności złącza zaciskanego. Dobrze mówię? Czy wypowoedziałbyś się w kwestii łączenia kabli? Zaciskać? Lutować? Czy może zaciskać i lutować? Jestem ciekaw opinii. Pozdro dla speców z branży !
Przy łączeniu równoległym niezbędny jest separator diodowy!. Wtedy. można łączyć różne akumulatory.
Wtedy zadziala ? Nie bedzie ich uszkadzac ?
Witam Jak połączyć trzy akumulatory 12 V po 100 ah tak aby na wyjściu było zasilanie 24 V
Ciekawy materiał. Może warto zrobić test urzadzeń Battery Meter dających informacje o stanie akumulatorów. Np KG140F, VAC8610F itp. Pozdrawiam
Witam jakimi przewodami łączyć 4 akumulatory na 24v?potrzebuje zrobić 6stringow akumulatorów po 4aku na jeden string do fotowoltaiki
witam mam pytanie jak podłaczyć 6 akumulatorów w system (bank energi Najlepsze połączenie ) by na wyjsciu było 24 V I ile balanserów musze miec do takiego systemu bardzo proszę o odpowiedz, subek i łapka leci, jakiś filmek rysunek na kartce papieru
Jak dla mnie wszystko już było (w mojej praktyce) , pomysł na test niezły, ale ja w swoim sytemie solar uzywam róznych akumulatorów i w róznym stanie - rozruchowe , ktos skrytykował mój pomysł bo urzywam akumulatorków z odzysku z samochodu , cała instalacja sprawuje sie poprawnie, nie mam wymagań co do sprawności bo nie uzyskam jakis efektów , najwazniejsze to wiedzić o sie robi , ważna jest jakość styku połączeń, w moim przypadku celowo mam połączenie o dość dużej rezystancji bo miałem przypadek zwarcia celi w jednym z akumulatorów, więc łatwo sobie wyobrazić efektów. No dobrze czekam na test
Właśnie to mnie interesuje, połączenie różnych akumulatorów i jak to wpłynie na całą baterię. Już mam komplet nowa 50Ah, używana 74Ah w b.dobrym stanie i zajechana 100Ah. Za 2 tygodnie nagram finał takiej zabawy / r
@@mrAkumulator Oczywiscie będę czekał , szkoda że nie ma Pana Andrzeja ale będę cierpliwy.
Witam , chciałbym zapytać czy można połączyć akumulator AGM z akumulatorem elektrolitowy ?
takie pytanko. czy można połączyć równolegle kilka naładowanych akumulatorów w celach konserwacynjych? Np wyjmuję na zimę, ładuję i podłączam prostownik 12V, by przez te kilka miesięcy się nie rozładowały ? Czy taki mały automat np 4A wystarczy ?
Mam pytanie czy w przyczepie jeśli jest panel do ladowania czy można łączyć akumulatory zeby zwiększyć moc do obsługi urządzen
Czy dla połączenia równoległego przy doładowywaniu akumulatorów, które "odstają" nie wyzbywamy się cyklów ładowania? Co za tym idzie, czy jednak szeregowe ich łączenie, nie jest lepsze? Nie chcę wojen na ten temat zaczynać, po prostu posłuchać opinii i faktów
Czy można podpiąć po d 2 równoległe podłączone akumulatory prostownik?
Mam dwa akumulatory o różnych pojemnościach i sprawnościach do oświetlenia led w garażu. Używam ich na zmianę. Gdybym je połączył równolegle (żeby zwiększyć pojemność) to z którego zrobić wyjście na lampy?
Witam. Mam dwa akumulatory 12v 55 ah jeden żelowy drugi zwykły. Czy spięcie ich razem rownolegle to dobry pomysł ?
Chce wykorzystać akumulatory do podłączenia zasilacza UPS.
o to samo pytam?
mam pytanie posiadam dwa akumulatory żelowe o różnych pojemnośćiach i wieku.chcę je doładowywać solarem.jakie będzie optymalne połączenie tych aku/słyszałem o połączeniu krzyżowym /lecz nie wiem jak wygląda prosze o szkic.i wytłumaczenie jakie połączenie bedzie dla mnie najlepsze-instalacja 12v
Cześć @mrAkumulator ,mógłbyś polecić jakiś zaufany sklep z akumulatorami na terenie Bielska-Białej.
Cześć. Osobiście jeszcze nie znam ale w ciemno polecę Andrzeja Suchanka Bema 12 w Bielsku. Wyjątkowe podejście ale bywa konkretny. Warto sprawdzić, jak będę na śląsku to go na pewno odwiedzę. / r
Ja również polecam firmę na ulicy Bema. Maja dobre podejście do klienta.
A czy można laczycz akumulatory o różnej pojemnosci AH do silnika zaburtowego elektrycznego
Ja mam pytanie dotyczące łączenia akumulatorów 6v.
Mam auto elektryczne dla dziecka i w środku jest jeden akumulator 3fm4.5 6v. Kupiłem właśnie 2 sztuki i będę je łączył ze sobą równolegle, żeby otrzymać 6v i 9ah.
Chce żeby to auto jeździło dłużej na jednym ładowaniu.
Tutaj zaczynają się schody, bo ładowanie takiego połączenia może trwać nawet 20h przy ładowarce 0.5a.
Myślę, żeby ładować je szeregowo ładowarka 12v i wtedy czas powinien spaść o połowę.
Da radę to jakoś ogarnąć na kablach, żeby nie trzeba było za każdym razem wyciągać akumulatorów i przepinać z równoległego na szeregowy do ładowania ?
Czy jest gdzieś ten test akumulatorów o różnej pojemności ?
Olaboga, Panie Andrzeju ! Akumulatory stoją! koniec! elektrolitu w nich ubywa, bo za mocno gazują!,a Ty się nie zjawiasz? Areometru nie chwytasz? przy prostownikach nie siadasz? Co się stało z Tobą, .
PS.
Dzisiaj dopiero dotarło do mnie, że Andrzeja i jego filmów nie ma.Musiałem opisać swój ból.
czy mogę połączyć szeregowo 2x12v i podłączyć ładowanie 24v (panel słoneczny), a jednocześnie używać tych akumulatorów spiętych równolegle w instalacji 12v (jacht) ????
Mam do Was pytanie. Jeżeli połączę szeregowo 19 akumulatorów 12V to ładować je trzeba prądem stałym lub zmiennym minimum 230V (czyli z gniazdka)? Rozumiem, że połączenie 2 akumulatorów 12V wymaga ładowania minimum 24V? Czy przy połączeniu 2 akumulatorów równolegle ładuję np. 14V? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam (filmiki bardzo pomocne:))
Witam mam pytanie Czy można łączyć akumulator żelowy ze zwykłym akumulatorem
zwykły 44 Ah 12V + żelowy 7,2 Ah 12 V tak aby uzyskać większą pojemność ale żeby nie zaszkodziło to któremuś
Proszę o poradę potrzebuje podłączyć 6 akumulatorów 12V 4 o takiej samej pojemności 2 o innej, potrzebuje zrobić z nich 24v jak podłączyć najpierw dwie pary w szereg czyli dwa większe i jeden mniejszy i później te dwa zestawy równolegle.?
Pojemność jak i moc rośnie nie zależnie od sposobu podłączenia, zmienia się tylko stosunek napięcia do prądu. Lepiej jak jest wyższe napięcie wtedy są mniejsze straty.
Dzień dobry mam 14 akumulatorów i je podpiąłem je szeregowo wszystkie .
Moc 12v 120 ah.4 sztuki .4 sztuki 100 ah i 5 sztuk 85ah. Mam napięcie 12.5v.
Ustawienie mam na Mppt 14.5 v czy to jest nie za mało jak na taki duży bank kupiłem drugi Mppt i czy mogę podpiąć dwa razem żeby było lepsze ładowanie proszę o opinie ..
Dziękuję za wszystkie podpowiedzi mogę też wysyłać film oraz foto ..
czy da się połączyć dwa silniki 6v do akumulatora 12v ?
Poprosił bym o filmik z ładowania akumulatorów połączonych równolegle.
Np. mamy 5 akumulatorów np 200Ah (a tak żeby łatwo się liczyło).
Jeśli przyjmiemy, że razem mają 1000AH 12v to ładowanie powinno być 100A (10% pojemności).
Mając turbinę (generator) 1kw 12V daje nam mniej więcej 84A więc o 1/4 mniejsze niż powinno być. ale czy tak duży Amper nie zniszczy pierwszego napotkanego akumulatora????
ua-cam.com/video/d6U8H4Sz7yo/v-deo.html
A jak to ma się do Wh? Mnożymy Volty i Ampery. Powiedzmy że mam 6 ogniw NiMh 1.2V 1900 mAh każde. Równolegle będę miał pakiet 1.2V 11400 mAh, szeregowo 7.2V 1900mAh.
Pakiet równoległy 1.2V*11400mAh/1000=13.68Wh
Pakiet szeregowy 7.2V*1900mAh/1000=13.68Wh
Zakładając czysto hipotetycznie mając żarówkę pobierającą 1W (pomijając volty) będzie na obu połączeniach świecić tak samo długo?
Dzięki
Mam pytanie czy mogę podłączyć dwa akumulatory jeden 6v do 12v szeregowo żeby zrobić 18v?
mam 4 akumulatory solarowe HAZE jakie pracują już 12 lat. Ale kupiłem 4 nowe takie same. Czy warto i czy można je podłączyć razem ze sobą w kupe te 8 sztuk? Czy raczej nie bo będzie ten stary wysysać prąd z nowych ? :)
Witam. Mam pytanie, gdyż chciałbym połączyć 8 akumulatorów AGM szeregowo-równolegle celem uzyskania 48V. Oczywiscie z wykorzystaniem BMS. Czy takie połączenia mogę zrealizować płaskownikiem miedzianym? Wszędzie gdzie widzę, są zastosowane mostki kablowe, u mnie ogrom kabli rozwiązałby owy płaskonik. Czy są ku temu jakieś przeciwwskazania? Z góry dziękuje za informację
Przepraszam, nie BMS tylko balanser
Witam czy jest już zapowiadany w filmie test akumulatorów o różnym zużyciu, połączonych równolegle?
Pytanie czy alternator naładuje dwa akumulatory połączone rownolegle gdy dotychczas ładował jeden?
Tak, choć teraz energia rozłoży się na dwa akumulatory. Drugi plan to kwestia instalacji i montażu odpowiedniego separatora, który pozwoli zarządzać energią docierającą do konkretnego akumulatora. / robert
Nie będzie miał z tym żadnego problemu. Jedynie wydłuży się czas ładowania, choć nie do końca w każdym przypadku. Mały aku ma większą rezystancję więc będzie przyjmował mniej prądu niż duży. Teoretycznie po rozruchu większy aku będzie szybciej doładowany bo przyjmuje większy prąd. Jeżeli ktoś ma wątpliwości czy alternator da radę niech zapyta posiadacza ciągnika Władimirec, gdzie montowane były aku 2x6V 165 lub 190Ah ( czytaj napięcie 12V pojemność 165lub190Ah) a altek 700W/50A. Wiem, że ktoś powie nie ma odbiorników prądu, ale za to w samochodzie są światła do jazdy dziennej i dużo mocniejszy alternator. W moim 19-letnim jest 95A
Tak. Prostownik czy inne w miarę rozsądnie działające ładowarki też to zrobią. Ostatnimi czasy przetestowałem to na kontrolerze ładowania solarnego. 3, 4, 5 akumulatorów różnych pojemności, różnych marek, w różnym stanie naładowania - każdy się się naładował do pełna, dołączany do zestawu dorywczo bez zagłębiania się w stan naładowania pozostałych. Ale fakt - przy małej mocy ładowarki trwa to w tygodniach.
@@hobbysta3376 Pytanie techniczne odwolujace sie do wiedzy z doswiadczenia czy w takim przypadku regulator nie skróci swojej zywotnosci...?
@@jarosawgasiorowski7544 Nie wpływa to na żywotność regulatora. Takie rozwiązanie ( dwa aku równolegle spięte) jest fabrycznie stosowane w ciągniku Pronar i to bez żadnych separatorów, jedynie po bezpieczniku blaszkowym 50A na aku. Nie pamiętam dokładnie fabrycznej pojemności akumulatorów możliwe, że są 80-100Ah (przynajmniej ja koledze przy przeróbce rozruchu na 24V takie 100Ah założyłem) i do tego jest alternator 12V 1000W. Rozruch na 24V a instalacja 12V. U ojca we Władimircu tez założyłem rozruch na 24V a instalacja i rozrusznik 12V działa to już prawie rok. Dwa aku 74Ah z odzysku dają radę bez problemu.
Łączenie akumulatorów równoległe jest ograniczone budżetem ale.................. co dalej.
Np mam falownik z kontrolerem do ładowania akumulatorów lub ładowarkę i co???? Ładuję jeden powiedzmy w godzinę - dwa w 2 godziny - trzy itd
Pytanie brzmi.
Czy to tak właśnie działa ? ( oczywiście mowa o identycznych ogniwach)
Czy w takich układach przy zalożeniu że każdy aku ma własne BMS y trzeba zastosować osobny BMS nadrzędny dla pakietów np LIFEPO4
przykład - 2 lub 3 pakiety 16 s liepo4 połączone równollegle?
A da się połączyć 3 aku 6v 14ah w taki sposób by uzyskać przykładowo 12v 24ah
W połączeniu szeregowym rezystancja i napięcie się sumują, a prąd rozruchowych można oszacować na podstawie tych dwóch wartość z twierdzenia thevenina i nie będzie to mniejsza wartość.
Witam serdecznie no wlasnie stoje przed dylematem podłączenia dwóch akumulatorów (W TOYOTA HYBRID )w której sie znajduje akumulator 45ah ,chciałbym dołożyć 80ah nowy akumulator ponieważ kupiłem przetwornice( techtron 2000w +cyrix ct 120ah )z których chciałby zasilić standardową małą lodówkę (nie samochodową ) .Jeśli jesteście w stanie odpowiedzieć ,pomódz jakimi przewodami 16 kwadrat czy moze wieksze zrobić to połączenie czy może ktoś wie jak standardowa lodówka będzie się sprawować (moze ktos ma takie połączenie ) i jak długo może pracować lodówka na tym 80 ah akumulatorze (czy jest taka możliwość lodoówka pobiera 45 w)dziękuję serdecznie za pomoc ,przewód to zaledwie 50cm pomiędzy akumulatorami
Przydałoby się jakieś zestawienie na jednym ekranie wszystkich pomiarów dla poszczególnych grup akumulatorów
trafna uwaga, przyznam się, że nie pomyślałem o tym. jak będziemy robić eksperyment do kolejnego odcinka to zbiorę to wszystko na 1 planszę. / robert
a możesz połaczyc agm cykliczny np 36ah z np 15ah
Tej kwestii w tym filmie nie było, ale pragnę zaznaczyć że przy połączeniu równoległym, akumulatory muszą mieć takie same napięcia, no i najlepiej wszystkie inne parametry powinny być takie same. Jeśli akumulatory mają różne napięcia (lub są w różnym stanie naładowania) to wtedy będą miedzy nimi płynąć prądy wyrównawcze wywołane przez różnicę napięć między nimi (akumulator o wyższym napięciu będzie ładował tego z niższym napięciem). Pomijając różnicę pojemności miedzy akumulatorami, ważna jest również rezystancja wewnętrzna. Jeśli nawet będą dwa takie same akumulatory jeśli chodzi o: napięcie, pojemność, ale będą miały różne rezystancje wewnętrzne, to przy obciążeniu na każdym z nich może być inny spadek napięcia i wtedy również między nimi mogą płynąć prądy wyrównawcze... Tak więc połączenie równoległe jest bardziej wymagające niż szeregowe. Szeregowo możemy połączyć dwa akumulatory o takiej samej pojemności i rezystancji wewnętrznej, ale o różnym napięciu, i nic się złego nie stanie - napięcia po prostu się zsumują i tyle... Ale równolegle najlepiej łączyć akumulatory identyczne...
Czy można ładować akumulatory połączone szeregowo jednocześnie?
Jeśli się mylę to proszę poprawcie mnie.
Chce zrobić kable rozruchowe 25mm2 3m długie. Z jednej strony pożądne krokodyle z taśmą a z drugiej wtyczki spawalnicze męskie 35-50mm2 . Z auta będą wychodziły również wtyczki spawalnicze ale żeńskie. Plus od aku zakończony żeńska a minus od masy z karoserii również żeńska. Polaczenie przt aku i karoserii przykrecone na stałe nakrętką. W ten sposób chce zmniejszyć straty na połączeniach. Oczywiście nie będę w stanie ich nikomu pożyczyć bo krokodyle będę z jednej strony wyłącznie. Wszystko połączone odpowiednimi zaciskami i zabezpieczone przed przypadkowym zawarciem itp itd.....
Sami widzicie jakie straty były na połączeniu w tym teście
To jest super pomysł. Planujesz to jakoś zarejestrować ? To jest super pomysł / robert
@@mrAkumulator planuje zrealizować jednak poczekam może ktoś podpowie mi tutaj co mogę zrobić lepiej, chociaż mysl3 że mam dobry plan. Oczywiście zasady bhp i dobre połączenia chce zachować. Nie chce mi się rozpisywac ci i jak dokładnie chce zrobic bo to indywidualna rzecz do danego auta
Karol, jak bardzo byś się pogniewał, gdybym spróbował coś podobnego na swoim samochodzie? / r
@@mrAkumulator Robert to zróbmy tak że Ja udostępnić ci swój patent wyłącznie za to że wspominasz że to nie twój pomysł a widza😁😎😎 Ja zrobię swoje kable dopiero po emisji odcinka żeby mieć to już przetestowane i żebym poprawił ewentualne błędy. Nie spieszy się mi bo mam aktualne jakieś tam które pomogą mi jakoś w razie braku prądu.
Wtyczki 35-50mm2 a kabel 25mm2 myślałem uczyć.
Ze względu że wtyczka jest do 50mm2 myślałem złożyć kabel 25mm2 na 2 razy bądź zredukować go do powiedzmy 45mm2 żeby wszedł w otwór przed skreceniem.
Chce 35-50mm2 wtyczki ponieważ mają większą powierzchnię styku niż 25mm2 wtyczki idealnie pasujące do kabla 25mm2.
Połączenia do aku i karoserii chce użyć dedykowane zaciskane z oczkiem na końcu kabla.
Nie chce ingerować w klemy aku więc moje kable będą dokrecane do śrubki zaciskowej klemy. Wyjścia z auta zamknięte hermetyczne żeby nie było zwarcia
@@mrAkumulator
Zapomniałem dodać że będę zaszczycony jeśli zrobił byś test "mojego patentu "
Połączenie równoległe , pojemności się sumują ! Prawda, ale nie oznacza to jak często się uważa , że w ty, przypadku wydłużymy zasilanie obciążenia! Ponieważ liczy się energia zgromadzona, a w obu połączeniach jest ona taka sama np w przypadku 2 akumulatorów 12 V, 100Ah- 2400Wh, a więc tak samo długo możemy zasilać żarówkę np 100 W!
Hmmm pytanie odnośnie dużych banków? 20 akumulatorów w szeregu - jak Je zabezpieczyć kiedy w jednym drastycznie wzrośnie rezystancja
Mam pytanie czy laczac instalacje w samochodzie polaczylem tylko plusy a minus z masy samochodu. Czy dobrze zrobilem?
Napisz coś więcej, tzn. dołożyłeś drugi akumulator ? / r
@@mrAkumulator tak dolozylem drugi akumulator ktory jest sluzy do obslugi urzadzen mulimedialnych
Z tego na czym bazuję na dzień dzisiejszy to dobre rozwiązanie. Akumulator jest daleko od rozruchowego ?
@@mrAkumulator nie okolo 1 metra. Chodzi mi o to czy powinienem połączyć także minusy zeby uzyskac lepszy prad rozruchowy. Akumulatory sa podobne 60ah z tym ze jeden jest starszy.
Ja mam u sb równolegle podłączone 2x akumulatory pod car audio do subwoofera jeden 75ah drugi 95ah na kablach 50mm2 i jakoś to działa
Witam. Jedno pytanko- czy alternator da radę naładować na bieżąco dwa akumulatory?
W trasie i z separatorem jest szansa.
A gdybym dodatkowo zamontował solar, powiedzmy 150? Mówimy o dwóch aku Optima yellow 75.
każdy dopływ dodatkowej energii przyspieszy proces ładowania
Ok. Jesteś Gość! Pozdrawiam
Czy mogę szeregowo łączyć akumulatory o różnej pojemności? Jeśli nie to dlaczego?
Panie Inżynierze proszę w następnym materiale podać przykład np: dwa akumulatory takie same połączone równolegle + zasilacz - prostownik - przetwornica = piec C.O zalety takiego połączenia. Pozdrawiam
Witam mam pytanie, posiadam inwerter of greed 48v i podłączone 4 akumulatory po 12v, czy taki zestaw można zwiększyć w jakiś sposób pojemność np kolejne 4x po 12v nie łącząc ich i niezwiekszajac napięcia.?
Robisz drugi taki zestaw i łączysz równolegle.
Co mogło się stać,po wymianie akumulatorów na nowe (4 szeregowo) ,brak napięcia,czyli 48 v,po sprawdzeniu z osobna, mają napięcie po 12v,nie wiem w czym rzecz,dodam że aku wymieniam z roweru elektrycznego gdzie połączone są 4 po 12v i 12 ah
Ktoś z was widział baterię trakcyjną gdzie wymienia się pojedyncze cele (2v) ?
Natomiast gratuluję połączenia skośnego które wyrównuje obciążenia.
Tak, przy następnej sprzedanej baterii pokażemy jak się składa np. 24V z 2V ogniw. / r
składałem siłownie z ogniw 2V . każde ogniwo o wymiarach 10 kilogramowej gaśnicy . Rozbierałem też baterie akumulatorów do oświetlenia awaryjnego . spore pomieszczenie z ławkami a na nich mnóstwo ogniw . obok beczka wody destylowanej .
@@EkoKolo_Katowice czyli bateria ogniw warzącą ok 500 kg raczej nie robi na tobie wrażenia ?
@@wlocek369 Tak w bateriach do wózków widłowych "stosuje" sie taką praktykę.
Brakuje mi kilku słów o pojemności połączonych szeregowo akumulatorów. Dwa Ak po 100 Ah w szeregu dają 100 Ah. Co w przypadku połączenia 100 i 50 Ah? Czy taki układ to tylko 50 Ah czy może średnia arytmetyczna czyli 75Ah?
150
Można do kompletu pokazać jak łącząc dwa akumulatory 6V uzyskać jednocześnie napięcie 12V jak i podwójną pojemność przy zachowaniu 6V. Czyli 2 wyprowadzenia: dla 6 i 12 V
Przy teście akumulatorów rolniczych to pokażę, mam już niemal gotowy. Dzięki za uwagi. / r
Nie da się tak zrobić bez zastosowania przełącznika 6/12V
Czy możemy łączyć akumulatory o różnych wartościach tz. Dwa 12 V
lecz ampery różne np. 18ma z 33ma.
tak ale skutki będą różne dla połączeń równoległych gdzie może być łatwiej a w szeregowym połączenie wyrówna się do najsłabszego ogniwa.
jesteście daleko , chcę was blisko np. w częstochowie. Mam panele fotowoltaiczne na balkonie. To taka moja pasja. Chciałbym pomóc wszystkim ktorzy bedą niezależni.
Panowie. Zapomnieliście o najważniejszym. Co w przypadku połączenia szeregowego dwóch różnych akumulatorów? Chodzi mi o różnicę pojemności, bądź stopnia zużycia, za czym idzie różna rezystancja.
W szeregowym wtedy teoretycznie zostanie pojemność mniejszego, przykładowo masz 50ah i 90ah, oba jednakowo muszą oddać i kiedy mniejszy wyjdzie w 0 to w większym zostanie 40ah, No i wyjdzie ze mniejszy szybciej będzie zużyty a większy mniej bo nie był tak głęboko rozładowywany . Jak by ten 50 i 90ah rownolegle wtedy pojemność łączy i mamy 140ah tak jak i rozruch ich dodajemy i przy rozładowaniu oni jednakowo teoretycznie muszą rozładować bo cały czas balansują jeden drugiego.
Jak posiadam 2 akumulatory 12v 100Ah, to do instalacji fotowoltaicznej jak korzystniej je połączyć ? Jakim prądem maksymalne można ładować takie akumulatory ?
2x 12v w szeregu 24v zsumuj napięcia, zaoszczędzisz na drogich kablach. Sprawdź regulator czy 9bsluguje ladowanie 24v.
Pan Tytus nic nie mówi o prądach rożnicowych ,które powstają wtedy kiedy oba akumulatory mają różne parametry w tym odporności wewnętrznej. A w takim przypadku ulegają zniszczeniu czyli krótszy czas eksploatacji baterii.a to jest ważne.
Jak połączyć prawidłowo 4 akumulatory 12 tak żeby było 24v?
Pozdrawiam.
Z tego co pamiętam Andrzej już to prezentował i nie potrzebował inżynierów
Tak ale materiały który na jego życzenie zostały usunięte z kanału nagrywamy ponownie. W materiale o którym wspominasz skupiliśmy się wtedy tylko na napięciu. To był również doby materiał. Tytus ma ogromną wiedzę, dlatego korzystam z jego pomocy przy filmach. / r