Z wielką przyjemnością wysłuchałem tego odcinka (jak i innych) znajdując wiele przyjemności w sposobie narracji, używanych porównaniach i humorze widocznym w merytorycznie doskonałym przekazie. Świetna robota!
@@mrocznewieki Jestem przekonany na podstawie najzwyklejszego doświadczenia, ze trudno znaleźć lepiej przygotowany, przemyślany i zaprezentowany program historyczny
Dziękuję bardzo. Myślałem, że trafiłem na kolejny kanał dla turbosłowian i jakie miłe zaskoczenie. Bardzo ciekawie prowadzna narracja w oparciu o źródła a nie opowieści z krainy mchu i paproci. Pozdrawiam serdecznie twórców i słuchaczy.
Kuźniar matka się ciebie wstydzi, a przepraszam to nie tu. Bardzo dobry materiał, tak jak poprzednie. Co można zrobić żeby był lepszy? Chyba tylko w cudzysłowie zamiast w cudzyslowiu. Poza tym materiał 10/10.
Polecam artykuł Świętosława, Sygryda, Gunhilda. Tożsamość córki Mieszka I i jej skandynawskie związki - Rafałs T. Prinke. Warto zastanowić się nad tymi informacjami o "Świętosławie".
Tak, wiedział o tym już papież Grzegorz I. Dlatego misjonarze zazwyczaj udawali się do Grupy Trzymającej Władzę w rejonie i od niej zaczynali a eskapady takie jak ta św. Wojciecha u Prusów były raczej ekscesami idealistów.
Zabawne jest czytanie tego co pisze Andrzej Michałek w swoich popularnonaukowych książkach o Słowianach. Chrystianizacja to według niego samo zło służące podporządkowaniu wolnych Słowian interesom Niemiec.. Oczywiście przejaskrawia, ale jakiś tam procent prawdy w tych poglądach jest, bo tak jak przemiany po 1989 spauperyzowały wielu ludzi w Polsce, tak i wprowadzenie chrześcijaństwa pogorszyło kondycję części ludności plemion słowiańskich - sprzyjając możnym i tworzącej się feudalnej elicie.
@@longinzaczek5857 chrystianizacja i jej efekty to jest temat, który z pewnością pojawi się jako osobny odcinek, to jest temat traktowany przez ludzi pod kątem ideologicznym. Mało kto wgłębia się w to co faktycznie ta religia zmieniła w życiu ludzi. Niekoniecznie na gorsze.
@@longinzaczek5857 W Polsce nie było żadnego feudalizmu ponieważ nie było rozbudowanej drabiny wasalnej, a "przecież "wasal mojego wasala nie jest moim wasalem". Feudalizm był na Zachodzie gdzie były liczne na poły niezależne księstwa i hrabstwa( hrabstwo Tuluzy). My byliśmy zapóźnieni cywilizacyjnie, a chrzest umożliwił nam to zapóźnienie nadrabiać.
@@tylkoprawdajestciekawaii Oj wszystko zależy od definicji feudalizmu. Albo przyjmujemy definicję rozbudowana o konieczności istnienia drabiny wasalnej, albo definicję uproszczoną - o półniewolniczym przypisaniu chłopów do feudalnego właściciela i róznym systemie praw dla różnych klas społecznych (chłopów, rycerstwa, duchowieństwa, mieszczan, yeomenów). Powiedzmy ze Michałek stosuje tę drugą definicje wywodzącą się z Marksa.
Odnoszę wrażenia, ze mentalność słowiańska akcentująca odrębność i autonomię małych grup kosztem nawet własnego interesu w trochę oddalonej aczkolwiek przewidywalnej przyszłości jest czymś stałym i niezmiennym ;-)
Jestem ze Szczecina, a nigdy nie słyszalam o historii starszego człowieka dla ktorego zostawiono święte drzewo (choć lubuję się w historii od lat) . W naszym mieście podaje się inną wersję tej negocjacji. Ale chętnie zapoznam się z tą podaną przez Ciebie. Czy możesz podać źródło owej legendy?
Pisał o tym Herbord. Na końcu filmu podałem literaturę, pierwsza, anglojęzyczna książka zawiera ten fragment z Herborda w łacinie i w angielskim tłumaczeniu. W ogóle znalazłem tam więcej tego typu fragmentów aniżeli nawet w antologii Gerarda Labudy zawierającej największy wybór tekstów źródłowych po polsku.
@@robertrobski1013totalnie nie znasz historii. Do tego tworzysz chore urojenia. Ale jest światełko w tunelu - to daje się leczyć. U specjalisty u gabinecie.
Podcasty są wybitne a filmy, choćby raz w roku , dałby taki dodatkowy smaczek całemu kanałowi :) Gdyby Wasza drużyny była bliżej chętnie bym dołączył 😊
23:40 ,, Kościółek" to wyraz złożony z dwóch słów: - ,,kości" wyznawców kultów przedchrześcijańskich, - i ,,ściółka" czyli to, co po nich pozostało (tj. miejsca pochówków wyznawców kultów przedchrześcijańskich). Klasycznym kościółkiem KRK jest świątynia zbudowana na terenie pochówków Etrusków, czyli ,,Bazylika św. Piotra na Watykanie (wł. San Pietro in Vaticano)(...)Wedle tradycji stoi na miejscu ukrzyżowania i pochówku św. Piotra, uznawanego za pierwszego papieża - jego grób leży pod głównym ołtarzem." - (Wikipedia).
To jest tzw „etymologia ludowa”. „Kościół” pochodzi w prostej linii od łacińskiego „castellum” jakie zawitało do nas z pomocą Czechów. Aleksander Bruckner - polecam jego słownik etymologiczny, obecnie w domenie publicznej dostępny za darmo online pl.m.wikisource.org/wiki/Strona:PL_Aleksander_Brückner-Słownik_etymologiczny_języka_polskiego_278.jpeg
@@mrocznewieki Aleksander Brückner pisał jako Polak, Niemiec, czy Sławianin? Papier wszysto przyjmie. ,,Kasztel (łac. castellum) - gród, zamek warowny lub nieduża twierdza, znajdujący się na terenie kasztelanii, siedziba kasztelana." ,,Kościół (łac. ecclesia)". Ps. W/g ,,łóconych" Sławianie zeszli z drzew na bagnach Prypeci, i w łapciach przemaszerowali pod Gniezno, gdzie pod drzewem z gniazdem orła białego (w koronie), czekał na nich Mieszko (z numerem bocznym 1), i z krzyżem, i z biskupem, i z kropidłem.
@@mrocznewieki Mnie w szkole podstawowej uczono, że historię ziem polskich pisali tylko i wyłącznie uczeni zaborców. Poproszę o dokładną definicję ,,etymologia ludowa". Ps. Kto finansował twórczość Henryka Sienkiewicza, i w jakich kwotach? Pro memoriam: Dwa lata przed tzw. ,,potopem szwedzkim" był potop rosyjski. O tym fakcie w literaturze ,,polskiej" cicho i głucho.
A w tamtych czasach czasem te miejsca nie byly usiane w ogromnej czesci bagnami? Czytalem w kilku ksiazkach, ze niedoswiadczeni kupcy umierali pochlonieci przez moczary.
Poziom wód gruntowych w średniowieczu był wyższy aniżeli obecnie, bagien zaś było znacznie więcej gdyż masowe ich osuszanie rozpoczęto dopiero w XVIII wieku.
Dzięki za kolejny materiał. Mam pytanie do Pana. Mianowicie, robiąc porządki znalazłem książke Urbańczyka, która przedstawia teorie pochodzenia Piastów z terenów Moraw. Co Pan sądzi o tej teorii? Przemawiają za tym jakieś solidne argumenty, dowody? Czy to tylko pusta teoria. Uprzedzając, przeczytałem raptem parę stron, Urbańczyka kariery naukowej nigdy nie śledziłem, a wiedzy też dużej o owych czasach nie posiadam więc stąd zapytanie. Pozdrawiam.
Prof. Urbańczyk ma z pewnością kompetencje do pisania o tym okresie, sam mam czytałem pięć jego książek, ale teoria morawska jest wyssana z palca. Nie ma na to żadnych dowodów poza spekulacjami. Urbańczyk jest znany z kontrowersyjnych teorii w środowisku.
Jeśli chodzi o rozumienie rzeczywistości religijnej, to absolutne ślizganie się po powierzchni. W reakcji pogan na misję Bernarda pomijasz specyfikę politeizmu. Wolinianie wcale nie musieli mieć problemu z przekonaniem, że bERNARD JEST WYSŁANNIKIEM JAKIEGOŚ BÓSTWA I NIE ZAMIERZALI GO SPOPIELIĆ w obawie przed jegoi gniewem. Względem pogan to nie przekonanie o bytowaniu jakiegoś "boga" jest trudne, a przekonanie, że jest to Bóg.
"Stettin" nic nie znaczy po niemiecku, to zgermanizowana forma słowiańskiego słowa Szczecin (czy to od szczeciny czy raczej od szczęścia?). Podobnie zresztą jak Berlin, Dresden czy Bautzen.
Czy mimo wszystko, nawet gdy po upadku Rzymu kk przejął ich administrację i biurokrację była jakakolwiek możliwość by dla Słowian, aby zaistniał ,,scenariusz japoński'', tzn ,,pobrać'' europejską technologię (kamienne budowle/pismo/uzbrojenie) bez niszczenia słowiańskiej tradycji, religii i kultury?
"Wiking" był "zawodem", nie narodowością więc nie da się ustalić czy ktoś miał za przodka wikinga. To tak jakbyśmy dociekali czy jesteśmy potomkami piratów :) Germańskich przodków na pewno niektórzy z nas mają, ale raczej mniejszość.
@@mrocznewieki Biorąc pod uwagę, że rodziców mamy dwoje, dziadków czworo, pradziadków ośmioro i tak dalej, może się okazać, że wszyscy mamy wśród przodków jakiegoś Germanina😀
W czasach o których mówię w kontekście rzymskiej wyprawy (pocz. I w. n.e.) nie było ani Berlina ani Kopanicy, ale teren dzisiejszego Berlina znajdował się w Germanii. Przynajmniej zdaniem Rzymian.
@@mrocznewieki nie... teoria allochtoniczna jest błędna. Wykazały to badania genetyczne. To że sąsiadów Rzym nazywał Germanami... czyli przyjacielskimi nie dowodzi faktu że na ziemiach zamieszkiwanych przez Słowian dominowali Germanie... Germanik to imię rzymskie... nie germańskie prawda? Ludy Germańskie przybywały znacznie dalej na zachodzie. Poza tym ta sama genetyka pokazuje że Germanie to mieszanka Celtów, Słowian i Nordyckich plemion ze Skandynawii. Na terenach Kopanicy i całej Saksonii Słowianie mieszkali od tysięcy lat... Trudno pomylić ich z "niemotami" ;)
Bernard udawał się do specyficznego grodu, w tym wypadku mówimy "do Wolina". Gdyby celem jego podróży była szeroko pojęta wyspa Wolin to udawałby się "na Wolin".
Od 5-6 w. to już jest pseudochrześcijaństwo nie mające wiele wspólnego z tym co głosił Jezus. Sfałszowano życiorys Jezusa, dekalog .90% to religia egipska.
Wszystko byłoby OK, gdybyś potrafił poradzić sobie z pogardą wobec chrześcijaństwa. A tak to psujesz sobie swoją własną pracę. Przestaw się na obiektywniejszą historografię. Dobrze ci to zrobi.
@@mariuszkarmelita1441 Ty wiesz, że on te fimy robi na podstawie przeważnie chrześcijańskich źródeł pisanych? I pamięć o tamtych czasach przetrwała głównie dzięki chrystianizacji. No i Polacy są również potomkami zachodnich osadników.
@@sawomirmatkowski5777 W tamtych czasach tylko kler (poza wyjątkami, bo np. Mieszko II pisał i czytał, był także poliglotą) umiał pisać i czytać. Więc pisali pod dyktando narzucanej siłą wiary.
Podniecenie jakie wykazujesz wygłaszając antykatolickie tezy jest niewiarygodne. Adaś jąkała byłby z Ciebie dumny, tym bardziej ,że powołujesz się na Karola Modzelewskiego starego bolszewika , który miał brudny palec do wysysania bredni.
31 epizod "Słowiańskich Demonów" w formie filmu.
Pojawi się ten odcinek na Spotify?
@@tenshi8988 jest na Słowiańskich Demonach, nr 31 „Tarcza Jarowita”. Wrzucę pewnie jutro na Mroczne Wieki.
@@mrocznewieki a okej
Według kronik Wolin został założony przez któregoś z Władców
Jakiś wielki kit ,wymyślony przez morderców...
Uni
Ten Bernard to miał więcej szczęścia niż rozumu 😁
Z wielką przyjemnością wysłuchałem tego odcinka (jak i innych) znajdując wiele przyjemności w sposobie narracji, używanych porównaniach i humorze widocznym w merytorycznie doskonałym przekazie. Świetna robota!
Bardzo dziękuję za taką opinię :)
@@mrocznewieki Jestem przekonany na podstawie najzwyklejszego doświadczenia, ze trudno znaleźć lepiej przygotowany, przemyślany i zaprezentowany program historyczny
9 0
Pięknie czytasz,dzieki❤
Dziękuję bardzo. Myślałem, że trafiłem na kolejny kanał dla turbosłowian i jakie miłe zaskoczenie. Bardzo ciekawie prowadzna narracja w oparciu o źródła a nie opowieści z krainy mchu i paproci. Pozdrawiam serdecznie twórców i słuchaczy.
Kapitalny program. Tak trzym.
Świetny materiał i mało znana historia tamtych rejonów!
Uwielbiam soundtrack do tych odcinków
Czekam na odcinek dedykowany Jacwingom
..jesteś Jaćwingiem.. czy może na pensji Eriki Steinbach !
Fajnie sie słucha pozdrawiam serdecznie
Program jak zawsze świetny
Świetny materiał. Dziękuję bardzo.
Bardzo ciekawe tematy
Te historie są tak niestworzone ze aż śmieszne. Fantazja kronikarzy nie znała granic tak jak ich uprzedzenia
Serdeczne dzięki !
Kolejny świetny odcinek
Bardzo dobre
Bardzo przyjemnie się słuchało.
Rewelacyjny materiał. 45 minuty zleciały "nie wiadomo kiedy" - jak to się mawia 😎
Kuźniar matka się ciebie wstydzi, a przepraszam to nie tu. Bardzo dobry materiał, tak jak poprzednie. Co można zrobić żeby był lepszy? Chyba tylko w cudzysłowie zamiast w cudzyslowiu. Poza tym materiał 10/10.
Komentarz dla zasięgu 🏆 Pozdrawiam 👍
Wzajemnie, ZBiRy pozdrawiają :)
Mily dnia podczaz przy ogladaniu kolejnego odcinka 👍
👍👍👍
Pozdrawiam:)
Polecam artykuł Świętosława, Sygryda, Gunhilda. Tożsamość córki Mieszka I i jej skandynawskie związki - Rafałs T. Prinke. Warto zastanowić się nad tymi informacjami o "Świętosławie".
Dzięki, chętnie przeczytam.
28:03
Nie lubię się czepiać, ale strasznie kłuje w uszy to "w cudzysłowiu"
Odwołuje sie do tego na eseju do olimpiady historycznej, trzymajcie kciuki
Powodzenia!
@@mrocznewieki otóż udało sie w sobote II etap
Jest szansa na podobny fil o Prusach i Inflantach?
Tak, jest w planach.
@@mrocznewieki i jak tam plany szefie? czekam z niecierpliwością : D
👍
Pragnę zauważyć,iż chrzest ludów pozostających pod władzą jednego władcy był o wiele bardziej łatwy niż u ludów rządzących się plemiennym wiecem.
Tak, wiedział o tym już papież Grzegorz I. Dlatego misjonarze zazwyczaj udawali się do Grupy Trzymającej Władzę w rejonie i od niej zaczynali a eskapady takie jak ta św. Wojciecha u Prusów były raczej ekscesami idealistów.
Zabawne jest czytanie tego co pisze Andrzej Michałek w swoich popularnonaukowych książkach o Słowianach. Chrystianizacja to według niego samo zło służące podporządkowaniu wolnych Słowian interesom Niemiec.. Oczywiście przejaskrawia, ale jakiś tam procent prawdy w tych poglądach jest, bo tak jak przemiany po 1989 spauperyzowały wielu ludzi w Polsce, tak i wprowadzenie chrześcijaństwa pogorszyło kondycję części ludności plemion słowiańskich - sprzyjając możnym i tworzącej się feudalnej elicie.
@@longinzaczek5857 chrystianizacja i jej efekty to jest temat, który z pewnością pojawi się jako osobny odcinek, to jest temat traktowany przez ludzi pod kątem ideologicznym. Mało kto wgłębia się w to co faktycznie ta religia zmieniła w życiu ludzi. Niekoniecznie na gorsze.
@@longinzaczek5857 W Polsce nie było żadnego feudalizmu ponieważ nie było rozbudowanej drabiny wasalnej, a "przecież "wasal mojego wasala nie jest moim wasalem". Feudalizm był na Zachodzie gdzie były liczne na poły niezależne księstwa i hrabstwa( hrabstwo Tuluzy). My byliśmy zapóźnieni cywilizacyjnie, a chrzest umożliwił nam to zapóźnienie nadrabiać.
@@tylkoprawdajestciekawaii Oj wszystko zależy od definicji feudalizmu. Albo przyjmujemy definicję rozbudowana o konieczności istnienia drabiny wasalnej, albo definicję uproszczoną - o półniewolniczym przypisaniu chłopów do feudalnego właściciela i róznym systemie praw dla różnych klas społecznych (chłopów, rycerstwa, duchowieństwa, mieszczan, yeomenów). Powiedzmy ze Michałek stosuje tę drugą definicje wywodzącą się z Marksa.
👍 👍 👍
W 20 m 30 sekundzie jest pomnik Włodzimierza Wielkiego w Kijowie tak się zastanawiam co ma wspólnego z Pomorzem zachodnim. Coś przeoczyłem?
Krzywousty chciał zrobić z Bernarda drugiego świętego Wojciecha
Niemal się udało…
Odnoszę wrażenia, ze mentalność słowiańska akcentująca odrębność i autonomię małych grup kosztem nawet własnego interesu w trochę oddalonej aczkolwiek przewidywalnej przyszłości jest czymś stałym i niezmiennym ;-)
Nie przypisywałbym tego jedynie Słowianom, Hellenowie myśleli podobnie aż wybiły im to z głowy "dzikusy" z północnej Macedonii.
@@mrocznewieki
Mrowie a mrowie innych też tak myślało na wszystkich kontynentach.
Rzymianie także wróżyli z lotu ptaków. Ten sposób się nazywa ornitomancją
Tak, wiele ludów wróżyło z lotu ptaków.
@@mrocznewieki tak jak Aztekowie
Masz materiał o relacjach między ludami słowiańskimi?
Będą jeszcze wrzucane rzeczy na Spotify?
Tak, wrzuciłem dzisiaj ten odcinek na Mroczne Wieki. On jest już na Spotify (na Słowiańskich Demonach).
Świetny materiał! Planujesz zrobić odcinek o Egipcie?
W najbliższym czasie nie, może kiedyś…
Po co
03:26 należałoby rzec to Słowianie Połabscy mieli trudności z Niemcami prącymi na ich ziemie
Dziękuję. Hmm - niemiecki bóg ?
Tak zwano Jezusa, był bogiem obcego ludu.
Jestem ze Szczecina, a nigdy nie słyszalam o historii starszego człowieka dla ktorego zostawiono święte drzewo (choć lubuję się w historii od lat) . W naszym mieście podaje się inną wersję tej negocjacji. Ale chętnie zapoznam się z tą podaną przez Ciebie. Czy możesz podać źródło owej legendy?
Pisał o tym Herbord. Na końcu filmu podałem literaturę, pierwsza, anglojęzyczna książka zawiera ten fragment z Herborda w łacinie i w angielskim tłumaczeniu. W ogóle znalazłem tam więcej tego typu fragmentów aniżeli nawet w antologii Gerarda Labudy zawierającej największy wybór tekstów źródłowych po polsku.
Jak ze Szczecina to ty Ukrainka z pochodzenia
@@robertrobski1013 naprawdę myślisz, że jesteś zabawny? Żenada....
@@kasiadon8791 nie mysle ale wiem ze Stalin po wojnie was tam przesiedlił
@@robertrobski1013totalnie nie znasz historii. Do tego tworzysz chore urojenia. Ale jest światełko w tunelu - to daje się leczyć. U specjalisty u gabinecie.
Czy planujecie stworzyć filmik podobny do tego z Leszym ? 🙃
Byłoby fajnie, ale takie filmy wbrew pozorom są bardzo czasochłonne i wymagają zebrania kilku osób, na kilka dni. Raz - dwa razy do roku to się udaje.
Podcasty są wybitne a filmy, choćby raz w roku , dałby taki dodatkowy smaczek całemu kanałowi :) Gdyby Wasza drużyny była bliżej chętnie bym dołączył 😊
No cóż... długa i kręta jest droga ku ateizmowi 😉
23:40
,, Kościółek" to wyraz złożony z dwóch słów:
- ,,kości" wyznawców kultów przedchrześcijańskich,
- i ,,ściółka" czyli to, co po nich pozostało (tj. miejsca pochówków wyznawców kultów przedchrześcijańskich).
Klasycznym kościółkiem KRK jest świątynia zbudowana na terenie pochówków Etrusków, czyli ,,Bazylika św. Piotra na Watykanie (wł. San Pietro in Vaticano)(...)Wedle tradycji stoi na miejscu ukrzyżowania i pochówku św. Piotra, uznawanego za pierwszego papieża - jego grób leży pod głównym ołtarzem." - (Wikipedia).
To jest tzw „etymologia ludowa”. „Kościół” pochodzi w prostej linii od łacińskiego „castellum” jakie zawitało do nas z pomocą Czechów. Aleksander Bruckner - polecam jego słownik etymologiczny, obecnie w domenie publicznej dostępny za darmo online pl.m.wikisource.org/wiki/Strona:PL_Aleksander_Brückner-Słownik_etymologiczny_języka_polskiego_278.jpeg
@@mrocznewieki
Aleksander Brückner pisał jako Polak, Niemiec, czy Sławianin?
Papier wszysto przyjmie.
,,Kasztel (łac. castellum) - gród, zamek warowny lub nieduża twierdza, znajdujący się na terenie kasztelanii, siedziba kasztelana."
,,Kościół (łac. ecclesia)".
Ps. W/g ,,łóconych" Sławianie zeszli z drzew na bagnach Prypeci, i w łapciach przemaszerowali pod Gniezno, gdzie pod drzewem z gniazdem orła białego (w koronie), czekał na nich Mieszko (z numerem bocznym 1), i z krzyżem, i z biskupem, i z kropidłem.
@@mirosawkrol7593 ja jedynie podaję źródła rzetelnej wiedzy, jak ktoś chce żyć w świecie ludowych etymologii to droga wolna :)
@@mrocznewieki
Mnie w szkole podstawowej uczono, że historię ziem polskich pisali tylko i wyłącznie uczeni zaborców.
Poproszę o dokładną definicję ,,etymologia ludowa".
Ps. Kto finansował twórczość Henryka Sienkiewicza, i w jakich kwotach?
Pro memoriam: Dwa lata przed tzw. ,,potopem szwedzkim" był potop rosyjski. O tym fakcie w literaturze ,,polskiej" cicho i głucho.
@@mirosawkrol7593
Ulituj się nad sobą i udawaj, że Cię tu nigdy nie było. Wystarczająco już publiczność rozbawiłeś.
Ja jestem pomorzak i nigdy nie klekam.przed .semickimi zabobonami
A w tamtych czasach czasem te miejsca nie byly usiane w ogromnej czesci bagnami? Czytalem w kilku ksiazkach, ze niedoswiadczeni kupcy umierali pochlonieci przez moczary.
Poziom wód gruntowych w średniowieczu był wyższy aniżeli obecnie, bagien zaś było znacznie więcej gdyż masowe ich osuszanie rozpoczęto dopiero w XVIII wieku.
Dzięki za kolejny materiał. Mam pytanie do Pana. Mianowicie, robiąc porządki znalazłem książke Urbańczyka, która przedstawia teorie pochodzenia Piastów z terenów Moraw. Co Pan sądzi o tej teorii? Przemawiają za tym jakieś solidne argumenty, dowody? Czy to tylko pusta teoria. Uprzedzając, przeczytałem raptem parę stron, Urbańczyka kariery naukowej nigdy nie śledziłem, a wiedzy też dużej o owych czasach nie posiadam więc stąd zapytanie. Pozdrawiam.
Prof. Urbańczyk ma z pewnością kompetencje do pisania o tym okresie, sam mam czytałem pięć jego książek, ale teoria morawska jest wyssana z palca. Nie ma na to żadnych dowodów poza spekulacjami. Urbańczyk jest znany z kontrowersyjnych teorii w środowisku.
@@mrocznewieki Dziękuję za odpowiedź, a wyżej wspomnianą książkę przeczytam sobie po prostu z ciekawości, na chlodno. Pozdrawiam.
@@mrocznewieki
Po prostu Przemysław Urbańczyk lubi celebrycić, ani on pierwszy, ani zapewne (niestety) ostatni.
To w końcu Świętosława istniała, czy nie?
Słyszałem różne wersje, częściej tę że istniała, chociaż nie znamy jej imienia.
Ten Bernard to taki Hiszpańsko-polski jedno osobowy legion samobójczy XD
Dzięki temu zyskiwało się życie wieczne po prawicy boskiej. Gra warta świeczki😀
..jak to to nie byli Germanie ?
Jeśli chodzi o rozumienie rzeczywistości religijnej, to absolutne ślizganie się po powierzchni. W reakcji pogan na misję Bernarda pomijasz specyfikę politeizmu. Wolinianie wcale nie musieli mieć problemu z przekonaniem, że bERNARD JEST WYSŁANNIKIEM JAKIEGOŚ BÓSTWA I NIE ZAMIERZALI GO SPOPIELIĆ w obawie przed jegoi gniewem. Względem pogan to nie przekonanie o bytowaniu jakiegoś "boga" jest trudne, a przekonanie, że jest to Bóg.
To od kiedy była nazwa szczecin bo od 1264 chyba było stetin
"Stettin" nic nie znaczy po niemiecku, to zgermanizowana forma słowiańskiego słowa Szczecin (czy to od szczeciny czy raczej od szczęścia?). Podobnie zresztą jak Berlin, Dresden czy Bautzen.
Czy mimo wszystko, nawet gdy po upadku Rzymu kk przejął ich administrację i biurokrację była jakakolwiek możliwość by dla Słowian, aby zaistniał ,,scenariusz japoński'', tzn ,,pobrać'' europejską technologię (kamienne budowle/pismo/uzbrojenie) bez niszczenia słowiańskiej tradycji, religii i kultury?
🤦
@@Sattivasa A może tak merytorycznie?
@@pawezielinski2781
🤦🤦
Przecież przyjęli buddyzm, więc o jakiej rzekomej tradycji mówisz.
@@pawmal1988 Buddyzm? W Europie Środkowej?
Polacy sa pochodzenia germanskich wikingow?
"Wiking" był "zawodem", nie narodowością więc nie da się ustalić czy ktoś miał za przodka wikinga. To tak jakbyśmy dociekali czy jesteśmy potomkami piratów :) Germańskich przodków na pewno niektórzy z nas mają, ale raczej mniejszość.
@@mrocznewieki
Biorąc pod uwagę, że rodziców mamy dwoje, dziadków czworo, pradziadków ośmioro i tak dalej, może się okazać, że wszyscy mamy wśród przodków jakiegoś Germanina😀
W przypadku Pomorza to przodkowie Kaszubów, Polacy na Pomorzu to osadnicy od południa.
@@slonskipieron Tak nordmani , Wiking byl zawodem lub nie nigdy sie tego nie dowiemy pewne jest ze to skandynawskie dunskie narody
Jakieś 70km od Szczecina jest nawet wieś Trzyglów
Mroczne wieki? Co to za bzdurna nazwa dla kanału?
:))
Przecwelenie Pomorza przez zachod
Do tej pory religia jest oparta na doczesności.😂😂😂
Co to wiara robi z głową.
Jedno "ale" Berlin to nie Germania a miasto słowiańskie - Kopanica... Legiony zatem pojawiły się na terenie Słowian nie Germanów ;)
W czasach o których mówię w kontekście rzymskiej wyprawy (pocz. I w. n.e.) nie było ani Berlina ani Kopanicy, ale teren dzisiejszego Berlina znajdował się w Germanii. Przynajmniej zdaniem Rzymian.
@@mrocznewieki nie... teoria allochtoniczna jest błędna. Wykazały to badania genetyczne. To że sąsiadów Rzym nazywał Germanami... czyli przyjacielskimi nie dowodzi faktu że na ziemiach zamieszkiwanych przez Słowian dominowali Germanie... Germanik to imię rzymskie... nie germańskie prawda? Ludy Germańskie przybywały znacznie dalej na zachodzie. Poza tym ta sama genetyka pokazuje że Germanie to mieszanka Celtów, Słowian i Nordyckich plemion ze Skandynawii. Na terenach Kopanicy i całej Saksonii Słowianie mieszkali od tysięcy lat... Trudno pomylić ich z "niemotami" ;)
@@mrocznewieki a naszym slowianskim zdaniem Berlin znajdowal się w Lechii.
@@patryknazwisko3124 polski debilizm?
@@maciejbildziuk5720
Odstaw szurstronki i weź się za edukację.
Świetny materiał, ale Bernard udał się na Wolin, a nie do Wolina!
Bernard udawał się do specyficznego grodu, w tym wypadku mówimy "do Wolina". Gdyby celem jego podróży była szeroko pojęta wyspa Wolin to udawałby się "na Wolin".
Do Wolina to mowia probanderowcy. Na Wolin jest po slowiansku.
Do miasta Wolina na wyspie Wolin. Obie strony mają rację ;)
Teraz też zwierzęta wróżą, kto w rozgrywkach piłkarskich wygra
Watykan to siedlisko sił ciemności
🤣🤣🤣
Chrześcijański syf
Od 5-6 w. to już jest pseudochrześcijaństwo nie mające wiele wspólnego z tym co głosił Jezus. Sfałszowano życiorys Jezusa, dekalog .90% to religia egipska.
@@stanzych5381
🤣🤣🤣
Wszystko byłoby OK, gdybyś potrafił poradzić sobie z pogardą wobec chrześcijaństwa. A tak to psujesz sobie swoją własną pracę. Przestaw się na obiektywniejszą historografię. Dobrze ci to zrobi.
Szkoda że NAS ochrzcili...
Zawsze można dokonać apostazji, w przeciwieństwie do niektórych krajów muzułmańskich u nas nie grozi za to stryczek ani inne konsekwencje prawne :)
To na szczęście prawda i od prawie 20 lat nie jestem katolikiem szkoda tylko że przepadła część naszej historii dzięki tobie trochę mniej ... dzięki
@@mariuszkarmelita1441 Ty wiesz, że on te fimy robi na podstawie przeważnie chrześcijańskich źródeł pisanych?
I pamięć o tamtych czasach przetrwała głównie dzięki chrystianizacji. No i Polacy są również potomkami zachodnich osadników.
@@sawomirmatkowski5777 W tamtych czasach tylko kler (poza wyjątkami, bo np. Mieszko II pisał i czytał, był także poliglotą) umiał pisać i czytać. Więc pisali pod dyktando narzucanej siłą wiary.
@@matapomaga4523 Dlatego jest coś takiego jak krytyka źródeł. Co nie zmienia faktu, że pracuje się przeważnie na tekstach autorstwa chrześcijańskiego.
PYRZYCE!!!
JD
kompletne dno
W cudzysłowie...bo w dupie, nie cudzyslowiu
Podniecenie jakie wykazujesz wygłaszając antykatolickie tezy jest niewiarygodne. Adaś jąkała byłby z Ciebie dumny, tym bardziej ,że powołujesz się na Karola Modzelewskiego starego bolszewika , który miał brudny palec do wysysania bredni.
:))