Це відео не доступне.
Перепрошуємо.

Awantury Literackie i Historyczne. Rozpaczking z kotem Szymborskiej

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 24 січ 2024
  • 0:50 Najlepiej w życiu ma twój kot
    2:30 Kornel Filipowicz
    3:00 Lem i tłumacze
    5:17 Kornel Filipowicz
    6:25 Cywilizacja "Przekroju"
    8:25 Huellebecq
    9:50 Keyminały Richarda Osmana
    11:20 Wojciech Gunia "Nie ma wędrowca"
    12:04 Dawno temu w TV
    13:12 Italo Calvino "jeśli zimową..."
    13:50 Steinbeck "Ulica nadbrzeżna", "Tortilla flat"
    17:33 M. Kundera "Żart"
    17:57 Łodzkie kawiarnie
    20:08 Sceptyk pełen wiary, Zanim wystygnie kawa, Łaskoci, Godzina ciszy
    22:29 K. Bandys, K. Filipowicz, W. Chmielewski "Obcy diabeł"
    24:45 Mówią WIeki- Antologia wywiadów
    28:30 Nadzy i martwi
    29:00 K. Filipowicz
    29:21 Dokumenty z teczki Susłowa
    30:35 T. Kwiatkowski, K. Filipowicz, "M. Król, Jan Nowicki, K. Filipowicz
    32:55 Słońce martwych Iwan Szmielow
    34: 55 Robert Wegner
    36:10 Dezercja elit
    37:02 Gmina Londyn
    37:23 Dersu Uzała Władimir Arsieniew
    41:42 Franciszek Szlachcic- biografia
    42:40 Pieśń kata
    43:23 W. Myśliwski, Babetta
    45:18 Kryzys klimatyczny?
    45:57 dziennik ankarski
    46:44 Wojna Stalina
    48:16 Trzask Prask

КОМЕНТАРІ • 53

  • @viola995
    @viola995 6 місяців тому +1

    Pana kanał jest dla mnie niezwykle miłym odkryciem, za co bardzo dziękuję. W podobnym czasie odkryłam kanał Pana jak i Przybyl TV. Słucham i notuję namiętnie trzymając kciuki, że czas będzie łaskawy i choć w części nadrobię zaległości. Jeszcze raz dziękuję za ogrom wiedzy i pasję jaką dzieli się Pan z nami. Serdecznie pozdrawiam.

    • @emigrant41
      @emigrant41  6 місяців тому +1

      Bardzo dziekuję za miłe słowo i zapraszam na oglądanie kolejnych filmików. Mam nadzieję, że także nie będzie Pani zawiedziona. Przybył TV znam i oglądam, choć nie wszystkie odcinki. Również pozdrawiam.

  • @beatabaran5203
    @beatabaran5203 6 місяців тому +3

    Witam. Zupełnie przypadkiem trafiłam na Pana kanał i napewno tutaj zostanę.Bardzo ciekawe i wciągające pozycje, mogłabym sluchac i słuchać bez końca.Rowniez lubię czytać książki historyczne chociaż nie posiadam aż tak dużych zbiorów jak u Pana ale wszystko przedemna 😊 pozdrawiam

    • @emigrant41
      @emigrant41  6 місяців тому

      Bardzo dziękuję za tak miłe słowa!☺ Zapraszam na kolejne filmiki z nadzieją, że nie zawiodę. Książki historyczne postaram się wplatać w jak największą ilość odcinków. Pozdrawiam serdecznie.

  • @jagna6824
    @jagna6824 6 місяців тому +6

    Witam serdecznie. Dziś trafilam na Pana kanał i zdaje się, że zostanę tutaj na dłużej. Tym bardziej, że przywołuje Pan książki mniej znane i wcale nie z ostatnich miesięcy jak większość Youtubowych booktuberów. A to tym bardziej mnie przyciągnęło, szczególnie że od Pana czuć autrntyczną pasję i wiedzę. Świetnie się słucha. Pozdrawiam serdecznie i powodzenia😊

    • @emigrant41
      @emigrant41  6 місяців тому

      Bardzo dziękuję za miłe słowa. Cieszę się, że Pani tu zajrzała a jeszcze bardziej się cieszę, że ma zamiar Pani zostać. Mam nadzieję, że nie zawiodę oczekiwań. Tak, na razie dawniejsza literatura mnie bardziej fascynuje niż nowości, choć i tu staram się co nieco przynajmniej przeczytać, żeby trzymać ręką na pulsie i znać chociaż trendy czytelnicze. Głupio tak patrzeć i słuchać jak wszyscy o czymś rozprawiają, a samemu nie widzieć o co chodzi. Stąd np. u mnie w ostatnich zakupach "Yellowface", czy "Nim wsytygnie kawa" albo "Ukochane równanie profesora" Oczywiście prócz chęci nadrobienia, książka musi mnie czymś zainteresować (Y- akcja w środowisku wydawców, NWK, URP-lietratura Dalekiego Wschodu) Jeszcze raz dziękuję za obecność i pozdrawiam serdecznie.

    • @Japoleczka
      @Japoleczka 6 місяців тому

      ​@@emigrant41Yellowface bardzo mi się podobała, świetnie i dynamicznie pokazuje pewne mechanizmy rynku wydawniczego i ciekawie podchodzi do tematu rasy. "Zanim wystygnie..." jest ascetyczna, minimalistyczna. Podobał mi się taki cichy, kameralny klimat i nieoczywiste zasady rządzące kawiarnią. Niestety, "Ukochane równanie..." uważam za książkę nietrzymającą się kupy, mdłą i przereklamowaną - dla mnie klapa.

  • @grazynaglebocka620
    @grazynaglebocka620 6 місяців тому +1

    Wspaniały kanał powtórzę za poprzedniczką. Wszystkie pozycję skrzętnie zapisuję. Po latach postanowiłam zrozumieć historię (bez jej znajomości ciężko oceniać to co dzieje się obecnie) bo powiedzmy uczciwie w szkole historii nie uczą (chcć wierzę że są wyjątkowi nauczyciele) i zaczynam od początku - od Piastów. Haha

    • @emigrant41
      @emigrant41  6 місяців тому

      Witam z radością. Bardzo się cieszę, że Pani do mnie tu wpadła i mam szczerą nadzieję, że zostanie Pani na dłużej. Cieszy mnie, że dostaję coraz więcej sygnałów o zainteresowaniu historią wśród widzów kanału. I to, co ciekawe, Pań w szczególności- świetnie! Pozdrawiam serdecnie.

  • @nie-zahistoria1026
    @nie-zahistoria1026 6 місяців тому +3

    Gratuluje kolejnego ciekawego nagrania. Spośród zaprezentowanych pozycji mamy jeden punkt wspólny - "Wojnę Stalina". Sam ją niedawno kupiłem i mam nadzieję, że starczy mi życia (pewnie, jak zniknę z youtube), żeby ją przeczytać. Reszta raczej nie w moich klimatach, ale z chęcią dowiem się czegoś nowego. Także z niecierpliwością czekam na kolejne awantury literackie i historyczne.

    • @emigrant41
      @emigrant41  6 місяців тому

      O, myślałam, że lubisz powieści historyczne i polskie kwestie "okołodrugowojenne" Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za miłe słowo PS. Dołączam się do klubu tych, co mają nadzieję, że starczy im życia, żeby przeczytać to, co sobie zamierzyli.

  • @literatura-ze-srodka-Europy
    @literatura-ze-srodka-Europy 6 місяців тому +3

    "Dziennik ankarski" też u mnie będzie - leży i czeka. No i cały rozpaczking barrrdzo interesujący!

    • @emigrant41
      @emigrant41  6 місяців тому

      Dziękuję. Dziennik Sokolnickiego to kawał naszej najciekawszej memuarystyki z DWS i dużo sobie po nim obiecuję. Pozdrawiam.

  • @Japoleczka
    @Japoleczka 6 місяців тому +1

    Do redakcji dorzucam Tygodnik Powszechny, koniecznie go ujmij. Świetne, niesamowicie zróżnicowane zestawienie, obejrzałam z przyjemnością 😊

    • @emigrant41
      @emigrant41  6 місяців тому +1

      Tak, to z pewnością było coś więcej niż redakcja- środowisko. Zresztą to się zazębiało ze środowiskiem Znaku. Z pewnością warte to oddzielnego filmiku.

  • @aschawi
    @aschawi 6 місяців тому +3

    O proszę :) studiując na UŁ mieszkałam "na stancji" w kamienicy na rogu Mickiewicza i Kościuszki a tu pyk! Pan Mirek foto pokazuje :) teraz mi wstyd,że nie wiedziałam i nikt mi nie powiedział,że ja w sławnym atrystycznie budynku mieszkałam :)

    • @emigrant41
      @emigrant41  6 місяців тому +1

      Cieszę się, że mogłem się na coś przydać w takim razie.😊 Całe życie się uczymy. Jak ja z tym Dersu Uzała np. Pozdrawiam serdecznie.

  • @justyna_i_ksiazki
    @justyna_i_ksiazki 6 місяців тому

    Ja właśnie też zabieram się za Wegnera, więc spotkamy się na wiosnę i obgadamy. Steinbeck -nabrałam ochoty na ponowne przeczytanie. Przekrój, czytałam mamie przez ramie😅 Wzięłam się za historie o staruszkach, którzy z nudów prowadzą śledztwo, ale zupełnie mnie nie wciągnęła. Czasami mam jednak wrażenie, że po prostu to nie jest jeszcze ten czas. Świetnie się Pana ( ja to raz na ty - u mnie, a raz na Pan, muszę się w końcu określić). Reportaże ,totalnie kuleje w tym temacie i od lat obiecuję sobie, że się poprawię i nic😢

    • @emigrant41
      @emigrant41  6 місяців тому

      Bardzo dziękuję za komentarz.Już na Twoim (pomogę się określić w takim razie 😁 ) kanale zauważyłem, że mamy wspólne punkty, jeśli chodzi o zainteresowania czytelnicze.i będzie mi bardzo miło porównywać wrażenia. Co do reportaży, to u mnie jest taka sama sytuacja- coś trzeba było odpuścić no i padło na reportaż (to było jeszcze zanim Czarne zaczęło na tym polu szaleć) . Muszę ten gatunek zdecydowanie znowu włączyć w lektury. Pozdrawiam serdecznie.

  • @Grafzerovlog
    @Grafzerovlog 6 місяців тому +3

    Ja bardzo doceniam "Przekrój" bo jeszcze w latach 90. trzymał poziom. Myślę, że to jedna z tych rzeczy, które mnie kształtowały (zaczynałem czytać od ostatniej strony :P). A potem przyszedł Najsztub i się wszystko zesr...
    Ludwik z Radykalnego pasywisty pisał, że ten ostatni Łelbek to tłumaczenie się z nagrania filmu porno i w sumie nic ta książka nie wnosi.
    U Wegnera jest tak, że najpierw możesz czytać "Północ-Południe" ALBO "Wschód-zachód", po przeczytaniu jednego i drugiego dopiero "Niebo ze stali" i "Pamięć wszystkich słów".

    • @emigrant41
      @emigrant41  6 місяців тому +1

      Przekrój to już legenda... Począwszy od rednacza (swoją drogą, to niezły dziwak był) a na reszcie ekipy skończywszy. Ostatnia strona- O Wacusiu (Falczakowie), humor zeszytów szkolnych (Indianin uzbrojony był w uk i tą mahawkę 😂 ), itd. Właściwie tylko do wierszy Kerna nie mogłem się przekonać (na występy Gały się rzecz jasna nie załapałem- nie te czasy) Nie wiem czy wiesz, ale w sieci jest coś takiego jak Cyfrowe Archiwum Przekroju- perełka, powinno Ci się spodobać. Wegnera zacznę tak, jak piszesz, dzięki. Pozdrawiam.

    • @Grafzerovlog
      @Grafzerovlog 6 місяців тому

      @@emigrant41 wiem wiem czasem korzystam :) ja za to bardzo lubiłem Filutka :)

  • @poczytajmycos
    @poczytajmycos 6 місяців тому

    Jejku, ile książek! 😍 A jakie ciekawe! Szczególnie zainteresowała mnie ta "Wojna Stalina" i "Dersu Uzała". Czekam na Pana wrażenia i opinie. Pozdrawiam!

    • @emigrant41
      @emigrant41  6 місяців тому +1

      Bardzo dziękuję za miłe słowa. Obie wymienione przez Panią książki z pewnością doczekają się omówienia tutaj. Proszę o cierpliwość i pozdrawiam serdecznie.🙂

    • @poczytajmycos
      @poczytajmycos 6 місяців тому

      @@emigrant41 cieszę się bardzo 🥰

  • @annawitarzewska4238
    @annawitarzewska4238 6 місяців тому +1

    Bardzo będę zainteresowana refleksjami na temat książek Filipowicza - planuję na wakacje zabrać "Formikarium", bo tę właśnie książkę mam w domu i już zaczęłam ją podczytywać. Która będzie następna - czekam na podpowiedź :-).
    Poza tym, ponieważ mam fazę na poznawanie twórczości Rosjan, rozważę "Dersu Uzałę" (film widziałam - znakomity) i "Słońce martwych" (tu poczekam na opinię).
    Myślę, że kryminały Osmana mogłyby mi się spodobać...
    "Żart" Kundery - dla mnie rewelacyjny, tak samo jak 'Jeśli zimową nocą podróżny".
    Zawartość paczek - przebogata i znakomita! Pozdrawiam.

    • @emigrant41
      @emigrant41  6 місяців тому

      Będę się starał książki Filipowicza komentować na bieżąco w ramach cyklu, o którym wspominałem. Co do Formikarium to jakoś mi umknął ten zbiorek, a zapowiada się bardzo ciekawie (przyrodnicza część twórczości pisarza) Dzięki za zwrócenie mi na to uwagi. Pozdrawiam serdecznie.

  • @dorotamilej5953
    @dorotamilej5953 6 місяців тому

    Już niecierpliwie czekam na film o Przekroju.

    • @emigrant41
      @emigrant41  6 місяців тому

      Będzie z pewnością. Od niego zacznę przegląd redakcji-środowisk. Pozdrawiam serdecznie i proszę o cierpliwośc.

  • @ukaszkoszewski5333
    @ukaszkoszewski5333 6 місяців тому +1

    Bardzo ciekawy zestaw, choć tym razem kompletnie nie w moim klimacie. Sam niedawno kupiłem "Wojnę Stalina" i mam nadzieję, że starczy mi życia, żeby ją przeczytać :) Bardzo mi się podobała okładka tej książki o telewizji stylizowana na telegazetę. Ciekawe, czy w ogóle ten "internet dla ubogich" jeszcze jest prowadzony :P ?

    • @emigrant41
      @emigrant41  6 місяців тому

      Dzięki. Jeśli chodzi o książki o TV z okładkami stylizowanymi w ten sposób, to jeszcze wyszło: "Prezesi. Oni rządzili TVP" Pozdrawiam

  • @zbigniew.8261
    @zbigniew.8261 6 місяців тому +2

    Tylko się przywitam, obejrzę po południu 👍.
    Polecam kanał i mam nadzieję ,że zwiększy się oglądalność.
    Pozdrawiam serdecznie .
    Ps.
    Jestem w połowie zaległych odcinków i nie wiem czy byli omawiani , Andrzej Dobosz, Sławomir Leśniewski. Leśniewski dla mnie rewelacja , historie które można czytać nawet po kilka razy. Coś na ich temat było lub będzie?

    • @emigrant41
      @emigrant41  6 місяців тому +1

      Bardzo dziekuję.Mam nadziję, że zawartość tej paczki okaże się interesująca. chętnie się dowiem, która książka zwróciła Pana uwagę. Pozdrawiam serdecznie.

    • @zbigniew.8261
      @zbigniew.8261 6 місяців тому

      @@emigrant41
      Obejrzałem z zainteresowaniem nowy odcinek , jestem pod wielkim wrażeniem doboru książek , Kundera, zawsze . Jeżeli miałbym wybrać jedną, to zdecydowanie
      "DYPLOMATA W PARYŻU 1936-1939 Juliusz Łukasiewicz"
      WSPOMNIENIA I DOKUMENTY. JULIUSZA ŁUKASIEWICZA, AMBASADORA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.
      Zaś nieporównywalnie według ilości ja jak co tydzień odwiedziłem wspomianą księgarnie"Dedalus" z misją zakupu przynajmniej jednej książki ,i dziś Marek Nowakowski "Silna gorączka" za parę złotych. Nie czytałem tego
      i druga, "Świat jednak jest normalny"
      Grzegorza Eberhardta za 14zł, i tu zaskoczyło mnie , że była dostępna.
      Pozdrawiam serdecznie , czekam na następny odcinek.

  • @tapanizksiazka
    @tapanizksiazka 6 місяців тому +1

    Bardzo ciekawy filmik. Ma Pan dużą wiedzę historycznoliteracką. I pasję.

    • @emigrant41
      @emigrant41  6 місяців тому +1

      Bardzo dziekuję za miłe słowo. Mam nadzieję, że nie zawiodę w kolejnych odcinkach na które bardzo zapraszam. Pozdrawiam serdecznie.

  • @k0rn1k
    @k0rn1k 6 місяців тому +1

    Mirek, pokaz nam tę piękną biblioteczkę 😍

    • @emigrant41
      @emigrant41  6 місяців тому

      😊Dzięki za komplement, ale którą? Tę za plecami?

    • @k0rn1k
      @k0rn1k 6 місяців тому

      ​@@emigrant41tak, tę i wszystke, którymi chciałbyś się z nami podzielić. Czekam niecierpliwie 😁❤️

  • @magdalenahermanowicz3921
    @magdalenahermanowicz3921 6 місяців тому +1

    Dlaczego powiedział Pan Niedolega-Mostowicz?
    Pytam, ponieważ bardzo go lubię.

    • @emigrant41
      @emigrant41  6 місяців тому

      Miałem kiedyś znajomego polonistę, z którym nadawaliśmy odnazwiskowe ksywki pisarzom. Np. Dygot, Łowiecki, Bańkowicz, Skamandryle (to nie nasze, to zaczerpnąłem od Kisiela a potem okazało się, że niechętni tej grupie tak ich nazywali z przekąsem jeszcze przed wojną), Atrament, Nie-Dołęga-Mostowicz, Tu-nie-wim, Międzyjeziorny, itd. Większości już nie pamiętam. Co zaś do cenienia, to ja także cenię pisarzy, którzy potrafią pisać tak, żeby się podobać olbrzymim rzeszom czytelników zachowując jednocześnie poziom dobrej literatury. A do takich właśnie zaliczam Dołęgę-Mostowicza. Po wojnie takim przykładem mogłaby być pani Fleszarowa-Muskat (u nas Flaszka Muskatołowa) której książki czytało więcej ludzi niż połowy naszych pisarzy razem wziętych. I też była to bardzo dobra literatura obyczajowa. Byc może Chmielewską tu można zaliczyć, ale jej książek nie czytałem, więc nie wiem jak z poziomem.Pozdrawiam serdecznie i bardzo dziękuję za uważne oglądanie filmiku. 😊

    • @magdalenahermanowicz3921
      @magdalenahermanowicz3921 6 місяців тому

      @@emigrant41 dziękuję za odpowiedź 🙂
      Ja zawsze słucham Pana uważnie, ponieważ bardzo ciekawe opowiada Pan o swoich książkach.
      Pozdrawiam serdecznie i czekam na kolejne filmy z Pana udziałem 🙂

  • @magdalenafalkowska924
    @magdalenafalkowska924 6 місяців тому +2

    Jeszcze Tygodnik Powszechny

    • @emigrant41
      @emigrant41  6 місяців тому

      Oczywiście- racja. To też było przecież dużo więcej niż redakcja- całe środowisko. Pozdrawiam i dziekuję.

  • @EvaMarg
    @EvaMarg 6 місяців тому +1

    Ogladanie jak zwykle sama przyjemnosc:-) bardzo jestem ciekawa "Teczki Suslowa" poszukam na Allegor, legende Jaruzelskiego tez pamietam. Mam, w kolejce do czytania, ksiazke Roberta Waleciaka "Gambite Jaruzelskiego". " Wojne Stalina" przeczytalam pare miesiecy temu, bardzo dobra ksiazka, w sumie potwierdza to co pisali Suworow i Solonin. Widze na polce u Pana ksiazki o Stalinie, od kiedy przeczytalam, przez przypadek, Suworowa, zaczol mnie ten okres historii fascynowac, czy mozna spytac o autorow? Jak dotad przeczytalam, Montefiore, Radzinskiego i Wolkogonowa. Pozdrawiam

    • @emigrant41
      @emigrant41  6 місяців тому +1

      Bardzo dziękuję za miłe słowo i cieszę się, że mamy współne zainteresowania historyczne. Nie znałem tego "Gambitu Jaruzelskiego" Dzięki za informację- przyjrzę się temu, choć mam złe przeczucia, ale trzeba z opinią poczekać do lektury. Co do biografii Stalina to Radzińskiego i Wołkogonowa mam w kolejce do czytania, a jestem po Montefiore (obie), Baberowskim, Chlewniuku i Duraczyńskim (plus książki o różnych aspektach stalinizmu) Oczywiście czekam teraz na trzytomowe opus magnum Kotkina. Postaram się te biografie króko omówić (różnice między nimi) w którymś z filmików. Pozdrawiam serecznie.

    • @EvaMarg
      @EvaMarg 6 місяців тому

      @@emigrant41 Dziekuje za dopowiedz, Chlenwiuka juz mam, pozostale wpisalam na liste a na Kotkina tez czekam, ale w tlumaczeniu poskim albo niemieckim. Pana kanal jest dla mnie najlepszym o ksiazkach na youtube, poniewaz pokrywa sie z moimi zainteresowaniam, rowniez o literatach i literaturze. A co najwazniejsze merytoryczny!. Gambit Jaruzelskiego napisal Robert Walenciak, zainteresowal mnie opis w jednej z gazet " Dlaczego komandosi zablokowali pasy lotniska Okecie, a okrety wojenny wyplynely na morze? " Nie wiem czy zablokowali lotniska, ale wiem z pierwszej reki, ze okrety wyplynely, przynajmniej dwa. Jestem z Gdanska, na jednym byl ojciec mojej przyjaciolki na drugim wuj mojego meza. A poniewaz mam slabosc do teorii spiskowych (Dallas, Mayerling, przelecz Diatlowa, smierc Stalina...itd :-)) postanowilam przeczytac. W Bibliografi wymieniono miedzy innymi: Archiwum Mitrochina, Cenckiewicz, Modzelewski, Schweizer...) Pozdrawiam

    • @emigrant41
      @emigrant41  6 місяців тому +1

      @@EvaMarg Co do Gdańska to wiele jeszcze wymaga wyjaśnienia zaróno w 70 roku jak i w 80-tym, choćby losy pewnej motorówki. I czy ona była widmo czy nie widmo. W okresie 89/90 prócz tego, że spalono, wiele archiwów z MSW, wiele wyniesiono i poukrywano, często w charakterze polis na życie. Tu mam dużą nadzieję, że z czasem będą one odnajdywane. (Niestety nie dotyczy to archiów WSW, ale to inna historia). Zresztą takie rzeczy już miały miejsce. Co do Jaruzelskiego mam dwie jego biografie: "Jaruzelski. Generał ze skazą" Lecha Kowalskiego i "Jaruzelski. Życie paradoksalne" Kowala i Cieślika. Obie mogę polecić, choć nie są pełne, a to drugie to bardziej portret psychologiczny niż biografia, ale czyta się ciekawie.Co do teorii spiskowych to trzeba być ostrożnym w obie strony; tyle rzeczy okazało się prawdziwych, które uważano za teorie spiskowe, że głowa puchnie.Bardzo się cieszę, że pokazuje się coraz więcej osób z zainteresowaniami historycznymi i dotyczącymi samej literatury i literatów- będę włączał więcej książek z tych dziedzin w filmiki w takim razie. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za miłe słowa. Przesadzone, co prawda, ale bardzo mobilizujące do lepszej roboty.😊

    • @EvaMarg
      @EvaMarg 6 місяців тому

      @@emigrant41 Dziekuje :-) ksiazki ida na liste. Dla mnie, nie przesadzone, jeszcze nie spotkalam kanalu w ktorym prawie kazda przedstawiana ksiazka jest na mojej polce albo koniecznie chce ja miec ja na mojej polce. Serdecznie pozdrawiam.

    • @EvaMarg
      @EvaMarg 6 місяців тому

      @@emigrant41 Dot. motorowki. Moj wuj, bral udzial w strajku. Jak uslyszal, ze W. przeskoczyl przez plot, to powiedzial: To bzdura, wszedl na przepustke innego stoczniowca. Niestety wuj zmarl w zeszlym roku i juz nie moge dopytac, skad to wiedzial.

  • @Grafzerovlog
    @Grafzerovlog 6 місяців тому

    Nie sprawdzaj jak wygląda kot Szymborskiej na pomniku w Kórniku :D

    • @emigrant41
      @emigrant41  6 місяців тому +1

      Niestety sprawdziłem...😟 I faktycznie- nie powinienem był...🤔 😊