Super, że reagujecie na komentarze i wątpliwości oglądających. Sam lekko się pogubiłem po ostatnich odcinkach dot. stosowania kierunkowskazów na rondach, lecz teraz wszystko stało się jasne.
Super, że pojawił się taki odcinek. Mam prawo jazdy od prawie 3 lat. W tym czasie w moim mieście zbudowano kilka, dziwnych skrzyżowań o ruchu okrężnym. I dopiero niedawno (po obejrzeniu wszystkich odcinków "Jedź bezpiecznie") naszła mnie refleksja, czy w ogóle dobrze jeżdżę po tych rondach. Na kursie prawa jazdy pamiętam, że było wspomniane tylko i wyłącznie o rondach klasycznych. Dziękuję za ten odcinek :)
8:32 ta sytuacja jest o tyle ciekawa że jadąc prosto przecina się przerywana linie. Z nauki jazdy która odbywałem jakieś 10 lat temu uczyli mnie, że podczas takiego manewru należy włączyć kierunkowskaz. Z tego co mnie uczyli należało by wiec przed linami włączyć kierunkowskaz a następnie zaraz po ich przekroczeniu wyłączyć, gdyż jedzie się prosto ( tak jak w 9:22).W tym przypadku jest to mocno mylące dla innych kierowców co widać w obecnym odcinku. Pozostanie pytanie po co ta przerywana linia w tym miejscu i czy faktycznie włączanie kierunku w tym miejscu to błąd.
Ja bym chciał tylko, żeby zjazd z ronda był sygnalizowany prawym kierunkowskazem i żeby policja to egzekwowała tak jak "akcja zielona strzałka w prawo". Niech się tak ustawią przy wyjazdach z rond i wlepiają mandaty za brak kierunkowskazu. Bo ci kierowcy, którzy tego nie robią to nie rozumieją, że utrudnia to wjazd na rondo przez co nie ma płynności ruchu...
Zjeżdżający z migaczem, bez migacza i niezjeżdżający często wyglądają tak samo gdy czekamy przed rondem na wjazd. Dlatego chciałbym przypomnieć, że migacze są dwa i należy używać ich zawczasu i wyraźnie do sygnalizowania nie tylko zjazdu, ale i ZAMIARU.
Jestem kierowcą zawodowym, prowadzę zestaw dmc 64tony, w dodatku są to paliwa, w Szwecji część kierowców używa kierunkowskazu gdy skręca w lewo, jest to bardzo dobry nawyk, ludzie sobie nie zdają nawet sprawy jak to pomaga wjechać na rondo tak ciężkim zestawem. Ciężko nam nie wymuszać, bo 64 tony w dodatku paliwo, bardzo ciężko wjechać na ronda bez wymuszenia pierwszeństwa, nawet jeśli rondo jest puste to zanim wjedziemy i tak pojawia się auto, w dużym natężeniu ruchu używanie kierunkowskazów przy zjeździe czy w lewo strasznie nam ułatwia. Co mnie denerwuje to mimo wszystko wielu ludzi zapomina o istnieniu kierunkowskazów, to powiniem być nawyk, używam kierunkowskazów nawet na putej drodze w środku nocy, to powinieb być nawyk u każdego kierowcy...
Może komuś pomoże ? Kierunkowskaz, przed zmianą : - kierunku jazdy - pasa ruchu Wjazd na rondo, znak okrągły niebieski NAKAZ jazdy w koło wysepki, wyjazd z ronda to zmiana NAKAZANAGO kierunku jazdy. Skręcanie na skrzyżowaniu z "łamanym" pierwszeństwem, jedziesz prosto nie "mrugasz", skręcasz pokaż gdzie jedziesz, "gruba" kreska na znaku określa pierwszeństwo i TYLKO tyle.
Co tu się rozwodzić? Przepisów ruchu drogowego należy się nie tylko nauczyć na pamięć, ale trzeba je też rozumieć. Po listach nadsyłanych do redakcji widać, że z tym zrozumieniem w narodzie krucho. Inna sprawa, to sposób szkolenia kandydatów na kierowców. Kiedy ja robiłem prawo jazdy pod koniec lat 90, pomijając fakt, że wtedy nie budowało się rond w takich ilościach, jak teraz, to były one omówione tylko zdawkowo, bez wchodzenia w szczegóły. Jak się ich namnożyło, musiałem na własną rękę poszukać wiadomości na temat poruszania się po rondzie. A kiedy mój kolega robił prawo jazdy ok 10 lat później, to sam instruktor go nauczył, że przed rondem należy włączyć kierunek. Może w takim układzie najpierw wypadałoby się skupić na dokształceniu instruktorów i wykładowców nauki jazdy i stworzyć jakiś jednolity program szkolenia, który by obowiązywał wszystkie szkoły nauki jazdy, które byłyby z tego rozliczane. Może w końcu trzeba zacząć wymagać od tych szkół, żeby w końcu zaczęły uczyć ludzi jeździć, zamiast tylko przygotowywać do zdania egzaminu...
nie do końca ponieważ młodzi kierowcy uczeni są inaczej, a skoro instruktor tak go nauczył, to on to stosuje i myśli że tak trzeba. ua-cam.com/video/VhWG0ZjXHQM/v-deo.html
@@jerzyfurman6763 tylko że to instruktor uczy przyszłych kierowców którzy będą tak jeździć, a w prawie drogowym nie ma zapisu czy jest to dozwolone czy nie🤷
01:50 - Wiecie co by było dobre wprowadzić w waszych filmach / materiałach? Wprowadzić wskazanie o jakim znaku mowa gdy wymieniacie słowne symbole typu A-10 lub (01:57) P-8. Dlaczego? Ponieważ dla mnie byłoby potwierdzeniem czy np. w trakcie nagrywania (a właściwie montażu) materiału nie wystąpił błąd oraz osobista weryfikacja czy dobrze kojarzę o jakim znaku mowa. Owszem, sprawdzam przez Google (fajne narzędzie) o którym mowa, ale od kilku dni ("Moja wina, Moja wina, Moja bardzo wielka wina" że nie zabrałem się za to wcześniej - niech mi zaraz tu katol nie zacznie swoje dyrdymały krzaczyć za "nad używanie tegoż fragmentu") poluję na RZETELNY Kodeks Drogowy co by mniej więcej kojarzyć paragrafy do sytuacji gdyby w przyszłości zdarzyło mi się trafić na Nadgorliwego Policjanta, który błędnie zinterpretował daną sytuację podając takie a takie paragrafy (mylić się jest rzeczą ludzką) i nie trzeba było rozwiązywać danego problemu w Sądzie (bo po co OBYWATELE mają płacić za ich błędy narażając na zbędne koszta przez płacenie z Skarbu Państwa, a te jest sponsorowane przez OBYWATELI?) :)
No, tak. Są trzy, cztery, pięć a może i dziesięć typów rond a kto wie, jeśli nasi specjaliści od ruchu drogowego siądą i pomyślą to może wymyślą kolejne nowości takie, że wszystkim w Europie opadną szczęki. Jak my potrafimy sobie skomplikować życie to widać dopiero z oddali.
Podstawowy jest tu problem z kierunkowskazami, gdyż na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym [ znak C-12 ] nie ma zmiany kierunku jazdy na skrzyżowaniu, a tu w filmie jest skrzyżowanie o ruchu kierowanym ze zmiana kierunku jazdy na skrzyżowaniu. Tutaj kolidują ze sobą znaki poziome ze znakiem pionowym C-12, gdyż: 1. Nie ma na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym wyjazdu w lewo czy na wprost. Jest tylko przy wyjeździe ze skrzyżowania o ruchu okrężnym skręt w prawo. 2. Poruszając się po skrzyżowaniu o ruchu okrężnym poruszamy się prosto, mimo że jest to ruch okrężny z możliwością jazdy na około, gdyż nie ma tam zmiany kierunku jazdy. 3. Tak samo nie ma obowiązku ustawiania się na prawym czy lewym pasie przed wjazdem na skrzyżowanie o ruchu okrężnym w celu wyboru zjazdu z tego skrzyżowania, gdyż nie ma innej możliwości z niego zjechać jak tylko w prawo na każdym ze zjazdów. 4. Gdyby był np. zjazd w lewo musielibyśmy sygnalizować to lewym kierunkowskazem, albo jadąc na wprost nie musielibyśmy używać kierunkowskazu. 5. Zjazd ze skrzyżowania o ruchu okrężnym należy wykonać jak najbliżej prawej krawędzi jezdni. Więcej niż jeden pas na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym służy do wyprzedzania pojazdów.
Przepraszam, mam kilka "ale": Ad 1, tak , ale wyjazdy w prawo mogą znajdować się po prawej, na wprost i po lewej stronie. Ad 2, Na skrzyżowaniu z łamanym pierwszeństwem w lewo używamy lewego kierunkowskazu. Ad 3, nie ma obowiązku, ale zalecane jest zająć prawy pas do jazdy w prawo i na wprost, a lewy pas skrętu w lewo i do zawracania. Ad 4, gdyby włączać kierunkowskazy nie po to tylko, by je włączyć, ale i po to, by informować o zamiarach... Ronda są różne. Na tych mniejszych prawy migacz widać zbyt późno.
@@Pingwinho Rozumiem Cię, ale jest jeden problem. Art 22 pkt 5: "Kierujący pojazdem jest obowiązany sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy (zjazd z ronda) ZAWCZASU I WYRAŹNIE..." Czy prawy migacz na rondzie jest widoczny zawczasu i wyraźnie dla tych, którzy go wypatrują?
@@Pingwinho Nie chodzi mi o analizę znaków, zakrętów i skrzyżowań, lecz o to, by sygnalizacja ZAMIARU (!) była widoczna dla tych, którzy jej wypatrują. A na wielu rondach prawego migacza nie widać "zawczasu i wyraźnie".
@@Pingwinho Czy możesz jednoznacznie określić zamiar, jaki sygnalizuje auto z demota? Co "mówi" jego prawy migacz na zdjęciu? m.demotywatory.pl/5038443
Yt "stop cham 134" 2:26 Panie Dworak tak po Krakosku. Proszę o przypomnienie zasad na terenach prywatnych że zasada prawej ręki obowiązuje i wyjazd z parkingu czy innego ustrojstwa ma pierwszeństwo. Zdrowia
W 8:45kierowca osobówki sygnalizuje prawym kierunkiem. Mógłbym to uzasadnić, iż przejeżdża przez linię przerywaną, to jest jakby zmiana pasa ruchu. Tylko pewnie się okaże, że ta linia przerywania nie oddziela pasy ruchu w tym przypadku tylko jest linią prowadzącą. Jak uważacie?
Jak mozna mieć prawo jazdy i nie mieć elementarnej, podstawowej wiedzy, nawet nie chcieć sie dowiedzieć. Każdy jeździ jak mu pasuje, a może sie uda, a po co dawac kierunkowskaz, jak nie ma komu. Już nie mówię o nieprzestrzeganiu predkowsci i wyprzedzaniu n przejsciach dla pieszych. Przepisowo jezdzi kursant, kierowca jezdzi zgodnie z prawem niepismiennym.
Jestem w trakcie jazd i instruktor na normalnym rondzie nie każe włączyć kierunkowskazu przed rondem tylko przed zjazdem. No chyba, że każe mi zawrócić na rondzie, to wtedy gdy na niego wjeżdżam muszę mieć włączony kierunkowskaz lewy, a później przy zjeździe kierunkowskaz prawy.
1.przed wjazdem na rondo zajmujemy odpowiedni pas 2.wjezdzamy bez kierunkowskazu (na rondo) 3.wyjezdzajac z ronda lub zmieniajac pas wlaczamy kierunek. Po co sobie utrudniac zycie i tworzyc sporne sytuacje ??Czy klasyczne czy nie zasada czytelna dla wszystkich.
Jesteśmy obowiązani sygnalizować "ZAMIAR, wyraźnie i zawczasu". Prawy migacz 2 sekundy przed zjazdem sygnalizuje to co robimy, a nie to, co zamierzamy zrobić. Na zwykłym skrzyżowaniu świetlnym lewy migacz bywa włączony przez 2 minuty i nikomu to nie przeszkadza.
Generalnie zgadzam się z tym, co zostało powiedziane w odcinku - ale co z lewym kierunkowskazem, jeśli przed "klasycznym" rondem została namalowana strzałka kierunkowa w lewo? goo.gl/maps/wYjprq4RNA42 goo.gl/maps/EyNLsM6r2EQ2
Włączasz lewy kierunek ,tak jak przed skrzyżowaniami z strzałkami kierunkowymi namalowanymi na jezdni . Tak jak na tych zdjęciach. Mnie natomiast nurtuje jedno pytanie ..... jak nie ma tych strzałek ,a są dwa pasy ,i teraz auto z prawego pasa postanowi sobie objechać rondo ,a na lewym pasie auto chce zjechać w trzeci zjazd ...ja wiem ,że musi przepuścić...ale logika podpowiada ,że auto z prawego pasa przed rondem ,jak wjedzie to zjedzie pierwszym lub drugim zjazdem a nie będzie jechał dookoła.Dlatego strzałki powinny być na każdym rondzie ,gdzie są 2 pasy dojazdowe ,żeby pokazać na jakim pasie się ustawić.
to już jest kwestia kultury i obeznania... jak jedzie Janusz to będzie objeżdżał/nawracał po prawym, a z lewego będzie mykał na pierwszy zjazd... dopóki jest przyzwolenie społeczne, nikt się nie oburzy, nie będzie trąbić, nie będzie się o tym mówić w towarzystwie, to dalej będzie każdy sam sobie, "po polsku" :/
Ciekawe, że gdy ja to samo tłumaczyłem wątpiących pod poprzednimi filmami to wylała się na mnie fala hejtu. Prawda jest taka, że większość kierowców w PL to tylko posiadacze prawa jazdy, do kodeksu drogowego to tylko zaglądali jak im kazał instruktor i stąd nie zrozumienie prostych przekazów. Może chociaż jakiś % z tych kierowców zrozumiało już ostatecznie nt. używania lewego kierunkowskazu na rondzie. Codziennie zmuszony przejeżdżać przez kilka rond widzę, że używanie lewego kierunku przed rondem jest powszechne.
TAK NAPRAWDĘ TYLKO "RONDA KLASYCZNE" SĄ SKRZYŻOWANIAMI O RUCHU OKRĘŻNYM ZGODNYMI Z §36."WARSZAWSKIE" RONDA Z SYGNALIZACJĄ SWIETLNĄ I STRZAŁKAMI KIERUNKOWYMI NIE MAJĄ NIC WSPÓLNEGO Z RUCHEM OKRĘŻNYM I ZNAKI C-12 POUSTAWIANO TAM BEZPRAWNIE!
9:15 "Sytuacje podobne do opisanej zdarzają się bardzo . Zwykle też żadna ze stron nie chce się przyznać do spowodowania kolizji. Nic w tym dziwnego, bo na pytanie o winę nie ma w tym przypadku jednoznacznej odpowiedzi. Z jednej strony, zgodnie z kodeksem drogowym (art. 22, ust.5), kierunkowskaz służy do sygnalizowania „zamiaru zmiany kierunku ruchu”. Zamiaru, a nie tylko wykonywanego właśnie manewru!" Chodź nie zmienia to faktu, że jak jedzie prosto to nie powinien używać kierunkowskazu.
Masz rację, ale co jeżeli jest łuk drogi z pierwszeństwem w lewo, i tylko jeden wlot drogi podporzadkowanej z przodu? Czy stojąc na drodze podporządkowanej, wolisz czekać i się zastanawiać, czy inny kierowca jadący drogą z pierwszeństwem, nie używając kierunkowskazu jedzie prosto (zjeżdza z niej), czy też jak część kierowców nie robi tego ponieważ, uważa, że jadąc drogą z pierwszeństwem nie musi. Czekasz bo nie chcesz doprowadzić do kolizji. A gdyby tak kierowca zdjeżdzajacy z drogi głównej (na wprost) użył prawego kierounkowskazu, to byś wiedział od razu, że możesz wjechać. Kierowcy różnie interpretują przepisy, i często je ignorują, więc będąc na takiej drodze podporządkowanej i widząc auto bez włączonego kierunkowskazu, nie wyjadę bo wolę się upewnić czy nie jedzie jakiś jaśnie Pan, uważający że na drodze z pierwszeństwem nie musi używać kierunków jeżeli zamierza się nią dalej poruszac.
Jeżeli chodzi o skrzyżowanie ulic Skotnickiej, Kozienickiej i Babińskiego to przejeżdżając przez to skrzyżowanie w tygodniu co najmniej 2 razy dziennie, zauważyłem błędy w oznakowaniu. Dokładnie chodzi o to, że jadąc ulicą Skotnicką w ulicę Babińskiego (ze Skawiny do Krakowa) na jezdni namalowana jest strzałka wskazująca kierunek jazdy na wprost, a znak pokazuje łamane pierwszeństwo i teraz pojawia się zagwozdka Jadąc z Krakowa do Skawiny trzeba włączyć lewy kierunkowskaz, ale już wracając ze Skawiny do Krakowa nie trzeba włączać prawego kierunkowskazu?
Podsumowując wszystkie odcinki o rondach. Rondo klasyczne - bez świateł i wyznaczonych kierunków ruchu. Nie włączamy na nich lewego kierunkowskazu przy wjeździe,tylko przy zjeździe (prawy). Na rondach z wyznaczonymi kierunkami ruchu bądź na rondzie ze światłami włączamy kierunkowskaz przy wjeździe (lewy bądź prawy),przy zjeździe już nie.
Dobrze po woli i po kolei. Na samym początku chce nadmienić ,że ja tylko podsumowałem kilka odcinków "Jedź bezpiecznie" i skróciłem do dwóch zdań."Rondo klasyczne" to takie jak np. Rondo Marii Lewandowskiej w Krakowie. Bez wyznaczonych znakami pionowymi i poziomymi kierunkami przed wjazdem na rondo ani bez świateł. W momencie wjazdu na takie rondo, nie zmieniamy kierunku ruchu ponieważ jedziemy z jedynym możliwym narzuconym kierunkiem. Jedziemy tak jak by na wprost wygiętym torem jazdy.(potwierdził to wojewódzki sąd administracyjny w Gliwicach w swoim wyroku).Zmiana pasa ruchu przed rondem jest owszem sygnalizowana lewym kierunkowskazem,ale nie można tego traktować jako "włączenie lewego kierunkowskazu przed rondem" bo wjeżdżając na to rondo tego kierunkowskazu już nie będziemy mieli włączonego a on tyczy się tylko tego manewru zmiany pasa ruchu. Czyli na takim "klasycznym" rondzie nie włączamy kierunkowskazu przy wjeździe bo i po co skoro wjeżdżając na rondo nie zmieniamy kierunku ruchu.No dobrze, ale trzeba ten kierunek kiedyś na tym skrzyżowaniu zmienić - wiec zapyta się Pan kiedy to robimy. No więc robimy to zjeżdżając z ronda, chcąc go opuścić. jest to zmiana kierunku jazdy w prawo - (sygnalizujemy taką zmianę prawym kierunkowskazem). Rondo z wyznaczonymi kierunkami czyli ze strzałkami na jezdni/bądź znakami pionowymi - (Na takich rondach włączamy przed wjazdem lewy kierunkowskaz). Zapyta się Pan dlaczego. Ano dlatego ,że nie mamy narzuconego jedynego kierunku jak w wypadku tego ronda klasycznego, wiec pokazujemy gdzie jedziemy jeszcze przed wjechaniem na rondo i jadąc po nim.Mamy strzałkę w lewo no to potwierdzamy lewym kierunkowskazem ,że jedziemy w lewo. Przy zjeździe już nic nie sygnalizujemy bo to by były 2 zmiany kierunku na jednym skrzyżowaniu - (i to jeszcze w dwóch różnych kierunkach) trochę bez sensu,prawda? Reasumując - Rondo klasyczne włączamy prawy przy zjeździe z niego ,przy wjeździe już żaden. Rondo z wyznaczonymi kierunkami znakami pionowymi/poziomymi - przed wjazdem włączamy kierunkowskaz gdzie będziemy jechać,przy zjeździe już nie.Zrobiłem wszystko żeby jak najbardziej wyczerpująco rozwiać wszelkie Pana wątpliwości i mam nadzieje że pomogłem.Jeśli natomiast dalej jest coś dla Pana nie jasne polecam odcinki "Jedź bezpiecznie" o numerach - 627,631,660 i 661. W tym ostatnim przez pierwsze pół odcinka jest opisany chyba każdy rodzaj ronda i jak się na nim powinniśmy zachować i dlaczego :D
Jeśli chodzi o znaki to w sumie nie wiem czemu tak jest. Jeśli chodzi o Pana problem z rondem nie klasycznym to proszę wysłać lokalizację tego ronda - (nazwę ulic ,miasto i z jakiej ulicy chce Pan skręcić w którą). Postaram się powiedzieć jak tam powinno się jechać
+Roman O. a słyszał Pan o "rondach z nazwy". zapraszamy do krakowa na rondo bareii ,na rondo mogilskie. skrzyżowanie nazwane jest administracyjnie rondem ale znaku C12 tam nie ma. I wie Pan co sie okazuje na tych "niby rondach"? Ze przy skrecie w lewo uzywamy tam kierunkowskazu minimum 2 razy. i to dwoch roznych. raz NA Skret w lewo drugi raz na skret w prawo.Wiec skoro 2 razy włączamy kierunkowskaz to skrecając w lewo pokonujemy 2 osobne skrzyzowania. Więc tam gdzie nie ma znaku ale w nazwie jest "rondo"to to nie jest rondo.wczesniej o tym nie pisalem bo uwazalem ze to oczywiste.zeby bylo rondo musi byc znak C12.
"Ani znaki ani kierunkowskazy nic nie mają do tego by skrzyżowanie było skrzyżowaniem." Aha. Czyli Wg. Pana jak jest znak ronda czyli skrzyżowanie o ruchu okrężnym to nie jesteśmy na skrzyżowaniu. Przykro mi,ale tak samo jak pod tamtym komentarzem - dalsza dyskusja nie ma sensu. Poddaje się. Jedyne co mogę zrobić to odesłać Pana raz jeszcze do reszty odcinków o rondach - jeśli Pana przekonają to dobrze. Jeśli nie to przykro mi,ale ode mnie nic innego niż jest w tych odcinkach Pan nie usłyszy. Pozdrawiam
Najbardziej mnie wkurzają tacy co przy opuszczaniu ronda nie włączaja kierunku !!! Przez takich ruch staje sie mniej płynny. Po to wymyślono takie skrzyżowana zeby ruch był płynny i szybki ?
Jeśli mowa o skrzyżowaniu o ruchu okrężnym bez wyznaczonych torów jazdy to owszem jest obowiązek wrzucenia kierunkowskazu przy zjeżdżaniu z niego. Wynika to z obowiązku zasygnalizowania zmiany kierunku jazdy, w tym wypadku skrętu w prawo.
A nie można po prostu na zdrowy rozsądek? Kierunkowskaz nie istnieje dla hecy tylko by pomóc innym kierowcom. Więc używać się go powinno tak by jak najczytelniej (!) pokazać innym użytkownikom drogi swój zamiar. Jak są 2 pasy, pierwszy do jazdy na wprost i skrętu w prawo, a drugi do jazdy na wprost i skrętu w lewo to użyj kierunkowskazu bo chcę wiedzieć czy jedziesz w tym samym kierunku co ja. Jak nie ma oznakowania na jezdni to nie migaj mi w lewo przed rondem bo skąd mam wiedzieć czy skręcasz czy zawracasz, mrugnij mi w prawo przy zjeździe. Zamiast myśleć o przepisach, trzeba pomyśleć jak najjaśniej i najczytelniej zasygnalizować kierowcom za Tobą, przed Tobą i obok, w którym kierunku jedziesz/skręcasz. I na 99% (margines dla idiotów) będzie to nei tylko najlepsze ale i przepisowe rozwiązanie.
Jeżeli próbuję wjechać na rondo wjazdem - załóżmy - czwartym , i widzę na rondzie samochód z włączonym lewym kierunkiem - to skąd mam wiedzieć, czy on wjechał pierwszym wjazdem, a teraz dojeżdża do czwartego i będzie zjeżdżał (czyli mogę wjechać na rondo), czy też może wjechał drugim wjazdem a teraz będzie jechał dalej po rondzie żeby minąć czwarty i opuścić rondo pierwszym zjazdem (czyli nie mogę wjechać na rondo)? Dlatego właśnie - używanie na rondzie lewego kierunkowskazu nie ma żadnego sensu, gdyż tak naprawdę nie daje innym kierującym żadnej praktycznej wskazówki co do naszego zamierzonego zachowania. Brak kierunku = jazda wokół wyspy, prawy kierunek = skręt w prawo w celu opuszczenia ronda. Zmiana pasa = kierunek odpowiednio prawy lub lewy. Skręt w prawo od prawej krawędzi jezdni - czyli nie opuszczamy ronda z wewnętrznego pasa. Oczywiście jeżeli znaki nie wskazują inaczej.
Roman O. Chyba się nie zrozumieliśmy za dobrze, może niewystarczająco jasno napisałem... Właśnie w tym rzecz, że nie potrzebuję wiedzieć, którędy ktoś wjechał, a jedynie czy chce zjechać czy nie - dlatego uważam używanie lewego kierunkowskazu na rondzie za niepotrzebne i mylące. Natomiast zwolennicy innego podejścia argumentują, że lewy kierunkowskaz na rondzie powinienem być używany, co moim zdaniem jest błędne, ponieważ nie wnosi żadnej pożytecznej informacji, a czasem może wręcz być mylące.
Adam F - ja cie prosze nie daj sie wciagac w psychofaze pani RomAnny. Pani psychoania jest nieobliczalna, w jednym miejscu pierdoli to w drugim tamto, w obu sobie zaprzeczajac, a w momencie gdy stawiana jest przed twardymi faktami unika odpowiedzi przerzucajac sie na kolejny watek, w ktorym swoimi psychomackami probuje obmacac kolejnego delikwenta. Najlepszym antidotum na psychoanie jest nastepujace zaklecie - tak pani Aniu ronda nie istnieja, ronda nie istnieja, ronda nie istnieja, ronda nie istnieja, ronda nie istnieja, ronda nie istnieja, ronda nie istnieja, ronda nie istnieja, ronda nie istnieja, ronda nie istnieja, ronda nie istnieja, ronda nie istnieja, ronda nie istnieja, ronda nie istnieja, ronda nie istnieja, ronda nie istnieja, ronda nie istnieja, ronda nie istnieja, ronda nie istnieja, ronda nie istnieja, ronda nie istnieja.
Po pierwsze pan tłumaczący ma bardzo irytujący ton głosu i maniery. Po drugie, tam w części od 8:30, jeżeli nie jest to proste i oczywiste, zwłaszcza dla ludzi nie znających tego skrzyżowania, to to nie działa jak powinno. Pojazd zjeżdżający w prawo lewym pasem, bardzo prawidłowo użył prawego kierunku w tej sytuacji. Skręt w prawo powinien odbywać się z prawego pasa. Zresztą za chwilę wyłączył kierunek. To skrzyżowanie powinno być zmienione w budowie i oznakowaniu, albo przerobione na rondo.
Jeśli chodzi o ronda to według mnie dalej nie jest to wszystko w pełni jasne i nie mówię tu o opisanym przypadku gdyż tu jest to logiczne i intuicyjne by jechać w prezentowany sposób. Dobrze by było aby pod tymi filmikami były jakieś linki do kodeksu drogowego odnoszącego się do rond. Z tego co zauważyłem główny problem jest taki, że każdy "ekspert" mówi co innego a w kodeksie brak jasnych sformułowań opisujących obecne ronda. Np czy jeśli rondo ma tylko namalowane strzałki na drodze przed wjazdem na rondo to jest to juz rondo turbinowe i należy włączać lewy kierunkowskaz, czy musi też być znak pionowy a może muszą być też ciągłe linie które kierują ruchem. Poza tym pozostaje problem że w razie stłuczki kierunki rzadko coś dają, ciężko udowodnić kto miał jaki kierunek. Nawet jak się okaże, że czyjś kierunek wprowadził Cię w błąd to nie znaczy że jest jego wina. Jeśli chodzi o rondo z odcinka archiwalnego to po co ten lewy kierunkowskaz, tak naprawdę może być on mylący ,np moze ktoś myśleć że auto zmieni pas na lewy zaraz po pasie wyłączonym z ruchu. Dużo przejrzyściej było by włącznie prawego kierunkowskazu przy zjedzie. Bardzo prosze o przepisy mówiące o włączaniu kierunkowskazów na rondach.
Patryk Michalak, ja pytalem o definicje ronda turbionwego w kodeksie drogowym, twoja odpowiedz nijak sie ma do mojego zapytania. Ja potrzebuje jednoznaczynch przepisow. Samo powiedzenie ze starzalki oznaczaja cos nic nie znaczg gdyz ja nie widze w naszym kodeksie odniesien do takich sytulacji
Patryk Michalak a jak ty widzisz to chyba nigdy nie widziales kodeksu drogowego na oczy i komentujesz. Bardzo prosze podaj mi art w naszym kodeksoe drogowym odnsnie rond turbinowych i zachowania sie na nich jestem bardzo ciekawy
Pierwszy komentarz choć trochę wnoszący coś do dyskusji... Mimo to zastanawiam się czy dalej sądzisz, że powinienem oddać prawo jazdy gdy już spojrzałeś w kodeks drogowy i uświadomiłeś sobie iż nie ma tam nic o ronda turbinowych co więcej nie ma czegoś takiego jak rondo, a jedynie skrzyżowanie o ruchu okrężnym sygnalizowany znakiem c-12. Jeśli chodzi o same kierunkowskazy to masz racje reguluje je art. 22, który mówi: "Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru." I w tym wypadku jeśli spojrzymy na znak c-12 który mówi ze będziemy jechać po ruchu okrężnym daje nam sytuację , którą interpretujemy w taki sposób, iż przy zwykłych rondach włączamy kierunek prawy przy zjeździe. Choć tu jeszcze parę lat temu wielu by się kłóciło, że jest to skrzyżowanie i należy włączyć lewy przed wjazdem gdy jedzie się w lewo gdyż jest to skrzyżowanie. Chwała za to, że sąd się tym zajął i tu rozwiał wątpliwości. Jeśli chodzi o ronda turbinowe sytuacja jest o tyle cięższa, że dochodzą strzałki które jednak są dość często nie konsekwentne, np są tylko na jezdni a brak znaków pionowych co teoretycznie nie daje nam już ronda turbinowego, często brak ciągłych linii co powoduje niejasności odnośnie tego co się dzieje gdy ktoś mimo strzałki pojedzie inaczej oczywiście pojechał on niezgodnie z przepisami ale był dalej na swoim pasie przez co różnie można interpretować sytuacje stłuczki i pewnie będzie robił to sąd. Jeśli chodzi o kierunkowskazy przy rondach gdzie jest znak c-12 i powiedzmy p-8a,b,c. art.22 można różnie interpretować bo skoro wjechałem na skrzyżowanie o ruchu okrężnym to czy jadąc prosto nie zmieniam kierunku jazdy ? Oczywiście zaraz mi powiesz, że są strzałki i należy nie dawać kierunku gdy jadę prosto tak jak mówi ekspert na filmie, jednakże ten artykuł można interpretować różnie. Jak mówiłem brak zdefiniowania rożnego typu rond w kodeksie drogowym rodzi pole manewru dla różnych interpretacji. Nasi ustawodawcy powinni się tym zająć. P.S. obrażanie Polaków i wywyższanie się nad innych, szczególnie prezentowanie się jako osoba która pozjadała wszystkie rozumy nie rodzi u nas w Polsce pozytywnych reakcji radził bym o tym pamiętać w życiu. Do tego radze wybrać się do Gruzji aby zobaczyć, iż Polacy w gruncie rzeczy jeżdżą całkiem dobrze ;)
Patryk Michalak mowie iz Polakom bardzo ciezko cos zrozumiec jest duza nadinterpretacja ktora moze byc spokojnie uznana za obrazilwa. Tak jakby Polacy byli jakims glupim narodem ktory jako jedyny nie moze zrozumiem trywialnej rzeczy, oczywiscie ide tu lekko do przodu z zalozeniami ale spokojnie mozna tak to interpretowac
@martinsgall 1. Przepisy pochodzą z czasów, gdy ronda nie były tak powszechne i różnorodne pod względem organizacji czy rozmiarów. 2. Sąd nie rozwial wątpliwości co do wszystkich rond, a tylko jednego rozpatrywanego przypadku. 3. Czy prawy migacz jest widoczny ZAWCZASU i WYRAŹNIE? (art 22 pkt 5)
Jak się nie jest informatykiem, a się używa przez wiele lat komputera to się proszę nie wypowiadać na temat tego jak on działa, jak się powinno z nim obchodzić, bo tak naprawdę taka osoba nic nie wie. Jeżeli się nie jest z zawodu związanym z prawem w ruchu drogowym to tych wszystkich ludzi którzy nawet nie myśląc cytują artykuły z kodeksu proszę, aby przyjęli prawdę od osoby na stanowisku - 1:20 proszę sobie przeczytać. Nie czytać jakiś blogów, opinii. Jeżeli jeździliście tak przez wiele lat i wydaje wam się, że tak powinno być a tutaj są mówione jakieś bzdury, to podkreślę słowa - wydaje wam się. Jak jesteście fryzjerami, kucharzami, górnikami, mechanikami, logistykami, sprzedawcą czy kimś innym to zajmijcie się sobą. Ja tak samo zajmę się swoim zawodem informatycznym i pozwolę komuś kto się zna na tym i odpowiada za swoje słowa w tym programie. Pozwolę mu dzielić się tymi informacjami i je zaakceptuję. Proszę was ludzie... nie cytujcie kodeksu, nie powołujcie sie na konwencje wiedeńską, nie mówicie, że co WORD i egzaminator to inne zdanie, nie powołujcie sie na ludzi z jakiś blogów czy innych forach lub społecznościówek. Gdyby ktoś wmawiał mi jako informatykowi, że JavaScript to to samo co Java to by mnie szlag trafił. Dlatego współczuje Panu Dworakowi jednocześnie namawiam was - tych którzy usilnie starają się przekonać wszystkich że ich zdanie jest bardziej prawdziwsze - ogarnijcie się. Są rzeczy z którymi można dyskutować, można mieć inne zdanie. Na litość boską dyskutujecie o tym, że na przykład skręcając w prawo nie zmieniacie kierunku bo jedziecie drogą główną z pierwszeństwem... i to jeszcze zamiast gdzieś na jakimś posiedzeniu naradzie która mogłaby taki stan rzeczy zmienić. To na UA-cam... tragedia. Już nie mówię o innych forach blogach... tam już wolę się nie zapuszczać bo zapewne jeszcze większy ferment niż tutaj
liczy się faktyczna wiedza, a nie to, że ktoś się czymś zajmuje zawodowo, bo to nie przesądza, że nie jest głupi i rozumie zagadnienie. Pan Dworak wielokrotnie wykazał swoją niekompetencję i nie muszę pracować w WORDzie 10 lat, żeby to wytknąć - w tym odcinku ma racje co do rond, co do pierwszeństwa łamanego jest problem który wymaga szerszego wykładu. A takich ludzi jak Ty, którzy boją się cokolwiek zakwestionować i wytknąć błąd innej osobie tylko dlatego, że ona się tym zajmuje po prostu się boję - na takich miękkich fajach narodził się faszyzm i nazizm - polecam przeanalizować eksperyment MIlgrama - Ty byś usmażył gościa, bo "ekspert" by Ci tak mówił - dramat
Nie przesadzamy też w drugą stronę. Ja nie chciałem powiedzieć, że jak ktoś powie skacz to ja skoczę. Ale rozumiecie, że jeżeli ktoś się tym zajmuje bo to jego praca to troszkę ma szersze pojęcie (są wyjątki jak zawsze, typu właśnie tacy zarozumiali znawcy). I też nie chce powiedzieć że nie można kwestionować zdania Dworaka. No ale jeżeli prawo nie jest jednoznaczne to trzeba podjąć takie kroki żeby było. W końcu od czegoś są tamci ludzie którzy biorą za to pieniądze. Tylko, że za taką zmianą musi być duża ilość osób
Kiedy Dworak udowodnił swoją niekompetencje? Odpowiem nigdy. Pomijając, że na pewno przygotowuje się trochę do programu i siedzi w tej branży już wiele lat na pewno nie pozwoliłoby sobie na kompromitacje. Zawsze znajdą się tacy co będą się z nim spierać, ale ten Szanowny Pan nie rzuca słów na wiatr, zawsze to czymś podpiera. Brak zrozumienia co do przepisów i wyjaśnień pana Dworaka nie świadczy, że jest niekompetentny. Ale Polacy to w większości dumny naród i nie lubi jak się ich poucza co świadczy o ich głupocie.
4:24 majac wlaczony kierunkowskaz, myli pan osoby wyjeżdżające na rondo ze zmienia pan pas ruchu. A przeciez kierunkowskaz jest dla innych nie dla nas. Po jaka cholere wlaczac lewy kierunek jak za wysepka i tak go nie widza.
Niestety, ale dla mnie takie "rondo" jak z 2:48 to jest babol prawny. To nie jest rondo. Nie ma tam ruchu okrężnego. Pan Marek zresztą też wskazuje, że nie jest tego typu oznaczeń zwolennikiem. To jest po prostu skrzyżowanie z wyspą. I tak to trzeba traktować. Ktoś niepotrzebnie postawił znak wskazujący, że to rondo. Rondo ma swoją specyficzną organizację ruchu. Ronda turbinowe również, mimo że wprowadzają takie oznaczenia, które wymuszają na niektórych pasach przejazd w konkretnym kierunku (ale traktowany jako opuszczenie ronda i wymagają użycia prawego kierunkowskazu). Niemniej ruch okrężny jest tam obecny. Nie utrudniajmy życia. Ronda róbmy w specyficznych sytuacjach i zostawiajmy im specyficzną organizację ruchu. Wszystko inne traktujmy jak skrzyżowania. Będzie kierowcom łatwiej.
Powiem szczerze, że też tak kiedyś myślałem. Teraz jednak widzę, że to oznaczenie w wielu przypadkach się sprawdza. Pierwszeństwo ma w tym wypadku każdy kto znajduje się na "rondzie". W niektórych miejscach jest to potrzebne gdyż takie skrzyżowania korkowałyby się. Z drugiej strony można by było zastąpić takie skrzyżowanie światłami bądź drogą podporządkowaną oraz z pierwszeństwem. Nie znam tego miejsca więc w stosunku do niego nie mogę się odnieść. Jednak doświadczenie mówi mi, że ronda pozwalają na szybsze rozładowanie korków niżeli światła.
Al;eż jest to skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Ludzie mylą 2 pojęcia z 2 aktów prawnych: - skrzyżowanie o ruchu okrężnym z PoRD - rondo z prawa budowlanego. To pierwsze nie musi mieć okrągłego czy owalnego kształtu. Musi natomiast umożliwioać jazdę "w kółko", czyli mieć jezdnię zapętloną. To drugie natomiast musi być okrągłe lub owalne.
Rondo nie powinno umożliwiać jazdę w kółko, ale wymuszać tę jazdę. I w tym jest problem. Wjeżdżając na rondo mam po nim jeździć do skutku, czyli do jego opuszczenia. A nie jechać prosto, w lewo, w prawo. Mam wjeżdżać i je opuszczać. To jest świetna zasada. Wprowadzanie innych oznaczeń czy też innych interpretacji (nawet obowiązujących) to rozmywanie istoty ronda.
Jest to jakiś argument. Niemniej być może wprowadzenie świateł czy ronda turbinowego o klasycznej organizacji ruchu dawałoby taki sam/lepszy efekt. Tutaj mam wrażenie, że poszli po linii najmniejszego oporu. Zwykłe skrzyżowanie z wyspą plus pierwszeństwo domyślne dla rond.
9:15 - no tak, ale tam jest przecież przerywany pas, czyli jest to zmiana pasa ruchu a w jakimś odcinku było mówione, że zmieniając pas ruchu musimy kierunkowskaz używać. To jak to w końcu jest? Pytam zupełnie poważnie, bo sam zawsze tak jeżdżę i uważam, że użycie kierunkowskazu opuszczając drogę z pierwszeństwem i zmieniając pas ruchu jest konieczne.
Tutaj przerywana linia tyczy się wyznaczenia drogi z pierwszeństwem. Jest to moim zdaniem błędne oznaczenie, ponieważ jadąc prosto w drogę podporządkowaną teoretycznie jesteśmy na tym samym pasie ruchu więc przerywana linia jest tutaj bardzo myląca. Pisząc teoretycznie mam na myśli to, że tutaj jest skrzyżowanie i każdy zamiar jazdy w drogę prosto nie jest zmianą kierunku jazdy oraz pasa ruchu. Dopiero skręcanie (w lewo bądź prawo) mianuje się zmianą kierunku jazdy oraz pasa ruchu.
No tak, ale w 3:47-3:54 po lewej stronie widzimy też są takie same linie przy zjeździe z ronda. I wtedy kierunkowskaz włączamy bo przez nie przejeżdżamy i zmieniamy pas ruchu, tak samo jak w 9:15. Może po prostu oznakowanie w 9:15 jest zrobione w sposób nieprawidłowy?
Dużo bzdur pojawia się tu w komentarzach. A fakty są takie: 1. Skrzyżowania o ruchu okrężnym jest to specjalny rodzaj skrzyżowań, zdefiniowany w prawie, a dokładnie w §36.1 Rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych. 2. Na takim skrzyżowaniu ruch pojazdów odbywa się dookoła wyspy w jednym kierunku wskazanym na znaku C-12. Każdy pojazd jadąc wokół wyspy zobowiązany jest mieć właśnie taki kierunek jazdy. 3. W związku z definicją z powyższego punktu pojazd jadąc dookoła wyspy nie zmienia kierunku jazdy i nie używa kierunkowskazu , a zmienia kierunek jazdy dopiero przy opuszczaniu ruchu okrężnego i w zwiazku z art 22.5 zobowiązany jest do sygnalizowania takiego zamiaru. 4. W Polsce jest cała masa patologicznych, nieprawidłowo oznakowanych skrzyżowań z sygnalizacją świetlną, które zostały oznaczone znakiem C-12 w sposób bezprawny. To od nich zaczęła się błędna "warszawska" interpretacja jazdy po skrzyżowaniach o ruchu okrężnym, jakby były zwykłymi skrzyżowaniami.
nie pisz juz wiecej bzdur i zapamietaj ze sygnalizacja swietlna ma pierwszentwo i gdy nie dziaia to stosujesz znaki pionowe i te znaki sa tam wlasnie po to zebys wiedzial jak masz sie poruszac gdy nie bedzie dzialac sygnalizacja swietlna pozdrawiam
Cabała: Próbujesz udawać mądrego, a nawet niewiesz, że sygnalizacja ma pierwszeństwo, ale tylko przed znakami regulującymi pierwszeństwo. C-12 obowiązuje nadal. Zresztą to nie sygnalizacja jest tu problemem, tylko to, że geometria i oznakowanie skrzyżowania jest nieprzytosowane do ruchu okrężnego określonego w §36.1.
Ale jedziemy na skrzyżowaniu na wprost. na wprost to na wprost.Na zwykłym skrzyżowaniu p. równorzędnym jadąc na wprost nic nie sygnalizujemy. Tu jest tak samo. Bo co jeśli było by skrzyżowanie gdzie łamane pierszeństwo było by np. w lewo a była by też możliwość skrętu w prawo ? To jeśli włączymy prawy kierunek to wg. Twojej teorii jedziemy na wprost czy w prawo ? (08:05) . Czyli czy jedziemy z drogą z pierwszeństwem czy nie to włączamy kierunkowskaz. jedziemy na wprost,nie włączamy kierunkowskazu.
Zmieniamy kierunek jazdy gdy skręcamy. Więc gdy w lewo to włączamy w lewo - nie zależnie od tego czy mamy tam drogę z pierwszeństwem czy nie. Jeśli jedziemy na wprost (prosto) na skrzyżowaniu to nie włączamy kierunku. Proste ? Włączamy kierunek w lewo nawet jeśli droga z pierwszeństwem nas tam prowadzi bo jeśli na skrzyżowaniu mielibyśmy opcje jazdy prosto a nie włączamy kierunku (a chcemy skręcić w lewo) to jedziemy nie czytelnie i inny użytkownik drogi nie wie co chcemy zrobić (powinien pomyśleć że jedziemy prosto) a gdy my skręcimy w lewo to stworzymy zagrożenie i może dojść do kolizji.
Powiem tak art.22 pkt5 - "Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru."Jeśli jedzie Pan po krętej drodze to nie zmienia pan kierunku jazdy bo jedzie Pan z jedynym możliwym niejako narzuconym kierunkiem.Zmiany kierunku jazdy nie dokonuje droga tylko kierujący.I on albo jedzie w prawo albo w lewo albo prosto albo zawraca.Jeśli droga skręca sama z siebie bo jest kręta to nie zmieniamy kierunku jazdy.Nie wyobrażam sobie jechać po krętej drodze gdzieś w górach używając cały czas kierunkowskazów.(przecież ja cały czas jadę na wprost).Kluczem do sukcesu jest tutaj rozróżnienie ",zakrętu" a "skrzyżowania".Na zakręcie nie zmieniamy kierunku jazdy więc kierunkowskaz jest zbędny.Na skrzyżowaniu zmieniamy kierunek jazdy,chyba że jedziemy prosto.I teraz przechodzimy do clou całego zagadnienia. Nawet jeśli przejeżdżamy po skrzyżowaniu drogą z pierwszeństwem i podczas tego przejazdu zmieniamy kierunek jazdy to taka zmiana musi zostać zasygnalizowana kierunkowskazem. Mam nadzieje ,że pomogłem.
Jadąc po rondzie klasycznym,jedziemy w jedynym możliwym, narzuconym kierunku - (zresztą tak jak po krętej drodze). Natomiast na skrzyżowaniu , jak to na skrzyżowaniu mamy więcej opcji. Bo możemy na skrzyżowaniu skręcić np. w prawo w lewo - (nie mamy narzuconego jednego kierunku jazdy jak na rondzie klasycznym). Skręt na skrzyżowaniu w innym kierunku niż jechaliśmy wcześniej jest zamianą kierunku jazdy. Zmianę kierunku należy zasygnalizować kierunkowskazem. Nic w kodeksie nie ma o tym ,że skoro droga jest z pierwszeństwem to możemy nie włączać kierunkowskazu nawet gdy zmieniamy kierunek - (gdy jedziemy w lewo/prawo).To ,że droga którą się poruszamy (załóżmy przy skręcie w lewo) ma pierwszeństwo to nie ma żadnego znaczenia bo i tak ZMIENIAMY kierunek jazdy. Wróćmy do sytuacji z 08:25 . Proszę popatrzyć sie na ten znak. I teraz tak. Nie chcąc zmienić kierunku jazdy musimy jechać na skrzyżowaniu na wprost. Bo jazda na wprost na skrzyżowaniu nie jest zmianą kierunku. I teraz dochodzimy do sedna sprawy. załóżmy że jedziemy na tym skrzyżowaniu w lewo (drogą z pierwszeństwem). I załóżmy ,że nie włączamy lewego kierunkowskazu. Auto wyjeżdżające z naszej prawej chcące skręcić w swoje lewo pomyśli - ("mhmmmmm. Brak kierunkowskazu to facet jedzie prosto ,z mojej prawej pusto to jadę ) I może dojść do kolizji.Dlatego zostanę przy kodeksie który nic nie mówi o żadnych wyjątkach mówiących że nie włączamy lewego kierunkowskazu/prawego na skrzyżowaniu jeśli tak przebiega droga z pierwszeństwem.Czasami się to udaje - nie przeczę, ale tylko na skrzyżowaniach gdzie nie ma tej opcji jazdy na wprost. Reasumując - zmiana kierunku jazdy jest wtedy gdy skręcamy w innym kierunku niż jechaliśmy wcześniej . Zmianę kierunku należy zasygnalizować kierunkowskazem ZAWSZE. a na rondzie klasycznym tego kierunku jazdy nie zmieniamy bo jedziemy zgodnie ze znakiem C12 - (jedny ,możliwy i narzucony). Na skrzyżowaniu nie zmieniamy kierunku jazdy wtedy i tylko wtedy gdy jedziemy na nim prosto, każdy inny manewr jest zmianą kierunku jazdy którą należy zasygnalizować nie zależnie od tego czy droga ta ma pierwszeństwo czy nie.Sytuacja z opisanego skrzyżowania różni się od ronda klasycznego tym ,ze skoro jadąc w okół ronda nie zmieniamy kierunku jazdy to tak jak byśmy jechali cały czas na wprost,wygiętym torem jazdy w okół wyspy. Na skrzyżowaniu wtedy kiedy skręcamy to nie jedziemy na wprost,a jak nie jedziemy na wprost to zmieniamy kierunek jazdy. I wtedy to musimy zasygnalizować - nie zależnie od tego czy droga którą się poruszamy ma pierwszeństwo czy nie. Chyba ,że na tym skrzyżowaniu pojedziemy prosto to nie zmieniamy wcześniejszego kierunku jazdy i jedziemy prosto bez kierunkowskazu.Mam nadzieje ,ze pomogłem :D
Chyba nie do końca się zrozumieliśmy. Rondo to jedno skrzyżowanie a nie 4 skrzyżowania.(jeśli oczywiście mówimy o rondzie 4 wlotowym).Jazda w okół wyspy to jazda "jak by cały czas na wprost" wygiętym torem jazdy a nie jazda drogą zmieniając swój kierunek (bo wg. wojewódzkiego sądu administracyjnego jeżdżąc w okół wyspy nie zmieniamy kierunku jazdy). gdybyśmy zmieniali kierunek jeżdżąc w okół ronda to byśmy włączali lewy kierunkowskaz -oczywiście cały czas mówimy tu o rondzie klasycznym. Poza tym na skrzyżowaniu mamy drogę dwu kierunkową.Na rondzie klasycznym tego problemu nie ma co na skrzyżowaniu bo mamy znak C12 z narzuconym kierunkiem ruchu,jedziemy cały czas na wprost dopóki nie zmienimy kierunku jazdy zjeżdżając z ronda tym samym skręcając w prawo i nic nas nie obchodzi. Natomiast na skrzyżowaniu nie mamy narzuconego kierunku jazdy. Możemy pojechać gdzie nam się żywnie podoba - prawo/lewo prosto. No i zmiana kierunku jazdy na inny niż kierunek w którym jechaliśmy wcześniej jest zmianą którą trzeba zasygnalizować nawet jeśli droga po której jedziemy ma pierwszeństwo bo to nic nie zmienia bo i tak zmieniamy kierunek jazdy.Ja osobiście nie widzę żadnego powodu dla którego na normalnym skrzyżowaniu zamiar skrętu w lewo czyli zamiar zmiany kierunku jazdy mamy zasygnalizować a na skrzyżowaniu z pierwszeństwem już nie. Kodeks o tym nic nie mówi i tego się będę trzymał. W szczególności że nie włączenie lewego kierunkowskazu lub jego włączenie błędne może być przyczyną stłuczki.
Co jeśli chcemy zjechać z ronda lewym pasem (wewnętrznym) jeśli jest taka możliwość ? Jak włączymy prawy kierunek, to sygnalizujemy jednocześnie zjazd z ronda i zmianę pasa ruchu, a przecież nie chcemy zmieniać pasa ruchu i przez to możemy wprowadzać w błąd kierowców jadących za nami. Może mi ktoś wyjaśnić co w tej sytuacji zrobić ?
Mamy rondo bez sygnalizacji świetlnej. Zajmuję pas ze strzałką w lewą stronę i włączam lewy kierunek. Jadę i mijając drugi zjazd (na wprost), zmieniam kierunek na prawy sygnalizując w ten sposób, że będę opuszczał rondo najbliższym zjazdem (trzecim), ale migam jadąc pasem wewnętrznym (lewym). Migając w prawo opuszczając rondo mogę wprowadzać w błąd ludzi, którzy mogą to rozumieć jako chęć zmiany pasa na prawy - zewnętrzny jednak ja sygnalizuję zjazd z ronda, a chcę z niego zjechać lewym pasem, bo np. prawy za skrzyżowaniem się kończy. Wniosek jest taki, że świadomie/nieświadomie sygnalizuję dwa manewry, no bo jak inaczej ? Chodzi o rondo w Lublinie, dla zainteresowanych mogę napisać jakie.
Dzięki Ci za wyczerpującą odpowiedź. Chodziło mi o skrzyżowanie na alei Wincentego Witosa, wjazd na wiadukt, wyjazd 3 zjazdem. Jest tam możliwość zjazdu jednym z dwóch pasów.
Zajmuję pas ze strzałką w lewo i włączam lewy kierunek, skręcając w lewo i zajmując pas poprzeczny (opuszczę nim skrzyżowanie) wyłączam lewy kierunek i nie włączam prawego. Skrzyżowanie opuszczam możliwie najbliższą drogą czyli tutaj lewym pasem tak, jak prowadzi mnie linia przerywana. Można co prawda od razu zająć prawy pas, ale bezpieczniej jest to zrobić za skrzyżowaniem, aby nie zajeżdżać komuś drogi i upłynnić ruch na rondzie. Tak będzie poprawnie ?
Jeśli masz nakazane przez znaki kierunki jazdy to nie wrzucasz kierunku przy wyjeździe. Jeśli nie masz nakazanych kierunków ruchu, to masz obowiązek zmienić pas na prawy, przed wykonaniem skrętu w prawo (zjazdu z ronda).
A tu film z nauki jazdy z Lublina: ua-cam.com/video/SpVbQ9xEiLI/v-deo.html - zgodnie z tym co mówi pan Dworak, przed pierwszym rondem nie powinno być strzałek kierunkowych, a kursantka nie powinna używać lewego migacza (albo i powinna - strzałka kierunkowa do tego zobowiązuje...), a na drugim rondzie, instruktor nie powinien kazać włączyć kierunkowskazu zjazdowego... niestety, wiem, że są one w tamtejszym WORDzie wymagane
06:27 - "To co się mówi w Ośrodkach Ruchu Drogowego jest nieprawdziwe (...)" -- WHAAAT ?! Mówiła to osoba która EWIDENTNIE była pijana LUB osoba z autyzmem (chodzi mi o "chwilowe zaburzenie pracy mózgu") LUB "osoba, która ma problemy z Alzheimerem" :) PS. To właśnie przez tak GŁUPIE UMYSŁOWO osoby są problemy na skrzyżowaniach z "łamanym pierwszeństwem" bo zamiast ułatwiać to UTRUDNIAJĄ sprawne przejechanie przez tego typu skrzyżowanie. CO GORSZA nawet jeśli taki PAJAC nie żyje kierunkowskazu zgodnie z zamiarem pokonania skrzyżowania, nie poniesie winy jeśli POJEDZIE zgodnie z tym co pokazuje znak - i to mimo nagrania video. Może czas wprowadzić poprawkę do Przepisów Ruchu Drogowego że NALEŻY WŁAŚCIWIE UŻYĆ KIERUNKOWSKAZU w innym przypadku (gdy ma się nagranie z wideo-rejestratora) to sprawcą jest osoba która niewłaściwie poinformowała (poprzez sygnały świetlne) pozostałych uczestników ponosi winę, a nie osoba jadąca z drogi podporządkowanej nawet jeśli ta starała się jechać przepisowo tylko trafiła na osobę która nie użyła kierunkowskazu?
Ciągle brak konkretnej definicji niesławnej zmiany kierunku ruchu. Czemu wjazd na rondo nie jest zmiana kierunku ruchu? Przecież kręcę kierownica w prawo i fizycznie mogę jechać w lewo - pod prąd. Zgodnie z taką definicja (poprzednie filmy) przy wjeździe na rondo powinienem migać w prawo, bo kręcę kierownica w prawo.
bo jeżeli "rozwiniesz" rondo robiąc z niego prostą to nie ma skrętu w prawo i nie ma fizycznej możliwości skręcić w lewo. Rondo z wyjątkiem turbinowych to nic innego jak zapętlona prosta
Na zakręcie też kręcisz kierownicą a nie używasz kierunkowskazu. Na rondach na których nie ma oznaczeń pionowych i poziomych kierunkowskaz używamy w momencie kiedy z ronda wyjeżdżamy, ze względu na to, że dopiero wtedy zmieniamy kierunek jazdy. Jest to moim zdaniem trochę głupie, bo tak naprawdę możemy jechać w lewo z prawego pasa co w przypadku kolizji z samochodem jadącym lewym pasem na wprost jest winą kierującego po lewej stronie (jeżeli wjeżdżamy w tym samym miejscu). W przypadku gdzie na rondach mamy oznaczenie poziome i pionowe w których kierunkach możemy jechać z danego pasa ruchu musimy użyć kierunkowskazu w celu zasygnalizowania kierunku jazdy.
Adam co ty sie tak uczepiles tego kierunkowskazu przy kreceniu kierownica. Sygnalizuje sie zmiane kierunku, albo pasa ruchu, a nie przekrecenie kierownica. Pamietaj tez, ze kierunkowskaz dziala albo nie, wiec nie jest doskonaly i niektorych sytuacji nie da sie jasno zasygnalizowac. Np jesli na zwyczajnym skrzyzowaniu zawracasz, to i tak sygnalizujesz to tak samo jalbys skrecal w lewo. Proponuje wiec odpuscic sobie rozwazania jad tym jak zasygnalizowac manewr ktory bedzie zlamaniem zasad ruchu drogowego
Zmiana kierunku ruchu to to, co pozostanie po usunięciu zmiany pasa ruchu z oddziału 4 ustawy PoRD ("Zmiana kierunku jazdy lub pasa ruchu"). To co pozostaje, to "skręt w lewo", "skręt w prawo" oraz "zawracanie". Sygnalizacja, według prawa, ma być czytelna: jak widzę prawy kierunkowskaz, to spodziewam się, że kierowca za chwilę skręci w prawo (lub zmieni pas na prawy). Jak lewy, to wprost przeciwnie.
Proszę powiedzieć, jak prawidłowo należy opuścić to rondo www.google.pl/maps/@53.0153097,18.6192632,3a,75y,3.4h,77.84t/data=!3m6!1e1!3m4!1sXPHuWuRPR0x1P7sWWbd81Q!2e0!7i13312!8i6656 chcąc pojechać na wprost w ulicę Jana Sobieskiego nie wprowadzając w błąd kierowców wyjeżdżających z ulicy Ludwika Waryńskiego z prawej strony? Jest to klasyczne rondo, tak więc kierunkowskaz zjazdowy jest konieczny.
PS. W moim odczuciu brakuje na tym rondzie dodatkowego pasa do skrętu w prawo, który mógłby załatwić problem choć częściowo, ale odnoszę się w tym przypadku do istniejącej sytuacji.
Powinno się włączyć kierunkowskaz na wysokości ostatniego zjazdu w który nie jedziemy, czyli tej uliczki bez nazwy i dbać o wyłączenie go jak tylko pierwsze koło będzie poza rondem.
+1 Tak jeżdżę i tak mówię innym, ale nadal istnieje duże ryzyko, że ktoś źle odczyta kierunkowskaz jako chęć skrętu w prawo i dojdzie do kolizji, a wina będzie po stronie wyjeżdżającego z prawej strony. Na szczęści mi jeszcze się to nie przydarzyło. Podałem to rondo bardziej jako przykład, że teoria jedno, a praktyka i rozkład niektórych dróg swoje, a rzeczony zjazd z ronda należałoby przebudować.
Zjeżdzając z tego ronda w ulicę Jana Sobieskiego, kierunkowskaz powinno się włączyć zaraz po minięciu zjazdu w ulicę Ludwika Waryńskiego by niewprowadzać innych kieowców w błąd i niezwłocznie go wyłączyć po zjechaniu z ronda. Informacje od instruktorów nauk jazdy C+E, na egzaminie CE również tak zrobiłem i było wszystko dobrze.
dziwny wyjazd, ja jadąc zewnętrznym pasem robiłbym tak(ze względu na brak oznaczeń): -jadąc dalej po rondzie lewy kierunkowskaz -jadąc prosto na Sobieskiego bez kierunkowskazu -jadąc w lewo na Ludwika z prawym kierunkowskazem co nie zmienia faktu że wyjazd jest źle oznaczony(w ogóle nie oznaczony), więc bezpiecznie nie jest, każdy będzie jeździł po swojemu co może doprowadzić do wypadku, ten wyjazd powinien być oznaczony np. dodatkowym pasem dla skręcających w prawo
W tej drugiej sprawie problemem jest tabliczka T-6 gdzie plagą jest źle pokazany układ skrzyżowania np. jest skrzyżowanie na zakręcie który idzie w lewo i z prawej podporządkowana a na tabliczce jest zamiast zakrętu złamana w lewo droga z pierwszeństwem. Dobitnym przykładem jest też właśnie to pokazane 7:46 . Tam jest pewnego rodzaju łącznica/obwodnica tego skrzyżowania która od niego jest oddzielona wysepką to co mówił żeby nie nazywać zakręt ale jeszcze na dodatek są tam dalej widać znaki OSTRY ZAKRĘT i tego odcinka nie ma na tabliczce T-6.To jest kolejny absurd drogowy i kolejny brak obiektywizmu Pana Dworaka.Gdyby opierać się tylko na oznakowaniu pionowym tak jak to raz robił na rondzie Barei ua-cam.com/video/_CUl-4vBztc/v-deo.html to pierwszeństwo wygląda tak: jdzie się prosto a nie odbija się w lewo i na skrzyżowaniu skręca się w lewo i potem odbija się w prawo-tak wg tabliczki T-6 wygląda odcinek z pierwszeństwem na tym skrzyżowaniu.
DawidS nie było Ci szkoda czasu na pisanie tylu bzdur? Od kiedy to znak „kształtuje” przebieg dkrzyżowania? To tylko graficzny schemat z przebiegiem pierwszeństwa.
Sygnalizowanie jazdy w lewo na każdym rondzie powinno zostać przywrócone, ułatwia to wjazd oczekującym ponieważ wiemy jaki zamiar ma auto nadjezdzajace z lewej a tak niestety zjeżdżający w prawo często sygnalizują to w ostatniej chwili lub wcale a my nie mamy już szansy na wjazd dotyczy to szczególnie dużych aut z przyczepami na średnich i dość szybkich rondach
Nie nie. Nie przywrócić Lewy kierunkowskaz tylko nauczyć kierowców za wczasu włączać prawy kierunek przed zjazdem. Wtedy Lewy już nie jest do niczego potrzebny na klasycznym rondzie.
7:14 Przecież tutaj znaki poziome pokazują że droga "zakręca" w lewo. Tutaj nie włączanie kierunkowskazu przy skręcaniu to nie dlatego że jadę cały czas po drodze z pierwszeństwem tylko dlatego że w tej sytuacji nie zmieniam w żaden sposób pasa ruchu, więc kierunkowskaz jest niewskazany. To jest ten sam powód dla którego nie włączamy lewego kierunkowskazu podczas okrążania ronda klasycznego. To nie ja zakręcam w lewo, to droga zakręca, a ja jadę prosto tak jak droga mnie prowadzi. A jeżeli moja logika jest nieprawidłowa, to dlaczego organizator ruchu tak właśnie rozrysował to skrzyżowanie (to w 7:14)
Organizator ruchu rozrysował drogę z pierwszeństwem, która zakręca oraz drogę podporządkowaną tworząc skrzyżowanie. Więc jeżeli mamy skrzyżowanie dróg i zmieniamy kierunek jazdy (tutaj zmieniamy kierunek jazdy w lewo) mimo, że jedziemy ciągle po drodze z pierwszeństwem należy użyć kierunkowskazu.
Nie potrafisz dobrze zinterpretować czy rozpoznać tego czy zmieniasz kierunek jazdy? Jest na to prosty sposób: wyobraź sobie to sporne miesce na drodze bez jakiegokolwiek oznakowania, i wtedy powiedz czy jadą tam gdzie chcesz zmieniasz kierunek jazdy, czy nie. Oznakowanie to podanie kto ma pierwszeństwo. Kierunek jazdy nie ma z tym nic wspólnego.
+iowa406 Ah, dzięki, właśnie w tej sytuacji to to oznakowanie poziome drogi mnie myliło a nie znak pierwszeństwa. Ale w takiej sytuacji to dlaczego na rondach nie używa się lewego kierunkowskazu przy okrążaniu ronda? To przecież w takim razie też jest zmiana kierunku jazdy w lewo.
Tak się akurat składa że zdaję właśnie prawo jazdy i bardzo dobrze mi idzie, dziękuję bardzo :) A z tym artykułem jest takim problem że nigdzie nie ma zdefiniowane co to jest "kierunek jazdy" i "zmiana kierunku jazdy". I nie możesz powiedzieć że to jest poprostu fizyczna zmiana kierunku jazdy, bo to by czyniło każdy łuk czy zakręt bez skrzyżowania również zmianą kierunku jazdy, co by wymuszało użycie kierunkowskazu w tych sytuacjach. Moim zdaniem najsensowniejszą definicją kierunku jazdy jest poprostu jazda wzdłuż pasa ruchu czy drogi którą podążamy.
Czy ty gościu widzisz, że te drogi przecinają się na znaku pod kątem prostym czy nie? Czy gdyby była tam droga w prawo, to jazdę prosto też sygnalizowałbyś kierunkowskazem w prawo? Wystarczy włączać kierunkowskaz zgodny z kierunkiem jazdy i wszystko jest proste. Weź się zastanów bo potem takie osiołki ruszają na drogę i powodują wypadki.
Pan Dworak swoje wypowiedzi na temat rond opiera na orzeczeniach sądu..... To sądy też w takich kwestiach wg. Ciebie się mylą ? Jeżdżę jak Pan Dworak i stosuje jego interpretacje. P.Dworak ma racje a nie uważam się za pajaca.Uważam za pajaca takich co nie mają wiedzy, a nie dają sobie przetłumaczyć czy to przez wiedzę jakiegoś eksperta jak P. Dworak czy to nawet przez wyroki sądów.
Co w tym takiego trudnego? Na klasyczne ronda wjeżdżamy bez kierunkowskazu a wyjeżdżamy z włączonym prawy kierunkowskazem. Na rondzie kierunkowym ze strzałkami na wprost i w prawo wjeżdżamy bez kierunkowskazu i jazda na rondzie bez kierunkowskazu lewego bo jedziemy zgodnie ze strzałką a wyjeżdżamy z włączonym prawym kierunkowskazem bo tak nakazuje strzałka. Na rondzie kierunkowym ze strzałkami w lewo i na wprost wjeżdżamy bez kierunkowskazu chyba, że jedziemy w lewo na rondzie to lewy kierunek bo tak nakazuje strzałka i wyjeżdżamy bez kierunkowskazu bo tak nakazuje strzałka na wprost przy wyjeździe a debile często włączają prawy kierunek co jest oznaką debilizmu.
"ale dlaczego włącza Pan prawy jadąc prosto", na pewno tak napisałem na rondzie kierunkowym przy strzałce na wprost? Proszę, przeczytaj jeszcze raz to co napisałem.
Stwórzcie jeszcze 12 rodzai rond i 50 reguł. A potem zostawiajcie parę egzemplarzy instrukcji przejazdu przed każdym z nich. I dziwcie się, że słabsi kierowcy głupieją, a lepsi ignorują.
Uczenie takich interpretacji doprowadza tylko do wprowadzania innych użytkowników drogi w błąd i skutecznie do zagrożenia w bezpieczeństwie ruchu. Kierunek ronda jest jest jasny a wjazd z ronda sygnaizujmy kierunkowskazem w prawo. Dodatkowo sygnalizujemy o ile jest dopuszczona, zmianę pasa przy rondzie z kilkoma pasami. Proste
Roman O. Art 22. Wyjazd z ronda jest zmianą kierunku ruchu na skrzyżowaniu ( w tym przypadku okrężnym ). Taki manewr należy uprzedzić włączonym prawym kierunkowskazem. Lewy kierunkowskaz nie jest podyktowany żadnym przepisem, chyba, że dotyczy zmiany pasa ruchu.
Roman O. Po co komplikować proste zasady ruchu drogowego? Takie mieszanie w głowach kierowców prowokuje tylko zagrożenie na drodze. Tym bardziej, że te pseudoprzepisy, które wydają się przepisami są podzielone na zwolenników i przeciwników. Od 30 lat jeżdżę zgodnie z ustawą o RD I nie mam z tym problemu. Nie wprowadzam innych uczestników ruchu w błąd a moja sygnalizacja kierunkowskazami nie prowokuje pozostałych kierowców do kolizji.
Roman O. Skoro nie pojmujesz podstaw art 22 o zmianie kierunku jezdy przy wyjeździe z ronda bez względu na to czy jest to wyjazd z prawej, lewej czy na wprost. Opuszczenie ronda zawsze pozostanie skrętem w prawo wymagającym włączenie kierunkowskazu. Masz wybitny kompleks posiadania racji. Teraz to ostatni post. Są w życiu ciekawsze rzeczy niż pisanie komentarzy.
Moim zdaniem jest to zbyt skomplikowane - żaden kierowca nie będzie nigdy docentem w dziedzinie ruchu drogowego, bo po co? Przepisy są dla ludzi, a nie utrudniania życia, potrzeba wielkich zmian: albo włączamy kierunkowskazy albo nie - bez względu na rodzaj ronda. Czy przepisy w Polsce są naprawdę zrobione dla policji i nabijania pieniędzy do budżetu? Absurd!
ja wam coś powiem. Problem polega na tym, że większość z was zamiast przeczytac kodeks drogowy, wypowiada co raz to głupsze wypowiedzi i pytania myśląc, że przepisy ruchu drogowego można poznać w miesiąc nauki. W waszych pytaniach są takie błędy, że ręce opadają. Wszyscy jesteście codziennie przy głupkowatych komputerach, telefonach, smartfonach i innych gów....ale, żaden z was nie weźmie kilku dobrych kodeksów z komentarzem i książek Nauki Jazdy kat B. do ręki bo paży was to jak diabła święcona woda.
Zmiana kierunku jazdy wynika z subiektywnej oceny sytuacji drogowej przez kierowcę CHYBA, że ta zmiana, wynika ze ZNAKU. Skrzyżowanie z łamanym pierwszeństwem JEDNOZNACZNIE pokazuje, kiedy skręcimy = zmienimy kierunek jazdy i MUSIMY 'migać' a kiedy jedziemy prosto i 'migać' nie musimy. Jadąc prosto nie zmieniamy pasa ruchu ale od czoła WJEŻDŻAMY na pas nowy, na którym, z tyłu, nie ma innych pojazdów, bo to jest tego pasa POCZĄTEK.
a jak mam się zachować na takim rondzie www.google.pl/maps/@53.4026543,14.5016399,3a,45.3y,13.86h,73.9t/data=!3m6!1e1!3m4!1s_imMwEJqzPNHcLtEQ-Dg5g!2e0!7i13312!8i6656
Z lewego pasa wjazdowego na lewy na rondzie, z prawego na prawy. Można też oczywiście wjechać na środkowy pas, tyle tylko że w sytuacji gdy oba pojazdy chcą zająć pas środkowy obowiązuje zasada prawej ręki. Na końcu oczywiście zjeżdżamy na wyjeździe z pasa prawego, ewentualnie zjeżdżając z dwóch innych ustępujemy pierwszeństwa tym z prawej.
JaMłasica, nie zgadzam się z tym że przy wjeździe na środkowy obowiązuje zasada prawej ręki. Pan Dworak o tym wielokrotnie mówił (np przy okazji omawiania skrętów z dwóch pasów, w lewo czy też w prawo, do 3 pasów) , przy wjeździe na środkowym nie ma zasady pierwszeństwa, zarówno lewy jak i prawy pas może tam wjechać wzajemnie się obserwując.
Skręć W Lewo, AnteksHD JaMłasica miał/a chyba to na myśli, że jeśli ten z prawego i ten z lewego zechcą wjechać na środkowy i dojdzie do kolizji, to sprawcą będzie ten z lewej (a nie to, że któryś z nich może lub nie wjechać na środkowy).
Z powodu oznakowania poziomego. Twój lewy kierunkowskaz na wewnętrznym pasie pozwoli wjechać na zewnętrzny pas kierowcy po Twojej prawej stronie. Jeśli go nie włączysz, musi stać, bo w jego ocenie zamierzasz zjechać ze skrzyżowania.
Przed rondem turbinowym znaki poziome określają kierunek jazdy więc nie ma żadnego powodu do włączania kierunkowskazu przed wjazdem. Kierunkowskaz obowiązkowo, zawsze podczas zjazdu. Przed zwykłym rondem logika i kultura sugeruje zasadność stosowania kierunkowskazu przed wjazdem na rondo w celu upłynnienia ruchu.
ua-cam.com/video/VhWG0ZjXHQM/v-deo.html I co Pan na to, ten instruktor źle uczy? Przecież młody kierowca tak nauczony, myśli że tak trzeba i potem ma mętlik w głowie.
I tak robi się burdel. Na egzaminie na prawko znalazłem w jednym pytaniu sprzeczną odpowiedź względem Pana z kanału ,,Jedź bezpiecznie". Chodzi o pierwszeństwo przy zawracaniu między jezdniami względem osoby właczającej się do ruchu (mająca ustąp pierwszeństwa) i jadącej w tym samym kierunku co my. Tam przy takim zawracaniu mamy pierwszeństwo, a wg tego Pana nie jesteśmy już na drodze z pierwszeństwem i bodajże chodziło tam o regułe prawej ręki, a co najlepsze podobno te przepisy się zmieniły.
No to własnie zależy od tego czy się ta osoba włacza do ruchu czy nie (i nie stanowi o tym znak ustąpienia pierwszeństwa, tylko np koniec drogi wewnętrznej czy innej strefy zamieszkania, czy innych takich idiotyzmów)
Ludzie stosujcie się do przepisów ruchu drogowego... Prawa jazdy chyba nie znajdziecie w chipsach... WYSTARCZY POZNAĆ PRZEPISY... Męczący temat bezsensowny nie ma nic prostszego niż skrzyżowanie o ruchu okreznym... No chyba że prosta droga...
Proszę o konkretną wartość kąta o jaki należy skręcić kierownica żeby mówić o zmianie kierunku jazdy. Według prowadzącego przy pierwszeństwie łamanym w prawo i drodze podporządkowanej na wprost, jadąc na wprost mam nie włączać kierunku. A co jak droga jest prawie na wprost ale jednak trochę w lewo? Jak bardzo w lewo musi być odchylona droga żeby zacząć używać kierunku w lewo i uznać ze juz nie jadę na wprost a zmieniam kierunek jazdy? Proszę o konkret z kodeksu czy innych przepisów. Trudne? Dlatego właśnie takie miganie jest bez sensu i powinniśmy zawsze migać gdy zjeżdżamy z drogi z pierwszeństwem. Na filmie pokazujecie oczywiste przypadki gdzie drogi krzyżaja się pod kątem 90 stopni. Pytam co z droga która jest pod kątem 135 stopni? Ciągle prosto czy juz w lewo? A 160 stopni? To już bardziej prosto ale ciągle trochę w lewo. Migać w lewo?
Adam Przepusy nakazuja sygnalizowanie zmiene kierunku jazdy i zmiane pasa ruchu, a nie opuszczanie drogi z pierwszenstwem. Skrecenie kierownicy o jakis tam kat nie musi oznaczac zmiany kierunku jazd, a w innym przypadku nie ruszenie nia bedzie zmiana kierunku. Wszystko zalezy od organizacji. A miganie jak sie zjezdza z drogi z pierwszenstwem powoduje, ze jesli pierwszenstwo jest łamane w prawo, to z migaczem jedziesz zariwno prosto jak i w lewo, a przepisy nakazuja wyrazne i jasne sygnaluzowanie swoich zamiarow, wiec Twoj pomysł na zmiane przepisów jest bardzo niedobry
Marek K-t to wyjaśnij mi kiedy jest ta zmiana kierunku w lewo w sytuacji która opisałem. Jak bardzo w lewo musi iść drogą żeby już było lewo a nie prosto. A teraz druga sytuacja rozwalajaca twoje podejście. Droga z pierwszeństwem skręca w prawo a drogi podporządkowane masz na wprost i tez w prawo pomiędzy droga z pierwszeństwem a podporządkowana. Chce jechać w ta środkowa. Miganie w prawo oznaczałoby skręt w prawo w droga z pierwszeństwem a nie miganie oznaczało by jazdę na wprost. Jak migać?
Wystarczy wrzucić kierunek minąwszy drogę z pierwszeństwem. Jaki to problem? Przy zachowaniu odpowiedniej prędkości nie ma tu żadnego zagrożenia bo jedziesz cały czas prosto i dopiero skręcasz. Mimo że sytuacja z dupy, to wystarczy pomyśleć i jednak da się normalnie zachować na drodze.
No właśnie ,takie ronda ,gdzie nie ma przed nimi strzałek są najgorsze. Bo nie jeden burak z prawego pasa sobie je objeżdża ,a ja jadąc lewym muszę na takich uważać potem przy zmianie pasa...bo wjeżdżając razem na rondo ,większość jest pewna ,że ten na prawym pasie będzie zjeżdżał pierwszym lub drugim zjazdem ,ja się ustawiam na lewym ,bo jadę trzeci zjazd ,a tu taki burak z prawego pasa sobie objeżdża i leci też w trzeci. I to jest normalne ?
Adam zmiana kierunku jazdy nie ma nic do ustawienia kąta kierownicy. Zmiana kierunku jazdy odnosi się do skrzyżowań. Co do konkretnego artykułu w prawie drogowym to jest tylko jeden dotyczący używania kierunkowskazów czyli 22.
Dworak już zupełnie się gubi w swoich interpretacjach, no bo czym różni się rondo od skrzyżowania z łamanym pierwszeństwem. Dworak wskazuje, że po rondzie można ciągle jeździć w kółko bo pomimo, iż się skręca to tak jakby jedzie się na wprost i nie zmienia pasa. Jednocześnie Dworak wskazuje, że jak się jedzie po skrzyżowaniu z łamanym pierwszeństwem skręcając zgodnie z pierwszeństwem i wyznaczonym pasem ruchu bez zmiany pasa należy włączać kierunkowskaz. Głupotą jest też powoływanie na pojedyncze orzeczenia sądów. W polskim prawie nie ma precedensu, więc orzeczenia sądów nie stanowią prawa powszechnego. Dlatego w tych samych okolicznościach sądy mogą różnie orzekać. Ponadto Dworak wjeżdżając na rondo na lewy pas (np. w 4:02) niejednokrotnie łamie prawo nie sygnalizując zmiany pasa na lewy. Wszak wjeżdżając na rondo najpierw wjeżdża na pas prawy a dopiero potem na lewy, więc dochodzi do zmiany pasa.
Mylisz sie. Zasadniczo się rożni. Na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym jedzie się w jednym kierunku wskazanym na znaku C-12, a na skrzyżowaniu z łamanym pierwszeństwem zmienia się kierunek jazdy w lewo.
Aaltonen Ritmo, na rondzie też można pojechać w rożnych kierunkach, np. w prawo, na wprost, w lewo, lub zawrócić. Według mnie jadąc po skrzyżowaniu z łamanym pierwszeństwem poruszamy się po łuku identycznym jak fragment ronda. Dlaczego więc mielibyśmy stosować różne zasady stosowania kierunkowskazu podczas poruszania się zgodnie z wyznaczonym torem ruchu, który dodatkowo jest uprzywilejowany pierwszeństwem?
Takich określeń to sobie możesz używać pod budką z piwem. Najpierw naucz się języka, którym posługuje się ustawa, a następnie zapoznaj się z przepisami. Nie ma czegoś takiego jak "rondo" w pord - to raz, a jeżeli chodzi ci o skrzyżowania o ruchu okrężnym o których mowa w §36 - to nie ma tam takich kierunków jak wymieniłeś , bo to nie ten typ skrzyżowania. Na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym obowiązuje jeden kierunek jazdy - wskazany na znaku C-12. Tak więc konkludując: Nie odróżniasz skrzyżowania o ruchu okrężym na którym ruch odbywa sie w kierunku wskazanym na znaku C-12, od zwykłego skrzyżowania na którym ruch odbywa się prosto/w prawo/w lewo.
Aaltonen Ritmo, tą wypowiedzią zabłysnąłeś. Poczułem się malutki. Wyjaśnij mi jeszcze, czy w którymś miejscu powołałem się na jakąkolwiek ustawę i czy słowo rondo jest zabronione lub niezrozumiałe dla ogółu społeczeństwa kierowców. Poza tym pragnę zauważyć, że w ustawach nie ma pojęcia o skrzyżowaniach z łamanym pierwszeństwem, ale Tobie to nie przeszkadza.
Aaltonem - Ernest zdaje się nie odróżniać zwykłego skrzyżowania od skrzyżowania o ruchu okrężnym. Ale zauważyłem, że tak mają często ci, którzy jeżdżą na nawigacji, która mówi ''na rondzie skręć w lewo''. Firmy produkujące nawigacje powinny się w końcu zabrać za poprawność językową, a wtedy może nie byłoby już takich problemów ze strony kierowców.
Panie Marku. Każde PRAWO ma być konkretne bez interpretacji. Droga, ulica, która ma pierwszeństwo przejazdu i jest prosta czy też skręca to zawsze ma pierwszeństwo! Więc drogi, ulice, które do niej dochodzą mają znak STOP lub ustąp pierwszeństwa. Kierowcy mają czkać aż wszyscy na drodze czy ulicy z pierwszeństwem przejadą. Więc włączanie kierunkowskazu przed takim zakrętem jest bezsensem, najdelikatniej mówiąc. Nie robię tego i nie będę robił, chyba że ktoś napisze głupie PRAWO!
Super, że reagujecie na komentarze i wątpliwości oglądających. Sam lekko się pogubiłem po ostatnich odcinkach dot. stosowania kierunkowskazów na rondach, lecz teraz wszystko stało się jasne.
Super, że pojawił się taki odcinek. Mam prawo jazdy od prawie 3 lat. W tym czasie w moim mieście zbudowano kilka, dziwnych skrzyżowań o ruchu okrężnym. I dopiero niedawno (po obejrzeniu wszystkich odcinków "Jedź bezpiecznie") naszła mnie refleksja, czy w ogóle dobrze jeżdżę po tych rondach. Na kursie prawa jazdy pamiętam, że było wspomniane tylko i wyłącznie o rondach klasycznych. Dziękuję za ten odcinek :)
8:32 ta sytuacja jest o tyle ciekawa że jadąc prosto przecina się przerywana linie. Z nauki jazdy która odbywałem jakieś 10 lat temu uczyli mnie, że podczas takiego manewru należy włączyć kierunkowskaz. Z tego co mnie uczyli należało by wiec przed linami włączyć kierunkowskaz a następnie zaraz po ich przekroczeniu wyłączyć, gdyż jedzie się prosto ( tak jak w 9:22).W tym przypadku jest to mocno mylące dla innych kierowców co widać w obecnym odcinku. Pozostanie pytanie po co ta przerywana linia w tym miejscu i czy faktycznie włączanie kierunku w tym miejscu to błąd.
Tak to błąd. Co ma linia do tego. Jeśli jedzie się prosto to nie możesz sygnalizowac tego żadnym kierunkiem.
Ja bym chciał tylko, żeby zjazd z ronda był sygnalizowany prawym kierunkowskazem i żeby policja to egzekwowała tak jak "akcja zielona strzałka w prawo". Niech się tak ustawią przy wyjazdach z rond i wlepiają mandaty za brak kierunkowskazu. Bo ci kierowcy, którzy tego nie robią to nie rozumieją, że utrudnia to wjazd na rondo przez co nie ma płynności ruchu...
Tyle że można to odczytać że po wykonaniu skrętu w lewo i włączenie prawego kierunkowskazu zamierzasz jechać pod prąd w prawo.
Zjeżdżający z migaczem, bez migacza i niezjeżdżający często wyglądają tak samo gdy czekamy przed rondem na wjazd.
Dlatego chciałbym przypomnieć, że migacze są dwa i należy używać ich zawczasu i wyraźnie do sygnalizowania nie tylko zjazdu, ale i ZAMIARU.
@@amonra4046 Czy większość włączających lewy kierunkowskaz wjeżdża na rondo pod prąd?
Fantastyczny odcinek. Oby takich więcej !!! :D Panie Marku,czekamy na następne :D
Dla mnie to wszystko jest proste jak budowa cepa nie czaje, czego tu ludzie nie rozumieją.
bo ludzie to idioci, polecam na "youtube cykl polskie drogi"
Aaa znam widziałem. Tam gwiazdy najpierw trąbią zamiast hamować.
Jestem kierowcą zawodowym, prowadzę zestaw dmc 64tony, w dodatku są to paliwa, w Szwecji część kierowców używa kierunkowskazu gdy skręca w lewo, jest to bardzo dobry nawyk, ludzie sobie nie zdają nawet sprawy jak to pomaga wjechać na rondo tak ciężkim zestawem. Ciężko nam nie wymuszać, bo 64 tony w dodatku paliwo, bardzo ciężko wjechać na ronda bez wymuszenia pierwszeństwa, nawet jeśli rondo jest puste to zanim wjedziemy i tak pojawia się auto, w dużym natężeniu ruchu używanie kierunkowskazów przy zjeździe czy w lewo strasznie nam ułatwia. Co mnie denerwuje to mimo wszystko wielu ludzi zapomina o istnieniu kierunkowskazów, to powiniem być nawyk, używam kierunkowskazów nawet na putej drodze w środku nocy, to powinieb być nawyk u każdego kierowcy...
Są przed autem i Pan tłumaczy nagle pyk i są w aucie i dalej tłumaczy ...magia telewizji
Może komuś pomoże ?
Kierunkowskaz, przed zmianą :
- kierunku jazdy
- pasa ruchu
Wjazd na rondo, znak okrągły niebieski NAKAZ jazdy w koło wysepki, wyjazd z ronda to zmiana NAKAZANAGO kierunku jazdy.
Skręcanie na skrzyżowaniu z "łamanym" pierwszeństwem, jedziesz prosto nie "mrugasz", skręcasz pokaż gdzie jedziesz, "gruba" kreska na znaku określa pierwszeństwo i TYLKO tyle.
Co tu się rozwodzić? Przepisów ruchu drogowego należy się nie tylko nauczyć na pamięć, ale trzeba je też rozumieć. Po listach nadsyłanych do redakcji widać, że z tym zrozumieniem w narodzie krucho. Inna sprawa, to sposób szkolenia kandydatów na kierowców. Kiedy ja robiłem prawo jazdy pod koniec lat 90, pomijając fakt, że wtedy nie budowało się rond w takich ilościach, jak teraz, to były one omówione tylko zdawkowo, bez wchodzenia w szczegóły. Jak się ich namnożyło, musiałem na własną rękę poszukać wiadomości na temat poruszania się po rondzie. A kiedy mój kolega robił prawo jazdy ok 10 lat później, to sam instruktor go nauczył, że przed rondem należy włączyć kierunek. Może w takim układzie najpierw wypadałoby się skupić na dokształceniu instruktorów i wykładowców nauki jazdy i stworzyć jakiś jednolity program szkolenia, który by obowiązywał wszystkie szkoły nauki jazdy, które byłyby z tego rozliczane. Może w końcu trzeba zacząć wymagać od tych szkół, żeby w końcu zaczęły uczyć ludzi jeździć, zamiast tylko przygotowywać do zdania egzaminu...
no i w końcu się wyjaśniło z tymi rondami :D
nie do końca ponieważ młodzi kierowcy uczeni są inaczej, a skoro instruktor tak go nauczył, to on to stosuje i myśli że tak trzeba. ua-cam.com/video/VhWG0ZjXHQM/v-deo.html
@@jerzyfurman6763 tylko że to instruktor uczy przyszłych kierowców którzy będą tak jeździć, a w prawie drogowym nie ma zapisu czy jest to dozwolone czy nie🤷
01:50 - Wiecie co by było dobre wprowadzić w waszych filmach / materiałach? Wprowadzić wskazanie o jakim znaku mowa gdy wymieniacie słowne symbole typu A-10 lub (01:57) P-8. Dlaczego? Ponieważ dla mnie byłoby potwierdzeniem czy np. w trakcie nagrywania (a właściwie montażu) materiału nie wystąpił błąd oraz osobista weryfikacja czy dobrze kojarzę o jakim znaku mowa.
Owszem, sprawdzam przez Google (fajne narzędzie) o którym mowa, ale od kilku dni ("Moja wina, Moja wina, Moja bardzo wielka wina" że nie zabrałem się za to wcześniej - niech mi zaraz tu katol nie zacznie swoje dyrdymały krzaczyć za "nad używanie tegoż fragmentu") poluję na RZETELNY Kodeks Drogowy co by mniej więcej kojarzyć paragrafy do sytuacji gdyby w przyszłości zdarzyło mi się trafić na Nadgorliwego Policjanta, który błędnie zinterpretował daną sytuację podając takie a takie paragrafy (mylić się jest rzeczą ludzką) i nie trzeba było rozwiązywać danego problemu w Sądzie (bo po co OBYWATELE mają płacić za ich błędy narażając na zbędne koszta przez płacenie z Skarbu Państwa, a te jest sponsorowane przez OBYWATELI?) :)
No, tak. Są trzy, cztery, pięć a może i dziesięć typów rond a kto wie, jeśli nasi specjaliści od ruchu drogowego siądą i pomyślą to może wymyślą kolejne nowości takie, że wszystkim w Europie opadną szczęki. Jak my potrafimy sobie skomplikować życie to widać dopiero z oddali.
Podstawowy jest tu problem z kierunkowskazami, gdyż na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym [ znak C-12 ] nie ma zmiany kierunku jazdy na skrzyżowaniu, a tu w filmie jest skrzyżowanie o ruchu kierowanym ze zmiana kierunku jazdy na skrzyżowaniu. Tutaj kolidują ze sobą znaki poziome ze znakiem pionowym C-12, gdyż:
1. Nie ma na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym wyjazdu w lewo czy na wprost. Jest tylko przy wyjeździe ze skrzyżowania o ruchu okrężnym skręt w prawo.
2. Poruszając się po skrzyżowaniu o ruchu okrężnym poruszamy się prosto, mimo że jest to ruch okrężny z możliwością jazdy na około, gdyż nie ma tam zmiany kierunku jazdy.
3. Tak samo nie ma obowiązku ustawiania się na prawym czy lewym pasie przed wjazdem na skrzyżowanie o ruchu okrężnym w celu wyboru zjazdu z tego skrzyżowania, gdyż nie ma innej możliwości z niego zjechać jak tylko w prawo na każdym ze zjazdów.
4. Gdyby był np. zjazd w lewo musielibyśmy sygnalizować to lewym kierunkowskazem, albo jadąc na wprost nie musielibyśmy używać kierunkowskazu.
5. Zjazd ze skrzyżowania o ruchu okrężnym należy wykonać jak najbliżej prawej krawędzi jezdni. Więcej niż jeden pas na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym służy do wyprzedzania pojazdów.
Przepraszam, mam kilka "ale":
Ad 1, tak , ale wyjazdy w prawo mogą znajdować się po prawej, na wprost i po lewej stronie.
Ad 2, Na skrzyżowaniu z łamanym pierwszeństwem w lewo używamy lewego kierunkowskazu.
Ad 3, nie ma obowiązku, ale zalecane jest zająć prawy pas do jazdy w prawo i na wprost, a lewy pas skrętu w lewo i do zawracania.
Ad 4, gdyby włączać kierunkowskazy nie po to tylko, by je włączyć, ale i po to, by informować o zamiarach...
Ronda są różne. Na tych mniejszych prawy migacz widać zbyt późno.
@@Pingwinho Rozumiem Cię, ale jest jeden problem.
Art 22 pkt 5: "Kierujący pojazdem jest obowiązany sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy (zjazd z ronda) ZAWCZASU I WYRAŹNIE..."
Czy prawy migacz na rondzie jest widoczny zawczasu i wyraźnie dla tych, którzy go wypatrują?
@@PingwinhoI nie porównujmy s.o.r.o. do zakrętu (znak A3). Porównajmy je do skrzyżowania z łamanym pierwszeństwem w lewo (znak T6).
@@Pingwinho Nie chodzi mi o analizę znaków, zakrętów i skrzyżowań, lecz o to, by sygnalizacja ZAMIARU (!) była widoczna dla tych, którzy jej wypatrują. A na wielu rondach prawego migacza nie widać "zawczasu i wyraźnie".
@@Pingwinho Czy możesz jednoznacznie określić zamiar, jaki sygnalizuje auto z demota? Co "mówi" jego prawy migacz na zdjęciu? m.demotywatory.pl/5038443
Yt "stop cham 134" 2:26 Panie Dworak tak po Krakosku. Proszę o przypomnienie zasad na terenach prywatnych że zasada prawej ręki obowiązuje i wyjazd z parkingu czy innego ustrojstwa ma pierwszeństwo. Zdrowia
W 8:45kierowca osobówki sygnalizuje prawym kierunkiem. Mógłbym to uzasadnić, iż przejeżdża przez linię przerywaną, to jest jakby zmiana pasa ruchu. Tylko pewnie się okaże, że ta linia przerywania nie oddziela pasy ruchu w tym przypadku tylko jest linią prowadzącą. Jak uważacie?
Na egzaminie egzaminator powiedziałby pewnie, że trzeba dać bo jest zmiana pasa ruchu. Wyraźnie przejeżdżamy przez przerywane linie.
Jak mozna mieć prawo jazdy i nie mieć elementarnej, podstawowej wiedzy, nawet nie chcieć sie dowiedzieć. Każdy jeździ jak mu pasuje, a może sie uda, a po co dawac kierunkowskaz, jak nie ma komu. Już nie mówię o nieprzestrzeganiu predkowsci i wyprzedzaniu n przejsciach dla pieszych. Przepisowo jezdzi kursant, kierowca jezdzi zgodnie z prawem niepismiennym.
Jestem w trakcie jazd i instruktor na normalnym rondzie nie każe włączyć kierunkowskazu przed rondem tylko przed zjazdem. No chyba, że każe mi zawrócić na rondzie, to wtedy gdy na niego wjeżdżam muszę mieć włączony kierunkowskaz lewy, a później przy zjeździe kierunkowskaz prawy.
No to dobrze ci tłumaczy.
@@amonra4046 Czysta głupota!
Bez sensu kompletnie.
1.przed wjazdem na rondo zajmujemy odpowiedni pas
2.wjezdzamy bez kierunkowskazu (na rondo)
3.wyjezdzajac z ronda lub zmieniajac pas wlaczamy kierunek.
Po co sobie utrudniac zycie i tworzyc sporne sytuacje ??Czy klasyczne czy nie zasada czytelna dla wszystkich.
Jesteśmy obowiązani sygnalizować "ZAMIAR, wyraźnie i zawczasu". Prawy migacz 2 sekundy przed zjazdem sygnalizuje to co robimy, a nie to, co zamierzamy zrobić.
Na zwykłym skrzyżowaniu świetlnym lewy migacz bywa włączony przez 2 minuty i nikomu to nie przeszkadza.
08:40 I niech to będzie ostateczny argument...
Mądremu wystarczy raz powiedzieć...
Ciekawi mnie bardzo jak wygląda sprawa gdy dojdzie do kolizji z winy tego źle włączonego kierunkowskazu?
Generalnie zgadzam się z tym, co zostało powiedziane w odcinku - ale co z lewym kierunkowskazem, jeśli przed "klasycznym" rondem została namalowana strzałka kierunkowa w lewo?
goo.gl/maps/wYjprq4RNA42
goo.gl/maps/EyNLsM6r2EQ2
Włączasz lewy kierunek ,tak jak przed skrzyżowaniami z strzałkami kierunkowymi namalowanymi na jezdni . Tak jak na tych zdjęciach. Mnie natomiast nurtuje jedno pytanie ..... jak nie ma tych strzałek ,a są dwa pasy ,i teraz auto z prawego pasa postanowi sobie objechać rondo ,a na lewym pasie auto chce zjechać w trzeci zjazd ...ja wiem ,że musi przepuścić...ale logika podpowiada ,że auto z prawego pasa przed rondem ,jak wjedzie to zjedzie pierwszym lub drugim zjazdem a nie będzie jechał dookoła.Dlatego strzałki powinny być na każdym rondzie ,gdzie są 2 pasy dojazdowe ,żeby pokazać na jakim pasie się ustawić.
to już jest kwestia kultury i obeznania... jak jedzie Janusz to będzie objeżdżał/nawracał po prawym, a z lewego będzie mykał na pierwszy zjazd...
dopóki jest przyzwolenie społeczne, nikt się nie oburzy, nie będzie trąbić, nie będzie się o tym mówić w towarzystwie, to dalej będzie każdy sam sobie, "po polsku" :/
Anna jestem z Krakowa i tu żyję :) Jeśli to ma jakieś znaczenie...
Ciekawe, że gdy ja to samo tłumaczyłem wątpiących pod poprzednimi filmami to wylała się na mnie fala hejtu. Prawda jest taka, że większość kierowców w PL to tylko posiadacze prawa jazdy, do kodeksu drogowego to tylko zaglądali jak im kazał instruktor i stąd nie zrozumienie prostych przekazów. Może chociaż jakiś % z tych kierowców zrozumiało już ostatecznie nt. używania lewego kierunkowskazu na rondzie. Codziennie zmuszony przejeżdżać przez kilka rond widzę, że używanie lewego kierunku przed rondem jest powszechne.
TAK NAPRAWDĘ TYLKO "RONDA KLASYCZNE" SĄ SKRZYŻOWANIAMI O RUCHU OKRĘŻNYM ZGODNYMI Z §36."WARSZAWSKIE" RONDA Z SYGNALIZACJĄ SWIETLNĄ I STRZAŁKAMI KIERUNKOWYMI NIE MAJĄ NIC WSPÓLNEGO Z RUCHEM OKRĘŻNYM I ZNAKI C-12 POUSTAWIANO TAM BEZPRAWNIE!
Aaltonen Ritmo Może nie tyle bezprawnie, co nonsensownie. Ale zgoda.
9:15 "Sytuacje podobne do opisanej zdarzają się bardzo . Zwykle też żadna ze stron nie chce się przyznać do spowodowania kolizji. Nic w tym dziwnego, bo na pytanie o winę nie ma w tym przypadku jednoznacznej odpowiedzi. Z jednej strony, zgodnie z kodeksem drogowym (art. 22, ust.5), kierunkowskaz służy do sygnalizowania „zamiaru zmiany kierunku ruchu”. Zamiaru, a nie tylko wykonywanego właśnie manewru!"
Chodź nie zmienia to faktu, że jak jedzie prosto to nie powinien używać kierunkowskazu.
Masz rację, ale co jeżeli jest łuk drogi z pierwszeństwem w lewo, i tylko jeden wlot drogi podporzadkowanej z przodu? Czy stojąc na drodze podporządkowanej, wolisz czekać i się zastanawiać, czy inny kierowca jadący drogą z pierwszeństwem, nie używając kierunkowskazu jedzie prosto (zjeżdza z niej), czy też jak część kierowców nie robi tego ponieważ, uważa, że jadąc drogą z pierwszeństwem nie musi. Czekasz bo nie chcesz doprowadzić do kolizji. A gdyby tak kierowca zdjeżdzajacy z drogi głównej (na wprost) użył prawego kierounkowskazu, to byś wiedział od razu, że możesz wjechać. Kierowcy różnie interpretują przepisy, i często je ignorują, więc będąc na takiej drodze podporządkowanej i widząc auto bez włączonego kierunkowskazu, nie wyjadę bo wolę się upewnić czy nie jedzie jakiś jaśnie Pan, uważający że na drodze z pierwszeństwem nie musi używać kierunków jeżeli zamierza się nią dalej poruszac.
Jeżeli chodzi o skrzyżowanie ulic Skotnickiej, Kozienickiej i Babińskiego to przejeżdżając przez to skrzyżowanie w tygodniu co najmniej 2 razy dziennie, zauważyłem błędy w oznakowaniu.
Dokładnie chodzi o to, że jadąc ulicą Skotnicką w ulicę Babińskiego (ze Skawiny do Krakowa) na jezdni namalowana jest strzałka wskazująca kierunek jazdy na wprost, a znak pokazuje łamane pierwszeństwo i teraz pojawia się zagwozdka
Jadąc z Krakowa do Skawiny trzeba włączyć lewy kierunkowskaz, ale już wracając ze Skawiny do Krakowa nie trzeba włączać prawego kierunkowskazu?
Podsumowując wszystkie odcinki o rondach. Rondo klasyczne - bez świateł i wyznaczonych kierunków ruchu. Nie włączamy na nich lewego kierunkowskazu przy wjeździe,tylko przy zjeździe (prawy). Na rondach z wyznaczonymi kierunkami ruchu bądź na rondzie ze światłami włączamy kierunkowskaz przy wjeździe (lewy bądź prawy),przy zjeździe już nie.
Dobrze po woli i po kolei. Na samym początku chce nadmienić ,że ja tylko podsumowałem kilka odcinków "Jedź bezpiecznie" i skróciłem do dwóch zdań."Rondo klasyczne" to takie jak np. Rondo Marii Lewandowskiej w Krakowie. Bez wyznaczonych znakami pionowymi i poziomymi kierunkami przed wjazdem na rondo ani bez świateł. W momencie wjazdu na takie rondo, nie zmieniamy kierunku ruchu ponieważ jedziemy z jedynym możliwym narzuconym kierunkiem. Jedziemy tak jak by na wprost wygiętym torem jazdy.(potwierdził to wojewódzki sąd administracyjny w Gliwicach w swoim wyroku).Zmiana pasa ruchu przed rondem jest owszem sygnalizowana lewym kierunkowskazem,ale nie można tego traktować jako "włączenie lewego kierunkowskazu przed rondem" bo wjeżdżając na to rondo tego kierunkowskazu już nie będziemy mieli włączonego a on tyczy się tylko tego manewru zmiany pasa ruchu. Czyli na takim "klasycznym" rondzie nie włączamy kierunkowskazu przy wjeździe bo i po co skoro wjeżdżając na rondo nie zmieniamy kierunku ruchu.No dobrze, ale trzeba ten kierunek kiedyś na tym skrzyżowaniu zmienić - wiec zapyta się Pan kiedy to robimy. No więc robimy to zjeżdżając z ronda, chcąc go opuścić. jest to zmiana kierunku jazdy w prawo - (sygnalizujemy taką zmianę prawym kierunkowskazem). Rondo z wyznaczonymi kierunkami czyli ze strzałkami na jezdni/bądź znakami pionowymi - (Na takich rondach włączamy przed wjazdem lewy kierunkowskaz). Zapyta się Pan dlaczego. Ano dlatego ,że nie mamy narzuconego jedynego kierunku jak w wypadku tego ronda klasycznego, wiec pokazujemy gdzie jedziemy jeszcze przed wjechaniem na rondo i jadąc po nim.Mamy strzałkę w lewo no to potwierdzamy lewym kierunkowskazem ,że jedziemy w lewo. Przy zjeździe już nic nie sygnalizujemy bo to by były 2 zmiany kierunku na jednym skrzyżowaniu - (i to jeszcze w dwóch różnych kierunkach) trochę bez sensu,prawda? Reasumując - Rondo klasyczne włączamy prawy przy zjeździe z niego ,przy wjeździe już żaden. Rondo z wyznaczonymi kierunkami znakami pionowymi/poziomymi - przed wjazdem włączamy kierunkowskaz gdzie będziemy jechać,przy zjeździe już nie.Zrobiłem wszystko żeby jak najbardziej wyczerpująco rozwiać wszelkie Pana wątpliwości i mam nadzieje że pomogłem.Jeśli natomiast dalej jest coś dla Pana nie jasne polecam odcinki "Jedź bezpiecznie" o numerach - 627,631,660 i 661. W tym ostatnim przez pierwsze pół odcinka jest opisany chyba każdy rodzaj ronda i jak się na nim powinniśmy zachować i dlaczego :D
Jeśli chodzi o znaki to w sumie nie wiem czemu tak jest. Jeśli chodzi o Pana problem z rondem nie klasycznym to proszę wysłać lokalizację tego ronda - (nazwę ulic ,miasto i z jakiej ulicy chce Pan skręcić w którą). Postaram się powiedzieć jak tam powinno się jechać
+Roman O. a słyszał Pan o "rondach z nazwy". zapraszamy do krakowa na rondo bareii ,na rondo mogilskie. skrzyżowanie nazwane jest administracyjnie rondem ale znaku C12 tam nie ma. I wie Pan co sie okazuje na tych "niby rondach"? Ze przy skrecie w lewo uzywamy tam kierunkowskazu minimum 2 razy. i to dwoch roznych. raz NA Skret w lewo drugi raz na skret w prawo.Wiec skoro 2 razy włączamy kierunkowskaz to skrecając w lewo pokonujemy 2 osobne skrzyzowania. Więc tam gdzie nie ma znaku ale w nazwie jest "rondo"to to nie jest rondo.wczesniej o tym nie pisalem bo uwazalem ze to oczywiste.zeby bylo rondo musi byc znak C12.
"Ani znaki ani kierunkowskazy nic nie mają do tego by skrzyżowanie było skrzyżowaniem."
Aha. Czyli Wg. Pana jak jest znak ronda czyli skrzyżowanie o ruchu okrężnym to nie jesteśmy na skrzyżowaniu. Przykro mi,ale tak samo jak pod tamtym komentarzem - dalsza dyskusja nie ma sensu. Poddaje się. Jedyne co mogę zrobić to odesłać Pana raz jeszcze do reszty odcinków o rondach - jeśli Pana przekonają to dobrze. Jeśli nie to przykro mi,ale ode mnie nic innego niż jest w tych odcinkach Pan nie usłyszy. Pozdrawiam
Proszę przeczytać mój komentarz pod tamtym postem bo tam udzieliłem odpowiedzi na to pytanie.
Najbardziej mnie wkurzają tacy co przy opuszczaniu ronda nie włączaja kierunku !!! Przez takich ruch staje sie mniej płynny. Po to wymyślono takie skrzyżowana zeby ruch był płynny i szybki ?
Jeśli mowa o skrzyżowaniu o ruchu okrężnym bez wyznaczonych torów jazdy to owszem jest obowiązek wrzucenia kierunkowskazu przy zjeżdżaniu z niego. Wynika to z obowiązku zasygnalizowania zmiany kierunku jazdy, w tym wypadku skrętu w prawo.
A nie można po prostu na zdrowy rozsądek? Kierunkowskaz nie istnieje dla hecy tylko by pomóc innym kierowcom. Więc używać się go powinno tak by jak najczytelniej (!) pokazać innym użytkownikom drogi swój zamiar.
Jak są 2 pasy, pierwszy do jazdy na wprost i skrętu w prawo, a drugi do jazdy na wprost i skrętu w lewo to użyj kierunkowskazu bo chcę wiedzieć czy jedziesz w tym samym kierunku co ja. Jak nie ma oznakowania na jezdni to nie migaj mi w lewo przed rondem bo skąd mam wiedzieć czy skręcasz czy zawracasz, mrugnij mi w prawo przy zjeździe.
Zamiast myśleć o przepisach, trzeba pomyśleć jak najjaśniej i najczytelniej zasygnalizować kierowcom za Tobą, przed Tobą i obok, w którym kierunku jedziesz/skręcasz. I na 99% (margines dla idiotów) będzie to nei tylko najlepsze ale i przepisowe rozwiązanie.
Jeżeli próbuję wjechać na rondo wjazdem - załóżmy - czwartym , i widzę na rondzie samochód z włączonym lewym kierunkiem - to skąd mam wiedzieć, czy on wjechał pierwszym wjazdem, a teraz dojeżdża do czwartego i będzie zjeżdżał (czyli mogę wjechać na rondo), czy też może wjechał drugim wjazdem a teraz będzie jechał dalej po rondzie żeby minąć czwarty i opuścić rondo pierwszym zjazdem (czyli nie mogę wjechać na rondo)? Dlatego właśnie - używanie na rondzie lewego kierunkowskazu nie ma żadnego sensu, gdyż tak naprawdę nie daje innym kierującym żadnej praktycznej wskazówki co do naszego zamierzonego zachowania. Brak kierunku = jazda wokół wyspy, prawy kierunek = skręt w prawo w celu opuszczenia ronda. Zmiana pasa = kierunek odpowiednio prawy lub lewy. Skręt w prawo od prawej krawędzi jezdni - czyli nie opuszczamy ronda z wewnętrznego pasa. Oczywiście jeżeli znaki nie wskazują inaczej.
Roman O. Chyba się nie zrozumieliśmy za dobrze, może niewystarczająco jasno napisałem... Właśnie w tym rzecz, że nie potrzebuję wiedzieć, którędy ktoś wjechał, a jedynie czy chce zjechać czy nie - dlatego uważam używanie lewego kierunkowskazu na rondzie za niepotrzebne i mylące. Natomiast zwolennicy innego podejścia argumentują, że lewy kierunkowskaz na rondzie powinienem być używany, co moim zdaniem jest błędne, ponieważ nie wnosi żadnej pożytecznej informacji, a czasem może wręcz być mylące.
Adam F - ja cie prosze nie daj sie wciagac w psychofaze pani RomAnny. Pani psychoania jest nieobliczalna, w jednym miejscu pierdoli to w drugim tamto, w obu sobie zaprzeczajac, a w momencie gdy stawiana jest przed twardymi faktami unika odpowiedzi przerzucajac sie na kolejny watek, w ktorym swoimi psychomackami probuje obmacac kolejnego delikwenta. Najlepszym antidotum na psychoanie jest nastepujace zaklecie - tak pani Aniu ronda nie istnieja, ronda nie istnieja, ronda nie istnieja, ronda nie istnieja, ronda nie istnieja, ronda nie istnieja, ronda nie istnieja, ronda nie istnieja, ronda nie istnieja, ronda nie istnieja, ronda nie istnieja, ronda nie istnieja, ronda nie istnieja, ronda nie istnieja, ronda nie istnieja, ronda nie istnieja, ronda nie istnieja, ronda nie istnieja, ronda nie istnieja, ronda nie istnieja, ronda nie istnieja.
Co to jest migacz? Bo nie mogę znaleźć w kodeksie i ustawie prawo o ruchu drogowym🤔???
Kie-run-kow-skaz / mi-gacz
In-di-ca-tor / blin-ker
Jest krócej i łatwiej się dyskutuje
Dobre z tym migaczem 🤣🤣🤣
Możesz natomiast znaleźć tam: "zamiar" "zawczasu i wyraźnie"
@@muskata1 👍👍👍
dobry odcinek!!
Po pierwsze pan tłumaczący ma bardzo irytujący ton głosu i maniery. Po drugie, tam w części od 8:30, jeżeli nie jest to proste i oczywiste, zwłaszcza dla ludzi nie znających tego skrzyżowania, to to nie działa jak powinno. Pojazd zjeżdżający w prawo lewym pasem, bardzo prawidłowo użył prawego kierunku w tej sytuacji. Skręt w prawo powinien odbywać się z prawego pasa. Zresztą za chwilę wyłączył kierunek. To skrzyżowanie powinno być zmienione w budowie i oznakowaniu, albo przerobione na rondo.
Jeśli chodzi o ronda to według mnie dalej nie jest to wszystko w pełni jasne i nie mówię tu o opisanym przypadku gdyż tu jest to logiczne i intuicyjne by jechać w prezentowany sposób. Dobrze by było aby pod tymi filmikami były jakieś linki do kodeksu drogowego odnoszącego się do rond. Z tego co zauważyłem główny problem jest taki, że każdy "ekspert" mówi co innego a w kodeksie brak jasnych sformułowań opisujących obecne ronda. Np czy jeśli rondo ma tylko namalowane strzałki na drodze przed wjazdem na rondo to jest to juz rondo turbinowe i należy włączać lewy kierunkowskaz, czy musi też być znak pionowy a może muszą być też ciągłe linie które kierują ruchem. Poza tym pozostaje problem że w razie stłuczki kierunki rzadko coś dają, ciężko udowodnić kto miał jaki kierunek. Nawet jak się okaże, że czyjś kierunek wprowadził Cię w błąd to nie znaczy że jest jego wina.
Jeśli chodzi o rondo z odcinka archiwalnego to po co ten lewy kierunkowskaz, tak naprawdę może być on mylący ,np moze ktoś myśleć że auto zmieni pas na lewy zaraz po pasie wyłączonym z ruchu. Dużo przejrzyściej było by włącznie prawego kierunkowskazu przy zjedzie. Bardzo prosze o przepisy mówiące o włączaniu kierunkowskazów na rondach.
Patryk Michalak, ja pytalem o definicje ronda turbionwego w kodeksie drogowym, twoja odpowiedz nijak sie ma do mojego zapytania. Ja potrzebuje jednoznaczynch przepisow. Samo powiedzenie ze starzalki oznaczaja cos nic nie znaczg gdyz ja nie widze w naszym kodeksie odniesien do takich sytulacji
Patryk Michalak a jak ty widzisz to chyba nigdy nie widziales kodeksu drogowego na oczy i komentujesz. Bardzo prosze podaj mi art w naszym kodeksoe drogowym odnsnie rond turbinowych i zachowania sie na nich jestem bardzo ciekawy
Pierwszy komentarz choć trochę wnoszący coś do dyskusji... Mimo to zastanawiam się czy dalej sądzisz, że powinienem oddać prawo jazdy gdy już spojrzałeś w kodeks drogowy i uświadomiłeś sobie iż nie ma tam nic o ronda turbinowych co więcej nie ma czegoś takiego jak rondo, a jedynie skrzyżowanie o ruchu okrężnym sygnalizowany znakiem c-12. Jeśli chodzi o same kierunkowskazy to masz racje reguluje je art. 22, który mówi: "Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru." I w tym wypadku jeśli spojrzymy na znak c-12 który mówi ze będziemy jechać po ruchu okrężnym daje nam sytuację , którą interpretujemy w taki sposób, iż przy zwykłych rondach włączamy kierunek prawy przy zjeździe. Choć tu jeszcze parę lat temu wielu by się kłóciło, że jest to skrzyżowanie i należy włączyć lewy przed wjazdem gdy jedzie się w lewo gdyż jest to skrzyżowanie. Chwała za to, że sąd się tym zajął i tu rozwiał wątpliwości. Jeśli chodzi o ronda turbinowe sytuacja jest o tyle cięższa, że dochodzą strzałki które jednak są dość często nie konsekwentne, np są tylko na jezdni a brak znaków pionowych co teoretycznie nie daje nam już ronda turbinowego, często brak ciągłych linii co powoduje niejasności odnośnie tego co się dzieje gdy ktoś mimo strzałki pojedzie inaczej oczywiście pojechał on niezgodnie z przepisami ale był dalej na swoim pasie przez co różnie można interpretować sytuacje stłuczki i pewnie będzie robił to sąd. Jeśli chodzi o kierunkowskazy przy rondach gdzie jest znak c-12 i powiedzmy p-8a,b,c. art.22 można różnie interpretować bo skoro wjechałem na skrzyżowanie o ruchu okrężnym to czy jadąc prosto nie zmieniam kierunku jazdy ? Oczywiście zaraz mi powiesz, że są strzałki i należy nie dawać kierunku gdy jadę prosto tak jak mówi ekspert na filmie, jednakże ten artykuł można interpretować różnie. Jak mówiłem brak zdefiniowania rożnego typu rond w kodeksie drogowym rodzi pole manewru dla różnych interpretacji. Nasi ustawodawcy powinni się tym zająć.
P.S. obrażanie Polaków i wywyższanie się nad innych, szczególnie prezentowanie się jako osoba która pozjadała wszystkie rozumy nie rodzi u nas w Polsce pozytywnych reakcji radził bym o tym pamiętać w życiu. Do tego radze wybrać się do Gruzji aby zobaczyć, iż Polacy w gruncie rzeczy jeżdżą całkiem dobrze ;)
Patryk Michalak mowie iz Polakom bardzo ciezko cos zrozumiec jest duza nadinterpretacja ktora moze byc spokojnie uznana za obrazilwa. Tak jakby Polacy byli jakims glupim narodem ktory jako jedyny nie moze zrozumiem trywialnej rzeczy, oczywiscie ide tu lekko do przodu z zalozeniami ale spokojnie mozna tak to interpretowac
@martinsgall
1. Przepisy pochodzą z czasów, gdy ronda nie były tak powszechne i różnorodne pod względem organizacji czy rozmiarów.
2. Sąd nie rozwial wątpliwości co do wszystkich rond, a tylko jednego rozpatrywanego przypadku.
3. Czy prawy migacz jest widoczny ZAWCZASU i WYRAŹNIE? (art 22 pkt 5)
Szkoda, że wiele WORDÓW do tej pory WYMAGA lewego kierunku na "klasycznym" rondzie. W Toruniu nawe komendant policji WYMAGA od kierujących ...
Jak się nie jest informatykiem, a się używa przez wiele lat komputera to się proszę nie wypowiadać na temat tego jak on działa, jak się powinno z nim obchodzić, bo tak naprawdę taka osoba nic nie wie. Jeżeli się nie jest z zawodu związanym z prawem w ruchu drogowym to tych wszystkich ludzi którzy nawet nie myśląc cytują artykuły z kodeksu proszę, aby przyjęli prawdę od osoby na stanowisku - 1:20 proszę sobie przeczytać. Nie czytać jakiś blogów, opinii. Jeżeli jeździliście tak przez wiele lat i wydaje wam się, że tak powinno być a tutaj są mówione jakieś bzdury, to podkreślę słowa - wydaje wam się. Jak jesteście fryzjerami, kucharzami, górnikami, mechanikami, logistykami, sprzedawcą czy kimś innym to zajmijcie się sobą. Ja tak samo zajmę się swoim zawodem informatycznym i pozwolę komuś kto się zna na tym i odpowiada za swoje słowa w tym programie. Pozwolę mu dzielić się tymi informacjami i je zaakceptuję. Proszę was ludzie... nie cytujcie kodeksu, nie powołujcie sie na konwencje wiedeńską, nie mówicie, że co WORD i egzaminator to inne zdanie, nie powołujcie sie na ludzi z jakiś blogów czy innych forach lub społecznościówek. Gdyby ktoś wmawiał mi jako informatykowi, że JavaScript to to samo co Java to by mnie szlag trafił. Dlatego współczuje Panu Dworakowi jednocześnie namawiam was - tych którzy usilnie starają się przekonać wszystkich że ich zdanie jest bardziej prawdziwsze - ogarnijcie się. Są rzeczy z którymi można dyskutować, można mieć inne zdanie. Na litość boską dyskutujecie o tym, że na przykład skręcając w prawo nie zmieniacie kierunku bo jedziecie drogą główną z pierwszeństwem... i to jeszcze zamiast gdzieś na jakimś posiedzeniu naradzie która mogłaby taki stan rzeczy zmienić. To na UA-cam... tragedia. Już nie mówię o innych forach blogach... tam już wolę się nie zapuszczać bo zapewne jeszcze większy ferment niż tutaj
liczy się faktyczna wiedza, a nie to, że ktoś się czymś zajmuje zawodowo, bo to nie przesądza, że nie jest głupi i rozumie zagadnienie. Pan Dworak wielokrotnie wykazał swoją niekompetencję i nie muszę pracować w WORDzie 10 lat, żeby to wytknąć - w tym odcinku ma racje co do rond, co do pierwszeństwa łamanego jest problem który wymaga szerszego wykładu. A takich ludzi jak Ty, którzy boją się cokolwiek zakwestionować i wytknąć błąd innej osobie tylko dlatego, że ona się tym zajmuje po prostu się boję - na takich miękkich fajach narodził się faszyzm i nazizm - polecam przeanalizować eksperyment MIlgrama - Ty byś usmażył gościa, bo "ekspert" by Ci tak mówił - dramat
brawo super ujęte i podpisuje sie pod tym w 100%
Nie przesadzamy też w drugą stronę. Ja nie chciałem powiedzieć, że jak ktoś powie skacz to ja skoczę. Ale rozumiecie, że jeżeli ktoś się tym zajmuje bo to jego praca to troszkę ma szersze pojęcie (są wyjątki jak zawsze, typu właśnie tacy zarozumiali znawcy). I też nie chce powiedzieć że nie można kwestionować zdania Dworaka. No ale jeżeli prawo nie jest jednoznaczne to trzeba podjąć takie kroki żeby było. W końcu od czegoś są tamci ludzie którzy biorą za to pieniądze. Tylko, że za taką zmianą musi być duża ilość osób
Kiedy Dworak udowodnił swoją niekompetencje? Odpowiem nigdy. Pomijając, że na pewno przygotowuje się trochę do programu i siedzi w tej branży już wiele lat na pewno nie pozwoliłoby sobie na kompromitacje. Zawsze znajdą się tacy co będą się z nim spierać, ale ten Szanowny Pan nie rzuca słów na wiatr, zawsze to czymś podpiera. Brak zrozumienia co do przepisów i wyjaśnień pana Dworaka nie świadczy, że jest niekompetentny. Ale Polacy to w większości dumny naród i nie lubi jak się ich poucza co świadczy o ich głupocie.
ręce opadają, ludzie nawet nie wiedzą jak i kiedy używać kierunkowskazów....
A gdy nie ma wyznaczonych lini na rondzie, mieszczą się 2 samochody?
Może tak ortografię popraw? Włącz sobie w Google chrome poprawianie pisowni.
King of the earth a co ma ortografia z anglojezycznym telefonem czy ty widzisz ze to smartfon sobie poprawił właśnie???
4:24 majac wlaczony kierunkowskaz, myli pan osoby wyjeżdżające na rondo ze zmienia pan pas ruchu. A przeciez kierunkowskaz jest dla innych nie dla nas. Po jaka cholere wlaczac lewy kierunek jak za wysepka i tak go nie widza.
a po co prawy przy zjedzie jak Ci na zjazdach przed Tobą go nie widzą (kąt jest zły) - chyba ze masz Peugeota 206 :v
a od Puga 206 to się odczep :p
swiergu911 ma kierunki przy grillu, dobrze je widać 😂😂
Niestety, ale dla mnie takie "rondo" jak z 2:48 to jest babol prawny. To nie jest rondo. Nie ma tam ruchu okrężnego. Pan Marek zresztą też wskazuje, że nie jest tego typu oznaczeń zwolennikiem. To jest po prostu skrzyżowanie z wyspą. I tak to trzeba traktować. Ktoś niepotrzebnie postawił znak wskazujący, że to rondo. Rondo ma swoją specyficzną organizację ruchu. Ronda turbinowe również, mimo że wprowadzają takie oznaczenia, które wymuszają na niektórych pasach przejazd w konkretnym kierunku (ale traktowany jako opuszczenie ronda i wymagają użycia prawego kierunkowskazu). Niemniej ruch okrężny jest tam obecny. Nie utrudniajmy życia. Ronda róbmy w specyficznych sytuacjach i zostawiajmy im specyficzną organizację ruchu. Wszystko inne traktujmy jak skrzyżowania. Będzie kierowcom łatwiej.
Powiem szczerze, że też tak kiedyś myślałem. Teraz jednak widzę, że to oznaczenie w wielu przypadkach się sprawdza. Pierwszeństwo ma w tym wypadku każdy kto znajduje się na "rondzie". W niektórych miejscach jest to potrzebne gdyż takie skrzyżowania korkowałyby się. Z drugiej strony można by było zastąpić takie skrzyżowanie światłami bądź drogą podporządkowaną oraz z pierwszeństwem. Nie znam tego miejsca więc w stosunku do niego nie mogę się odnieść. Jednak doświadczenie mówi mi, że ronda pozwalają na szybsze rozładowanie korków niżeli światła.
Al;eż jest to skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Ludzie mylą 2 pojęcia z 2 aktów prawnych:
- skrzyżowanie o ruchu okrężnym z PoRD
- rondo z prawa budowlanego.
To pierwsze nie musi mieć okrągłego czy owalnego kształtu. Musi natomiast umożliwioać jazdę "w kółko", czyli mieć jezdnię zapętloną. To drugie natomiast musi być okrągłe lub owalne.
Rondo nie powinno umożliwiać jazdę w kółko, ale wymuszać tę jazdę. I w tym jest problem. Wjeżdżając na rondo mam po nim jeździć do skutku, czyli do jego opuszczenia. A nie jechać prosto, w lewo, w prawo. Mam wjeżdżać i je opuszczać. To jest świetna zasada. Wprowadzanie innych oznaczeń czy też innych interpretacji (nawet obowiązujących) to rozmywanie istoty ronda.
Jest to jakiś argument. Niemniej być może wprowadzenie świateł czy ronda turbinowego o klasycznej organizacji ruchu dawałoby taki sam/lepszy efekt. Tutaj mam wrażenie, że poszli po linii najmniejszego oporu. Zwykłe skrzyżowanie z wyspą plus pierwszeństwo domyślne dla rond.
Nie rozumiem tych którzy mają wątpliwości. Przecież wszystko jest jasne i logiczne. Patrzymy na znaki pionowe i poziome, tylko tyle.
9:15 - no tak, ale tam jest przecież przerywany pas, czyli jest to zmiana pasa ruchu a w jakimś odcinku było mówione, że zmieniając pas ruchu musimy kierunkowskaz używać. To jak to w końcu jest? Pytam zupełnie poważnie, bo sam zawsze tak jeżdżę i uważam, że użycie kierunkowskazu opuszczając drogę z pierwszeństwem i zmieniając pas ruchu jest konieczne.
Tutaj przerywana linia tyczy się wyznaczenia drogi z pierwszeństwem. Jest to moim zdaniem błędne oznaczenie, ponieważ jadąc prosto w drogę podporządkowaną teoretycznie jesteśmy na tym samym pasie ruchu więc przerywana linia jest tutaj bardzo myląca. Pisząc teoretycznie mam na myśli to, że tutaj jest skrzyżowanie i każdy zamiar jazdy w drogę prosto nie jest zmianą kierunku jazdy oraz pasa ruchu. Dopiero skręcanie (w lewo bądź prawo) mianuje się zmianą kierunku jazdy oraz pasa ruchu.
No tak, ale w 3:47-3:54 po lewej stronie widzimy też są takie same linie przy zjeździe z ronda. I wtedy kierunkowskaz włączamy bo przez nie przejeżdżamy i zmieniamy pas ruchu, tak samo jak w 9:15. Może po prostu oznakowanie w 9:15 jest zrobione w sposób nieprawidłowy?
Dużo bzdur pojawia się tu w komentarzach. A fakty są takie: 1. Skrzyżowania o ruchu okrężnym jest to specjalny rodzaj skrzyżowań, zdefiniowany w prawie, a dokładnie w §36.1 Rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych. 2. Na takim skrzyżowaniu ruch pojazdów odbywa się dookoła wyspy w jednym kierunku wskazanym na znaku C-12. Każdy pojazd jadąc wokół wyspy zobowiązany jest mieć właśnie taki kierunek jazdy. 3. W związku z definicją z powyższego punktu pojazd jadąc dookoła wyspy nie zmienia kierunku jazdy i nie używa kierunkowskazu , a zmienia kierunek jazdy dopiero przy opuszczaniu ruchu okrężnego i w zwiazku z art 22.5 zobowiązany jest do sygnalizowania takiego zamiaru. 4. W Polsce jest cała masa patologicznych, nieprawidłowo oznakowanych skrzyżowań z sygnalizacją świetlną, które zostały oznaczone znakiem C-12 w sposób bezprawny. To od nich zaczęła się błędna "warszawska" interpretacja jazdy po skrzyżowaniach o ruchu okrężnym, jakby były zwykłymi skrzyżowaniami.
nie pisz juz wiecej bzdur i zapamietaj ze sygnalizacja swietlna ma pierwszentwo i gdy nie dziaia to stosujesz znaki pionowe i te znaki sa tam wlasnie po to zebys wiedzial jak masz sie poruszac gdy nie bedzie dzialac sygnalizacja swietlna pozdrawiam
Cabała: Próbujesz udawać mądrego, a nawet niewiesz, że sygnalizacja ma pierwszeństwo, ale tylko przed znakami regulującymi pierwszeństwo. C-12 obowiązuje nadal. Zresztą to nie sygnalizacja jest tu problemem, tylko to, że geometria i oznakowanie skrzyżowania jest nieprzytosowane do ruchu okrężnego określonego w §36.1.
Jeżeli mamy skrzyżowanie z "łamanym pierwszeństwem" to jadąc na wprost zmieniamy pas ruchu, czyli należało by użyć prawego kierunku?
Ale jedziemy na skrzyżowaniu na wprost. na wprost to na wprost.Na zwykłym skrzyżowaniu p. równorzędnym jadąc na wprost nic nie sygnalizujemy. Tu jest tak samo. Bo co jeśli było by skrzyżowanie gdzie łamane pierszeństwo było by np. w lewo a była by też możliwość skrętu w prawo ? To jeśli włączymy prawy kierunek to wg. Twojej teorii jedziemy na wprost czy w prawo ? (08:05) . Czyli czy jedziemy z drogą z pierwszeństwem czy nie to włączamy kierunkowskaz. jedziemy na wprost,nie włączamy kierunkowskazu.
Zmieniamy kierunek jazdy gdy skręcamy. Więc gdy w lewo to włączamy w lewo - nie zależnie od tego czy mamy tam drogę z pierwszeństwem czy nie. Jeśli jedziemy na wprost (prosto) na skrzyżowaniu to nie włączamy kierunku. Proste ? Włączamy kierunek w lewo nawet jeśli droga z pierwszeństwem nas tam prowadzi bo jeśli na skrzyżowaniu mielibyśmy opcje jazdy prosto a nie włączamy kierunku (a chcemy skręcić w lewo) to jedziemy nie czytelnie i inny użytkownik drogi nie wie co chcemy zrobić (powinien pomyśleć że jedziemy prosto) a gdy my skręcimy w lewo to stworzymy zagrożenie i może dojść do kolizji.
Powiem tak art.22 pkt5 - "Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru."Jeśli jedzie Pan po krętej drodze to nie zmienia pan kierunku jazdy bo jedzie Pan z jedynym możliwym niejako narzuconym kierunkiem.Zmiany kierunku jazdy nie dokonuje droga tylko kierujący.I on albo jedzie w prawo albo w lewo albo prosto albo zawraca.Jeśli droga skręca sama z siebie bo jest kręta to nie zmieniamy kierunku jazdy.Nie wyobrażam sobie jechać po krętej drodze gdzieś w górach używając cały czas kierunkowskazów.(przecież ja cały czas jadę na wprost).Kluczem do sukcesu jest tutaj rozróżnienie ",zakrętu" a "skrzyżowania".Na zakręcie nie zmieniamy kierunku jazdy więc kierunkowskaz jest zbędny.Na skrzyżowaniu zmieniamy kierunek jazdy,chyba że jedziemy prosto.I teraz przechodzimy do clou całego zagadnienia. Nawet jeśli przejeżdżamy po skrzyżowaniu drogą z pierwszeństwem i podczas tego przejazdu zmieniamy kierunek jazdy to taka zmiana musi zostać zasygnalizowana kierunkowskazem. Mam nadzieje ,że pomogłem.
Jadąc po rondzie klasycznym,jedziemy w jedynym możliwym, narzuconym kierunku - (zresztą tak jak po krętej drodze). Natomiast na skrzyżowaniu , jak to na skrzyżowaniu mamy więcej opcji. Bo możemy na skrzyżowaniu skręcić np. w prawo w lewo - (nie mamy narzuconego jednego kierunku jazdy jak na rondzie klasycznym). Skręt na skrzyżowaniu w innym kierunku niż jechaliśmy wcześniej jest zamianą kierunku jazdy. Zmianę kierunku należy zasygnalizować kierunkowskazem. Nic w kodeksie nie ma o tym ,że skoro droga jest z pierwszeństwem to możemy nie włączać kierunkowskazu nawet gdy zmieniamy kierunek - (gdy jedziemy w lewo/prawo).To ,że droga którą się poruszamy (załóżmy przy skręcie w lewo) ma pierwszeństwo to nie ma żadnego znaczenia bo i tak ZMIENIAMY kierunek jazdy. Wróćmy do sytuacji z 08:25 . Proszę popatrzyć sie na ten znak. I teraz tak. Nie chcąc zmienić kierunku jazdy musimy jechać na skrzyżowaniu na wprost. Bo jazda na wprost na skrzyżowaniu nie jest zmianą kierunku. I teraz dochodzimy do sedna sprawy. załóżmy że jedziemy na tym skrzyżowaniu w lewo (drogą z pierwszeństwem). I załóżmy ,że nie włączamy lewego kierunkowskazu. Auto wyjeżdżające z naszej prawej chcące skręcić w swoje lewo pomyśli - ("mhmmmmm. Brak kierunkowskazu to facet jedzie prosto ,z mojej prawej pusto to jadę ) I może dojść do kolizji.Dlatego zostanę przy kodeksie który nic nie mówi o żadnych wyjątkach mówiących że nie włączamy lewego kierunkowskazu/prawego na skrzyżowaniu jeśli tak przebiega droga z pierwszeństwem.Czasami się to udaje - nie przeczę, ale tylko na skrzyżowaniach gdzie nie ma tej opcji jazdy na wprost. Reasumując - zmiana kierunku jazdy jest wtedy gdy skręcamy w innym kierunku niż jechaliśmy wcześniej . Zmianę kierunku należy zasygnalizować kierunkowskazem ZAWSZE. a na rondzie klasycznym tego kierunku jazdy nie zmieniamy bo jedziemy zgodnie ze znakiem C12 - (jedny ,możliwy i narzucony). Na skrzyżowaniu nie zmieniamy kierunku jazdy wtedy i tylko wtedy gdy jedziemy na nim prosto, każdy inny manewr jest zmianą kierunku jazdy którą należy zasygnalizować nie zależnie od tego czy droga ta ma pierwszeństwo czy nie.Sytuacja z opisanego skrzyżowania różni się od ronda klasycznego tym ,ze skoro jadąc w okół ronda nie zmieniamy kierunku jazdy to tak jak byśmy jechali cały czas na wprost,wygiętym torem jazdy w okół wyspy. Na skrzyżowaniu wtedy kiedy skręcamy to nie jedziemy na wprost,a jak nie jedziemy na wprost to zmieniamy kierunek jazdy. I wtedy to musimy zasygnalizować - nie zależnie od tego czy droga którą się poruszamy ma pierwszeństwo czy nie. Chyba ,że na tym skrzyżowaniu pojedziemy prosto to nie zmieniamy wcześniejszego kierunku jazdy i jedziemy prosto bez kierunkowskazu.Mam nadzieje ,ze pomogłem :D
Chyba nie do końca się zrozumieliśmy. Rondo to jedno skrzyżowanie a nie 4 skrzyżowania.(jeśli oczywiście mówimy o rondzie 4 wlotowym).Jazda w okół wyspy to jazda "jak by cały czas na wprost" wygiętym torem jazdy a nie jazda drogą zmieniając swój kierunek (bo wg. wojewódzkiego sądu administracyjnego jeżdżąc w okół wyspy nie zmieniamy kierunku jazdy). gdybyśmy zmieniali kierunek jeżdżąc w okół ronda to byśmy włączali lewy kierunkowskaz -oczywiście cały czas mówimy tu o rondzie klasycznym. Poza tym na skrzyżowaniu mamy drogę dwu kierunkową.Na rondzie klasycznym tego problemu nie ma co na skrzyżowaniu bo mamy znak C12 z narzuconym kierunkiem ruchu,jedziemy cały czas na wprost dopóki nie zmienimy kierunku jazdy zjeżdżając z ronda tym samym skręcając w prawo i nic nas nie obchodzi. Natomiast na skrzyżowaniu nie mamy narzuconego kierunku jazdy. Możemy pojechać gdzie nam się żywnie podoba - prawo/lewo prosto. No i zmiana kierunku jazdy na inny niż kierunek w którym jechaliśmy wcześniej jest zmianą którą trzeba zasygnalizować nawet jeśli droga po której jedziemy ma pierwszeństwo bo to nic nie zmienia bo i tak zmieniamy kierunek jazdy.Ja osobiście nie widzę żadnego powodu dla którego na normalnym skrzyżowaniu zamiar skrętu w lewo czyli zamiar zmiany kierunku jazdy mamy zasygnalizować a na skrzyżowaniu z pierwszeństwem już nie. Kodeks o tym nic nie mówi i tego się będę trzymał. W szczególności że nie włączenie lewego kierunkowskazu lub jego włączenie błędne może być przyczyną stłuczki.
Co jeśli chcemy zjechać z ronda lewym pasem (wewnętrznym) jeśli jest taka możliwość ? Jak włączymy prawy kierunek, to sygnalizujemy jednocześnie zjazd z ronda i zmianę pasa ruchu, a przecież nie chcemy zmieniać pasa ruchu i przez to możemy wprowadzać w błąd kierowców jadących za nami. Może mi ktoś wyjaśnić co w tej sytuacji zrobić ?
Mamy rondo bez sygnalizacji świetlnej. Zajmuję pas ze strzałką w lewą stronę i włączam lewy kierunek. Jadę i mijając drugi zjazd (na wprost), zmieniam kierunek na prawy sygnalizując w ten sposób, że będę opuszczał rondo najbliższym zjazdem (trzecim), ale migam jadąc pasem wewnętrznym (lewym). Migając w prawo opuszczając rondo mogę wprowadzać w błąd ludzi, którzy mogą to rozumieć jako chęć zmiany pasa na prawy - zewnętrzny jednak ja sygnalizuję zjazd z ronda, a chcę z niego zjechać lewym pasem, bo np. prawy za skrzyżowaniem się kończy. Wniosek jest taki, że świadomie/nieświadomie sygnalizuję dwa manewry, no bo jak inaczej ? Chodzi o rondo w Lublinie, dla zainteresowanych mogę napisać jakie.
Dzięki Ci za wyczerpującą odpowiedź. Chodziło mi o skrzyżowanie na alei Wincentego Witosa, wjazd na wiadukt, wyjazd 3 zjazdem. Jest tam możliwość zjazdu jednym z dwóch pasów.
ua-cam.com/video/89g8ox_TTF4/v-deo.html >> a tutaj poprawnie to zribili ?
Zajmuję pas ze strzałką w lewo i włączam lewy kierunek, skręcając w lewo i zajmując pas poprzeczny (opuszczę nim skrzyżowanie) wyłączam lewy kierunek i nie włączam prawego. Skrzyżowanie opuszczam możliwie najbliższą drogą czyli tutaj lewym pasem tak, jak prowadzi mnie linia przerywana. Można co prawda od razu zająć prawy pas, ale bezpieczniej jest to zrobić za skrzyżowaniem, aby nie zajeżdżać komuś drogi i upłynnić ruch na rondzie. Tak będzie poprawnie ?
Jeśli masz nakazane przez znaki kierunki jazdy to nie wrzucasz kierunku przy wyjeździe.
Jeśli nie masz nakazanych kierunków ruchu, to masz obowiązek zmienić pas na prawy, przed wykonaniem skrętu w prawo (zjazdu z ronda).
A tu film z nauki jazdy z Lublina: ua-cam.com/video/SpVbQ9xEiLI/v-deo.html - zgodnie z tym co mówi pan Dworak, przed pierwszym rondem nie powinno być strzałek kierunkowych, a kursantka nie powinna używać lewego migacza (albo i powinna - strzałka kierunkowa do tego zobowiązuje...), a na drugim rondzie, instruktor nie powinien kazać włączyć kierunkowskazu zjazdowego... niestety, wiem, że są one w tamtejszym WORDzie wymagane
06:27 - "To co się mówi w Ośrodkach Ruchu Drogowego jest nieprawdziwe (...)" -- WHAAAT ?! Mówiła to osoba która EWIDENTNIE była pijana LUB osoba z autyzmem (chodzi mi o "chwilowe zaburzenie pracy mózgu") LUB "osoba, która ma problemy z Alzheimerem" :)
PS. To właśnie przez tak GŁUPIE UMYSŁOWO osoby są problemy na skrzyżowaniach z "łamanym pierwszeństwem" bo zamiast ułatwiać to UTRUDNIAJĄ sprawne przejechanie przez tego typu skrzyżowanie. CO GORSZA nawet jeśli taki PAJAC nie żyje kierunkowskazu zgodnie z zamiarem pokonania skrzyżowania, nie poniesie winy jeśli POJEDZIE zgodnie z tym co pokazuje znak - i to mimo nagrania video. Może czas wprowadzić poprawkę do Przepisów Ruchu Drogowego że NALEŻY WŁAŚCIWIE UŻYĆ KIERUNKOWSKAZU w innym przypadku (gdy ma się nagranie z wideo-rejestratora) to sprawcą jest osoba która niewłaściwie poinformowała (poprzez sygnały świetlne) pozostałych uczestników ponosi winę, a nie osoba jadąca z drogi podporządkowanej nawet jeśli ta starała się jechać przepisowo tylko trafiła na osobę która nie użyła kierunkowskazu?
Ciągle brak konkretnej definicji niesławnej zmiany kierunku ruchu. Czemu wjazd na rondo nie jest zmiana kierunku ruchu? Przecież kręcę kierownica w prawo i fizycznie mogę jechać w lewo - pod prąd. Zgodnie z taką definicja (poprzednie filmy) przy wjeździe na rondo powinienem migać w prawo, bo kręcę kierownica w prawo.
bo jeżeli "rozwiniesz" rondo robiąc z niego prostą to nie ma skrętu w prawo i nie ma fizycznej możliwości skręcić w lewo. Rondo z wyjątkiem turbinowych to nic innego jak zapętlona prosta
Na zakręcie też kręcisz kierownicą a nie używasz kierunkowskazu. Na rondach na których nie ma oznaczeń pionowych i poziomych kierunkowskaz używamy w momencie kiedy z ronda wyjeżdżamy, ze względu na to, że dopiero wtedy zmieniamy kierunek jazdy. Jest to moim zdaniem trochę głupie, bo tak naprawdę możemy jechać w lewo z prawego pasa co w przypadku kolizji z samochodem jadącym lewym pasem na wprost jest winą kierującego po lewej stronie (jeżeli wjeżdżamy w tym samym miejscu). W przypadku gdzie na rondach mamy oznaczenie poziome i pionowe w których kierunkach możemy jechać z danego pasa ruchu musimy użyć kierunkowskazu w celu zasygnalizowania kierunku jazdy.
Adam co ty sie tak uczepiles tego kierunkowskazu przy kreceniu kierownica. Sygnalizuje sie zmiane kierunku, albo pasa ruchu, a nie przekrecenie kierownica. Pamietaj tez, ze kierunkowskaz dziala albo nie, wiec nie jest doskonaly i niektorych sytuacji nie da sie jasno zasygnalizowac. Np jesli na zwyczajnym skrzyzowaniu zawracasz, to i tak sygnalizujesz to tak samo jalbys skrecal w lewo. Proponuje wiec odpuscic sobie rozwazania jad tym jak zasygnalizowac manewr ktory bedzie zlamaniem zasad ruchu drogowego
Zmiana kierunku ruchu to to, co pozostanie po usunięciu zmiany pasa ruchu z oddziału 4 ustawy PoRD ("Zmiana kierunku jazdy lub pasa ruchu"). To co pozostaje, to "skręt w lewo", "skręt w prawo" oraz "zawracanie".
Sygnalizacja, według prawa, ma być czytelna: jak widzę prawy kierunkowskaz, to spodziewam się, że kierowca za chwilę skręci w prawo (lub zmieni pas na prawy). Jak lewy, to wprost przeciwnie.
Proszę powiedzieć, jak prawidłowo należy opuścić to rondo
www.google.pl/maps/@53.0153097,18.6192632,3a,75y,3.4h,77.84t/data=!3m6!1e1!3m4!1sXPHuWuRPR0x1P7sWWbd81Q!2e0!7i13312!8i6656
chcąc pojechać na wprost w ulicę Jana Sobieskiego nie wprowadzając w błąd kierowców wyjeżdżających z ulicy Ludwika Waryńskiego z prawej strony? Jest to klasyczne rondo, tak więc kierunkowskaz zjazdowy jest konieczny.
PS. W moim odczuciu brakuje na tym rondzie dodatkowego pasa do skrętu w prawo, który mógłby załatwić problem choć częściowo, ale odnoszę się w tym przypadku do istniejącej sytuacji.
Powinno się włączyć kierunkowskaz na wysokości ostatniego zjazdu w który nie jedziemy, czyli tej uliczki bez nazwy i dbać o wyłączenie go jak tylko pierwsze koło będzie poza rondem.
+1
Tak jeżdżę i tak mówię innym, ale nadal istnieje duże ryzyko, że ktoś źle odczyta kierunkowskaz jako chęć skrętu w prawo i dojdzie do kolizji, a wina będzie po stronie wyjeżdżającego z prawej strony. Na szczęści mi jeszcze się to nie przydarzyło.
Podałem to rondo bardziej jako przykład, że teoria jedno, a praktyka i rozkład niektórych dróg swoje, a rzeczony zjazd z ronda należałoby przebudować.
Zjeżdzając z tego ronda w ulicę Jana Sobieskiego, kierunkowskaz powinno się włączyć zaraz po minięciu zjazdu w ulicę Ludwika Waryńskiego by niewprowadzać innych kieowców w błąd i niezwłocznie go wyłączyć po zjechaniu z ronda. Informacje od instruktorów nauk jazdy C+E, na egzaminie CE również tak zrobiłem i było wszystko dobrze.
dziwny wyjazd, ja jadąc zewnętrznym pasem robiłbym tak(ze względu na brak oznaczeń):
-jadąc dalej po rondzie lewy kierunkowskaz
-jadąc prosto na Sobieskiego bez kierunkowskazu
-jadąc w lewo na Ludwika z prawym kierunkowskazem
co nie zmienia faktu że wyjazd jest źle oznaczony(w ogóle nie oznaczony), więc bezpiecznie nie jest, każdy będzie jeździł po swojemu co może doprowadzić do wypadku, ten wyjazd powinien być oznaczony np. dodatkowym pasem dla skręcających w prawo
W tej drugiej sprawie problemem jest tabliczka T-6 gdzie plagą jest źle pokazany układ skrzyżowania np. jest skrzyżowanie na zakręcie który idzie w lewo i z prawej podporządkowana a na tabliczce jest zamiast zakrętu złamana w lewo droga z pierwszeństwem. Dobitnym przykładem jest też właśnie to pokazane 7:46 . Tam jest pewnego rodzaju łącznica/obwodnica tego skrzyżowania która od niego jest oddzielona wysepką to co mówił żeby nie nazywać zakręt ale jeszcze na dodatek są tam dalej widać znaki OSTRY ZAKRĘT i tego odcinka nie ma na tabliczce T-6.To jest kolejny absurd drogowy i kolejny brak obiektywizmu Pana Dworaka.Gdyby opierać się tylko na oznakowaniu pionowym tak jak to raz robił na rondzie Barei ua-cam.com/video/_CUl-4vBztc/v-deo.html to pierwszeństwo wygląda tak: jdzie się prosto a nie odbija się w lewo i na skrzyżowaniu skręca się w lewo i potem odbija się w prawo-tak wg tabliczki T-6 wygląda odcinek z pierwszeństwem na tym skrzyżowaniu.
DawidS nie było Ci szkoda czasu na pisanie tylu bzdur? Od kiedy to znak „kształtuje” przebieg dkrzyżowania? To tylko graficzny schemat z przebiegiem pierwszeństwa.
Ty wogle wiesz co Ty piszesz
Sygnalizowanie jazdy w lewo na każdym rondzie powinno zostać przywrócone, ułatwia to wjazd oczekującym ponieważ wiemy jaki zamiar ma auto nadjezdzajace z lewej a tak niestety zjeżdżający w prawo często sygnalizują to w ostatniej chwili lub wcale a my nie mamy już szansy na wjazd dotyczy to szczególnie dużych aut z przyczepami na średnich i dość szybkich rondach
Dokładnie! Nawet jeśli sygnalizują, to ich prawego migacza i tak nie widać zawczasu i wyraźnie.
Nie nie.
Nie przywrócić Lewy kierunkowskaz tylko nauczyć kierowców za wczasu włączać prawy kierunek przed zjazdem. Wtedy Lewy już nie jest do niczego potrzebny na klasycznym rondzie.
Super gościu to wyjaśnia. Ale policja też ma różne zdania na ten temat.
Szkoły jazdy niestety też
7:14 Przecież tutaj znaki poziome pokazują że droga "zakręca" w lewo. Tutaj nie włączanie kierunkowskazu przy skręcaniu to nie dlatego że jadę cały czas po drodze z pierwszeństwem tylko dlatego że w tej sytuacji nie zmieniam w żaden sposób pasa ruchu, więc kierunkowskaz jest niewskazany. To jest ten sam powód dla którego nie włączamy lewego kierunkowskazu podczas okrążania ronda klasycznego. To nie ja zakręcam w lewo, to droga zakręca, a ja jadę prosto tak jak droga mnie prowadzi.
A jeżeli moja logika jest nieprawidłowa, to dlaczego organizator ruchu tak właśnie rozrysował to skrzyżowanie (to w 7:14)
Organizator ruchu rozrysował drogę z pierwszeństwem, która zakręca oraz drogę podporządkowaną tworząc skrzyżowanie. Więc jeżeli mamy skrzyżowanie dróg i zmieniamy kierunek jazdy (tutaj zmieniamy kierunek jazdy w lewo) mimo, że jedziemy ciągle po drodze z pierwszeństwem należy użyć kierunkowskazu.
Nie potrafisz dobrze zinterpretować czy rozpoznać tego czy zmieniasz kierunek jazdy? Jest na to prosty sposób: wyobraź sobie to sporne miesce na drodze bez jakiegokolwiek oznakowania, i wtedy powiedz czy jadą tam gdzie chcesz zmieniasz kierunek jazdy, czy nie. Oznakowanie to podanie kto ma pierwszeństwo. Kierunek jazdy nie ma z tym nic wspólnego.
+iowa406 Ah, dzięki, właśnie w tej sytuacji to to oznakowanie poziome drogi mnie myliło a nie znak pierwszeństwa. Ale w takiej sytuacji to dlaczego na rondach nie używa się lewego kierunkowskazu przy okrążaniu ronda? To przecież w takim razie też jest zmiana kierunku jazdy w lewo.
Tak się akurat składa że zdaję właśnie prawo jazdy i bardzo dobrze mi idzie, dziękuję bardzo :)
A z tym artykułem jest takim problem że nigdzie nie ma zdefiniowane co to jest "kierunek jazdy" i "zmiana kierunku jazdy". I nie możesz powiedzieć że to jest poprostu fizyczna zmiana kierunku jazdy, bo to by czyniło każdy łuk czy zakręt bez skrzyżowania również zmianą kierunku jazdy, co by wymuszało użycie kierunkowskazu w tych sytuacjach.
Moim zdaniem najsensowniejszą definicją kierunku jazdy jest poprostu jazda wzdłuż pasa ruchu czy drogi którą podążamy.
Czy ty gościu widzisz, że te drogi przecinają się na znaku pod kątem prostym czy nie? Czy gdyby była tam droga w prawo, to jazdę prosto też sygnalizowałbyś kierunkowskazem w prawo? Wystarczy włączać kierunkowskaz zgodny z kierunkiem jazdy i wszystko jest proste. Weź się zastanów bo potem takie osiołki ruszają na drogę i powodują wypadki.
Kłóce się o to z "profesjonalistami"... na drogach również widzę masę błędów o których Pan Marek mówi
Wkurzają mnie po raz kolejny PAJACE, które szukają "haków" na Pana Marka,
Pan Dworak swoje wypowiedzi na temat rond opiera na orzeczeniach sądu..... To sądy też w takich kwestiach wg. Ciebie się mylą ? Jeżdżę jak Pan Dworak i stosuje jego interpretacje. P.Dworak ma racje a nie uważam się za pajaca.Uważam za pajaca takich co nie mają wiedzy, a nie dają sobie przetłumaczyć czy to przez wiedzę jakiegoś eksperta jak P. Dworak czy to nawet przez wyroki sądów.
Pan mówi "wierzcie WORDOM." Ale każdy word ma swoje interpretacje ...
4:51 tam jest ZAKAZ jazdy na wprost, oczywiste prosto Pan nie pojechał? Mówi o tym znak poziomy jak i pionowy. 😠
Skoro widać, to po co miał o tym mówić?
W nocy?
Od tego masz znaki pionowe i światła w samochodzie :D
Co w tym takiego trudnego? Na klasyczne ronda wjeżdżamy bez kierunkowskazu a wyjeżdżamy z włączonym prawy kierunkowskazem. Na rondzie kierunkowym ze strzałkami na wprost i w prawo wjeżdżamy bez kierunkowskazu i jazda na rondzie bez kierunkowskazu lewego bo jedziemy zgodnie ze strzałką a wyjeżdżamy z włączonym prawym kierunkowskazem bo tak nakazuje strzałka. Na rondzie kierunkowym ze strzałkami w lewo i na wprost wjeżdżamy bez kierunkowskazu chyba, że jedziemy w lewo na rondzie to lewy kierunek bo tak nakazuje strzałka i wyjeżdżamy bez kierunkowskazu bo tak nakazuje strzałka na wprost przy wyjeździe a debile często włączają prawy kierunek co jest oznaką debilizmu.
"ale dlaczego włącza Pan prawy jadąc prosto", na pewno tak napisałem na rondzie kierunkowym przy strzałce na wprost? Proszę, przeczytaj jeszcze raz to co napisałem.
Stwórzcie jeszcze 12 rodzai rond i 50 reguł. A potem zostawiajcie parę egzemplarzy instrukcji przejazdu przed każdym z nich. I dziwcie się, że słabsi kierowcy głupieją, a lepsi ignorują.
W angli też nie włączają kierunkowskaz ehh bardzo to nie fajne jest później..
Uczenie takich interpretacji doprowadza tylko do wprowadzania innych użytkowników drogi w błąd i skutecznie do zagrożenia w bezpieczeństwie ruchu. Kierunek ronda jest jest jasny a wjazd z ronda sygnaizujmy kierunkowskazem w prawo. Dodatkowo sygnalizujemy o ile jest dopuszczona, zmianę pasa przy rondzie z kilkoma pasami. Proste
Roman O. Art 22. Wyjazd z ronda jest zmianą kierunku ruchu na skrzyżowaniu ( w tym przypadku okrężnym ). Taki manewr należy uprzedzić włączonym prawym kierunkowskazem. Lewy kierunkowskaz nie jest podyktowany żadnym przepisem, chyba, że dotyczy zmiany pasa ruchu.
Roman O. Skoro nie rozumiesz, że rondo to skrzyżowanie w ruchu okrężnym, nie pomogę nic. Nie rób tylko stluczek.
Roman O. Po co komplikować proste zasady ruchu drogowego? Takie mieszanie w głowach kierowców prowokuje tylko zagrożenie na drodze. Tym bardziej, że te pseudoprzepisy, które wydają się przepisami są podzielone na zwolenników i przeciwników. Od 30 lat jeżdżę zgodnie z ustawą o RD I nie mam z tym problemu. Nie wprowadzam innych uczestników ruchu w błąd a moja sygnalizacja kierunkowskazami nie prowokuje pozostałych kierowców do kolizji.
Roman O. Nie ma sensu dalsza dyskusja. Ja jedno Ty drugie.
Roman O. Skoro nie pojmujesz podstaw art 22 o zmianie kierunku jezdy przy wyjeździe z ronda bez względu na to czy jest to wyjazd z prawej, lewej czy na wprost. Opuszczenie ronda zawsze pozostanie skrętem w prawo wymagającym włączenie kierunkowskazu. Masz wybitny kompleks posiadania racji. Teraz to ostatni post. Są w życiu ciekawsze rzeczy niż pisanie komentarzy.
Moim zdaniem jest to zbyt skomplikowane - żaden kierowca nie będzie nigdy docentem w dziedzinie ruchu drogowego, bo po co? Przepisy są dla ludzi, a nie utrudniania życia, potrzeba wielkich zmian: albo włączamy kierunkowskazy albo nie - bez względu na rodzaj ronda. Czy przepisy w Polsce są naprawdę zrobione dla policji i nabijania pieniędzy do budżetu? Absurd!
ja wam coś powiem. Problem polega na tym, że większość z was zamiast przeczytac kodeks drogowy, wypowiada co raz to głupsze wypowiedzi i pytania myśląc, że przepisy ruchu drogowego można poznać w miesiąc nauki. W waszych pytaniach są takie błędy, że ręce opadają. Wszyscy jesteście codziennie przy głupkowatych komputerach, telefonach, smartfonach i innych gów....ale, żaden z was nie weźmie kilku dobrych kodeksów z komentarzem i książek Nauki Jazdy kat B. do ręki bo paży was to jak diabła święcona woda.
Zmiana kierunku jazdy wynika z subiektywnej oceny sytuacji drogowej przez kierowcę CHYBA, że ta zmiana, wynika ze ZNAKU. Skrzyżowanie z łamanym pierwszeństwem JEDNOZNACZNIE pokazuje, kiedy skręcimy = zmienimy kierunek jazdy i MUSIMY 'migać' a kiedy jedziemy prosto i 'migać' nie musimy. Jadąc prosto nie zmieniamy pasa ruchu ale od czoła WJEŻDŻAMY na pas nowy, na którym, z tyłu, nie ma innych pojazdów, bo to jest tego pasa POCZĄTEK.
Justyna, masz rację niestety.
Jak bardzo to prawdziwe, tak bardzo smutne.
a jak mam się zachować na takim rondzie www.google.pl/maps/@53.4026543,14.5016399,3a,45.3y,13.86h,73.9t/data=!3m6!1e1!3m4!1s_imMwEJqzPNHcLtEQ-Dg5g!2e0!7i13312!8i6656
"klasyczne" rondo, co w nim niezrozumiałego?
z lewego pasa powinieneś wjechać na skrajny lewy a z prawego na skrajny prawy - jeśli o to pytasz.
Z lewego pasa wjazdowego na lewy na rondzie, z prawego na prawy. Można też oczywiście wjechać na środkowy pas, tyle tylko że w sytuacji gdy oba pojazdy chcą zająć pas środkowy obowiązuje zasada prawej ręki. Na końcu oczywiście zjeżdżamy na wyjeździe z pasa prawego, ewentualnie zjeżdżając z dwóch innych ustępujemy pierwszeństwa tym z prawej.
JaMłasica, nie zgadzam się z tym że przy wjeździe na środkowy obowiązuje zasada prawej ręki. Pan Dworak o tym wielokrotnie mówił (np przy okazji omawiania skrętów z dwóch pasów, w lewo czy też w prawo, do 3 pasów) , przy wjeździe na środkowym nie ma zasady pierwszeństwa, zarówno lewy jak i prawy pas może tam wjechać wzajemnie się obserwując.
Skręć W Lewo, AnteksHD
JaMłasica miał/a chyba to na myśli, że jeśli ten z prawego i ten z lewego zechcą wjechać na środkowy i dojdzie do kolizji, to sprawcą będzie ten z lewej (a nie to, że któryś z nich może lub nie wjechać na środkowy).
Czekałem i czekałem i nie wiem dalej dlaczego na turbinowym mam przed wjazdem włączać kierunkowskaz?
Z powodu oznakowania poziomego. Twój lewy kierunkowskaz na wewnętrznym pasie pozwoli wjechać na zewnętrzny pas kierowcy po Twojej prawej stronie. Jeśli go nie włączysz, musi stać, bo w jego ocenie zamierzasz zjechać ze skrzyżowania.
Nie trzeba, kierunkowskaz jak jest zmiana kierunku jazdy
Przed rondem turbinowym znaki poziome określają kierunek jazdy więc nie ma żadnego powodu do włączania kierunkowskazu przed wjazdem. Kierunkowskaz obowiązkowo, zawsze podczas zjazdu. Przed zwykłym rondem logika i kultura sugeruje zasadność stosowania kierunkowskazu przed wjazdem na rondo w celu upłynnienia ruchu.
Na rondach turbinowych przed wjazdem najczęściej nie włączamy kierunkowskazu👍
@@tomasz7682 Kierunek jazdy a kierunek ruchu !
ua-cam.com/video/VhWG0ZjXHQM/v-deo.html I co Pan na to, ten instruktor źle uczy? Przecież młody kierowca tak nauczony, myśli że tak trzeba i potem ma mętlik w głowie.
I tak robi się burdel. Na egzaminie na prawko znalazłem w jednym pytaniu sprzeczną odpowiedź względem Pana z kanału ,,Jedź bezpiecznie". Chodzi o pierwszeństwo przy zawracaniu między jezdniami względem osoby właczającej się do ruchu (mająca ustąp pierwszeństwa) i jadącej w tym samym kierunku co my. Tam przy takim zawracaniu mamy pierwszeństwo, a wg tego Pana nie jesteśmy już na drodze z pierwszeństwem i bodajże chodziło tam o regułe prawej ręki, a co najlepsze podobno te przepisy się zmieniły.
No to własnie zależy od tego czy się ta osoba włacza do ruchu czy nie (i nie stanowi o tym znak ustąpienia pierwszeństwa, tylko np koniec drogi wewnętrznej czy innej strefy zamieszkania, czy innych takich idiotyzmów)
@@dpanikib tam był zwykły ustąp pierwszeństwa, ale w takich wypadkach jak mówisz, to jak najbardziej.
Ludzie stosujcie się do przepisów ruchu drogowego... Prawa jazdy chyba nie znajdziecie w chipsach... WYSTARCZY POZNAĆ PRZEPISY... Męczący temat bezsensowny nie ma nic prostszego niż skrzyżowanie o ruchu okreznym... No chyba że prosta droga...
Proszę o konkretną wartość kąta o jaki należy skręcić kierownica żeby mówić o zmianie kierunku jazdy. Według prowadzącego przy pierwszeństwie łamanym w prawo i drodze podporządkowanej na wprost, jadąc na wprost mam nie włączać kierunku. A co jak droga jest prawie na wprost ale jednak trochę w lewo? Jak bardzo w lewo musi być odchylona droga żeby zacząć używać kierunku w lewo i uznać ze juz nie jadę na wprost a zmieniam kierunek jazdy? Proszę o konkret z kodeksu czy innych przepisów. Trudne? Dlatego właśnie takie miganie jest bez sensu i powinniśmy zawsze migać gdy zjeżdżamy z drogi z pierwszeństwem. Na filmie pokazujecie oczywiste przypadki gdzie drogi krzyżaja się pod kątem 90 stopni. Pytam co z droga która jest pod kątem 135 stopni? Ciągle prosto czy juz w lewo? A 160 stopni? To już bardziej prosto ale ciągle trochę w lewo. Migać w lewo?
Adam Przepusy nakazuja sygnalizowanie zmiene kierunku jazdy i zmiane pasa ruchu, a nie opuszczanie drogi z pierwszenstwem. Skrecenie kierownicy o jakis tam kat nie musi oznaczac zmiany kierunku jazd, a w innym przypadku nie ruszenie nia bedzie zmiana kierunku. Wszystko zalezy od organizacji. A miganie jak sie zjezdza z drogi z pierwszenstwem powoduje, ze jesli pierwszenstwo jest łamane w prawo, to z migaczem jedziesz zariwno prosto jak i w lewo, a przepisy nakazuja wyrazne i jasne sygnaluzowanie swoich zamiarow, wiec Twoj pomysł na zmiane przepisów jest bardzo niedobry
Marek K-t to wyjaśnij mi kiedy jest ta zmiana kierunku w lewo w sytuacji która opisałem. Jak bardzo w lewo musi iść drogą żeby już było lewo a nie prosto. A teraz druga sytuacja rozwalajaca twoje podejście. Droga z pierwszeństwem skręca w prawo a drogi podporządkowane masz na wprost i tez w prawo pomiędzy droga z pierwszeństwem a podporządkowana. Chce jechać w ta środkowa. Miganie w prawo oznaczałoby skręt w prawo w droga z pierwszeństwem a nie miganie oznaczało by jazdę na wprost. Jak migać?
Wystarczy wrzucić kierunek minąwszy drogę z pierwszeństwem. Jaki to problem? Przy zachowaniu odpowiedniej prędkości nie ma tu żadnego zagrożenia bo jedziesz cały czas prosto i dopiero skręcasz. Mimo że sytuacja z dupy, to wystarczy pomyśleć i jednak da się normalnie zachować na drodze.
No właśnie ,takie ronda ,gdzie nie ma przed nimi strzałek są najgorsze. Bo nie jeden burak z prawego pasa sobie je objeżdża ,a ja jadąc lewym muszę na takich uważać potem przy zmianie pasa...bo wjeżdżając razem na rondo ,większość jest pewna ,że ten na prawym pasie będzie zjeżdżał pierwszym lub drugim zjazdem ,ja się ustawiam na lewym ,bo jadę trzeci zjazd ,a tu taki burak z prawego pasa sobie objeżdża i leci też w trzeci. I to jest normalne ?
Adam zmiana kierunku jazdy nie ma nic do ustawienia kąta kierownicy. Zmiana kierunku jazdy odnosi się do skrzyżowań. Co do konkretnego artykułu w prawie drogowym to jest tylko jeden dotyczący używania kierunkowskazów czyli 22.
Dworak już zupełnie się gubi w swoich interpretacjach, no bo czym różni się rondo od skrzyżowania z łamanym pierwszeństwem. Dworak wskazuje, że po rondzie można ciągle jeździć w kółko bo pomimo, iż się skręca to tak jakby jedzie się na wprost i nie zmienia pasa. Jednocześnie Dworak wskazuje, że jak się jedzie po skrzyżowaniu z łamanym pierwszeństwem skręcając zgodnie z pierwszeństwem i wyznaczonym pasem ruchu bez zmiany pasa należy włączać kierunkowskaz.
Głupotą jest też powoływanie na pojedyncze orzeczenia sądów. W polskim prawie nie ma precedensu, więc orzeczenia sądów nie stanowią prawa powszechnego. Dlatego w tych samych okolicznościach sądy mogą różnie orzekać.
Ponadto Dworak wjeżdżając na rondo na lewy pas (np. w 4:02) niejednokrotnie łamie prawo nie sygnalizując zmiany pasa na lewy. Wszak wjeżdżając na rondo najpierw wjeżdża na pas prawy a dopiero potem na lewy, więc dochodzi do zmiany pasa.
Mylisz sie. Zasadniczo się rożni. Na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym jedzie się w jednym kierunku wskazanym na znaku C-12, a na skrzyżowaniu z łamanym pierwszeństwem zmienia się kierunek jazdy w lewo.
Aaltonen Ritmo, na rondzie też można pojechać w rożnych kierunkach, np. w prawo, na wprost, w lewo, lub zawrócić. Według mnie jadąc po skrzyżowaniu z łamanym pierwszeństwem poruszamy się po łuku identycznym jak fragment ronda. Dlaczego więc mielibyśmy stosować różne zasady stosowania kierunkowskazu podczas poruszania się zgodnie z wyznaczonym torem ruchu, który dodatkowo jest uprzywilejowany pierwszeństwem?
Takich określeń to sobie możesz używać pod budką z piwem.
Najpierw naucz się języka, którym posługuje się ustawa, a następnie zapoznaj się z przepisami.
Nie ma czegoś takiego jak "rondo" w pord - to raz, a jeżeli chodzi ci o skrzyżowania o ruchu okrężnym o których mowa w §36 - to nie ma tam takich kierunków jak wymieniłeś , bo to nie ten typ skrzyżowania.
Na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym obowiązuje jeden kierunek jazdy - wskazany na znaku C-12.
Tak więc konkludując: Nie odróżniasz skrzyżowania o ruchu okrężym na którym ruch odbywa sie w kierunku wskazanym na znaku C-12, od zwykłego skrzyżowania na którym ruch odbywa się prosto/w prawo/w lewo.
Aaltonen Ritmo, tą wypowiedzią zabłysnąłeś. Poczułem się malutki. Wyjaśnij mi jeszcze, czy w którymś miejscu powołałem się na jakąkolwiek ustawę i czy słowo rondo jest zabronione lub niezrozumiałe dla ogółu społeczeństwa kierowców. Poza tym pragnę zauważyć, że w ustawach nie ma pojęcia o skrzyżowaniach z łamanym pierwszeństwem, ale Tobie to nie przeszkadza.
Aaltonem - Ernest zdaje się nie odróżniać zwykłego skrzyżowania od skrzyżowania o ruchu okrężnym. Ale zauważyłem, że tak mają często ci, którzy jeżdżą na nawigacji, która mówi ''na rondzie skręć w lewo''. Firmy produkujące nawigacje powinny się w końcu zabrać za poprawność językową, a wtedy może nie byłoby już takich problemów ze strony kierowców.
Pamiętaj! Zawsze migaj lewym, gdy zamierzasz skręcić na rondzie w lewo, zwłaszcza wtedy, gdy wjeżdżasz na nie, prawym pasem.
Panie Marku. Każde PRAWO ma być konkretne bez interpretacji. Droga, ulica, która ma pierwszeństwo przejazdu i jest prosta czy też skręca to zawsze ma pierwszeństwo! Więc drogi, ulice, które do niej dochodzą mają znak STOP lub ustąp pierwszeństwa. Kierowcy mają czkać aż wszyscy na drodze czy ulicy z pierwszeństwem przejadą. Więc włączanie kierunkowskazu przed takim zakrętem jest bezsensem, najdelikatniej mówiąc. Nie robię tego i nie będę robił, chyba że ktoś napisze głupie PRAWO!