Animacja może była kozacka, ale ten zajanuszowany dyferencjał na koniec to gwóźdź odcinka! To zrobiło mój dzień... No, tak między nami, zaspawanie dyferencjału w zwykłym samochodzie (zwłaszcza niezbyt wiekowym) grozi ukręceniem półosi. Dlaczego? Proste, dopóki driftujemy na ręcznym (jak stulejarze), moment hamujący koła jest przenoszony przez klocki hamulcowe na ramę. Jak driftujemy na zaspawanym dyferku, moment hamujący koła jest przenoszony przez półosie (właściwie wtedy cała oś się skręca, zaspawanie dyfra powoduje, że z dwóch półosi robi się jedna oś). Jesli teraz półosie były projektowane oszczędnie (czyli tyle materiału ile potrzeba, żeby wytrzymały podczas normalnej eksploatacji z dyferencjałem a nie na szaleństwa po torze), to na zaspawany dyfer to może być zbyt mało.
Też się kiedyś o to martwiłem, kiedy w wywrotce zapomniałem wyłączyć blokady. Jechałem przez miasto i na ostrych zakrętach zostawiałem czarne ślady. Opony po prostu się wycierały. Wagony kolejowe też mają po prostu osie i dlatego tak piszczą na zakrętach. Chyba osobowe mają koła niezależne, ale towarowe stare wagony są na zwykłych osiach i się nie ukręcają. Gdyby różnica obrotów kół miała ukręcić oś, to pomyśl co by się z nimi działo podczas jazdy na niskim biegu pod górę, albo podczas holowania innego auta. Na niskim biegu masz ogromną moc na wale napędowym przy niskiej prędkości obrotowej. auto dociska do ziemi, żeby koła nie boksowały, a na lince ciągniesz pod górke drugie auto. I jakoś się nie ukręcają osie. Bardziej ryzykowna jest szybka jazda po łuku, gdyż zaspawany dyfer wymusza poślizg kół po asfalcie. A na poślizgu jak wiadomo łatwiej stracić panowanie.
@@zimnydran6156pociągi pasażerskie też mają zestawy kołowe (czyli oba koła mają wspólną oś). Po prostu koła pociągu mają stożkowy kształt i dlatego podczas pokonywania łuku te obroty obu kół się wyrównują. Pisk słychać dlatego, bo w ostrych łukach zestaw się przesuwa tak bardzo, że obrzeże koła trze o szynę. Gdyby koła nie były stożkowate to pojazd kolejowy nie mógłby pokonywać łuków.
Ciekawy byłby materiał o wałkach rozrządu. Chodzi mi o wpływ innego profilu krzywek na charakterystykę silnika. Ale to chyba temat na dłuższy odcinek. A poza tym dobry materiał.
Niższy profil krzywek- max moment obrotowy na niższych obrotach, mniejsze spalanie jednostkowe (g/kwh), wyższa kultura pracy silnika (silnik chodzi ciszej i nie klepie tak na niskich obrotach), brak mocy na wyższych obrotach. Wyższy profil krzywek- na odwrót. ;)
To ja mam dobry pomysł na odcinek: Co to jest Moc i Moment Obrotowy Tylko radziłbym się dobrze przygotować bo nie ma ani jednego w 100% polskiego filmu na YT w którym jest w 100% wszystko dobrze opowiedziane:) Tylko na zagranicznych kanałach YT fizycy od inżynierii mechanicznej dobrze to tłumaczą: A na polskich kanałach niektórzy nie znają wielu zagadnień np: - moc jest to wynik matematyczny [ konie mechaniczne = moment obr (Nm)x obroty silnika / 7023] - "Moc to jest to jak szybko uderzysz samochodem w ścianę, a moment obrotowy to jest to jak daleko pojedziesz ze ścianą" - BARDZO BŁĘDNY TOK MYŚLENIA - wysoki moment obrotowy w niskim zakresie oznacza wysoką moc w tymże zakresie obr - niektórzy uważają że podczas przyspieszania "czuć" moment obrotowy a nie moc, co jest błędne bo czuć moc ponieważ: moment obrotowy czyli moment siły sam w sobie nie porusza nic, dopiero jak nastąpiło przesunięcie została wykonana PRACA lub wytworzona ENERGIA a PRACA w jednostce CZASU = MOC - aby jak najszybciej się rozpędzić np do 160km/h to silnik musi być w pozycji maksymalnej mocy a nie momentu - Im szybciej jedziesz tym więcej mocy potrzebujesz. 2x wieksza prędkość = 2x więcej mocy potrzeba aby utrzymać to samo przyspieszenie (jeśli nie było by tarcia i oporów powietrza - opór powietrza rośnie z kwadratem prędkości ale to inny temat) Bo w realnym świecie dochodzi tarcie elementów + opór powietrza więc finalnie mocy trzeba trochę więcej. - w 2 autach o tej samej masie ale jednym jest 100koni i 100Nm a w drugim jest 200km i 100Nm, jeśli ustawimy w obu przełożenia skrzyni tak aby np na 1 biegu odcinka była przy 50km\h, na 2 biegu 100km\h, na 3 150km\h itd to mimo iż auta mają ten sam moment obr to auto o dwukrotnie większej mocy będzie przyspieszało 2x szybciej. Już widzę falę hejtu i dziwnych komentarzy ale tak naprawdę nie piszecie tego do mnie:) To nie ja tak piszę tylko tak natura działa a fizyka ją opisuje a więc dyskutujecie z prawami fizyki:) tak więc powodzenia:)
Pytanie (temat na filmik). Czy wiele skrzyń manualnych ma niektóre łożyska kryte (ze smarem)? Tak, są takie wynalazki. Problem jest taki, że olej po latach wypłukuje smar i nie zawsze go zastępuje (jedno łożysko jest pełne oleju, w drugim tylko tłusto), stąd łożyska padają (i "dbanie" o skrzynię, czyli regularne wymiany oleju nic nie pomogą).
O rzesz zaraza franca i trąd. Koledzy mi kiedyś przez kilkanaście minut gadali o dyferencjałach stelitkach i zębatkach, a ja za cholerę nie mogłem zaskoczyć o co chodzi. Tobie udało się wyjaśnić to w dwie minuty. Obejrzałem i wiem jak działa. Tylko ta animacja pokazująca ten mechanizm odrobine za krótka
W moim automacie hamując z góry na osniezonej drodze silnikiem redukując bieg czuje się jak trochę zarzuca tył auta ale machanizm różnicowy ustawia go z powrotem na tor jazdy
@@MotoZagwozdki Nie chce mi się wierzyć żeby ktoś w dobrej wierze tak zaspawał. Myślę że ktoś miał to na wyrzucenie, zaspawał celowo i zapodał na forum żeby sprawdzić reakcję innych.
Mam pytanie szukam dobrego zakładu co usunie mi luz na moście Mercedes w210 nie wyje nie cieknie tylko ma pòl obrotu luzu i wali przy zmianie biegów dodam że kupno używki nie wchodzi w rachubę wszystkie 2.2 d po taxi są i mają podobny luz jak u mnie podobno do da się jakoś skręcić wie ktoś coś może kto się takim czymś zajmuje?
Ejj... Nie kłam :(.Mi całe życie mówili że w dyferencjale są krasnoludki które obracają półosiami :(. Weź powiedz coś na temat elektronicznego dyferencjału, jak to działa.
fajnie, ale jak działa przód? to mnie zawsze zastania bo o dyferencjale to każdy słyszał. Drugi temat. To wał korbowy z silnika napędza wał na tył / przód czy inna część?
Przód działa dokładnie tak samo. Wał korbowy zawsze napędza skrzynię biegów, następnie napęd jest albo przez wał przenoszony na tył, albo w FWD często dyfer jest w skrzyni biegów, istnieją też samochody gdzie ze skrzyni wychodzi wał na przód i na tył do dyfrów.
Tak Ci się wydaje, po prosu jest we wspólnej obudowie ze skrzynią. Ot pierwszy przykład z brzegu, skrzynia z Gulfa w której dyferencjał jest wyraźnie oddzielony od skrzyni. www.auto11.pl/userdata/gfx/79e6bfc7ffcd8e1461f4a09e3ee6db1a.jpg
Będzie działo się to samo, czyli wewnętrzne koło będzie uślizgiwać, a moment obrotowy będziesz dobijał przeguby. Nie jestem pewien jak bardzo ta sytuacja będzie wpływała na wyszarpywanie kierownicy z rąk do jazdy na wprost.
Miałem zaspawany dyfer przedni w terenówce (żeby nie było miałem też sprzęgiełka na kołach) i kierownice w zakrętach wydziera okropnie, ciężko utrzymać.
Bo układ planetarny jest o wiele droższy w produkcji i delikatniejszy mechanicznie. Skrzynia automatyczna polega na tym, że ma szereg sprzęgieł i hamulców aktywowanych elektromagnetycznie i odpowiednie elementy przekładni planetarnych składających się na taką skrzynię łatwo jest zablokować/odpuścić/zasprzęglić/wysprzęglić/włączyć/wyłaczyć, żeby zmienić przełożenie czy wręcz odwrócić kierunek obrotów. Oczywiście, tradycyjna skrzynia też mogłaby być automatem, ale hydrauliczne sterowanie wybierakiem (zamiast ręcznego - lewarkiem) to już hardkor - zwłaszcza w samochodach osobowych (jak jest w ciężarówkach - nie wiem, czy tam też automaty są planetarne, czy czołowe ze sterowaniem hydraulicznym). Oczywiście, można zrobić skrzynię planetarną sterowaną ręcznie (większość "automatów" ma łopatki przy kierownicy i tryb manualny), Można nawet zrobić ją sterowaną lewarkiem, jak klasycznego mauala, ale po co, skoro produkcja tradycyjnych przekładni czołowych jest znacznie tańsza i prostsza technologicznie? Przekładnie planetarne stosuje się tylko tam, gdzie to jest uzasadnione albo ekonomicznie, albo po prostu nie dałoby się inaczej np. z braku miejsca (wtedy trzeba bulić extra).
@@pokrec są skrzynie automatuczne (tak napawde zautomatyzowane) gdzie jest to klasyczna skrzynia ręczna sterowana automatycznie, co w dobie elektroniki, komputerów i siłowników jest proste. czesto te tańsze samochody są sprzedawane z manualem i automatem a to jest ta sama skrzynia, tylko inen sterowanie (reczne lub automat) np 6 biegowa skrzynia fiata C635, w europie spotkasz ją w manualu, w ameryce w automacie. poza tym klasyczna skrzynia automatyczna ma sterowanie hydrokinetycznenic tam nei jest sterowane elektromagnetycznie.
Pod każdym filmem dajesz ten sam komentarz. Weź daj na luz, idź do sklepu, kup sobie chałkę, w domu pokrój w plastry, posmaruj masłem, dżemem i do tego ciepłe kakao. Usiądź przy włączonym radioodbiorniku z ustawioną częstotliwością pierwszego programu polskiego radia, przykryj się kocykiem i delektuj pysznym posiłkiem. Układ korbowo-tlokowy kiedyś w najmniej oczekiwanym momencie na pewno się pojawi. I pamiętaj! Masłem, smaruj masłem, nie jakimś margarynowym wynalazkiem. I wiadomo, sandej saturdej bejbi ju gołin dałn!
Naped quattro:torsen haldex i te wszystkie xdrivy i 4 matici jak to dziala?
To nie działa, to sie tylko psuje.
I bardzo dobrze jp
od quattro to sie pan no :)
@@Epil0g co
Animacja może była kozacka, ale ten zajanuszowany dyferencjał na koniec to gwóźdź odcinka! To zrobiło mój dzień...
No, tak między nami, zaspawanie dyferencjału w zwykłym samochodzie (zwłaszcza niezbyt wiekowym) grozi ukręceniem półosi. Dlaczego? Proste, dopóki driftujemy na ręcznym (jak stulejarze), moment hamujący koła jest przenoszony przez klocki hamulcowe na ramę. Jak driftujemy na zaspawanym dyferku, moment hamujący koła jest przenoszony przez półosie (właściwie wtedy cała oś się skręca, zaspawanie dyfra powoduje, że z dwóch półosi robi się jedna oś). Jesli teraz półosie były projektowane oszczędnie (czyli tyle materiału ile potrzeba, żeby wytrzymały podczas normalnej eksploatacji z dyferencjałem a nie na szaleństwa po torze), to na zaspawany dyfer to może być zbyt mało.
Też się kiedyś o to martwiłem, kiedy w wywrotce zapomniałem wyłączyć blokady. Jechałem przez miasto i na ostrych zakrętach zostawiałem czarne ślady. Opony po prostu się wycierały.
Wagony kolejowe też mają po prostu osie i dlatego tak piszczą na zakrętach. Chyba osobowe mają koła niezależne, ale towarowe stare wagony są na zwykłych osiach i się nie ukręcają.
Gdyby różnica obrotów kół miała ukręcić oś, to pomyśl co by się z nimi działo podczas jazdy na niskim biegu pod górę, albo podczas holowania innego auta.
Na niskim biegu masz ogromną moc na wale napędowym przy niskiej prędkości obrotowej. auto dociska do ziemi, żeby koła nie boksowały, a na lince ciągniesz pod górke drugie auto.
I jakoś się nie ukręcają osie.
Bardziej ryzykowna jest szybka jazda po łuku, gdyż zaspawany dyfer wymusza poślizg kół po asfalcie. A na poślizgu jak wiadomo łatwiej stracić panowanie.
@@zimnydran6156pociągi pasażerskie też mają zestawy kołowe (czyli oba koła mają wspólną oś). Po prostu koła pociągu mają stożkowy kształt i dlatego podczas pokonywania łuku te obroty obu kół się wyrównują. Pisk słychać dlatego, bo w ostrych łukach zestaw się przesuwa tak bardzo, że obrzeże koła trze o szynę. Gdyby koła nie były stożkowate to pojazd kolejowy nie mógłby pokonywać łuków.
Nawet nie oglądałem ale już daje łapkę w górę ;) (jak zawsze)
Dzięki!
Świetne te twoje filmy. Dobrze dowiedzieć się czegoś nowego!!!!
Ta końcówka...super! xD
Nagraj coś o spalaniu (np: te czujniki schowane w wydechu, wypalanie katalizatora, jak odróżnić DPF od Katalizatora)
Ciekawy byłby materiał o wałkach rozrządu. Chodzi mi o wpływ innego profilu krzywek na charakterystykę silnika. Ale to chyba temat na dłuższy odcinek. A poza tym dobry materiał.
Niższy profil krzywek- max moment obrotowy na niższych obrotach, mniejsze spalanie jednostkowe (g/kwh), wyższa kultura pracy silnika (silnik chodzi ciszej i nie klepie tak na niskich obrotach), brak mocy na wyższych obrotach. Wyższy profil krzywek- na odwrót. ;)
Akurat tego o klepaniu to nie wiedziałem. Reszty domyślałem się z zabawy w Automation. Taki symulator budowania silników.
@@Jankus47 też w automation cisnąłem ostro :). Pozdro
To ja mam dobry pomysł na odcinek:
Co to jest Moc i Moment Obrotowy
Tylko radziłbym się dobrze przygotować bo nie ma ani jednego w 100% polskiego filmu na YT w którym jest w 100% wszystko dobrze opowiedziane:)
Tylko na zagranicznych kanałach YT fizycy od inżynierii mechanicznej dobrze to tłumaczą:
A na polskich kanałach niektórzy nie znają wielu zagadnień np:
- moc jest to wynik matematyczny [ konie mechaniczne = moment obr (Nm)x obroty silnika / 7023]
- "Moc to jest to jak szybko uderzysz samochodem w ścianę, a moment obrotowy to jest to jak daleko pojedziesz ze ścianą" - BARDZO BŁĘDNY TOK MYŚLENIA
- wysoki moment obrotowy w niskim zakresie oznacza wysoką moc w tymże zakresie obr
- niektórzy uważają że podczas przyspieszania "czuć" moment obrotowy a nie moc, co jest błędne bo czuć moc ponieważ:
moment obrotowy czyli moment siły sam w sobie nie porusza nic, dopiero jak nastąpiło przesunięcie została wykonana PRACA lub wytworzona ENERGIA
a PRACA w jednostce CZASU = MOC
- aby jak najszybciej się rozpędzić np do 160km/h to silnik musi być w pozycji maksymalnej mocy a nie momentu
- Im szybciej jedziesz tym więcej mocy potrzebujesz. 2x wieksza prędkość = 2x więcej mocy potrzeba aby utrzymać to samo przyspieszenie (jeśli nie było by tarcia i oporów powietrza - opór powietrza rośnie z kwadratem prędkości ale to inny temat) Bo w realnym świecie dochodzi tarcie elementów + opór powietrza więc finalnie mocy trzeba trochę więcej.
- w 2 autach o tej samej masie ale jednym jest 100koni i 100Nm a w drugim jest 200km i 100Nm, jeśli ustawimy w obu przełożenia skrzyni tak aby np na 1 biegu odcinka była przy 50km\h, na 2 biegu 100km\h, na 3 150km\h itd to mimo iż auta mają ten sam moment obr to auto o dwukrotnie większej mocy będzie przyspieszało 2x szybciej.
Już widzę falę hejtu i dziwnych komentarzy ale tak naprawdę nie piszecie tego do mnie:) To nie ja tak piszę tylko tak natura działa a fizyka ją opisuje a więc dyskutujecie z prawami fizyki:) tak więc powodzenia:)
Nie hejtuje, ale filmik o dyferencjale a ty tu referat o mocy i momencie dajesz? Dowartościować się chcesz czy o co chodzi?
Jest już w odcinku o maksymalnych obrotach silnika.
Łapka w górę. Czakam na więcej filmików
Pytanie (temat na filmik).
Czy wiele skrzyń manualnych ma niektóre łożyska kryte (ze smarem)? Tak, są takie wynalazki.
Problem jest taki, że olej po latach wypłukuje smar i nie zawsze go zastępuje (jedno łożysko jest pełne oleju, w drugim tylko tłusto), stąd łożyska padają (i "dbanie" o skrzynię, czyli regularne wymiany oleju nic nie pomogą).
O rzesz zaraza franca i trąd. Koledzy mi kiedyś przez kilkanaście minut gadali o dyferencjałach stelitkach i zębatkach, a ja za cholerę nie mogłem zaskoczyć o co chodzi.
Tobie udało się wyjaśnić to w dwie minuty. Obejrzałem i wiem jak działa. Tylko ta animacja pokazująca ten mechanizm odrobine za krótka
No i fajnie. Link do całej animacji znajdziesz w opisie pod filmem :)
2:09 sam się uśmiałem
To moze tak rozszerzyć ten temat i opisać rodzaje blokad dyferencjału :)
Dopisane do listy :)
W moim automacie hamując z góry na osniezonej drodze silnikiem redukując bieg czuje się jak trochę zarzuca tył auta ale machanizm różnicowy ustawia go z powrotem na tor jazdy
Hahaha ostatnie najlepsze
Kozak film
Dzięki, pomogłeś mi
:)
Świetne :)
Dzięki :)
Najlepsze jest tu- 2.15. Skąd jest to zdjęcie? Czy to zrobione na potrzeby akurat tego filmu? To jest świetne!!!
Tutaj znalezione :) www.driftforum.pl/viewtopic.php?f=17&t=4452
@@MotoZagwozdki
Nie chce mi się wierzyć żeby ktoś w dobrej wierze tak zaspawał. Myślę że ktoś miał to na wyrzucenie, zaspawał celowo i zapodał na forum żeby sprawdzić reakcję innych.
Dzięki za fajny film a jak działa blokada tylnego mostu w mercedesie w 124 ASD ?
Mogłeś też kilka słów o szperze od razu powiedzieć :)
Jak czytać/co znaczą wykresy z jednostkowym zużyciem paliwa
Hmm, przydałoby mi się bardziej szczegółowe wyjaśnienie :D Akurat ten temat mógłby być trochę rozszerzony o dodatkowe animacje i komentarze :)
Mam pytanie szukam dobrego zakładu co usunie mi luz na moście Mercedes w210 nie wyje nie cieknie tylko ma pòl obrotu luzu i wali przy zmianie biegów dodam że kupno używki nie wchodzi w rachubę wszystkie 2.2 d po taxi są i mają podobny luz jak u mnie podobno do da się jakoś skręcić wie ktoś coś może kto się takim czymś zajmuje?
0:20 wyjasnij mi sens dzielenia przez 60s zeby uzyskac m/s :)
Przyjąłem wartość, że w ciągu 60 sekund samochód robi pełne kółko.
SIEMANO. Jak działają w samochodzie hydrauliczne popychacze zaworów?
To nie spawanie a naprawa dyferencjału!!! Ten kto na otwartym na zawsze jest przegrany 😂
A jak działa tylny zacisk hamulcowy zintegrowany z hamulcem ręcznym?
To może jaka jest różnica między prądnicą a alternatorem...hej!
prądnica daje prąd stały, alternator przemienny (zazwyczaj 3 fazowy) dlatego ma wbudowany prostownik.
Jak działa Quatrro
Zabrakło mi tu jeszcze tematu blokady dyferencjału
Ciagni temat dalej quattro, haldex, torsen
Światła typu Matrix albo Launch Control
Ja bym chciał zobaczyć jak działa stały i dołączany napęd na cztery koła
Vtec ?
Przydało by sie więcej odcinków i większe grono widzów
Więcej odcinków jest, ale grono widzów jakoś się nie chcę powiększać ;(
@@MotoZagwozdki a próbowałeś sie odzywać do większych youtuberow co siedza w motoryzacji np. Z M4K GARAGE lub MotoDoradca
W sumie to nie... Póki co to nie mam jakoś zbytnio pomysłu na wspólny film :P
@@MotoZagwozdki jak dobrze pomyślisz to znajdzis sie jakis dobry plan bądź pomysł
DFN jak dyferencjał taki mam numer silnika a w karcie pojazdu nie mam numeru silnika
A w traktorze mam blokadę dyferencjału :D
Na siłę blokuje układ różnicowy i mam stały napęd na tylne koła :D
I jak się driftuje?
@@pokrec hahaha xd do drifty to lepiej właśnie bez blokady bo ładnie w zakręty wchodzi hehe :D
@Waldemar Batura 125p a porządna terenówka typu czołg też to ma ?
Ejj... Nie kłam :(.Mi całe życie mówili że w dyferencjale są krasnoludki które obracają półosiami :(.
Weź powiedz coś na temat elektronicznego dyferencjału, jak to działa.
Z tymi krasnoludkami to prawda, ale to były prototypowe rozwiązania.
Czy dyferencjał znajduje się w skrzyni biegów w aucie z napędem na przód?
Nom
JAK DZIAŁA BULBULATOR?
Teraz może jak działa blokada dyferencjału?
Zapisane
Sonda lambda! Niby niewielka prosta rzecz a potrafi nam dużo problemów narobić
Już mam na liście ;)
fajnie, ale jak działa przód? to mnie zawsze zastania bo o dyferencjale to każdy słyszał.
Drugi temat. To wał korbowy z silnika napędza wał na tył / przód czy inna część?
Przód działa dokładnie tak samo. Wał korbowy zawsze napędza skrzynię biegów, następnie napęd jest albo przez wał przenoszony na tył, albo w FWD często dyfer jest w skrzyni biegów, istnieją też samochody gdzie ze skrzyni wychodzi wał na przód i na tył do dyfrów.
@@kontodonabijaniastatystykt5725 ok, dzieks. Muszę gdzieś znaleźć info bo nie wiem jak dyfer mogli wrzucić do skrzyni. Tam miejsca nie ma
Tak Ci się wydaje, po prosu jest we wspólnej obudowie ze skrzynią. Ot pierwszy przykład z brzegu, skrzynia z Gulfa w której dyferencjał jest wyraźnie oddzielony od skrzyni.
www.auto11.pl/userdata/gfx/79e6bfc7ffcd8e1461f4a09e3ee6db1a.jpg
Wtryski, wszystkie
a naped na przod w taki =m razie jak dzial ?
Choćby tak - mechanizm różnicowy znajduje się z przodu w skrzyni biegów:
www.e-autonaprawa.pl/html/i2010/Q4/1010231549.jpg
Jak działa vtec :D Nie wszyscy wiedzą
Zatwierdzam !!!
Racja zmienne fazy rozrządu też są tematem ciekawym
Działa zajebiście
U profesora jest
@@ThePecikTV ale u Krzysia jest długa wersja, a tutaj chodzi o quick information ;D ja tylko daje pomysł na odcinek
A w 4x4?
Jak działa rozrząd ?
A co jakby zaspawać dyfer w przednionapędówce? Jest to w ogóle możliwe? Czy auto miałoby prawo w ogóle jeździć?
Jest to możliwe, na yt jest filmik jak zespawali dyfer w civicu :)
Będzie działo się to samo, czyli wewnętrzne koło będzie uślizgiwać, a moment obrotowy będziesz dobijał przeguby. Nie jestem pewien jak bardzo ta sytuacja będzie wpływała na wyszarpywanie kierownicy z rąk do jazdy na wprost.
Tak, lecz by było pod sterowne. Nawet istnieje coś takiego jak szpera do FWD.
ua-cam.com/video/OG4n3E3YZKE/v-deo.html
Miałem zaspawany dyfer przedni w terenówce (żeby nie było miałem też sprzęgiełka na kołach) i kierownice w zakrętach wydziera okropnie, ciężko utrzymać.
Dlaczego skrzynia manualna ma inną konstrukcję niż skrzynia automatyczna, tzn. dlaczego też nie ma układu planetarnego? :)
Bo układ planetarny jest o wiele droższy w produkcji i delikatniejszy mechanicznie. Skrzynia automatyczna polega na tym, że ma szereg sprzęgieł i hamulców aktywowanych elektromagnetycznie i odpowiednie elementy przekładni planetarnych składających się na taką skrzynię łatwo jest zablokować/odpuścić/zasprzęglić/wysprzęglić/włączyć/wyłaczyć, żeby zmienić przełożenie czy wręcz odwrócić kierunek obrotów. Oczywiście, tradycyjna skrzynia też mogłaby być automatem, ale hydrauliczne sterowanie wybierakiem (zamiast ręcznego - lewarkiem) to już hardkor - zwłaszcza w samochodach osobowych (jak jest w ciężarówkach - nie wiem, czy tam też automaty są planetarne, czy czołowe ze sterowaniem hydraulicznym).
Oczywiście, można zrobić skrzynię planetarną sterowaną ręcznie (większość "automatów" ma łopatki przy kierownicy i tryb manualny), Można nawet zrobić ją sterowaną lewarkiem, jak klasycznego mauala, ale po co, skoro produkcja tradycyjnych przekładni czołowych jest znacznie tańsza i prostsza technologicznie?
Przekładnie planetarne stosuje się tylko tam, gdzie to jest uzasadnione albo ekonomicznie, albo po prostu nie dałoby się inaczej np. z braku miejsca (wtedy trzeba bulić extra).
@@pokrec Dzięki za wyjaśnienie :)
@@pokrec są skrzynie automatuczne (tak napawde zautomatyzowane) gdzie jest to klasyczna skrzynia ręczna sterowana automatycznie, co w dobie elektroniki, komputerów i siłowników jest proste. czesto te tańsze samochody są sprzedawane z manualem i automatem a to jest ta sama skrzynia, tylko inen sterowanie (reczne lub automat) np 6 biegowa skrzynia fiata C635, w europie spotkasz ją w manualu, w ameryce w automacie.
poza tym klasyczna skrzynia automatyczna ma sterowanie hydrokinetycznenic tam nei jest sterowane elektromagnetycznie.
:)
Jak działa wspomaganie kierownicy
opisz jak działa gaźnik ;)
Dopisane do listy!
Rodzaje szper i jak działają
Układ korbowo tłokowy
Przecież to jest proste xD.
Nie no bez przesady.
Pod każdym filmem dajesz ten sam komentarz. Weź daj na luz, idź do sklepu, kup sobie chałkę, w domu pokrój w plastry, posmaruj masłem, dżemem i do tego ciepłe kakao. Usiądź przy włączonym radioodbiorniku z ustawioną częstotliwością pierwszego programu polskiego radia, przykryj się kocykiem i delektuj pysznym posiłkiem. Układ korbowo-tlokowy kiedyś w najmniej oczekiwanym momencie na pewno się pojawi. I pamiętaj! Masłem, smaruj masłem, nie jakimś margarynowym wynalazkiem. I wiadomo, sandej saturdej bejbi ju gołin dałn!
Dodaj że twój film tyczy sie tylko dla Beemek Mercedesow i napędów 4x4. Natomiast 90% aut ma napęd przedni wiec z tylu mamy niezależne zawieszenie.
Zasada działania dyferencjału zostaje jednak taka sama (i o jego działaniu jest film).
Sekwencyjna półautomatyczna skrzynia biegów
Dopisane.
vanos
ua-cam.com/video/eJR3cbMmRSY/v-deo.html ;)
Najlepiej pokazane wyjaśnienie dzialania.
Racja, tego typu filmy były bardzo dobre ;)
Co to jest moc
A jak ma kurwa dzialac wolno??? Rakowa miniaturka i opis w chuj
Co ty masz za problem?