Z čeho stavět? Jak jsem vybíral cihly!

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 гру 2018
  • Hned na začátku stavby mě čekalo dlouhé rozhodování z čeho vlastně stavět. Existuje dnes tolik systémů a materiálů a není úplně jednoduché si vybrat. Každý materiál má nějaké výhody a nevýhody, ale já jsem se nakonec rozhodl pro pálenou cihlu bez zateplení.
    Zpětně musím říct, že toho nelituju ani finančně, protože jsem si téměř na všem na stavbě ověříl, že když někde ušetříte na materiálu tak se vám to zase vrátí jinde na práci. Hodně lidí se divilo, že nezatepluji fasádu, ale ono by to vyšlo dráž než koupit rovnou dostatečně tepelně izolující cihly.
    Nakonec jsem zvolil Heluz Family 50 zejména kvůli lepším tepelněizolačním vlastnostem.
    Ať už se budete rozhodovat pro jakýkoli systém, hlavně to udělejte včas protože v sezóně je opravdu peklo sehnat materiál.
    Tak ať se vám stavba daří!
    #cihly #heluzfamily #zdeni
  • Навчання та стиль

КОМЕНТАРІ • 146

  • @uknownperson5549
    @uknownperson5549 5 років тому +11

    Co to stavas na jazere, ked sa riadis tym aku maju tehly nasiakavost? Ja som tiez staval z palenej tehly no aj tehla ma peknu nasiakavost .. o nieco mensiu ale problemy s vlkostou su uplne tie iste ako pri ytongu. Ale preto sa predsa stavba izoluje od zakladov, robi fasada aby ti tehla nevlhla atd.
    Tehla ma sluzit na to aby dom drzal pokope, aby mala svoju nosnost a az v druhom rade je to o tepelnej izolacii. Naprd ti je koeficient prestupu tepla samotnej tehly, ked mas medzi kazdou tehlou spary .. my sme potom ako sme postavili zacali byvat na jesen este bez vonkajsej izocia a bez fasady a tenn dom bol ako reseto - cez kazdu jednu zasuvku, kazdy vypinac, ktory bol osadeny medzi tehly presne do spary doslova fukal studeny vzduch, cize neizolovat je blbost ;

  • @85cresh
    @85cresh 4 роки тому +4

    Já stavím z těch nejmenovaných německých cihel a musím říct že tradici mají stejnou né-li delší než naši dva výrobci kteří neví co by za ty cihly chtěli. Stavím z 44ky na lepidlo. Ta německá cihla má lepší parametry a je přesná. I když člověk platí dopravu přímo z výrobního závodu tak jsem i tak ušetřil asi 90 tisíc oproti našim tradičním a tradičně nejdražším výrobcům.

  • @eugenzo
    @eugenzo 5 років тому +4

    Mám postavený dům z naprosto stejné cihly - Heluz Family 50, bydlíme v něm 3 roky a je to pecka, výběru nelituji. K téhle cihle jsem došel úplně stejným způsobem jako vy, nechtěl jsem hlavně polystyren a pálená cihla je pálená cihla. Tak přeji, ať se vám v něm také dobře bydlí.

  • @pracantneunavny8833
    @pracantneunavny8833 5 років тому +6

    nevím jestli to lepení bloků na pěnu byla dobrá volba.Dělám interierové práce a pokud je dům lepen na pěnu tak se časem na zdech objevují mikrotrhliny a nejvíc jsou patrné v rozích příček kde jsou v celé dálce napojení

  • @LukasSkladal
    @LukasSkladal 5 років тому +13

    Ach jo, achjo. Vydržel jsem až dokonce tuhle nalejvárnu od Heluzu, protože nic jiného to snad ani být nemůže. Víceméně by se dalo vyvrátit spoustu, možná většina, tvrzení zmíněných ve videu, ale zkráceně. Zdění na PUR pěnu je hezký marketingově, ale jako student jsem viděl to slavné představení zdění na PUR na stavebním veletrhu v roce tuším 2009, zástupci tehdy porothermu (protože heluz jediné co umí je kopírovat) přišli s "revolucí" ve stavebnictví. Vyzdili nám tam stěnu dva metry vysokou, hodinu prezentovali skvělé vlastnosti a pak tu stěnu zase rozebraly.. Jako student stavební průmyslovky jsem trávil povinný čas na stavbách i v dílnách, kde jsme si zkoušeli zdít stěny a sloupy z plných cihel na maltu a po hodině jsme měli co dělat abychom svou práci rozebrali, no není to divné? No samozřejmě, malta má i statickou funkci a chcete aby fungovala. No sečteno podtrženo v německu, kde není tak silné cihlářské lobby, udělali pořádné testy a plošně zdění na PUR pěnu zakázali už rok na to v roce 2010. Nesplňovalo požadované hodnoty na stabilitu a dynamiku staveb.
    Za druhé, stále si myslím, že neumíme obejít fyziku, takže pokud mám splnit zákonem dané vlastnosti na obvodové konstrukce, je jednovrstvé zdivo nesmysl. Co chci od zdí? Pevnost, akustický útlum, akumulační schopnost (tyto hodnoty se zlepšují se zvyšující se objemovou hmotností - zjednodušeně, odborníci prominou) a pak chcete splnit, případně mít lepší, součinitel prostupu tepla, kde je to ale opačně, čím menší objemovka tím lépe izoluje. To co dělají cihlaři je, že vzali skvělé stavivo z dob minulých - plnou cihlu, která byla perfektně nosná, skvěle akumulovala teplo a akusticky izolovala, ale nemohla tepelně izolovat a začali keramický střep vylehčovat, dělat dutiny, technologicky zmenšovat podíl hutného střepu, až se dostali na minimum, což pořád na dnešní moderní stavby nestačí, tak cihly začali vyplňovat izolantem. Takže vlastně popřeli všechny vlastnosti výrobku, na který se odvolávají - plné cihly.
    Za třetí, rozhodně to není levnější. Výrobci cihel Vám prodají cihlu, s lepšími papírovými vlastnostmi dráž, ale té "hlíny", jak bylo řečeno ve videu, je tam paradoxně méně. Takže dostane méně, za to je to dražší. A pokud to finančně srovnáte s jinými skladbami, který mají splňovat stejné tepelně technické parametry jako například vapenopísek (VPC, Vapis) + etics, tak vyjde levněji. (ale ano Ytong + izolace bude dražší, ale není jen cihla a ytong) (přikládám odkaz na jedno zajímavé srovnání vč excelu www.atelier-partika.cz/z-ceho-postavit-zdeny-pasivni-dum-cast-i-obvodove-zdivo/ )
    Za čtvrté, nemám nic proti cihle, pokud je zateplená, tak OK. Ale když cihlu tak Porotherm. Heluz prostě kecá ve svých technických listech, nedosahuje kvalit porothermu, a hodně statiků co znám odmítá z heluzu domy počítat. I techničtí dozoři odmítají realizovat z cihel od Heluzu. O svém vypovídá i fakt, že heluz byl vyloučen ze sdružení Centra pasivního domu (pasivnidomy.cz).
    Závěr? Cihla klidně, ta od porothermu a zateplená, ytong taky nemám rád, to lada tak na rekonstrukce interiéru (problémy s akustikou, mnohem větší než ona nasákavost to je zase neznalost fyziky), co považuji za hezký kompromis tak jsou vápenopískové bloky, vlastnosti to má podobné betonu, takže na dvoupatrový domek Vám stačí tl. 175mm (tu ale nenavrhuji, lidi si ji pak spletou s příčkou a ještě jsou schopni to vybourat, navrhujeme 200mm) když nechcete pasiv, tak pak stačí 200mm vaty a jste na od příštího roku požadovaném nulovém domě. Celkem tady 400mm tl. zeď s mnohem lepší akumulací tepla než má 500mm tl. cihla.
    No a pokud chcete stavět v duchu 21. století a mít rodinný dům hodný dnešní době, tak chtějte pasivní dřevostavbu. Jste ekologičtí, šetrní k životnímu prostředí a mikroklima interiéru tvořeným dřevem (pokud zvolíte masivní dřevostavbu) je.... prostě skvělé, kdo nemá rád vůni dřeva.
    Na závěr bych asi měl dodat, že jsem architekt a v portfoliu mám dřevostavbu, cihlové domky a domky z vápenopísku. A ani jeden systém není bez chyby, jen tyto tři považuji za to nejlepší, co se dá v dnešní době realizovat.

    • @radeksindelar4165
      @radeksindelar4165 4 роки тому

      Zdravim..kdyz cihlovy dum, tak radis Porotherm a Ytong radsi ne kvuli tomu, ze jde dovnitr hodne zvuk?? Chceme stavet, vis..

    • @slavekn
      @slavekn 6 місяців тому

      Tohle je vyborne shrnuti problematiky. Melo by to byt lip dostupne laicke verejnosti nez byt jen vlozeno jako komentar na UA-cam 👍👍👍

  • @stenly311
    @stenly311 4 роки тому

    super video, diky za sdileni. Jak dlouho ti vlastne trvalo postavit hrubou stavbu?

    • @HustejVercajk
      @HustejVercajk  4 роки тому +1

      Desku jsme zacali v breznu a krov jsme davali v listopadu. Strecha se pak delala az dalsi rok v breznu tusim. Takze rekneme rok a jsem za to rad, ze jsme nic neuspechali. Verim ze se mi to vrati na co nejmensich problemech do budoucna. Kdybych ale sel po case tak se to da zvladnout opravdu za cca ctyri mesice kdyz fakt z nejakeho duvodu spechate a nedodrzujete predepsane technologicke postupy. Videl jsem borce, co po tydnu vyskladaji na vylitej strop palety s cihlama a to proste neni spravne. To je muj nazor a myslim ze spravnej.

  • @tomasbelada44
    @tomasbelada44 5 років тому

    Super

  • @znouza
    @znouza 5 років тому +20

    jo - jen drobny upresneni. To s tou vodou a ytongem je urban legend. Taky jsem si to myslel. Da se to jednoduse overit - staci si vzit takovou tu vanu na maltu, do toho nalejt nekolik litru vody a jednou tam dat celej ytong blok a podruhe strep. Ytongu se cucat moc nechce, strep to nacucne hned - zvazit po a pred cucanim - dat tomu treba dve, tri hodiny - mozna namet na video :).
    Taky je potreba tuty derovany cihly dobre zakryvat , zvlast, pokud hrozi mrazy - okolo sebe jsem videl nekolik domu z Heluzu, co mely 'vypraskany' cely zdi do hloubky nekolika cm - zatekla voda, zmrzlo to a roztrhalo to cihlu. Opravuje se to dost blbe.

    • @HustejVercajk
      @HustejVercajk  5 років тому +1

      Ja zase slysel pribeh ze ten Ytong moc z te vany necuca protoze uz sam o sobe obsahuje hodne vody. Dost me zarazilo jak je mozny ze je ten blok v realu tezsi nez ten strep. Tam by ta voda mohla bejt odpoved?

    • @znouza
      @znouza 5 років тому +1

      @@HustejVercajk urcite ne. ytong (lambda) ma objemovou hmotnost 300kg/m3, napr. porotherm 44 ma 750kg/m3. Jak rikam - urcite by slo vzit jeden blok ytongu, zvazit, namocit, zvazit, rozriznout, druhej blok z heluzu a udelat to same :)

    • @swalko
      @swalko 5 років тому +3

      @@HustejVercajk Ja som staval z Ytongu pred troma rokmi. S tehlou som nerobil, takze sa k nej vyjadrovat nebudem. Pokial by nebol po Ytongu taky dopyt ako momentalne je, tak by Ytong chodil na stavby relativne suchy, pretoze on by mal po vyrobe v zavode este postat. Prve palety mi chodili tie ktore boli v stavebninach celu zimu v sklade. Robilo sa s nimi dobre, vaha super. Potom mi zacali vozit palety ktore prave prisli z vyroby a to uz boli kvadre mokre tak ze boli az sive a vazili cca 3x tolko ako tie z predchadzajucich varok. Rovnako sa aj zle rezali, pila sa rychlo tupila a boli velmi krehke, takze nebol problem odbit rohy. Ked sa vsak takto mokry Ytong aspon rozbali z folii, pripadne sa zabuduje, schne velmi rychlo. Ak suchy Ytong ostane namoceny vo vode, navlhne cca 2cm, povrchovo mozno 10 cm do vysky, potom ale v spravnych podmienkach vlhkost zo seba velmi rychlo odpari. Podla mna je to hlavne o starostlivosti ... ked je vodic prasa, pride dobite vsetko, ci tehla, alebo Ytong. Rovnako ked niekto neodstrani vodu napriklad z deky, Ytong ju nasaje kedze je v nej ponoreny. Ak sa nezakryje tehla, naprsi do nej, a mokra je aj cez niekolko radov.

    • @sHpy00n
      @sHpy00n 5 років тому

      @@HustejVercajk > kdepak. tvárnice Ytong je hutná kostka pórobetonu proti střepu který je samá vzduchová mezera, čili na objem a střep je to možné méně než 50/50. a je pravda že střep cucá vodu o mnoho ochotněji než pórobeton.

    • @MrRadgo
      @MrRadgo 4 роки тому +2

      Ytong ma problem nasavat vodu. Vase rozhodnutie bolo teda nespravne :)

  • @tomasmalek516
    @tomasmalek516 5 років тому

    super

  • @adamholman9145
    @adamholman9145 5 років тому

    Nestavíš náhodou kousek od Stodulek?

  •  5 років тому +2

    Mám také nezateplenou padesátku a super, jen ta zdící pěna mi k tomu nesedí a moc jí nevěřím. Jinak pěkné video :-)

  • @JanKavik
    @JanKavik 2 роки тому

    Při výběru materiálu na stavbu 1. RD jsem takové problémy neměl. V blízkých Třebovicích se vyráběly popílkové tvárnice s vyníkající lambdou.

  • @matejm.6568
    @matejm.6568 5 років тому +8

    Ahoj je to všetko pekne bez zateplenie . Aj ja som si myslel že budem tak stavať ako ty . Ale keď som si pozrel tepelnú odpor 50 cm múru ci uz tehla alebo ytong tak nikdy nedosiahnes taký odpor ako pri zatepleni napr. ja mám 30cm ytong a 20cm polystyren a to sa nedá porovnať. A ešte jeden aspekt prečo by som nešiel bez zateplenia nikdy nedosiahnes aby ti tie tehly naukladali tak presne aby si nemal medzery medzi tehlami .takže ti pôjde dnu cez ne chlad z vonku . A posledný aspekt máme dom o rozlohe cca 230 m2 a bývame tu dve domácnosti kúrenie je podlahovka plyn + ohrev vody a varenie . A platíme mesačné cca 37 eur co je v prepočte 1000 českých. A to asi bez zateplenie nikdy nedosiahnes . Ahojte a prajem veľa úspechov

  • @okounlukas
    @okounlukas 2 роки тому +1

    Tlustší zdivo je sice fajn, ale bohužel to nakonec všechno vyjde dráže než klasika + zateplení. Jinak zateplení přímo v cihle nedává vůbec smysl potom používat tvárnice, není tam vůbec žádná akumulace a mohu rovnou tedy použít ytong

  • @josefruzicka9624
    @josefruzicka9624 10 місяців тому

    No nevím pane, ale já preferuji porobeton nebo porofix, staví se z toho daleko lépe a pocitově v tom je také lépe..

  • @JanKavik
    @JanKavik 2 роки тому

    U 3. RD začaly problémy. Zpočátku vybrané tvárnice Ytong YQ, nesplnily pro malou pevnost 2. stupeň seizmicity. Vybral jsem cihly Porotherm vyplněné vlnou. Pro cenu zamítnuto. Staví se z Heluz Family 2+1, ale zase seizmicita vyloučila slabé lepení pěnou. Naštěstí dodána oranžová, namíchaná malta SIDI je výborná (zedníci zpočátku odmítali s ní pracovat). Nyní už zedníci nic jiného nepoužiji.

  • @znouza
    @znouza 5 років тому +2

    jestli muzu jeste jeden postreh.. jak vidim tu navarenou izolaci.. taky jsem to udelal takhle blbe. Kdybych stavel znova a pouzival asfaltovy izolace (daval jsem dve vrstvy, i kdyz tu neni radon), tak bych to navaril na celou desku a zalil 2cm cementovym poterem. aspon bych se pak tak nevztekal pri pokladani izolace podlah a nemel obavy, ze je to nekde prokopnuty..

  • @David-cu1mc
    @David-cu1mc 5 років тому

    Zdravím. Docela by mě zajímalo jak se chová obvodová cihla, když do ní uděláte drážku pro vodu či kanalizaci, elektro...to už nemůže mít požadované tepelněizolační vlastnosti a vznikne tepelný most. Prosím o vysvětlení, děkuji.

    • @LukasSkladal
      @LukasSkladal 5 років тому

      Přesně tak, navíc od příštího roku musí být všechny domy tzv. nulové. Budou muset splňovat i vzduchotěsnost obálky. V ten moment kdy budete drážkovat, nedejbože sekat tak vzduchotěsnost je ta tam. Ono obecně, dneska už by se nic než elektrika sekat, teda drážkovat, neměla. Zodpovědný architekt Vám navrhne dispozici tak, aby byla optimalizovaná a sítě bude vést ideálně v předstěnách. A pokud chcete kompaktní domek tak sítě by měli být pohromadě. Navíc jednovrstvé zdivo je tlusté, existují i tenčí skladby, kde ze stejné zastavěné plochy dostanete větší podlahovou plochu (klidně o 10%) a objem, pak není problém někde udělat jednu, dvě předstěny.

    • @CZHunt3r
      @CZHunt3r 5 років тому +3

      @@LukasSkladal To je přesně to, co se mi vůbec nelíbí, pěkně všechno utěsnit. Pak ale musí mít člověk vzduchotechniku, aby zajistil správné odvětrávání. A když pak vypadne v zimě elektrika? Pak se dům pěkně zapaří, plísně, co může začne hnít, super věc.

  • @JanKavik
    @JanKavik 2 роки тому

    4. RD bude opět dřevostavba, bo jsem vyrůstal ve Finském domku (ty co Bakala vytuneloval). Nic lepšího pro bydlení není. Už tehdy v roce 1950 tam byly některé přepážky z akumulačních cihel. Vnitřní teplota tak měla malé výkyvy a to se topilo Petry na uhlí, nebo kamny Club na koks.

  • @medoveVcelareni
    @medoveVcelareni 3 роки тому

    pěkný

  • @ptygr
    @ptygr 5 років тому +7

    Sympatický video.
    (Poznámka s rezervou: Já mám teda u vašich videí často problém, jestli náhodou nejde o skrytou reklamu určitých výrobců/dodavatelů, na druhou stranu chápu, že z hlediska přínosu pro diváka je vždycky lepší bavit se o konkrétních produktech a značkách.)
    Jinak velmi souzním s volbou zdiva bez zateplení. Co naplat, ten polyš působí tak nějak dutým dojmem už při pohledu z dálky, ani si nemusíte na stěnu poklepat. Taky si nejsem jistý, jak budou všechny ty fasády vypadat po 50 letech, až se tu a tam odfoukne omítka, jinde naklovou polystyren ptáci atd.

    • @stanislavpres
      @stanislavpres 5 років тому

      Taky nedokážu rozeznat jestli to náhodou není reklama. A co se týče EPS tak vírobci tvrdí, že novostavby se již zateplovat nemají.

    • @Movercary
      @Movercary 5 років тому +1

      Ať už to byla reklama nebo ne v obouch případech velmi povedené :)

    • @HustejVercajk
      @HustejVercajk  5 років тому +2

      @pemailv Prostě když jsem to točil tak jsem si na ten nazev nevzpomněl to je celá záhada. Nabízej je vpodstatě jen internetové stavebniy a nezlob se na mě, ale já si prostě cihly za pár set tisíc jen tak od nejakeho eshopu co ma jako hlavni moto ze je nejlevnejsi proste koupit netroufnu. :) Je to klimablok a mimochodem z nich mam posledni dva sary ve stitech protoze jine cihly uz proste v te dobe nebyly k dostani. :( No a ver nebo ne na tomhle svete neni nic zadarmo a tatry plny cihel se nikde nerozdavaj. :)

    • @uknownperson5549
      @uknownperson5549 5 років тому +2

      @@stanislavpres tak to neviem ktori vyrobcovia tvrdia, ze sa zateplovat nema, ale je to pekna blbost ;) pravee sa presadzuje coraz hrubsia vrstva izolacie - 20 az 25cm ..

    • @slavekn
      @slavekn 6 місяців тому

      reklama jak 🐖

  • @tomasrosecky6903
    @tomasrosecky6903 5 років тому +4

    Ytong naopak nesaje vodu 😊 Je to přesně naopak.

  • @JiriDvorak2020
    @JiriDvorak2020 3 роки тому +7

    Pórobeton( Hebel, Ytong, Porfix) má z výroby 60% vlhkosti, měl by rok a půl vysychat.

    • @MrRadgo
      @MrRadgo 3 роки тому +1

      Kto dnes bude cakat co i len mesiac. Idealne po hrubej stavbe rovno zateplit polystyrenom a potom robit interier :)
      Ironia

    • @perinbabatykurva
      @perinbabatykurva 3 роки тому +3

      Ja to vobec nevidim ako problem. Porobeton ma pre mna vyhodu hlavne v jednoduchom drazkovani vnutornych rozvodov, rezanie porobetonu je tiez jednoduche a velmi presne, jednoduchsie sa robia omietky a dalsia pre mna velmi zasadna vyhoda porobetonu je bezproblemove kotvenie aj tazkych predmetov do steny. Fasadu je najlepsie robit az na uplny koniec, idealne ked sa v dome uz aj byva a vykuruje. Je to moj nazor a skusenost.

    • @MrRadgo
      @MrRadgo 3 роки тому

      @@perinbabatykurva az na tu blbu akustiku je Ytong v pohode

    • @jancerny2831
      @jancerny2831 2 роки тому

      @@MrRadgo myslíte že je v něm všechno slyšet?

    • @MrRadgo
      @MrRadgo 2 роки тому +1

      @@jancerny2831 viem ze je v nom vsetko pocut :) mam 300mm mury. Na jednom konci tuknete a pocut to na druhom konci domu. Okna z pos hodia pocut zatvarat dole atd ... este nemam zaluzie ext ale tiez je to vraj pekny rachot

  • @hyosungf
    @hyosungf 5 років тому

    Mám dva domy jeden heluz dutá cihla nezateplený druhý porfix z popílku + polystyren a pocitově je mě lépe v tom porfixu - mám pocit, že je takový teplejší příjemnější. Pocitově nejlépe mě bylo v dřevostavbě ze sádroše..

  • @ondrejsed9061
    @ondrejsed9061 5 років тому +2

    Dobře, že jsi zvolil širší zdivo oproti vnitřně zatepleným stěnám. Je u nich problém s řešením tepelnývh mostů. Ty cihly jsou zkoušeny v laboratoři a existuje pro ně odlišná norma.

  • @HadrisCZ
    @HadrisCZ 5 років тому +5

    Loni jsem dokončil hrubou z Porothermu 50 EKO+ a pořád ješte nevim co příjde z venku. Cena tepelně izolační omítky je srovnatelná jako 6cm vaty. Proto už bych z 50cm cihly nestavěl.

    • @franzwrbka5344
      @franzwrbka5344 4 роки тому +1

      Odborníci na pasivní domy radí základní cihlu/ytong splňující statiku ( +/- 30 cm) a kvalitní izolaci (klidně 20cm). Ona totiž 30ka cihla není tak drahá jako kvalitní 50ka.

  • @petrnovak7654
    @petrnovak7654 5 років тому +6

    Jen pro zajímavost o nasákavosti aby se to už vyřešilo
    www.ytong.cz/myty-a-pravda-o-nasakavosti.php

  • @hajdik100
    @hajdik100 5 років тому +5

    Skvělá reklama 😉
    Myslím, že dnes je úplně jedno z čeho se staví, nejdůležitější je cena a to se v tomhle případě určitě povedlo

    •  5 років тому +5

      Cena stavby je jedna vec a cena energii za napr 50 rokov uzívania vec druhá. To ze niekto postavil lacno neznamená že ušetril.

  • @JanKavik
    @JanKavik 2 роки тому

    Slavné jednovrstvé zdivo (bez nutnosti zateplovat) je velmi velice nevhodné pro stavby s okny od podlahy po monolitický strop (bez nadpraží)(ten jejich systémový nejde použit pro taková okna použit) s velkým rozpětím. Stejně se musí zateplovat věnec, za žaluziovými kastlíky (nemají je dostatěčně dlouhé) používat dokonce PIR. Stavba se takovými detaily prodraží a stejně má v těchto detailech špatné tepelné parametry.

  • @plenex
    @plenex 5 років тому +2

    Zateplenie má svoje prínosy a najjednoduchší je ten, že stavebný materiál nieje vystavený mrazu, ani v nom nevzniká rosný bod. Dalšia vec, zateplení je viac druhov, z najpoužívanejších je paronepriepustné zateplenie - polystyren a paro priepustná izolácia - vata. Všetko má svoju aplikáciu a význam, záleží či dom bude mať riadené vetranie alebo to necháte na steny a prirodzenú výmenu vzduchu. Tak isto je rozdiel použitie pri novostavbe a pri rekonštrukcií kde sa možnosti obmedzujú vzhladom na to že už tam je určité murivo použité. Ytong je napríklad na rekonštrukcie skvelý vďaka jeho možnosti jednoduchého rezania na presno. Nebudem spomínať všetky druhy, ale aj izolovaná drevená alebo kovová konštrukcia sa často používa k stavbe domu. Vzhladom na hrúbku muriva však u vás aj tak nieje možné účinne použiť zateplenie. Tehly s izoláciou vo vnútri tehly sú nezmysel lebo tá izolácia neizoluje nosnú konštrukciu a v tehle proste aj tak mrzne a rosí. Ja osobne som zvolil betónový dom, a hrúbku múrov mi stačí dimenzovať na max 15-20cm. Navyše môžem použiť hrubú izoláciu 30cm+ a dom bude mať vynikajúce tepelné vlastnosti a životnosť. Toto vo vašom videu chýba a popisuje sa tam len jednostranne tehla a jej výhody.. ktorá má určite aj svoje stavebné nedostatky napr ked sa do nej seká elektrika, režú rúry, narúšajú sa jej celé bloky. A pri navlhnutí tehly sa z praxe, časom proste drolí a rozpadáva po blokoch. Kedže rosný bod máte priamo v murive, jej navlhaniu nezabránite nijak, jedine jej paropriepustnosť jej pomôže s odvádzaním drobnej vlhkosti. Staviate teda podla starých zvykov..starú novostavbu.. čo ste zotreli vetou : nestavím pasív.. :)

    • @slavekn
      @slavekn 6 місяців тому

      tesat do kamene a dat precist kazdemu, kdo uvazuje o staveni domu z techto vatou plnenych modnich vystrelku.

  • @SupFromCz
    @SupFromCz 5 років тому +4

    No mne zase přijde nejlepší litý beton dovnitř a tlustej EPS navrch. Tyhle nový cihly maj taky něco do sebe, ale přijde mi to takový fórový. Stačí malý kladivo a rozbije se to na kousíčky. U litýho betonu to nehrozí. A co se týče EPS tak je to u něj jako tůjema: jsou neprávem šikanovaný :D

    • @stanislavpres
      @stanislavpres 5 років тому

      Jak ten barák bude dýchat ? Jak tlustá bude vrstva EPS ? A kolik to bude proboha všechno stát ?

    • @SupFromCz
      @SupFromCz 5 років тому +11

      @@stanislavpres Krakonoši a jak se dýchá přes cihlu. Víte ono to pověstné dýchání je dost nesmyslný mýtus. 99% lidí nedokáže ani říct co to vlastně má znamenat a představuje si bůhví co. Občas se hodně baví když někdo třeba u dřevostavby říká že dům je super protože dřevo dýchá. ... jo přes tu parozábranu to jde velmi dobře. Ono většinou to někdo definuje jako způsob jakým se vhkost dostává z vnitra domu do vnějšího prostředí. To vás ale zklamu 95% vlhkosti se dostává z domu větráním, spárama v konstrukcích/oknech,digestořema. V cihle bez větrání shnijete stejně jako v dřevostavbě nebo betonu. Ale jo už jsem zjistil že zastánce "že stěna dýchá" nemá smysl přesvědčovat. :D

    • @cryptogrow
      @cryptogrow 5 років тому

      Ano ak robis pevnost ktora ta ma pred vojnou ochranit je litej beton fajn

  • @lukassmolik4579
    @lukassmolik4579 5 років тому

    Jak jsi si rozmyslel vytapění, teda jestli se můžu zeptat.

    • @HustejVercajk
      @HustejVercajk  5 років тому

      Podlahove teplovodni vytapeni. Diky Zelene usporam dostanu nejakej drobnej prispevek na cerpadlo. Bez nej bych sel urcite do topnych kabelu.

    • @lukassmolik4579
      @lukassmolik4579 5 років тому

      Hustej Vercajk Není to podmíněno rekuperací? Taky mam podlahovku a TČ vzduch voda.

    • @HustejVercajk
      @HustejVercajk  5 років тому

      Oni to cca v rijnu zmenili a uvolnili trochu nektere paranetry.

    • @cejsi
      @cejsi 5 років тому

      @@HustejVercajk Mohl by ses trochu rozepsat? Na jaře začínáme stavět dům a taky budeme mít TČ vzduch voda a teplovodní podlahovku. Díky! :-)

    • @SupFromCz
      @SupFromCz 5 років тому

      @@cejsi Podívejte se na kanál "svépomocí cz" tam je relativně aktuální videjko o dotacích. MOžná vám to helfne.

  • @kastanzalud3043
    @kastanzalud3043 5 років тому +6

    Tvrzení že Heluz má lepší tepelněizolační vlastnosti než obdobné keramické tvárnice stejné tloušťky od Porothermu je přinejmenším zavádějící. Rozhodně to není tím jak uvádíte ´´že je tam víc segmentů se vzduchem´´ (tím pádem lepší) ale pouze tím že v technickém listu výrobku udávají vlastnosti cihly s omítkou .... ) ale jinak pěkná reklama na Heluz ....:)

    • @HustejVercajk
      @HustejVercajk  5 років тому

      Dobrý den, nemáte pravdu. Pokud budete věřit laboratorním testům ze kterých se vychází v produktových listech tak při stejných podmínkách (omitky, suchý stav) má Porotherm U 0,015 a Heluz 0,014. A jak jsem psal jinde ty cihly jsou v podstate identicke a i cenova nabidka byla temer identicka takze jsem se rozhodl na zaklade tech lepsich vlastnosti. To jaky je jedna tisicina rozdil spocitat neumim, mozna vubec zadny, ale kdyz jsem si mel vybrat dve v podstate identicke veci tak si proste vyberu tu "papirove lepsi". Ono to ale ma pak vliv pri vypoctu tepelnych ztrat, na vypocet vytapeni a treba i takova blbost jako je nejaka dotace je navazana na tepelneizolacni vlastnosti pouzitych materialu. Ale jak pisu ty cihly jsou z praktickeho hlediska me jako cloveka ktery v tom dome bude bydlet v podstate identicke.

    • @kastanzalud3043
      @kastanzalud3043 5 років тому

      ​@@HustejVercajk Dobrý den, pokud se budeme bavit o tom, že mezi tepelně vlastnostmi samotných tvárnic Heluz a Porothem není prakticky rozdíl tak se odvážím říct že pravdu mám. Když se pozorně podíváte do technických listů tak zjistíte že firma Heluz počítá s celkovou omítkou (vnitřní i vnější) tl. 50 mm a jednoduchým dopočtem zjistíte že U omítky je 1,72 zatímco tvárnice Porotherm počítají s omítkou tl. 45 mm a U =1,98. tedy to znamená že Heluz k výpočtu pouze použil vetší mocnost omítky s lepšími TI vlastnostmi než porotherm tedy suma sumárum oba materiály z hlediska TI vyjdou naprosto nastejno.... rozdíl je jen v tl. a použité omítce. Vliv tvárnic na výpočet tepelných ztrát je zcela irelevantní..

    • @CZHunt3r
      @CZHunt3r 5 років тому +1

      @@kastanzalud3043 Nevím, jak je na tom Heluz, my jsme stavěli zrovna z těch cihel z Německa. Ale před tím jsme stavěli z Porothermu a to je bláto. Nahoře i dole je ořízlá tak, že vypadá jako okousaná, rosyýpá se, nic moc. Naše cihly oproti tomu i přes dlouhou cestu ani jedna rozbitá, až ještěrkou se povedlo 2 propíchnout vidlemi. Krásně hladké (nebroušené) a zvonily jako zvon. Heluz jsem jen viděl, zatím jsem s ním nepracoval, na pohled vypadá také dobře.

  • @stanislavpres
    @stanislavpres 5 років тому +1

    Cihly bych určitě konzultoval s projektantem. Člověk na to má školu a dostatečnou praxi tak by mněl vědět jak na tom ty cihly jsou, a co se vyplatí. A s nasákavostí u YTONGU bych to neviděl tak černě.

    • @amanzes
      @amanzes 5 років тому +2

      presne tak nasakne ti i cihla a co je horsi pri vniknuti vody do tech vostin se z toho dostava mnohem hur nez z ytongu který jak rychle nasaje tak rychle vypaří :) a druhá a největší potiž co je že projektant ti měl projekt udelat na miru zdivu tzn ze on sam rekne z techto cihel to udelame tak a tak a ne ze se udela projekt a pak se resi z čeho- to je taky problem docela i kdyz řešitelný

  • @miroslav247
    @miroslav247 4 роки тому

    tehla vs ytong a zateplenie sa neda porovnat, ano tehla dycha je to lepsie prijemnejsie lepsi vzduch, ale na strane druhej nehorazne viac prace. kdezto ytong su totalne rovne steny ale fakt na 1mm rovne, menej lepidla ide dnu na steny je to save, to mas razdva natahanu vnutornu opmietku, avsak nevyhoda je iny vzduch to sa da riesit rekuperaciou takze tazko povedat

  • @RomanoRomaker
    @RomanoRomaker 5 років тому +3

    Ja som v dvoch prípadoch zatepľoval novostavby z tehál.
    Boli na nich vonkajšie omietky a merania ukázali, že treba zatepliť fasádu.
    V jednom sa bývalo rok a v druhom tri roky, vykurovacie náklady neadekvátne, takže padlo rozhodnutie zatepliť.
    Problém sa odstránil, takže som presvedčený o tom, že zateplenie treba.
    Predajcovia tehly klamú, že vyššia cena tehly sa vykompenzuje absenciou zateplenia.
    Tehlové bloky majú len tenký plášť, vnútro je skoro prázdne, lebo "vzduch izoluje" ...
    Najnovšie to plnia minerálnou vatou, asi teda vzduch už neizoluje... :)))
    Sendvičová tehla a stará plná pálená tehla je rozdiel ako hov*o a puding .
    Zaujímavý je fakt, že v Nemecku zatepľujú tehlové domy až 200mm EPS.

    • @CZHunt3r
      @CZHunt3r 5 років тому

      Vzduch samozřejmě izoluje, ale vata nebo PS lépe, protože cihly stejně nějakou prodyšnost mají. Tím pádem se vzduch v nich stejně nějak hýbe, případně uniká a tím izoluje méně.

    • @franzwrbka5344
      @franzwrbka5344 4 роки тому

      Hlavně dům není jen o cihle, ale počítá se každý detail. Okna, dveře, základy, věnec a hromada dalších věcí. Umět postavit stěnu bez dořezů také není jen tak. Málokdy se to obejte bez domaltování a hned je malý tepelný most, prrotože malta nemá vlastnost cihly. Takových "děr " se během stavby udělá víc, takže ve výsledku pak ani s perfetní cihlou nikdy nebude výsledek tak dobrý, jak slibuje samotná cihla. A z praxe fasádníci mnohem raději dělají fasádu na izolaci, než rovnou na cihlu .....

  • @richard.topolcansky28
    @richard.topolcansky28 3 роки тому

    Ne v baraku ale v dome ked uz..

  • @MichalBerkovec
    @MichalBerkovec 5 років тому +4

    Rád bych slyšel od autora upřímnou odpověď na otázku: Jste nějakým způsoben odměňován za toto video od firmy Heluz?

    • @HustejVercajk
      @HustejVercajk  5 років тому +3

      Dobrý den Michale, ano dostal jsem pochvalu že to je prej hezké video. :) Je to prostě můj pohled na věc já se na stavbu připravoval 6 let a cihly jsem vybíral dost intenzivně přes tři měsíce. Předtím jsem měl nulové zkušenosti se zdicim materiálem a prostě jsem si řekl, že to co jsem vyštudoval já předám zde někomu, komu se to může hodit. To proč jsem se rozhodl já pro tuto cihlu nemusí fungovat pro někoho jiného a třeba má úplně jiné stavební podmínky. Sbíral jsem informace z internetu a od lidí kolem sebe co staví a každej mi dal kousek svého příběhu. V reálu si myslim, že mezi Porothermem a Heluzem u této cihly není žádný jiný rozdíl než ty lepší tepelné vlastnosti. V posledním šáru ve štítu jsem dokonce použil ten německý Klimablok protože prostě nebyly nikde cihly k dostání a musim říct, že tam jsem pohledově viděl docela velký rozdíl. Ale to byla spíš věc estetiky. A až na tom bude omítka tak už nic nepoznáte.

    • @MichalBerkovec
      @MichalBerkovec 5 років тому

      @@HustejVercajk Ok, díky za odpověď.

    • @kastanzalud3043
      @kastanzalud3043 5 років тому +1

      @@HustejVercajk
      Dobrý den ,
      mohl bych Vás poprosit o zdělení kde jste čerpal informace že Heluz má lepší TI vlastnosti než Porotherm. Děkuji
      Váš žalud

    • @HustejVercajk
      @HustejVercajk  5 років тому

      @@kastanzalud3043 Technické listy přímo na stránkách obou výrobců.

    • @HustejVercajk
      @HustejVercajk  5 років тому +1

      @@kastanzalud3043 www.heluz.cz/files/HELUZ-FAMILY-50-brousena_technicky-list_CZ.pdf a zde wienerberger.cz/produkty/porotherm-50-eko-profi?wb_condition=false

  • @tubevideo2000
    @tubevideo2000 5 років тому

    Stavěl jsem (2014) na Porotherm 44 a na pěnu celý dům svépomocí ve 2 lidech - přízemí + plnohodnotné patro. Jako hlavní výhodu porothermu vidím v tom, že má jinak zámky než Heluz, čili se dá otočit a použít jak v ose X tak Y. Heluz ne. Ono totiž ty cihly jsou rovné jen nahoře a dole tím zbroušením, ale vesměs každá pak trochu padá "na koso". Takže se dala cihla jednoduše natočit, aby všechny byly jedním směrem.
    Základy mám 150cm, žádné praskliny po 3 letech na sádrove vnittřní omítce nevidím.

  • @Shakyrass
    @Shakyrass 5 років тому +1

    tech vyrobcu cihelnych bloku je vic :-D

  • @JanKavik
    @JanKavik 2 роки тому

    U 2. RD byl výběr také bez problému. Smrk. Dřevostavba.

  • @znouza
    @znouza 5 років тому +4

    gratuluju ke stavbe. Ja jsem postavil z PTH 44 dryfix profi. Takze taky pena. Dneska bych nejake veci delal jinak, napr. to zakladani bych delal na desky z penoskla, mozna bych sel do VPC misto strepu. Nicmene - funguje to dobre, pena nebyl zadny problem, problem jsou vzdy detaily - jako napr. osteni oken pro vlozeni izolace, reseni prekladu pro rolety/zaluzie, rohy atd. O zatepleni jsem take dlouho premyslel - nakonec jsem zateplil 100mm sedym EPS, protoze cenove to vyslo nastejno jako termoomitka, vlastnosti jeste o neco lepsi. tech 100 bylo rozumny minimum. Dulezity je pouzivat vsechny veci do strepu - kotvici prvky atd. Strop mam spiroly, 250, kvuli velikymu rozponu - to ma taky svoje + a -.
    Co je docela problem - tahne zasuvkama a vubec dirama v cihlach - u lepidla to neni tak znat, protoze co sar, to lepidlo zatahne, u peny bohuzel to funguje jako komin, takze na to bacha, je to dobre potom videt termokamerou na pude - to bych rekl, ze je jedna z velkych nevyhod peny - a nikdo na to neupozornuje.

    • @HustejVercajk
      @HustejVercajk  5 років тому

      Souhlasim s tim ze je to o detailech. Ten kominovej efekt v cihlach je zase jen vec nedotazenych detailu. V provadeci prirucce je to vse popsane, ale beznej "zednik" z Ukrajiny to nema v podstate sanci pochopit proc by nel nekde dotahovat omitky az na desku kdyz tam prijde jeste 20cm skladba podlahy atd.

    • @znouza
      @znouza 5 років тому

      @@HustejVercajk o to nejde. vzhledem k tomu, ze se netopi pod cihlama, tak to proste tahne odspoda, od desky. Proto jsem psal, ze bych priste daval to penosklo. Tuty veci jsem si ohlidal dobre a treba fasadu mi delali 'zednici' z Ukrajiny - kdokoli to videl, tak to zavidel, protoze to proste udelali skvele. Jasne - veci jako ruzny listy jsem jim musel ukazat, pac byli zvykli jen na APU a rohovy, ale hokejky u oken atd, to zvladali skvele.
      Ty zasuvky se daji castecne osetrit penou - krabice jsem proste dal do vyfrezovane diry a zapenil, ale stejne to tahne nahoru.

    • @HustejVercajk
      @HustejVercajk  5 років тому

      Souhlasim s tim ze je to o detailech. Ten kominovej efekt v cihlach je zase jen vec nedotazenych detailu. V provadeci prirucce je to vse popsane, ale beznej "zednik" z Ukrajiny to nema v podstate sanci pochopit proc by nel nekde dotahovat omitky az na desku kdyz tam prijde jeste 20cm skladba podlahy atd.

    • @SupFromCz
      @SupFromCz 5 років тому

      @@znouza Ano na kanalu "svepomocí.cz" jsem viděl jak to řešili tím že udělali na zásuvkové krabice celkem velkou díru. Naplácli do toho omítku/sádru a teprve pak do toho zatlačili tu krabici. viz zde: ua-cam.com/video/_ln6ZHYNhmI/v-deo.html

    • @znouza
      @znouza 5 років тому

      @@SupFromCz jasny, dekuju nechci ;) Ja jsem to normalne vykrouzil prislusnym vykruzovakem, mel jsem udelanou sablonu na roztece, pak jsem vrazil krabice a pistoli vypenil za krabici - fungovalo to skvele, vytrhnout se to neda

  • @sammerik
    @sammerik 3 роки тому +1

    je to komerční video, je potřeba to tak brát.

    • @jancerny2831
      @jancerny2831 2 роки тому

      Myslíte, že ho zaplatil Heluz?

  • @Jacon95
    @Jacon95 5 років тому

    Když jsem na nějaký tyhle věci koukal a zjistil jsem že se ty cihly už lepí jen takovouhle pěnou nevěřil jsem že to může držet :D

    • @HustejVercajk
      @HustejVercajk  5 років тому +5

      Ja kdyz jsem boural ten dum co tam stal predtim tak jsem nemohl verit ze to drzi a to to kameni bylo splacany v kodstate jen hlinou. 😀 kdyz si veznes tu plochu stycne spary a vahu toho donu tak by to uplne stejne drzelo nejspis i bez jakehokoli pojiva.

    • @SupFromCz
      @SupFromCz 5 років тому

      ​@@HustejVercajk jestli to chápu dobře tak cihelné domy drží hlavně díky váze cihel co jsou na sobě. Vazba mezi cihlama pomocí "nějakého pojiva" je tam hlavně pro jakési smykové namáhání které ale normálně nevzniká. Takže základ aby to dobře drželo je spíše kolmá zeď než pojivo. Je to tak?

    • @MichalBerkovec
      @MichalBerkovec 5 років тому

      @@SupFromCz Je to tak.

    • @amanzes
      @amanzes 5 років тому

      hele uprimne taky jsem neveril- ale kdyz jsem u kamarada slepil na sebe 3 cihly a potom jsme je dali naležato na fošnu a posunuly tak aby bylana fošně jen jedna tak ty dvě normalně držely ve vzduchu- to jsem čuměl takže držet to drží fest

    • @dwo624
      @dwo624 5 років тому

      jo gravitace je fajn věc

  • @MrAlbin86
    @MrAlbin86 5 років тому

    Vozil jsem do cihelny písek a cihlářské hlíny už se do cihel dává jen nutné minimum (pod 10 procent) Zbytek je písek, recyklovaný papír, popel a struska z elektrárny...S původní cihlou už to nemá moc společného, navíc se stavba prodraží a protáhne kvůli omítkám.

  • @MrRadgo
    @MrRadgo 3 роки тому +1

    S tou nasiakavostou Ytongu si mimo :)
    Ytong ma najvacsi probpem akustiku. Za mna vapennocement

  • @Snycosezijou
    @Snycosezijou 4 роки тому

    Dobře ty👍připomínáš mi moje začátky.

  • @lukasnovak6719
    @lukasnovak6719 5 років тому +1

    Nevýhody pórobetonu všeobecně oproti cihle (Porotherm, Heluz) - 1. horší AKUMULACE TEPLA tzn. neudrží tak dobře teplo jak cihla - snadněji se teplo odvětrá ven, když je vytopeno. 2. Zásadně horší pevnost v tlaku - dost často jsme museli u rodinných domů dělat vyztužení, protože pórobeton sám by to nezvládal. 3. Zásadně horší pevnost v tahu, smyku - kotvení nábytku, linky apod.. je problém.
    Důležitej fakt - u rodinných domů zdmi uniká cca 10-20% tepla! Větráním 30%, okny 35 %, střechou a podlahou zbytek. Takže je podstatnější soustředit se na tepelný vlastnosti především ostatních prvků.

    • @laszu7137
      @laszu7137 4 роки тому

      AKUMULACE TEPLA je u střepu vyšší, to ano. Avšak akumulace je k ničemu, jako dobrý když máte kamna a musíte ručně přikládat, to jo. Ale když chcete ušetřit, materiál nesmí teplo nechat unikat, což jde často ruku v ruce s nízkou hustotou - nejlepší izolant je vzduch.

  • @sky3netko
    @sky3netko 5 років тому +1

    no už horšie si sa rozhodnúť nemohol :D :D

    • @ondrejsed9061
      @ondrejsed9061 5 років тому

      Co je podle Vás lepší řešení?

    • @filiphudak4183
      @filiphudak4183 5 років тому +1

      @@ondrejsed9061 téměř všechno ostatní 😀

    • @slavekn
      @slavekn 6 місяців тому

      nemel jinou moznost - je za to placeny.

  • @MsSaginek
    @MsSaginek 5 років тому

    Já stavěl před patnácti léty z porotermu a už víckrát z hlíny ne. Je to snad to nejdražší co může být . www.arfo.cz/cs/stavba-domu-z-betonovych-tvarnic-dle-eu-1/

  • @slavekn
    @slavekn 6 місяців тому

    To je zase marketingovej bullshit.

  • @vitsmejkal208
    @vitsmejkal208 3 роки тому

    Trápí Vás vlhké zdi a plíseň ? Pomůže Vám Dried Box.

  • @majstrujeme8352
    @majstrujeme8352 4 роки тому +1

    Staršie video ale neodpustím si stavať z tehly je totálna hovadiny. Drevodom. Tepelne, staticky nie je o čom. Ak murovat tak ytong. Prípadne betón plus izolácia. Tehla je úplne ta najhoršia voľba. Akumulacia tepla je len v prípade plnej tehly. Tie crepniky majú thermal masu dosť biedny. Máš prievan cez tie diery.