"Ja nie mam nic, ty nie masz nic, on nie ma nic - To razem właśnie mamy tyle, w sam raz tyle, żeby założyć wielką fabrykę. Cóż stracimy? Zarobić zawsze można" Dzięki za wspomnienie o strajku włókniarek. Zdecydowanie przemilczany temat w naszej historii.
No w końcu wróciły stare dobre odcinki HBC w terenie i Drewniak w przebraniu a nie tylko jałowe stanie w studiu przed kamerą. Takie odcinki to sztos! 🤟
Super odcinki Drewniak . Robisz z Kolegą wspaniałą robotę . Zawsze starasz się włożyć strój odpowiedni do epoki i sytuacji , Ty razem garnitur nieco za duży ale to nie przeszkadza . Jestem Twoim wielkim fanem . Tak trzymaj . Super pomysł by naszą młodzież zainteresować tym co ważne .
Mam cichą nadzieję że wątek o fabrykantach będzie miał kontynuację i kiedyś usłyszymy w ustach Wojtka o takich gościach jak Poznański, Shaibler i wielu innych którzy budowali potęgę tego regionu
Nareszcie moje majestatyczne i okazałe miasto gdzieś zostało pokazane. Szkoda że większość tubylców nie ma wynalazku zwanego internetem i nie obejrzy tego arcydzieła.
Dzisiaj jest Pan bardzo elegancki. Widzę, że zmienia Pan swoje ubrania i to zależy o jakiej grupie społecznej jest mowa. Dziękuję za dzisiejszy odcinek pomimo że byłam przyzwyczajona do tematów z większym humorem. Pozdrawiam.
Uwielbiam odcinki, take jak te, gdzie Wojtek Drewniak ubrany jest do tematu, i w jakiś prawdziwych miejscach opowiada. Niby to nic nie zmienia w historii, ale bardzo mi się to podoba 👍
Fajnie, że powstał filmik o tamtych czasach, bo w szkole bardzo mało czasu się poświęca tamtym czasom. Trochę jest o Napoloenie. Dobrze, że Pan Wajda nakręcił Ziemię Obiecaną. Co znaczące dzieło było tak wybitne, że cały Świat o nim mówił. Ale Oskara nie dostało z jakich powodów to chyba wiadomo.
No no. Panie Wojciechu, cóż za elegancja, jak dobrze dobrana marynarka i jej *czarne kołnierze pieknie kontrastują do białej koszuli* - no kto to tak pięknie opowiada stylowo wystrojony? :) Szanowny Panie, jest sztos! pozdrawiam =)
Ja prawie ze śmiechu padłem. Starszy Brat Łodzi ? XDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD No, kurwa szczególnie jak ZG jedzie przed Tobą i srasz w gacie, że coś odjebie.
Jako ciekawostkę podam, że w tym samym okresie w zaborze pruskim znane było sukno z zagłębia włókienniczego z Międzyrzecza, dzisiaj w województwie Lubuskim. Było bardzo pożądane w Chinach i innych krajach dalekiego Wschodu. Jeden ze sprzedawców miał zawarty kontrakt z Napoleonem Bonaparte, na dostawy sukna na wojskowe mundury. Taka krótka zajawka :) I jak zawsze świetny odcinek, już czekam na kolejne 😁
Super że mogłam dowiedzieć się wielu tak ważnych i ciekawych rzeczy o tym miejscu. Warto przypominać że małe miejscowości jak Zgierz czy Radzymin miały duży wpływ na historię
Bardzo ciekawy odcinek! Nie wiedziałem, że historia Łodzi przemysłowej zaczęła się w Zgierzu. Z pewnością odwiedzę to miejsce, jak już kiedyś będzie można na spokojnie.
To następnym razem polecam zrobić z Łodzi, gdzie działały największe fabryki włókiennicze regionu i gdzie rezydowali potentaci. Biała Fabryka z osiedlem tkaczy, Księży Młyn, pałace Sheiblera, Herbsta, Poznańskiego, cmentarz na Ogrodowej, gdzie są ich mauzolea... generalnie cała stara Piotrkowska i Księży Młyn to kawał historii włókienniczej.
7:02 było kiedyś takie wyliczenie, że po uiszczeniu stałych opłat (zapłata za mieszkanie, kupienie określonej ilości jedzenia, itd.) robotnikowi z tej pensji pozostawały na czarną godzinę jakieś 2 ruble. To bardzo mało.
Świetny odcinek HBC,fajnie zobaczyć jak od czasu,do czasu wyrywacie się ze studia w plener by nakręcić odcinek.Swoją drogą nie wiedziałem wcześniej,że to właśnie Zgierz jest starszym bratem Łodzi -jakoś zapomniano nam o tym wspomnieć na lekcjach historii.Na szczęście od tego jest HBC !!! Dzięki za świetny odcinek i ciekawą wiedzę , pozdrawiam serdecznie i dziana 💪😎🥝👊
Ekipo Histerii Bez Cenzury !!! Miałbym takie dwa pozycje co do odcinków. 1. Czy moglibyście zrobić odcinek o miejscowości Tarnów w Małopolsce. 2. Czy moglibyście się odnieść do polskiego serialu Czas Honoru i opowiedzieć ile w nim prawdy a ile wymyślonych historii.
Dla wszystkich oburzonych pracą dzieci. Wiecie jaka była alternatywa dla pracującego dziecka ? Dziecko umierające z głodu.
3 роки тому+38
To nawet nie w tym rzecz. Wszyscy tak to przedstawiają jakby to była jakaś patologia tamtych czasów, a dzieci pracowały od początków historii ludzkości i właśnie w czasach rewolucji przemysłowej po raz pierwszy zaczęto od tego odchodzić na większą skalę.
@ bo po prostu brakowało pracy z kazda poważna zmianą w technologii. Nikt nie miał zamiaru się dzielić swoim zrodlem pozyskiwania dochodów. Podobnie jest obecnie. Pracy prawdziwej jest naprawdę niewiele. Wiekszosc stanowisk nic nie wnosi, a czasem jeszcze szkodzi. Byleby się zgadzało w papierach i ludzie nie rozpoczęli nowej rewolucji.
3 роки тому
@@donatandonat9672 brzmi trochę jak teoria o tym że automatyzacja zabierze ludziom pracę xd A ta teoria jest bzdurą, powtarzaną tak od 200 lat i nadal się nie spełniło. Xd
Dokładnie wybór był prosty pracujesz i żyjesz (chodź to bardziej była egzystencja niż życie) albo nie pracujesz i powoli umierasz.
3 роки тому+7
@@kamilagorlikowska egzystencja z naszego punktu widzenia. Jakby oceniali to ich dziadkowie to stwierdziliby że to wygrane pokolenie, bo nie przymierają regularnie głodem i nikt Cię nie zabije przy okazji zatargu dwóch panów.
Podsumowując miał być Zgierz, wyszła Łódź. Czyli te podśmiechujki ze Zgierza przez mieszkańców Łodzi są trochę zasłużone... każdy łodzianin to wie. Od lat czekałam na odcinek o moim mieście i fabrykantach łódzkich. To niezwykle ciekawy temat, a sama Łódź i jej rejon mają choć krótką, historię unikalną na skalę Polski i krajów środkowo-wschodnich. Dzięki za to
No właśnie od razu mi się skojarzyło z "Ziemią obiecaną" Reymonta: "Ja nie mam nic, ty nie masz nic, on nie ma nic - zaśmiał się głośno. - To razem właśnie mamy tyle, w sam raz tyle, żeby założyć wielką fabrykę. Cóż stracimy? Zarobić zawsze można” Oprócz tego przypomniał mi się świetny serial Wajdy z m.in. Pszoniakiem i Olbrychskim w rolach głównych z 1978 r.
W ksiazce na "Skraju imperium" autor Mieczyslaw Jalowiecki opisuje warunki pracy i zycia robotnikow rosyjskich i angielskich. Na ogromna korzysc Rosjanom zylo sie i pracowalo o niebo lepiej od anglikow. Polecam ksiazke panie Drewniak.
Wychowałem się w EZG i co jak co ale gębę zgierską to poznam ;) Fajny klimat, browarek na otwarto - spoko, lasy i dużo ciekawych miejsc do szwendania się bokami - oczywiście, Agrafka MOK i te sprawy - no pewex. Brakuje mi trochę tego
HBC jest jednym z pierwszych kanałów (jeśli nie pierwszym) który zasubskrybowałem na YT. I tak mnie się to podobało jak się przebierankowaliście i jeździliście w różne miejsca. Później było dalej ciekawie chociaż miałem wrażenie, że uszło z was troszkę pary i idziecie na lekką łatwiznę (green screen). Ale wam powiem cytując klasyka: Chłopaki jak wy, żeście mnie dzisiaj zaimponowali :P.
Wojtek ma rację mówiąc, że jak władza czuje się silna to ma w nosie Konstytucję (czyli prawa obywatela). I dziękuję za wstawkę (między wierszami) w odcinku o cenzurze nt dzisiejszej TVP (i cenzurze).
Super pomysł na odcinek! To skoro mamy już włókiennictwo, to teraz pora na hutnictwo. A jak hutnictwo to koniecznie Świętokrzyskie ;) Scyzoryk pozdrawia!
Tak sobie oglądałem ten odcinek i przyszedł mi pomysł na inny, choć nieco podobny: historia Żyrardowa. Bo zobaczcie, co to za temat: arystokrata, właściciel folwarku Ruda Guzowska stwierdza, że rolnictwo już jest passe, teraz liczy się przemysł. Ściąga więc z Francji inżyniera, wynalazcę maszyny do mechanicznego przędzenia lnu, Phillippe'a dE Girard, solidnie mu płaci (tak, to były czasy, gdy zdolni ludzie przyjeżdżali za chlebem z Zachodu na ziemie polskie, a nie na odwrót) i czyni dyrektorem nowo powstającej fabryki. Równocześnie od zera powstaje miasto, nazwane na cześć wynalazcy Żyrardów właśnie. Potem jest ruch robotniczy, strajk szpularek: też dobra historia - zaczęło się od żądań płacowy h, a skończyło na wielkiej antycarskiej manifestacji, z ofiarami śmiertelnymi włącznie. Potem prawa miejskie, w czasie I wojny. W międzyczasie kryminalne sprawy Żyrardowa, zabójstwo syna leśniczego czy też później- dwóch nastolatków, co zamordowało milicjanta. Byłoby o czym opowiadać, a Urząd Miasta Żyrardowa myślę, że mógłby przysponsorować w ramach promocji. Dowiem się!
W moim mieście (Marki) znajdowała się fabryka prowadzona przez braci briggs (Anglicy) są tu pozostałości po fabryce i bardzo dobrze zachowane budynki pracownicze. Ciekawosta była to jedna z pierwszych fabryk z oświetleniem elektrycznym
O kant dupy rozbić taką konstytucję. 3 lata temu ludzie wychodzili na ulicę by nie zmieniać konstytucji bo to "filar państwa", ci sami ludzie dziś wychodzą na ulice by zmieniać konstytucję bo jednak aborcja jest nie legalna 🙄
@@alexmercer3058 Z jednej strony tak, ale z 2 nasz kochana władza jak jej konstytucja nie pasuje, to lamie ją gdzie popdanie, ale jak ludize wyszli na ulice to zasłania sie ze przecież to jest przeciw konstytucji, a jej nie wolno łamac - takie podwojne standardy z obu stron xD
Super odcinek w terenie więcej takich panie Wojtku fajnie by było gdyby pan zrobił odcinek o majorze Dobrzańskim Hubalu to bardzo ciekawa postać w naszej historii pozdrawiam
"Ja nie mam nic, ty nie masz nic, on nie ma nic
- To razem właśnie mamy tyle, w sam raz tyle, żeby założyć wielką fabrykę. Cóż stracimy? Zarobić zawsze można"
Dzięki za wspomnienie o strajku włókniarek. Zdecydowanie przemilczany temat w naszej historii.
No w końcu wróciły stare dobre odcinki HBC w terenie i Drewniak w przebraniu a nie tylko jałowe stanie w studiu przed kamerą. Takie odcinki to sztos! 🤟
brakowało tego :-)
poggers
Mi tam nie przeszkadzały te w studiu, ale rzeczywiście, w terenie są najlepsze :)
ale ta marynarka, to chyba o kilka rozmiarów za duża 🤔😉🤣
@@peteroz7332 i jest to dość adekwatne, bo kiedyś mniej więcej tak to noszono ;d
No nareszcie Pan Dżewniak ruszył w teren, jak za starych dobrych czasów. Oby częściej.
Z tamtych okolic pochodzę. Dzięki za przypomnienie dlaczego tak dużo jest naszych cygańskich domów w tych okolicach :)
wiesz gdzie jest opuszczony sad?
@@v3garagetv329 na siaber się chodziło do różnych sadów... i domów i kurników.
@@Wapniak tam jest taki jeden duży z zamkniętą bramą ale otwartą furtką takie gruszki są że poezja tylko ja z pod Wawy mam daleko;)
@@Wapniak ale jak obczaisz który to to się częstuj właściciel nie pogoni bo tam nie bywam ostatnimi laty
@@Wapniak ach ten eufemizm. Na szaberek lepiej brzmi niż na jumę czy na kradzież :D
o nowy odc... czekaj... ODCINEK W TERENIE?!
WKOŃCU
@@Krol_mappingu Jak makłowicz w podróży :D
@@Piertucha89 ha
Super odcinki Drewniak . Robisz z Kolegą wspaniałą robotę . Zawsze starasz się włożyć strój odpowiedni do epoki i sytuacji , Ty razem garnitur nieco za duży ale to nie przeszkadza . Jestem Twoim wielkim fanem . Tak trzymaj . Super pomysł by naszą młodzież zainteresować tym co ważne .
Ale mi brakowało Wojtka w terenie!
Mam cichą nadzieję że wątek o fabrykantach będzie miał kontynuację i kiedyś usłyszymy w ustach Wojtka o takich gościach jak Poznański, Shaibler i wielu innych którzy budowali potęgę tego regionu
o Krusche, o Enderze i o wielkich Pabianicach! To one powinny być stolicą Polski.
Z okazji bliskiemu mojemu miastu tematu, pozdrowienia z Łodzi
Nareszcie moje majestatyczne i okazałe miasto gdzieś zostało pokazane. Szkoda że większość tubylców nie ma wynalazku zwanego internetem i nie obejrzy tego arcydzieła.
E tan Zgierz, Rąbień to potęga
Precz z internetem! Wynalazek szatana!!
Podpisano Zgierzanin vel. Zgierzątko
@@ryszardochucki1243 bardzo proszę o powstrzymanie głupich żartów, bo ktoś naprawdę pomyśli, że jesteśmy zadupiem bez internetu i bieżącej wody.
A tak nawiasem mówiąc, to dostęp do internetu ma 75-85 procent mieszkańców Zgierza.
@@sithpolska6128 w Zgierzu jest bieżąca woda?
Słuchanie o kominach z ostrzeżeniem przed treściami nie dla dzieci. Gdyby nie HBC to bym w to nie uwierzył.
@Adolf Hitler no właśnie( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Gienczysław chyba że tym dzieckiem jest Greta🤣
@@Blejk_Karington XDDDDDDDDDDDDD
Hej 😁 Jeśli chcielibyście się dowiedzieć więcej z historii to zapraszam do mnie. Może nie aż tak dobrze, ale się staram😊
@@elomslo3492 ez reporcik za spam
Dzisiaj jest Pan bardzo elegancki. Widzę, że zmienia Pan swoje ubrania i to zależy o jakiej grupie społecznej jest mowa.
Dziękuję za dzisiejszy odcinek pomimo że byłam przyzwyczajona do tematów z większym humorem.
Pozdrawiam.
Dzięki za historię, której nie znałam o Zgierzu.
Świetna reklama dla kolebki Ziemi Obiecanej.👌 17:09
Moglibyście zrobić odcinek w tej tematyce o Żyrardowie 🙂 Też ciekawe miejsce związane z przemysłem włókienniczym...
Uwielbiam odcinki, take jak te, gdzie Wojtek Drewniak ubrany jest do tematu, i w jakiś prawdziwych miejscach opowiada. Niby to nic nie zmienia w historii, ale bardzo mi się to podoba 👍
Fajnie, że powstał filmik o tamtych czasach, bo w szkole bardzo mało czasu się poświęca tamtym czasom. Trochę jest o Napoloenie. Dobrze, że Pan Wajda nakręcił Ziemię Obiecaną. Co znaczące dzieło było tak wybitne, że cały Świat o nim mówił. Ale Oskara nie dostało z jakich powodów to chyba wiadomo.
Panie Wojtku, gratulacje, jest Pan the best. Proszę o wydanie DVD albo słowa pisanego ze wszystkimi komentarzami. Tutaj też jest odjazd.
No no. Panie Wojciechu, cóż za elegancja, jak dobrze dobrana marynarka i jej *czarne kołnierze pieknie kontrastują do białej koszuli* - no kto to tak pięknie opowiada stylowo wystrojony? :)
Szanowny Panie,
jest sztos!
pozdrawiam =)
Hej, a co on ma na szyi??? To coś na miejscu krawata czy muchy???
Jestem z Łodzi i łzy lecą mi po nogawkach,że jest coś o Zgierzu.
Ja prawie ze śmiechu padłem. Starszy Brat Łodzi ? XDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD No, kurwa szczególnie jak ZG jedzie przed Tobą i srasz w gacie, że coś odjebie.
Może dlatego Łódź nie lubi Zgierza ;-)
Łooo historia bez cenzury wróciła w plenery łooooooooo panyyyy
Zgierz miasto w którym przyszedłem na ten świat....😊 Jak to miło jest posłuchać
nigdy bym sie nie spodziewał ze mozna ciekawie opowiadać o polskim zagłębiu włókienniczym
Jak miło się ogląda Wasze filmy w plenerze. Dawno takich nie było, a są świetne.
Studiowałem historie i.... uwielbiam Wasz kanał HBC! Cała ekipa powinna dostać po medalu za propagowanie wiedzy historycznej! Brawo !
Jako ciekawostkę podam, że w tym samym okresie w zaborze pruskim znane było sukno z zagłębia włókienniczego z Międzyrzecza, dzisiaj w województwie Lubuskim. Było bardzo pożądane w Chinach i innych krajach dalekiego Wschodu. Jeden ze sprzedawców miał zawarty kontrakt z Napoleonem Bonaparte, na dostawy sukna na wojskowe mundury. Taka krótka zajawka :)
I jak zawsze świetny odcinek, już czekam na kolejne 😁
Nie z Napoleonem bo jego to akurat malo obchodziło, ale jak juz to z armia Napoleona ...
Wreszcie jakiś odcinek w terenie, myślałem że nie doczekam tego momentu w tym roku
Super że mogłam dowiedzieć się wielu tak ważnych i ciekawych rzeczy o tym miejscu. Warto przypominać że małe miejscowości jak Zgierz czy Radzymin miały duży wpływ na historię
Bardzo ciekawy odcinek! Nie wiedziałem, że historia Łodzi przemysłowej zaczęła się w Zgierzu. Z pewnością odwiedzę to miejsce, jak już kiedyś będzie można na spokojnie.
Szczerze mówiąc wolałbym iść na pielgrzymke boso do Sosnowca niż do Zgierza
@@MicholexTylko pamiętaj, że do Sosnowca trzeba mieć paszport😁
@@maciek.tarkowski w Zgierzu za to trzeba miec mocne płuca bo na niektórych ulicach tlenu brakuje
@@MicholexDzięki za ostrzeżenie😉
No proszę, mój Zgierz i nawet w pozytywnym świetle :D Pozdrawiam, ze Zgierza
Uwielbiam odcinki w historycznych miejscach ❤️
Wielkie dziękuję za super odcinek w terenie. Jako przewodniczka po Łodzi i regionie doceniam i pozdrawiam;)
Podoba mi się taka częstotliwość filmów! Tak trzymajcie
To następnym razem polecam zrobić z Łodzi, gdzie działały największe fabryki włókiennicze regionu i gdzie rezydowali potentaci. Biała Fabryka z osiedlem tkaczy, Księży Młyn, pałace Sheiblera, Herbsta, Poznańskiego, cmentarz na Ogrodowej, gdzie są ich mauzolea... generalnie cała stara Piotrkowska i Księży Młyn to kawał historii włókienniczej.
7:02 było kiedyś takie wyliczenie, że po uiszczeniu stałych opłat (zapłata za mieszkanie, kupienie określonej ilości jedzenia, itd.) robotnikowi z tej pensji pozostawały na czarną godzinę jakieś 2 ruble. To bardzo mało.
bardzo się ciesze, że cały czas wrzucacie odcinki mi to bardzo umila czas tak trzymajcie:)
Świetny odcinek HBC,fajnie zobaczyć jak od czasu,do czasu wyrywacie się ze studia w plener by nakręcić odcinek.Swoją drogą nie wiedziałem wcześniej,że to właśnie Zgierz jest starszym bratem Łodzi -jakoś zapomniano nam o tym wspomnieć na lekcjach historii.Na szczęście od tego jest HBC !!! Dzięki za świetny odcinek i ciekawą wiedzę , pozdrawiam serdecznie i dziana 💪😎🥝👊
Miłego dnia wszystkim :D
Dzięki😎😉
smacznego jajka
Ekipo Histerii Bez Cenzury !!! Miałbym takie dwa pozycje co do odcinków.
1. Czy moglibyście zrobić odcinek o miejscowości Tarnów w Małopolsce.
2. Czy moglibyście się odnieść do polskiego serialu Czas Honoru i opowiedzieć ile w nim prawdy a ile wymyślonych historii.
Super lekcja historii. Dziekuje Wojtku i pozdrawiam serdecznie z Płocka
Wracaj Do zdrowia
Jesteś potrzebny pamiętaj nie poddawaj się !
Dla wszystkich oburzonych pracą dzieci. Wiecie jaka była alternatywa dla pracującego dziecka ? Dziecko umierające z głodu.
To nawet nie w tym rzecz. Wszyscy tak to przedstawiają jakby to była jakaś patologia tamtych czasów, a dzieci pracowały od początków historii ludzkości i właśnie w czasach rewolucji przemysłowej po raz pierwszy zaczęto od tego odchodzić na większą skalę.
@ bo po prostu brakowało pracy z kazda poważna zmianą w technologii. Nikt nie miał zamiaru się dzielić swoim zrodlem pozyskiwania dochodów. Podobnie jest obecnie. Pracy prawdziwej jest naprawdę niewiele. Wiekszosc stanowisk nic nie wnosi, a czasem jeszcze szkodzi. Byleby się zgadzało w papierach i ludzie nie rozpoczęli nowej rewolucji.
@@donatandonat9672 brzmi trochę jak teoria o tym że automatyzacja zabierze ludziom pracę xd
A ta teoria jest bzdurą, powtarzaną tak od 200 lat i nadal się nie spełniło. Xd
Dokładnie wybór był prosty pracujesz i żyjesz (chodź to bardziej była egzystencja niż życie) albo nie pracujesz i powoli umierasz.
@@kamilagorlikowska egzystencja z naszego punktu widzenia. Jakby oceniali to ich dziadkowie to stwierdziliby że to wygrane pokolenie, bo nie przymierają regularnie głodem i nikt Cię nie zabije przy okazji zatargu dwóch panów.
Podsumowując miał być Zgierz, wyszła Łódź. Czyli te podśmiechujki ze Zgierza przez mieszkańców Łodzi są trochę zasłużone... każdy łodzianin to wie. Od lat czekałam na odcinek o moim mieście i fabrykantach łódzkich. To niezwykle ciekawy temat, a sama Łódź i jej rejon mają choć krótką, historię unikalną na skalę Polski i krajów środkowo-wschodnich. Dzięki za to
Nie są zasłużone, po prostu Łódź miała lepsze położeni, i niższe podatki.
SUPERRRR, jeden z Najlepszych kanałów YT.🍻🍻🍻👍
No właśnie od razu mi się skojarzyło z "Ziemią obiecaną" Reymonta: "Ja nie mam nic, ty nie masz nic, on nie ma nic - zaśmiał się głośno.
- To razem właśnie mamy tyle, w sam raz tyle, żeby założyć wielką fabrykę. Cóż stracimy? Zarobić zawsze można” Oprócz tego przypomniał mi się świetny serial Wajdy z m.in. Pszoniakiem i Olbrychskim w rolach głównych z 1978 r.
Byłem na tej zrekonstruowanej ulicy dwa lata temu i spałem w fajnym hostelu. Było super, niedrogo i jak w machinie czasu, polecam! :)
Nowy odcinek od razu dzień lepszy ! 😁
Zajefajny odcinek, poproszę coś o górnośląskim Nikiszowcu
Fajnie, że znów jest przebieranie i praca w terenie 👍
Lekcja historii skończona pora na ciekawostki 🙂
Przebierane odcinki, tego m brakowało!
Pozdrawiam ze Zgierza, a może odcinek o największych zbrodniach wojennych ?
W ksiazce na "Skraju imperium" autor Mieczyslaw Jalowiecki opisuje warunki pracy i zycia robotnikow rosyjskich i angielskich.
Na ogromna korzysc Rosjanom zylo sie i pracowalo o niebo lepiej od anglikow.
Polecam ksiazke panie Drewniak.
Bardzo fajny odcinek, taki terenowy jak z Waszych pierwszych. Więcej takich!
Wreszcie odcinek na polu
Wychowałem się w EZG i co jak co ale gębę zgierską to poznam ;) Fajny klimat, browarek na otwarto - spoko, lasy i dużo ciekawych miejsc do szwendania się bokami - oczywiście, Agrafka MOK i te sprawy - no pewex. Brakuje mi trochę tego
Woooow
Powrót do starych wersji odcinków
W końcu nowy odcinek :D
Ale super odcinek. Fajny outlook, Wojtek. Na prawdę mega i kby więcej takich odcinków. 😄😉
Halo Gibson ! Proszę zasponsorować historię bez cenzury, żeby był odcinek o historii marki :P
Powrót do starej formy!!! Ma to czekałem!!! super!!!
Jak za "dawnych czasów". Odcinek w plenerze i można poudawać ze pod czapką są włosy :):):) Świetny odcinek...
Uwielbiam łazić po skansenach, w Sanoku znam już na pamięć więc i tam się chętnie wybiorę.
O Jezu!, Jak dawno nie było odcinka w plenerze czy jakimś pałacu, a nie tylko na tapecie byłeś xD
Fajnie dawno nie było takiego odcinka w terenie
Gortat opowiadający o historii, pieknie ;)
Nareszcie odcinek w plenerze. Jak ja za tym tęskniłam
HBC jest jednym z pierwszych kanałów (jeśli nie pierwszym) który zasubskrybowałem na YT. I tak mnie się to podobało jak się przebierankowaliście i jeździliście w różne miejsca. Później było dalej ciekawie chociaż miałem wrażenie, że uszło z was troszkę pary i idziecie na lekką łatwiznę (green screen). Ale wam powiem cytując klasyka: Chłopaki jak wy, żeście mnie dzisiaj zaimponowali :P.
Uwielbiam materiały z takich plenerów :)
Wojtek ma rację mówiąc, że jak władza czuje się silna to ma w nosie Konstytucję (czyli prawa obywatela). I dziękuję za wstawkę (między wierszami) w odcinku o cenzurze nt dzisiejszej TVP (i cenzurze).
Brawo jak zawsze.
Oho, dawno w plenerze cię nie widzieliśmy. Fajnie.
No i treść też super.
W końcu odcinek w terenie
Haha Zgierz 🤣🤣 uwielbiam jak widzę te rejestracje i otwiera się nóż w kieszeni
Nie wiem czy wiesz ale Ezg to nie tylko Zgierz, ale również ozorków, Aleksandrów łódzki, Stryków, Głowno i pare innych miejscowości
@@1224-n6q wiem ale głównie kojarzy się ze Zgierzem
Ooo niee ! Jesteśmy zgubieni! Drewniak w plener ruszył ;) Pozdrawiam i dzięki za spoko filmy.
Super pomysł na odcinek! To skoro mamy już włókiennictwo, to teraz pora na hutnictwo. A jak hutnictwo to koniecznie Świętokrzyskie ;) Scyzoryk pozdrawia!
O, Zgierz! Moje okolice 🥺
Ciekawa historia, której nie znałem, dzięki za jej opowiedzenie:)
Fajnie że w końcu odcinek w terenie 😊
nareszcie odcinek w plenerze!
O tak, film z pleneru, tak jak za danwych czasów HBC. Dla tekich odcinków warto czekać. Świetna robota całej ekipy HCB.
Pozdrawiam ;)
Zniszczyłes mi życie Drewniak !!! Miałem kiedyś dziewczyne w Zgierzu i nie lubiłem tego miasta... A teraz po tym filmie aż chce mi się tam pojechać ;p
Uwielbiam twoje odcinki :D
Tak sobie oglądałem ten odcinek i przyszedł mi pomysł na inny, choć nieco podobny: historia Żyrardowa.
Bo zobaczcie, co to za temat: arystokrata, właściciel folwarku Ruda Guzowska stwierdza, że rolnictwo już jest passe, teraz liczy się przemysł. Ściąga więc z Francji inżyniera, wynalazcę maszyny do mechanicznego przędzenia lnu, Phillippe'a dE Girard, solidnie mu płaci (tak, to były czasy, gdy zdolni ludzie przyjeżdżali za chlebem z Zachodu na ziemie polskie, a nie na odwrót) i czyni dyrektorem nowo powstającej fabryki. Równocześnie od zera powstaje miasto, nazwane na cześć wynalazcy Żyrardów właśnie. Potem jest ruch robotniczy, strajk szpularek: też dobra historia - zaczęło się od żądań płacowy h, a skończyło na wielkiej antycarskiej manifestacji, z ofiarami śmiertelnymi włącznie. Potem prawa miejskie, w czasie I wojny. W międzyczasie kryminalne sprawy Żyrardowa, zabójstwo syna leśniczego czy też później- dwóch nastolatków, co zamordowało milicjanta. Byłoby o czym opowiadać, a Urząd Miasta Żyrardowa myślę, że mógłby przysponsorować w ramach promocji. Dowiem się!
nareszcie odcinek w terenie :)
Mistrzostwa jak zawsze
Wreszcie w terenie! 🥳
Jak zwykle cos ciekawego i zajebiscie opowiedzianego :D
W moim mieście (Marki) znajdowała się fabryka prowadzona przez braci briggs (Anglicy) są tu pozostałości po fabryce i bardzo dobrze zachowane budynki pracownicze. Ciekawosta była to jedna z pierwszych fabryk z oświetleniem elektrycznym
Super odcineczek jak zawsze 😃
Polowe życia mieszkam w Zgierzu lub koło Zgierza. Naprawdę może być fajnie. A miasto tkaczy to fajne ciche miejsce w centrum miasta
Wczoraj obejrzałem "Ziemie obiecana" przypadek?? :P Świetny film o tamtych trudnych czasach
Książka jest jeszcze lepsza, bardzo polecam 👍
Kawka w dłoń ☕ i miłego oglądania :)
Chyba mandarynka
W której sekundzie oglądania odklepałeś?😂
"Silna władza może łamać konstytucję, gdy jest taka potrzeba." brzmi znajomo
Szukałem takiego komentarza.
O kant dupy rozbić taką konstytucję. 3 lata temu ludzie wychodzili na ulicę by nie zmieniać konstytucji bo to "filar państwa", ci sami ludzie dziś wychodzą na ulice by zmieniać konstytucję bo jednak aborcja jest nie legalna 🙄
@@alexmercer3058 Jaka by nie była ta konstytucja to akurat władza powinna jej przestrzegać albo ją zmienić. Dura lex, sed lex
@@alexmercer3058 Z jednej strony tak, ale z 2 nasz kochana władza jak jej konstytucja nie pasuje, to lamie ją gdzie popdanie, ale jak ludize wyszli na ulice to zasłania sie ze przecież to jest przeciw konstytucji, a jej nie wolno łamac - takie podwojne standardy z obu stron xD
@@Elcicikos Łamiący prawa to rewolucjonista, albo dyktator ;)
Żaden z wymienionych trendów za nic ma pospólstwa mniemanie, bo wie lepiej :))))
Ogolnie centralna Polska jest ciekawa, zwlaszcza latem, sam sie zdziwiłem jak byłem :)
A pewnie że tak, zapraszam do Sieradza ;)
W końcu odcinek w terenie *.*
Nie wiedziałem, że zaplecze Łodzi może być takie ciekawe😀
Panie Wojtku piękny garnitur!!
Gdy dałeś info, że w Zgierzu jesteś miałem nadzieję o odcinek o Ślepym Maxie. Cóż, dalej czekam
Niemozliwe że doczekałem się odcinka z mojego miasta :D
Super odcinek w terenie więcej takich panie Wojtku fajnie by było gdyby pan zrobił odcinek o majorze Dobrzańskim Hubalu to bardzo ciekawa postać w naszej historii pozdrawiam