Tömegkályhát a vályogházba!
Вставка
- Опубліковано 27 гру 2024
- Véleményem szerint egy tömegkályha tökéletes és nagyon kényelmes megoldás egy vályogház fűtésére. Nem csak a fűtés miatt, hanem a pára miatt is. Nagyanyáink nem véletlenül építették a hagyományos, multifunkciós tömegkályhákat, azaz a búbos kemencéket. :-) Egy ilyen szuper és nagy gonddal megépített tömegkályhát mutat be ez a kisfilm.
Elérhetőségeim:
Facebook: azeletsulija
Facebook vályog: valyogdoki
E-mail: valyogdoktor@gmail.com
Telefon: 70/6 125-521
171221
Szerintem nagy érdeklődés lenne, ha az építésről készülne videó!
Remélem, hogy lesz a későbbiekben.
Érdekelne az épitése!
Engem érdekelne videó az építéséről!
Rendben, ha jó sokan lesztek, akkor a műhelyembe építek egyet, hátha segít majd benne az úriember is, aki ezt építette.
Engem is érdekel egy építős video. Idén vettem egy vályogházat, két kályha van a két szobában, a konyhában pedig sparheld, ezeket szeretném kiváltani egyetlen nagy téglakályhával.
Engem is érdekelne egy How to make this video 🤔🙂 Ölég Jó lehet ez a kályha
Csatlakozom èn is! Engem is érdekelne a video!!
Érdekel! Köszönöm!
Szép munka.
Nekem is tervbe van egy hasonló, és érdekelne az építési folyamat.
Szia az anyagok érdekelnek...gondolom belül vízüveg samotpor. A téglát mivel raktad össze ...a ragasztó habarcs ami nagyon érdekelne. Köszönöm.
Ez nekem is tetszik. Készült videó az építésről? Mennyibe kerülhet egy ilyen kályha?
Engem is érdekelne az építése! Főleg a több helyiséget fűtő kályháé. Ilyenkor egyszerűen csak kibontjuk a vályogfalat két szoba között, vagy kell áthidaló, stb is.
A falbontásokkal vályogházban óvatosan kell bánni és én javaslom a jól átgondolt, ügyesen befaragott áthidalókat.
Köszönöm a bemutatót. Ha van rá lehetőség, én is szeretnék videót nézni az építési folyamatról. Üdv.
Szép munka !
Nekem is tervbe van egy hasonló, és érdekelne az építési folyamat.
Érdekelne az építési információk. Videó, képek, szóbeli tételek hogy mit mivel miért. Köszönöm szépen a választ
Hát ilyen tudtommal nem készült az építésről.
Engem is érdekel a tömegkályha megvalósítása; szeretnék szakmai ismeretet szerezni, vagy tevékenyen építeni, vagy az is megfelelne, ha 2021 nyarán egy építőmester megépítené a tömegkályhát.
Füstjáratokat nézve ez egy lengyel ötös néven futó téglakályha. Szép , de nem tömegkályha. A kályha kéményeit meg szigorúan tilos lezárni!
Nagyon praktikus az az alsó elzáró. Mindenképpen megmutatom a kályhásomnak, aki nekem csinálta a csempekályhát. Ez is nagyon jól adja le a meleget, meg vagyok elégedve. De ez a megoldás! Csak azon csodálkozom, hogy NINCS oldalt takarító nyílás. Az előző kályhámnak sem volt, s nagyon megjártam. Szó szerint tele volt oldalt kátrányos korommal. Mivel nem lehetséges, a folyamatos száraz fa beszerzése. Tudom, tudom, előző évben kell megvásárolni, de van amikor nincs rá lehetőségünk. Bármi okból. Így a fát behozom a szobába, kb. 2 napra valót és körbe rakom a kályhát vele. Így akkor tuttira kiszárad. De a mostani kályhánkon már van alul két kerek tisztító nyílás, amit kerek formájú csempével zárt le a kályhás. Anno majd ezen keresztül két oldalt ki tudja takarítani.
De van ezen is tisztítónyílás, hátul. Mutatom is egy pillanatra a videóban. :-) Az összes ürege elérhető, de ebben biztosan nem kerül nedves fa, ahogyan Őt ismerem. :-) A nedves fa az ilyen kályhák gyilkosa. Ha benne lerakódó kátrány véletlenül begyullad ... na akkor van gond nem kicsi.
Köszönöm a választ. A most megvásárolt fát is behordom a szobába, adagonként és ott szárítom a kályha közvetlen közelében.
Kedves G. Bojana Andrassy! A száraz fa azt jelenti, hogy legalább 1 évet szellős száraz helyen száradt a fa. Még jobb ha két évig száradt. Ennyi kell, hogy a sejtekből távozzon a víz nagy része. Ha friss fát vesz és csak a kályha közelében szárítja akkor csak felületi száradást ér el. Ezért lehetőség szerint érdemes előre gondolkodni ez ügyben.
Érdekelne az építésével kapcsolatos informació. Videók, képek, szóbeli beszamolók, stb.
Jó hogy mutogatjátok hogy merre megy a füst,a kamera a tüzet mutatja.
Nagyon szép kályha, bár tömegkályhának nem igazán nevezhető, mert ez olyan füstjáratos téglakályha, amilyen a csempekályháé. Hiányzik belőle a tömegkályhának elengedhetetlen eleme a másodlagos égéskamra. Ezért tömődik el a kéménybekötésnél időnként, mert nem égnek ki a másodlagos égéstérben a füstgázok, és így az égés hatásfoka kisebb. Azért így is nagyon szép és hatékony, bár az igazi tömegkályhának a hatékonyságát közel nem éri el.
Köszönöm a hozzászólást! Szívesen látnék a csatornámon ilyen kályhát is, ha csak hasonló elmagyarázás, rövid bemutatás erejéig is. Ön partner lenne egy ilyen videó elkészítésében? Úgy látom ért a témához.
Lukács László - Az élet iskolája Köszönöm a megtisztelő válaszát. Sajnos én csak amolyan lelkes botcsinálta amatőr tömegkályha rajongó vagyok. Ha mélyebben szeretne foglalkozni a témával javaslom nézze meg a tűz mester videóelőadásait a tömemegkályhákról. Én is szívesen látnék egy olyan közérthetően elmagyarázott, részletes videót amelyet az ön csatornáján megszoktam.
Rendben megnézem. Igyekszek sok hasonló témában videókat megosztani majd.
Ökológiai intézet csatornáján is van egy jó videó a témában: ua-cam.com/video/gWOf6UZkX2A/v-deo.html
Nagy mese a tomegkalyha csodás hatásfoka
A tömegkályha elnevezés egy rossz fordításon alapul. A helyes név ez lehetne: kőműveskályha.
Engem is érdekelne részletesebben!
Szemely szerint szivesen neznek olyan kalyharol amelyikben van a tuzter felett egy sutoter is. Pogacsa, hurka, kolbasz. stb stb. Remelem csinalsz olyan videot Laci bacsi.
Igen, igazad van! Én magamét így szeretném megcsinálni, gyakorlatilag a búbos modern változatát készülök megalkotni, de nem kisipari, hanem masszív több generációt kiszolgáló anyagokból. :-)
@@nepazarolj Figyelmedbe ajánlom a "batch box" kályha struktúráját, hasonló a rakéta kályhához az elve de egyszer kell megrakni. Amúgy elértem több mint 1000 c fokot vele 24 köbcolos égéstérben 120 kg fenyővel.
Igen nagy hidegben 12 óránként kell begyújtani a cserépkályhában. Bár ha több van egy házban, akkor lehet variállni. pl. este két szobai, reggel egy nappali kályhát gyújtani
a SZÁRAZ FA, nagyon fontos LENNE. Csak az a gond, s többeknek, többÜNKnek ez a gondja, hogy nincs annyi pénze, pénzünk, hogy előre megvásárolnánk egy +1 év fa mennyiséget. Tudom, ezt kellene, de hiába tudom, ha nem tudom ezt teljesíteni. Így most az idén is tudtam fát vásárolni, szerencsére a többedik fuvarral, de ott a gond, hogy nem egyszerre és nem nyáron. S, ilyenkor azt teszem, hogy behozom a fát olyan nagy tescos szatyorba és felállítom a meleg kályha mellé, levegősen. Nem lerakom, hanem felállítom, hogy minél nagyobb felületen érje a meleg levegő. S, akkor így érem el, hogy kiszárad és ropog és nem sistereg. Mert bizony a vízes fát, ha a tűzre dobjuk, sistereg. Szörnyű! Ezen kívül rendszeresen KOROMTALANÍTOK, amit a boltban vásárolok olyan szert, amit a parázsra dobok rá. S, akkor becsukom a kályhát, s a korom eltűnik. Úgy, hogy ez a gond, s ez nemcsak az én, de többünknek gondja. Ha lenne olyan +300 ezer forintunk, amiért bevásárolnánk, aztán mindig csak az az évi fát szereznénk be, akkor a régiből tüzelhetnénk. S, meglenne a folyamat. Ami viszont pénz hiányában képtelenség teljesíteni. Sajna.
Igen érthető ez, ám sajnos a nedves fa nem csak a kályhát és a kéményt teszi tönkre, hanem körülbelül 40-50%-al több tüzelőt is elégetünk idő közben. :-( Ennyivel rosszabb a nedves fa hatásfoka. Én a kint száradt 2 éves fát is utószárítom még a kazán tetején, ám az hogy már nem sistereg sajnos nem jelenti azt, hogy valóban száraz lenne. :-( Csak annyit jelent, hogy nem nyers, azaz csurom vizes. Frissen kettéhasítva a fát érdemes megszaglászni azt, mert lehet érezni rajta a nyers, nedves illatát. Persze ha van, érdemes nedvességmérővel megmérni a frissen hasított felszínen. Na az megmutatja mi a helyzet. Majd lehet megmutatom videóban is. :-)
Az bizonyos, hogy pár nap alatt még a kályha mellett sem fog a fa teljes keresztmetszete kiszáradni és persze mikor rárakjuk a tűzre nem sistereg, sőt még mikor belángol sem, mert a külseje száraz. Ám amikor már nem is nézünk rá, mert úgy véljük parázslik, na akkor ért a tűz a közepéhez és bizony jön a nedvesség. :-(
Az akác, ami nedvesen is viszonylag jól és és nagyobb veszteség nélkül a tapasztalatom szerint. Ám igaz, hogy ez a keményfák közül az alsó kategória, tehát térfogat szerint kevesebb energiát tárol, mint pl. egy cser.
40 éve kivágott akácoszlopok vannak fedett helyen betárolva évek óta. Olyan brutális a fűtőértéke, hogy egy 5 aknás cserépkályhát 7 kg ilyen fával kifűtök. A lényeg, én mindig hosszú évekre előre intézem a tüzelőt, hogy minél szárazabb fával tudjak fűteni.
Újból feltalálták a búbos kemencét ! De az újszülöttnek minden új !
szüleimnél: ugyan ez van, (nem ugyan ilyen kinézetű) bent vagyunk a szobába, zenét hallgatunk, majd úgy beálmosodok mint az állat... mondom itt valami nincs rendbe, nyitok ajtót ablakot, rendesen mint akit hideg vízzel lelocsoltak volna úgy felébredtünk. Ugyan nem fogom se a vinyiszto se a termotékát kihajítani, viszont elektromos fűtés pár éven belül tervbe van véve nálam. Természetesen nincs bent a házban tűztér.
Én is szívesen megtekinteném a Tömegkályha építését!!!!!!
Szép napot mindenkinek!
Úgy veszem észre más videókat is megnézve, hogy többen nincsenek tisztában az alapfogalmakkal.
Abból kellene kiindulni, hogy legalább egy évig felhasogatva szárított fával kellene tűzelni a megfelelő hőkihasználás miatt. A nedves fa tűzelésénél előszőr a szárításra megy el az energia csak utánna fordítódik tényleges hőtermelésre.
A másik alaptörvény, hogy a füsttel megy el sok hő! Tehát a füstjáratott kell minnél jobban meghosszabítani (mint ennél a megoldásnál is látszik), hogy a hő ne a kéményen menjen ki az égbe!
Lehet akkár több tonna a tégla (Tömegkályha???), ha nincs ami átmelegítse.
A többi csak parasztvakítás!
Köszönöm a figyelmet!
Ez egy ötjáratu téglakályha.
Nem tömegkályha annak más a felépítése.
A videó nagyon tetszik. Engem érdekelne videó az építéséről! Az lenne a kérdésem külső levegő élzáró az gyári vagy a készítő csinálta ? Itt is van információ a tömegkályháról tuz-mester.hu/tomegkalyha-tipusok.html
Anno mikor rakéta tömegkazánnal kapcsolatban kerestem, nem vállalta. nem gond, csak ő nem ebben tevékenykedik.
Jól néz ki.Szép munka.
Igen én is ritkán látok ilyen szép munkát és az a legszenzációsabb, hogy ez volt az első kályhája.
Engem is érdekelne!
Ez nem tömegkályha, hanem négyes járatú (lengyel) cserép(tégla) kályha!
Igen, nem Te vagy az első, aki beleköt. De ugye elég nagy a tömege ennek is? Na ugye. Akkor miért ne lehetne ez is tömegkályha, ha ez is több mázsa?
Nagyon jó lenne ez a kályha csak egy hibája van! A Kályhának a vályogházban épp az a lényege, hogy 1 kg fa elfütésére kb 4.2 köbméter levegőt használ el a benti térből amivel a páragazdálkodást nagyban elősegíti. De mivel ez a kályha kintről használja el a levegőt nem annyira hatékony mint kellene. Nagyon jó példa ez arra, hogy miért nem kell a jól bevált módszert túlbonyolítani. Én is fogok építeni egy tömegkályhát de nem így. Ezt javaslom is mindenkinek.
Ez a kályha nagyon jól van megépítve, mert igaz kívülről is tud levegőt szívni, ám tud hagyományos módon a belső térből is levegőt szívni. A külső kürtő elzárható.
Egyébként az lehet, hogy rengeteg levegő kimegy a kéményen egy vályogházban, ám amikor kint párás a levegő, akkor ez a párás levegő szívódik be a réseken a helyére. Tehát a nyílt égésterű tüzelőberendezések igaz, hogy vákuumot képeznek és van légáramlás, ám nem minden esetben hasznos, sőt. Ha viszont ennél a kályhánál kívülről szívja a levegőt, vagyis nem képződik vákuum, akkor túlnyomás képződik bent a belső meleg miatt és a külső hideg levegő miatt, ezért passzírozni fogja kifelé a benti párát. Vagyis ez a kályha éppen, hogy tökéletes megoldás, mert mikor kint szárazabba levegő, akkor belülről használja a levegőt és vákuumot képez, ha kint nedvesebb a levegő, akkor pedig kintről szívásra kell állítani. :-)
Hmmm. Így végiggondolva van benne valami.
@@zsoltzajdacki203 .
Igen engem is érdekelne az építése, meg a mérete hány kW-s. Szélesség x magasság x mélység.
Ezt az építő tudná megoldani.
Érdekelne engem is .
jó lenne :-D
Ezt a videót feltétlen mindenki nézze meg! Szalay Péter kályhaépítő mester tapasztalatairól és kályhatípusairól szól, és sok minden másról, Értelmes,érdekes dolgokról!
ua-cam.com/video/LnzOreHTn3E/v-deo.html
Én vízterest akarok 👍
Igen, ott nem kell átütni falakat, egyenletesebben el lehet oszlatni a hőt és tervezhetők a radiátor méretekkel a hőleadások is. Ám ezzel meg is fosztjuk magunkat ennek a kályhának az egyszerűségétől és villanyáramtól független működésétől. :-( Persze valamit valamiért.
Ha valamit,èrdekel rakok ijent bàrkinek romània magygyarorszàg jöhet szóba
klassz szeretnék...
Én is nagyon vágyom ilyen szép és jó fűtésmegoldásra a 75-80 éves vályog szülöházamba.Érdekelne a megvalósítása minimális költséggel.
Engem érdekelne videó az építéséről!