Tak, tego w ogóle nie jesteśmy uczeni w szkole, ani na poziomie podstawowym, ani średnim. Nie przypominam sobie ani jednej lekcji - także na plastyce (jest jeszcze plastyka w szkołach?), podczas której omówiono z nami jakiś obraz. Także każda kropla wiedzy w tym temacie jest dla nas wielkim odkryciem :) Za co ja również dziękuję.
Dziękuję za Wasz kanał. Podajecie treści , o które nie jest łatwo choćby z powodu koniunktury, a Wy idziecie jej pod prąd z merytorycznie i jakościowo świetnymi filmami. Doskonała praca i mam nadzieję, że wymiernie owocna, aby nie została przerwana.
Wczoraj, gdy zobaczyłam nowy odcinek zastanawiałam się czy rzucić się na oglądanie go (łapczywie) czy zostawić na śniadanie i muszę przyznać, że śniadanie smakowało mi dziś wyjątkowo nawet "U stręczycielki". Dziękuję. Pozdrowienie dla Pani Natalii i dla Pana.
8:37 Wg kustosza Muzeum Drezdeńskiego, gdzie obraz wisi, zaskakujące jest to, że obraz jest taki duży. Istnieje jednak notatka sądowa, że Willem Bolens miał problemy natury prawnej (domagał się części spadku, za życia swojej matki i był utracjuszem, żywił jednakże zainteresowania oboma płciami, a sodomia była karana w protestanckich Niderlandach stosem). Obraz jest tak duży, ponieważ stanowił dowód w sprawie, że Willem jednak zdecydowanie preferuje płeć piekną. Vermeer jako stateczny oberżysta i handlarz dziełami sztuki, był podobno świadkiem w rozprawie. Jako członek cechu był wiarygodny, ale na obrazie pokazał nie tylko, że coś widział, ale że nawet tam był. Co, więcej sława bywalca zamtuza wojakowi (Willemowi) nie przeszkadzała. Obraz potem został przemalowany właśnie na tę okoliczność rozprawy sądowej (teściowa Vermeera już nie żyła, a żona Vermeera nie była na sali sądowej - kobiet nie wpuszczano chyba, że miały status świadka lub oskarżonej), wcześniej obraz nie dałoby się interpretować inaczej jak zaręczyny Vermeera a zachowanie Willema obejmującego siostrę w białej sukni zostało zmienione (ręka zawędrowała na pierś, spojrzenie dziewczyny z kierunku na Vermeera, skierowano na monete monetę domalowano tak jak kapelusz, ciemne tło i uproszczono szaty tytułowej stręczycielki). Czy to wszystko prawda nie wiem, ale taką mam wiedzę o tym obrazie z Drezna :D
Dekuji za velmi zajímavé skvělé pořady a prijemna témata mile podana autory.I diky vam se postupně učím polský jazyk a objevuji vaší historii.Uz se těšíme az zmizi virus a budeme moci navštívit vasi krasnou zemi plnou podkladů.👍✌️
Warto wspomnieć, że na twarzy muzykanta maluje się (nomen omen) szczery uśmiech. Daje to rzadką okazję na wgląd w stan uzębienia niderlandzkich muzykantów z XVII wieku (ale nie tak rzadką jak w przypadku innych grup zawodowych) :) Materiał jak zwykle wspaniały, pozdrawiam.
Odcinki z dziedziny malarstwa (tzw. off topiki) mógłbym oglądać niemal bez końca :) Chciałoby się takich więcej w dobie pandemii/izolacji/kwarantanny/ lockdownu ;)
Dziękujemy! Możemy zaproponować coś w rodzaju półtoragodzinnego offtopiku, czyli Seminarium Internetowe o Sali Książęcej w Lubiążu: kursy.goodidea.archi/ Zapraszamy!
"Typy spod ciemnej gwiazdy". Dziękuję za kolejny wspaniały odcinek. To co robicie jest dla mnie dużą inspiracją w nauce historii sztuki. Czekam na kolejną odsłonę "Strefy Konesera". Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia!
J’adore. Vermeer i Carravagio moi ulubieni malarze. Carravagio malarski geniusz, chociaż jego życiorys jest straszny. Vermeer po filmie „ Dziewczyna z perłą” odwiedziłam bardzo dużo muzeów w Europie aby zobaczyć jego obrazy. Świetny odcinek jak zawsze, te o malarstwie też bardzo lubimy.
Odkryłam GOOD IDEA przez przypadek, trochę za sprawą Koronawirusa.... I z marszu się zakochałam... A w miłości jestem wierna....;-) Dziękuję! Mam co oglądać siedząc w domu.
Jak zwykle super. Chociaż byłoby również fajnie usłyszeć, coś na temat realiów tamtych czasów: jak wyglądało dokładnie funkcjonowanie/ codziennie życie takich przybytków, czyich istnienie było ukrywane, czy może jak w dzisiejszej Holandii eksponowane itd.
Good idea to wspaniałe miejsce,słucha się p.Radoslawa z ogromną przyjemnością,opowiada zawsze z taką swarą.Dzięki niemu odkryłam szereg obrazów na nowo
"Kobieta ubrana trochę jak zakonnica"... A ja myślałam że to mężczyzna... 😁 Ta czerñ sprawia że postać umyka, a przecież jest tytułową. Vermeer mocny jest. Pięknie maluje dłonie. Dzięki!
Przepiękny ten obraz. Najpierw zwróciłam uwagę na ten kilim. Zauważyłam jeszcze, że ma on takie same kolory jak strój dziewczyny i mężczyzny obok. To pewnie było celowe zamierzenie artysty. Panie Radku, piekna koszula 😊
Koleżanki żartowały, że Vermeer to moja rodzina, gdy malowały Damę z perłą. Ja raczej myślałam, że to ktoś z mojej reinkarnacji. W tyle głowy miałam całe życie, muszę malować. Pradziad Vollmer, nie znałam tego obrazu, dziękuję.
Czy możliwe jest, aby off-topici pojawiały się dwa razy w tygodniu? Osobiście najbardziej lubię Państwa filmy o sztuce. :P Zdrowia. Ps: Chętnie obejrzałbym film o jakimś dzile Rembrandta.
O Rembrandtcie mamy już kilka filmów :) Nasz ulubiony to ten: ua-cam.com/video/sWGcJVM1UzA/v-deo.html Niestety częściej niż raz na tydzień nie jesteśmy w stanie przygotowywać filmów na takim poziomie, jak byśmy chcieli.
Są jeszcze inne tropy, wskazujące że to Vermeer. Mianowicie obraz był inspirowany należącym do autora płótnem o podobnej tematyce i tym samym tytule "U stręczycielki" jakiegoś starszego, gorszego malarza - sprawdziłem, nazywał się van Baburen - i tenże obraz van Baburena ze stręczycielką wisi także na ścianie w innym obrazie Vermeera "Koncert"... a przedmiotowy koncert odbywa się dokładnie w tym samym pomieszczeniu lub przynajmniej domu, co "Alegoria malarstwa" z prawdopodobnym autorem odwróconym plecami. Skąd to wiadomo? Bo na obu obrazach na podłodze jest ta sama, charakterystyczna posadzka.
A ja jestem tak podobny do pewnej postaci z obrazu, że aż mam ten obraz na facebooku :) Większość znajomych myślała, że mi odbiło i zamówiłem obraz ze mną :D Czytałem o tym obrazie po holendersku coś innego, np. to, że na obrazie jest w sumie cała rodzina Vermeera :D dlatego Vermeer się tam podobno umieścił :D
3:09 O tu jest scena z zamtuza 3:09, kobieta nie ma nakrycia głowy ani nie zakrywa biustu :D Malarstwo Niderlandzkie w ogóle w czasie w którym tworzył Vermeer miało taki etap moralizatorski, pewien motyw był bardziej popularny niż inne :D Bardzo dobrze zrobiony odcinek, ale bez zrozumienia kim był Vermeer i jakie znaki ukrył na swoim obrazie, to nie można tego obrazu tak po prostu interpretować jednoznacznie.
6:09 Wg mnie na obrazie jest cała żyjąca wówczas rodzina Vermeera, jego teściowa (pokazana jako stręczycielka), żona (z domu Bolenes) i jej brat, który był żołnierzem (ta czerwona kurtka, to element munduru wojskowego) :D Jest wiadome, że brat żony Vermera nazywał się Willem (Wilhelm) Bolnes (albo Bolens Bolenes) - ta rozbieżność w zapisie wynika z tego faktu, że niderlandzki jako język kształtował się do początku 20 wieku i nadal wiele regionów ma swoje własne dialekty.
Mam dwa pytania. Czy jest szansa, że stworzycie seminarium tylko o malarstwie? Czy od omówicie kiedyś obrazy które wiszą u Was na ścianach? Zawsze zastanawiam się co to tam za Tobą wisi 🙂
Pierwsze seminarium - o Lubiążu dotyczy w większości malarstwa, ale ma charakter raczej ikonograficzny. Planujemy w Strefie Konesera seminaria, w których skupimy się głównie na malarstwie - np. rokokowym. A co do wystroju pracowni... myśleliśmy kilka razy, jak to ugryźć, bo sporo osób pyta. Może kiedyś opowiemy :)
A czy istnieje możliwość, że ten dziwny, kanarkowy kolor (mi osobiście niezbyt pasujący do kolorystyki obrazu) jest wynikiem konserwacji dzieła a nie samego Vermeera?
Typy spod ciemnej gwiazdy - świetnie opowiedziane, myślę, że takich opowieści będziemy potrzebowali więcej, granice się zamykają, będziemy podróżować z Radkiem i Natalią :-)
1:24 dzban i kielich to symbole dostatku, a uroczystość narzeczeńska, podczas której przyrzekano sobie małżeństwo w dawnych czasach zawierała formułę o kielichu pełnym po brzegi (Je beker is tot de rand gevuld en ik zal de rand van de wereld aan je voeten plaatsen). To nawiązanie do Biblii i pamiętajmy, jakie były Niderlandy w XVI - XIX wieku. Zbudowano je na twardych protestanckich zasadach i religijności. Współczesne Niderlandy kojarzą się z wolnością i swobodą obyczajów. Żona Vermeera nie miała ojca więc wydawał ją za mąż brat Willem Bolens. Pozdrawiam Twórców kanału
le gotyk to nie tylko fizykalność tych wspaniałych katedr, ale także dogłębna znajomość psychologii jaką się wykazali projektanci! Sainte Chapelle w Paryżu to majstersztyk. W środku, w słoneczny dzień ma się nieodparte wrażenie, że ta kaplica zbudowana jest ze światła. Regnum Coeli na ziemi. Wszystko drga, traci kontury, kapie od blasku. Ale najbardziej zadziwia Chartres . Szczęśliwiec dotrze do niej wąską, zacienioną uliczką z niewysoką zabudową. I nagle... BACH! Zalany słońcem plac a za nim (po lewo) ŚCIANA. Niebotyczna turnia z jasnego, pięknie uformowanego kamienia! Powala na kolana! A w środku? CYMES. W środku jest las kolumn i lekki półmrok najniższego poziomu. A nad min ŚWIATŁO, które się wlewa przez ogromne okna. A nad tym znów lekki mrok i logiczne, harmonijne sklepienie. Od razu przyszła mi na myśl miniatura (chyba Jeane Pucelle) - młodzieńczy, poważny Bóg z cyrklem w dłoni formuje świat wedle zasad geometrii. Gotyk to temat, który mi się nigdy nie znudzi....
piękny obraz i równie pięknie przedstawiony... co do jego wieku to bez przesady... żył 43 lata, mając 24 był w sile wieku:) i przeżył swoich rówieśników. Pozostaje pytanie, czy to jego obraz czy dzieło Hana van Meegerena - genialnego fałszerza.
Czy to jest tak że interpretacja obrazu może być tylko jedna ? Czy ktoś może np. uważać że dziewczyna czerwieni się z innych powodów ? Pytam bo nie wiem ?? :)
Jak zwykle świetny film! Czy znają może państwo jakaś książkę lub cokolwiek gdzie można znaleźć jakieś szkice takich dzieł żeby zrozumieć i dowiedzieć się jak takie dzkela powstają od strony koncepcyjnej i jak artysta docierał do takiej koncepcji?
Kilka lat temu była w Muzeum Narodowym w Warszawie wystawa "W warsztacie niderlandzkiego mistrza", która zajmowała się między innymi właśnie praktyką warsztatową, wypracowywaniem koncepcji, podrysowywaniem przed malowaniem itp. Jest do niej dostępny katalog, może on będzie pomocny.
Moi Drodzy, mam 70 lat i tak dużo się od Was uczę. Jesteście wspaniali. Życzę dużo zdrowia ❤️
Jest nam bardzo miło! Dziękujemy pięknie za przemiłe słowa! Wszystkiego dobrego i dużo zdrowia!
zgadzam się z Panią
Lubię i cenię Wasze filmy o architekturze, ale te o malarstwie - uwielbiam! Otwieracie oczy, uczycie patrzeć. Dziękuję :)
Ooo! Bardzo dziękujemy! My też lubimy robić filmy i malarstwie, więc cieszymy się, że Widzowie je doceniają :)
Tak, tego w ogóle nie jesteśmy uczeni w szkole, ani na poziomie podstawowym, ani średnim. Nie przypominam sobie ani jednej lekcji - także na plastyce (jest jeszcze plastyka w szkołach?), podczas której omówiono z nami jakiś obraz. Także każda kropla wiedzy w tym temacie jest dla nas wielkim odkryciem :) Za co ja również dziękuję.
Och, jak ja Was lubię! A pasja, z jaką Pan opowiada, Panie Radosławie sprawia, że mogę oglądać i słuchać bez końca. Pozdrowienia dla p. Natalii.
Dziękujemy serdecznie za bardzo miłe słowa! Bardzo się cieszymy, że nasz film się Pani podobał :) Pozdrawiamy!
Jest Pan Mistrzem tego popołudnia !
Nie mogę się doczekać seminarium z gotyku! :)
i będę pamiętać, żeby chwilowo nie chodzić do domów publicznych :D
DZIĘKUJĘ Wam! Jak najwięcej filmów o malarstwie
To my dziękujemy i pozdrawiamy!
Ach...Aż żałuje że takiego vloga nie było 30 lat temu... chłonę , jak gąbka. Dziękuję i życzę wszystkiego pięknego ....
Bardzo podoba mi się ta seria z omawianiem obrazów. Tak trzymać 😊
Dziękujemy!
Dziękuję za Wasz kanał. Podajecie treści , o które nie jest łatwo choćby z powodu koniunktury, a Wy idziecie jej pod prąd z merytorycznie i jakościowo świetnymi filmami. Doskonała praca i mam nadzieję, że wymiernie owocna, aby nie została przerwana.
Tęskniłam za tą serią! Oby więcej
Wczoraj, gdy zobaczyłam nowy odcinek zastanawiałam się czy rzucić się na oglądanie go (łapczywie) czy zostawić na śniadanie i muszę przyznać, że śniadanie smakowało mi dziś wyjątkowo nawet "U stręczycielki". Dziękuję. Pozdrowienie dla Pani Natalii i dla Pana.
Tyle rozrywki w niecałe 15 minut, super filmik :)
8:37 Wg kustosza Muzeum Drezdeńskiego, gdzie obraz wisi, zaskakujące jest to, że obraz jest taki duży. Istnieje jednak notatka sądowa, że Willem Bolens miał problemy natury prawnej (domagał się części spadku, za życia swojej matki i był utracjuszem, żywił jednakże zainteresowania oboma płciami, a sodomia była karana w protestanckich Niderlandach stosem). Obraz jest tak duży, ponieważ stanowił dowód w sprawie, że Willem jednak zdecydowanie preferuje płeć piekną. Vermeer jako stateczny oberżysta i handlarz dziełami sztuki, był podobno świadkiem w rozprawie. Jako członek cechu był wiarygodny, ale na obrazie pokazał nie tylko, że coś widział, ale że nawet tam był. Co, więcej sława bywalca zamtuza wojakowi (Willemowi) nie przeszkadzała. Obraz potem został przemalowany właśnie na tę okoliczność rozprawy sądowej (teściowa Vermeera już nie żyła, a żona Vermeera nie była na sali sądowej - kobiet nie wpuszczano chyba, że miały status świadka lub oskarżonej), wcześniej obraz nie dałoby się interpretować inaczej jak zaręczyny Vermeera a zachowanie Willema obejmującego siostrę w białej sukni zostało zmienione (ręka zawędrowała na pierś, spojrzenie dziewczyny z kierunku na Vermeera, skierowano na monete monetę domalowano tak jak kapelusz, ciemne tło i uproszczono szaty tytułowej stręczycielki). Czy to wszystko prawda nie wiem, ale taką mam wiedzę o tym obrazie z Drezna :D
a tu jest link opisujący jakim urwisem był od początku Willem Bolens (kalden.home.xs4all.nl/vermeer-info/house/h-a-bolnes-willem-ENG.htm)
Dekuji za velmi zajímavé skvělé pořady a prijemna témata mile podana autory.I diky vam se postupně učím polský jazyk a objevuji vaší historii.Uz se těšíme az zmizi virus a budeme moci navštívit vasi krasnou zemi plnou podkladů.👍✌️
fantastycznie, więcej tego typu analiz poprosimy :)
Warto wspomnieć, że na twarzy muzykanta maluje się (nomen omen) szczery uśmiech. Daje to rzadką okazję na wgląd w stan uzębienia niderlandzkich muzykantów z XVII wieku (ale nie tak rzadką jak w przypadku innych grup zawodowych) :)
Materiał jak zwykle wspaniały, pozdrawiam.
Odcinki z dziedziny malarstwa (tzw. off topiki) mógłbym oglądać niemal bez końca :) Chciałoby się takich więcej w dobie pandemii/izolacji/kwarantanny/ lockdownu ;)
Dziękujemy! Możemy zaproponować coś w rodzaju półtoragodzinnego offtopiku, czyli Seminarium Internetowe o Sali Książęcej w Lubiążu: kursy.goodidea.archi/ Zapraszamy!
@@goodidea_archi namyślam się ;)
"Typy spod ciemnej gwiazdy". Dziękuję za kolejny wspaniały odcinek. To co robicie jest dla mnie dużą inspiracją w nauce historii sztuki. Czekam na kolejną odsłonę "Strefy Konesera". Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia!
Miło jest utwierdzić się w przekonaniu, że Wasz program to twórczość na poziomie :)
Dobry czas na słuchanie i oglądanie
Jak najwięcej takich filmów w tym trudnym czasie zarazy. Prosimy!
Będziemy robili co w naszej mocy! Dziękujemy i pozdrawiamy!
Cuuudownie! Dziękuję i proszę o więcej.
Dzięki wam pozornie nieciekawy obraz stał się niesamowicie intrygujący 😊
Uwielbiam Wasze emocje i pasję ❤️❤️❤️
J’adore. Vermeer i Carravagio moi ulubieni malarze. Carravagio malarski geniusz, chociaż jego życiorys jest straszny. Vermeer po filmie „ Dziewczyna z perłą” odwiedziłam bardzo dużo muzeów w Europie aby zobaczyć jego obrazy.
Świetny odcinek jak zawsze, te o malarstwie też bardzo lubimy.
Bardzo dziękujemy! My też twórczość obu panów wysoko cenimy, dlatego to już trzeci film o Vermeerze u nas :) Pozdrawiamy!
Kciuk w górę na starcie przy każdym nowym filmie
Dziękujemy! :)
Wspaniale jest słuchać opowieści o typach spod ciemnej gwiazdy w takim w takim wykonaniu :)))))!!!
Dziękujemy! 👤👤👥⭐
7:04 bardzo lubię takie "zwykłe" obrazy aby podpatrzeć jak wyglądały wnętrza domów.
Żałujemy z żoną, że dopiero dzisiaj odkryliśmy ten kanał. Zaczynamy oglądać i jest wspaniale, swietnie opowiadasz.
elo Jasiewiczki, też oglądam
My już niestety większość obejrzeliśmy. Czekamy na nowe!
Jak ja uwielbiam wasze filmy
Dziękujemy!
# Zostań w domu z AIAGI. Brawo. Też się trzymajcie i nie dajcie, Skarby Wy nasze!
Typy spod ciemnej gwiazdy:) Wasze opowieści są rewelacyjne. Od dawna szukałam czegoś takiego, dzięki.
👤👤⭐👥 Dziękujemy!
Dziękuję za cotygodniowe spotkanie
My również dziękujemy! :)
Odkryłam GOOD IDEA przez przypadek, trochę za sprawą Koronawirusa.... I z marszu się zakochałam... A w miłości jestem wierna....;-) Dziękuję! Mam co oglądać siedząc w domu.
❤❤🧡
Barokowe malarstwo- wspaniałe, więc i odcinek wspaniały!
Dziękujemy!
Pięknie opowiedziana treść obrazu Vermeera to właściwie istota życia stale aktualna 😍
Cudowne kilkanaście minut :-). Dziękuję i proszę o więcej filmów o malarstwie.
Dziękujemy!
Gotyk! Czekam z niecierpliwością :)
Vemeer, znowuż, no nie wierzę😍😍😍 DZIĘKI 😁
Gdyby wszystkie domy publiczne miały tak profesjonalnych przewodników 😜
Dziękuję, dużo się nauczyłem.
Jak zwykle super. Chociaż byłoby również fajnie usłyszeć, coś na temat realiów tamtych czasów: jak wyglądało dokładnie funkcjonowanie/ codziennie życie takich przybytków, czyich istnienie było ukrywane, czy może jak w dzisiejszej Holandii eksponowane itd.
Good idea to wspaniałe miejsce,słucha się p.Radoslawa z ogromną przyjemnością,opowiada zawsze z taką swarą.Dzięki niemu odkryłam szereg obrazów na nowo
Uwielbiam ta serię malarską, zwłaszcza, gdy możemy się, nie tylko zachwycać dziełem, ale poznać epokę i ówczesnych ludzi.
Cóż tu dużo mówić, suuuuuper jak zwykle🤩🤩🤩
Dziękujemy!
Dziękuję!
My także dziękujemy i pozdrawiamy!
Fantastyczne!
Super pomysł z kursami online!
Dziękujemy! Bardzo się cieszymy, że tyle osób już dołączyło do Strefy Konesera! :)
"Kobieta ubrana trochę jak zakonnica"... A ja myślałam że to mężczyzna... 😁
Ta czerñ sprawia że postać umyka, a przecież jest tytułową. Vermeer mocny jest. Pięknie maluje dłonie.
Dzięki!
Uwielbiam Wasze filmy o malarstwie :)
Przepiękny ten obraz. Najpierw zwróciłam uwagę na ten kilim. Zauważyłam jeszcze, że ma on takie same kolory jak strój dziewczyny i mężczyzny obok. To pewnie było celowe zamierzenie artysty. Panie Radku, piekna koszula 😊
Pojawił się inny typ ujęć! Gratuluję! Państwo „malują” doskonałe programy!
Jak zawsze niezawodny 👍👌🧡💛💚
Koleżanki żartowały, że Vermeer to moja rodzina, gdy malowały Damę z perłą. Ja raczej myślałam, że to ktoś z mojej reinkarnacji. W tyle głowy miałam całe życie, muszę malować. Pradziad Vollmer, nie znałam tego obrazu, dziękuję.
brawo za film
👏👏😀
"Typy spod ciemnej gwiazdy". Nie jestem fanką malarstwa barokowego, ale do Vermeera mam sentyment. Świetna wycieczka w czasach zarazy
Kochani życzę dużo zdrowia
Wzajemnie!
Dobrze opowiedziane
Ten muzykant za sobą nie ma ściany, przez co gdy się na nim skupiamy, wydaje się, jakby był to portret. Takie moje spostrzeżenie 😄
Czy możliwe jest, aby off-topici pojawiały się dwa razy w tygodniu? Osobiście najbardziej lubię Państwa filmy o sztuce. :P
Zdrowia.
Ps: Chętnie obejrzałbym film o jakimś dzile Rembrandta.
O Rembrandtcie mamy już kilka filmów :) Nasz ulubiony to ten: ua-cam.com/video/sWGcJVM1UzA/v-deo.html Niestety częściej niż raz na tydzień nie jesteśmy w stanie przygotowywać filmów na takim poziomie, jak byśmy chcieli.
@@goodidea_archi W takim razie, może przynajmniej raz w tygodniu. ;)
Są jeszcze inne tropy, wskazujące że to Vermeer. Mianowicie obraz był inspirowany należącym do autora płótnem o podobnej tematyce i tym samym tytule "U stręczycielki" jakiegoś starszego, gorszego malarza - sprawdziłem, nazywał się van Baburen - i tenże obraz van Baburena ze stręczycielką wisi także na ścianie w innym obrazie Vermeera "Koncert"... a przedmiotowy koncert odbywa się dokładnie w tym samym pomieszczeniu lub przynajmniej domu, co "Alegoria malarstwa" z prawdopodobnym autorem odwróconym plecami.
Skąd to wiadomo? Bo na obu obrazach na podłodze jest ta sama, charakterystyczna posadzka.
Typy spod ciemnej gwiazdy✨⭐
👤👤⭐👥
Dziekuję za wspaniały materiał, zróbicie materiał o impresjonistach. To był przełom w malarstwie.
Mówisz-masz: ua-cam.com/video/5RaAp03P6h4/v-deo.html :)
@@goodidea_archi dzięki, na pewno obejrzę.
Jak zwykle świetny odcinek.
Typy spod ciemnej gwiazdy.
Dziękujemy i typy też dziękują!
Wincej obrazów 😀❤. Trzymajcie się 😀😀, pozdrawiam
"Typy spod ciemnej gwiazdy". Filmy dotyczące malarstwa należą do moich ulubionych.
👤👤👥⭐ Dziękujemy! :)
Brawo - temat z półświatka jest też dla ludzi ,którzy lubią takie życie.
uwielbiam Wasze opowieści o malarstwie :) typy spod ciemnej gwiazdy - zawsze zaglądam :P
Dziękujemy! 👤👤⭐🌚
A ja jestem tak podobny do pewnej postaci z obrazu, że aż mam ten obraz na facebooku :) Większość znajomych myślała, że mi odbiło i zamówiłem obraz ze mną :D Czytałem o tym obrazie po holendersku coś innego, np. to, że na obrazie jest w sumie cała rodzina Vermeera :D dlatego Vermeer się tam podobno umieścił :D
Typy spod ciemnej gwiazdy! 🤩
👤👤👥⭐
Brakowało Was i @architectureisagoodidea👌
3:09 O tu jest scena z zamtuza 3:09, kobieta nie ma nakrycia głowy ani nie zakrywa biustu :D
Malarstwo Niderlandzkie w ogóle w czasie w którym tworzył Vermeer miało taki etap moralizatorski, pewien motyw był bardziej popularny niż inne :D Bardzo dobrze zrobiony odcinek, ale bez zrozumienia kim był Vermeer i jakie znaki ukrył na swoim obrazie, to nie można tego obrazu tak po prostu interpretować jednoznacznie.
6:09 Wg mnie na obrazie jest cała żyjąca wówczas rodzina Vermeera, jego teściowa (pokazana jako stręczycielka), żona (z domu Bolenes) i jej brat, który był żołnierzem (ta czerwona kurtka, to element munduru wojskowego) :D Jest wiadome, że brat żony Vermera nazywał się Willem (Wilhelm) Bolnes (albo Bolens Bolenes) - ta rozbieżność w zapisie wynika z tego faktu, że niderlandzki jako język kształtował się do początku 20 wieku i nadal wiele regionów ma swoje własne dialekty.
Według Benjamina Binstocka również ;)
"Typy spod ciemnej gwiazdy" ♥
👤👤⭐
jak również - typy spod ciemnej gwiazdy!
Co to była za wycieczka! Dzięki :)
:) 😀😀⭐❤
:) Wstęp dowcipny.
😀
Ja widzę, że Pan lubi muzeum w pałacu Zwingera w Dreznie ( piękne miejsce na mapie malarstwa w Europie). :)
Galeria Obrazów Starych Mistrzów :) tak, wspaniała kolekcja :)
Bardzo fajny i dobrze zrealizowany film, jak zawsze :) Jednak ja wolę filmy o architekturze ale to tylko moja opinia :)
I taka ciekawostka: "muzykant" dzierży instrument o nazwie viola d,amore (najprawdopodobniej). Myślę że mój wtręt mieści się w temacie 😉 Pozdrawiam.
www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=viola+d%27amore
No i to ja nazywam profesjonalnym, porządnym uczeniem ludzi. :) Mój narzeczony z kuchni już zawołał "Czy to Radosław Gajda?!"
No tak :D
Mam dwa pytania. Czy jest szansa, że stworzycie seminarium tylko o malarstwie? Czy od omówicie kiedyś obrazy które wiszą u Was na ścianach? Zawsze zastanawiam się co to tam za Tobą wisi 🙂
Pierwsze seminarium - o Lubiążu dotyczy w większości malarstwa, ale ma charakter raczej ikonograficzny. Planujemy w Strefie Konesera seminaria, w których skupimy się głównie na malarstwie - np. rokokowym. A co do wystroju pracowni... myśleliśmy kilka razy, jak to ugryźć, bo sporo osób pyta. Może kiedyś opowiemy :)
@@goodidea_archi dziękuję za odpowiedź. Czekam więc z niecierpliwością na seminarium o malarstwie. Bardzo chętnie skorzystam. Pozdrawiam
Jeśliby kto oddał za miłość całe bogactwo swego domu, pogardzą nim tylko.” (Pnp 8,7)
A czy istnieje możliwość, że ten dziwny, kanarkowy kolor (mi osobiście niezbyt pasujący do kolorystyki obrazu) jest wynikiem konserwacji dzieła a nie samego Vermeera?
Typy spod ciemnej gwiazdy - świetnie opowiedziane, myślę, że takich opowieści będziemy potrzebowali więcej, granice się zamykają, będziemy podróżować z Radkiem i Natalią :-)
9:01 tak podobno tam jest sam Vermeer
Nareszcie obraz! Typy spod ciemniej gwiazdy.
👥👤🌚⭐
1:24 dzban i kielich to symbole dostatku, a uroczystość narzeczeńska, podczas której przyrzekano sobie małżeństwo w dawnych czasach zawierała formułę o kielichu pełnym po brzegi (Je beker is tot de rand gevuld en ik zal de rand van de wereld aan je voeten plaatsen). To nawiązanie do Biblii i pamiętajmy, jakie były Niderlandy w XVI - XIX wieku. Zbudowano je na twardych protestanckich zasadach i religijności. Współczesne Niderlandy kojarzą się z wolnością i swobodą obyczajów. Żona Vermeera nie miała ojca więc wydawał ją za mąż brat Willem Bolens. Pozdrawiam Twórców kanału
Piękna marynarka!
Dzięki! To Lancerto i Mr. Vintage - polecamy!
A jaki piękny marynarz w tej marynarce :-)
Typy spod ciemnej gwiazdy 🖤
👤👤🌚👤⭐
le gotyk to nie tylko fizykalność tych wspaniałych katedr, ale także dogłębna znajomość psychologii jaką się wykazali projektanci! Sainte Chapelle w Paryżu to majstersztyk. W środku, w słoneczny dzień ma się nieodparte wrażenie, że ta kaplica zbudowana jest ze światła. Regnum Coeli na ziemi. Wszystko drga, traci kontury, kapie od blasku. Ale najbardziej zadziwia Chartres . Szczęśliwiec dotrze do niej wąską, zacienioną uliczką z niewysoką zabudową. I nagle... BACH! Zalany słońcem plac a za nim (po lewo) ŚCIANA. Niebotyczna turnia z jasnego, pięknie uformowanego kamienia! Powala na kolana! A w środku? CYMES. W środku jest las kolumn i lekki półmrok najniższego poziomu. A nad min ŚWIATŁO, które się wlewa przez ogromne okna. A nad tym znów lekki mrok i logiczne, harmonijne sklepienie. Od razu przyszła mi na myśl miniatura (chyba Jeane Pucelle) - młodzieńczy, poważny Bóg z cyrklem w dłoni formuje świat wedle zasad geometrii. Gotyk to temat, który mi się nigdy nie znudzi....
6:41 uważa się powszechnie, że ten młodzieniec to jest sam Jan Vermeer :D
We love U guys
Typy spod ciemnej gwiazdy 😈 jak zawsze super, zainspirowaliście mnie do zgłębienia tematu malarstwa niderlandzkiego z tamtego okresu 😀
👥👤🌚⭐ Warto - to bardzo wciągający temat!
Kiedy VanKlomp? Może na 1.04 coś o jego słynnej Madonnie?
piękny obraz i równie pięknie przedstawiony... co do jego wieku to bez przesady... żył 43 lata, mając 24 był w sile wieku:) i przeżył swoich rówieśników. Pozostaje pytanie, czy to jego obraz czy dzieło Hana van Meegerena - genialnego fałszerza.
A gdyby żył 30 lat, to kiedy byłby w sile wieku? :) ¯\(°_o)/¯
pewnie mając 15:) chodzi o to, że średnia życia w 17 wieku to było ok 40 lat. Nie zmienia to faktu, że genialnie malował.
Czy to jest tak że interpretacja obrazu może być tylko jedna ? Czy ktoś może np. uważać że dziewczyna czerwieni się z innych powodów ? Pytam bo nie wiem ?? :)
Jak zwykle świetny film!
Czy znają może państwo jakaś książkę lub cokolwiek gdzie można znaleźć jakieś szkice takich dzieł żeby zrozumieć i dowiedzieć się jak takie dzkela powstają od strony koncepcyjnej i jak artysta docierał do takiej koncepcji?
Kilka lat temu była w Muzeum Narodowym w Warszawie wystawa "W warsztacie niderlandzkiego mistrza", która zajmowała się między innymi właśnie praktyką warsztatową, wypracowywaniem koncepcji, podrysowywaniem przed malowaniem itp. Jest do niej dostępny katalog, może on będzie pomocny.
@@goodidea_archi dziękuję bardzo za odpowiedź
Ja też zobowiązuję sie nie chodzić do domów publicznych przez minimum 31 dni. Okrągłe 31 dni.
A propos, zna ktoś może adres jakiegoś w Warszawie ?
Potrzebujesz adresu, żeby tam nie pójść ;)
A zrobicie może odcinki o malarstwie Francisco Goi ? 🙂