Pecanje babuške metodom praćenja, V.B.K. u Bezdanu, Mart 2022.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 3 жов 2024
  • Osvanuo je prohladan, ali lep martovski dan. A nešto sam načuo da u Bezdanu na Velikom bačkom kanalu „radi“ babuška. Kao što obično biva za to sam kasno saznao, a kolega kojeg sam pitao da me ugosti i pokaže mi kako peca babušu u panjevima na takozvano “praćenje” mi je to i potvrdio. Bez obzira što ulov proteklih dana baš i nije bio bog zna šta, odlučio sam da odem u Bezdan i otpecam sa njim par sati.
    Ulica Kanalska obala u Bezdanu mi je najleša seoska ulica koju poznajem. Razlog tome je prost. Kroz nju protiče Veliki bački kanal. Kao što levu i desnu stranu ulice deli kolovoz, ovu ulicu deli kanal.
    Zamislite da vas svako jutro budi cvrkut ptica i kreketanje žaba, a punim plućima da udahnete miris svežine koju poklanja ovaj kanal ranoraniocima. To je pravi raj !!! Za nas koji ne živimo u tako idiličnom okruženju, uživanje predstavlja sama poseta i pecanje u tom šoru.
    Kao što rekoh danas ćemo probati da upecamo koju babušku, a moj domaćin je jedan bezdanac, kolega agronom, Nikola Radičev poznatiji kao Mika iz Berega. Mika peca belu ribu na Velikom bačkom kanalu, Bajskom kanalu i mrtvajama u okolini Bezdana. Dobro su mu poznati panjevi, prepreke, konkretno mesta na kojima se riba zadržava u različitim delovima dana. Iz razloga što mislim da je vrsan poznavalac ovog terena i pecanja šaranskih vrsta ribe odlučio sam da mi baš on danas bude mentor u lovu babuške. Kao što je poznato ja najviše varaličarim. Zapostavio sam pecanje na polovak isključivo zbog vremena koje iziskuje, a zapravo veoma volim da pecam na taj način.
    Seli smo u čamac i odveslali tridesetak metara do mesta gde se nalaze potopljeni panjevi, zaboli smo šticne i namestili se za pecanje. Pre nego što smo raspakovali štapove Mika je nahranio mesto kuvanom prekrupom. Prvo iznenađenje me je čekalo čim je uzeo u ruke svoj štap. Na njemu je bio montiran sistem drugačiji od onoga na šta sam navikao. Imao je plovak koji je sam prepravio, težine 4 grama sa dodatkom od +1 gram za ovo pecanje, a inače može na njega da se doda i veće otežanje. A osnovno olovo mi je bilo fiksirano i težilo je svega 2 grama. Ništa mi nije bilo jasno. Objasnio mi je da ovde peca samo na vegler ili ti plovak sa otežanjem. A otežanja stavlja zavisno od brzine toka jer peca tehnikom praćenja, a ne stacionarno. Par kilometara uzvodno od mesta gde pecamo je početak Velikog bačkog kanala i crpna stanica odakle se kanal napaja vodom, samim tim kada pumpe rade tok je brži, a težina plovka treba da je veća, da mamac ne bi prebrzo prošao preko ciljanih mesta. Ispod olova je svezao predvez od monofila debljine 0,14 milimetara, dužine nekih 15ak santimetara. Mika je startovao sa glistom nataknutom na udicu veličine 10.
    Ja sam sa sobom poneo svoj bolonjez. Na mašinici je bio monofil debljine 0,20 mm. Namontirao sam klizeći plovak težine 5 g, a ispod stopera je klizno olovo težine 4 grama, ispod ide opet stoper, pa udica. Sistem je bio definitivno drugačiji od Mikinog. Savetovao me je da stavim predvez zbog panjeva u kojima pecamo. Poslušao sam ga i dovezao predvez od 0,12 mm, a ujedno stavio mnogo manju udicu jer je ova šaranska bila prevelika. Što se ispostavilo veoma korisno… a videćete i zašto…
    Dok sam se mučio da svežem sićušnu udicu na tanak predvez slušao sam Mikina iskustva u lovu čarana i amura. Cake kada i gde ga treba tražiti i kakav pribor treba koristiti. Iako je struna jača i pouzdanija, ipak mu je monofil draži jer ga riba radije uzima. Svestan da će pod opterećenjm veće i jače ribe tanak monofil popustiti, na njega češće peca jer kako kaže više mu znači uživanje u borbi nego sam ulov. A omiljena mesta za pecanje su mu oko lokvanja i potopljenih stabala na kojima obično peca u ranu zoru. A ponekad ode na pecanje na svega pola sata pre mraka jer se čosto desi da tada riba počne da uzima mamac.
    Vreme je počelo da se pogoršava, jak vetar nas je ometao, ili bar mene…Savetovao me je da stavim još 0,15 g olova tik iznad udice da bi mamac stalno bio pri dnu.
    Mika je upecao prvu babušku, a u brzo zatim još par komada na kukuruz šećerac. Ja sam za to vreme upecao par paplajza na glistu i uspešno pronalazio potopljene panjeve, tako da sam veći deo veremena proveo praveći nove sisteme. Vezao sam predveza i udice, pa opet kidao… i tako u krug.
    E onda mi je to dosadilo, pa sam rešio da popijem pivo. Mika je bio zaokupljen pecanjem pa nije želeo da mi se pridruži.
    Počeo da pada mrak i došlo je vreme da se uputimo ka obali. Znanje i iskustvose se pokazali kao presudni faktori, o čemu je svedočio ulov. Jer je Mika supeo da upeca desetak babušaka, a ja ni jednu. Opijen mirisom kanalske vode vraćam se za Sombor, zadovoljan što sam zabeležio još jednu lepu pecarošku avanturu.
    A sutra ćemo spremiti ovih desetak babušaka koje sam kao gost dobio na poklon od Mike.
    Babuške su očišćene, zarezane sa strane, usoljene i povegetisane. Ribu ćemo uvaljati u smesu : 1/3 palenta, 2/3 obično brašno i kašika mlevene slatke paprike). Riba se peče po 5-6 minuta sa svake strane.

КОМЕНТАРІ • 38