Mieszkam koło Monachium pochodzę z Wrocławia ale Drezno jest dla mnie najpiękniejszym Niemieckim miastem architektura jest znacznie bogatsza niż w Monachium. Polecam zwiedzić ,bo warto👌👌❤️Zastanawia mnie jedno dlaczego oni potrafią odbudować i. odtworzyć wszystko co cenne a my nadal nie ??Czyżby nie było warto? Jeżeli nie odbudować to chociaż odrestaurować te miejsca, które są w opłakanym stanie i proszą o pomoc a jest ich w naszym kraju nadal wiele.
Odbudowa staromiejskich zespołów w Polsce to głównie lata czterdzieste i pięćdziesiąte. Drezno zaczęto odbudowywać w latach osiemdziesiątych, a główne prace to dopiero lata dziewięćdziesiąte i początek dwutysięcznych, kiedy gdańskie Główne Miasto albo warszawska Starówka były odbudowane już od kilku dekad i co więcej - odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie była jednym z argumentów za odbudową Frauenkirche w Dreźnie albo Zamku Berlińskiego.
+Rafał Stawarz Jak bardzo bym nie chwalił i podziwiał Drezna za rekonstrukcje, to nie zgadzam się z tobą. Warszawskie Stare Miasto (+ Nowe Miasto + Krakowskie Przedmieście) stoi o kilka klas wyżej niż to, co zrobiono w Dreźnie. W Warszawie zaczęto odbudowę zaraz po wojnie - więc zachowano jak najwięcej z oryginału - piwnice, zachowane partie ścian, kamieniarka etc. Do tego wszystko w oryginalnej technologii, a nie betonowe konstrukcje z historycznymi fasadami. To co zrobiono z resztą miasta - zwłaszcza z obszarem Żelaznej Bramy i Wolą, to inna rzecz. Jednak i w Dreźnie obszar poza starówką też wygląda mega słabo i jest typowym komunistycznym koszmarkiem (z wyjątkiem barokowego socrealizmu z lat 50-tych - ale i to w Warszawie można spotkać).
+robb264 Mi chodzi o Warszawę centralną gdzie Plac Defilad wygląda jak wielkie lotnisko a kiedyś znajdowała się gęsta zabudowa, która mogła by cieszyć oko. Do Starego Miasta nie mam zastrzeżeń bo był to majstersztyk na skalę światową.
Rafał Stawarz Tu muszę się zgodzić. Ścisłe centrum wygląda kiepsko i źle rzutuje na obraz reszty śródmieścia (a przecież choćby Śródmieście Południowe jest bardzo ładne). Polacy po latach 50-tych kompletnie utracili umiejętności budowania zwartego i uporządkowanego miasta. Chaos, samowolka i pomysły rodem z lat 70-tych są dalej na porządku dziennym. Planowanie przestrzenne w tym kraju kojarzy się z jakąś dyktaturą czy wprost z komunizmem, a nie z czymś pozytywnym.
Kolejny świetny odcinek! Szkoda, że w Polsce jest taka niechęć wśród konserwatorów do rekonstrukcji i powstają głównie tzw. retrowersje reprezentujące nieporównywalnie niższy od drezdeńskiego poziom - vide szczecińskie Podzamcze czy nawet elbląskie Stare Miasto, o Głogowie już nawet nie wspominając. Czy nawet o Warszawie, gdzie jeszcze dużo można odbudować, ale nie ma ku temu woli (niekończący się temat Pałacu Saskiego, podczas gdy w Berlinie rekonstruują zamek).
+Radosław Gajda Moim zdaniem Zamek w Berlinie to nie jest ideał rekonstrikcji, ale jednak przykładem rekontrukcji jest. Chciałbym wierzyć w to, co piszesz o źródłach, zdjęciach etc., jednak choćby na przykładzie wspomnianego Pałacu Saskiego i wypowiedziach wszystkich świętych odpowiedzialnych za estetykę Warszawy i Polski w kontekście jego odbudowy można wywnioskować, że to woli do rekonstruowania nie ma.
Szkoda że zabrakło informacji iż te ciemne kamienie na elewacji zostały z oryginalnego kościoła i na podstawie dokładnych badań umieszczono je w pierwotnych miejscac;)
@@10limak Niby tak. Ale zobacz inaczej na to. Dzięki tej mozaice (jeśli wiesz o tym, że ten kościół został odbudowany od zera praktycznie) możesz podziwiać kunszt archeologów, którzy faktycznie godzinami siedzieli i dochodzili skąd, który kamień pochodził. Gdyby wszystkie byłyby w jednym miejscu tego smaczku by nie było.
Dziwi mnie, że Polska doktryna konserwatorska stała się tak strasznie niechętna rekonstrukcjom. Niemcy rekonstruują na potęgę - Drezno, Poczdam, Berlin, ostatnio nawet Frankfurt nad Menem. A u nas to nawet pałacu saskiego i Bruhla nie chcą odbudować. Była szansa na pełną rekonstrukcję starówek w Elblągu, Głogowie czy Szczecinie - a wybrano kiepski postmodernizm. Tak, tak - my mieliśmy rekonstrukcje w latach 50-tych - ale to jest jakaś bujda, że w innych krajach w ogóle nie odbudowywano - przykładem choćby Lubeka czy miasta w katolickich landach Niemiec (Monachium czy Augsburg). Polska była tak zniszczona, że nie musimy sobie niczego odmawiać - to nie Włochy, którym pomimo kolaboracji z Niemcami, udało się zachować nietknięte setki zespołów zabytkowych.
Tak na marginesie, wiem, że tego nie przeczytasz, ale inni już tak. Włochy nie kolaborowały lecz były jawnym sojusznikiem i pewnym współtowarzyszem Niemców w II wojnie światowej. Rzym oszczędzono bo wszystkie siły Niemców były rzucone na Monte Cassino i Linię Gotów
Ty, a plan renowacji i odbudowy starówek coś Ci mówi? Odbudowują również polskie zamki. A poza tym, nie oszukujmy się już wszyscy- Polska poniosła największe zniszczenia wojenne, których do dziś nie udźwignęła. Jest jeszcze wiele do zrobienia. Trzeba tylko kopa w dupę lewactwu zasunąć, by odbudować ten kraj szybko i jak należy. Do dziś nie odbudowano wszystkich połączeń kolejowych, dopiero teraz ruszył program. I teraz powiem coś co zaboli lewactwo: Kaczyński w porównaniu do Tuska ma mózg i wie co robi. A Tusk? No cóż, emigracja ważniejsza. Nakradł się i uciekł, by go nie dopadli. Na niego również przyjdzie czas.
Niemcy w wielu miejscach mają nie odbudowane kościoły, pałace i zostawili tam tylko karteczkę ze zdjęciem co to było i że nie będzie to odbudowywane. Mieszkam w Niemczech, widzę to wszystko. Kolega nie wziął najważniejszego faktu pod uwagę. Mamy podobny kawał ziemi jak Niemcy, lecz Niemcy mają dwa razy więcej ludności. Mają więcej zysku z podatków przynajmniej.....Więc pomyślmy, popatrzmy na Wrocław i pojedźmy później do ruiny centrum miasta- LIPSK! Porównajmy miasta jak były zniszczone a jak wyglądają dziś. Polska nie ma się czego wstydzić, naprawdę.
Trzeba pamiętać o jednym fakcie, gdyby nie upadek DDR, te zabytki byłyby w tym samym stanie, co po wojnie. Ja mieszkam w Niemczech, rok spędziłam w Brandenburgii; we wschodnich landach widać te miliony z podatku solidarnosciowego. Drezno jest przepiękne, ale, gdy byłam tam ok 15 lat temu, to 'normalne ulice', miały jeszcze stricte socrealistyczny sznyt. Niemcy zachodnie, to jeszcze inny przypadek. Dzięki wojskom amerykańskim i brytyjskim wpomowano w renowację miast wielkie miliony. Polecam zobaczyć Münster, którego centrum zniszczono w 90%, po czym Brytyjczycy pieczołowicie je odbudowali (klimatyczne miasto uniwersyteckie, mnóstwo rowerów, ma taki holenderski styl), haczyk: tu znajdowało się dowództwo wojsk lotniczych.
+Radosław Gajda to ciekawe, mnie po prostu ekscytuje fakt ze po tej samej posadzce stapali lata temu inni ludzie, do tego czuje wieksze polaczenie duchowe z miejscem. A miejsce jest bez watpienia piekne i musze sie wybrac ;)
+Bartek Pohorecki Zależy jakimi kryteriami oceniać oryginał. Oczywiście, stawianie pseudo-zabytków w oderwaniu od lokalizacji zalatuje Las Vegas. Ale jest też doktryna, która mówi o spójności miejsca i projektu - tzn. jeżeli budynek stoi tam gdzie był zaplanowany i wygląda tak jak architekt chciał by wyglądał, to można uznać to za oryginał. Wtedy liczy się oryginalność samego projektu, a nie wiek cegieł. Wystarczy spojrzeć na malowidła w Kaplicy Sykstyńskiej. Michał Anioł je zaprojektował, w samym malowaniu wyręczał się jednak swoimi uczniami - jedynie kluczowe partie malowideł wyszły spod jego ręki. Mimo tego faktu, nikt nie podważa że jest to dzieło Michała Anioła.
Kolejny bardzo ciekawy film. Były już chyba 3 filmy pośrednio mówiące o odbudowie różnych miast ale w ani jednym nie wyraził Pan opinii. Co sądzi Pan o odbudowie w Gdańsku, Dreźnie, Warszawie? Np. o odbudowie pałacu Jabłonowskich w Warszawie lub ewentualnej odbudowie Saskiego i Bruhla (pomysły z lat +/- 2005). Chodzi mi o opinię.
Panie Radosławie a czy dzisiaj w Europie budujemy takie ponad czasowe budowle którymi będą zachwycać się przyszłe pokolenia ? Mam takie wrażenie, że kiedyś mieli rozmach, środki oraz ludzi którzy potrafili i chcieli budować takie piękne budynki. Dzisiaj wydaje mi się że z jednej strony potrafimy dobrze, solidnie budować, ale nie mamy takiej fantazji. I nie ma też ludzi którzy są gotowi budować takie miejsca. Co najwyżej słyszy się że jakiś zamożny człowiek remontuje zniszczony dworek, kamienice etc ale już nie buduje jej od podstaw. W Toruniu mamy obok centrum "Bydgoskie Przedmieścia", jest tam sporo starych, pięknych kamienic. Boli mnie że jakiś wolnych terenach zamiast obok kamienicy postawić drugą to stawia się współczesny blok, współczesną bryłę. Albo taka sytuacja: m.7dni.pl/2014/06/n/02555-310660.jpg Piekny budynek z cegły a obok niego blok i to w ekonomicznym wydaniu. Odpowiedz pewnie jest jedna: pieniądz. Lecz dla mnie to duża strata dla miasta, że w miejscach gdzie jest historia budujemy obok tak nijakie budynki.
Świetne! Na prawdę uwielbiam oglądać Pana filmy :) Nie obraziłbym się, a wręcz byłbym rad gdyby się ukazał na tym kanale film o architekturze Górnego Śląska :)
Mam nadzieję na odcinek w przyszłości na tle Stadrschloss w Berlinie ;) Tam z tego co czytałem zdecydowano się nie odbudowę bryły ze względów na astronomiczne koszty rekonstrukcji w oryginalnych materiałach.
+Miykolay Ventzl Zamek Berliński z zewnątrz (+ wewnętrzne dziedzińce) to będzie pełna rekonstrukcja (z wyjątkiem najstarszego renesansowego skrzydła usytuowanego od strony rzeki - ta ściana to będzie prosty neomodernizm). Przepiękne wnętrza nie będą niestety zrekonstruowane. Trzeba jednak odnotować, że zamek będzie zbudowany w nowej technologii - to nie cegła i drewniane stropy, tylko betonowa konstrukcja, na którą nałożą 2 warstwy cegieł, a na to tynki i sztukaterie.
+Radosław Gajda Kiedyś można było pojechać na wycieczkę z Wrocławia do Drezna PKP bez przesiadki. Pan samochodem był? Jak trasa?
9 років тому+1
Dwa lata temu byłem i samym Dreznem byliśmy z zona zachwyceni. Szkoda, że w filmie zabrakło wnętrza katolickiego kościoła, który olsniewa białym wnętrzem i zdobieniami (BTW. O 18 jest w niedziele msza święta w języku polskim). Co do spraw technicznych to musicie dodać albo usunąć przelot (nie pamiętam juz), ponieważ przy każdym ruchu widać klatkowanie.
Niemcy potrafią odbudować to, co było cenne a Polacy jakoś nie - pałac JAbłonowskich w Warszawie to jeden z niewielu przykładów odbudowy wartościowych budynków po tym jak komuna padła.
Pałac Jabłonowskich to makieta, a nie rekonstrukcja - "odbudowa" z betonu, metalu i plastiku, zrekonstruowana tylko fasada, tył i wnętrze są całkowicie współczesne
Nazwijmy rzeczy po imieniu: TO BYŁA ZBRODNIA WOJENNA. Drezno było miastem bez znaczenia militarnego i wojsk za to było pełne cywili. I było kompletnie niebronione. Zginęło coś koło 25 tys. cywili. Słyszałem, że Stalin domagał się od Aliantów tego bombardowania by (jak twierdzą niektórzy) zabić jak największą liczbę uchodźców ze Śląska. To by do "wujcia Josifa" bardzo pasowało...
_"Zginęło coś koło 25 tys. cywili. Słyszałem, że Stalin domagał się od Aliantów tego bombardowania by (jak twierdzą niektórzy) zabić jak największą liczbę uchodźców ze Śląska."_ --- there are also other figures: _" _*_How Many Germans Died Under RAF Bombs at Dresden in 1945?_* ... *_Conclusion_* _The destruction from the Dresden bombings was so massive that exact figures of deaths will never be obtainable. However, the statement from the Dresden Commission of Historians that “definitely no more than 25,000” died in the Dresden bombings is probably inaccurate. An objective analysis of the evidence indicates that almost certainly far more than 25,000 people died from the bombings of Dresden. Based on a comparison to the Pforzheim bombing and the other similar bombing attacks, a death toll in Dresden of 250,000 people is easily possible."_ (Source: www.unz.com/article/how-many-germans-died-under-raf-bombs-at-dresden-in-1945/ : John Wear, 24.03.2019)
A Stalin i komuniści tak okropnie skrzywdzili Warszawę i nawet teraz w erze kapitalizmu nie możemy odbudować pałacu Saskiego, pałacu Bruhla i innych pięknych warszawskich zabytków, aż płakać się chce.
Szczęka opadła jak dowiedziałem się że miasto zostało odbudowane - efekt niesamowity!
Tak, Frauenkirche zostało odbudowane na datki z całego świata,m.in.z anglii.sama kopuła jest darem jednego z pilotów angielskich
Mieszkam koło Monachium pochodzę z Wrocławia ale Drezno jest dla mnie najpiękniejszym Niemieckim miastem architektura jest znacznie bogatsza niż w Monachium. Polecam zwiedzić ,bo warto👌👌❤️Zastanawia mnie jedno dlaczego oni potrafią odbudować i. odtworzyć wszystko co cenne a my nadal nie ??Czyżby nie było warto? Jeżeli nie odbudować to chociaż odrestaurować te miejsca, które są w opłakanym stanie i proszą o pomoc a jest ich w naszym kraju nadal wiele.
Odbudowa staromiejskich zespołów w Polsce to głównie lata czterdzieste i pięćdziesiąte. Drezno zaczęto odbudowywać w latach osiemdziesiątych, a główne prace to dopiero lata dziewięćdziesiąte i początek dwutysięcznych, kiedy gdańskie Główne Miasto albo warszawska Starówka były odbudowane już od kilku dekad i co więcej - odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie była jednym z argumentów za odbudową Frauenkirche w Dreźnie albo Zamku Berlińskiego.
Jest Pan Makłowiczem architektury! Cudowny styl wypowiedzi, genialny z Pana orator! Czuć pasję!
To się nazywa niemiecka solidność a nie to co zrobili w Warszawie. Pozdrawiam jak zawsze materiał bardzo ciekawy.
+Rafał Stawarz Jak bardzo bym nie chwalił i podziwiał Drezna za rekonstrukcje, to nie zgadzam się z tobą. Warszawskie Stare Miasto (+ Nowe Miasto + Krakowskie Przedmieście) stoi o kilka klas wyżej niż to, co zrobiono w Dreźnie. W Warszawie zaczęto odbudowę zaraz po wojnie - więc zachowano jak najwięcej z oryginału - piwnice, zachowane partie ścian, kamieniarka etc. Do tego wszystko w oryginalnej technologii, a nie betonowe konstrukcje z historycznymi fasadami. To co zrobiono z resztą miasta - zwłaszcza z obszarem Żelaznej Bramy i Wolą, to inna rzecz. Jednak i w Dreźnie obszar poza starówką też wygląda mega słabo i jest typowym komunistycznym koszmarkiem (z wyjątkiem barokowego socrealizmu z lat 50-tych - ale i to w Warszawie można spotkać).
+robb264 Mi chodzi o Warszawę centralną gdzie Plac Defilad wygląda jak wielkie lotnisko a kiedyś znajdowała się gęsta zabudowa, która mogła by cieszyć oko. Do Starego Miasta nie mam zastrzeżeń bo był to majstersztyk na skalę światową.
Rafał Stawarz
Tu muszę się zgodzić. Ścisłe centrum wygląda kiepsko i źle rzutuje na obraz reszty śródmieścia (a przecież choćby Śródmieście Południowe jest bardzo ładne). Polacy po latach 50-tych kompletnie utracili umiejętności budowania zwartego i uporządkowanego miasta. Chaos, samowolka i pomysły rodem z lat 70-tych są dalej na porządku dziennym. Planowanie przestrzenne w tym kraju kojarzy się z jakąś dyktaturą czy wprost z komunizmem, a nie z czymś pozytywnym.
Bardzo ciekawe. Nic tylko jechać i oglądać.
Byłem tam dziś na chwilę i jeszcze tam wrócę , Drezno jest piękne
Kolejny świetny odcinek! Szkoda, że w Polsce jest taka niechęć wśród konserwatorów do rekonstrukcji i powstają głównie tzw. retrowersje reprezentujące nieporównywalnie niższy od drezdeńskiego poziom - vide szczecińskie Podzamcze czy nawet elbląskie Stare Miasto, o Głogowie już nawet nie wspominając. Czy nawet o Warszawie, gdzie jeszcze dużo można odbudować, ale nie ma ku temu woli (niekończący się temat Pałacu Saskiego, podczas gdy w Berlinie rekonstruują zamek).
+Radosław Gajda Moim zdaniem Zamek w Berlinie to nie jest ideał rekonstrikcji, ale jednak przykładem rekontrukcji jest. Chciałbym wierzyć w to, co piszesz o źródłach, zdjęciach etc., jednak choćby na przykładzie wspomnianego Pałacu Saskiego i wypowiedziach wszystkich świętych odpowiedzialnych za estetykę Warszawy i Polski w kontekście jego odbudowy można wywnioskować, że to woli do rekonstruowania nie ma.
Elbląg to jest dość fajny postmodernizm. Miasteczko ma swój klimat dzięki temu.
Fajnie że odbudowują Drezno pomimo sprzeciwów. :-)
Byłam w Dreźnie, jest piękne
Ten odcinek jest super, nawet po latach :) Coś fajnego z tego stylu prowadzenia warto by było przywrocic.
Bardzo ciekawy odcinek, a to co pokazał Pan o Dreźnie - piękne.
Super film. Wiele informacji ciekawie opowiedzianych oraz wspaniałe obrazy. Gratuluję pomysłu na film.
Szkoda że zabrakło informacji iż te ciemne kamienie na elewacji zostały z oryginalnego kościoła i na podstawie dokładnych badań umieszczono je w pierwotnych miejscac;)
Nie zabrakło, bo ja umieściłeś ;) Natomiast pomysł z mozaika średni - narzuca się ten deseń "dalmatyńczyka" i odciąga trochę uwagę.
@@10limak Niby tak. Ale zobacz inaczej na to. Dzięki tej mozaice (jeśli wiesz o tym, że ten kościół został odbudowany od zera praktycznie) możesz podziwiać kunszt archeologów, którzy faktycznie godzinami siedzieli i dochodzili skąd, który kamień pochodził. Gdyby wszystkie byłyby w jednym miejscu tego smaczku by nie było.
Szkoda że podczas odbudowy Starego Miasta w Głogowie nie przyjęto tak regorystycznych ustaleń...
Dziwi mnie, że Polska doktryna konserwatorska stała się tak strasznie niechętna rekonstrukcjom. Niemcy rekonstruują na potęgę - Drezno, Poczdam, Berlin, ostatnio nawet Frankfurt nad Menem. A u nas to nawet pałacu saskiego i Bruhla nie chcą odbudować. Była szansa na pełną rekonstrukcję starówek w Elblągu, Głogowie czy Szczecinie - a wybrano kiepski postmodernizm. Tak, tak - my mieliśmy rekonstrukcje w latach 50-tych - ale to jest jakaś bujda, że w innych krajach w ogóle nie odbudowywano - przykładem choćby Lubeka czy miasta w katolickich landach Niemiec (Monachium czy Augsburg). Polska była tak zniszczona, że nie musimy sobie niczego odmawiać - to nie Włochy, którym pomimo kolaboracji z Niemcami, udało się zachować nietknięte setki zespołów zabytkowych.
Tak na marginesie, wiem, że tego nie przeczytasz, ale inni już tak. Włochy nie kolaborowały lecz były jawnym sojusznikiem i pewnym współtowarzyszem Niemców w II wojnie światowej. Rzym oszczędzono bo wszystkie siły Niemców były rzucone na Monte Cassino i Linię Gotów
Ty, a plan renowacji i odbudowy starówek coś Ci mówi? Odbudowują również polskie zamki.
A poza tym, nie oszukujmy się już wszyscy- Polska poniosła największe zniszczenia wojenne, których do dziś nie udźwignęła. Jest jeszcze wiele do zrobienia.
Trzeba tylko kopa w dupę lewactwu zasunąć, by odbudować ten kraj szybko i jak należy.
Do dziś nie odbudowano wszystkich połączeń kolejowych, dopiero teraz ruszył program. I teraz powiem coś co zaboli lewactwo: Kaczyński w porównaniu do Tuska ma mózg i wie co robi. A Tusk? No cóż, emigracja ważniejsza. Nakradł się i uciekł, by go nie dopadli. Na niego również przyjdzie czas.
Niemcy w wielu miejscach mają nie odbudowane kościoły, pałace i zostawili tam tylko karteczkę ze zdjęciem co to było i że nie będzie to odbudowywane. Mieszkam w Niemczech, widzę to wszystko.
Kolega nie wziął najważniejszego faktu pod uwagę. Mamy podobny kawał ziemi jak Niemcy, lecz Niemcy mają dwa razy więcej ludności. Mają więcej zysku z podatków przynajmniej.....Więc pomyślmy, popatrzmy na Wrocław i pojedźmy później do ruiny centrum miasta- LIPSK! Porównajmy miasta jak były zniszczone a jak wyglądają dziś. Polska nie ma się czego wstydzić, naprawdę.
Trzeba pamiętać o jednym fakcie, gdyby nie upadek DDR, te zabytki byłyby w tym samym stanie, co po wojnie. Ja mieszkam w Niemczech, rok spędziłam w Brandenburgii; we wschodnich landach widać te miliony z podatku solidarnosciowego. Drezno jest przepiękne, ale, gdy byłam tam ok 15 lat temu, to 'normalne ulice', miały jeszcze stricte socrealistyczny sznyt. Niemcy zachodnie, to jeszcze inny przypadek. Dzięki wojskom amerykańskim i brytyjskim wpomowano w renowację miast wielkie miliony. Polecam zobaczyć Münster, którego centrum zniszczono w 90%, po czym Brytyjczycy pieczołowicie je odbudowali (klimatyczne miasto uniwersyteckie, mnóstwo rowerów, ma taki holenderski styl), haczyk: tu znajdowało się dowództwo wojsk lotniczych.
I robią na tych zabytkach jeszcze super kasę!
Piękne miejsce, jedyny mankament to fakt ze budowle nie sa rzeczywiscie z dawnych lat, pozdrawiam
+Radosław Gajda to ciekawe, mnie po prostu ekscytuje fakt ze po tej samej posadzce stapali lata temu inni ludzie, do tego czuje wieksze polaczenie duchowe z miejscem. A miejsce jest bez watpienia piekne i musze sie wybrac ;)
+Bartek Pohorecki Zależy jakimi kryteriami oceniać oryginał. Oczywiście, stawianie pseudo-zabytków w oderwaniu od lokalizacji zalatuje Las Vegas. Ale jest też doktryna, która mówi o spójności miejsca i projektu - tzn. jeżeli budynek stoi tam gdzie był zaplanowany i wygląda tak jak architekt chciał by wyglądał, to można uznać to za oryginał. Wtedy liczy się oryginalność samego projektu, a nie wiek cegieł. Wystarczy spojrzeć na malowidła w Kaplicy Sykstyńskiej. Michał Anioł je zaprojektował, w samym malowaniu wyręczał się jednak swoimi uczniami - jedynie kluczowe partie malowideł wyszły spod jego ręki. Mimo tego faktu, nikt nie podważa że jest to dzieło Michała Anioła.
Chciałbym aby w Polsce tak odbudowywano zabytki :'(
Kolejny bardzo ciekawy film. Były już chyba 3 filmy pośrednio mówiące o odbudowie różnych miast ale w ani jednym nie wyraził Pan opinii. Co sądzi Pan o odbudowie w Gdańsku, Dreźnie, Warszawie? Np. o odbudowie pałacu Jabłonowskich w Warszawie lub ewentualnej odbudowie Saskiego i Bruhla (pomysły z lat +/- 2005). Chodzi mi o opinię.
Panie Radosławie a czy dzisiaj w Europie budujemy takie ponad czasowe budowle którymi będą zachwycać się przyszłe pokolenia ? Mam takie wrażenie, że kiedyś mieli rozmach, środki oraz ludzi którzy potrafili i chcieli budować takie piękne budynki.
Dzisiaj wydaje mi się że z jednej strony potrafimy dobrze, solidnie budować, ale nie mamy takiej fantazji. I nie ma też ludzi którzy są gotowi budować takie miejsca.
Co najwyżej słyszy się że jakiś zamożny człowiek remontuje zniszczony dworek, kamienice etc ale już nie buduje jej od podstaw.
W Toruniu mamy obok centrum "Bydgoskie Przedmieścia", jest tam sporo starych, pięknych kamienic. Boli mnie że jakiś wolnych terenach zamiast obok kamienicy postawić drugą to stawia się współczesny blok, współczesną bryłę.
Albo taka sytuacja: m.7dni.pl/2014/06/n/02555-310660.jpg Piekny budynek z cegły a obok niego blok i to w ekonomicznym wydaniu.
Odpowiedz pewnie jest jedna: pieniądz. Lecz dla mnie to duża strata dla miasta, że w miejscach gdzie jest historia budujemy obok tak nijakie budynki.
Znakomity materiał, nigdy nie byłem w Dreźnie ale pierwsze skojarzenie to "rzeźnia nr 5".
Pozdrawiam
Świetne! Na prawdę uwielbiam oglądać Pana filmy :) Nie obraziłbym się, a wręcz byłbym rad gdyby się ukazał na tym kanale film o architekturze Górnego Śląska :)
Zapraszam! W razie czego chętnie pomogę, wskażę ciekawe i mało znane miejsca :)
Świetny film, chociaż jak zawsze został niedosyt, bo chciałoby się więcej posłuchać i pooglądać. :) Są może plany na film z Pragi?
Mam nadzieję, że z pobytu w Dreźnie przywieźliście co najmniej jeden filmik o malarstwie !
Jak najbardziej: ua-cam.com/video/VtOTcazO8Jg/v-deo.html Zapraszamy!
Jak zwykle świetny odcinek
Mam nadzieję na odcinek w przyszłości na tle Stadrschloss w Berlinie ;) Tam z tego co czytałem zdecydowano się nie odbudowę bryły ze względów na astronomiczne koszty rekonstrukcji w oryginalnych materiałach.
+Miykolay Ventzl Zamek Berliński z zewnątrz (+ wewnętrzne dziedzińce) to będzie pełna rekonstrukcja (z wyjątkiem najstarszego renesansowego skrzydła usytuowanego od strony rzeki - ta ściana to będzie prosty neomodernizm). Przepiękne wnętrza nie będą niestety zrekonstruowane. Trzeba jednak odnotować, że zamek będzie zbudowany w nowej technologii - to nie cegła i drewniane stropy, tylko betonowa konstrukcja, na którą nałożą 2 warstwy cegieł, a na to tynki i sztukaterie.
Drezno jest urokliwe, to prawda. Jeśli kiedyś najdzie Was ochota na ponowne odwiedzenie miasta, chętnie u siebie ugoszczę :)
hmm ciekawe miasto
Zapraszam do Lodzi gdzie style zmieniaja sie z budynku na budynek :)
Łapka w górę!
+Radosław Gajda Dziękuję za info - postaram się zająć pierwszą ławkę ;)
Najlepsze rekonstrukcje to w Nysie XD
Moze filmy o starych podworkach
Do ostatniej chwili czekałem na ujęcia z wnętrz tych budynków. Czy będzie aneks do tego odcinka w/w kwestii?
+Radosław Gajda Kiedyś można było pojechać na wycieczkę z Wrocławia do Drezna PKP bez przesiadki. Pan samochodem był? Jak trasa?
Dwa lata temu byłem i samym Dreznem byliśmy z zona zachwyceni. Szkoda, że w filmie zabrakło wnętrza katolickiego kościoła, który olsniewa białym wnętrzem i zdobieniami (BTW. O 18 jest w niedziele msza święta w języku polskim).
Co do spraw technicznych to musicie dodać albo usunąć przelot (nie pamiętam juz), ponieważ przy każdym ruchu widać klatkowanie.
Niemcy potrafią odbudować to, co było cenne a Polacy jakoś nie - pałac JAbłonowskich w Warszawie to jeden z niewielu przykładów odbudowy wartościowych budynków po tym jak komuna padła.
Pałac Jabłonowskich to makieta, a nie rekonstrukcja - "odbudowa" z betonu, metalu i plastiku, zrekonstruowana tylko fasada, tył i wnętrze są całkowicie współczesne
Myśli pan ze Polskę tez tak odbudują bo jak patrzę na te drezno to nasze miasta wyniekaja
Nazwijmy rzeczy po imieniu: TO BYŁA ZBRODNIA WOJENNA. Drezno było miastem bez znaczenia militarnego i wojsk za to było pełne cywili. I było kompletnie niebronione. Zginęło coś koło 25 tys. cywili. Słyszałem, że Stalin domagał się od Aliantów tego bombardowania by (jak twierdzą niektórzy) zabić jak największą liczbę uchodźców ze Śląska. To by do "wujcia Josifa" bardzo pasowało...
_"Zginęło coś koło 25 tys. cywili. Słyszałem, że Stalin domagał się od Aliantów tego bombardowania by (jak twierdzą niektórzy) zabić jak największą liczbę uchodźców ze Śląska."_
---
there are also other figures:
_" _*_How Many Germans Died Under RAF Bombs at Dresden in 1945?_*
...
*_Conclusion_*
_The destruction from the Dresden bombings was so massive that exact figures of deaths will never be obtainable. However, the statement from the Dresden Commission of Historians that “definitely no more than 25,000” died in the Dresden bombings is probably inaccurate. An objective analysis of the evidence indicates that almost certainly far more than 25,000 people died from the bombings of Dresden. Based on a comparison to the Pforzheim bombing and the other similar bombing attacks, a death toll in Dresden of 250,000 people is easily possible."_
(Source: www.unz.com/article/how-many-germans-died-under-raf-bombs-at-dresden-in-1945/ : John Wear, 24.03.2019)
Opera podobna do odeskiej
widziałem monete na 50 rocznice zburzenia drezna najlepiej zachowana moneta ze srebra
Dorzucam trochę zdjęć architektury z Drezna :)
facebook.com/pg/ewelinafordonskafotografia/photos/?tab=album&album_id=207295013010791
Vermeer i wurst o
bowiązkowo. :)
A Stalin i komuniści tak okropnie skrzywdzili Warszawę i nawet teraz w erze kapitalizmu nie możemy odbudować pałacu Saskiego, pałacu Bruhla i innych pięknych warszawskich zabytków, aż płakać się chce.
Igor Tokarzewski bo w Polsce jak w lesie
Za 200 lat moze je się odbuduje
.