Paráda, ja som zas stavil na riešení od TP-Link, majú dobrú mobilnú aplikáciu pre kompletné nastavenie a prispôsobenie zariadení. Funguje to super na rýchlosti do 1 Gbit, avšak samozrejme, je tu aj stará dobrá možnosť konfigurácie cez browser, tú ale neznášam :D Pozdravujem z Košíc!
Běžně používáme u zákazníků TP-Link Archer C6 (podpora OneMeshe), k tomu Repeater RE330 (taktéž s podporou OneMeshe). Celé je to 802.11ac, na 100-300Mbit linky to stačí. Já osobně používám TP-Link Archer AX73 (Wi-Fi 6), k tomu RE605X (oboje taktéž podporuje OneMesh). Rychlost na hlavním routeru atakuje gigabitovou přípojku, repeater zhruba poloviční. Spolehlivé řešení, roaming funguje parádně (žádné výpadky při přechodech).
Zdravím Vás Honzo. Vzhledem tomu, ze používám NAS Synology tak bylo logickým řešením udělat doma Mesh síť pomoci Synology routeru a mesh stanic. Funguje to podobně jako vámi popisovaný D-link. Díky za tvorbu.
Za mne používám UBNT Unifi talíře, napájecí switch jejich router a cloud key. Naprostá spokojenost a za mne doporučuji. Vzdálená zpráva přes aplikaci jako zajímavé zpestření. Za mínus bych viděl současnou nedostatkovost produktů.
Já mám super zkušenosti s TP-Link Deco. Mám docela členitý barák, takže mám doma 3x Deco M5 a krásně to spolu funguje. Přemýšlím, že bych dokoupil ještě jedno pro lepší optimalizaci, ale zatím to stačí. A aplikace pro iOS je taky dobře udělaná se spoustou možností.
Zdravim a dekuji za super ukazku. Rad bych se zeptal podporuje toto zařízeni rozděleni wifi site na dvě SSID? Potřeboval bych separovat 5GHz a 2.4GHz tak aby kazda mela svoje jméno a heslo. Předem děkuji za odpověď.
Mám talíře UBNT UniFi 4 ks napájený POE switchem, k tomu routerboard Mikrotik . V patrovém domě 6 místností , garáž zahrada . V domě všude plný signál ztráta max. 10% oproti kabelu na zahradě je to o něco slabší ztráta asi 50% , ale dalo by se doplnit dalším talířem. Stálo to dohromady asi 22K včetně montáže, ale je to super řešení , mám to doma cca rok bez jediného problému.
Roky jsem zkoušel různě experimentovat. Ve výsledku jsem zůstal u systému od Ubiquiti. Věc co mě asi nejvíce překvapila že na rozdíl od jiných firem které marketingově propagovali WPA-3 jak diví aby si zákazníci zakoupili nová zařízení. Ubiquiti vzalo a do svých dnes již 7 let starých Access Pointů UniFi (UAP AC Lite,LR,PRO) přidalo podporu WPA-3 pouhou aktualizací. Druhá věc je že stále i na tyto už relativně staré AP vycházejí nejnovější aktualizace. Vypadají dobře, stále mají perfektní přenosové rychlosti a hlavně spolehlivost, vím že se na ně můžu vždy spolehnout prostě fungují jak mají. Což se u jiných výrobců občas říct moc nedá. Ano existují ještě lepší systémy ale ty už jen tak kdejaký běžný uživatel nenastaví.
Na znacku Aušus pomerne pozor, neni to tak davno, kdy nejvetsi celosvetovy botnet byl slozeny prave z techto routeru. O tom, jak jednoduse je slo hacknout ani nemluve.
Pouzivam TPLink Deco M5. Rodicom som dal lacnejsi varian E4 ktory napriklad nemam Gigabitovu LAN. M5 je starsi model (mam ho cca 3 roky) ale rychlostami je rovnaky ako tento DLink(nema WPS3 co ale v rodinnom dome asi nieje taky problem ako v panelaku kde vas moze hackovat xx susedov). Ako moj Deco M5 tak aj toto su dual band routre. Cize ak ich nemate poprepajane cez LAN (ako to mam ja) tak to dost okresava priepustnost skrz WiFi. Preto ak nemate moznost ich prepojit kablom, skor by som odporucal Tri band verziu, kde jeden kanal sa cisto pouziva na komunikaciu medzi zakladnami. Inak vo videu bolo nieco, ze ked pripojite zakladne kablom tak uz to nieje Mesh. Mesh je protokol cize je jedno ci ide to cez kable alebo wifi. Mesh je o tom, ze tie zakladne medzi sebou si klienta presuvaju podla toho kde ma lepsi signal. To je rozdiel oproti pouzitia repeateru kde sa klient drzi wifi routra zubami nechtami hoci ma od repeatera lepsi signal. Casom sa klient prepne ale trva to.
Ja bych si teda jednu z nejderavejsich znacek na trhu nikomu netroufl doporucit. Naopak bych od ni kazdeho zrazoval a zrazuji. A to domotani meshe s roamingem, to je uz jen pomyslnou tresnickou na dortu.
@@_s474n Kde niekomu doporucujem TPLINK? Pisem co mam ja. Jedine doporucenie bolo Triband ak niekto nema natahane kable. Mesh je typ siete nad ktorou funguje napr aj roaming ktory to prepinanie realizuje. Pointa bola, ze ci kabel ci wifi stale je to mesh. Pre mna mesh je hlavne o roamingu tak som to spojil pod mesh, aby som tu netahal dalsie nazvy ktore niekoho mozu zmiast. Niekto by si mohol povedat, ze on ma kable na prepojenie tak nepotrebuje drahsie routre s podporou mesh.
@@tomaspollak ale no tak, to je uz trosicku detinska argumentace. Jinak mesh je primarne o topologii a resi se zejmena u bezdratove site. A stejne tak roaming (tedy dle IEE 802.11r) muze klidne fungovat i bez meshe. Osobne doporucuji veskera AP natahnout pomoci metaliky, nez realizovat mesh, ktery ma vzdy nejakou rezii provozu a zabira pasmo. A ano, sam mam AP, ktere mesh podporuji a pochopitelne to mam vypnute a veskera AP komunikuji s hlavnim routerem pres kabel. A nakonec - TP-Link rozhodne nepovazuji za drahe reseni, to je naopak "hrackoidni" reseni. Drahe je napriklad HP Aruba, Cisco Meraki a dalsi ;)
@@_s474n Zdravím, standardně se to řeší přes projekty, kde jsou lepší ceny a firmě se udělá návrh a rozmístění AP na míru. Aktuálně nejlevnější AP 505 s AX je cca 8000-9000 bez daně. Já konkrétně mám AP 635 s AX 6Ghz, což je overkill, ale měj jsem speciální cenu. Jinak většinou stačí na řízení instantní řešení, které funguje velmi dobře a je součástí každého AP (většinou dáváme do 20-30 WiFi AP). Pokud potřebuje firma bleskový roaming a kompletně bezvýpadkově (tedy aniž by se ztratil jedinný packet při přechodu na jiné AP), pak spíš doporučuji fazický kontroler, to je jedna báseň. To se hodí ale spíše třeba do skladů kde jsou ještěrky, jezdí tam se čtečkami a zařízení neustále roamingují nebo jiného náročnějšího provozu:-). Jinak nejsilnější AP 555 výjde s projektovkou asi na 35-40 k bez daně, záleží na projektu. Taková AP obslouží více než dobře třeba i 200 vyloženě aktivních zařízení, nebavím se o pasivních, které jsou jen připojeny a nic nedělají. Jinak většinou stačí základní model pro menší hustotu zařízení, většinou AP 505 a pak dle pokrytí x kusů. Napájení je většinou přes POE AT switch, stačí většinou od pár tisíc. Body jsou propojeny nejlépe přes ethernet, který zároveň dodává i napájení. Velmi výjimečně se používá DC napájení ze sítě a MESH bezdrátové propojení.
Řešil jsem ted nedávno, mám router o 2 místnosti jinde, než stb na tv a signál nebyl dostatečný. Nechtěl jsem tahat kabely přes 2 zdi, kamarád mi poradil zařízení, které se píchne do zásuvky u routeru, připojí se LAN kabelem a druhé zařízení se strčí do zásuvky v místě kde mám stb a opět se připojí LAN kabelem k stb. Toto zařízení jakoby simuluje ethernetový kabel. Nevím jak to funguje, nerozumím elektřině ani těmto věcem, ale k mému překvapení to funguje. STB má signál, jakoby byl připojen kabelem z routeru.
@@_s474n docela jednoduše. tak, aby mi zařízení jelo tak, jak potřebuji. tudíž aby mi televize jela plynule, nesekala se, nekostičkovala. nevím v čem je to zlo. každopádně toto řešení funguje tak, jak bych si představoval.
@@FreddieThe2nd pokud funguje tak, jak si clovek predstavuje, tak ok. Nicmene osobne bych to nikomu nedoporucoval. Naopak bych doporucoval vzit tu vrtacku a pripojit to metalikou. On ten problem na nejakem SD vysilani nemusi byt zadny problem, ale 4K HDR muze mit ponekud jinsi bitrate :D
Nejdříve napíšu, že MESH je dle mého názoru dobrá pro lidi, jak říkáte, co se nechtěji zabývat síťováním. Koupíte sestavu, např. co prezentujete, a je to plug and play. Doma jsem si, už je to asi více jak 20 let, udělal rozvody pro gigabit ethernet. Ethernet mám přiveden skoro všude. Primárně zařízení připojuji drátem. Tam kde to nejde, nebo to nedává smysl, připojuji pomocí WiFi. Základem WiFi jsou AP. Během času vyměnuji, případně dokupuji routery, switche a AP. Osobně HW mám od Netgear, Linksys a Zyxel. S rychlostí jsem problém zatím neměl.
Toto řešení od D-Linku je tragické. Používám už řadu let mesh síť od firmy TP-Link Deco. Kde jsem nemusel kupovat žádný základní router a k němu připojovat kabelem jednotlivé jednotky mesh sítě protože všechny se domluví mezi sebou bezdrátově ze základní jednotkou připojenou k modemu nebo napřímo k sítí a nemusel jsem kupovat žádný modem protože každá jednotka v síti může být ta hlavní kterou určím a při poškození hlavní jednotky ji může nahradit která koliv jednotka v síti.
vyzkousel jsem v prubehu let celou radu vyrobcu a reseni (Asus, D-Link, TP Link, Netgear, Linksys) a skoncil nakonec u Ubiquiti, v mem pripade (rodinny dum) konkretne UDM Pro, USW-24-PoE a 3x U6 Lite… a musim rict, ze UniFi je zcela jina liga (cena tomu samozrejme ale taky odpovida)… neni to ale reseni pro kazdeho, clovek musi znat alespon zaklady siti a nebo mit nekoho kdo mu to nastavi a pak je to naprosto top reseni (takove domaci Cisco)
Mesh systemy jsou fajn pro pouziti stylu rozbalim produk a ono to nejak funguje... rozhodne lepsi varianta nez kdyz lidi zapoji nekolik routru a v lepsim pripade kazdy routuje, v tom horsim se jim v siti tlucou dhcp... Tenhle konkretni model asi fajn ale bohuzel komunikace mezi bezdrat prvkama probiha na stejnem bezdratu jako vysilani... je lepsi kdyz ma mesh system pro komunikaci oddeleny bezdrat kdyz uz to musi byt tedy bezdratem... samozrejmne kabel je kabel a vzdy je lepsi propojit AP kabelem. Na prepinani zarizeni mezi AP to nema zadny vliv jestli jsou bezdratem nebo kabelem. V mistech kde je potreba rozsahlejsi pokryti mam nejlspsi zkusenosti z ubnt unifi, cenove je to ale bohuzel nekde jinde a pro maximalni vyuziti je potreba jeste controller atd...
V novych routerech je uz Controller primo (UDM, UDM PRO, UDM PRO SE, UDR). Cenove to zas tak brutalni neni, vysledkem je ovsem robustni sit, zejmena, kdyz jsou jednotliva AP spojena metalikou. Dalsi nespornou vyhodou je moznost zalohovani takove site. Staci UPS na router s PoE switch a clovek ma zalohovane i AP a treba kamery.
@@_s474n Jasne to jsem tam zapomel napsat ze pokud je i router ubnt tak controller neni potreba.. Ja ale pouzivam temer vsude jako router MK takze jsem resil i controller.
@@vanhalf no a to orave nedava vubec zadny smysl. Smysl naopak dava celkova “unifikace” domacnosti, tedy od routeru, pres switche, az po AP. Potom to dava nejvetsi smysl i z hlediska komplexnich dat, statistik, vlan, atd.
@@_s474n pro domacnost asi jo, pro firmy jak kde a podle potreb... kdyz nasazuju nejake komplexnejsi reseni tak volim jako router mikrotik, je to ale pouze moje preference.. mam pro RouterOS naprogramovane ruzne scripty pro automatizaci, rozsahle FW pravidla nat pravidla atd. nenarazil jsem na zadne omezeni pri pouziti MK routru a UBNT unifi AP (krome toho controlleru). Je ale pravda ze pokud ubnt router pokryje potreby zakaznika tak je lepsi to mit vsechno jako celek.
@@vanhalf treba definice VLAN napric vsim HW. V Controlleru si nastavis ruzne VLAN, priradis jim ruzne zarizeni, skupiny zarizeni, ci porty a vse se automaticky zpropaguje od cele site. Pripojis nove AP, vse prevezme. Nedovedu si tohle predstavit, jak bys chtel resit s Mikem a UBNT switchem ci UBNT AP. Musel bys to vsude nastavovat extra.
Keď už myslís na budúcnosť, prečo si si nekúpil herný router? Slovo herný môže byť mätúce ale pri top modeloch vďaka výkonu a technológiám by ti stačilo prakticky jediné zariadenie. A to nevravím o rýchlosti do 5400 Mbps.
Nechajte si poradiť, to je presne to čo som neurobil a skončil pri zúfalstve s názvom Google wifi 😀 Tip pre tých čo by o tom uvažovali: hrdzavý klinec do nohy je oproti tomu super nápad 😀
2 роки тому+1
Mám ASUS RT-AX89X, technicky je to asi nad mé možnosti využití. Ale má 10 LAN portu, což bylo pro mě rozhodující. Těch zařízení která mám zapojených v sítí je fakt už hodně 🤣🤣🤣
Paráda, ja som zas stavil na riešení od TP-Link, majú dobrú mobilnú aplikáciu pre kompletné nastavenie a prispôsobenie zariadení. Funguje to super na rýchlosti do 1 Gbit, avšak samozrejme, je tu aj stará dobrá možnosť konfigurácie cez browser, tú ale neznášam :D Pozdravujem z Košíc!
Běžně používáme u zákazníků TP-Link Archer C6 (podpora OneMeshe), k tomu Repeater RE330 (taktéž s podporou OneMeshe). Celé je to 802.11ac, na 100-300Mbit linky to stačí. Já osobně používám TP-Link Archer AX73 (Wi-Fi 6), k tomu RE605X (oboje taktéž podporuje OneMesh). Rychlost na hlavním routeru atakuje gigabitovou přípojku, repeater zhruba poloviční. Spolehlivé řešení, roaming funguje parádně (žádné výpadky při přechodech).
👍👍👍
Zdravím Vás Honzo. Vzhledem tomu, ze používám NAS Synology tak bylo logickým řešením udělat doma Mesh síť pomoci Synology routeru a mesh stanic. Funguje to podobně jako vámi popisovaný D-link. Díky za tvorbu.
Super
Za mne používám UBNT Unifi talíře, napájecí switch jejich router a cloud key. Naprostá spokojenost a za mne doporučuji. Vzdálená zpráva přes aplikaci jako zajímavé zpestření. Za mínus bych viděl současnou nedostatkovost produktů.
Já mám super zkušenosti s TP-Link Deco. Mám docela členitý barák, takže mám doma 3x Deco M5 a krásně to spolu funguje. Přemýšlím, že bych dokoupil ještě jedno pro lepší optimalizaci, ale zatím to stačí. A aplikace pro iOS je taky dobře udělaná se spoustou možností.
Super
Zdravim a dekuji za super ukazku. Rad bych se zeptal podporuje toto zařízeni rozděleni wifi site na dvě SSID? Potřeboval bych separovat 5GHz a 2.4GHz tak aby kazda mela svoje jméno a heslo. Předem děkuji za odpověď.
ano, ide to
Mám talíře UBNT UniFi 4 ks napájený POE switchem, k tomu routerboard Mikrotik . V patrovém domě 6 místností , garáž zahrada . V domě všude plný signál ztráta max. 10% oproti kabelu na zahradě je to o něco slabší ztráta asi 50% , ale dalo by se doplnit dalším talířem. Stálo to dohromady asi 22K včetně montáže, ale je to super řešení , mám to doma cca rok bez jediného problému.
Supr
Roky jsem zkoušel různě experimentovat. Ve výsledku jsem zůstal u systému od Ubiquiti. Věc co mě asi nejvíce překvapila že na rozdíl od jiných firem které marketingově propagovali WPA-3 jak diví aby si zákazníci zakoupili nová zařízení. Ubiquiti vzalo a do svých dnes již 7 let starých Access Pointů UniFi (UAP AC Lite,LR,PRO) přidalo podporu WPA-3 pouhou aktualizací. Druhá věc je že stále i na tyto už relativně staré AP vycházejí nejnovější aktualizace. Vypadají dobře, stále mají perfektní přenosové rychlosti a hlavně spolehlivost, vím že se na ně můžu vždy spolehnout prostě fungují jak mají. Což se u jiných výrobců občas říct moc nedá.
Ano existují ještě lepší systémy ale ty už jen tak kdejaký běžný uživatel nenastaví.
👍👍👍
Ja som kupovat akurat v nedavnej dobe tento mesh. Asus ZenWifi XT8 AX6600. Fakt skvele funkcny a uzivatelsky jednoduchy.
Super. Dík za zkušenost
Na znacku Aušus pomerne pozor, neni to tak davno, kdy nejvetsi celosvetovy botnet byl slozeny prave z techto routeru. O tom, jak jednoduse je slo hacknout ani nemluve.
A co poradit lidem co jsou odkázáni na internet pomoci DSL technologie? Podobný modem na tuhle technologii napojit nelze, nebo se mýlím?
Samozřejmě jde, jen před nim bude nějaký DSL modem
Idealni si nechat nadelit Terminator a provozovat jej v rezimu bridge.
Pouzivam TPLink Deco M5. Rodicom som dal lacnejsi varian E4 ktory napriklad nemam Gigabitovu LAN. M5 je starsi model (mam ho cca 3 roky) ale rychlostami je rovnaky ako tento DLink(nema WPS3 co ale v rodinnom dome asi nieje taky problem ako v panelaku kde vas moze hackovat xx susedov). Ako moj Deco M5 tak aj toto su dual band routre. Cize ak ich nemate poprepajane cez LAN (ako to mam ja) tak to dost okresava priepustnost skrz WiFi. Preto ak nemate moznost ich prepojit kablom, skor by som odporucal Tri band verziu, kde jeden kanal sa cisto pouziva na komunikaciu medzi zakladnami. Inak vo videu bolo nieco, ze ked pripojite zakladne kablom tak uz to nieje Mesh. Mesh je protokol cize je jedno ci ide to cez kable alebo wifi. Mesh je o tom, ze tie zakladne medzi sebou si klienta presuvaju podla toho kde ma lepsi signal. To je rozdiel oproti pouzitia repeateru kde sa klient drzi wifi routra zubami nechtami hoci ma od repeatera lepsi signal. Casom sa klient prepne ale trva to.
Ja bych si teda jednu z nejderavejsich znacek na trhu nikomu netroufl doporucit. Naopak bych od ni kazdeho zrazoval a zrazuji.
A to domotani meshe s roamingem, to je uz jen pomyslnou tresnickou na dortu.
@@_s474n Kde niekomu doporucujem TPLINK? Pisem co mam ja. Jedine doporucenie bolo Triband ak niekto nema natahane kable. Mesh je typ siete nad ktorou funguje napr aj roaming ktory to prepinanie realizuje. Pointa bola, ze ci kabel ci wifi stale je to mesh. Pre mna mesh je hlavne o roamingu tak som to spojil pod mesh, aby som tu netahal dalsie nazvy ktore niekoho mozu zmiast. Niekto by si mohol povedat, ze on ma kable na prepojenie tak nepotrebuje drahsie routre s podporou mesh.
@@tomaspollak ale no tak, to je uz trosicku detinska argumentace.
Jinak mesh je primarne o topologii a resi se zejmena u bezdratove site. A stejne tak roaming (tedy dle IEE 802.11r) muze klidne fungovat i bez meshe. Osobne doporucuji veskera AP natahnout pomoci metaliky, nez realizovat mesh, ktery ma vzdy nejakou rezii provozu a zabira pasmo. A ano, sam mam AP, ktere mesh podporuji a pochopitelne to mam vypnute a veskera AP komunikuji s hlavnim routerem pres kabel.
A nakonec - TP-Link rozhodne nepovazuji za drahe reseni, to je naopak "hrackoidni" reseni. Drahe je napriklad HP Aruba, Cisco Meraki a dalsi ;)
Já využívám Arubu od HPE, pravda je, že cena je samozřejmě pro běžného spotřebitele mimo. Je to firemní řešení.
Super reseni! A AP nebo i dalsi veci? Je mozne napsat jake veci a pribliznou cenu? At si i ostatni udelaji prehled, kolik tak muze stat super sit :)
@@_s474n Zdravím, standardně se to řeší přes projekty, kde jsou lepší ceny a firmě se udělá návrh a rozmístění AP na míru. Aktuálně nejlevnější AP 505 s AX je cca 8000-9000 bez daně. Já konkrétně mám AP 635 s AX 6Ghz, což je overkill, ale měj jsem speciální cenu. Jinak většinou stačí na řízení instantní řešení, které funguje velmi dobře a je součástí každého AP (většinou dáváme do 20-30 WiFi AP). Pokud potřebuje firma bleskový roaming a kompletně bezvýpadkově (tedy aniž by se ztratil jedinný packet při přechodu na jiné AP), pak spíš doporučuji fazický kontroler, to je jedna báseň. To se hodí ale spíše třeba do skladů kde jsou ještěrky, jezdí tam se čtečkami a zařízení neustále roamingují nebo jiného náročnějšího provozu:-). Jinak nejsilnější AP 555 výjde s projektovkou asi na 35-40 k bez daně, záleží na projektu. Taková AP obslouží více než dobře třeba i 200 vyloženě aktivních zařízení, nebavím se o pasivních, které jsou jen připojeny a nic nedělají. Jinak většinou stačí základní model pro menší hustotu zařízení, většinou AP 505 a pak dle pokrytí x kusů. Napájení je většinou přes POE AT switch, stačí většinou od pár tisíc. Body jsou propojeny nejlépe přes ethernet, který zároveň dodává i napájení. Velmi výjimečně se používá DC napájení ze sítě a MESH bezdrátové propojení.
@@dandanda231 tedy jsme si na konkretnich cenovych prikladech jednoznacne ukazali, ze takove reseni je pro vetsinovou domacnost naprosto mimo. :)
@@_s474n přesně tak
@@dandanda231 super konecne zeseni pro uspesny lidi ne pro socky co nemaji ani na rozky a kupi nejlacnejsi delink za 1000korun
Řešil jsem ted nedávno, mám router o 2 místnosti jinde, než stb na tv a signál nebyl dostatečný. Nechtěl jsem tahat kabely přes 2 zdi, kamarád mi poradil zařízení, které se píchne do zásuvky u routeru, připojí se LAN kabelem a druhé zařízení se strčí do zásuvky v místě kde mám stb a opět se připojí LAN kabelem k stb. Toto zařízení jakoby simuluje ethernetový kabel. Nevím jak to funguje, nerozumím elektřině ani těmto věcem, ale k mému překvapení to funguje. STB má signál, jakoby byl připojen kabelem z routeru.
Tam hodně záleží na kvalitě elektrických rozvodů, ale také jsem to svého času používal, byť se dost střídavými výsledky
Tam hodně záleží na kvalitě elektrických rozvodů, ale také jsem to svého času používal, byť se dost střídavými výsledky
Nejvetsi zlo je wifi extender, druhe nejvetsi zlo je powerline.
Docela by me zajimalo, jak bezni lide definuji "dostatecny signal" :D
@@_s474n docela jednoduše. tak, aby mi zařízení jelo tak, jak potřebuji. tudíž aby mi televize jela plynule, nesekala se, nekostičkovala. nevím v čem je to zlo. každopádně toto řešení funguje tak, jak bych si představoval.
@@FreddieThe2nd pokud funguje tak, jak si clovek predstavuje, tak ok. Nicmene osobne bych to nikomu nedoporucoval. Naopak bych doporucoval vzit tu vrtacku a pripojit to metalikou.
On ten problem na nejakem SD vysilani nemusi byt zadny problem, ale 4K HDR muze mit ponekud jinsi bitrate :D
Jane preferuješ skôr výrobky od firmy D-Link alebo TP-Link ? A prečo ? Ja preferujem skôr firmu TP-Link pre ich technickú podporu.
Pro mě v tom není zásadní rozdíl, ale nejsem žádný hustý síťař
Nejdříve napíšu, že MESH je dle mého názoru dobrá pro lidi, jak říkáte, co se nechtěji zabývat síťováním. Koupíte sestavu, např. co prezentujete, a je to plug and play. Doma jsem si, už je to asi více jak 20 let, udělal rozvody pro gigabit ethernet. Ethernet mám přiveden skoro všude. Primárně zařízení připojuji drátem. Tam kde to nejde, nebo to nedává smysl, připojuji pomocí WiFi. Základem WiFi jsou AP. Během času vyměnuji, případně dokupuji routery, switche a AP. Osobně HW mám od Netgear, Linksys a Zyxel. S rychlostí jsem problém zatím neměl.
Toto řešení od D-Linku je tragické. Používám už řadu let mesh síť od firmy TP-Link Deco. Kde jsem nemusel kupovat žádný základní router a k němu připojovat kabelem jednotlivé jednotky mesh sítě protože všechny se domluví mezi sebou bezdrátově ze základní jednotkou připojenou k modemu nebo napřímo k sítí a nemusel jsem kupovat žádný modem protože každá jednotka v síti může být ta hlavní kterou určím a při poškození hlavní jednotky ji může nahradit která koliv jednotka v síti.
Za mně D-Link ne, měl jsem různé typy 2x, jeden se různě sekal a možnosti konfigurace u obou dost slabé.
Tak porad tu existuji i horsi reseni, treba Tenda :D Nicmene osobne razim takove heslo, ze pokud to ma v nazvu "link", tak radeji pryc od toho :D
vyzkousel jsem v prubehu let celou radu vyrobcu a reseni (Asus, D-Link, TP Link, Netgear, Linksys) a skoncil nakonec u Ubiquiti, v mem pripade (rodinny dum) konkretne UDM Pro, USW-24-PoE a 3x U6 Lite… a musim rict, ze UniFi je zcela jina liga (cena tomu samozrejme ale taky odpovida)… neni to ale reseni pro kazdeho, clovek musi znat alespon zaklady siti a nebo mit nekoho kdo mu to nastavi a pak je to naprosto top reseni (takove domaci Cisco)
Ja si myslim, ze naopak rozchodit to muze i kompletni BFU, vzdyt co je potreba na zakladni zprovozneni nastavovat? ;)
Mesh systemy jsou fajn pro pouziti stylu rozbalim produk a ono to nejak funguje... rozhodne lepsi varianta nez kdyz lidi zapoji nekolik routru a v lepsim pripade kazdy routuje, v tom horsim se jim v siti tlucou dhcp... Tenhle konkretni model asi fajn ale bohuzel komunikace mezi bezdrat prvkama probiha na stejnem bezdratu jako vysilani... je lepsi kdyz ma mesh system pro komunikaci oddeleny bezdrat kdyz uz to musi byt tedy bezdratem... samozrejmne kabel je kabel a vzdy je lepsi propojit AP kabelem. Na prepinani zarizeni mezi AP to nema zadny vliv jestli jsou bezdratem nebo kabelem. V mistech kde je potreba rozsahlejsi pokryti mam nejlspsi zkusenosti z ubnt unifi, cenove je to ale bohuzel nekde jinde a pro maximalni vyuziti je potreba jeste controller atd...
V novych routerech je uz Controller primo (UDM, UDM PRO, UDM PRO SE, UDR). Cenove to zas tak brutalni neni, vysledkem je ovsem robustni sit, zejmena, kdyz jsou jednotliva AP spojena metalikou. Dalsi nespornou vyhodou je moznost zalohovani takove site. Staci UPS na router s PoE switch a clovek ma zalohovane i AP a treba kamery.
@@_s474n Jasne to jsem tam zapomel napsat ze pokud je i router ubnt tak controller neni potreba.. Ja ale pouzivam temer vsude jako router MK takze jsem resil i controller.
@@vanhalf no a to orave nedava vubec zadny smysl. Smysl naopak dava celkova “unifikace” domacnosti, tedy od routeru, pres switche, az po AP. Potom to dava nejvetsi smysl i z hlediska komplexnich dat, statistik, vlan, atd.
@@_s474n pro domacnost asi jo, pro firmy jak kde a podle potreb... kdyz nasazuju nejake komplexnejsi reseni tak volim jako router mikrotik, je to ale pouze moje preference.. mam pro RouterOS naprogramovane ruzne scripty pro automatizaci, rozsahle FW pravidla nat pravidla atd. nenarazil jsem na zadne omezeni pri pouziti MK routru a UBNT unifi AP (krome toho controlleru). Je ale pravda ze pokud ubnt router pokryje potreby zakaznika tak je lepsi to mit vsechno jako celek.
@@vanhalf treba definice VLAN napric vsim HW. V Controlleru si nastavis ruzne VLAN, priradis jim ruzne zarizeni, skupiny zarizeni, ci porty a vse se automaticky zpropaguje od cele site. Pripojis nove AP, vse prevezme. Nedovedu si tohle predstavit, jak bys chtel resit s Mikem a UBNT switchem ci UBNT AP. Musel bys to vsude nastavovat extra.
Keď už myslís na budúcnosť, prečo si si nekúpil herný router? Slovo herný môže byť mätúce ale pri top modeloch vďaka výkonu a technológiám by ti stačilo prakticky jediné zariadenie. A to nevravím o rýchlosti do 5400 Mbps.
A neni lepsi se teda uz divat v enterprise segmentu, kdyz uz chci poradne veci?
Nechajte si poradiť, to je presne to čo som neurobil a skončil pri zúfalstve s názvom Google wifi 😀 Tip pre tých čo by o tom uvažovali: hrdzavý klinec do nohy je oproti tomu super nápad 😀
Mám ASUS RT-AX89X, technicky je to asi nad mé možnosti využití. Ale má 10 LAN portu, což bylo pro mě rozhodující. Těch zařízení která mám zapojených v sítí je fakt už hodně 🤣🤣🤣
A kolik to je, to “hodne”?
@@_s474n Kolem 25 ...
@ tak na to je 10 LAN stejne malo. Tedy 2/3 jsou na WiFi?
@@_s474n Jasně
@ a jen pro zajimavost, jak je velka domacnost? Kolik clenu?