Jak uniknąć grzałki przy defroście? Czy to się opłaca? + tematy dyskusyjne. Ekspert odpowiada!

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 3 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 145

  • @SOMEONE-ME
    @SOMEONE-ME 11 місяців тому +6

    Defrost na cwu w moim przypadku okazał się porażką. Pompa 3.2kW serii K. Temp wody 43C. Instalacja prosta i na 99% jest poprawna, więc to nie jest problemem.
    Pompa robi defrost przy użyciu cwu co powoduje spadek temp wody do np. 37C. Po pewnym czasie pompa decyduje więc, że trzeba grzać wodę. Pracuje na pełnej mocy, kończy podgrzewać wodę, mija trochę czasu i znowu się zaszrania (jak jest dużą wilgotność powietrza). Proces ten się zapętla powodując ogromne zużycie energii.
    Rozwiazanie= wyłączenie odszraniania na cwu i pozwolenie pompie używać grzałkę. Połowa sezonu i grzałka pracowała całe 7h (załącza się dopiero gdy temp. na zewnątrz jest < -5C, mimo iż mam krzywa ustawiona na "tylko" 35C przy -15C). Pompa załącza grzałkę tylko na np. minutę (praktycznie nigdy na cały proces defrostu) więc ten czas się sumuje dość wolno. Jeśli wyjdzie na cały sezon np. 20h (czyli 60kWh) to jest to pomijalne według mniej przy kosztach całego grzania. Nie wiem, czy to zasługa nowego algorytmu w serii K, ale jak dla mnie grzałka przy defroscie to nie jest "pochłaniacz" kwh jak raportuje wiele osób z seria J.

    • @Pawel456
      @Pawel456 2 місяці тому

      W jaki sposób jest robiony defrost z wody jeżeli w rurkach płynie gaz?

    • @SOMEONE-ME
      @SOMEONE-ME 2 місяці тому

      @ Nie wiem. Woda ogrzewa gaz?

    • @sewerynszabla1247
      @sewerynszabla1247 Місяць тому

      Jak to przełączyć żeby nie używało cwu

    • @SOMEONE-ME
      @SOMEONE-ME Місяць тому +1

      @ Ustawienia instalatora/Ustawienia systemowe/Odszranianie CWU.

  • @kamilbogus
    @kamilbogus 11 місяців тому +2

    Ciekawy odcinek !!

  • @tomtomtomek154
    @tomtomtomek154 11 місяців тому +6

    Ja mam monobloka. Izolacje podwójna na instalacji . Szkoda tylko że sama pompa nie ma wcale ocieplenia .

    • @krzysztofgorski6961
      @krzysztofgorski6961 11 місяців тому

      Zgadza się. Rurki miedziane od wody i pompka obiegowa goła, w dodatku na odpowietrzenie gumowa dętka 😅

  • @wojciechlesniak2432
    @wojciechlesniak2432 11 місяців тому

    Dzieki, super!

  • @grizzwold884
    @grizzwold884 11 місяців тому +2

    Moglibyście zrobic odcinek o prawidlowej izolacji hydrauliki w poszczelnych modelach. Mysle ze nie jeden z nas by na tym skorzystał bo jacy sa instalatorzy to sami dobrze wiecie 😉

  • @marcing4735
    @marcing4735 11 місяців тому +1

    Na tą chwilę, pompa 10kw. Podłoga 100% Bez bufora (myślę o założeniu 60l). Niedawno podłączony regulator pokojowy. Góra lekko przykręcona bo za ciepło było. Jest ok

  • @przemysawmaek8251
    @przemysawmaek8251 11 місяців тому +3

    Podczas defrostu monobloka przepływ skacze do 40l/min. Przy grzałce o mocy 3kW, przy takim przepływie, temperatura wzrośnie o całe 1,1 kelwina. Więc powiedzcie mi, jaki sens ma ta grzałka, zwłaszcza że ona działa na wyjściu pompy. Gdyby była na wejściu to bym jeszcze rozumiał, że chroni wymiennik.

    • @januszbobrow3431
      @januszbobrow3431 11 місяців тому

      Dla niektórych np. dla mnie jest to pomocne. Mam grzejniki i stalowe rury. Podczas defrostu zalewa je szybko dużo chłodniejsza woda niż była wcześniej, np. 29 stopni zamiast 37 co skutkuje powstawaniem odglosów ( cykanie, pykanie) itp. Metal się kurczy i rozszerza naprzemian. Włączanie grzałki na 5 min podczas defrostu podnosi temp. wychodzącej z pc wody na tyle, że tych odgłosów praktycznie nie ma. Można przy odpowiednim wydłużeniu tego czasu pewnie całkowicie to wyeliminować. Zużycie prądu przez te 5 minut raczej wielkiej różnicy w ogólnym bilansie nie zrobi, tym bardziej że można warunki jej załączenia dość precyzyjnie ustawić w menu instalatora.

    • @grizzwold884
      @grizzwold884 11 місяців тому

      @@januszbobrow3431 przy jakiej pompie?

    • @januszbobrow3431
      @januszbobrow3431 11 місяців тому

      @@grizzwold884 Panasonic 7kW monoblok seria J.

  • @edwardfrydryczek7895
    @edwardfrydryczek7895 11 місяців тому

    Ile wynoszą średnie straty od pompy do pomieszczenia

  • @SOMEONE-ME
    @SOMEONE-ME Місяць тому

    Odnośnie termoizolacji. Cały koszt jaki idzie w pompę, FV itp można włożyć właśnie w izolacje (wtedy wyjdzie bardzo ciepły dom), a ogrzewanie zrobić na dość tanich (mało wydajnych) matach grzewczych. Kasa zaoszczędzona na pompie itp to duże środki jesli chodzi o polepszenie izolacji. Jest się czym bawić. W sumie wyjdzie mega proste i sterowalne ogrzewanie (bez kosztów konserwacji i usterek), a koszt roczny pewnie będzie zbliżony, bo taki dom będzie miał małe potrzeby energetyczne. Lepsze rozwiazanie niż te mega skomplikowane pompy, FV itp. W nowym domu bym szedł w tym kierunku, niż w strone skomplikowanych systemów grzewczych, które są drogie w serwisowaniu i generalnie "tylko" na 20 lat. Maty w porównaniu z tym są mega proste i bardziej żywotne. Po co robić skomplikowana ogrzewanie, ja można prościej ocieplić dom i zużywać "prostego" ogrzewania.

  • @Pawel456
    @Pawel456 2 місяці тому

    19:54. Ja mam grzejnik w łazience na grzałce elektrycznej. Włączam tylko wieczorem po kapieli. Grzejnik wystraczy że jest delikatnie letni..to juz do rana wysuszy recznik. No chyba ze ktoś chce tym jeszcze dogrzewać łazienkę. Specjalnie nie podłączałem pod podłogówke.

    • @SOMEONE-ME
      @SOMEONE-ME Місяць тому

      @@Pawel456 Można też zasilać tą samą temp co podłogówkę i dodać grzałkę jako alternatywę. Ja tak mam. Większość czasu grzejnik ledwo letni z pompy, ale jak trzeba to włączam grzałkę. Działa ok. Ludzie nie rozumieją że grzałka jako dodatkowe źródło grzania na te 10 dni mrozów ( czy parę min suszenia ręcznika) jest lepsza niż większa pompa, bufory itp. Nie trzeba się jej aż tak bać o ile jest wszystko przemyślane.

  • @tomekmichaluk8029
    @tomekmichaluk8029 11 місяців тому

    czy wewnątrz monobloka możemy doćieplić wymiennik, rury????????????

  • @czan-el
    @czan-el 11 місяців тому +1

    Czy nadal jest opcja zadawania pytań na które Panowie odpowiecie? Mam pompę t-cap 9kW 3faz. H, dom z średnią izolacją, 150m² ogrzewane (2 kondygnacje) na 12m² jest podłogówka (1 pętla) a reszta to grzejniki wymienione na 3-płytowe. Instalator wykonał układ z buforem równoległym 100l - 1 obieg grzejniki (pompa obiegowa grundfos alpha 1 L 25-60) 2 obieg podłogówka (mieszacz + pompa obiegowa). Układ 5T (wspólny powrót z grzejników i podłogówki wchodzi do bufora). Oczywiście w takim układzie największym wyzwaniem jest tzw. podmieszanie w buforze. Wydaje mi się że po wielu próbach osiągnąłem maksa czyli podmieszanie w granicy 1° - pompa ustawiona na deltę 3° (przepływ ~43l/min na krótkim obiegu pompa-bufor), pompa obiegowa podłogówki na 1 bieg, pompa obiegowa grzejników na 1 bieg oraz skryzowane grzejniki - jak najwolniejszy przepływ. Pytanie - czy istnieje inny układ, bardziej wydajny od tego który mam dla takiej instalacji którą mam? Czy klimatyzacje Katowice stosują takie układy? Jak tak to jak osiągacie niskie podmieszanie, a jak nie to jaki układ stosujecie bo jest lepszy? I co sądzicie o układzie 3T - zasilanie z pompy częściowo omija bufor i idzie bezpośrednio na grzejniki (takie prawie szeregowe na powrocie, ale część zasilania z pompy trafia do pompy) - plusy, minusy takiego układu? Pozdrawiam

    • @SOMEONE-ME
      @SOMEONE-ME Місяць тому

      @@czan-el Grzejniki I podlogowka to lipa rozwiązanie. To są media o zupełnie skrajnych właściwościach- temp zasilania, pojemność cieplna i bezwładność. Ja też mam ( niestety) grzejniki jako pozostałość bo byłym właścicielu. Zamiast jakiś skomplikowanych systemów z buforami itp lepiej jest 3x przewymiarowac grzejniki. Ja mam w małych pokojach 50x140 Purmo i zasilam tym samym co podłogówkę czyli od 23-35C. Na ten moment działa. Jeszcze nie przetestowane w -15C ale myślę że będzie ok. Duże przewymiarowanie to jedyne rozwiązanie. Dalej pozostaje problem totalnie innej bezwładności. Dół schładza się 0.1C/godzinę a góra dużo szybciej bo grzejniki tracą ciepło szybciutko. Tego nie da się obejść. Jakiś wielki bufor może by pomógł, ale to zaraz wszystko komplikuje i wymaga dużo cierpliwości albo bardzo fachowej wiedzy i opomiarowania.
      Poza tym jeśli się da to przerobić na podłogówkę. Są super suche systemy tylko trochę drogowe.

  • @sawomirseku4418
    @sawomirseku4418 11 місяців тому +2

    Mam pytanie. Czy ktokolwiek spotkał się z ograniczoną modulacją a dokładnie po spadku temperatury poniżej 5*C pompa T-CAP 9kw moduluje tylko do 34Hz i nic niżej, a powyżej 5*C dochodzi do około 20Hz. Czy to normalne??

  • @awbcossi
    @awbcossi 11 місяців тому +1

    grzejnik łazienkowy z fluidem - Atlantic lub to samo pod marką equation z leroy - mam polecam 500W z grzałką i sterowaniem koszt 400zl

  • @mariuszl7066
    @mariuszl7066 11 місяців тому

    A to inhibitor sobie nie poradzi z stalą?

  • @edwardfrydryczek7895
    @edwardfrydryczek7895 11 місяців тому +1

    Czy COP uwzględnia straty na defrosty bo zmiany stanu skupienia to duża energia
    Może producent powinien podawać osobno straty na defrosty

    • @SOMEONE-ME
      @SOMEONE-ME 11 місяців тому

      U mnie w serii K zużycie energii (więc i COP) wyglada poprawnie według mnie. I defrosty i grzałka, i pompka są dodawane. Wydaje mi się, że jest to zmiana w serii K, bo w serii J i niżej to ludzie raportują zupełnie coś innego.
      Nie mam podlicznika, ale analiza zużycia energii (dom był nieużywany a ogrzewany) potwierdza wskazania pompy. Może 5% różnicy jest, co raczej można pominąć.

  • @marcing4735
    @marcing4735 11 місяців тому

    Straty ciepła W budynku , zgodzę się ALE tylko w okresie grzania wody. A nie , gdy w upalne lato grzeje się CWU i dom właśnie przez te straty. Wiem bo mam u siebie ten problem i czeka mnie przeróbka. Otuliny niech je szlag trafi. A co do drabinki w łazience. Mam elektryczne obie w obu łazienkach. Wlączam w potrzebie (lub programuję) i w 5 minut mam gorącą, nie letnią

  • @joanna5829
    @joanna5829 11 місяців тому

    Mam pytanie do fachowca. Czym może skutkować dodatkowe wygłuszenie, docieplenie, doizolowanie pompy/sprężarki. Czy ma to pozytywny czy negatywny wpływ na temperatury pracy w poszczególnych punktach instalacji, jak wpływa to na efektywność pracy pompy i na trwałość sprężarki ?

    • @dzixe
      @dzixe 7 місяців тому

      Sprężarka odizolowana się może przegrzać i spalić. Znam z doświadczenia, nie idź tą drogą

  • @ukaszniewiadomski9243
    @ukaszniewiadomski9243 11 місяців тому

    Witam. Czy przy przewymiarowanej pompie np zamiast 6 dana jest 9 włączenie trybu cichego sprawi że nie będę musiał dawać większego bufora?

    • @---ro3dm
      @---ro3dm 11 місяців тому

      Zależy jaki jest obecnie.

    • @ukaszniewiadomski9243
      @ukaszniewiadomski9243 11 місяців тому

      @@---ro3dm obecnie jest 60l. na powrocie

    • @---ro3dm
      @---ro3dm 11 місяців тому

      @@ukaszniewiadomski9243 jeżeli powinna być 6 i tak jest wyliczone to przy 9 dałbym bufor 300l. Zrobiłem podobnie u siebie, przewymiarowałem pompę żeby szła bez grzałek do -15 i dałem bufor 300l

    • @SOMEONE-ME
      @SOMEONE-ME 11 місяців тому

      @@---ro3dm I myślisz, że zaoszczędzisz na tym, bo pompa grzałki nie użyje?
      Dobrze dobrana pompa większość okresu grzewczego powinna pracować (bez bufora) w optymalnym zakresie wydajności, która przypada na przedział mniej więcej 40-60Hz. To jak jazda samochodem na 1000 (albo 4000+) obrotów. Ani jedno ani drugie nie jest wydajne :) W ciągu całego sezonu strata wynikającą z pracy w nieoptymalnym zakresie modulacji, będzie większa, niż gdybyś miał poprawnie dobrana pompę (bez bufora), która zużyłaby np. 50h pracy grzałki. Producenci pomp nie stworzyli tabel doboru dla zabawy. Spędzili kupę kasy i czasu, żeby to zbadać i w ogóle wpaść na pomysł pracy biwalentnej, która zapewnia dodatkowe źródło energii dla tych 3% bardzo zimnych dni w sezonie grzewczym.
      Skomplikowałeś sobie układ, władowałeś (niepotrzebnie) kupę dodatkowej kasy, zawaliłeś miejsce wielkim buforem, tylko po to żeby tak naprawdę nic nie osiągnąć (bo realnie nic nie osiągnąłeś swoim przewymiarowaniem) :) Wystarczyło dać dobrze dobraną pompę z prostszym układam, a za resztę kasy postawić kozę, żeby mieć awaryjne źródło ciepła jak prąd padnie na np. 2 dni (co w PL wcale nie jest takie rzadkie).

    • @---ro3dm
      @---ro3dm 11 місяців тому

      @@SOMEONE-ME muszę cię zmartwić ale mam to policzone. I tak wyjdzie mi taniej. Bufor po to aby w razie czego nie było traktowania. Punkt biwalentny to wg ciebie to ile stopni? Bo u mnie wychodzi -12.

  • @Rafal38
    @Rafal38 11 місяців тому +1

    A jaki jest sens tej temperatury 27 stopni przy powrocie? Bo ja mam np podłogówkę bez bufora i na defroscie spada do 20 stopni bez grzałki i do 23 z grzałką (żadne inteligentne funkcje tam nie działają jak woda ma poniżej 27 stopni ). Tj grzałka 3kW w pompie L 5kW nie da rady zagrzać wody, szczególnie jak widać podczas defrostu moc 5-7kW "produkowanej". A tryb defrostu z cwu przy zbiorniku jaki mam to jest 185l to jest dramat pompa tak wychładza cwu że ciągle się przełącza w grzanie go.
    (edit) A jescze lepiej działa przy defroscie z cwu bo jak jest zużyte trochę wody to w dolnej części zbiornika potrafi być 10 stopni - wiadomo tyle ma zimna woda, a pompa robi defrost na takiej temperaturze i potrafi zejść naprawdę nisko nawet poniżej 5 stopni i nie włączy sobie wtedy grzałki (mam ustawione dozwolona grzałka cwu - może to nie od tego? ), nawet miałem tak raz że po defrost na cwu nie chciała się przełączyć na grzania cwu widać była za niska temperatura powrotu, mieszała wtedy tylko wodą i dopiero ręczne włączenie trybu mocarza pozwoliło na zagrzanie wody. Moja propozycja to system powinien badać czy defrost jest możliwy z cwu tj czy temperatura jest wystarczająca.
    A druga propozycja to aby pompa mogła wiedzieć że ma podłogówkę i jakiej masy aby nie włączać grzałki na defrost z co chyba że ta temperatura 27 stopni jest tak bardzo kluczowa.

    • @januszbobrow3431
      @januszbobrow3431 11 місяців тому +1

      Podejrzewam, że jest to taki margines bezpieczeństwa przyjęty przez projektantów, żeby w czasie defrostu nie zamrozić wymiennika. Może się tak przecież zdarzyć, że przy małym zładzie wody jej temp. tak raptownie spadnie, że zanim zareagują czujniki temp. które też przecież mają swoją "bezwładnośč" - szybkość reakcji - może być już po przysłowiowych ptokach...

    • @SOMEONE-ME
      @SOMEONE-ME 11 місяців тому +1

      Wyłącz odszranianie na cwu bo masz to samo co ja. Pozwól grzałce pracować np. od -5C (chociaż nie wiem czy to tyczy defrostow). Ja tak zrobiłem i wszystko działa spoko w pompie K. Półrocze i 7h pracy grzałki. Defrosty bardzo szybkie, a grzałka działa tylko np. przez minute. Temp zasilania mam dość niską ok 31C przy przy -5C. Strach przed grzałka (przynajmniej w serii K i pewnie L) jest nieuzasadniony według mnie :)
      Ustawienie granicy działania grzałki wpływa na jej użycie przy defrostach. Jak masz np 0 to zacznie jej przy 0 już używać. Lepiej ustawić np -5 bo wtedy sobie radzi z defrostami a grzałki nie używa( zasilanie mam niskie jak ty). Zakładam też że jeśli naprawdę będzie trzeba to pompa i tak jej użyje.

  • @daniel554499
    @daniel554499 2 місяці тому

    A jak w serii K all in one można włączyć defrost z zasobnika cwu?

    • @SOMEONE-ME
      @SOMEONE-ME Місяць тому

      @@daniel554499 W ustawieniach, po przeczytaniu instrukcji która jest na necie.

  • @Jarek_Szefer
    @Jarek_Szefer 11 місяців тому

    Czy w Tcapie 9 jedno fazowym jest możliwość robienia defrostów ze zbiornika CWU...🤔

    • @KlimatyzacjaKatowicepl
      @KlimatyzacjaKatowicepl  11 місяців тому +1

      nie. on je robi w tej funkcji w której aktualnie pracuje. Nie ma możliwości zmiany tych ustawień i przypisania pod konkretną funkcję CO/CWU

    • @Jarek_Szefer
      @Jarek_Szefer 11 місяців тому

      @@KlimatyzacjaKatowicepl to lipa Karolu. Dzięki za info 👌
      ( W tych ujowych warunkach +3 a -3 i dużej wilgotności jakieś półtora miesiąca temu, robiła defrosty co 34minuty a 38minut i trwały od 18 do 22 minut, tragedia. Udało mi się 3 razy przyłapać jak robi na CWU i zawsze były to 4 minuty).

    • @Szybki2
      @Szybki2 11 місяців тому

      ​@@Jarek_Szefer instalacja do weryfikacji defrost t cap to kilka minut jak widać pompa wchodzi w defrost 2 typu czyli za niska temperatura powrotu .

    • @grizzwold884
      @grizzwold884 10 місяців тому

      ​​@@Szybki2 jest coś takiego jak defrost typu 2? Dotyczy on tylko T-Cap ów czy pozostałych również?

    • @SOMEONE-ME
      @SOMEONE-ME Місяць тому

      @@Jarek_Szefer 20min defrost? Strasznie długo. U mnie

  • @sajon700
    @sajon700 11 місяців тому

    Proszę o informacje czy normalne jest to, że przy nastawie max czas grzania c.o. na 1h, pompa Panasonic aquarea grzeje dalej na co a nie przełącza się na wodę, mimo, że ma zadane 46 stopni, ale histeraza na -6 i woda nie spadla poniżej 40. Mam ustawiony harmonogram. tygodniowy. Mam ustawiony max czas dzialania cwu 2h.

    • @KlimatyzacjaKatowicepl
      @KlimatyzacjaKatowicepl  11 місяців тому

      Ustawienie max CO nie tyczy się wprost maksymanego czasu grzania w trybie CO. Też to tak rozumiałem na początku. Traktuj to jako czas w którym pompa może chodzić w trybie CO i przełączy się na CWU. Ustawisz 8 godzin = 8 godzin priorytet CO

    • @sajon700
      @sajon700 11 місяців тому

      @@KlimatyzacjaKatowicepl no i znowu nic nie rozumiem, czyli wyznacznikiem częstości grzania zbiornika cwu jest ustawiona histereza dla cwu, czyli w moim przypadku-6. Bo jeżeli moje c.o. grzeje przez 2h w ciągłości mimo, że ma ustawione 1h, a woda ustawiona jest na 46 to nie przełączy się na wodę dopóki tem. cwu nie spadnie na 39stopni.
      To po co to max co? Czyli nie mam już co głowic się nad ustawieniami...,
      A może jeszce zmienic ustawienie czujnika cwu na centralny. Szukam pomysłu, żeby mieć cwu bez takich spadków i wyczekiwania na ponowne grzanie.
      Proszę niech Pan coś doradzi, podpowie.
      Z góry dziękuję.

    • @SOMEONE-ME
      @SOMEONE-ME Місяць тому

      @@sajon700 Jak ustawisz CO bardzo wysoko np. 12h to znaczy ze w tym czasie pompa nigdy nie przełączy się na grzanie wody nawet jeśli będzie już ona zimna. Tak samo z CWU. Jak ustawisz np 4h to w tym czasie nigdy na co się nie przełączy. Teoretycznie jest to niemozliwe bo zadna pompa nie grzeje wody 4 godziny tylko raczej 1 godz.
      Ustaw co na np 1 godz, wode na 30 min więcej niż typowy czas wygrzania jej przy mrozach, czyli np cwu=1.5 godziny.
      Są to ustawienia ‚awaryjne’ bo w praktyce nie beda spełnione i o wl/wył wody/co decydują inne nastawy (temperatury/delty). Tylko jakieś durne ustawienia mogę zakłócić poprawną pracę ( albo problemy z pompa/instalacja).

  • @Redmarkoni
    @Redmarkoni 11 місяців тому

    Jaki czas pracy pompy ma być ustawiony przy grzejnikach w ustawieniach instalatora pompy ciepła (godzina, dwie , osiem)?

    • @KlimatyzacjaKatowicepl
      @KlimatyzacjaKatowicepl  11 місяців тому

      30 minut

    • @Jarek_Szefer
      @Jarek_Szefer 11 місяців тому

      Jeżeli chodzi o Ust. Instalatora, Ust. Działania , Zbiornik i Max działania na CO to przy grzejnikach zalecają 3h , ale pewnie Karol wie lepiej. Max działania na CWU to przeważnie 1:30h .

    • @szczurek086
      @szczurek086 11 місяців тому

      ​​@@Jarek_Szeferale że kto zaleca niby ? Jak byś wiedział na czym to polega to byś takich rzeczy nie wypisywal, pozdrawiam

    • @Jarek_Szefer
      @Jarek_Szefer 11 місяців тому

      @@szczurek086 instalatorzy po szkoleniach w Panasonic, czyli jakieś 6 osób z którymi rozmawiałem, każdy z firm będących ProPartnerem. Dodatkowo materiały na YT podobne do tych ,które robi Karol tak pokazują .
      Ale możesz nas oświecić jak to powinno wyglądać dla CO i CWU 🤷🏻

    • @SOMEONE-ME
      @SOMEONE-ME 11 місяців тому

      @@szczurek086 CWU powinno być ustawione na więcej niż typowy czas grzania zbiornika dla najmniej korzystnych warunków (czyli -15C na zewnątrz). Typowa wartość np 1.5-2h.
      CO to np. 0,5-1h żeby dać szanse wodzie na podgrzanie nawet jak pompa nie może osiągnąć temp zasilanie przez np. 8h. Wartości np. 3-8h niewiele dają, bo jak pompa nie może osiągnąć temp zasilania to może i 24h pracować i to nic nie da. Natomiast masz wtedy większe szanse na zimna wodę, bo pompa nie będzie mogla się przełączyć żeby ja nagrzać.
      Ogólnie są to raczej 'awaryjne' ustawienia, bo przy poprawnie działającej instancji nie będą raczej nigdy spełnione.
      Rada jest taka- jak nie rozumiesz co ustawisz to nie ZMIENIAJ!
      Tłumaczenie niektórych ustawień na polski w Panasonicu jest po prostu słabe, więc ciężko czasami wywnioskować. Instrukcja jest również lakoniczna, więc też nic nie pomaga.

  • @smigolshigeru6476
    @smigolshigeru6476 11 місяців тому

    Jaka jest logika pracy grzałki w trybie "grzałka pokojowa" w serii K? Czy wyświetlanie ikony "stan grzałki wspomagającej" na ekranie głównym oznacza jej pracę? W nowym budynku z jeszcze wilgotnymi ścianami, 76m2, 100% podłogówka, 15cm stryropianu, bufor 120l na powrocie uruchomiono pompę serii K 5 kW przy temperaturach rzędu -10°C, w okolicy punktu biwalentnego. Po 4 dniach pracy z uruchomioną funkcją grzałki pokojowej czas pracy sprężarki wyniósł 33 godziny (66 włączeń), a czas pracy grzałki na cele c.o. 72h, uzyskując COP ok. 1,5.

    • @SOMEONE-ME
      @SOMEONE-ME 11 місяців тому +1

      Nie- sama ikona znaczy tylko, że pompa ma pozwolenie na użycie grzałki. Masz albo jedną albo dwie ikonki (cwu i co) zależnie od ustawień.
      Podkreślona ikonka grzałki = grzałka włączona. Możesz sprawdzić tez w chwilowym zużyciu energii które będzie duże.
      Dużo tej grzałki. Musi być zimny dom i zimno na zewnątrz. Wtedy jest problem z uruchamianiem pomp ciepła.
      Kilka osób coś takiego zgłaszało. Może trzeba pompie pomóc dom nagrzać (grzejnikami). Myślę, że tutaj tkwi problem. Potrzeba znacznie więcej energii na wstępne wygrzanie domu.
      W normalnych warunkach pompa 5kW powinna spokojnie sobie dać radę z takim domem jak opisujesz.
      Ja mam 64m2 i 3.2kW pompę i ciągnie na samej sprężarce do ok -12C.

  • @marcing4735
    @marcing4735 18 днів тому

    Ludzie dawajcie na Akademia pomp ciepła. Mają laboratorium i testy

  • @piotrskrze
    @piotrskrze 11 місяців тому

    dochodze do wniosku ze ja nie wiem jak sie robi defrost :)
    podczas defrostu nagle sprezarka wchodzi na 80Hz i bierze 4,4kwh, cop 0
    wiec to sprezarka odpowiada u 99% klientow o tym ze robia sie rachunki nie grzalki
    jesli wiec sprezarka wciaga 4,4kw przez okolo 10minut co jakies 1,5h to wlasnie ona robi niezle rachunki i jak sobie czytam mozna cos tam ustawic z czasem granicznym tak zeby defrost mogl byc czesciej lub zadziej, dzis wlasnie mialem taka dziwna sytuacje ze przy +2C i czarnym wymienniku pompa zaczela defrost na pusto bo pewnie algorytm dobil do tych czasow

  • @wladekkwiatek3815
    @wladekkwiatek3815 11 місяців тому +1

    W Panasonicu można 10m instalacji freonowej bez dopuszczania czynnika, jak to liczymy ? x2 bo 2 rurki ? Przykład odleglość jednostek po jednej linii to 8m, czy będzie w tym przypadku konieczność dopuszczania ?

    • @Szybki2
      @Szybki2 11 місяців тому

      Liczysz metr bieżący instalacji czyli układasz instalacje bierzesz metr do ręki i mierzysz długość instalacji od jednostki wewnętrznej do zewnętrznej. Niczego nie mnożysz przez ilość rurek .

  • @mariusz660
    @mariusz660 11 місяців тому

    No to ja sobie krzywą grzewczą ustawiłem dla -15 stopni Celsjusza, 33 stopnie. A dla + 15 stopnie Celsjusza ustawione jest teraz 26. I kiedy było -19 stopni to zaczęły się problemy. W zasadzie Widzę że te problemy nadal są przy -5 stopniach. Z wykresu poboru prądu wynika na to że pompa sobie idzie ciągiem około 2, 5 kw bierze na godzinę A co 2 godziny przy -19 stopniach A co 4 godziny przy -5 stopniach wchodzi sprężarka na obroty wyje jak nic a wykres pokazuje do 5 kW przez około 15 minut. Grzałki nadal się nie włączają. pytanie Po ilu sezonach padnie sprężarka😂😊😊😊😊 bo po dźwiękach które wydaje przypomina mi zacieranie się silnika bo oleju już nie ma

    • @SOMEONE-ME
      @SOMEONE-ME Місяць тому

      @@mariusz660 A kto ci te pompę dobierał? Krzywa dziwna. 26 dla +15? Przy 15 mój dom praktycznie wcale grzania nie potrzebuje.
      Z jednej strony masz strasznie wysokie zasilanie dla ciepłych dni ( co by sugerowały ‘zimny’ dom) a z drugie niskie (33C) dla dużych mrozów, czyli ‘ciepły’ dom. Ewidentnie coś jest źle.
      Poza tym jaka pompa, bo T-Cap spoko -19 ogarnie a jakiś chińczyk już niekoniecznie.

    • @mariusz660
      @mariusz660 Місяць тому

      @SOMEONE-ME firma . Panasonic. Krzywa grzewcza sam prawie 3 dni ustawiałem, idealnie jest ustawiona , temp podłogi plytki/panele 26-27stopni . Temp ,krzywa przy plusie ,jest tak dla beki pompa jest na zachodniej stronie ,temp w.dzien skacze w ciągu chwili nawet o 15.stopni .. dużo pisania .... Nic nie kręcę nic nie dotykam ... w domu w koszulce się chodzi i to jest idealne . A co do sprężarki o której wspominałem czy wytrzyma to już się problem rozwiązał okazuje się że temperatura na powrocie za niska Przy dużych Mrozach i sobie Pompa musi sprężarką dogrzewacz wodę na powrocie. Ale to jest standard więc nie ma co się przejmować.

    • @SOMEONE-ME
      @SOMEONE-ME Місяць тому

      @ Miesiąc się krzywa ustawia bo w 3 dni to nic nie zdziałasz.

    • @mariusz660
      @mariusz660 Місяць тому

      @SOMEONE-ME . Nie pierwszy sezon pompa u mnie działa,jeśli masz punk zaczepienia to zrobisz,wiem ile temp ma mieć podłoga, 24h jestem w domu ,w kilku miejscach w domu elektron termometrem co godz sprawdzałem temp podłogi , I najważniejsze akurat przez kilka dni była temp poniżej-15C więc idealnie się złożyło,pompa ciagle pracowala . Kilka sposobów próbowałem sterowania grzaniem i ten jest najlepszy .

    • @SOMEONE-ME
      @SOMEONE-ME Місяць тому

      @@mariusz660 U mnie defrosty ostatnio trawaja

  • @mateuszcaban5813
    @mateuszcaban5813 8 місяців тому

    Moze mi ktoś wytłumaczyć.. o co chodzi z tą modulacją pompy i Hz?

    • @SOMEONE-ME
      @SOMEONE-ME Місяць тому

      @@mateuszcaban5813 Steruje mocą wyjściową. Jak gaz w samochodzie. Mniej Hz mniejsza moc.
      Także im gorsze warunki do pracy ( niska temp, wilgoć) tym więcej Hz trzeba żeby tę samą moc dać. Inaczej mówiąc Hz pokazują jak mocno pompa chodzi. Stare chodziły na 100% albo wcale a nowe się ‚modulują’ ( jak nowe lodówki).

  • @gniewomirkubica9355
    @gniewomirkubica9355 11 місяців тому

    Mam PC Panasonic H 9kW 3-fazową i zauważyłem ze przy mrozach jakie były ostatnio czyli Ok -14 stopni przy defroście nie włączał się odwrotny obieg pompki w PC w celu pobrania cieplej wody z bufora CO (o pojemności 200l i temperaturze wody w nim 39 stopni). Włączała się tylko sprężarka wchodząc na wyższe obroty przez co defrost trwal dłużej pobierając więcej prądu. Czy to jest normalne działanie? Zaznaczę że jak temperatura jest wyższa Ok -4 - 0 stopni to włączał się odwrotny obieg na pompie PC i pobiera ciepło z bufora na którym jest temperatura powyżej 27 stopni, nie używając do tego sprężarki.

    • @pawel304
      @pawel304 11 місяців тому

      Poniżej chyba -10 ta pompa robi defrost że samej sprężarki . Bynajmniej u mnie tak jest

    • @Szybki2
      @Szybki2 11 місяців тому

      Chyba coś nie tak z Twoją instalacją i wraca zbyt niski parametr bo w defrost typu 2 pompa wchodzi z powodu zbyt niskiej temperatury powrotu a temperatura zewnętrzna nie ma tutaj nic do logiki defrostu.

  • @magiiixx
    @magiiixx 11 місяців тому +1

    Witam posiadam Panasonic 9kw all on one KIT-ADC09JE5 czy można ustawić defrost ze zbiornika cwu

  • @pawlo916
    @pawlo916 11 місяців тому

    Zdaję sobię sprawę, że każdy budynek jest inny, ale czy można określić, na jakim powinno być poziomie zużycie energii dla średnio zaizolowanego budynku o powierzchni 200 m2. Pompa T-CAP 12 kw Panasonic. Instalacja grzejnikowa 100%

    • @karol1203
      @karol1203 11 місяців тому

      Odpowiedziałeś sobie w pierwszym zdaniu.

  • @marekdraga6770
    @marekdraga6770 11 місяців тому

    mam zamontowany taki buror w PC 9kw

  • @robin_needforspeed1543
    @robin_needforspeed1543 11 місяців тому

    U mnie pompa ciepła podłączona z buforem równolegle w układ bo układ mieszany, grzejniki i podłogówka Co Wy na to gdyby na grzejniki przed buforem a pompą ciepła wstawić trójnik i poprowadzić zasilanie przez ten trójnik na linię zasilającą grzejniki gdzie jest w również pompka która zasila tą linię , czy sprawiło by to że temperatura na grzejniki była by efektywniej wykorzystywana bo przez obecne podłączenie następuje podmieszanie się wody w buforze i przez to temperatura tej wody jest mniejsza na grzejniki

    • @Szybki2
      @Szybki2 11 місяців тому

      Narysuj ten układ na kartce i zastanów się co chcesz zrobić . Nie bedzie to działało poprawnie.

  • @rafawojtaszczyk1409
    @rafawojtaszczyk1409 11 місяців тому

    O ile stopni realnie można obniżyć temperaturę cwu podczas defrostu z zbiornika cwu zakładając że zadana temperatura cwu wynosi 40 stopni .
    Defrost z cwu może być dobrym rozwiązaniem w instalacjach gdzie naprawdę ogrzewa się bardzo niskim parametrem.

    • @Rafal38
      @Rafal38 11 місяців тому

      U mnie do 5 stopni i mniej przy 5kW pompie i 185l zbiorniku - 40 stopni to bywa w połowie np ale wężownica jest także niżej gdzie jest zimna woda - szybko dochodzi do sytuacji że powrót spada do 20 i mniej stopni bo ilość energii nie jest duża w dolnej części zbiornika.

    • @rafawojtaszczyk1409
      @rafawojtaszczyk1409 11 місяців тому

      @@Rafal38 a ta opcję defrostu z zbiornika cwu a co można ustawić gdzieś na pompie

    • @Rafal38
      @Rafal38 11 місяців тому +1

      @@rafawojtaszczyk1409 w seriach K i L można to ustawić

    • @SOMEONE-ME
      @SOMEONE-ME 11 місяців тому

      Masz wyżej odpowiedz jak to u mnie działa. Defrost na cwu okazał się porażką (woda=43C, 185l), bo pompa wpada w pętle. Temp wody spada na tyle, że pompa zaczyna ja podgrzewać, zaszraniajac się znowu dość szybko. I tak w kółko :) Użycie grzałki okazało się 5x bardziej wydajne, bo przez półrocze mam 7h grzałki (załącza się zazwyczaj tylko < -5C na zewnątrz) i chodzi średnio

  • @bambimock
    @bambimock 11 місяців тому +1

    Seria J7 Jedna faza na 6400 godzin pracy 405 godzin grzałka na zasilaniu 28 stopni na powrocie 25 i nie walcze z tym nie mam strefowego grzania

    • @grizzwold884
      @grizzwold884 11 місяців тому

      Podnieś temp.zasilania lub wyłącz grzałkę 😁

    • @bambimock
      @bambimock 11 місяців тому

      @@grizzwold884 nie mam stref więc w domu za ciepło jak podniosę temperaturę

    • @grizzwold884
      @grizzwold884 11 місяців тому

      @@bambimock za mocna pompa...tak sądzę.

    • @CADYY_2
      @CADYY_2 11 місяців тому +1

      No ja mam podobnie - J7kW AiO i tez 350h grzalki na 6000h, dom 184 mkw. Nie podnosze temp powrotu bo za cieplo w domu. Pozdr

    • @grizzwold884
      @grizzwold884 11 місяців тому

      @@CADYY_2 spróbuj potestować. Sprawdzac zużycie prądu i czy nie lepiej np.podniesc temp. zasilania a lekko rozszczelnić okna.

  • @RGB33RR
    @RGB33RR 11 місяців тому

    Bardzo ciekawy odcinek. Oby więcej takich. Ma ktoś z was pompę Kaisai? Jak wam się sprawuje? U mnie pierwszy sezon dopiero i ciężko się wypowiedzieć. Niby jest to chińczyk z grupy Midea ale instalator serwisant mówił, że bardzo solidnie wykonana i robi niemałą konkurencję na pomp z górnej półki. Pozdrawiam.

  • @madmax1810
    @madmax1810 11 місяців тому +1

    Fajne tematy.
    Ale mam pytanie bo belki mosiezne , rury pp lub miedź, podlogówka a jak sie maja zbiorniki przeponowe i zbiorniki buforowe , ng galmet ktore tez montujecie z PC bo to są zwylke stalowe i mogą korodowac w takim ukladzie?
    Ogladam każdy wasz film , tak mi zostalo z sympatii 🙂. nierdzewka brakuje i formacji o tym czym zalewacie uklad , zwykla woda z wodociagu czy destylowana , oraz czy dajecie dodatki ? Inhibitory? .
    (Nawiązując do tego filmu i do stalowej drabinki w ukladzie )
    Pozdrawiam

  • @marcing4735
    @marcing4735 4 місяці тому

    Mój chinol odladza się bez grzałki...ciekawe są te panasonici

  • @goodman1127
    @goodman1127 11 місяців тому

    Przecież najczęsciej belka na naczyniu przeponowym jest stalowa. Fakt ze to jest na odnodze obiegu wody. A jak jest zbiornik emaliowany to wężownica też pewnie jest stalowa.

    • @KlimatyzacjaKatowicepl
      @KlimatyzacjaKatowicepl  11 місяців тому

      grupę bezpieczeństwa możesz włożyć mosiężną. A do wężownicy w emalii nigdy nie zaglądałem do środka, pewnie nie jest emaliowana od środka :D... ale zawsze możesz iść w nierdzewnkę

  • @sawekzielnik7239
    @sawekzielnik7239 11 місяців тому

    Smiechu warte te pompy powiedzcie jeszcze że nigdy producent nie wlicza energii odtajania do cop pompy hihi, chyba lepiej byłoby jednak przemilczeć, tylko jeden producent kiedyś miał zapas energii w żelu na odtajanie i energia w żelu była praktycznie darmowa bo uzyskiwana była z przechłodzenia płynu.

    • @Szybki2
      @Szybki2 11 місяців тому

      Pitolisz strasznie śmiechu warte takie wnioski.

    • @sawekzielnik7239
      @sawekzielnik7239 11 місяців тому

      @@Szybki2 Wnioski są takie w temperaturze około zera która jest przez połowę okresu ogrzewania, nie więcej niż co pół godz masz odtajanie ok 4min na które zużywasz prąd do grzałki i ciepło z co no gorzej się już nie da :), jeśli ktoś ma PV na starych zasadach i jeszcze mały domek to kładzie lachę , ale jak ktoś ma 200m2 w starym budownictwie to każdy już piszczy mam kilku takich sąsiadów :) , oczywiście żaden nie chciał gruntówki abo się nie opłaca handlowcy mówili :), bo prąd był po 40gr w g12, a teraz nima.

    • @SOMEONE-ME
      @SOMEONE-ME 11 місяців тому

      @@sawekzielnik7239 Taki mamy klimat :) Ja mam pompę 3.2kW i malutki domek z fotowoltaika (wyjdę pewnie na zero), więc tak jak mówisz mi defrosty są niestraszne. Poza tym u mnie defrosty przez pół roku wygenerowały 8h użycia grzałki więc to i tak jest pomijalne. Może różnica jest w tym że mam serie K a większość psioczy na J i starsze. Defrost trwa pare minut, ale grzałka u mnie nie włącza się na cały ten czas tylko średnio pewnie na połowę czasu defrostu.
      Ja bym nigdy pompy do starego 200m2 domu nie zainstalował. Żaden to interes i oszczędność. Jakbym mógł to chyba pod gaz bym się podpiął i dobry kocioł kondensacyjny dał (albo po prostu pellet).

  • @grzegorzkoodziej2832
    @grzegorzkoodziej2832 11 місяців тому

    Panie Karolu dalej nie odnosicie się do pompy t - cap seri j problemu z modulacją spręrzarki po niżej 5 stopni dlaczego Pan z panasonic unika tematu.

    • @sgly1
      @sgly1 11 місяців тому

      Panie Grzegorzu, nie padło pytanie - nie padła odpowiedź.
      Pada pytanie - oto odpowiedź. Sprawność PC nie jest liniowa i ma pewien szczyt w okolicach właśnie 30-40Hz. Przy 20Hz jest nieco niższa. Stąd ograniczenie modulacji do 34Hz dla niskiej temp wody. (Dla w45-55 moduluje się do 20Hz bo tutaj nie ma już tej różnicy w efektywności ). Szczególnie że jest to czas intensywnych defrostow. Tyle fizyka.
      Dochodzą certyfikaty - takie działanie podnosi scop urządzenia - interesuje nas obciążenie częściowe.
      Rozumiem że w niektórych instalacjach może to skracać cykl pracy. Jeżeli czas cyklu nie jest skrajnie krótki to efektywność będzie wyzsza. Żeby było śmiesznie z tego samego powodu pompa 9j split ma ograniczoną wydajność dla 0stC. Przy poprawnym doborze poprawia to efektywność i obniża koszty.

    • @grzegorzkoodziej2832
      @grzegorzkoodziej2832 11 місяців тому

      @@sgly1 Bardzo dziękuje za odpowiedz mój t -cap średni czas pracy to 42 minuty to chyba niezły wynik bardziej mnie denerwóje że po wyżej 5 stopni potrafi popracować nieco dłużej nawet 2, 3 godziny pomyślałem czy by nie dołożyć dodatkowego zewnętrznego czujnika który by oszukał tęperature ale to chyba zły pomysł
      Poza tym P. Stanisławie
      bardzo dobra robota z Karolem pozdrawiam.

    • @SOMEONE-ME
      @SOMEONE-ME 11 місяців тому +1

      @@sgly1 Z tego co ja pamietam z wykresów sprawności to mówimy raczej o obszarze 40-60Hz dla maksymalnej wydajności.

  • @marcing4735
    @marcing4735 4 місяці тому

    Dokładajcie chłodnice za.pompami z wodą z ziemi tak jak pewien człowiek pokazał na youtubie !!

  • @jacek4010
    @jacek4010 6 місяців тому

    Strasznie chłopa Cieszków się słucha taki bełkot

  • @piotrskrze
    @piotrskrze 11 місяців тому

    to bedzie ciekawe, ostatnio byly swietne czasy na amatorskie ogledziny rzeczywistosci zastanej
    nagle zrobilo sie -10...-15 i bylo sucho, pompa brala 25kwh na dzien
    przyszla ocieplenie -5 ale wilgotno, defrosty co godzina, panel pompy w miejscu czasu uzycia grzalek od nowosci wskazuje 0, niestety nie mam licznikow energii na fazach, zuzycie 40kwh na dobe wedle pompy
    mysle ze jest duzo niezrozumienia w pytaniach o grzalke, kazdy sie boi grzalki dogrzewajacej dom, a nikt nie wie ze ona chodzi glownie w defrosci bo tego zuzycia nie widac w panelu, w panelu widac tylko grzalke gdy trzeba nia grzac w trybie normalnym a to na prawie calej polsce nie wystepuje przy podlogowce, stad tez wynika fama ze pompa nie daje prawidlowych wartosci w porownaniu z osobnymi licznikami

    • @KlimatyzacjaKatowicepl
      @KlimatyzacjaKatowicepl  11 місяців тому +2

      z tego co pamiętam to użycie grzałki w defrostach jest zliczane do godzin pracy grzałki. tak samo jeśli załączy się np. ochrona przez za niską temperaturą powrotu.

    • @grizzwold884
      @grizzwold884 11 місяців тому

      Wg.moich obserwacji użytkownicy "boją" się właśnie grzałki do defrostow a nie do ogrzewania CO czy CUW...

    • @piotrskrze
      @piotrskrze 11 місяців тому

      @@KlimatyzacjaKatowicepl
      U mnie ciagle 0 i 0 pokazuje ale bez licznika na przewodach nie moge sie kategorycznie wypowiedziec choc grzeje nisko na wyjsiu wiec zawsze mam

    • @artur17k
      @artur17k 11 місяців тому

      Moja 7j pokazuje czas grzałek przy defrostach, i mało tego nawet zaokrągla do pełnych godzin, czyli grzałka pochodzi kilka czy kilkanaście minut a dolicza pełna godzine

    • @tomekmichaluk8029
      @tomekmichaluk8029 11 місяців тому

      25 kwh przy -15???? gratuluję

  • @Marcin-zn9ow
    @Marcin-zn9ow 11 місяців тому

    Ekspert ma taki trochę lekceważący sposób bycia. To zarozumiałość czy przekonanie o swojej nieomylności?

    • @jackblack4190
      @jackblack4190 11 місяців тому +2

      Nie jestem specjalistą w branży, ale nie spotkałem nikogo, kto ma większą wiedzę od tego gościa, a przy tym ma jasny przekaz, zrozumiały dla takiego laika jak ja. Mi ten sposób bycia nie przeszkadza.

    • @Marcin-zn9ow
      @Marcin-zn9ow 11 місяців тому

      @@jackblack4190 skoro nie jesteś z branży do wogole ilu specjalistów spotkałeś?

    • @jamiroquai33
      @jamiroquai33 11 місяців тому +2

      Za duzo czasu spedzasz z marudna zona i tesciowa:) strasznie wrazliwy z ciebie chlopiec

    • @Szybki2
      @Szybki2 11 місяців тому

      Ten Expert ma już czasem dość i wypowiada się w taki sposób abyś nie mógł go ciągnąć za język że coś powiedział tak czy siak .

    • @gregste9903
      @gregste9903 11 місяців тому

      On pewnie nawet jak idzie na imprezę rodzinną to go wypytują o pierdoły związane z ogrzewaniem pompą ciepła

  • @TheR4m1k
    @TheR4m1k 11 місяців тому

    Ja mam lepszy temat. Jak unikać pomp ciepła i nie dać się nabrać na ten wieki przekręt.

    • @SOMEONE-ME
      @SOMEONE-ME 11 місяців тому +1

      Koze kupic za 4tys i drewnem palić. Tylko trzeba się nabiegać i rankami marznąć jak duże mrozy. Taka alternatywa.