28: Naturalne sposoby na obniżenie cukru? Morwa biała na cukier, a berberyna na odchudzanie? | WZZC

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 21 вер 2022
  • Czy istnieją naturalne sposoby na obniżenie cukru? Pacjenci często poszukują suplementów diety na wysoki poziom cukru we krwi, dlatego dziś rozmawiamy o tym czy warto suplementować się morwą białą na cukier oraz czy berberyna na odchudzanie jest niezbędnym elementem terapii. Jak obniżyć poziom cukru i czy faktycznie potrzebne są do tego suplementy? O tym jak działa morwa biała na cukier i inne suplementy diety, rozmawiamy w dzisiejszym odcinku podcastu W związku z cukrzycą (WZZC).
    0:55 Czym są suplementy diety?
    5:26 Suplementy diety - minusy
    7:00 Co powinny suplementować osoby z cukrzycą?
    8:30 Morwa biała [właściwości]
    12:20 Berberyna działanie
    17:07 Cynamon na cukrzycę i odchudzanie?
    18:55 Chrom, zielona herbata, fasola
    20:20 Jak wybrać dobry suplement diety i nie dać się nabrać?
    ➡ Instagram Gosi: / farma.goha
    ➡ Instagram Maćka: / nie_slodze_vlog
    ➡ Kanał Nie Słodzę: / nieslodzevlog

КОМЕНТАРІ • 18

  • @wojmental99
    @wojmental99 Рік тому +1

    Mądre słowa. Pozdrawiam

  • @mpGrafik
    @mpGrafik Рік тому +1

    Na mnie rewelacyjne działanie ma Burlecitin.
    Ten na spirytusie. 😆
    Ps. Owoc berberysu suszony, to bardzo fajna, kwaskowa herbatka. Na dodatek "fusy" ma jadalne :)

    • @wzwiazkuzcukrzyca
      @wzwiazkuzcukrzyca  Рік тому

      A to akurat dziwne, bo ten płyn na etanolu ma w składzie sacharozę, czyli cukier „biały”, więc tutaj już nawet nic naciąganego nie da się powiedzieć, by pomagał na cukrzyce ;) // Gosia

  • @e-OT_KA
    @e-OT_KA Рік тому +1

    Od siebie dodam ad morwy białej - w parze z cukrzycą typu 2 często idzie dna moczanowa, a dla dny morwa jest niewskazana i my faktycznie obserwowaliśmy zaostrzenie objawów dny po morwie
    Dlatego warto jeśli chodzi o suplementy patrzeć czy one nam nie wchodzą w kolizję z innymi schorzeniami lub lekami - rzadko ludzie to robią

    • @wzwiazkuzcukrzyca
      @wzwiazkuzcukrzyca  Рік тому +1

      Bardzo ważny komentarz. Dlatego suplementy to nie tylko kwestia działania / nie działania, ale właśnie również innych chorób. W dnie moczanowej również ważna jest odpowiednia dieta, wiec sytuacja się komplikuje. Świetnie, ze o tym napisałaś. // Gosia

    • @e-OT_KA
      @e-OT_KA Рік тому

      @@wzwiazkuzcukrzyca
      Z moich obserwacji dłuższych wynika, że mamy raczej niegłupie organizmy i one starają się zadbać o swój dobrostan - odkąd pojawiła się dna zmieniły się preferencje żywieniowe osoby chorej i jak się okazuje, pojawiła się niechęć do potraw, które nie powinny być przy dnie spożywane.
      Obserwuję to w dwóch znanych mi przypadkach, oba z cukrzycą do kompletu.
      To samo zasadniczo można i o cukrzycy powiedzieć (choć tu trochę dywersję organizm robi), bo przecież łaknienie na cukier bierze się de facto z zaburzeń wchłaniania cukrów i niezaspokojonego odpowiednio zapotrzebowania lub braku równowagi.
      Jednak konieczność łączenia diety moczanowej z cukrzycową jest dość wymagająca, to prawda, a jak jeszcze dochodzą indywidualne preferencje, to się robi trudniej.
      Trzeba się z kompromisem zaprzyjaźnić w zależności od tego, które schorzenie bardziej daje się we znaki. U nas jest to stanowczo dna, i o nią dbamy w pierwszym rzędzie.
      Wyrównaną cukrzycę łatwiej kontrolować i korygować mimo nie zawsze pełnej właściwej terapeutki

  • @marekgiedyk512
    @marekgiedyk512 Рік тому

    Nie wiem czy herbata zielona pozwala regulować poziom cukru ale gdy ją piłem regularnie zniknęło mi łuszczenie się skóry twarzy i zmniejszył się łupiez. Po wróceniu do kawy z małymi kawałkami czekolady zamiast po prostu słodzić cukrem wszystko wraca. Resztę rzeczy jadłem tak samo i przebywam w tym samym środowisku . Idę się dopiero dokładniej diagnozować w kierunku cukrzycy.
    No i wale tych kaw niewiadomo ile są to zazwyczaj dwie filiżanki dziennie

    • @wzwiazkuzcukrzyca
      @wzwiazkuzcukrzyca  Рік тому

      Trzymamy kciuki za wyniki i znalezienie odpowiedzi na pytania. // Gosia

  • @renataadamus5410
    @renataadamus5410 Рік тому

    Komu wierzyć?, bo mam cukrzycę typu 2 i lekarz zalecił mi branie cynamonu

    • @wzwiazkuzcukrzyca
      @wzwiazkuzcukrzyca  Рік тому

      A widzisz efekty? :) Posłuchaj jak my to widzimy, to odpowiedź przyjdzie sama. :) // Gosia

  • @asquelt
    @asquelt Рік тому

    ej, to nieprawda, że suple nie mają z definicji działania terapeutycznego. patrzcie choćby gigantyczny rynek nutropów, które ćpie cała Dolina Krzemowa, bo właśnie dają wymierne efekty (tylko trzeba cierpliwości i systematyczności).

    • @wzwiazkuzcukrzyca
      @wzwiazkuzcukrzyca  Рік тому

      To, że nie mogą mieć działania terapeutycznego z definicji nie oznacza, że producenci nie potrafią upchać hydrokortyzonu np. w maści na aliexpress. Poza tym mówię o polskim rynku suplementów diety. Rynek w USA to trochę inna bajka. // Gosia

    • @asquelt
      @asquelt Рік тому

      @@wzwiazkuzcukrzyca u nas też są nutropy. i działają na nasze CPU, więc dość łatwo można organoleptycznie stwierdzić działanie ich substancji aktywnych na sobie ;)

  • @asquelt
    @asquelt Рік тому

    abstrahując od "wpływu na cukier", to odnośnie efektu placebo - poprawcie mnie jeśli się mylę, bo macie większą wiedzę medyczną - medycyna obecnie ekstrahuje lub syntetyzuje pojedyncze substancje chemiczne i bada ich wpływ na organizm. kompletnie za to nie zajmuje się interakcjami setek różnych substancji, które mogą się znajdować w naturalnych źródłach. więc za jakiś czas może się okazać że mamy "nowy rozdział w medycynie" i liczyć się będą "koktajle". i przy okazji padnie psychologiczna teoria placebo.

    • @wzwiazkuzcukrzyca
      @wzwiazkuzcukrzyca  Рік тому

      To nie prawda, że nie zajmuje się interakcjami, bo o interakcjach lek-lek czy lek-żywność wiemy całkiem sporo, po prostu nie wszystkie są istotne klinicznie lub zależą od dawki. Badania sprawdzające czy dana substancja hamuje czy „podbija” działanie innej też mają miejsce, sama takie robiłam. Ale to dalekie wnioski od wiedzy klinicznej, uwzględniającej ogromna zmienność funkcjonowania każdego z nas. Jeśli ktoś obserwuje „podejrzane” działanie danej substancji, może je zgłosić jako działanie niepożądane - w taki sposób też są zbierane dane o różnych substancjach. // Gosia

    • @asquelt
      @asquelt Рік тому

      @@wzwiazkuzcukrzyca chciałem tylko zaznaczyć że stwierdzenie "nie ma badań klinicznych", czy "nie ma solidnych metaanaliz" może mieć inne przyczyny niż "one po prostu nie działają". możemy po prostu nie mieć odpowiedniej metodologii żeby się zmierzyć z badaniem złożonych "preparatów" jakie zaprojektowała natura. warto też zauważyć że nie żyjemy w próżni, tylko w ekonomii rynkowej, więc brak badań może być pochodną tego, że ich sukces mógłby skanibalizować sprzedaż już istniejącego leku.