Супер подкаст! Спечелихте абонат. Имам обаче обратна връзка - при дълги видеа, особено при подкасти, е желателно да се слага timeline на различните теми. Тъй като ми предстои нещо подобно се върнах към видеото за референция (след като го бях изгледал) и трябваше да изгубя 10-15 мин да прецъкам няколко сегмента, докато намеря коментара на госта, който ме интересува.
С къща най-големият фактор е логистиката, особено с деца - мен и доста мои познати това ни отказа да се изнесем извън София. Ако разполагаш с времето си този проблем не е толкова определящ, но с някакво работно време става много трудно. Другият важен момент е поддръжаката на къщата като средства и време, които са много повече отколкото при апартамент. Иначе няма никакъв спор - къщата е незаменима.
Този е първият клип на канала който гледам, но с него ме спечелихте като абонат! Супер интересен контент, с много добра информация! Поздравления, продължавайте!
Ако водех подобен подкаст, щях да питам гостите за имената на всяка една фирма, без значение добро или лошо е мнението на хората. Защото е много ценна тази информация.
@@П.Велев Не съм адвокат, но Лозан кани гости, които изразяват мнение. Не виждам за какво може да е виновен той? Все едно по новините да кажа, че А1 са дебили и А1 да съдят БТВ. Не ми звучи логично.
@@П.Велев Да съдят за какво ? Въпроса е какво и как казват. Да се споменава името им не е проблем. Да се плюе целенасочено по някое име е проблем. Ако се прави умно нищо лошо няма, най-много самия клип да стане в пъти по-ценен и полезен.
Здравейте, много интересен подкаст. Браво! Печелите нов абонат. В момента съм на частта с цените на проектите. Наскоро, края на 2023, ми проектираха двуетажна монолитна къща с басейн и с РЗП от 250 кв.м. в с. Марково пловдивско. За който не знае, с. Марково е в родопската яка и е на буквално 2-3 минути от Пловдив, едно от най-скъпите около Пловдив. Топ 2 заедно със с. Белащица. Тааа, излезна ми точно 11 000лв, което прави 44 на кв.м. Официално се водеше 30лв. на кв.м., но имаше неща, които не влизаха в цената
Здравейте и благодаря за коментара. Утре на гости ще ми бъде архитект с когото ще говорим за монолитните къщи. Епизода ще бъде излъчен след две седмици.
@@Stroitelstvoiremonti Супер, чакам с интерес. Водил съм си доста записки до момента на тази тема, които смятам да превърна в книга. От избирането на парцел, през документацията, строежа, до заветния акт 16 (само суха информация, без разтягане на локуми). Търсил съм такава подобна, но без успех. Ще ви пратя 1 копие, надявам се, да e някога преди края на 2026 :)
@@martyplovdiv Много бих се радвал и благодаря! Ще бъде страхотно да видя всичко това събрано в една книга. Успех с проекта и с нетърпение ще очаквам копието преди 2026!
Много интересен пореден епизод. Предстои ми подобен строеж и много бих искал да се споменават в тези епизоди и фирми - било то строителни, за прозорзи и т.н. и марки на продукти - прозорзи, мебели, изолация и т.н.
Браво, много интересено видео! С моята приятелка преди година и половина си купихме имот край София във вилна зона и разкарахме квартирата в София. Живеем на новото (за нас) място вече повече от година и се учим кое-как. Тепърва ни предстоят подобни приключения - сондаж (дълбок на 125м каза хидро инжинера), проект, бутане на къщата, строеж на нова, двора и т.н. :) За нас поне, определно е по-интересен и по-приятен живота "на село" (15мин от София) от този в града. Мястото е с двуетажна къща - бетонна конструкция, плочи и тухлени стени, в съмнително техническо състояние но като цяло прилично състояние, свежнат първи етаж, колкото да се пренесем и да живеем там. Чудя се какъв вид услуга ни трябва, и от кого, да направи някой оценка на техническото състояние на имита, какво трябва да се ремонтира, как може да се подобри, и колко време и пари ще ни струва? На тази база ще можем да преценим дали си струва ремонт и подобрения или ще ние е по-бързо и изгодно да я бутнем и да си направим нова, лека дървена къша. +1 едино харесване на видеот и ще следвам канала за нови интересни видеа. С поздрав, Мартин.
Благодаря ви за прекрасния коментар. Имаме два епизода записани с инженер Марин Гергов. Вижте за какво става въпрос много лесно може да намерите контакт с него през интернет.
Темата е актуална. И аз мисля в тази посока! Не знам дали тук е мястото, но понеже има много фирми за сглобеми къщи,а госта е доволен от изпълнителя, как мога да разбера името на конкретната фирма изпълнител. Благодаря. Имате още един абонат.
Цената на проектиране варира според локацията, избраният екип, търсеното качество на изпълнение (на проекта и на строителството) и изискванията за проектни части. Според сградата и общината могат да се добавят допълнителни проектни части или да отпаднат. Мога да ви кажа, че за къща от 100м2 тарифният калкулатор на Камара на архитектите в България предлага 29лв/м2 без ДДС за архитектура като за тази квадратура очаквайте поне още толкова за другите проектни части или около 60лв/м2 без ДДС. Всичко под това значи, че проектът ще бъде претупан без да му се отдели внимание от който и да е по веригата. Калкулацията за цена на квадратен метър може да се понижи при търсени по-големи квадратури заради икономия на част от труда, който е включен и в минималната цена (разпечатване, срещи с клиенти, минимално допълване на нови чертежи при по-голяма квадратура и т.н.) Така посочената цена е за ниво Технически проект, което служи за получаване на разрешително на строеж и започване на строителния процес. Има и работна фаза на проектиране, където се уточняват всички детайли по изпълнението на сградата. Там цената се покачва, за да се постигне точност на изпълнението и да се конкретизира как изпълнителят (дограмаджия, мазач, плочкаджия, монтажник и т.н.) трябва да изпълни дадения елемент. Когато имате детайли на изпълнението можете да претендирате за качеството на заплатената строителна услуга - благите приказки преди започване са сладки, докато не се появи проблем на обекта и се търси виновен. Поздрави, арх. Михаил Няголов
Направете подкаст на тема "къща с плосък покрив". Цени спрямо обикновените покириви, плюсове и минуси. Стават все по-актуални, а и са много красиви дизайнерски. Поздрави!
Правил съм десетина промишлени преди години, в България . Нямам добри спомени още от проектите им - до хидрото после ... . Много са проблемите с отводняването . Удачни са за страни с редки дъждове (ОАЕ ) Дори там при дъжд 2 пъти в годината следва тежък ремонт ...
@@vladimirkostov8182 Явно сте прав , и където е по- мекият климат е удобно , и няма проблеми . Аз имам деформация и разсъждавам единствено като конструктор и изпълнител . , представям си 2 м сняг и проливни дъждове , чистене и поддръжка ...
Чудесен подкаст с много полезна информация - супер къщичка е станала, БРАВО! ...тъжото е че, "от сутрин до вечер трябва да си там" въпреки надзора, за всяко нещо трябва да проучиш и провериш (почти) да степен професионалист. До колкото видях, собственика не прави ОГРОМЕН компромис с цената - и въпреки това е бил "майстор по всико" Подяволите!, искам да съм професионалист в моята сфера, не искам да съм зидаромазач, кофражист, общински служител, ел. инжинер и дограма-джии и т.н.
Тъжно е да, но пък процеса е бърз и не отне прекалено много време. Така че бързо започнахме да се радваме на живота в къщата и забравихме за премеждията преди това 😊
Тъжно е , но не трагично, след като Соколов го е преживял , и с право не съжалява . За да проконтролирате собственият си обект при зидарийте е достатъчно да знаете какво е прав ъгъл , и да различавате стр. отвес от рибарска въдица. При контрол на кофраж трябва да знаете от коя страна на кофража се налива бетонЯ , и какво е вибратор . Ако не сте инженер е важно, да не заставате пръв под новият таван , а да изчакате някой друг :-) . Ако не знаете горните неща , вероятно сте професионалист в търсене вода на Марс , и рядко се допирате до Земните неща ? .
Дограмите са произведени с профилна система " Kömmerling " и обков " Roto NX " с максимално натоварване от 130 кг. Висока степен на защита от корозия с новото покритие - " Roto Sil Level 6 ". Базова степен на сигурност - / Секюрити заключване /, с вградена микровентилация и осигурителка. Стъклопакетите са Нискоемисийно " Ка " стъкло - 4 + Бяло - 4 + Четири сезона - 4 - / 32 мм / - Без газ аргон
Много хора не искат да живеят в къща и предпочитат да дадат 200 000 евро за панелка....Имам доста познати такива....Аз живота в къща не бих го заменил и за мезонет за милион....
Живота в къща е много по-добър. НО имаш двор - косене поне 5 пъти, протече ти покрив - пак си ти. Отоплението е по-скъпо. С една дума поддръжка. В блока плащаш такса и не мислиш от там нататък. Ако финансите не са проблем и за всичко можеш да платиш, тогава довод за апартамент пред къща нямам.
@@backstagent89 аз например нямам желание на този етап от живота си да живея в къща. Докато имаш малки, че и по-големи деца и активно работиш в офис, за мен къщата е бреме и разход на свободно време. Ако пребиваваш по цял ден в къщата, е друго. Предпочитам социалния контакт със съседите след работа, пред усамотения живот (важно е съседите да не са темерути).
@@backstagent89 Че щели да си прекарат живота в пътуване до центъра :D :D :D Вика 30мин. сутрин, 30 мин вече и то половината ти живот минавал в колата....заеби...
@@plamenkrastev2139 От една страна да, от друга не...Аз с 5 климатика отоплявам 200кв рзп и сметките ми в най-студените зими са до 250лв/месец общо с хладилници и т.н...Протече ти покрива си ти, ясно е..какво правим обаче ако съседа над теб те наводни...пак си си ти ако няма застраховка и не се води соц.беден....
Както си подкарал видовете строителството, ще ми е адски интересно за категорично мнение и детайли за варианта- стоманена конструкция и термопанел. Загатва се напоследък, но много яростно се заобикаля :) Поздрави!
Лозане , ти говориш 80 процента от времето , има чувството че си каниш гостите да ти зададат тема за дискусия в която ти да покажеш колко си компетентен . Изслушвай си гостите за да им чуем какво имат да кажат . Забелязвам че и други хора ги дразни това , че изключително много прекъсваш гостите си .
Благодаря за експертния съвет, Vergil. Явно съм пропуснал да ти изпратя сценария предварително, за да го одобриш. Ще се постарая следващия път да дам малко повече шанс на гостите ми да блеснат, а аз ще си почивам с пуканки в ръка. 😏 Но не се притеснявай, ще продължа да уча и да се старая да не говоря чак толкова много... или поне ще се опитам
@@MarinaMarinka-m7e В случаят водещият не е журналист , а професионален строител , и неговите коментари са стойностни колкото и на събеседника .Спирам да чета Вашите коментари ... Спрях .
Най-малкото е невъзпитано. На моменти дори повишихте тон, за да надприказвате госта си. Темата е изключително полезна и интересна, но на моменти говорехте един върху друг.
@@MayaPetkova Естествено, Мая, каналът се казва "Строителството и ремонти с Лозан Лозанов" - така че е напълно логично и аз да имам какво да кажа. Ще се постарая обаче да намирам по-добър баланс между моите коментари и тези на гостите, за да бъде интересно за всички. Благодаря за обратната връзка
Страхотна тема и гост. С много голям интерес следя всеки епизод. Има ли някакъв вариант да се споделят/изпишат имената на фирмите изпълнители/надзор/доставчици, ще е от голяма помощ за аудиторията. Благодаря и все така успешни епизоди. Благодаря!
Благодаря, за положителния коментар. Надявам се, че Вадим ще ви отговори. Тагнал съм го на моя профил във фейсбук, може да му пишете : facebook.com/share/p/1m73cCs62pvmdxAx/
Всъщност има банки, които финансират сглобяеми къщи, но има доста особености. При някои банки, кредитите влизат в рисковия отдел и те преценяват дали да финансират чак на финално одобрение.
@@kolyodinev5277 Да, но пък преди Ковид периода нямаше такава популярност такъв тип строителство, затова и банките не предлагаха финансиране. Стига да има достатъчно голямо търсене на финансиране на такива жилища, банките ще структурират подобен продукт. Основен закон в икономиката - търсене и предлагане.
Отново много интересна дискусия. Въпросът за типа строителство на къща ме вълнува и бих бил щастлив да проведете същия разговор и с някой, който предпочите монолитното строителство, за да чуем и неговите аргументи. Успех, Лозане!
Благодаря ти за интереса и подкрепата! Радвам се, че темата за различните видове строителство предизвиква интерес и дискусии. Идеята за разговор с експерт, който предпочита монолитното строителство, е чудесна - ще се постарая да реализирам такъв епизод, за да чуем и тази гледна точка. Винаги е полезно да разгледаме различните възможности, преди да направим своя избор. Благодаря още веднъж за предложението! 😊
Туко що отказахте 90% от хората да строят или да се опитат да придобият жилище. Това 100-150% ръст на цените за две години. Да ми се говори ново строителство 300-400к евро за 120кв къща е смешно. В развитите икономики има и на половина нови къщи. Да малко по малки, но нови и пак с по 3 спални, а да не говорим в Америка там за тея пари има палати. Как си съсипваме бъдещето от алчност.
И затова хората продължават да живеят в панелки. Имаше някакъв прозорец, когато цените бяха що-годе нормални, но в момента парите от апартамента биха стигнали само за парцела и то не в зоната до 10км около София, а в зоната до 50км. и тук вече варианта за постоянно жилище извън София и работа в София отива на кино.
Чакай сега, сравняваш портокали с лимони. Има доста по-евтини имоти в Западна Европа, но къде са? Ако сравняваш къща в забутано немско село с топ квартал на столица, ами нормално да. А в САЩ, къщите са много много по-скъпи. В топ кварталите на големите градове са от 4-5 млн до към 100 млн долара.
@@koynov333 аз живея в чужбина до големи градове като София има по-евтини жилища. Стига само сте обяснявали, кое, къде, портокали, лимони. Това е реалността. Една къща около софия стана 1млн лв. Ако това е нормално за вас ОК. За мен не е.
Привет! От скоро и аз попаднах на Вашия канал, и много ми допадат темите, както и гостите - браво за което! :) Към този конкретен епизод имам въпрос - може ли да се сподели името на фирмата, която е построила въпросната къща, и как точно е станало одобряването на ипотечен кредит за нея от банката, тъй като все пак не е монолитно строителство, а се води сглобяема конструкция? Питам, защото аз също се интересувам от тази тема и разглеждам различни варианти, но след разговор с финансов консултант, разбрах, че за подобна конструкция ще получа 0% финансиране - финансират само и единствено монолитно строителство. Предполагам, че няма как да дадете подобна информация, но аз все пак да опитам :) Още по-добре би било и да направите втори епизод с този гост :) Поздрави!
За съжаление коментарът му не е могъл да се публикува понякога алгоритъмът на UA-cam премахва определени коментари без основателна причина. Остави ми неговия имейл на когото да пишете и да зададете въпросите си: vbsokolov@gmail.com
@@Stroitelstvoiremonti Много благодаря за отделеното време и отговорите! :) Пожелавам от сърце много успех на канала, продължавам да гледам всички Ваши епизоди с голям интерес!
Готина къща си е направил госта. Геологията със сондаж е важно нещо, но след като си купил имота е малко "след дъжд качулка" а да даваш 1500 лева за сондаж още на оглед също не е рпактично. Повече изолация с климатици за мен е по-практичното решение. Пода е важно да се изолира, но по-добрия вариант е да се сложи фибран (8-12 см) над подовата плоча и над него армирана замазка - намалява термомостовете и прави термичен резервоар в замазката. Сравнително пълен (идеен проект, 3Д и всички части) проект за къща е грубо около 50 лв/м2. Трябва да се има предвид обаче че с това не свършва "документалния бюджет" - има такси, документи, надзор, авторски надзор, лаборатории, трасиране, отразяване в кадатсрална карта.... Накрая цената си гони към 70-100 лв/м2.
Напълно съм съгласен с теб - финансовата подготовка е важна, но ключът към успеха е в предварителната подготовка и наличието на правилния експерт до нас. С подходящо планиране и консултации можем да предвидим и избегнем повечето проблеми, които могат да доведат до провал. Затова е важно да се доверим на опитни специалисти, които ще ни насочат правилно още от самото начало.
Какъв документ искат от сондажа? Фирмата, която бие сондата издава документ с параметри на получения кладенец? Въпросът ми е, при положение че имам нужното оборудване да си бия сам сонда, мога ли да го направя така и да ми я признаят, за да не плащам 10 бона за сонда?
Във Варна цените за проектирането са сходни, пълен технически проект за къща е около 6 000лв за къща до 150м2. При положение че цените за проектиране в София са същите или по ниски, няма голяма промяна в цената на проекта за последните 3 години.
Естествено е , че сглобяемите са по- високотехнологични от монолитните .2/3 от стр процеси са предв. направени в заводски условия Предимствата бяха чудесно коментирани в подкаста. Цената е нещо относително за всеки ... Има и още по- технологични , това са модулните . Кухнята идва дори с уредите , банята се монтира готова за ползване . Няма близък контакт омразните плочкаджиЙ, няма бояджия да ти влиза в къщата :-)
Радвам се, че си харесал подкаста и благодаря за подробния коментар! Наистина, сглобяемите къщи имат своите предимства, особено когато става въпрос за технологичност и ефективност. Вярно е, че модулните решения добавят още една стъпка към удобството - по-малко майстори, по-малко главоболия. Изглежда, че съм на път да спестя доста нерви, като избягвам контакта с "омразните плочкаджии" 😄. Радвам се, че дискусията в подкаста е била полезна и интересна за теб!
Не мога да се начудя от къде идва този термин "сглобяема къща" за дървените тип северноамерикански. Един панелен блок е по-сглобяем от такава дървена къща.
Терминът „сглобяема къща“ наистина има различни тълкувания, но по същество се отнася до къщи, които се изграждат на място от предварително изработени модули. Макар че панелните блокове могат да се разглеждат като вид сглобяема конструкция, сглобяемите къщи имат различни предимства и характеристики, особено когато се сравняват с традиционното строителство. Радвам се, че споделяте своето мнение, темата определено е интересна и предизвиква дискусии!
@@Stroitelstvoiremonti Прескачах по видеото и накрая дочух че конструкцията е "дървена" .Предимства цена,бързина на строеж. Стоманобетонни къщи на практика издържат и до 2.3 pga .
Интересува ме мнение ви за сглобяемите къщи но със стоманени греди. Те не са ли по добър вариант. По издръжливост по стабилни. Също колко и да е смешно ме интересува звукоизолацията в тези сглобяеми къщи. Живеят в жилищен блок ЕПК и звукоизолация е приемлива. Не чувам комшиите както и те мен. Също и звукът от съседните стай не е толкова силен.
Честито на собственика. Много че учудва откъде идва това название сглобяема къща. Пълна пародия. Това е основното строителство в Америка. Сглобяват се мебели.къщи не. Къщата на госта е малко грозничка според мен,но щом така си я решил да си я направи. Със здраве да си я ползва.
Да си в къща не е само предимства има и доста недостатъци, примерно отоплението зимата, поддръжката е нагоре, обикновено са доста забутани не е като да излезнеш и на 200 метра да имаш всичко наблизо.
Честно казано отоплението през зимата в тази къща ми е по-евтино от това в квартирата, в която живеехме преди това. Иначе сте напълно прав за това, че трябва да се планира пазаруването. В нашия случай най-близките магазини са на 3км.
@@vbsokolov Ние живеем в същия тип къща като вашата и отоплението е по-изгодно от това с топлофикация при двойна площ сега. Ползваме термопомпа и конвектори.
Сглобяемите къщи, изпълнени от дървена конструкция, имат няколко предимства пред конвенционалните къщи, изградени от бетон и тухли. Ето някои от тях: 1. **По-бързо изграждане**: Дървените сглобяеми къщи могат да бъдат построени значително по-бързо от традиционните къщи. Компонентите се произвеждат в контролирана среда и след това се доставят на място за монтаж. 2. **Енергийна ефективност**: Дървото има по-добри изолационни свойства в сравнение с бетона и тухлите. Това означава по-добра термична изолация и по-ниски разходи за отопление и охлаждане. 3. **Екологичност**: Дървото е възобновяем ресурс и има по-нисък въглероден отпечатък в сравнение с производството на бетон и тухли. При правилно управление на горите, дървесината може да бъде устойчив материал. 4. **Гъвкавост в дизайна**: Сглобяемите къщи позволяват голяма степен на персонализация и адаптивност в дизайна. Те могат да бъдат лесно модифицирани или разширени. 5. **Лекота**: Дървените конструкции са по-леки от бетонните, което може да намали нуждата от масивни основи и да улесни транспортирането и монтажа. 6. **По-ниски разходи**: В зависимост от конкретния дизайн и материали, сглобяемите дървени къщи могат да бъдат по-евтини за изграждане от традиционните бетонни и тухлени къщи. Въпреки тези предимства, дървените сглобяеми къщи имат и някои недостатъци, като например по-ниска огнеустойчивост и по-голяма уязвимост към влага и насекоми. Важно е тези фактори да бъдат внимателно обмислени при избора на строителна технология.
Не си струва сглобяема къща. Построих във Варна 480 квадрата РЗП. Къщата е на 4 етажа, полусутерен , 2 етажа, и подпокривно пространство. Сега цените:Парцел 800 квадрата купен за 29000 евро през 2021г. Изкоп и изхвърляне и довозване 8000 лева. Бетон 180 кубика на цена 176 лева. Кофраж 1200 квадрата на цена 38 лева на квадрат. Арматура 15000 кг на цена 2.6 лева с полагането. Хидроизолации и топлоизолации в основи 4000 лева. Зидария поротерм термо 33000 лева. Четирискатен покрив с керамиди Брамак 180 квадрата 40000 лева. Общо груб строеж 228000 лева за 500 квадрата РЗП.
Благодаря за подробната информация и опита, който споделяте! Винаги е ценно да чуем различни гледни точки и да сравним различните методи на строителство. Вашият анализ определено дава добра перспектива за традиционното строителство и разходите, свързани с него. Забелязвам, че цените, които посочвате, са от Варна за 2023 година и изглеждат значително по-ниски спрямо тези в София - почти на половина. Това подчертава колко различни могат да бъдат разходите в зависимост от локацията. Ще бъде интересно да разгледаме повече примери и да видим как те се сравняват с традиционните решения в различни ситуации.
Супер е подкаста, но не давайте такива квалификации за труда на хората, не е много професионално да кажеш “дизайнера само да надраска нещо там набързо и взима толкова”. Дизайнерите правят също електро,ВиК, разпределение(няколко типа) както и надзор. Иначе темата е супер, госта също :) ПС: надявам се да приемната градивната критика нямам за самоцел да ви злепоставям а напротив ако мога да помогна да стане продкаста ви по-добър. Има нужда от повече такива с по професионална насоченост и мнения на хора, като госта ви.
Благодаря за конструктивната критика и че сподели мнението си! Радвам се, че темата и гостът са ти харесали. Винаги съм отворен за градивни съвети и ще имам предвид коментара ти, за да продължавам да подобрявам съдържанието на подкаста. Целта ми е да предоставям възможно най-полезна и професионална информация за всички, които следят канала. Ще се постарая да включвам все повече мнения на експерти като госта ми, за да обхванем всички важни аспекти в сферата на строителството и дизайна.
Лесно е на приказки. Особено, когато ти са се получили нещата. Що не дадете и на такъв, на когото не са се получили нещата. Банката лесно ще ти даде пари за имот, но връщането е неизвестно бъдеще. "Аз ще работя", "няма да се разболявам", "ще търпя". Госта е стабилен и има, стандартният човек няма този гръб и възможностти, а и познати. Такива не се канят, няма и да се. Що не поканите ЧСИ да ви обеснява на проблеми със стройтелството и ремонтите. И такива не се канят, няма и да се. Не съм хейтър, просто забелязвам, че се дава само едната страна на палачинките и това е буквално зомбиращо. В бул маркет всички са "успели". Факт !
Благодаря за коментара! Лесно е на приказки, но наистина, когато се заемат с нещо толкова сериозно като строителство или покупка на имот, нещата не са толкова прости. Що се отнася до поканата на ЧСИ (Частен Съдебен Изпълнител) или други подобни гости - имам желание да поканя всякакви хора, за да обсъждаме различни теми, но все още сме на 20+ епизода. Времето е пред нас и съм сигурен, че ще има възможност да разгледаме всички важни и интересни въпроси.
Фасадата на дървена къща може да бъде решена в камък (всякакъв вид), клинкер, пълноразмерни тухли, мазилка или кавото и да е, което може да е фасада и на монолитна къща. Въпросът е в носещата част.
О, определено тухлата и камъкът са класика, особено когато става въпрос за здравина. Но само си представете: ядосвате се и юмрукът ви минава през фасадата на къщата - това би било доста зрелищно! 😄 В крайна сметка, всичко зависи от това какво търсим - устойчивост или модерни технологии. Какво мислите, бихте ли заменили тухлата с нещо по-съвременно?
Извинявай, че съм те накарал да загубиш час и половина от ценното си време. Явно трябва да се ориентирам към нещо по-забавно... като да чета такива коментари!
Е, Мариан, явно съм „въздух под налягане“, ама поне говоря за реални проекти и цени, които не са излезли от комиксите. В света, в който живея аз, 250-300 000 евро не са нищо, а нормален бюджет за къща с качествено изпълнение. Може би в твоя свят цените на материалите и труда са от 90-те години? Радвам се, че поне гостът ми ти е полезен - някой трябва да те върне в реалността!
Много хора са запленени от романтични идеи за живота в тишина и сред природа и забравят, че децата имат нужда от приятели, курсове по интереси и посещения на събития, които не се случват в селата около града. Докато навършат 18г ти и съпругата сте им "таксито". Затова не разбира еуфорията около къщите. А като се прибереш и хлябът е свършил, до града ли ще шофираш или просто си лягаш :) Не знам 😂
@@TakedaKatana Аз не разбирам другите, които купуват панелки в центъра на София и си мислят, че са хванали бога за брадата. Хората масово бягат извън мръсотията, малоумните съседи и шума.
Благодаря за "ценния" съвет. Явно си пропуснал, че това е диалог, а не монолог. Но ще се постарая да не подскачам толкова, че да не стресна гостите си! 😊
Радвам се, че подкастът ти харесва! Ще взема под внимание твоята обратна връзка, за да направя епизодите още по-интересни и стойностни за всички зрители.
След няколко подкаста забелязах, че често казвате "камерата на строителите", а е "камара на строителите". Приемете го като градивна критика, а не заяждане :)
Разбирам, че терминологията е важна, но нека не забравяме, че основната цел е да споделяме полезна информация, която да бъде разбираема за всички. Ако смятате, че мога да подобря нещо в начина, по който представям темите, съм отворен за конструктивни предложения.
Т'ва Българинът е голяма работа, един няма в което и да е видео да е платил пазарна цена, като нормален човек, за каквото и да било. Всичко му е 50% по- евтино, и парцела, и къщата, че и паркета и тоалетната хартия, бахти жалката история. Нашия, Господ е до него всеки път, кагато влезе в магазин, баси.
Не виждам нищо лошо в това човек да цени парите които изкарва и да иска да купи на адекватна цена, каквото и да било. Особено, като знаем, че в България всичко е надценено и то в пъти.
човека е строил преди няколко години. Цените си бяха такива! Отделно е нормално всеки дагледа да купи, когато най си заслужава. Не говоря за имота,а за материали и обзавеждне! На нас пред 2019та основен ремонт на тристаен ЕПК ни излезе 25 000лв с обзавеждането!
Т'ва българинът не си ли купи италиански плочки по 200 лв квадрата и банята му не струва ли 15 000 лв, е егати скъперника. Един път строи къща, трябва да е ларж. И накрая да си купи 10 годишно дизелово BMW, ауди или мерцедес на 120 хил км за под 10 000 лв. :D
Здравейте,примерът с мотора е неуместен и даже абсурден. Вие като си купувате мотор го правите, за да го ползвате ама като дойде време за обслужване, центровка и дори смяна на гуми се доверявате на професионалистите нали ?!?
Идеята е да проучим професионалистите предварително, както проучваме какъв мотор или кола да си купим. Някой хора се доверяват на сляпо и после си патят. Няколко епизода сме направили по тази тема.
Поредният подкаст, който започвам да гледам с ентусиазъм заради интересната тема и гост, но едва успявам да издържа до края на епизода, защото водещият не спира да прекъсва и да говори през госта...
Благодаря за обратната връзка, наистина я ценя. Разбирам, че понякога може да изглежда, че говоря повече, но целта ми винаги е била да поддържам интереса на зрителите и да извлека най-полезното от разговора. Има случаи, когато гостите се притесняват или се нуждаят от малко повече насока, за да се разприказват, а друг път преценявам, че дадена тема може да не е достатъчно интересна за зрителите и се опитвам да я направя по-ангажираща. Радвам се, че по-голямата част от коментарите са положителни, но също така съм отворен към конструктивната критика и винаги се старая да се подобрявам. В крайна сметка, вашето мнение е от значение за мен, защото искам подкастът да бъде възможно най-интересен и полезен за всички. Благодаря още веднъж и ще се радвам да чуя какво мислиш!
За да сме напълно обективни, това с нерегламентираните бунища е стара гербаджийска схема. Начинът, по който го каза беше все едно сегашното управление го покровителства, а схемата се разкри точно защото се смени управата и директора, на който са предложили подкуп подаде сигнал.
Не съм специалист, но и аз строя къща. Чисто информативно - мисля, че правилния термин е дистанционер (на английски spacer). Това, което ми беше интересно е дали пластмасовият е същият като TPS (Thermo Plastic, Термо Пластмаса) дистанционер? Нашият е TPS и консистенцията е като пластелин, което не ми е пластмасово.
Сравнението за отоплението с дървата беше меко казано смешно, надявам се не е сериозно. При поддръжка на 22 градуса цяла зима, железобетон с изолация няма да е по скъп за отопление от тази дървена къща. Все пак говорим за нови къщи, почти съм сигурен,че къщата на съседите му не е нова.
Благодаря за обратната връзка! Разбирам, че сравнението може да е предизвикало смях, но в контекста на дискусията се стремяхме да разгледаме различните гледни точки. Вярно е, че новите технологии и добрата изолация могат значително да намалят разходите за отопление, дори при масивни конструкции като железобетон. Радвам се, че коментарът ти отваря поле за допълнителен разговор - винаги е полезно да се чуят и други мнения!
Напълно разбирам гледната Ви точка! Технически всички конструкции са сглобяеми в един или друг смисъл - било то тухлени, панелни или дървени. Въпросът е какво влагаме в термина „сглобяема“ в контекста на модерното строителство. Сглобяемите къщи, за които говорим в този епизод, обикновено се отнасят до модулни конструкции, които се сглобяват на място от предварително изготвени елементи. Въпреки че и тухлите се „сглобяват“, в строителната индустрия терминът има по-конкретно значение, което се различава от традиционното монолитно строителство. Вашето мнение обаче е напълно валидно и отваря интересна дискусия!
Монолитното строителство определено има своите предимства, особено от гледна точка на ликвидност и традиционно възприемане. И аз съм свикнал с това мислене и разбирам защо хората го предпочитат. Но дали това означава, че всичко извън тези рамки е рисково? Сглобяемите къщи също предлагат стабилност и дълготрайност, и може би е време да разширим перспективите си и да разгледаме всички възможности.
Темата е много актуална, интересен подкаст и много полезен за хора който се двоумят между монолит и сглобяеми конструкция.
Супер подкаст! Спечелихте абонат. Имам обаче обратна връзка - при дълги видеа, особено при подкасти, е желателно да се слага timeline на различните теми. Тъй като ми предстои нещо подобно се върнах към видеото за референция (след като го бях изгледал) и трябваше да изгубя 10-15 мин да прецъкам няколко сегмента, докато намеря коментара на госта, който ме интересува.
Благодаря за обратната връзка!
Страхотен гост, супер спокоен човек! Дори не се интересувам пряко от този вид къщи, а изгледах целия епизод.
Благодаря за положителния коментар.
Благодаря на госта полезна информация даде🍀
Най-стойностният български подкаст! Успехи!
Благодаря. Стана ми благо на душата.
Браво на човека, слушах с интерес през цялото време!❤
Благодаря за хубавия коментар и подкрепата. Надявам се че се абонирахте за канала 🙂
С къща най-големият фактор е логистиката, особено с деца - мен и доста мои познати това ни отказа да се изнесем извън София. Ако разполагаш с времето си този проблем не е толкова определящ, но с някакво работно време става много трудно. Другият важен момент е поддръжаката на къщата като средства и време, които са много повече отколкото при апартамент. Иначе няма никакъв спор - къщата е незаменима.
Този е първият клип на канала който гледам, но с него ме спечелихте като абонат! Супер интересен контент, с много добра информация! Поздравления, продължавайте!
Благодаря за хубавите думи
Зависи от госта, а не от водещия@@Stroitelstvoiremonti
Пред строеж на сглобяема къща сме и информацията дойде точно на време за нас.
Сърдечно Благодаря ❤
@@eleonoradimitrova9991 Благодаря за положителния коментар.
Много интересен подкаст , поздрави и ще ви гледам за напред !
Благодаря за коментара и подкрепата 🙋
Топ тема бат Лозане.
Благодаря за коментара 🙋
С приятели не работя е много добра приказка. Браво !
Да
За първи път попадам на ваше видео. Супер сте, имате нов абонат!
Благодаря за подкрепата 🙋
Ако водех подобен подкаст, щях да питам гостите за имената на всяка една фирма, без значение добро или лошо е мнението на хората.
Защото е много ценна тази информация.
И после недоволните фирми да съдят Лозан ли???
@@П.Велев Не съм адвокат, но Лозан кани гости, които изразяват мнение. Не виждам за какво може да е виновен той?
Все едно по новините да кажа, че А1 са дебили и А1 да съдят БТВ. Не ми звучи логично.
@@П.Велев Благодаря! Всеки е специалист по подкастите. 😀
@@П.Велев Да съдят за какво ? Въпроса е какво и как казват. Да се споменава името им не е проблем. Да се плюе целенасочено по някое име е проблем. Ако се прави умно нищо лошо няма, най-много самия клип да стане в пъти по-ценен и полезен.
Здравейте, много интересен подкаст. Браво! Печелите нов абонат. В момента съм на частта с цените на проектите. Наскоро, края на 2023, ми проектираха двуетажна монолитна къща с басейн и с РЗП от 250 кв.м. в с. Марково пловдивско. За който не знае, с. Марково е в родопската яка и е на буквално 2-3 минути от Пловдив, едно от най-скъпите около Пловдив. Топ 2 заедно със с. Белащица. Тааа, излезна ми точно 11 000лв, което прави 44 на кв.м. Официално се водеше 30лв. на кв.м., но имаше неща, които не влизаха в цената
Здравейте и благодаря за коментара. Утре на гости ще ми бъде архитект с когото ще говорим за монолитните къщи. Епизода ще бъде излъчен след две седмици.
@@Stroitelstvoiremonti Супер, чакам с интерес. Водил съм си доста записки до момента на тази тема, които смятам да превърна в книга. От избирането на парцел, през документацията, строежа, до заветния акт 16 (само суха информация, без разтягане на локуми). Търсил съм такава подобна, но без успех. Ще ви пратя 1 копие, надявам се, да e някога преди края на 2026 :)
@@martyplovdiv Много бих се радвал и благодаря! Ще бъде страхотно да видя всичко това събрано в една книга. Успех с проекта и с нетърпение ще очаквам копието преди 2026!
Много интересен пореден епизод. Предстои ми подобен строеж и много бих искал да се споменават в тези епизоди и фирми - било то строителни, за прозорзи и т.н. и марки на продукти - прозорзи, мебели, изолация и т.н.
Интересен епизод ! Явно е доволен от фирмите, с които е работил - би било полезно да се споделят и имена.
Благодаря за коментара. Ще предам на Вадим
Много актуална тема!
Благодаря
Браво, много интересено видео!
С моята приятелка преди година и половина си купихме имот край София във вилна зона и разкарахме квартирата в София. Живеем на новото (за нас) място вече повече от година и се учим кое-как. Тепърва ни предстоят подобни приключения - сондаж (дълбок на 125м каза хидро инжинера), проект, бутане на къщата, строеж на нова, двора и т.н. :) За нас поне, определно е по-интересен и по-приятен живота "на село" (15мин от София) от този в града.
Мястото е с двуетажна къща - бетонна конструкция, плочи и тухлени стени, в съмнително техническо състояние но като цяло прилично състояние, свежнат първи етаж, колкото да се пренесем и да живеем там. Чудя се какъв вид услуга ни трябва, и от кого, да направи някой оценка на техническото състояние на имита, какво трябва да се ремонтира, как може да се подобри, и колко време и пари ще ни струва? На тази база ще можем да преценим дали си струва ремонт и подобрения или ще ние е по-бързо и изгодно да я бутнем и да си направим нова, лека дървена къша.
+1 едино харесване на видеот и ще следвам канала за нови интересни видеа. С поздрав, Мартин.
Благодаря ви за прекрасния коментар. Имаме два епизода записани с инженер Марин Гергов. Вижте за какво става въпрос много лесно може да намерите контакт с него през интернет.
Много интересно и полезно!
Благодаря
Успех!
Благодаря за подкрепата!
За мен беше много полезно да изгледам видеото.Научих много неща.
Благодаря за коментара. Радвам се че видеото е помогнало. Надявам се че сте се абонирали за канала за още подобни видеа и за подкрепа 🙂
Темата е актуална. И аз мисля в тази посока! Не знам дали тук е мястото, но понеже има много фирми за сглобеми къщи,а госта е доволен от изпълнителя, как мога да разбера името на конкретната фирма изпълнител. Благодаря. Имате още един абонат.
Благодаря за подкрепата, предпочитам на лично. Пишете ми във фейсбук
Пред такава дилема съм. Благодаря за темата!
Цената на проектиране варира според локацията, избраният екип, търсеното качество на изпълнение (на проекта и на строителството) и изискванията за проектни части. Според сградата и общината могат да се добавят допълнителни проектни части или да отпаднат.
Мога да ви кажа, че за къща от 100м2 тарифният калкулатор на Камара на архитектите в България предлага 29лв/м2 без ДДС за архитектура като за тази квадратура очаквайте поне още толкова за другите проектни части или около 60лв/м2 без ДДС. Всичко под това значи, че проектът ще бъде претупан без да му се отдели внимание от който и да е по веригата. Калкулацията за цена на квадратен метър може да се понижи при търсени по-големи квадратури заради икономия на част от труда, който е включен и в минималната цена (разпечатване, срещи с клиенти, минимално допълване на нови чертежи при по-голяма квадратура и т.н.)
Така посочената цена е за ниво Технически проект, което служи за получаване на разрешително на строеж и започване на строителния процес.
Има и работна фаза на проектиране, където се уточняват всички детайли по изпълнението на сградата. Там цената се покачва, за да се постигне точност на изпълнението и да се конкретизира как изпълнителят (дограмаджия, мазач, плочкаджия, монтажник и т.н.) трябва да изпълни дадения елемент. Когато имате детайли на изпълнението можете да претендирате за качеството на заплатената строителна услуга - благите приказки преди започване са сладки, докато не се появи проблем на обекта и се търси виновен.
Поздрави,
арх. Михаил Няголов
Колега , прочетохте ли глупостите които сте написал ? Вие ако чакате някой да ви плати по тарифата на КАБ , ще умрете гладен !
Направете подкаст на тема "къща с плосък покрив". Цени спрямо обикновените покириви, плюсове и минуси. Стават все по-актуални, а и са много красиви дизайнерски. Поздрави!
Правил съм десетина промишлени преди години, в България . Нямам добри спомени още от проектите им - до хидрото после ... . Много са проблемите с отводняването . Удачни са за страни с редки дъждове (ОАЕ ) Дори там при дъжд 2 пъти в годината следва тежък ремонт ...
@@emilkalinov Все повече виждам по морето ни, къщи с адски модерен дизайн и плоски покриви. Говорим за Бургас и надоло.
@@vladimirkostov8182 Явно сте прав , и където е по- мекият климат е удобно , и няма проблеми . Аз имам деформация и разсъждавам единствено като конструктор и изпълнител . , представям си 2 м сняг и проливни дъждове , чистене и поддръжка ...
Тази седмица записвам такъв епизод в който ще засегна темата!
Чудесен подкаст с много полезна информация - супер къщичка е станала, БРАВО!
...тъжото е че, "от сутрин до вечер трябва да си там" въпреки надзора, за всяко нещо трябва да проучиш и провериш (почти) да степен професионалист.
До колкото видях, собственика не прави ОГРОМЕН компромис с цената - и въпреки това е бил "майстор по всико"
Подяволите!, искам да съм професионалист в моята сфера, не искам да съм зидаромазач, кофражист, общински служител, ел. инжинер и дограма-джии и т.н.
Тъжно е да, но пък процеса е бърз и не отне прекалено много време. Така че бързо започнахме да се радваме на живота в къщата и забравихме за премеждията преди това 😊
Тъжно е , но не трагично, след като Соколов го е преживял , и с право не съжалява . За да проконтролирате собственият си обект при зидарийте е достатъчно да знаете какво е прав ъгъл , и да различавате стр. отвес от рибарска въдица. При контрол на кофраж трябва да знаете от коя страна на кофража се налива бетонЯ , и какво е вибратор . Ако не сте инженер е важно, да не заставате пръв под новият таван , а да изчакате някой друг :-) . Ако не знаете горните неща , вероятно сте професионалист в търсене вода на Марс , и рядко се допирате до Земните неща ? .
Хубав и полезен разговор,благодаря.
Благодаря за хубавия коментар!
Препоръки и за дограмата, щом е толкова добра.
Вадим ще пише когато му е удобно.
Дограмите са произведени с профилна
система " Kömmerling " и обков " Roto NX " с максимално натоварване от 130 кг. Висока степен на защита
от корозия с новото покритие - " Roto Sil Level 6 ". Базова степен на сигурност - / Секюрити заключване /,
с вградена микровентилация и осигурителка.
Стъклопакетите са Нискоемисийно " Ка " стъкло - 4 + Бяло - 4 + Четири сезона - 4 - / 32 мм / - Без газ
аргон
Много полезно видео как мога да се свържа с човека или просто някъде да споделите за фирмата която е направила къщата . Благодаря !!!
Благодаря! Пишете му на сайта :)
Водищия много прекъсва.
Поздрави от Лондон живи и здрави да сте Канала е супер , аз също събирам паунди за къща във Плевен или близост до него .
Благодаря! Успех с проекта!
@@Stroitelstvoiremonti Моля , Моля
Много хора не искат да живеят в къща и предпочитат да дадат 200 000 евро за панелка....Имам доста познати такива....Аз живота в къща не бих го заменил и за мезонет за милион....
Каква е тяхната логика?
Живота в къща е много по-добър. НО имаш двор - косене поне 5 пъти, протече ти покрив - пак си ти. Отоплението е по-скъпо. С една дума поддръжка. В блока плащаш такса и не мислиш от там нататък. Ако финансите не са проблем и за всичко можеш да платиш, тогава довод за апартамент пред къща нямам.
@@backstagent89 аз например нямам желание на този етап от живота си да живея в къща. Докато имаш малки, че и по-големи деца и активно работиш в офис, за мен къщата е бреме и разход на свободно време. Ако пребиваваш по цял ден в къщата, е друго. Предпочитам социалния контакт със съседите след работа, пред усамотения живот (важно е съседите да не са темерути).
@@backstagent89 Че щели да си прекарат живота в пътуване до центъра :D :D :D Вика 30мин. сутрин, 30 мин вече и то половината ти живот минавал в колата....заеби...
@@plamenkrastev2139 От една страна да, от друга не...Аз с 5 климатика отоплявам 200кв рзп и сметките ми в най-студените зими са до 250лв/месец общо с хладилници и т.н...Протече ти покрива си ти, ясно е..какво правим обаче ако съседа над теб те наводни...пак си си ти ако няма застраховка и не се води соц.беден....
Поздрави и успех на Вадим :)
Поздравих го 🙂
@@Stroitelstvoiremonti и на Вас разбира се!
Благодаря!
Много харесвам съдържание за къщи, техният строеж и поддръжка
Качеството на клипа е много добро, поздравления.
Благодаря!
Както си подкарал видовете строителството, ще ми е адски интересно за категорично мнение и детайли за варианта- стоманена конструкция и термопанел. Загатва се напоследък, но много яростно се заобикаля :)
Поздрави!
Лозане , ти говориш 80 процента от времето , има чувството че си каниш гостите да ти зададат тема за дискусия в която ти да покажеш колко си компетентен . Изслушвай си гостите за да им чуем какво имат да кажат . Забелязвам че и други хора ги дразни това , че изключително много прекъсваш гостите си .
Благодаря за експертния съвет, Vergil. Явно съм пропуснал да ти изпратя сценария предварително, за да го одобриш. Ще се постарая следващия път да дам малко повече шанс на гостите ми да блеснат, а аз ще си почивам с пуканки в ръка. 😏 Но не се притеснявай, ще продължа да уча и да се старая да не говоря чак толкова много... или поне ще се опитам
Да. Много досадно. Спирам да гледам под касти е които водещия говори върху гостите и прекъсва
@@MarinaMarinka-m7e В случаят водещият не е журналист , а професионален строител , и неговите коментари са стойностни колкото и на събеседника .Спирам да чета Вашите коментари ... Спрях .
Най-малкото е невъзпитано. На моменти дори повишихте тон, за да надприказвате госта си. Темата е изключително полезна и интересна, но на моменти говорехте един върху друг.
@@MayaPetkova Естествено, Мая, каналът се казва "Строителството и ремонти с Лозан Лозанов" - така че е напълно логично и аз да имам какво да кажа. Ще се постарая обаче да намирам по-добър баланс между моите коментари и тези на гостите, за да бъде интересно за всички. Благодаря за обратната връзка
Темата е интересна.За мен по добрия вариант за отопление е подово.
И по скъпият 🙂
Страхотна тема и гост. С много голям интерес следя всеки епизод.
Има ли някакъв вариант да се споделят/изпишат имената на фирмите изпълнители/надзор/доставчици, ще е от голяма помощ за аудиторията.
Благодаря и все така успешни епизоди.
Благодаря!
Благодаря, за положителния коментар. Надявам се, че Вадим ще ви отговори. Тагнал съм го на моя профил във фейсбук, може да му пишете : facebook.com/share/p/1m73cCs62pvmdxAx/
Привет, Лозан!
Вадим сподели ли фирмата изпълнител за къщата? Би ли я препоръчал?
Да, пиши ми във фейсбук
Всъщност има банки, които финансират сглобяеми къщи, но има доста особености. При някои банки, кредитите влизат в рисковия отдел и те преценяват дали да финансират чак на финално одобрение.
Благодаря за коментара
Точно това е сериозния проблем с финансирането на този тип къщи. Иначе минахме през 4 банки, докато намерим правилната за нашия проект.
ВЕЧЕ има, преди ковид нямаше такива продукти.
@@kolyodinev5277 Да, но пък преди Ковид периода нямаше такава популярност такъв тип строителство, затова и банките не предлагаха финансиране. Стига да има достатъчно голямо търсене на финансиране на такива жилища, банките ще структурират подобен продукт. Основен закон в икономиката - търсене и предлагане.
@@vbsokolov Споделете коя е правилната банка, ще е полезно за всички
Отново много интересна дискусия. Въпросът за типа строителство на къща ме вълнува и бих бил щастлив да проведете същия разговор и с някой, който предпочите монолитното строителство, за да чуем и неговите аргументи.
Успех, Лозане!
Благодаря ти за интереса и подкрепата! Радвам се, че темата за различните видове строителство предизвиква интерес и дискусии. Идеята за разговор с експерт, който предпочита монолитното строителство, е чудесна - ще се постарая да реализирам такъв епизод, за да чуем и тази гледна точка. Винаги е полезно да разгледаме различните възможности, преди да направим своя избор. Благодаря още веднъж за предложението! 😊
Туко що отказахте 90% от хората да строят или да се опитат да придобият жилище. Това 100-150% ръст на цените за две години. Да ми се говори ново строителство 300-400к евро за 120кв къща е смешно. В развитите икономики има и на половина нови къщи. Да малко по малки, но нови и пак с по 3 спални, а да не говорим в Америка там за тея пари има палати. Как си съсипваме бъдещето от алчност.
И затова хората продължават да живеят в панелки. Имаше някакъв прозорец, когато цените бяха що-годе нормални, но в момента парите от апартамента биха стигнали само за парцела и то не в зоната до 10км около София, а в зоната до 50км. и тук вече варианта за постоянно жилище извън София и работа в София отива на кино.
Е някои хора им е ок
@@MilaNikolov като цяло панелките не са зле. Само да се поддържат и да имаш добри съседи.
Чакай сега, сравняваш портокали с лимони. Има доста по-евтини имоти в Западна Европа, но къде са? Ако сравняваш къща в забутано немско село с топ квартал на столица, ами нормално да. А в САЩ, къщите са много много по-скъпи. В топ кварталите на големите градове са от 4-5 млн до към 100 млн долара.
@@koynov333 аз живея в чужбина до големи градове като София има по-евтини жилища. Стига само сте обяснявали, кое, къде, портокали, лимони. Това е реалността. Една къща около софия стана 1млн лв. Ако това е нормално за вас ОК. За мен не е.
Информацията е много актуална- не бихте ли могли да посочите фирмите, с които е работил господинът? Можете ли да посочите контакт с него?
Коя е фирмата, която е построила къщата на госта. Извинявям се, ако вече е споменато. Благодаря.
Привет! От скоро и аз попаднах на Вашия канал, и много ми допадат темите, както и гостите - браво за което! :)
Към този конкретен епизод имам въпрос - може ли да се сподели името на фирмата, която е построила въпросната къща, и как точно е станало одобряването на ипотечен кредит за нея от банката, тъй като все пак не е монолитно строителство, а се води сглобяема конструкция? Питам, защото аз също се интересувам от тази тема и разглеждам различни варианти, но след разговор с финансов консултант, разбрах, че за подобна конструкция ще получа 0% финансиране - финансират само и единствено монолитно строителство.
Предполагам, че няма как да дадете подобна информация, но аз все пак да опитам :)
Още по-добре би било и да направите втори епизод с този гост :)
Поздрави!
Благодаря за хубавите думи и подкрепата. Сега ще пиша на Вадим и ще го помоля да отговори на вашия коментар.
За съжаление коментарът му не е могъл да се публикува понякога алгоритъмът на UA-cam премахва определени коментари без основателна причина. Остави ми неговия имейл на когото да пишете и да зададете въпросите си: vbsokolov@gmail.com
@@Stroitelstvoiremonti Много благодаря за отделеното време и отговорите! :)
Пожелавам от сърце много успех на канала, продължавам да гледам всички Ваши епизоди с голям интерес!
@@LiliyaDianova ценим всеки коментар...
Супер видео ама щом е доволен от фирми, архитекти, надзор може и да спомене имена. Не е кой знае каква реклама.
Готина къща си е направил госта.
Геологията със сондаж е важно нещо, но след като си купил имота е малко "след дъжд качулка" а да даваш 1500 лева за сондаж още на оглед също не е рпактично.
Повече изолация с климатици за мен е по-практичното решение.
Пода е важно да се изолира, но по-добрия вариант е да се сложи фибран (8-12 см) над подовата плоча и над него армирана замазка - намалява термомостовете и прави термичен резервоар в замазката.
Сравнително пълен (идеен проект, 3Д и всички части) проект за къща е грубо около 50 лв/м2. Трябва да се има предвид обаче че с това не свършва "документалния бюджет" - има такси, документи, надзор, авторски надзор, лаборатории, трасиране, отразяване в кадатсрална карта.... Накрая цената си гони към 70-100 лв/м2.
Напълно съм съгласен с теб - финансовата подготовка е важна, но ключът към успеха е в предварителната подготовка и наличието на правилния експерт до нас. С подходящо планиране и консултации можем да предвидим и избегнем повечето проблеми, които могат да доведат до провал. Затова е важно да се доверим на опитни специалисти, които ще ни насочат правилно още от самото начало.
Коя е фирмата построила сглобяемата къща?
Пишете ми на лично във фейсбук
Може ли гостът да сподели контактите на професионалистите, които е ползвал?
Какъв документ искат от сондажа? Фирмата, която бие сондата издава документ с параметри на получения кладенец? Въпросът ми е, при положение че имам нужното оборудване да си бия сам сонда, мога ли да го направя така и да ми я признаят, за да не плащам 10 бона за сонда?
Във Варна цените за проектирането са сходни, пълен технически проект за къща е около 6 000лв за къща до 150м2. При положение че цените за проектиране в София са същите или по ниски, няма голяма промяна в цената на проекта за последните 3 години.
Благодаря за коментара!
Имам въпрос колко е гаранцията на такъв вид имат ?
Един въпрос: мога ли законно да живея в кирпичена плевня със статут на стопанска постройка
За живеене не се иска разрешение според мен, ако е ваше жилището. Дайте повече информация по въпроса?
Естествено е , че сглобяемите са по- високотехнологични от монолитните .2/3 от стр процеси са предв. направени в заводски условия Предимствата бяха чудесно коментирани в подкаста. Цената е нещо относително за всеки ... Има и още по- технологични , това са модулните . Кухнята идва дори с уредите , банята се монтира готова за ползване . Няма близък контакт омразните плочкаджиЙ, няма бояджия да ти влиза в къщата :-)
Радвам се, че си харесал подкаста и благодаря за подробния коментар! Наистина, сглобяемите къщи имат своите предимства, особено когато става въпрос за технологичност и ефективност. Вярно е, че модулните решения добавят още една стъпка към удобството - по-малко майстори, по-малко главоболия. Изглежда, че съм на път да спестя доста нерви, като избягвам контакта с "омразните плочкаджии" 😄. Радвам се, че дискусията в подкаста е била полезна и интересна за теб!
Можели тук да напишете сайта на госта.Благодаря и хубав ден!🍀
izlizam.bg/
@@Stroitelstvoiremonti Благодаря🍀
Не мога да се начудя от къде идва този термин "сглобяема къща" за дървените тип северноамерикански. Един панелен блок е по-сглобяем от такава дървена къща.
Терминът „сглобяема къща“ наистина има различни тълкувания, но по същество се отнася до къщи, които се изграждат на място от предварително изработени модули. Макар че панелните блокове могат да се разглеждат като вид сглобяема конструкция, сглобяемите къщи имат различни предимства и характеристики, особено когато се сравняват с традиционното строителство. Радвам се, че споделяте своето мнение, темата определено е интересна и предизвиква дискусии!
@@Stroitelstvoiremonti Прескачах по видеото и накрая дочух че конструкцията е "дървена" .Предимства цена,бързина на строеж. Стоманобетонни къщи на практика издържат и до 2.3 pga .
Интересно ми е колко би излязла към момента една такава къща без обзавеждането.
В следващия епизод имам гост архитект ще го питам!
@@Stroitelstvoiremonti Супер си бат Лозане.
Каквато можем да си позволим!
Аз имам и двата имота и къща в топ центъра и във вилната зона. Накратко казано , до последен лев инвестирайте в центъра.Останалото е ала бала
Благодаря за коментара. Обясни какви са твоите мотиви?
Интересува ме мнение ви за сглобяемите къщи но със стоманени греди. Те не са ли по добър вариант. По издръжливост по стабилни. Също колко и да е смешно ме интересува звукоизолацията в тези сглобяеми къщи. Живеят в жилищен блок ЕПК и звукоизолация е приемлива. Не чувам комшиите както и те мен. Също и звукът от съседните стай не е толкова силен.
Честито на собственика.
Много че учудва откъде идва това название сглобяема къща. Пълна пародия. Това е основното строителство в Америка. Сглобяват се мебели.къщи не.
Къщата на госта е малко грозничка според мен,но щом така си я решил да си я направи. Със здраве да си я ползва.
Благодаря!
Да си в къща не е само предимства има и доста недостатъци, примерно отоплението зимата, поддръжката е нагоре, обикновено са доста забутани не е като да излезнеш и на 200 метра да имаш всичко наблизо.
Да имам цял епизод по темата.
Ето го : ua-cam.com/video/Ptic6bYZpw0/v-deo.htmlsi=gTvCY8YczQnCtaBV
Честно казано отоплението през зимата в тази къща ми е по-евтино от това в квартирата, в която живеехме преди това. Иначе сте напълно прав за това, че трябва да се планира пазаруването. В нашия случай най-близките магазини са на 3км.
@@vbsokolov Ние живеем в същия тип къща като вашата и отоплението е по-изгодно от това с топлофикация при двойна площ сега. Ползваме термопомпа и конвектори.
Засегнахте ли плюсовете и минусите на дървената къща vs монолит? Уж слушах целия разговор, но това ми се губи.
Сглобяемите къщи, изпълнени от дървена конструкция, имат няколко предимства пред конвенционалните къщи, изградени от бетон и тухли. Ето някои от тях:
1. **По-бързо изграждане**: Дървените сглобяеми къщи могат да бъдат построени значително по-бързо от традиционните къщи. Компонентите се произвеждат в контролирана среда и след това се доставят на място за монтаж.
2. **Енергийна ефективност**: Дървото има по-добри изолационни свойства в сравнение с бетона и тухлите. Това означава по-добра термична изолация и по-ниски разходи за отопление и охлаждане.
3. **Екологичност**: Дървото е възобновяем ресурс и има по-нисък въглероден отпечатък в сравнение с производството на бетон и тухли. При правилно управление на горите, дървесината може да бъде устойчив материал.
4. **Гъвкавост в дизайна**: Сглобяемите къщи позволяват голяма степен на персонализация и адаптивност в дизайна. Те могат да бъдат лесно модифицирани или разширени.
5. **Лекота**: Дървените конструкции са по-леки от бетонните, което може да намали нуждата от масивни основи и да улесни транспортирането и монтажа.
6. **По-ниски разходи**: В зависимост от конкретния дизайн и материали, сглобяемите дървени къщи могат да бъдат по-евтини за изграждане от традиционните бетонни и тухлени къщи.
Въпреки тези предимства, дървените сглобяеми къщи имат и някои недостатъци, като например по-ниска огнеустойчивост и по-голяма уязвимост към влага и насекоми. Важно е тези фактори да бъдат внимателно обмислени при избора на строителна технология.
Изключително дразнещо е да се прекъсват събеседниците и да се говори в един глас - и за тях, но най-вече за аудиторията.
И аз щях да коментирам това , много се дразня и аз .
само не бъркайте лъчистото отопление с духалките...едно е да се затопли конструкцията на колибата, друго е самия въздух...
Не си струва сглобяема къща.
Построих във Варна 480 квадрата РЗП.
Къщата е на 4 етажа, полусутерен , 2 етажа, и подпокривно пространство.
Сега цените:Парцел 800 квадрата купен за 29000 евро през 2021г.
Изкоп и изхвърляне и довозване 8000 лева.
Бетон 180 кубика на цена 176 лева.
Кофраж 1200 квадрата на цена 38 лева на квадрат.
Арматура 15000 кг на цена 2.6 лева с полагането.
Хидроизолации и топлоизолации в основи 4000 лева.
Зидария поротерм термо 33000 лева.
Четирискатен покрив с керамиди Брамак 180 квадрата 40000 лева.
Общо груб строеж 228000 лева за 500 квадрата РЗП.
Цена на проектиране със всички 27 лева на квадратен метър. Цените са за 2023 година.
Благодаря за подробната информация и опита, който споделяте! Винаги е ценно да чуем различни гледни точки и да сравним различните методи на строителство. Вашият анализ определено дава добра перспектива за традиционното строителство и разходите, свързани с него. Забелязвам, че цените, които посочвате, са от Варна за 2023 година и изглеждат значително по-ниски спрямо тези в София - почти на половина. Това подчертава колко различни могат да бъдат разходите в зависимост от локацията. Ще бъде интересно да разгледаме повече примери и да видим как те се сравняват с традиционните решения в различни ситуации.
Строежа е бил 2021г или сега?
@@cvetozarkalchev35242023 започнах, сега довършват покрива, и зидарията.
Фирмата е Калида Билд.
2023 и 2024
Radvam se che si mahnal introto s Ехото :D
да, и ние направихме това още преди 20 години
Браво
Супер е подкаста, но не давайте такива квалификации за труда на хората, не е много професионално да кажеш “дизайнера само да надраска нещо там набързо и взима толкова”. Дизайнерите правят също електро,ВиК, разпределение(няколко типа) както и надзор. Иначе темата е супер, госта също :)
ПС: надявам се да приемната градивната критика нямам за самоцел да ви злепоставям а напротив ако мога да помогна да стане продкаста ви по-добър. Има нужда от повече такива с по професионална насоченост и мнения на хора, като госта ви.
Благодаря за конструктивната критика и че сподели мнението си! Радвам се, че темата и гостът са ти харесали. Винаги съм отворен за градивни съвети и ще имам предвид коментара ти, за да продължавам да подобрявам съдържанието на подкаста. Целта ми е да предоставям възможно най-полезна и професионална информация за всички, които следят канала. Ще се постарая да включвам все повече мнения на експерти като госта ми, за да обхванем всички важни аспекти в сферата на строителството и дизайна.
@@Stroitelstvoiremonti и аз ви благодаря за желанието имате още един събскрайбър в моите очи! Пожелавам много успех :)
Монолитна къща
Да
2020 за 200к може би е било ОК, но сега такива цени трудно.
Цените за проектиране на различните места са различни,но между 50 и 60лв на кв.
Благодаря за коментара!
Лесно е на приказки. Особено, когато ти са се получили нещата. Що не дадете и на такъв, на когото не са се получили нещата. Банката лесно ще ти даде пари за имот, но връщането е неизвестно бъдеще. "Аз ще работя", "няма да се разболявам", "ще търпя". Госта е стабилен и има, стандартният човек няма този гръб и възможностти, а и познати. Такива не се канят, няма и да се. Що не поканите ЧСИ да ви обеснява на проблеми със стройтелството и ремонтите. И такива не се канят, няма и да се. Не съм хейтър, просто забелязвам, че се дава само едната страна на палачинките и това е буквално зомбиращо. В бул маркет всички са "успели". Факт !
Благодаря за коментара! Лесно е на приказки, но наистина, когато се заемат с нещо толкова сериозно като строителство или покупка на имот, нещата не са толкова прости. Що се отнася до поканата на ЧСИ (Частен Съдебен Изпълнител) или други подобни гости - имам желание да поканя всякакви хора, за да обсъждаме различни теми, но все още сме на 20+ епизода. Времето е пред нас и съм сигурен, че ще има възможност да разгледаме всички важни и интересни въпроси.
Коя в фирмата
Показахте ли къщата
Да :)
За мен къщата е винаги тухла и камък, от времето на римляните. Немога да си представя да се ядосам и да ми мине юмрука през фасадата
Фасадата на дървена къща може да бъде решена в камък (всякакъв вид), клинкер, пълноразмерни тухли, мазилка или кавото и да е, което може да е фасада и на монолитна къща. Въпросът е в носещата част.
О, определено тухлата и камъкът са класика, особено когато става въпрос за здравина. Но само си представете: ядосвате се и юмрукът ви минава през фасадата на къщата - това би било доста зрелищно! 😄 В крайна сметка, всичко зависи от това какво търсим - устойчивост или модерни технологии. Какво мислите, бихте ли заменили тухлата с нещо по-съвременно?
😂 Пари, любов и болест не могат да се скрият ! Хората с пари си личат .
В момента има 3 банки, които финансират сглобяеми къщи. 33:45
Благодаря за коментара. На какъв процент?
Кои са те и на колко % финансират ?
Кажете кои са или е тайна?
Сподели кои са банките
Час и половина загубено време,водещия да си намери друга работа!
Извинявай, че съм те накарал да загубиш час и половина от ценното си време. Явно трябва да се ориентирам към нещо по-забавно... като да чета такива коментари!
Няма нищо.
Много полезен гост. Водещия е въздух под налягане. Отблъскващ малко. Хилядите евро ги няма за нищо. 250 - 300 000 евро за него са нищо. Смешник.
Е, Мариан, явно съм „въздух под налягане“, ама поне говоря за реални проекти и цени, които не са излезли от комиксите. В света, в който живея аз, 250-300 000 евро не са нищо, а нормален бюджет за къща с качествено изпълнение. Може би в твоя свят цените на материалите и труда са от 90-те години? Радвам се, че поне гостът ми ти е полезен - някой трябва да те върне в реалността!
Да живееш във Панелка е Модерно Гето 😬
А УЧИЛИЩЕ ЗА ДЕЦАТА
Училища има в Бистрица, Панчарево, с кола се стига за 5-10 мин
Много хора са запленени от романтични идеи за живота в тишина и сред природа и забравят, че децата имат нужда от приятели, курсове по интереси и посещения на събития, които не се случват в селата около града. Докато навършат 18г ти и съпругата сте им "таксито". Затова не разбира еуфорията около къщите. А като се прибереш и хлябът е свършил, до града ли ще шофираш или просто си лягаш :) Не знам 😂
@@TakedaKatana Аз не разбирам другите, които купуват панелки в центъра на София и си мислят, че са хванали бога за брадата. Хората масово бягат извън мръсотията, малоумните съседи и шума.
Моля Ви спри на прекъсваш събеседника си. Подскачаш като теленце пред крава. Не може да си искаже мъсълта....
Благодаря за "ценния" съвет. Явно си пропуснал, че това е диалог, а не монолог. Но ще се постарая да не подскачам толкова, че да не стресна гостите си! 😊
@@Stroitelstvoiremonti нямах намерение да ви засягам, много е интересен подкаста. Ако не беше такъв нямаше да се меся.
Радвам се, че подкастът ти харесва! Ще взема под внимание твоята обратна връзка, за да направя епизодите още по-интересни и стойностни за всички зрители.
В България няма средна класа. Ако има то тя е евентуално само София, но София не е България.
Най добре е бетонна къща тези сглобяемите са странна работа, имаше една приказка на времето за трите прасенца и вълкът
Дано няма мечки 👀
В Бистрица ли?
@@Stroitelstvoiremonti да, защото звучи като район до гора и планина Човека каза - лисици, сърни и т.н.
@@BRAIN__PAINмечки няма, засега 😊
Той, Вадим е стар планинар и не го е страх от мечки 😀
Бая дере този строител... 1000 лв на квадрат преди няколко години , после 1800....
Вдигнаха се цените след ковид и така си и останаха...
След няколко подкаста забелязах, че често казвате "камерата на строителите", а е "камара на строителите". Приемете го като градивна критика, а не заяждане :)
Благодаря. Знам, че го казвам, знам, че не е правилно, знам как е правилно, но го казвам 😀. Истината е, че имам дислексия.
Стройтелен надзор
Благодаря
Водещия да се научи на правилна термонология не е допустимо да използва израз като акт 16 и т.н говори като лайк иначе да темата е актуална
Разбирам, че терминологията е важна, но нека не забравяме, че основната цел е да споделяме полезна информация, която да бъде разбираема за всички. Ако смятате, че мога да подобря нещо в начина, по който представям темите, съм отворен за конструктивни предложения.
Т'ва Българинът е голяма работа, един няма в което и да е видео да е платил пазарна цена, като нормален човек, за каквото и да било. Всичко му е 50% по- евтино, и парцела, и къщата, че и паркета и тоалетната хартия, бахти жалката история. Нашия, Господ е до него всеки път, кагато влезе в магазин, баси.
Ахахахахах
Такса смет в Германия е годишна и е в зависимост от нуждите на домакинството малък варел, голям варел или контейнер, - и..
Не виждам нищо лошо в това човек да цени парите които изкарва и да иска да купи на адекватна цена, каквото и да било. Особено, като знаем, че в България всичко е надценено и то в пъти.
човека е строил преди няколко години. Цените си бяха такива! Отделно е нормално всеки дагледа да купи, когато най си заслужава. Не говоря за имота,а за материали и обзавеждне! На нас пред 2019та основен ремонт на тристаен ЕПК ни излезе 25 000лв с обзавеждането!
Т'ва българинът не си ли купи италиански плочки по 200 лв квадрата и банята му не струва ли 15 000 лв, е егати скъперника. Един път строи къща, трябва да е ларж. И накрая да си купи 10 годишно дизелово BMW, ауди или мерцедес на 120 хил км за под 10 000 лв. :D
Здравейте,примерът с мотора е неуместен и даже абсурден. Вие като си купувате мотор го правите, за да го ползвате ама като дойде време за обслужване, центровка и дори смяна на гуми се доверявате на професионалистите нали ?!?
Идеята е да проучим професионалистите предварително, както проучваме какъв мотор или кола да си купим. Някой хора се доверяват на сляпо и после си патят. Няколко епизода сме направили по тази тема.
Благодаря за отговора !Лошото на пазара че мнозинството предпочита да си пати 😂
Поредният подкаст, който започвам да гледам с ентусиазъм заради интересната тема и гост, но едва успявам да издържа до края на епизода, защото водещият не спира да прекъсва и да говори през госта...
Благодаря за обратната връзка, наистина я ценя. Разбирам, че понякога може да изглежда, че говоря повече, но целта ми винаги е била да поддържам интереса на зрителите и да извлека най-полезното от разговора. Има случаи, когато гостите се притесняват или се нуждаят от малко повече насока, за да се разприказват, а друг път преценявам, че дадена тема може да не е достатъчно интересна за зрителите и се опитвам да я направя по-ангажираща. Радвам се, че по-голямата част от коментарите са положителни, но също така съм отворен към конструктивната критика и винаги се старая да се подобрявам. В крайна сметка, вашето мнение е от значение за мен, защото искам подкастът да бъде възможно най-интересен и полезен за всички. Благодаря още веднъж и ще се радвам да чуя какво мислиш!
За да сме напълно обективни, това с нерегламентираните бунища е стара гербаджийска схема.
Начинът, по който го каза беше все едно сегашното управление го покровителства, а схемата се разкри точно защото се смени управата и директора, на който са предложили подкуп подаде сигнал.
Естествено, че благодарение на Терзиев се разкри!
@@Stroitelstvoiremonti 🤣🤣🤣
Троен стъклопакет с пластмасов разделител
Да
Не съм специалист, но и аз строя къща.
Чисто информативно - мисля, че правилния термин е дистанционер (на английски spacer).
Това, което ми беше интересно е дали пластмасовият е същият като TPS (Thermo Plastic, Термо Пластмаса) дистанционер?
Нашият е TPS и консистенцията е като пластелин, което не ми е пластмасово.
Сравнението за отоплението с дървата беше меко казано смешно, надявам се не е сериозно.
При поддръжка на 22 градуса цяла зима, железобетон с изолация няма да е по скъп за отопление от тази дървена къща.
Все пак говорим за нови къщи, почти съм сигурен,че къщата на съседите му не е нова.
Благодаря за обратната връзка! Разбирам, че сравнението може да е предизвикало смях, но в контекста на дискусията се стремяхме да разгледаме различните гледни точки. Вярно е, че новите технологии и добрата изолация могат значително да намалят разходите за отопление, дори при масивни конструкции като железобетон. Радвам се, че коментарът ти отваря поле за допълнителен разговор - винаги е полезно да се чуят и други мнения!
Щом и вие наричате дървените къщи сглобяеми... Панелките също са сглобяеми, тухлените също ги сглобяват.
Напълно разбирам гледната Ви точка! Технически всички конструкции са сглобяеми в един или друг смисъл - било то тухлени, панелни или дървени. Въпросът е какво влагаме в термина „сглобяема“ в контекста на модерното строителство. Сглобяемите къщи, за които говорим в този епизод, обикновено се отнасят до модулни конструкции, които се сглобяват на място от предварително изготвени елементи. Въпреки че и тухлите се „сглобяват“, в строителната индустрия терминът има по-конкретно значение, което се различава от традиционното монолитно строителство. Вашето мнение обаче е напълно валидно и отваря интересна дискусия!
@@Stroitelstvoiremonti сглобяемо е нещо, което може да се разглоби. Надуваемо е нещо което може да се спуши.
Няма как да сравняваш Америка с България ! Трябва да си много заблуден .
Монолитна само и единствено, това е което банките финансират, ввичко друго са просто авантюри.
Монолитното строителство определено има своите предимства, особено от гледна точка на ликвидност и традиционно възприемане. И аз съм свикнал с това мислене и разбирам защо хората го предпочитат. Но дали това означава, че всичко извън тези рамки е рисково? Сглобяемите къщи също предлагат стабилност и дълготрайност, и може би е време да разширим перспективите си и да разгледаме всички възможности.