OGRZEWANIE ŚCIENNE na MATACH KAPILARNYCH - WARTO ? // część 1/2 //

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 1 жов 2024
  • Czy ogrzewanie ścienne to same problemy i straty energii czy może wręcz przeciwnie ?
    Pokazuje wady i zalety a także różne technologie które można zastosować, jako alternatywę dla ogrzewania podłogowego "podłogówki".
    U siebie zrobiłem ogrzewanie ścienne "ścianówkę" na matach kapilarnych.
    Maty kapilarne mogą być przyszłością - szczególnie w połączeniu z pompa ciepła, ale także biorac pod uwagę obecne restrykcje - ograniczenia temperatury ogrzewania w domach pod kara grzywny lub.... TRZECH LAT WIĘZIENIA W SZWAJCARII !
    -to jest dopiero absurd - w takich czasach przyszło nam żyć - tak zarządzają naszym majątkiem i naszym interesem pseudopolitycy....

КОМЕНТАРІ • 355

  • @MajsterPiotr
    @MajsterPiotr 2 роки тому +9

    z tym przemyśleniem wszystkiego, hmm no wiesz. Zapytaj się ludzi co budowali dom, i twierdzili że mieli wszystko przemyślane. Ale jakby drugi stawiali to zrobili by inaczej :)

    • @myszorek1212
      @myszorek1212 2 роки тому +2

      dokładnie, przede mną 3 dom i dalej mam w głowie setki poprawek po drugim a na pewno idealnie się nie skończy przy trzecim :)

  • @BudujemyNASZAZYL
    @BudujemyNASZAZYL 2 роки тому +11

    Postawisz jakiekolwiek meble przy ścianach i bedziesz grzał wnętrze szafy... Wstawiasz meble do pokoi i musisz się 100 razy zastanowić czy warto czy nie. Przy podłogówce w związku z tym masz większą powierzchnię efektywną, bo meble stawiasz w większości przy ścianach a podłoga w zdecydowanej większości jest odsłonięta.
    Słabe to i potwornie drogie... moim zdaniem. W ubiegłym roku zadałem pytanie dystrybutorowi to za maty na mój projekt policzył 80tys netto...
    Ale trzymam kciuki i oglądam dalej :)

    • @MyNigellus
      @MyNigellus 2 роки тому

      A co to lata 70'te , że zastawiasz ściany meblościanką a telewizor masz we wnęce? Ile też masz tych mebli, w salonie pod tv szafeczkę i w korytarzu na książki. Wszystko. Moim zdaniem to nie duża wada, a neutralność na krążenie jak najbardziej, może coś w tym być. Jeżeli cena taka jak mówisz, to fakt. A w jakiej firmie się dowiadywałeś?

  • @ITTom
    @ITTom 2 роки тому +33

    „będę wiercił gdzie tej maty nie ma”
    Moim skromnym zdaniem to mrzonka. Aspekt zdrowotny opracowany perfekcyjnie, natomiast aspekt funkcjonalny całkowicie leży. Rozumiem twoją koncepcję natomiast jak dla mnie jest to przerost treści nad formą (tak specjalnie odwrotnie napisałem)
    Osobiście uważam, że na dzień dzisiejszy nadal idealnym kompromisem użytkowo zdrowotnym pozostaje podłogówka.

    • @kamil411x
      @kamil411x 2 роки тому +9

      Coś w tym jest, ani nie postawisz mebli przy takiej ścianie, ani wiercić nie będziesz czyli... w sumie najlepiej byłoby wyspy porobić :D
      Jeżeli już coś to trzeba byłoby dokładnie wszystko zaplanować na samym początku i nigdy nie zmieniać nic, a i tak lepiej byłoby zastosować hybrydę i tylko w miejscach gdzie wiesz, że ściana będzie pusta to tam dać te maty.
      Paprania i kombinowania w tym jest nie ma co i nic dziwnego, że tak mało popularne to jest.
      A zdrowie... cóż... idealna temperatura nie gwarantuje żadnego zdrowia bo ludzie żyjący na Syberii czy to w Afryce mają także choroby więc i tak źle i tak nie dobrze.

    • @miloszenko
      @miloszenko 2 роки тому +4

      @@kamil411x problem w tym, że każda sciana w domu jest czymś obstawiona, jak nie szafa to łóżko albo biurko, niestety słabe to rozwiązanie przy uniwersalności podłogówki.

  • @oskarbratkowski1882
    @oskarbratkowski1882 2 роки тому +15

    Zastanawiałem się o co chodzi z tymi tynkarzami, że nie chcą roboty u Ciebie. Zapomniałem o matach kapilarnych -boją się, że uszkodzą, najprawdopodobniej nigdy nie kładli tynków na takim wynalazku. Mocno Ci kibicuję, bo sam też się buduję, a Twój kanał w wielu sprawach już mi pomógł, zwłaszcza że jesteś co najmniej jeden krok przede mną i mogę posiłkować się Twoimi filmikami. Dzięki!
    Co do samych mat, to zgadzam się z komentarzami, że powodują za duży spadek funkcjonalności ścian i podłogówka wydaje się być złotym środkiem.
    Pozdrawiam

    • @Raf1037
      @Raf1037 2 роки тому +5

      jak by dawal tylko jeden rodzaj tynkow to problemu by nie bylo a ze daje troche glinianych i troche cemetowych bo gliniane za drogie to ma problem nikt niechce sie narobic i niezarobic i tez uwazam ze jak dla domu jednorodzinego i to jeszcze o nie duzym metrazu to pologowka najlepsza chocby ze wzgledow praktycznych no i cena 4 razy taniej

    • @LubiePiwoWButelce
      @LubiePiwoWButelce 2 роки тому +2

      Po co tak kombinować. Ocieplić dobrze z zewnątrz dać kaloryfery podłogowa w łazience salonie aneksie i nic więcej nie trzeba. Domy budowane teraz nie wymagają takich dziwnych rzeczy.

    • @krismis2755
      @krismis2755 2 роки тому

      Dupa z podłogówka.Maty kapilarne wscianach to pomyłka.Kladzie sie je w suficie lub na podlodze.Uszkodzenie maty podczas montazu latwe do zlikwidowania mialem taka sytuacje.Kafelkarz mi jedna przecia lapiesz dwa konce zgrzewasz zapalniczka dplaszczasz w tym podgrzanym miejscu szczypcami i hula dalej.

    • @Raf1037
      @Raf1037 2 роки тому +2

      @@LubiePiwoWButelce tym bardziej ze to jest dom o niewielkiej powierzchni iak by byl jakis duzy no to mozna sie bawic a na tym niepotrzebne wydawanie kasy i opoznianie prac budowlanych

    • @LubiePiwoWButelce
      @LubiePiwoWButelce 2 роки тому

      @@Raf1037 poprieram

  • @peidbfs5061
    @peidbfs5061 2 роки тому +12

    W Polsce nie stosuje się ogrzewania ściennego prawdopodobnie z najprostszego powodu. Niewielkie powierzchnię pokoi są całe zastawione meblami.
    Jeśli w łazience będziesz miał okładziny ścienne - płytki to oporność cieplna nie będzie zbyt duża i nagrzanie łazienki będzie utrudnione ?
    Każdy z pokoi będzie wyposażony w termostat do regulacji temperatury ?

    • @krismis2755
      @krismis2755 2 роки тому

      Ten system montuje sie w suficie i grzeje 100% wydajnoscia.Tyle w temacie maja ogrzewac z gory jak słońce.

    • @arturl6057
      @arturl6057 2 роки тому +2

      @@krismis2755 Ciepło zgodnie z fizyką idzie w górę.Maty na suficie fajnie dogrzewają strop i w jakiejś części są ogrzewaniem podłogowym wyższej kondygnacji. System amerykański (kilkanaście milionów domów) oparty na klimatyzatorach ma kratki doprowadzające powietrze(zimne/ciepłe) w podłodze a odprowadzające pod sufitem.Kierując się podstawową znajomością zasad fizyki większość inwestorów stosuje kaloryfery montowane najczęściej nisko,albo ogrzewanie podłogowe.

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  2 роки тому

      nie - tylko jedno sterowanie na caly dom

    • @endy1988
      @endy1988 2 роки тому +1

      @@krismis2755 widać nie rozumiesz na jakiej zasadzie grzeje słońce

    • @hiacyntklocyn6133
      @hiacyntklocyn6133 2 роки тому +1

      @@krismis2755 kolego słońce grzeje dość skomplikowanym promieniowaniem. Do tego potrzebne są tysiące stopni. A jak masz 35 stopni to będziesz miał ciepły sufit i reumatyzm w kolanach

  • @karolp
    @karolp 2 роки тому +4

    Jpdl, ekspert mówi o "kaloryferach" i powiela słynny mit o złym wpływie podłogówki na krążenie ... 🙈🙈

  • @domatorzy
    @domatorzy 2 роки тому +6

    Nawiązując do tego, że mało jest materiałów o instalacjach ściennych to na kanale LC Latos 🏗️ robią sporo instalacji grzewczych / chłodzących na ścianie. Ostatnio też u Luksia Elektryka⚡ pojawił się film z inwestycji na której było ogrzewanie lub chłodzenie ścienne 🌡️❄️ Pozdrawiamy 😊

  • @kopiszka
    @kopiszka 2 роки тому +7

    Pół roku temu robiłem wycenę. Kilka razy drożej od podłogówki.

    • @wisniapl9230
      @wisniapl9230 8 місяців тому

      No to jest minus. Użytkowanie jest tańsze bo możesz kilka stopni zejść z temp wody ale montaż na ten moment za drogi.

  • @leszekbrzostowski38
    @leszekbrzostowski38 2 роки тому +6

    Koniecznie trzeba zrobić zdjęcia ścian dopóki nie zatynkowane i wrzucić do archiwum. Osobiście uważam kapilary za średnio bezpieczne, bo odłożą się w cieniutkich rurkach sole wapnia i po ptokach. Wtedy trzeba płukać chemią i nie wiadomo jak to zadziała. Rurki są z tworzywa sztucznego czyli koniecznie trzeba ustalić z jakiego i czy nie koliduje z preprartami chemicznymi do płukania. Ostatnio czyściłem podłogówkę po 20 latach użytkowania i było dużo bałaganu. Nie ma materiałów wiecznych, a procesów utleniania się nie powstrzyma. Opowaistki o trwałości plastiku 400 lat można między bajki włożyć 20 letnie pcv kruszy się i rozdrabnia. Na tym etapie budowy dla bezpieczeństwa rozłożyłbym rurki w podłodze do ogrzewania grzejnikowego z wyprowadzeniem do kotłowni. Koszt minimalny a zawsze będzie alternatywa, jak coś pójdzie nie tak. Chociaż teoretycznie można wykorzystać rurki od kapilar do podlączenia grzejników.

    • @Lukersxx
      @Lukersxx 2 роки тому

      ok, w takim razie co łatwiej/taniej będzie wymienić maty kapilarne na ścianach czy ogrzewanie podłogowe?

    • @leszekbrzostowski38
      @leszekbrzostowski38 2 роки тому +2

      @@Lukersxx Odpowiedź jest nieoczywista. Podłogówka dobrze zrobiona nie ma prawa się zakamienić przy średnicy wewnętrznej ok. 1 cm, i przekładce antydyfuzyjnej; kapilary mają średnice wewnętrzne 0,2 - 0,3 cm prawdopodobnie bez przekładki. Podłogówkę reperujesz punktowo tam, gdzie widać wyciek, przy kapilarach wyciek może być rozproszony na całą ścianę. Tyle teorii. Praktyka za 50 lat.

    • @wisniapl9230
      @wisniapl9230 8 місяців тому

      Jak masz nabita podłogowke woda z odwróconej osmozy to umrzesz zanim zacznie być to problemem.

  • @FullThrottle2
    @FullThrottle2 2 роки тому +8

    Jednak zostanę fanem ogrzewania podłogowego. Uważam, że w łazience zdecydowanie większy komfort jest gdy ciepła jest podłoga, poza tym szybcjiej wysycha. Przy ogrzewaniu ściennym stosowanie płytek mija się z celem bo podłoga taka będzie zwyczajnie zimna. Przy ogrzewaniu podłogowym w zimę płytki nie są zimne podłoga natomiast w lato dają przyjemny chłód. Ktoś powie po co płytki jak mam ogrzewanie ścienne mogę sobie zrobić piękną podłogę drewnianą, oczywiście pod warunkiem, że nie masz dzieci albo zwierząt inaczej taka podłoga będzie zmasakrowana. Obrazek i szafka to nie jedyne rzeczy które będziesz chciał powiesić na ścianie ale do tego dojdziesz za kilka lat I jestem przekonany, że nie będziesz miał zielonego pojęcia czy w tym miejscu jest już mata czy nie bo będziesz wieszał np. głośniki a rozstaw kołków będzie wypadał na pograniczu. Dołóż do tego jeszcze elektrykę i będziesz miał szczęście jak nic nie przewiercisz.

    • @przemysawj6499
      @przemysawj6499 2 роки тому +1

      100% racji.

    • @ggnagognagoma2462
      @ggnagognagoma2462 2 роки тому

      A kto każe ograniczać się do sosny , sa takie gdzie i dzieci i pazury nie są problememA nawet i termososna ma lepsze parametry

    • @FullThrottle2
      @FullThrottle2 2 роки тому

      @@ggnagognagoma2462 podaj o jakim gatunku piszesz bo nic poza hebanem nie przychodzi mi do głowy. Moi rodzice mają prawe cały dom w klepce dębowej i ta podłoga nie jest niezniszczalna. Była już kilkukrotnie cyklinowana. U siebie w sypialniach mam Barlinek guick step dąb za chorą kasę. To jest drewno na jakimś ceramicznym podkładzie i w pokoju u dzieci też jest oczywiście już porysowane. Wcześniej była też jakaś podłoga bardzo wysoko w skali twartości z kilkukrotną warstwą lakieru utwardzanego światłem i efekt był ten sam. Ta sama sytuacja dotyczy egzotyków typu bambus, jatoba itp gdzie widziałem takich podłóg masę zajechanych bo ludzie uwierzyli, że są niezniszczalne. Wystarczy ziarenko piasku pod cięższym przedmiotem który się przesunie, dziecko, które ciśnie metalowy samochodzik w powietrze o Paniach, które nie zdejmują szpilek bo muszą wyglądać nie wspominając.

    • @ggnagognagoma2462
      @ggnagognagoma2462 2 роки тому

      @@FullThrottle2 ee podejście jak w muzeum . To przy wejściach komory dekontaminacyjno-higieniczne zabuduj. U mnie jak małe dzieci czy psy były to na podłogach dywany, wykładziny były. A klepka dębowa w salonie, już lakieru nie pomnę . Z tym że fachowiec trzy razy kładł lakier i grubo było. Ale i efekt lustra był i jest dalej.

    • @FullThrottle2
      @FullThrottle2 2 роки тому

      @@ggnagognagoma2462 właśnie nie jak do muzeum tylko czysto praktyczne. Dół poza sypialniami jest w gresie na wysoki połysk. Robociki odkurzający i mocujący doskonale to ogarniają, podłogi są pancerne. Większość mebli półek podwieszona kanapa na nóżkach. Jest czysto i niewymagająco. Wykładziny i dywany to siedliska brudu i roztoczy.

  • @krazzypopcorn6287
    @krazzypopcorn6287 2 роки тому +3

    Na kanale ua-cam.com/users/LCLATOS jest sporo realizacji w których stosują ogrzewanie ścienne. Rzuć okiem, będziesz miał kolejne porównanie.

  • @pawewitkowski2993
    @pawewitkowski2993 2 роки тому +20

    Kanał ogólnie warty obserwowania, ale czegoś takiego bym nie założył u siebie.

  • @mariuszelloxpx
    @mariuszelloxpx 2 роки тому +69

    Cieplutka podłoga w ziemie to wspaniała sprawa. Nigdy bym nie założył czegoś takiego w domu, już wolał bym przewymiarować grzejnik, przynajmniej bez stresu można by było wiercić w ścianie.

    • @marcinkruk9808
      @marcinkruk9808 2 роки тому +12

      Wszystko na ten temat.Krótko i tyle 👍

    • @tomaszrembicki9152
      @tomaszrembicki9152 2 роки тому +9

      Jeśli czujesz, że podłoga jest ciepła to znaczy, że masz dom niedostatecznie zaizolowany. W domach z ociepleniem wg aktualnych przepisów budowlanych jeśli podłoga będzie w odczuciu ciepła temperatura w pomieszczeniach dojdzie zapewne do 28-30 stopni a to już nie jest komfortowe nie mówiąc już o kosztach ogrzewania.

    • @marcinp.9634
      @marcinp.9634 2 роки тому +2

      @@tomaszrembicki9152 w porównaniu do lodowatej to nawet 20-stopniowa będzie ciepła co nie :)

    • @krismis2755
      @krismis2755 2 роки тому +2

      Pierdu pierdu.Maty nie trzeba wscianach montowac a np. W suficie.Wychodzivtaniej niz podłogówka tradycyjna.

    • @marcinkruk9808
      @marcinkruk9808 2 роки тому +8

      @@krismis2755
      A ciepło ma tendencję do zapierdalania gdzie do dołu czy do góry?

  • @n0x537
    @n0x537 2 роки тому +4

    Fajne materialy wrzucales do tej pory, ale ten pomysl niestety uwazam za slaby. Juz pomijajac te wiercenie (co jest i tak moim zdaniem wada dyskwalifikujaca) to problemy beda rowniez z zapychaniem instalacji. Zwykla podlogowka potrafi sie zapchac po kilku latach i wymaga czyszczenia droga chemia. Te maty kapilarne sa raczej nie do wyczyszczenia po tym jak syf sie zbierze.

    • @agro_pojezierze9324
      @agro_pojezierze9324 2 роки тому +1

      Ja tu widzę dużo chwalenia co wybral inwestor... najpierw keramzyt, teraz to... a "to" czy jest złotym środkiem? Czym naj ? Mając takie maty już bym wolał grzejniki, bufor i piec na drewno... z tą podłogówka tym bardziej że śmiech odnośnie ciepłych stóp... znam wielu, wielu ludzi którzy mają podłogówkę, pompę ciepła i nie chorują i nie mają ciepłych stop a reszty ciala zimnej🤣- opinia ta krążyła dawno dawno temu jak pierwsze podłogówki się pojawiały 20 lat temu? I ludzie popełniali błędy np gdzie puszczali zasilanie a rur nie oslonili a kafle aż parzyły... aktualnie gdzie mieszkam właściciel o góry zrobił grzejniki a na dole podłogówkę, efekt jest taki że o góry nie da rady funkcjonować normalnie a na dole jest odpowiednio. Dodam że budynek ma słaba izolacje plus podpiwniczenie które też nie jest dobrze zaizolowane

  • @Towerek
    @Towerek 2 роки тому +3

    Rurki pex na sciane do ogrzewania ściennego mają sens wtedy kiedy robisz tynki gliniane. Jak buduje dom w technologi Strawbale i tego tynku wewnątrz mam ok. 5cm wiec w niczym mi to nie przeszkadzało. Akumulacja ciepła w glinie jest taka, ze nie musze sie rozpisywać. Pozdrawiam ogrzewających się na ścianie :D

  • @grzegorzolesiak4621
    @grzegorzolesiak4621 2 роки тому +6

    Hej. Ja też będę robił maty kapilarne u siebie. U mnie w projekcie jest zagospodarowanie matami sufitów - w ten sposób niwelujemy problem nie umeblowanych ścian. Robisz świetne materiały. Plusem mat jest to ze możesz tam wtłoczyć zimna wodę w lato i masz efekt chłodu katedry - nie potrzeba klimatyzacji.

    • @sruturutusrututu3923
      @sruturutusrututu3923 2 роки тому

      Zastanów się czy oprócz ogrzewania ściennego nie zrobić sobie również ogrzewania podłogowego (zwiększysz dzięki temu powierzchnię grzewczą co spowoduje możliwość pracy całego systemu na niższych temperaturach). Osobiście u siebie mam ogrzewanie ścienne z systemu 3Thermo oraz podłogówkę z czujnikami temperatury podłogi i powietrza wewnątrz. Czujnik podłogowy pozwala u mnie na zadanie listwie sterującej max i min temperatury podłogi niezależnie od temperatury w pokoju. Takie ogrzewanie przepracowało u mnie już jeden sezon grzewczy i jak na razie jestem z tego zadowolony.

    • @abaco.zakadstolarski.lejak4114
      @abaco.zakadstolarski.lejak4114 Рік тому

      @@sruturutusrututu3923 ktoś się po prostu sprzedał

  • @newton85
    @newton85 2 роки тому +3

    Podczas budowy wszystkiego nie zaplanujesz, dużo można oceniać po pierwszych miesiącach mieszkania, cos przesunąć, coś dodać, tylko wtedy zawsze masz problem, remont takiego domu chyba też tragedia, ilość połączeń cienkich rureczek mnie przeraża i nie przekonuje, podłogówka chociaż ma swoje wady to jedna mniej skomplikowana a im coś prostsze to wg mnie lepsze, powodzonka

  • @stencilm
    @stencilm 2 роки тому +1

    Ten sam dramat co przy grzejnikach. Ciepłe powietrze a zimno w nogi. 0 komfortu. Tylko połączenie obu rozwiązań daje komfort.

  • @arturm6852
    @arturm6852 2 роки тому +8

    Wszystko pięknie ładnie tylko w całym domu trzeba wygospodarować kilka ścian na których nic nie będzie i niczym ich nie zasłonimy (np. meblami) ;-)

    • @EmPtY414
      @EmPtY414 2 роки тому +1

      i juz można powiedziec nic w przyszłości nie postawimy niestety

  • @grzegorzkopycinski1377
    @grzegorzkopycinski1377 2 роки тому +3

    Mówi Pan o zalecie mat kapilarnych w postaci niskiego parametru zasilania, po czym pokazuje Pan podłogowe ogrzewanie w kuchni, które wymaga wyższej temperatury zasilania. Oznacza to, ze mimo wszystko będzie Pan musiał grzać wodę / glikol do temperatury wymaganej przez ogrzewanie podłogowe.

    • @MrRatpaw
      @MrRatpaw 2 роки тому +1

      Zgadza się. Nie ma nic gorszego niż mieszanie rodzajów instalacji.

  • @senseiekk
    @senseiekk 2 роки тому +5

    Czekałem na ten materiał... Mógłbyś powiedzieć coś na temat ceny wykonania takiego ogrzewania?
    Jakie są to koszty? Jak taka instalacja jest wyceniana? Od metra grzewczego?

    • @krismis2755
      @krismis2755 2 роки тому

      Cena wychodzi w sumie taniej niz zwykła podlogowka.Maty zamawia sie na konkretne wymiaru dlugosc i szerokosc.Kupujesz zgrzewarke do rurek pex i laczysz nie ma wiekszej filozofi.Proste jak budowa cepa

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  2 роки тому

      cena samych mat 120, + rozdzielacze i rury PP, reszta zalezy od typu instalacji i instalatora

  • @staszekbrajan4637
    @staszekbrajan4637 2 роки тому +1

    Zero.wieszania :) obraz na 3m :) polka na 3M ... Telewizor na 3M

  • @92kretmg
    @92kretmg 2 роки тому +1

    Bzdury z tymi cieplejszymi stopami niż reszta. Co mają powiedzieć osoby co śpią w skarpetach grubości zwiniętego dywanu.

  • @mariuszwasilewski1980
    @mariuszwasilewski1980 2 роки тому +6

    Imho, przesada z tymi matami, zbyt wiele rzeczy może pójść nie tak, zbyt wiele zachodu, kosztów, kompromisów odnośnie chociażby aranżacji pomieszczeń itp. To wszystko jest przekombinowane. Wolę proste, tańsze, mniej skomplikowane rozwiązania. U siebie zrobię pewnie zwykle grzejniki, najtańsza opcja a jak coś pójdzie nie tak, jakiś wyciek czy cokolwiek to łatwo zlokalizować usterkę, za 20 lat wymienię za śmieszne pieniądze i będzie dalej śmigało. Jak dom dobrze zaizolowany to wystarczy, opał drewno ze swojego lasu i wywalone na rachunki i temperatury, nie będę się bawił w szukanie 2 stopni mniej na zasilaniu żeby oszczędzić parę stówek na rok. Niebać system.

    • @danutachorobik11
      @danutachorobik11 Рік тому

      tez tak uwazam, mam ogrzewanie kominkowe i sprawdza mi sie od wielu lat a drzewa mam pod dostatkiem , I co rok przybywa mi swieze z wycinki nie martwic sie o opal , a dom dobrze ocieplony .

  • @kankel7420
    @kankel7420 Рік тому +1

    Jeśli chodzi o dobrze zrobioną podłogówkę w ocieplonym budynku, gdzie wystarczy 22-30 st. na wejściu do układu grzewczego, podłoga jest co najwyżej 1-2 stopnia cieplejsza niż temperatura powietrza przez krótki czas, a potem i tak się wyrównuje.
    Przy podłodze o temp. od 20 do 25st odczuwalna temperatura jest taka, jakby nie było ogrzewania podłogowego w ogóle!
    Wg mnie dla nowego domu ścienne, czy podłogowe nie ma znaczenia -> dla zdrowia trzeba brać inne parametry, np: cenę...

  • @Adam481-f5y
    @Adam481-f5y 2 роки тому +9

    1. Niby ogrzewanie niską temp. czynnika pozwoli zwiększyć efektywność, z drugiej strony wzrost temp. ścian zewnętrznych zwiększa deltę (wnętrze/zewnętrze) i po oszczędnościach.
    2. Znaczna liczba mebli zlokalizowanych jest przy ścianach, szafy, łóżka, biurka. Czyli wybieramy pomiędzy dowolnością aranżacji wnętrza, a efektywnością ogrzewania.
    3. Jakakolwiek nieszczelność, uszkodzenie takich mat i bardzo łatwo możemy zalać instalację elektryczną. Rurki są zlokalizowane blisko pkt. elektryki.
    4. Brak możliwości tworzenia dużych przeszkleń w przypadku, gdy ogrzewamy wyłącznie matami (kolejne ograniczenia aranżacji).
    5. BARDZO wysokie koszty inwestycji.
    6. Jest to nowa technologia i nie znamy potencjalnych problemów z nią związanych. Wiele osób pisze o problemach z odpowietrzeniem. Rurki o tym przekroju mogą się również zapchać (odkładający się kamień, nawarstwiające się osady).
    Oglądam wszystkie Twoje filmy, ale absolutnie nie rozumiem huraoptymizmu związanego z matami. Nie szufladkujmy rodaków jako jakichś zacofańców tylko dlatego, że ich zdaniem coś nie jest dobrym rozwiązaniem i nie chcą tego kupować :)

    • @LuKi-qq6jd
      @LuKi-qq6jd 2 роки тому

      Kolejny minus który można by dodać, gdyby chcieć wiercić w ścianie można uszkodzić instalacje.

    • @przemysawj6499
      @przemysawj6499 2 роки тому +1

      Najbardziej martwi ogrzewanie ścian zewnętrznych i zwiększenie delty. Bzdurny przykład z poprzedniego filmiku o matach, gdzie była mowa o beczce i dolewaniu wody pokazuje tylko brak zrozumienia podstawowej fizyki. Reszta problemów to tylko kropka na i. Praktycznie nie występują przy podłogówce, a komfort ciepłej podłogi jest nie oceniony. Argumenty o kurzu w dobie automatycznych odkurzaczy trzeba pominąć milczeniem, żeby nie wyśmiać głoszących takie teorie.

    • @Adam481-f5y
      @Adam481-f5y 2 роки тому +2

      @@przemysawj6499 ​ Racja. Ja zastosowanie dla ogrzewania ściennego widzę wyłącznie w przypadku, gdy powierzchnia podłogi nie pozwala nam pokryć zapotrzebowania energetycznego np. w niektórych łazienkach.
      Oczywiście podłogówka też, powiększa deltę dla tej przegrody, ale po drugiej stornie mamy grunt, którego temp. jest stosunkowo wyższa, dużo stabilniejsza i brak tam przepływów powietrza.
      Zamiast w maty, lepiej władować większe pieniądze w ocieplenie, mniejsze zapotrzebowanie energetyczne pozwoli na prace z niższą temperaturą czynnika.
      Ciekaw jestem czy autor odniesie się w jakiś sposób do przedstawionych argumentów. Osobiście bardzo szanuje jego pracę i czas poświęcony na stworzenie tego typu materiałów. Porostu ten film wdaje się trochę stronniczy.

  • @marcinzydorek148
    @marcinzydorek148 2 роки тому +17

    Kiedy zacząłem oglądać Pana filmy, byłem w w trakcie remontu starego klocka i w kropce, bo chciałem założyć maty elektryczne na suficie, jednak polecono mi policzyć sobie koszty takiego ogrzewania na podstawie rachunków za gaz i się przeraziłem, szybko decyzja i padło na pompę ciepła, jednak wszystkie projekty przewidywały ogrzewanie płaszczyznowe a na zrywanie posadzek nie było już budżetu. Postanowiłem zaryzykować i skorzystać z Pana pomysłu z matami kapilarnymi w suficie i w suchej zabudowie. Dziś jestem już po pierwszej zimie i po pierwszym lecie i zarówno ja jaki i moja żona jesteśmy zachwyceni. Bardzo Panu dziękujemy.

    • @marcinzydorek148
      @marcinzydorek148 2 роки тому

      @@zjow4755 Jak już pisałem dom to "Klocek" klocki zawsze są piętrowe i z płaskim dachem. Tak tylko sufit.

    • @Lazar15
      @Lazar15 2 роки тому +2

      @@marcinzydorek148 Mówi się raczej "Kostka" a nie klocek ;) to bardzo ciekawe i gratuluje odwagi i sukcesu w postaci zadowolenia:)
      A czym zostały przykryte maty kapilarne na suficie? gładzią? karton/gipsem?
      Można prosić o więcej informacji z grzania w zimie? Jak to wyszło kosztowo przy pompie ciepła i czy w ogóle była to droga inwestycja w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań?
      Pozdrawiam

    • @marcinzydorek148
      @marcinzydorek148 2 роки тому +1

      @@Lazar15 Oj tam Ty mówisz skrótem a ja pełną nazwę… 😜 Maty przykryłem karton/gipsem. Koszt położenia samych mat jest niestety wyższy, bo instalator kasuje tyle co za zwykłą podłogówkę a maty są droższe niż przewody ( ok 180 zł/m). Dla nas inwestycja kalkulowała się dlatego że i tak planowaliśmy montować klimatyzację, a maty kapilarne z pompą ograły nam i grzanie i chłodzenie. Rachunek w stosunku do tradycyjnych grzejników i kotła gazowego liczony w kW jest 3 razy mniejszy, gdzie kocioł gazowy nie chłodził i domu też jeszcze nie ociepliłem. Koszt całej instalacji wyszedł drożej o jakieś 20 tyś w stosunku kotła gazowego i podłogówki przy nie licząc kosztów zrywania i lania posadzki. Klimatyzację wyceniono nam na 28 tyś więc wybór wydawał się oczywisty.

    • @zwykly6455
      @zwykly6455 2 роки тому

      Czy to będzie przeszkadzało żeby zamontować rekuperację?

    • @marcinzydorek148
      @marcinzydorek148 2 роки тому

      @@zwykly6455 mi nie przeszkadzało

  • @maro15551
    @maro15551 2 роки тому +3

    Wszystko ok, tylko te rurki są bardzo cienkie, po paru latach jakieś tam osady na pewno je trochę przytkają. Ciekawe jaka będzie sprawność takiego ogrzewania. Na ogrzewaniu podłogowym jeszcze nigdy nie miałem 30 stopni, w największe mrozy max 28-29 stopni i temperatura w domu 22-23 stopnie, jak dom źle ocieplony to na podłogę trzeba dawać wyższą temperaturę i w takim wypadku mogą się zacząć u niektórych ludzi problemy zdrowotne.

    • @wisniapl9230
      @wisniapl9230 8 місяців тому

      Problemy zdrowotne to jakis śmieszny mit. Ciało ma 36,6 stopnia także dopóki nie pchasz 40 stopni na podłoge to nic nikomu nie będzie. Podziwiam, że tak niska temp masz na podłodze. Ja mam bardzo dobrze ocieplony, nowoczesny dom z rekuperacja i w mrozy -15 idzie 33 stopnie w cyklach ok 3 godziny grzania, 3 nie. W domu do prawda mam 24 stopnie. Pewnie dałoby się niżej gdyby grzać ciagiem bez przerwy ale przy -15 moja pompa ciepła nie da rady pracować cały czas.

  • @qnapalert590
    @qnapalert590 Рік тому +2

    Moim skromnym zdaniem przerost formy nad treścią, ludzie budują domy wydająć miliony kierując się komfortem na koniec w tych cudownych domach tylko śpią. Pozdrawiam autora bo w/g mnie wykonuje świeną pracę uświadamiając.

  • @gregk.822
    @gregk.822 Рік тому +1

    Te maty to według mnie przerost formy, nad treścią. Totalnie nie widzę sensu ich montowania i wolałbym podłogowke.

  • @ukaszprzybysz5519
    @ukaszprzybysz5519 2 роки тому +2

    Maty kapilarne - tak , tak tak i jeszcze raz tak tylko nie w tej cenie w której są obecnie na rynku. Koszt inwestycyjny jest zbyt duży w porównaniu do zwykłej podłogówki - rozwiązanie to mimo iż świetne będzie że względu na cenę niestety niszowe w Pl.

  • @dominikpakosz
    @dominikpakosz 2 роки тому +4

    Gratuluję i podziwiam :) Pomysł bardzo dobry, tez rozważam na kilku ścianach maty kapilarne :)

  • @vaakdemandante8772
    @vaakdemandante8772 2 роки тому +4

    Generalnie grzejniki w ścianach, jakie by one nie były, przede wszystkim grzeją ściany, a nie powietrze - ściana zamiast być wtedy izolatorem, to staje się promiennikiem ciepła. Pół biedy jeżeli są to ściany wewnętrzne, ale żeby robić ogrzewanie ścian zewnętrznych? Niby jest ocieplenie po drugiej stronie, ale i tak, wydaje się to marnowaniem energii.
    Zwykłe grzejniki podnoszą temperaturę powietrza bezpośrednio, ogrzewanie podłogowe, abstrahując od ew. kwestii zdrowotnych też w dużym stopniu podgrzewa powietrze, a nie podłogę wgłąb, bo po pierwsze posiada izolację cieplną od spodu, czego nie ma w ścianach, a po drugie występuje konwekcja i ciepłe powietrze bardzo szybko zastępowane jest zimnym - przy ścianach wpływ konwekcji jest ograniczony, bo powierzchnia styku zimnego powietrza ze ścianą jest mała.
    Żeby była jasność - nie mam żadnej praktycznej wiedzy z zakresu ogrzewania mieszkania różnymi metodami. Możliwe zatem, że się mylę, ale tak na pierwszy rzut oka nie spodziewałbym się wysokiej wydajności ogrzewania ściennego w porównaniu do innych metod.

    • @radosawdabrowski5568
      @radosawdabrowski5568 2 роки тому

      Ogrzewam powietrze, a ono ściany i ta energia spiernicza. Polecam nieocieplony domek drewniany i nagrzać do 30 stopni w środku. Tak do 30 bo zanim ściany się ogrzeją to nawet przy 28 jest zimno. Ale potem ściany się ciepłe robią i te 28 jest koszmarem, zmniejszasz ogrzewanie, ściany się oziębia i zimno. Histerezy nie ustawisz prawidłowo, i huśtawka temperaturą. 2 eksperyment to w takim domku ustawić galerie przy ścianie zewnętrznej, a potem przy wewnętrznych. Założę się że po tygodniu grzania środka ustawisz ja przy ścianie zewnętrznej.

    • @krzysztofskrzypek877
      @krzysztofskrzypek877 2 роки тому

      Oczywiście święta racja i podstawowa logika.

  • @RafalWylegala
    @RafalWylegala Рік тому +1

    Rok temu zacząłem oglądać ten kanał, początkowo wydawał mi się bardzo frapujący… Jednak w maju rozpocząłem swoją budowę w technologii Steico.
    Za tydzień się przeprowadzam… i
    Od dwóch miesięcy grzeje dom podłogówką, do tego dla przyjemności i oszczędności mam kozę Jotul F602 Eco. Właściwości cieplne domu są fajowskie., ok 28 KW/ m2 /rok, na razie wszystko sprawdza się nawet lepiej niż w projekcie.
    Krótko mówiąc z czasem okazało że porady wybitnych teoretyków z internetu są interesujące… dopóki nie dojdzie do własnej budowy.
    Tutaj widzę reklamę ogrzewania i gołe ściany, ja za chwilkę będę mieszkał we własnym domu.

  • @abaco.zakadstolarski.lejak4114
    @abaco.zakadstolarski.lejak4114 2 роки тому +19

    Ceniłem Pana za poprzednie filmy , obejrzałem ten i postanowiłem zareagować na wiele przekłamań jakie tu są. Grzejemy podłogę i ona grzeje od razu powietrze które jest nad nią ,co innego ogrzewając ścianę ,od razu dużo tego ciepła idzie na zewnątrz. Temperatura grzejnika 60 stopni to chyba w budynkach z lat 50. Ja mam budynek z lat 90 i przy mrozie minus 20 stopni temperatura grzejnika nie dochodzi do 50, w części budynku mam też podłogówkę wodną i tam temperatura czynnika nie przekracza 28 stopni. I według mnie najważniejszy argument przeciwko ogrzewaniu kapitalnemu jest taki, że to są ściany w których się wierci wiele otworów. W podłodze praktycznie w ogóle się nie wierci, nawet mocując listwę do drzwi przesuwnych w szafach osadza się ją na taśmie dwustronnej .Wiem to ponieważ jestem solarzem, nie podejmowałbym się wiercenia otworów w ścianie z takim ogrzewaniem." Trzeba wiedzieć gdzie wiercić" proszę nie być śmiesznym. albo" żeby zimne powietrze przy wejściu do domu nie wychładzało ściany do łazienki" pytanie: jakim cudem powietrze dostające się przy otwarciu na kilkanaście sekund drzwi miałoby wystudzić ścianę która waży co najmniej 200 może 500 kg? przecież to jest śmieszne.
    W łazience lub innym pomieszczeniu gdzie chcemy mieć wyższą temperaturę wystarczy zagęścić że tak powiem podłogówkę.
    W kuchni i tak będzie podłogówka ,czyli co będą dwa różne parametry temperatury dla ścian i dla podłogi? Zapisywanie sobie ile od zera jest do góry maty i ile od boku ściany jest do maty, potem trzeba jeszcze uwzględnić tynk który nie jest zbyt przewidywalny, życzę powodzenia stolarzowi który to będzie robił, A co jak będzie szafka trzydziestka i wyjdzie centralnie w osi maty?Rosyjska ruletka?
    Jak pan sobie wyobraża naprawę przez zgrzanie kapilary w której jest ciśnienie wody? Pomijam już zalanie jakiegoś tam pomieszczenia i ściany w sensie farby. Nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie Jaka musi być wydajność pompy która to wszystko przepchnie?
    To na razie byłoby tyle odnośnie tej części

    • @interjinx
      @interjinx Рік тому +4

      dokładnie tak jak napisałeś. Rozumiem że ludzie szukają niecodziennych rozwiązań ale te maty są totalnie bez sensu. Więcej z tym pierdzielenia niż to warte oszczędności. No i pytanie dlaczego te maty muszą być tak wysoko na całą wysokość ściany ?? przecież gdyby zrobić te maty od ziemi na jakieś 30cm to też będzie grzało ścianę od dołu do góry a nie będzie potrzeba kombinować gdzie wiercić a gdzie nie.

    • @michwro
      @michwro Рік тому

      @@interjinx dlatego, ze tutaj grzeje się dużą powierzchnią, maty, sa cienkie i musi byc powierzchniowo dużo, aby działało

    • @AncientShinrinYoku
      @AncientShinrinYoku 20 днів тому

      Ło panie, czegota ludziska dzisioj nie wymyślo, coby wjusy i kliki na jutjubie ponabijoć👀 Kolejny odcinek: podłogówka na suficie!😂

  • @MrDSMek
    @MrDSMek Рік тому +2

    fajne fajne, ale w 18 minut mnie uswiadomiłeś dlaczego nie, dzieki

  • @janekjan5287
    @janekjan5287 2 роки тому +1

    Ciekawi mnie tylko jak przywiercić coś do sciany chodzby lampke,obrazek itp.

  • @toyo1732
    @toyo1732 2 роки тому +1

    Tak spojrzeć na wypowiedzi ludzi to dalej można stwierdzić że każdy wie lepiej, albo mu się wydaje bądź cos gdzieś słyszał. Dlatego ludzie lubią mieć, posiadać. Mówiąc ogólnie wiara jest nie nastawiona na zmiany i nowinki bo się nie zna, boi. Firmy wola zrobić co dotychczas się sprawdza, jest oklepane i szybkiej łatwiej zarobić. Nie stwierdzam co jest lepsze/ gorsze tylko ogół mysleniowy społeczeństwa. Niektórzy wypowiadają się pozytywnie warto poczekac do kolejnego sezonu i nie strzępić osoba że nie bo on segmentu nie postawi albo gwoździa na obrazek nie bd mógł dać 😂 ludzie, nie długo zabraknie wam kasy w ciągu 2 lat będzie gorzej i będziecie szukać jak zaosCzedzic a wy muzeum z domu chcecie robić 🤫😎

  • @SobieRobie
    @SobieRobie 2 роки тому +2

    W sam czas ten film :) U nas planujemy ścienne w kilku miejscach a w pozostałych podłogowe. Kwestia jest jednak rozwojowa ;)

    • @galaxygrand14
      @galaxygrand14 Рік тому

      Ja też o tym myślę tym bardziej że mam ładny parkiet w starym domu i chce go zostawić

  • @dawidstepien72
    @dawidstepien72 2 роки тому +4

    Z tym przechodzeniem ciepła przez ściany też dobrze czarujesz, pustak słabo przewodzi ciepło (do tego niska temperatura ogrzewania), chyba że masz ściany z betonu to wtedy spoko.

    • @n0x537
      @n0x537 2 роки тому

      Tu akurat ma racje. Ściana na pewnie będzie cieplejsza o te kilka stopni.

    • @dawidstepien72
      @dawidstepien72 2 роки тому

      @@n0x537 coś tam na pewno ogrzeje ale wg mnie nie na tyle by było to warte wspominania. Zapewne jak przyjdą tynki i reszta to zrobi testy i pokaże jak to działa w praktyce.

    • @wrobewo2
      @wrobewo2 2 роки тому +1

      a przypadkiem nie było mowy, że keramzyt jest fajny bo jest bardziej "ciepły", czyli przewodzi mniej ciepła? :) coś tu się nie spina :). Ale fakt, że cośtam jednak przejdzie przez ścianę

    • @dawidstepien72
      @dawidstepien72 2 роки тому

      @@wrobewo2 przejdzie tyle co nic, za mała różnica temperatur będzie.

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  2 роки тому

      sciany wewnetrzne mam z ciezkich 18cm bloczkow - wiec bedzie przewodzil cieplo - choc na pewno ciut mniej niz bezposrednio z tynku

  • @Jacek_Deka
    @Jacek_Deka 2 роки тому +1

    Nie do końca zgodzę się z prowadzącym.
    Grzejniki 3Thermo czy Soffio są o tyle lepsze, że nie wymagają dużej ilości czynnika grzewczego. Czyli podgrzanie niewielkiej ilości wody do nieco wyższej temperatury będzie tańsze, niż wtłoczenie dużej ilości wody w ścianę o niższej temperaturze. Poza tym taki system (duża ilość wody) to duża bezwładność czyli technologicznie jest to samo, co podłogówka.
    Oczywiście grzejniki podtynkowe można podgrzewać do wyższych temperatur (nawet powyżej 60 st.C) , ale nie trzeba.
    Mała średnica wewnętrzna kapilary może spowodować jej zapychanie kamieniem kotłowym. Zatem lanie zwykłej wody mija się z celem.

  • @jakubkimmer4527
    @jakubkimmer4527 Рік тому +1

    Jak planujesz odpowietrzyć tę instalację??? Do tej pory spotykałem się z montażem odwrotnym, to jest rurki zasilające/powrotne były u szczytu sufitu, wtedy małe rureczki odpowietrzają się grawitacyjnie. Może jest na to jakiś trick, którego nie znam, bądź z racji małej średnicy rureczek woda ma siłę wypchnąć powietrze? Nie mądruję się, pytam. Strasznie mnie to nurtuje.

  • @bevondymicmic5224
    @bevondymicmic5224 2 роки тому +4

    Panie a jaka cena za m2 bo znalezienie tego w internecie to jakaś niemożliwość.

    • @franki01mail
      @franki01mail 2 роки тому

      "mata kapilarna cena" w google i od góry są ceny :) Jakieś 180 zł/m2. Moc wychodzi 70-80W/m2.

    • @Krzyk19ochan88
      @Krzyk19ochan88 2 роки тому

      Z tego co pamiętam, liczy się cene 4x ogrzewanie podłogowe.

    • @rafawijatyk1969
      @rafawijatyk1969 2 роки тому

      Produkują w Berlinie.

  • @TheMatgaw
    @TheMatgaw 2 роки тому +1

    Po Twoich materiałach zeszłej zimy zmierzyłem temperaturę ścian zewnętrznych - blok z 2006 roku - i nie znalazłem różnic większych niż 1-2 stopnie względem ścian wewnętrznych - generalnie teoretyzowanie. W praktyce żadnego takiego efektu nie było.

  • @dawidserafin2163
    @dawidserafin2163 2 роки тому +3

    Jak dla mnie lipa i to wielka co z tego że ze ścian pędzie wam biło ciepło jak podłoga będzie zimna ściągnij skarpetki postój se z 15 minut na tej podłodze to zobaczysz jak zimno w nogi to te zimno będzie odczuwalne w całym ciele ...poza tym przy ścianach zazwyczaj są meble , kto ma w domu czy w pokoju chociaż z 4 ścian 2 ściany puste bez niczego? Przy jednej ścianie spanie na drugiej meblościanka a na 3 komoda z telewizorem ... 1 ściana może będzie wolna tam gdzie masz okno ... Zrób se tak samo ogrzewanie podłogowe i w tym miejscu postaw meble ... Jak dla mnie kompletny nie wypał... Nie funkcjonalne ... Mam kominek z antresolą i jak w nim rozpalę to te ciepło na pewno lepiej się rozchodzi po domu jak te wasze ogrzewanie ścian czy sufitów ... Jakie by nie było ciepło zawsze ucieka do góry po suficie nie chodzicie ...

    • @krzysztofskrzypek877
      @krzysztofskrzypek877 2 роки тому +1

      Oczywiście ludzie nie zdają sobie sprawy z mieszkania w domu z zimną podłogą jaki to jest dyskomfort.
      Nigdy więcej w starym domu tak miałem.
      Podłogówka na tą chwilę to najlepsze rozwiązanie.

  • @wojtek2186
    @wojtek2186 2 роки тому +7

    Sam zainteresowałem się matami, czytałem, dzwoniłem i wyszło mi, że zysk z porównaniu z podłogówką jest dyskusyjny, a koszt taki, że brak ekonomicznego uzasadnienia. Plus do tego nieoficjalnie od pana z firmy która między innymi ma w ofercie maty dostałem sugestie żebym pozostał przy podłogówce. Pozdrawiam z Danii.

    • @Promilus1984
      @Promilus1984 7 місяців тому

      Podłogówką nie schłodzisz latem... instalacją w ścianie jak najbardziej możesz.

  • @szymonfryca
    @szymonfryca 2 роки тому +5

    Dużo tańsze, prostsze i wygodniejsze są kaloryfery. A jak ktoś chce nowocześnie to nawiew ciepłego powietrza z wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Trzeba dobrze zaizolować dom i wtedy nie trzeba ogrzewać. Stary dom z lat 70-tych przerobiłem na pasywny - też się da. Swoją drogą ciekawy film, czego to ludzie nie wymyślą :) Pozdrawiam!

    • @wisniapl9230
      @wisniapl9230 8 місяців тому

      Kaloryfery graca zabierajac przestrzeń co oznacza budowę większej powierzchni. Kaloryferem nie zejdziesz do zasilania domu przy -15 temp wody 28° a maty na ścianie+podłogowa tak. Im niżej tym większe oszczędności.

  • @dawidwtorek
    @dawidwtorek 2 роки тому +1

    Przecież właśnie ciepła podłoga imituje naturalne warunki czyli nagrzany grunt od słońca.

  • @tpmaniak
    @tpmaniak 2 роки тому +1

    Zgodnie z prawami fizyki cieplo unosi sie z dolu do góry wiec podłogówka wygrywa.

    • @leegwan
      @leegwan Рік тому

      Siadaj jedynka z fizyki. Konwekcja to jeden z trzech mechanizmów wymiany ciepła. W tych rurkach chodzi o promieniowanie.

  • @Kriss032
    @Kriss032 Рік тому +1

    Gdzie maty kupić i le to kosztuje z m2

  • @katmai7777
    @katmai7777 2 роки тому +1

    Chyba najważniejsze nie zostało wspomniane. To się bardzo szybko może pozatykać i zostaniemy bez ogrzewania. W tak małej średnicy byle paproch w instalacji i blokada. Tu jest niezbędna bardzo dokładna filtracja przepływu.

  • @Anonymous-PL
    @Anonymous-PL 2 роки тому +2

    A ja u siebie Zamontuje klimatyzację dedykowana do grzania kosztuje 1/4 ceny pompy z podłogowka , wydajność tskks sama a nawet lepsza , do nowego dobrze ocieplonego niedużego domu spoko opcja , dodatkowe koza/kominek powietrzny

    • @dawidkra1689
      @dawidkra1689 2 роки тому

      A jak np bedziesz grzal w kiblu ?

    • @Anonymous-PL
      @Anonymous-PL 2 роки тому

      @@dawidkra1689 w łazience maty grzewcze pod płytki i sterownik na ścianie , zresztą przez drzwi też trochę ciepła wleci

    • @dawidkra1689
      @dawidkra1689 2 роки тому +1

      @@Anonymous-PL nie wleci. Musialbys miec.kibel otwarty caly czas. Klima fajnie ale w kazdym pomieszczeniu musi byc ogrzewanie

    • @Anonymous-PL
      @Anonymous-PL 2 роки тому

      Otwarte drzwi i po problemie no i podcięcia w drzwiach też musowo , nie trzeba w każdym pomieszczeniu wcsle , znajomy 2-ma splitami grzeje 120m , ma reku więc też pomaga w rozprowadzeniu ciepła

  • @pabllosee
    @pabllosee 2 роки тому +2

    99% instalatorów? Pewien elektryk z UK powiedziałby, że nawet 102%

    • @bevondymicmic5224
      @bevondymicmic5224 2 роки тому

      Pewien "oporny" elektryk w UK

    • @hublanek
      @hublanek 2 роки тому +1

      on powiedziałby że 107% lub jak kto woli 11 na 10 :)

  • @kamiluczak6346
    @kamiluczak6346 2 роки тому +2

    A jak to odpowietrzyć?

  • @koktail188
    @koktail188 2 роки тому +1

    Proszę mi wytłumaczyć dlaczego stopy będą cieplejsze przy podłogówce ?

    • @MH-vx1fo
      @MH-vx1fo 2 роки тому

      W słabo ocieplonym domu oraz gdy powierzchnia podłogi jest niewielka wobec powierzchni ścian (małe domki małe pokoje) aby zapewnić przyzwoite temperatury pomieszczeń w zimowe chłody trzeba podnosić temperaturę podłogi do wartości temperatur jakie są już odczuwalne jako ciepłe.

    • @RafalWylegala
      @RafalWylegala Рік тому

      Przy współczesnym, nowoczesnym domu… Podłoga nie wydaje się ciepła. U mnie przy obecnych temperaturach na minusie, temperatura wody w podłogówce to 25 stopni, temperatura powietrza 20 stopni…

  • @pozytywniezakrecony151
    @pozytywniezakrecony151 Рік тому

    Hmm nawet byłoby gdzie to dać faktycznie miejscami, ale później pamiętać żeby nie kuć w ścianie - to już nie wiem :) Nie idźmy w demagogię, kaloryfer żeliwny 38-40C na piecu grzaliśmy całą zimę, włączał się piec rano i wieczorem na chwilę. A duży dom. Podłogówka trochę be, grzejniki z wiatrakami nie, maty ryzykowne, zostaną żeliwne + rekuperacja powinna mielić powietrzem i wyrównywać temperatury o których mówisz :) + klima kanałowa. Gdyby docieplenie domu było 20cm a nie 8-10cm(i 0 część) i okna uW

  • @marcinwoosiewicz911
    @marcinwoosiewicz911 6 місяців тому

    Od 2014 r. (miałem wtedy 22 lata) mam obrzęk limfatyczny jednej nogi, o nieznanej przyczynie. Obrzęk utrzymuje się cały czas, rano nie jest mniejszy, leczenie tylko objawowe i zachowawcze. Potwierdzam, po wizycie kilka godzin u kilku znajomych z ogrzewaniem podłogowym wracam do domu z bardziej spuchniętą nogą.

  • @pozytywnienegatywny3485
    @pozytywnienegatywny3485 2 роки тому

    JPD. Producenci już przechodzą samych siebie żeby zarobić. Jestem ciekaw co jeszcze wymyślą na przełomie 10 lat. Kiedyś ludzie mieli zwykłe grzejniki na ścianie i żyli. I jeszcze ta rekuperacja jak widzę jak ludzie to montują to nie wiem czy śmiać się czy płakać....

  • @jozekwaciak
    @jozekwaciak 2 роки тому

    Jeżeli położycie jakiekolwiek rurki w odpowiedniej odległości od siebie i będziecie przepuszczać przez to wodę o temperaturze 25-30 stopni to musi grzać... Reszta to marketing!

  • @oczykrokodyla9770
    @oczykrokodyla9770 2 роки тому +2

    Dziękuję za odcinek. Gdzie Pan kupił i kto Panu montował te maty? Czy instalacje elektryczną ma Pan poprowadzona w bruzdach? Jak się te maty mocuje do ściany?

    • @oczykrokodyla9770
      @oczykrokodyla9770 2 роки тому

      Mam jeszcze jedno pytanie ponieważ od jednego z hydraulików usłyszałem że bardzo trudno będzie odpowietrzac tego typu ogrzewanie I od razu mi je odradzał. Obecnie postawiłem na podłogowe, ale ciągle rozważam kapilary niestety w mojej okolicy nie mogłem znaleźć żadnej firmy która takie maty montuje.

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  2 роки тому +1

      kuipowalem od dystrybutora, montowalem sam z tesciem-hydraulikiem ktory tez nie widzial tego wczesniej... ale PP juz tak - wiec problemu nie bylo. Za nieznane albo kasuje sie duzo wiecej, albo sie tego nie podejmuje - 20 lat temu nikt nie chcial klasc podlogowki albo kosztowala fortune...

  • @ciachozonci164
    @ciachozonci164 7 місяців тому

    Jak ms się ma dużo mebli, książek itd to raczej zasłonięte są maty. A gdy brak prądu nic nie działa, ani rekuperator ani pompa ciepła ani żadne pompy obiegowe. I co wtedy robicie? U mnie często nie ma prądu więc pytanie nie jest z d....

  • @marekkonopka8210
    @marekkonopka8210 2 роки тому +2

    Kiedy tynki? :)

  • @MrAdam73cb
    @MrAdam73cb 2 роки тому

    co ty chcesz tu sprzedać, to chory pomysł, ogrzewanie w ścianie, puknij się w łeb chłopie. to nie ma przyszłości totalny bubel to jest.

  • @ukaszprzybysz5519
    @ukaszprzybysz5519 2 роки тому +1

    Koszt mat u polskiego dystrybutora tych czeskich mat to jakieś 130 , 140 zł/m2 + montaż , jak dla mnie dużo za dużo .

    • @leszekpudlis420
      @leszekpudlis420 2 роки тому

      A jaka jest moc z m2?

    • @ukaszprzybysz5519
      @ukaszprzybysz5519 2 роки тому

      @@leszekpudlis420 nie pamiętam dokładnie ale tak naprawdę nie moc jest najważniejsza a możliwość znaczengo zmniejszenia temperatury zasialania

  • @lukci2166
    @lukci2166 Рік тому

    a jak musisz przerobic instalacje np. wodna .elektryczna . gaz. kanalizacja. wyciac np 3 m w scianie pod kanalizacje 5 cm w glob sciany to te 3 m3 przestan grzac nawet po zgrzanu. zaslepienu .?
    wszystko fajnie na nowym budynku a jak wyjdzie jakas przerobka albo przewody sie zapchaja np. kamieniem albo innym syfem. juz bym chyba wolal pex co 15 cm .pex zawsze polaczy a nie zaslepi . a poztym nie powinna byc dawana jakas zaprawa elastyczna i termo przewodzca na cale sciany ?

  • @michamarek5853
    @michamarek5853 2 роки тому +1

    A mnie zastanawia kwestia elektryki przy takim rozwiązaniu. Z tego co się orientuję, kable prowadzone w posadzce, gdzie jest również podłogówka, są narażone na przegrzewanie i tym samym skracają swą żywotność, a zwykle kabelek i rurkę ogrzewania dzieli kilka cm izolacji termicznej. Jak to się ma do ogrzewania ściennego, gdzie temperatura pracy systemu jest podobna, a żadnej izolacji nie ma? Mam nie mieć gniazdek na ścianie, czy wymieniać kabelki za kilka lat?

    • @sowa501
      @sowa501 2 роки тому

      Popatrz na przodu przy silniku w samochodzie jak tam jest gorąco a kable żyją

    • @michamarek5853
      @michamarek5853 2 роки тому +1

      @@sowa501 ja nie mówię, że to ma nie działać, tylko, że żywotność może być mniejsza. Tak mi kiedyś powiedziało dwóch znajomych elektryków. Być może się mylą.
      Poza tym, może kabel "domowy", a w samochodzie nie koniecznie jest zbudowany tak samo?

    • @user-hb9mz2hp2g
      @user-hb9mz2hp2g 2 роки тому

      @@michamarek5853 Kable w samochodzie są inne - Żylka a nie drut, a izolacja odporna na oleje. Kable na silniku muszą wytrzymac wysokie temp. Takie kable kosztuja 2-3 razy wiecej.

  • @2010Mareczek
    @2010Mareczek 6 місяців тому

    Jakimi rurami opuściłeś z mat kapilarnych do rozdzielacza ?? Gdzie można kupić maty kapilarne ??

  • @Konrad162
    @Konrad162 Рік тому

    A co mnie obchodzi temperatura ściany? To co mnie otula to powietrze... Temperatura powietrza jest najważniejsza

  • @MrWooyek
    @MrWooyek 2 роки тому

    Aaaa firanki grzewcze najlepiej do tego pompa ciepła. Pamiętaj że już obrazka nie powiesisz xD.

  • @olek912
    @olek912 11 місяців тому

    Cześć! I jak ogrzewanie spisywało się przez okres zimowy? (o ile już użytkuje Pan dom).

  • @Lord.Sinclair
    @Lord.Sinclair 2 роки тому +4

    Czułbym się bardziej komfortowo gdyby wypowiada się Pan po 2 sezonach używania tego ogrzewania i najlepiej dopiero w drugim domu ...

  • @krzysztofs6322
    @krzysztofs6322 2 роки тому +3

    Widać ogrom pracy i starania, by przekaz był jasny i klarowny. Doceniam

  • @RafalWylegala
    @RafalWylegala Рік тому

    Bardzo ciekawe spostrzeżenia…ale dane z dziś. Temperatura wody wysyłanej przez pompę ciepła 25 stopni, temperatura powietrza 20 stopni.
    W całym domu równa temperatura. Podłoga nie sprawia wrażenia cieplej.. ale jest przyjemnie ciepło. Dom nowoczesny, dobrze uszczelniony… w związku z tym duża cześć wywodu wydaje mi się pięknym…teoretyzowaniem..

  • @rafamierzwa1801
    @rafamierzwa1801 2 роки тому +4

    Skąd Pan wie co jest lepsze, skoro jeszcze tego nie uruchomił? Kolejny expert od budowlanki, co jeszcze własnego domu nie skończył...

  • @misiumalowany
    @misiumalowany 2 роки тому +6

    Hej. Mam dwa rodzaje ogrzewania: 3thermo w ścianach ( podobna zasada ) i podłogówkę ( bo mnie nastraszyli ze ścienne nie da rady ). Na razie - potwierdzam wszystko co mówisz. Tydzień na podłogówce ( pierwszy raz w życiu ) i się rozchorowaliśmy. Teraz sobie tylko dogrzewamy ścianami i pomimo "zimnych stop" lepiej się czujemy ( to się chyba nazywa komfortem cieplnym ) Ciągle to ogarniamy bo to pierwsza zima będzie... Zapraszam do wymiany doświadczeń.

    • @leszekpudlis420
      @leszekpudlis420 2 роки тому

      Hej. Jak odczucia jak działa tylko 3thermo?

    • @misiumalowany
      @misiumalowany 2 роки тому

      @@leszekpudlis420 Jak na razie dobrze - komfort cieplny jest bardzo fajny. Tylko ja mam tynki gliniane. Do tego mam trochę przewymiarowane ( wg. projektu szefa 3thermo ) żeby mogło pracować na niższym temperaturze ( max 55 a nie 75 dla pompy ciepła lepiej ) No i koniecznie bufor bo ta instalacja ma małą pojemność - grzejnik ma wodę tylko w wymienniku na dole do góry ściany idą już tylko rurki z gazem.

    • @janmek5100
      @janmek5100 2 роки тому

      co masz na myśli pisząc że rozchorowaliście się?

    • @misiumalowany
      @misiumalowany 2 роки тому

      @@janmek5100 Drogi oddechowe, suche śluzówki itd. Generalnie już raz tak mieliśmy jak mieszkaliśmy 3 miesiące w ogrzewanym podłogówka domu. ( uruchamiając teraz sama podlgowke, juz u siebie , łudziliśmy sie ze może wtedy za wysoki parametr był ustawiony itd - ale to samo ) Dlatego wybraliśmy na ścianach ( podłogówke mamy jako zapsowe ogrzewanie ) bo wydaje mi sie ze łagodniej działa i człowiek sie normalniej czuje. Chociaz nie mieszkalismy w ogorzewanym scianami domu to wydaje sie ok. Zobaczymy jeszcze w zimie bedzie gdy zamiast 35 stopni będę musiał wpuścić 55 . Ale ściana ma ta zaletę ze po prostu jej nie musisz dotykać czujesz tylko jak promieniuje ciepłem.

    • @EmPtY414
      @EmPtY414 2 роки тому

      @@misiumalowany to jakie masz parametry że ty czujesz promieniujace ciepło od sciany?? Podłogówka nie może być ciepła bo wtedy są problemy właśnie zdrowotne, ona musi być taka hmm neutralna. Rozchorowanie się - jaką macie wentylację grawitacyjną czy mechaniczną a dwa z rekuperacją czy bez i z jakim wymiennikiem. Tutaj jest tyle rzeczy że rozmawiać można bardzo długo. Na podłogówke parametr to 28-30 stopni a sama podłogówka to temperatura w granicach 23-25 stopni powinna mieć jak dobrze pamietam.

  • @wiechu428
    @wiechu428 Рік тому

    Chłopie, szukasz kwadratowych jaj.Jak zamieszkasz to nie będzie miało znaczenia czy w jednym miejscu pokoju będzie temperatura inna o 0,5 stopnia C niż w innym. To jest chyba twój pierwszy dom. Ogrzewane ściany wewnętrzne w budynku Superjednostki w Katowicach (budowa 1972r)

  • @MaxTichau
    @MaxTichau 2 роки тому

    A co z wierceniem, powiedzmy że w przyszłości będę chciał mieć na danej ścianie powieszony TV,a to nie jeden kolek

  • @ankulek07
    @ankulek07 2 роки тому

    Tak jak większość pisze w komentarzach. Rozwiązanie może i najzdrowsze ale zupełnie nie funkcjonalne. Pamiętam że dom stawiales parterowy z samymi ściankami działowymi m.in. temu bo za parę lat jak się dzieci wyprowadza będzie można zmienić rozkład pomieszczeń. To teraz z zmiana pomieszczeń musisz od nowa kłaść ogrzewanie. Rurki plastikowe są rzeczywiście dość wytrzymałe, ale nic nie jest niezniszczalne, na krzywiznach po latach mogą się rozszczelniać. Meble zlewy i wszystko inne co musisz wisciec na kołkach zawsze będziesz musiał mieć w tych samych miejscach, mam nadzieję że mówiłeś o tym żonie ;D także przy remontach nie poszalejecie. No i najważniejsze, ktoś to już pisał wcześniej: jak to wygląda z osadzaniem się wapnia i innych z wody w instalacji? Woda w tych rurkach krąży wolno więc moim zdaniem będą się zatykać. Czyszczenie tego chemia to znowu problem, koszt, i nie masz pewności że w ogóle przetkasz wszystko. Jeżeli już koniecznie ścienne to już wolałbym rurki 2cm na ścianie i tone tynku bo w razie potrzeby mogę wrócić pomiędzy rurkami. Jak ci instalacja elektryczna pierdnie to też rurki będzie trzeba ścigąć?
    No nic, czekam aż nagrasz film po meblowaniui i mieszkaniu jakiś czas jak się mieszka.

  • @ggnagognagoma2462
    @ggnagognagoma2462 2 роки тому

    Ściany to meble a właściwe jest sufitowe ten raczej meblami n ie przyozdabiamy

  • @MH-vx1fo
    @MH-vx1fo 2 роки тому

    Grzanie ścian zewnętrznych pięknie wyrówna temperatury za zasłonami okiennymi jeśli to bardzo istotne ale i bardzo wpłynie na ilość ciepła transmitowaną przez ścianę.
    Jeśli mur jest z ceramiki to mając na względzie brak spoin pionowych w obecnych technologiach i fakt że nikt murując nikt nie skupia się na szczelności spoin między warstwami wróżę spore straty ciepła nie tylko przez przewodnictwo a poprzez konwekcję powietrza w takiej ścianie.Ja to obserwuję nawet otwierając otwór na puszkę instalacyjną w murze z ceramiki z którego zimą hula wiatr.

  • @norbertdworakowski1446
    @norbertdworakowski1446 2 роки тому

    Witam. Każdy system ma swoje plusy i minusy. W swoim domu zakładam ogrzewanie mieszane tz. podłogówka i kaloryfery. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której chcę swobodnie aranżować kolejne pokoje mając ogrzewanie kapilarne. Co zrobić gdy będę chciał dodać ściankę działową, lub wyburzyć istniejącą. Owszem można by wyłączyć sekcję na ścianie- jeżeli ktoś będzie pamiętał jak przebiegały rurki. Ale np. za 10 lat, kto to będzie pamiętał. Jeżeli komuś zależy na ogrzewaniu ściennym to dużo tańsze będzie ułożenie rurek stosowanych w pętlach podłogówki. Ja bym to zrobił tak jak u siebie w podłogówce z rur dedykowanych do ogrzewania płaszczyznowego. Moim zdaniem to, że jest mało popularne zależy jednak bardziej od kwestii finansowej. Na obecną chwilę nie inwestował bym w ten system, jest za delikatny- i jak już wspomniałem za drogi. Pozdrawiam i czekam na efekt, gdy wypowiesz się po sezonie grzewczym.

  • @emceh
    @emceh 2 роки тому

    Przekopywałem temat mocno i nie ma solidnych badań, które by wskazywały na szkodliwość ogrzewania podłogowego. Oczywiście mówi się o prawidłowo wykonanych instalacjach o temperaturach podłogi poniżej 30 st.

  • @jerzywyrwik9968
    @jerzywyrwik9968 2 роки тому +1

    No teraz jak prąd będzie 400 % droższy to naprawdę dobre rozwiązanie

    • @MyNigellus
      @MyNigellus 2 роки тому

      Nie każdy może iść w gaz, a węgla czy pelletu do nowoczesnego domu z solarami też bym nie wsadzał.

  • @skoromny
    @skoromny Рік тому

    Najlepszym rozwiązaniem żeby nie prze wiercić takiej maty to montować ja tak aby w najwyższym punkcie nie przekroczyła 130/140 cm, nie jestem fachowcem , takie rozwiązanie przyszło mi do głowy

  • @jaceksekua7426
    @jaceksekua7426 8 місяців тому

    Tak tego slucham i dochodze do wniosku że każda sriczka swoj ogonek chwali

  • @tammer60
    @tammer60 2 роки тому +3

    i ty sie dziwisz ze nikt nie chce tego tynkować? :D tożto tynk odpadnie po roku

  • @keg8379
    @keg8379 Рік тому

    Tak jest. Po przeanalizowaniu wszystkich korzyści i zagrożeń tego rozwiązania, również ja zainstaluje tego typu maty kapilarne u siebie w domku.

  • @paskuda1975
    @paskuda1975 2 роки тому

    Chyba połączyłabym kapilar z ogrzewaniem nadmuchowym jak w większości domów w USA .

  • @piotr1522
    @piotr1522 7 місяців тому

    Gdzie idzie kupic takie maty kapilarne dobrej jakości?

  • @robroj9887
    @robroj9887 2 роки тому

    ścienne tak, ale maty kapilarne zdecydowanie nie, wycieki, trudna lokalizacja usterki, dużo lepsze rozwiązanie ogrzewania ściennego proponuje soffio

  • @adamtenodadamsow9824
    @adamtenodadamsow9824 2 роки тому +1

    Fajnie, że znalazłeś czas na nagrywanie.
    Wspomniałeś, o tym ważna jest przewodność cieplna materiału z którego wykonana jest wierzchnia warstwa ściany... wszystko ok, ale czy nie sam powiedziałeś, że ściany zewnętrzne mają izolować nas od warunków zewnętrznych? czy nie wystarczy więc by rurki były zatopione w materiale o dobrych właściwościach przewodzących ciepło, a co położymy od strony mieszkania tj. płyty karton-gips, tapeta czy farby mają już mniejsze znaczenie? Ogrzewanie na takiej ścianie będzie nas lepiej izolowało (zasada termosu) grzejąc równomierniej ścianę zamiast w miejscach bez ogrzewania (standardowe ogniska pleśni czyli kąty) bardziej się wyziębiać. I tu pytanie czy ogrzewanie ścian zewnętrznych nie lepiej mieć jako jedna sieć ogrzewania niezależne od pozostałych. Ogrzewanie ścian wewnętrznych będzie w takim przypadku tylko wyrównywało mniejsze już zachwiania temperatury.

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  2 роки тому

      w tych czasach izolowac ma nas izolacja, sciana (mur) teraz coraz lepiej zeby byla akumulacyjna niz izolacyjna

  • @andreasdlugolecki1138
    @andreasdlugolecki1138 9 місяців тому

    Witaj jak się sprawuje ogrzewanie ścienne po roku ?

  • @przemekkowalczyk3320
    @przemekkowalczyk3320 2 роки тому

    A nie jest tajemnicą jaki producent? Bo jedyna opcja jaką znalazłem to było około 500 zł za M2 z projektem... Może się mylę ale troszkę dużo.

  • @pawelolender3709
    @pawelolender3709 Рік тому

    Jakiej firmy te maty? Czy ja coś przegapiłem?

  • @shadowd3937
    @shadowd3937 2 роки тому +1

    A jaki koszt mat i montażu jeśli sam tego nie robiłeś?

  • @jacekmodrzejewski8782
    @jacekmodrzejewski8782 2 роки тому

    Widzę ale ja zrobiłem po swojemu peksa 16 puściłem szlaczkiem poziomym po ścianie wewnętrznej z cegły co 15cm następnie nalepilem na niego taśmę aluminiową tak że powstała na nim warstwa jak by to była rurka z aluminium na to wszystko została narzucona szpryca betonu z wapnem delikatnie aby było elastycznie wyszło razem 5 cm wygładzone na tą ścianę dałem płytki ceramiczne no i powiem że działa nic nie pęka a ścianą czoła ciepła nawet grzeje dwa pokoje wym 3m/2.2 a na ścianach pod oknami i innych tylko dałem na dole dwa rzędy przewodu PEX 16 no i efekt że firanki po roku czyste kaloryfery jak kiedyś były to nie do pomyślenia czarne zonay zadowolona no i ciepło długo trzyma jak piec kaflowy.

  • @krismis2755
    @krismis2755 2 роки тому

    Twoim bledem jest ze nie wykules wnęki na ta grubsze rurki laczace kapilary.Ja w czesci instalacji swojej tez nie zrobilem i to byl błąd z mojej strony.

  • @arturl6057
    @arturl6057 2 роки тому

    Jeżeli chodzi o ściany zewnętrzne ,jakie i z czego by one nie były, to mają za zadanie izolowanie wnętrza od wpływów i kaprysów pogody na zewnątrz. Dość częsta w naszym klimacie sytuacja gdy na zewnątrz mamy -20 stopni ,a wewnątrz +20 stopni.Ściana ma na zewnątrz najczęściej temperaturę równą otoczeniu a wewnątrz niewiele niższą niż temperatura w pomieszczeniu.Gdzieś wewnątrz ściany temperatura ujemna przechodzi w dodatnią (punkt rosy). Gdy ten punkt wypada na wewnętrznej stronie ściany woda się skrapla i cieknie po niej. Gdy wypada blisko ściany zewnętrznej tracimy energię i ogrzewamy atmosferę.Maty grzejne na ścianie pomieszczeń zdecydowanie przesuwają punkt rosy w stronę ściany zewnętrznej.

  • @kgracjank
    @kgracjank 2 роки тому

    Cześć. Nie jestem instalatorem. Ścienne założyłem u siebie we wszystkich pomieszczeniach tam gdzie podłogowe było na pograniczu możliwości przy mrozach -20 czyli ściany północne i łazienka. Użytkuję już 2 lata. Bardzo polecam. Żałuję, że nie założyłem na wszystkich ścianach zewnętrznych. Ale nie jest źle. Ścienne układałem na ścianach tak jak na podłodze w systemie TECE. TECE wtedy, nie wiem jak teraz, nie miał systemu ściennego. Kupiłem jedynie szyny montażowe z allegro i w nie wpinałem rury te same co podłogowe - Tecefloor. Na to poszedł tynk jakieś 30 może 35 mm tak aby jakieś centymetr było na rurkach + niedojeby od tynków dali syntetyczną siatkę wzmacniającą bo kazałem. Najgorsze jest to , że tynkarze jeszcze nie widzieli czegoś takiego i mocno marudzili. U mnie jest tynk cementowo wapienny maszynowy (Weber) Pozdrawiam

  • @kamilka3289
    @kamilka3289 Рік тому

    Witam, mam pytanie jaka ilość mat kapilarnych została wykorzystana do budowy systemu ogrzewania oraz jaki jest metraż ogrzewanej powierzchni? Pozdrawiam.