Tyrystory, triaki, sterowanie fazowe i grupowe - #36 edu elektroda.pl
Вставка
- Опубліковано 29 лис 2024
- Praktyczne próby z tyrystorami, triakami i sterowaniem fazowym.
Temat na forum:
www.elektroda....
Poprzedni odcinek: korekcja PFC #35:
• PFC korekcja współczyn... - Наука та технологія
Bardzo dobry odcinek. W szczególności rozjaśnia wszystko podłączenie mutimetrów i oscyloskopu. Dziękuję.
To jest to czego szukałem! Dzięki wielkie.
Konkretnie i na temat ,super!
Super przekazana wiedza!... Niestety diaki, triaki i tyrystory to juz przezytek. Co najwyzej sentyment sie w czlowieku budzi ;) Dzis mamy fenomenalne tranzystory przeroznych typow i przetwornice. Elektronika staniala strasznie ale dzieki temu stala sie madra.
Chciałem tylko dodać, że tego typu regulator mocy (triak-kondensator-diak) nadający się do odbiorników o obciążeniu rezystancyjnym nie jest zalecany do sterowania odbiornikami o charakterystyce indukcyjnej czyli silników, transformatorów. Chodzi o problem braku symetrii na połówkach okresu sinusoidy. Można lekko zmodyfikować schemat albo użyć mikrokontrolera do precyzyjnego załączania triaka. Dodatkowo nie da się też regulować tym sposobem obrotów silników synchronicznych (klatkowych) ponieważ obroty takiego silnika nie zależą od napięcia tylko częstotliwości.
Transformator obciążony rezystancyjnie ,stanowi odbiornik rezystancyjny o PF zbliżonym do 1, a w pełni obciążony,daje PF=1. Czyli obciążony żarówką,daje się świetnie regulować fazowo.
Dzięki za bezbolesne nauczanie :):).
7:50 Jak wpływ na przetwornice napięcie (pełen sinus) ma zastosowanie tego regulatora na triaku? Chce ograniczyć moc grzałki 1,5kW do np. 500-700W
bardzo fajnie pokazane
rozpaczliwie poszukuje schematu do wykonania bez stycznikowego sterowania napięciem AC 230 v jakieś 2 KW na podstawie poziomu naładowania akumulatorów DC 24 V w tym nadmiar energii z inwertera do aku.
Może przekaźnik półprzewodnikowy (SSR) sterowany z komparatora + histereza i opóźnienie (aby zapobiegać oscylacjom)?
@@elektrodatv dzięki za podpowiedz, nie znam tego. Poszukam wiedzy na ten temat
Baaaaaardzo obrazowo zaprezentowane! Pierwszaklasunia ;D
Co z indukcyjnością gdy steruje się silnikiem elektrycznym? Gdzie jest układ gasikowy? Indukcyjność silnika może powodować znaczne impulsy napięciowe.
Operacjom łączeniowym na indukcyjnościach mogą towarzyszyć silne przepięcia, niektóre SSR mają wbudowany układ gsika.
Układ jest wyłączany w zerze prądowym więc przepięć nie ma.
@@Excray80 i tak i nie. Nie, jeśli napięcie zaniknie...
Witam można taki regulator napięcia jak na filmie ten układ gotowy zmontowane na płytce z radiatorem dać pod akumulator 240V DC? Bo mam podobne. I piszę na 2A a triak jest 138f 600...?pojazd na akumulator pod 240V dc i silnik pralki ten szeregowy szczotkowy 250W 230V pod 17000obr.min daję taki silnik szukam regulatora. Messenger Jacek Gł proszę tam pisać komentarze do rozmowy i pomocy dziękuję.
Dla silnika szczotkowego i zasilania DC dobrym rozwiązaniem będzie PWM na tranzystorze.
@@elektrodatv witam serdecznie dziękuję za odpowiedź i jaki schemat najprościej mógłbym zbudować zrobić? Ale mi jest nie potrzebne pwm. Wystarczy mi tranzystor i potencjometr taki układ mi wystarczy ale szukałem pod obecne troski bo mam trzy pudełka regulatory napięcia dobrej jakości i nie kończy się na dziaku. Pytanie tylko czy nie salę regulatory pudełka jak dam pod akumulator dc jako pakietu baterii do Tesla na esioka.? To jest ten cały problem mój. Mam też gdzieś pedałowania gazu elektronicznego systemu do pojazdu samochodu od auta. Jako odpad od mechanika. Na złomie znalazłem. Można by dac jeszcze potencjometr wieloobrotowy precyzyjnie gazowane regulacja będzie. Silnik największy jaki mam bierze na zatrzymanie wału bez możliwości ruchu maksymalnie 10A. To jest bardzo dobrze bo wiadomo jak się zachowują akumulatory można przewidzieć plan jazdy pracy i jak się obchodzi z pojazdem byle wrócić do domu i do gniazda doładowanie. Pakiet akumulatory 240V dam w szeregu do sieci bezpośrednio z kontrolą ładowania i przez softstart przez żarówkę lub czajnik herbatę zagotować przy okazji. Poznam jakie są warunki ładowania ile amperow leci bezpośrednio z sieci jaki ładunek mają pakiet baterii czy nie za dużo prądu idzie w pakiet. Bo zawsze można dołożyć po akumulator w szeregu w celu zmniejszenia prądu ładowania do poziomu 1/C10... A jeszcze lepiej i lagodniej jest 1/C20 lub więcej bo ja mam czas i można zostawić na całą noc w spokoju z kontrolą poszczególnych cel ogniw pojedynczych w poszukiwaniu "bad cel" coś jak bad pixel... przyjmuje się że z prostownika transformatory mają mieć napięcie 10,5V dla 12V jako naładowania i podtrzymania 14V5 więcej nie wzrasta już. A nie tak jak wszyscy piszą i szukają 14V5 dla 12V. To jest już przeładowanie i nadmiar prądu ampery... te prostowniki ruskie są przewymiarowane. Pierwszy zakres już odpada bo osiąga stan krytyczny ponad 15V...A ma na wyjściu tylko 12,8V już nie pamiętam. Dlatego będę kontrolował ładowanie na początku. Bo nie mam 20szt prostowniki automatu z biedronki... każde osobno bez wypinki. To było by lepsza opcja jako balancer ładowania bms. Pozdrawiam.
@@piotrekj8447 Przy tych prądach i mocach regulacja liniowa wytworzy ogromne straty mocy na tranzystorze, dlatego lepiej zastosować PWM to ograniczy straty, zmniejszy wymagane rozmiary radiatora. Można wykorzystać gotowy sterownik lub eksperymentować z nawet najprostszymi opartymi o NE555.
Chciałbym prosić o filmik zastosowanie regulatora do prostownika akumulatorów
Regulacja fazowa po stronie pierwotnej transformatora sieciowego w ładowarce akumulatorów nie jest obecnie najlepszym rozwiązaniem, lecz ze względu na niską cenę jest to nadal spotykane... Lepsze są ładowarki impulsowe lub mające regulację po stronie wtórnej transformatora sieciowego. Więcej informacji na ten obszerny temat można znaleźć na kanale @mrAkumulator
Co zrobić aby ściemniacz (taki sam jak w prawym górnym rogu w tym filmie) nie bzyczał przy ściemnieniu?
Wyciszenie bzyczenia tego sterownika fazowego może być trudne, ew. można spróbować dodać elementy LC, jednak one też mogą być źródłem dźwięków...
Witam. Czy jest możliwość sprawdzenia jaka ładowarka musi być do danego urządzenia czy baterii? Gdzieś zgubiłem ładowarkę a na sprzęcie nigdzie nie jest napisane jak i co.
Można spróbować oszacować napięcie (rodzaj układów zasilania/ładowania i napięcie akumulatora), oraz zmierzyć prąd podczas ładowania aby ocenić potrzebną wydajność prądową nowego zasilacza.
Tyrystory w układach odchylania telewizorów kineskopowych - zawsze mnie ciekawiło jaka jest idea i dlaczego tyrystor zamiast tranzystora.
Prawdopodobnie zastosowanie tyrystorów w obwodach odchylania kineskopowych OTVC spowodowane było względami ekonomicznymi i dostępnością półprzewodników... Z czasem tranzystory zdominowały ten obszar.
Czy triak można wykorzystać do regulacji temperatury lutownicy (nie transformatorowej)
Oczywiście że tak, sam mam taką lutownicę
jakie straty mocy bta41600b do maks 4000w może mieć? np przy 1000W , przy 2000W i przy 3000W ?
Trzeba zajrzeć do noty ale można szacować 5,10,15,20W przy 230V i wspomnianych mocach.
@@elektrodatv ok dzięki. ja myślałem ze to będzie 30% a mnie napięcie nominalne 252V i grzałka 2000W sterowana na 1200 do 1500W
@@wojteko3801 bez radiatora się nie obejdzie...
Gdyby nie włączyć po pewnym czasie od przejścia przez zero a wyłączyć po pewnym czasie to wtedy uniknęlibyśmy zakłóceń i prądów udarowych , zgadza się? Całość funkcjonowałaby jako regulator tak samo wydajnie?
Tak jak wspominał autor, do tego potrzebne są specjalne triaki z możliwością wyłączenia ujemnym impulsem na bramkę
A raczej specjalne tyrystory, triaki wyzwala się zarówno dodatnim, jak i ujemnym impulsem
@@__MINT_ dzięki, rzeczywiście, zapomniałem o tym
W prostownikach :)
Prostowniki sterowane, dobry przykład :)
Dlaczego stosuje się przekaźniki na tak szeroką skalę zamiast rozwiązań półprzewodnikowych?
Bo czasem potrzebna jest galwaniczna separacja, której triak nie zapewnia. Wszystko ma swoje przeznaczenie w zależności od potrzeb :)
Przekaźniki też mają swoje zalety np. wiele równoległych sekcji NC/NO odizolowanych galwanicznie, niewielkie straty mocy na dobrej jakości styku, przy dużych prądach i rzadkich cyklach operacji łączeniowych przekaźniki i styczniki mogą być mniej awaryjne niż półprzewodniki szczególnie przy obecności przepięć o dużych wartościach napięć.
Pomyśl co dzieje się ze stykami przekaźnika w przypadku zwarcie w obciążeniu (przy załączonych zestykach), a co w przypadku półprzewodników. Druga sprawa, autor filmu nic nie wspomniał o parametrach, które są dość ważne np. dI/dt, dU/dt, po przekroczeniu których tyrystory i triaki uszkadzają się lub zachowują się w nieoczekiwany sposób. Oczywiście można zabezpieczyć się przed tym, ale czasami zamiast kombinować lepiej użyć przekaźnika.
Brak zwrócenia uwagi na newralgiczne parametry tych elementów.
To zwróć uwagę, zamiast mędrkować. Uzupełnij film opisem słownym.
Dlaczego w tytule jest sterowanie grupowe, jak w filmie nie ma nawet wspomnianego powyższego
4:27