Płyta fundamentowa czy tradycyjne ławy - co wybrać? Dylematy budowlane #18

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 1 тра 2023
  • Wybór sposobu posadowienia budynku to jeden z pierwszych, poważnych dylematów z jakimi spotykają się osoby budujące własny dom. Co wybrać? Co jest lepsze? Co tańsze? Co bardziej energooszczędne? W dzisiejszym podcaście postaramy się odpowiedzieć na te właśnie pytania.
    Podcast prowadzą: inżynier budownictwa Krystian Lemkowski ("Budowa w praktyce") oraz doradca budowlany Sławomir Zając ("Jak się wybudować i nie zwariować")
    Pozdrawiamy,
    Krystian i Sławek
    _______________
    Przydatne linki:
    👉 Możesz posłuchać naszych podcastów na Spotify: open.spotify.com/show/2HlXlTD...
    👉 Darmowy mini-kurs dla budujących dom:
    (zapisz się na newsletter, aby otrzymać dostęp do kursu)
    blog.poradnik-budowlany.com/n...
    👉 Darmowy mini-kurs dla szukających działek:
    (zapisz się na newsletter, aby otrzymać dostęp do kursu)
    blog.poradnik-budowlany.com/n...
    👉 Budowa domów w Warszawie i okolicach:
    quatro-domy.pl/
    👉 Najlepsze w Polsce kursy budowlane:
    jaksiewybudowac.pl/
    👉 Wentylacja - praktyczny kurs montażu wentylacji:
    jaksiewybudowac.pl/kurs-wenty...
    👉 Serwis Krystiana "Budowa w Praktyce"
    Strona: www.budowawpraktyce.pl/
    👉 Serwis Sławka "Jak się wybudować i nie zwariować":
    Strona: blog.poradnik-budowlany.com/
    👉 Projekty budowlane:
    Strona: domymodelowe.pl/
    #budowlaniec #fundamenty #geodeta #projekt #budowadomu #jaksięwybudować #budowa #podcast #dylematybudowlane #krystianlemkowski #slawomirzajac

КОМЕНТАРІ • 36

  • @krystianlemkowski

    👉 Najlepsze w Polsce kursy budowlane:

  • @user-io9xi7kc9t

    Wybaczcie Panowie , moją opinie ale macie małą wiedzę na temat płyt fundamentowej. Płyta jest tańsza i lepsza oraz wykonanie zajmuje mniej czasu. Bardzo ważnymi etapami jest , podsypka specjalnie dostosowana oraz drenaż . O wilgotność izolacji nie ma się co martwić i nie przesadzać . Również ważną rzeczą, jeśli chodzi o wilgotność w budownictwie jest cyrkulacja powietrza.

  • @Mark-qt3mw

    Co byście polecili jako "łatwiejsze" w przypadku jeśli ktoś chce wykonać stan 0 samemu? Bez doświadczenia w budowlance i po samych filmikach na YT wydaje mi się, że płyta jest dużo łatwiejsza do budowy.

  • @Fragilla-wow

    dzięki za pokazanie tych "gwiazdek" :)

  • @MRbooociek

    Osobiście zacząłem budowę na płycie fundamentowej i jak bym nie liczył to wyszła mi sporo taniej niż tradycyjny fundament licząc do tego samego etapu!!!

  • @paweljuszczak9347
    @paweljuszczak9347 Рік тому +3

    W płycie masz gotową posadzkę. Jeśli porównujesz płytę z ławą doliczyć do ławy zagęszczanie, chudziak, wylewki. Należy porównać do tego samego momentu budowy.

  • @aleksanders2091
    @aleksanders2091 14 днів тому +1

    Jakoś zawsze się krzywię i nie mogę uwierzyć jak jest podawane w obliczeniach, że tylko 20% ucieka ciepła z domu przez podłogę. Myślę, że jest to znacznie więcej. Tak naprawdę ława fundamentowa jest idealnym motkiem termicznym wprowadzającym zimno na ściany. 30 cm styropianu na podłodze pod którą jest beton i uklepany żwir też nie da takiego odizolowania od zimna z gruntu. Inna sprawa rozpatrując wszystko jako koszt i obliczając w latach zwrot z inwestycji to najlepiej byłoby wybudować domek z kostek ze słomy, oblepić własnoręcznie gliną, dach z deseczek, pokryty jakimś łupkiem, palenisko na środku i wyjdzie nam, że koszt ogrzewania w takim domu w porównaniu do domu tradycyjnego starczy na 100 a może i 200 lat. Uwaga do wszystkich: koszty są ważne ale liczy się też komfort i wygoda. Ja chcę mieć duży balkon a w zasadzie taras bo w domu rodzinnym uwielbiałem w takim miejscu przebywać i patrzeć na świat z większej perspektywy. Lubię duże okna, wysoki sufit w sypialni itp. Nie dajcie się zwariować pod względem optymalizacji kosztów. Zgadzam sią za to, że większość osób buduje domy za duże.

  • @PaweNozynski

    Poruszony temat ceny i wilgotności, jest jeszcze kilka różnic.

  • @danielsijko8505

    Wróciłem po kilku miesiącach do tego odcinka, ze względu na wątpliwości, które pojawiły mi się przy budowie domu. Buduję dom na ławach fundamentowych, ściany nośne chciałem wybudować z silikatu. Na forach pojawia się dużo informacji o konieczności niwelacji mostka cieplnego pomiędzy silikatem a fundamentem (bloczki betonowe), silikat to dobry przewodnik i dużo ciepła uciekać może do fundamentów. Jako częściowe rozwiązanie tego problemu na pierwszą warstwę zaleca się Isomur lub ceramikę zasypaną perlitem. Co uważacie o takim rozwiązaniu? Czy według was, gra jest warta świeczki? Inaczej sprawa wygląda w przypadku wybudowaniu ścian nośnych z gazobetonu, który jest duzo lepszym izolatorem niż silikat i coraz częściej zastanawiam się nad zmianą decyzji.

  • @kamspox
    @kamspox Рік тому +1

    Czy warto zastosować ocieplenie ściany fundamentowej również od środka, np 3cm styropian na głębokość 50cm. Oczywiście stosując również ocieplenie xps 20cm od zewnątrz. Dzieki za odpowiedz.

  • @BlazakoVOfficial
    @BlazakoVOfficial Рік тому +2

    Mnie zastanawia jedna sprzeczność dotycząca hydroizolacji płyt - dokładnie wspomnianej folii. Większość firm w ofertach (systemach) ma folię na styrodurze a pod betonem (właściwą płytą). Jedna natomiast ma system gdzie folia jest pod styrodurem na posypce. Na logikę lepiej położyć folię pod styrodurem aby ten nie nasiąkał i nie podziurawić folii zbrojeniem - dlaczego więc większość firm kładzie folie na styrodurze? Przecież poziom skomplikowania na budowie nie jest znacząco większy.

  • @pawelszarek8812
    @pawelszarek8812 Рік тому +1

    Z innej beczki ława lana czy z pustaka szalunkowego zalewowego?

  • @piotrkasznia7785

    A przeliczali Panowie lambde na opór cieplny na U dla 1 m betonu w głab ziemi? bo mi wstęnie wychodzi, ze 20m2 rzutu ścian fundamentowych ma takie straty ciepła jak 100 m2 powierdzchni użytkowej pod meblami U=0,2. Jesli zedziemy z U powierzchni ro praktycznie 0 to nadal mamy ucieczkę ciepła przez fundament. Innymi słowy nieważne ile masz styropianu na ścianie jśli masz wybite okno

  • @arturokojew1662

    A to nie jest tak, że jak bysmy chcieli wymienic ogrzewanie podlogowe to juz bez styropianu kładziemy nowy system i robimy wylewke kilka cm na gotową płytę?

  • @robert30s100

    powiem Wam coś... wy nawet chłopaki nie macie pojęcia jak się buduje domy na zachodzie, jak wygląda płyta fundamentowa . to co w polsce sie buduje to jest jakaś parodia. od 20 lat buduje domy w skandynawii i tu domy jednorodzinne buduje sie tylko na płycie fundamentowej, która wygląda zupełnie inaczej jak wy to przedstawicie.