Jak zoptymalizować projekt domu? Dylematy budowlane #27

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 3 лип 2023
  • Każdy ma własne marzenia i wyobrażenia o własnym domu. Każdy pragnie mieć dostosowany do własnych potrzeb układ funkcjonalny, wygląd wnętrz czy wyposażenia. Wszystko to ma wpływ na koszty budowy. Jak zatem pogodzić własne marzenia z tym co da się zrobić i z tym na co nas stać? Dzisiaj rozmawiamy o optymalizacji kosztów budowy i nieco przybliżymy temat optymalizacji kosztów.
    Podcast prowadzą: inżynier budownictwa Krystian Lemkowski ("Budowa w praktyce") oraz doradca budowlany Sławomir Zając ("Jak się wybudować i nie zwariować")
    Pozdrawiamy,
    Krystian - krystian.lemkowski@budowawpraktyce.pl
    Sławek - slawek@poradnik-budowlany.com
    _______________
    Przydatne linki:
    👉 Możesz posłuchać naszych podcastów na Spotify: open.spotify.com/show/2HlXlTD...
    👉 Darmowy mini-kurs dla budujących dom:
    (zapisz się na newsletter, aby otrzymać dostęp do kursu)
    blog.poradnik-budowlany.com/n...
    👉 Darmowy mini-kurs dla szukających działek:
    (zapisz się na newsletter, aby otrzymać dostęp do kursu)
    blog.poradnik-budowlany.com/n...
    👉 Budowa domów w Warszawie i okolicach:
    quatro-domy.pl/
    👉 Najlepsze w Polsce kursy budowlane:
    jaksiewybudowac.pl/
    👉 Wentylacja - praktyczny kurs montażu wentylacji:
    jaksiewybudowac.pl/kurs-wenty...
    👉 Serwis Krystiana "Budowa w Praktyce"
    Strona: www.budowawpraktyce.pl/
    👉 Serwis Sławka "Jak się wybudować i nie zwariować":
    Strona: blog.poradnik-budowlany.com/
    #budowlaniec #budowadomu #jaksięwybudować #budowa #podcast #dylematybudowlane #krystianlemkowski #slawomirzajac

КОМЕНТАРІ • 47

  • @krystianlemkowski

    👉 Najlepsze w Polsce kursy budowlane:

  • @fioletowazyrafa5307
    @fioletowazyrafa5307 Рік тому +2

    Cieszę się z powrotu merytorycznych odcinków. Trochę byłam zawiedziona tym o ekologii, nie dowiedziałam się niczego nowego, raczej taki przegadany podcast. Ale ten odcinek to powrót merytoryki! Rzeczy na które bym sama nie wpadła, informacje których bym bez was nie zdobyła. Super! Poproszę więcej budowlanego „mięska” :D

  • @paweniewiarczuk3864
    @paweniewiarczuk3864 Рік тому +2

    Przydałby się odcinek o wylewkach i o tym jak zrobić maksymalnie akumulujący dom ;)

  • @irizar8003
    @irizar8003 Рік тому +1

    Ja właśnie zainteresowałem się pewnym projektem - dom parterowy, gotowiec z Archonu. I tam jest strop żelbetowy i jedna ściana nośna w środku. Pierwsze co to pomyślałem że nie chcę takiego stropu tylko wiązary. To co chciałbym zostawić to okno narożne, więc pewnie bez słupów się nie obejdzie. Ciekaw jestem ile jeszcze czeka w nim takich różnych niespodzianek. I jak tu znaleźć sensownego architekta który to przejrzy i pozbędzie się takich wrzodów? :)

  • @arek5367
    @arek5367 Рік тому +1

    Dzięki za film. Może jakąś wakacyjną promocję na Wasz kurs przewidujecie?

  • @ukaszmisiak5395
    @ukaszmisiak5395 Рік тому +1

    ​Mam pytanie: Balkon nad garażem teraz mam tam strop b20 na tym papa. Co myślicie aby dać na to XPSa, hydroizolację i deski tarasowe na konstrukcji.Jeśli byłoby to ok, to jaką hydroizolację polecacie?

  • @AkselNooitgedagt
    @AkselNooitgedagt Рік тому +1

    Czy macie odcinek o wentylacji mechanicznej oraz grawitacyjnej? Jakoś nie mogę znaleźć

  • @ceplusista

    mniej gadulstwa wiecej konkretow to wtedy nie ma 50xgodzina tylko 50x15 minut ; )

  • @informatykainformatyka2860

    Jeśli to mozliwe prosze o poruszenie i rozwianie watpliwości odnośnie prawidlowej izolacji trzpieni oraz schodow betonowych.

  • @PrawostronnyMarek
    @PrawostronnyMarek Рік тому

    Cześć, gdzie znajdę ten kurs montażu rekuperacji ?

  • @a_kapela_gospodarstwoszarotki

    Czy projekt domu nie zawiera w sobie projektów instalacji elektrycznej i sanitarnych?

  • @katarzynafurmanska1419

    Słucham i zastanawiam się, czy wy sami się Panowie tu podłożyliście? Pan Krystian opowiada o projekcie ze strony domy modelowe z trzpieniami w taki sposób: trzpienie są, uważam że można z nich zrezygnować, no ale konstruktor tutaj robił to intuicyjnie a nie przy użyciu obliczeń, no bo gdyby robić obliczenia to trzeba by było poświęcić na to kilkadziesiąt godzin a to przecież kosztuje - ja wiem, że dalsza część wypowiedzi odnosiła się do innych projektów katalogowych, ale w czym właściwie Wasz jest inny w tej kwestii? Jako totalny amator w dziedzinie budowlanki ale umysł ścisły pracujący w branży technicznej łapię się za głowę że to wszystko jest liczone "na oko"...

  • @RafalGudzowski
    @RafalGudzowski Рік тому +1

    Panowie powinniście takie odcinki nagrywać zanim zacząłem projektowanie, a nie teraz, gdy już mam gotowy! W jednym z poprzednich dowiedziałem się, że pierwszy mój błąd to niewymaganie od architekta przedstawienia projektu przed złożeniem do urzędu. Zrozumiałem go tak, że nie udostępni mi, bo chodzi o płatność ostatniej raty za projekt. Mam dużą porterówkę i sugerowałem architektowi, żeby robić wiązary, ale twierdził, że drewno podrożało i może wyjść mi nawet drożej niż gęstożebrowy z tradycyjną więźbą, a kiedyś sobie będę mógł to poddasze zaadaptować. Dopiero teraz, gdy mam projekt mogłem zrobić jakieś wyceny i ze wstępnych kalkulacji wygląda na to, że byłoby taniej o jakieś 40tysięcy lub więcej, jeśli bym mógł zrezygnować z niektórych ścian nośnych. Powiedziałem to architektowi, ale on uważa, że same działówki wewnątrz to kiepski pomysł, bo nie można wieszać np. ciężkich szafek kuchennych i akustyka o wiele gorsza. Dla mnie to nie są argumenty, gdy sobie pomyślę ile stali i betonu pójdzie, ile szalunków trzeba wykonać, wieńce, podciągi. Do tego przez taką ścianę ucieka do gruntu więcej ciepła i w przyszłości nie za bardzo da się zmienić układu pomieszczeń. Narzucił mi też konieczność ocieplenia połaci dachowych (400m2) , fundament monolityczny, wełnę fasadową, ogrzewany garaż i inne drobiazgi, których nie chciałem. Oczywiście wiem, że wszystko można zmienić, bo budowa jeszcze nie ruszyła, ale duża kasa wydana na indywidualny projekt, a tak naprawdę nie jestem zadowolony i muszę sam kombinować. Pytanie jak się za to zabrać. Gdzie szukać mądrego konstruktora, który podejdzie do tematu biorąc pod uwagę mój interes, a nie wykona wszystkiego z zapasem, żeby mieć spokój? Czy istnieją w ogóle tacy? A może robić po swojemu i wziąć kierownika budowy, który przymknie trochę oko na pewne sprawy i wszystko podpisze? Głównie chodzi mi o przeładowaną konstrukcję. Ścian nośnych jest wewnątrz jest ok 45 metrów. Robione tak jest zapewne ze względu na rozpiętość stropu. Firmy od wiązarów przedstawiły w oparciu o to swoje projekty i niektóre rezygnują z jednej ściany, niektóre z 3, ale zaznaczają, że konstruktor musi wszystko na nowo przeliczyć.

  • @dager5673
    @dager5673 Рік тому

    Cześć,