Neuroatypowość a zaburzenia osobowości | Anita Wojtkiewicz

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 3 жов 2024
  • Jeśli podoba Ci się to, co robię i chciałxbyś wesprzeć moją dzialalność, to możesz postawić mi kawę na buycoffee.to/a... Wszystkim wspierającym pięknie dziękuję.
    ----------------------------------------------
    Anita Wojtkiewicz jest psycholożką, konsultantką psychoterapii transkulturowej pozytywnej oraz diagnostką spektrum autyzmu i ADHD u dorosłych. Jest też autorką bloga Psycholog na spektrum, którego prowadzi od 2018 roku. Prywatnie, uwielbia tematy związane z Azją, kotami oraz oczywiście te zogniskowane wokół spektrum autyzmu i zdrowia psychicznego. Swoją wiedzą z radością dzieli się nie tylko na konsultacjach, ale także prowadząc szkolenia, webinary, warsztaty czy występując na konferencjach.
    Osobiście Anita sama ma diagnozę ADHD i (jeszcze) Zespołu Aspergera, które oczywiście, jak większość z nas otrzymała dopiero w wieku dorosłym.
    Ten odcinek jest na wpół ekspercki, bo w pierwszej części moja rozmówczyni opowiada o swoim doświadczeniu, diagnozach i dorastaniu w bardzo neuroatypowej rodzinie. Ale jako że jej praca jest jej ogromną pasją, co zresztą bardzo słychać, to bardzo szybko przechodzimy do tego, na czym Anita zna się najlepiej, czyli do bardziej merytorycznej wiedzy na temat neuroatypowości, diagnozy różnicowej i zaburzeń osobowości, w tym zaburzeń narcystycznych, które są absolutnym konikiem Anity.
    Blog Anity: / psycholognaspektrum
    Instagram: / psychologist_on_the_sp...
    ----------------------------------------------
    A jeśli Ty też jesteś atypowa i chciałabyś podzielić się ze mną swoją historią, to zapraszam Cię do kontaktu na: atypowe.podcast@gmail.com
    Zajrzyj też tu:
    Instagram: @atypowe.podcast
    Facebook: Atypowe
    ----------------------------------------------
    #adhd #spektrumautyzmu #zaburzeniaosobowości #autyzm #narcyzm

КОМЕНТАРІ • 36

  • @welcomeaboardneuro
    @welcomeaboardneuro Рік тому +10

    Słuchając Anity dochodzę do wniosku, że wiarygodnej diagnozy może dokonać osoba, która ma wnikliwy umysł (czyli łatwo nie szufladkuje), chce jej się poznać swojego pacjenta i sama rozwija się bezustannie. Jak słyszę o psychiatrach zajmujących się diagnostyką, którym się nie chce wysłuchać do końca historii albo już z gotowymi uprzedzeniami, to mi się nie powiem co otwiera w kieszeni. Wnikliwość Anity jest niesamowita.

    • @atypowe
      @atypowe  11 місяців тому +4

      To prawda, że takich specjalistów jak Anita nie ma wielu, ale warto szukać. Warto też u takiego trochę poczekać na swoją kolej.

    • @psycholognaspektrum
      @psycholognaspektrum 8 місяців тому +3

      Bardzo dziękuję za tak miłe słowa.

  • @pawelzabicki7785
    @pawelzabicki7785 Рік тому +11

    Wreszcie rozsądny kierunek, podejście odnośnie diagnostyki.

    • @atypowe
      @atypowe  Рік тому +6

      Jeśli ktoś chce iść na diagnostykę a nie po diagnozę, to zdecydowanie do Anity. 😀

  • @Ritu10969
    @Ritu10969 Рік тому +8

    Kocham jak ktoś ladnie umie opisać różnice między ASD a adhd w środku jednego człowieka. (To samo ofc z innymi zaburzeniami ale akurat z innymi łatwiej coś znaleźć dlatego na to zwracam uwagę) Ja sama bardzo zwracam uwagę na to „co jest z czego” i strasznie drażni mnie kiedy mam jakieś cosie, których nie umiem wpisać w ciągi przyczynowo skutkowe. Czasem jestem pewna, ze jestem autystyczna, czasem, ze totalnie nie 😅 może po prostu mam jakiś rys bo u nas w rodzinie jest miks totalny różnych takich 😆 zmierzam tym wywodem do tego, ze bardzo cenna dla mnie jest wypowiedz Anity nt potrzeby koncentracji na „rzeczy” i na człowieku. Mam je obie. Niejednokrotnie próbowałam wybrać jedną i ustalić, która jest tą prawdziwą a wychodzi, ze to niemożliwe. Jestem społeczna, bardzo potrzebuje swoich bezpiecznych relacji, lubię ludzi. Czasem mysle, ze zle ich traktuje bo są dla mnie ciekawymi obiektami do obserwacji i analiz bardziej niż żywymi jednostkami 🙈 ale no umieram jeśli nie mam stada ale nie wyobrażam sobie żyć bez jakiegoś mojego specjalnego zainteresowania. I tak, jeśli ktoś mi je ogranicza czuje się jakby umierała mi ważna osoba. Dziękuje za to, będę sobie to powtarzać kiedy ktoś mi powie, ze przesadzam z wkręcaniem się bo „to nie jest prawdziwe”.
    Ps. Czułam sie trochę gorsza na tle adhdowcow którzy są świetnymi gejmerami. U nas w domu był zakaz gier i ogolnie bardzo ograniczony komputer. Zdarzało mi się u znajomych w cos zagrac ale byłam w tym beznadziejna. Moja pierwsza poważna i jak do tej pory jedyna gra to Genshin. Wciągnęłam się kilka miesięcy temu, w wolnych chwilach głównie tam siedzę bo nie mogę się odkleić ale nadal potrafię położyć walkę bo nie umiem chodzić po mapie przez problemy z koordynacja. Wiecznie się gubię, wpadam w krzaki, włażę niechcący na drzewa i nie umiem zejść zeby się obronić 😂 questy z precyzyjnym poruszaniem się oddaje mężowi 😄 dobrze wiedzieć, ze więcej osób tak ma
    Ps2 zamawiam kolejny odcinek o zaburzeniach osobowości i jak się da to traumach pokoleniowych związanych z wojna 😇 swietnie się słuchało ❤

  • @agnieszkastrak7082
    @agnieszkastrak7082 Рік тому +7

    Bożże
    Mam 49 lat i jestem po rozmowie z psychiatrą. Mam juz termin na test. Z jednej strony boję się tak bardzo, że mam mysli o rezygnacji z tego diagnozowania, z drugiej mam takie poczucie ile mogloby sie zmienić w moim życiu.
    To co tu słyszę jest bardzo mi bliskie, baaardzo. Czytałam juz jako czterolatka i bardzo łatwo i szybko wszystko łapałam. Pytałam mamy: "kto mnie nauczyl czytać?", a mama "nie wiem, bylas taka bystra, że sama się nauczyłaś"
    Od mniej wiecej dwóch miesięcy jestem w tym temacie, przypadkowo. Szukalam pomocyvdla córki, bo weszła w potworny bunt i olała szkołę na maksa.
    Jestem bardzo wdzięczna za ten kanał
    🙏🙏🙏🙏

    • @atypowe
      @atypowe  Рік тому +7

      Nie ma się czego bać, diagnoza wiele wyjaśnia i układa, a potem można działać w sposób zgodny ze swoim neurotypem, a nie tak jak wszyscy. Trzymam kciuki! Pod jakim kątem diagnoza? ADHD, spektrum czy jedno i drugie?

    • @agnieszkastrak7082
      @agnieszkastrak7082 Рік тому +2

      @@atypowe dziękuję za wsparcie ❤
      Diagnoza pod kątem adhd, ale im więcej odcinków słucham tym bardziej otwierają mi się oczy. Ten odcinek mnie rozłożył na łopatki.
      Bardzo za niego dziękuję

  • @dwojewspektrum
    @dwojewspektrum Рік тому +5

    Cudny wywiad i rozmowa. Zanim włączyłem, pomyślałem "Ale długie", ale poszło jak z bicza strzelił i mam ochotę zakrzyknąć, że za krótko! Mało się mówi w szczegółach o współwystępowaniu autyzmu i ADHD, szczególnie tak trafnie. Dziękuję!

    • @atypowe
      @atypowe  Рік тому +3

      To dość często pojawiająca się opinia co do tej rozmowy. Anita tak świetnie o tym opowiada, że można jej słuchać godzinami!

  • @Fkr523
    @Fkr523 Рік тому +5

    Ola, uwielbiam Twój podkast. Robisz kawał dobrej roboty. Oswajajasz tematy, o których się mało mówi a wiedza jest najważniejsza dla ludzi z ADHD. Dopiero jak poznasz problem, możesz coś z nim zrobić. Dziękuje ❤

    • @atypowe
      @atypowe  11 місяців тому +2

      Dzięki za miłe słowo. Niech Ci te rozmowy służą.

  • @KatarzynaKatarzyna-c6g
    @KatarzynaKatarzyna-c6g 7 місяців тому +2

    Bardzo dziękuję za spotkanie wyczerpujące informacje dziękuję 💐 🌻 Kasia

  • @justyna-malwina
    @justyna-malwina Рік тому +4

    REWELACJA. Swiatna rozmowa. Dziekuje.

    • @atypowe
      @atypowe  Рік тому +2

      Yay! Cieszę się, że się podobało! ❤️

  • @karolinaszczepanska932
    @karolinaszczepanska932 4 місяці тому +2

    Jeden z lepszych wywiadów jakie słyszałam :)❤ robicie niesamowitą robotę, dziękuję

  • @ndnfmgm7293
    @ndnfmgm7293 Рік тому +4

    Dobry wywiad. Najbardziej zainteresowała mnie kwestia zaburzeń osobowości

  • @GromKuba
    @GromKuba 10 місяців тому +4

    Zaburzenia osobowości mogą nakładać się na różne atypowości i komplikować ich obraz ale warto uświadamiać też, że mogą być czasem błędnie rozpoznawane i to w obie strony. Dawniej osobom autystycznym którym nie zdiagnozowano w dzieciństwie asd wpisywano często zaburzenie schizoidalne a obecnie niektórym schizoidom zdarza się coś odwrotnego. Wynika to stąd, że przy bardzo powierzchownej ocenie oba stany wyglądają niezwykle podobnie.

    • @atypowe
      @atypowe  10 місяців тому +2

      Rozmawiamy o tym w co drugim odcinku, kiedy moje gościnie opowiadają o tym, jak błędnie zdiagnozowano u nich zaburzenie osobowości albo ChAD. Ta rozmowa była akurat o współwystępowaniu. 🙂

  • @innymioczami
    @innymioczami Рік тому +3

    Super ❤

  • @agnieszkanawratil7206
    @agnieszkanawratil7206 Місяць тому

    Uwielbiam koty "uczestniczące", mistrzów 2 planu. Tym razem tyłek koci mówi "kończ już, zajmij się kotem"

  • @shiroko6333
    @shiroko6333 Рік тому +3

    Dzięki za ten odcinek :D
    Od pewnego czasu myślę o tym, by ktoś mnie trochę "przewałkował" i spróbował zdiagnozować, bo na razie mimo dwóch terapii nigdy nie psychologowie mi nawet nie sugerowali, że coś może być na rzeczy :P
    Niedawno zaczęłam interesować się tematem neuroatypowości i zdziwiłam się, że mój sposób myślenia i działania nie jest aż tak inny i ktoś ma bardzo podobnie do mnie. "Na rozum" potrafię wyjaśnić pewne rzeczy, ale biorę słowa ludzi za coś pewnego i łatwo mnie przez to oszukać. Uwielbiam rutynę i robienie rzeczy w określony sposób, fiksuję się na różnych tematach i ciągle je analizuję. Z drugiej strony - kiedy ktoś mnie pyta, jakie jest moje hobby to mówię, że wszystko. Ale pobieżnie. Jestem bardzo chaotyczna i zawsze muszę coś robić, ciężko mi się skupić na wykonaniu zadania, mówię dużo, głośno, mocno gestykulując i jestem bardzo impulsywna :D
    To, co mówiła p.Anita pasuje idealnie do opisu mnie jako dziecka :O
    Pozdrawiam serdecznie :D

    • @atypowe
      @atypowe  11 місяців тому +2

      Terapeuci czasem nie mają wystarczającej wiedzy na temat neuroróżnorodności, żeby móc cokolwiek sugerować, dlatego jeśli podejrzewasz, że temat może Cię dotyczyć, to warto bez czekania na czyjeś sugestie po prostu iść do specjalisty.

    • @justynamatejek947
      @justynamatejek947 7 місяців тому +2

      Dziękuję, że podzieliłaś się swoją relacja z mamą. Mam podobne odczucia u siebie i takie mieszane uczucia miałam zawsze. Ale nie jest łatwo się ustosunkować do tego tak zdrowo i z miłością.

  • @magdaeva4185
    @magdaeva4185 11 місяців тому +1

    Proszę o podpowiedź, gdzie można wykonać diagnozę ASD we Wrocławiu. Dla dorosłych oczywiście.

    • @atypowe
      @atypowe  10 місяців тому +3

      Polecam zajrzeć na profil „Ida ma autyzm” na Instagramie. Ida dzieli się tam listą polecanych specjalistów, którą tworzy przy pomocy osób obserwujących ją.

    • @thehatersview
      @thehatersview 3 місяці тому

      Prodeste choćby

  • @agnieszkanawratil7206
    @agnieszkanawratil7206 Місяць тому

    1:21:27

  • @treadstone3141
    @treadstone3141 11 місяців тому +2

    Gdzie na Śląsku można szukać diagnozy?

    • @atypowe
      @atypowe  10 місяців тому +4

      Można sprawdzić polecanych specjalistów na grupach na Facebooku. Albo można iść do Anity online. 😀

    • @agnieszkatekla-zielonka2406
      @agnieszkatekla-zielonka2406 5 місяців тому

      Neuroverse :)

  • @kysiapysia2302
    @kysiapysia2302 6 місяців тому +1

    P.Olu, pania slychac b.dobrze.Jakosc nagrania gościa duzo gorsza, szkoda, bo utrudnia słuchanie.Wywiad bardzo ciekawy❤

    • @atypowe
      @atypowe  3 місяці тому

      U mnie na każdym sprzęcie akurat bardzo dobrze słychać moją rozmówczynię.

  • @jefpfl
    @jefpfl Рік тому

    czy jestes chora?🙃

    • @atypowe
      @atypowe  Рік тому +1

      tylko trochę 😂