Mao Powiedziane #3 - Praca w Chinach

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 26 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 41

  • @bihdi27
    @bihdi27 3 роки тому +46

    Podoba mi się Wasze lekko encyklopedyczne podejscie do tematów, ale jednocześnie chciałabym usłyszeć też nieco więcej o Waszych doświadczeniach. Np. Jak wyglada Wasza praca w Chinach, jak jestescie/byliscie traktowani etc. Troszeczkę komentarza odautorskiego i byłoby super.

    •  2 роки тому +14

      Nie chcieliśmy wchodzić w kwestię pracy obcokrajowca w Chinach, gdyż ona nie jest w żaden sposób reprezentatywna dla kultury pracy w tym kraju, a odcinek miał być o pracy w Chinach ogólnie. Gdybyśmy zaczęli omawiać tutaj jak my jesteśmy traktowani mogłoby to dać błędny obraz tego jak praca w Chinach wygląda, szczególnie że nie mielibyśmy w tym żadnej kontry w postaci osoby lokalnej, która powiedziałaby więcej o swoich doświadczeniach.
      No a z drugiej strony też nie bardzo chcemy żeby ktoś na podstawie naszego podcastu i ewentualnych subiektywnych odczuć, które byśmy w nim zawarli, decydował się na pracę w Chinach bądź nie.

    • @maritauhlig9629
      @maritauhlig9629 2 роки тому

      Dyplomatyczna odpowiedź 😉

    • @SuperElwira
      @SuperElwira 2 роки тому +2

      to jest bardzo dobry i rzeczowy podcast dla dorosłych, nie dla nastolatek, co się je w chinach i śmieszki heheszki ale są takie możesz poszukać. natomiast jeśli myślisz o pracy w chinach to chyba nie jest najlepszy pomysł-zobacz kobieta na łańcuchu

    • @SuperElwira
      @SuperElwira 2 роки тому

      @ czyżby europejczycy mieli jakieś inne zasady alebo wy jesteście tam organizacją NGO? czy wolny zawód, czy jednak zachodnich ludzi traktuje się inaczej?

    • @fox08403
      @fox08403 Рік тому

      @@SuperElwira oczywiście, że obcokrajowców traktuje się inaczej

  • @kittensgalaxy
    @kittensgalaxy 3 роки тому +21

    Muzyczka z dwóch poprzednich jest kozacka i głosuję za tym by została :))) super podcast!

    • @Eponina91
      @Eponina91 3 роки тому +3

      A już myślałam, że tylko mi podobała się tamta muzyczka. Była nowoczesna i nieszablonowa.

  • @szymonada232
    @szymonada232 2 роки тому +6

    W Urzędzie Miasta w Krakowie w sekcji "benefity" - nowych ofert pracy jest informacja o "miejscu do parkowania roweru" :)

  • @eluniaitomek
    @eluniaitomek Рік тому +1

    Świetny podcast. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

  • @ewelamela
    @ewelamela 3 роки тому +3

    Świetny podcast. Fajnie się dowiedzieć tych informacji od kogoś kto tam mieszka! Przykry jest ten kult pracy prawie 24h na dobę, który w Europie już jednak maleje. Pracodawcy stawiają na efektywność i balans pomiędzy praca a życiem prywatnym. No ale to są China - jak powiedzieliście ich DNA jest zupełnie inne. Bardzo doceniam moje obecne warunki pracy, ale nie zawsze takie były i tym bardziej sobie je cenie!

  • @ramotnik8061
    @ramotnik8061 3 роки тому +9

    Komentarz dla zasięgów bo podcast jest super i mam nadzieję, że urośnie bo na to zasługuje ❤️😊

  • @asiaja2006
    @asiaja2006 3 роки тому +7

    Dzięki za podjęcie tematu - słychać, że poświęciliście dużo czasu na przygotowanie przed nagraniem :)

  • @Zmiana_Pogody
    @Zmiana_Pogody Рік тому

    bardzo bardzo ciekawy odcinek! dziękuję Wam!

  • @nicholaskoscinski5517
    @nicholaskoscinski5517 3 роки тому +3

    Sam doskonale znam okazjonalne 80-100 godzinne tygodnie pracy i na podstawie doświadczeń znajomych Laowai'ów (wszyscy jesteśmy w szeroko pojętych branżach kreatywnych design, architektura itp więc dochodzi specyfika zawodu) wiem, że tak jak u mnie zdarzają się długie tygodnie bez weekendu a nawet, jak u znajomych- do pół roku bez wolnego weekendu oraz nawet 24h przy komputerze (mój osobisty rekord). Dopiero po umocnieniu pozycji w firmie udało mi się wynegocjować inne warunki. Dodam, że to co było u mnie okazjonalne było i jest normą dla naszych chińskich pracowników, którzy raczej nie wymigają się tym, że są Laowai'em i im się należą lepsze warunki.

    • @SuperElwira
      @SuperElwira 2 роки тому

      masakra. to nie rozumiem dlaczego tam jesteś? coś musi cię przyciągać, jakieś pozytywy na pewno są. ale jednak ludzie z zachodu mają nieco inne wrunki?

  • @123ferdek
    @123ferdek 3 роки тому +8

    boże jak was sie spoko słucha, dziekuje ;_;

  • @maciejzmuda1339
    @maciejzmuda1339 3 роки тому +2

    Świetne podcasty. 👍

  • @magdalenaszulc8997
    @magdalenaszulc8997 3 роки тому +2

    Czekam z niecierpliwością na kolejny podcast. Super się was słucha.

  • @jarekiwan6093
    @jarekiwan6093 2 роки тому +1

    świetny materiał a czy mogli byście opowiedzieć jakie warunki i zasady są dla kierowców dużych ciężarówek bo w tak wielkim kraju jest ich na pewno dużo

  • @Greeniak
    @Greeniak 3 роки тому +5

    Kolejny świetny podcast :)

  • @pawekondraciuk6880
    @pawekondraciuk6880 3 роки тому +1

    Świetny podcast, praktycznie trzy odcinki pod rząd wchłonąłem

  • @mateusz.wasiak
    @mateusz.wasiak 3 роки тому

    Uwielbiam wasz podcast

  • @unedablexsis
    @unedablexsis 3 роки тому +3

    A może jakieś wideo do tego podcastu? osobiście jakoś lepiej by mi się słuchało

  • @rekamies6478
    @rekamies6478 3 роки тому

    Prosze nagrajcie na temat siostr Soong! Mega ciekawy temat!

  • @mc1357
    @mc1357 3 роки тому +4

    Fajnie by było jakbyście np. na początku odcinka omawiali przez np. 5 minut to, co wydarzyło się w Chinach w ostatnim czasie

  • @wit0ld
    @wit0ld 3 роки тому +1

    Pozdrawiam z HK.
    Leżenie płasko nie wydaje mi się być kontynuacją hipisowskiego chillu.
    Temat dotyczy głównie mężczyzn i jest Chińskim odpowiednikiem Japońskiego 草食系, po angielsku - "Herbivore man"

    •  3 роки тому +1

      Porównanie do Hipisów dotyczy Sang culture, które nie jest tym samym co leżenie płasko. Sang jest znane od lat 90 i nie jest łączone z Japonią.

    • @wit0ld
      @wit0ld 3 роки тому +2

      @ hej, dzięki za odpowiedź. Wiem że sang nie jest łączone z Japonią. Połączenie między leżeniem płasko, a "Herbivore man" to teoria moich znajomych z pracy w Hongkongu. Płasko najczęściej leżą faceci, którzy samych siebie określają "otaku" - w HK otaku znaczy coś lekko innego niż oryginalnie. Chodzi głównie o facetów którzy nie mają dziewczyny, są dobrze wykształceni i mogą mieć dobrze płatną pracę, ale i tak nie daje im to gwarancji że kiedykolwiek będzie ich stać na własne mieszkanie. Wielu z nich bardzo pesymistycznie patrzy w przyszłość i dochodzi do wniosku że "skoro tak czy siak ich życie będzie w najlepszym przypadku mierne, to po co się starać?"
      Często leżenie płasko/Herbivore man jest związane bardziej z brakiem szans na związek i brakiem wpływu na własne życie (sytuacja polityczna), niż z czynnikami ekonomicznymi.

  • @czowiekjakis8843
    @czowiekjakis8843 2 роки тому

    No, to trochę mnie uspokoiliście. Od dawna miałem wyrzuty sumienia kupując coś "Made in China" właśnie z powodu tych osławionych warunków pracy które wedle relacji miałyby urągać ludzkiej godności. Choć Huawei i tak sobie odpuszczę skoro mają podejście 996...

  • @maaczarna9209
    @maaczarna9209 2 роки тому

    A jak wygląda "czarna strefa" w Chinach? Czyli zawody typu prostytucja, nocne kluby? Wiem, że jest nielegalna, ale na pewno istnieje.
    Chętnie posłuchałabym odcinka o chińskim prawie, respektowania go, karach, więzieniach i generalnie o walce z przestępczością.

  • @SuperElwira
    @SuperElwira 2 роки тому

    layo yo tiao-lama? czyżby? :) dobrze słyszę, czy co to znaczyło? no bo co mają tam zrobić, lepszej pracy nie będzie mieć

  • @maghrebianka
    @maghrebianka 3 роки тому

    No cóż, w Polin benefitem zatrudnienia jest uwaga uwaga... TERMINOWA WYPŁATA.
    Także co kraj, to obyczaj ;D

  • @annabober3494
    @annabober3494 Рік тому

    w chinach rzeczywistość jest zgoła inna jak w tym opowiadaniu, człowiek tam nie znaczy nic ! 😢😢😢 GOOD LUCK

  • @Nikola-vn7jh
    @Nikola-vn7jh 3 роки тому

    Moim zdaniem troche to własnie za bardzo encyklopedyczne, wiecej luzu by sie przydało i waszych doświadczeń

  • @iagusi2532
    @iagusi2532 3 роки тому

    Dzieki, za bardzo ciekawy kanał. Słucham z zaciekawieniem.
    Bardzo interesuje mnie na czym polega ten problem z wejściem "wyedukowanej" i z tzw. uczciwej rodziny, młodej osoby na lokalny rynek pracy i dlaczego warunek szczęścia, nie edukacji, staje się jeszcze bardziej istotny niż powinien się stawać.
    Potrafię zrozumieć, że systemowo zawsze znajdzie się ktoś komu leżenie będzie się bardzo podobało, ponieważ w dłuższej perspektywie to konkurencja o tym decyduje. Nie chcę, ale muszę, niestety wir tego nieszczęścia staje kozłem do moich przekonań i podejścia do pracy jako wartości. no ale...
    Przy okazji tematu pracy, prawa pracy i zatrudnienia w Chinach. Mam pytanie do Państwa...
    czy istnieją jakieś obowiązkowe egzaminy przed podjeciem pracy w chińskim urzędzie na etat(ile lat i jaka szkoła do zawodu urzędnika przygotowuje)...w Polsce od dłuższego czasu obowiązują wciąż konkursy.
    Jeszcze raz dzięki za informacje o fascynujących Chinach z pierwszej ręki. (bo jak rozumiem, studiowaliście, mieszkacie i pracujecie tam już)
    dzięki

  • @SuperElwira
    @SuperElwira 2 роки тому

    nieprawda znam wielu hippisów i nie są to żadni ludzie z bogatych domów, kto wam takich bzdur nagadał? albo już za bardzo nasiąkliście Chinami :) pozwólcie, że wyjaśnię, kultura hippisów istnieje nadal i nie jest utopią, jest realna ale jej siła polega na tworzeniu lokalnych małych społeczności, kolektywów. czyli często są to ludzie mieszkający albo np w przyczepach kampingowych albo domkach off-gridd, albo domkach po sąsiedzku albo w jednym domu, gdzie starają się uniezależnić od systemu i energetycznie, i żywieniowo-eko uprawy, i pracą-co nie znaczy, że nie pracują. muszą się dużo nauczyć drobnych prac w domu i koło domu, ale także ogródka i jak poprostu zarabiać na siebie-albo agroturystyką z elementami artystycznymi jak np lepienie w glinie, warsztaty muzyczne, wokalne, relaksacyjne itd do np jakichś warsztatów w szkołach lub pracy z plonów ziemi czy winogrona czy np organizacja festiwali muzycznych. i wiele z tych wiosek jest rzeczywiście utopiami, bo okazuje się, że 1 osoba-właściwciel ziemii i tak musi pracować i wszystko zależy od tego czy osoby przyjeżdząjące na rekreację chcą pomagać w remoncie itd, niestety często potem jak pomogą to już kończy się enklawa i zaczyna się moje oraz biznes, no ale są też miejsca, gdzie naprawdę są ci inni ludzie i małe społeczności, niezależne, żyjące niezależnie, uprawiające ziemię i mające swój prąd, rekuperację i studnię, aby jak najmniej być zaleznym od ustroju państwa. niektórzy pracują tylko sezonowo, a np utrzymują dom kultury czy duży kolektyw jakiś zajmujący się innymi aktywnościami, które nie wchodzą w naszym kraju w rozumienie jako praca i nie mają i tak mozliwości zatrudnienia.

  • @hemar77
    @hemar77 3 роки тому

    Dużo teorii mało praktycznych faktów o rynku pracy.

    • @MaoPowiedziane
      @MaoPowiedziane  3 роки тому

      Jesteśmy podcastem, który bardzo chciałby opierać się na konkretnych danych. Praca obcokrajowca nie jest reprezentatywna dla rynku pracy w Chinach ogólnie, a jeżeli ktoś szuka porady jak znaleźć pracę w Chinach to u nas raczej tego nie znajdzie.

  • @agag.7613
    @agag.7613 3 роки тому

    masakra nic dziwnego ze oni sa krotko-żywotni...

    •  3 роки тому +14

      Przewidywana długość życia w Chinach to 80 lat, mówiliśmy o tym w pierwszym odcinku. Wiek emerytalny to lat 50-60 co oznacza że wiele osób w swoim życiu i tak dłużej nie pracuje niż pracuje.
      Nie wiem skąd informacje że ludzie w Chinach żyją krótko. Jest zdecydowanie na odwrót.