Dzięki za cenne wskazówki w ustawieniach. Zachęcam do zwiększenia magazynu energii do ok 60KW. Teraz magazyn 15 KW z 16 celami na Eve z JK BMS 200A wychodzi ok 6,5 tys, z Cornexami świeżo z produkcji wyjdzie 6 tys. ( dostałem partie 9=80 szt i wszystkie mają ok 300A). Obudowy do wyboru i koloru na Alibabie, ważne aby miały JK Bms z aktywnym balanserem ( JK-PB2A16S20P). Pozdrawiam , Artur
6:55 Active Battery - może być wyłączone dla LFP. 7:08 57,6V - ja bym zmniejszył napięcie żądanego ładowania o ile się da w BMSie, teraz masz 3,6V na ogniwo dla 1/16
@@OZE4HOME "za" to słowo klucz. Oglądając wiele filmów przez lata oraz obecnie bawiąc się ogniwami i testerem utwierdziłem się że praca ogniw do 3.45v jest wystarczająca, falownik deye na szczęście TRZYMA napięcie ładowania podczas raportowania mu 100% soc a więc "doładowywanie" i balansowanie odbywa się perfekcyjnie. Bycie blisko granicy zawsze może skutkować że ta najwyższa bateria będzie chcieć przekroczyć 3.65 a balancer nie zdąży z niej przenieść pojemności i zbić napięcia - to jak ze zbijaniem gorączki - im niżej tym bezpieczniej ale 3.45 to już nie płaskowyż i każde ogniwo już ma swoje przysłowiowe ~95% pojemności
@@OZE4HOME to zrób jeszcze numer i odłącz przewód can, deye przejdzie w tryb napięciowy i ustaw odgórnie napięcie ładowania (oczywiście bateria za bezpiecznikiem i oporem innych elementów będzie je mieć jeszcze mniejsze i tym się sugeruj). Kolejna sprawa to w advance masz opcję stop on error - jakoś tak się nazywa i włącz ją i zobacz co się stanie wówczas po odpięciu CAN przewodu. Te rzeczy trzeba zrobić by uznać że masz wszystko skonfigurowane.
a już bajerem jest własny monitoring przez [Solar|Home]Assistanta który mógłby na podstawie odczytów z falownik/bms/czujki odłaczyć Ci DC MCCB magazynu bądź falownika poprzez wyzwalacz w nim a po tym AUX będzie monitorować że nie jesteś w stanie ON na zabezpieczeniu. Ja kupiłem DC MCCB od SunTree wraz z shunt release oraz auxiary .
7.56 Smart load Output. Od jakiej wartosci zalacza sie wyjscie?. W starczych falownikach podana jest wartosc np:2000W i procentowo określamy do jakiej wartości ma dzialć.
Wartości obciążenia do wartości mocy falownika. Określam w ustawieniach złącza tylko kiedy ma zacząć działać i kiedy skończyć. Nie mam ustawień mocy wyjściowej, ale zakładając że można podłączyć mikroinvertery lub generator do zasilania to raczej do mocy znamionowej falownika. Poczytam i dopisze komentarz bo na 100ówe nie jestem pewien.
Chodzi o to by grzałka w bojlerze nie korzystała z akumulatorów. W obecnej w chwili jak nie ma wystarczająco słońca to dobiera prąd z aku, a tego nie chcemy.
@mariuszmaniek8636 na tym złączu załącza się zawsze dopiero gdy magazyn jest naładowany do pełna. Rozłączenie grzania można ustawić do procentu rozładowania magazynu w przypadku litowego lub do napięcia w przypadku wyboru magazynu ustawionego na podstawie napięć.
@mariuszmaniek8636 nie da się ustawić off 100%. Chyba 99 jest minimum. Ja mam ustawione 100 start ( inaczej się nie da ) i 98 stop. Ale jak masz magazyn litowy lub lifepo4 to te 2% to i tak jest spoko. Magazyn tego nawet nie poczuje
Zero export to load, oznacza brak zgody na sprzedaż i wysyłanie energii z paneli i magazynu do złącza LOAD. Zero export to CT oznacza podobnie brak zgody na sprzedaż, ale energia wysyłana jest przez złącze zasilające (GRID) nie dalej niż do CTków Czyli jak masz pompę ciepła albo inne odbiory bezpośrednio do sieci energetycznej wpięte a CTki są założone za licznikiem to można zasilać te urządzenia za pomocą auto konsumpcji
Już widziałem Twój film😄. Nie wiele osób ma ten magazyn. Większość stawia na budowę samemu. Rozumiem to całkowicie. Jednak dla mnie najlepszym wyjściem było kupić gotowy. Wybór padł na LVFU z czego na razie jestem bardzo zadowolony. Ma te parę minusów o których ołowiem w filmie. 😊
Hej. A jak z obciążeniem samej baterii dużą mocą? U mnie przy 3kW na samej baterii wyskakuje błąd F55 lub F56 o zbyt niskiej lub wysokiej wartości napięcia, po czym wywala caly dom. Mam magazyn VTAC 10,24kWh. Maks. prąd rozładowania wg DTR to 100 A , ale jak widać już wcześniej są problemy.
brzmi jak wątek w którym powinno się zamontować softstarty przy silnikach i jako podstawę odkryć które urządzenie sprawia takie zachowanie by się upewnić czy to obciążenia indukcyjne czy nie, miernik z "inrush" guzikiem byłby nie oceniony gdy już określimy te nadmierne urządzenie bo to może piki prądowe są problemem a nie "zwykły pobór". Mamy już takiego YTbera który ma stado kondensatorów i dławików :)
@@adambors4658 TY jesteś kluczem do rozwiązania, podałeś tylko info "wywala caly dom" a Ja zgaduje że masz 1szt magazynu i odpięty GRID skoro nie przełączyło Ciebie na bypass a obciążyło baterię. Podstawą powinno być określenie co dokładnie oznaczają te błędy F55/56 - to napięcie pojedynczej celi czy całości, czy znamy wartości graniczne, ile BMS pozwala w PIKu przez siebie przepuścić. TY pisząc do producenta baterii powinieneś poznać szczegóły i następnie zobaczyć czy możesz wymusić taki stan i go zarejestrować miernikiem by móc zadziałać, ja tylko tutaj zgaduje bo to tak jak ktoś odpala hydrofor, pompę głębinową o której nie myśli bo nie ma jej w salonie a nagle wszystko padło... a te nagle to jak wodę ładowało :) tak więc... monitoring tutaj kluczem. Ja robię sobie HomeAssistant i liczniki 2kier na GRID/GEN i 1kier na LOAD.
@@adambors4658 chciałem mocniej pomóc, ale na stronie LVFU nie ma dokumentacji a informują że pomoc po sprzedażowa jest przez sprzedawcę realizowana a więc nie wiem co to za BMS w środku ani żadnych detali, mogę pobrać katalog produktów :).
Typowo. Bierze z jednej lub dwóch faz sieci i wysyła na pozostałej. W tym samym czasie. U mnie raz jeden jedyny pobrał na 2 fazach i wysłał na trzeciej jednego, niczym nie wyróżniającego się dnia ( a właściwie nocy) około 4kWh, co spowodowało wizytę pana z energetyki na kontrolę instalacji , bo pojawiła się wysyłka w nocy. Mam instalację i sposób z niej korzystania jak na powyższym filmiku, a magazyn nie jest (jeszcze ) zgłoszony - czekam na zmianę tych durnych przepisów , które teraz obowiązują. Pan się trochę zdziwił jak mu wykazałem , że sumaryczny przepływ mocy (mam zamontowany podlicznik , który też to zjawisko zauważył) był jednak w kierunku domu, a to co ich zaniepokoiło, to z winy energetyki , obnażyło brak bilansowania międzyfazowego na poziomie licznika , który niby jest zagwarantowany przepisami. To jest jedyna i największa wada Deye jaką zauważyłem. Aby tego uniknąć parametr Zero-export Power nie może być mniejszy niż 150W , czyli 50W/fazę, lub całkowite wyłączenie gridu.
Ja właśnie wyłączam całkowicie grid. To jedyny skuteczny pomysł na obecną chwilę. W okresie zimowym będzie już gorzej bo słońce na pewno nie da pokrycia energetycznego. Rozwiązaniem może być stały odbiór wielkości 20 do 30W wpięty na zasilaniu falownika gridem. Pobierać on będzie te chwilowe wysyłki ale i nabijać 0,72kWh dziennie czyli w skali miesiąca jakieś 22kWh. Chyba że wysyłać będzie jakoś więcej w stronę CTków 😂. Pozdrawiam
@@OZE4HOME W zimie to nie jest problem, bo i tak dom bierze średnio 400-500W a magazyn prawie zawsze jest pusty ( traktuję to jako backup w razie "W") i ma się wyłączyć jak jest mniej niż 50-60%. Dotyczy to listopada, grudnia i stycznia.
Mignął mi się filmik gdzie użytkownik falownika Deye SUN-12K-SG04LP3-EU ma odznaczone Zero export to load.Twierdzi on , że z zamontowanymi CT-mi problem ten u niego też występował a teraz jest ok.
Proszę o odpowiedź. Świeżo zakupiony falownik hybrydowy. Podłączyłem ten falownik na sucho i mam wątpliwości odnośnie działania włącznika na obudowie. Włącznik z podświetleniem na obudowie - jak włączam i wyłączam ten przełącznik to nic się nie dzieje poza tym że gaśnie podświetlenie włącznika. Wyświetlacz i falownik działa cały czas, niezależnie od wciskania włącznika. Według instrukcji powinien włączać i wyłączać falownik.
Przełącznik ten czarny, służy do odłączania baterii, przełącznik ten wciskany to odłączenie paneli. Każdy z nich reaguje z opóźnieniem. Jesli odłączysz baterię a panele są podłączone i jest w miarę jasno to falownik sie nie wyłączy. To samo ma się na odwrót. Nie jestem pewien co za efekt chcesz uzyskać. Czy chcesz odłączyć wszystko tak seba falownik zgasł, czy nie działają Ci panele lub magazyn? Proszę opóźnieniem dokładnie a postaram się pomóc
Nie są konieczne. Ale ich zadanie jest istotne. Filtrują wszelkie zakłócenia i prądy indukujące się w przewodach, które mogą mieć negatywny wpływ na działanie i pomiary falownika
@@OZE4HOME . Bo ja ich nie mam . Monterzy nie założyli . deya 10kw i jak włączam sprężarkę śrubową 8kw to chwilowy pobór prądu jest ponad 10kw i wyskakuje błąd zasilania. powiadomienia o odłączeniu sieci i przywróceniu sieci
@jarekdawid4775 to nie jest spowodowane brakiem pierścieni filtrujących a raczej spadkiem napięcia na fazach. W momencie uruchomienia sprężarki obciążenie jest dosyć duże co powoduje spadek napięcia na poszczególnych fazach. Problem może byc w nierównomiernym rozłożeniu obciążeń jeśli podpięte są inne obciążenia lub obwody zasilania. Sprawdź do jakiej wartości spada napięcie po uruchomieniu sprężarki. Czy spadek jest równomierny, czy tylko na jednej lub dwóch fazach napięcie spada znacząco względem innych.
czy dobrze rozumiem, że ten rozłącznik odłącza sieć? Gdzie się go montuje oraz czy to może być jakoś automatyczne? oraz mam pytanie o co chodzi z tymi CT dołączonymi do zestawu, gdzie się je montuje oraz co dokładnie one dają?
Tak. Dobrze. Rozłącznik odcina zasilanie z siecinod falownika, co skutkuje przejściem w tryb offgrid. Nie pobiera wtedy z sieci energii bo jej nie ma. Jeśli chodzi o CTki to montuje się je na dojściu zasilania z zakładu energetycznego. To służy kontroli wysyłki energii, jeśli masz jakieś obwody podłączone do grid. Wtedy falownik cofając energię zasila tylko te obwody ale nie sprzedaje jej.
Zastanawiam się dlaczego po podłączeniu u klienta dwóch 3kw grzałek w zbiorniku do złącza GEN Smart przy produkcji z paneli ok. 3kW pozostałe 3kW na drugą grzałkę falownik dociąga z sieci... z założenia to gniazdo miało pakować nadwyżki a nie dociągać z sieci. 🤔
@@OZE4HOME tak właśnie mam to odznaczone "grid always on" się to chyba nazywa. Najciekawsze że próbowałem obu sytuacji i było bez zmian z zaznaczonym i odznaczonym. Pytanie po jakim czasie falownik przyjmuje zadaną zmianę opcji. Jutro jeszcze się z tym pobawię.
Jak jest połączenie AC od licznika do falownika ja zrobiłem tak od licznika podłączyłem ATS potem do wyłącznika i przepieciowki i na falownik i jak wyłączę wyłącznik to falownik się wyłącza a ciebie się nie wyłącza
Nie trzeba baterii. Jednak napięcie z paneli musi być wystarczające. Bateria dodatkowo w pikach poboru mocy była by buforem który chroniłby przed spadkami napięć. Bez baterii nie będzie działać to całkiem poprawnie, ale powinno.
7:19 To ładowanie na poziomie 55A to jest MAX co może przyjąć twój BMS czy tak ustawiłeś sam żeby więcej nie pozwalać? Bo z tego co rozumiem LFP to spokojnie można ładowac większymi prądami.
Magazyn w specyfikacji można ładować oczywiście więcej. Rzeczywistość pokazuje że nie. Bms ustawiony jest fabrycznie na 55A bez możliwości zmiany. Same akumulatory mogą być ładowane 100A
witam u siebie też testuje ale po założeniu ct-ków na wlz i zmianie trybu pracy na zero export to ct pojawia się dosyć mocne bo 6kW obciążenie a nie pobieram na tej lini która zasila falownik nic i nie wiem z czego to wynika? Strzałkami do falownika skierowałem. Zamysłem moim jest sprawdzić czy podczas poboru z sieci np włączając grzałkę czy deye dopchnie część mocy kablem wlz do miejsc gdzie są właśnie ct ale skoro nic nie pobieram skąd to obciążenie?
W taki razie nie powinno wysyłać więcej niż obciążenia podłączone do CT. Jeśli wysyła 6kW trzeba się upewnić żeby nie wysyłało do sieci bo jak nie masz podpisanej umowy z elektrownią to dolicza Ci za przesył. Może ustaw ten drugi parametr odnośnie wysyłania na 0 tak jak na filmie pokazałem.
@@OZE4HOME tak tylko pytanie skąd ct widzi obciążenie na lini wlz falownik jak nic nie ciągnę z sieci nic a produkcja jest z pv? A czy taka sytuacja bedzie jak bede miał zaznaczone solar sell i pv dajmy na to produkuje 6kW i to by wtedy sie zgadzało. Musze sprawdzić. Mam stare zasady i zabrałem poprostu jeden string z Froniusa bo testuje port gen i ładnie razem chodzą.
@@OZE4HOME czyli w tym wypadku te obciążenie u mnie na CT-kach to produkcja z PV sprzedawana do sieci tak by wychodziło. Ostatnie pytanie co w przypadku zaniku sieci z zaznaczoną opcją SELL i trybie pracy zero export to CT bedzie sie działo? Czy wtedy tylko LOAD bedzie podawać zasilanie a po Gridzie CT nie wyślą niczego do licznika?
Powiedz i kolego jak wygląda podłączenie takiego falownika z magazynem energii w razie awarii sieci. W moim przypadku mając w pełni naładowany magazyn nie ma prądu w domu . Co jest nie tak podłączone ??
Czy masz dobrze podłączone to nie wiem. Musiał byś mi jakieś zdjęcie podesłać to mogę się wypowiedzieć na temat podłączenia. Na pewno sprawdź ustawienia. Proponuję skopiować tak jak ja mam. W moim ustawieniu priorytet to LOAD, potem ładowanie magazynu, lub oba na raz jak jest tyle energii z paneli, jeśli nie ma prądu z sieci to nic, bo idzie z magazynu lub paneli, a jak nie ma w magazynie i jest ciemno to idzie z sieci
@@OZE4HOME U mnie wyjście LOAD jet wolne , przewód z rozdzielni jest wpięty pod GRID , mam założone przetworniki a na falowniku mam zaznaczone : Zero Export to CT
@slsk2899 jeśli jest w ten sposób to magazyn energii nie będzie zasilać obwodów. Działa to tylko przez użycie zasilania przez złącze LOAD. U mnie całą rozdzielnia w domu zasilona jest z tego właśnie złącza.
To są pierścienie ferrytowe. Były w komplecie z falownikiem. Stosuje się je w celu wyeliminowania ewentualnych zakłóceń lub napięć które się mogą w przewodach indukować. Jest info w instrukcji żeby je zamontować możliwie najbliżej połączenia. Pozdro
Część mam pytanie czy ja mogę tak podpiąć stringi do falownika takiego samego jak ty masz. Ja mam 675V obwodu otwartego i łączna moc 9600W i 17A na jednym stringu i to mam zamiar podpiąć pod PV1 a pod PV2 mam zamiar podpiąć drugi string który ma obwodu otwartego 500V i łączna moc 5700W i 13A. Czy coś tu jest nie tak?
Falownik Deye ma dwa niezależne MPPT. Pierwsze ogarnie znacznie większy prąd bo aż do 26A. MPPT ogarnie napięcie do 800V ale zakres skutecznej pracy jest do 650V. Powinno działać takie podłączenie, jednak może skuteczniej było by podzielić ten string 675V na dwa i podłączyć równolegle do MPPT1. Co do drugiego nie ma problemu.
Hejka. Na razie mam grzałkę podłączoną pod złącze GEN i po naładowaniu magazynu wysyła wszystko do bojlera, do puki i ten się nagrzeje. Później już obcinka energii. Jak jest ktoś w domu i może jakoś spożytkować to Ida pralki i sprzęty w ruch. A jak nie to strata ...
@@OZE4HOME Dzięki, liczę na kolejne filmy. Wrzuć za jakiś czas podsumowanie baterii Edit: Czy pod gen można podłączyć falownik ongridowy i czy deye symuluje mu wtedy sieć? I drugie pytanie czemu pod gen podłączona jest grzałka, to nie jest wejście typu AC IN?
@szymon6003 a więc krótki materiał o baterii będzie prawdopodobnie jutro na kanale, Jeśli chodzi o podłączenie invertera ongrid to chyba nie będzie problemu bo tak jak piszesz Deye symuluje sieć. Ja bardziej rozważam podłączenie falownika offgrid ze starym magazynem energii z akumulatorów trakcyjnych plus turbina i kilka paneli. Czekam na odpowiedź od serwisu, i będę próbował. Technicy twierdzą że nie powinno być problemu, ale zobaczymy jak serwis się do tego ustosunkuje. Złącze GEN działa obustronnie. Można zasilać urządzenia typu grzałki lub odbierać energię. Kwestia ustawień w programie.
Grzałką zasilona jest wyłącznie przez złącze GEN nie LOAD. Energia do zasilenia grzałki pochodzi głównie z paneli PV. Jeśli jednak słońce nagle zajdzie lub zostanie przysłonięte to do poziomu 95% magazyn oddaje również energię na działanie grzałki.
Dziękuje za odpowiedź tak szybko czekam na Piotrek mam pytanie w sprawie kabla do komunikacji baterji i falownika cz mugbys.pokazac jak go zrobić mam taki sam zestaw falownik ibaterji bo nie jestem pewien czy to dobrze zrobiłem dzekuje
@kalmardance2435 z pokazaniem będzie trochę ciężko bo jestem w delegacji za granicą, ale mogę jakoś materiał nakręcić z omówieniem połączeń ponów przewodu. Lub jak wolisz napisz na Whatsap, link w opisie ostatniego filmu a ja spróbuję Ci pomóc.
Mam problem z ładowaniem magazynu 10 kW. Kiedy z rana jest rozładowany do 20% , następnie zaczyna świecić słoneczko , to magazyn jest ładowany z mocą 2-3 kW , ale bardzo szybko ładuje do 95% ( przez ten czas magazyn przyjął jakieś 2 kW ) , następnie od 95% do 100% ładuje tylko z mocą 1,91 kW. ( w tym czasie magazyn przyjmie jeszcze 5-6 kw.) , jednoszceśnie nadwyżkę produkcji wysyłając w sieć . Czy to broblem z BMS - em ???
Jeśli masz magazyn lifepo4 podobny do mojego albo taki sam, to być może ustawienia w harmonogramie maja na to wpływ. Sprawdź w tej zakładce menu falownika, gdzie jest harmonogram czy masz ustawione jakieś mniejsze moce w konkretnych godzinach. Te ustawienia nie tylko odpowiadają za ładowanie z sieci czy generatora, jeśli zaznaczyłeś taką opcję, ale i za moce ładowania magazynu z paneli, jesli odznaczone jest Gird i Gen.
@@OZE4HOME W falowniku jest chyba wszystko ok. Chodzi o magazyn lifepo4 , gdyż na jego panelu sa 3 pozycje jak : ampery , procenty i żywotność baterii , i jak juz wspomniałem , że niezależnie od godziny jak tylko świeci słońce to magazyn bardzo szybko od rozładowania przechodzi do stanu 95% naładowania ( aplikacja wówczas pokazuje że magazyn przyjął około 2 kw energii, a według mnie powinien przyjąć jakieś 7-8 kw .) .Czyli procenty nie są zgodne z faktycznym stanem naładowania .
@@OZE4HOME Magazyn został zakupiony : Nazwa : V-TAC , Model : AT 48-200H. . Jest tez tam opcja resetu, tylko pytanie czy jeszcze bardziej nie pogorszę .
Wtedy zadziała przełącznik sieć agregat, który automatycznie przełączy źródło zasilania domu na dostawcę energii elektrycznej. Jednak gdy tak się stanie powstanie błąd w falowniku uniemożliwiający ponowny proces ładowania baterii bez wcześniejszego restartu falownika. Taki trochę bezsens.
@@OZE4HOME możesz poprzez miernik tuya który pokazujesz na innym filmie tak ustawić by zdalnie włączał tego ESA tuya na przykład jak bateria będzie miała 20%
Na obecną chwilę to mało prawdopodobne bo będę w domu dopiero w październiku. Jestem w delegacji. Poza tym układ zbudowany jest z mikrokontrolera, przekaźnika SSR, bezpieczników, licznika energii elektrycznej i zasilacza. Tyle na obecną chwilę. Jeśli chodzi o mikrokontroler, to podobny pojawi się niedługo w filmie na kanale, będę opisywać jak zbudować czujniki atmosferyczne. Pozdrawiam
Zakładając CTki pod inverterem nie będziesz miał możliwości zasilić obwodów w domu podłączonych za licznikiem np. Pompy ciepła lub innego pradozernego urządzenia. Ale jeśli nie potrzebujesz nic takiego to możesz.
Rozważam taką 12kWh od Deye albo 10kWh od Victrona. Generalnie potrzeba mi 3 sztuki by zbudować system 3 fazowy około 24-26 kWh ciągłej. Prościej byłoby Deye o takiej mocy w 3 fazach ale tak mocnych nie robią pod magazyn niskonapięciowy. Poza tym w razie awarii leży cały system a tak mamy dwie fazy a i tak mam dom na 1 fazie, wszystkiego nie chcę tu publicznie opisywać.
Głośny jest faktycznie jak obudowa jest otwarta. Po zamknięciu pokrywy juz go prawie nie słychać. Jeśli chodzi o wentylator to jest ich kilka. Miejmy nadzieję ze nie będzie się trzeba przekonywać co się stanie gdy padnie 😅
Woda jest podgrzewana w zasobniku CWU ja tam używam ciepłej wody do mycia 😉. A przy dzisiejszych fanaberiach umów z zakładem energetycznym to najzwyczajniej się nie opłaca. Wystarczy mi na bieżące potrzeby energetyczne i to był cel instalacji. Pozdrawiam 😊
@@OZE4HOME Dla jednego coś jest bez sensu a dla drugiego ma to właśnie sens. Nie oceniamy się koledzy bo nie znamy do końca wszystkich faktów. Ja grzanie wody rozumiem bo nie zamierzam nic oddawać do sieci. Po 1 systemu off-grid nikomu nie trzeba zgłaszać a po 2 to przy cenach jakie oferuje zakład to się średnio opłaca - chyba, że jesteś na starych zasadach. U mnie to się jeszcze średnio opłaca że względu na to, że tu gdzie mieszkam instalacja on-grid nie może mieć więcej niż 6kWp. Więc jak zapłacą normalnie to znowu wyprodukować za wiele nie można, generalnie wszystkie zakłady energetyczne w całej Europie są nastawione na to by od nich kupować a nie na nich zarabiać
@AdamG-yl5ry bardzo rozsądne podejście. Nie liczy się tylko sprzedaż ale i cel instalacji. Tak jak u Kolegi u mnie od początku nie nastawiałem się na sprzedaż tylko na niezależność.
Ok . Panowie chodzi o to że też tak miałem przez 3 miesiące offgrid . Auto konsumpcja. Od 5 dni mam założony licznik dwu kierunkowy i do sieci poszło 160kw. Przez te 10 miesięcy w roku jak jest uzysk ze słońca, nazbieramy na 1 miesiąc bez słońca.
@@OZE4HOME ja z kolei mam 14kWh przydział na jednej fazie dobudowałem osobne mieszkanko i nie chcę pytać o zwiększenie przydziału i po to mi 2 falownik (wszystko oparte o magazyn) a 3 falownik tylko po to by wygenerować 3 fazy bo też ich będę potrzebował od czasu do czasu. Pomysł jest taki, że nawet jak jeden z tych 3 siadzie to można z 3 awaryjnie skorzystać co zapewni ciągłość dostaw energii do 2 mieszkań. Jak pisałem 3 falownik będzie używany sporadycznie. Na początku system bez paneli będzie opierał się tylko na pokaźnym banku energii i różnicy między taryfami dzień i noc. U mnie to 50% różnicy więc się opłaca
Całkiem sporo. Sam falownik i magazyn taki jak mój to ok 20 tys. Do tego jeszcze instalacja paneli fotowoltaicznych. Moje mam używane w większości. Kupiłem dosyć tanio ale jak użyjesz nowych to będzie drożej. No i zależy jaką moc chcesz z paneli wyciągnąć. Najlepiej sprawdzić swoje zapotrzebowanie.
@kazimierzbajsarowicz4205 słuchaj, to wszystko zależy od Ciebie. Jak chcesz tanio te się da. Jak możesz zobaczyć na moich filmach wcześniej używałem falowników jednorazowych. Jak komuś to wystarczy to będzie stosunkowo tanio. Falownik 5,6kW jednowlfazowy to koszt 2500zl (dobry falownik), panel można używany kupić za 200zl 360Wp. Ja mam takie za tyle. To jeśli potrzebujesz załóżmy 4kW mocy z paneli, to potrzebujesz ok 11szt. Czyli 2200zl. Plus magazyn z baterii trakcyjnej 48V za max 6000zl jakieś 40kWh. To już wypas. Suma 10700 do 11000zl I odcinasz się od sieci. Jak chcesz trójfazowy falownik to możesz kupić tańszy Easun razy 3 spiąć w sieć trójfazową, koszt ok 6000 czyli łącznie 14200
Dzięki za cenne wskazówki w ustawieniach. Zachęcam do zwiększenia magazynu energii do ok 60KW. Teraz magazyn 15 KW z 16 celami na Eve z JK BMS 200A wychodzi ok 6,5 tys, z Cornexami świeżo z produkcji wyjdzie 6 tys. ( dostałem partie 9=80 szt i wszystkie mają ok 300A). Obudowy do wyboru i koloru na Alibabie, ważne aby miały JK Bms z aktywnym balanserem ( JK-PB2A16S20P). Pozdrawiam , Artur
Zwiększać na pewno będę. 10kWh to stanowczo za mało 😉
@@OZE4HOME Eave 3 Dominik na Hekratach znalazł po 60 $ 😅
@@OZE4HOME dokupiłem grzałkę do bufora 4,5 KW, podłączę pod Smart- genialny pomysł. Jeszcze raz dziękuję . Artur
@czerod3573 bardzo dobrze 💪 i to się nazywa auto konsumpcja.
Pozdrawiam 😊
@czerod3573 bardzo dobrze 💪 i to się nazywa auto konsumpcja.
Pozdrawiam 😊
6:55 Active Battery - może być wyłączone dla LFP.
7:08 57,6V - ja bym zmniejszył napięcie żądanego ładowania o ile się da w BMSie, teraz masz 3,6V na ogniwo dla 1/16
A teraz jest za wysokie?
@@OZE4HOME "za" to słowo klucz. Oglądając wiele filmów przez lata oraz obecnie bawiąc się ogniwami i testerem utwierdziłem się że praca ogniw do 3.45v jest wystarczająca, falownik deye na szczęście TRZYMA napięcie ładowania podczas raportowania mu 100% soc a więc "doładowywanie" i balansowanie odbywa się perfekcyjnie. Bycie blisko granicy zawsze może skutkować że ta najwyższa bateria będzie chcieć przekroczyć 3.65 a balancer nie zdąży z niej przenieść pojemności i zbić napięcia - to jak ze zbijaniem gorączki - im niżej tym bezpieczniej ale 3.45 to już nie płaskowyż i każde ogniwo już ma swoje przysłowiowe ~95% pojemności
@SiBex_ovh bardzo cenna rada. Dziękuję. Zobaczę co tam się da zmienić.
@@OZE4HOME to zrób jeszcze numer i odłącz przewód can, deye przejdzie w tryb napięciowy i ustaw odgórnie napięcie ładowania (oczywiście bateria za bezpiecznikiem i oporem innych elementów będzie je mieć jeszcze mniejsze i tym się sugeruj). Kolejna sprawa to w advance masz opcję stop on error - jakoś tak się nazywa i włącz ją i zobacz co się stanie wówczas po odpięciu CAN przewodu. Te rzeczy trzeba zrobić by uznać że masz wszystko skonfigurowane.
a już bajerem jest własny monitoring przez [Solar|Home]Assistanta który mógłby na podstawie odczytów z falownik/bms/czujki odłaczyć Ci DC MCCB magazynu bądź falownika poprzez wyzwalacz w nim a po tym AUX będzie monitorować że nie jesteś w stanie ON na zabezpieczeniu. Ja kupiłem DC MCCB od SunTree wraz z shunt release oraz auxiary .
Brawo😊
Dziękuję
Piękna sprawa !
Dziękuję
7.56 Smart load Output. Od jakiej wartosci zalacza sie wyjscie?. W starczych falownikach podana jest wartosc np:2000W i procentowo określamy do jakiej wartości ma dzialć.
Wartości obciążenia do wartości mocy falownika. Określam w ustawieniach złącza tylko kiedy ma zacząć działać i kiedy skończyć. Nie mam ustawień mocy wyjściowej, ale zakładając że można podłączyć mikroinvertery lub generator do zasilania to raczej do mocy znamionowej falownika. Poczytam i dopisze komentarz bo na 100ówe nie jestem pewien.
Chodzi o to by grzałka w bojlerze nie korzystała z akumulatorów. W obecnej w chwili jak nie ma wystarczająco słońca to dobiera prąd z aku, a tego nie chcemy.
@mariuszmaniek8636 na tym złączu załącza się zawsze dopiero gdy magazyn jest naładowany do pełna. Rozłączenie grzania można ustawić do procentu rozładowania magazynu w przypadku litowego lub do napięcia w przypadku wyboru magazynu ustawionego na podstawie napięć.
Czyli ustawiając on100% off100% nie będzie korzystał wogole? W instrukcji jest pod spodem pole do wpisania wartości. W sterowaniu brak.
@mariuszmaniek8636 nie da się ustawić off 100%. Chyba 99 jest minimum. Ja mam ustawione 100 start ( inaczej się nie da ) i 98 stop. Ale jak masz magazyn litowy lub lifepo4 to te 2% to i tak jest spoko. Magazyn tego nawet nie poczuje
Panie toć to bełchatów w wersji domowej. Jeśli sprzęty wytrzymają to za 15 lat wyjdzie na '0' a wtedy elektrodolary będą same się produkować
Jaka jest różnica między Zero Export to Load a Zero Export to CT? Bo mam zaznaczoną u siebie tą drugą opcję.
Zero export to load, oznacza brak zgody na sprzedaż i wysyłanie energii z paneli i magazynu do złącza LOAD.
Zero export to CT oznacza podobnie brak zgody na sprzedaż, ale energia wysyłana jest przez złącze zasilające (GRID) nie dalej niż do CTków
Czyli jak masz pompę ciepła albo inne odbiory bezpośrednio do sieci energetycznej wpięte a CTki są założone za licznikiem to można zasilać te urządzenia za pomocą auto konsumpcji
@@OZE4HOME Czyli jest dobrze, dzięki ;)
Pozdrawiam 🙂
Jak działa Tobie kolego magazyn energii ? Jakieś skargi / zażalenia ? Jak myślisz Czy LVFU to dobry pomysł ?
Dzisiaj nagram materiał podsumowujący 3 miesiące pracy i najpóźniej jutro wrzucę na kanał.
@@OZE4HOME Świetnie - wpadnij do mnie i zobacz co ten magazyn ma w środku :)
Już widziałem Twój film😄.
Nie wiele osób ma ten magazyn. Większość stawia na budowę samemu.
Rozumiem to całkowicie. Jednak dla mnie najlepszym wyjściem było kupić gotowy. Wybór padł na LVFU z czego na razie jestem bardzo zadowolony. Ma te parę minusów o których ołowiem w filmie. 😊
Hej. A jak z obciążeniem samej baterii dużą mocą? U mnie przy 3kW na samej baterii wyskakuje błąd F55 lub F56 o zbyt niskiej lub wysokiej wartości napięcia, po czym wywala caly dom. Mam magazyn VTAC 10,24kWh. Maks. prąd rozładowania wg DTR to 100 A , ale jak widać już wcześniej są problemy.
U mnie już 4kW pobierało z baterii i prąd ok 80A. Bez wzruszenia dla magazynu energii.
brzmi jak wątek w którym powinno się zamontować softstarty przy silnikach i jako podstawę odkryć które urządzenie sprawia takie zachowanie by się upewnić czy to obciążenia indukcyjne czy nie, miernik z "inrush" guzikiem byłby nie oceniony gdy już określimy te nadmierne urządzenie bo to może piki prądowe są problemem a nie "zwykły pobór". Mamy już takiego YTbera który ma stado kondensatorów i dławików :)
@@SiBex_ovh no właśnie pół na pół. Kilowat na toster, kilowat na indukcję, a reszta na elektronikę. Może coś źle kombinuję...
@@adambors4658 TY jesteś kluczem do rozwiązania, podałeś tylko info "wywala caly dom" a Ja zgaduje że masz 1szt magazynu i odpięty GRID skoro nie przełączyło Ciebie na bypass a obciążyło baterię. Podstawą powinno być określenie co dokładnie oznaczają te błędy F55/56 - to napięcie pojedynczej celi czy całości, czy znamy wartości graniczne, ile BMS pozwala w PIKu przez siebie przepuścić. TY pisząc do producenta baterii powinieneś poznać szczegóły i następnie zobaczyć czy możesz wymusić taki stan i go zarejestrować miernikiem by móc zadziałać, ja tylko tutaj zgaduje bo to tak jak ktoś odpala hydrofor, pompę głębinową o której nie myśli bo nie ma jej w salonie a nagle wszystko padło... a te nagle to jak wodę ładowało :) tak więc... monitoring tutaj kluczem. Ja robię sobie HomeAssistant i liczniki 2kier na GRID/GEN i 1kier na LOAD.
@@adambors4658 chciałem mocniej pomóc, ale na stronie LVFU nie ma dokumentacji a informują że pomoc po sprzedażowa jest przez sprzedawcę realizowana a więc nie wiem co to za BMS w środku ani żadnych detali, mogę pobrać katalog produktów :).
Ciekawe czy aktualizacja może rozszerzyć możliwości ustawień Falownika
Zapewne przekonamy się z czasem
Typowo. Bierze z jednej lub dwóch faz sieci i wysyła na pozostałej. W tym samym czasie. U mnie raz jeden jedyny pobrał na 2 fazach i wysłał na trzeciej jednego, niczym nie wyróżniającego się dnia ( a właściwie nocy) około 4kWh, co spowodowało wizytę pana z energetyki na kontrolę instalacji , bo pojawiła się wysyłka w nocy. Mam instalację i sposób z niej korzystania jak na powyższym filmiku, a magazyn nie jest (jeszcze ) zgłoszony - czekam na zmianę tych durnych przepisów , które teraz obowiązują.
Pan się trochę zdziwił jak mu wykazałem , że sumaryczny przepływ mocy (mam zamontowany podlicznik , który też to zjawisko zauważył) był jednak w kierunku domu, a to co ich zaniepokoiło, to z winy energetyki , obnażyło brak bilansowania międzyfazowego na poziomie licznika , który niby jest zagwarantowany przepisami.
To jest jedyna i największa wada Deye jaką zauważyłem. Aby tego uniknąć parametr Zero-export Power nie może być mniejszy niż 150W , czyli 50W/fazę, lub całkowite wyłączenie gridu.
Ja właśnie wyłączam całkowicie grid. To jedyny skuteczny pomysł na obecną chwilę. W okresie zimowym będzie już gorzej bo słońce na pewno nie da pokrycia energetycznego. Rozwiązaniem może być stały odbiór wielkości 20 do 30W wpięty na zasilaniu falownika gridem. Pobierać on będzie te chwilowe wysyłki ale i nabijać 0,72kWh dziennie czyli w skali miesiąca jakieś 22kWh. Chyba że wysyłać będzie jakoś więcej w stronę CTków 😂. Pozdrawiam
@@OZE4HOME W zimie to nie jest problem, bo i tak dom bierze średnio 400-500W a magazyn prawie zawsze jest pusty ( traktuję to jako backup w razie "W") i ma się wyłączyć jak jest mniej niż 50-60%. Dotyczy to listopada, grudnia i stycznia.
Mignął mi się filmik gdzie użytkownik falownika Deye SUN-12K-SG04LP3-EU ma odznaczone Zero export to load.Twierdzi on , że z zamontowanymi CT-mi problem ten u niego też występował a teraz jest ok.
@piotrzielinski8987 ciekawe. Muszę to sprawdzić. Dzięki za info
Witaj, pytanie mam, czy do złącza gen. Można podłączyć falownik jednofazowy? Z tego co wiem trójfazowy można.
Można. Mało tego można nawet podłączyć 3 falowniki jednofazowe. A nawet z kimś kiedyś pisałem że ma ich jeszcze więcej.
Proszę o odpowiedź.
Świeżo zakupiony falownik hybrydowy.
Podłączyłem ten falownik na sucho i mam wątpliwości odnośnie działania włącznika na obudowie.
Włącznik z podświetleniem na obudowie - jak włączam i wyłączam ten przełącznik to nic się nie dzieje poza tym że gaśnie podświetlenie włącznika. Wyświetlacz i falownik działa cały czas, niezależnie od wciskania włącznika. Według instrukcji powinien włączać i wyłączać falownik.
Czy mowa o deye? Czy masz inny falownik?
Deye hybrydowy
Przełącznik ten czarny, służy do odłączania baterii, przełącznik ten wciskany to odłączenie paneli. Każdy z nich reaguje z opóźnieniem. Jesli odłączysz baterię a panele są podłączone i jest w miarę jasno to falownik sie nie wyłączy. To samo ma się na odwrót. Nie jestem pewien co za efekt chcesz uzyskać. Czy chcesz odłączyć wszystko tak seba falownik zgasł, czy nie działają Ci panele lub magazyn? Proszę opóźnieniem dokładnie a postaram się pomóc
Czy te kółka na kablach pod falownikiem są potrzebne ???
Nie są konieczne. Ale ich zadanie jest istotne. Filtrują wszelkie zakłócenia i prądy indukujące się w przewodach, które mogą mieć negatywny wpływ na działanie i pomiary falownika
@@OZE4HOME . Bo ja ich nie mam . Monterzy nie założyli . deya 10kw i jak włączam sprężarkę śrubową 8kw to chwilowy pobór prądu jest ponad 10kw i wyskakuje błąd zasilania. powiadomienia o odłączeniu sieci i przywróceniu sieci
@jarekdawid4775 to nie jest spowodowane brakiem pierścieni filtrujących a raczej spadkiem napięcia na fazach. W momencie uruchomienia sprężarki obciążenie jest dosyć duże co powoduje spadek napięcia na poszczególnych fazach. Problem może byc w nierównomiernym rozłożeniu obciążeń jeśli podpięte są inne obciążenia lub obwody zasilania. Sprawdź do jakiej wartości spada napięcie po uruchomieniu sprężarki. Czy spadek jest równomierny, czy tylko na jednej lub dwóch fazach napięcie spada znacząco względem innych.
czy dobrze rozumiem, że ten rozłącznik odłącza sieć? Gdzie się go montuje oraz czy to może być jakoś automatyczne?
oraz
mam pytanie o co chodzi z tymi CT dołączonymi do zestawu, gdzie się je montuje oraz co dokładnie one dają?
Tak. Dobrze. Rozłącznik odcina zasilanie z siecinod falownika, co skutkuje przejściem w tryb offgrid. Nie pobiera wtedy z sieci energii bo jej nie ma. Jeśli chodzi o CTki to montuje się je na dojściu zasilania z zakładu energetycznego. To służy kontroli wysyłki energii, jeśli masz jakieś obwody podłączone do grid. Wtedy falownik cofając energię zasila tylko te obwody ale nie sprzedaje jej.
Zastanawiam się dlaczego po podłączeniu u klienta dwóch 3kw grzałek w zbiorniku do złącza GEN Smart przy produkcji z paneli ok. 3kW pozostałe 3kW na drugą grzałkę falownik dociąga z sieci... z założenia to gniazdo miało pakować nadwyżki a nie dociągać z sieci. 🤔
I tak być powinno. Być moze nie odznaczyles przy ustawieniu złącza gen jako Smart LOAD, ładowania z sieci. Tam jest taka opcja.
@@OZE4HOME tak właśnie mam to odznaczone "grid always on" się to chyba nazywa. Najciekawsze że próbowałem obu sytuacji i było bez zmian z zaznaczonym i odznaczonym. Pytanie po jakim czasie falownik przyjmuje zadaną zmianę opcji. Jutro jeszcze się z tym pobawię.
@SIENKOL napisz do mnie rano na Messenger lub Whatsap to pomyślimy jak to zrobić
Poproszę o schemat instalacji elektrycznej AC żeby móc odłączyć stronę AC
Jaki schemat potrzebujesz?
Jak jest połączenie AC od licznika do falownika ja zrobiłem tak od licznika podłączyłem ATS potem do wyłącznika i przepieciowki i na falownik i jak wyłączę
wyłącznik to falownik się wyłącza a ciebie się nie wyłącza
@zbigniewp5263 napisz do mnie na messenger. Powiem Ci jak to podłączyć. Tyle że będę mógł odpisać trochę później.
Czy żeby móc wyłączyć sieć trzeba mieć baterie,ja nie mam i jak wyłączę sieć to falownik się wyłącza (jaką jest kolejność połączenia od licznika)
Nie trzeba baterii. Jednak napięcie z paneli musi być wystarczające. Bateria dodatkowo w pikach poboru mocy była by buforem który chroniłby przed spadkami napięć. Bez baterii nie będzie działać to całkiem poprawnie, ale powinno.
7:19 To ładowanie na poziomie 55A to jest MAX co może przyjąć twój BMS czy tak ustawiłeś sam żeby więcej nie pozwalać? Bo z tego co rozumiem LFP to spokojnie można ładowac większymi prądami.
Magazyn w specyfikacji można ładować oczywiście więcej. Rzeczywistość pokazuje że nie. Bms ustawiony jest fabrycznie na 55A bez możliwości zmiany. Same akumulatory mogą być ładowane 100A
witam u siebie też testuje ale po założeniu ct-ków na wlz i zmianie trybu pracy na zero export to ct pojawia się dosyć mocne bo 6kW obciążenie a nie pobieram na tej lini która zasila falownik nic i nie wiem z czego to wynika? Strzałkami do falownika skierowałem. Zamysłem moim jest sprawdzić czy podczas poboru z sieci np włączając grzałkę czy deye dopchnie część mocy kablem wlz do miejsc gdzie są właśnie ct ale skoro nic nie pobieram skąd to obciążenie?
W taki razie nie powinno wysyłać więcej niż obciążenia podłączone do CT. Jeśli wysyła 6kW trzeba się upewnić żeby nie wysyłało do sieci bo jak nie masz podpisanej umowy z elektrownią to dolicza Ci za przesył. Może ustaw ten drugi parametr odnośnie wysyłania na 0 tak jak na filmie pokazałem.
@@OZE4HOME tak tylko pytanie skąd ct widzi obciążenie na lini wlz falownik jak nic nie ciągnę z sieci nic a produkcja jest z pv? A czy taka sytuacja bedzie jak bede miał zaznaczone solar sell i pv dajmy na to produkuje 6kW i to by wtedy sie zgadzało. Musze sprawdzić. Mam stare zasady i zabrałem poprostu jeden string z Froniusa bo testuje port gen i ładnie razem chodzą.
@appalachianmoonshiner7084 jeśli masz zaznaczone solar sell to będzie sprzedawać. U mnie ustawienia są tak skonfigurowane żeby energii nie oddawało
@@OZE4HOME czyli w tym wypadku te obciążenie u mnie na CT-kach to produkcja z PV sprzedawana do sieci tak by wychodziło. Ostatnie pytanie co w przypadku zaniku sieci z zaznaczoną opcją SELL i trybie pracy zero export to CT bedzie sie działo? Czy wtedy tylko LOAD bedzie podawać zasilanie a po Gridzie CT nie wyślą niczego do licznika?
Tak tylko load poleci
Powiedz i kolego jak wygląda podłączenie takiego falownika z magazynem energii w razie awarii sieci. W moim przypadku mając w pełni naładowany magazyn nie ma prądu w domu . Co jest nie tak podłączone ??
Czy masz dobrze podłączone to nie wiem. Musiał byś mi jakieś zdjęcie podesłać to mogę się wypowiedzieć na temat podłączenia. Na pewno sprawdź ustawienia. Proponuję skopiować tak jak ja mam. W moim ustawieniu priorytet to LOAD, potem ładowanie magazynu, lub oba na raz jak jest tyle energii z paneli, jeśli nie ma prądu z sieci to nic, bo idzie z magazynu lub paneli, a jak nie ma w magazynie i jest ciemno to idzie z sieci
@@OZE4HOME U mnie wyjście LOAD jet wolne , przewód z rozdzielni jest wpięty pod GRID , mam założone przetworniki a na falowniku mam zaznaczone : Zero Export to CT
@slsk2899 jeśli jest w ten sposób to magazyn energii nie będzie zasilać obwodów. Działa to tylko przez użycie zasilania przez złącze LOAD. U mnie całą rozdzielnia w domu zasilona jest z tego właśnie złącza.
czy ten Deye działa w offgrid, bez akumulatora i bez smart load - tylko z samymi panelami i obciążeniem na dom?
Nie wiem tego nie sprawdzałem. Podobno działa po aktualizacji którą można otrzymać przez serwis Deye
Nie.
Co to za odwazniki na tych kablach?
Po co sie to stosuje?
Jeden masz na kablu sieciowym a drugi na bateri, to jest jakies uzwojenie albo co?
To są pierścienie ferrytowe. Były w komplecie z falownikiem. Stosuje się je w celu wyeliminowania ewentualnych zakłóceń lub napięć które się mogą w przewodach indukować. Jest info w instrukcji żeby je zamontować możliwie najbliżej połączenia.
Pozdro
Część mam pytanie czy ja mogę tak podpiąć stringi do falownika takiego samego jak ty masz. Ja mam 675V obwodu otwartego i łączna moc 9600W i 17A na jednym stringu i to mam zamiar podpiąć pod PV1 a pod PV2 mam zamiar podpiąć drugi string który ma obwodu otwartego 500V i łączna moc 5700W i 13A. Czy coś tu jest nie tak?
Falownik Deye ma dwa niezależne MPPT. Pierwsze ogarnie znacznie większy prąd bo aż do 26A. MPPT ogarnie napięcie do 800V ale zakres skutecznej pracy jest do 650V. Powinno działać takie podłączenie, jednak może skuteczniej było by podzielić ten string 675V na dwa i podłączyć równolegle do MPPT1. Co do drugiego nie ma problemu.
@@OZE4HOME dziękuję za informację
@ryszardp6499 pozdrawiam 😊
Fajny film, jak działa system bez sieci w momencie gdy masz wypełnione magazyny, falownik obcina produkcję czy posiłkujesz się jakąś grzałką?
Hejka.
Na razie mam grzałkę podłączoną pod złącze GEN i po naładowaniu magazynu wysyła wszystko do bojlera, do puki i ten się nagrzeje. Później już obcinka energii. Jak jest ktoś w domu i może jakoś spożytkować to Ida pralki i sprzęty w ruch. A jak nie to strata ...
@@OZE4HOME Dzięki, liczę na kolejne filmy. Wrzuć za jakiś czas podsumowanie baterii
Edit: Czy pod gen można podłączyć falownik ongridowy i czy deye symuluje mu wtedy sieć? I drugie pytanie czemu pod gen podłączona jest grzałka, to nie jest wejście typu AC IN?
@szymon6003 a więc krótki materiał o baterii będzie prawdopodobnie jutro na kanale,
Jeśli chodzi o podłączenie invertera ongrid to chyba nie będzie problemu bo tak jak piszesz Deye symuluje sieć. Ja bardziej rozważam podłączenie falownika offgrid ze starym magazynem energii z akumulatorów trakcyjnych plus turbina i kilka paneli. Czekam na odpowiedź od serwisu, i będę próbował. Technicy twierdzą że nie powinno być problemu, ale zobaczymy jak serwis się do tego ustosunkuje. Złącze GEN działa obustronnie. Można zasilać urządzenia typu grzałki lub odbierać energię. Kwestia ustawień w programie.
Jak grzalka działa? Czy zasilana jest wyłącznie przez load? Czy bierze z magazynu?
Grzałką zasilona jest wyłącznie przez złącze GEN nie LOAD. Energia do zasilenia grzałki pochodzi głównie z paneli PV. Jeśli jednak słońce nagle zajdzie lub zostanie przysłonięte to do poziomu 95% magazyn oddaje również energię na działanie grzałki.
@@OZE4HOME serdecznie dziękuję za taką rade:-). 1 kwietnia za parę miesiecy
@@OZE4HOME
A jak nie mamy magazynu energii to smart Load nie zadziała ??
Witam zakupiłem ten magazyn jak go się ustawia
Witam. Nic trudnego. W piątek wrzucę materiał z ustawieniami magazynu energii. Zapraszam
Dziękuje za odpowiedź tak szybko czekam na Piotrek mam pytanie w sprawie kabla do komunikacji baterji i falownika cz mugbys.pokazac jak go zrobić mam taki sam zestaw falownik ibaterji bo nie jestem pewien czy to dobrze zrobiłem dzekuje
@kalmardance2435 z pokazaniem będzie trochę ciężko bo jestem w delegacji za granicą, ale mogę jakoś materiał nakręcić z omówieniem połączeń ponów przewodu. Lub jak wolisz napisz na Whatsap, link w opisie ostatniego filmu a ja spróbuję Ci pomóc.
Mam problem z ładowaniem magazynu 10 kW. Kiedy z rana jest rozładowany do 20% , następnie zaczyna świecić słoneczko , to magazyn jest ładowany z mocą 2-3 kW , ale bardzo szybko ładuje do 95% ( przez ten czas magazyn przyjął jakieś 2 kW ) , następnie od 95% do 100% ładuje tylko z mocą 1,91 kW. ( w tym czasie magazyn przyjmie jeszcze 5-6 kw.) , jednoszceśnie nadwyżkę produkcji wysyłając w sieć . Czy to broblem z BMS - em ???
Jeśli masz magazyn lifepo4 podobny do mojego albo taki sam, to być może ustawienia w harmonogramie maja na to wpływ. Sprawdź w tej zakładce menu falownika, gdzie jest harmonogram czy masz ustawione jakieś mniejsze moce w konkretnych godzinach. Te ustawienia nie tylko odpowiadają za ładowanie z sieci czy generatora, jeśli zaznaczyłeś taką opcję, ale i za moce ładowania magazynu z paneli, jesli odznaczone jest Gird i Gen.
@@OZE4HOME W falowniku jest chyba wszystko ok. Chodzi o magazyn lifepo4 , gdyż na jego panelu sa 3 pozycje jak : ampery , procenty i żywotność baterii , i jak juz wspomniałem , że niezależnie od godziny jak tylko świeci słońce to magazyn bardzo szybko od rozładowania przechodzi do stanu 95% naładowania ( aplikacja wówczas pokazuje że magazyn przyjął około 2 kw energii, a według mnie powinien przyjąć jakieś 7-8 kw .) .Czyli procenty nie są zgodne z faktycznym stanem naładowania .
@slsk2899 to faktycznie coś nie tak z ustawieniem bms w baterii. Co to za magazyn? Sam składałeś? Bms to JKbms?
@@OZE4HOME Magazyn został zakupiony : Nazwa : V-TAC , Model : AT 48-200H. . Jest tez tam opcja resetu, tylko pytanie czy jeszcze bardziej nie pogorszę .
@slsk2899 jutro poszukam jakichś informacji o tym magazynie i dam znać. Jak coś pisz na messenger, formu FB lub WhatsApp
Co wtedy gdy zacznie brakować ci energii z baterii a masz rozłączoną sieć ?
Wtedy zadziała przełącznik sieć agregat, który automatycznie przełączy źródło zasilania domu na dostawcę energii elektrycznej. Jednak gdy tak się stanie powstanie błąd w falowniku uniemożliwiający ponowny proces ładowania baterii bez wcześniejszego restartu falownika. Taki trochę bezsens.
@@OZE4HOME możesz poprzez miernik tuya który pokazujesz na innym filmie tak ustawić by zdalnie włączał tego ESA tuya na przykład jak bateria będzie miała 20%
@Qiui w sumie racją. Pod złącze przekaźnika chyba o ile się nie mylę prawda ?
Witam mam prośbę cz mugbys pokazać skrzynkę do grzałki ale w środku buduje taki system jak twuj nie jestem specjalistom stod moja prośba dzekuje
Na obecną chwilę to mało prawdopodobne bo będę w domu dopiero w październiku. Jestem w delegacji. Poza tym układ zbudowany jest z mikrokontrolera, przekaźnika SSR, bezpieczników, licznika energii elektrycznej i zasilacza. Tyle na obecną chwilę. Jeśli chodzi o mikrokontroler, to podobny pojawi się niedługo w filmie na kanale, będę opisywać jak zbudować czujniki atmosferyczne.
Pozdrawiam
Super dzekuje za odpowiedź i czekam cierpliwie na film pozdrawiam karol
A gdzie turbina?
I to jest bardzo dobre pytanie 😄.
Buduję nowy maszt. Na razie w garażu 😉
Dzień dobry,to ile kosztuje taki off grid
Czy te CT można założyć zaraz pod inverterem kiedy tylko chcę sieć używać do wspomagania?
Czy to jest jednostka 3 czy 1 fazowa?! Gdzie kupowałeś?
Zakładając CTki pod inverterem nie będziesz miał możliwości zasilić obwodów w domu podłączonych za licznikiem np. Pompy ciepła lub innego pradozernego urządzenia. Ale jeśli nie potrzebujesz nic takiego to możesz.
Falownik 3 fazowy, kupowałem u polskiego dystrybutora. Link w poprzednim filmie.
@@OZE4HOME Ja potrzebuję coś takiego ale 1 faza. Projekt trochę bardziej złożony. A mogę wiedzieć jaka cena tej Twojej 3 fazowej wersji?
Rozważam taką 12kWh od Deye albo 10kWh od Victrona.
Generalnie potrzeba mi 3 sztuki by zbudować system 3 fazowy około 24-26 kWh ciągłej. Prościej byłoby Deye o takiej mocy w 3 fazach ale tak mocnych nie robią pod magazyn niskonapięciowy. Poza tym w razie awarii leży cały system a tak mamy dwie fazy a i tak mam dom na 1 fazie, wszystkiego nie chcę tu publicznie opisywać.
@AdamG-yl5ry mój falownik kosztował 9700zl
👍
Pozdrawiam
fajne kable w tej izolacji plecionej.
Dziękuję. To przewody ekranowane. Pozdrawiam
berdzo głośny co jak wiatrak padnie
Głośny jest faktycznie jak obudowa jest otwarta. Po zamknięciu pokrywy juz go prawie nie słychać.
Jeśli chodzi o wentylator to jest ich kilka. Miejmy nadzieję ze nie będzie się trzeba przekonywać co się stanie gdy padnie 😅
Bez sensu omijać sieć. Cała nadwyżka z paneli się marnuje. A że w lecie gotujesz wodę w zasobniku ,strata
Woda jest podgrzewana w zasobniku CWU ja tam używam ciepłej wody do mycia 😉. A przy dzisiejszych fanaberiach umów z zakładem energetycznym to najzwyczajniej się nie opłaca. Wystarczy mi na bieżące potrzeby energetyczne i to był cel instalacji.
Pozdrawiam 😊
@@OZE4HOME Dla jednego coś jest bez sensu a dla drugiego ma to właśnie sens. Nie oceniamy się koledzy bo nie znamy do końca wszystkich faktów. Ja grzanie wody rozumiem bo nie zamierzam nic oddawać do sieci.
Po 1 systemu off-grid nikomu nie trzeba zgłaszać a po 2 to przy cenach jakie oferuje zakład to się średnio opłaca - chyba, że jesteś na starych zasadach. U mnie to się jeszcze średnio opłaca że względu na to, że tu gdzie mieszkam instalacja on-grid nie może mieć więcej niż 6kWp. Więc jak zapłacą normalnie to znowu wyprodukować za wiele nie można, generalnie wszystkie zakłady energetyczne w całej Europie są nastawione na to by od nich kupować a nie na nich zarabiać
@AdamG-yl5ry bardzo rozsądne podejście. Nie liczy się tylko sprzedaż ale i cel instalacji. Tak jak u Kolegi u mnie od początku nie nastawiałem się na sprzedaż tylko na niezależność.
Ok . Panowie chodzi o to że też tak miałem przez 3 miesiące offgrid . Auto konsumpcja. Od 5 dni mam założony licznik dwu kierunkowy i do sieci poszło 160kw. Przez te 10 miesięcy w roku jak jest uzysk ze słońca, nazbieramy na 1 miesiąc bez słońca.
@@OZE4HOME ja z kolei mam 14kWh przydział na jednej fazie dobudowałem osobne mieszkanko i nie chcę pytać o zwiększenie przydziału i po to mi 2 falownik (wszystko oparte o magazyn) a 3 falownik tylko po to by wygenerować 3 fazy bo też ich będę potrzebował od czasu do czasu. Pomysł jest taki, że nawet jak jeden z tych 3 siadzie to można z 3 awaryjnie skorzystać co zapewni ciągłość dostaw energii do 2 mieszkań. Jak pisałem 3 falownik będzie używany sporadycznie. Na początku system bez paneli będzie opierał się tylko na pokaźnym banku energii i różnicy między taryfami dzień i noc. U mnie to 50% różnicy więc się opłaca
Dzień dobry,to ile kosztuje taki off grid
Całkiem sporo. Sam falownik i magazyn taki jak mój to ok 20 tys. Do tego jeszcze instalacja paneli fotowoltaicznych. Moje mam używane w większości. Kupiłem dosyć tanio ale jak użyjesz nowych to będzie drożej. No i zależy jaką moc chcesz z paneli wyciągnąć. Najlepiej sprawdzić swoje zapotrzebowanie.
Czyli trzeba około 40k i będzie taki off grid
@kazimierzbajsarowicz4205 słuchaj, to wszystko zależy od Ciebie. Jak chcesz tanio te się da. Jak możesz zobaczyć na moich filmach wcześniej używałem falowników jednorazowych. Jak komuś to wystarczy to będzie stosunkowo tanio. Falownik 5,6kW jednowlfazowy to koszt 2500zl (dobry falownik), panel można używany kupić za 200zl 360Wp. Ja mam takie za tyle. To jeśli potrzebujesz załóżmy 4kW mocy z paneli, to potrzebujesz ok 11szt. Czyli 2200zl. Plus magazyn z baterii trakcyjnej 48V za max 6000zl jakieś 40kWh. To już wypas. Suma 10700 do 11000zl I odcinasz się od sieci. Jak chcesz trójfazowy falownik to możesz kupić tańszy Easun razy 3 spiąć w sieć trójfazową, koszt ok 6000 czyli łącznie 14200