MINDENT A GENERÁCIÓKRÓL, 4.RÉSZ (A szülői szerepek átrendeződése) -Steigervald Krisztián/F.P.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 28 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 158

  • @ferencnekantor7163
    @ferencnekantor7163 7 місяців тому +176

    Kis szentjánosbogaraknak élem meg ezeket a nagyszerű előadásokat és nagyon hálás vagyok,hogy ezek megszülettek.
    Az első finom lámpások ezekben a homályos,zavaros,összekuszálódott időkben.
    Én őszintén azt érzem,hogy az első kézzelfogható segítség a teljes társadalom számára,ha igényt tart rá.
    Lámpás,útmutató,legelöl jár...
    Nagyon köszönöm!🙏❤️

  • @agnesdohanyos2128
    @agnesdohanyos2128 7 місяців тому +73

    "Hozzám hasonlóan régebb óta fiatal." 😊 Ez nagyon szép gondolat! 😊

    • @ZsuzsiSzőllősi
      @ZsuzsiSzőllősi 7 місяців тому +1

      Kedvenc mondatom nekem is 😊 Én is ezt fogom használni

    • @monikasinka8801
      @monikasinka8801 7 місяців тому +1

      És én is, nagyon kedves, le is cserélem a magam meghatározását 😊

  • @coach_lavida
    @coach_lavida 7 місяців тому +38

    Nagyon komoly téma! Remélem, hogy minél több fiatal szülő tanul ezekből. Mert a gyerekek csupán társadalmunk 25%-a, de a jövőnk 100%-a.🙏

  • @zsuzsannaszabo3461
    @zsuzsannaszabo3461 7 місяців тому +44

    Nagyon szeretem a sorozatot. Sok mindenre rávilágít, megerősít, elgondolkodttat. Mindenkinek szoktam ajánlani a környezetemben.

    • @zsuzsannabozine9195
      @zsuzsannabozine9195 7 місяців тому +2

      Én is szintén.Nagyon hasznos nekem, mint nagymanának,tanulok.Ájánlottam is, sokaknak ei is küldtem,kevés eredménnyel.Számomra segítség.

  • @klaratuzko
    @klaratuzko 7 місяців тому +58

    Nagyon tömény, nagyon fontos! Bárcsak mindenki megnézné! Olyan sokmindent megmagyaráz. Például, hogy én vért izzadhatok, hogy köszönjenek a gyerekeim, ha ezért az osztálytársaik hülyének nézik őket. Abban azért megállapodtunk, hogy aki a környező házakból jön ki, az nagy eséllyel szomszéd, akkor is, ha nem emlékszik rá, hogy valaha látta volna. Szomszédnak pedig köszönni KELL. :D

  • @martasiklodi1532
    @martasiklodi1532 7 місяців тому +8

    Ez nagyon jó volt.Bár egy dolgot hiányolok.Én 56-ban születtem,tehát az abszolút tekintélyelvü családmodellben nőttem fel.Ellentmondás, megkérdőjelezés,más vélemény kizárva.Csönd és tedd a dolgod.Viszont egészen kicsi koról kezdve éreztem,ez nem jó,Nem volt tudatos,csak érzés.Ahogy nőttem egyre tudatosabban láttam ez nagyon nem jó,igyekeztem is minél korábban kilépni és a magam életét élni. Egyébként is a 70-es években az járta: minél előbb menjen el a gyerek,már ne legyen gond.Úgy gondolom hogy hova születünk, arról nem tehetünk, hogy mivé válunk az csak kizárólag rajtunk múlik.Igaz önismereti munka kell hozzá,jó sok, és ezt nem lehet megúszni.Tehát a születéskori valóság teljesen igaz,de lehet váltani és nem tovább vinni.Én megtettem,sikerrel.Fiaim 85 és 90-ben születtek,Rengeteg beszélgetés, sok humor,közös élmény.Nagyszerű emberek lettek. Én analóg korban éltem kora felnőtt koromig,aztán digitális korba léptünk,meg kellett tanulni. Én mindent a Fiaimtól tanultam,nem szégyelltem,ma az AI tanulásnál tartok,és ebben is Ők segítenek.

  • @eszoke1
    @eszoke1 7 місяців тому +37

    Nagyon érdekes ilyen szemüvegen át figyelni a gyerekeinket és az unokákat. Nekem is segít tudatosabbnak lennem velük. Jobban értem őket. Köszönet.

  • @pulibucsu
    @pulibucsu 7 місяців тому +25

    ''Próbáljunk meg tanulni a gyerekeinktől!'' Így, és mennyivel jobb a kapcsolatunk, mint nekünk anno a szüleinkkel volt.

  • @andreapeter5967
    @andreapeter5967 7 місяців тому +13

    Nagyon hasznos volt,mint ahogy mindegyik kiváló előadása.
    X-eskènt azt tudom mondani, hogy hogy veterán szüleim közül.apám volt a poroszos nevelés hivé.Édesanyám csodás személyiségéből adodóan harmóniát varázsolt körénk,testvéreimmel.Igy nem éreztúk magunkat kulcsosnak sem,elhagyatottnak sem.S amikor megért rà a személyiségünk partnerekké vàlhattunk,már a 90-es években is.
    Édesanyànk ma már 84 éves,Alzheimer kóros,évtizedek óta komoly ápolásra szorul.
    S 3-unkból ketten,testvérek mi ezt szeretettel,nagy erőfeszitéssel meg is oldjuk otthonában.

  • @szabinasztojka2223
    @szabinasztojka2223 7 місяців тому +21

    Nagyon összeszedett, tömény, sokszor nézős, iskolában, otthonokban kellene levetíteni, sok szülőhöz sajnos el sem jut. Nagyon köszönöm ajánlani fogom ismerőseimnek, akiknek gyermekeik vannak, illetve gyermekeikkel problémájuk van.

  • @zsuzsannabozine9195
    @zsuzsannabozine9195 7 місяців тому +11

    ,,amig az én kenyerem eszed......."én ez a generáció vagyok,és mennyire utáltam ezt a mondatot.Nem mondtam a gyerekeimnek,sem az unokáimnak.Köszönöm hálás vagyok ismét segítség,tanulás nekem.

    • @agnescsillatobias3054
      @agnescsillatobias3054 7 місяців тому

      Nem vagyok híve annak a nevelésnek,így nagyon elkerültem,nem alkalmaztam.A nagyobbik lányunk mégis egész kicsi kora óta kerúli a kenyér evést😂

  • @annareiter24
    @annareiter24 7 місяців тому +31

    Minden részét imádom, többször is visszanézem, mert rengetteg eddig ki nem mondott problémára adott a sorozat választ! Köszönöm! 86as születésű

  • @kinczeltrio
    @kinczeltrio 7 місяців тому +201

    Nagyon odafigyeltünk a gyerekeinkre, feleségem nem tv-zett, nem telózott etetés közben, nem volt tabletezés, szinte tv-zés se, későn lett telefonjuk, nagyon lekorlátozva, sokat olvastunk velük, társasoztunk stb... Modern mintaszülők voltunk ezen a téren. Mikor nagyobbak lettek és kikerült a kezünkből az irányítás, pillanatok alatt bekebelezte őket is a telefonozás... Sajnos...Nagyon csalódottak voltunk emiatt... Úgyhogy, nem egyszerű a mai szülők dolga.... A lelkiismeretünk legalább tiszta, amit tudtunk megtettünk...

    • @katalintrosztmer2221
      @katalintrosztmer2221 7 місяців тому +49

      Ne bánjátok! Remekül csináltátok! Biztos vagyok abban, hogy a kütyümentes időszak nagyon jót tett a gyerekeiteknek. Ennek majd később meglesz as eredménye.

    • @eszterkustos46
      @eszterkustos46 7 місяців тому +54

      Bizzatok benne, hogy amíg lehetett, jól csináltátok. Évekig ugyanezt éreztem, aztán egyszer csak azt mondta a lányom, hogy "anya, újra elkezdek olvasni, megvan az a könyv nekünk, hogy Metamorfózis?" Ekkor azt gondoltam, hogy ismét hazatalált!

    • @galszende7142
      @galszende7142 7 місяців тому +1

      Ez nagyjából így van. Bár bajunk tv van, telefon nincs. Volt kórházba, ahol nem nagyon volt más választás, csak a telefon. 3 nap alatt bekebelezte. Most itthon újra nincs telefon, de ő szeretne 😬

    • @zsoltkardos9374
      @zsoltkardos9374 7 місяців тому

      @@galszende7142 Szerintem a szülő és a család által létrehozott mikro környezet (egyébként gyakran a jelenhez képest 1-2 generációval korábbi értékekre, élménytartományra alapozva...!), csak ideig óráig tudja ellensúlyozni a makro környezet mindent elsöprő hatását. Nehéz eldönteni, hogy ez jó vagy rossz, de egy biztos, elkerülhetetlen.

    • @terezcivin2584
      @terezcivin2584 7 місяців тому +8

      A tiltott gyümölcs... A nagylányom többször odaadja a telefonját, hogy tegyem el, nehogy sok legyen. Sosem tiltottam, hanem mindig igyekeztem érdekesebb lenni, illetve korának megfelelően beszállni a nyomkodásba, vagy határt szabni szeretettel amikor tényleg muszáj. Ugyanúgy egy tárgy neki, mint bármelyik, nem vágyakozik utána 🙏

  • @zsofiacsurgai7033
    @zsofiacsurgai7033 7 місяців тому +32

    Eszembe jutott, hogy a nagymamám mindig engem kért meg hogy rendezzem át a TV csatornáit arra a sorrendre ahogy neki jó volt 😊 nálunk ez teljesen normális volt mindig is, hogy a szüleim tőlünk kértek segitséget (meg még a mai napig kérik is) számítógéppel, tablettel, telefonnal kapcsolatban. (Ők Baby boomerek, mi Y-ok vagyunk).

  • @veronikafeil-palasthy782
    @veronikafeil-palasthy782 6 місяців тому +3

    Tök érdekes ez a téma.
    Hogy hogyan tanul az ember szülővé válni.
    Mi külföldön élünk,ami még extra tanulást jelent,úgy érzem.
    Egyfelől benne vannak az emberben a megélt dolgok,au erre adott reakciók és az abból adódó nevelési stílus. Aztán jött az egészen más környezet (hiába európai ország,tök más). Mi pont akkor jöttünk mikor a gyerek intézménybe került. Eleinte irtó fura volt,hogy sok dolog, ami nekem fura volt,itt mennyire természetes. És hát ujra kellett gondolni,hogy mi is a jó szülő a fejemben. Pl hogy mennyire fontos az önállóságra nevelés,hogy ennek teret is biztosítanak. Ha azt akarom,hogy a gyerekem integrálódjon, át kell venni dolgokat. És igazából ra kellett jönnöm menet közben,hogy jobb is ez,mint amit előtte gondoltam. Vagyis nekünk jobb. Tudom,hogy sokan meg nem szeretik.
    De érdekes belegondolni,hogy a más környezet mennyit alakíthat a generációk közötti kapcsolatokon,különbségek mértékén. A szülői típusokon.
    Illetve,hogy az országváltások mennyit alakítanak egy ember gondolkodásán, felülírhatják a tanult ,megszokott dolgokat.

  • @tamasdolanyi8233
    @tamasdolanyi8233 6 місяців тому +3

    Zseniális sorozat, köszönjük! Segít megérteni/elfogadni a külkönböző generációk gondolkodását.

  • @pintereve
    @pintereve 7 місяців тому +16

    Köszönöm szépen!
    Hasznos információkat kaptunk.
    Így kezdődik a megértés és az elfogadás.

  • @soosniki8341
    @soosniki8341 6 місяців тому +2

    Köszönjük szépen! Nagy segítség ez szülőknek és pedagógusoknak egyaránt! Minden előadását meghallgattam, hálás vagyok érte!😊👏

  • @alexandrakis7098
    @alexandrakis7098 7 місяців тому +8

    Nagyon köszönjük ezt a sok értékes es hasznos információt 😊 Még sok ilyen műsort szeretnek látni hallani

  • @zsuzsannaarin768
    @zsuzsannaarin768 7 місяців тому +16

    Remek előadás volt. És ujra ráláttam a magam 63-as születésemmel, hogy alanyi alapon a szüleinket is és a gyerekeinket is mi fogadjuk el. Mi beszorultunj a két generáció közé.
    És egy másik észrevétel: a népes konferenciára nagyon cuki, ha elviszem a hétéves gyerekemet, akkor, ha csak az enyém van ott. Az a kedves modern apuka szívesen részt venne egy olyan konferencián, ahol százával lennének a hét, hat, talán hároméves gyerekek?
    Az átmenetet mindig elgondolkodtatóak.

  • @gyorgynezadravecz5896
    @gyorgynezadravecz5896 7 місяців тому +3

    Fantasztikus, lebilincselő előadások. Számomra is hasznos információk, hogy értsem a körülöttem levő világot a benne élő emberekkel.

  • @dzadam32
    @dzadam32 7 місяців тому +39

    X-esként gyakran kértem és kérek tanácsot kütyü-ügyben a Z-s fiamtól, aki némi lenéző tekintettel ugyan, de mindig készséggel segít, és látom rajta, hogy büszke arra, hogy taníthatott valamit az apjának (még ha ezt nem is mutatja)...

  • @tundehlavaj3213
    @tundehlavaj3213 7 місяців тому

    "Régebb óta fiatalként" nagy segítség önmagunkat a felmenőinkkel való kapcsolatunkban átlátni és megérteni.
    Hiszem, hogy ez az út vezet ahhoz, hogy a gyerekeinkkel összekötő kapcsolathíd épüljön és ne egy óriási és mély szakadék tátongjon, így ez az érintett generációk között is létrejöjjön!
    Abszolut átérezhetővé vált a felelősség és a lehetőség számunkra ehhez.
    Hálásan köszönöm a megértéshez érkezett szaktudását, szándékát energiáját, Sándoréval együtt.

  • @AnitaKatreiner-h2d
    @AnitaKatreiner-h2d 7 місяців тому +10

    Rendkívüli hiànypótló téma! Köszönet érte!

  • @georginaj7902
    @georginaj7902 7 місяців тому +3

    Szuper, érdekes és nagyon hasznosak ezek az információk! Köszönöm ezt a sorozatot, nagyon jó ötlet volt elindítani! 😊

  • @ionescukramaxima4980
    @ionescukramaxima4980 7 місяців тому +22

    Hiánypótló!!!!!!

  • @rolandpaulik6014
    @rolandpaulik6014 7 місяців тому +2

    Köszönöm ezeket az elöadasokat. X-es vagyok és az apám meg baby boomer. Most már értem mért jött mindig ezzel a fáraszto dumával hogy "Tiszteld a kort"

  • @liviabalazs9374
    @liviabalazs9374 7 місяців тому +3

    Fontos es hasznos előadás! Ráirányítja a figyelmet a tudatossag es az önismeret fontosságára minden terúletén. Amikor - diplomatikusan -azt mondja Krisztián, h "nem jobb, nem rosszabb, csak más" . Ezzel nem tudok egyetèrteni: a digitalizáció mértéktelen alkalmazásával az ember kiengedi/,átengedi kompetenciáit a technikának, a mobil tel.nak...Ez biztos, h nem az emberi fejlődést, a kreativitást, az evoluciót szolgálja.

    • @vcarter86
      @vcarter86 7 місяців тому

      Óriási tévedésben vagy. A mai fiatalok jelentős része olyan célt akar elérni ami valami digitális tartalomgyártással kapcsolatos(youtuber, tiktoker, 3d modellező, játékfejlesztő, digital artist, videovágó, stb.stb Elsősorban azért, mert óriási szabadságot ad, másrészt meg pont azért, mert abban kiélhetik a bennük rejlő kreativitásukat, ennek az az ígérete számukra hogy olyan munkát végezhetnek, amit szeretnek is. Ugyanakkor akkora a zaj az interneten, mostanra, hogy ahhoz hogy valakire felfigyeljenek, nem csak fejlesztenie kell magát sok területen és kompetensnek kell lenni hanem szükség van nagy fokú kreativitásra sőt még piacelemzésre is, és folyamatos megújulásra ha nem csak 15 perc hírnevet szeretnél magadnak. Pont, hogy a digitalizáció nyitott meg új szélesebb lehetőségeket mindenki számára és ez az, ami kreativitásra sarkall olyanokat is, akik előtte sehol máshol nem találták meg a számításaikat. Az emberi fejlődésről is csak annyit, hogy soha nem volt még ennyire szükség programozókra, mint manapság és soha nem is volt ennyi belőlük, és ez az igény és annak kiszolgálása is egyre csak nő.
      Ha te azt a végét akarod megfogni, hogy mennyivel nőtt a tartalomfogyasztás és ezzel együtt elzombulnak az emberek, az igaz is meg nem is. Egyrészt eddig is jelen volt az hogy az emberek a képernyőt bámulták csak évtizedekig azt a kanapéról tették a Tv-t nézve. Persze tudom, hogy az, hogy mostmár utazás közben is nézhetik az emberek a telefonjukat és így még kevésbé fognak bármit is a valós környezetükből az egy negatív hatás. Viszont azzal, hogy megválogathatják a tartalmaikat az pedig pozitív és pont, hogy azt szolgálja hogy szélesebb spektrumból tekintsenek a világra mint azok akik a TV korszakában nőttek fel. Ugyanúgy fontos, a tartalomfogyasztásnál kiemelni hogy abból tudunk inspirálódni, amit látunk, ez segíti szintén a kreatív elmét. Tehát ez is pozitív irányba ment. Megvannak ennek is az árnyoldalai és negatív hatásai, ahogy minden más technológiának ezelőtt megvolt, viszont összességében pont hogy az emberiség javát szolgálja.

  • @AnnandRichardAcoustic
    @AnnandRichardAcoustic 11 днів тому

    Fantasztikus!! Köszönjük szépen!

  • @ildikomartavarga4956
    @ildikomartavarga4956 7 місяців тому +6

    Nagyon hasznos volt. Köszönöm szépen.

  • @ZoltánnéTóth-w4w
    @ZoltánnéTóth-w4w 7 місяців тому +14

    Nekem X-esként Z-s gyerekeim vannak.
    Rengeteget foglalkoztam velük, de ezt másképp mutatják meg/ki: az 1999-ben született fiam itta a meséket, stb, a 2006-ban született fiam soha nem akart olvasott, mondott, mesét, esetleg a mondókák, dalok jöhettek szóba.
    Mi történt ma veled, a suliban, stb. kérdésre mindkettő válasza legtöbbször "semmi".
    A nagy ügyes, talpraesett, stb. felnőtt lett, a fiatalabb kamasz a javából.
    A naggyal is voltak csatáink, de a kisebbel sokszor háborús a hangulat - S.K. előadásait hallgatva sok mindent megértettem, más megvilágításba került (köszönet érte!), természetesen ez akkor lenne az igazi, ha a gyerekem is meghallgatná és egy kicsit elgondolkodna ő is - átküldtem neki is, hátha! 🙏
    Nagyon köszönöm az elmondottakat! 🙏

  • @JuliaLocsei-rh4zk
    @JuliaLocsei-rh4zk 7 місяців тому +4

    Én is szeretném megjegyezni azt, hogy amíg a férfiak voltak a pénzt keresők a férfiak dolgoztak addig a nők otthon gyerekeket neveltek, háztartást vezettek a férjükről is gondoskodtak lelküket ápolták, multi tasking tevékenységet folytattak már régen is a régi kapitalista egykeresős családmodellben,
    a mai napig a társadalom megítélése a nők munkájáról, ami a háztartásvezetést a gyereknevelést stb. illeti mivel nincsen számszerűsítve ezért úgy gondolják a férfiak, hogy az a családi költségvetéshez pénzben nem tesz hozzá valójában, hogyha bébiszittert, takarítót házvezetőnőt, stb. alkalmazunk akkor kiderül hogy egy anya mennyi mindent hozzátesz pénzben a családi költségvetéshez csak ez nem mint kiadásként jelenik meg,hanem mint megtakarítás de még nem tudatosodott ez teljesen a fejekben!
    Pláne ha még mellette otthonról dolgozik is!

  • @katalinhete2949
    @katalinhete2949 7 місяців тому +23

    A gyerekeknek nincs idejük és türelmük tanítani az időseket, tisztelet a kevés kivételnek!

    • @rasaeva9970
      @rasaeva9970 7 місяців тому +19

      Nekem más a tapasztalatom. A számítástechnikával, digitális világgal kapcsolatban sokszor kértünk segítséget a gyerekeinktől, és örömmel segítenek.

    • @gtavasz
      @gtavasz 7 місяців тому +3

      Igen, nagyon türelmetlenek, ha a kedves anyuka nem ért meg valamit egy másodpercen belül, ugyanis az idö fogalma számukra az „azonnal“. Lehet, hogy azt a konkrét középiskolást bántja, hogy anyukája nem töle kérdezte meg a screenshot használatát, de azt valószinüleg nem említette, hogy korábban milyen stilusban válaszolt, amikor az anyuka segitséget kért. Tisztelet a nagyon kevés kivételnek. És nem, nem neveletlenségröl van szó. A kortársaiktól átveszik a tiszteletlen, lekezelö, lenézö stílust, amit észre sem vesznek, mert ez a normális.

    • @erzsebetbako9826
      @erzsebetbako9826 7 місяців тому

      Én is kértem segítséget, az volt a válasz:Google a barátod.

  • @mariasteiman9966
    @mariasteiman9966 7 місяців тому +1

    Zseniális, szenzációs....hála és köszönet

  • @valamint
    @valamint 7 місяців тому +4

    Klassz előadás volt! Y gen. leendő szülőként viszont nagyon érdekelt volna most az a téma, hogy miért hagyja az Y és X generációs szülők nagy része a kontrollálatlan képernyőhasználatot gyerekeinek, amikor már a csapból is az folyik, hogy mértéket kell tartani? Az lehet az alapja, hogy "hát, mi is felnőttünk valahogy napi 6 óra supermariozás/cartoon network ellenére"?

    • @galszende7142
      @galszende7142 7 місяців тому +1

      Y szülőként, nálunk nincs korlátlan tv a gyereknek. Lehet én többet néztem gyerekként mint ő most.

  • @zsuzsannaszucs4473
    @zsuzsannaszucs4473 5 місяців тому +1

    Gyakran hangzik el a "trauma" szó, még olyan kontextusban is, hogy "kis trauma". Javaslom, óvatosabban használjuk ezt a fogalmat, mert nem élünk át minden nap traumát - hála Istennek -, illetve olyan, hogy "kis trauma", nincs. A trauma olyan erős behatást jelent, amely jelentős érzelmi megrázkódtatással jár, és a későbbi életünkre is kihatással van. Jó lenne, ha ez a fogalom nem kerülne a "nárcisztikus", "pszichopata", stb. pszichiátriai fogalmak sorsára, és nem hígulna fel a jelentése.

  • @DianaKatalinRemseineSarosi
    @DianaKatalinRemseineSarosi 7 місяців тому

    Nagyon hasznos videók, köszönöm.

  • @agnescsillatobias3054
    @agnescsillatobias3054 7 місяців тому

    A " kulcsos" gyerekek voltunk.Elsős,másodikos korunkban már egyedül mehettúnk (vagy kellett már mennünk?!) reggel iskolába,délután busszal edzésekre,és a szülő "teljes nyugalommal" engedhette ezt meg nekünk,nem kellett nyomasztó érzésekkel telve,reggel rohanni,még a gyereket reggel el kell dobnom az oviba,suliba,de délután oda is kell érte érni,azután még valószìnüleg le kell ülni tanulni,eközé szorítsd be a munkát,és mindent ami feladatod,és esetleg még jusson közben magadra,egy fodrászra...időd,időnk.Túl sok a KELL,és még mindig kevés a kezdeményezés,hogy esetleg szülők támogassák egymást,pl 1 autóban,1 szülővel 4 gyerek mehetne reggelente.De nem kérúnk egymástól segítséget,mert kemények vagyunk,erre is képesek vagyunk,mert mit szólnak ha nem.Aztán a fürdőszobákban pityogó felnőtt szülőként a teljesítmény kényszer alatt összeomló példát mutató emberekké válva csodálkozunk hogy a gyerekek,a mai generáció semmirekellő,keményen tanulni,dolgozni nem akaró emberkékké válnak.Talán mégsem velük van a baj!?

  • @GyuriSzabó-e6i
    @GyuriSzabó-e6i Місяць тому

    Arrol szivesen hallgatnek megoldasi peldakat, hogy a munka frontjan, ahol kokoly verseny van, teljesitmeny kell, hogy transzformalodik mindket fel, hogy a munka eredmenyessege megvalosuljon.

  • @realpearly
    @realpearly 7 місяців тому +1

    Amellett, hogy az előadóval sok mindenben egyetértek, meg kell jegyeznem, hogy nem igaz, hogy a nők régen nem dolgoztak, hanem otthon nevelgették a gyerekeket. Ez maximum a felsőbb osztályoknál volt így.

  • @Yorgos2007
    @Yorgos2007 3 місяці тому

    Abból, hogy mindenki számára a születésekori állapot a norma, elvileg annak kellene következnie, hogy nem változtat rajta, hiszen az a norma (normális), azaz a gyerekei is ebbe fognak beleszületni, és így tovább. Azt feltételezem, hogy ez évszázadokon keresztül így is volt, hiszen minimális külső (pl. technológiai, gazdasági) hatások érték az embereket. Az utóbbi 50-100 évben viszont ez már másképpen alakul, hiszen folyamatosan érik az embereket az újabb hatások, változások. Pl. a baby boomerek hiába születtek bele egy "hagyományos" családmodellbe, ők már ezt nem tudták (talán elsőként, hiszen lázadók lettek, ami a korábbi generációkra talán még nem volt egyáltalán jellemző, nem is akarták) továbbadni, hiszen a megélhetéshez nemcsak apának, hanem anyának is dolgoznia kellett, miközben megváltozott a család jogi és társadalmi keretrendszere is, pl. jogállás tekintetében megszűnt az az ezeréves modell, hogy a feleség, a nő cselekvőképessége (sőt korábban még a jogképessége is!) korlátozott. Így az ő gyerekeik már egy egyenrangúbb vagy "egyenlőbb" családmodellbe születnek bele, természetszerűen. Azaz a születéskori "normális" állapothoz képest bekövetkezett változások alapján kialakuló újabb állapot lesz a következő generáció születéskori normája.

  • @erzsebetballa6996
    @erzsebetballa6996 7 місяців тому +2

    Egyensúlyt teremteni lenne a legfontosabb. Ez sajnálatos módon ma már nem megy. Rá kellett segíteni. Nem véletlenül jelentek meg az elmúlt bő évtizedben a felnőttbarát intézmények. Az életkorhoz kötött látogatottsági korhatár.

  • @laurapap8114
    @laurapap8114 6 місяців тому

    Nagyon érdekes így nézni (elemezni) a generációkat. Nekem csak egy gondom van ami az x -generációval kezdődik a gyerek mellérendelése arról nincs nagyon evoluciós történelmi tapaszralati lelet. Egy kisérlet... Éveszredek óta van tisztelet, szabályok, idő határok. Vajon mi lesz a vége ennek a 10 helyen illetve platformon megosztott figyelemnek. A felszínes tudásoknak? Egy biztod én mint y-generációsként kicsit kiengedhetek még jó néhány generációt 10 biztos még elbír ez az emberiségi korszak. Ahogy mondta ciklikusság.
    Nem tartom igazságosnak hogy van egy MINTÁM az én jól csinálom ismerem természetem késztetéseim vágyaimat letörve beletanultam. És most ebben a korszakban felesleges😂!! Nem kell semmit beteartanom mindent szabad. Más agyi müködést igényel minden gyors váltások. Igen lehetőség is persze, de szívás is így közel a negyvenhez programozzam át az idegrendszerem az agyimükődésem mert a világ amiben felnőttem lassan eltűnik átmosódik....
    Nyilván élvezni kell és élni vele, de szokatlan és nehéz. Egy folyamtos jelenlétet kiván nem csinálhatok semmit rutinból.😅

  • @beataorosz1778
    @beataorosz1778 7 місяців тому

    Nagyon megrázó volt. X-es apa es anyakent.

  • @ZsomborToth-mt5yf
    @ZsomborToth-mt5yf 7 місяців тому

    Köszönjük!

    • @FriderikuszPodcast
      @FriderikuszPodcast  7 місяців тому

      Köszönjük munkavégzésünk anyagi támogatását! A Friderikusz Podcast stábja

  • @olikriszi
    @olikriszi 7 місяців тому

    Hú....ez megint szuper❤

  • @sikobelag9095
    @sikobelag9095 7 місяців тому +1

    Kedves S. Krisztián! Lenne egy kérdésem: miért „nyomorult” az a néhány valaki, aki egy családlátogatás alkalmával fotóalbumot kénytelen vagy épp szeret nézegetni? (A kérdéses jelző a videó 14:38 magasságában hangzik el). Válaszát köszönöm.

    • @edinaszonyi722
      @edinaszonyi722 7 місяців тому +4

      Szerintem a nyomorult-ot Krisztián főnévként használja, gyakorlatilag a személy szót helyettesíti vele. Ismerek valakit, aki pl. a személy helyett mindig az Ártatlan-t használja (főnévként), amikor mesél valakiről.

    • @Kergelez
      @Kergelez 7 місяців тому +13

      Kedves Kérdező! Nem nyomorult, aki szereti, ha fotóalbumot nézegethet, viszont nyomorult, ha idegenekkel teli képek tucatjait nyomják a képébe kérés nélkül. Nálam járt a negyvenes fiam, és felvetette, hogy az unokákat érdeklik a családi fotóalbumok. Csodálkoztam, előkapartam a mélyből, és mutogatni kezdtem. Az unokák persze hamar megunták (3 és 6 évesek), az apjuk meg mérges volt rájuk. Én elpakoltam, mert megértettem, hogy ez nem érdekelheti őket. Helyette kérték a meseolvasást a képregényből, az tetszett nekik.

    • @ttttunde
      @ttttunde 7 місяців тому +7

      Szerintem teljesen érthető. nyilván nem szó szerin kell érteni. Vannak olyanok, akik pld, imádják más gyerekeinek a képeit nézeget, és vannak, akik nem. A kanapén ülve mindenkinek muszáj nézegetni, mert nem akar bántón viselkedni. A Facebookon, vagy más digitális platformon simán figyelmen kívül hagyhatja, ha nem érdekli.

    • @evagaramszegi9036
      @evagaramszegi9036 7 місяців тому +13

      A “nyomorult” ebben a mondatban a “szerencsétlen” szó szinonimájaként szerepel. Azért használja, mert sajnálja azt, aki kénytelen az albumot nézegetni.

  • @kekvillam10
    @kekvillam10 7 місяців тому +2

    En inkabb attol voltam ki hogy mar mindent tolem kerdeztek. Jajj fiam en ehhez mar oreg vagyok…. Es inkabb nem is a tanulas volt a lenyeg hanem hogy en csinaljam meg helyette. 😑

  • @ildikosimicza3053
    @ildikosimicza3053 7 місяців тому +1

    53:00 :ez talán egy alsó tagozatos gyermeknél még követhető, de egy kamasz kapcsolatait már szinte lehetetlen nyomonkövetni.

  • @naplopo15
    @naplopo15 7 місяців тому

    Thanks!

    • @FriderikuszPodcast
      @FriderikuszPodcast  7 місяців тому

      Köszönjük munkavégzésünk anyagi támogatását! A Friderikusz Podcast stábja

  • @OrsolyaNagy-nl2xs
    @OrsolyaNagy-nl2xs 7 місяців тому

    Zseniális

  • @piroskahegedus1481
    @piroskahegedus1481 6 місяців тому

    Rengeteget lehet tanulni belőle.

  • @Kinga-nt7pq
    @Kinga-nt7pq 7 місяців тому

    Danke!

    • @FriderikuszPodcast
      @FriderikuszPodcast  7 місяців тому

      Köszönjük munkavégzésünk anyagi támogatását! A Friderikusz Podcast stábja

  • @juditagotha5310
    @juditagotha5310 7 місяців тому

    Thanks

    • @FriderikuszPodcast
      @FriderikuszPodcast  7 місяців тому

      Köszönjük munkavégzésünk anyagi támogatását! A Friderikusz Podcast stábja

  • @eugeniaslajko3804
    @eugeniaslajko3804 7 місяців тому

    ❤🙏

  • @bahonmm
    @bahonmm 7 місяців тому +1

    Kedves Krisztián! Úgy vélem, hogy az állatvilágban évmilliók óta működőképes "nevelési elv" a tekintély elvű. Úgy gondolja, hogy a mai, demokratikus is működőképes?

  • @JuliaLocsei-rh4zk
    @JuliaLocsei-rh4zk 7 місяців тому

    A jó és nem felszínes kommunikáció nemcsak generációk között , hanem minden kapcsolatban, minden generációban nagyon fontos.
    Ahogy említette ezek a hierarchikus nevelések a munkahelyen is visszaköszönnek, de nemcsak a Z generációnál hanem már az X nél is ahol a hierarchikus rendszer vagy tekintély elvű vállalatvezetés bármely szférában komoly probléma ahol a beosztott nagyobb tudású mint a felettese.
    a demokratikus vezetés csak nagyon fejlett vállalati kultúrában található ami nagyon kevés itt Magyarországon és ez talán csak a kutatók szintjén valósul meg
    Nekem azonban más a tapasztalatom pont fordítva, amikor a gyerekemet kérdeztem általános iskolás korában, ahol első osztálytól én már informaformatikai tagozatra járattam és kértem, hogy tanítson azokra a skillekre, amit ő már iskolában tanult, én nem, Excel vagy PP vagy digitális tudás nem szán erre időt nem adja át az infókat , fordítva nem ezt tapasztalja
    Ez valószínűleg nem csak a nevelésből példamutatás ból adódik hanem a tisztelet hiánya is!

  • @Valeri_ann
    @Valeri_ann 7 місяців тому +19

    Besz@rok, utánanézett, hogy a mai gyerekek valóban mobillal a kezükben jönnek-e a világra 😂 megkérdezte a szülészeket 🤣 és uh felvételeket kutatott 😅 zseni!
    Meg a speciális eszköz… 🤣😂🤣 a fotóalbum 😝 kész vagyok

    • @derana13
      @derana13 7 місяців тому +1

      Én azért ezt nehezen hiszem el, hogy valóban megkérdezte :D

    • @Valeri_ann
      @Valeri_ann 7 місяців тому

      @@derana13 hát persze! ezért vicces.

    • @agneszoldi2302
      @agneszoldi2302 7 місяців тому +1

      😂 De jó előadó, szinte látom magam előtt, farfekvéses vagy mobilos 😂

    • @Valeri_ann
      @Valeri_ann 7 місяців тому

      @@agneszoldi2302 ez jó farfekvéses, vagy mobilos 😂😅😂

  • @monikabader5600
    @monikabader5600 6 місяців тому

    Digitális és nem szülői bizalom...... Elkeseritő..... És ez a szülő hibája egyértelműen!!!!!

  • @istvantoth629
    @istvantoth629 7 місяців тому +2

    A gyerektől való tanulás miért lenne evolúciós mintához kötve? Ez józan ész és a környezetünk érzéklésének függvénye inkább. Persze ha le..csináljuk, hogy mivel foglalkozik az utód....

  • @valeriaszito8991
    @valeriaszito8991 7 місяців тому

    Köszönjük!

    • @FriderikuszPodcast
      @FriderikuszPodcast  7 місяців тому

      Köszönjük munkavégzésünk anyagi támogatását! A Friderikusz Podcast stábja

  • @drpappzsuzsa
    @drpappzsuzsa 7 місяців тому

    Thanks

    • @FriderikuszPodcast
      @FriderikuszPodcast  7 місяців тому

      Köszönjük munkavégzésünk anyagi támogatását! A Friderikusz Podcast stábja

  • @evamess7624
    @evamess7624 7 місяців тому

    Danke!

    • @FriderikuszPodcast
      @FriderikuszPodcast  7 місяців тому

      Köszönjük munkavégzésünk anyagi támogatását! A Friderikusz Podcast stábja

  • @tundeszekeres3982
    @tundeszekeres3982 7 місяців тому

    Köszönjük!

    • @FriderikuszPodcast
      @FriderikuszPodcast  7 місяців тому

      Köszönjük munkavégzésünk anyagi támogatását! A Friderikusz Podcast stábja

  • @ildikokramcsak4259
    @ildikokramcsak4259 7 місяців тому

    Danke!

    • @FriderikuszPodcast
      @FriderikuszPodcast  7 місяців тому

      Köszönjük munkavégzésünk anyagi támogatását! A Friderikusz Podcast stábja

  • @lelekegesz
    @lelekegesz 7 місяців тому

    Köszönjük!

    • @FriderikuszPodcast
      @FriderikuszPodcast  7 місяців тому

      Köszönjük munkavégzésünk anyagi támogatását! A Friderikusz Podcast stábja

  • @buzaeszter5205
    @buzaeszter5205 7 місяців тому

    Danke!

    • @FriderikuszPodcast
      @FriderikuszPodcast  7 місяців тому

      Köszönjük munkavégzésünk anyagi támogatását! A Friderikusz Podcast stábja

  • @vinklere20
    @vinklere20 7 місяців тому

    Köszönjük!

    • @FriderikuszPodcast
      @FriderikuszPodcast  7 місяців тому

      Köszönjük munkavégzésünk anyagi támogatását! A Friderikusz Podcast stábja

  • @katalinkaszab3491
    @katalinkaszab3491 7 місяців тому

    Köszönjük!

    • @FriderikuszPodcast
      @FriderikuszPodcast  7 місяців тому

      Köszönjük munkavégzésünk anyagi támogatását! A Friderikusz Podcast stábja

  • @MrDadan20
    @MrDadan20 7 місяців тому

    Köszönjük!

    • @FriderikuszPodcast
      @FriderikuszPodcast  7 місяців тому

      Köszönjük munkavégzésünk anyagi támogatását! A Friderikusz Podcast stábja

  • @robertkis7896
    @robertkis7896 7 місяців тому

    Köszönjük!

    • @FriderikuszPodcast
      @FriderikuszPodcast  7 місяців тому

      Köszönjük munkavégzésünk anyagi támogatását! A Friderikusz Podcast stábja

  • @NoAmy19
    @NoAmy19 7 місяців тому

    Köszönjük!

    • @FriderikuszPodcast
      @FriderikuszPodcast  7 місяців тому

      Köszönjük munkavégzésünk anyagi támogatását! A Friderikusz Podcast stábja

  • @SzaZ1969
    @SzaZ1969 7 місяців тому

    Köszönjük!

    • @FriderikuszPodcast
      @FriderikuszPodcast  7 місяців тому

      Köszönjük munkavégzésünk anyagi támogatását! A Friderikusz Podcast stábja

  • @kajakos666
    @kajakos666 7 місяців тому

    Köszönjük!

    • @FriderikuszPodcast
      @FriderikuszPodcast  7 місяців тому

      Köszönjük munkavégzésünk anyagi támogatását! A Friderikusz Podcast stábja

  • @deakja1
    @deakja1 7 місяців тому

    Köszönjük!

    • @FriderikuszPodcast
      @FriderikuszPodcast  7 місяців тому

      Köszönjük munkavégzésünk anyagi támogatását! A Friderikusz Podcast stábja

  • @ZsuzsannaMathe-to6up
    @ZsuzsannaMathe-to6up 7 місяців тому

    Köszönjük!

    • @FriderikuszPodcast
      @FriderikuszPodcast  7 місяців тому

      Köszönjük munkavégzésünk anyagi támogatását! A Friderikusz Podcast stábja

  • @ligetpowerplate3620
    @ligetpowerplate3620 7 місяців тому

    Köszönjük!

    • @FriderikuszPodcast
      @FriderikuszPodcast  7 місяців тому

      Köszönjük munkavégzésünk anyagi támogatását! A Friderikusz Podcast stábja

  • @anikovasanits3080
    @anikovasanits3080 7 місяців тому

    Köszönjük!

    • @FriderikuszPodcast
      @FriderikuszPodcast  7 місяців тому

      Köszönjük munkavégzésünk anyagi támogatását! A Friderikusz Podcast stábja

  • @adsaman
    @adsaman 7 місяців тому

    Köszönjük!

    • @FriderikuszPodcast
      @FriderikuszPodcast  7 місяців тому

      Köszönjük munkavégzésünk anyagi támogatását! A Friderikusz Podcast stábja

  • @Peterkazi76
    @Peterkazi76 7 місяців тому

    Köszönjük!

    • @FriderikuszPodcast
      @FriderikuszPodcast  7 місяців тому

      Köszönjük munkavégzésünk anyagi támogatását! A Friderikusz Podcast stábja

  • @enikokotlacsek3151
    @enikokotlacsek3151 7 місяців тому

    Köszönjük!

    • @FriderikuszPodcast
      @FriderikuszPodcast  7 місяців тому

      Köszönjük munkavégzésünk anyagi támogatását! A Friderikusz Podcast stábja

  • @Tami.Rebi_lps
    @Tami.Rebi_lps 7 місяців тому

    Köszönjük!

    • @FriderikuszPodcast
      @FriderikuszPodcast  7 місяців тому

      Köszönjük munkavégzésünk anyagi támogatását! A Friderikusz Podcast stábja

  • @katalinkasziba-bakos1561
    @katalinkasziba-bakos1561 7 місяців тому

    Köszönjük!

    • @FriderikuszPodcast
      @FriderikuszPodcast  7 місяців тому

      Köszönjük munkavégzésünk anyagi támogatását! A Friderikusz Podcast stábja

  • @andreajobbagy1068
    @andreajobbagy1068 7 місяців тому

    Köszönjük!

    • @FriderikuszPodcast
      @FriderikuszPodcast  7 місяців тому +1

      Köszönjük munkavégzésünk anyagi támogatását! A Friderikusz Podcast stábja

  • @editsasinagy4225
    @editsasinagy4225 7 місяців тому

    Köszönjük!

    • @FriderikuszPodcast
      @FriderikuszPodcast  7 місяців тому

      Köszönjük munkavégzésünk anyagi támogatását! A Friderikusz Podcast stábja

  • @Tupolski1
    @Tupolski1 7 місяців тому

    Köszönjük!

    • @FriderikuszPodcast
      @FriderikuszPodcast  7 місяців тому

      Köszönjük munkavégzésünk anyagi támogatását! A Friderikusz Podcast stábja

  • @KatalinKollat
    @KatalinKollat 7 місяців тому

    Köszönjük!

    • @FriderikuszPodcast
      @FriderikuszPodcast  7 місяців тому

      Köszönjük munkavégzésünk anyagi támogatását! A Friderikusz Podcast stábja

  • @ilonaszlama1207
    @ilonaszlama1207 7 місяців тому

    Köszönjük!

    • @FriderikuszPodcast
      @FriderikuszPodcast  7 місяців тому

      Köszönjük munkavégzésünk anyagi támogatását! A Friderikusz Podcast stábja

  • @ildiborbelyne9658
    @ildiborbelyne9658 6 місяців тому

    Köszönjük!

    • @FriderikuszPodcast
      @FriderikuszPodcast  6 місяців тому

      Köszönjük a műsorkészítés anyagi támogatását! A Friderikusz Podcast stábja

  • @tamasviraszto7292
    @tamasviraszto7292 6 місяців тому +1

    Köszönjük!

    • @FriderikuszPodcast
      @FriderikuszPodcast  6 місяців тому

      Köszönjük a műsorkészítés anyagi támogatását! A Friderikusz Podcast stábja

  • @ArpadHencz
    @ArpadHencz 6 місяців тому

    Köszönjük!

    • @FriderikuszPodcast
      @FriderikuszPodcast  6 місяців тому

      Köszönjük a műsorkészítés anyagi támogatását! A Friderikusz Podcast stábja

  • @alizarato91
    @alizarato91 5 місяців тому

    Köszönjük!

    • @FriderikuszPodcast
      @FriderikuszPodcast  5 місяців тому

      Köszönjük műsorkészítésünk támogatását! A Friderikusz Podcast stábja