Piękne wideo, a dłużyzny nie przeszkadzają. Wręcz odwrotnie. Pokazują chwilę, czas, który juz przeminął, ale dzięki zapisowi na taśmie (czy innym nośniku) powraca do nas, żeby powspominać. Dopiero co oglądałem materiał z początku lat '90 o Wrocławskiej Kolei Dojazdowej na innym kanale, a tu proszę, kolejny wartościowy film o kolei wąskotorowej w Polsce.
Dziękuję bardzo :-) Ja mam coś takiego, że lubię utrwalać sobie w pamięci (i nie tylko) ten narastający stukot kół z oddali, posapującą maszynę dominującą z czasem wszechobecną ciszę z lekkimi dźwiękami otoczenia, które po kulminacji zanikają równie powoli jak narastały. Zdaję sobie jednak sprawę, że w czasie powszechnego pośpiechu może być to mega nudne i każdy przewija te braki akcji :) Tym bardziej miło mi słyszeć, że są wśród nas Miłośnicy dłużyzny kolejowej!
Pamiętam, jak ciuchcia jeździła regularnie na linii Gniezno Powidz. Ha było jeszcze takie określenie ciuchci "Ślepa l ula". Jak jechała pod górkę to sapała "pomóż bracie, pomóż bracie" a z górki "nasram na cie, nasram na cie", przepraszam za słownik, ale to było wiele lat temu.
lovely video!! the Gniezno ,Sompolno , Krosniewice networks are fascinating!! plus in the 60s there were plans to link Turek with Dabie Kolskie so the Zbiersk and Kujawy networks would have been connected. many thanks for this!!!! love the longer videos by the way!!
Pamiętam kolejkę z Koła do Dąbia /n Nerem zlikwidowaną na początku lat ;60-tych. W tym czasie linie do Dąbia i Sompolna były obsługiwane przez dwie lokomotywy Px48, które podobno zostały sprzedane do Szwecji i kursują na linii turystycznej. Pierwsze słyszę o planach połączenia Dąbia z Turkiem i Zbierskiem. Wiem tylko że była planowana linia normalnotorowa do Turku,ze względu na powstającą kopalnię węgla brunatnego i elektrownię. Obecnie kopalnia zamknięta, elektrownia jest w rozbiórce a linia Konin - Turek jest w planach Samorządu Wielkopolskiego.
Witam, mam pytanie - jak było zorganizowane skrzyżowanie z linią normalnotorową w Kole? W terenie "na dziś" wszystko by na to wskazywało, że było to przejście w poziomie toru.
@@maciekjkd Również witam i pozdrawiam, cieszę się że mój komentarz wzbudził zainteresowanie. Do lat 70 -tych stacja Koło Wąsk mieściła się po stronie budynku dworca PKP w kierunku wschodnim ( obecnie chyba garaże). Przecięcie znajdowało się między nastawnią a przejazdem ulicy Włocławskiej i organizacja wyjazdu do Sompolna wyglądała następująco, otóż skład tyłem cofał w kierunku ul. Włocławskiej, następnie przodem przecinając normalny tor do Sompolna. Kilka lat po likwidacji połączenia do Dąbia,stację przeniesiono na przeciwną stronę i przecięcie zniknęło.
Super, bardzo dziękuję za cenną odpowiedź. To już wszystko wiemy - zastanawiało mnie to już dosyć dawno, jak przygotowywałem marszrutę do Gniezna i z powrotem w 2014 r. W końcu odwiedziliśmy Koło wracając, a dziś poskładałem filmik z tego powrotu i temat ożył. Niezwykle miło się złożyło, że w tym samym czasie pojawił się i Pana komentarz, jako jakby nie patrząc świadka całej historii :-) Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam serdecznie!
@@stan758 the connection between Turek and Dabie was to be 750mm not standard gauge but there were problems with the local authorities and construction costs. I am trying to find the article where this was printed, it is one of a 1000 bookmarks i have. I will post it when I find it.
Wolę być nawiedzony , niż jakoś tam po angielsku . A kiedy ten film był kręcony, w tym roku wracając że Żnina przejeżdżałem obok tego torowiska i ono nie było na optykę za bardzo przejezdne . Ja te parowoziki pamiętam jeszcze z lat młodości. W mojej wsi rodzinnej były trzy linie końcowe i jedna przelotowa . Na jednej lini , ekspresie do Marek jeździły tylko peiksy do samego końca tj. 74r. Na lini przelotowej Jabłonna/ Karczew też tylko parowozy były , różnych typów ale za moich czasów działała już tylko Otwock/Karczew. Na wilanowskiej to było różnie a na ostatniej dw. Południowy/ Białobrzegi to na początku lat 70 jeździły i rumuny i peiksiaki . A teraz nie ma już nic , w niektórych miejscach zostały budynki , mostki i ludzka pamięć o tym co kiedyś było codziennym życiem. Film fajny , w szczególności że tych pamiątek zostało już niewiele , i do tego czynnych . Oby więcej było takich nawiedzonych.
Oby :-) Dziękuję, no i zazdroszczę pięknych wspomnień! Pozdrawiam ze wsi, która nigdy nie miała wąskotorowej kolejki pasażerskiej (nie licząc dziecięcej na Bielany) :-) Film był kręcony 8 marca 2014 roku.
Na Wilanowie ciężko doszukać się miejsc, którymi biegła linia wąskotorowa do Piaseczna. Tak samo przy ul. Puławskiej. Wszystko przykryte asfaltem lub całkowicie zdemontowane. Pozdrawiam Nawiedzonych.
szkoda tej 19-nastki, mój ulubiony parowozik na 750. Miałem przyjemność pomagać przy jego rozpalaniu na imprezie bodajże w 2010 roku. zajechaliśmy wtedy jeszcze za Przybrodzin
W czerwcu 2002 roku mieliśmy pikinik firmowy w Przybrodzinie i to był chyba jeden z ostatnich kursów na tej trasie. Jechaliśmy dobre 2 godziny w jedną stronę.
Dzień dobry bardzo piękne filmy jak dla mnie z dwóch powodów. Jestem z okolic Gniezna fajnie zobaczyć naszą ciuchcie i wspaniałego człowieka jakim był mój kuzyn Dariusz G .ps proszę o kontakt na priv
Z tego co pamiętam to było dosyć "szczęśliwe" i zarazem spektakularne wykolejenie klasy rumuńskiej. Klasa poszła na bok, szczęśliwie oparła się na krzaczorach i nikomu się nic nie stało. Według szanownej Bazy kolejowej nie otrzymali pozwolenia na jazdę w 2015 roku. Pogmeram na guglu, ale może ktoś mnie za ten czas poprawi :-) Znalazłem takie coś: moje-gniezno.pl/48956/ ale jeszcze przekartkuję forum 750mm.pl 🙄 Po wspomnianym wykolejeniu dokończyli jeszcze sezon 2015, a UTK zakazał jazdy w okolicach października 2015 roku - niestety materiały prasowe zdążyły już poznikać.
KOlejka waskotorowa (to byla naprawde mala ciuchcia) jechalo sie z Koszalina do Zegrza Pomorskiego, gdzie w srodku wagonu stala koza a w niej plomien ktory ogrzewal wnetrze, lata 70 -te. Czy ktos nakrecil film z tym arcydzielem Franciszka Vilhelma!
Nie wiem, jak z archiwalnymi filmami, ale istnieje plan odbudowy bocznicy do lotniska w Zegrzu: kurier-kolejowy.pl/aktualnosci/39972/czy-koszalinska-kolej-waskotorowa-wydluzy-swoja-trase-do-swielina-albo-na-lotnisko-w-zegrzu-pomorski.html
Na mnie pamiętam, wielkie wrażenie zrobił wyjazd pociągu ze stacji Piaseczno Miasto Wąskotorowe. Zaraz za ogrodzeniem znajduje się dosyć spore skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną. Miny przyjezdnych kierowców są bezcenne, kiedy zapala im się światło zielone, a tu nagle przed nosem przelatuje sobie pociąg nic sobie z tego nie robiąc i oczywiście ma pierwszeństwo :-)
@@maciekjkd Stoi od kilku lat grzecznie w rządku razem z wagonami z filmu. Wagony wyblakły (niektóre troszku zdewastowane ale nie ma tragedii), parowozik zaś w stanie niezłym
W sposób dość mocno okrojony, ale na bazie wieści prasowych można powiedzieć - jeżdżą: Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa już w najbliższą sobotę, 13 sierpnia, ponownie zabierze pasażerów w krótką podróż. W tym dniu zaplanowano dwa kursy GKW - o godzinie 12.00 oraz 13.00. Co najważniejsze - w tym roku przejazdy będą darmowe, a uprawniała do nich będzie wyłącznie kolejność przyjścia na peron. Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa kursować będzie do 4 września br. w każdą sobotę oraz niedzielę (włącznie ze świętem w dniu 15 sierpnia) o godz. 12:00 i 13:00. Zapraszamy! moje-gniezno.pl/81071/gnieznienska-kolej-waskotorowa-wyrusza-na-zelazny-szlak/ Ostatnimi czasy trasa została dość mocno ograniczona - do odtworzonego przystanku/mijanki - Jelonek (km 3,75) na obrzeżach miasta (mniej więcej tam, gdzie byli "nawiedzeni" - od razu mówię, że nie miałem zamiaru nikogo urazić, to był taki sarkazm na nas samych ;-) ). Dalsza trasa wymaga remontu.
Nadal oczekuje naprawy głównej - nie wiemy w jakim zakresie, ale mimo wszystko jest do dziś odstawiony. Sądząc z harmonogramów niewykluczona jest już wymiana skrzyni ogniowej - przepisowo raz na 30-lat, ale myślę że najlepiej się wypowie ktoś na bieżąco w temacie. Pozdrawiam!
Ein guter Film von einer Schmalspurbahn mit Lok Px 48-1919 in einer schönen Landschaft. Im Jahr 1993 fuhr von Mai bis September bei der Bregenzerwaldbahn in Österreich die Lok Px 48-1913. Ich habe da einen kleinen Film gemacht schauen Sie bitte mal in meinen Kanal..
Dobre pytanie! Zakładając wariant optymistyczny kolejka doczeka się remontu, powrócą kursy do Anastazewa i zapotrzebowanie na wakacyjne kursy do Przybrodzina. Parowóz trafi na remont np. do Środy (ostatnio wolontariuszom z tamtejszej kolejki udało się z sukcesem przeprowadzić remonty dwóch swoich parowozów i doszli do godnej pozazdroszczenia wprawy w temacie), a kocioł można naprawić w Pile czy Chabówce. Po tym wszystkim parowóz znów powróci do służby... czytam, że podobno jest taki plan. Niestety jestem niepoprawnym pesymistą i wydaje mi się, że trafi gdzieś na pomnik... i jak zwykle chciałbym się mile rozczarować :)
@@maciekjkd a kto odbuduje torowisko ?. Nad tym powinno przejąć piecze tzw. Ministerstwo Dziedzictwa Narodowego ale oni mają inne cele ale to nie miejsce o tym mówić. Trasa do Jelonka to jest ciut za krótka ale dobrze ze jest chociaż tyle . Nim się obejrzymy to rozkradną resztę co zostało z wąskotorowe.
Cóż, najlepiej byłoby, gdyby w sprawie wypowiedział się ktoś związany z kolejką. Gdybając - nie oczekiwałbym takiego zacięcia jak mają Koledzy z koszalińskiej, którzy samodzielnie wykonują Heraklesową pracę u siebie i na występach gościnnych (wykonywali m.in. mijankę w Jelonku) od gnieźnieńskich wolontariuszy (o ile jeszcze takowi są - może się odezwą). Patrząc jednak na inne kolejki przejęte przez powiaty - ostatnimi czasy ruszono nieco kasą i choćby w Środzie Wlkp. czy Przeworsku widać tego wymierne efekty. Fakt faktem, że sytuacja w tym roku nie sprzyja raczej zbytniej rozrzutności i topieniu środków w "fanaberiach", ale może i tu doczekamy się ciągu dalszego pierwszej inwestycji w dojazd do Jelonka, Czy doczekają tego elementy torowe, to już trzeba być wróżką - podobno stal idzie w dół... Nie wiem jaka jest skala patologii złomiarskiej w Wielkopolsce, ale z dokonanych kiedyś objazdów okolicznych szlaków nie wyglądało to nawet bardzo tragicznie. Ta kolejka ma sens tylko na całej trasie do Anastazewa, ale żeby byli chętni do jazdy na tak długim odcinku nawierzchnia musi przejść naprawę główną umożliwiającą uzyskanie pełnej dopuszczalnej prędkości. Szczerze mówiąc marnie to widzę - to kawał szlaku, a przy dzisiejszych cenach... do tego konieczne remonty taboru (o parowozie nie wspomnę), ale w końcu nadzieja umiera ostatnia! Coś takiego znalazłem na forumce: gniezno.naszemiasto.pl/waskotorowka-gniezno-czy-kolejka-dojedziemy-do-powidza/ar/c1-8281840
Co prawda nie ma piniendzy na ratowanie niezliczonych polskich zabytków które ocalały, ale za to decydenci odbudowują za kilka miliardów z naszej składki "zdrowotnej" oraz z piniendzy naszych wnuków pałac, w którym przyklepano rozbiory
Nono! Ma się rozumieć. Wszystkie zwierzaki zawsze są traktowane priorytetowo i w większości materiałów mają swój co najmniej symboliczny udział :) Nawet teraz jeden pilnuje z kolan poprawności przelewanych treści ;) Lokomotywka pędzi zwłaszcza od 6:57 - był tam kiedyś odcinek, gdzie testowano ponoć parowozy pod obciążeniem po remontach w warsztatach w Gnieźnie, by zawczasu wyszły ewentualne braki - taka dzisiejsza hamownia.
Piękne wideo, a dłużyzny nie przeszkadzają. Wręcz odwrotnie. Pokazują chwilę, czas, który juz przeminął, ale dzięki zapisowi na taśmie (czy innym nośniku) powraca do nas, żeby powspominać. Dopiero co oglądałem materiał z początku lat '90 o Wrocławskiej Kolei Dojazdowej na innym kanale, a tu proszę, kolejny wartościowy film o kolei wąskotorowej w Polsce.
Dziękuję bardzo :-) Ja mam coś takiego, że lubię utrwalać sobie w pamięci (i nie tylko) ten narastający stukot kół z oddali, posapującą maszynę dominującą z czasem wszechobecną ciszę z lekkimi dźwiękami otoczenia, które po kulminacji zanikają równie powoli jak narastały. Zdaję sobie jednak sprawę, że w czasie powszechnego pośpiechu może być to mega nudne i każdy przewija te braki akcji :) Tym bardziej miło mi słyszeć, że są wśród nas Miłośnicy dłużyzny kolejowej!
Pamiętam, jak ciuchcia jeździła regularnie na linii Gniezno Powidz. Ha było jeszcze takie określenie ciuchci "Ślepa l ula". Jak jechała pod górkę to sapała "pomóż bracie, pomóż bracie" a z górki "nasram na cie, nasram na cie", przepraszam za słownik, ale to było wiele lat temu.
lovely video!! the Gniezno ,Sompolno , Krosniewice networks are fascinating!! plus in the 60s there were plans to link Turek with Dabie Kolskie so the Zbiersk and Kujawy networks would have been connected. many thanks for this!!!! love the longer videos by the way!!
Pamiętam kolejkę z Koła do Dąbia /n Nerem zlikwidowaną na początku lat ;60-tych. W tym czasie linie do Dąbia i Sompolna były obsługiwane przez dwie lokomotywy Px48, które podobno zostały sprzedane do Szwecji i kursują na linii turystycznej. Pierwsze słyszę o planach połączenia Dąbia z Turkiem i Zbierskiem. Wiem tylko że była planowana linia normalnotorowa do Turku,ze względu na powstającą kopalnię węgla brunatnego i elektrownię. Obecnie kopalnia zamknięta, elektrownia jest w rozbiórce a linia Konin - Turek jest w planach Samorządu Wielkopolskiego.
Witam, mam pytanie - jak było zorganizowane skrzyżowanie z linią normalnotorową w Kole? W terenie "na dziś" wszystko by na to wskazywało, że było to przejście w poziomie toru.
@@maciekjkd Również witam i pozdrawiam, cieszę się że mój komentarz wzbudził zainteresowanie. Do lat 70 -tych stacja Koło Wąsk mieściła się po stronie budynku dworca PKP w kierunku wschodnim ( obecnie chyba garaże). Przecięcie znajdowało się między nastawnią a przejazdem ulicy Włocławskiej i organizacja wyjazdu do Sompolna wyglądała następująco, otóż skład tyłem cofał w kierunku ul. Włocławskiej, następnie przodem przecinając normalny tor do Sompolna. Kilka lat po likwidacji połączenia do Dąbia,stację przeniesiono na przeciwną stronę i przecięcie zniknęło.
Super, bardzo dziękuję za cenną odpowiedź. To już wszystko wiemy - zastanawiało mnie to już dosyć dawno, jak przygotowywałem marszrutę do Gniezna i z powrotem w 2014 r. W końcu odwiedziliśmy Koło wracając, a dziś poskładałem filmik z tego powrotu i temat ożył. Niezwykle miło się złożyło, że w tym samym czasie pojawił się i Pana komentarz, jako jakby nie patrząc świadka całej historii :-) Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam serdecznie!
@@stan758 the connection between Turek and Dabie was to be 750mm not standard gauge but there were problems with the local authorities and construction costs. I am trying to find the article where this was printed, it is one of a 1000 bookmarks i have. I will post it when I find it.
Wolę być nawiedzony , niż jakoś tam po angielsku . A kiedy ten film był kręcony, w tym roku wracając że Żnina przejeżdżałem obok tego torowiska i ono nie było na optykę za bardzo przejezdne . Ja te parowoziki pamiętam jeszcze z lat młodości. W mojej wsi rodzinnej były trzy linie końcowe i jedna przelotowa . Na jednej lini , ekspresie do Marek jeździły tylko peiksy do samego końca tj. 74r. Na lini przelotowej Jabłonna/ Karczew też tylko parowozy były , różnych typów ale za moich czasów działała już tylko Otwock/Karczew. Na wilanowskiej to było różnie a na ostatniej dw. Południowy/ Białobrzegi to na początku lat 70 jeździły i rumuny i peiksiaki . A teraz nie ma już nic , w niektórych miejscach zostały budynki , mostki i ludzka pamięć o tym co kiedyś było codziennym życiem. Film fajny , w szczególności że tych pamiątek zostało już niewiele , i do tego czynnych . Oby więcej było takich nawiedzonych.
Oby :-)
Dziękuję, no i zazdroszczę pięknych wspomnień!
Pozdrawiam ze wsi, która nigdy nie miała wąskotorowej kolejki pasażerskiej (nie licząc dziecięcej na Bielany) :-)
Film był kręcony 8 marca 2014 roku.
Na Wilanowie ciężko doszukać się miejsc, którymi biegła linia wąskotorowa do Piaseczna. Tak samo przy ul. Puławskiej. Wszystko przykryte asfaltem lub całkowicie zdemontowane. Pozdrawiam Nawiedzonych.
@@maciekjkd to w naszym państwie to już epoka , kopalnia a potem czas zrobił swoje .
Mega!👍💪😀
Cieszę się, że się podoba :-) Na dwulecie kanału planuję zrobić wersję skondensowaną, choć wiem że powinno się robić odwrotnie :D
Tylko żeby ktoś nie zaprzepaścił takiego czegoś i nie zlikwidowali takich wycieczek turystycznych. PX48 u mnie stoi jako pomnik.
szkoda tej 19-nastki, mój ulubiony parowozik na 750. Miałem przyjemność pomagać przy jego rozpalaniu na imprezie bodajże w 2010 roku. zajechaliśmy wtedy jeszcze za Przybrodzin
Czy chodzi może o pamiętną imprezę 16 października 2010 r. ??
W czerwcu 2002 roku mieliśmy pikinik firmowy w Przybrodzinie i to był chyba jeden z ostatnich kursów na tej trasie. Jechaliśmy dobre 2 godziny w jedną stronę.
Pospieszyłem się z premierą - jeszcze nie przemieliło na HD, ale niebawem powinno się udać! 🤭 Ok, już jest i HD
To moje korzenie
Mój dziadek był zawiadowcą stacji Kolejki Wąskotorowej w Gnieznie
Jaki to słodki cukiereczek żelazny....
Ratujmy wspólnymi siłami naszą Gnieznienską Kolejkę
Gnieznieńska Ciuchcia
Dzień dobry bardzo piękne filmy jak dla mnie z dwóch powodów. Jestem z okolic Gniezna fajnie zobaczyć naszą ciuchcie i wspaniałego człowieka jakim był mój kuzyn Dariusz G .ps proszę o kontakt na priv
Dzień dobry - jest mi niezmiernie miło poznać! Kontakt do mnie: maciekjkd[małpunia]gmail.com
Beautiful!
Super!
Super rail film! Lovely images with Steam locomotive and passenger train, good job! Big LIKE & Subscribe
Greetings from Dublin
Andrew
I'm glad to read such kind words. Many thanks, greetings from Krakow!!! :)
Do którego roku kolejka w Gnieźnie jeszcze jako-tako jeździła? W 2017 jeszcze chyba były jakieś przewozy?
Z tego co pamiętam to było dosyć "szczęśliwe" i zarazem spektakularne wykolejenie klasy rumuńskiej. Klasa poszła na bok, szczęśliwie oparła się na krzaczorach i nikomu się nic nie stało. Według szanownej Bazy kolejowej nie otrzymali pozwolenia na jazdę w 2015 roku. Pogmeram na guglu, ale może ktoś mnie za ten czas poprawi :-)
Znalazłem takie coś:
moje-gniezno.pl/48956/
ale jeszcze przekartkuję forum 750mm.pl 🙄
Po wspomnianym wykolejeniu dokończyli jeszcze sezon 2015, a UTK zakazał jazdy w okolicach października 2015 roku - niestety materiały prasowe zdążyły już poznikać.
W 1883 roku wybudowano stację GKW a od 1896 roku uruchomiono kurs do Powidza
czy tam jest tablica relacyjna w oknie ?
Kiedy dokładnie przejazd miał miejsce?
To był 8 marca 2014 rok
KOlejka waskotorowa (to byla naprawde mala ciuchcia) jechalo sie z Koszalina do Zegrza Pomorskiego, gdzie w srodku wagonu stala koza a w niej plomien ktory ogrzewal wnetrze, lata 70 -te. Czy ktos nakrecil film z tym arcydzielem Franciszka Vilhelma!
Nie wiem, jak z archiwalnymi filmami, ale istnieje plan odbudowy bocznicy do lotniska w Zegrzu:
kurier-kolejowy.pl/aktualnosci/39972/czy-koszalinska-kolej-waskotorowa-wydluzy-swoja-trase-do-swielina-albo-na-lotnisko-w-zegrzu-pomorski.html
Pierwszy raz widzę pociąg który jeździ po chodniku 🤣😃🖐️🖐️🖐️🖐️🖐️🖐️🖐️🖐️🖐️🖐️🖐️
Na mnie pamiętam, wielkie wrażenie zrobił wyjazd pociągu ze stacji Piaseczno Miasto Wąskotorowe. Zaraz za ogrodzeniem znajduje się dosyć spore skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną. Miny przyjezdnych kierowców są bezcenne, kiedy zapala im się światło zielone, a tu nagle przed nosem przelatuje sobie pociąg nic sobie z tego nie robiąc i oczywiście ma pierwszeństwo :-)
16:33 niezly przymol z tego ciecia w Hondzie.
Cóż, kreatywny :)
''Ostatnia służba parowozu Px48-1919'' - No dobra ! - A obecnie gdzie można ten parowóz oglądać !?
Halo, halo Gniezno...??
Podejrzewam, że gdzieś czeka na zmiłowanie w cieniu gnieźnieńskiej szopy.
@@maciekjkd Stoi od kilku lat grzecznie w rządku razem z wagonami z filmu. Wagony wyblakły (niektóre troszku zdewastowane ale nie ma tragedii), parowozik zaś w stanie niezłym
W niezłym stanie? Chyba żartujesz
Jezdzi ta kolejka tam jeszcze ?
W sposób dość mocno okrojony, ale na bazie wieści prasowych można powiedzieć - jeżdżą:
Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa już w najbliższą sobotę, 13 sierpnia, ponownie zabierze pasażerów w krótką podróż. W tym dniu zaplanowano dwa kursy GKW - o godzinie 12.00 oraz 13.00. Co najważniejsze - w tym roku przejazdy będą darmowe, a uprawniała do nich będzie wyłącznie kolejność przyjścia na peron.
Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa kursować będzie do 4 września br. w każdą sobotę oraz niedzielę (włącznie ze świętem w dniu 15 sierpnia) o godz. 12:00 i 13:00. Zapraszamy!
moje-gniezno.pl/81071/gnieznienska-kolej-waskotorowa-wyrusza-na-zelazny-szlak/
Ostatnimi czasy trasa została dość mocno ograniczona - do odtworzonego przystanku/mijanki - Jelonek (km 3,75) na obrzeżach miasta (mniej więcej tam, gdzie byli "nawiedzeni" - od razu mówię, że nie miałem zamiaru nikogo urazić, to był taki sarkazm na nas samych ;-) ). Dalsza trasa wymaga remontu.
@@maciekjkd Dzieki
To juz nigdy nie wroci
Czemu ostatnia?
Nadal oczekuje naprawy głównej - nie wiemy w jakim zakresie, ale mimo wszystko jest do dziś odstawiony. Sądząc z harmonogramów niewykluczona jest już wymiana skrzyni ogniowej - przepisowo raz na 30-lat, ale myślę że najlepiej się wypowie ktoś na bieżąco w temacie. Pozdrawiam!
Ein guter Film von einer Schmalspurbahn mit Lok Px 48-1919 in einer schönen Landschaft. Im Jahr 1993 fuhr von Mai bis September bei der Bregenzerwaldbahn in Österreich die Lok Px 48-1913. Ich habe da einen kleinen Film gemacht schauen Sie bitte mal in meinen Kanal..
Co się dalej stanie z parowozem?
Dobre pytanie! Zakładając wariant optymistyczny kolejka doczeka się remontu, powrócą kursy do Anastazewa i zapotrzebowanie na wakacyjne kursy do Przybrodzina. Parowóz trafi na remont np. do Środy (ostatnio wolontariuszom z tamtejszej kolejki udało się z sukcesem przeprowadzić remonty dwóch swoich parowozów i doszli do godnej pozazdroszczenia wprawy w temacie), a kocioł można naprawić w Pile czy Chabówce. Po tym wszystkim parowóz znów powróci do służby... czytam, że podobno jest taki plan. Niestety jestem niepoprawnym pesymistą i wydaje mi się, że trafi gdzieś na pomnik... i jak zwykle chciałbym się mile rozczarować :)
@@maciekjkd a kto odbuduje torowisko ?. Nad tym powinno przejąć piecze tzw. Ministerstwo Dziedzictwa Narodowego ale oni mają inne cele ale to nie miejsce o tym mówić. Trasa do Jelonka to jest ciut za krótka ale dobrze ze jest chociaż tyle . Nim się obejrzymy to rozkradną resztę co zostało z wąskotorowe.
Cóż, najlepiej byłoby, gdyby w sprawie wypowiedział się ktoś związany z kolejką.
Gdybając - nie oczekiwałbym takiego zacięcia jak mają Koledzy z koszalińskiej, którzy samodzielnie wykonują Heraklesową pracę u siebie i na występach gościnnych (wykonywali m.in. mijankę w Jelonku) od gnieźnieńskich wolontariuszy (o ile jeszcze takowi są - może się odezwą). Patrząc jednak na inne kolejki przejęte przez powiaty - ostatnimi czasy ruszono nieco kasą i choćby w Środzie Wlkp. czy Przeworsku widać tego wymierne efekty. Fakt faktem, że sytuacja w tym roku nie sprzyja raczej zbytniej rozrzutności i topieniu środków w "fanaberiach", ale może i tu doczekamy się ciągu dalszego pierwszej inwestycji w dojazd do Jelonka, Czy doczekają tego elementy torowe, to już trzeba być wróżką - podobno stal idzie w dół... Nie wiem jaka jest skala patologii złomiarskiej w Wielkopolsce, ale z dokonanych kiedyś objazdów okolicznych szlaków nie wyglądało to nawet bardzo tragicznie. Ta kolejka ma sens tylko na całej trasie do Anastazewa, ale żeby byli chętni do jazdy na tak długim odcinku nawierzchnia musi przejść naprawę główną umożliwiającą uzyskanie pełnej dopuszczalnej prędkości. Szczerze mówiąc marnie to widzę - to kawał szlaku, a przy dzisiejszych cenach... do tego konieczne remonty taboru (o parowozie nie wspomnę), ale w końcu nadzieja umiera ostatnia!
Coś takiego znalazłem na forumce:
gniezno.naszemiasto.pl/waskotorowka-gniezno-czy-kolejka-dojedziemy-do-powidza/ar/c1-8281840
Z tego co wiem to już torowiska do Anastazewa nie ma . Zlikwidowano niestety 😐
@@Seba87CzDo Anastazewa chyba jest ale już za w kierunku Budzisławia Kościelnego już niema.
29:40 ekologowie go nienawidzą. Po czym wsiadają do swoich Tesli jednorazówek.
👍
🚂👍😉
Co prawda nie ma piniendzy na ratowanie niezliczonych polskich zabytków które ocalały, ale za to decydenci odbudowują za kilka miliardów z naszej składki "zdrowotnej" oraz z piniendzy naszych wnuków pałac, w którym przyklepano rozbiory
lubisz koty? one chyba tak, proszę zwolnij daj życie. Ładna lokomtywa. I nawet całkiem zapie.... ;)
Nono! Ma się rozumieć. Wszystkie zwierzaki zawsze są traktowane priorytetowo i w większości materiałów mają swój co najmniej symboliczny udział :) Nawet teraz jeden pilnuje z kolan poprawności przelewanych treści ;) Lokomotywka pędzi zwłaszcza od 6:57 - był tam kiedyś odcinek, gdzie testowano ponoć parowozy pod obciążeniem po remontach w warsztatach w Gnieźnie, by zawczasu wyszły ewentualne braki - taka dzisiejsza hamownia.
Miodzio 😃