Jiří Pešek: Mezinárodní kontext listopadové revoluce 1989

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 14 гру 2019
  • prof. PhDr. Jiří Pešek, CSc.
    Fakulta humanitních studií UK
    Přednáška Učené společnosti ČR, 19. 1. 2019
    (úvod: prof. PhDr.Sommer Petr, CSc., DSc.)
    „Sametová revoluce“, která vcelku neočekávaně porazila dosud všemocný státně stranický kolos, se často interpretuje jako ryze český příběh. Třebaže bývá zasazován do konečné fáze komunistických režimů ve střední a východní Evropě, odpověď na otázku, „proč to najednou a vlastně úplně snadno šlo,“ však z komparace průběhu československého, polského či východoněmeckého „setřesení jha“ nezískáme.
    Přednáška se proto pokouší o širší pohled, hledající postupně nazrávající příčiny i aktuální podmínky zhroucení sovětské říše. Je však třeba podívat se také na Západ, který s implozí komunistického tábora nepočítal, resp. v některých případech byl touto nečekanou a rychlou změnou mocenských, hospodářských, migračních i kulturních poměrů dokonce nepříjemně zaskočen. Podstatnou je také otázka, kdo byl iniciátorem, vůdcem, hegemonem revoluce a jí způsobených změn a zda byla ona změna a procesy, které na ni navazovaly, pozitivní, nebo negativní.

КОМЕНТАРІ • 14

  • @olgazouharova410
    @olgazouharova410 2 роки тому +1

    Perfektní, ucelené , přehledné a zajímavé...

  • @karelnamyra8188
    @karelnamyra8188 Рік тому

    Super přednáška... děkuji... "Ale ten lišák Štrougal to věděl... Proto v roce 1988 odešel..." Váš názor... Předem děkuji...

  • @nikkigrzesnski6760
    @nikkigrzesnski6760 2 роки тому

    Vzpominam si, jak jsem sla koupit do PNS - postovniho novinoveho stanku preklad knihy Gorbacova "Prestavba a nove mysleni" a tez jsme meli knihu G. hovory s Reganem. I kdyz mi bylo 10 (v r. 87)

  • @roybatty1670
    @roybatty1670 7 місяців тому

    Skvela prednaska, vďaka!
    ... len mi je luto, ze pan Pešek podla vsetkeho žije osamelým životom, bez blízkych a priateľov, inak si neviem predstavit, ze by mu z niekto z nich decentne aspoň nenaznačil, ze ma niečo robiť s tým jeho zlozvykom, mam na mysli tie neprijemne zvuky, ktoré vydáva a ktoré v jeho hlasovom prejavom prejave pôsobia značne rušivo, v sluchátkach priam nepočúvatelne...

  • @peternikto3808
    @peternikto3808 3 роки тому +4

    Doplnte si prednášku o postrehy od väzňa Uranových baní - MIROSLAV DOLEJŠÍ (20.11.1931 - 26.6.2001)
    ANALÝZA 17. LISTOPADU A ZMĚN VE VÝCHODNÍ EVROPĚ V ROCE 1989

    • @nikkigrzesnski6760
      @nikkigrzesnski6760 2 роки тому +1

      Diky!

    • @zlataorchidea9869
      @zlataorchidea9869 10 місяців тому

      No otazka je za co v těch dolech byl ? Byli tam absolutní vraždící zločinci a ti moc veliký nárok na život stejně neměli , protože mezinárodně byl povolen trest smrti. A pak tam byli i inřeníýři, kteří tam šli dobrovolně, protože tam měli vysoké výdělky, někdy i vyšší než vládní úředníci, ti pracovali víceméně bezpečně .

    • @user-lc6ht4hj5c
      @user-lc6ht4hj5c 7 місяців тому

      ​@@zlataorchidea9869
      Áno Dolejšiho udal Flašek Havel agen provokatér ŠtB pod kuratelov generála Lorenca.

    • @user-lc6ht4hj5c
      @user-lc6ht4hj5c 7 місяців тому

      Spisy M. Dolejšiho sú aj na internete v pdf.

    • @user-lc6ht4hj5c
      @user-lc6ht4hj5c 7 місяців тому

      Prevraty v postsocialistickych štátoch schválil Gorbačov, všetko ostatné je paškvil- bullshit.
      Kto to zažil ,určite si spomenie na nevyhnutnosť vymyslieť "zabiteho" študenta, prevrat nešiel podľa plánu súdruha Gorbačova a československých "súdruhov".

  • @Mayo_ZV
    @Mayo_ZV Рік тому

    Skvelý súhrn

  • @martinhrdlicka1188
    @martinhrdlicka1188 8 місяців тому

    Jako pamětník nepolitik jsem tuto dobu aktivně zažil a tato přednáška mi přišla poměrně přesná a oživila mé vzpomínky. Zajímavé jsou poznámky k archivům, mám podobnou zkušenost, jako by se ani zpracovávat nechtělo, nebo bylo jaksi zničeno při povodni v Praze roku 2002.
    Osobně se domnívám, že co se týče archivů StB, zcela záměrně, jak je zde i opatrně zmíněno, byly likvidovány rozhodně a jistě na mnoha místech, osobně pamatuji, že v Dejvicích, dnešních Masarykových kolejích, tehdy objektu ve vlivu StB, se pálilo na dvoře již kolem 20. prosince. Domnívám se, že se likvidovaly materiály, které by znamenaly u mnohých "nových" politiků značný problém. Novému davu, naopak byly vhozeny seznamy zcela bezvýznamných osob, které byly často ke spolupráci donuceny vydíráním. Zajímavá byla i role Prognostického ústavu ČSAV, že? Zaráží mě, že tento známý fakt přednáška zcela pomíjí. 😉