03. Crostini, czyli programy z Linuksa na ChromeOS-ie

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 2

  • @gietor
    @gietor 9 місяців тому

    Zastanawiam się czy idea projektu chromium dedykowany dla słabszych komputerów nie gryzie się z emulacją programów z innych systemów operacyjnych.
    Z doświadczenia widem że emulacja wymaga większej mocy obliczeniowej niż oryginalnia maszyna na którą program został zaprojektowany. Skoro wymaga większej mocy obliczeniowej to na słabszych konfiguracjach już będzie kiepsko.

    • @projektChromeOS
      @projektChromeOS  9 місяців тому

      Przed wydaniem ChromeOS-a 99-100, oprogramowanie z Androida działało w pełni użytecznie nawet na IdeaPadzie Duet z układem Mediatek P60T, który ma "ledwie" 4GB RAM-u.
      Świeżo po zakupie (pod koniec 2020 roku) sam byłem zaskoczony jak dobrze, pomimo względnie niskiej wydajności SoC, działały nie tylko same aplikacje, lecz również gry uruchomione za pomocą emulatorów jak PPSSPP. Wtedy ChromeOS jeszcze był lekkim i mało zasobożernym OS-em.
      Zatem polemizowałbym nad sprzecznością takiego podejścia z ideą stojącą za ChromeOS-em, ponieważ system żwawo wykonywał powierzone mu zadania nawet na maszynach o niskiej mocy obliczeniowej, uruchamiał i wyłączał się w mgnieniu oka (choć po wylogowaniu się z konta użytkownika potrafiło minąć nawet powyżej 30 sekund nim wyświetlił się ekran z wyborem kont), jednocześnie oferując wysoki standard bezpieczeństwa.
      Obecnie ChromeOS obsługuje oprogramowanie z innych platform za pomocą technologii ARCVM (VM), Crostini (VM oparta na Debianie) i Borealis (VM oparta na Arch Linuksie), z których każda została starannie odizolowana od Hosta (ChromeOS-a) celem zwiększenia poziomu bezpieczeństwa. Konsekwencją takiego działania jest wzrost mocy obliczeniowej wymaganej do prawidłowego działania oprogramowania, które nie sprawuje się zbyt dobrze na najbardziej podstawowych modelach jak wspomniany Duet. Należy jednak wziąć pod uwagę, że są to urządzenia sprzed kilku lat.
      Dla zachowania balansu wprowadzono nową kategorię urządzeń z dopiskiem "Plus", gdzie najtańsze modele mają zaczynać się od $399/449€ (np. Asus Chromebook Plus CX34) i cechować się specyfikacją sprzętową wystarczającą do obsłużenia kompletu dodatkowych technologii (ARCVM, Crostini, Borealis). Są to jednak urządzenia na tyle wydajne, że nawet "ciężki" Windows 10/11 powinien działać w pełni używalnie.