Niewidzialna ręka rynku - co jest z nią nie tak?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 11 гру 2022
  • Co jest nie tak z niewidzialną ręką rynku? Czy ta metafora dobrze opisuje procesy rynkowe?
    Nauka ekonomii w prosty i przystępny sposób!
    Weź udział w FORUM GOSPODARCZYM: forum.lodzkie.pl/
    #efglodzkie2022 #wojewodztwolodzkie #biznesnaplus
    Europejskie Forum Gospodarcze organizowane jest w ramach projektu „Promocja gospodarcza Województwa Łódzkiego poprzez organizację i udział w Europejskim Forum Gospodarczym oraz w Forum Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
    LINKI
    BLOG: prostaekonomia.pl/niewidzialn...
    ANIMACJE: toin.pl/
    WESPRZYJ nasz projekt:
    prostaekonomia.pl/wsparcie/
    patronite.pl/prostaekonomia
    ProstaEkonomia po angielsku: econclips.com/
    Odwiedź nas na stronie WWW: prostaekonomia.pl/
    Odwiedź nasz kanał UA-cam: / prostaekonomia
    Odwiedź nas na Facebooku: / prostaekonomia
    Śledź nas na Twitterze: / prostaekonomia
    Oglądaj nas na Instagramie: / prostaekonomia
    ★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★
    Muzyka na licencji CC, której użyliśmy w filmie::
    Kevin MacLeod: Home Base Groove - na licencji Creative Commons Attribution (creativecommons.org/licenses/...)
    Źródło: incompetech.com/music/royalty-...
    Wykonawca: incompetech.com/
    ★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★
    Prosta Ekonomia to blog ekonomiczny. Naszym celem jest nauka ekonomii poprzez lekkie w odbiorze filmy animowane. Poruszamy różne zagadnienia ekonomiczne, często angażując fanów do interakcji. Ekonomia, finanse, pieniądze, oszczędzanie, inwestycje, systemy monetarne i systemy ekonomiczne - to wszystko znajdziesz w naszych filmach i podcastach. Dowiesz się jak zdobyć bogactwo i jak podejmować dobre decyzje finansowe. Będziesz umiał lepiej zarządzać swoimi finansami osobistymi. Unikniesz piramidy finansowej oraz kredytu, który wpędzi Cię w pułapkę kredytową. Poznasz lepiej funkcjonowanie gospodarki. Poznasz działanie banków centralnych i banków komercyjnych. Inflacja i deflacja nie będą już zagrożeniem, a kryzys stanie się okazją, a nie tragedią finansową.

КОМЕНТАРІ • 40

  • @szczesciejestkoloruczarneg749
    @szczesciejestkoloruczarneg749 Рік тому +21

    ten kanał zasługuje na przynajmniej 38 mln subskrypcji

  • @soupa8082
    @soupa8082 Рік тому +6

    W sumie ja już coraz mniej wierze zarówno w to że socjalizm czy kapitalizm jest jakimś super system dla społeczeństwa żeby każdy był bogaty albo przynajmniej mógł się utrzymać. Po prostu kapitalizm jest najbardziej naturalny i nie uważam żeby był taki łagodny dla ludzi. Dziki kapitalizm to prawo dżungli silniejsi wygrywają słabsi odpadają albo przynajmniej nie mają środków do utrzymania rodziny. To brutalne ale prawdziwe. I socjalizm wcale nie jest lepszy. Kapitalizm to gra w szachy a socjalizm to wywalenie tych szachów na ziemię i mówienie że wszyscy wygrali. Tylko że system z założenia sztucznie podtrzymujący jednostki nie zdolne do funkcjonowania sprawia że społeczeństwo słabnie bo jest w nim więcej słabych osobników. Przykro mi selekcja naturalną nie jesteśmy i nigdy nie będziemy równi zawsze ktos bedzie głupszy, zawsze ktos bedzie mniej sobie radził bo jego rodzina jest biedna albo patologiczna ma gorszy start nie ze swojego wyboru, ktoś ma lepszy. Rozwój silnych sprawił jedynie że słabi mogą również żyć w wygodnych czasach i że mogą przeżyć. Może nie będzie to życie usłane sukcesami ale jakieś doświadczenia za swojego ludzkiego ulotnego życia przeżyją, w naturze by po prostu umarli. Socjalizm jedynue oslabia spoleczenstwo. Kiedy nie praktykujesz walki o przetrwanie to ta umiejętność zanika, stajesz się zależy od zasiłków, do tego dochodzi depresja i inne choroby psychiczne spowodowane umiejscowieniem nas w nienaturalnym środowisku dla nas
    Jesteśmy tylko zwierzętami nie zapominajmy o tym.

  • @tetlik
    @tetlik Рік тому +1

    Good job!

  • @RobieMVPAplikacjeKarolBocian
    @RobieMVPAplikacjeKarolBocian Рік тому +2

    Film w bardzo przystępny sposób wyjaśnia, czym jest niewidzialna ręka rynku i dlaczego tak często jest ona krytykowana przez ekonomistów.

  • @konrad03690
    @konrad03690 Рік тому +1

    Niewidzialna ręka wolnego rynku to po prostu potrzeby ludzi. Natomiast potrzeby ludzi, to emocje. Szewc odczuwa głód, więc idzie do piekarza, a piekarzowi jest zimno w stopy więc idzie do szewca. Ta "magiczna siła" to uczucia, emocje. Skąd wzięły się uczucia i emocje, kto je wymyślił i stworzył? Myśle, że to jest odpowiednie pytanie, które należy zadać.

    • @tobiaszpasterski481
      @tobiaszpasterski481 Рік тому

      Hahaha. Chyba potrzeby banków, korporacji, koncernów przerobione na potrzeby ludzi. Kto tu zgarnia lwią część i ma do tego prawo to wszyscy wiemy. Przecież ludzie potrzebowali i nadal/wciąż poterzbują papierosów, cukru, tuczu nakładczo-przemysłowego i mięska z głębokiego mrożenia. Taaaak, to ludzie potrzebowali, pragnęli, domagali, upominali się. Potrzebowali kredycików. Ludzie potrzebowali srakdonalda i srakburgerów. Ludzie z natury są więźniami, męczennikami, zakładnikami, niewolnikami korporacji/koncernów, a ich potrzeby są wprost proporcjonalne w skali 1:1 tożsame z potrzebami korporacyjnymi :). Dziękujemy za tą wiedzę mistyczno-objawioną. Zajebiście można wmówić/narzucić ludzikom wszystko, czego potrzebują, co czują, czego mają/powinni potrzebować, w co i komu wierzyć, ufać. Ludzkie zombie zmodyfikowane takie jest. Konsumpcyjna sraczka musi mieć zbyt, musi się sprzedawać i schodzić masowo :)

    • @tobiaszpasterski481
      @tobiaszpasterski481 Рік тому

      ​@What’sapp㈩①⑨①③④①④⑤⑨①④ Nowy sposób cykania i dymania baranków? :) Przedstaw, przedstaw, nie czaj dupy :). A może i jego chcesz oczarować, zakląć, przekonać że warto? :):):). Wy to jak przychodzita z darami i skarbami objawionymi i ofertami, propozycjami nie do odmówienia, odrzucenia, to truchlejta narody, bo będzie się działo :) Przedstaw nową formułę, nowe sidełka, nową pułapkę :) Daj się przekona, daj uprosić :). Nie bądź sknera, nie bądź skąpcem, otwórz serce :)

  • @marunio435
    @marunio435 Рік тому

    Najlepszą metaforą jest wypłaszczanie krzywej. Do tego dodałbym ugruntowywanie dziewcząt do cnót niewieścich.

  • @asdgh398
    @asdgh398 Рік тому +1

    Tylko że Kevin Carson wcale nie jest krytykiem wolnego rynku, on uważa kapitalizm za system stworzony dzięki państwowym regulacjom, a artykuł o żelaznej pięści właśnie mówi o tym że kapitalizm nie powstał za pomocą niewidzialnej ręki jak myślą prawicowi libertarianie

    • @krzysztofm.7085
      @krzysztofm.7085 Рік тому +2

      Obecnie mamy do czynienia z systemowym modelem socjaldemokratycznym i resztami kapitalizmu dlatego gospodarka na zachodzie zaczyna popadać w coraz większy marazm, stagnacje i ruine.

    • @asdgh398
      @asdgh398 Рік тому

      @@krzysztofm.7085 no nie bo kapitalizm to poprostu istnienie klasy kapitalistów która posiada środki produkcji których sama nie używa a co za tym idzie istnienie pracy najemnej. Oba te elementy nadal istnieją a socjaldemokracja sie z kapitalizmem nie kłóci bo socjaldemokracja to poprostu ugłaskiwanie robotników

    • @krzysztofm.7085
      @krzysztofm.7085 Рік тому +1

      @@asdgh398 Kapitalistami są również mali i średni przedsiębiorcy, natomiast obecny model gospodarczy jest typową socjaldemokracją z potężnym aparatem biurokratycznym kontrolującym każdy aspekt życia społeczno gospodarczego. Poza tym socjaldemokraci fanatycznie zwalczają małe i średnie firmy faworyzując wielkie kołchozowe korporacje.

  • @maciejpolak7015
    @maciejpolak7015 Рік тому +4

    Interesujący film. Właśnie obejrzałem też 3 kłamstwa kapitalizmu - na kanale Aleksander Piński. Czy wolny rynek i kapitalizm są w stanie z postawionymi tam problemami się zmierzyć? Uwielbiam Prostą Ekonomię, ale są też kwestie, które zawsze budziły moje wątpliwości i nie wiem jak to powinno być rozwiązane w zdrowo zarządzanej gospodarce.

    • @ProstaEkonomia
      @ProstaEkonomia  Рік тому +7

      1. To prawda że nie zawsze monopole są złe a konkurencja dobra. Monopol, który uzyskuje swoją dominację poprzez dostarczanie potrzebnych produktów, w dobrym stosunku jakości do ceny, może być korzystny dla konsumentów. Przykładem tego było właśnie Standard Oil Rockefellera, na temat którego zrobiliśmy 2 filmy. Pan Aleksander słusznie też krytykuje nierealistyczny model konkurencji doskonałej. O tym też mamy film, w którym krytykujemy tę koncepcję.
      2. Drugą krytykę należy uznać za nietrafioną, bo nawet najbardziej zatwardziali wolnorynkowcy nie negują potrzeby zwalczania oszustw na rynku. Pan Aleksaner podaje tu przykłady nie handlu towarami, lecz oszustw - czyli sprzedaży produktu innego niż deklarowany. Na końcową uwagę o tym, że dostajemy niezdrową żywność bo przesiębiorcy się kierują zyskiem, można odpowiedzieć, że producenci zdrowych produktów organicznych, diet pudełkowych itd. też się kierują zyskiem.
      3. Tu w zasadzie po prostu są opisane prawidłowo pewne mechanizmy ekonomiczne, ogólnie cały film jest ekonomicznie poprawny. Jedyne co, to warto wspomnieć, że płacy minimalnej nie uważa się za kradzież, tylko za zjawisko wypychające najmniej wykwalifikowanych pracowników na przymusowe bezrobocie (oczywiście dużo zależy od poziomu tej płacy minimalnej, bo nie zawsze to musi wystąpić).

    • @maciejpolak7015
      @maciejpolak7015 Рік тому

      @@ProstaEkonomia Bardzo dziękuję za odpowiedź i poważne potraktowanie tematu.
      Ad 1. To żeby w kraju było dobrze, to kto powinien poddawać to ocenie i w razie potrzeby ograniczać konkurencję, jeśli jest zła oraz nie rozbijać monopoli, jeśli są dobre? Bo chyba istnieje prawo antymonopolowe.
      Ad 2. Zwalczanie oszustw na rynku... no więc kto powinien regularnie testować wszystkie istniejące produkty na rynku, pod względem ich deklarowanego składu i ich wpływu na zdrowie? Przecież to ogromna skala i ogromny koszt takiego przedsięwzięcia. Dlaczego papierosy obwarowane są ostrzeżeniami o skutkach zdrowotnych, a np. słodycze i cała żywność śmieciowa już nie?
      Jak się bronić przed tym, jeśli badania naukowe finansowane przez jakiś koncern spożywczy czy farmaceutyczny nie podają rzetelnej prawdy o wpływie specyfiku na zdrowie?
      Myślę, że ludzie kierujący się zyskiem są zdolni do wszystkiego, do wszelkiego rodzaju niegodziwości. Chęć zysku nie jest pobudką szlachetną. Zyski można osiągać uczciwą drogą, albo promując pozytywne zachowania i takie działanie się chwali, ale pokusy aby iść na skróty są wielkie, szczególnie jak ma się wrażenie, że komuś może się upiec (np. wylać truciznę do rzeki a i tak nikt nie dojdzie po czasie do źródła skażenia).
      Jedyne pomysły jakie mi przychodzą do głowy to bardzo silne organizacje działające na rzecz praw konsumentów oraz sądy, które zdecydowanie będą karać i egzekwować rekompensatę za wyrządzone szkody.
      Czy to działa gdzieś na świecie na dobrym poziomie?

    • @ProstaEkonomia
      @ProstaEkonomia  Рік тому +3

      ad.1 Głównie konsumenci, bo monopolizacja szkodliwa powstaje wówczas, gdy klienci nawet potencjalnie nie mogą iść gdzie indziej. A tak dzieje się, gdy monopol tworzy się poprzez jakiś przywilej nadany przez władzę. W przypadku złego monopolu rynkowego, nie ma przeszkód aby powstała konkurencja i ten monopol podważyła (nawet jeśli to trochę potrwa).
      ad.2 Myślę, że instytucje które istnieją teraz są w miarę okej. Nic nie jest doskonałe oczywiście. To, że państwo ściga oszustów jest jego właściwą rolą i nie stanowi ingerencji w rynek. A wykrywaniem tych spraw, poza władzą publiczną, zajmują się organizacje pozarządowe, dziennikarze śledczy oraz sami konsumenci. XIX wiek to okres tuż po rewolucji przemysłowej, więc musiały się wykształcić nowe sposoby radzenia sobie z oszustami w odniesieniu do nieistniejącej wcześniej masowej produkcji. I się wykształciły.
      ad.3 to już trzeba pytać świata akademickiego w danej dziedzinie.
      ad.4. Tu jest taki błąd myślenia, że kierowanie się zyskiem oznacza kierowanie sie WYŁĄCZNIE zyskiem. Tak może być w niektórych przypadkach, ale zdecydowana większość ludzie poza kierowaniem się zyskiem, kieruje się mnóstwem innych wartości, które są bardziej szlachetne. W większości samo to wystarcza, aby ludzie zachowywali się przyzwoicie. A z pozostałą garstką bezwzględników musimy sobie radzić przez system prawny, nieuchronność kary itd - jak z każdym przestępstwem. Pamiętaj też, że nie ma żadnego systemu, który by eliminował przestępczość w 100%. Nie dążmy do nieosiągalnej utopii, w której nikt nigdy nie robi nic złego, bo jest to nierealne.

    • @tobiaszpasterski481
      @tobiaszpasterski481 Рік тому

      Kapitalizm jest jednym wielkim kłamstwem, oszustwem, propagandą, ukoronowaniem/uosobieniem zła, sadyzmu, despotyzmu, reżimu, okupacji, zamordyzmu, dyktatury, uciemiężenia, ucisku, destrukcji, zniewolenia, tyranii, wyzysku, bandytyzmu i rozbójnictwa :). Dla zysku zrobi wszystko, bo zyski stawia i przedkłada ponad wszystko i wszystkich :)

    • @tobiaszpasterski481
      @tobiaszpasterski481 Рік тому

      Monopole skoro o nich mowa tworzą się, powstają, rodzą właśnie w kapitalizmie, w kapitalistycznym łonie, w sprzyjających, dogodnych, przychylnych, przyjaznych warunkach. Tak więc "walka" z monopolami bez walki z kapitalizmem jest frazesem, walką w wiatrakami a tak na prawdę hasłem/sloganem marketingowym bez pokrycia. Wolność dana, zagwarantowana, zapewniona podmiotom tworzy pro-monopolistyczno-patologiczne warunki właśnie powstawaniu monopoli i przejmowaniu rynku, uprawianiu dyktatury, narzucaniu i stawianiu, dyktowaniu warunków/wymogów, cen, zasad, reguł. Tak działa kapitalizm który z natury nie ma żadnej kontroli, nadzoru, zwierzchnictwa nad sobą i może sobie róbta co chceta bez ograniczeń, przeszkód, przeciwskazań. Mało tego, to to kapitalizm kontroluje, nadzoruje, określa, wyznacza, administruje, zarządza, wpływa, ingeruje, decyduje o wszystkim i o wszystkim przez narzędzia i instrumenty polityczno-administracyjno-prawne.

  • @FISH01994
    @FISH01994 Рік тому

    Niewidzialna ręka wolnego rynku wywindowała Chiny na światową potęgę, i upodliła zachód.

  • @Sofiofilia
    @Sofiofilia Рік тому +3

    Ciekawe.