Przejście z umowy o pracę na b2b - programisto, na to uważaj!

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 27 бер 2021
  • Czy zastanawiasz się nad rezygnacją z zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę i rozpoczęciem prowadzenia własnej działalności gospodarczej?
    W tym filmie staram się opowiedzieć o najważniejszych zaletach wynikających z podjęcia takiej decyzji, ale również o największych zagrożeniach - zwłaszcza, jeśli umowę zamierzać podpisać ze swoim byłym pracodawcą. Podpowiadam też, na co zwrócić szczególną uwagę przed podpisaniem kontraktu.
    Pamiętaj proszę, że treści przedstawione w filmie nie stanowią i nie zastępują porady prawnej, lecz są subiektywną opinią autora o prezentowanym zagadnieniu.
  • Навчання та стиль

КОМЕНТАРІ • 29

  • @konradchyrzynski3927
    @konradchyrzynski3927 10 місяців тому +2

    Dzięki za wartościowe i darmowe informacje, aż ciężko uwierzyć, że tak wartościowa wiedza jest dostępna za darmo.

  • @martajezierska6066
    @martajezierska6066 Рік тому

    Dziękuję za rzeczowy materiał 🙂🙂

  • @kamil_supabase_enjoyer
    @kamil_supabase_enjoyer Рік тому

    Super film. Bardzo dziekuje i prosze o wiecej!

  • @jasiu0292
    @jasiu0292 2 роки тому +2

    Super materiał. Fajnie, że wytłumaczyłaś na przykładzie programistów bo akurat to mnie najbardziej dotyczy. Dzięki wielkie

    • @bytelaw
      @bytelaw  2 роки тому

      Dziękuję bardzo za ten miły komentarz! Wspaniałego weekendu :)

  • @marcin3136
    @marcin3136 7 днів тому

    Na UoP też można pracować na luzie. Wystarczy znaleźć firmę na poziomie...
    A na zachodzie, to już w ogóle cuda na kiju (w sensie to "efekt kontrastu", bo w sumie to po prostu CYWILIZACJA! :D)- nic ich nie obchodzi, oprócz wyniku, a czy będę 4 dni leżał i potrafię zrobić w jeden, to już moja sprawa (a tym bardziej, gdy zatrudniają kogoś o dużo wyższych kompetencjach na niższym stanowisku- (prawie) sama "obecność" (wpływanie na kulturę firmy) jest już wystarczającą wartością).
    Firma zarabia, ja szczęśliwy...
    Everybody happy! Karuzela się kręci...
    Może tam przykład, bo u nas mało ludzi to ogarnia.
    Pracowałem dla bardzo renomowanej firmy, która pracowała dla światowego korpo (super dyrektor na Europę :) I w UoP jest zapisane, że nie mogę sobie chodzić jak chcę i gdzie chcę, ale z drugiej strony nie mogłem im powiedzieć, że siedzę i oglądam mecze w restauracji (chodziło, żeby nie zrzucać odpowiedzialności na nich, więc nie ukrywałem się, a oni udawali, że nie widzą- raz nawet wiceprezes przeszedł koło mojego stolika i "nie zauważył mnie"- dobre jaja; dogaduję się z Niemcami :D)
    Co ciekawe- jak coś chcieli to dzwonił prezes i nie chciał słuchać, gdzie jestem, tylko żebym wpadł na bajerę, bo jakieś szkolenie będzie...
    Jaka była moja rola? Chodziłem i "prałem mózgi", czyli ludzie jacyś bardziej radośni byli i Niemcy to widzieli, więc się odczepili (i nawet chcieli mnie na stałe zatrudnić :D Samochód, fanty, banany...w skrócie "Avocado everywhere!" jak mówią Ameryce Południowej na bogactwo/ dobrobyt).
    Analogicznie w Holandii, tylko tam jeszcze usprawniłem pół magazyny logistycznego (procesy/ optymalizacja/ automatyzacja zadań). Ale pół dnia czasami byłem w parku, albo gdzieś tam (tam nawet ochrona została wciągnięta w proceder i mnie nie odbijali, bo nie mogłem wychodzić, ale przecież kamery nagrywają i raz minąłem dyrektora... nie zauważył mnie :D Wszystko wiedzieli, więc to nie było oszustwo- po prostu na tych usprawnieniach tyle zarobili, że im się opłacało jak chociaż 5h/ tydzień podrapałem się po głowie i coś wymyśliłem). A po 2 msc szkoliłem ludzi.
    Jaki efekt końcowy po 3 msc?
    Oferta x2 + mieszkanie ;)
    Inny świat... inna głowa.

  • @taraspiont6172
    @taraspiont6172 Рік тому

    super

  • @mranon123
    @mranon123 Рік тому

    Dziękuję za materiał - rzeczowo i przystępnie - tak lubię.
    Czy może Pani odpowiedzieć na pytanie: Jak definiuje się "nowego pracodawcę" wg litery prawa? Nie mogę doszukać się tej informacji. W moim przypadku sytuacja wygląda tak, iż nie będę już pracował w firme X na UoP, ale w firmie Y na B2B (ryczałt 12%). Obie firmy, X i Y mają różny NIP ale należą częściowo lub całkowicie do tej samej osoby (zwanej "szefem"). W moim rozumieniu w odniesieniu do przedstawionego materiału są to 2 rózne firmy i ograniczenia związane z przejściem nie występują - tzn. nie pracując wcześniej na B2B mogę ubiegać się o ulgę na start i mały ZUS i zmienić formę opodatkowania ze skali podatkowej na ryczałt bez czekania. Zakładam, że to powszechna praktyka w IT i jest to całkowicie zgodne z prawem i mogę to zrobić bez problemów? Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • @bytelaw
      @bytelaw  Рік тому +1

      To naprawdę świetne pytanie. Generalnie, przyjmuje się, że "pracodawcę" definiujemy zgodnie z art. 3 kodeksu pracy jako "jednostkę organizacyjną, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osobę fizyczną, jeżeli zatrudniają one pracowników". W skrócie, pracodawcą jest ktoś, kto zatrudnia, czyli osoba (np. prawna), z którą mamy zawartą umowę o pracę. Jeśli więc np. pracujesz w spółce z o.o., to pracodawcą jest ta spółka, a nie jej wspólnik (nawet jeśli miałby 100% udziałów). Inna spółka z o.o., w której ten wspólnik też jest udziałowcem, nie jest już Twoim pracodawcą. Pozdrowienia! :)

  • @michal5869
    @michal5869 2 роки тому

    1. Czyli jak chcesz wyzerować ulgi ZUS to zawieszasz działalność, idziesz na UoP na pół roku, znajdujesz innego pracodawcę i wznawiasz działalność? dostaniesz te 6mc ulgi i 2 lata stawkę preferencyjną ponownie?
    2. A co jeśli przechodzisz z UoP na B2B u tego samego pracodawcy i nie korzystasz z ulg bo nie możesz, ale po 3 miesiącach zmianiasz pracodawcę na innego, wówczas możesz kontynuować pozostałe 3 mc ulgi na zus i później 2 lata preferencyjną stawkę?

    • @bytelaw
      @bytelaw  2 роки тому +1

      1. Niestety, zawieszenie działalności nie powoduje, że ulga na start się przedłuża, tzn. działa tylko w ciągu 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej (oczywiście, jeśli podejmujesz działalność w trakcie miesiąca, to pierwszego z tych miesięcy nie liczymy). Dot. to też 24 miesięcy preferencyjnego ZUS.
      2. ZUS kiedyś zajął stanowisko w tego typu indywidualnej sprawie - tam przedsiębiorca zakończył współpracę z byłym pracodawcą w okresie, kiedy to zostało mu jeszcze kilka miesięcy, w czasie których mógł korzystać z preferencyjnego zusu. ZUS potwierdził, że może to robić - oczywiście, po zakończeniu współpracy i tylko w pozostałym okresie z 24 miesięcy :)

  • @polatanewidoki2520
    @polatanewidoki2520 Рік тому

    Mam pytanie :)
    W sytuacji kiedy jestem zatrudniony w urzędzie " umowa o pracę na czas nieokreślony " i dodatkowo chciałbym otworzyć działalność w celu świadczenia usług jako programista na zasadzie B2B. Jedno i drugie miejsce zatrudnienia nie mają ze sobą nic wspólnego.
    W związku z taką sytuacją nadal mogę korzystać z ulg? Wiem że puki będę zatrudniony na UOP, będę płacił tylko składkę zdrowotną bo zus płaci mój pracodawca, który zatrudnia mnie na UOP.
    Ale co w sytuacji kiedy z czasem postanowię zerwać umowę o pracę i zostać tylko przy B2B? Z automatu będę płacił duży zus ?
    Z góry dzięki za odpowiedź :)

    • @bytelaw
      @bytelaw  Рік тому

      Cześć, tak, generalnie możesz skorzystać z ulgi, jeśli nie będziesz świadczyć usług jako przedsiębiorca dla swojego pracodawcy. W międzyczasie możesz zrezygnować z zatrudnienia na UoP :) Pozdrowienia!

  • @pasiutrial
    @pasiutrial Рік тому

    3:14 a jeżeli zakres usług zmieni się kompletnie? Czyli ten sam pracodawca, a zupełnie inne stanowisko/ obowiązki? Czy ulga na start przysługuje w takiej sytuacji?

    • @bytelaw
      @bytelaw  Рік тому

      Tsk :) pozdrowienia!

  • @bb291195
    @bb291195 Рік тому

    Świetny film. Czy umowa na czas określony (6 miesięcy, nie jest to próbna umowa) jest traktowana jako zwykła UoP? Czy w momencie zakończenia terminu takiej umowy i przejściu na B2B nie można korzystać z ryczałtu lub podatku liniowego? Pozdrawiam! :)

    • @bytelaw
      @bytelaw  Рік тому +1

      Tak, umowa o pracę na czas określony też jest umową o pracę w rozumieniu tego filmu i przy uldze mamy tutaj te same obostrzenia. Pozdrawiam :)

  • @Yoshiimiitsu
    @Yoshiimiitsu 2 роки тому +1

    A jak jest w przypadku gdy pracuję na UOP i chcę przejść na B2B świadcząc dalej uslugi dla byłego pracodawcy a jednocześnie bedąc osobą pobierającą emeryturę.? Rozumiem, że to prawo jest jakby powyżej i jako emeryt na JDG nie muszę płacić ZUSu w ogóle mimo, iż będę dalej świadczył te same uslugi dla tego samego pracodawcy. Jedyny minus, że muszę przez 2 lata być dalej na skali podatkowej zamiast skorzystać z ryczałtu 12%.

    • @bytelaw
      @bytelaw  2 роки тому

      Dzień dobry Panie Mariuszu, tak, ma Pan rację, ZUS dla emeryta prowadzącego działalność nie jest obowiązkowy :) Pozdrawiam serdecznie!

  • @TheMcGoris
    @TheMcGoris Рік тому

    Dzień dobry. Mam pytanie. Jest sobie firma XYZ Sp. z.o.o, która ma filię np. w Stanach Zjednoczonych (LLC, Inc.) Co, jeżeli pracowałem w firmie XYZ Sp. z.o.o na umowie o pracę i proponują mi umowę B2B na zagraniczną firmę. Czy wtedy przysługuje ulga na ZUS? Pozdrawiam

    • @bytelaw
      @bytelaw  Рік тому +1

      Cześć! Nie mogę udzielić tutaj porady prawnej (zapraszam do indywidualnego kontaktu). Ogólnie jednak rzecz ujmując, pracodawcą jest tylko podmiot, z którym została zawarta umowa o pracę, a nie jego cała grupa kapitałowa (tak np. w uchwale Sądu Najwyższego z 16 czerwca 2016 r., sygn. akt III UZP 6/16). Pozdrawiam! :)

  • @Flowman1991
    @Flowman1991 Рік тому

    Czy wygląda to również tak samo w przypadku zakończenia umowy na okres próbny tym samym kończąc de-facto współpracę z daną firmą i w następnej kolejności przejście na B2B również w tej samej firmie, pełniąc te same obowiązki?

    • @bytelaw
      @bytelaw  Рік тому

      Cześć, niestety, umowa o pracę na okres próbny jest traktowana tutaj tak jak "zwykła" UoP. Pozdrowienia! :)

    • @Flowman1991
      @Flowman1991 Рік тому

      @@bytelaw Tego niestety się spodziewałem. Dziękuję za ODP i życzę miłego weekendu!

    • @bytelaw
      @bytelaw  Рік тому

      @@Flowman1991 Dziękuję i wzajemnie! :)

  • @Comand94
    @Comand94 Рік тому

    Pani Ewo, co w przypadku przejścia z Umowy Zlecenie na B2B u tego samego pracodawcy, jeżeli będziemy wykonywać tę samą pracę - czy wtedy możemy skorzystać z ulg tj. ulga na start?

    • @elm9391
      @elm9391 11 місяців тому

      nie

    • @PulpiKPL
      @PulpiKPL 11 місяців тому

      Można, rozpoczynasz działalność

    • @bytelaw
      @bytelaw  10 місяців тому

      Tak, można :)
      Na umowie zlecenia nie mamy pracodawcy, czyli nie współpracujemy ze zleceniodawcą ani na podstawie stosunku pracy, ani spółdzielczego stosunku pracy - a takich przypadków dotyczy ograniczenie przy uldze na start.
      Pozdrawiam serdecznie! :)