Świetny materiał....dużo info technicznej- na pewno najlepszy kanał o enduro na polskim yt.. w ogóle jakość waszych materiałów na bardzo wysokim poziomie razem z dirt it more - najlepsze kanały rowerowe👍
Super że możesz się tak bawić testować wymieniać komponenty ja niestety nie mam tyle wolnej kasy żeby tak eksperymentować powodzenia i dalej się rozwijaj w swojej pasji
Też subskrybuję DIRT IT MORE i też twierdzę, że jedno i drugie ogląda się fajnie. Co, do UNNO - śliczności! Ale... jak każda ślicznotka - krucha sztuka, czyli na wystawę, a nie na BESKID. Serdecznie Was Pozdrawiam. Pavcio
Super materiał ! Dzieki za tak szczególową analizę dot. mulletów. Moja Żonka jest zachwycona mulletem. S-ka. 160 cm wzrostu. Ja juz wiem ze absolutnie odpuszczam ten temat. Większość producentow tylko wydluza przód. CS bez zmian. My akurat latamy na Giantach. To samo..... dzięki i pozdro!
Witam problemem jest wzrost dla nas wysokich jest to problem. Dobrać odpowiedni rower nie jest łatwo do takiej zabawy/hobby przy wzroście powyżej 190 .Fajne przemyślenia łapka w górę oby tak dalej Pozdrawiam
Proporcje ciała również są bardzo istotne. Ja przy wzroście 178 mam stosunkowo krótkie nogi do tułowia i aby rozwiać wątpliwości co do rozmiaru muszę danym rowerem poprostu się przejechać.
@@ENDUROFINA mam na myśli marki które maja szeroki zakres rozmiarów i będące dlugo na rynku. Unno to jednak coś nowego i dopiero jest weryfikowane przez użytkowników.
Mój mullet na Foksie 38 z FC:RC=1.9 jeździ i lata fantastycznie, podobnie jak inne rowery z krótkim tyłem, na których miałem okazję jeździć. To tyle co mam do powiedzenia na temat obiektywności tych przemyśleń. :D Niestety, ale podtrzymuję, że siedzenie na tyle i nieumiejętność dociążania kół w miarę potrzeb, to jest kwestia braków w technice i jak już kiedyś pisałem, wymaga to zwrócenia uwagi na pracę stóp przede wszystkim.
@@Maciek.t w skrócie, wyjściowa pozycja stóp, to wedge, czyli rozparcie między pedałami. Stopa z przodu pięta w dół, stopa z tyłu pięta lekko w górę - to daje na dzień dobry znacznie większe dociążenie przedniego koła, jeśli potrzebujesz go w danym momencie jeszcze dociążyć kierujesz palce minimalnie bardziej w dół, potrzebujesz mocniej dociążyć tył (np. przy mocnym hamowaniu) wtedy obie pięty w dół. Praca stóp ustawia Ci naturalnie cały balans reszty ciała bez konieczności wiszenia na kierownicy, wydłużania mostka itd. Teoretycznie, przy odpowiednio stabilnym corze, powinnieneś móc zawsze puścić kierownicę ;). Mostek i kierownica mają być w takiej odległości, jaka przy Twojej anatomii powala Ci optymalnie wykorzystać siłę przy ciągnięciu do siebie, czyli w skrócie być jak najbliżej Twojej długości RAD (tylko faktycznie zmierzonej, a nie wyliczonej ze wzoru). Backsweep nie służy do zmiany długości, tylko do ustawienia nadgarstków w optymalnej dla anatomii danej osoby pozycji, można oczywiście w niektórych przypadkach użyć go do skrócenia efektywnego reachu, ale w innych skończy się to dolegliwościami - wszystko zależy od anatomii i zdolności adaptacyjnych danej osoby. Itp.,itd.
No ale Spec Turbo Levo gen2 który miałeś przed Dartmoorem miał dłuższy chainstay i ten współczynnik dla rozmiaru XL był poniżej 1,8. Mam taki sam, też jestem duży więc przy nim zostaję 😊
Obejrzałem vlog w całości. Nie będę rozwijał komentarza, sami powiedzieliście wszystko. Jak zobaczyłem od koniec filmu jak to jest rozwiązane to mi słów zabrakło. Nie spodziewałem się ,że rower na którym prywatnie jeździł Cédric Gracia może posiadać rozwiązania techniczne które dla średnio rozgarniętego studenta polibudy są nieakceptowalne.
Daje do myślenia. Sam czekam teraz na Lapierr Overvollt AM 6.7 w rozmiarze L. Z z wyliczeń mi wyszło współczynnik 1,77 więc chyba okej. Chętnie się dowiem czy są jakieś zastrzeżenia jeżeli chodzi o firmy model . Pierwszy full więc zielony jestem co jeszcze mogę dodać że wersja AM na widelec 170 mm no i 27.5 tyl a po mojemu wersja TR taką samą rame zmiana koło 29 i widelec 140mm co zmienia WB no i chyba całe to rozliczenie
Fajny ten patet z ruchomym jarzmem, zglebilbym jednak temat dobrego siodla, ja troche ich przerobilem lacznie z ustawianiem pod roznymi katami i SQlab 60x rozwiazal problemy
Super! Powiedz Karolina jak bardzo "zmulone" tryby silnika ustawiliście jeśli można wiedzieć? Tez mam Boscha i fabryczne ustawienia nie oszczędzają baterii :)
Zrobiłbyś kiedyś porównanie wszystkich hamulców na których jeździłeś? :P Btw, też zmieniam formuly na hope tech 4 v4 😀 czegoś mi w tych formułach brakuje na enduro i dłuższych zjazdach. Do skakania po flow niczego im nie brakuje, ale mam wrażenie że na enduro powodują, że mam mniejszą kontrolę nad rowerem. Wszystko jest super dopóki nie jedzie się długiego zjazdu trasa enduro 😆
Odniosłem wrażenie, że ten rower był pewnym eksperymentem. Przy enduro, ciężkiej jeździe w terenie, wielkiego chłopa, eksperyment się nie powiódł - chyba lepsze są bardziej tradycyjne i mocniejsze rozwiązania. Ja tak samo wyleczyłem się kiedyś z karbonu jeszcze analoga - po prostu nie wytrzymał skakania po dropach, jazdy w ciężkim terenie - poszedł suport. Trek chciał wymienić bez gadania ale powiedziałem dość karbonu, biorę aluminium i do dziś uważam, że do ciężkiej rąbanki, skakania i do cięższych osób karbon się nie sprawdza
Czy był eksperymentem - jak powiedziałem na vlogu, był sprawdzeniem i wyrobieniem sobie własnej opinii na pewne rowerowe tematy. Co do carbonu - nie zgadzam się w 100%. IMHO alu na dzień dziesiejszy to takie cr-mo 20 lat temu. Dlatego też nie wziąłem Nickolaia, a bardzo chciałem - waga 27kg SIC!
Dobry karbon nie jest zły ale trzeba umieć zaprojektować ten materiał. Zdecydowanie polecał bym wybierać dużych producentów oni mają budrzety na testy , projektantów i proces prototypownia. Jako projektant powiem ci że karbon jest dużo lepszy niż aluminium pod wieloma względami ale i mniej wybacza bledow przy produkcji.
@@GrafRamolo no ok zgadzam się , ale u mnie to wygląda tak, że ważę 92 kg przy 188 cm wzrostu, mniej więcej dwa razy w miesiącu mam takie porządniejsze crashe (w sensie rower koziołkuje, no ja też) i jednak po tym pękniętym supporcie mam psychiczną blokadę przed carbonem np ze walnie gdzieś bokiem o drzewo i pęknie; wolę wydać więcej na lepszy osprzęt niż walczyć o te kilka kilogramów w elektryku to nie ma az takiego znaczenia, przynajmniej mi się wydaje, pzdr
@@v5745 W pałni to rozumiem ale pamiętaj ze aluminium też nie jest odporne na uderzenia, metal ma budowę krystaliczną i też łatwo peka jak jest utwardzony a spawy to inna bajka zupełnie.
Tak ogólnie to nie ma idealnego roweru, idealnej kinematyki i idealnych ustawień zawieszenia. To wszystko zawsze jest kompromis pomiędzy rożnymi silami działającymi takimi jak Anti Sguat, Anti Rise, Pedal Kicback, HSC, LSC, HBO, Sag i jeśli znajdziesz swój to wtedy będą ekstra odczucia podczas jazdy. A gięcie kierownicy Backsweep warto przede wszystkim ustawić do anatomii i ergonimii swoich nadgarstków.:) Odcinek EKSTRA:))
Fox zaleca sag 15% (firm), ewentualnie 20% (plush). Przy 35% nie ma szans dobrze pracować. Przerabiałem tą samą lekcje. :) Fox 38 jest dobry, ale wymaga sporo pracy żeby dobrze ustawić.
@@ENDUROFINACo do samego działania nie wchodzę w polemikę ale miałem Zeba i w ciągu 2 lat był trzy razy na gwarancji. Spasowanie ślizgów było takie, że po kilku tygodniach było widać pojawiające się rysy na górnej ladze. Sterówka trzeszczała tak samo jak u Foxa.
Ciekawy temat z tymi odległościami FC i CHS Taka ciekawostka Jedyna marka rowerów mi znana, która standardowo w tabelach geometrii podaje Front Center to Cannondale
Cześć ,jak ustawiacie tryby jazdy na dłuższe wyprawy ? Ostatnio kombinowałem i faktycznie na eco suwaki poszły trochę w lewo i przy 38km 1500 przewyższeń 53%baterii miałem co prawda trochę rower prowadziłem pod górę.
Dzięki za wyczerpujący filmik, strasznie mi się te rowery zawsze podobały i raczej nie zniecheciłeś. Mam 172cm i tak między 70 a 73kg zależy ile żre 😝. Do tego dość krótkie ręce więc to brzmi jak idealna geometria podemnie. Obecnie śmigam na nsbike define I jest ok ale czuję jak by był za duży dla mnie. Też rozważam mullet. Też dzięki za tipy odnośnie zawieszenia, w moim drugim rowerze Scott Spark do XC czuć je dużo lepiej i przyjemniej choć w tym i w tym Fox a nawet ten Scott starszy sporo. Natomiast formuła cura 4, najgorsze hamulce jakie miałem. Nigdy nikomu w tym i mi nie udało się jeszcze ich solidnie odpowietrzyć. Przedni od nowości się pocił i więcej już wydałem na klocki niż on jest wart. Nikt tego nie umie naprawić a i tak długo był odsyłany od serwisu do serwisu że stracił gwarancję i zostałem z bublem. Do tego dość ciężko chodzą jak na mój gust i w porównaniu do na przykład XT. Słaba regulacja jest też klamek za daleko są zawsze i ręce mi szybko męczą itp. btw słyszałeś o firmie lewis bike. Kusza mnie ich hamulce ale też to mało sprawdzona marka.
@@ENDUROFINA Jestem z wawy więc daleko ale będę tam w piątek to podpytam, nadal uważam że to fatalny projekt jeśli tylko nieliczni potrafią go ustawić. To powinno być łatwe.
Kurde tak was oglądam i słucham i zastanawiam się jak wyglądała by recenzja jakiegoś samochodu? Kosmos! Bardzo wam dziękuję za gigantyczną dawkę wiedzy.
Hej, skąd się wzięły te interpretacje wartości 1.72, 1.9 itp (bardzo dobrze, średnio, bardzo źle)? Skąd się bierze ta interpretacja mullet do 1.70? Czy jest jakiś materiał w tej sprawie, czy to są Twoje subiektywne wyliczenia, bazujące na Twoich subiektywnych obserwacjach i odczuciach? Jak rozumiem jeśli jest to subiektywne, to te liczby odnoszą się do Twojej wagi, wzrostu, nawyków, stylu jazdy i mogą, ale nie muszą być użyteczne dla innych jeźdźców. Mylę się? Gdyby była za tym jakaś wiedza obiektywna, to poproszę o link do poczytania. Dziękuję. P.S. życzę Ci bezawaryjnych jazd i super filmów. Karolinie gratuluję postępów.
To są tylko i wyłącznie jego subiektywne odczucia, do których jak najbardziej ma pełne prawo, ale przedstawianie tego jako jakichś ogólnych prawideł i objawień jest główną bolączką tego materiału.
@@jaad7562 Sądzę, że nie ma żadnego sensu większe rozkminianie tematu. Zwracam uwagę na problem, dla osób wysokich jest on niemały. Wg mnie testy roweru w rozmiarze który ma REACH bliski CC, a ten sam model który reach ma 10cm dłuższy jest pomyłką.
@@ENDUROFINA reach i stack ma być taki, żeby pasował do Twojej budowy, czyli żeby z mostkiem i kierownicą ustawiał Ci kierownicę maksymalnie blisko Twojego RAD i to jest kwestia dość uniwersalna i tu duże odstępstwa zwyczajnie działają gorzej, bo optimum wynika z anatomii i biomechaniki. Długość chainstaya, a tym samym stosunek FC:RC, to wyłącznie kwestia osobistych preferencji, co do stylu jazdy. Torque Mullet w L ze stosunkiem bodaj 1.97 nadal jest zajebistym rowerem, podobnie zresztą jak bardzo uniwersalny Spectral, który rzekomo obiektywnie "nie jeździ". ;)
@@jaad7562 oczywiście, że tak. Są wartości, co do których jesli masz pojęcie to sobie dobierasz. Natomiast cały czas bedę pił do tego, że wieeelu ludzi ogląda testy rowerów w "M'kach", które są drastycznie inne niż XXL. Chce wlać łyżkę dziegciu to "malinowych" testów.
Jakby chyba wszyscy się zgadzamy, co do spraw co do których się spieramy ;). Absolutnie super materiał, świetnie się ogląda, osobiście bardzo lubię. Obiektywnie jednak, że @ENDUROFINA jest opiniotwórczy i być może warto zaznaczyć, że jak wyjdzie Ci 1.9, to może ostatnią konkluzją jest zmiana roweru. Bardzo fajnie, że poruszył temat osób wysokich i nielekkich (mam S5), bo niezależnie od mojego dystansu do niektórych stwierdzeń dotyczących producentów, zacząłem dzisiaj mierzyć swojego Speca i dostrzegłem wybitny fackup, który wcześniej ignorowałem (z mojej, a nie producenta winy). Także, bardzo dziękuję, bo materiał zmotywował mnie do pogrzebania. Peace&Love.
Znam Twoja drogę zaliczyłem to z Kellys theos f90 dokładnie taki sam problem realizacja gniazda misy łożyska linku ( podobny system zawieszenie do tego z długim Yokiem asymetrycznym. Pozdro.
@@TheG00cio podobno Kelly's zmienił producenta i materiał ram po tych przypadkach z moim i kilkoma innymi f90 dużym minusem jest ten asymetryczny Yoke na ślizgach który się wycierał i zaczynał ocierać o link u mnie problem wynikł po 6 mc i 1400km . Dodam tylko że do f90 nie była dostępna dokumentacja techniczna z numerem części etc. To duża czerwona flaga jak dla mnie ale zwracam na nią uwagę już post factum.
Uwielbiam twoją szczerość i dokładność raz w filmach dwa w każdym temacie który opisujesz. Ps Może nie etycznie pytać … Ale ile rocznie wychodzi cię na takie zmiany rowerowe razem z osprzętem oraz wyjazdy?
Dziękuję, doceniam 😀 . Co do kosztów, nie liczę tego. Jednak nie są to małe pieniądze. Ale... budować domu nie nchcemy, nie imprezujemy, więc bilans się zgadza 😁
Nie mogę się doczekać kolejnego filmu już z jazdy na nowym rowerze. Ps Jest szansa zrobić testy lub chociaż opis których marek warto unikać i czy warto kupować marki wielko produkcyjne?
@@krzysztofmagier1936 taki odcinek nie powstanie, ponieważ nie ma takich marek. To że ja mam wymagania X, nie znaczy, że ktoś ma Y. Dobrze, że jest różnorodność, ja tylko zwracam.uwagę, na co zwracać uwagę 😉
@@ENDUROFINA ja i zapewne spora część użytkowników rozpatruje rower jako dodatek do życia i patrzy na zakup przez pryzmat „kasy”. Ale może faktycznie któraś z wielkoseryjnych marek jest lepsza i warto ją rozpatrywać. Ja nie wiem Po 30 latach od swojego Gianata kupiłem Focusa i do takiej jazdy jak moja musi mi wystarczyć.
A co z zaworami do wyrównywania ciśnienia na przewyższeniach w amortyzatorach powietrznych? Wiem, że Foxy to mają, nie wiem jak inne. Mógłbyś jakoś się do tego odnieść?
Ja mam 164 cm 63 kg rozmiar S2 i specialized turbo levo gen. 3 mi bardzo odpowiada stary rower miał starą geometrię ( stromy kąt główki i płaską podsiodłówkę) dlatego zmieniłem rower nie miałem pojęcia o wspolczynniku przodu do tyłu jak to mówią głupi ma szczęście a tak serio myślisz, że jakby Twój Uno był aluminium ( przynajmniej tył) to dałoby radę wytrzymać?
Faktycznie czuję to w moim Levo. Stabilny na wprost ale wynosi z zakrętów. Myślałem że to ja nie umiem jeździć. Ale w poprzednich rowerach tak nie mialem.
@@ENDUROFINA S4 więc nie jest źle. Ale wymaga to ode mnie więcej techniki w ciasnym winklu niż np w levo gen1, ten znowu był za krótki, mniej wybaczał.
Raymon, którego testowałeś z wypożyczalni był na najnowszym silnikiem yamahy pw-x3. Yamaha wynosi koncepcję „Pure Ride” (czystej jazdy) na kolejny poziom. PW-X3, opracowany specjalnie z myślą o nowej generacji europejskich rowerów e-MTB, jest najmniejszą, najlżejszą i najmocniejszą jednostką napędową Yamahy.
@@ENDUROFINA może nie najlepszy na rynku ale najlepszy z silników yamahy czytaj ze zrozumieniem ! Powiedziałeś w filmie ze w Raymonie była starsza yamaha wiec tylko poprawiłem ze akurat jest to najnowszy silnik yamahy.
@ENDUROFINA A mi sie wydaje ze lepszy od Heclera akurat w twoim przypadku byl by Orbea wild. To kawal roweru z fajna geometria w dodatku na bosh'u i 29tkach. To tylko taka luzna mysl ;)
Mam Levo Gen 3 w rozmiarze S4. Standardowo wychodzi 1,84 ale tu mamy możliwość regulacji zawieszenia wysoko/nisko i kąt główki też można zmienić -1/+1 więc bawiąc się ustawieniami możemy uzyskać wynik od 1,8 do 1,86 więc spora różnica. Aktualnie mam kąt główki ustawiony na 64,5 jak zmienię na 65,5 to przy ustawieniu wysokim uzyskam 1,82 ale czy przy tym ustawieniu nie będzie nerwowy i mniej stabilny ? Kolejna opcja to obniżenie zawieszenia pozycja low i wtedy jest 1,8 ale tego nie chce bo będę walił silnikiem i pedalami w kamienie a teraz jest ok.
... a wystarczyłoby nie robić bezsensownie krótkiego CC i miałbyś płaską główkę, niski suport etc. To o czym mówisz to tak jak niektórzy ratują prsestrselającą skok sprężynę tłumieniem kompresji- niby działa, ale jakby nie działa.
Obejrzałem z ciekawością, ciekawy materiał choć ja nie poleciałem do rowerów żeby zmierzyć stosunek FC:RC jak większość komentujących szczególnie że wartość o której wspominasz jest Twoją subiektywną oceną (co podkreśliłeś), teraz wszyscy będą gadać że musi być X bo inaczej jest do dupy :P Co do Foxa to wiem że często masz zdanie 0-1 czyli albo coś jest super albo do dupy :) Jakby nie było to są sprzęty dopracowywane przez lata na których dają radę najlepsi kolesie więc może jednak nie jest tak źle tylko Tobie nie siadło?. Co do różnicy w pokrętłach w Fox to na pokrętle tłumienia powrotu musiałeś czuć - jeśli nie czułeś to coś serio było z nim nie tak. Na pokrętłach kompresji zmiany faktycznie nie są wyczuwalne "w teście parkingowym", za to podczas jazdy już tak - ustawiasz startowe wartości, lecisz na trasy i wiesz co jest nie tak - czy na dropach amor nurkuje albo czy zapada się na stromych zjazdach, jak zachowuje się przy hamowaniu. Jak ktoś kupuje amor z regulacją HSC/LSC to powinien wiedzieć co do czego. I te dyskretne różnice w regulacji moim zdaniem działają. W poprzedniej wersji GRIP2 (jakoś przed 2021) HSC/LSC były wyczuwalne na parkingu tzn. po skręceniu amor był twardy jak skała :) P.S. Karolina mocno wkręcona w ten rower, opowaida to z takim nakręceniem że ja to kupuję :D
Co do FOX'a - zdaję sobie sprawę, że może konkretnie mój egzemplarz był "do bani". Jednak plzzz nie rób ze mnie nooba, który nie ogarnia HSR LSR itd itp. Mój amor działał fatalnie, nie mam czasu na "strojenie" zawieszenia - dlatego też twierdzę, że to produkt dla osób jeżdżących "powtarzalnie". Kiedy jadę tripa, nigdy nie jadę tą samą ściechą, ma być "uniwerslanie". O 38'ce zdania nie zmienię.
@@jabar75 bez przesady, ogarniam odbicie nawet wolne i szybkie😉 . Do zabawy kompresją przechodzę później, jednak co do zasady ograniczam się do LSC, jeśli wiem że będzie stromo.
Pooglądałem troche rowery enduro, które jeżdżą w UCI Mountain Bike World Series i jest tam sporo FOXów, więc to chyba nie możliwe, że jest to taki chłam... być może ty masz jakieś nietypowe potrzeby czy wymagania.
Zawieszenie racingowe nie ma dużo wspólnego z tym które kupujesz w sklepie na półce 😉polecam posłuchać wywiad z Sławkiem Łukasikiem który porusza ten temat lub Jankiem Kilińskim.
@@E-mtb-Dude Dokładnie tak. Miałem okazje kiedyś coś od kogoś podsłuchać, coś czego nikt głośno nie mówi ( wiem, że to mało wiarygodne), jednak na UCI to nie są seryjne amory ;) , bardzo nie seryjne ;)
Bardzo konkretny materiał, teraz rozumiem dlaczego mój Levo w rozmiarze S6 tak ucieka przodem. Tylko pytanie, czy jako osoba ze wzrostem bliskim 2 metrów mam jakąkolwiek alternatywę? Czy któryś z producentów oferuje dla tak wysokiego człowieka rower z bardziej zbalansowanym/dłuższym tyłem? Pozdrowienia!
Dzięki za sugestię, na pewno sprawdzę! Szybkie spostrzeżenie ode mnie, długi rower z mulletem ma też swoje zalety, odnoszę wrażenie, że wybacza dużo moich błędów, na przykład przy źle najechanych dropach, długość i mniejsze koło z tyłu nie pozwala mu aż tak zanurkować i przerzucić mnie przez kierownicę, czasem aż sam jestem w szoku, że wyratowałem i nie poleciałem. Ale uciekanie przodem zwłaszcza na trasach, które jedzie się pierwszy raz to bardzo duży problem. Dzięki za materiał jeszcze raz, pozdrowienia!
Hmm, przedewszystkim przez 5 lat jeździłem na Code R, nie RSC. Ale..., co do pracy Cury - nie potrafię tego określić, generalnie, bardzo mocny, bardzo dobra modulacja, jednak odnoszę wrażenie, że na długie zjazdach zaczyna brakować mocy, takiej "na już" na dohamowanie. Jednak dalej jest to dobry hebel. Ps. Jednak po przesiadce na Hopa v4, już nic nie jest takie samo i nic mu nie dorównuje 🤙
Wiem, że to w dużej mierze zależne od ramy ale jak oceniasz klekotanie EP8 vs EP8.01 vs Bosch CX 4? Ciekaw jestem, twojej opinii bo już miałeś styczność z większością systemów full-fat. Speca nie liczę, bo jest na pasku.
@@ENDUROFINANiestety chyba wszystkie te konstrukcje na „trybach” tak mają. Ponoć w EP8.01 to poprawili względem poprzedniej wersji. U mnie Bosch w Wildzie też klekocze.
Problem jest taki że większość producentów stosuje tylne te same wahacze we wszystkich rozmiarach, jest to wybieg ekonomiczny i niestety osoby wysokie na tym cierpią, ja znam cannondale oni nie wiem czy jeszcze , ale robili dla każdego rozmiaru osobny wahacz i pod asymetryczne koło tylne by szprychy były równomierniej naciągnięte (Moterra) i to wtedy ma sens. Plus dla UNNO, że się nie grzebią w gównie tylko wysyłają nowy produkt, niewielu tak robi, pytanie na ile jest gwarancja na ramę? PZDR
A to z Motterą mnie zaskoczyłeś - tak wysocy cierpią na takiej polityce. Natomiast sądzę, że można to zrobić jak np. Santa - czyli wydłużone linki zawieszenia, na pewno to tańszy koszt, a spełnia funkcję.
Ta proporcja taka sobie. Przy tym samym reachu a innym koncie główki ramy mamy już rozbieżności. Jeszcze Stacki, bb dropy a w elektrykach rozłożenie masy. Ciężko to ogarnąć prostym wzorem. Tak porównując do speca to rozstaw osi większy 50mm. head angle 2 stopnie mniejszy. Trochę to przednie koło odjechało do przodu a środek ciężkości pewnie do tyłu.
Potwierdzam spostrzeżenia co do Foxa i CSU. U mnie CSU wytrzymało 600 km bez trzasków, także idzie na gwarancję, a na jego miejsce wchodzi nowy Zeb. Ten sam problem miałem kiedyś w 36tce ale w tamtym przypadku było potrzeba ponad roku i jazdy bikeparkach. Do tego w 38ce doszło jakieś piszczenie przy kompresji z którym nigdy się jeszcze nie spotkałem. Masakra, żeby tak drogi sprzęt był taki słaby pod względem jakości.
Po Unno wyleczyłem się z rowerów z pudełka - gdybym miał taką sytuację jak z Unno, kurierzy, odsyłanie, maile ... - jak mawia klasyk "no thank you.." 😄
@@ENDUROFINA ale te ramy kupujesz np jak set z silnikiem i baterią...nie musisz kupować roweru . zresztą mało kto to robi jak buduje pod siebie . exxes czy frey też budowali często pod klienta na framesecie . bafang robi np m620 6kilowy monster motor który przyjmuje 6000w mocy nawet albo m820 silniczek ważący 2.8 kg 500w nominał. ram pod te motorki już jest sporo z różnymi geo . kwestia budowy właśnie. w Polsce tosa buduje i sprzedaje gotówce. właśnie twojej opinii jestem bardzo ciekaw bo uprawiamy podobne szwendanie się omijając typowe szlaki z miliardem ludzików noi czasem przydałby się traktor do orania a czasem superlight do noszenia przez drzewa . atutem bafanga jest przyjmowanie dowolnej baterii i pełna dostępność części zamiennych bez czekania na serwis . noi aplikacja bafang go+ z możliwością dostosowania asysty pod siebie
@@sawomirmarczak9632 zasięg widelca zmienia się wymianą widelca :) a że wymieniłem widelec z offsetem 51 na 44 więc 7mm front-center się zmniejszył. Ogólnie w moim modelu, z tyłu na wahaczu jest regulacja tzw. flipchip, przy kole 29 wahacz ma 450mm, przy przeróbce na Mulleta skrócił by się do 435mm, co zmienia wiele.
Heckler wcześniejszy jest na 27.5 więc i zwrotność i dobre proporcje przodu do tyłu nie jak mallet ale bateria 500, więc problematyczna. Mam więc drugą i wożę ją czasem w plecaku bateryjnym evoc. Mam wrażenie, że amerykańskie rowery uwzględniają jednak większą masę jeźdźca… co tam naturalne…
Plus za podejscie do tematu. Trochę za dużo dla mnie tłumaczenia ewidentnego fakapa producenta. Dwa pęknięcia ramy... plus korba... pomijam fakt doboru marki i rozmiaru ramy bo biore to na poczet zlego researchu przed zakupem. Kontrowersyjny design który nie potwierdził sie jakością wykonania cokolwiek by tlumaczyc. Rozumiem tłumaczenia Karoliny że jej rower siadł tylko na jakich rowerach wczesniej jeździła? We vlogach endurofiny jest dość krotko i wiemy tylko o specu. Do czego porównuje swoje doswiadczenia? ... Czekamy na sante... klasyka😉
Nie robię reaserchu - podoba mi się, zakładam, że ktoś to liczył - kupuję. Tutaj wyszło jak wyszło. Co do Karoliny, jest świeżakiem, nie oczkuj, że porówna to do czego kolwiek poza specem. Jednak jej progres spowodował, że ten rower ułatwił jej dalsze progresowanie. Biorąc pod uwagę moje wypociny z vloga, sądzę że każdy rower w proporcji będzie każdemu siedział.
@@ENDUROFINA zreszta niepotrzebnie się czepiłem ;) ważne że Karolina jest zadowolona ;) BTW. Niedawno zacząłem was obserwować i fajnie się ogląda wasze filmy.
@@stalownik Nie czaję co ma piernik do wiatraka. Czy choć raz padło, że to UNNO MITH Elite czy UNNO Mith Race? Noop, chcieliśmy zrobić dwa dreambiki, udało sie połowicznie, jak już powszechnie wiadomo ;)
@@stalownikno ale rozmiar ramy się nie zmienił, jego geo jest dalej takie samo, wymieniłam tylko kilka elementów, jak ktoś chce setowy rower to też będzie zadowolony 😊
Wniosek dla ciężkiego chłopa bubel niestety te uno!No cóż czasem tak jest ,że coś jest niby super i drogie okazuje się totalnym niewypałem.Dobrze,że pani Karolina zadowolona i rower siedzi i nic się nie dzieje.Mam nadzieję że santa sprosta wyzwaniu i będzie można w spokoju puścić heble hahaha i lecieć w nowy sezon bez stresu
Silnik boscha jest prądożerny jak cholera, mam porownanie do bafanga czy broshe. Żadne dławienie nie pomaga on wewnetrznie ma opory własne bardzo duże. Gdybym mogl zamienil bym na bafanga, to przykre ale Chinczycy prześcignęli europe w tej kwestii.
Trek to marka dla Januszy, którzy przychodzą z ulicy i mówią: „Proszę mi zapakować ten czerwony”. Po czym odjeżdżają BMW X5 w leasingu, na który ich nie stać.
@@rafakwiatkowski7907 tak samo jak Spec,Giant,Santa,Pivot,Focus,Ibis i wszystko inne co jest w sklepach stacjonarnych. Finalnie , dla niedzielnego ridera zadna roznica. wystarczy zeby rozmiar byl odpowiedni a reszta to doktoryzowanie ;)
Ciekaw jestem, jak na dłuższą metę sprawdzi się dla Ciebie Heckler. Z mojego doświadczenia na Nomadzie i Bullicie wiem, że VPP zauważalnie kopie, zwłaszcza przy takim POE, jakie ma Hydra. Jestem zdania, że jednak czterozawias ma więcej sensu w elektryku niż virtual. Wiadomo, że odbywa się to kosztem efektywności pedałowania, ale to jest kompromis, na który jestem skłonny pójść. Odnośnie mulletów, to moim zdaniem jest to w dużej mierze marketing, jak ktoś nie jeżdzi na prawdę stromych tras, to nie ma sensu się w to bawić. Sam jeżdżę teraz na 29 calach, gdzie wcześniej miałem z tyłu 27.5 i widzę same plusy, mimo że mam tylko 173 cm wzrostu. W kwestii Hecklera zdaj proszę po czasie raport z tego jak sprawdziła się Hdyra oraz jak wygląda kwestia spasowania osłony baterii, bo to jedyne dwa potencjalne problemy, które widzę w nowym konfigu. Tak poza tym to rower świetny i życzę wielu udanych tripów !
Przez minione 10 lat byłem wyznawcą Horsta - sądziłem, że jego zalety to jedyne zalety zawieszenia jakie mogą być. Natomiast paradoksalnie, oczywiście jeśli niewelujesz kopanie: zjazd na niższych/ wyższych (nigdy nie wiem) biegach - w środku kasety ;) , nie hamujesz na wszystkim i wszędzie - to to co bardzo mi odpowiada to "żwawość" zawieszenia - to to czym mówiłem we vlogu. To inna bajka - oczywiście nie jest to "game changer", natomiast IMHO jest po prostu inaczej. Natomiast jestem ciekaw "high pivotu" - chciałbym to zawieszenie kiedyś sprawdzić - czy będzie ono nudne i smutne? Czy będzie jechać jak po sznurku?
@@ENDUROFINA Tak, odnośnie responsywności zawieszenia masz rację - VPP daje „feedback” z trasy i to jest raczej kwestia preferencji, także może w złym tonie się wypowiedziałem. Sam swój rower wybierałem kilka ładnych miesięcy i na koniec doszedłem do tego samego wniosku co Ty. Nie ma czegoś takiego jak rower idealny. Każdy będzie mieć wady i zalety. Pozostaje tylko kwestia optymalizacji pod daną osobę. Zwłaszcza jak miną pierwsze tygodnie zauroczenia, to człowiek zaczyna zauważać te małe rzeczy, które można byłoby „zrobić lepiej” lub poprawić. High Pivot na pewno jest ciekawym rozwiązaniem, tylko nie wiem, czy ktoś to oferuje w ebajkach na ten moment? Tej Hydry się uczepiłem, bo wybierałem koła dla siebie i miałem wybór między Reserve HD, Crankbrothers Synthesis a Zipp 3Zero Moto. Na koniec wybór padł na tę ostatnią opcję, bo się obawiałem delikatności tej piasty. Na plus Reserve, to na pewno najlepsza w branży gwarancja. P.S Robisz najlepsze materiały o tej tematyce na polskim YT, także tak trzymaj !
@@ENDUROFINA ponieważ nie mogę poświęcić tyle czasu na customizacje roweru i sprawdzanie, co lepsze i gorsze, dla mnie rower, a zwłaszcza full elektryczny, jeżdżony w dość ciężkich warunkach do tego okrągły rok prawie musi być przede wszystkim niezawodny, musi mieć łatwy i dostępny serwis oraz responsywnego sprzedawcę stacjonarnego; najlepiej takiego, u którego kupię większość rowerów w życiu i przez to czuje się zobowiązany; tak więc wielkie dzięki za takie filmy wiem, czego nie kupować i potwierdza się raz jeszcze słuszność wybranej drogi
Sądzę, że producenci dobrze wiedzą, o tych zależnościach, jednak dolary wygrywają. Naprawdę sądzisz, że wydłużanie samego przod, nie ma wpływu na balans roweru?
Producencie robi rowery dla pieniędzy a Paweł jeszcze używa ich do jedzenia, a to już wymaga pewnych modyfikacji których z różnych względów nie do się wprowadzić w masowej produkcji .
Fajnie fajnie, ale zawsze pozostaje pytanie ile wzrostu? Ten rower ma 489mm reachu i dla kogos powyzej 190cm to nadal bedzie srednio komfortowy rozmiar. Pawel na tym rowerze nadal wygladal jak na rowerku 🤷🏻♂️
@@Charliezfabrykiczekolady Dokładnie tak, nawet jak brałem Hecklera zastanawiałem się nad XXL, ale tam proporcja była już przestrzelona - teraz jest ideolo 😀
dużą wadą i Dartmoora i NS Bikes jest to, że ramy kończą się na L i ja przy prawie 2m wzrostu po prostu nie mogę zostawić kasy w Polsce bo rowery są po prostu za małe.
@@Charliezfabrykiczekolady 187 wzrostu długą szyja, krótkie nogi :) jest ideolo, duża w tym zasługa też relatywnie wysokiego stacku (lepiej wysokim na wysokiej kierze).
Jestem pod wrażeniem ,chociaż myślę że gdybyś kupił dowolny młotek to po szczegółowej analizie i drobnych korektach była by to z niego świetna maszyna do zjeżdżania:) a tak serio to cały film się zastanawiałam kto z nas podchodzi do siebie z takim pietyzmem i troską o każdy aspekt życia , a przecież mamy jedno ciało do końca naszych dni .
Świetny materiał....dużo info technicznej- na pewno najlepszy kanał o enduro na polskim yt.. w ogóle jakość waszych materiałów na bardzo wysokim poziomie razem z dirt it more - najlepsze kanały rowerowe👍
Dzięki, pozdrawiam :)
Szczerze, konkretnie, bez owijania w bawełnę! Za to uwielbiam Twoje filmy!
Pozdrowienia!
Dzięki, pozdrawiam :)
Cenne i ważne info przed zakupem roweru..dzięki.
Super że możesz się tak bawić testować wymieniać komponenty ja niestety nie mam tyle wolnej kasy żeby tak eksperymentować powodzenia i dalej się rozwijaj w swojej pasji
Dzięki za ten komentarz 😊
Jest pierwsza 10 -szka ;) gratuluje , malo kto zasluzyl jak Ty . Pozdrowionka
A dziękuję 😃
@@ENDUROFINA 20 tysięcy na koniec roku 👌
Konkretnie i na temat. Czekam na materiał z nową maszyną.
....to będzie czysta przyjemność :D . Dzięki 🙌
Też subskrybuję DIRT IT MORE i też twierdzę, że jedno i drugie ogląda się fajnie. Co, do UNNO - śliczności! Ale... jak każda ślicznotka - krucha sztuka, czyli na wystawę, a nie na BESKID. Serdecznie Was Pozdrawiam. Pavcio
świetna recenzja oparta na faktach podlanych odczuciami - kawał dobrej roboty.
Super materiał ! Dzieki za tak szczególową analizę dot. mulletów. Moja Żonka jest zachwycona mulletem. S-ka. 160 cm wzrostu. Ja juz wiem ze absolutnie odpuszczam ten temat. Większość producentow tylko wydluza przód. CS bez zmian. My akurat latamy na Giantach. To samo..... dzięki i pozdro!
Witam problemem jest wzrost dla nas wysokich jest to problem. Dobrać odpowiedni rower nie jest łatwo do takiej zabawy/hobby przy wzroście powyżej 190 .Fajne przemyślenia łapka w górę oby tak dalej Pozdrawiam
Proporcje ciała również są bardzo istotne. Ja przy wzroście 178 mam stosunkowo krótkie nogi do tułowia i aby rozwiać wątpliwości co do rozmiaru muszę danym rowerem poprostu się przejechać.
Dokładnie tak jest - niższe osoby, nie znają tego problemu.
W sprawdzonych markach nie ma takiego problemu. Sam nie jestem niskim. Jak chce ktoś isc w marki niszowe to zawsze będzie problem
@@olekg3334 co to są sprawdzone marki w takim razie?
@@ENDUROFINA mam na myśli marki które maja szeroki zakres rozmiarów i będące dlugo na rynku. Unno to jednak coś nowego i dopiero jest weryfikowane przez użytkowników.
W końcu 10k subów na kanale. Gratulacje🥳. Druga dziesiatka wpadnie dużo szybciej.
Dzięki, oby oby.... 😁
Świetny materiał, dużo rzetelnej wiedzy i konkretnej informacji👍znowu super się to wszystko ogląda 😉 pozdrawiam
🙌
30:06 Backsweep* ;) Dobry materiał !
Tak, tak.... Już zostałem poprawiony 😁. Dzięki za czujność 😀
Aż z ciekawości sprawdziłem podany przez Ciebie współczynnik :) Orbea Rise w rozmiarze XL - 1,82. Uff ;)
Świetny materiał, do zobaczenia na szlaku.
ja to samo, ale widać to działa, bo od początku dobrze się czułem na rowerze
@@TrailThrills Mi też się bardzo dobrze jeździ, aczkolwiek obawa przed finalnym zakupem była, bo jestem w górnej granicy rozmiarówki - 198 cm wzrostu.
Mega porcja wiedzy dzięki za ten film.
dobra rozkmina tematu! Wciąga. 👏Do zobaczenia w czwartek
Mój mullet na Foksie 38 z FC:RC=1.9 jeździ i lata fantastycznie, podobnie jak inne rowery z krótkim tyłem, na których miałem okazję jeździć. To tyle co mam do powiedzenia na temat obiektywności tych przemyśleń. :D Niestety, ale podtrzymuję, że siedzenie na tyle i nieumiejętność dociążania kół w miarę potrzeb, to jest kwestia braków w technice i jak już kiedyś pisałem, wymaga to zwrócenia uwagi na pracę stóp przede wszystkim.
1,9 w.mostku 50mm ogarnia. Co do techniki jazdy, tak jak wspominałem- ja przeciętniak jestem.
skrobniesz słówko o tej pracy stóp ?
100% racji
@@Maciek.t w skrócie, wyjściowa pozycja stóp, to wedge, czyli rozparcie między pedałami. Stopa z przodu pięta w dół, stopa z tyłu pięta lekko w górę - to daje na dzień dobry znacznie większe dociążenie przedniego koła, jeśli potrzebujesz go w danym momencie jeszcze dociążyć kierujesz palce minimalnie bardziej w dół, potrzebujesz mocniej dociążyć tył (np. przy mocnym hamowaniu) wtedy obie pięty w dół. Praca stóp ustawia Ci naturalnie cały balans reszty ciała bez konieczności wiszenia na kierownicy, wydłużania mostka itd. Teoretycznie, przy odpowiednio stabilnym corze, powinnieneś móc zawsze puścić kierownicę ;). Mostek i kierownica mają być w takiej odległości, jaka przy Twojej anatomii powala Ci optymalnie wykorzystać siłę przy ciągnięciu do siebie, czyli w skrócie być jak najbliżej Twojej długości RAD (tylko faktycznie zmierzonej, a nie wyliczonej ze wzoru). Backsweep nie służy do zmiany długości, tylko do ustawienia nadgarstków w optymalnej dla anatomii danej osoby pozycji, można oczywiście w niektórych przypadkach użyć go do skrócenia efektywnego reachu, ale w innych skończy się to dolegliwościami - wszystko zależy od anatomii i zdolności adaptacyjnych danej osoby. Itp.,itd.
@@jaad7562 dzięki za wyjaśnienie, kupuję to co napisałeś :)
No ale Spec Turbo Levo gen2 który miałeś przed Dartmoorem miał dłuższy chainstay i ten współczynnik dla rozmiaru XL był poniżej 1,8. Mam taki sam, też jestem duży więc przy nim zostaję 😊
Tak, tylko tam był dużo krótszy reach. Ale finalnie - tak, proporcja była dobra, ale ja tez cały czas podkreślam, że to dobry rower był ;)
Obejrzałem vlog w całości. Nie będę rozwijał komentarza, sami powiedzieliście wszystko. Jak zobaczyłem od koniec filmu jak to jest rozwiązane to mi słów zabrakło. Nie spodziewałem się ,że rower na którym prywatnie jeździł Cédric Gracia może posiadać rozwiązania techniczne które dla średnio rozgarniętego studenta polibudy są nieakceptowalne.
Sądzę, że tutaj popłynęli na większej masie zawodnika 😉
Daje do myślenia. Sam czekam teraz na Lapierr Overvollt AM 6.7 w rozmiarze L. Z z wyliczeń mi wyszło współczynnik 1,77 więc chyba okej. Chętnie się dowiem czy są jakieś zastrzeżenia jeżeli chodzi o firmy model . Pierwszy full więc zielony jestem co jeszcze mogę dodać że wersja AM na widelec 170 mm no i 27.5 tyl a po mojemu wersja TR taką samą rame zmiana koło 29 i widelec 140mm co zmienia WB no i chyba całe to rozliczenie
Fajny ten patet z ruchomym jarzmem, zglebilbym jednak temat dobrego siodla, ja troche ich przerobilem lacznie z ustawianiem pod roznymi katami i SQlab 60x rozwiazal problemy
Fajny patent, idealnie było by gdyby było elektryczne sterowanie.
Super! Powiedz Karolina jak bardzo "zmulone" tryby silnika ustawiliście jeśli można wiedzieć? Tez mam Boscha i fabryczne ustawienia nie oszczędzają baterii :)
Zjeżdżaj z nastawami na minimum, jak Ci będzie w.miarę komfortowo.
Zrobiłbyś kiedyś porównanie wszystkich hamulców na których jeździłeś? :P
Btw, też zmieniam formuly na hope tech 4 v4 😀 czegoś mi w tych formułach brakuje na enduro i dłuższych zjazdach. Do skakania po flow niczego im nie brakuje, ale mam wrażenie że na enduro powodują, że mam mniejszą kontrolę nad rowerem. Wszystko jest super dopóki nie jedzie się długiego zjazdu trasa enduro 😆
... a może zrobię 😁
Odniosłem wrażenie, że ten rower był pewnym eksperymentem. Przy enduro, ciężkiej jeździe w terenie, wielkiego chłopa, eksperyment się nie powiódł - chyba lepsze są bardziej tradycyjne i mocniejsze rozwiązania. Ja tak samo wyleczyłem się kiedyś z karbonu jeszcze analoga - po prostu nie wytrzymał skakania po dropach, jazdy w ciężkim terenie - poszedł suport. Trek chciał wymienić bez gadania ale powiedziałem dość karbonu, biorę aluminium i do dziś uważam, że do ciężkiej rąbanki, skakania i do cięższych osób karbon się nie sprawdza
Czy był eksperymentem - jak powiedziałem na vlogu, był sprawdzeniem i wyrobieniem sobie własnej opinii na pewne rowerowe tematy. Co do carbonu - nie zgadzam się w 100%. IMHO alu na dzień dziesiejszy to takie cr-mo 20 lat temu. Dlatego też nie wziąłem Nickolaia, a bardzo chciałem - waga 27kg SIC!
Dobry karbon nie jest zły ale trzeba umieć zaprojektować ten materiał. Zdecydowanie polecał bym wybierać dużych producentów oni mają budrzety na testy , projektantów i proces prototypownia. Jako projektant powiem ci że karbon jest dużo lepszy niż aluminium pod wieloma względami ale i mniej wybacza bledow przy produkcji.
@@GrafRamolo no ok zgadzam się , ale u mnie to wygląda tak, że ważę 92 kg przy 188 cm wzrostu, mniej więcej dwa razy w miesiącu mam takie porządniejsze crashe (w sensie rower koziołkuje, no ja też) i jednak po tym pękniętym supporcie mam psychiczną blokadę przed carbonem np ze walnie gdzieś bokiem o drzewo i pęknie; wolę wydać więcej na lepszy osprzęt niż walczyć o te kilka kilogramów w elektryku to nie ma az takiego znaczenia, przynajmniej mi się wydaje, pzdr
@@v5745 W pałni to rozumiem ale pamiętaj ze aluminium też nie jest odporne na uderzenia, metal ma budowę krystaliczną i też łatwo peka jak jest utwardzony a spawy to inna bajka zupełnie.
@@GrafRamolo na pewno masz rację tylko póki co nie miałem takich doświadczeń z alu, a rower naprawdę dostaje w kość; może to kwestia psychiki hehe
Tak ogólnie to nie ma idealnego roweru, idealnej kinematyki i idealnych ustawień zawieszenia. To wszystko zawsze jest kompromis pomiędzy rożnymi silami działającymi takimi jak Anti Sguat, Anti Rise, Pedal Kicback, HSC, LSC, HBO, Sag i jeśli znajdziesz swój to wtedy będą ekstra odczucia podczas jazdy. A gięcie kierownicy Backsweep warto przede wszystkim ustawić do anatomii i ergonimii swoich nadgarstków.:) Odcinek EKSTRA:))
Zgadza się, tabelki tabelkami, a wrażenia z jazdy swoje. Natomiast, ja będę się trzymał przy zakupie FC/CC 😁
Fox zaleca sag 15% (firm), ewentualnie 20% (plush). Przy 35% nie ma szans dobrze pracować. Przerabiałem tą samą lekcje. :) Fox 38 jest dobry, ale wymaga sporo pracy żeby dobrze ustawić.
Dokładnie, ja jeżdżę na 23%, ale mam 3 tokeny
Ja potrzebuję prostego amora - dodatkowo jakość wykonania jest dramatyczna. Ale wiem, że Foxiarze będą stali przy swoim tutaj 😉
@@ENDUROFINACo do samego działania nie wchodzę w polemikę ale miałem Zeba i w ciągu 2 lat był trzy razy na gwarancji. Spasowanie ślizgów było takie, że po kilku tygodniach było widać pojawiające się rysy na górnej ladze. Sterówka trzeszczała tak samo jak u Foxa.
- ustaw źle amor
- narzekaj, że źle pracuje
:P
@@slowduro_pl widziałeś co z niego wypadło? No i rebound to powszechna bolączka Grip2
well explained, kudoz Paweł!
🙌
Ciekawy temat z tymi odległościami FC i CHS
Taka ciekawostka
Jedyna marka rowerów mi znana, która standardowo w tabelach geometrii podaje Front Center to Cannondale
Jest ich zdecydowanie więcej, no i nienjest to jakoś trudna do ustalenia wartość, CC i WB jest zawsze 😉 .
Cześć ,jak ustawiacie tryby jazdy na dłuższe wyprawy ? Ostatnio kombinowałem i faktycznie na eco suwaki poszły trochę w lewo i przy 38km 1500 przewyższeń 53%baterii miałem co prawda trochę rower prowadziłem pod górę.
Dzięki za wyczerpujący filmik, strasznie mi się te rowery zawsze podobały i raczej nie zniecheciłeś. Mam 172cm i tak między 70 a 73kg zależy ile żre 😝. Do tego dość krótkie ręce więc to brzmi jak idealna geometria podemnie. Obecnie śmigam na nsbike define I jest ok ale czuję jak by był za duży dla mnie. Też rozważam mullet. Też dzięki za tipy odnośnie zawieszenia, w moim drugim rowerze Scott Spark do XC czuć je dużo lepiej i przyjemniej choć w tym i w tym Fox a nawet ten Scott starszy sporo. Natomiast formuła cura 4, najgorsze hamulce jakie miałem. Nigdy nikomu w tym i mi nie udało się jeszcze ich solidnie odpowietrzyć. Przedni od nowości się pocił i więcej już wydałem na klocki niż on jest wart. Nikt tego nie umie naprawić a i tak długo był odsyłany od serwisu do serwisu że stracił gwarancję i zostałem z bublem. Do tego dość ciężko chodzą jak na mój gust i w porównaniu do na przykład XT. Słaba regulacja jest też klamek za daleko są zawsze i ręce mi szybko męczą itp. btw słyszałeś o firmie lewis bike. Kusza mnie ich hamulce ale też to mało sprawdzona marka.
Black Bird Bike ogarnia Cury, Karolinie zrobili tak , że CURa 2 i 4 pracują niemal identycznie.
@@ENDUROFINA Jestem z wawy więc daleko ale będę tam w piątek to podpytam, nadal uważam że to fatalny projekt jeśli tylko nieliczni potrafią go ustawić. To powinno być łatwe.
Kurde tak was oglądam i słucham i zastanawiam się jak wyglądała by recenzja jakiegoś samochodu? Kosmos! Bardzo wam dziękuję za gigantyczną dawkę wiedzy.
świetna enduro rozprawka :)
Hej, skąd się wzięły te interpretacje wartości 1.72, 1.9 itp (bardzo dobrze, średnio, bardzo źle)? Skąd się bierze ta interpretacja mullet do 1.70? Czy jest jakiś materiał w tej sprawie, czy to są Twoje subiektywne wyliczenia, bazujące na Twoich subiektywnych obserwacjach i odczuciach? Jak rozumiem jeśli jest to subiektywne, to te liczby odnoszą się do Twojej wagi, wzrostu, nawyków, stylu jazdy i mogą, ale nie muszą być użyteczne dla innych jeźdźców. Mylę się? Gdyby była za tym jakaś wiedza obiektywna, to poproszę o link do poczytania. Dziękuję.
P.S. życzę Ci bezawaryjnych jazd i super filmów. Karolinie gratuluję postępów.
To są tylko i wyłącznie jego subiektywne odczucia, do których jak najbardziej ma pełne prawo, ale przedstawianie tego jako jakichś ogólnych prawideł i objawień jest główną bolączką tego materiału.
@@jaad7562 Sądzę, że nie ma żadnego sensu większe rozkminianie tematu. Zwracam uwagę na problem, dla osób wysokich jest on niemały. Wg mnie testy roweru w rozmiarze który ma REACH bliski CC, a ten sam model który reach ma 10cm dłuższy jest pomyłką.
@@ENDUROFINA reach i stack ma być taki, żeby pasował do Twojej budowy, czyli żeby z mostkiem i kierownicą ustawiał Ci kierownicę maksymalnie blisko Twojego RAD i to jest kwestia dość uniwersalna i tu duże odstępstwa zwyczajnie działają gorzej, bo optimum wynika z anatomii i biomechaniki. Długość chainstaya, a tym samym stosunek FC:RC, to wyłącznie kwestia osobistych preferencji, co do stylu jazdy. Torque Mullet w L ze stosunkiem bodaj 1.97 nadal jest zajebistym rowerem, podobnie zresztą jak bardzo uniwersalny Spectral, który rzekomo obiektywnie "nie jeździ". ;)
@@jaad7562 oczywiście, że tak. Są wartości, co do których jesli masz pojęcie to sobie dobierasz. Natomiast cały czas bedę pił do tego, że wieeelu ludzi ogląda testy rowerów w "M'kach", które są drastycznie inne niż XXL. Chce wlać łyżkę dziegciu to "malinowych" testów.
Jakby chyba wszyscy się zgadzamy, co do spraw co do których się spieramy ;). Absolutnie super materiał, świetnie się ogląda, osobiście bardzo lubię. Obiektywnie jednak, że @ENDUROFINA jest opiniotwórczy i być może warto zaznaczyć, że jak wyjdzie Ci 1.9, to może ostatnią konkluzją jest zmiana roweru. Bardzo fajnie, że poruszył temat osób wysokich i nielekkich (mam S5), bo niezależnie od mojego dystansu do niektórych stwierdzeń dotyczących producentów, zacząłem dzisiaj mierzyć swojego Speca i dostrzegłem wybitny fackup, który wcześniej ignorowałem (z mojej, a nie producenta winy). Także, bardzo dziękuję, bo materiał zmotywował mnie do pogrzebania. Peace&Love.
Znam Twoja drogę zaliczyłem to z Kellys theos f90 dokładnie taki sam problem realizacja gniazda misy łożyska linku ( podobny system zawieszenie do tego z długim Yokiem asymetrycznym. Pozdro.
F100 - ma bardzo podobną ramę, może mieć też ten problem? Zastanawiam się na zakupem...
@@TheG00cio podobno Kelly's zmienił producenta i materiał ram po tych przypadkach z moim i kilkoma innymi f90 dużym minusem jest ten asymetryczny Yoke na ślizgach który się wycierał i zaczynał ocierać o link u mnie problem wynikł po 6 mc i 1400km . Dodam tylko że do f90 nie była dostępna dokumentacja techniczna z numerem części etc. To duża czerwona flaga jak dla mnie ale zwracam na nią uwagę już post factum.
Testowałeś może kiedyś Orbea Rise/Wild i możesz powiedzieć coś o tych rowerach? :)
Noope, nie testowałem.
Uwielbiam twoją szczerość i dokładność raz w filmach dwa w każdym temacie który opisujesz.
Ps
Może nie etycznie pytać …
Ale ile rocznie wychodzi cię na takie zmiany rowerowe razem z osprzętem oraz wyjazdy?
Dziękuję, doceniam 😀 .
Co do kosztów, nie liczę tego. Jednak nie są to małe pieniądze. Ale... budować domu nie nchcemy, nie imprezujemy, więc bilans się zgadza 😁
Nie mogę się doczekać kolejnego filmu już z jazdy na nowym rowerze.
Ps
Jest szansa zrobić testy lub chociaż opis których marek warto unikać i czy warto kupować marki wielko produkcyjne?
@@krzysztofmagier1936 taki odcinek nie powstanie, ponieważ nie ma takich marek. To że ja mam wymagania X, nie znaczy, że ktoś ma Y. Dobrze, że jest różnorodność, ja tylko zwracam.uwagę, na co zwracać uwagę 😉
@@ENDUROFINA ja i zapewne spora część użytkowników rozpatruje rower jako dodatek do życia i patrzy na zakup przez pryzmat „kasy”.
Ale może faktycznie któraś z wielkoseryjnych marek jest lepsza i warto ją rozpatrywać.
Ja nie wiem
Po 30 latach od swojego Gianata kupiłem Focusa i do takiej jazdy jak moja musi mi wystarczyć.
Hej. Jak się nazywa ten patent pod siodłem? Dzięki za dobry materiał.
Hej, Aenomaly :)
A co z zaworami do wyrównywania ciśnienia na przewyższeniach w amortyzatorach powietrznych? Wiem, że Foxy to mają, nie wiem jak inne. Mógłbyś jakoś się do tego odnieść?
ZEB jeszcze też to ma - jak mam się do tego odnieść? Jak sobie przypomnisz i po długim zjeździe naciśniesz to coś tam psyknie.
Ja mam 164 cm 63 kg rozmiar S2 i specialized turbo levo gen. 3 mi bardzo odpowiada stary rower miał starą geometrię ( stromy kąt główki i płaską podsiodłówkę) dlatego zmieniłem rower nie miałem pojęcia o wspolczynniku przodu do tyłu jak to mówią głupi ma szczęście a tak serio myślisz, że jakby Twój Uno był aluminium ( przynajmniej tył) to dałoby radę wytrzymać?
Faktycznie czuję to w moim Levo. Stabilny na wprost ale wynosi z zakrętów. Myślałem że to ja nie umiem jeździć. Ale w poprzednich rowerach tak nie mialem.
Jaki rozmiar?
@@ENDUROFINA S4 więc nie jest źle. Ale wymaga to ode mnie więcej techniki w ciasnym winklu niż np w levo gen1, ten znowu był za krótki, mniej wybaczał.
Fajny i ciekawy film, tego mi brakuje na yotutube :)
Czy mniejsza wartość rower jest zwinniejszy większa wartość rower jak czołg jedzie bardziej zjazdowy oczywiście fc do chain
Nie, mniejsza rower jest proporcjonalny, większą, nienjest
Raymon, którego testowałeś z wypożyczalni był na najnowszym silnikiem yamahy pw-x3. Yamaha wynosi koncepcję „Pure Ride” (czystej jazdy) na kolejny poziom. PW-X3, opracowany specjalnie z myślą o nowej generacji europejskich rowerów e-MTB, jest
najmniejszą, najlżejszą i najmocniejszą jednostką napędową Yamahy.
Wow, niewiedizalem że to najlepszy silnik na rynku 😅😅
@@ENDUROFINA może nie najlepszy na rynku ale najlepszy z silników yamahy czytaj ze zrozumieniem ! Powiedziałeś w filmie ze w Raymonie była starsza yamaha wiec tylko poprawiłem ze akurat jest to najnowszy silnik yamahy.
@ENDUROFINA A mi sie wydaje ze lepszy od Heclera akurat w twoim przypadku byl by Orbea wild. To kawal roweru z fajna geometria w dodatku na bosh'u i 29tkach. To tylko taka luzna mysl ;)
Kawał roweru, to bardzo enigmatyczne stwierdzenie 😉 . Zapewne jeździsz na Orbei. Mi jednak ten rower wizualnie się nie podoba, a dla mnie to ważne 😁
@@ENDUROFINA jezdze Levo gen 3 i giantem e-trance. Orbea mi sie tez nie podoba ale jezdzi fenomenalnie.
Mam Levo Gen 3 w rozmiarze S4. Standardowo wychodzi 1,84 ale tu mamy możliwość regulacji zawieszenia wysoko/nisko i kąt główki też można zmienić -1/+1 więc bawiąc się ustawieniami możemy uzyskać wynik od 1,8 do 1,86 więc spora różnica. Aktualnie mam kąt główki ustawiony na 64,5 jak zmienię na 65,5 to przy ustawieniu wysokim uzyskam 1,82 ale czy przy tym ustawieniu nie będzie nerwowy i mniej stabilny ? Kolejna opcja to obniżenie zawieszenia pozycja low i wtedy jest 1,8 ale tego nie chce bo będę walił silnikiem i pedalami w kamienie a teraz jest ok.
... a wystarczyłoby nie robić bezsensownie krótkiego CC i miałbyś płaską główkę, niski suport etc. To o czym mówisz to tak jak niektórzy ratują prsestrselającą skok sprężynę tłumieniem kompresji- niby działa, ale jakby nie działa.
Obejrzałem z ciekawością, ciekawy materiał choć ja nie poleciałem do rowerów żeby zmierzyć stosunek FC:RC jak większość komentujących szczególnie że wartość o której wspominasz jest Twoją subiektywną oceną (co podkreśliłeś), teraz wszyscy będą gadać że musi być X bo inaczej jest do dupy :P
Co do Foxa to wiem że często masz zdanie 0-1 czyli albo coś jest super albo do dupy :) Jakby nie było to są sprzęty dopracowywane przez lata na których dają radę najlepsi kolesie więc może jednak nie jest tak źle tylko Tobie nie siadło?. Co do różnicy w pokrętłach w Fox to na pokrętle tłumienia powrotu musiałeś czuć - jeśli nie czułeś to coś serio było z nim nie tak. Na pokrętłach kompresji zmiany faktycznie nie są wyczuwalne "w teście parkingowym", za to podczas jazdy już tak - ustawiasz startowe wartości, lecisz na trasy i wiesz co jest nie tak - czy na dropach amor nurkuje albo czy zapada się na stromych zjazdach, jak zachowuje się przy hamowaniu. Jak ktoś kupuje amor z regulacją HSC/LSC to powinien wiedzieć co do czego. I te dyskretne różnice w regulacji moim zdaniem działają.
W poprzedniej wersji GRIP2 (jakoś przed 2021) HSC/LSC były wyczuwalne na parkingu tzn. po skręceniu amor był twardy jak skała :)
P.S. Karolina mocno wkręcona w ten rower, opowaida to z takim nakręceniem że ja to kupuję :D
Co do FOX'a - zdaję sobie sprawę, że może konkretnie mój egzemplarz był "do bani". Jednak plzzz nie rób ze mnie nooba, który nie ogarnia HSR LSR itd itp. Mój amor działał fatalnie, nie mam czasu na "strojenie" zawieszenia - dlatego też twierdzę, że to produkt dla osób jeżdżących "powtarzalnie". Kiedy jadę tripa, nigdy nie jadę tą samą ściechą, ma być "uniwerslanie".
O 38'ce zdania nie zmienię.
@@ENDUROFINA nie myslales ustawic go np. ShockWiz?
@@jabar75 bez przesady, ogarniam odbicie nawet wolne i szybkie😉 . Do zabawy kompresją przechodzę później, jednak co do zasady ograniczam się do LSC, jeśli wiem że będzie stromo.
Pooglądałem troche rowery enduro, które jeżdżą w UCI Mountain Bike World Series i jest tam sporo FOXów, więc to chyba nie możliwe, że jest to taki chłam... być może ty masz jakieś nietypowe potrzeby czy wymagania.
Tak jest ich dużo, ale jak zapewne zauważyłeś na vlogu, powiedziałem, że do Racingu i jazdy w wysokich ciśnieniach jest ok.
Zawieszenie racingowe nie ma dużo wspólnego z tym które kupujesz w sklepie na półce 😉polecam posłuchać wywiad z Sławkiem Łukasikiem który porusza ten temat lub Jankiem Kilińskim.
@@E-mtb-Dude Dokładnie tak. Miałem okazje kiedyś coś od kogoś podsłuchać, coś czego nikt głośno nie mówi ( wiem, że to mało wiarygodne), jednak na UCI to nie są seryjne amory ;) , bardzo nie seryjne ;)
Dziękuję 😊😊😊
Może chciałbyś się podzielić twoimi ustawieniami silnika bosch? Bo przyznam szczerze że dystanse które pokonujecie są imponujące z tym silnikiem
Zjeżdżaj z nastawami jak najniżej, jedź z łydy. Będziesz zadowolony.
Bardzo konkretny materiał, teraz rozumiem dlaczego mój Levo w rozmiarze S6 tak ucieka przodem. Tylko pytanie, czy jako osoba ze wzrostem bliskim 2 metrów mam jakąkolwiek alternatywę? Czy któryś z producentów oferuje dla tak wysokiego człowieka rower z bardziej zbalansowanym/dłuższym tyłem?
Pozdrowienia!
2m wzrostu, to już poważny problem w dobraniu ramy. Zerknij na Nickolai, geo będzie ok, jednak to rowery z alu, więc licz się z większą masą.
Dzięki za sugestię, na pewno sprawdzę!
Szybkie spostrzeżenie ode mnie, długi rower z mulletem ma też swoje zalety, odnoszę wrażenie, że wybacza dużo moich błędów, na przykład przy źle najechanych dropach, długość i mniejsze koło z tyłu nie pozwala mu aż tak zanurkować i przerzucić mnie przez kierownicę, czasem aż sam jestem w szoku, że wyratowałem i nie poleciałem.
Ale uciekanie przodem zwłaszcza na trasach, które jedzie się pierwszy raz to bardzo duży problem.
Dzięki za materiał jeszcze raz, pozdrowienia!
@@Kobe95 jeśli zdążą Ci się to często, to albo przestań latać albo podszkol się w drogach i górach. Będzie bezpiecznieǰ
Spoko loko jedziemy
Jak twoim zdaniem wypada Cura 4 w porównaniu do Code RSC ?
Hmm, przedewszystkim przez 5 lat jeździłem na Code R, nie RSC. Ale..., co do pracy Cury - nie potrafię tego określić, generalnie, bardzo mocny, bardzo dobra modulacja, jednak odnoszę wrażenie, że na długie zjazdach zaczyna brakować mocy, takiej "na już" na dohamowanie. Jednak dalej jest to dobry hebel.
Ps.
Jednak po przesiadce na Hopa v4, już nic nie jest takie samo i nic mu nie dorównuje 🤙
Wiem, że to w dużej mierze zależne od ramy ale jak oceniasz klekotanie EP8 vs EP8.01 vs Bosch CX 4? Ciekaw jestem, twojej opinii bo już miałeś styczność z większością systemów full-fat. Speca nie liczę, bo jest na pasku.
Jedyny mankament, ale póki co pierwsze wrażenie to, że bierze więcej prądu. Bawię się w jego ustawianie, wiec jeszcze nie daję werdyktu.
@@ENDUROFINANiestety chyba wszystkie te konstrukcje na „trybach” tak mają. Ponoć w EP8.01 to poprawili względem poprzedniej wersji. U mnie Bosch w Wildzie też klekocze.
Czy ten patencik podsiodłowy podnosi wysokosc siodła nad sztycą?
Nie, ponieważ montujesz go w miejsce jażma. Ale muszę to pomierzyć z suwmiarką, jednak nawet jeśli, nie są to wartości duże.
Problem jest taki że większość producentów stosuje tylne te same wahacze we wszystkich rozmiarach, jest to wybieg ekonomiczny i niestety osoby wysokie na tym cierpią, ja znam cannondale oni nie wiem czy jeszcze , ale robili dla każdego rozmiaru osobny wahacz i pod asymetryczne koło tylne by szprychy były równomierniej naciągnięte (Moterra) i to wtedy ma sens.
Plus dla UNNO, że się nie grzebią w gównie tylko wysyłają nowy produkt, niewielu tak robi, pytanie na ile jest gwarancja na ramę?
PZDR
A to z Motterą mnie zaskoczyłeś - tak wysocy cierpią na takiej polityce. Natomiast sądzę, że można to zrobić jak np. Santa - czyli wydłużone linki zawieszenia, na pewno to tańszy koszt, a spełnia funkcję.
Małe uzupelnienie. Jezeli kogos akurat to zainteresuje. Rower mojej Żonki Giant Trance adv. E + elite. Mullet Ska- 170. Moj trance zwykly najner -Lka 170. Idealne proporcje.
Ta proporcja taka sobie. Przy tym samym reachu a innym koncie główki ramy mamy już rozbieżności. Jeszcze Stacki, bb dropy a w elektrykach rozłożenie masy. Ciężko to ogarnąć prostym wzorem.
Tak porównując do speca to rozstaw osi większy 50mm. head angle 2 stopnie mniejszy. Trochę to przednie koło odjechało do przodu a środek ciężkości pewnie do tyłu.
To ogólne zachowanie proporcji. Bb co do zasady jest mniej więcej podobny. Kąt główki, jaki by nie był, wpływa na przednią oś i FC
Potwierdzam spostrzeżenia co do Foxa i CSU. U mnie CSU wytrzymało 600 km bez trzasków, także idzie na gwarancję, a na jego miejsce wchodzi nowy Zeb. Ten sam problem miałem kiedyś w 36tce ale w tamtym przypadku było potrzeba ponad roku i jazdy bikeparkach. Do tego w 38ce doszło jakieś piszczenie przy kompresji z którym nigdy się jeszcze nie spotkałem. Masakra, żeby tak drogi sprzęt był taki słaby pod względem jakości.
Proporcja 1.77 dobrze jest :)Analog Scott Ransom M 2021
Co do zasady, jak widać z wyliczeń problemem są duże rozmiary.
@karolinaskarysz ile masz wzrostu jeśli można spytać, że ta S1 jest dla Ciebie idealna? :)
164cm
dziwie się ze jeszcze nie poszedłeś w exess bikes ewentualnie frey . dość ciężkie maszyny do orania w górę i w dół ale mocy zapas i prundu a prundu
Po Unno wyleczyłem się z rowerów z pudełka - gdybym miał taką sytuację jak z Unno, kurierzy, odsyłanie, maile ... - jak mawia klasyk "no thank you.." 😄
@@ENDUROFINA ale te ramy kupujesz np jak set z silnikiem i baterią...nie musisz kupować roweru . zresztą mało kto to robi jak buduje pod siebie . exxes czy frey też budowali często pod klienta na framesecie . bafang robi np m620 6kilowy monster motor który przyjmuje 6000w mocy nawet albo m820 silniczek ważący 2.8 kg 500w nominał. ram pod te motorki już jest sporo z różnymi geo . kwestia budowy właśnie. w Polsce tosa buduje i sprzedaje gotówce. właśnie twojej opinii jestem bardzo ciekaw bo uprawiamy podobne szwendanie się omijając typowe szlaki z miliardem ludzików noi czasem przydałby się traktor do orania a czasem superlight do noszenia przez drzewa . atutem bafanga jest przyjmowanie dowolnej baterii i pełna dostępność części zamiennych bez czekania na serwis . noi aplikacja bafang go+ z możliwością dostosowania asysty pod siebie
Focus Jam2 rozmiar L. u mnie 1,78 👌 komentarz nic nie wnoszący. Dla zasięgu 😁
Też z ciekawości zmierzyłem, na widelcu zmienionym z zasięgu 51 na 44mm współczynnik jest 1.77 ;) jam2 2022 L.
Ja mam Jam2 2023. W tym modelu chyba nie ma regulacji 🤔
@@sawomirmarczak9632 zasięg widelca zmienia się wymianą widelca :) a że wymieniłem widelec z offsetem 51 na 44 więc 7mm front-center się zmniejszył. Ogólnie w moim modelu, z tyłu na wahaczu jest regulacja tzw. flipchip, przy kole 29 wahacz ma 450mm, przy przeróbce na Mulleta skrócił by się do 435mm, co zmienia wiele.
Aż sam zaraz zmierzę i oblicze ile u mnie w Orbea occam wynosi ten stosunek :) Uff proporcja 1,74 mogę spać spokojnie :) Pozdrawiam
Jaki rozmiar ramy masz przy 1.74 . Pozdro ☀️
@@lucjanNEMO "M"
To dobrze 😁
Heckler wcześniejszy jest na 27.5 więc i zwrotność i dobre proporcje przodu do tyłu nie jak mallet ale bateria 500, więc problematyczna. Mam więc drugą i wożę ją czasem w plecaku bateryjnym evoc. Mam wrażenie, że amerykańskie rowery uwzględniają jednak większą masę jeźdźca… co tam naturalne…
Plus za podejscie do tematu. Trochę za dużo dla mnie tłumaczenia ewidentnego fakapa producenta. Dwa pęknięcia ramy... plus korba... pomijam fakt doboru marki i rozmiaru ramy bo biore to na poczet zlego researchu przed zakupem. Kontrowersyjny design który nie potwierdził sie jakością wykonania cokolwiek by tlumaczyc. Rozumiem tłumaczenia Karoliny że jej rower siadł tylko na jakich rowerach wczesniej jeździła? We vlogach endurofiny jest dość krotko i wiemy tylko o specu. Do czego porównuje swoje doswiadczenia? ... Czekamy na sante... klasyka😉
Nie robię reaserchu - podoba mi się, zakładam, że ktoś to liczył - kupuję. Tutaj wyszło jak wyszło. Co do Karoliny, jest świeżakiem, nie oczkuj, że porówna to do czego kolwiek poza specem. Jednak jej progres spowodował, że ten rower ułatwił jej dalsze progresowanie. Biorąc pod uwagę moje wypociny z vloga, sądzę że każdy rower w proporcji będzie każdemu siedział.
@@ENDUROFINA jasna sprawa 😉 myślę ze Santa to będzie inna bajka. Także z niecierpliwością czekam na Twoją opinię
Jak Karolina może polecać rower S1 skoro większa cześć roweru została wymieniona i obecnie ten rower ma 50% lub mniej wspólnego z oryginalnym S1?
No tak, tak chcieliśmy - jakie to ma znaczenie? To jest custom.
@@ENDUROFINA właśnie, custom to nie S1. Odniosłem wrażenie że Karolina cały czas chwali S1 a to już nie S1.
@@ENDUROFINA zreszta niepotrzebnie się czepiłem ;) ważne że Karolina jest zadowolona ;) BTW. Niedawno zacząłem was obserwować i fajnie się ogląda wasze filmy.
@@stalownik Nie czaję co ma piernik do wiatraka. Czy choć raz padło, że to UNNO MITH Elite czy UNNO Mith Race? Noop, chcieliśmy zrobić dwa dreambiki, udało sie połowicznie, jak już powszechnie wiadomo ;)
@@stalownikno ale rozmiar ramy się nie zmienił, jego geo jest dalej takie samo, wymieniłam tylko kilka elementów, jak ktoś chce setowy rower to też będzie zadowolony 😊
Bravo !!!
Reasumując, przerost formy nad treścią! Jeśli chodzi o rower oczywiście.
W zasadzie w moim przypadku musze się zgodzić - nie sprawdził się.
U mnie w Bulls Sonic EVO SL Am 1.8
Pięknie - ale jaki rozmiar? Bo to istotne.
@@ENDUROFINA eleczka
Wniosek dla ciężkiego chłopa bubel niestety te uno!No cóż czasem tak jest ,że coś jest niby super i drogie okazuje się totalnym niewypałem.Dobrze,że pani Karolina zadowolona i rower siedzi i nic się nie dzieje.Mam nadzieję że santa sprosta wyzwaniu i będzie można w spokoju puścić heble hahaha i lecieć w nowy sezon bez stresu
Tak też się stało 😁
Silnik boscha jest prądożerny jak cholera, mam porownanie do bafanga czy broshe. Żadne dławienie nie pomaga on wewnetrznie ma opory własne bardzo duże. Gdybym mogl zamienil bym na bafanga, to przykre ale Chinczycy prześcignęli europe w tej kwestii.
Mi tam 2700 i 85km w zupełności wystarcza.
Dobre.....
U mnie Trek Rail 5 Gen3 roz. M 1,72
"TYLKO TREK"! 😂😂
Trek Rail 5 w roz. XL ma 1,85
... no właśnie, tutaj Trek nawet w dużym rozmiarze ma dobry balans
@@ENDUROFINA dokładnie tak. Żeby nie było nie jestem fanboyem treka, jest to mój pierwszy rower tej marki i dopiero się "docieramy"...
Sag 35% w amortyzatorze? 🤪 Toż to ponton a nie rower. Ja się nie dziwię że to nie działało.
Przy późniejszym dobiciu ciśnienia było lepiej, jednak krótki tył tutaj zabrał sporo "z działania".
Trek rail 9.9 kiedy zmienisz zdanie? Nie kupuj szajsu chyba że masz za to płacone pewnie tak! Pozdrawiam
Zapomniałeś napisać "Tylko TREK" 😂😂😂😂😂😂😂😂😂
@@ENDUROFINAa co nie tak z Trekiem?
@@ENDUROFINA tylko trek 😂 , Ty wiesz . Chodź od Soboty testuję Sante tylko trek 😂😂
Trek to marka dla Januszy, którzy przychodzą z ulicy i mówią: „Proszę mi zapakować ten czerwony”. Po czym odjeżdżają BMW X5 w leasingu, na który ich nie stać.
@@rafakwiatkowski7907 tak samo jak Spec,Giant,Santa,Pivot,Focus,Ibis i wszystko inne co jest w sklepach stacjonarnych. Finalnie , dla niedzielnego ridera zadna roznica. wystarczy zeby rozmiar byl odpowiedni a reszta to doktoryzowanie ;)
Mam wrażenie że im droższe zabawki tym większa tandeta
I tak i nie - to mój pierwszy taki przypadek, a w "drogie zabawki" bawię się już długo ;)
Absolutnie nie. Patrz na sprawdzone marki.
OK trzymam kciuki żeby to co piszecie sprawdziło się w przypadku tego nowego amerykańca :)
Ciekaw jestem, jak na dłuższą metę sprawdzi się dla Ciebie Heckler. Z mojego doświadczenia na Nomadzie i Bullicie wiem, że VPP zauważalnie kopie, zwłaszcza przy takim POE, jakie ma Hydra. Jestem zdania, że jednak czterozawias ma więcej sensu w elektryku niż virtual. Wiadomo, że odbywa się to kosztem efektywności pedałowania, ale to jest kompromis, na który jestem skłonny pójść. Odnośnie mulletów, to moim zdaniem jest to w dużej mierze marketing, jak ktoś nie jeżdzi na prawdę stromych tras, to nie ma sensu się w to bawić. Sam jeżdżę teraz na 29 calach, gdzie wcześniej miałem z tyłu 27.5 i widzę same plusy, mimo że mam tylko 173 cm wzrostu. W kwestii Hecklera zdaj proszę po czasie raport z tego jak sprawdziła się Hdyra oraz jak wygląda kwestia spasowania osłony baterii, bo to jedyne dwa potencjalne problemy, które widzę w nowym konfigu. Tak poza tym to rower świetny i życzę wielu udanych tripów !
Przez minione 10 lat byłem wyznawcą Horsta - sądziłem, że jego zalety to jedyne zalety zawieszenia jakie mogą być. Natomiast paradoksalnie, oczywiście jeśli niewelujesz kopanie: zjazd na niższych/ wyższych (nigdy nie wiem) biegach - w środku kasety ;) , nie hamujesz na wszystkim i wszędzie - to to co bardzo mi odpowiada to "żwawość" zawieszenia - to to czym mówiłem we vlogu. To inna bajka - oczywiście nie jest to "game changer", natomiast IMHO jest po prostu inaczej.
Natomiast jestem ciekaw "high pivotu" - chciałbym to zawieszenie kiedyś sprawdzić - czy będzie ono nudne i smutne? Czy będzie jechać jak po sznurku?
@@ENDUROFINA Tak, odnośnie responsywności zawieszenia masz rację - VPP daje „feedback” z trasy i to jest raczej kwestia preferencji, także może w złym tonie się wypowiedziałem. Sam swój rower wybierałem kilka ładnych miesięcy i na koniec doszedłem do tego samego wniosku co Ty. Nie ma czegoś takiego jak rower idealny. Każdy będzie mieć wady i zalety. Pozostaje tylko kwestia optymalizacji pod daną osobę. Zwłaszcza jak miną pierwsze tygodnie zauroczenia, to człowiek zaczyna zauważać te małe rzeczy, które można byłoby „zrobić lepiej” lub poprawić. High Pivot na pewno jest ciekawym rozwiązaniem, tylko nie wiem, czy ktoś to oferuje w ebajkach na ten moment? Tej Hydry się uczepiłem, bo wybierałem koła dla siebie i miałem wybór między Reserve HD, Crankbrothers Synthesis a Zipp 3Zero Moto. Na koniec wybór padł na tę ostatnią opcję, bo się obawiałem delikatności tej piasty. Na plus Reserve, to na pewno najlepsza w branży gwarancja.
P.S Robisz najlepsze materiały o tej tematyce na polskim YT, także tak trzymaj !
@@ENDUROFINA ponieważ nie mogę poświęcić tyle czasu na customizacje roweru i sprawdzanie, co lepsze i gorsze, dla mnie rower, a zwłaszcza full elektryczny, jeżdżony w dość ciężkich warunkach do tego okrągły rok prawie musi być przede wszystkim niezawodny, musi mieć łatwy i dostępny serwis oraz responsywnego sprzedawcę stacjonarnego; najlepiej takiego, u którego kupię większość rowerów w życiu i przez to czuje się zobowiązany; tak więc wielkie dzięki za takie filmy wiem, czego nie kupować i potwierdza się raz jeszcze słuszność wybranej drogi
@@rafakwiatkowski7907 ... o Hydrze marzyłem odkąd się pokazała - tutaj nie było zdrowego rozsądku ;)
@@ENDUROFINAnajlepiej brzmiącą Piasta😊
Czy dobrze rozumiem, że Endorfina wie więcej o rowerach niż producenci rowerów?
Sądzę, że producenci dobrze wiedzą, o tych zależnościach, jednak dolary wygrywają. Naprawdę sądzisz, że wydłużanie samego przod, nie ma wpływu na balans roweru?
Producencie robi rowery dla pieniędzy a Paweł jeszcze używa ich do jedzenia, a to już wymaga pewnych modyfikacji których z różnych względów nie do się wprowadzić w masowej produkcji .
Backsweep, nie "backswap"
Dziękuję, zapamiętam - poprawię się 🙌
Min. 9.395,00€...Ludzie k...wa, dla kogo to wszystko jest?
... Dla ludzi ?
@@ENDUROFINA SKY IS NO LIMIT - bo nie ważne żeby złapać królika tylko żeby gonić go 😂.
@@AA-dp1iy e tam... unno było "sky limit", miesiąc później wpadła Santa, dla której Unno to podłoga 🫡😅🙌
1,82 Dartmoor e thunderbird w L
Fajnie fajnie, ale zawsze pozostaje pytanie ile wzrostu? Ten rower ma 489mm reachu i dla kogos powyzej 190cm to nadal bedzie srednio komfortowy rozmiar. Pawel na tym rowerze nadal wygladal jak na rowerku 🤷🏻♂️
@@Charliezfabrykiczekolady Dokładnie tak, nawet jak brałem Hecklera zastanawiałem się nad XXL, ale tam proporcja była już przestrzelona - teraz jest ideolo 😀
dużą wadą i Dartmoora i NS Bikes jest to, że ramy kończą się na L i ja przy prawie 2m wzrostu po prostu nie mogę zostawić kasy w Polsce bo rowery są po prostu za małe.
@@Charliezfabrykiczekolady 187 wzrostu długą szyja, krótkie nogi :) jest ideolo, duża w tym zasługa też relatywnie wysokiego stacku (lepiej wysokim na wysokiej kierze).
Zagrubyś po prostu mójj drogi na boitoqowe rowerki
Cały czas pracuję nad tym 😉
@@ENDUROFINA 👍🤘 keep working
Moja korba thirteena też posypała się przy jednym z pierwszych wypadów 😢 beznadziejny materiał
Dramat. A szkoda, bo wygląda pięknie, kosztuje dużo. Sądzę, że zrobienie tego z dobrego materiału, raczej nie podniosło by jakoś dotkliwie ceny.
Na pierwszy rzut oka konstrukcja beznadziejna.
A na drugi rzut😅
@@ENDUROFINA 😂, drugi zbędny. To rozwiazanie, jak sam zauważyłeś znosi tylko lekkie obciążenia.
Uno? Nie znam nikogo kto na tym jeździ. Też nikogo kto by chciał. Chyba że za pieniądze.
Może mało ludzi znasz 🧐😉
A kogo znasz kto jeździ za hajs?
@@ENDUROFINA Ty znasz mnie 😅🤫
nie chece nic mówić ale patrzat jako projektant mechanik widze jak gównianie jest to zaprojektowane.
Napisz do nich ;) . Teraz to i ja wiem. Natomiast np w Specu nie było więcej "mięsa" przy linkach. Teraz każdy będzie pisać, że to musiało "je#$ąć" ;)
@@ENDUROFINA taaa
Ale szajs.
Nie mów tego Karolinie 😅
Sam.. a zresztą 🤓😝😂
Jestem pod wrażeniem ,chociaż myślę że gdybyś kupił dowolny młotek to po szczegółowej analizie i drobnych korektach była by to z niego świetna maszyna do zjeżdżania:) a tak serio to cały film się zastanawiałam kto z nas podchodzi do siebie z takim pietyzmem i troską o każdy aspekt życia , a przecież mamy jedno ciało do końca naszych dni .
Tu poszedł jakiś nieskoordynowany strumień myślowy 🧐 trudno się odnieść 😉
@@karolinaskarysz hahahhaha było wcześnie rano jak to pisałem :) , autor podziwia autentyczny zapał i geniusz Pawła w temacie udoskonalania maszyny .
Komentarz taktyczny dla zasięgów.
Dziękii pozdro :)