Студената технологична война между САЩ и Китай: борба за глобално технологично лидерство - еп. 17

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 30 січ 2024
  • Представяме Ви епизод 17 от поредицата Аналитични обзори и коментари в продължение на задочната дискусия по проблематиката на книгата "Енергийният преход - геополитика и енергийна дипломация" с автор д-р Янко Янакиев - #YankoYanakiev.
    Епизод 17 е посветен на борбата за технологичното лидерство между САЩ и Китай.
    Понастоящем, след първата глобална енергийна и геополитическа криза светът навлиза в нов етап на технологична конкуренция и борба за глобално технологично лидерство, които надхвърлят традиционните представи за икономическа мощ и сила, променят контурите на международните отношения и поставят под въпрос установените норми на технологично сътрудничество. Технологичните взаимозависимости се преразпределят, тъй като държавите се стремят да засилят конкурентоспособността си чрез индустриални политики и осигурят достъп до авангардни технологии. Ставаме свидетели на преминаване към свят, в който геотехнологичните сфери и стремежът към технологична хегемония определят не само надпреварата за контрол на технологиите, които ще оформят бъдещето, но и как си взаимодействат цифровизираните икономики и общества.
    Наред с развитието на технологиите, свързани с индустрия 4.0 (изкуственият интелект, интернет на нещата, облачните технологии, 5G, роботиката, суперкомпютърните системи и квантовите изчисления, биотехнологиите и други) водещо място в индустриалните и инвестиционните стратегии на големите световни икономически сили имат възобновяемите и нисковъглеродните енергийни технологии, както и свързаните с тях вериги за доставки, които играят важна роля в глобалния енергиен преход и достигането климатично неутрална икономика. Всички тези технологии са в основата на развитието на ново поколение индустриална база и са обект на ожесточена надпревара за конкурентно технологическо, икономическо и стратегическо предимство.
    Понастоящем индустриалната политика преживява нов ренесанс, като преобръща глобалните вериги за доставки, прекроява индустриите от полупроводници до слънчеви панели и повишава нелинейността и неопределеността на глобални геополитически и търговски перспективи. Последствията от тази нова ера на индустриалната политика се очаква да бъдат дълбоки и по-значими, особено в няколко взаимосвързани области: геополитика и сигурност, енергиен преход, търговия и устойчивост.
    Въпреки безпрецедентната взаимозависимост и взаимосвързаност на света, на съвременния етап от технологичната революция започна пряко съперничество между САЩ и Китай, което засегна болезнено цялата глобална технологична мрежа, старателно изградена през последните няколко десетилетия.
    Ескалиращото технологично противоборство между САЩ и Китай, през последните две години, дава повод анализаторите да го определят като „технологична студена война“. Повод за това са търговските войни и прекъсванията на веригата за доставки, издигането на митнически и експортни ограничения, които се използваха като арсенал и предизвикаха шокови вълни в световната икономика. Технологичният индустриален сектор, като критична база на икономиките на двете държави, стана причина за пренареждане на веригите за доставки, като компаниите преоцениха своите зависимости и потърсиха алтернативи за смекчаване на рисковете.
    Издаването и представянето на книгата "Енергийният преход - геополитика и енергийна дипломация" с автор д-р Янко Янакиев - #YankoYanakiev - предизвикаха значителен интерес в професионалните среди в сферата на дипломацията и енергетиката, научната общност и обществеността като цяло. Към автора на книгата бяха отправени множество въпроси по разглежданата в нея проблематика, свързана с актуалната тематика на енергийния преход, геополитическите му измерения и предизвикателствата пред енергийната дипломация, в контекста на протичащите политически и икономически процеси, определящи нашата съвременост. Желанието на читателите и интересуващите от тази тематика е дискусиите да продължат под различни форми. Една от тях е чрез настоящия канал в You Tube - чрез Аналитични обзори и коментари.
    #ЕнергийниятПреход #ЕнергийнаДипломация #EnergyTransition #EnergyDiplomacy
    Гледайте! Коментирайте! Споделяйте!

КОМЕНТАРІ •