Енергийните амбиции на Индия: утвърждаване като глобална нисковъглеродна икономическа сила еп.18

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 бер 2024
  • Представяме Ви епизод 18 от поредицата Аналитични обзори и коментари в продължение на задочната дискусия по проблематиката на книгата "Енергийният преход - геополитика и енергийна дипломация" с автор д-р Янко Янакиев - #YankoYanakiev.
    Епизод 18 е посветен на Енергийните амбиции на Индия: утвърждаване като глобална нисковъглеродна икономическа сила и катализатор за глобалния енергиен преход.
    Обхватът и скоростта на икономическата и енергийната политика, политиката за декарбонизация, както и подходите на дипломацията в геополитически план, с които Индия преследва собствения си енергиен преход, показват, че глобалният профил на страната нараства и светът се нуждае от нея в борбата с измененията на климата.
    Енергийната траектория на Индия има дълбоки последици за глобалния енергиен сектор. Ролята на страната в стимулирането на търсенето на петрол в световен мащаб, нейните амбициозни цели за възобновяема енергия и усилията й за преодоляване на конфликтите между растеж и устойчивост са ключови за оформянето на глобалния енергиен преход.
    По време на конференцията за климата COP26 в Глазгоу през 2021 г. Индия пое ангажимент пред международната общност да достигне до въглеродно неутрална икономика (нетна нула) до 2070 г., десетилетия след целите на ЕС и САЩ за 2050 г. или на Китай за 2060 г.
    Делхи има амбициозни цели за декарбонизация и полага значителни усилия да се позиционира като ключов играч в глобалния енергиен преход, което бе демонстрирано по време на индийското председателство на Г-20 през 2023 г.
    Индия предвижда да постигне своята енергийна независимост до 2047 г., век след като страната получава независимост от Великобритания, чрез осъществяване на интензивен енергиен преход чрез мащабни инвестиции в чисти енергийни технологии и пазарно ориентирани политики. За реализирането на това Делхи планира да увеличи капацитета за възобновяема електроенергия, да осъществи редица програми за намаляване на енергийната бедност и подобряване на енергийната ефективност, въвеждане на зелен водород в енергийния микс, увеличаване на достъпа до природен газ и биогорива, по-бърза електрификация на транспортната мрежа, както и други програми за декарбонизацията, които да окажат положително влияние върху скоростта на енергийния преход на страната.
    Издаването и представянето на книгата "Енергийният преход - геополитика и енергийна дипломация" с автор д-р Янко Янакиев - #YankoYanakiev - предизвикаха значителен интерес в професионалните среди в сферата на дипломацията и енергетиката, научната общност и обществеността като цяло. Към автора на книгата бяха отправени множество въпроси по разглежданата в нея проблематика, свързана с актуалната тематика на енергийния преход, геополитическите му измерения и предизвикателствата пред енергийната дипломация, в контекста на протичащите политически и икономически процеси, определящи нашата съвременост. Желанието на читателите и интересуващите от тази тематика е дискусиите да продължат под различни форми. Една от тях е чрез настоящия канал в You Tube - чрез Аналитични обзори и коментари.
    #ЕнергийниятПреход #ЕнергийнаДипломация #EnergyTransition #EnergyDiplomacy
    Гледайте! Коментирайте! Споделяйте!

КОМЕНТАРІ •