Posiadam już 7 lat Cellfasta C2500 kupionego w OBI. Rocznie przerabiam nim 15-20m3 sosny. Wcześniej pracowałem na pożyczonym Fiskarsie X25, więc mam porównanie. Powiem tak: Cellfast ma zdecydowanie większą siłę rozrywającą. Jego klin rozłupujący jest nieco inaczej wyprofilowany, niż w Fiskarsie tzn. jest bardziej rozwarty. Jeśli komuś nie zależy na uznanej marce, to zdecydowanie polecam Cellfasta
Twój film okazał się bardzo przydatny przy wyborze siekiery. Otóż... zakupiłem obie. Gdyby Gardena miała dłuższy trzonek o 10 cm, byłaby siekierą idealną.
Fajna uszatka. Szczególnie, że kolorystycznie i fasonowo nawiązuje do takich tradycyjnych form i charmonizuje z otoczeniem. Przydałby się jeszcze termokubek z odpowiednią zawartością (% płynna dieta %) do tej aury.
Od nie dawna pracuje Husqvarna ale mam tez fiskarsa i sam nie wiem która lepsza, chyba wolę wagę Husqvarny, długość tez mi bardziej odpowiada bo jestem niski. S2800 też lepiej rozcina sęki wewnątrz pniaka ale fektem jest że bardziej sie męczę nią pracując co w sumie mi nie przeszkadza bo zawsze to mozna traktować jako trening. 💪 Super film , czekałem na to porównanie w Pana wykonaniu i nie zawiodłem sie, pozdrawiam.
Siemano po 11 miesiącach 😁 Mam cellfast 2700, posiadam tą gardene 2800 i hultafors hult 1.5kg żelaza. Używam wyłącznie hultsa. Hults wygodny jest, w tym przypadku prędkość a nie masa robi robotę.
Witam ja nie posiadam takich siekier ale mam na stanie siekierę kolejową z PRL chyba lata 60 i nie zawodna, teraz robię ten zabieg łuparką świdrową. Pozdrawiam
Jak zwykle świetny materiał. Człowiek o wzroście 160 cm weźmie w ręce cellfasta z długim trzonkiem i też będzie bez problemu rąbał drewno, wystarczy, że stanie odrobinę dalej od pniaka...
Mam mniejszy model Cellfasta, 1200 rozłupująca do mniejszych kawałków i tą Gardenę. Rzeczywiście wydaję się ona dosyć ciężka jak na swoje rozmiary, ale pracuje się nią dosyć dobrze. Dodam że mam też odpowiednik Husqvarny o wadze 900g uniwersalną która jest idealna do obróbki gałęzi, tak więc potwierdzam, obie te marki mimo, że jedna sporo tańsza, to oferują one identyczną jakość wykonania. Teraz trochę żałuję, że przepłaciłem, ale wtedy nie miałem pojęcia o istnieniu Gardeny ;)
Tak jak zaproponowałem swojego czasu film o narzędziach pomagających w transporcie drewna, do których, jak widzę, przekonałeś się, tak teraz ponawiam sugestię zakupu łuparki hydraulicznej, a wtedy zobaczysz znaczną zmianę jakości pracy. Łuparka zmienia wszystko. Nie dość, że lżej, to jeszcze dużo szybciej. U mnie siekiera jest już tylko wyjątkowo używana do bardzo drobnych prac, kiedy nie opłaca się wyciągać w końcu ciężkiej łuparki. Pozdrawiam
mam modele fiskarsa przed modelem x25 i x27 z przedłużonym trzonkiem . obie juz ponad 15 lat . tez mam siekieomłot 3 kilowy . jak dla mnie najlepiej rąbie się 2700 xl , ale mam 198 cm wzrosu
X 21 jest dużo lżejszy 1.6kg, jeśli już to x25 jest do Gardeny wagowo zbliżony. Rękawiczki suche bo był mróz ale to skóra to z wilgocią trzeba uważać. Kontrola Gardeny bardzo dobra, gorzej z Cellfasem bo długi ale do siekiery rozłupującej wystarczająca.
@@pracakosaipilarka4301 Dzięki za odpowiedz, niedoprecyzowanem się. Chodzi mi o rękawiczki i wyczucie narzędzia czy nie są za grube jak się układają na dłoni. Czy np podczas pracy pilarką można dobrze w nich wyczuć gaz czy bardziej 0-1nkowo?
@@Micha-ns6ls rękawiczki skórzane, bardzo miękkie, nie ma problemu z operowaniem pilarką, zawsze pracuję w rękawiczkach. Ktoś pracujący gołą ręką może na początku czuć się nieswojo.
Jeśli jeszcze nie kupiłeś x21 to nie kupuj, tak jak autor mówi jest za lekka, mam i jest słabo bo musisz zrobić szybszy ruch a tym samym precyzja uderzenia spada, lepsza jest x25 albo tam z celfasta nie ważne, długi trzonek+ mała waga to nieporozumienie serio…
Po tym filmie zakupiłem celfast 2500, krótszy od 2700 a waga podobna,podobno różnią się tylko długością trzonka. Poszła od razu w test,na początek sucha sosna sękata i bez problemu,potem suche sękate nie wiadomo co też przełupane no i na koniec poskręcana sucha sękata śliwka uderzona byle jak , poszła na cztery strzały, ale że w ogóle ją przałupałem to chyba jakiś cud. Jeśli pozostałe narzędzia typu szpadle łopaty itp mają tak dobre jak siekiery to ja nie mam pytań.
A ja mam pomysl na porownanie ale w drugim kierunku cenowym. Jak ma sie cellfast do juco albo kuzni w zakresie siekieromlotow? Czy waga w tanszym siekieromlocie robi robote lepiej niz ergonomia cellfasta? Czy lepiej raz podniesc 3-4kg niz 2x 2,5kg?
Może kiedyś porównam ale na logikę to wszystko zależy od trudności łupania i możliwości fizycznych rąbiącego. Dopuki jestem w stanie zdecydowaną większość klocków przerąbać lekką siekierą za 1-2 max 3 uderzeniami to wolę lekką ale do twardszego materiału lepsza cięższa waga a mniej machania. I odwrotnie, nie ma sensu szarpać się z siekiero-młotem 5kg przy drewnie które można przerąbać za 1-2 uderzeniami lekkiej siekiery. Najpierw dobieramy odpowiednią wagę do trudności materiału a dopiero potem można się zastanawiać jaki kształt głowni będzie lepszy.
Jak zwykle świetny i wiarygodny odcinek. Długo rozważałem kupno tej Gardeny/ Husqvarny ponieważ jej wykonanie wygląda na solidne i przemyślane, jednak ostatecznie padło na fiskarsa x25. Do fiskarsa przekonała mnie jego waga 2,4/2,5 kg, to moim zdaniem idealna waga dla tego typu siekier. Mam 185 cm wzrostu i większość osób tej wielkości wybrałoby zapewne siekierę z dłuższym trzonkiem jak w x27/ c2700 jednak ja osobiście podczas pracy czuję większą kontrolę nad krótszą siekierą i moje uderzenia są pewniejsze.
Cześć, jakie wrażenia użytkownika po roku? Szukam siekiery do grubszych klocków, chociaż fajnie by było jakby dobrze leżała w dłoni i miło się nią operowało. Miałem brać celfasta x27, ale po obejrzeniu tego filmu, chyba wezmę Gardena, że względu na większą wagę. Mam Fiskars x25 to całkowita długość, to jakoś 70 cm + - , Gardena ma 70 cm tylko trzonka, czy całej siekiery? Waga całkowita to faktycznie 2800? Nie kleszczy się w drewnie, tak że ciężko ją wyjąć? Czuć tą różnice przy uderzeniu przy celfascie? Dodam, że zawsze rąbie na pieńku. Aż tak długi trzonek jak w celfascie mi nie jest potrzebny, z tego względu wybrałem siekierę fiskarsa x25 a nie x27. Z góry dzięki za odpowiedź, a nikt tak nie pomoże jak użytkownik. Nada się ona do rąbania cały dzień, czy człowiek uwalony jak koń?
@@pracakosaipilarka4301 Zgadza się. Na innych filmach zauważyłem że bliźniaczy model Gardeny, klinuje się w drzewie że ciężko trochę go wyrwać, jak z tym jest? Bo po budowie fiskarsa, czy celfasta widzę że odskoczy a nie sklinuje się.
Nie bardzo rozumiem, jeśli uderzone było ostrzem to na pewno się stępiło w tym miejscu a może trochę nawet podwinęło. W tych siekierach stal nie jest na tyle twarda i krucha żeby aż pęknąć.
Przede wszystkim podział nie przebiega po linii dawne i współczesne. "Romek" nie robi siekier starodawnych tylko współczesne metodą tradycyjną. Dawniej siekiery były często kute, nierzadko ręcznie, teraz już mało które są kute i tu właśnie przebiega podział, różnica jest w procesie technologicznym. Siekiery kute, nie ważne czy kiedyś czy współcześnie, będą dużo lepsze, pod warunkiem że dobry kowal, nie tylko dlatego że kute ale też są dużo droższe więc zwykle użyta jest też lepsza stal. Są też czasem siekiery "pośrednie", kute maszynowo i pobieżnie, aby nadać ogólny kształt ale nie są tak dobre jak kute fachowo przez kowala, choć sam kowal też może kuć albo ręcznie albo maszynowo, siekiery Gransfors Bruks są rewelacyjne, kute maszynowo ale precyzyjnie przez świetnych kowali, każda ma wybite inicjały kowala który ją robił.
@@pracakosaipilarka4301 dziękuję za wyjaśnienie. Niech pan powie jak wypadłaby siekiera kuta w porównaniu do tych z filmu. Czy to byłaby przysłowiowa przepaść?
@@lucekzieba787 to siekiery do rozłupywania więc dochodzi jeszcze kwestia kształtu głowni. Powiem tak, gdyby wykuć siekierę o takim samym kształcie i ciężarze to kuta byłaby dużo lepsza. Ten kształt policzków i ogólnie głowni jest bardzo efektywny do rozłupywania, ma go obecnie Fiskars, Husqvarna, Stihl i wiele innych siekier a to o czymś świadczy, gdyby kuta miała inny kształt, bardziej tradycyjny, mogłaby być trochę mniej skuteczna mimo że samo wykonanie i materiał byłyby lepsze.
@@eldupa8272 nie jestem fachowcem ale według mnie one nie są kute, co najwyżej wycinane matrycą, może wyciskane w kształt ale nie kute. Stal kuta jest twardsza i uważam że dużo lepiej się sprawuje.
@@eldupa8272 nie będę się kłócić bo nie wiem jak powstają ale dla mnie te ślady to efekt wyciskania w formie, może ktoś to nazwać kuciem. Ja uważam że nie da się tak idealnie i bezbłędnie wykuć kształtu, pomijam fakt że twardość i struktura(piłowałem pilnikiem) są jak w stali walcowanej. Pokażę niedługo siekieromłot Krumpholz to zobaczysz jak wygląda kucie😁
To samo można powiedzieć o każdym parametrze, długość trzonka, ciężar, kształt głowni, więc co....jedynie porównywanie siekier identycznych pod każdym względem ma sens? Myślę że właśnie to nie miałoby sensu. Tu mamy dwa różniące się narzędzia ale w tej samej klasie i zastosowaniu, najcięższe siekiery, można je stosować zamiennie. Nawet gdybym porównał siekierę 3kg do siekieromłota 5kg to by miało sens bo można by zobaczyć jak one sobie radzą w danym materiale. Każde porównanie ma sens jeśli wiemy jakich wniosków szukać. PS okazało się że jednak nie dwie różne klasy bo radzą sobie podobnie.
@@pracakosaipilarka4301 W mojej opini wlasnie tak! Test ma sens kiedy testuje sie produkty w tej samej klasie! To tak jakby w tym samym tescie testowac auta o poj. 2000tys. z takim o poj.3000t. i tlumaczyc sie bo po co testowac auta a takich samych parametrach!
@@tomaszkot5695 gdyby to były auta o tych samych parametrach, wszystkich, to w teście wypadłyby tak samo, prawo logiki. Auta mogą mieć tysiące różnic, nigdy nie porównujesz takich samych. Czy gdyby jedno z nich ważyło 50kg więcej to byś powiedział że test jest bez sensu? Te siekiery były w tej samej klasie, gdyby jedna miała 2,8kg a druga 1,7kg to by były różne klasy. Przedmioty w tej samej klasie, nie oznacza że się nie różnią, ale oznacza że różnice nie są na tyle duże żeby wpływać na przeznaczenie przedmiotu. Czy uważasz że te siekiery są do różnych zastosowań i nie da się ich używać zamiennie z podobnym skutkiem?
Mi się udało ostatnio złowić Demona XXL 3,4 kg 97cm długości😀😲 (już właściwie niedostępny na rynku) i tak jak posiadam od 1,5 roku Cellfasta 2700 a X27 miałem też okazję trochę nałupać drewna i uważam, że Cellfast 2700 to siekiera prawie doskonała a już na pewno wyraźnie lepsza od X27 to Demon XXL jest jednak different game😳 Aż dziwne, że wielcy producenci jak np. Fiskars nie mają w swojej gamie niczego pomiędzy X27 a siekieromłotem (np. jakiś model X30 czy X33, albo Cellfast 3200😆) Jest jeszcze spora luka na rynku siekier rozłupujących do zagospodarowania. Obawiałem się tego zakupu, że ten potężny Demon 3,4 kg będzie łączył w sobie niepraktyczność/niewygodę użytkowania siekioromłota a z grubszymi klockami do siekieromłota nie będzie miał nawet startu. Jest dokładnie na odwrót😁 nie ustępuje siekieromłotowi w walce z grubymi klockami a pracuje się nim na prawdę wygodnie i lekko. Te cieńsze można nim łupać tak jak innymi lżejszymi siekierami. Na razie Cellfast 2700 poszedł w odstawkę a Demon bierze wszystkie klocki z lekkością a mam przedział od 15 do 80 cm ale najczęściej około 20-40 cm. (sosna,świerk, brzoza)
z tego co wiem jest w internecie jeszcze tylko jedna sztuka tego modelu ale w jakiejś niedorzecznej cenie 400zł.☹ Mi się udało nabyć online w cenie około 260zł z wysyłką😁 jakiś czas temu, ale tam już była definitywnie ostatnia sztuka. Jak jakiś dystrybutor znów sprowadzi ten model z Chin na polski rynek to szczerze polecam. 2700 i X27 przy niej to zabawki a mimo tego zadziwiająco lekko się nią rąbie. Fajnie było by zobaczyć kiedyś jej test na kanale🤗 Tyle że ma trochę za szeroki trzonek/stylisko i to niestety nie kwestia przyzwyczajenia bo już trochę kubików połupałem a to dalej irytuje😔 tak poza tym mocne 9,5/10
No właśnie gardena powina być 90cm to by było lepiej cellfast jest idealnie dopasowany też jeśli robię trzonek metalowy to staram się 95 wiadomo że coś się zgubi na długości bo nie wiem ile się wbije w siekierę rura ale takie trzonki są wieczne i to jest na typowe drzewo dąb zestaw do rombania jest lżejszy i wygodniejszy ale trafiają się takie cuda gdzie siekiera nie daje rady i przychodzi do zadania juco siekieramłot miała 2,5kg teraz z rurą wypełnieniem ma 2,700 ale jej się nie da złamać uszkodzić.
Kiedyś w Beskidzie Żywieckim poznałem górala który pali bukiem od urodzenia i rąbie drzewo zawodowo. Pokazałem mu Fiskarsa za 300 zli po 5 min uznał ją za zabawkę. Zresztą sposób rabania to w/g niego to nie sila a raczej dynamika a najważniejsze to oglądanie drzewa szukanie słabych punktów, pęknięć. On w 15 min wykonał pracę która ja bym robił cały dzień.
Szkoda że nie przetestowałes młotów do łupania. Seria fiskarsa isocore robi wrażenie. Mam x25 i największy młot fiskarsa. X25 robi 95% roboty, isocore służy tylko do beznadziejnych przypadków. Wg mnie akurat wzrost ma znaczenie w przypadku doboru długości trzonka siekiery rozłupującej.Osoby 160-170 cm powinny wybierać krótsze siekiery a wysokie mogą pracować wygodnie każdą siekierą ze wskazaniem na te dłuższe.pozdrawiam
Moje odczucia między Husqvarną a Fiskarsem są takie że Husqvarna ma strasznie miekki sztyl i w momencie jak się zaklinuje w klocku bardzo trudno go wyjąć ponieważ sztyl sprężynuje. Dodam tylko że ta siekiera miala kilka lat wiec moze te nowe są sztywniejsze ale generalnie sztyl husqy był taki plastikowy a fiskarsa kompozyt z włókna szklanego jak dobrze kojarzę
No mi też jakoś nie leży (mam starsza wersję cała turkusową). W kilka razy tak się zaklinowała że musiałem młotem wybijać. Jakoś Fiskars x21 (wiem to mniejsza siekierą) mi się lepiej sprawdza. Poza tym trzonek wydaje się być za krótki.
H/G skuteczniejsza od F/C, mniejsza skłonność na odbijanie, łatwiej penetruje twardy klocek. Kiedyś tłumaczyłem mądralińskiemu ,,z" ze istnieją takie siekiery (bezskutecznie niestety )
Właśnie zastanawiam sie jaką siekierę kupić do rozłupywania i tak porównywałem długości swoich tradycyjnych. Cellfast, fiskars czy gardena mają około 70cm lub ponad 90cm a najlepsza by była wlasnie jak niektorzy piszą 80cm. Znalazlem jedynie fiskarsa x32 ale bardzo mało opinii jest o tym nowym modelu, ciekawe jak sie spisuje 🤔
O jeszcze jednej rzeczy w kwestii porównania tych dwóch modeli nie było mowy. Obuch w tej gardenie jest dużo lepszy niż w celfaście (szerszy). Osobiście mam F X25 i tam jest taki jak w celfaście. Podczas rąbania np. suchej, sękatej sosny (tzw. suszki) mi osobiście zdarza się pier....ąć z obucha 🤣 a ten w F x25 jest za cienki i się zagłębia w pieniek 🤪
Mam pytanie ? jeśli Fiskars x27 jedena z najlepszych na świecie ale pod kogo ona jest ? bo patrząc na filmik fiskarsa z m mierzeniem siekiery to dla 2 % ludzi czy jak każdy wybiera sobie jak mu pasuje a nie pod wymiar ?!
Standardowe mierzenie pozwala wybrać siekierę najporęczniejszą i wygodną, dostosowaną do twoich parametrów, to się sprawdza w zwykłych siekierach, uniwersalnych ale niestety w siekierach rozłupujących nie jest to najważniejsze, zwłaszcza przy grubym drewnie. Wtedy najważniejsza robi się siła uderzenia siekiery a więc powinniśmy wybrać siekierę cięższą i o dłuższym trzonku niż wskazywałby na to komfort i ergonomia obsługi.
Posiadam już 7 lat Cellfasta C2500 kupionego w OBI. Rocznie przerabiam nim 15-20m3 sosny. Wcześniej pracowałem na pożyczonym Fiskarsie X25, więc mam porównanie. Powiem tak: Cellfast ma zdecydowanie większą siłę rozrywającą. Jego klin rozłupujący jest nieco inaczej wyprofilowany, niż w Fiskarsie tzn. jest bardziej rozwarty. Jeśli komuś nie zależy na uznanej marce, to zdecydowanie polecam Cellfasta
Super się to ogląda, zwłaszcza w ciepłym domu z kawą.
A za oknem zima, wiatr, psy szczekają wilki jakieś :-)
Chyba mnie przekonałeś do tego z cellfastu, dzięki wielkie :)
Twój film okazał się bardzo przydatny przy wyborze siekiery. Otóż... zakupiłem obie. Gdyby Gardena miała dłuższy trzonek o 10 cm, byłaby siekierą idealną.
Dzięki za materiał.
Fajna uszatka. Szczególnie, że kolorystycznie i fasonowo nawiązuje do takich tradycyjnych form i charmonizuje z otoczeniem. Przydałby się jeszcze termokubek z odpowiednią zawartością (% płynna dieta %) do tej aury.
Płynna dieta to już tylko w ciężkich przypadkach...😅
Mam takiego cellfasta i jest zarąbista. Mam też 600g, ostrze że można się golić. Polecam cellfast węże, złączki, końcówki. Pzdr
Od nie dawna pracuje Husqvarna ale mam tez fiskarsa i sam nie wiem która lepsza, chyba wolę wagę Husqvarny, długość tez mi bardziej odpowiada bo jestem niski. S2800 też lepiej rozcina sęki wewnątrz pniaka ale fektem jest że bardziej sie męczę nią pracując co w sumie mi nie przeszkadza bo zawsze to mozna traktować jako trening. 💪 Super film , czekałem na to porównanie w Pana wykonaniu i nie zawiodłem sie, pozdrawiam.
Ciekawe jak by wypadły w porównaniu z siekierami hultafors, gransfor bruks, winkerlid.
Siemano po 11 miesiącach 😁 Mam cellfast 2700, posiadam tą gardene 2800 i hultafors hult 1.5kg żelaza. Używam wyłącznie hultsa. Hults wygodny jest, w tym przypadku prędkość a nie masa robi robotę.
Witaj. Super, że wrócimy jeszcze do tych siekier gdy nimi zrobisz nieco więcej klocków. Pozdrawiam serdecznie.
świetny materiał, a riposta nt. zarzutu o długości trzonka mistrzowska 👌
Witam ja nie posiadam takich siekier ale mam na stanie siekierę kolejową z PRL chyba lata 60 i nie zawodna, teraz robię ten zabieg łuparką świdrową. Pozdrawiam
Huska i Gardena to jedno. Mam Fiskarsy, bo jak dawno temu kupowałem to tylko one były. Dzisiaj wybrałbym polskiego Cellfasta
Jak zwykle świetny materiał. Człowiek o wzroście 160 cm weźmie w ręce cellfasta z długim trzonkiem i też będzie bez problemu rąbał drewno, wystarczy, że stanie odrobinę dalej od pniaka...
Gardena należy do grupy Husqvarny, stąd to przypadkowe podobieństwo 😉
O to to.
A dla husqwarny siekiery robi hultafors tak samo jak okulary dla hilti oraz festo firma uvex.
Hultafors robi klasyczne siekiery i kiedyś Husqvarna miała od nich. Te z tworzywa nie robi Hultafors
Kolejny fajny filmik🙂pozdrowionka🤗
Mam siekiere firmy Gardena i ogólnie mam dobre zdanie o niej,jak zwykle film na poziomie 😅
To jest nas dwóch 👍
Mam mniejszy model Cellfasta, 1200 rozłupująca do mniejszych kawałków i tą Gardenę. Rzeczywiście wydaję się ona dosyć ciężka jak na swoje rozmiary, ale pracuje się nią dosyć dobrze. Dodam że mam też odpowiednik Husqvarny o wadze 900g uniwersalną która jest idealna do obróbki gałęzi, tak więc potwierdzam, obie te marki mimo, że jedna sporo tańsza, to oferują one identyczną jakość wykonania. Teraz trochę żałuję, że przepłaciłem, ale wtedy nie miałem pojęcia o istnieniu Gardeny ;)
Jak Ci się robi cellfastem 1200?
Tak jak zaproponowałem swojego czasu film o narzędziach pomagających w transporcie drewna, do których, jak widzę, przekonałeś się, tak teraz ponawiam sugestię zakupu łuparki hydraulicznej, a wtedy zobaczysz znaczną zmianę jakości pracy. Łuparka zmienia wszystko. Nie dość, że lżej, to jeszcze dużo szybciej. U mnie siekiera jest już tylko wyjątkowo używana do bardzo drobnych prac, kiedy nie opłaca się wyciągać w końcu ciężkiej łuparki. Pozdrawiam
mam modele fiskarsa przed modelem x25 i x27 z przedłużonym trzonkiem . obie juz ponad 15 lat . tez mam siekieomłot 3 kilowy . jak dla mnie najlepiej rąbie się 2700 xl , ale mam 198 cm wzrosu
Oba wyglądają spoko. Osobiście mam ten cellfast i mogę polecić :)
fajnie zobaczyć prace, a fajnie by zabaczyć siekuery co masz 😊
Jak ja uwielbiamy internet co jeden mądrzejszy od drugiego a mój komentarz 👍
Witam. Mam obydwie te siekiery i są super. Ale wolę Gardenę, lepiej mi się nią pracuje.
Witam, kolejny fajny film! Czy Fiskars x21byłby adekwatnym konkurentem dla gardany? Jak rękawiczki bardzo przemokły? Jak wyczucie narzędzia?
X 21 jest dużo lżejszy 1.6kg, jeśli już to x25 jest do Gardeny wagowo zbliżony. Rękawiczki suche bo był mróz ale to skóra to z wilgocią trzeba uważać. Kontrola Gardeny bardzo dobra, gorzej z Cellfasem bo długi ale do siekiery rozłupującej wystarczająca.
@@pracakosaipilarka4301 Dzięki za odpowiedz, niedoprecyzowanem się. Chodzi mi o rękawiczki i wyczucie narzędzia czy nie są za grube jak się układają na dłoni. Czy np podczas pracy pilarką można dobrze w nich wyczuć gaz czy bardziej 0-1nkowo?
@@Micha-ns6ls rękawiczki skórzane, bardzo miękkie, nie ma problemu z operowaniem pilarką, zawsze pracuję w rękawiczkach. Ktoś pracujący gołą ręką może na początku czuć się nieswojo.
Jeśli jeszcze nie kupiłeś x21 to nie kupuj, tak jak autor mówi jest za lekka, mam i jest słabo bo musisz zrobić szybszy ruch a tym samym precyzja uderzenia spada, lepsza jest x25 albo tam z celfasta nie ważne, długi trzonek+ mała waga to nieporozumienie serio…
Po tym filmie zakupiłem celfast 2500, krótszy od 2700 a waga podobna,podobno różnią się tylko długością trzonka. Poszła od razu w test,na początek sucha sosna sękata i bez problemu,potem suche sękate nie wiadomo co też przełupane no i na koniec poskręcana sucha sękata śliwka uderzona byle jak , poszła na cztery strzały, ale że w ogóle ją przałupałem to chyba jakiś cud. Jeśli pozostałe narzędzia typu szpadle łopaty itp mają tak dobre jak siekiery to ja nie mam pytań.
A ja mam pomysl na porownanie ale w drugim kierunku cenowym. Jak ma sie cellfast do juco albo kuzni w zakresie siekieromlotow? Czy waga w tanszym siekieromlocie robi robote lepiej niz ergonomia cellfasta? Czy lepiej raz podniesc 3-4kg niz 2x 2,5kg?
Może kiedyś porównam ale na logikę to wszystko zależy od trudności łupania i możliwości fizycznych rąbiącego. Dopuki jestem w stanie zdecydowaną większość klocków przerąbać lekką siekierą za 1-2 max 3 uderzeniami to wolę lekką ale do twardszego materiału lepsza cięższa waga a mniej machania. I odwrotnie, nie ma sensu szarpać się z siekiero-młotem 5kg przy drewnie które można przerąbać za 1-2 uderzeniami lekkiej siekiery.
Najpierw dobieramy odpowiednią wagę do trudności materiału a dopiero potem można się zastanawiać jaki kształt głowni będzie lepszy.
Mam cellfasta 2000 elegancko rąbie👍💪
Zdecydowanie Cellfast,dobre bo polskie.
Super nagranie,czym nagrywane na podsumowaniu?👍🤗
Wszystko nagrane aparatem ale w szerokich ujęciach biel śniegu mocno zaburza balans bieli i jasność, musiałem korygować co nie wyszło najlepiej.
Jak zwykle świetny i wiarygodny odcinek. Długo rozważałem kupno tej Gardeny/ Husqvarny ponieważ jej wykonanie wygląda na solidne i przemyślane, jednak ostatecznie padło na fiskarsa x25. Do fiskarsa przekonała mnie jego waga 2,4/2,5 kg, to moim zdaniem idealna waga dla tego typu siekier. Mam 185 cm wzrostu i większość osób tej wielkości wybrałoby zapewne siekierę z dłuższym trzonkiem jak w x27/ c2700 jednak ja osobiście podczas pracy czuję większą kontrolę nad krótszą siekierą i moje uderzenia są pewniejsze.
Cześć, jakie wrażenia użytkownika po roku? Szukam siekiery do grubszych klocków, chociaż fajnie by było jakby dobrze leżała w dłoni i miło się nią operowało. Miałem brać celfasta x27, ale po obejrzeniu tego filmu, chyba wezmę Gardena, że względu na większą wagę. Mam Fiskars x25 to całkowita długość, to jakoś 70 cm + - , Gardena ma 70 cm tylko trzonka, czy całej siekiery? Waga całkowita to faktycznie 2800? Nie kleszczy się w drewnie, tak że ciężko ją wyjąć? Czuć tą różnice przy uderzeniu przy celfascie? Dodam, że zawsze rąbie na pieńku. Aż tak długi trzonek jak w celfascie mi nie jest potrzebny, z tego względu wybrałem siekierę fiskarsa x25 a nie x27. Z góry dzięki za odpowiedź, a nikt tak nie pomoże jak użytkownik. Nada się ona do rąbania cały dzień, czy człowiek uwalony jak koń?
Bardzo dobre narzędzie, zwłaszcza gdy ktoś nie chce długiego trzonka. Ciężkawa ale bez przesady, po to się taką kupuje żeby miała ciężar.
@@pracakosaipilarka4301 Zgadza się. Na innych filmach zauważyłem że bliźniaczy model Gardeny, klinuje się w drzewie że ciężko trochę go wyrwać, jak z tym jest? Bo po budowie fiskarsa, czy celfasta widzę że odskoczy a nie sklinuje się.
@@ujaranyzehaha4026 ja bym powiedział że porównywalnie z Fiskarsem, czasem się zaklinuje ale nie jest to ani częste ani ciężkie do wyrwania.
@@pracakosaipilarka4301 Okej, dzięki wielkie za odpowiedź. To raczej zdecyduję się na Gardene.
Ale lepiej ci dłuższą czy krótszą siekierą ?
Zależy od sytuacji, optymalna byłaby chyba po środku, 80cm
@@pracakosaipilarka4301 Rozumiem bardzo fajne porównanie i świetny materiał
80 uniwersalna bardziej a 90 osiąga większą prędkość ale i bardziej obciąża operatora.
Którą z tych, niech się zastanowię ....
Obie💪, przyzwyczajenie też ma znaczenie, ale to kwestia chwili i się przestawiam.
Pozdrawiam serdecznie wszystkich obecnych 🎉❤
jakie są najlepsze siekiery do agrestu🍈💪
Tu masz kilka:
ua-cam.com/video/4yTG1XAjYNQ/v-deo.htmlsi=G5PCjskvunmVc8Js
Czy te rękawice nie są antyprzecięciowe do pracy pilarką? Jeśli tak to trochę szkoda do siekiery.
Nie to są zwykłe rękawice tylko trochę lepsze.
Witam zrobił by pan aktualizacje piły Stiga CS 540 pozdrawiam 👍
Jak zawsze spoko filmik , ale moim zdaniem zdecydowanie za długi :) O 2 siekierach można było powiedzieć wszystko w 8 minut :)
Opowiadał 20min. , Ustaw prędkość x 2 i jakoś przeżyjesz 😎
Witam miał Pan do czynienia z siekierami ochsenkopf?
Cena dość wysoka. Drewniany trzonek fajny ale to właśnie z nim będą pierwsze problemy.
Znasz, rekomendujesz?
Nie, nie posiadam, uważam że bardzo dobre tylko za drogie.
ta gardena to samo co husqvarna w tej samej fabryce to robią , tylko inne kolorki i cena . Polecam tą gardene .
Witam właśnie kupiłem cellfasta 2700 i przy pierwszej próbie nie fortunnie uderzyłem ostrzem w beton nic jej nie będzie?
Generalnie nie powinno się nic stać poza samym ostrzem, pewnie trzeba będzie je poprawić
@pracakosaipilarka4301 co mogło się stać? Oprócz tego ze farba zeszła
Nie bardzo rozumiem, jeśli uderzone było ostrzem to na pewno się stępiło w tym miejscu a może trochę nawet podwinęło. W tych siekierach stal nie jest na tyle twarda i krucha żeby aż pęknąć.
@@pracakosaipilarka4301 delikatnie uderzyłem to tylko ostrze się podtępiło chyba
Jakie jest pana zdanie na temat siekier starodawnych np. takich jak z kanału Romek Zaklinacz byków w porównaniu do siekier współczesnych?
Przede wszystkim podział nie przebiega po linii dawne i współczesne. "Romek" nie robi siekier starodawnych tylko współczesne metodą tradycyjną. Dawniej siekiery były często kute, nierzadko ręcznie, teraz już mało które są kute i tu właśnie przebiega podział, różnica jest w procesie technologicznym. Siekiery kute, nie ważne czy kiedyś czy współcześnie, będą dużo lepsze, pod warunkiem że dobry kowal, nie tylko dlatego że kute ale też są dużo droższe więc zwykle użyta jest też lepsza stal. Są też czasem siekiery "pośrednie", kute maszynowo i pobieżnie, aby nadać ogólny kształt ale nie są tak dobre jak kute fachowo przez kowala, choć sam kowal też może kuć albo ręcznie albo maszynowo, siekiery Gransfors Bruks są rewelacyjne, kute maszynowo ale precyzyjnie przez świetnych kowali, każda ma wybite inicjały kowala który ją robił.
@@pracakosaipilarka4301 dziękuję za wyjaśnienie. Niech pan powie jak wypadłaby siekiera kuta w porównaniu do tych z filmu. Czy to byłaby przysłowiowa przepaść?
@@lucekzieba787 to siekiery do rozłupywania więc dochodzi jeszcze kwestia kształtu głowni. Powiem tak, gdyby wykuć siekierę o takim samym kształcie i ciężarze to kuta byłaby dużo lepsza. Ten kształt policzków i ogólnie głowni jest bardzo efektywny do rozłupywania, ma go obecnie Fiskars, Husqvarna, Stihl i wiele innych siekier a to o czymś świadczy, gdyby kuta miała inny kształt, bardziej tradycyjny, mogłaby być trochę mniej skuteczna mimo że samo wykonanie i materiał byłyby lepsze.
@@eldupa8272 nie jestem fachowcem ale według mnie one nie są kute, co najwyżej wycinane matrycą, może wyciskane w kształt ale nie kute. Stal kuta jest twardsza i uważam że dużo lepiej się sprawuje.
@@eldupa8272 nie będę się kłócić bo nie wiem jak powstają ale dla mnie te ślady to efekt wyciskania w formie, może ktoś to nazwać kuciem. Ja uważam że nie da się tak idealnie i bezbłędnie wykuć kształtu, pomijam fakt że twardość i struktura(piłowałem pilnikiem) są jak w stali walcowanej. Pokażę niedługo siekieromłot Krumpholz to zobaczysz jak wygląda kucie😁
I kolejna skacowana niedziela się dobrze zaczyna 😂
Zapytal bym czy ma sens porownywac siekiery o tak duzej roznicy w dlugosci drazka! To jakby dwie rozne klasy!
To samo można powiedzieć o każdym parametrze, długość trzonka, ciężar, kształt głowni, więc co....jedynie porównywanie siekier identycznych pod każdym względem ma sens? Myślę że właśnie to nie miałoby sensu.
Tu mamy dwa różniące się narzędzia ale w tej samej klasie i zastosowaniu, najcięższe siekiery, można je stosować zamiennie. Nawet gdybym porównał siekierę 3kg do siekieromłota 5kg to by miało sens bo można by zobaczyć jak one sobie radzą w danym materiale. Każde porównanie ma sens jeśli wiemy jakich wniosków szukać.
PS okazało się że jednak nie dwie różne klasy bo radzą sobie podobnie.
@@pracakosaipilarka4301 W mojej opini wlasnie tak! Test ma sens kiedy testuje sie produkty w tej samej klasie! To tak jakby w tym samym tescie testowac auta o poj. 2000tys. z takim o poj.3000t. i tlumaczyc sie bo po co testowac auta a takich samych parametrach!
@@tomaszkot5695 gdyby to były auta o tych samych parametrach, wszystkich, to w teście wypadłyby tak samo, prawo logiki. Auta mogą mieć tysiące różnic, nigdy nie porównujesz takich samych. Czy gdyby jedno z nich ważyło 50kg więcej to byś powiedział że test jest bez sensu?
Te siekiery były w tej samej klasie, gdyby jedna miała 2,8kg a druga 1,7kg to by były różne klasy. Przedmioty w tej samej klasie, nie oznacza że się nie różnią, ale oznacza że różnice nie są na tyle duże żeby wpływać na przeznaczenie przedmiotu. Czy uważasz że te siekiery są do różnych zastosowań i nie da się ich używać zamiennie z podobnym skutkiem?
Spróbuj zozlupywac bardziej sekate pienki tymi siekierami to bedzie lepszy test
Mam co mam
Mam dwie Gardena i Fiskars x27 Gardena jest zbyt miękkia szybko się kończy do lasu jest zajebista
Kiedy jakaś łuparka? Proszę nie czekać jeszcze kilku wiosen.
Człowiek by się całkiem rozleniwił, mam siedzącą pracę to chociaż przy drewnie mogę się wyżyć.😁
Mi się udało ostatnio złowić Demona XXL 3,4 kg 97cm długości😀😲 (już właściwie niedostępny na rynku) i tak jak posiadam od 1,5 roku Cellfasta 2700 a X27 miałem też okazję trochę nałupać drewna i uważam, że Cellfast 2700 to siekiera prawie doskonała a już na pewno wyraźnie lepsza od X27 to Demon XXL jest jednak different game😳 Aż dziwne, że wielcy producenci jak np. Fiskars nie mają w swojej gamie niczego pomiędzy X27 a siekieromłotem (np. jakiś model X30 czy X33, albo Cellfast 3200😆) Jest jeszcze spora luka na rynku siekier rozłupujących do zagospodarowania. Obawiałem się tego zakupu, że ten potężny Demon 3,4 kg będzie łączył w sobie niepraktyczność/niewygodę użytkowania siekioromłota a z grubszymi klockami do siekieromłota nie będzie miał nawet startu. Jest dokładnie na odwrót😁 nie ustępuje siekieromłotowi w walce z grubymi klockami a pracuje się nim na prawdę wygodnie i lekko. Te cieńsze można nim łupać tak jak innymi lżejszymi siekierami. Na razie Cellfast 2700 poszedł w odstawkę a Demon bierze wszystkie klocki z lekkością a mam przedział od 15 do 80 cm ale najczęściej około 20-40 cm. (sosna,świerk, brzoza)
z tego co wiem jest w internecie jeszcze tylko jedna sztuka tego modelu ale w jakiejś niedorzecznej cenie 400zł.☹ Mi się udało nabyć online w cenie około 260zł z wysyłką😁 jakiś czas temu, ale tam już była definitywnie ostatnia sztuka. Jak jakiś dystrybutor znów sprowadzi ten model z Chin na polski rynek to szczerze polecam. 2700 i X27 przy niej to zabawki a mimo tego zadziwiająco lekko się nią rąbie. Fajnie było by zobaczyć kiedyś jej test na kanale🤗 Tyle że ma trochę za szeroki trzonek/stylisko i to niestety nie kwestia przyzwyczajenia bo już trochę kubików połupałem a to dalej irytuje😔 tak poza tym mocne 9,5/10
Przetestuj siekiery Firmy Demon. Mam jedną i jest super jak za te pieniądze
thx
No właśnie gardena powina być 90cm to by było lepiej cellfast jest idealnie dopasowany też jeśli robię trzonek metalowy to staram się 95 wiadomo że coś się zgubi na długości bo nie wiem ile się wbije w siekierę rura ale takie trzonki są wieczne i to jest na typowe drzewo dąb zestaw do rombania jest lżejszy i wygodniejszy ale trafiają się takie cuda gdzie siekiera nie daje rady i przychodzi do zadania juco siekieramłot miała 2,5kg teraz z rurą wypełnieniem ma 2,700 ale jej się nie da złamać uszkodzić.
Kiedyś w Beskidzie Żywieckim poznałem górala który pali bukiem od urodzenia i rąbie drzewo zawodowo. Pokazałem mu Fiskarsa za 300 zli po 5 min uznał ją za zabawkę. Zresztą sposób rabania to w/g niego to nie sila a raczej dynamika a najważniejsze to oglądanie drzewa szukanie słabych punktów, pęknięć. On w 15 min wykonał pracę która ja bym robił cały dzień.
I,to,jest,prawda.
Jestem,z,Beskidu,małego,
spod.,magurki
Szkoda że nie przetestowałes młotów do łupania. Seria fiskarsa isocore robi wrażenie. Mam x25 i największy młot fiskarsa. X25 robi 95% roboty, isocore służy tylko do beznadziejnych przypadków. Wg mnie akurat wzrost ma znaczenie w przypadku doboru długości trzonka siekiery rozłupującej.Osoby 160-170 cm powinny wybierać krótsze siekiery a wysokie mogą pracować wygodnie każdą siekierą ze wskazaniem na te dłuższe.pozdrawiam
Moje odczucia między Husqvarną a Fiskarsem są takie że Husqvarna ma strasznie miekki sztyl i w momencie jak się zaklinuje w klocku bardzo trudno go wyjąć ponieważ sztyl sprężynuje. Dodam tylko że ta siekiera miala kilka lat wiec moze te nowe są sztywniejsze ale generalnie sztyl husqy był taki plastikowy a fiskarsa kompozyt z włókna szklanego jak dobrze kojarzę
No mi też jakoś nie leży (mam starsza wersję cała turkusową). W kilka razy tak się zaklinowała że musiałem młotem wybijać. Jakoś Fiskars x21 (wiem to mniejsza siekierą) mi się lepiej sprawdza. Poza tym trzonek wydaje się być za krótki.
👍
👍👍👍✊✊✊🇵🇱🇵🇱🇵🇱
H/G skuteczniejsza od F/C, mniejsza skłonność na odbijanie, łatwiej penetruje twardy klocek. Kiedyś tłumaczyłem mądralińskiemu ,,z" ze istnieją takie siekiery (bezskutecznie niestety )
pan to chyba wioskowy z pierwszego pokolenia
Skąd to przypuszczenie?
Cześć 🙂👋
Ja mam husqwarne s2800 i nie zaluje zakupu super siekra😀😀
Właśnie zastanawiam sie jaką siekierę kupić do rozłupywania i tak porównywałem długości swoich tradycyjnych. Cellfast, fiskars czy gardena mają około 70cm lub ponad 90cm a najlepsza by była wlasnie jak niektorzy piszą 80cm. Znalazlem jedynie fiskarsa x32 ale bardzo mało opinii jest o tym nowym modelu, ciekawe jak sie spisuje 🤔
Zawsze znajdzie się ktoś MĄDRY :)i będzie pouczał fachowca
Narąbał się Pan trochę 😁
Ale kaca nie mam!👍
@@pracakosaipilarka4301 Przy łuparce można zasnąć.
Mam obie robią robotw ale gdyby gardena była dłuższa to była by cudowna
Sam lubię siekiery i marzenie kupić Hultaforsa. Ale do użytku mam biedronkowe i złego słowa nie powiem. Kupione za grosze.
Nie rozumiem jak można porównywać dwie siekiery o różnej długości.
Można bo mają wspólny mianownik, łatwość łupania. Jedna dłuższa, druga cięższa i wyszło że rąbią podobnie wybór jest kwestią upodobań
Gardena i Husqvarna to ta sama fabryka.
Ja dla siebie wybralem Fiskarsa X25 bo pomimo 185 cm wzrostu X27 jest dla mnie za duzy.
Ja mam 182cm i super mi się rąbie F x25 👍 Też mi się wydaje że x27 byłby za duży.
Mam takie same odczucia. Również wzrost 185cm, ale waga X25 jak dla mnie mogłaby być o 100g większa. Dlugość natomiast idealna.
Ja mam 182 cm, miałem x25 i była za krótka, kupiłem x27.
I o to chodzi... jednemu Kryśka, drugiemu Maryśka 😁
@@anzor767 👌
U gardeny obuch się płaszczy od uderzenia graba na mrozie 20 cm bierze
O jeszcze jednej rzeczy w kwestii porównania tych dwóch modeli nie było mowy. Obuch w tej gardenie jest dużo lepszy niż w celfaście (szerszy). Osobiście mam F X25 i tam jest taki jak w celfaście. Podczas rąbania np. suchej, sękatej sosny (tzw. suszki) mi osobiście zdarza się pier....ąć z obucha 🤣 a ten w F x25 jest za cienki i się zagłębia w pieniek 🤪
Ważna cecha, zaleta👍
Gardena to marka nalezaca do Husqvarny
Gardena to marka Husqvarny.
Ja bym wolał siekierę o wzorze gardeny tylko jakby ważyła ok 3,7 ...4kg.............
Długo ci ten Cellfast nie posłuży jak będziesz tak rąbał jak na początku filmu
Jak zawsze śmieszą fachowcy uważający że nawet rąbać drewno potrafią lepiej 😂
Pokazuj ostrze z bliska. Gardena na 90% na ostrzu już jest pognieciona.
Wg mnie Gardena lepsza, ma większą krzywiznę, mniejszy kąt i lepiej wchodzi w materiał.
Mam Celfast 2500 i 2700 nie chcę nic innego..
Co do długości to dla mnie jedna jest za długa a druga za krótka........... ale już wolę krótszą
Dlatego większość ma właśnie 80cm
Ale masz narąbane
😂😂😂
Gardena nalezal do husqvarny
Pierwszy 😅
do rąbania ;)
@@elespe8167 😂
Do spania 😅
@@szymonrekowski o to to to, 👍
@@elespe8167 👍
Jak widzę te kocie ruchy to przypomina mi się świniobicie u dziadka za czasów guwniarza.
Mam pytanie ? jeśli Fiskars x27 jedena z najlepszych na świecie ale pod kogo ona jest ? bo patrząc na filmik fiskarsa z m mierzeniem siekiery to dla 2 % ludzi czy jak każdy wybiera sobie jak mu pasuje a nie pod wymiar ?!
Standardowe mierzenie pozwala wybrać siekierę najporęczniejszą i wygodną, dostosowaną do twoich parametrów, to się sprawdza w zwykłych siekierach, uniwersalnych ale niestety w siekierach rozłupujących nie jest to najważniejsze, zwłaszcza przy grubym drewnie. Wtedy najważniejsza robi się siła uderzenia siekiery a więc powinniśmy wybrać siekierę cięższą i o dłuższym trzonku niż wskazywałby na to komfort i ergonomia obsługi.
ile ma Pan wzrostu ?
a Dewalt 2kg ?
do rozłupywania