Też jestem ciekawy bo mam zamiar założyć w najbliższym czasie pompę na dwóch obiegach. Ogólnie chciałem żeby zrobiła to państwa firma ale jestem z woj kujawsko pomorskiego i pewnie dla państwa to za daleko
@@pawezieba7924 2 obiegi grzewcze to najczęściej spotykane instalację w istniejących domach. Czasem problemem może być wykonanie 2 osobnych układów bez kucia rycia połowy domu. Wtenczas robi się jakieś ratowania świata jak tu na 1 piętrze.
A jest możliwe podłączenie 3 obwodów? 1x grzejniki i 2x podłogówka, z niezależnymi krzywymi i niezależnym sterowaniem każdym obwodem z poziomu pompy ciepła? W tej chwili mam piec gazowy, który posiada 2 moduły rozszerzeń (można więcej) i radzi sobie z tym bez problemu. I co jeszcze ze sterowaniem i programowaniem pór cyrkulacji cwu? 11:50 Jest jeszcze 3 opcja czyli automatyczne sterowanie wszystkimi głównymi obwodami przez piec (u mnie 3 sztuki) za pomocą automatycznych zaworów 3 drogowych sterowanych temperaturą wody i krzywą :) Obwody podłogówki w ramach rozdzielacza są zbilansowane i nie potrzebują sterowania osobnego na każde pomieszczenie czy pętle. Zwłaszcza przy bezwładności podłogówki to się sprawdza tylko w folderze producenta termostatów i zaworów odcinających :)
Karolu proszę podpowiedz mi jaką deltę t ustawić dla bufora, a jaką dla powrotu pc. Bo obecnie mam 5°i 5° a pompa załącza się 6 razy na godzinę pracy. T-cap 9kw bufor 200l i dwa obiegi.
Siemka Karol !! Czy masz może dojście do schematu okablowania instalacji elektrycznej do Panasonica w pdf?? Lub gdzie cuś takiego zdobyć?? Pozdrawiam łapka leci w górę 👍🙂
wydaje mi się że zawory termostatyczne w rozdzielaczach to Zawór RTL -a więc zawór zamykający a nie otwierający, Temperatura w pomieszczeniu wcale go nie wysterowuje, nie wiem jaki zawór teraz zastosowałeś ale jeśli RTL to montowanie głowicy w pomieszczeniu nie ma uzasadnienia. Ponieważ montujemy go na końcu podłogówki i on mierzy temperaturę wody a nie pomieszczenia.
Dostaje więcej buły, bo przy tym tempie i ilości roboty, to by chłopak padł ;) Zachęcam do subskrypcji kanału, daj coś od siebie - to nic nie kosztuje.
mam taka sama sytuacje podlogowka i grzejniki. przyjedzcie do mnie wszystko zrobic, ugoszcze Was, dam jesc i nawet bedzie gdzie spac :) o takich fachowcow wlasnie mi chodzi!!!
Witam Mam identyczne rozwiązanie z pompą Atlantic.. do tego dodałem dwa czujniki bezprzewodowe wewnętrzne i wszystko śmiga wspaniale ..filtr powinien być na zasilaniu za buforem ..
Mam od miesiąca pompę. Mam grzejniki i podłogówkę i okazuje się zrobiony jeden obieg grzewczy. Tam gdzie są grzejniki nie ma podłogówki. Grzejniki to ok 2/3 powierzchni domu do ogrzania. Instalator mówi, że dwa obiegi to dużo większe zużycie prądu i dużo droższa instalacja. Czy to prawda? Jeśli tak, to czym to jest spowodowane? Myślałam, że będę mogła grzejnikami ogrzać pomieszczenia tam gdzie nie ma podłogówki nie musząc czuć się jak w saunie tam gdzie jest podłogówka. Chcę mi się płakać.
Ten twój instalator to kawał dupka. Jak on może dopuścić żeby grzejniki i podłogówka była na jednym obiegu. To się po prostu temperaturowo nigdy nie dogada. Instalacja droższa ale zużycie prądu praktycznie bez zmian.
Witam Panie Karolu. Potrzebuje pomocy. Pompa 12kw Split. Za buforem 2 pompy obiegowe, 1 na parter, 2 na poddasze. Wszytsko podlogowka. Czy potrzebna jest do tego płyta rozszerzeń?
Jak uruchomić sama pompke obiegowa (w pompie ciepła),bez agregatu pompy.Pytam bo gdyby nie bylo pradu(mam maly agregad pradotwórczy,a pompę monoblok panasonic),to żeby nie zamarzła woda ,chciałbym uruchomic (recznie)sama pompkę obiegowa ktora jest w pompie ciepła,żeby nie spuszczać wody z pompy.pytam bo na cieplo w razie czego mam kominek?
Taka mała podpowiedź. Zawór Afriso ARV 384 1" który zastosowaliście w tym układzie jest o wiele za duży Kvs 10m3 na 3 obwody podłogówki. Polecam zapoznać się z nomogramem doboru zaworów ARV na stronie Afriso. W tej instalacji w zupełności i to z zapasem byłby zawór ARV 381 1/2" 2,5 Kvs. Druga podpowiedź to montaż separatora powietrza. Separator powinien być przed pompą (ssanie) na zasilaniu kotła nie na powrocie (chodzi o warunki separacji powietrza im wyższa temperatura tym lepsza separacja + obniżone ciśnienie przed pompą). Ten Flamcovent Clean Smart który zastosowaliście nawet w instrukcji ma być zamontowany na zasilaniu ze źródła ciepła. Lepszym rozwiązaniem jest ozdobny separator powietrza na zasilaniu i separator zanieczyszczeń na powrocie.
@@Konrad016pl Rozumiem, że nie znasz się na instalacjach stąd to pytanie. Jak masz instalację otwartą, to takim separatorem powietrza powinno być prawidłowo wpięte naczynie przelewowe
Mam również pompę t cap 9kw i obiegi grzewcze za buforem 200l. Niestety nie wiem dlaczego na jednym obiegu temp przebija o 5st od zadanej, na drugim jest ok. . Dlaczego? Proszę o podpowiedź dlaczego.
Witam Czy kartę rozszerzeń możnz wykorzystać do regulowania ogrzewaniem CO i CWU. Chodzi mi o to żeby nie wyłączać CO na rzecz CWU. Oczywiście zamiast czujnika przylgowego czujnik do bojlera. Pozdrawiam. ANDRZEJ Z Jawiszowic P.s. Jak wyreżyseruję film o mojej instalacji to zgłoszę do ewentualnej ocen-wyceny czy coś takiego.
Możesz zastosować zbiornik 2 w 1. Bufor z wężownicą w górnej części wykonana z nierdzewki- do grzania CWU przepływowo. Ale i tak prowadzi to do potrzeby utrzymywania wyższej temperatury i częściowego podmieszania wody na cele CWU i co... Dużo by pisać. Przy PC na czynniki r32, r410a raczej nie opłacalne. Po co chcesz tak sterować PC? Co to ma zdać?
@@AN-go7wx nie. Budynek ma swoją bezwładność cieplną i defrost czy grzanie CWU nie spowoduje spadku temperatury o kilka stopni ;) no chyba, że to 4 patyki i folia bez izolacji :)
Cześć fajny filmik czy możecie mi podać model zasobnika połączonego z buforem , bo na stronie Lemetu nie mogę znaleźć. Oczywiście duża wężownica do pomp ciepła ? Pozdrawiam Krzysiek
Niestety nie ma pod ręką żadnego zdjęcia tabliczki znamionowej. Ale na stronie lemetu lub w katalogu powinien on być zbiornik emaliowany z buforem. Pierwsze lepsze znalezione w sieci HPDS 250/100 SE
Witam, podpowiedz proszę, jak podłączyć w takim układzie jak na filmie zewnętrzny czujnik temperatury (termostat pokojowy) do płyty rozszerzeń dla strefy 1.
Kurde zaje.... zbiornik nie widziałem nigdy czegoś takiego :) W przyszłości się zgłoszę do cb o instalacje właśnie pompy ciepła w nowym domu to będzie się taki zbiornik zakładać :) dom juz w WT2021 będzie trzeba projekt podłogówki dokupić jest w komplecie grzejnikowe i moc wszystkich grzejników 4,5kw ale i tak będzie podłogówka :)
Podłogówka jak najbardziej bez grzejników i na jednym parametrze. można też pomyśleć o matach kapilarnych czy ogrzewaniu ściennym - ale to w przypadku kiedy hajs się zgadza :)
Witam, czy mozna zastosowac 2 obiegi grzewcze bez bufora? Zadawalem wczesniej kilka pytan przy innym filmiku wiec mam nadzieje ze nie macie mnie dosyc i uzyskam odp poniewaz proponuje mi takie rozwiazanie wykonawca po przez dokupienie plytki i rozbidowanie systemu w pompie i sie zastanawiam czy bez bufora bedzie ok ( podobno maly bufor wbudowany jest w pompie, twierdzi wykonawca...)
Nie znam wszystkich PC na świecie ;) Przy 2 obiegach bufor powinien być wpięty w układ równolegle i działać jako sprzęgło i zapewniać minimalny zład wody wymagany przez producenta. Jeśli jest wbudowany 30-50l w PC to czemu nie.
Witam serdecznie, mam pytanie co do podłączenia 2 obiegów. Czy jest różnica który obiegów to podlogowka i grzejniki, nie ma zasady że obieg 1 muszą być grzejniki?
Witam dlaczego mam jedną krzywą grzania a mam płytę rozszerzeniową i dwa obiegi grzejniki i podłogówke, na sterowniku dwie temperatury mi pokazuje dla strefy 1 i dla strefy 2, ale jak wchodzę w krzywą grzania to mam tylko jedną krzywą. Jak zrobić żeby były dwie krzywe grzewcze? Pozdrawiam
Tam masz w ustawieniu krzywa grzewcza obiegu 1 i 2 i musisz ustawić że masz 2 obiegi grzewcze podłączenie płyty opcjonalnej tak itp jest to w instrukcji pompy panasonic
Nie do końca się zgodzę z tym że będe miał idealną temperaturę w dwóch różnych pomieszczeniach np: pompa ustawia mi za pomocą krzywej grzewczej temperature wody na podłogówce i to jest ok. Ale z kąd pompa będzie wiedziała że w jednym pokoju mam nieszczelne okna i jest 18 stopni a w drugim mam szczelne i mam 22 stopnie? Według mnie bez termostatu pokojowego nie uzyskam odpowiedniej temperatury.
Dlatego jednym składnikiem jest ustawienie optymalnej krzywej grzewczej, a drugim ustawienie przepływów na odbiornikach ciepła. Im nowszy dom, najlepiej ze 100% podłogówką tym lepiej. Jeśli masz dużo mniejszy grzejnik w jednym z pomieszczeń, lub wspomnianą nieszczelność w oknie, to najpierw eliminujesz najsłabsze ogniwo, a potem ustawiasz działanie CO. W przeciwnym razie musisz dostroić nieoptymalnie temperaturę pod odbiornik wymagający najwyższego parametru , a wszystko inne poprzykręcać na przepływach. Uwierz da się, w niejednym domu przez nas robionym działa, nawet przy 100% ogrzewaniu grzejnikowym.
@@margolee5386 A ja wiem, że każdy ma prawo do wypowiedzi, chyba, że mocno wulgarnej i obraźliwej... to nie ;). A jak masz odmienne zdanie/pogląd/ spostrzeżenie... pisz śmiało.
@@KlimatyzacjaKatowicepl wiem tylko że ustawianie temperatury za pomocą regulacji przepływów to niech taką robote szlak trafi. Jeden dzień słoneczny i mamy sałne w salonie. Wiem bo tak miałem. Dobra nie przeszkadzam i czekam na wycenę. Mam tylko nadziwje że wszystkie dane wysłałem. Pozdrawiam
@@margolee5386 dlatego są różne rozwiązania, dla różnych klientów. Ale jeśli masz podłogówkę to nawet sterowanie strefowe przy intensywnym nasłonecznieniu niewiele zmieni. ;)
A jak mam 17 sekcji na poddaszu i 11 na parterze każda część zasilana oddzielnie pex32 to mogę wstawić dwie pompki obiegowe na każdy z rozdzielaczy? Potrzebny wtedy jest bufor??
@@marcelstefanek666 ja na pex 25 uzyskuje przepływ rzędu 22l/min z tego jest 10 sekcji i rotametry wciągnięte na 2l więc nie wiem co wszyscy tak tych średnic pexa się boją, przewężenie na kolanie czy złączce nie do końca działa jak długi odcinek rury tej średnicy
@@KlimatyzacjaKatowicepl pewna firma twierdzi że muszę kupić tego samego producenta pompę i rekuperator, ponieważ będzie lepiej pracować i jednym sterownikiem będzie sterowane wszystko
@@grzegorzmazurek5066 wszystko zależy co chcesz uzyskać. To tak jak byś miał rekuperacje w domu i chcąc kupić kocioł na wungiel, odbierał go do współpracy z rekuperacją. ;) Integracja wszystkich systemów jest fajna, ale nie za wszelką cene
Czy pompki obiegowe od CO pracują w takim układzie cały czas czy tylko gdy pompa ciepła działa na ogrzewanie budynku? Skąd pompa ciepła "wie" kiedy ma się włączyć?
To PC steruje pracą pompek obiegowych. Kiedy ma się załączyć i załączyć pompki obiegowe wie ze wskazań czujników temperatury. Podczas pracy na cele CWU wyjście Extra Pump na płycie PC- jest nie aktywne. Zachęcam do subskrypcji kanału, daj coś od siebie - to nic nie kosztuje.
@@KlimatyzacjaKatowicepl Nie ma wszystkiego. Panasonic robi tajemnicę z wydajnością i COP poniżej - 7.W Jeśli się ie mylę, to ten zbiornik Lemet ma 1 wężownicę o powierzchni tylko 1,9 m2
Napiszcie czy takie rozwiązanie się Wam podoba i co o tym sądzicie.
Jestem ciekaw i pewnie nie tylko ja, jak to zmontujecie przy 2 obiegach grzewczych. Starsze domy mają niestety takie instalacje mieszane.
Też jestem ciekawy bo mam zamiar założyć w najbliższym czasie pompę na dwóch obiegach. Ogólnie chciałem żeby zrobiła to państwa firma ale jestem z woj kujawsko pomorskiego i pewnie dla państwa to za daleko
@@karolsnopek4358 niestety za daleko. Ale Panasonic + zastosowana tutaj płyta rozszerzeń z czujnikami To dobre rozwiązanie
@@pawezieba7924 2 obiegi grzewcze to najczęściej spotykane instalację w istniejących domach. Czasem problemem może być wykonanie 2 osobnych układów bez kucia rycia połowy domu. Wtenczas robi się jakieś ratowania świata jak tu na 1 piętrze.
Majstry - ale jak by rozdzielacz na podlogowke mial wlasny mieszacz z pompa to mniej ustrojstwa przy PC?
Ale wszystko piknie zrobione
Kawał dobrej roboty szacun👍👍
Dobry materiał!!! Pozdrawiam!
Świetny materiał !
Zachęcam do subskrypcji kanału, daj coś od siebie - to nic nie kosztuje.
A jest możliwe podłączenie 3 obwodów? 1x grzejniki i 2x podłogówka, z niezależnymi krzywymi i niezależnym sterowaniem każdym obwodem z poziomu pompy ciepła? W tej chwili mam piec gazowy, który posiada 2 moduły rozszerzeń (można więcej) i radzi sobie z tym bez problemu. I co jeszcze ze sterowaniem i programowaniem pór cyrkulacji cwu?
11:50 Jest jeszcze 3 opcja czyli automatyczne sterowanie wszystkimi głównymi obwodami przez piec (u mnie 3 sztuki) za pomocą automatycznych zaworów 3 drogowych sterowanych temperaturą wody i krzywą :) Obwody podłogówki w ramach rozdzielacza są zbilansowane i nie potrzebują sterowania osobnego na każde pomieszczenie czy pętle. Zwłaszcza przy bezwładności podłogówki to się sprawdza tylko w folderze producenta termostatów i zaworów odcinających :)
Jak zwykle dobra robota
Zachęcam do subskrypcji kanału, daj coś od siebie - to nic nie kosztuje.
Zarąbiście jak zawsze 😎
Dzięki.
Zachęcam do subskrypcji kanału, daj coś od siebie - to nic nie kosztuje.
Karolu proszę podpowiedz mi jaką deltę t ustawić dla bufora, a jaką dla powrotu pc.
Bo obecnie mam 5°i 5° a pompa załącza się 6 razy na godzinę pracy.
T-cap 9kw bufor 200l i dwa obiegi.
Dobra robota panowie dobrze to wyglada. Mam bardzo podobną kotłownie do przerobienia, odezwe sie jak dozbieram troche złota👍
Znowu coś nowego i ładnego, pozdrawiam.
Fajno niedługo się poznamy,pozdrawiam
Gdzie się mamy poznać?? ;)
Zachęcam do subskrypcji kanału, daj coś od siebie - to nic nie kosztuje.
Siemka Karol !!
Czy masz może dojście do schematu okablowania instalacji elektrycznej do Panasonica w pdf?? Lub gdzie cuś takiego zdobyć??
Pozdrawiam łapka leci w górę 👍🙂
wszystko powinieneś mieć na stronie Panasonica.
Zachęcam do subskrypcji kanału, daj coś od siebie - to nic nie kosztuje.
wydaje mi się że zawory termostatyczne w rozdzielaczach to Zawór RTL -a więc zawór zamykający a nie otwierający, Temperatura w pomieszczeniu wcale go nie wysterowuje, nie wiem jaki zawór teraz zastosowałeś ale jeśli RTL to montowanie głowicy w pomieszczeniu nie ma uzasadnienia. Ponieważ montujemy go na końcu podłogówki i on mierzy temperaturę wody a nie pomieszczenia.
Dokładnie tak
Adrian zasłużył na premie. Dejcie mu ludziska dużo hajsu 😁 Karol, Adrian i jeszcze jeden kolega jak on ma na imię? , świetna robota
Dostaje więcej buły, bo przy tym tempie i ilości roboty, to by chłopak padł ;)
Zachęcam do subskrypcji kanału, daj coś od siebie - to nic nie kosztuje.
Mi też przegrzewał się RTL w szafce. Zaizolowałem rozdzielacz i rury, w drzwiczkach nawierciłem kilka otworów i jest ok.
Witam Karol,
Czujnik temperatury na zasilaniu czy powrocie?
mam taka sama sytuacje podlogowka i grzejniki. przyjedzcie do mnie wszystko zrobic, ugoszcze Was, dam jesc i nawet bedzie gdzie spac :) o takich fachowcow wlasnie mi chodzi!!!
A ten filtr cząstek stałych to jest na zasilaniu układu ? Bo powrót do pompy w Panasonic jest z prawej strony...
Witam. Czy jest mozliwosc udostepninia schematu elektrycznego do takiego układu pompy TCAP ? Skrzynka elektryczna plus czujniki i pompy?
Witam
Mam identyczne rozwiązanie z pompą Atlantic.. do tego dodałem dwa czujniki bezprzewodowe wewnętrzne i wszystko śmiga wspaniale ..filtr powinien być na zasilaniu za buforem ..
Adrian😁 idź na swoje pozdrawiam😉😜
Już niedługo ;)
Zachęcam do subskrypcji kanału, daj coś od siebie - to nic nie kosztuje.
Chcę również zamontować t cap Panasonica 9 kw serii l mam 4 obwody podłogowe i 5 obwodów na kaloryfery jak myślicie to będzie dobry wybór
Mam od miesiąca pompę. Mam grzejniki i podłogówkę i okazuje się zrobiony jeden obieg grzewczy. Tam gdzie są grzejniki nie ma podłogówki. Grzejniki to ok 2/3 powierzchni domu do ogrzania. Instalator mówi, że dwa obiegi to dużo większe zużycie prądu i dużo droższa instalacja. Czy to prawda? Jeśli tak, to czym to jest spowodowane? Myślałam, że będę mogła grzejnikami ogrzać pomieszczenia tam gdzie nie ma podłogówki nie musząc czuć się jak w saunie tam gdzie jest podłogówka. Chcę mi się płakać.
Ten twój instalator to kawał dupka. Jak on może dopuścić żeby grzejniki i podłogówka była na jednym obiegu. To się po prostu temperaturowo nigdy nie dogada. Instalacja droższa ale zużycie prądu praktycznie bez zmian.
Witam Panie Karolu. Potrzebuje pomocy. Pompa 12kw Split. Za buforem 2 pompy obiegowe, 1 na parter, 2 na poddasze. Wszytsko podlogowka. Czy potrzebna jest do tego płyta rozszerzeń?
Jak uruchomić sama pompke obiegowa (w pompie ciepła),bez agregatu pompy.Pytam bo gdyby nie bylo pradu(mam maly agregad pradotwórczy,a pompę monoblok panasonic),to żeby nie zamarzła woda ,chciałbym uruchomic (recznie)sama pompkę obiegowa ktora jest w pompie ciepła,żeby nie spuszczać wody z pompy.pytam bo na cieplo w razie czego mam kominek?
Taka mała podpowiedź. Zawór Afriso ARV 384 1" który zastosowaliście w tym układzie jest o wiele za duży Kvs 10m3 na 3 obwody podłogówki. Polecam zapoznać się z nomogramem doboru zaworów ARV na stronie Afriso. W tej instalacji w zupełności i to z zapasem byłby zawór ARV 381 1/2" 2,5 Kvs. Druga podpowiedź to montaż separatora powietrza. Separator powinien być przed pompą (ssanie) na zasilaniu kotła nie na powrocie (chodzi o warunki separacji powietrza im wyższa temperatura tym lepsza separacja + obniżone ciśnienie przed pompą). Ten Flamcovent Clean
Smart który zastosowaliście nawet w instrukcji ma być zamontowany na zasilaniu ze źródła ciepła. Lepszym rozwiązaniem jest ozdobny separator powietrza na zasilaniu i separator zanieczyszczeń na powrocie.
Witam . A co Pan poleca jako separator powietrza w u kladzie otwartym
@@Konrad016pl Rozumiem, że nie znasz się na instalacjach stąd to pytanie. Jak masz instalację otwartą, to takim separatorem powietrza powinno być prawidłowo wpięte naczynie przelewowe
Więcej były dla Adriana 😄
Mam również pompę t cap 9kw i obiegi grzewcze za buforem 200l. Niestety nie wiem dlaczego na jednym obiegu temp przebija o 5st od zadanej, na drugim jest ok. . Dlaczego? Proszę o podpowiedź dlaczego.
Witam
Czy kartę rozszerzeń możnz wykorzystać do regulowania ogrzewaniem CO i CWU.
Chodzi mi o to żeby nie wyłączać CO na rzecz CWU.
Oczywiście zamiast czujnika przylgowego czujnik do bojlera.
Pozdrawiam. ANDRZEJ Z Jawiszowic
P.s. Jak wyreżyseruję film o mojej instalacji to zgłoszę do ewentualnej ocen-wyceny czy coś takiego.
Możesz zastosować zbiornik 2 w 1. Bufor z wężownicą w górnej części wykonana z nierdzewki- do grzania CWU przepływowo. Ale i tak prowadzi to do potrzeby utrzymywania wyższej temperatury i częściowego podmieszania wody na cele CWU i co... Dużo by pisać. Przy PC na czynniki r32, r410a raczej nie opłacalne. Po co chcesz tak sterować PC? Co to ma zdać?
@@KlimatyzacjaKatowicepl Boję się czy w trakcie grzania CWU nie wychłodzi się zbytnio układ co.
@@AN-go7wx nie. Budynek ma swoją bezwładność cieplną i defrost czy grzanie CWU nie spowoduje spadku temperatury o kilka stopni ;) no chyba, że to 4 patyki i folia bez izolacji :)
Cześć fajny filmik czy możecie mi podać model zasobnika połączonego z buforem , bo na stronie Lemetu nie mogę znaleźć. Oczywiście duża wężownica do pomp ciepła ?
Pozdrawiam Krzysiek
Niestety nie ma pod ręką żadnego zdjęcia tabliczki znamionowej. Ale na stronie lemetu lub w katalogu powinien on być zbiornik emaliowany z buforem. Pierwsze lepsze znalezione w sieci HPDS 250/100 SE
Witam, podpowiedz proszę, jak podłączyć w takim układzie jak na filmie zewnętrzny czujnik temperatury (termostat pokojowy) do płyty rozszerzeń dla strefy 1.
nie mam przy sobie instrukcji do płyty, ale ściągnij ja sobie i tam jest dokładnie opisane każde wyjście/wejście.
Kurde zaje.... zbiornik nie widziałem nigdy czegoś takiego :) W przyszłości się zgłoszę do cb o instalacje właśnie pompy ciepła w nowym domu to będzie się taki zbiornik zakładać :) dom juz w WT2021 będzie trzeba projekt podłogówki dokupić jest w komplecie grzejnikowe i moc wszystkich grzejników 4,5kw ale i tak będzie podłogówka :)
Podłogówka jak najbardziej bez grzejników i na jednym parametrze. można też pomyśleć o matach kapilarnych czy ogrzewaniu ściennym - ale to w przypadku kiedy hajs się zgadza :)
Witam, czy mozna zastosowac 2 obiegi grzewcze bez bufora? Zadawalem wczesniej kilka pytan przy innym filmiku wiec mam nadzieje ze nie macie mnie dosyc i uzyskam odp poniewaz proponuje mi takie rozwiazanie wykonawca po przez dokupienie plytki i rozbidowanie systemu w pompie i sie zastanawiam czy bez bufora bedzie ok ( podobno maly bufor wbudowany jest w pompie, twierdzi wykonawca...)
Nie znam wszystkich PC na świecie ;) Przy 2 obiegach bufor powinien być wpięty w układ równolegle i działać jako sprzęgło i zapewniać minimalny zład wody wymagany przez producenta. Jeśli jest wbudowany 30-50l w PC to czemu nie.
Witam serdecznie, mam pytanie co do podłączenia 2 obiegów. Czy jest różnica który obiegów to podlogowka i grzejniki, nie ma zasady że obieg 1 muszą być grzejniki?
możesz ustawiać je niezależnie. 1-szy nie musi być wysoko temperaturowy.
Witam dlaczego mam jedną krzywą grzania a mam płytę rozszerzeniową i dwa obiegi grzejniki i podłogówke, na sterowniku dwie temperatury mi pokazuje dla strefy 1 i dla strefy 2, ale jak wchodzę w krzywą grzania to mam tylko jedną krzywą. Jak zrobić żeby były dwie krzywe grzewcze? Pozdrawiam
Tam masz w ustawieniu krzywa grzewcza obiegu 1 i 2 i musisz ustawić że masz 2 obiegi grzewcze podłączenie płyty opcjonalnej tak itp jest to w instrukcji pompy panasonic
Witam, niedlugo zaczynam budowe pod Poznaniem, mozecie polecic kogos godnego uwagi? Moze byc na priv. Pozdrawiam!
Zachęcam do subskrypcji kanału, daj coś od siebie - to nic nie kosztuje.
@@KlimatyzacjaKatowicepl sunskrybuje juz od dawna 🙂
Nie do końca się zgodzę z tym że będe miał idealną temperaturę w dwóch różnych pomieszczeniach np: pompa ustawia mi za pomocą krzywej grzewczej temperature wody na podłogówce i to jest ok. Ale z kąd pompa będzie wiedziała że w jednym pokoju mam nieszczelne okna i jest 18 stopni a w drugim mam szczelne i mam 22 stopnie? Według mnie bez termostatu pokojowego nie uzyskam odpowiedniej temperatury.
Dlatego jednym składnikiem jest ustawienie optymalnej krzywej grzewczej, a drugim ustawienie przepływów na odbiornikach ciepła. Im nowszy dom, najlepiej ze 100% podłogówką tym lepiej. Jeśli masz dużo mniejszy grzejnik w jednym z pomieszczeń, lub wspomnianą nieszczelność w oknie, to najpierw eliminujesz najsłabsze ogniwo, a potem ustawiasz działanie CO. W przeciwnym razie musisz dostroić nieoptymalnie temperaturę pod odbiornik wymagający najwyższego parametru , a wszystko inne poprzykręcać na przepływach.
Uwierz da się, w niejednym domu przez nas robionym działa, nawet przy 100% ogrzewaniu grzejnikowym.
@@KlimatyzacjaKatowicepl nic nie neguje- tylko głośno myśle. Nie robie z ogrzewaniami to nie wiem. Pozdrawiam i do zobaczyska
@@margolee5386 A ja wiem, że każdy ma prawo do wypowiedzi, chyba, że mocno wulgarnej i obraźliwej... to nie ;). A jak masz odmienne zdanie/pogląd/ spostrzeżenie... pisz śmiało.
@@KlimatyzacjaKatowicepl wiem tylko że ustawianie temperatury za pomocą regulacji przepływów to niech taką robote szlak trafi. Jeden dzień słoneczny i mamy sałne w salonie. Wiem bo tak miałem. Dobra nie przeszkadzam i czekam na wycenę. Mam tylko nadziwje że wszystkie dane wysłałem. Pozdrawiam
@@margolee5386 dlatego są różne rozwiązania, dla różnych klientów. Ale jeśli masz podłogówkę to nawet sterowanie strefowe przy intensywnym nasłonecznieniu niewiele zmieni. ;)
jak fachowo nazywa sie taka plyta, mam tak samo u siebie i tez bede zakladal tcap?
CZ-NS4P Panasonic Płyta PCB rozszerzeń
cześć, chłopaki czy dla obiegu z grzejnikami potrzebny jest rozdzielacz z rotametrami ?
Nie ale docelowo przy remoncie poddasza wleci tam podłogówka a różnica w cenie żadna .
Zachęcam do subskrypcji kanału, daj coś od siebie - to nic nie kosztuje.
Jaki był całkowity koszt instalacji z filmu?
Jakie koszta takiego rozszerzenia na dwa obiegi ?
Czy takie duże zbiorniki cwu można montować poziomo na ścianie wiszące ?
Nie można
KAcper dobrze pisze.
Zachęcam do subskrypcji kanału, daj coś od siebie - to nic nie kosztuje.
@@Szybki2 mam niska piwnice i stojący nie wejdzie dlatego pytam
@@KlimatyzacjaKatowicepl sub jest od początku odkąd były pompy z klim 😁
A jak mam 17 sekcji na poddaszu i 11 na parterze każda część zasilana oddzielnie pex32 to mogę wstawić dwie pompki obiegowe na każdy z rozdzielaczy? Potrzebny wtedy jest bufor??
17 sekcji i pex 32 ? Widziałeś kształtkę jakie ma zwezenia ?
@@marcelstefanek666 ja na pex 25 uzyskuje przepływ rzędu 22l/min z tego jest 10 sekcji i rotametry wciągnięte na 2l więc nie wiem co wszyscy tak tych średnic pexa się boją, przewężenie na kolanie czy złączce nie do końca działa jak długi odcinek rury tej średnicy
Pytanie, czy pompa ciepła musi być ty też powinna być sterowana tym samym sterownikiem z rekuperacją?
Nie powinna być sterowana przez rekuperację .
@@KlimatyzacjaKatowicepl pewna firma twierdzi że muszę kupić tego samego producenta pompę i rekuperator, ponieważ będzie lepiej pracować i jednym sterownikiem będzie sterowane wszystko
@@grzegorzmazurek5066 wszystko zależy co chcesz uzyskać. To tak jak byś miał rekuperacje w domu i chcąc kupić kocioł na wungiel, odbierał go do współpracy z rekuperacją. ;)
Integracja wszystkich systemów jest fajna, ale nie za wszelką cene
@@KlimatyzacjaKatowicepl ja też tak uważam,
@@KlimatyzacjaKatowicepl a do nowego domu konstrukcja szkieletowa 130m2 jaka byłaby dobra pompa?
Jaki koszt takiej instalacji ? Dokładnie chyba takiej bym potrzebowała.
Proszę wejść na stronę i złożyć zapytanie według listy. Sprawdzimy czy raka PC będzie odpowiednia ;)
myślę że bez mieszcza i sterownika na obwód podłogowy będzie ciężko jeżeli ma to być coś porządnego:-)
Jest płyta rozszerzeń + mieszasz z afriso;)
@@KlimatyzacjaKatowicepl
dziwił bym się jak byście jakoś fuszerka zrobili :-)
Czemu nie używacie oryginalnych zaworów przełączających co cwu montowanych wewnatrz hydroboxa??
tylko z powodu ceny
Afriso mieszający ile sekund?
Nie pamiętam, ale to w ogóle nie istotne - działa dobrze.
Jaki jest koszt samego motarzu pompy plus minus?
+- poniżej lub powyżej 30000zl netto. Wejdź na stronę poczytaj, rozwiej wątpliwości i złóż dobre zapytanie w oparciu o wytyczne.
Przepraszam ale gdzie są pompy z klimatyzatora Haier???
Piszę 100 raz nie ma i nigdy nie będzie .
@@Szybki2 Wielka, wielka szkoda ponieważ dla mnie ten kanał był właśnie o tym.
Czy pompki obiegowe od CO pracują w takim układzie cały czas czy tylko gdy pompa ciepła działa na ogrzewanie budynku? Skąd pompa ciepła "wie" kiedy ma się włączyć?
To PC steruje pracą pompek obiegowych. Kiedy ma się załączyć i załączyć pompki obiegowe wie ze wskazań czujników temperatury. Podczas pracy na cele CWU wyjście Extra Pump na płycie PC- jest nie aktywne.
Zachęcam do subskrypcji kanału, daj coś od siebie - to nic nie kosztuje.
Panie drogi przełĄcza, nie przeŁAncza
czy ktos ma dane SCOP dla tych T-capow ? Najlepiej monoblock 12 lub 16 kw. Troche ciezko w te parametry uwierzyc
wszystko jest w katalogu Panasa. Masz COPy względem temperatur.
@@KlimatyzacjaKatowicepl Nie ma wszystkiego. Panasonic robi tajemnicę z wydajnością i COP poniżej - 7.W Jeśli się ie mylę, to ten zbiornik Lemet ma 1 wężownicę o powierzchni tylko 1,9 m2
A gdzie mój wierszyk wcięło dla Adriana
Nic nie widziałem. Wierszyki tylko od subskrybentów ;)
@@KlimatyzacjaKatowicepl no to wrzucielm jeszcze raz na poprzedni filmik z zakopca
Nie nagrywaj filmików weś się za robotę lewusie
W ciul szmalu dla Adriana €€€£££$$$
Zachęcam do subskrypcji kanału, daj coś od siebie - to nic nie kosztuje.
Ja już szubszkrybuje a gratis zawsze daje łapkę w górę 😁
To dla Adriana 💰💰💰💰