Karol, Zielonki na północy Krakowa. Przyjedź proszę 🙏 Dom z 2019r. Kupiony używany. Wszystko na patencie. W domu zimno. Podlogowka góra dół, pompa Panasonic, prądu bierze jak szalona.
Z własnego doświadczenia z pompą Panasonic powiem, Jeżeli nie masz docieplonego domu to można posłuchać tego pana i grzać na minimum aby nie zamarzło. Jeżeli już masz skończone ocieplenie budynku to lepiej grzać normalnie tak jak by się mieszkało. Nasz dom 170m pompa panasonic 9 kw high performance split na czynniku R32, Temperatura miedzy zasilaniem a powrotem to wtedy 2-3 stopnie roznicy i pompa sobie tyka na 20-25 HZ. przy tej sytuacji o której tu jest mowa spadek temperatury między powrotem a zasilaniem bedzie znaczny a co za tym idzie podgrzać tą wodę z duzą różnicą to będzie drogo... Testowałem oba rozwiazania i tak w listopadzie zdarzyło sie że pompa brała 47kw na dobę a mrozów nie było. Potem wszystko odkręciłem grzeje 22 stopnie w domu grzałki włączone dezynfekcja wody raz w tygodniu i przy -22 pompa wzieła 40KW ... AKtualnie kiedy jest koło 0 nie bierze więcej niż 20 - 25 kw na dobe.
Witam. W pompie panasonic można wyłączyć grzałki w ukrytym menu serwisowym ( należy wcisnąć trzy guziki jednocześnie i wtedy odłączyć grzałki ). Ja tak mam już drugi rok i nie ma żadnych problemów. Mam dobrze ocieplony dom i w czasie zimy jedną trzecią prądu zużywały grzałki na defrost.
One są po to by w razie W zadziałać (nie znam progów wyzwalania w gazówce jest 7*C). Wyłączyć można, ale wg mnie lepiej mieć coś w zastępstwie i może progi wystarczy zmienić lub ignorowanie temp. zewnętrznej dla grzałek, bo chyba o to się rozchodzi.
@@Cbych Przy pompie Panasonic jeśli temperatura powrotu jest niższa niż 27 stopni to podczas defrostu za każdym razem włączają się grzałki. Jeśli ktoś ma dobrze zaizolowany dom to praktyczne zimą zawsze włącza przy defroscie włączają się grzałki. U mnie przy minus 10 stopniach temperatura zasilania ok 30 stopni a powrotu 25 stopni. Dopiero przy bardzo niskich temperaturach powrót ma powyżej 27 stopni. Przy włączonych grzałkach miałem zużycie prądu o 1/3 większe. Grzałki potrafiły działać po 3 godziny na dobę. ( 3godziny razy 3kw moc grzałki dawało 9 kw ).
@@JanKowalski-e6l Dobrze wiedzieć, ja byłem święcie przekonany, że one służą tylko by nie rozsadziło instalacji tj. jeśli kompresor nie działa/nie włączy się przy niskiej temp. to zostaną załączone. Fakt ten element na schemacie to się nazywa jakoś heat booster i były 2 opcje defrost (bez sensu wg mnie, bo drogo) i antifrost (ma sens). [ogólnie na plus wiedza z yt]. Pozdrawiam :)
Ja bym zaczął od rozpalenia ogniska w salonie, a tak na poważnie, jeśli atomówek nie będzie to 20-sty stopień zasilania bankowy. Bufor+kominek z płaszczem+paleta się przyda, a do tego niedroga PC nie zawadzi. Pozdrawiam.
Napisałeś kilka komentarzy w tej sprawie pod różnymi filmami. Ale co ma piernik do wiatraka czy tam czynnik do grzałki 😀? Grzałka jest zainstalowana w obiegu wody i to ja podgrzewa a nie czynnik czy inne ustrojstwa
Witam, bardzo dobre materiały. Zacząłem śledzić od momentu kiedy w listopadzie zamontowałem swojego Panasonica serii J 9kW na dom 160m2. Szukam podpowiedzi/pomocy, ponieważ od praktycznie samego początku mam problemy z pompą. Kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej -5C, to pompa wyłącza się i informuje o błędzie H75 (Kontrola niskiej temperatury wody). Mam ogrzewanie podłogowe oraz grzejniki w stosunku 70% do 30%. Zamontowany Monoblock, błąd wyskakuje niezależnie od ustawień, prosta czy krzywa grzewcza. Co może być przyczyną? Instalator zaczyna kręcić, Panasonic ma zdalny dostęp do aplikacji ale tylko monitorują. Minęły 2 miesiące, a przyczyna nie została zdiagnozowana. Proszę o pomoc!
Właśnie dlatego ja stawiam na sprawdzoną markę AIWA. Dają długi okres gwarancji na pompy, bo aż 6 lat, więc można spodziewać się po nich wysokiej jakości.
Spoko odcinek, jest sznasa że sam będę w zimnej porze roku uruchamiał pompę, także idealnie mi podpasował. Mam natomiast pytanie dotyczące długości instalacji freonowej. Np. w karcie technicznej Panasonica jest podany zakres od 3m do nawet 50m (w jednym z webinarow pan Stanisław pokazywał wykres spadku mocy wraz ze wzrostem długości więc mam świadomość ze takie coś zachodzi), jak to jest liczone? W dwie strony czy tylko odleglość pomiedzy jednostkami w jednym kierunku? Np. jednostki są od siebie oddalone w linii prostej o 6m (instalacja również jest położona w linii prostej, nie występują zakręty) w takim przypadku mamy instalację 12m (6m w jedną stronę i 6m powrotu) i musimy dodać czynnika dla dwóch dodatkowych metrów (zgodnie z karta techniczną) czy też jesteśmy w limicie i nic nie trzeba robić?
Długość instalacji Liczysz w jedną stronę. Czynnik dodajesz według specyfikacji producenta patrząc na średnicę rury cieczowej. W panasie do 10mb nie dodajesz czynnika. Do 12mb instalacji możesz nie patrzeć na spadki wydajności. Jeśli instalacja jest dużo dłuższą, to przenieś agregat bliżej jednostki wewnętrznej, lub idź w monobloka generacji L - jeśli jest odpowiednia moc dla twojego budynku
@@KlimatyzacjaKatowicepl Dzięki za odpowiedź. Nurtowała mnie kwestia liczenia odległości, w kartach technicznych jest tylko coś w stylu 'pipe length range' ale nie było informacji czy to jest 'do jednostki zewnętrznej + powrót' czy tylko w jedną stronę. Aż takiej odległości żeby dokładać czynnika mieć nie będę, powinno się wyrobić w ~8-9 metrach. Z monoblokiem chyba bym nie mógł spać ze względu na możliwość zamarznięcia przy braku zasilania :) (wiem, wiem, są zawory antyzamrożeniowe, można mieszać glikol itp, ale to kwestia mentalna co daje mi komfort a co nie). Jeszcze raz dzięki za odpowiedź.
To te pompy nie mają buforu? Z buforem to w takim przypadku grzałką elektryczną grzejesz bufor, zakręcony odbiór na podłogówkę i pompa tylko grzeje bufor. A ponieważ bufor ciepły to startuje i robi defrosty bezproblemowo.
Jestem z Żor czy jest szansa umówić się z Panem jeśli tak ile taka usługa kosztuje od wczoraj 20.01 zadana temp 33.5 w domu temp spadla... a pompa pewnie pracyje całą noc aż do teraz ... walczy żeby uzyskać temp w domu na sterownikach pokojowych
@@MartinKafka-o6h Do PC nie stosuje się sterowania strefowego na całość , kto to tak spier......., możesz sobie sterować ale np 2 pokoje resztę zostawiasz na pokojówce, jeśli chcesz stosować sterowanie pokojowe to trzeba było sobie zamontować gaz płynny a nie PC, brak zrozumienia tematu jak działa PC !
Jak jest przeprowadzane wygrzewanie posadzki anhydrytowej w serii K ? można podejrzeć algorytm ? Pytam bo chciałem wykonać tą procedurę ale nie wiem czy nie puści mnie z torbami (prąd budowlany a strop tylko regipsy, jeszcze nic nie ocieplone)
Masz ją opisaną w instrukcji obsługi to żadna tajemnica. Nie ma szans na poprawne przeprowadzenie bez ocieplenia nawet po ociepleniu budynku /stropu itp. tylko po kilka pomieszczeń doprowadzisz do temperatury ponad 30 stopni . Podłoga jest zbyt dużym emiterem ciepła i moc pompy bedzie w obecnych warunkach zbyt słabym źródłem aby wygrzać wszystko na raz.
@@Szybki2zgadza się. Ocieplenie to podstawa. Następnie puszczać na rozdzielaczu po pętli jak dobije np.do 30 na powrocie. Inaczej defrosty nawet z grzałką mocno hamują proces wygrzewania.
Witam, posiadam PC 10kw split- nowy dom parterowy 140m2.uzytkowe i 40m2 garaż w bryle 6ms mieszkamy styropian ściany 20cm , 15cm na podłodze, poddasze nie użytkowe miedzy krokwie 15cm welny na stropie 35cm wełny, walcze z zuzyciem i wlaczaniem sie pompy mam porownanie do.znajomego nowy dom ale pietrowy a technologia ta sama i ta sama pompa zuzycie ma 50% mniejsze tylko ze on nie posiada sterownikow pokojowych ja mam prawie w kazdym pomieszczeniu sterownik engine ustawiona histereza 0.2 i teraz nie wiem czy ppowinna byc ustawiona jak mam histereze na pompie tez i czy to sie nie gryzie? Kolejna sprawa znajomy ust. Na pompie temp zadaną 27-28C° i w domu ma 22-23 C° ja zebym uzyskal taką temp .usze dac 35-37 wiadomo zalezy od temp na dworze i dlatego to sie wiaze z zużyciem a i zauważyłem że jakiej bym nie dal temp nanpompie ciezko mi na sterowniku engine dobic temp w łazience... max do 21.5 no jest cieplej to max 21.8/21.9... żona tam ustawia 23 i widze jak sterownik wymusza ciągłą prace pompy a nic to nie daje ... a ja kręcę tylko na przeplywach od 1 do 3 L .... czasem nawet czuc gorace kafle ale z temp nie ma szału Proszę o radę i pomoc.... od 19Grudnia do 19nstycznia 1300kwh zuzycia calosc prąd a znajomy 739.... wiem ze sa różne domy i zapotrzebowanie na energie ale aż tak... mam wrazenienze cos nie gra podłogówka z pompą a moze cos.jeszcze ingeruje tutaj rekuperacja ? A i mam bufor 150L do C.o i 320L CWU
Klasyczny błąd, wywalić sterowniki i ustawić ogrzewanie podłogowe tylko na rotametrach. Na sterownikach to nigdy nie będzie dobrze i wydajnie działało przy pompie ciepła.
Potwierdzam, sterowanie głowicami nie nadaje się do pracy z PC bo zawsze musisz podawać większą temp na zasilanie, pytanie też jaką masz podłogówkę(jak zrobiona) i jak działa rekuperacja, spróbuj tą rekuperację skręcić na min lub częściowo ją odłączać np na kilka godz i zobacz co da najlepszy rezultat, twoje zużycie jest stanowczo za duże jak na nowy dom, powinieneś się zmieścić w 1000kWh za styczeń. Acha i przepływy na podłogówce zawsze powinny być jak największe a skręcasz tylko te najkrótsze pętle, ja nie stosuję rotametrów bo strasznie tłumią przepływy (rotametry zwykle da się wyrzucić i wstawić zwykłe korki 1/2), do regulacji używam kamery termowizyjnej
Witam, mam Panasonica All in one 7kw. Krzywa standardowo 35/25 -10/15. COP przy -8 oscyluje na poziomie 2,5. Wszędzie podłogowka w domu ciepło. Sprawdzone czy nie było wycieku czynnika i położone nowe rury, bo było podejrzenie że gdzieś są wygięte. Nic nie pomogło. Macie pomysł co może być przyczyną?
A ja mam taki problem , pompa gen K all in one , chciałbym żeby podawała temp. na podłogę 40 st. Specjalnie podniosłem krzywą żeby to osiągnąć , a ona od 4 dni nie może przekroczyć 27stopni zasilanie . Przepływy na pompie 15l/min sprężarka chodzi po 55hz a temperatura zasilania w miejscu
Może za mała pompa do Twojego domu jaki metraż podłogi /domu i zapotrzebowanie obliczeniowe dla Twojej strefy klimatycznej ? Zezwolenie na prace grzałki jest ? Jaka delta ustawona dla CO i czy jest bufor czy nie ?
@@Szybki2 pompa 5kW , metraż domu 90m2 . Z broszury panasonic wynika ze pompa dobrana okey do strefy , mieszkam w Wielkopolsce . Tak jest bufor . Zezwolenie na grzałkę ? To gdzieś w ustawieniach tak ? Tam są chyba dwie opcje rzeczy lub auto . Co wybrać ?
@@marcelwtrasie ogladnij na tym kanale materiał o generacji K z budowy tam jest omówiony sterownik lub materiał pt. Ustawienia sterownika tam masz generacje J sterownik jest bardzo podobny tez jest opisane .
W zależności od modelu pompy w omawianej przez Karola dokumentacji masz podane wydajności pomp obiegowych . Wiec nie można powiedzieć jednoznacznie Panasonic to obsłuży 200m2 i wpakować wszystkie pompy do jednego worka . Generalnie z praktyki małe pompy 1 wentylator 240m2 bez problemu 12kw Tcap 330m2 2500mb rurki w podłodze ale doprowadzenia do rozdielaczy pex 50mm .
@@rafawojtaszczyk1409 Źle zadałeś pytanie, bo to zależy ile mb będą miały te pętle, myślę że jak zrobisz pętle po 66m to spokojnie 200m2 każda PC da radę oblecieć pod warunkiem zastosowania zwykłego rozdzielacza bez rotametrów i głowic, oczywiście zasilanie do rozdzielacza też musi być odpowiednie.
Siema Karol! Chciałbym zaczerpnąć twojej wiedzy mianowicie bez profesjonalnego obliczania na zapotrzebowanie energetyczne ile kw panasonica poleciłbyś dom 90m2+garaż20m2 elewacja 15cm grafit 0,33 strop wełna 30cm podłoga 13cm okna trzyszyby pętle co 10cm garaż 20 cm dzięki pozdro
Cześć ja jestem na etapie budowy pompa zainstalowana 7kw otwarte mam 7 obiegów podłogówki grzeje na krzywej grzewczej przy minus 20 jakieś 33 st dach zaizolowany piana pur 25cm na elewacji nie mam jeszcze styropianu mam prąd budowlany i za dwa miesiące przyszedł mi rachunek na 6 tys zł masakra ale co mam zrobić nie mam jeszcze odbioru i nie mogę zmienić taryfy z c11 na g11 enea pozdrawiam i dzięki za przydatne info
Witaj w klubie, też prąd budowlany i Enea, rachunek od połowy listopada do stycznia 4600 😂 w tamtym roku wygrzewalem i podobna kwota była tylko wtedy nie złożyłem wniosku ponieważ nie wiedziałem że można na prąd budowlany też, w tym roku złożyłem i czekam czy zrobią mi korektę tej sumy, bo niby 1500kw ma być w niższej stawce dla budowy domów jak się nie jest deweloperem.
Czy dobrze zrozumiałem , ze zalewacie wężownicę w bojlerze CWU wodą ,a sam bojler stoi pusty i czeka na zalanie? Czy to jest bezpieczne i zgodne z gwarancją bojlera ?
A co sie stanie jak zabraknie w domu wody przy awarii sieci wodociągowej i ciśnienie w Cwu spadnie Ci do zera ? O nie a w CO masz 1,5 bara to coś ma sie stać ? Nic sie nie stanie i nie ma z tym problemu . Wolał byś kisić ciepłą wode w zasobniku cwu przek kilka miesięcy podczas budowy ?
@@Szybki2 Nie rozumiemy się. Liczniki wody mają zawór zwrotny (nie wiem czy wszystkie, ale na pewno mój ma) , po za tym dodatkowo montuje się zawór zwrotny na zasilaniu zimnej wody do CWU. Mi nie chodzi o ciśnienie w wężiównicy tylko o masę tej wężownicy wypełnionej wodą w pustym zbiorniku CWU. Dla pomp ciepła ta wężownica jest dłuższa i mieści w sobie więcej wody, wydaje mi się że może się rozszczelnić na spawach bądź oberwać. Nie mam pewności dala tego pytam?
Poprostu nikt nie nalewa wody do zbiornika na CWU , stoi w takim samym stanie w jakim przybył z hurtowni. Tylko jest podłączony do instalacji. Ot i cała sztuka ,dopiero gdy ktoś w budynku zamierza korzystać z CWU otwiera zawór i puszcza wodę do zbiornika i na wężownice.
Pompy nie widzą jak jest zaszroniona i kiedy ma byc defrost pompy mają przedziały czasowe wchodzenia w defrost względem temperatury zewnętrznej na czujniku przy wymienniku jednostki zewnetrznej😊
Mają czujniki, przed wymiennikiem i za oraz pewnie temperatury czynnika i widzą kiedy wymiana już nie zachodzi. Na pewno nie jest to czasowo, że raz na godzinę.
Jest po części tak jak mówisz. Ale nie jest to na sztywno, tylko zależne głównie od czujników temperatur rozsianych po instalacji i algorytmu który na podstawie odczytu wartości z tych czujników decyduje kiedy zrobić defrost. Czasowy defrost na sztywno był najczęściej za czasów klim on-off
@@KlimatyzacjaKatowicepl W klimach inwerterowych też zwykle jest na sztywno podstawowy max czas pracy np poniżej 2st na zewnątrz, ale jeśli są spełnione parametry sporej różnicy miedzy temp zewn a odparowaniem czas się skraca ale różnie z tym jest, w PC to już chyba każda ma inny algorytm.
U mnie tragedia wystarczy że temp zejdzie do około - 2 COP na cwu 1,8 COP na c.o 3,4 Pompa 9kw 2wentyltory Średnicę rur zbyt mała , zgłoszone do centrali Panasonica i odpowiedź że tak ma być i że takie lipne cop może być jak się robi zimno. ŻENADA! Instalator też żenada nawet przeglądów nie robi Sam czyszczę filtry i wymiennik a co z resztą czynności😢
Zgłoszone do Panasonic przez formularz kontaktowy z wyszczególnieniem Twoich danych danych instalatora itd ? Czy tylko rozmowa z infolinią ? Jak nie zgłaszałeś problemu przez formularz to zgłoś może wyeliminuje to instalatora nieudacznika z rynku . Poza tym rozumiem ze to któryś kolejny sezon czyli musisz znać zużycie prądu za sezon i przed montażem znałeś mniej wiecej ile rocznie zużyje pc ?
U mnie z grzejnikami przy -13 COP był chyba w okolicy 2,1 albo 2,3. Nie pamiętam dokładnie,menu tylko do tygodnia pokazuje. Przy CWU nawet nie wiem. I tak grzeje raz dziennie do 42-43 stopni i w zupełności wystarcza.
@@Szybki2 W tym wypadku infolinia była bardziej ogarnięta niż pomoc tzn zgłoszenie przez formularz. Nawet na połowę pytań nie było odpowiedzi. Może przypadek, że się znali... Byłem w szoku ze Panasonic tak olał sprawę. Finalnie zostałem z tym sam że ledwo działa. I nawet nie ma siły grzać cwu do 50stopni 4 godz Wieczorem sprawdzę...
@@radoslawstachura3797 a co na to instalator ? Bo czegoś nie rozumiem jak ktoś spartolił np montaż to co do tego ma firma Panasonic . Pytanie czy odpowiedziałeś im na ten formularz i podałeś dane o których wspomniałem ? Bo jak chcesz odpowiedzi na multum pytań to słabo natomiast trzeba bylo opisac problem że Ci zimno i nie działa i Pomocy a nie rozdrabniać się na zestaw pytań. Bo odpowiedz na zestaw pytań nie naprawi Twojej pompy jeśli coś jej dolega .
@@Szybki2Nie no, dokładnie opisałem problem wiadomo. Aby wysłać formularz trzeba podać dane instalatora i nr seryjne pompy itp. Więc tak podałem. Na odpowiedź z Panasonica dalej nie da się odpowiedzieć. Instalator zbywa wszystkie problemy i błędy w wynonaniu słowami "tak ma być" A jeżeli ma autoryzacje Panasonica teoretycznie nikt inny nie może serwisowac mojej pompy. Tak się zamyka błędne koło między instalatorem inwestorem a centralą Panasonica. Na moim przykładzie widać jak to funkcjonuje tak na prawdę W teorii super a praktyka jw.
Trochę zbyt dużo kombinacji i problemów przy pompach ciepła powietrze woda. Na dzień dzisiejszy, budując nowy dom zastosowałbym ogrzewanie nawiewowe klimatyzacją VRF.
@@sawekzielnik7239A jakie rozwiązanie jest lepsze od VRF? Multisplit do grzania podobno średnio, a z kolei 6 splitów z 6 agregatami koło domu nie wygląda zachęcająco.
Jak ludzie kupują pompy 7kw do domów 120m2 lub wiekszych nawet nowych to nie ma co sie dziwić ze tak pozniej to wyglada... Sprawnosc pomp podaje sie dla temp plus 7 bodaj... Na Polskie warunki pompa ciepla 12kw lub wieksza to optymalne rozwiazanie...
Pompa ciepla nie produkuje nawet jednego kilowata ciepla. Pompa to urządzenie przekazujace temperaturę jak nie ma ciepla na dworzu to nie bedzie ciepla w środku. To sa super zabawki na cieple kraje w takim klimacie gdzie moze dochodzic do -30 to bzdura absolutna. Ja na ukrainie mam w domu dwa piece wmurowane w sciany dzialowe miedzy pokojami. Na sezon zurzywam z reguły jedną ciezarowke drzewa ktore kosztyje 1tys zl. I smiech mnie ogarnia z waszych meczarni bo ja mam w domu od 26 do 28c° a to czego nie wydalem na te durne zabawki staczy mi na zakup dzrewa na dwa życia
1. Na dworze, a nie dworzu 2. Zużywam, a nie zurzywam 3. 26/28 stopni w domu jest gorsze jak 19, bo to niezdrowe. 4. Przy drewnie masz robotę, a przy pompie czy na gazie nie robisz nic i zaoszczędzony czas możesz poświęcić na np. studiowanie słownika ortografii polskiej. Pozdrawiam😊
Świetny odcinek !!
Karol, Zielonki na północy Krakowa. Przyjedź proszę 🙏
Dom z 2019r. Kupiony używany. Wszystko na patencie. W domu zimno. Podlogowka góra dół, pompa Panasonic, prądu bierze jak szalona.
Doprowadza do tego że ludzie beda koksowniki w pokojach odpalac żeby nie zamarznąć porazka
Super materiał👍
Z własnego doświadczenia z pompą Panasonic powiem, Jeżeli nie masz docieplonego domu to można posłuchać tego pana i grzać na minimum aby nie zamarzło. Jeżeli już masz skończone ocieplenie budynku to lepiej grzać normalnie tak jak by się mieszkało. Nasz dom 170m pompa panasonic 9 kw high performance split na czynniku R32, Temperatura miedzy zasilaniem a powrotem to wtedy 2-3 stopnie roznicy i pompa sobie tyka na 20-25 HZ. przy tej sytuacji o której tu jest mowa spadek temperatury między powrotem a zasilaniem bedzie znaczny a co za tym idzie podgrzać tą wodę z duzą różnicą to będzie drogo... Testowałem oba rozwiazania i tak w listopadzie zdarzyło sie że pompa brała 47kw na dobę a mrozów nie było. Potem wszystko odkręciłem grzeje 22 stopnie w domu grzałki włączone dezynfekcja wody raz w tygodniu i przy -22 pompa wzieła 40KW ... AKtualnie kiedy jest koło 0 nie bierze więcej niż 20 - 25 kw na dobe.
super odcinek !!!!
Wiecie co niby są bezobsługowe ale jak się tak słucha Karola to idź pan w cholerę 😊
wszystko super ale proponuję kręcić krucze filmy albo dzielić na rozdziały👍
Rozdziały będą jak zawsze. 3 filmów w tym temacie nie będę wrzucał. Zabrakło czasu na zrobienie rozdziałów 😀
@@KlimatyzacjaKatowicepl będę Cię obserwował😉🫵
Witam.
W pompie panasonic można wyłączyć grzałki w ukrytym menu serwisowym ( należy wcisnąć trzy guziki jednocześnie i wtedy odłączyć grzałki ). Ja tak mam już drugi rok i nie ma żadnych problemów. Mam dobrze ocieplony dom i w czasie zimy jedną trzecią prądu zużywały grzałki na defrost.
One są po to by w razie W zadziałać (nie znam progów wyzwalania w gazówce jest 7*C). Wyłączyć można, ale wg mnie lepiej mieć coś w zastępstwie i może progi wystarczy zmienić lub ignorowanie temp. zewnętrznej dla grzałek, bo chyba o to się rozchodzi.
@@Cbych
Przy pompie Panasonic jeśli temperatura powrotu jest niższa niż 27 stopni to podczas defrostu za każdym razem włączają się grzałki. Jeśli ktoś ma dobrze zaizolowany dom to praktyczne zimą zawsze włącza przy defroscie włączają się grzałki. U mnie przy minus 10 stopniach temperatura zasilania ok 30 stopni a powrotu 25 stopni. Dopiero przy bardzo niskich temperaturach powrót ma powyżej 27 stopni. Przy włączonych grzałkach miałem zużycie prądu o 1/3 większe. Grzałki potrafiły działać po 3 godziny na dobę. ( 3godziny razy 3kw moc grzałki dawało 9 kw ).
@@JanKowalski-e6l Dobrze wiedzieć, ja byłem święcie przekonany, że one służą tylko by nie rozsadziło instalacji tj. jeśli kompresor nie działa/nie włączy się przy niskiej temp. to zostaną załączone. Fakt ten element na schemacie to się nazywa jakoś heat booster i były 2 opcje defrost (bez sensu wg mnie, bo drogo) i antifrost (ma sens). [ogólnie na plus wiedza z yt]. Pozdrawiam :)
Ja bym zaczął od rozpalenia ogniska w salonie, a tak na poważnie, jeśli atomówek nie będzie to 20-sty stopień zasilania bankowy. Bufor+kominek z płaszczem+paleta się przyda, a do tego niedroga PC nie zawadzi. Pozdrawiam.
Co robicie z zapowietrzona cyrkulacją, jeszcze raz przyjeżdżacie?
Karol , 12:56 w jaki sposób w generacji J jeżeli powrót wody ma mniej niż 27C to włącza się grzałka. W rurkach płynie gaz. Mam taką pompę serii j 9kw
Napisałeś kilka komentarzy w tej sprawie pod różnymi filmami.
Ale co ma piernik do wiatraka czy tam czynnik do grzałki 😀?
Grzałka jest zainstalowana w obiegu wody i to ja podgrzewa a nie czynnik czy inne ustrojstwa
Polecam ekipę ja jestem zadowolony i ich pracy (drugi sezon po montażu)
Witam! Przy kotle gazowym nie mam takich problemów ustawiam tęperature i mam wywalone . Najwieksze zyzycie na dobe przy 120 m2 domu to 7m3 😂
to samo przy pompie ciepła - ustawiam temperaturę i mam wywalone
7m3 to jest 77kwh... mi pompa przy - 20 nie pobrała więcej niż 25kwh na 135m2... dom z 2023 roku.
1 kWh wytworzona z gazu średnio kosztuje 0,4 zł a 1 kWh z prądu to około 1,2 zł
@@stencilm Ja mam dom z lat 60 tych zmodernizowany ale szału nie ma a piec Junkers zw 14 ma juz z 10 lat .Porównywac go z obecnymi to troche słabo
Witam, bardzo dobre materiały. Zacząłem śledzić od momentu kiedy w listopadzie zamontowałem swojego Panasonica serii J 9kW na dom 160m2. Szukam podpowiedzi/pomocy, ponieważ od praktycznie samego początku mam problemy z pompą. Kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej -5C, to pompa wyłącza się i informuje o błędzie H75 (Kontrola niskiej temperatury wody). Mam ogrzewanie podłogowe oraz grzejniki w stosunku 70% do 30%. Zamontowany Monoblock, błąd wyskakuje niezależnie od ustawień, prosta czy krzywa grzewcza. Co może być przyczyną? Instalator zaczyna kręcić, Panasonic ma zdalny dostęp do aplikacji ale tylko monitorują. Minęły 2 miesiące, a przyczyna nie została zdiagnozowana. Proszę o pomoc!
A co na to serwis gwarancyjny?
Właśnie dlatego ja stawiam na sprawdzoną markę AIWA. Dają długi okres gwarancji na pompy, bo aż 6 lat, więc można spodziewać się po nich wysokiej jakości.
Toż to midea czystej krwi 😁 ale nie ma co bluźnić do działa 🫡
Witam też myślę o firmie Aiwa ale u mnie 5 strefa klimatyczna i nie wiem co
Spoko odcinek, jest sznasa że sam będę w zimnej porze roku uruchamiał pompę, także idealnie mi podpasował.
Mam natomiast pytanie dotyczące długości instalacji freonowej. Np. w karcie technicznej Panasonica jest podany zakres od 3m do nawet 50m (w jednym z webinarow pan Stanisław pokazywał wykres spadku mocy wraz ze wzrostem długości więc mam świadomość ze takie coś zachodzi), jak to jest liczone? W dwie strony czy tylko odleglość pomiedzy jednostkami w jednym kierunku?
Np. jednostki są od siebie oddalone w linii prostej o 6m (instalacja również jest położona w linii prostej, nie występują zakręty) w takim przypadku mamy instalację 12m (6m w jedną stronę i 6m powrotu) i musimy dodać czynnika dla dwóch dodatkowych metrów (zgodnie z karta techniczną) czy też jesteśmy w limicie i nic nie trzeba robić?
Długość instalacji Liczysz w jedną stronę. Czynnik dodajesz według specyfikacji producenta patrząc na średnicę rury cieczowej.
W panasie do 10mb nie dodajesz czynnika. Do 12mb instalacji możesz nie patrzeć na spadki wydajności.
Jeśli instalacja jest dużo dłuższą, to przenieś agregat bliżej jednostki wewnętrznej, lub idź w monobloka generacji L - jeśli jest odpowiednia moc dla twojego budynku
@@KlimatyzacjaKatowicepl Dzięki za odpowiedź. Nurtowała mnie kwestia liczenia odległości, w kartach technicznych jest tylko coś w stylu 'pipe length range' ale nie było informacji czy to jest 'do jednostki zewnętrznej + powrót' czy tylko w jedną stronę.
Aż takiej odległości żeby dokładać czynnika mieć nie będę, powinno się wyrobić w ~8-9 metrach.
Z monoblokiem chyba bym nie mógł spać ze względu na możliwość zamarznięcia przy braku zasilania :) (wiem, wiem, są zawory antyzamrożeniowe, można mieszać glikol itp, ale to kwestia mentalna co daje mi komfort a co nie).
Jeszcze raz dzięki za odpowiedź.
Witam :)
W jakim stanie zostawić bojler w przypadku wyjazdu na urlop? Z gorącą wodą i regularnie podgrzewaną w czasie nieobecności, czy przepłukać zimną?
Najlepiej harmonogram wakacyjny włączyć
Należy wyburzyć
To te pompy nie mają buforu? Z buforem to w takim przypadku grzałką elektryczną grzejesz bufor, zakręcony odbiór na podłogówkę i pompa tylko grzeje bufor. A ponieważ bufor ciepły to startuje i robi defrosty bezproblemowo.
Jestem z Żor czy jest szansa umówić się z Panem jeśli tak ile taka usługa kosztuje od wczoraj 20.01 zadana temp 33.5 w domu temp spadla... a pompa pewnie pracyje całą noc aż do teraz ... walczy żeby uzyskać temp w domu na sterownikach pokojowych
Sprawdz te sterownia sa do podlogowek ??
@@marekdraga6770 Tak, są w kazdym pomieszczeniu każdy sterownik ma swoje pętle
@@MartinKafka-o6h mam rozumiec ze wszystki sterowniki dzialaja moze uklad sie zapowietrzyl , a gwarancje do serwisanta jest
@@MartinKafka-o6h Do PC nie stosuje się sterowania strefowego na całość , kto to tak spier......., możesz sobie sterować ale np 2 pokoje resztę zostawiasz na pokojówce, jeśli chcesz stosować sterowanie pokojowe to trzeba było sobie zamontować gaz płynny a nie PC, brak zrozumienia tematu jak działa PC !
@@sawekzielnik7239to mogę spróbować poprostu odłączę te.zawory.w.rozdzielce o podłącze spowrotem acuurele pogodowke bo odłączyłem to i zobaczymy
Jak jest przeprowadzane wygrzewanie posadzki anhydrytowej w serii K ? można podejrzeć algorytm ? Pytam bo chciałem wykonać tą procedurę ale nie wiem czy nie puści mnie z torbami (prąd budowlany a strop tylko regipsy, jeszcze nic nie ocieplone)
Masz ją opisaną w instrukcji obsługi to żadna tajemnica. Nie ma szans na poprawne przeprowadzenie bez ocieplenia nawet po ociepleniu budynku /stropu itp. tylko po kilka pomieszczeń doprowadzisz do temperatury ponad 30 stopni . Podłoga jest zbyt dużym emiterem ciepła i moc pompy bedzie w obecnych warunkach zbyt słabym źródłem aby wygrzać wszystko na raz.
@@Szybki2zgadza się. Ocieplenie to podstawa. Następnie puszczać na rozdzielaczu po pętli jak dobije np.do 30 na powrocie. Inaczej defrosty nawet z grzałką mocno hamują proces wygrzewania.
Witam, posiadam PC 10kw split- nowy dom parterowy 140m2.uzytkowe i 40m2 garaż w bryle 6ms mieszkamy styropian ściany 20cm , 15cm na podłodze, poddasze nie użytkowe miedzy krokwie 15cm welny na stropie 35cm wełny, walcze z zuzyciem i wlaczaniem sie pompy mam porownanie do.znajomego nowy dom ale pietrowy a technologia ta sama i ta sama pompa zuzycie ma 50% mniejsze tylko ze on nie posiada sterownikow pokojowych ja mam prawie w kazdym pomieszczeniu sterownik engine ustawiona histereza 0.2 i teraz nie wiem czy ppowinna byc ustawiona jak mam histereze na pompie tez i czy to sie nie gryzie? Kolejna sprawa znajomy ust. Na pompie temp zadaną 27-28C° i w domu ma 22-23 C° ja zebym uzyskal taką temp .usze dac 35-37 wiadomo zalezy od temp na dworze i dlatego to sie wiaze z zużyciem a i zauważyłem że jakiej bym nie dal temp nanpompie ciezko mi na sterowniku engine dobic temp w łazience... max do 21.5 no jest cieplej to max 21.8/21.9... żona tam ustawia 23 i widze jak sterownik wymusza ciągłą prace pompy a nic to nie daje ... a ja kręcę tylko na przeplywach od 1 do 3 L .... czasem nawet czuc gorace kafle ale z temp nie ma szału Proszę o radę i pomoc.... od 19Grudnia do 19nstycznia 1300kwh zuzycia calosc prąd a znajomy 739.... wiem ze sa różne domy i zapotrzebowanie na energie ale aż tak... mam wrazenienze cos nie gra podłogówka z pompą a moze cos.jeszcze ingeruje tutaj rekuperacja ? A i mam bufor 150L do C.o i 320L CWU
Klasyczny błąd, wywalić sterowniki i ustawić ogrzewanie podłogowe tylko na rotametrach. Na sterownikach to nigdy nie będzie dobrze i wydajnie działało przy pompie ciepła.
Potwierdzam, sterowanie głowicami nie nadaje się do pracy z PC bo zawsze musisz podawać większą temp na zasilanie, pytanie też jaką masz podłogówkę(jak zrobiona) i jak działa rekuperacja, spróbuj tą rekuperację skręcić na min lub częściowo ją odłączać np na kilka godz i zobacz co da najlepszy rezultat, twoje zużycie jest stanowczo za duże jak na nowy dom, powinieneś się zmieścić w 1000kWh za styczeń. Acha i przepływy na podłogówce zawsze powinny być jak największe a skręcasz tylko te najkrótsze pętle, ja nie stosuję rotametrów bo strasznie tłumią przepływy (rotametry zwykle da się wyrzucić i wstawić zwykłe korki 1/2), do regulacji używam kamery termowizyjnej
Witam, mam Panasonica All in one 7kw. Krzywa standardowo 35/25 -10/15. COP przy -8 oscyluje na poziomie 2,5. Wszędzie podłogowka w domu ciepło. Sprawdzone czy nie było wycieku czynnika i położone nowe rury, bo było podejrzenie że gdzieś są wygięte. Nic nie pomogło. Macie pomysł co może być przyczyną?
a ile by cie satysfakcjonowalo ?
Normalnie mają około 4
To jak już tyle zrobiłeś podepnij ciepłomierz i zbadaj faktyczne cop a nie patrzysz na wyświetlacz Panasa
@@grzesznik6 4 przy -8 ? wliczajac w to defrosty ?
Kaisai -10 COP 3
A ja mam taki problem , pompa gen K all in one , chciałbym żeby podawała temp. na podłogę 40 st. Specjalnie podniosłem krzywą żeby to osiągnąć , a ona od 4 dni nie może przekroczyć 27stopni zasilanie . Przepływy na pompie 15l/min sprężarka chodzi po 55hz a temperatura zasilania w miejscu
Może za mała pompa do Twojego domu jaki metraż podłogi /domu i zapotrzebowanie obliczeniowe dla Twojej strefy klimatycznej ? Zezwolenie na prace grzałki jest ? Jaka delta ustawona dla CO i czy jest bufor czy nie ?
@@Szybki2 pompa 5kW , metraż domu 90m2 . Z broszury panasonic wynika ze pompa dobrana okey do strefy , mieszkam w Wielkopolsce . Tak jest bufor . Zezwolenie na grzałkę ? To gdzieś w ustawieniach tak ? Tam są chyba dwie opcje rzeczy lub auto . Co wybrać ?
@@marcelwtrasie ogladnij na tym kanale materiał o generacji K z budowy tam jest omówiony sterownik lub materiał pt. Ustawienia sterownika tam masz generacje J sterownik jest bardzo podobny tez jest opisane .
Ile metrów ogrzewania podłogowego w rozstawie co 10 cm jest w stanie oblecieć pompa obiegowa wbudowana w pompie Panasonic?
W zależności od modelu pompy w omawianej przez Karola dokumentacji masz podane wydajności pomp obiegowych . Wiec nie można powiedzieć jednoznacznie Panasonic to obsłuży 200m2 i wpakować wszystkie pompy do jednego worka . Generalnie z praktyki małe pompy 1 wentylator 240m2 bez problemu 12kw Tcap 330m2 2500mb rurki w podłodze ale doprowadzenia do rozdielaczy pex 50mm .
@@Szybki2 no właśnie chodzi o taką z filmu ile metrów bieżących rury obleci
@@rafawojtaszczyk1409 Źle zadałeś pytanie, bo to zależy ile mb będą miały te pętle, myślę że jak zrobisz pętle po 66m to spokojnie 200m2 każda PC da radę oblecieć pod warunkiem zastosowania zwykłego rozdzielacza bez rotametrów i głowic, oczywiście zasilanie do rozdzielacza też musi być odpowiednie.
Ten zasobnik CWU nie spełnia warunków Panasonic o minimalnej powierzchni wężownicy
Siema Karol! Chciałbym zaczerpnąć twojej wiedzy mianowicie bez profesjonalnego obliczania na zapotrzebowanie energetyczne ile kw panasonica poleciłbyś dom 90m2+garaż20m2 elewacja 15cm grafit 0,33 strop wełna 30cm podłoga 13cm okna trzyszyby pętle co 10cm garaż 20 cm dzięki pozdro
Jeśli już tam mieszkasz to podaj czym ogrzewasz ile zużywasz tego opału.
Nie mam żadnego źródła dopiero podpisana umowa na prąd dlatego zastanawiam się z jakim kw pompy ciepła się wstrzelić czy 8kw powinno wystarczyc
@@SławomirGadomski-f5g proponuje zerknąć w link który wyświetla się cały czas pod filmem
Według mnie to takiego metrażu 7kw wystarczy
85 metrów 7 kw jest super
Cześć ja jestem na etapie budowy pompa zainstalowana 7kw otwarte mam 7 obiegów podłogówki grzeje na krzywej grzewczej przy minus 20 jakieś 33 st dach zaizolowany piana pur 25cm na elewacji nie mam jeszcze styropianu mam prąd budowlany i za dwa miesiące przyszedł mi rachunek na 6 tys zł masakra ale co mam zrobić nie mam jeszcze odbioru i nie mogę zmienić taryfy z c11 na g11 enea pozdrawiam i dzięki za przydatne info
Ile KW zużyłeś ?
@@kamilkaminski6507 1943Kwh ale to nie sama pompa były wykonywane też inne prace budowlane
Witaj w klubie, też prąd budowlany i Enea, rachunek od połowy listopada do stycznia 4600 😂 w tamtym roku wygrzewalem i podobna kwota była tylko wtedy nie złożyłem wniosku ponieważ nie wiedziałem że można na prąd budowlany też, w tym roku złożyłem i czekam czy zrobią mi korektę tej sumy, bo niby 1500kw ma być w niższej stawce dla budowy domów jak się nie jest deweloperem.
A wystarczylo by miec odpowiednio duzy bufor i takie uruchomienie bylo by prostsze
Siemano
Najlepiej mieć zwykły piec na takie dni
Poma ?
Czy dobrze zrozumiałem , ze zalewacie wężownicę w bojlerze CWU wodą ,a sam bojler stoi pusty i czeka na zalanie? Czy to jest bezpieczne i zgodne z gwarancją bojlera ?
A co sie stanie jak zabraknie w domu wody przy awarii sieci wodociągowej i ciśnienie w Cwu spadnie Ci do zera ? O nie a w CO masz 1,5 bara to coś ma sie stać ? Nic sie nie stanie i nie ma z tym problemu . Wolał byś kisić ciepłą wode w zasobniku cwu przek kilka miesięcy podczas budowy ?
@@Szybki2 Nie rozumiemy się. Liczniki wody mają zawór zwrotny (nie wiem czy wszystkie, ale na pewno mój ma) , po za tym dodatkowo montuje się zawór zwrotny na zasilaniu zimnej wody do CWU. Mi nie chodzi o ciśnienie w wężiównicy tylko o masę tej wężownicy wypełnionej wodą w pustym zbiorniku CWU. Dla pomp ciepła ta wężownica jest dłuższa i mieści w sobie więcej wody, wydaje mi się że może się rozszczelnić na spawach bądź oberwać. Nie mam pewności dala tego pytam?
Poprostu nikt nie nalewa wody do zbiornika na CWU , stoi w takim samym stanie w jakim przybył z hurtowni. Tylko jest podłączony do instalacji.
Ot i cała sztuka ,dopiero gdy ktoś w budynku zamierza korzystać z CWU otwiera zawór i puszcza wodę do zbiornika i na wężownice.
@@Jarek_Szefer też tak uważam, niestety z tego filmu wynika że woda w wężiównicy się znajduje, a zbiornik stoi pusty.
@@pspkan a w której minucie filmu takie głupotki są powiedziane lub można je zobaczyć, o których wspominasz w swoich komentarzach...🤔
😁
Przepraszam to za takie pieniadze samo sie nie steruje???
Pompy nie widzą jak jest zaszroniona i kiedy ma byc defrost pompy mają przedziały czasowe wchodzenia w defrost względem temperatury zewnętrznej na czujniku przy wymienniku jednostki zewnetrznej😊
Mają czujniki, przed wymiennikiem i za oraz pewnie temperatury czynnika i widzą kiedy wymiana już nie zachodzi. Na pewno nie jest to czasowo, że raz na godzinę.
Wszystko też zależy od odbioru ciepła czyli czyste filtry , przepływy temp na dworzu
Jest po części tak jak mówisz. Ale nie jest to na sztywno, tylko zależne głównie od czujników temperatur rozsianych po instalacji i algorytmu który na podstawie odczytu wartości z tych czujników decyduje kiedy zrobić defrost.
Czasowy defrost na sztywno był najczęściej za czasów klim on-off
@@KlimatyzacjaKatowicepl W klimach inwerterowych też zwykle jest na sztywno podstawowy max czas pracy np poniżej 2st na zewnątrz, ale jeśli są spełnione parametry sporej różnicy miedzy temp zewn a odparowaniem czas się skraca ale różnie z tym jest, w PC to już chyba każda ma inny algorytm.
Zimy wracają i ludzie muszą sobie to wbić do głowy.Przyjdzie czas że rząd uwolni ceny prądu do dupa wszystkim zmięknie.
Gdzie wracają?
@@dupowlaz1980 nigdzie, po prostu w głowach niektórzy zimę mają bez przerwy
Klimat się ociepla i zimy z roku na rok też są coraz łagodniejsze.
Wrócić to Ci mogą upaly latem :)
U mnie tragedia wystarczy że temp zejdzie do około - 2
COP na cwu 1,8
COP na c.o 3,4
Pompa 9kw 2wentyltory
Średnicę rur zbyt mała , zgłoszone do centrali Panasonica i odpowiedź że tak ma być i że takie lipne cop może być jak się robi zimno. ŻENADA! Instalator też żenada nawet przeglądów nie robi
Sam czyszczę filtry i wymiennik a co z resztą czynności😢
Zgłoszone do Panasonic przez formularz kontaktowy z wyszczególnieniem Twoich danych danych instalatora itd ? Czy tylko rozmowa z infolinią ? Jak nie zgłaszałeś problemu przez formularz to zgłoś może wyeliminuje to instalatora nieudacznika z rynku . Poza tym rozumiem ze to któryś kolejny sezon czyli musisz znać zużycie prądu za sezon i przed montażem znałeś mniej wiecej ile rocznie zużyje pc ?
U mnie z grzejnikami przy -13 COP był chyba w okolicy 2,1 albo 2,3. Nie pamiętam dokładnie,menu tylko do tygodnia pokazuje. Przy CWU nawet nie wiem. I tak grzeje raz dziennie do 42-43 stopni i w zupełności wystarcza.
@@Szybki2 W tym wypadku infolinia była bardziej ogarnięta niż pomoc tzn zgłoszenie przez formularz. Nawet na połowę pytań nie było odpowiedzi. Może przypadek, że się znali... Byłem w szoku ze Panasonic tak olał sprawę.
Finalnie zostałem z tym sam że ledwo działa. I nawet nie ma siły grzać cwu do 50stopni 4 godz
Wieczorem sprawdzę...
@@radoslawstachura3797 a co na to instalator ? Bo czegoś nie rozumiem jak ktoś spartolił np montaż to co do tego ma firma Panasonic . Pytanie czy odpowiedziałeś im na ten formularz i podałeś dane o których wspomniałem ? Bo jak chcesz odpowiedzi na multum pytań to słabo natomiast trzeba bylo opisac problem że Ci zimno i nie działa i Pomocy a nie rozdrabniać się na zestaw pytań. Bo odpowiedz na zestaw pytań nie naprawi Twojej pompy jeśli coś jej dolega .
@@Szybki2Nie no, dokładnie opisałem problem wiadomo. Aby wysłać formularz trzeba podać dane instalatora i nr seryjne pompy itp. Więc tak podałem.
Na odpowiedź z Panasonica dalej nie da się odpowiedzieć.
Instalator zbywa wszystkie problemy i błędy w wynonaniu słowami "tak ma być"
A jeżeli ma autoryzacje Panasonica teoretycznie nikt inny nie może serwisowac mojej pompy. Tak się zamyka błędne koło między instalatorem inwestorem a centralą Panasonica.
Na moim przykładzie widać jak to funkcjonuje tak na prawdę
W teorii super a praktyka jw.
Wykastrowac pompe z grzałki 😇
Grzałka w pompie to nie grzech. Nie wiem dlaczego ludzie ją tak demonizują 😂
Wyrwać na stałe i wyrzucić za dom tylko odpowiednio daleko 👍😂
@@Szybki2 Pal sobie nadal to ognisko i zostaw pompy w spokoju 😂
@@Szybki2 Jak prezes przykazał 😁😁😁
Cza rozpalic ognisko w domu to bedzie cieplo kaczor pozwolil na chrust bez opon😃
ciekawe czy rudy kaczor pozwoli na chrust.
Trochę zbyt dużo kombinacji i problemów przy pompach ciepła powietrze woda. Na dzień dzisiejszy, budując nowy dom zastosowałbym ogrzewanie nawiewowe klimatyzacją VRF.
Tragiczny pomysł ciagły szum do tego niestety dużo gorsze COP zimna podłoga .
@@Szybki2co miałoby być przyczyną niższego COP?
@@kolo22551 Trzeba po prostu policzyć, nic na "chłopski rozum", wymiennik(i) wyszłyby pewnie wielkie żeby to miało sens.
Jedno z najgorszych rozwiązań, myślę że nie miałeś z tym jeszcze do czynienia.
@@sawekzielnik7239A jakie rozwiązanie jest lepsze od VRF? Multisplit do grzania podobno średnio, a z kolei 6 splitów z 6 agregatami koło domu nie wygląda zachęcająco.
Jak ludzie kupują pompy 7kw do domów 120m2 lub wiekszych nawet nowych to nie ma co sie dziwić ze tak pozniej to wyglada...
Sprawnosc pomp podaje sie dla temp plus 7 bodaj...
Na Polskie warunki pompa ciepla 12kw lub wieksza to optymalne rozwiazanie...
ale ubaw w gazowym klikam i jest ciepło :)
Pompa ciepla nie produkuje nawet jednego kilowata ciepla. Pompa to urządzenie przekazujace temperaturę jak nie ma ciepla na dworzu to nie bedzie ciepla w środku. To sa super zabawki na cieple kraje w takim klimacie gdzie moze dochodzic do -30 to bzdura absolutna. Ja na ukrainie mam w domu dwa piece wmurowane w sciany dzialowe miedzy pokojami. Na sezon zurzywam z reguły jedną ciezarowke drzewa ktore kosztyje 1tys zl. I smiech mnie ogarnia z waszych meczarni bo ja mam w domu od 26 do 28c° a to czego nie wydalem na te durne zabawki staczy mi na zakup dzrewa na dwa życia
1. Na dworze, a nie dworzu
2. Zużywam, a nie zurzywam
3. 26/28 stopni w domu jest gorsze jak 19, bo to niezdrowe.
4. Przy drewnie masz robotę, a przy pompie czy na gazie nie robisz nic i zaoszczędzony czas możesz poświęcić na np. studiowanie słownika ortografii polskiej.
Pozdrawiam😊
@@rafawieruszynski7156odezwij się po podwyżkach prądu o 150% przy -25c°.
@@rafalpawlowski7024 ja nie grzeje prądem🙂
na dworze zawsze jest ciepło, z fizycznego punktu widzenia tzw. zimno nie istnieje
Jest dokładnie tak jak piszesz.