Це відео не доступне.
Перепрошуємо.

Biologia dobra i zła. Rozmowa naukowa inspirowana książką "Zachowuj się" Roberta M. Sapolsky'ego

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 15 тра 2021
  • Ten film to zapis jednego z 200 spotkań, jakie co roku odbywają się na scenach Big Book Cafe.
    Chcesz mieć dostęp do wszystkich i oglądać o dowolnej porze?
    Dołącz do Patronek i Patronów Fundacji "Kultura nie boli" i korzystaj ze wszystkiego, co robimy z miłości do czytania.
    Spróbuj! patronite.pl/b...
    "Zachowuj się" Robert M. Sapolsky - to idealny pretekst do rozmowy o tym, na ile biologia warunkuje nasze zachowania, reakcje, decyzje i właściwie to, co często uważamy za istotę nas samych.
    Z tego powodu zaprosiliśmy do Big Book Cafe fascynujące naukowczynie. Zobacz pasjonującą, pełną sporów i różnych punktów widzenia, dynamiczną rozmowę ekspertek do spraw biologii, zachowania i neurobiologii.
    Big Book Cafe zaprasza do obejrzenia dyskusji
    ŚWIEŻE OKO: BIOLOGIA DOBRA I ZŁA
    inspirowanej książką Roberta M. Sapolsky’ego „Zachowuj się. Jak biologia wydobywa z nas to, co najlepsze i to, co najgorsze”.
    Świeże Oko to seria rozmów, inspirowanych nowymi książkami, które zwracają uwagę na istotne trendy, zjawiska i zdarzenia. Do rozmów zapraszamy ekspertów i staramy się poszerzyć rozumienie opisywanych tematów.
    Bohaterkami wieczoru są naukowczynie:
    DR ALICJA PUŚCIAN, neurobiolożka zachowania z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN
    oraz
    DR MARIA PAWŁOWSKA, biolożka dawniej pracująca w Instytucie Badań Literackich PAN i badaczka gender studies
    Wieczór prowadzi: KAROLINA GŁOWACKA, dziennikarka TOK FM, autorka podcastu Radio Naukowe
    radionaukowe.pl/
    / karolinaglowackadz
    / radionaukowe
    O KSIĄŻCE „ZACHOWUJ SIĘ”
    „Zachowuj się. Jak biologia wydobywa z nas to, co najgorsze, i to co najlepsze” - znakomita, kompleksowa publikacja amerykańskiego biologa i neurologa, Roberta M. Sapolsky’ego, o motywach ludzkiego zachowania. Kolejny tytuł pośród uznanych propozycji popularno-naukowych Wydawnictwa Media Rodzina, takich jak „Inteligencja emocjonalna” czy „Factfulness”.
    Autor zabiera czytelnika w zdumiewającą podróż, przedstawiając interdyscyplinarne spojrzenie na ludzkie postępowanie z perspektywy naukowej. W fascynujący sposób tłumaczy nasze codzienne doświadczenia. Zarazem jednak maluje najpełniejszy jak dotąd obraz gleby, z której wyrastają plemienne waśnie i ksenofobia, wojna i pokój.
    Książka ma pomysłowy układ. Poczynając od chwili, w której zachowaliśmy się tak, a nie inaczej, cofamy się w czasie. Dzięki temu stopniowo odsłaniane są - warstwa po warstwie -kolejne przyczyny naszego postępowania. Od reakcji w ułamku sekundy zachodzących w mózgu i układzie nerwowym, przez interakcje hormonalne, doświadczenia dorastania, dzieciństwa czy rozwoju płodowego. W każdym rozdziale pojawia się najważniejsze z pytań: co sprawia, że popełniamy najgorsze potworności, i zarazem co nas popycha do najwspanialszych zachowań? Autor uwzględnia też wpływ genetycznego dziedzictwa i kulturowego kontekstu aż do ewolucyjnych początków istnienia naszego gatunku.
    Po połączeniu wszystkich tych warstw uzyskujemy bezprecedensowy, zdumiewający wgląd w ludzką naturę. Rzuca nowe światło na takie zjawiska, jak rasizm, traumatyczne dzieciństwo, moralność czy wolna wola. Pokazuje także, jak skuteczniej dążyć do pojednania i trwałego pokoju. „Zachowuj się” to niespotykane osiągnięcie: książka mądra, głęboko ludzka, często bardzo zabawna, która nas uczy człowieczeństwa. Przez wiele lat nie znajdzie sobie równej.
    Niewątpliwą zaletą tej książki jest wspaniała narracja, zabarwiona dowcipem i humorem, a także znakomity przekład autorstwa Piotra Szymczaka, które ułatwiają przyswajanie pełnej erudycji treści.
    O AUTORZE:
    ROBERT M. SAPOLSKY jest profesorem biologii, nauronauki i naurochirurgii, związanym z Uniwersytetem Stanforda. Opublikował wiele książek (w Polsce ukazała się m.in. „Dlaczego zebry nie mają wrzodów? Psychofizjologia stresu”, „A Primate’s Memoir” oraz „Małpie amory i inne pouczające historie o zwierzęciu zwanym człowiekiem”. Mieszka i pracuje w San Francisco.

КОМЕНТАРІ • 11

  • @x78grindx
    @x78grindx 2 роки тому +1

    Natrafiłem na ten materiał jakiś miesiąc temu, z powodu, że bardzo cenie sobie Pań obecnych zdanie, wyłączyłem na początku materiału.
    ...i zakupiłem książkę, żeby być w temacie, dzisiaj już mogłem wrócić na równi z komentującymi do rozmowy.
    Generalnie zgadzam się z Waszym zdaniem i kibicuje postawą wyrażonym w materiale.

  • @zygmuntfreud8170
    @zygmuntfreud8170 2 роки тому +2

    Coś pięknego! 😏

  • @Git3
    @Git3 Рік тому +1

    Są twarde dowody na brak wolnej woli i nikłe za jej poparciem.

  • @Fenrir286
    @Fenrir286 2 місяці тому

    Karolina Głowacka najlepsza! 🔥

  • @wspolnotahim
    @wspolnotahim Рік тому +1

    Gdyby nie istniała wolna wola, to żadna osoba uzależniona np. od alkoholu nie była by w stanie trwale zerwać z nałogiem.

    • @BigBookCafe
      @BigBookCafe  Рік тому

      Dziękujemy za ten głos!

    • @wspolnotahim
      @wspolnotahim Рік тому +1

      @@BigBookCafe tytułem uzupełnienia: Sapolsky w zasadzie głosi znane od lat tezy Dawkinsa, które esencjonalnie zakładają że jesteśmy (nasze ciała są) przechowalnią wiecznych genów. #neodarwinizm

    • @grzegorzmarcholt5552
      @grzegorzmarcholt5552 11 місяців тому +1

      a może? Z tego co wiem z alkoholizmu się nie wychodzi. Nie przestaje się być uzależnionym, zmienia się tylko "okoliczności" w których się funkcjonuje - o tym też mówi Sapolsky.

    • @jaz9262
      @jaz9262 8 місяців тому

      Jeśli ktoś zrywa z nałogiem, to po prostu bardziej chce zerwać z nałogiem niż dalej pić, ale nie ma żadnego wyboru, że chce i mu się to udaje (albo nie).