Ahoj. Díky za za informace. Konečně jsem pochopil jak s 18650 zacházet. Již jsem jich několik zničil špatným nabíjením. Obdivuji lidi co se v tom vyznaji.
Ahoj Michale, rád bych začal vydávat videa aspoň jednou za týden. Ono se to nezdá ale natočení videa a sestříhání je někdy docela dost časově náročné. :) Vzhledem k pozitivní odezvě se o to odteď pokusím. Díky za komentář :)
Ahoj 🙂 super video. Koupil jsem si koloběžku ecowheel K101 chci se zeptat jestli mužeš poradit jak se mám k baterii chovat a hlavně v jakém stavu jí skladovat abych zachoval její kapacitu a nepoškodil články
Ahoj, mám dotaz. Mám liion 3S zapojené 3x2 o kapacitě 5200 mah na bms 40A a prostřední články se rozcházejí o 0,10V 1S 4,23 2S 4,13 3S 4,22. Prosím o nějaké vysvětlení děkuji
díky za super video, je nějaká šance oživit NP1 li-on baterii, která se omylem vybila pod 1V? Je to 4x2 sériově-paralelní zapojení 18650 a jsou tam jenom + a - konektory plus T na teplotu. Zkoušel jsem to dát na tvrdo na dc zdroj, ale nic to do ní nepustí. Kontakty mají velký odpor, skoro 1Mohm, je to v háji nebo by s tím ještě šlo něco dělat? Díky
Ahoj díky za cenné informace. Chtěl bych se zeptat ohledně nabíjecího proudu u 3S článku. Když má článek nabíjecí proud 1,25A. Tak můžu nabíjet celý batterypack 3*1,25A? Díky za odpověď
Ahoj, mohl by jsi mi popsat jak nejlip zkontrolovat Li ion clanky pred stavbou batery packu? Kontroluju kapacitu, nabijim na stejne napeti, ale pry je dost dulezite merit jeste vnitrni odpor, to nevim jak provest. Muj multimetr mi to nezmeri... Diky
Ahoj, jak by si to chtěl změřit? Záleží na kvalitě plíšku který boduješ, zda je to poniklované čínské železo nebo opravdový niklový pásek 0.2mm. Osobně bych dal s niklovým plíškem 5 - 10A max na 1 nabodované místo.
Zdravím, bezva video, máte talent přednášet. Mám do série spojené 4ks Li-On článků 18650M26, +FT182F308A1. Po roce používání v Robotickém vysavači, nastává problém náhodného vypnutí zařízení, jakoby mu přestřihli dráty, ale změřené to nemám, pochopitelně. Co se s baterií konkrétně děje nevím. Tipoval jsem nějaký termistor, ale baterie je chladná. Mám ověřené, že je to baterkou, protože několik dalších Battery Packů funguje. Je to bohužel Čína, balancer bych tam čekal, ale tišťák, kterým jsou baterky propojené, postrádá jakékoliv osazené součástky. Nová je pro mě info, že nějaký termistor a proudově napěťová ochrana je pod "mínus" pólem článku. Máte zkušenost? Máte radu? Jiří.
@@FAMI74 Pokud máš jeden článek balanční destička se nezapojuje. Pokud více kusů článků měly by se vývody zapojit mezi články. Jinak v návodu o nich nic není? Každý modelářský akupack kompatibilní s touto nabíječkou by měl být vybaven nezaměnitelným obdobným konektorem.
@@drirr9093 Díky za odpověď. Návod je bohužel velmi strohý. Pouze základní pokyny a dost. Mě šlo o to, když chi nabíjet sériově zapojený 18650 články přes balančí destičku, abych jich mohl nabíjet víc než jeden, ale aby nebyl jeden podbitý a druhý přebitý. Který kabel kam zapojit, aby to bylo správně a nezkratovat to.
Ahoj , super video, mám ale dotaz, 18650 / 9800mAh , jaký mohu očekávat maximální proud ?? a jak si můžu spočítat bateripack 3S ?? je na to nějaký vzorec nebo můži počítat jednu řadu paku jako proud a zdytek secíst jako napětí ?? dekuju za info luboš žatec
Ahoj, no mám docela pochybnosti že ta 18650 má 9800mAh, vždyť dnešní nejlepší články v tomto provedení mají kolem 3400mAh. Pokud jsou to laciné články z ebay tak si vubec nedokážu tipnout kolik by mohly mít, ale asi bych je moc nezatěžoval.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak je to s kapacitou jednoho článku 18650. Pokud by se měl článek nabíjet na max. 4,2V a vybíjet do max 2,5V, je uvedená kapacita na článku myšlena jako kapacita v tomto napětovém rozsahu 4.2-2.5V nebo je myšlena v rozsahu 4,2-0V? Jaké max. kapacity se dají na trhu sehnat v provedení 18650 (nemyslím tím eBay, ale nějaké serióznější obchody, kde uvedená kapacita na obalu článku v reálu odpovídá skutečné kapacitě)?
Dobrý den, kapacita je myšlena při vybíjení z plna až k 2,5V (obvykle trochu více) konkrétní hodnoty jsou uvedeny v katalogovém listu. K 0V se článek vybíjet nesmí. Maximální kapacita je kolem 3600 mAh, ( Panasonic NCR18650G ) možná už jsou někde i větší kapacity ale tato je největší co znám :)
V prvom rade dik za info ale chcel by som sa spýtat že ked chcem zapojit DVE paralelne 18650 ktore maju aj ochranu ake problemy treba riešit? Čital som ze problem moze nastat vtedy ak sa jedna vybije skorej tak potom do nej bude prudit stale energia z tej nevybitej baterie. Ako toto riesit nevies? Alebo ked sa nabijaju a jedna sa nabije skorej. Či toto vsetko riesi ta ochrana v baterke? Netreba nic tam riesit? Hlavne ta prvá vec ma zaujíma čo som sa pýtal. Dakujem
Ahoj, v první řadě je důležité aby byly články nejlépe stejné. Tj ideálně stejný typ. Před paralelním spojením je potřeba články srovnat a to se nejčastěji dělá tak že je vybiješ na stejnou úroveň a pak spojíš. Případně stačí srovnat napětí obou článků. Při paralelní kombinaci je to jiné jak při seriové. Články se mezi sebou vybalancují v podstatě samy pokud jsou aspoň trochu podobné takže nějaké další balancování není potřeba řešit :) hlavně nespojit jeden úplně vybitej li-ion a druhej nabitej.
Drirr90 jasne toto som čítal že sa to rieši takto. Akurát ide mi Oto aby to bolo 100 percentne čo sa týka bezpečnosti. Nechcem spravit niečo čo bude fungovať milion ľuďom ale jeden bude mat nešťastie a tomu sa niečo stane. Potrebujem najsprávnejšie riešenie ktoré bude legitímne a pri ktorom sa nemusim báť daný produkt distribuovať ďalej. A tato tvoja verzia mi prišla taká že môže byt správna ak produkt chcem sam pre seba a nechcem ho vyrábať vo veľkom. Preto by som sa chcel spýtať či toto tvoje riešenie využívajú aj iné kvalitné prenosné nabíjačky dajme tomu alebo zariadenia ktoré majú paralelne zapojené dvoje 18650 batérie. Je toto tvoje riešenie 100 percentne nebudem sa musieť ničoho báť ak ich správne dobijem na podobnú hodnotu? A ďakujem ti za odpoved čo si aj napísal :)
@@jeaaa1430 přímé paralelní spojení článků se používá v komerčním sektoru zcela běžně. Jediné s čím je při takovéto kombinaci problém je nabíjecí proud. Pokud mají třeba 2 články každý specifikovaný nabíjecí proud max 1 A nelze je nabíjet celkově 2 A, tady už přichází statistika a výpočet pravděpodobnosti rozložení proudu. :) oba články rozhodně nebudou stejné. Pro aplikace v průmyslu se články také spojují paralelně. Jedinou výjimkou v průmyslu je ATEX kde záleží na daném annexu. Ovšem certifikační agentury zde nerady vidí už samotné Li-ion články. Doporučují spíš NiMH nebo primární zinkouhlík. Jedním z mála článků pro použití atex s certifikací je třeba Energizer ultimate lithium. Pro automotive (pohonné systémy) má každý článek vlastní BMS a používají se většinou čistě seriové kombinace. Výjimku tvoří snad jen Tesla která články spojuje i paralelně. Zde se ochrany řeš tak že má každý článek nabodovanou tavnou pojistku z tenkého pásku a v případě poruchy článku kdy jde do zkratu dojde k jejímu přepálení. Jaká je Tvoje aplikace?
Skvelé. Ak by si mal niekedy čas a náladu, zaujímali by ma tvoje konštrukcie na balancér. Vlastný bez I.O. prípadne s I.O. nie celkom na to určeným a s I.O. nejakého výrobcu priamo na balancovanie. Zaujímal by ma aj balancér na NiCd a NiMh. Mám na mysli články nie moc výkonové 0,5Ah - 5Ah. Maj sa pekne.
Děkuji za komentář :) paralelně se články vyrovnávají samy, jediné co je potřeba je při spojování vyrovnat. Tj by jeden neměl být úplně vybitý a druhý naopak nabitý. Další co se občas dělá že jdou jednotlivé články paralelně s pojistným páskem který v případě zkratu článku nebo jeho poruše přehoří :) Paralelní kombinace článků zvyšují spolehlivost baterie. V případě poruchy článku je baterie i nadále použitelná.
V predchádzjúcom príspevku som zabudol uviesť prečo som ho napísal - požiadal. Tie balancéri majú od výroby dané minimálne napätie 2,0V a maximálne 3,7V. Ja by som si rád nastavil minimálne a maximálne napätie 2,5-3,6V prípadne iné podľa typu článku. Všemožné videá, či hotové moduly neuvádzajú, či neumožňujú vlastné zákaznícke nastavenia napätia. Ja som zástancom "nekonečného" používania zariadení, v tomto prípade akumulátorov. Nerád využívam maximálne možné zaťažovnie akumulátorov. Ďakujem.
Zdravím, běžný obyčejný článek 18650 pracuje od -20°C do 50°C. Rozsah může být samozřemě větší. Záleží na konkrétní chemii a typu článku. DOporučuju se kouknout do datasheetu, jsou i články co pracují bez problému v mnohem větším rozsahu. Kapacita bývá obecně vyšší s vyšší teplotou zatímco životnost s teplotou klesá.
Velmi pěkné a poučné. Díky. Měl bych dotaz. Nemáte zkušenost s články LG 18650HG2? Potřebuji přestavět aku šroubovák a nahradit novými články. Podle dokumentace to vypadá v pohodě, ale zatím nemám tak velkou zkušenost. Přestavěl jsem zatím jeden akupack 1400 mAh na akumulátory od Muraty na 2100 mAh a jede to parádně, ale od LG mají větší kapacitu. Bodovku jsem si postavil z MOTu a jede to taky fajn. Jen ta zkušenost s akumulátory zatím chybí. Dokážete poradit? Moc děkuji.
Zdravím a děkuji, Tyto články by měly být do nářadí vhodné avšak pohlídal bych si tu elektroniku která je v baterii hlídá. (předpokládám že původní byly také li-ion) Některé akupacky obsahují BQ obvody, které je potřeba s novými články přeprogramovat - hlavně v případě kdy měl akupack nějakou indikací nabití. Ten dohlížecí obvod může mít uvnitř nastavený tzv flag, který mu říká že připojené články jsou poškozené a neumožní jejich dobíjení. A to samé i po výměně článků. K nastavení flagu může dojít i v případě odpojení původních článků. Obvod si prostě zapíše poruchu a bude odmítat nabíjet nové.
@@drirr9093 Děkuji za rychlou odpověď. Trošku mě udivily obvody BQ. Nicméně u Boschek, které jsem dal dohromady, asi nic nebude, protože nebyl problém je nabít. Nabily se na předepsanou hodnotu a makaly obě jak mají. Nejsem si dokonce jistý, zda vůbec mají v nabíječce nějaký balancér, jak jsem se původně domníval. Pravdou je, že jsem vyguglil na nějakých fórech, že se balancovat nemusí. Já jsem ale udělal opatření a než to šlo do mašinek tak jsem je nabil a vybalancoval na Imaxu. Dál jsem to ponechal na původním originálním nabíječi od Bosche. Zatím to jede jak má i s původní nabíječkou. Budu ale muset prověřit baterky od Hilti, protože akupack má v sobě nějakou elektroniku vestavěnou. Minimálně balancér, protože v systému akupacku jsou vytahané dráty, které jdou do černé kostky, na které je i páskový displej. Pokud to bude s hlídací elektronikou - programovatelnou, tak asi budu v pr...i, protože o tomhle nic nevím. Zapojení je sérioparalelní - to musím ještě rozkreslit. Ale neviděl jsem v tom nějakou možnost externího připojení. S přestavbou trochu zkušeností mám, protože jsem řešil přechod z NiCd na Lion a funguje to. Naštěstí jsou NiCd velké, takže do původního akupacku jsem dostal i balancér a zjednodušil jsem si tak přestavbu a řešení nabíječky. Neznáte nějaká fóra, kde by bylo něco víc o akupacích? Díky Honza
@@janjanak4895 U nás tak nějak fóra se zaměřením na baterie bohužel nejsou. Pokud má akupack aspoň ontrolu nabíjecích napětí, je OK ale časem se baterie "rozjede" a rozbalancuje. Zvenku se bude tvářit že ztratila kapacitu :(
@@drirr9093 Díky za Váš čas. Já se tak jako tak pustím do přestavby akupacků od Hilti a pokud bude zájem, tak napíšu výsledek. Třeba to pro někoho bude poučné, stejně jako pro mě hodně příspěvků na tomhle fóru. Pěkný den Honza
Ľudia, viete poradiť nejakú dobrú skúsenosť pomer výkon cena, keď si chce človek montovať väčšiu batériu? Ja mám zatiaľ skúsenosť s japonskými LiitoKala, ktoré sa pohybujú okolo 2,5-3€ ks a ktoré sľubovali 3400mah pri 3,7v, ale reálne som na dvoch zapojených paralerne cez 134N3P pri 4,7V nameral 16,64Wh teda 3600mah :D Nejaké lepšie skúsenosti? Ďakujem :)
ivo g před 1 minutou @Drirr90 Jejda to byla rychlost, díky. To jo, ale myslíte že balancuje i během nabíjení nebo je to šunt, který to dorovná až na konci? Také na tomto čínském e-shopu nakupuji, ale zarazilo mě že jejich BMS nemají teplotní čidlo a možnost odpojení baterie, možná jsou připraveny body na desce, na vypínač a čidlo. Měl jsem vybraný tento www.banggood.com/10S-36V-40A-18650-Li-ion-Lithium-Cell-Battery-Protection-BMS-PCB-Board-With-Balance-p-1256274.html?rmmds=myaccout-bottom-alsolike__3&cur_warehouse=CN, je menší a proudově by stačil.Některé BMS vůbec nemají balancování, pouze ochrany. Někdo říká že se balancovat nemusí.Balancování stylem srovnání na konci nabíjení myslím veký přínos nemá navíc trochu vybije baterii, sice zanedbatelně ale srovnává to několik hodin a nehledě na to, že když hned po nabíjení vyjedete na kole, tak nemůže už k žádnému balancování dojít.
Perfektní- vše dokonale vysvětleno, navíc s pochodovým hlasem... díky
Ahoj. Díky za za informace. Konečně jsem pochopil jak s 18650 zacházet. Již jsem jich několik zničil špatným nabíjením. Obdivuji lidi co se v tom vyznaji.
Díky za video, užitečné informace, paráda 👍
Díky za vyčerpávající odpověd
Čau, super video. jsem rád že se na český scéně objevil člověk co dělá do elektroniky. Plánuješ vydávat videa nějak častěji? :D
Ahoj Michale, rád bych začal vydávat videa aspoň jednou za týden. Ono se to nezdá ale natočení videa a sestříhání je někdy docela dost časově náročné. :) Vzhledem k pozitivní odezvě se o to odteď pokusím. Díky za komentář :)
Ahoj 🙂 super video. Koupil jsem si koloběžku ecowheel K101 chci se zeptat jestli mužeš poradit jak se mám k baterii chovat a hlavně v jakém stavu jí skladovat abych zachoval její kapacitu a nepoškodil články
Ahoj, mám dotaz. Mám liion 3S zapojené 3x2 o kapacitě 5200 mah na bms 40A a prostřední články se rozcházejí o 0,10V 1S 4,23 2S 4,13 3S 4,22. Prosím o nějaké vysvětlení děkuji
Jaký baterie mám nahradit s číslem SF18650NR-22 5F04 nevím jaké mám koupit je to do elektrokola zajímaly by mě V.a mAh
díky za super video, je nějaká šance oživit NP1 li-on baterii, která se omylem vybila pod 1V? Je to 4x2 sériově-paralelní zapojení 18650 a jsou tam jenom + a - konektory plus T na teplotu. Zkoušel jsem to dát na tvrdo na dc zdroj, ale nic to do ní nepustí. Kontakty mají velký odpor, skoro 1Mohm, je to v háji nebo by s tím ještě šlo něco dělat? Díky
Ahoj díky za cenné informace.
Chtěl bych se zeptat ohledně nabíjecího proudu u 3S článku. Když má článek nabíjecí proud 1,25A. Tak můžu nabíjet celý batterypack 3*1,25A? Díky za odpověď
Ahoj, mohl by jsi mi popsat jak nejlip zkontrolovat Li ion clanky pred stavbou batery packu? Kontroluju kapacitu, nabijim na stejne napeti, ale pry je dost dulezite merit jeste vnitrni odpor, to nevim jak provest. Muj multimetr mi to nezmeri... Diky
ahoj prosím o radu mam 3 li ion baterie zapojeny paralelně, balancují se a nebo ne děkuji za info
Ahoj, netřeba balancovat :)
proč se nebalancovaly NiMh nebo NiCd? Pro jejich množství v baterii nebo malé napětí?
Poučné video. Díky. Kde kupuješ 18650 články s rozumnou cenou/ ověřená kapacita? Lze to vůbec očekávat na Ebay? Případně kde v Čr? Děkuji za odpo.
Ahoj, naposledy TME, jinak Fulgur Battman
Ahoj, měj bych dotaz, nemáš změřeno kolik amper je nejvíc možné odebrat přes bodování spoj ? Luboš
Ahoj, jak by si to chtěl změřit? Záleží na kvalitě plíšku který boduješ, zda je to poniklované čínské železo nebo opravdový niklový pásek 0.2mm. Osobně bych dal s niklovým plíškem 5 - 10A max na 1 nabodované místo.
Zdravím, bezva video, máte talent přednášet. Mám do série spojené 4ks Li-On článků 18650M26, +FT182F308A1. Po roce používání v Robotickém vysavači, nastává problém náhodného vypnutí zařízení, jakoby mu přestřihli dráty, ale změřené to nemám, pochopitelně. Co se s baterií konkrétně děje nevím. Tipoval jsem nějaký termistor, ale baterie je chladná. Mám ověřené, že je to baterkou, protože několik dalších Battery Packů funguje. Je to bohužel Čína, balancer bych tam čekal, ale tišťák, kterým jsou baterky propojené, postrádá jakékoliv osazené součástky. Nová je pro mě info, že nějaký termistor a proudově napěťová ochrana je pod "mínus" pólem článku. Máte zkušenost? Máte radu? Jiří.
Ahoj, mám dotaz. Kam zapojím vývody z balanční destičky nabíječe při nabíjení článků 18650. Na plus nebo na mínus? Díky za odpověď.
Ahoj, máš někde odkaz na destičku?
@@drirr9093 Poslal jsem odkaz na nabíječ, kde je destička vyobrazená. Snad to bude stačit.
@@FAMI74 Pokud máš jeden článek balanční destička se nezapojuje. Pokud více kusů článků měly by se vývody zapojit mezi články. Jinak v návodu o nich nic není? Každý modelářský akupack kompatibilní s touto nabíječkou by měl být vybaven nezaměnitelným obdobným konektorem.
@@drirr9093 Díky za odpověď. Návod je bohužel velmi strohý. Pouze základní pokyny a dost. Mě šlo o to, když chi nabíjet sériově zapojený 18650 články přes balančí destičku, abych jich mohl nabíjet víc než jeden, ale aby nebyl jeden podbitý a druhý přebitý. Který kabel kam zapojit, aby to bylo správně a nezkratovat to.
Ahoj , super video, mám ale dotaz, 18650 / 9800mAh , jaký mohu očekávat maximální proud ?? a jak si můžu spočítat bateripack 3S ?? je na to nějaký vzorec nebo můži počítat jednu řadu paku jako proud a zdytek secíst jako napětí ?? dekuju za info luboš žatec
Ahoj, no mám docela pochybnosti že ta 18650 má 9800mAh, vždyť dnešní nejlepší články v tomto provedení mají kolem 3400mAh. Pokud jsou to laciné články z ebay tak si vubec nedokážu tipnout kolik by mohly mít, ale asi bych je moc nezatěžoval.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak je to s kapacitou jednoho článku 18650. Pokud by se měl článek nabíjet na max. 4,2V a vybíjet do max 2,5V, je uvedená kapacita na článku myšlena jako kapacita v tomto napětovém rozsahu 4.2-2.5V nebo je myšlena v rozsahu 4,2-0V? Jaké max. kapacity se dají na trhu sehnat v provedení 18650 (nemyslím tím eBay, ale nějaké serióznější obchody, kde uvedená kapacita na obalu článku v reálu odpovídá skutečné kapacitě)?
Dobrý den, kapacita je myšlena při vybíjení z plna až k 2,5V (obvykle trochu více) konkrétní hodnoty jsou uvedeny v katalogovém listu. K 0V se článek vybíjet nesmí. Maximální kapacita je kolem 3600 mAh, ( Panasonic NCR18650G ) možná už jsou někde i větší kapacity ale tato je největší co znám :)
V prvom rade dik za info ale chcel by som sa spýtat že ked chcem zapojit DVE paralelne 18650 ktore maju aj ochranu ake problemy treba riešit? Čital som ze problem moze nastat vtedy ak sa jedna vybije skorej tak potom do nej bude prudit stale energia z tej nevybitej baterie. Ako toto riesit nevies? Alebo ked sa nabijaju a jedna sa nabije skorej. Či toto vsetko riesi ta ochrana v baterke? Netreba nic tam riesit? Hlavne ta prvá vec ma zaujíma čo som sa pýtal. Dakujem
Ahoj, v první řadě je důležité aby byly články nejlépe stejné. Tj ideálně stejný typ. Před paralelním spojením je potřeba články srovnat a to se nejčastěji dělá tak že je vybiješ na stejnou úroveň a pak spojíš. Případně stačí srovnat napětí obou článků. Při paralelní kombinaci je to jiné jak při seriové. Články se mezi sebou vybalancují v podstatě samy pokud jsou aspoň trochu podobné takže nějaké další balancování není potřeba řešit :) hlavně nespojit jeden úplně vybitej li-ion a druhej nabitej.
Drirr90 jasne toto som čítal že sa to rieši takto. Akurát ide mi Oto aby to bolo 100 percentne čo sa týka bezpečnosti. Nechcem spravit niečo čo bude fungovať milion ľuďom ale jeden bude mat nešťastie a tomu sa niečo stane. Potrebujem najsprávnejšie riešenie ktoré bude legitímne a pri ktorom sa nemusim báť daný produkt distribuovať ďalej. A tato tvoja verzia mi prišla taká že môže byt správna ak produkt chcem sam pre seba a nechcem ho vyrábať vo veľkom. Preto by som sa chcel spýtať či toto tvoje riešenie využívajú aj iné kvalitné prenosné nabíjačky dajme tomu alebo zariadenia ktoré majú paralelne zapojené dvoje 18650 batérie. Je toto tvoje riešenie 100 percentne nebudem sa musieť ničoho báť ak ich správne dobijem na podobnú hodnotu? A ďakujem ti za odpoved čo si aj napísal :)
Drirr90 a pokračuj v tom čo ta baví ide ti to nadpriemerne a ani si možno neuvedomuješ akú výhodu máš keď v tomto veku vieš už pomerne veľa.
@@jeaaa1430 přímé paralelní spojení článků se používá v komerčním sektoru zcela běžně. Jediné s čím je při takovéto kombinaci problém je nabíjecí proud. Pokud mají třeba 2 články každý specifikovaný nabíjecí proud max 1 A nelze je nabíjet celkově 2 A, tady už přichází statistika a výpočet pravděpodobnosti rozložení proudu. :) oba články rozhodně nebudou stejné.
Pro aplikace v průmyslu se články také spojují paralelně. Jedinou výjimkou v průmyslu je ATEX kde záleží na daném annexu. Ovšem certifikační agentury zde nerady vidí už samotné Li-ion články. Doporučují spíš NiMH nebo primární zinkouhlík. Jedním z mála článků pro použití atex s certifikací je třeba Energizer ultimate lithium.
Pro automotive (pohonné systémy) má každý článek vlastní BMS a používají se většinou čistě seriové kombinace. Výjimku tvoří snad jen Tesla která články spojuje i paralelně. Zde se ochrany řeš tak že má každý článek nabodovanou tavnou pojistku z tenkého pásku a v případě poruchy článku kdy jde do zkratu dojde k jejímu přepálení.
Jaká je Tvoje aplikace?
Skvelé. Ak by si mal niekedy čas a náladu, zaujímali by ma tvoje konštrukcie na balancér. Vlastný bez I.O. prípadne s I.O. nie celkom na to určeným a s I.O. nejakého výrobcu priamo na balancovanie. Zaujímal by ma aj balancér na NiCd a NiMh. Mám na mysli články nie moc výkonové 0,5Ah - 5Ah. Maj sa pekne.
Poučné. V paralelním zapojení Lithiovek tedy nic jako balncer není?
PS pohrát si se střihem a budou to výukový videa
Děkuji za komentář :) paralelně se články vyrovnávají samy, jediné co je potřeba je při spojování vyrovnat. Tj by jeden neměl být úplně vybitý a druhý naopak nabitý. Další co se občas dělá že jdou jednotlivé články paralelně s pojistným páskem který v případě zkratu článku nebo jeho poruše přehoří :) Paralelní kombinace článků zvyšují spolehlivost baterie. V případě poruchy článku je baterie i nadále použitelná.
V predchádzjúcom príspevku som zabudol uviesť prečo som ho napísal - požiadal. Tie balancéri majú od výroby dané minimálne napätie 2,0V a maximálne 3,7V. Ja by som si rád nastavil minimálne a maximálne napätie 2,5-3,6V prípadne iné podľa typu článku. Všemožné videá, či hotové moduly neuvádzajú, či neumožňujú vlastné zákaznícke nastavenia napätia. Ja som zástancom "nekonečného" používania zariadení, v tomto prípade akumulátorov. Nerád využívam maximálne možné zaťažovnie akumulátorov. Ďakujem.
Kouknem na to :)
@@drirr9093 Super. Veľká vďaka. Myslím, že to pomôže aj ostatným.
V jakém teplotním prostředí je možno Li-ion články používat a jak teplota prostředí ovlivní kapacitu
Zdravím, běžný obyčejný článek 18650 pracuje od -20°C do 50°C. Rozsah může být samozřemě větší. Záleží na konkrétní chemii a typu článku. DOporučuju se kouknout do datasheetu, jsou i články co pracují bez problému v mnohem větším rozsahu. Kapacita bývá obecně vyšší s vyšší teplotou zatímco životnost s teplotou klesá.
Do ceho je ten bateriovy pack?
Ahoj Tome, to je do koloběžky, LiFePO4 :D
@@drirr9093 A kolik má pro představu Ah? Díky
Velmi pěkné a poučné. Díky.
Měl bych dotaz. Nemáte zkušenost s články LG 18650HG2? Potřebuji přestavět aku šroubovák a nahradit novými články. Podle dokumentace to vypadá v pohodě, ale zatím nemám tak velkou zkušenost. Přestavěl jsem zatím jeden akupack 1400 mAh na akumulátory od Muraty na 2100 mAh a jede to parádně, ale od LG mají větší kapacitu. Bodovku jsem si postavil z MOTu a jede to taky fajn. Jen ta zkušenost s akumulátory zatím chybí. Dokážete poradit? Moc děkuji.
Zdravím a děkuji,
Tyto články by měly být do nářadí vhodné avšak pohlídal bych si tu elektroniku která je v baterii hlídá. (předpokládám že původní byly také li-ion) Některé akupacky obsahují BQ obvody, které je potřeba s novými články přeprogramovat - hlavně v případě kdy měl akupack nějakou indikací nabití. Ten dohlížecí obvod může mít uvnitř nastavený tzv flag, který mu říká že připojené články jsou poškozené a neumožní jejich dobíjení. A to samé i po výměně článků. K nastavení flagu může dojít i v případě odpojení původních článků. Obvod si prostě zapíše poruchu a bude odmítat nabíjet nové.
@@drirr9093 Děkuji za rychlou odpověď. Trošku mě udivily obvody BQ. Nicméně u Boschek, které jsem dal dohromady, asi nic nebude, protože nebyl problém je nabít. Nabily se na předepsanou hodnotu a makaly obě jak mají. Nejsem si dokonce jistý, zda vůbec mají v nabíječce nějaký balancér, jak jsem se původně domníval. Pravdou je, že jsem vyguglil na nějakých fórech, že se balancovat nemusí. Já jsem ale udělal opatření a než to šlo do mašinek tak jsem je nabil a vybalancoval na Imaxu. Dál jsem to ponechal na původním originálním nabíječi od Bosche. Zatím to jede jak má i s původní nabíječkou.
Budu ale muset prověřit baterky od Hilti, protože akupack má v sobě nějakou elektroniku vestavěnou. Minimálně balancér, protože v systému akupacku jsou vytahané dráty, které jdou do černé kostky, na které je i páskový displej. Pokud to bude s hlídací elektronikou - programovatelnou, tak asi budu v pr...i, protože o tomhle nic nevím. Zapojení je sérioparalelní - to musím ještě rozkreslit. Ale neviděl jsem v tom nějakou možnost externího připojení.
S přestavbou trochu zkušeností mám, protože jsem řešil přechod z NiCd na Lion a funguje to. Naštěstí jsou NiCd velké, takže do původního akupacku jsem dostal i balancér a zjednodušil jsem si tak přestavbu a řešení nabíječky.
Neznáte nějaká fóra, kde by bylo něco víc o akupacích?
Díky Honza
@@janjanak4895 U nás tak nějak fóra se zaměřením na baterie bohužel nejsou. Pokud má akupack aspoň ontrolu nabíjecích napětí, je OK ale časem se baterie "rozjede" a rozbalancuje. Zvenku se bude tvářit že ztratila kapacitu :(
@@drirr9093 Díky za Váš čas. Já se tak jako tak pustím do přestavby akupacků od Hilti a pokud bude zájem, tak napíšu výsledek. Třeba to pro někoho bude poučné, stejně jako pro mě hodně příspěvků na tomhle fóru.
Pěkný den
Honza
paradne video
pekné video len tak ďalej
Ľudia, viete poradiť nejakú dobrú skúsenosť pomer výkon cena, keď si chce človek montovať väčšiu batériu?
Ja mám zatiaľ skúsenosť s japonskými LiitoKala, ktoré sa pohybujú okolo 2,5-3€ ks a ktoré sľubovali 3400mah pri 3,7v, ale reálne som na dvoch zapojených paralerne cez 134N3P pri 4,7V nameral 16,64Wh teda 3600mah :D
Nejaké lepšie skúsenosti? Ďakujem :)
ivo g
před 1 minutou
@Drirr90 Jejda to byla rychlost, díky. To jo, ale myslíte že balancuje i během nabíjení nebo je to šunt, který to dorovná až na konci? Také na tomto čínském e-shopu nakupuji, ale zarazilo mě že jejich BMS nemají teplotní čidlo a možnost odpojení baterie, možná jsou připraveny body na desce, na vypínač a čidlo. Měl jsem vybraný tento www.banggood.com/10S-36V-40A-18650-Li-ion-Lithium-Cell-Battery-Protection-BMS-PCB-Board-With-Balance-p-1256274.html?rmmds=myaccout-bottom-alsolike__3&cur_warehouse=CN, je menší a proudově by stačil.Některé BMS vůbec nemají balancování, pouze ochrany. Někdo říká že se balancovat nemusí.Balancování stylem srovnání na konci nabíjení myslím veký přínos nemá navíc trochu vybije baterii, sice zanedbatelně ale srovnává to několik hodin a nehledě na to, že když hned po nabíjení vyjedete na kole, tak nemůže už k žádnému balancování dojít.
www.bighobby.cz/Nabijec-HT-100-100W-10A-dotykovy-barevny-LCD-cerny-vestaveny-zdroj-A-d2647.htm
Môžem dať na nabíjačku na NIcd batérie,batériu NiMh
Ani to nezkoušej.
Pokud je to automatická rychlonabíječka, tak ne. Neukončila by nabíjení.
Pokud je to pomalá nabíječka, tak samozřejmě ano. Nemůže být problém.