Én 12 éve a nyílászárókat a téglafal elé szereltettem be (a hőszigetelés síkjába, ami akkor még nem volt kész). Gondolték sokan, a mérnöknek elment az esze :)
A videóban említésre került a hővisszanyerős szellőztető rendszer is. Jó lenne egy részletes videót készíteni róla, amiből megtudhatnánk, hogy a használata úgy fizikailag (méretek, hol lehet/érdemes elhelyezni, stb), mint anyagilag (milyen befektetést jelent, ill. az üzemeltetése) mibe kerül?
Köszönöm az ötletet, igyekszem erre is válaszolni. Addig is ajánlom ezt a videómat ua-cam.com/video/aNxVAm63Qsw/v-deo.html ha még nem láttad. A hamarosan következő videóban a lakásomon végzett kísérletben fogom bemutatni mit jelent a szellőztető rendszer, mi a különbség a szellőztetéshez képest.
Köszönöm, hogy ezt az aspektust is behoztad a beszélgetésbe. Én is úgy gondolom, hogy ha 12-20 év energiaköltségét inkább az ingatlanba fektetem, minthogy a szolgáltatók zsebét tömjem, azt eledáskor ki tudom venni belőle. Azért nem tértem ki erre a videóban, mert úgy gondoltam nem azért épít valaki a családnak egy otthont, hogy eladja, de igaz amit írtál.
Azért megnéznék egy levezetését , hogy hogyan terül meg akár 20 év alatt is.Nem azt mondom hogy rossz dolog , de annyira túl van árazva minden , hogy így soha nem fog megtérülni. Laktam szigetelt új lakásban , ott is kell fűteni.Ma egy komplett ház szigetelése nagyon súlyos milliók , nem a szekrényben kell tartani a pénzt ez igaz, de hogy valaki a szigetelési munkával akar milliomos lenni az nem oké .IIgy nem a szolgáltatók zsebet romok , hanem a kapzsi vállalkozoét. A támogatási rendszer azt érte el , hogy elszálltak árak.
Az, hogy egy épületelemnek mekkora a vesztesége, nagyon függ attól milyen anyagokból van. Nincs egy fix neghatározott érték ami a vastagsághoz köthető. Ami igaz az az, hogy a ma ismert anyagainkkal a veszteségmek van egy minimum értéke, ami alá nem tudunk jönni.
Szia, A szigetelés rendszerekel nincsenek érszázados tapasztalatok. Ennél a kérdésnél azt vizsgálták, kísérleti úton, hogy a szigetelő képesség esése mikor kezdődik. Pl Polisztirolnál ezt kb 50 évre teszik, de ez nem azt jelenti, hogy 50 év után vége, tovább nem szigetel az anyag, csak azt, hogy van valamennyi (mérhető) hatékonyság esése. Ez az időpont szigetelőanyagnként változik. Mivel nincsenek 100 éves rendszereink, amiket le tudnank tesztelni tapasztalatunk sincs, egy biztos, lehet velük hosszú távra tervezni.
@@demeterzsolt747 Köszönöm. Azt nyilatkozta valamelyik építész, hogy egy idő után a kőzetgyapot kivételével az összes többi tömörödik ezért romlik , és a vázkerámia téglák is csak kb 100évet bírnak. Szerinted?
Kedves Zsolt! Nálunk felújításról beszélnénk. Ha szigetelnénk akkor a legalább 15 cm grafitosat tennék fel, ez mekkora megtakarítást eredményezne? Illetve kérdezem, hogy a ház faláról a klímákat, lámpákat, kapcsolókat, stb le kéne szerelni?
Sajnos a kérdés első felére, az épület ismeretének hiányában, nem tudok válaszolni. A homlokzati hőszigetelésnek a teljes épület fogyasztására gyakorolt hatása függ attól, hogy a homlokzat felülete, hogyan aránylik a töbi felülethez(mennyezet, padló,stb.), illetve a többi határoló felületnek mennyi a hőellenállási tényezője. Röviden az össz veszteség hányad része volt betudható a homlokzatoknak, ugyanis ezt fogod majd lecsökkenteni anniszorosával amennyivel növeled a hőellenállást a 15cm hőszigeteléssel. Igen az összes homlokzati elemet érdemes kiemelni, így megelőzve a hőhidakat, és esztétikailag is szebb szerintem. Igen ez egy plusz költség. Nézd meg a többi videóm, mert lehet ha nem a homlokzattal kell kezdd a felújítást.
A hővisszanyerős szellőztető hozama az ~ 25kwh/m2ev , szoval egy 200m2-s hasznos teruletnel : 25kwh/m2ev x 200m2 = 5000kwh/ev . Ha a mostani gaz árával szamolunk : 5000kwh/ev x 0.31 lej/kwh = 1550 lej/ev = ~ 310 eur / ev . Ha egy 7000 euro-s árral szamoljuk a teljes hővisszanyerős szellőztetőt , akkor 7000 euro / 310 euro = 22 ev a megtérülési idő . Mindenki dontse el saját maga ha ez megeri számára vagy sem . Ez a 25kwh/m2ev hozam ( nyereség ) a PHPP szerint van , es ahogy eggyesek tudják a PHPP-et 20C belső hőmérséklettel számolják .
Igen, a hővisszanyerős szellőztető rendszer, a megtakarított energiából, a leg lassabban megtérülő beruházás. Ez azért van így mert a szellőztető rendszernek 2 funkciója van, egyfelől a frisslevegő biztosítása, másfelől az energia visszanyerése. Nem csak azért szerelünk be szellőztető rendszert mert energiát akarunk megtakarítani, hanem azést is mert friss levegőt akaruk biztosítani a lakásban. A méréseim azt igazolták, hogy a modern nyílászárók miatt a legtöbb modern lakásban, ahol nincs gépi szellőztetés, rossz a levegő minősége. A korrekt az lenne ha valamilyen módon elosztanánk a beruházást a 2 komponens között. Az, hogy ki, hogy osztja el, azt mindenki döntse el maga, de szürreális elvárás szerintem a teljes költséget az egyik komponens nyakába varrni, hiszen nem csak az energiamegtakarítást kapjuk a rendszertől, hanem a friss levegőt is.
@@demeterzsolt747 Az a 25kwh/m2ev "hoveszteseg" ha nincs szellozteto , onnan jon hogy kinyitjuk az ablakot . Szoval ha nincs szellozteto , nem azt jelenti hogy nem szelloztetjuk a hazat . Persze , jobb a levego minosege szelloztetovel , ezt nem ketlem . De viszont , szamitas szerint , a szellozteto rendszer a "soha" meg nem terulo kategoriaba tartozik .
@@luk5827Én arról beszélek, hogy a legtöbb modern nyílászáróval rendelkező épület a valóságban alulszellőztetett, és nem tudodja ugyanazt a levegőminőséget biztosítani mint gépi szellőztető rendszerrel, így ennek az eszköznek van egy hozzáadott értéke. Pl télen éjszaka nem kelünk fel szellőztetni, da a szellőztető gép éjjel nappal működik. Ezt a plusz èrtéket kell szerintem beárazni.
Érdekes lett volna folytatni az extrém tartományokba. 25 cm, esetleg 30 cm homlokzati hőszigetelés esetén szerintem már elértünk volna egy platót. Főleg úgy, hogy ott már két rétegben kell hőszigetelni, speciálisabb (ezáltal drágább) dübelekre van szükség, stb.
Ahogy azt a videóban is mondtam a hatékonyság a hőszigetelés vastagságának növekedésével csökken, de a ha a táblázatot tovább folytatom a 25 cm jobban megéri mint a 20, és a 30 jobban megéri mint a 25 ha a hőelenállási képességre vetítem, még ha hozaszámolom a költségnövekedést is. A 20 év megtérülésbe belefér bármelyik megoldás.
Én 2019 Ben épitkeztem az elö írás az volt 30 tégla 20cm szigetelés a födémen 30 cm közet gyapot a padlón 9cm lépés álló grafitos hungarocell az ablakokk 3 rétegü üvegezés a ház 80 négyzetes úgy hogy 22 fok van a házban meleg vízzel együtt 1000 köbméter gáz fogy de valamikor kevesebb
@@gaborpataki7995 valami nem stimmel, nalam 90 m2 van, 89-ben epitett tombhaznak a 4-ik emelete, (Alulrol nem igazan futenek mert nem laknak ott, max ne fagyjon el a viz homerseklet van); 40 es habetgla falak, es haztetos blokk. Semmi hoszigeteles, se a falakon se a teton, egyedul a nyilas zaroim 3 reteguek. Es radiatoros kozponti futes, 21 fokra allitva, melegvizzel egyutt 1000 m3 alatt van az eves gazfogyasztas.
A tömbházlakás nehezen összemérhető a házakkal, mert itt a külső felület és lakófelület arány teljesen más. Ezért van az, hogy sokan meglepődnek, mikor házba költöznek, mert a költégek megsokszorozódhatnak.
Nem esik szó a költség növelő tényezőkről, úgy mint vastagabb lábazati szigetelő lapok(ami rettentő drága), szélesebb ablakpárkányok, illetve 20cm-es szigetelésnél már a tetőnél is akadnak gondok.
Mert nem ez volt a kérdés...Egyértelmű,hogy annyit tesz fel az ember,ami elfér. És nem 1-2 évre kell számolni,hosszútávon fog megtérülni. Egy bizonyos rétegvastagság után át kell építeni szinte mindent...Az már nem biztos hogy megéri.
@@Balumacci Erről beszélek, nem biztos hogy megéri! Ezért emlegetik a 10-15cm-t, mint optimumot, mert afelett 4-5-6 évtizedre tolódik ki a megtérülés, tehát baromság.
Köszönöm az észrevételt. Először is a videómban elmondtam, hogy nincsenek örökérvényű megoldások. Minden épület egyedi, ezért egyedi megoldásra van szüksége. A hőszigetelés egy eszöz és nem CÉL tehát a cél szempontjából kell meghatározni az eszközt. Másodsorban különbséget kell tenni felújítás, és új építés között. A meglevő épületeknél mindig korlátozottabbak a lehetőségek. Harmadsorban a hőhídmentesítés nem volt beleszámolva a költségekbe, ez mindig külön tétel, és nagyon függ az épület formájától. Ez a tétel inkább a forma bonyolultságával van összefüggésben, a forma komplexitásával nő. Van videóm ahol elmagyarázom a forma hatázát a veszteségre, és van olyan is amelyben a költségekkel foglalkozom, ajánlom azokat is.
Ez így semmit nem mond, az éves fogyasztási adatok és fűtési költségek nélkül. Ha van egy tűrhetően szigetelt házam, amit kifűtök évi 100ezer forintból, akkor nem költök rá 2-3 milliót, hogy évente megspóroljak 40-50ezret. Soha nem térül meg.
Amint már egy másik kommentben is írtam, különbséget kell tenni felújítás és új építés között, ugyanis a felújításnál teljesen mások a lehetőségek. Minden épüet egyedi, és a fogyasztási értékét, amint arra a videóimban oly sokszor utaltam, az épület szigeteltsége melett nagyon befolyásolja az épület födrajzi pozíciója, formája, tájolása, a használata stb. Ezért emeltem ki, a videóban azt, hogy nincsenek mindekire érvényes receptek. Amire ez a videó rávilágít többek között az az, hogy ha már hőszigetelésre szánjuk el magunkat gondolju végig a szigetelés vastagságát, és ha van rá fiziikai és anyagi lehetóség, akkor válasszuk a vastagabb hősziigetelést, mert az hosszú távon kiifizetődőbb lesz.
Rosszul nézed. Egy tűrhetően szigetelt házat miért is szigetelnénk, hiszen az már le van szigetelve. Ez a számítás elsősorban azoknak kell, akiknek nincs leszigetelve a házuk. Egy szigetelt háznál, nem ezt kell elsősorban figyelembe venni, ott ez a számítás, csak egy kicsi része a tervezésnek.
@@tamasdenem7892 Hát persze, én nézem rosszul, nem ő mondja rosszul. Ja hogy nem is mondja hogy mit is akar tulajdonképpen magyarázni, hanem találd ki, hogy ő mikor és milyen esetben gondolta így vagy úgy. Meg nézd meg az összes videóját, azután értékeld és gondold át, majd bogozd ki hogy mikor milyen eset van. Bla, bla, bla...
Szerintem a legnagyobb hiányosság a videóból, hogy nem számol a hőhidakkal! Ugyanis pont az miatt nem éri meg a 15+ szigetelési vastagság fölé menni, utólagos szigetelésnél a legtöbb esetben. Míg egy régebbi szigeteletlen épületnél +10% veszteséget számoltak egy épület szerkezetnél, addig egy 10-15 cm utólagos hőszigetelésnél már a összes fűtési energia 70-80%-a megyen el a hőhidakon! Ami nagyon sok esetben nem javítható vagy olyan extra költséget jelent ami már nem éri meg! Az új épület az más
Köszönöm az észrevételt, amint azt már egy másik kommentben is megírtam valóban nem mindegy, hogy felújításról, vagy új épületről beszélünk. Én is azt vallom, hogy minden épület esetén meg kell találni az egyensúlyt az elvárások és a lehetőségek között. Nincsenek receptek minden épült külön elemzést igényel. Az elmondható általánosságban, hogy minél több járulékos költséggel kell számolni hőszigeteléskor, annál lassabban fog megtérülni a befektetés.
@ igen, sokan rosszul gondolják ezt a szigetelés dolgot. Nem a falak szigetelésével kell kezdeni egy ház energetikai javítását. Már a födémmel akár 30%ot lehet hozni. Csak utána jön az ablakok cseréje majd a falazat szigetelése egy szellőztető rendszerrel egyszerre!
Ezeknek a megtérülési számításoknak van egy szubjektivitása, ugyanis nagyban befolyásolja az, hogy hogyan arányik az energia ára a hőszigetelő anyag és munkadíly árához. Ez országonként, gazdasági hleyzetenként a választott anyagtól függően nagy fluktuációt mutathat. Továbbá fontos az is, hogy mivel és hogyan van megoldva a fűtési rendszer is. Az is fontos lehet új épületeknél, hogy ahogy nő a szigetelés vastagsága, úgy csökken a gépészet mérete, ami kompenzálja a költségek egy részét. Az én számításaim szerint a romániai árak mellett 30cm es szigeteléssel is összességében nézve, (gépészettel együtt) kihozható a 18 év megtérülési idő. Plusz ott van az az aspektus, hogy a 12-20 év energiaköltség amit inkább az ingatlanba fektettünk, minthogy a szolgáltatók zsebét tömjük vele, azt eledáskor ki tudjuk venni belőle, így a megtérülést ez is jócskán csökkenti.
Bocsánat nem csak a polipsztirol árával lesz drágább, a dübelezés is drágább mivel 15 cm felett már nem műanyag hanem fám kell mert az sokkal jobban tart!
Köszönöm az észrevételt, a dűbel plusz költsége az elven nem sokat változtat. Kipróbáltam, és megdupláztam a plusz polisztirol árát. Ez a változtatás a vegső pontozásban (utolsó oszlop a táblázatban) csak pár tizedet befolyásolt.
nagyon jo elemzes !
Köszönöm
Szuper tartalom
Köszönöm
Én 15 cm szigetelést raktam 38-as téglára 20 éve... 40 cm ment a födémbe..A szomszédaim tavaly elött értették meg miért..
Én 12 éve a nyílászárókat a téglafal elé szereltettem be (a hőszigetelés síkjába, ami akkor még nem volt kész). Gondolték sokan, a mérnöknek elment az esze :)
miért tavaly?
@@fanaticpass Lehet akkor szigeteltek a szomszédok, és szembesültek annak az eredményével.
A videóban említésre került a hővisszanyerős szellőztető rendszer is. Jó lenne egy részletes videót készíteni róla, amiből megtudhatnánk, hogy a használata úgy fizikailag (méretek, hol lehet/érdemes elhelyezni, stb), mint anyagilag (milyen befektetést jelent, ill. az üzemeltetése) mibe kerül?
Köszönöm az ötletet, igyekszem erre is válaszolni. Addig is ajánlom ezt a videómat ua-cam.com/video/aNxVAm63Qsw/v-deo.html ha még nem láttad. A hamarosan következő videóban a lakásomon végzett kísérletben fogom bemutatni mit jelent a szellőztető rendszer, mi a különbség a szellőztetéshez képest.
Elkészült a videó ua-cam.com/video/esevg_I9kJk/v-deo.html
És azt tegyük hozzá, h egy jól hőszigetelt épületet, ha eladásra kerül sor, több pénzért el lehet adni. Napelem dettó. Többet ér az ingatlan.
Egyszerűbb pénzt hagyni az asztalfiókban! Az a legjobb variáció :)
Köszönöm, hogy ezt az aspektust is behoztad a beszélgetésbe. Én is úgy gondolom, hogy ha 12-20 év energiaköltségét inkább az ingatlanba fektetem, minthogy a szolgáltatók zsebét tömjem, azt eledáskor ki tudom venni belőle. Azért nem tértem ki erre a videóban, mert úgy gondoltam nem azért épít valaki a családnak egy otthont, hogy eladja, de igaz amit írtál.
Az asztalfiókban a pénz értéke folyamatosan romlik, az inflácií miatt, inkább fektesd be. (Nem muszály hőszigetelésbe, de ez is egy opció.)
@@Balumacci dehogy....
Azért megnéznék egy levezetését , hogy hogyan terül meg akár 20 év alatt is.Nem azt mondom hogy rossz dolog , de annyira túl van árazva minden , hogy így soha nem fog megtérülni. Laktam szigetelt új lakásban , ott is kell fűteni.Ma egy komplett ház szigetelése nagyon súlyos milliók , nem a szekrényben kell tartani a pénzt ez igaz, de hogy valaki a szigetelési munkával akar milliomos lenni az nem oké .IIgy nem a szolgáltatók zsebet romok , hanem a kapzsi vállalkozoét. A támogatási rendszer azt érte el , hogy elszálltak árak.
A 30CM-ES FALNAK MENNYI A W/m2/K ? Mert van 0, 27 -től 0,70 -ig mindenféle.
Az, hogy egy épületelemnek mekkora a vesztesége, nagyon függ attól milyen anyagokból van. Nincs egy fix neghatározott érték ami a vastagsághoz köthető. Ami igaz az az, hogy a ma ismert anyagainkkal a veszteségmek van egy minimum értéke, ami alá nem tudunk jönni.
Hány évet bír egy szigetelés?
Szia, A szigetelés rendszerekel nincsenek érszázados tapasztalatok. Ennél a kérdésnél azt vizsgálták, kísérleti úton, hogy a szigetelő képesség esése mikor kezdődik. Pl Polisztirolnál ezt kb 50 évre teszik, de ez nem azt jelenti, hogy 50 év után vége, tovább nem szigetel az anyag, csak azt, hogy van valamennyi (mérhető) hatékonyság esése. Ez az időpont szigetelőanyagnként változik. Mivel nincsenek 100 éves rendszereink, amiket le tudnank tesztelni tapasztalatunk sincs, egy biztos, lehet velük hosszú távra tervezni.
@@demeterzsolt747 Köszönöm. Azt nyilatkozta valamelyik építész, hogy egy idő után a kőzetgyapot kivételével az összes többi tömörödik ezért romlik , és a vázkerámia téglák is csak kb 100évet bírnak. Szerinted?
@@demeterzsolt747 😊Ha nem bontják le a madarak...sajnos látni ilyen eseteket.
A videóban látható táblázat letölthető valahonnan?
Nem letölthető, de ha felveszed velem a kapcsolatot privátban beszélhetünk róla.
Kedves Zsolt! Nálunk felújításról beszélnénk. Ha szigetelnénk akkor a legalább 15 cm grafitosat tennék fel, ez mekkora megtakarítást eredményezne? Illetve kérdezem, hogy a ház faláról a klímákat, lámpákat, kapcsolókat, stb le kéne szerelni?
Sajnos a kérdés első felére, az épület ismeretének hiányában, nem tudok válaszolni. A homlokzati hőszigetelésnek a teljes épület fogyasztására gyakorolt hatása függ attól, hogy a homlokzat felülete, hogyan aránylik a töbi felülethez(mennyezet, padló,stb.), illetve a többi határoló felületnek mennyi a hőellenállási tényezője. Röviden az össz veszteség hányad része volt betudható a homlokzatoknak, ugyanis ezt fogod majd lecsökkenteni anniszorosával amennyivel növeled a hőellenállást a 15cm hőszigeteléssel. Igen az összes homlokzati elemet érdemes kiemelni, így megelőzve a hőhidakat, és esztétikailag is szebb szerintem. Igen ez egy plusz költség. Nézd meg a többi videóm, mert lehet ha nem a homlokzattal kell kezdd a felújítást.
@@demeterzsolt747 Köszönöm szépen a válaszát, nézem a videókat. Nagyon hasznos tartalmak!
A hővisszanyerős szellőztető hozama az ~ 25kwh/m2ev , szoval egy 200m2-s hasznos teruletnel : 25kwh/m2ev x 200m2 = 5000kwh/ev . Ha a mostani gaz árával szamolunk : 5000kwh/ev x 0.31 lej/kwh = 1550 lej/ev = ~ 310 eur / ev . Ha egy 7000 euro-s árral szamoljuk a teljes hővisszanyerős szellőztetőt , akkor 7000 euro / 310 euro = 22 ev a megtérülési idő . Mindenki dontse el saját maga ha ez megeri számára vagy sem . Ez a 25kwh/m2ev hozam ( nyereség ) a PHPP szerint van , es ahogy eggyesek tudják a PHPP-et 20C belső hőmérséklettel számolják .
Igen, a hővisszanyerős szellőztető rendszer, a megtakarított energiából, a leg lassabban megtérülő beruházás. Ez azért van így mert a szellőztető rendszernek 2 funkciója van, egyfelől a frisslevegő biztosítása, másfelől az energia visszanyerése. Nem csak azért szerelünk be szellőztető rendszert mert energiát akarunk megtakarítani, hanem azést is mert friss levegőt akaruk biztosítani a lakásban. A méréseim azt igazolták, hogy a modern nyílászárók miatt a legtöbb modern lakásban, ahol nincs gépi szellőztetés, rossz a levegő minősége. A korrekt az lenne ha valamilyen módon elosztanánk a beruházást a 2 komponens között. Az, hogy ki, hogy osztja el, azt mindenki döntse el maga, de szürreális elvárás szerintem a teljes költséget az egyik komponens nyakába varrni, hiszen nem csak az energiamegtakarítást kapjuk a rendszertől, hanem a friss levegőt is.
@@demeterzsolt747 Az a 25kwh/m2ev "hoveszteseg" ha nincs szellozteto , onnan jon hogy kinyitjuk az ablakot . Szoval ha nincs szellozteto , nem azt jelenti hogy nem szelloztetjuk a hazat . Persze , jobb a levego minosege szelloztetovel , ezt nem ketlem . De viszont , szamitas szerint , a szellozteto rendszer a "soha" meg nem terulo kategoriaba tartozik .
@@luk5827Én arról beszélek, hogy a legtöbb modern nyílászáróval rendelkező épület a valóságban alulszellőztetett, és nem tudodja ugyanazt a levegőminőséget biztosítani mint gépi szellőztető rendszerrel, így ennek az eszköznek van egy hozzáadott értéke. Pl télen éjszaka nem kelünk fel szellőztetni, da a szellőztető gép éjjel nappal működik. Ezt a plusz èrtéket kell szerintem beárazni.
@@luk5827 Ha nem számolsz bele mindent, akkor igen, kijöhet egy sohasem megtérülő beruházásnak a hővisszanyerős szellőztetés.
A szellőztető rendszereket hogyan lehet használni,ha a szomszéd lignittel, fáradt olajjal,döglött macskával fűt ?
Érdekes lett volna folytatni az extrém tartományokba. 25 cm, esetleg 30 cm homlokzati hőszigetelés esetén szerintem már elértünk volna egy platót. Főleg úgy, hogy ott már két rétegben kell hőszigetelni, speciálisabb (ezáltal drágább) dübelekre van szükség, stb.
Ahogy azt a videóban is mondtam a hatékonyság a hőszigetelés vastagságának növekedésével csökken, de a ha a táblázatot tovább folytatom a 25 cm jobban megéri mint a 20, és a 30 jobban megéri mint a 25 ha a hőelenállási képességre vetítem, még ha hozaszámolom a költségnövekedést is. A 20 év megtérülésbe belefér bármelyik megoldás.
Én 2019 Ben épitkeztem az elö írás az volt 30 tégla 20cm szigetelés a födémen 30 cm közet gyapot a padlón 9cm lépés álló grafitos hungarocell az ablakokk 3 rétegü üvegezés a ház 80 négyzetes úgy hogy 22 fok van a házban meleg vízzel együtt 1000 köbméter gáz fogy de valamikor kevesebb
1000 mc/ ev ?
@szzk igen/év.
@@szzk egész ház padló fütés 35-38 fokos vizzel megy a kazán.
@@gaborpataki7995 valami nem stimmel, nalam 90 m2 van, 89-ben epitett tombhaznak a 4-ik emelete, (Alulrol nem igazan futenek mert nem laknak ott, max ne fagyjon el a viz homerseklet van); 40 es habetgla falak, es haztetos blokk. Semmi hoszigeteles, se a falakon se a teton, egyedul a nyilas zaroim 3 reteguek. Es radiatoros kozponti futes, 21 fokra allitva, melegvizzel egyutt 1000 m3 alatt van az eves gazfogyasztas.
A tömbházlakás nehezen összemérhető a házakkal, mert itt a külső felület és lakófelület arány teljesen más. Ezért van az, hogy sokan meglepődnek, mikor házba költöznek, mert a költégek megsokszorozódhatnak.
Nem esik szó a költség növelő tényezőkről, úgy mint vastagabb lábazati szigetelő lapok(ami rettentő drága), szélesebb ablakpárkányok, illetve 20cm-es szigetelésnél már a tetőnél is akadnak gondok.
Mert nem ez volt a kérdés...Egyértelmű,hogy annyit tesz fel az ember,ami elfér. És nem 1-2 évre kell számolni,hosszútávon fog megtérülni. Egy bizonyos rétegvastagság után át kell építeni szinte mindent...Az már nem biztos hogy megéri.
@@Balumacci Erről beszélek, nem biztos hogy megéri! Ezért emlegetik a 10-15cm-t, mint optimumot, mert afelett 4-5-6 évtizedre tolódik ki a megtérülés, tehát baromság.
Köszönöm az észrevételt. Először is a videómban elmondtam, hogy nincsenek örökérvényű megoldások. Minden épület egyedi, ezért egyedi megoldásra van szüksége. A hőszigetelés egy eszöz és nem CÉL tehát a cél szempontjából kell meghatározni az eszközt. Másodsorban különbséget kell tenni felújítás, és új építés között. A meglevő épületeknél mindig korlátozottabbak a lehetőségek. Harmadsorban a hőhídmentesítés nem volt beleszámolva a költségekbe, ez mindig külön tétel, és nagyon függ az épület formájától. Ez a tétel inkább a forma bonyolultságával van összefüggésben, a forma komplexitásával nő. Van videóm ahol elmagyarázom a forma hatázát a veszteségre, és van olyan is amelyben a költségekkel foglalkozom, ajánlom azokat is.
Ez így semmit nem mond, az éves fogyasztási adatok és fűtési költségek nélkül. Ha van egy tűrhetően szigetelt házam, amit kifűtök évi 100ezer forintból, akkor nem költök rá 2-3 milliót, hogy évente megspóroljak 40-50ezret. Soha nem térül meg.
Amint már egy másik kommentben is írtam, különbséget kell tenni felújítás és új építés között, ugyanis a felújításnál teljesen mások a lehetőségek. Minden épüet egyedi, és a fogyasztási értékét, amint arra a videóimban oly sokszor utaltam, az épület szigeteltsége melett nagyon befolyásolja az épület födrajzi pozíciója, formája, tájolása, a használata stb. Ezért emeltem ki, a videóban azt, hogy nincsenek mindekire érvényes receptek. Amire ez a videó rávilágít többek között az az, hogy ha már hőszigetelésre szánjuk el magunkat gondolju végig a szigetelés vastagságát, és ha van rá fiziikai és anyagi lehetóség, akkor válasszuk a vastagabb hősziigetelést, mert az hosszú távon kiifizetődőbb lesz.
Rosszul nézed. Egy tűrhetően szigetelt házat miért is szigetelnénk, hiszen az már le van szigetelve.
Ez a számítás elsősorban azoknak kell, akiknek nincs leszigetelve a házuk.
Egy szigetelt háznál, nem ezt kell elsősorban figyelembe venni, ott ez a számítás, csak egy kicsi része a tervezésnek.
@@tamasdenem7892 Hát persze, én nézem rosszul, nem ő mondja rosszul. Ja hogy nem is mondja hogy mit is akar tulajdonképpen magyarázni, hanem találd ki, hogy ő mikor és milyen esetben gondolta így vagy úgy. Meg nézd meg az összes videóját, azután értékeld és gondold át, majd bogozd ki hogy mikor milyen eset van. Bla, bla, bla...
Szerintem a legnagyobb hiányosság a videóból, hogy nem számol a hőhidakkal! Ugyanis pont az miatt nem éri meg a 15+ szigetelési vastagság fölé menni, utólagos szigetelésnél a legtöbb esetben. Míg egy régebbi szigeteletlen épületnél +10% veszteséget számoltak egy épület szerkezetnél, addig egy 10-15 cm utólagos hőszigetelésnél már a összes fűtési energia 70-80%-a megyen el a hőhidakon! Ami nagyon sok esetben nem javítható vagy olyan extra költséget jelent ami már nem éri meg! Az új épület az más
Köszönöm az észrevételt, amint azt már egy másik kommentben is megírtam valóban nem mindegy, hogy felújításról, vagy új épületről beszélünk. Én is azt vallom, hogy minden épület esetén meg kell találni az egyensúlyt az elvárások és a lehetőségek között. Nincsenek receptek minden épült külön elemzést igényel. Az elmondható általánosságban, hogy minél több járulékos költséggel kell számolni hőszigeteléskor, annál lassabban fog megtérülni a befektetés.
Az mond ilyet,aki irígy,hogy neki nem jött össze a megfelelő rétegvastagság.
20cm polisztirol felhelyezésével a falon 75% -kal csökken a szükséges energia !
Igen ez nagyjából így van, ha szigeteletlen téglafalról beszélünk.
@ igen, sokan rosszul gondolják ezt a szigetelés dolgot. Nem a falak szigetelésével kell kezdeni egy ház energetikai javítását. Már a födémmel akár 30%ot lehet hozni. Csak utána jön az ablakok cseréje majd a falazat szigetelése egy szellőztető rendszerrel egyszerre!
ua-cam.com/video/UWR17GMlDO0/v-deo.html
Ezeknek a megtérülési számításoknak van egy szubjektivitása, ugyanis nagyban befolyásolja az, hogy hogyan arányik az energia ára a hőszigetelő anyag és munkadíly árához. Ez országonként, gazdasági hleyzetenként a választott anyagtól függően nagy fluktuációt mutathat. Továbbá fontos az is, hogy mivel és hogyan van megoldva a fűtési rendszer is. Az is fontos lehet új épületeknél, hogy ahogy nő a szigetelés vastagsága, úgy csökken a gépészet mérete, ami kompenzálja a költségek egy részét. Az én számításaim szerint a romániai árak mellett 30cm es szigeteléssel is összességében nézve, (gépészettel együtt) kihozható a 18 év megtérülési idő. Plusz ott van az az aspektus, hogy a 12-20 év energiaköltség amit inkább az ingatlanba fektettünk, minthogy a szolgáltatók zsebét tömjük vele, azt eledáskor ki tudjuk venni belőle, így a megtérülést ez is jócskán csökkenti.
@@demeterzsolt747 Nálatok mennyibe kerül egy m3 gáz a lakosságnak?
Bocsánat nem csak a polipsztirol árával lesz drágább, a dübelezés is drágább mivel 15 cm felett már nem műanyag hanem fám kell mert az sokkal jobban tart!
Köszönöm az észrevételt, a dűbel plusz költsége az elven nem sokat változtat. Kipróbáltam, és megdupláztam a plusz polisztirol árát. Ez a változtatás a vegső pontozásban (utolsó oszlop a táblázatban) csak pár tizedet befolyásolt.