Це відео не доступне.
Перепрошуємо.

JAK JEŹDZIĆ PO ROZJAZDACH ?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 сер 2022
  • Wiemy jak wygląda rozjazd, z czego jest zbudowany - to teraz czas określić jakie jazdy po nim możemy wykonać. Omówię to na przykładzie rozjazdu zwyczajnego, a także rozjazdu krzyżowego czyli dwa najbardziej powszechnie stosowane rozjazdy w Polsce. Pokaże również jak oznaczamy takie rozjazdy na planach schematycznych. Zapraszam :)
    ‪@MichalPiatkowski‬

КОМЕНТАРІ • 35

  • @jotka13
    @jotka13 Рік тому +4

    Nie wiem na czym polega specyfika Pana filmów, ale są one szalenie wciągające. Nigdy nie pracowałem ani nie będę pracować na kolei, a jednak tematyka filmów mnie naprawdę fascynuje. Dzięki Pana filmom mam wrażenie, że dużo lepiej rozumiem kolej i zjawiska jej towarzyszące. Wciągnął mnie Pan w tę tematykę. Dużo podróżuję kolejami po Polsce, a dzięki Pana filmom podróże te stały się po prostu ciekawsze i trochę bardziej zrozumiałe. Dziękuję za to. Pozdrawiam serdecznie.

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Рік тому +1

      Bardzo dziękuję za tak miłe słowa ☺️ kolej jak widać jest obszerną branżą i cieszę się, że lepiej się ją rozumie. Łatwa to ona nie jest ...

  • @daniellojtek
    @daniellojtek 2 роки тому +1

    Super materiał...😃

  • @patrikosss4440
    @patrikosss4440 Рік тому +1

    Bardzo dobry materiał.Pozdrawiam.

  • @qwertyman123pl
    @qwertyman123pl 2 роки тому +5

    Dlaczego ten materiał został mi polecony po obejrzeniu 50 filmów o rowerach. :O

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  2 роки тому +1

      Najwyraźniej kolej i rowery mają coś ze sobą wspólnego 🙄

    • @qwertyman123pl
      @qwertyman123pl 2 роки тому +1

      @@MichalPiatkowski Kupię drezynę napędzaną siłą mięśni nóg. Najlepiej z przerzutkami shimano 105. Tylko poważne oferty :D

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  2 роки тому

      @@qwertyman123pl a faktycznie, są drezyny typu moja - twoja. Nawet można sobie pojeździć. Głównie na południu Polski. Wpisać sobie koleje drezynowe i coś na pewno wyskoczy

    • @nemeczek67
      @nemeczek67 2 роки тому

      @@MichalPiatkowski W Bieszczadach są drezyny rowerowe. Kiedyś mijałem ich stację w Uhercach Mineralnych.

    • @puromobile
      @puromobile 2 роки тому

      Bo życie jest pełne rozjazdów.

  • @mariuszherchold1850
    @mariuszherchold1850 Рік тому +1

    Z tym określaniem położenia zwrotnicy jako "lewe" lub "prawe" to w zasadzie jest ciekawa kwestia. Tego sposobu używa co najmniej jeden z producentów usrk, wprowadzając zakłopotanie wśród części kolejarzy. Oczywiście, spełniając wymagania dotyczące położenia zasadniczego ujęte chociażby w Ir-1, producent ten zapisuje w kartach przebiegów położenie zwrotnic i wykolejnic na oba sposoby, czyli np. "+ / L" albo "+ / P", co chyba tylko jeszcze bardziej podnosi poziom zakłopotania. Ale, gdyby nie było wymagań dotyczących położenia zasadniczego, wówczas określenia "lewe" i "prawe" byłby bardzo wygodne.

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Рік тому

      Owszem on może określać lewe czy prawe, ale zasady plusów i minusów to już kwestia zarządcy infrastruktury. Dlatego i tak zarządcy dostosują dane urządzenie do własnych potrzeb, ważne aby spełniało wymagania które do lekkich nie należą

  • @gadziorexpl3799
    @gadziorexpl3799 2 роки тому +1

    👍

  • @zegarp
    @zegarp 2 роки тому +2

    13:15 ja to zawsze "widziałem" tak ze trójkąt to jest iglica przylegająca do opornicy a koło mi przez opornice nie przejedzie. Więc jak trójkąt mam ustawiony tak, że mi lewego koła "nie puszcza do góry" to jadę na wprost, a jak jest ustawiony tak, że mi prawe koło wypycha "do góry" to skręcam.

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  2 роки тому

      Każdy ma swój sposób, nawet ten Twój jest dobry :)

  • @FrozenBok
    @FrozenBok 2 роки тому +3

    filmik o starej sygnalizacji 1959-69 pliz!

  • @andrzejlisek
    @andrzejlisek 2 роки тому +2

    Czy istnieją zwrotnice (zwykłe, nie krzyżowe), na ktorych kierunki są równoważne (nie wyróżnia się kierunku zasadniczego)?
    Posłuże się skrótem myślowym "pociąg chce jechać prosto", co ma znaczenie, że pociąg ma tak zaplanowaną trasę, że maszynista musi jechać prosto przez tą zwrotnicę na ostrze.
    Ja rozumiem to tak (załóżmy, że zwrotnica ma kierunki prosto i w prawo):
    1. Zwrotnica z kierunkiem zasadniczym "prosto": Jeżeli zdecydowana wiekszość pociągów jedzie prosto, to kierunek "prosto" jest zasadniczy i w tym stanie powinna być cały czas. Jeżeli na ostrze przyjeżdza pociąg, który chce jechać w prawo, to przekłada się zwrotnicę, przepuszcza pociąg, a potem przekłada się zwrotnicę z powrotem. W większości przypadków nie trzeba nic robić ze zwrotnicą, bo większość pociągów chce jechac prosto.
    2. Zwrotnica z równoważnymi kierunkami: Jeżeli mniej więcej połowa pociągów chce jechać na wprost i druga połowa w prawo, to jak podjeżdzą pociąg, to zwortnicę przekłada się tylko wtedy, gdy dany pociąg chce jechać w innym kierunku niż poprzedni pociąg. Przekładanie zwortnicy po przejeździe pociągu nie ma sensu. Jak podjeżdza pociąg, to w tej sytuacji zawsze jest 50% szansy, że zwrotnica jest ustawiona akurat w potrzebnym kierunku.
    Czy to tak rzeczywiście jest z tymi kierunkami zwrotnic?

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  2 роки тому

      Wiem o co chodzi. Niestety zwrotnica musi mieć kierunek zasadniczy i musi być w takim położeniu jeżeli nie odbywa się żadna jazda. Kierunek zasadniczy nie jest określany przez ilość pociągów jadących w danym kierunku. Wynika on z warunków lokalnych. Zazwyczaj przeważnie zwrotnica kieruje "na prosto" jednak nie zawsze tak jest. Zwrotnica może być w innym położeniu niż zasadniczy jak się nic nie dzieje jednak musi to być uwzględnione w regulaminie technicznym

  • @kebebkoy520
    @kebebkoy520 2 роки тому +1

    Kiedy będzie film o bezzłączowych obwodach torowych ?

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  2 роки тому

      Pierw musiałbym znaleźć teren który jest wyposażony w BOT. Niestety na moim terenie tego nie ma 😟

    • @kebebkoy520
      @kebebkoy520 2 роки тому

      @@MichalPiatkowski Kurczę szkoda, a może gdzieś na twoim terenie jest skrzynia zazulaka też był by ciekawy film. ale raczej już mało spotykane rozwiązanie o ile jeszcze istnieje.

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  2 роки тому

      @@kebebkoy520 jest jedna nastawnia tylko niestety jedna 🙁

  • @listonoszpat233
    @listonoszpat233 2 роки тому

    Ten materiał to wielka dyskryminacja czemu nie ma nic w nim dla Maszynistów skoro tytuł ;Jak jeździć po rozjazdach ? bo prędkość to nie wszystko bo np jak na rozjazdy oddziaływują dynamiczny rozruch i hamowanie ?

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  2 роки тому +1

      Głównie kanał prowadzę dla kolejarzy pionu ruchu czyli dyżurnych ruchu, nastawniczych, zwrotniczych i dróżników przejazdowych. Niestety kolej jest zbyt obszerna abym poruszał dla wszystkich branż tematy. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie 🥰

    • @listonoszpat233
      @listonoszpat233 2 роки тому +1

      @@MichalPiatkowski Znaczy się nie wiesz a mnie zbywasz piernicząc o jakiś tam branżach :-)

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  2 роки тому +1

      @@listonoszpat233 nie ma nikogo na kolei, który zna całą kolej. Jak mi takiego znajdziesz to oddaje Ci mieszkanie, samochód i co miesiąc swoją pensje :) kolej to ruch, automatyka, infrastruktura, energetyka, tabor, prawo i wiele innych działów. Nikt nie jest w stanie o wszystkim opowiadać w szczegółach

    • @Richard_Green_143
      @Richard_Green_143 2 роки тому

      @@listonoszpat233 jaka dyskryminacja? Był przecież film o instrukcji Ir-1, którą maszynista powinien znać i stosować się do jej treści..

    • @listonoszpat233
      @listonoszpat233 2 роки тому

      @@MichalPiatkowski A coś Ty taki hojny jak se uczciwie zarobiłeś to se trzymoj :-) A napisałem tak prowokacyjnie żeby 'infrastrukturze' za bardzo woda sodowa nie uderzała że Pan i władca i pempek świata:-) bo sprawna i bezpieczna Kolej to tylko i wyłącznie współpraca a nie kto jest ważniejszy i który którego wykoleguje co ostatnio często się widzi.