Prof. Miodek: Dowołać czy dodatkowo powołać?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 4 лют 2025
  • Sformułowanie "dowołać" zgrzyta - zawyrokował prof. Jan Miodek. Zamiast tego lepiej powiedzieć "dodatkowo powołał". Kolejny odcinek "Słowniczka Kibica" dedykujemy wszystkim, którzy pisać dziś będą o dodatkowych powołaniach Waldemara Fornalika dla Arkadiusza Milika i Jakuba Koseckiego.

КОМЕНТАРІ • 7

  • @agatajanowska7203
    @agatajanowska7203 9 місяців тому

    Top

  • @stanisawk1385
    @stanisawk1385 Рік тому +1

    Panie Profesorze
    Czy może Pan omówić kwestię: 1) niewłaściwego określania sposobu i miejsca. Mówi się błędnie: - a jak tam już będziesz, to zadzwoń. No nie JAK, tylko GDY tam będziesz!. Przecież nie pytamy się JAK tam dojedziesz, tzn czy rowerem czy pociągiem, bo to nas w tym zdaniu wcale nie obchodzi. A mimo to używamy słów, które o tym sposobie dotarcia mówią. Kucharz mówi na YT: - jak ziemniaki będą już obrane, można je ugotować. No jasny gwint. Wszyscy wiemy, JAK się obiera ziemniaki i nikt nie oczekuje, że to obieranie będzie dokładnie opisane! Technologii jest wiele. CHodzi o to: GDY ziemniaki będą już obrane, to coś tam coś tam ..... To wrosło w ludzi jak zaraza i mało kto rozróżnia określniki miejsca, czasu od sposobu wykonania czegoś, o czym rozmawiamy.
    2) Od wielu lat "szaloną" karierę robi słowo PROJEKT. W POLSCE od ZAWSZE Projekt TO BYŁ I JEST coś, co opisuje plan (czyli kolejne kroki, czynności, ludzie, materiał, sprzęt) wykonania czegoś lub sposobu dokonania jakiejś czynności. Ale TYLKO plan. Realizacja to coś innego. Tymczasem u nas mówi się nagminnie: - Projekt zakończył się sukcesem. Więc pytam - a kiedy będzie zrealizowany ??????????????????
    To po prostu GŁUPIA moda, rodem wzięta z USA, skąd nie wszystko dobre dostajemy. U nich, tam w USA, projekt to NIE JEST plan wykonania czy zrobienia czegoś, to po prostu ROBOTA do zrobienia! Rozmawiałem na YT z jednym szewcem, który pokazuje jakieś tam zniszczone buty do naprawy, po czym je naprawia mówiąc że realizuje Projekt! Ale żadnego projektu odnowy butów czyli opisu sposobów naprawy NIE POSIADA. On ma PROJEKT! Ciekawe, czy oni tam w usa NIE MAJĄ projektu domu do zbudowania????????? Czyli, czy zaczynają budowę bez projektu (planu) , zwożą cegły i stal i zaczynają budować byle jak i byle co? No nie!

  • @bacha25
    @bacha25 12 років тому

    Jeszcze kilka lat temu tych wyrazów się nie odmieniało tak samo ja kakao czy video. Dziś studio i radio się odmienia i możemy mówić " w studiu, w radiu", ale forma " w studio, w radio" również jest poprawna. To nie moda ale przyzwyczajenie do starych, wciąż poprawnych form. :-)

  • @stanisawk1385
    @stanisawk1385 Рік тому +1

    mało tego. Dziś się "doprasza" kolejną osobę do jakiegoś zespołu. No POTWOREK językowy. My od lat albo setek lat mamy wydumany, bo nie prawdziwy, kompleks niższości na tle własnego języka narodowego. Więc wydaje się nam, że za słaby. Że dopiero gdy użyję obcych słów, to wtedy będzie dosadniej, lepiej i w ogóle "cool". Taka śmieszna, stara ale jara nasza wada. Śmieszna, naprawdę śmieszna.

  • @ArturrKania
    @ArturrKania 7 років тому

    Stwierdzenie "zaboksować" może wynikać z pewnej wrażliwości, z traktowania tej dyscypliny sportu nie jako zimnej walki. Sport to raczej stosowanie różnych ludzkich talentów, zręczności, sprytu, inteligencji i innych w połączeniu z siłą fizyczną.

  • @agatajanowska7203
    @agatajanowska7203 9 місяців тому

    BAKSZYSZ

  • @matiwojtas
    @matiwojtas 12 років тому

    Mam pytanie dotyczące odmieniania słów: studio i radio.Często (zwłaszcza w telewizji) słyszę - powracamy do studio, porozmawiamy o tym w studio. Skąd ta moda na nieodmienność tego wyrazu? To samo tyczy się radia. Czy mógłby Pan profesor wyjaśnić (w kolejnym filmiku) jak poprawnie odmieniać te słowa ? :-)