71. Emigracja, czy to się dalej opłaca? | Podcast - Budowa domu na odległość.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 2 лют 2025

КОМЕНТАРІ • 20

  • @themusicofpoland
    @themusicofpoland 4 години тому +1

    Identyczne spostrzeżenia miałem jak kilkanaście lat temu pojechałem do pracy do USA. Myślałem, że jadę do nowoczesnego państwa znanego z TV, a moim oczom ukazał się zapach starej wykładziny, technologia domów z epoki ubiegłej i różne rozwiązania które w Polsce byłyby wyśmiane za swóje zacofanie. Wtedy płatność zbliżeniowa nie istniała, a w Polce już tak, a kelner w USA zabierał Twoją kartę i szedł na zaplecze wypisywać długopisem paragon. Dla niektórych którzy się zasiedzieli za granicą na zachodzie wydaje się, że nadal w naszym kraju jest jak w latach 2000 i nie biorą pod uwagę że ostatnie 5-7 lat zmieniło kraj nie do poznania.
    Natomiast po 2 pobytach 2 tygodniowych we Włoszech stwierdziłem, że mógłbym zjeść śniadanie bez talerza, bezpośrednio z chodnika w polskim mieście. Czystość bije po oczach, jak się ma do czego porównać.

    • @TataDoKwadratu
      @TataDoKwadratu  Годину тому +1

      Tak się domyślałem, że GB to miniaturka USiA jak to mówił Borat.

  • @jacekbachanek3782
    @jacekbachanek3782 Годину тому

    Witam z norwegii! Lubie ten kraj ,jest spokojnym i bogatym w nature. Fakt że czasami może dokuczać zbyt dużo deszczu lub zbyt długa zima. Tak czy inaczej do Polski wrócę z żonką któregoś pięknego dnia. Też pobudowałem dom w którym mamy pragnienie zamieszkać😊 .Fakt jest taki że i ten kraj(norwegiia) się pogrąży w poważne problemy społeczne. Zauważam że gdzie się kraj dobrze rozwijał,zaczyna mieć własne problemy związane między innymi przez tak zwany luksus. Pokolenia następne nie znają wartości pieniądza i stają się konsumpcyjne, a to źle się kończy. Szkoda! Ale to kraj bezpieczny i łatwy do dostosowania się, pomocny system podatkowy który jest czytelny i bez żadnych naciągnięć. Ale czy bym ponownie wyjechał za lepszym życiem? Teraz wiem że nie! Czas szybko mija i się tylko starzejemy, do grobu tego nie zabierzemy. Więc pytanie?Czy warto? 🤔 na początku większości jesteśmy kozakami jak gdzieś się osiedlamy, tylko że dzieci dorastają i później po świecie się rozpraszają. I nie dziwię im się, bo łatwiej jest im już być tak zwanym obywatelem świata. Czy to dobrze ? raczej nie ! I tu każdemu raczej bym dał czas do przemyślenia, gdzie być? Pozdrawiam was!

  • @MiroGro86
    @MiroGro86 3 години тому

    Witam, jesli chodzi o obiekty uzytecznosci publicznej to zgadzam sie w 100%. Ja osobiscie bylem w szoku juz 10 lat temu jak pierwszy raz udalem sie do szpitala. Dla mnie to jest czysto w szpitalu ale wszystko jest stare i wymaga natychmiastowego remontu. Jesli chodzi o przedszkola to moze byc to wina systemu gdzie wiekszosc takich obiektow funkcjonuje w wynajmowanych przestrzeniach a przepisy mowia tylko o tym zeby bylo bezpiecznie, niekoniecznie ladnie. Ja mieszkam w Szkocji wiec tutaj ostatnio buduje sie nowe szkoly i likwiduje 100 letnie baseny na rzecz nowoczesnych ale postep jest powolny. Ciekawostka u mnie na zamknietym basenie powstala nielegalna plantacja konopi. Council przez kilka lat nie zauwazyl ze im brakuje wody i pradu :D
    Na starym basenie (juz zamknietym) byl syf i spadajaca do wody farba z konstrukcji. Zamkneli po tym jak spadla olbrzymia industrialna lampa. Jak by ktos tam stal to smierc na miejscu. Nie zgadniesz dlaczego odpadla :D Przerdzewial zaczep :D Ile lat nie robiono przegladu ze to spadlo?? Dokladnie... Ludzie, lokalsi na basenie to 'swiniaki'. Wszedzie napisy ze trzeba sie przed basenem umyc, wejsc do brodzika z antygrzybicznym plynem... Nikt tego nie robi. Polacy mowia tu ze Szkoci sie myja na basenie :D
    Kina to samo. Jak poszedlem na Avatara do Odeonu to nie moglem uwierzyc ze sciany sa jasne i ekran je rozswietlal a poza tym jakos obrazu to bylo takie dobre 48 pikseli :D
    Jesli chodzi o ten smrod na mieszkaniach to jest to wszech obecne. Wilgoc, stare kamienne budynki, wysokie koszty ogrzewania i ludzie ktorzy mysla ze 14 stopni w domu jest ok, wystarczy nalozyc kilka swetrow... Z rozrywka slabo poza barami gdzie sa koncerty i mozna poznac super ciekawych ludzi. Podstawowa opieka zdrowotna kwiczy i wyje..tragiczne w skutkach podejscie lekarzy pierwszego kontaktu do pacjentow. Po covid 19 wszystko na telefon i szukanie objawow w google.
    Zarobki do zycia coraz slabiej z roku na rok. Brak slonca i pogoda jesien wiosna caly rok.
    Plusy, kredyt duzo tanszy jak w PL. Nadal mozna zarobic dobre pieniadze wykonujac proste zawody. Gdy dwojka pracuje to calkiem przyzwoicie mozna zyc. Piekny kraj. Otwarci ludzie. Nikogo nie interesuje co robisz, jak zyjesz i w co sie ubierasz. Policja pomaga a nie atakuje zeby zarobic hajs. Jak naprawde jestes chory i masz juz diagnoze to najlepsza i szybka pomoc.
    to tak na szybko bo jestem w pracy :D
    i mozna pisac w pracy na zakladowym komputerze komentarze na youtube :D
    Pozdro

    • @TataDoKwadratu
      @TataDoKwadratu  2 години тому

      🤫😇 Dzięki za komentarz. Zgadzam się z tym. To wszyscy co wymieniłeś ma wpływ na jakość życia, która moim zdaniem jest tutaj słaba.
      Pozdrawiam!

  • @Folianplandeki
    @Folianplandeki 4 години тому

    Welcome in Great India ,my friend 😂
    Po 19 latach podpisują się pod tym rękami i nogami .
    W DE poza nowymi budynkami jest podobnie ,może mniej grzyba .
    Tak teraz do UK wielu inżynierów przybywa i wybitnych doktorów 😂
    Oni nie przejmują się pozwoleniem o pracę ;)

    • @TataDoKwadratu
      @TataDoKwadratu  4 години тому +1

      😊 I tak wolę „Yes, my friend” od „ej kolega”. 😆

    • @Folianplandeki
      @Folianplandeki 4 години тому

      @ hahaha to dobre ,faktycznie masz rację .my friend musi być wypowiedziane z akcentem by najlepiej wybrzmialo.Dobrze że mamy tutaj swoje domy i mieszkamy w dużo lepszym standardzie .Co nie zmienia faktu że już mam dosyć tej pieczarkarni.Jak ty będziesz nagrywał z sofy w salonie to ja pewnie dopiero jodełkę będę układał 😂

  • @BeataKrzyszkowska
    @BeataKrzyszkowska 3 години тому

    A ja powiem ze po 15 latach w Anglii (Devon) mam totalnie inne wrazenie/doswiadczenie, I teraz widze jaka ja jestem “lucky “ Tu gdzie mieszkam (Branscombe nas morzem) jest czysto, pieknie , szkoly zadbane, nie ma brudnych biegajacych dzieci etc… czuje jakbym czytala cos o zupelnie innym kraju/kontynencie.
    Taka refleksja- powinnysmy zawsze dodac do naszych opowiesci- , ze tak jest z mojego punktu widzenia i w miejscu gdzie mieszkam, bo przeciez caly kraj gdziekolwiek wyladujesz nie wyglada tak samo. Wiec co mysla ludzie, ktorzy nigdy nie byli w Anglii ??? Moje doswiadczenie tutaj jest kompletnie inne … moze poprostu wyladowales w jakiejs “biednej dzielnicy “ ja nigdy nie spotkakam sie z rzeczami (negatywnymi) ktore opisales, a przeciez zyje w tej same j Anglii… Pozdrawiam

    • @rosoma11
      @rosoma11 Годину тому

      To zachęcam do opuszczenia twojej bogatej dzielnicy i rozejrzenia się po okolicach. Może zobaczysz jak wygląda przeciętne osiedle w UK. Ja chyba nie jestem"Lucky"😂😂 bo mieszkam na południu Londynu już 20lat. I mam dokładnie te same spostrzeżenia co autor. Brud smród i councilowskie domy pokryte grzybem

  • @happykitchenfitter
    @happykitchenfitter 4 години тому +1

    Ja mega lubie Anglie😊zerknij do mnie.Czy wroce na stale niewien😊Kazdy kraj ma plusy i minusy😊

    • @TataDoKwadratu
      @TataDoKwadratu  4 години тому

      Jasne, że tak. 11 lat tu jestem i w dodatku 5 jako obywatel więc kocham ten kraj miłością bezgraniczną 🥲😂

    • @BeataKrzyszkowska
      @BeataKrzyszkowska 3 години тому

      Tak ja ja 😊

    • @happykitchenfitter
      @happykitchenfitter 3 години тому

      @@TataDoKwadratu Haha :-)a gdzie jest idealnie:-)mi Anglia duzo dala,pozatym jestem osoba ktora szuka zalet zawsze.Najlepszego zycze:-)

  • @jarorambo
    @jarorambo 4 години тому

    Pozdrowienia z Danii . Dunczycy to najlepszy i najmądrzejszy naród na świecie ;)

    • @TataDoKwadratu
      @TataDoKwadratu  4 години тому +1

      Wow! Dziękuję i również pozdrawiam. Napisz coś więcej o tych Duńczykach. 🙂

    • @jarorambo
      @jarorambo 3 години тому

      Oj chyba cenzura by tu mnie nie puściła 😂 . Mam podobna sytuacja do Ciebie tz. zamierzam budować dom na odległość. Narazie walczę z architektem już długi czas . Pocieszam się myśląc zle dobrego początki 😊

    • @TataDoKwadratu
      @TataDoKwadratu  2 години тому

      Trzymam kciuki. Projekt i lokalizacja to podstawa. 🤞