Taki mały update 😉 Od 1 stycznia zniknął w przepisach ten bzdurny zapis o DMC 1.33, zniknął również zapis o ograniczeniach dotyczących hamulców najazdowych. Czyli aktualnie wszystkie potrzebne informacje znajdujemy w dowodach rejestracyjnych i nie musimy juz wykonywać tych obliczen :) Pozdrawiam 🖐
Jak to u nas w Polsce bywa przepisy są niejasne :) Trochę trwało zanim rozgryzłem ile faktycznie mogę pociągnąć, ale to było pół roku temu. Dobry poradnik :)
Mój tata ma Dacie Duster 2017. W dow.rej. ma wpisane DMC przyczepy właśnie 1300. Ja mam w Kadjarze (ktory to wydaje sie byc mniejszy od Dustera) 1450kg a żona w swoim 308 ( gdzie znowu Peugeot wydaje sie być mniejszym samochodem niz Kadjar ) ma 1500kg. Rubryki z DMC samochodu z godne z przelicznikiem 1.33😊😉. Różnie to producenci poprojektowali. Napewno silnik ma też na to wpływ. Pozdrawiamy
Trzeba też sprawdzać pole F.3 (masa zestawu). Może się okazać, że samochód po przeliczeniu 1,33 jest świetnym holownikiem, ale zestaw jako całość przekracza normę:( Oprócz masy przyczepy pojawiają się jeszcze wątpliwości w zakresie prawa jazdy... Niby zestaw poniżej DMC 3,5 tony można prowadzić z kategorią B. Spotkałem się jednak z opiniami instruktorów jazdy i policjanta, którzy widzą sprawę tak: "Przyczepa lekka = kat. B" " Inna przyczepa = B96 lub B+E". Na wszelki wypadek zrobiłem wiosną zeszłego roku kat. B96.
@@przystanek.camping ja mam wszystkie kategorie więc prawko nie jest żadnym ograniczeniem😉. W sezonie piętrową Setrą (autokarem) ciągnę przyczepę towarową😁
Zawsze możesz holować tyle ile jest wpisane w O1 --- warunek jest taki aby przyczepa miała hamulec uruchamiany z miejsca kierowcy. np. elektryczny przez odpowiedni moduł (pneumatyczny to też spełnia). Dlatego w polu O1 jest wpisana taka wartość. Ale nie zawsze można holować to co jest podane w O1 z hamulcem jedynie najazdowym. (czasem się waga zgadza).
Hehe Widze ze temat wiecznie zywy... Nie rozumie dlaczego stosujecie przelicznik 1.33. W obecnym czasie czyli od ok 15 lat kazdy pojazd musi miec homologacje na rynek np europejski. Zawarte tam dane okreslaja wyraznie ile dany pojazd moze ciagnac oraz ile moze wazyc caly zestaw. Te dane wpisywane sa przy pierwszej rejestracji w WK na podstawie homologacji. I to co wpisane jest w dowodzie jest świete i nie ma opcji podważenia tego bez analizy dokumentow homologacyjnych. Zatem jesli wpisane jest 1300kg DMC przyczepy tyle sie ciagnie ale trzeba zwrocic uwage by caly zestaw nie przekroczyl okreslonej wagi. Przelicznik 1.33 zostal wymyslony dla pojazdow ktore nie posiadaja okreslonego DMC holowanej przyczepy np fiat 126p (kiedys ciagał niewiadówke a teraz ma zakaz). Podobna sytuacja byla z fiatem 125p i polonezem. Montowano wtedy hak ktory mial na tabliczce 1500kg i taka przyczepe sie ciagnelo. Nie mozna wiec zastosowac tego przelicznika 1.33 gdy dziala tu informacja homologacyja. Malo tego ostatnio padlo zaytanie na jednym forum: Czy majac skode superb z 2019r gdzie w dowodzie jest 1500kg moge ciagnac taka przyczepe. Ustawa mowi wyraznie ze dane zawarte w homologacji auta zezwalaja na takie wartosci. Dodam jeszcze ze grup osob majacych kontrole nie miala robionych zadnych przeliczen a jedynie sprawdzenie czy dane w dowodzie auta zgadzaja sie z masa przyczepy.
Pytanie jak się sprawa ma w razie (odpukać) wypadku? Ubezpieczyciele lubią każdy powód żeby wstrzymać wypłatę odszkodowania... Czy wtedy nie wyciągną przepisu o przeliczeniu 1,33?
Przecież ustawa mówi wyraźnie że jeżeli producent nie podał w homologacji auta masy jaka może ciągnąć wtedy zastosowanie ma przelicznik 1.33 w celu obliczenia tej masy. A mowa tu o dmc przyczepy. W przeciwnym razie stosuje się dane zawarte w DR. W przypadku kolizji pełną odpowiedzialność ponosi i tak holownik a nie to co holuje. Jeśli przyczepa się odczepi i w coś uderzy to wówczas ona odpowiada swoim OC.
@@arek78lodz Rubryka Q1 określa dmc przyczepy z hamulcem. Hamulec najazdowy nie jest uznawany jako roboczy. "7. W przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, przeznaczonej do ciągnięcia przez pojazd, którego dopuszczalna masa całkowita wynosi nie mniej niż 1,33 dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy, dopuszcza się hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy), działający co najmniej na koła jednej osi; warunek stosuje się również do przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 5 t," Jak nie rozumiesz przeczytaj jeszcze raz..i do skutku. Gdybyś miał hamulec pneumatyczny uruchamiany wraz z hamulcem samochodu, wtedy obowiązuje rubryka Q1.
UWAGA!!! Po wielkiej burzy medialnej związanej z tematem przyczep dowiedziałem się iż CHORY przelicznik 1.33 obowiązuje każdy pojazd w POLSCE!!! Co oznacza że wartości w homologacji jak i DR pojazdu są nieprawidłowe wg Polskich norm!!!! Nie wiem teraz jak to się ma do wagi całego zestawu? Czyli np: mamy auto o DMC 3,5t w homologacji i DR ma podane ze ciągnie przyczepę o DMC 3,5t ale wg normy Polskiej może na terenie RP ciągnąć max 2,63t. Ciekawe czy działa to w drugą stronę i zwiększy DMC przyczepy np auto które ma powiedzmy DMC 1,9t i DMC przyczepy 0,3t (dokładnie tyle) może pociągnać 1,2t (zaniżone o 200kg)? Oczywiście POLSKA jest krajem indywidualnym i tu przepisy nie były i nie będą jasne bo trzeba ludzi rąbać na kase. Wszędzie po za granicami naszego kochanego kraju gdzie nie mogą sięgnąć macki polskiego rządu obowiązuje wartość z homologacji. Co za tym idzie laweciarze z przyczepami maja prze...e.
@@arek78lodz Tyle, iż tyczy się to tylko hamulców najazdowych. W skrócie mówiąc jeśli hamulec roboczy przyczepy jest uruchamiany z holownika ten przelicznik nie obowiązuje. A najazdowy W polskim prawie takim nie jest... tu jest haczyk. Zachowana jest zasada o konieczności uwzględniania homologacji uzyskanej w innym kraju WE. A jedynie Polska dodała a właściwie póki co utrzymała " ułatwienie" dla kierowców, którzy chcą holować przyczepy z hamulcem najazdowym, stosując ten przelicznik. Ale wyjściem do przelicznika jest DMC określone nawet w homologacji wydanej w danym kraju WE. :-) Czyli żadnego ograniczenia nie ma. Możesz ciągnąć przyczepę o DMC wskazanym w homologacji pod warunkiem, że ta przyczepa jest wyposażona w hamulec. Trzeba zmienić w prawie ( w Polsce) definicję hamulca roboczego. Tyle i tylko tyle. Natomiast w razie szkody ubezpieczyciel to wykorzysta na 1000%.
Do tego trzeba sprawdzić co z uprawnieniami. Kto co może ciągnąć. Na B zestaw max 3500kg z przyczepą ciężką, lub 3,5t plus przyczepa lekka 750kg. A potem to kat. E, albo jakieś paragrafy trzeba wyrabiać. Pozdrawiam.
Spotkałem się również z opiniami, że B kategoria pozwala wyłącznie na ciągnięcie przyczepy lekkiej... Na wszelki wypadek zdałem egzamin i mam kategorię B96.
skasuj ten film bo wprowadza w błąd. Obecnie po zmianie przepisów można podpiąć do samochodu taką przyczepę jaką auto ma wpisaną w dowodzie rejestracyjnym. Mnożnik 1:3 był typowo polskim wynalazkiem, obecnie mamy takie same przepisy jak w reszcie UE
Kiedyś widziałem jak ITD zaganiała na zatokę wszystkie pojazdy ciągnące przyczepy osobówki też częśc z nich miała zakaz dalszej jazdy o co chodziło nie wiem większośc własnie z kempingami to było na jakimś parkingu na S7. Warszawa- Gdańsk.
ITD nie puści jak jest przeładowana - a to często się zdarza - wiele przyczep ma ładowność 150-200kg a ludzie wrzucą tam gratów na 350kg i więcej i jest kłopot. Policz ile waży np zbiornik wody pełny. Wbrew pozorom, nie jest to takie hop siup z kempingami, a krokodylki pilnują wag - bez względu czy ciężarowy zarobkowy, czy kempingowy. Jak to się mówi "przepis jest przepis"...
A jeszcze znalazłem tak :Kategoria B uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t wraz z przyczepą: lekką nie przekraczającą 750 kg. Przyczepa lekka nie musi posiadać hamulca najazdowego. Czyli razem zestaw nie może przekroczyć 4 250 kg
@@przystanek.camping Pewno że warto bo on ma tylko z 50 lat 😁 To stary jeszcze przepis z czasów głębokiej komuny a tak w zasadzie to rozporządzenie Ministra Transportu które jest powielane we wszystkich nowelizacjach od 50 lat . Jest na to rozwiązanie , hamulce elektryczne . Chodzi o to że hamulec auta i przyczepy musi być uruchamiany jednym pedałem z pozycji kierowcy .
Wiele zależy od wersji i napędu. Za każdym razem trzeba sprawdzić dane w dowodzie rejestracyjnym. Na tą chwilę np. nowy Fiat Doblo ma max DMC przyczepy 1300 kg, bo unijne przepisy wymusiły "mały" silnik. Kiedyś było więcej.
Kilka miesięcy temu (około) zatrzymała mnie inspekcja poczwórna (4 samochody i około 8 inspektorów) sprawdzili i kazali jechać. Mam wg tego 1,33 przekroczone i co Ty na to ? 8 inspektorów jest w błędzie ? 2 miesiące temu zatrzymała mnie Policja,też nie mieli uwag...
Temat jest zlozony i im bardziej sie w niego brnie tym wiecej watpliwosci. Generalnie zasada 1,33 ma na celu zapewnienie wiekszej masy rzeczywistej holownika (nie mylic z DMC) od masy rzeczywistej przyczepy. Idac dalej: kategoria B to zestaw do 3500kg nawet z przyczepa inna niz lekka lub auto 3500kg z przyczepa lekka 750kg (razem 4250kg). B96 daje mozliwosc holowania zestawu z przyczepa inna niz lekka o masie do 4250kg czyli zwiekszenie o kolejne 750kg w stosunku do samej kategorii B (mowa tu o DMC). Jezeli Policja interpretuje to w inny sposob to jest w bledzie - znam przypadki wygranych spraw w sadzie przez kierowcow, ktorzy blednie zostali ukarani za holowanie przyczep innych niz lekkich (750kg+) ale o masie zestawu nie przekraczajacej 3500kg.
Wszystko dobrze kolego tylko wprowadzasz w błąd. Pozycja f3 to nie jest suma dmc auta i dmc przyczepy. To jest maksymalna masa obu pojazdów zapakowana pasażerami i bagażem. Przykładowo auto dmc 2250kg przyczepa 1600kg pozycja f3 w aucie 3650kg. Wg tego do mówisz nie może jej ciągnąć. Ale może, wystarczy nie pakować auta i przyczepy pod ,,korek,,. Wystarczy, że auto realnie z bagażami i pasażerami będzie ważyło max 2050kg i wtedy zestaw się mieści w wartości z pozycji f3
@@przystanek.camping ja zawsze jadę na wagę przed wyjazdem bo właśnie jestem na styk z pozycją f3. Pamiątki ważą ale też jest mniej żarcia w lodówce, mniej gazu w butli itp :)
Te informacje są nie kompletnie. Należy dodać że w przypadku gdy DMC zestawu przekracza 3500kg pojawiają się problemy viaTOLL. Dlatego mój sąsiad kupując malutką łódkę nazwał ją viaTOLL 3000.
Dalej nie rozumiem. W niemieckim dowodzie vw transportera jest F1i F2 3200kg. F3 nie ma. Masa pojazdu 1976. Przyczepa z hamulcem o masie 2200 kg. To w końcu jaką przyczepę mogę ciągać cięższą niż 2200 czy lżejszą ? No chyba że to film dla kierowców bez E do B.
Witam Mam Renault Megane I (99-03r) F1 ---- F2-1600kg F3 ---- G-1160kg O1-900kg O2-580 To jaką ja właściwie mogę ciągnąć przyczepę z hamulcem i bez hamulca Bo już zgłupiałem
Błąd polega na tym że w przypadku samochodow terenowych możesz holowac przyczepe o wadze 150% dmc samochodu i LR Discovery moze holowac 3.5t, w definicji samochodu terenowego jest zapis że musi mieć naped na 2 osie oraz blokadę co najmniej jednego mechanizmu roznicowego oraz odpowiednie kąty natarcia i zejścia ( chyba ok min 25stopni ). Więc samo 4x4 to nie wszystko.
@@TheSonar101 bzdura. Przeczytaj najpierw Obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 27 października 2016 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia Tam masz wszystko opisane, znajdziesz również tam dyrektywa UE która wyjaśni Ci co to jest samochód terenowy.
@@TheSonar101 7. Dopuszczalna masa całkowita przyczepy z hamulcem, ciągniętej przez samochód osobowy, samochód ciężaro- wy i specjalny o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, nie może przekroczyć: 1) wartości znamionowej urządzenia sprzęgającego, 2) dopuszczalnej masy całkowitej tych pojazdów, 3) maksymalnej masy ciągniętej określonej dla tych pojazdów przez producenta, 4) 3500 kg - z tym że w przypadku samochodu terenowego, zgodnie z definicją zawartą w załączniku II do dyrektywy 2007/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 września 2007 r. ustanawiającej ramy dla homologacji pojazdów silniko- wych i ich przyczep oraz układów, części i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów (Dz. Urz. UE L 263 z 09.10.2007, str. 1, z późn. zm.16)), masa ta nie może przekroczyć 150% dopuszczalnej masy cał- kowitej pojazdu ciągnącego przy jednoczesnym spełnieniu warunków określonych w pkt 1, 3 i 4.
Zgoda, ten zapis (150%) dotyczy przyczepy z hamulcem który spełnia określone warunki i jest to odpowiednio zdefiniowane w przepisach. Hamulec najazdowy nie spełnia tych warunków.
@@kris720bab W przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, przeznaczonej do ciągnięcia przez pojazd, którego dopuszczalna masa całkowita wynosi nie mniej niż 1,33 dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy, dopuszcza się hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy), działający co najmniej na koła jednej osi; warunek stosuje się rów- nież do przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 5 t, zarejestrowanej po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1968 r.
moje auto o dmc prawie 2 tony ma 1000kg przyczepa z hamulcem w dowodzie lżejsze samochody mogą ciągnąc cięższe przyczepy czy to sie trzyma jakiejś kupy?
Wszystko fajnie, ale robisz jeden podstawowy błąd. Mianowicie F3 to nie jest suma DMC obu pojazdów! F3 to DMC całego zestawu, a DMC to dopuszczalna masa całkowita pojazdu (zespołu pojazdów) obciążonych bagażami i osobami. DMC to nic innego jak ładowność pojazdu (zestawu) po odjęciu masy (mas) własnych pojazdu (pojazdów). I w opisywanym przypadku oczywiście, że Dacia może ciągnąć przyczepę o DMC 1300 kg. Tylko w takim wypadku ładowność całego zestawu będzie mniejsza (czyli gdybyś te dwa pojazdy obciążył na maksa, to wtedy faktycznie przekroczyłbyś DMC całego zestawu). To znaczy suma mas rzeczywistych obu złączonych pojazdów nie mogą być większe niż DMC zestawu (oczywiście masy rzeczywiste obu pojazdów nie mogą być także większe niż DMC danego pojazdu, to oczywiste). Czyli łopatologicznie. Jeśli oba pojazdy załadujemy na maksa i oba pojazdy będą miały masy rzeczywiste równe ich DMC to wtedy takim zestawem faktycznie poruszać się nie możemy, bo suma mas rzeczywistych obu pojazdów będzie większa niż DMC zestawu. Czyli w przypadkach gdzie producent pojazdu ogranicza DMC zestawu (nie jest to suma DMC z F2 i MMC z O1) w takim przypadku mamy po prostu mniejszą ładowność zestawu - czyli możemy ciągnąć przyczepę o MMC z pola O1 (pomijam 1,33) pod warunkiem, że cały zestaw po załadowaniu bagażami i osobami nie przekroczy wartości z pozycji F3. Warto o tym pamiętać, bo w ten sposób się właśnie rodzą mity na temat F3 przez osoby, które nie przeczytają definicji DMC z ustawy prawo o ruchu drogowym, nie wiedzą czym się różni DMC od RMC i nie zagłębią się w temacie przepisów. PS. Polski Caravaning to nie jest dobre źródło wiedzy, baboli w ich gazecie pełno, a artykuły często są pisane przez osoby bez żadnego przygotowania merytorycznego.
prosze o pomoc bo troche to skomplikowane moj samochod ma w dowodzie f1-2095 f-2095 f3-3305 Q1-1200 Q2-750 czyli moim samochodem moge ciągnac przyczepke o dmc 1200 zostaje mi 10 kg zapasu ? z prawkiem b
Za granicą jest to lepiej rozwiązane. Mogę sprawdzić czy mogę ciągnąć przyczepę na stronie urzędu to pierwsza metoda lub sprawdzam. Przykład samochód jakim jeżdżę ma DMC ma 1200 dla przyczepy z hamulcem a ciągnę przyczepę o DMC 2000kg. Haczyk polega na tym, że liczy się masa rzeczywista. Przykład przyczepa waży 500kg wiec ładunku mogę mieć Max 700kg oczywiście mając prawo jazdy BE. Trochę dziwne na przyczepie DMC 750kg mieć Tone ładunku i puki mnie nie zważą nie ma problemu a jak ciągnę lawetę pustą o DMC 2700 ważącą 500kg to już nie mogę. Teoretycznie mogę mieć 250kg ładunku i mam 750kg czyli legal. A względem przepisów nie. Pomijam, że należy mierzyć siły na zamiary i właściwie dobierać auto i prędkość do przyczepy. Pozdrawiam
Witam Czy moge ciągnąć przyczepę na kategorie B jeżeli/auto F1-2745 kg F2-2745 kg F3-6245 kg 01-3500 kg O2 -750 kg Jakie może być maksymalne DMC PRZYCZEPY DO TYCH WARTOŚCI KTORE PODALEM . KATEGORIA B. POZDRAWIAM
Hmm.... taka ciekawostka - nie mam żadnej wartości wpisanej w rubryce F3 auta, są tam kreseczki " -----" Czy to oznacza, że nie mam tu żadnych ograniczeń co do wagi zestawu??
jak ja się cieszę, że mieszkam w normalnym kraju... w australijskim stanie Queensland jednoosiowe przyczepy do 750kg DMC można ciągnąć bez problemu i taka przyczepa nie musi być wyposażona w hamulce, cięższe przyczepy w Australii zwykle są wyposażone w hamulce mechaniczne lub elektryczne współpracujące z systemem hamulcowym samochodu, a przyczepy powyżej 2000kg muszą być wyposażone obowiązkowo w hamulce elektryczne, natomiast masa zestawu samochód plus przyczepa jest ograniczona tym co producent samochodu podał w homologacji/dowodzie rejestracyjnym i nic nie trzeba przeliczać, czasami starsze samochody nie mają tej wartości podanej wtedy max ciężar przyczepy możliwej do holowania wynosi 1,5 masy własnej samochodu (nie tej dopuszczalnej całkowitej)
Czy aby tego nie sprawdzali trzej panowie z TopGear? XD Przyczep pewnie będzie kilkanaście i dokładać można tak długo aż sprzęgło zacznie się ślizgać, finalnie przypiekać... Pozostaje pytanie jak taki "zestaw" wyhamować... A zdrowo-rozsądkowo tyle ile wynika z prawka (jak na filmie)...
@@radaoslaw3613 mam podobny przypadek - brak wartości w F3 i jednocześnie komentarz w adnotacjach urzędowych "---HAK---". Powinienem ubiegać się o uzupełnienie wartości F3 w dowodzie rejestracyjnym?
A macie jakiś pomysł na auto z manualem, co ma moment pow 250nm i waży ok 1600kg, nadal sprzedają jako nowe i DMC ma między 1450-1500? Chodzi o to, że do auta ładujemy zwykle z 300kg dodatkowe i chciałbym podwyższyć w upatrzonej przyczepie DMC do ok 1430kg. Szukam i szukam i nic :/ Albo ważą max 1500kg i mają DMC poniżej 2000, albo ważą powyżej 1650kg i mają DMC powyżej 2100kg :/
Ja mam w dowodzę 2400 i że mogę tym autem 2000 ciągnąć gdze po przeliczeniu to 1660 a moja ma 1400 tylko i tak przekracza 3,5tony ale pytając np w googlu dostaje taka odpowiedź :Do prowadzenia samochodu z przyczepą kempingową potrzebne jest prawo jazdy kategorii B lub B+E. Kategoria B wystarczy, jeśli ciągnięta jest przyczepa lekka lub dopuszczalna masa całkowita samochodu i przyczepy nie przekracza 4250 kg. W drugim przypadku potrzebne jest dodatkowo uprawnienie
Wszystko fajnie wyjaśniłeś ja mam inny problem dmc auta vwT5 2800 dmc przyczepy z ham najazdowym 1200 masa zestawu 4tony w dowodzie vwT5 dopuszczalna masa zestawu 5200 i teraz czy moim zestawem mogę poruszać się mając tylko kat B prawa jazdy czy też muszę dorobić sobie Kat E do B??? 😀
Trzeba pamiętać, że masa zestawu (F.3) zalezy tylko w pewnym stopniu od DMC auta - największe znaczenie ma silnik i jego moc. Dla przykładu Citroen Berlingo ma DMC (F.1 i F.2) 2250 kg przy silniku benzynowym 1.2 110KM i w tym przypadku F.3 to 3150kg. O.1 to 900kg. Czyli ogranicza mnie pole O.1 i w zasadzie nic sensownego nie pociągnę, a wg. wyliczeń 1,33 wychodzi 1691 kg! Także tu jest dopiero zonk, więc sprawdzajcie dokładnie - oprocz DMC auta takze pojemność i moc silnika, bo w przedstawionym przeze mnie przykładzie w O.1 jest coś maksymalnie o 150kg cięższego od przyczepki lekkiej :-)
Witaj Sub i 👍 poszły Świetnie wytłumaczyłeś 👌 Bardzo pomocny materiał - zaraz biore dowody i przeliczam - bo pomysł kupna przyczepy jest w toku! Dzięki za materiał 👌 Pozdrawiam I też zapraszam do siebie przy chwili Pozdrawiam Serdecznie🙋
Ford Galaxy 1,9 tdi ma bardzo zaskakujace dane f1: 2400kg, f2: 2400kg i f3: 4000kg G: 1736kg O1: 1600kg O2: 750kg Czyli z obliczeń wynika że F1 : 1,33 > O1 1804,511... czyli trzymam się max masy przyczepy do 1600kg I teraz Dodaje DMC auta i przyczepy 2400+1300=3700kg To mam jeszcze zapas 300kg do maksymalnej masy zestawu F3 która wynosi 4000kg.... No ale mam prawo jazdy kat B. I ten zestaw przekracza 3,5t czy mogę tak jechać? Czy musze robic dodatkową kategorie prawajazdy? B+E czy tez moze powinienem starac sie o dopisanie oznaczenia numerycznego w prawiejazdy 96 Wydaje mi się ze musze szukac przyczepy z maksymalnym DMC 1100kg zeby nie przekroczyć 3,5t i nie opłacać viaTOLL i nie dorabiać dodatkowych uprawnień....
Viatoll w zasadzie nie jest problemem. Z uprawnieniami nie dawały mi spokoju opinie dwóch instruktorów jazdy i jednego policjanta, że na kat. B można ciągnąć tylko lekkie przyczepy... Dlatego zdałem egzamin na kat. B96. Udało się za pierwszym razem, ale wcześniej wykupiłem jazdy w ośrodku nauki jazdy. Cięższe przyczepy są relatywnie tańsze, bo nie każdy ma mocny holownik. Oszczędność można przeznaczyć na kurs i egzamin :)
@@przystanek.camping Tych dwoch instruktorow i policjant nie mieli racji... W sumie jak juz wykupiles jazdy przed egzaminem na B96 to mogles sie pokusic o pelne B+E.
O2 tyczy się przyczepy bez hamulca. Więc bez hamulca możesz ciągnąć tyle ile masz w O2. A ile masz w O1? Bo wtedy ewentualnie móglbyś pociągnąć te 750 kg pod warunkiem, że będzie wyposażona w hamulec.
@@castrol011 przyczepka będzie bez hamulca. W 0.1 mam 1000 kg. Hamulca w lepszych (porządne resory + amortyzatory) przyczepach do 750 kg nie montują. Neptun ma budżetowe resory.
Czyli nie można w Polsce jeździć z camperami tylko z małymi gównami. I nie można ich ciągnąć bezpiecznie normalnym samochodem tylko trzeba to robić małą mydelniczką bo przekracza się masę obu samochodów. Ale cyrk. Cały mój plan kupna do Polski porządnego samochodu i porządnego campera (wciąż mniejszego niż ten który mam) właśnie trafił szlag. Musze to potwierdzić bo wierzyć się nie chce.
Też nie chciało mi się wierzyć, ale artykuł potwierdził tylko to co słyszałem wcześniej od instruktora jazdy. Ostatnio widziałem Passata kombi z dwuosiowym Tabbertem Puccini... Przyczepa lekko 2 tony DMC, a może nawet 2,2 tony.
Moja Dacia Duster ma F.1 1845 co po podzieleniu przez 1.33 daje DMC przyczepy 1387. Więc mógłbym ciągnąć tą Twoja przyczepę. Więcej obiektywizmu. Kto by Dacia z LPG ciągał przyczepy?
No dobra, według obliczeń wychodzi, że mój samochód może ciągnąć 1601,5 kg a w dowodzie mam 900kg w rubryce o1. W f1 mam 2130. Czy to oznacza, że mogę mieć błąd w dowodzie? W rubryce f3 nie mam nic. Samochód jest produkcji usa, ale w wersji europejskiej i był w sowim czasie ściągany z niemiec. Skąd może wynikać taka rozbieżność, że po obliczeniu wychodzi 1600 a w dowodzie 900??
Przelicznik 1,33 to polskie przepisy, a wpis w o1 wynika z obliczeń konstrukcyjnych producenta pojazdu. Pojazd może być ciężki lecz ma delikatną konstrukcję w okolicy montowania zaczepu i dlatego może być taka mała wartość w rubryce o1.
Słyszałem,że od 1 stycznia tego roku odchodzi do lamusa ten przelicznik 1.33 i stosuje się takie reguły jak w całej Europie,czyli to co jest w dowodzie wpisane.
Jeżeli w dowodzie w pozycji O1 masz wpisane cokolwiek wtedy 1.33 nie obowiązuje. Co w przypadku gdy na drodze widać autolawety o dmc 3.5t i ciągnie przyczepę o dmc 3.5t??
@@bartek9424 1,33 obowiązuje zawsze bez wyjątku (mówimy o przyczepach z hamulcem najazdowym). Nie ma żadnych wyłączeń. Dopuszczalna masa zestawu w PL na B+E to ok. 6130 kg. Przyczepy o DMC 3500 kg przeznaczone są wyłącznie do samochodów ciężarowych, których DMC wynosi minimum 4700 kg. W zasadzie każda przyczepa o DMC wyższym niż 2630 kg jest możliwa do podpięcia tylko do auta ciężarowego. A to że widać takie zestawy... no cóż - zdziwi się ten, któremu ubezpieczalnia nie będzie chciała wypłacić odszkodowania.
Nie wprowadzaj ludzi w błąd z dusterem bo podajesz chyba jego najlżejszy model bo wersja 1.5dci 4x4 ma 1952 dmc. Wszystko zależy od wersji silnikowych i czy ma 4x4. Pozdrawiam
Dane Dacii Duster wziąłem bezpośrednio z artykułu w omawianym czasopiśmie Polski Caravaning (był zamieszczony skan dowodu). Zachęcam do lektury, bo może faktycznie wzięli na warsztat wersję z napędem na jedną oś ze słabym silnikiem. Lepiej sprawdzać za każdym razem w dowodzie dla konkretnego auta.
@@przystanek.camping Witam a więc tak w sprawie tego dustera drugiej generacji oczywiście 1.5dci 4x4 jest bardzo dobrą alternatywą w karawningu. W pracy mam też dustera drugiej generacji ale 1.6 sce 4x4 i wygląd to tak F2 1809 F3 3309. O1 1500. Po przeliczniku 1,33 masz 1360 czyli zestaw wychodzi 3169. Czyli wszystko grą i ten duster 1.5 dCi 4x4 może spokojnie mieć na haku 1400 . Bo się mieści. Dowód rzecz święta nie gazety oni wybierają co im wygodne. Ja mam Skodę yeti 2.0 TDI 150km F2 2135 F3 4235 O1 2100 a po naszemu O1 1605. Przyczepa 1350 najlepiej pasuje żeby się mieścić w 3.5 t. Ten temat 1.33 ciągnie się już ładnych kilkanaście lat. Pozdrawiam
@@janzubrawski5836 Duster też nam chodził po głowie, ale udało się z Vitarą od teścia. Idąc na skróty we Vlogu skrzywdziłem trochę ten dzielny samochód. Obiecuję, że w jednym z kolejnym Vlogów nastąpi sprostowanie😊
Potwierdzam Dustery mają różne wersje silnikowego i wyposażeniowe a masy Q.1 w DR są identyczne. Sam ciągam kemping DMC 1200 . Moj Duster Blue DCI 1.5 4x4 dane. F.1 1933 F.3 3433 G. 1458 Q.1 1500 Q 2 740. Moje Q.1 1453, F.3 3131 kg. Wynika z tego, że jeszcze mam zspas. Jedynym moim ograniczeniem to moc silnika 115 KM. Powyżej DMC 1300 przyczepy według mojej opinii, to będzie męczarnia dla w/w wersji silnikowej. Nie będę dywagował czy 1400 da rade, na pewno da ale nie będzie to miało uzasadnienia ekonomicznego i będzie mało bezpieczne 😉.
@@joldareytube ten silniczek 1.5 jest bardzo elastyczny ma bardzo fajny moment obrotowy jak byś dołożył tam z 15km więcej to jest naprawdę super sprawa. Zobacz jak o dacie wypowiada się Krzysztof Hołowczyc
Wszystko można:) Tylko czy jest to bezpieczne? Klasyczna terenówka jedzie po asfalcie z wyłączonym napędem. Rama stabilizuje prowadzenie pojazdu, ale ja nie zdecydowałbym się na przyczepę cięższą od samochodu.
Najśmieszniejsze jest to że moje auto segmentu D z silnikiem Diesla o mocy 150 koni i masie własnej ok 1500 kilo może ciągnąć przyczepę lekka o masie max 650 kilo, natomiast auto mojej żony segmentu C w benzynie o mocy 100 koni może ciągnąć max czyli 750 kilo 🤣
Ten cały przelicznik 1,33 to patologiczny relikt przeszłości z lat 60. Dawno powinni wykasować z przepisów. Wydaje mi się, że współczesna technika motoryzacyjna poszła na tyle do przodu, że trzymanie tego zapisu jest bez sensu…
Odpowie mi ktoś jaka mogę przyczepę ciągnąć samochodem z takimi wartościami w dowodzie rejestracyjnym na kat B+E f1 2425, f2 2425, g 1881, f3 5785 O1 3360
A dlaczego jest to tak z tym 1,33? Ja mam Dustera 4WD Diesel i moge ciagnac 1500 Kg ( 12% ) a przy ( 8% ) nawet 1800 Kg. To znaczy ze mamy rozne reguly w europie? W pana filmie hodzi o Dustera 2WD czy 4WD? Fajny filmik, pozdrowienia z niemczech, Adam🙋🏼♂️
Polska w tym momencie jest jedynym krajem nawet nie Unii Europejskiej a jedynym krajem całej Europy gdzie stosowany jest omawiany idiotyczny (bo inaczej tego nie można nazwać) przelicznik 1.33. Tak nawiasem to sporo z zapisów w ustawie prawo o ruchu drogowym jest przestarzałych, zapis o przeliczniku powstał w momencie gdy w zasadzie wymyślono hamulec najazdowy, gdy był, jak by to nazwać po prostu prymitywny. Europa już dawno dorosła do liberalizacji tego jak i podobnych przepisów a Polscy "wymyślacze" takich i podobnych zapisów w ustawie prawo o ruchu drogowym zawsze muszą być "mądrzejsi" od reszty świata. OBECNIE TRWAJĄ PRACE NAD LIKWIDAJĄ TEGO OBŁĄKANEGO ZAPISU O CHORYM PRZELICZNIKU 1.33 Nie po to w dowodzie rejestracyjnym, który na mocy konwencji Wiedeńskiej jest ważny i respektowany w niemalże całej Europie jest zapis ile samochód może maksymalnie holować, żeby ktoś podczas kontroli na drodze przeliczał jeszcze jakieś kretyńskie przeliczniki. Skoro może ciągnąć wg dowodu przykładowo 3500kg to czemu polacy na siłe zaniżają to do 2631kg? Zaznaczam, że tylko i wyłącznie w całej Unii Europejskiej, w Polsce stosuje się ten przelicznik, przepisy żadnego innego kraju Unii nie wspominają o czymś tak kuriozalnym. ( Sprawdziłem to gdyż od dawna nurtuje mnie temat tego durnego przelicznika)
dodam ze to Swift Expression 422 dwu osobowa, waga przyczepy gotowej do jazdy odebranej od dilera nowej 1129 kg a DMC to 1250 kg , 6,06m dluga z dyszlem , i 2,25m szeroka :)
Taki mały update 😉 Od 1 stycznia zniknął w przepisach ten bzdurny zapis o DMC 1.33, zniknął również zapis o ograniczeniach dotyczących hamulców najazdowych. Czyli aktualnie wszystkie potrzebne informacje znajdujemy w dowodach rejestracyjnych i nie musimy juz wykonywać tych obliczen :) Pozdrawiam 🖐
Dobrze wiedzieć, już chciałem robić te bzdurne obliczenia :)
To jest chyba najwazniejszy wpis pod tym YT
Gdzie i pod jakim numer/paragrafem znajdował się ten zapis, aby aktualnie można było stwierdzić jego brak?
Jak to u nas w Polsce bywa przepisy są niejasne :) Trochę trwało zanim rozgryzłem ile faktycznie mogę pociągnąć, ale to było pół roku temu. Dobry poradnik :)
Dzięki😁
Dużo przydatnych wiadomości, brawo
Dzięki:)
Mój tata ma Dacie Duster 2017. W dow.rej. ma wpisane DMC przyczepy właśnie 1300. Ja mam w Kadjarze (ktory to wydaje sie byc mniejszy od Dustera) 1450kg a żona w swoim 308 ( gdzie znowu Peugeot wydaje sie być mniejszym samochodem niz Kadjar ) ma 1500kg. Rubryki z DMC samochodu z godne z przelicznikiem 1.33😊😉. Różnie to producenci poprojektowali. Napewno silnik ma też na to wpływ. Pozdrawiamy
Trzeba też sprawdzać pole F.3 (masa zestawu). Może się okazać, że samochód po przeliczeniu 1,33 jest świetnym holownikiem, ale zestaw jako całość przekracza normę:(
Oprócz masy przyczepy pojawiają się jeszcze wątpliwości w zakresie prawa jazdy... Niby zestaw poniżej DMC 3,5 tony można prowadzić z kategorią B. Spotkałem się jednak z opiniami instruktorów jazdy i policjanta, którzy widzą sprawę tak: "Przyczepa lekka = kat. B" " Inna przyczepa = B96 lub B+E". Na wszelki wypadek zrobiłem wiosną zeszłego roku kat. B96.
F3 to nie jest suma F1 i F2
@@przystanek.camping ja mam wszystkie kategorie więc prawko nie jest żadnym ograniczeniem😉. W sezonie piętrową Setrą (autokarem) ciągnę przyczepę towarową😁
@@NieDoZajechania 😁😁😁
Zawsze możesz holować tyle ile jest wpisane w O1 --- warunek jest taki aby przyczepa miała hamulec uruchamiany z miejsca kierowcy. np. elektryczny przez odpowiedni moduł (pneumatyczny to też spełnia).
Dlatego w polu O1 jest wpisana taka wartość.
Ale nie zawsze można holować to co jest podane w O1 z hamulcem jedynie najazdowym. (czasem się waga zgadza).
Hehe Widze ze temat wiecznie zywy... Nie rozumie dlaczego stosujecie przelicznik 1.33.
W obecnym czasie czyli od ok 15 lat kazdy pojazd musi miec homologacje na rynek np europejski. Zawarte tam dane okreslaja wyraznie ile dany pojazd moze ciagnac oraz ile moze wazyc caly zestaw. Te dane wpisywane sa przy pierwszej rejestracji w WK na podstawie homologacji. I to co wpisane jest w dowodzie jest świete i nie ma opcji podważenia tego bez analizy dokumentow homologacyjnych. Zatem jesli wpisane jest 1300kg DMC przyczepy tyle sie ciagnie ale trzeba zwrocic uwage by caly zestaw nie przekroczyl okreslonej wagi. Przelicznik 1.33 zostal wymyslony dla pojazdow ktore nie posiadaja okreslonego DMC holowanej przyczepy np fiat 126p (kiedys ciagał niewiadówke a teraz ma zakaz). Podobna sytuacja byla z fiatem 125p i polonezem. Montowano wtedy hak ktory mial na tabliczce 1500kg i taka przyczepe sie ciagnelo. Nie mozna wiec zastosowac tego przelicznika 1.33 gdy dziala tu informacja homologacyja. Malo tego ostatnio padlo zaytanie na jednym forum: Czy majac skode superb z 2019r gdzie w dowodzie jest 1500kg moge ciagnac taka przyczepe. Ustawa mowi wyraznie ze dane zawarte w homologacji auta zezwalaja na takie wartosci. Dodam jeszcze ze grup osob majacych kontrole nie miala robionych zadnych przeliczen a jedynie sprawdzenie czy dane w dowodzie auta zgadzaja sie z masa przyczepy.
Pytanie jak się sprawa ma w razie (odpukać) wypadku? Ubezpieczyciele lubią każdy powód żeby wstrzymać wypłatę odszkodowania... Czy wtedy nie wyciągną przepisu o przeliczeniu 1,33?
Przecież ustawa mówi wyraźnie że jeżeli producent nie podał w homologacji auta masy jaka może ciągnąć wtedy zastosowanie ma przelicznik 1.33 w celu obliczenia tej masy. A mowa tu o dmc przyczepy. W przeciwnym razie stosuje się dane zawarte w DR. W przypadku kolizji pełną odpowiedzialność ponosi i tak holownik a nie to co holuje. Jeśli przyczepa się odczepi i w coś uderzy to wówczas ona odpowiada swoim OC.
@@arek78lodz Rubryka Q1 określa dmc przyczepy z hamulcem. Hamulec najazdowy nie jest uznawany jako roboczy.
"7. W przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, przeznaczonej do ciągnięcia przez pojazd, którego dopuszczalna masa całkowita wynosi nie mniej niż 1,33 dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy, dopuszcza się hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy), działający co najmniej na koła jednej osi; warunek stosuje się również do przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 5 t,"
Jak nie rozumiesz przeczytaj jeszcze raz..i do skutku.
Gdybyś miał hamulec pneumatyczny uruchamiany wraz z hamulcem samochodu, wtedy obowiązuje rubryka Q1.
UWAGA!!! Po wielkiej burzy medialnej związanej z tematem przyczep dowiedziałem się iż CHORY przelicznik 1.33 obowiązuje każdy pojazd w POLSCE!!! Co oznacza że wartości w homologacji jak i DR pojazdu są nieprawidłowe wg Polskich norm!!!! Nie wiem teraz jak to się ma do wagi całego zestawu? Czyli np: mamy auto o DMC 3,5t w homologacji i DR ma podane ze ciągnie przyczepę o DMC 3,5t ale wg normy Polskiej może na terenie RP ciągnąć max 2,63t. Ciekawe czy działa to w drugą stronę i zwiększy DMC przyczepy np auto które ma powiedzmy DMC 1,9t i DMC przyczepy 0,3t (dokładnie tyle) może pociągnać 1,2t (zaniżone o 200kg)?
Oczywiście POLSKA jest krajem indywidualnym i tu przepisy nie były i nie będą jasne bo trzeba ludzi rąbać na kase. Wszędzie po za granicami naszego kochanego kraju gdzie nie mogą sięgnąć macki polskiego rządu obowiązuje wartość z homologacji. Co za tym idzie laweciarze z przyczepami maja prze...e.
@@arek78lodz Tyle, iż tyczy się to tylko hamulców najazdowych. W skrócie mówiąc jeśli hamulec roboczy przyczepy jest uruchamiany z holownika ten przelicznik nie obowiązuje. A najazdowy W polskim prawie takim nie jest... tu jest haczyk. Zachowana jest zasada o konieczności uwzględniania homologacji uzyskanej w innym kraju WE. A jedynie Polska dodała a właściwie póki co utrzymała " ułatwienie" dla kierowców, którzy chcą holować przyczepy z hamulcem najazdowym, stosując ten przelicznik. Ale wyjściem do przelicznika jest DMC określone nawet w homologacji wydanej w danym kraju WE. :-)
Czyli żadnego ograniczenia nie ma. Możesz ciągnąć przyczepę o DMC wskazanym w homologacji pod warunkiem, że ta przyczepa jest wyposażona w hamulec. Trzeba zmienić w prawie ( w Polsce) definicję hamulca roboczego. Tyle i tylko tyle. Natomiast w razie szkody ubezpieczyciel to wykorzysta na 1000%.
Do tego trzeba sprawdzić co z uprawnieniami. Kto co może ciągnąć. Na B zestaw max 3500kg z przyczepą ciężką, lub 3,5t plus przyczepa lekka 750kg. A potem to kat. E, albo jakieś paragrafy trzeba wyrabiać. Pozdrawiam.
Spotkałem się również z opiniami, że B kategoria pozwala wyłącznie na ciągnięcie przyczepy lekkiej... Na wszelki wypadek zdałem egzamin i mam kategorię B96.
@@przystanek.camping jak wyzej - opinie byly bledne. Pozdawiam.
Dzieki za wyjasnienie :)
Dzięki za info 👍
Dzięki za materiał
😊 pozdrawiam
skasuj ten film bo wprowadza w błąd. Obecnie po zmianie przepisów można podpiąć do samochodu taką przyczepę jaką auto ma wpisaną w dowodzie rejestracyjnym. Mnożnik 1:3 był typowo polskim wynalazkiem, obecnie mamy takie same przepisy jak w reszcie UE
Ale kasę mu nabija dalej i oglądalność 😂
1,33 z tego co pamietam nie dotyczy aut terenowych :)
Dzięki bardzo.
Pozdrawiamy!
Kiedyś widziałem jak ITD zaganiała na zatokę wszystkie pojazdy ciągnące przyczepy osobówki też częśc z nich miała zakaz dalszej jazdy o co chodziło nie wiem większośc własnie z kempingami to było na jakimś parkingu na S7. Warszawa- Gdańsk.
Czy ktoś miał może taką kontrolę?
ITD nie puści jak jest przeładowana - a to często się zdarza - wiele przyczep ma ładowność 150-200kg a ludzie wrzucą tam gratów na 350kg i więcej i jest kłopot. Policz ile waży np zbiornik wody pełny. Wbrew pozorom, nie jest to takie hop siup z kempingami, a krokodylki pilnują wag - bez względu czy ciężarowy zarobkowy, czy kempingowy. Jak to się mówi "przepis jest przepis"...
A jeszcze znalazłem tak :Kategoria B uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t wraz z przyczepą: lekką nie przekraczającą 750 kg. Przyczepa lekka nie musi posiadać hamulca najazdowego. Czyli razem zestaw nie może przekroczyć 4 250 kg
film do aktualizacji :)
Przydatny film. Ten przelicznik 1.33 należy zapamiętać👍
Dzięki!
@@przystanek.camping Pewno że warto bo on ma tylko z 50 lat 😁 To stary jeszcze przepis z czasów głębokiej komuny a tak w zasadzie to rozporządzenie Ministra Transportu które jest powielane we wszystkich nowelizacjach od 50 lat . Jest na to rozwiązanie , hamulce elektryczne . Chodzi o to że hamulec auta i przyczepy musi być uruchamiany jednym pedałem z pozycji kierowcy .
Od 2024 już niema przelicznika.
Czy to co jest podane w filmie nadal obowiązuje? :) Czy były jakieś zmiany?
Biorąc na uwadze że mam dustera 4x4 może z napędem na jedną oś może ma mniejsze parametry
Wiele zależy od wersji i napędu. Za każdym razem trzeba sprawdzić dane w dowodzie rejestracyjnym. Na tą chwilę np. nowy Fiat Doblo ma max DMC przyczepy 1300 kg, bo unijne przepisy wymusiły "mały" silnik. Kiedyś było więcej.
Parametry zależą od wersji napędu, silnika i rocznika.
Dzięki :)
;-)
Kolego to już NIEAKTUALNE od 01.02.2023 - jest nowelizacja przepisów !!!
Zrób proszę aktualizacje
Kilka miesięcy temu (około) zatrzymała mnie inspekcja poczwórna (4 samochody i około 8 inspektorów) sprawdzili i kazali jechać. Mam wg tego 1,33 przekroczone i co Ty na to ? 8 inspektorów jest w błędzie ? 2 miesiące temu zatrzymała mnie Policja,też nie mieli uwag...
Mnie się wydawało że ten przelicznik 1.33 dotyczy masy WŁAŚCIWEJ auta i masy WŁAŚCIWEJ przyczepy a nie dmc.
A powiedzcie mi jesli zestaw będzie przekraczał 3,5t to trzeba wnosic jakás opłatę za drogi czy mozna olać temat jesli dystans nie jest daleki?
Temat jest zlozony i im bardziej sie w niego brnie tym wiecej watpliwosci. Generalnie zasada 1,33 ma na celu zapewnienie wiekszej masy rzeczywistej holownika (nie mylic z DMC) od masy rzeczywistej przyczepy. Idac dalej: kategoria B to zestaw do 3500kg nawet z przyczepa inna niz lekka lub auto 3500kg z przyczepa lekka 750kg (razem 4250kg). B96 daje mozliwosc holowania zestawu z przyczepa inna niz lekka o masie do 4250kg czyli zwiekszenie o kolejne 750kg w stosunku do samej kategorii B (mowa tu o DMC). Jezeli Policja interpretuje to w inny sposob to jest w bledzie - znam przypadki wygranych spraw w sadzie przez kierowcow, ktorzy blednie zostali ukarani za holowanie przyczep innych niz lekkich (750kg+) ale o masie zestawu nie przekraczajacej 3500kg.
Taka niejasność w przepisach może zepsuć niejeden urlop...
Wszystko dobrze kolego tylko wprowadzasz w błąd. Pozycja f3 to nie jest suma dmc auta i dmc przyczepy. To jest maksymalna masa obu pojazdów zapakowana pasażerami i bagażem. Przykładowo auto dmc 2250kg przyczepa 1600kg pozycja f3 w aucie 3650kg. Wg tego do mówisz nie może jej ciągnąć. Ale może, wystarczy nie pakować auta i przyczepy pod ,,korek,,. Wystarczy, że auto realnie z bagażami i pasażerami będzie ważyło max 2050kg i wtedy zestaw się mieści w wartości z pozycji f3
Czyli sugerujesz żeby przed wakacjami wjechać autem na wagę? A co po wakacjach? Pamiątki sporo ważą ;)
@@przystanek.camping ja zawsze jadę na wagę przed wyjazdem bo właśnie jestem na styk z pozycją f3.
Pamiątki ważą ale też jest mniej żarcia w lodówce, mniej gazu w butli itp :)
DD 1.5dci 4x4 Pole F1 w dowodzie rejestracyjnym to 1933 kg. Więc 1933:1.33=1453 kg. Natomiast F3 w dowodzie rejestracyjnym samochodu to 3433kg.
Te informacje są nie kompletnie. Należy dodać że w przypadku gdy DMC zestawu przekracza 3500kg pojawiają się problemy viaTOLL. Dlatego mój sąsiad kupując malutką łódkę nazwał ją viaTOLL 3000.
Dalej nie rozumiem. W niemieckim dowodzie vw transportera jest F1i F2 3200kg. F3 nie ma. Masa pojazdu 1976. Przyczepa z hamulcem o masie 2200 kg. To w końcu jaką przyczepę mogę ciągać cięższą niż 2200 czy lżejszą ?
No chyba że to film dla kierowców bez E do B.
Dalej niewiem co zyskuje zakładając hamulec najazdowy! ( czy mogę ciągnąć cieżejaszy ładunek)?
Witam, można prosić o podstawę prawną na której opiera się Pan komisarz ??
Witam Mam Renault Megane I (99-03r) F1 ---- F2-1600kg F3 ---- G-1160kg O1-900kg O2-580 To jaką ja właściwie mogę ciągnąć przyczepę z hamulcem i bez hamulca Bo już zgłupiałem
Błąd polega na tym że w przypadku samochodow terenowych możesz holowac przyczepe o wadze 150% dmc samochodu i LR Discovery moze holowac 3.5t, w definicji samochodu terenowego jest zapis że musi mieć naped na 2 osie oraz blokadę co najmniej jednego mechanizmu roznicowego oraz odpowiednie kąty natarcia i zejścia ( chyba ok min 25stopni ). Więc samo 4x4 to nie wszystko.
Radziu, gdzieś dzwoni, ale nie wiesz gdzie. Nie chodzi o 150proc dmc, ale 150proc większego nacisku na hak
@@TheSonar101 bzdura. Przeczytaj najpierw Obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 27 października 2016 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia
Tam masz wszystko opisane, znajdziesz również tam dyrektywa UE która wyjaśni Ci co to jest samochód terenowy.
@@TheSonar101 7. Dopuszczalna masa całkowita przyczepy z hamulcem, ciągniętej przez samochód osobowy, samochód ciężaro-
wy i specjalny o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, nie może przekroczyć:
1) wartości znamionowej urządzenia sprzęgającego,
2) dopuszczalnej masy całkowitej tych pojazdów,
3) maksymalnej masy ciągniętej określonej dla tych pojazdów przez producenta,
4) 3500 kg
- z tym że w przypadku samochodu terenowego, zgodnie z definicją zawartą w załączniku II do dyrektywy 2007/46/WE
Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 września 2007 r. ustanawiającej ramy dla homologacji pojazdów silniko-
wych i ich przyczep oraz układów, części i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów
(Dz. Urz. UE L 263 z 09.10.2007, str. 1, z późn. zm.16)), masa ta nie może przekroczyć 150% dopuszczalnej masy cał-
kowitej pojazdu ciągnącego przy jednoczesnym spełnieniu warunków określonych w pkt 1, 3 i 4.
Zgoda, ten zapis (150%) dotyczy przyczepy z hamulcem który spełnia określone warunki i jest to odpowiednio zdefiniowane w przepisach. Hamulec najazdowy nie spełnia tych warunków.
@@kris720bab W przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, przeznaczonej do ciągnięcia przez pojazd,
którego dopuszczalna masa całkowita wynosi nie mniej niż 1,33 dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy, dopuszcza się
hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy), działający co najmniej na koła jednej osi; warunek stosuje się rów-
nież do przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 5 t, zarejestrowanej po raz pierwszy przed dniem
1 stycznia 1968 r.
moje auto o dmc prawie 2 tony ma 1000kg przyczepa z hamulcem w dowodzie
lżejsze samochody mogą ciągnąc cięższe przyczepy
czy to sie trzyma jakiejś kupy?
czyli ważniejsze jest aby nie przekroczyć 3,5T masy całkowitej zestawu czy żeby nie przekroczyć wartości F3 d dowodzie ?
Nie zgadzam się co do dustera bo w dacie F1 wynosi 1800 czyli 1800 podzielić przez 1.33 wynosi 1353
Duster mnie na tyle zaintrygował, że w wolnej chwili podjedziemy do salonu Dacii i sprawdzimy wszystkie konfiguracje i ich uciąg.
Wszystko fajnie, ale robisz jeden podstawowy błąd. Mianowicie F3 to nie jest suma DMC obu pojazdów! F3 to DMC całego zestawu, a DMC to dopuszczalna masa całkowita pojazdu (zespołu pojazdów) obciążonych bagażami i osobami. DMC to nic innego jak ładowność pojazdu (zestawu) po odjęciu masy (mas) własnych pojazdu (pojazdów).
I w opisywanym przypadku oczywiście, że Dacia może ciągnąć przyczepę o DMC 1300 kg. Tylko w takim wypadku ładowność całego zestawu będzie mniejsza (czyli gdybyś te dwa pojazdy obciążył na maksa, to wtedy faktycznie przekroczyłbyś DMC całego zestawu). To znaczy suma mas rzeczywistych obu złączonych pojazdów nie mogą być większe niż DMC zestawu (oczywiście masy rzeczywiste obu pojazdów nie mogą być także większe niż DMC danego pojazdu, to oczywiste).
Czyli łopatologicznie. Jeśli oba pojazdy załadujemy na maksa i oba pojazdy będą miały masy rzeczywiste równe ich DMC to wtedy takim zestawem faktycznie poruszać się nie możemy, bo suma mas rzeczywistych obu pojazdów będzie większa niż DMC zestawu. Czyli w przypadkach gdzie producent pojazdu ogranicza DMC zestawu (nie jest to suma DMC z F2 i MMC z O1) w takim przypadku mamy po prostu mniejszą ładowność zestawu - czyli możemy ciągnąć przyczepę o MMC z pola O1 (pomijam 1,33) pod warunkiem, że cały zestaw po załadowaniu bagażami i osobami nie przekroczy wartości z pozycji F3.
Warto o tym pamiętać, bo w ten sposób się właśnie rodzą mity na temat F3 przez osoby, które nie przeczytają definicji DMC z ustawy prawo o ruchu drogowym, nie wiedzą czym się różni DMC od RMC i nie zagłębią się w temacie przepisów.
PS. Polski Caravaning to nie jest dobre źródło wiedzy, baboli w ich gazecie pełno, a artykuły często są pisane przez osoby bez żadnego przygotowania merytorycznego.
Witam co w przypadku kiedy f3 jest niepodane auto F1 1850 F2 1850 O2 1300 O1650
@@MrSeylor na tabliczce znamionowej masz podane DMC zespołu? To auto europejskie czy sprowadzone z USA?
mam audi i w rubryce O2 mam 730 kg a przyczepkę mam 750 DMC czy coś grozi z tego tytułu podczas kontroli policji
Czyli w Polsce maksymalne DMC przyczepy nie może być większe niż 2631kg?
prosze o pomoc bo troche to skomplikowane moj samochod ma w dowodzie f1-2095 f-2095 f3-3305 Q1-1200 Q2-750 czyli moim samochodem moge ciągnac przyczepke o dmc 1200 zostaje mi 10 kg zapasu ? z prawkiem b
Wydaje mi się że podajesz błędne dane bo nie O.1 dzielisz przez 1,33 tylko F.2 przez 1.33 czyli DMC przez 1.33
U mnie na Flordzie prawo jest zupełnie inne. Zobacz jak jest
Dzięki! ;-)
Za granicą jest to lepiej rozwiązane. Mogę sprawdzić czy mogę ciągnąć przyczepę na stronie urzędu to pierwsza metoda lub sprawdzam. Przykład samochód jakim jeżdżę ma DMC ma 1200 dla przyczepy z hamulcem a ciągnę przyczepę o DMC 2000kg. Haczyk polega na tym, że liczy się masa rzeczywista. Przykład przyczepa waży 500kg wiec ładunku mogę mieć Max 700kg oczywiście mając prawo jazdy BE. Trochę dziwne na przyczepie DMC 750kg mieć Tone ładunku i puki mnie nie zważą nie ma problemu a jak ciągnę lawetę pustą o DMC 2700 ważącą 500kg to już nie mogę. Teoretycznie mogę mieć 250kg ładunku i mam 750kg czyli legal. A względem przepisów nie. Pomijam, że należy mierzyć siły na zamiary i właściwie dobierać auto i prędkość do przyczepy. Pozdrawiam
W dowodzie jest
Witam
Czy moge ciągnąć przyczepę na kategorie B jeżeli/auto
F1-2745 kg
F2-2745 kg
F3-6245 kg
01-3500 kg
O2 -750 kg
Jakie może być maksymalne DMC PRZYCZEPY DO TYCH WARTOŚCI KTORE PODALEM .
KATEGORIA B.
POZDRAWIAM
Hmm.... taka ciekawostka - nie mam żadnej wartości wpisanej w rubryce F3 auta, są tam kreseczki " -----" Czy to oznacza, że nie mam tu żadnych ograniczeń co do wagi zestawu??
Też tak mam , przy rejestracji haka wpiszą ci sumę F1 i O.1 to będzie F3
jak ja się cieszę, że mieszkam w normalnym kraju... w australijskim stanie Queensland jednoosiowe przyczepy do 750kg DMC można ciągnąć bez problemu i taka przyczepa nie musi być wyposażona w hamulce, cięższe przyczepy w Australii zwykle są wyposażone w hamulce mechaniczne lub elektryczne współpracujące z systemem hamulcowym samochodu, a przyczepy powyżej 2000kg muszą być wyposażone obowiązkowo w hamulce elektryczne, natomiast masa zestawu samochód plus przyczepa jest ograniczona tym co producent samochodu podał w homologacji/dowodzie rejestracyjnym i nic nie trzeba przeliczać, czasami starsze samochody nie mają tej wartości podanej wtedy max ciężar przyczepy możliwej do holowania wynosi 1,5 masy własnej samochodu (nie tej dopuszczalnej całkowitej)
jak klocek może trzeć o bęben?? :D
Czy aby tego nie sprawdzali trzej panowie z TopGear? XD
Przyczep pewnie będzie kilkanaście i dokładać można tak długo aż sprzęgło zacznie się ślizgać, finalnie przypiekać...
Pozostaje pytanie jak taki "zestaw" wyhamować...
A zdrowo-rozsądkowo tyle ile wynika z prawka (jak na filmie)...
U mnie w Astrze J w polach F1 i F2 1885 kg a polach O1i O2 wpisane kreski
Czyli jak dobrze zrozumiałem passat kozę ciągnąć przyczepę o masie 1600 kg hobby ?
W VW Multivanie nie mam nic wpisane w pozycji F3. Jak to interpretować :-)
Trudny przypadek. Temat krąży w sieci: forum.norcom.pl/index.php?/topic/14678-f3-brak-w-dr-jest-na-tz/
Nie masz haka w dowodzie
@@radaoslaw3613 mam podobny przypadek - brak wartości w F3 i jednocześnie komentarz w adnotacjach urzędowych "---HAK---". Powinienem ubiegać się o uzupełnienie wartości F3 w dowodzie rejestracyjnym?
A macie jakiś pomysł na auto z manualem, co ma moment pow 250nm i waży ok 1600kg, nadal sprzedają jako nowe i DMC ma między 1450-1500? Chodzi o to, że do auta ładujemy zwykle z 300kg dodatkowe i chciałbym podwyższyć w upatrzonej przyczepie DMC do ok 1430kg. Szukam i szukam i nic :/ Albo ważą max 1500kg i mają DMC poniżej 2000, albo ważą powyżej 1650kg i mają DMC powyżej 2100kg :/
Auto ma być nowe?
@@przystanek.camping Tak. Pewnie będę leasingował.
Ja mam w dowodzę 2400 i że mogę tym autem 2000 ciągnąć gdze po przeliczeniu to 1660 a moja ma 1400 tylko i tak przekracza 3,5tony ale pytając np w googlu dostaje taka odpowiedź :Do prowadzenia samochodu z przyczepą kempingową potrzebne jest prawo jazdy kategorii B lub B+E. Kategoria B wystarczy, jeśli ciągnięta jest przyczepa lekka lub dopuszczalna masa całkowita samochodu i przyczepy nie przekracza 4250 kg. W drugim przypadku potrzebne jest dodatkowo uprawnienie
Wszystko fajnie wyjaśniłeś ja mam inny problem dmc auta vwT5 2800 dmc przyczepy z ham najazdowym 1200 masa zestawu 4tony w dowodzie vwT5 dopuszczalna masa zestawu 5200 i teraz czy moim zestawem mogę poruszać się mając tylko kat B prawa jazdy czy też muszę dorobić sobie Kat E do B??? 😀
Oczywiście musisz dorobić kategorię E
Ja mam pytanko , a co w przypadku gdy w dowodzie samochodowym w polu F3 nie mam nic wpisane?
Tabliczka znamionowa
Film do usunieńcia.przelicznik 1.33 już nie aktualny od roku 2023
Trzeba pamiętać, że masa zestawu (F.3) zalezy tylko w pewnym stopniu od DMC auta - największe znaczenie ma silnik i jego moc. Dla przykładu Citroen Berlingo ma
DMC (F.1 i F.2) 2250 kg przy silniku benzynowym 1.2 110KM i w tym przypadku F.3 to 3150kg. O.1 to 900kg. Czyli ogranicza mnie pole O.1 i w zasadzie nic sensownego nie pociągnę, a wg. wyliczeń 1,33 wychodzi 1691 kg! Także tu jest dopiero zonk, więc sprawdzajcie dokładnie - oprocz DMC auta takze pojemność i moc silnika, bo w przedstawionym przeze mnie przykładzie w O.1 jest coś maksymalnie o 150kg cięższego od przyczepki lekkiej :-)
Witaj
Sub i 👍 poszły
Świetnie wytłumaczyłeś 👌
Bardzo pomocny materiał - zaraz biore dowody i przeliczam - bo pomysł kupna przyczepy jest w toku!
Dzięki za materiał 👌
Pozdrawiam
I też zapraszam do siebie przy chwili
Pozdrawiam Serdecznie🙋
Ford Galaxy 1,9 tdi ma bardzo zaskakujace dane
f1: 2400kg, f2: 2400kg i f3: 4000kg
G: 1736kg
O1: 1600kg O2: 750kg
Czyli z obliczeń wynika że
F1 : 1,33 > O1 1804,511...
czyli trzymam się max masy przyczepy do 1600kg
I teraz Dodaje DMC auta i przyczepy
2400+1300=3700kg
To mam jeszcze zapas 300kg do maksymalnej masy zestawu F3 która wynosi 4000kg....
No ale mam prawo jazdy kat B. I ten zestaw przekracza 3,5t czy mogę tak jechać? Czy musze robic dodatkową kategorie prawajazdy? B+E czy tez moze powinienem starac sie o dopisanie oznaczenia numerycznego w prawiejazdy 96
Wydaje mi się ze musze szukac przyczepy z maksymalnym DMC 1100kg zeby nie przekroczyć 3,5t i nie opłacać viaTOLL i nie dorabiać dodatkowych uprawnień....
Viatoll w zasadzie nie jest problemem. Z uprawnieniami nie dawały mi spokoju opinie dwóch instruktorów jazdy i jednego policjanta, że na kat. B można ciągnąć tylko lekkie przyczepy... Dlatego zdałem egzamin na kat. B96. Udało się za pierwszym razem, ale wcześniej wykupiłem jazdy w ośrodku nauki jazdy. Cięższe przyczepy są relatywnie tańsze, bo nie każdy ma mocny holownik. Oszczędność można przeznaczyć na kurs i egzamin :)
@@przystanek.camping Tych dwoch instruktorow i policjant nie mieli racji... W sumie jak juz wykupiles jazdy przed egzaminem na B96 to mogles sie pokusic o pelne B+E.
A taka przyczepę można ciągnąć na kat B? czy trzeba mieć
B+E?
tak jeśli DMC auta plus DMC przyczepy będzie poniżej 3500 kg
O.2 mam 450 kg, czy mogę ciągnąć przyczepkę z DMC 750 kg?
O2 tyczy się przyczepy bez hamulca. Więc bez hamulca możesz ciągnąć tyle ile masz w O2. A ile masz w O1? Bo wtedy ewentualnie móglbyś pociągnąć te 750 kg pod warunkiem, że będzie wyposażona w hamulec.
@@castrol011 przyczepka będzie bez hamulca. W 0.1 mam 1000 kg.
Hamulca w lepszych (porządne resory + amortyzatory) przyczepach do 750 kg nie montują. Neptun ma budżetowe resory.
@@Fotland-pl no to tym autem nie możesz ciągnąć takiej przyczepy
Spoko
Dzięki!
Czyli nie można w Polsce jeździć z camperami tylko z małymi gównami.
I nie można ich ciągnąć bezpiecznie normalnym samochodem tylko trzeba to robić małą mydelniczką bo przekracza się masę obu samochodów.
Ale cyrk.
Cały mój plan kupna do Polski porządnego samochodu i porządnego campera (wciąż mniejszego niż ten który mam) właśnie trafił szlag.
Musze to potwierdzić bo wierzyć się nie chce.
Też nie chciało mi się wierzyć, ale artykuł potwierdził tylko to co słyszałem wcześniej od instruktora jazdy. Ostatnio widziałem Passata kombi z dwuosiowym Tabbertem Puccini... Przyczepa lekko 2 tony DMC, a może nawet 2,2 tony.
10 lat Temu zapiął bym przyczepę o DMC nawet 3 Tony ....
Moja Dacia Duster ma F.1 1845 co po podzieleniu przez 1.33 daje DMC przyczepy 1387. Więc mógłbym ciągnąć tą Twoja przyczepę. Więcej obiektywizmu. Kto by Dacia z LPG ciągał przyczepy?
Kto ciągał przyczepy maluchem za PRLu
No dobra, według obliczeń wychodzi, że mój samochód może ciągnąć 1601,5 kg a w dowodzie mam 900kg w rubryce o1. W f1 mam 2130. Czy to oznacza, że mogę mieć błąd w dowodzie? W rubryce f3 nie mam nic. Samochód jest produkcji usa, ale w wersji europejskiej i był w sowim czasie ściągany z niemiec. Skąd może wynikać taka rozbieżność, że po obliczeniu wychodzi 1600 a w dowodzie 900??
Nie wiem. Może lepiej zapytać fachowca. Tylko kogo i gdzie?
Przelicznik 1,33 to polskie przepisy, a wpis w o1 wynika z obliczeń konstrukcyjnych producenta pojazdu. Pojazd może być ciężki lecz ma delikatną konstrukcję w okolicy montowania zaczepu i dlatego może być taka mała wartość w rubryce o1.
Słyszałem,że od 1 stycznia tego roku odchodzi do lamusa ten przelicznik 1.33 i stosuje się takie reguły jak w całej Europie,czyli to co jest w dowodzie wpisane.
Jeżeli w dowodzie w pozycji O1 masz wpisane cokolwiek wtedy 1.33 nie obowiązuje.
Co w przypadku gdy na drodze widać autolawety o dmc 3.5t i ciągnie przyczepę o dmc 3.5t??
Jesteś pewien? Z przepisów to nie wynika... "Jeżeli w dowodzie w pozycji O1 masz wpisane cokolwiek wtedy 1.33 nie obowiązuje."
@@przystanek.camping kontaktowałem się z prawnikiem w tej sprawie
@@bartek9424 1,33 obowiązuje zawsze bez wyjątku (mówimy o przyczepach z hamulcem najazdowym). Nie ma żadnych wyłączeń. Dopuszczalna masa zestawu w PL na B+E to ok. 6130 kg. Przyczepy o DMC 3500 kg przeznaczone są wyłącznie do samochodów ciężarowych, których DMC wynosi minimum 4700 kg. W zasadzie każda przyczepa o DMC wyższym niż 2630 kg jest możliwa do podpięcia tylko do auta ciężarowego.
A to że widać takie zestawy... no cóż - zdziwi się ten, któremu ubezpieczalnia nie będzie chciała wypłacić odszkodowania.
Jest
Nie wprowadzaj ludzi w błąd z dusterem bo podajesz chyba jego najlżejszy model bo wersja 1.5dci 4x4 ma 1952 dmc. Wszystko zależy od wersji silnikowych i czy ma 4x4. Pozdrawiam
Dane Dacii Duster wziąłem bezpośrednio z artykułu w omawianym czasopiśmie Polski Caravaning (był zamieszczony skan dowodu). Zachęcam do lektury, bo może faktycznie wzięli na warsztat wersję z napędem na jedną oś ze słabym silnikiem. Lepiej sprawdzać za każdym razem w dowodzie dla konkretnego auta.
@@przystanek.camping Witam a więc tak w sprawie tego dustera drugiej generacji oczywiście 1.5dci 4x4 jest bardzo dobrą alternatywą w karawningu. W pracy mam też dustera drugiej generacji ale 1.6 sce 4x4 i wygląd to tak F2 1809 F3 3309. O1 1500. Po przeliczniku 1,33 masz 1360 czyli zestaw wychodzi 3169. Czyli wszystko grą i ten duster 1.5 dCi 4x4 może spokojnie mieć na haku 1400 . Bo się mieści. Dowód rzecz święta nie gazety oni wybierają co im wygodne. Ja mam Skodę yeti 2.0 TDI 150km F2 2135 F3 4235 O1 2100 a po naszemu O1 1605. Przyczepa 1350 najlepiej pasuje żeby się mieścić w 3.5 t. Ten temat 1.33 ciągnie się już ładnych kilkanaście lat. Pozdrawiam
@@janzubrawski5836 Duster też nam chodził po głowie, ale udało się z Vitarą od teścia. Idąc na skróty we Vlogu skrzywdziłem trochę ten dzielny samochód. Obiecuję, że w jednym z kolejnym Vlogów nastąpi sprostowanie😊
Potwierdzam
Dustery mają różne wersje silnikowego i wyposażeniowe a masy Q.1 w DR są identyczne.
Sam ciągam kemping DMC 1200 . Moj Duster Blue DCI 1.5 4x4 dane.
F.1 1933
F.3 3433
G. 1458
Q.1 1500
Q 2 740.
Moje Q.1 1453, F.3 3131 kg.
Wynika z tego, że jeszcze mam zspas.
Jedynym moim ograniczeniem to moc silnika 115 KM. Powyżej DMC 1300 przyczepy według mojej opinii, to będzie męczarnia dla w/w wersji silnikowej. Nie będę dywagował czy 1400 da rade, na pewno da ale nie będzie to miało uzasadnienia ekonomicznego i będzie mało bezpieczne 😉.
@@joldareytube ten silniczek 1.5 jest bardzo elastyczny ma bardzo fajny moment obrotowy jak byś dołożył tam z 15km więcej to jest naprawdę super sprawa. Zobacz jak o dacie wypowiada się Krzysztof Hołowczyc
Można ciągnąć przyczepy o większym dmc niż dmc samochodu jeżeli jest on wyposażony w napęd 4x4
Wszystko można:) Tylko czy jest to bezpieczne? Klasyczna terenówka jedzie po asfalcie z wyłączonym napędem. Rama stabilizuje prowadzenie pojazdu, ale ja nie zdecydowałbym się na przyczepę cięższą od samochodu.
@@przystanek.camping bzdura. Akurat LR Discovery 3i4 mają stały napęd na 4x4.
Najśmieszniejsze jest to że moje auto segmentu D z silnikiem Diesla o mocy 150 koni i masie własnej ok 1500 kilo może ciągnąć przyczepę lekka o masie max 650 kilo, natomiast auto mojej żony segmentu C w benzynie o mocy 100 koni może ciągnąć max czyli 750 kilo 🤣
IP 8
Audi a4 b5 220kg maksymalna masa przyczepy GG
Ten cały przelicznik 1,33 to patologiczny relikt przeszłości z lat 60. Dawno powinni wykasować z przepisów. Wydaje mi się, że współczesna technika motoryzacyjna poszła na tyle do przodu, że trzymanie tego zapisu jest bez sensu…
Prawdopodobnie niedługo przelicznik zniknie.
@@castrol011 tzn? Trwają jakieś prace?
@@piotro1999 tak, jest wykreślony w projekcie nowego rozporządzenia
@@castrol011 Czy coś więcej wiesz w tym temacie na obecną chwilę? Czy masz linka do tego rozporzadzenia?
@@jacek4276 projekt jest cały czas opiniowany. Tutaj masz info
legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12357901/katalog/12863410#12863410
Odpowie mi ktoś jaka mogę przyczepę ciągnąć samochodem z takimi wartościami w dowodzie rejestracyjnym na kat B+E f1 2425, f2 2425, g 1881, f3 5785
O1 3360
Materiał ok ale ja bym je podzielił na te co trzeba mieć b kat i b+e kat tego mi brakowało do pełni szczęścia
A dlaczego jest to tak z tym 1,33? Ja mam Dustera 4WD Diesel i moge ciagnac 1500 Kg ( 12% ) a przy ( 8% ) nawet 1800 Kg. To znaczy ze mamy rozne reguly w europie? W pana filmie hodzi o Dustera 2WD czy 4WD? Fajny filmik, pozdrowienia z niemczech, Adam🙋🏼♂️
Te przepisy w tym roku się zmienili. Teraz już nie obowiązuje żadne 1.33 tyle ile w dowodzie możesz ciągnąć😁
Od 1 lutego już Twoj materiał NIEAKTUALNY
Polska w tym momencie jest jedynym krajem nawet nie Unii Europejskiej a jedynym krajem całej Europy gdzie stosowany jest omawiany idiotyczny (bo inaczej tego nie można nazwać) przelicznik 1.33. Tak nawiasem to sporo z zapisów w ustawie prawo o ruchu drogowym jest przestarzałych, zapis o przeliczniku powstał w momencie gdy w zasadzie wymyślono hamulec najazdowy, gdy był, jak by to nazwać po prostu prymitywny. Europa już dawno dorosła do liberalizacji tego jak i podobnych przepisów a Polscy "wymyślacze" takich i podobnych zapisów w ustawie prawo o ruchu drogowym zawsze muszą być "mądrzejsi" od reszty świata.
OBECNIE TRWAJĄ PRACE NAD LIKWIDAJĄ TEGO OBŁĄKANEGO ZAPISU O CHORYM PRZELICZNIKU 1.33
Nie po to w dowodzie rejestracyjnym, który na mocy konwencji Wiedeńskiej jest ważny i respektowany w niemalże całej Europie jest zapis ile samochód może maksymalnie holować, żeby ktoś podczas kontroli na drodze przeliczał jeszcze jakieś kretyńskie przeliczniki. Skoro może ciągnąć wg dowodu przykładowo 3500kg to czemu polacy na siłe zaniżają to do 2631kg? Zaznaczam, że tylko i wyłącznie w całej Unii Europejskiej, w Polsce stosuje się ten przelicznik, przepisy żadnego innego kraju Unii nie wspominają o czymś tak kuriozalnym. ( Sprawdziłem to gdyż od dawna nurtuje mnie temat tego durnego przelicznika)
Odnośnie F2 auta + F2 przyczepy
Dlaczego więc zaznaczyłeś przy pasacie znaczek czerwony, a na przyczepie można ciągnąć (OK) ?
Przydatny film tylko polskie prawo utrudniające życie Polaków
Dacia duster z przyczepą proszę cię bardzo ;) ua-cam.com/video/FYxgEs0Cg2M/v-deo.html
Dzięki za link. Biję się w piersi przed wszystkimi miłośnikami Dacii 😉
dodam ze to Swift Expression 422 dwu osobowa, waga przyczepy gotowej do jazdy odebranej od dilera nowej 1129 kg a DMC to 1250 kg , 6,06m dluga z dyszlem , i 2,25m szeroka :)
Rzuć psu kość
po co takie cyrki
Niezły cyrk.
Skodziarz z ciężarową octavią, snuje swoje mądrości…. W przypadku napędu 4x4 nie dotyczy ten przelicznik.
jakies dziwne te samochody, kto tym jezdzi
Ale bzdury gadasz ,
mam audi i w rubryce O2 mam 730 kg a przyczepkę mam 750 DMC czy coś grozi z tego tytułu podczas kontroli policji