@@stanisawszczypua9076 dokładnie o to mi chodzi. Sam jestem starszy facet (60 lat) i cierpię na cukrzycę II stopnia oraz nadciśnienie. U mnie jest także lekki problem z wątrobą i stąd obawa zastosowania tej diety, bo oparta jest w 80-90 % na spożywaniu tłuszczy, a to raczej nie sprzyja przy problemach z wątrobą.
Fajnie, jakby Pani Chemik przygotowała się porządnie do tematu. Stwierdzenie, że jedynym przypadkiem, kiedy wskazane jest stosowanie diety bezglutenowej to celiakia kładzie cały materiał na łopatki 😔. A gdzie nieceliakalna nietolerancja glutenu, alergia na gluten?
Jestem chora na celiakię,którą miałam zdiagnozowana po 20rż. Pani materiał w tym temacie jest bezcenny dla nas Cieliaków, tak mało jest zrozumienia dla tej choroby bo każdy myśli, że dieta BG to moda. Powinni ten materiał puszczać wszystkim zatrudnionym w restauracjach, może wtedy nie patrzyli by na nas jak na UFO gdy pytam o gluten w sałatce. Bardzo,bardzo dziękuję !!!!!
Dania bezglutenowe w restauracji to zawsze ryzyko. Gluten może być absolutnie wszędzie a osoby, które nie mają wiedzy na temat tej choroby często nie zdają sobie sprawy, że nawet chleba bezglutenowego nie można przechowywać w tej samej szafce z chlebem tradycyjnym. Nie wspomnę już o przyprawach, kakao itd. w których też może znajdować się gluten.
@@OkiemChemika dokładnie tak ! Dlatego Pani materiał udostępniam gdzie tylko się da! Apropo sałatki to zawsze wtedy proszę o same warzywa bez przypraw i innych udziwnień :( Raz będąc w restauracji obsługująca mnie kelnerka zdradziła że studiuje pielęgniarstwo i wie czym jest ta choroba i zadba o mnie. Popłakałam się z radości, że ktoś wreszcie mnie ZROZUMIAŁ !
@@NienasyconyBuhaj dluuuga historia...całe życie miałam problemy z jelitami, rodzice twierdzili że taką moja natura.Na studiach wylądowałam u pulmomnologa bo przez rok miałam uporczywy kaszel(podejrzenie,refluksu, astmy lub astmy oskrzelowej) Pewnego dnia nie było mojej doktor a inna w zastępstwie, spojrzała na mnie i skierowała do gasto by zobaczyć czy to faktycznie refluks. Gastro jak zobaczył moja dwunastnice od razu zrobił biopsjie, mówiąc albo to celiakia albo coś bardzo złego (nowotwór). Ufff wyszła celikia.
Bardzo interesujący materiał o glutenie i celiakii! Nie jestem zwolenniczką spożywania dużej ilości pszenicy (można ja znaleźć w prawie każdym produkcie spożywczym - nawet śmietanie) i przyznam szczerze, że czuję się o wiele lepiej, gdy ją wyeliminowałam z diety. Podobnie rzecz wygląda u mojej dziesięcioletniej córki - pożegnaliśmy wzdęcia, uciążliwe gazy, bóle brzucha, wypryski (szczególnie na ramionach). W naszym przypadku nie był to - chyba - problem celiaklii a może tylko alergii, być może pszenica jest na tyle modyfikowana genetycznie, że nam szkodziła. Jak mówię znajomym, że nie jemy pszenicy to patrzą na nas z politowaniem, że dałyśmy się wkręcić w głupią modę ale my czujemy się lepiej a to jest najważniejsze. Starannie dobieramy produkty, które spożywamy i staramy się odpowiednio bilansować dietę.
U mnie eliminacja pszenicy przyniosła podobny skutek +zastrzyk energi, a przede wszystkim zniknęły uporczywe krosty z twarzy i pleców. Gdy czasami skuszę się na kawałek chleba, od razu mam wysyp krost na czole, skroni , linii brody i ramionach. Moja rodzina nie rozumie tej zależności, i nie chcą nawet wysilić się na tyle, by spróbować dowiedzieć się o faktach naukowych z tym związanych. Trudno jest wystrzegać się pszenicy, gdy całe życie się ją jadło i na dodatek wszyscy na około jedzą ją codziennie, to nie ułatwia sprawy. Czasami przegrywam i sięgam po kawałek bułki pszennej lub pieczywo, ale reakcja jest bardzo szybka...wysypka , ospałość i opuchlizna stawów palców u rąk.
Dzień dobry, właśnie obejrzałam odcinek o glutenie i celiakii, i tak pomyślałam... Czy byłaby możliwość stworzenia serii o chorobach autoimmunologicznych? Istnieje cała masa takich chorób, a u Pani na kanale można znaleźć wiele cennych i rzetelnych informacji. Jak dla mnie, Pani kanał jest wspaniałym i cennym źródłem informacji. Pozdrawiam serdecznie 😊
Miałem dietę glutenową i się super czuje co muszę zrobić albo ile jeść gluten, żeby kosmki mi znowu zanikły. W celu badania na celiakie. Dzięki za fajny filmik Pani chemik :D
Ja musialam wyeliminowac gluten bo mam alergie, mialam brzuch jak balon i nie wiedzialam o co chodzi, jest lepiej po zmianie diety, ale wkurza mnie ze duzo rzeczy nie moge, ale da sie zyc
Całkiem niedawno naukowcy z Uniwersytet Maryland School of Medicine kierowani przez Alessio Fasano, M. D odkryli, że tajemnicze ludzkie białko nazywane zonuliną odgrywa kluczową rolę w rozwoju celiakii i innych chorób autoimmunologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane i cukrzyca, a nawet nowotworów (43,87) . To zonulina mówi: „otwórz się sezamie” (10). Jest najlepiej zbadanym do tej pory kontrolerem ścisłych połączeń , które są zaangażowane w kierowanie ruchem i kontrolę makrocząsteczek wnikających z jelit do krwi. Zonulina otwiera przestrzenie między komórkami błony śluzowej jelita i to normalnie jest potrzebne, by cząsteczki substancji odżywczych i innych mogły "wejść" lub 'wyjść" z jelita cienkiego. Regulacja przepuszczalności jelitowej to bardzo ważna sprawa. Jeśli zawodzi- następuje przechodzenie zbyt dużych cząsteczek np. częściowo niestrawionych składników pożywienia, które nieproszone wślizgują się z jelit i docierają do wewnętrznej warstwy ściany jelita, gdzie żyje sobie i pracuje dużą część układu immunologicznego. Substancje te nie są tam oczekiwane ani potrzebne- mogą ukierunkować działanie komórek odpornościowych w niewłaściwym kierunku (44-45),a te komórki i tak, z natury, są bardzo agresywne. Gdy precyzyjne działanie zonuliny zostanie rozregulowane (na co mają wpływ geny i środowisko) może dojść do pojawienia się dużych problemów. Spora ilość naukowców sądzi, że cząsteczka ta może być brakującym elementem puzzle potrzebnym do zrozumienia i leczenia choroby trzewnej, innych chorób autoimmunologicznych, alergii, a nawet nowotworów. Wszystkie one są związane z nadmierną produkcją zonuliny i utratą bariery ochronnej w jelitach i innych częściach ciała (10, 13-15,46). Wśród kilku potencjalnych bodźców, które mogą wyzwalać uwalnianie zonuliny - ekspozycja na bakterie i gluten, wydają się być najsilniejszymi (47,48 ). Gluten robi to w dramatyczny sposób u pacjentów chorych na celiakię, ale też u zdrowych wyzwala (w mniejszym stopniu, ale jednak) uwalnianie zonuliny i „przeciekanie” jelit (49). Nie znaczy to, że jeśli nie mamy wskazań medycznych, powinniśmy stosować dietę bezglutenową. Nie, bardziej chodzi o to, żeby nie przesadzać z ilością żyta i pszenicy ( bo wyroby z nich są głównym źródłem glutenu) , które codziennie zjadamy. Zastanówmy się… podstawą diety większości ludzi jest chleb, kanapki, makarony, ciasteczka itp. Hm...duuuuużo glutenu na śniadanie, obiad i kolację.
Jestem 50+. 4 lata temu, ze względu na niedobory żelaza polecono mi dietę bezglutenową. Po 3 tygodniach nieoczekiwanie ustały stany zapalne stawów. Taka niespodzianka! Dlaczego do tej pory pakowano we mnie leki przeciwzapalne i przeciwbólowe?
Mi również przy Hashimoto i czołgającej anemii zalecono BG. Dieta w pierwszym momencie wydawało się, że pomogła w kwestii wchłaniania żelaza, ale po roku stosowania diety efekt zniknął i wróciłam do starej sytuacji. Teraz już wiem, że to nie była przyczyna problemów z wchłanianiem żelaza.
Bardzo ciekawy odcinek. Nawet raz nie rozproszyła się moja uwaga. Chłonęłam treść filmu jak gąbka. Niestandardowo podrzucam pomysł na następny odcinek: nietolerancja oraz uczulenie na laktozę. Pani Agnieszko, nawet nie zdaje sobie Pani sprawy ilu ludzi nic na ten temat nie wie. Potrzeba edukacji na ten temat. O glutenie dużo ludzi słyszało i mniej więcej orientuje się co to jest i z czym to się je - teraz mamy to wyłożone jak krowie na rowie, za co jestem niezmiernie wdzięczna.
Nie do końca mogę się z Panią zgodzić.. Sami lekarze endokrynolodzy mówią o tym że pacjenci zgłaszają poprawę samopoczucia po odstawieniu glutenu. Ja sama odstawiłam kontrowersyjny nabiał, pomimo że nie mam alergii i wyniki przeciwciał antytarczycowych nigdy nie były tak niskie (zmalały z 1000 do 50) a do tego wyzdrowiałam w trybie ekspresowym z nadczynności tarczycy. A co ma nabiał do glutenu? Kazeina obok glutenu wymieniana jest jako główne białko prozapalne z jedzenia. Mam wrażenie że temat nietolerancji pokarmowych jest wciąż niewystarczająco przebadany. Lekarze niby nie uznają tego badania jednak mój endokrynolog polecił mi je i chwała mu za to!
Dokładnie. Wyciszenie stanów zapalnych, powrót równowagi hormonalnej i dobrego samopoczucia po odstawieniu syfu to najlepszy wskaźnik, że to jednak był syf 😉
oczywiście. Pani tutaj gada bzdury i zaprzecza sobie. szkoda tego słuchać. KAżdy dobry lekarz przy najmniejszych zaburzeniach tarczycy czy trzustki zaleci odstawienie glutenu i kilka innych obostrzęń żywieniowych ( cukru, części tłuszczy), więc ta pani na chemii się zna ale na medycynie już nie, więc wprowadza ludzi w błąd.
Lekarka męczyła mnie BG przez 3 lata, bo modne teraz odstawianie wszystkim tarczycowym pacjentom glutenu i laktozy. Nic mi to nie dało, wyniki jak zawsze, żelazo dalej się nie wchłaniało, tylko tyle że schudłam. Zmieniłam lekarza i usłyszałam tyradę jacy to niektórzy lekarze głupi, bo badania w tym temacie są niewystarczające.
@@adanbareth_ Co z tego, że gluten odstawiony, skoro cukier i nabiał pozostał, a jelita nie naprawione? Liczysz na poprawę po odstawieniu samego glutenu?
@@justynapadol911 Nie twierdzę, że nie jest okropną chorobą. Mój komentarz nawiązuje do tego, że film sugeruje, że jest jedyną chorobą związaną z glutenem.
Przecież powiedziałam w filmie, że eliminacja glutenu u osób, które nie chorują na celiakię oraz u tych, które dobrze tolerują gluten nie przyniesie korzyści zdrowotnych. Jeśli źle tolerujesz gluten to oczywiste, że warto go wyeliminować.
@@OkiemChemika obejrzałam cały filmik i też moim zdaniem mało wyraźnie zaznaczone są inne przypadki, kiedy organizm nie lubi się z glutenem. Może po prostu taki był zamysł, żeby skupić się na celiakii.
Fajnie by było usłyszeć co Pani myśli o książce „Pszeniczny brzuch”. Lekarz, który ją napisał krytykuje pszenicę nie tyle za gluten, co za inne kwestie z nią związane
Pani Agnieszko, jakby byla mozliwosc prosilbym o material dot. Diety dr. Dąbrowskiej. Znane tez jako post Daniela. Czy to na pewno jest zdowe i nie prowadzi m.in do anemii?
🎓 --- Sprawdź mój kurs chemii online - chemiawp.pl . 💳 --- Dla widzów 10% taniej z kodem oc-2021 P.S. Osoby mające nieceliakalną nadwrażliwość na gluten i ogólnie te, które gluten źle tolerują oczywiście też powinny go wyeliminować z diety. Chyba w filmie to za mało wybrzmiało. P.S.2. W filmie opierałam się na zaleceniach ESPGHAN z 2012 roku, a okazało się, że od 2020 są już nowe wytyczne. Tutaj link do nich: ptghizd.pl/cm/uploads/2020/10/celiakia-nowe-rekomendacje-2020.pdf
@@klukjaniuk wiadomo, ale muszą one współistnieć w diecie w odpowiednich proporcjach, nie można ich wykluczyć całkowicie, grunt to zbilansowanie. I wiem to od dietetyka bezpośrednio. Białko- budulec, tłuszcze- zapas, regulacja a węglowodany- funkcja energetyczna, najlepiej złożone
@@Thelid90 nie mowie o eliminacji tlyko o ograniczaniu, wiadomo ze nie mozna ich eliminowac totalnie z diety, raz ze jest to srednio mozliwe a dwa ze nie zdrowie, ale zalecana tabela zywienia oparta glownie na weglowodanach złozonych typu produkty pszenne mi osobiscie nie sluzy, gdy jem wiecej warzyw mniej chleba, makaronow i innym produktow pszennych czuje sie lepiej.
@@klukjaniuk jasne, zawsze można spróbować żyta, samopszy albo płaskórki też, ja np lepiej się czuję jak jem mniej w prostych, mniejsza senność, zmęczenie itd. Ale u mnie dochodzi celiakia i sibo, także mam i tak już ograniczoną dietę
Dla mnie temat ciekawy. Nie jestem osobą ze zdiagnozowaną celiakią. Mam niedoczynność tarczycy, ale nie jest to hashimoto. Generalnie, zgodnie z tym, co Pani mówi, nie ma przeciwwskazań u mnie do jedzenia glutenu, czy nabału. W przeszłości (już kilka lat temu co prawda), przeszedłem na dietę paleo, którą potem rozszerzyłem o bezglutenowe zboża, czyli zmieniłem na dietę samuraja. Generalnie o dietetyce wiem sporo. Pilnowałem kalorycznści, i żeby dieta była bogata w składniki mineralne i witaminy. Jeśli czegoś nie mogłem dostarczyć z jedzenia, to suplementowałem, itp. Odżywiając się w ten sposób straciłem sporo kilogramów. Tkanka tłuszczowa spadła do 11%. Było widać, że mam zdrową, napiętą skórę. Ćwiczyłem na siłowni, czułem się świetnie, mógłbym góry przenosić. Po zrobieniu pomiarów u dietetyka, mój wiek metaboliczyny obliczono na 13 lat!!! Chociaż miałem prawie 30... Po pewnym czasie nie zmieniając diety, postanowiłem tylko sprawdzić jak to będzie, jak włączę do diety gluten. Kupiłem sobie pieczywo, zjadłem jakieś pierożki na obiad, itp. Po 2 dniach dosłownie czułem się jak balon, nie miałem na nic siły i miałem wrażenie jakby coś chciało mnie rozsadzić od środka. Mój wniosek jest taki, że nawet jesli nie chorujemy na celiakię, to odrzucenie glutenu nie spowoduje niczego złego, gdyż gluten sam w sobie jest składnikiem antyodżywczym. Fakt, że negatywne konsekwencje może spowodować niedobór niektórych składników mineralnych, czy witamin, ale jeśli się wie, co się robi (swoją drogą nie jest to aż tak trudne), to lepiej gluten wykluczyć z diety. W ostatnim czasie sam gluten jem. Niestety pandemia wpłynęła na moją kondycję fizyczną, jak i psychiczną bardzo źle. Pracuję od roku w domu. Po pracy też siedzę w domu. Siłownie, baseny pozamykane. Biegać nie lubię, ani nawet za bardzo nie mogę, bo już jedno kolano mam na śrubki poskręcane. Nie mam motywacji do diety, jeśli nie mogę iść sobie spokojnie na siłownię. To naprawdę trudny okres. Wywołujący stany depresyjne. Dzięki temu moja waga zwiększyła się do 100kg, a tkanka tłuszczowa to 30%. Nie poznaję siebie. Ale nie można tak tkwić w maraźmie. Zabieram się powoli za siebie. I gluten, i nabiał na pewno też z diety wyłączę. Myślę, że przejście na paleo lub samuraja ponownie, będzie najlepszym pomysłem.
Gluten rozszczelnia jelita a to początek większości chorób. Koncerny produkujące żywność (głównie modyfikowaną pszenicę) mają swoich ludzi, zapewniających o bezpieczeństwie glutenu. Temat nieszczelnych jelit jest celowo prześmiewany. Straszne jak się z nami postępuje, no ale choroby ludzi to świetny biznes.
Okiem osoby chorej na celiakię oceniam ten film jako bardzo dobry i potrzebny - tak często występująca choroba zasługuje na więcej rozgłosu, zarówno by osoby chore były diagnozowane, ale także by otoczenie o nas wiedziało. Zabrakło mi jednak informacji, że istnieją inne choroby i dolegliwosci około-glutenowe. Czym innym jest celiakia (choroba autoimmunologiczna), czym innym alergia na pszenicę lub inne glutenowe zboża, a czym innym nieceliakalna nadwrażliwość na gluten (jest taka choroba i pomimo dobrych wyników, chory odczuwa dolegliwości po zjedzeniu glutenu, i on także powinien zrezygnować z glutenu w diecie). Nie wspomniałaś także dość dosadnie, że osoby chore na celiakię nie mogą jeść ani odrobiny glutenu (ścislej mówiąc - glutenu w stężeniu większym niż 20 części na milion, co naprawdę jest mikroskopijną ilością) - w rodzinach i ostoczeniu chorych nadal jest zbyt wiele osób, które tego nie rozumieją i sądzą, że kawałeczek ciasta nam nie szkodzi, że przesadzamy nie ruszając czegoś, co leżało na jednym talerzu z chlebem pszennym, że mamy paranoję czytając skład mieszanki przypraw w poszukiwaniu glutenu. Dodam także, że moda na eliminację glutenu rzeczywiście nam pomaga w dostępności produktów, ale jest to broń obusieczna - część z tych "nisko glutenowych" i "naturalnie bez glutenu" produktów zawiera źródła śladowych ilości glutenu a tym samym jest szkodliwa dla celiaków; daleko nie trzeba szukać, catering pudełkowy "no gluten" od słynnej trenerki fitness promującej dietę BG zawiera zanieczyszczenia glutenem, co jest dopisane drobnym drukiem na końcu oferty na jej stronie - trzeba bardzo, bardzo uważać. Ponadto, dzięki modzie jako osoby chore często jestemy odbierani jako kolejne pseudo-fit i podążające za trendami lub przewrażliwione osoby. Wspomniałaś, że sama chorujesz, więc na pewno zgodzisz się ze mną, że tak często jest. Pozdrawiam Cię i dziękuję za wartościowe materiały.
Jako osoba z celiakami w rodzinie także proszę o zwrócenie uwagi na to, że w przypadku nadwrażliwości oraz alergii zwykle dopuszczalny poziom glutenu w żywności jest o rzędy wielkości wyższy. Ten fakt, poza modą dietetyczną, także wpływa na niezrozumienie rygorów, jakim podlegają te osoby. A może jeszcze krótki przewodnik dla tych, którzy chcieliby np. przygotować coś do jedzenia dla celiaka (albo będą mieć np. dziecko z takimi ograniczeniami pod opieką) - np. do jakiego stopnia trzeba oddzielać jedzenie od pozostałych potraw, jaki proces pozwala w wystarczającym stopniu usunąć resztki glutenu z naczyń itp. Pozdrawiam serdecznie.
Świetny kanał, nie wiem czemu dopiero teraz na niego trafiłem, ale z jednym się nie zgadzam. Jeśli ktoś nie jest chory na celiakię, a wyeliminował z diety gluten i czuje się lepiej, mimo że może być to jedynie efekt placebo to dla mnie jest to jak najbardziej dobre rozwiązanie. Pozdrawiam i zabieram się za oglądanie innych Pani filmów.
,,Mówisz, że jestem przesądna, a sam boisz się złego ducha z bagietki, któremu na imię Gluten?!" Pani Agnieszko, świetny materiał! Jak każdy w zasadzie, dawka solidnej wiedzy 💪 co do dzisiejszego odcinka - co z osobami chorymi na PCOS? Im też lekarze radzą, żeby rezygnować z glutenu (a także cukrów prostych i laktozy).
Choroba Duhringa to wlasnie ona w moim przypadku pokazała czym jest celiakia przez 6 lat lekarze nie wiedzieli co z moją skóra masa maści kremów i innych specyfików nie dała żadnych rezultatów dopiero mądry lekarz zobaczył i podjął szybką decyzje o biopsji jelita cienkiego i diagnoza celiakia pozdrawiam 😉
Żeby być na bieżąco z tematem glutenu (celiakia, nieceliakalna wrażliwość na gluten i choroby auto) to najlepiej u pani doktor od bloga Gdy jedzenie szkodzi :)
Jestem pod opieką jednej z najlepszych endokrynologów w Polsce. Konsultowałam z nią temat diety. Nie ma zaleceń by odstawiać gluten i nabiał przy niedoczynności tarczycy. Dieta eliminacyjna powinna być wprowadzana wtedy, gdy masz celiakię albo źle tolerujesz gluten, co oczywiście zdarza się też u osób z chorobami tarczycy, ale nie we wszystkich przypadkach.
Nie rób tego, jeśli nie musisz. Ja tak kiedyś zaufałam nawiedzonej endokrynolog, która odstawiała gluten i laktozę wszystkim pacjentom. Mam za sobą 3 lata katorgii dietetycznej, która nie dała mi kompletnie nic, żadnej poprawy w wynikach. Nawet żelazo nie wchłaniało mi się lepiej, a niby miało pomóc przy anemii. Moim zdaniem przy chorobach tarczycy najlepiej po prostu dbać o zdrową zbilansowaną dietę.
Świetny materiał! Oby więcej takiej wiedzy. W swojej praktyce widzę na co dzień nieuzasadnione eliminacje żywieniowe, które przynoszą opłakane skutki. Podobnie z diagnostyka celiakii. Uważam, że diagnostyka w kierunku celiakii powinna być obowiązkowa. A z pewnością każda osoba z chorobą autoimmunologiczną powinna przejść taką diagnostykę. W praktyce niestety wiemy jak to wygląda...
eliminacja glutenu w przypadku podejrzeń chorób autoimmunologicznych czy zaburzeń tarczycy nie jest eliminacją NIEUZASADNIONĄ, zwłaszcza, że aminokwasy "glutenowe" łatwo zastąpić więc nie są absolutnie do niczego niezbędne. Diagnostyka w kierunku celiakii to żart na resorach przy okazji :-) Zamiast prostego testu przyczynowo - skutkowego ( nie jedz glutenu przez tydzień i sprawdź objawy) konowały ordynują wycięcie ścianki jelita. 19 wiek.
Pani Agnieszko, nie tylko chorzy na celiakię nie mogą spożywać glutenu. Także chorzy na inne choroby autoimmunologiczne (przede wszystkim ch. L-Crohna, WZJG, choroby zapalne stawów).
@@martamazur9115 wlascicielka kanalu nie uznaje tego schorzenia,z tego co pamietam,chociaz juz niektorzy lekarze sie do tego sklaniaja. A szkoda bo nieszczelnosc jelit występuje baaardzo często ,ale zjadaczom swiezutkich bułeczek taki film jest bardzo na ręke
Dzień dobry,czy jest możliwość zrobienia filmiku ma temat chusteczek do oczu BLEPHACLEAN?(lub też zamiennik tych chusteczek),są to chusteczki do oczu,z góry dziękuję
Dziękuję bardzo za ten świetny filmik! Mam pytanie - czy może Pani jadać płatki owsiane bezglutenowe z certyfikatem mając celiakię? Czytałam, że niektórym celiakom również i one szkodzą. Czy są bezpieczne takie płatki? I drugie pytanie - czy niedożywienie organizmu, niedobory pokarmowe mogą doprowadzić do celiakii?
Są osoby chore na celikię które także nie tolerują owsa i w przypadku takich nie należy spożywać żadnej wersji tego zboża. Natomiast jak osobie chorej nie szkodzi owies może go jeść ale tylko i wyłącznie certyfikowany jako BG, każda inne wersja na 100% jest skażona ze względy choćby na uprawę w pobliżu zbóż glutenowych oraz fakt że zbiera się go tymi sami urządzeniami, przechowuję w tych samych magazynach itp....
@@Sosza Tylko proszę nie kupować pieska na parkingu pod sklepem za tysiąc złotych. Takie pieski najczęściej pochodzą z pseudohodowli, ze strasznych warunków. Proszę odwiedzić hodowlę, zobaczyć w jakich warunkach żyje piesek . Cena gra rolę. Tani piesek powinien budzić wątpliwości. Może p. Agnieszka doradzi, gdzie kupiłeś swojego. Pozdrawiam ☺️
Gluten jest jedynym białkiem, które nie daje się całkowicie strawić. Są tacy, którzy uważają, że spowodowane jest to tym, iż stosunkowo niedawno wkroczył do naszej diety - wraz z pojawieniem się rolnictwa około 10.000 lat temu (1,2). Twierdzą, że skoro przez dwa i pół miliona lat dieta ludzi była w 99,9 procentach bezglutenowa, to my jako gatunek nie dopasowaliśmy się tak, aby sobie z nim DOSKONALE radzić. Pokarmy z żyta i pszenicy są podstawą wyżywienia większości Polaków. Kanapki na śniadanie, do pracy, na kolację. Pączek na drugie śniadanie. Na obiad - makaron, pizza. Ciasteczka do kawy. Wszędzie gluten. I w wielu wypadkach- prawdziwe staje się powiedzenie „co za dużo to niezdrowo”. Myślę, że dla większości z nas pewna ilość glutenu jest OK, ale przeładowanie nim diety to już będzie sprzyjać wystąpieniu problemów. Prawdą jest, że gluten czyni ogromną krzywdę pacjentom chorym na celiakię (=chorobę trzewną) a pszenica należy do najczęstszych alergenów wieku dziecięcego. Żadna nowość. Jednak, dopiero od kilku lat dysponujemy coraz większymi dowodami na to, że istnieje większa grupa ludzi wykazujących NCGS czyli na NADWRAŻLIWOŚĆ NA GLUTEN NIE BĘDĄCY CELIAKIĄ (non-celiac gluten sensitivity= NCGS) . Oni wcale nie chorują na celiakię, ani na alergię na pszenicę a cierpią latami z powodu różnych dolegliwości, które potrafią minąć „jak ręką odjął”, kiedy wygonią lub znacznie ograniczą gluten (3-7). Szacuje się, że na każdą osobę chorującą na celiakię (a jest to co setny człowiek) przypada sześć lub siedem osób z NCGS. Do niedawna nietolerancja glutenu była utożsamiana z celiakią lub alergią na pszenicę a terminy "choroba trzewna" i "nadwrażliwość na gluten" były stosowane zamiennie w literaturze medycznej. Dzisiaj to nieaktualne. Celiakia to celiakia a nadwrażliwość to nadwrażliwość. Zupełnie „inna historia”. Niestety -dość częsta (3). Niektórzy autorzy oceniają, że nadwrażliwość na gluten może dotyczyć 6-10% populacji ogólnej (4). Problem po raz pierwszy opisano w latach osiemdziesiątych. W przeciwieństwie do celiakii i alergii na pszenicę, to choroba niejasna i kontrowersyjna dlatego, że medycyna nie dysponuje wiarygodnym badaniem za pomocą którego można byłoby ją zdiagnozować. Trzeba odstawić gluten i wyczekiwać poprawy. Jest to, niestety, jedyna możliwość diagnostyczna. (Z celiakią, to co innego -ją rozpoznajemy wg znanych i uznanych kryteriów). W NCGS ma stwierdzanego w biopsji uszkodzenia ściany jelita, ani nie można stwierdzić charakterystycznych przeciwciał (tylko 50% chorych ma przeciwciała przeciw gliadynie) (98). I od dawna toczy się dyskusja. Wielu sądzi że temat NCGS to tylko moda i chwytliwe hasło, dolegliwości spowodowane " tym co siedzi w głowie”. W ostatnich latach światowe sławy naukowe kilkukrotnie spotykały się by uzgodnić jakieś wspólne stanowisko w tej nowej i kontrowersyjnej kwestii (5,6). I … UWAGA! NCGS znalazł się oficjalnie w wykazie CHORÓB związanych ze spożywaniem glutenu opublikowanym w 2012 roku (7). Osoby cierpiące na NCGS wpadają w kłopoty (zdrowotne) po zjedzeniu glutenu (90).Obserwuje się wtedy u nich bóle brzucha (68%) , biegunki (33%), nudności, wzdęcia, wzdęcia, (40%). Ale też ich układ pokarmowy może nie wysyłać żadnych sygnałów alarmowych, za to takie osoby cierpią przez (niekiedy) dziesięciolecia na wysypki, bóle głowy (35%), bóle kości i stawów (11%) skurcze mięśni (34%) drętwienie rąk i stóp (20%), zespół przewlekłego zmęczenia (33%), niedokrwistość (20%) zaburzenia uwagi, depresję (22%), nadpobudliwość, wrzodziejące zapalenie jamy ustnej (91-96) , których pozbywają się dopiero po wykreśleniu lub znacznym ograniczeniu glutenu (97). Niektóre osoby z NCGS tolerują niewielkie ilości glutenu, np. około 5g/ dzień, czego nigdy nie ma w przypadku celiakii.
@@grazyna867 pokarmy mleczne i czysta sòl ( bez koszenili , cyjankow , jodu ) agreguja gluten ( każda guma do żucia to gluten ) co prawda mlekiem nie należy sie najadać tylko bronić przed glutenem. Jeżeli po mleku czujemy sie zle to znaczy że laktoza nas dusi poieważ uszczelni barierę krew-mózg. Gluten to biaĺko polimeryzujące - schnące utwardza sie z kwasem mlekowym lub samoistnie zamyka swiatĺo naczyń powidujac gnicie tkanek itp. Organizm myjemy z glutenu , estròw owocowych i żywic ze szczepionek ( bursztynowa , maleinowa oraz poliamidowa -cov19 ) mocną kawa z mlekiem i procentami lub czysta aspiryną ich kwasy karboksylowe powoduja erozje glutenowej gumy itp.
@@grazyna867 nie ma znaczenia czy przenica tak czy inna należy nie jeśc kwasów kiszonki i kwasne owoce zdrowe nie sa w dodadku niszczą szkliwo nie cukier!!! Kiszonki mleczne są bezpieczne ponieważ zawierą biaĺka mleka.
Najlepiej wszystko eko zdrowo i tanio , tylko kto to wszystko będzie tworzył , nie da się zdrowo i tanio. 7 mld chce jeść codziennie , głodny nie będzie się zastanawiał ile azotanów jest w kurczaku jeśli nie jadł przez choćby 1 dzień
Ale normy azotanów i azotynów, w wędlinach w PRL, przekroczone kilkukrotnie, a nawet kilkunastokrotnie (były takie afery omawiane w ówczesnej prasie), to wam już nie przeszkadzają, a nawet pojawiają się tezy, że to żarcie w PRL było takie super zdrowe!
"Mówisz, że jestem przesądna, a sam boisz się złego ducha z bagietki, któremu na imię gluten?" Mnie frapuje jedno: u dzieci z autyzmem i podejrzeniem tegoż, zaleca eliminację glutenu, laktozy i cukru. Cukier rozumiem, również z innych powodów. Ale gluten i laktoza? Przecież autyzm to stan nie choroba.
Mi wyszla lekka nietolerancja na gluten, ale nie wyszla mi nietolerancja na zadne ze zboz glutenowych (oprocz zyta). Natomiast mam silna nietolerancje na wiekszosc zboz bezglutenowych...I co tu robic?🤔 Dziekuje za material i pozdrawiam serdecznie!
Wyeliminowałem całkowicie gluten ale ciagle mam opryszczkowe zapalenie skóry, czyli musze ograniczyc produkty z nabialem i jesc te bez laktozy tak? Mam juz doooość ;x
no i teraz zgodzisz się z autorką ż enie warto prewencyjnie unikać glutenu ? Gdybyś uległ tej "strasznej modzie" nie jedzenia g;utenu byłbyś zdrowszy bez diagnozy. Proste. TO jest DOBRA MODA.
Ja osobiscie po odstawieniu zboz glutenowych doswiadczylem odblokowanego nosa, braku dusznosci i kaszlu, poprawe stanu suchej skory, wzrost odpornosci, zwiekszenie hematokrytu, ferrytyny i hemoglobiny, wzrost wytrzymalosci i sily miesniowej ,poprawe funkcji kognitywnych oraz poprawe stanu psychicznego . Sam nie wierzylem, ze mam nadwrazliwosc na gluten, a jednak odstawienie porawilo mi jakosc zycia o 180*, a wszelkie problemy z odpornoscia, szybkim meczeniem sie czy depresja zniknely. Prawdopodobnie gluten jak i jego zboza uposledzaja wchlanianie skladnikow odzywczych w jelitach. Osobiscie polecam odstawic ten syf.
Moja dziewczyna ma celiakię. Uczę się więc gotować bezglutenowo. Moje pytanie brzmi: "Polecasz może jakiąś konkretną stronę czy może książkę z przepisami bezglutenowymi?".
Każde danie glutenowe możesz zrobić w wersji bezglutenowej jeśli zamienisz składniki 🙂 całych książek z przepisami bezglutenowych niestety nie znalazłam
Gluten szkodzi tylko chorym na celiakię? A co z endometriozą, przy której zaleca się zrezygnować z glutenu? Może coś także o tej chorobie, która jest obecnie wszechobecna i niediagnozowana u większości pacjentek?
"Mówisz, że jestem przesądna, a sam boisz się złego ducha z bagietki, któremu na imię gluten?" Bardzo potrzebny i przydatny filmik, dzięki któremu dowiedziałam się o istnieniu glutenozależnej choroby Duhringa, czyli opryszczkowym zapaleniu skóry. Dziękuję.
@@tokusia1 ale jednocześnie jest mowa że gluten szkodzi TYLKO osobom chorym na celiakie a inni "mogą go spożywać" . Po prostu film zawiera sprzeczności i niedokładności wynikające z niskiej wiedzy medycznej autorki.
Myślę że zwykle świadczy to o szerszych horyzontach przedstawicieli tego nurtu, jeżeli taka osoba dopuszcza możliwość błędu lub niewiedzy we własnym rozumowaniu (bo nawet najtęższe umysły się myliły lub czegoś jeszcze nie odkryto) to jednocześnie jest otwarta na rozwój i naukę, a nie jak zatwardziałe umysły które "wiedzą swoje" i nawet oczywiste dowody tego nie zmieniają.
Czy to nie tak, że obecnie dodaje się gluten do wszystkiego, w większych ilościach i przez to niektórzy go nie tolerują? Przez sam nadmiar danego składnika? Mogę się mylić 😊
Robi się po prostu test z krwi. W większości laboratoriówp dostępne są całe panele alergenów, z glutenem zazwyczaj łączone są białka mleka. Niestety takie badanie jest dość drogie, jeśli chcesz zrobić je na NFZ konieczna będzie wizyta u alergologa. Nie wiem czy gastrolog może wystawić takie skierowanie. Ogólnie celiakia a alergia na gluten to dwie różne rzeczy (przynajmniej taka dostałam informację od alergologa po tym jak okazało się, że moja córka ma alergię na gluten).
Celiakia, o której mowa w filmie to nietolerancja glutenu. Pierwszy krok u dorosłych to zbadanie przeciwciał przeciw tranglutaminazie tkankowej w klasie IGA, następnie gastroskopia. U dzieci nie jest konieczna gastroskopia, robi się testy genetyczne i przeciwciała.
Coś jest nie tak z materiałem, u mnie nie chce się załadować. Jest tylko głos ale brak obrazu. Albo są reklamy a materiał nie chce odpalić, tak jakby ktoś celowo blokował
Minus za nieuwzglednienie nietolerancji na gluten, ktore sa bardziej powszechne niz wiekszosc ludzi mysle. Sama na to cierpie I Chociaz to nie celiaklia moze byc uciazliwe
Jak się u Pani objawia nietolerancja glutenu jeśli mogę zapytać? Też mam ten problem. Czy zboża glutenowe, ale pozbawione glutenu może Pani jeść? (bo ja nie)
@@asiakreatywna nie wiem jak u tamtej pani ale też mam nadwrażliwość na gluten. Objawia się to mega wzdętym brzuchem, swędzeniem kostek, bólem kolan, biegunkami oraz trądzikiem.
Opierało się to na rzekomych doniesieniach, że ta szczepionka powoduje tworzenie się potencjalnie śmiertelnych skrzepów, jednak nie znaleziono dowodów, aby była to prawda
@@MrNeverax Tak gwoli wyjasnienia-zostaly wydane oficjalne ulotki uswiadamiajace,ze ta szczepionka moze (rzadko, bo rzadko) powodowac skrzepy, poniewaz nie da sie wykluczyc na 100% braku zwiazku szczepionki z owymi zakrzepami. W ktoryms kraju (nie pamietam ktorym-w Norwegii lub Danii) wyszlo zalecenie, by podawac je tylko osobom po 55 roku zycia, poniewaz tylko u takich zaobserwowano powstawanie skrzepow.
Ja mam hashimoto i musialam wyeliminować gluten, nabiał, cukier. Zamieniłam wraz z dietetyczką na produkty kokosowe....Nie mogłam schudnąć kilku kilo, a dziś mam piękna formę. Wszystko co jadłam wcześniej, zostało zamienione.
@@angelikakrac9550 Śmiałam się z glutenowców, zajadałam się nabialem, bułkami, a teraz sama stoję w sklepie godzinę, czytając składy. Zamieniłam wszystko tak, jak było, tylko na cenniejsze produkty. Pieczywa nie jem. Nic, co zawiera gluten...no, może raz na miesiąc, zjem pieczywo zytnie, ale raczej unikam. A moje wyniki mi za to dziękują. Nic jednak nie ztobilam sama, tylko pod kontrolą świetnej dietetyk. Wcześniej tez trenowałam sylwetkę, ale była ciągle "masa". Teraz jestem fit. Powodzenia !!
@@marylag.6958 W dziale z nabialem Bio w Carrefour, np, wszystkie PlantOn, lub VegupBio. To z mleka kokosowego. Są droższe, ale bez glutenu, 100% roślinne i świetnie smakują. Olej zamienilysmy rzepakowy na oliwę z oliwek wysokiej jakości, makarony z groszku, soczewicy, ciecierzycy, a gdy mam ochotę na słodkie, to jem ciacha w kilku miejscach w Warszawie, gdzie słodycze są bez glutenu i słodzone erytgrytolem. I nie narzekam. I choc wydaję teraz więcej kasy na jedzenie, bo jest przemyślane i inne gatunkowo, to jestem zadowolona. Wszystko można. Wystarczy trochę zmian.
Zborza to pokarm dla ptakow, nie dla czlowieka, to raz, dwa - zeby bylo strawialne przez organizm musi byc przefermentowane (chleb na zakwasie na przyklad). Zwykle pieczywo to zabojstwo dla jelit, nie wspomne o tonie weglowodanow w pieczywie dzieki ktorym przekraczamy znacznie dzienne zapotrzebowanie na cukier (o ile takie jest).
Chodzi o to, że gluten występujący w obecnych zbożach to nie ten sam gluten sprzed 70 lat . Zboża od tego czasu zostały kilkukrotnie zmodyfikowane. Obecnie występujący gluten w zbożach jest bardziej szkodliwy ,tak samo jak fruktoza w owocach której jest znacznie więcej bo owoce też zostały celowo zmienione genetyczne. Tak to jest jak się chce przechytrzyć naturę i się przy niej manipuluje. Skutek jest opłakany!
Nie ma czegoś takiego jak dieta do grupy krwi, błagam skończmy z tymi szkodliwymi mitami. Jesteśmy takim samym gatunkiem ssaka jak każdy inny, mamy jeden układ trawienny. Poza dopasowaniem do makro i mikro czy eyeliminowaniu alergii, niczym się nie różnimy
To że nie potwierdzone naukowo to nie znaczy jeszcze że mit,a o układach trawiennych gatunków ssaków poczytaj troszkę bo wyczuwam tu braki.Człowiek nie krowa trawy nie przyswaja.
oj ale Pani szanowna może dorzućmy do tej encyklopedycznej relacji trochę logiki ?: 1. JEśli celiakia jest chorbą zagrażającą życiu a jak sama pani twierdzi diagnozowanie trwa czasem nawet ...11 lat TO - lepiej w tym czasie ulec "głupiej" modzie i nie jeść czy ryzykować zdrowie i jeść gluten ? 2. Jeśłi zaburzenia pracy tarczycy - np jak pani tu mówi w przypadku Hashimoto - ( a jednocześnie pamiętamy, ze Celiakia daje przeróżne objawy) to WIEDZĄC o zaburzeniach pracy tarczycy - lepiej ulec "głupiej" modzie i NIE JEŚĆ glutenu czy ryzykowac życie i jeść ? 3. Trzustka - to samo 4. inne choroby autoimmunologiczne - to samo. Więc proszę -niech Pani nie opowiada głupot, że jedzenie glutenu jest niewskazane WYŁĄCZNIE dla osób chorych na CELIAKIE. Wszelkie choroby autoimmunologiczne, zaburzenia pracy trzustki, tarczycy czy waroby, zdiagnozowana cukrzyca są OCZYWISTYM czynnikiem do unikania glutenu, który w organiźnie nie jest konieczny. Logiczne chyba jest, ze jeśli zagrożenie jest tak duże - lepiej go unikać. Swoimi nieprzemyślanymi wypowiedziami może pani zrobić krzywdę wielu ludziom, co widać w komentarzach gdzie już odezwąły się trolle że bezgluten stosują "jessiki i brajanki". Sieje pani głupotę. unsub....
Choruję na Hashimoto i przez 3 lata byłam na diecie BG pomimo braku diagnozy o celiakii. Nie tylko moda, ale niestety niedostateczny stan wiedzy medycznej sieje zamęt w głowach lekarzom i pacjentom. Dotąd nie wiem, czy jedzenie glutenu wpływa na postęp choroby Hashimoto, bo co lekarz to inna opinia. Ostatecznie dałam sobie spokój z tą katorgą...
A jak się ma kwestia glifosatu używanego przy chodowli zbóż, który zamykany jest w białkach tychże zbóż i uwalniany w procesie trawienia "glutenu"??? Czy nie niszczy naszych jelit??
Jak Pani skomentuje wzrost poziomu zonuliny w kale u ludzi zażywających produkty glutenowe, nie mających celiakii? Czy, aby na pewno omawiane białka są całkowicie nieszkodliwe u osób nie cierpiących na chorobę trzewną?
"Mówisz, że jestem przesądna, a sam boisz się złego ducha z bagietki, któremu na imię Gluten?" Niesamowicie ciekawy materiał. i jak zwykle porządna dawka bezcennej wiedzy. Dziękuję :)
Problemem jest pszenica. Eliminacja pszenicy wprowadza kolosalna zmoane w zdrowym odzywianiu. I nie chodzi tu o gluten. Pszenica jest mocnym alergenem.
Kierowca jadący 30 km/h poza terenem zabudowanym (pospolicie droga na której dozwolona prędkość to przynajmniej 90km/h) może "piratem drogowym" nie jest ale stwarza realne zagrożenie xD Nadmierne różnice w prędkości uczestników ruchu są realną przyczyną zdarzeń drogowych. Drogówka powinna taki samochód absolutnie zatrzymać i skontrolować niestety zajmują się innymi pierdołami.
Pani Agnieszko chciałbym, aby zrobiła pani materiał na temat diety ketogenicznej. To bardzo interesujący temat.
Jak naukowiec się za to weźmie to możesz być rozczarowana mocno :D
@@NienasyconyBuhaj jak już, to mogę być ROZCZAROWANY, a nie rozczarowana. Czy aby na pewno będę ROZCZAROWANY? Nie sądzę.
też chętnie się dowiem co Pani o niej myśli 🙃
Ojciec(68 lat) ją stosuje i odstawił leki na nadciśnienie i cukrzycę a lekarz przy ostatnich badaniach pytał go czy na pewno jest cukrzykiem.
@@stanisawszczypua9076 dokładnie o to mi chodzi. Sam jestem starszy facet (60 lat) i cierpię na cukrzycę II stopnia oraz nadciśnienie. U mnie jest także lekki problem z wątrobą i stąd obawa zastosowania tej diety, bo oparta jest w 80-90 % na spożywaniu tłuszczy, a to raczej nie sprzyja przy problemach z wątrobą.
Fajnie, jakby Pani Chemik przygotowała się porządnie do tematu. Stwierdzenie, że jedynym przypadkiem, kiedy wskazane jest stosowanie diety bezglutenowej to celiakia kładzie cały materiał na łopatki 😔. A gdzie nieceliakalna nietolerancja glutenu, alergia na gluten?
Zastanawiałam się, czy te wspomniane wyżej przypadki, o których czytałam w książce autorstwa lekarza parę lat temu może już są nieaktualne...
@@annaro5860 zapewniam, jak najbardziej aktualne.
Jestem chora na celiakię,którą miałam zdiagnozowana po 20rż. Pani materiał w tym temacie jest bezcenny dla nas Cieliaków, tak mało jest zrozumienia dla tej choroby bo każdy myśli, że dieta BG to moda. Powinni ten materiał puszczać wszystkim zatrudnionym w restauracjach, może wtedy nie patrzyli by na nas jak na UFO gdy pytam o gluten w sałatce. Bardzo,bardzo dziękuję !!!!!
Dania bezglutenowe w restauracji to zawsze ryzyko. Gluten może być absolutnie wszędzie a osoby, które nie mają wiedzy na temat tej choroby często nie zdają sobie sprawy, że nawet chleba bezglutenowego nie można przechowywać w tej samej szafce z chlebem tradycyjnym. Nie wspomnę już o przyprawach, kakao itd. w których też może znajdować się gluten.
W jaki sposób diagnozowana jest celiakia i jakie miałaś objawy?
@@OkiemChemika dokładnie tak ! Dlatego Pani materiał udostępniam gdzie tylko się da! Apropo sałatki to zawsze wtedy proszę o same warzywa bez przypraw i innych udziwnień :( Raz będąc w restauracji obsługująca mnie kelnerka zdradziła że studiuje pielęgniarstwo i wie czym jest ta choroba i zadba o mnie. Popłakałam się z radości, że ktoś wreszcie mnie ZROZUMIAŁ !
@@NienasyconyBuhaj dluuuga historia...całe życie miałam problemy z jelitami, rodzice twierdzili że taką moja natura.Na studiach wylądowałam u pulmomnologa bo przez rok miałam uporczywy kaszel(podejrzenie,refluksu, astmy lub astmy oskrzelowej) Pewnego dnia nie było mojej doktor a inna w zastępstwie, spojrzała na mnie i skierowała do gasto by zobaczyć czy to faktycznie refluks. Gastro jak zobaczył moja dwunastnice od razu zrobił biopsjie, mówiąc albo to celiakia albo coś bardzo złego (nowotwór). Ufff wyszła celikia.
@@NienasyconyBuhaj u gastrologa, przy gastroskopii i z krwi. Ja miałam wzdęcia i przewlekłe zmęczenie
Strasznie mnie wkurza jak przez te mody na dane diety nagle na alergików patrzą jak na debili, którzy wymyślają
Bardzo interesujący materiał o glutenie i celiakii!
Nie jestem zwolenniczką spożywania dużej ilości pszenicy (można ja znaleźć w prawie każdym produkcie spożywczym - nawet śmietanie) i przyznam szczerze, że czuję się o wiele lepiej, gdy ją wyeliminowałam z diety. Podobnie rzecz wygląda u mojej dziesięcioletniej córki - pożegnaliśmy wzdęcia, uciążliwe gazy, bóle brzucha, wypryski (szczególnie na ramionach). W naszym przypadku nie był to - chyba - problem celiaklii a może tylko alergii, być może pszenica jest na tyle modyfikowana genetycznie, że nam szkodziła. Jak mówię znajomym, że nie jemy pszenicy to patrzą na nas z politowaniem, że dałyśmy się wkręcić w głupią modę ale my czujemy się lepiej a to jest najważniejsze. Starannie dobieramy produkty, które spożywamy i staramy się odpowiednio bilansować dietę.
U mnie eliminacja pszenicy przyniosła podobny skutek +zastrzyk energi, a przede wszystkim zniknęły uporczywe krosty z twarzy i pleców. Gdy czasami skuszę się na kawałek chleba, od razu mam wysyp krost na czole, skroni , linii brody i ramionach. Moja rodzina nie rozumie tej zależności, i nie chcą nawet wysilić się na tyle, by spróbować dowiedzieć się o faktach naukowych z tym związanych. Trudno jest wystrzegać się pszenicy, gdy całe życie się ją jadło i na dodatek wszyscy na około jedzą ją codziennie, to nie ułatwia sprawy. Czasami przegrywam i sięgam po kawałek bułki pszennej lub pieczywo, ale reakcja jest bardzo szybka...wysypka , ospałość i opuchlizna stawów palców u rąk.
Dzień dobry, właśnie obejrzałam odcinek o glutenie i celiakii, i tak pomyślałam... Czy byłaby możliwość stworzenia serii o chorobach autoimmunologicznych? Istnieje cała masa takich chorób, a u Pani na kanale można znaleźć wiele cennych i rzetelnych informacji. Jak dla mnie, Pani kanał jest wspaniałym i cennym źródłem informacji. Pozdrawiam serdecznie 😊
Miałem dietę glutenową i się super czuje co muszę zrobić albo ile jeść gluten, żeby kosmki mi znowu zanikły. W celu badania na celiakie. Dzięki za fajny filmik Pani chemik :D
Pani Agnieszko- slicznie Pani wyglada! Piesek tez uroczy,a material jak zawsze ciekawy:)
Ja musialam wyeliminowac gluten bo mam alergie, mialam brzuch jak balon i nie wiedzialam o co chodzi, jest lepiej po zmianie diety, ale wkurza mnie ze duzo rzeczy nie moge, ale da sie zyc
Całkiem niedawno naukowcy z Uniwersytet Maryland School of Medicine kierowani przez Alessio Fasano, M. D odkryli, że tajemnicze ludzkie białko nazywane zonuliną odgrywa kluczową rolę w rozwoju celiakii i innych chorób autoimmunologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane i cukrzyca, a nawet nowotworów (43,87) .
To zonulina mówi: „otwórz się sezamie” (10).
Jest najlepiej zbadanym do tej pory kontrolerem ścisłych połączeń , które są zaangażowane w kierowanie ruchem i kontrolę makrocząsteczek wnikających z jelit do krwi.
Zonulina otwiera przestrzenie między komórkami błony śluzowej jelita i to normalnie jest potrzebne, by cząsteczki substancji odżywczych i innych mogły "wejść" lub 'wyjść" z jelita cienkiego.
Regulacja przepuszczalności jelitowej to bardzo ważna sprawa. Jeśli zawodzi- następuje przechodzenie zbyt dużych cząsteczek np. częściowo niestrawionych składników pożywienia, które nieproszone wślizgują się z jelit i docierają do wewnętrznej warstwy ściany jelita, gdzie żyje sobie i pracuje dużą część układu immunologicznego. Substancje te nie są tam oczekiwane ani potrzebne- mogą ukierunkować działanie komórek odpornościowych w niewłaściwym kierunku (44-45),a te komórki i tak, z natury, są bardzo agresywne.
Gdy precyzyjne działanie zonuliny zostanie rozregulowane (na co mają wpływ geny i środowisko) może dojść do pojawienia się dużych problemów.
Spora ilość naukowców sądzi, że cząsteczka ta może być brakującym elementem puzzle potrzebnym do zrozumienia i leczenia choroby trzewnej, innych chorób autoimmunologicznych, alergii, a nawet nowotworów. Wszystkie one są związane z nadmierną produkcją zonuliny i utratą bariery ochronnej w jelitach i innych częściach ciała (10, 13-15,46).
Wśród kilku potencjalnych bodźców, które mogą wyzwalać uwalnianie zonuliny - ekspozycja na bakterie i gluten, wydają się być najsilniejszymi (47,48 ).
Gluten robi to w dramatyczny sposób u pacjentów chorych na celiakię, ale też u zdrowych wyzwala (w mniejszym stopniu, ale jednak) uwalnianie zonuliny i „przeciekanie” jelit (49).
Nie znaczy to, że jeśli nie mamy wskazań medycznych, powinniśmy stosować dietę bezglutenową.
Nie,
bardziej chodzi o to, żeby nie przesadzać z ilością żyta i pszenicy ( bo wyroby z nich są głównym źródłem glutenu) , które codziennie zjadamy.
Zastanówmy się… podstawą diety większości ludzi jest chleb, kanapki, makarony, ciasteczka itp.
Hm...duuuuużo glutenu na śniadanie, obiad i kolację.
Jestem 50+. 4 lata temu, ze względu na niedobory żelaza polecono mi dietę bezglutenową. Po 3 tygodniach nieoczekiwanie ustały stany zapalne stawów. Taka niespodzianka! Dlaczego do tej pory pakowano we mnie leki przeciwzapalne i przeciwbólowe?
Mi również przy Hashimoto i czołgającej anemii zalecono BG. Dieta w pierwszym momencie wydawało się, że pomogła w kwestii wchłaniania żelaza, ale po roku stosowania diety efekt zniknął i wróciłam do starej sytuacji. Teraz już wiem, że to nie była przyczyna problemów z wchłanianiem żelaza.
Obejzalem z ciekawoscia notujac do konca :-) dziekuje :-) i pozdrawiam z dzisiaj dosc pochmurnego Hamburga. Spokojnego i fajnego dnia :-)
Ale słodki piesiu. Fajny materiał o glutenie.
Jak ja się cieszę, że trafiłam na Twój kanał👍😁😸
Bardzo ciekawy odcinek. Nawet raz nie rozproszyła się moja uwaga. Chłonęłam treść filmu jak gąbka.
Niestandardowo podrzucam pomysł na następny odcinek: nietolerancja oraz uczulenie na laktozę.
Pani Agnieszko, nawet nie zdaje sobie Pani sprawy ilu ludzi nic na ten temat nie wie. Potrzeba edukacji na ten temat. O glutenie dużo ludzi słyszało i mniej więcej orientuje się co to jest i z czym to się je - teraz mamy to wyłożone jak krowie na rowie, za co jestem niezmiernie wdzięczna.
Nie do końca mogę się z Panią zgodzić.. Sami lekarze endokrynolodzy mówią o tym że pacjenci zgłaszają poprawę samopoczucia po odstawieniu glutenu. Ja sama odstawiłam kontrowersyjny nabiał, pomimo że nie mam alergii i wyniki przeciwciał antytarczycowych nigdy nie były tak niskie (zmalały z 1000 do 50) a do tego wyzdrowiałam w trybie ekspresowym z nadczynności tarczycy. A co ma nabiał do glutenu? Kazeina obok glutenu wymieniana jest jako główne białko prozapalne z jedzenia. Mam wrażenie że temat nietolerancji pokarmowych jest wciąż niewystarczająco przebadany. Lekarze niby nie uznają tego badania jednak mój endokrynolog polecił mi je i chwała mu za to!
Nie porównuj nabiału do glutenu. Nabiału nie powinien jeść żaden człowiek
Dokładnie. Wyciszenie stanów zapalnych, powrót równowagi hormonalnej i dobrego samopoczucia po odstawieniu syfu to najlepszy wskaźnik, że to jednak był syf 😉
oczywiście. Pani tutaj gada bzdury i zaprzecza sobie. szkoda tego słuchać. KAżdy dobry lekarz przy najmniejszych zaburzeniach tarczycy czy trzustki zaleci odstawienie glutenu i kilka innych obostrzęń żywieniowych ( cukru, części tłuszczy), więc ta pani na chemii się zna ale na medycynie już nie, więc wprowadza ludzi w błąd.
Lekarka męczyła mnie BG przez 3 lata, bo modne teraz odstawianie wszystkim tarczycowym pacjentom glutenu i laktozy. Nic mi to nie dało, wyniki jak zawsze, żelazo dalej się nie wchłaniało, tylko tyle że schudłam. Zmieniłam lekarza i usłyszałam tyradę jacy to niektórzy lekarze głupi, bo badania w tym temacie są niewystarczające.
@@adanbareth_ Co z tego, że gluten odstawiony, skoro cukier i nabiał pozostał, a jelita nie naprawione? Liczysz na poprawę po odstawieniu samego glutenu?
1:50 naprawdę "tylko w tym przypadku"? A nieceliakalna nadwrażliwość na gluten, alergia?
Ale celiakia okropna choroba
@@justynapadol911 Nie twierdzę, że nie jest okropną chorobą. Mój komentarz nawiązuje do tego, że film sugeruje, że jest jedyną chorobą związaną z glutenem.
@@eliza8041 na szczęście te nadwrażliwości nie powodują takich skutków, ale też wtedy można lepiej się czuć
Przecież powiedziałam w filmie, że eliminacja glutenu u osób, które nie chorują na celiakię oraz u tych, które dobrze tolerują gluten nie przyniesie korzyści zdrowotnych. Jeśli źle tolerujesz gluten to oczywiste, że warto go wyeliminować.
@@OkiemChemika obejrzałam cały filmik i też moim zdaniem mało wyraźnie zaznaczone są inne przypadki, kiedy organizm nie lubi się z glutenem. Może po prostu taki był zamysł, żeby skupić się na celiakii.
Fajnie by było usłyszeć co Pani myśli o książce „Pszeniczny brzuch”. Lekarz, który ją napisał krytykuje pszenicę nie tyle za gluten, co za inne kwestie z nią związane
Pani Agnieszko, jakby byla mozliwosc prosilbym o material dot. Diety dr. Dąbrowskiej. Znane tez jako post Daniela. Czy to na pewno jest zdowe i nie prowadzi m.in do anemii?
Dieta dr Dąbrowskiej nie jest zdrowa. Kiedyś pewnie zrobię o tym film.
🎓 --- Sprawdź mój kurs chemii online - chemiawp.pl .
💳 --- Dla widzów 10% taniej z kodem oc-2021
P.S. Osoby mające nieceliakalną nadwrażliwość na gluten i ogólnie te, które gluten źle tolerują oczywiście też powinny go wyeliminować z diety. Chyba w filmie to za mało wybrzmiało.
P.S.2. W filmie opierałam się na zaleceniach ESPGHAN z 2012 roku, a okazało się, że od 2020 są już nowe wytyczne. Tutaj link do nich: ptghizd.pl/cm/uploads/2020/10/celiakia-nowe-rekomendacje-2020.pdf
A czy dieta z ograniczoną ilością węglowodanów też ma sens? Ja osobiście czuje sie lepiej jak jem mało produktów pszennych
Węglowodany są potrzebne, bo są "paliwem" dla organizmu, bardziej bym spojrzała na indeks glikemiczny produktów
@@Thelid90 paliwem sa tez białko i tluszcze, wszystkie maja kalorie
@@klukjaniuk wiadomo, ale muszą one współistnieć w diecie w odpowiednich proporcjach, nie można ich wykluczyć całkowicie, grunt to zbilansowanie. I wiem to od dietetyka bezpośrednio. Białko- budulec, tłuszcze- zapas, regulacja a węglowodany- funkcja energetyczna, najlepiej złożone
@@Thelid90 nie mowie o eliminacji tlyko o ograniczaniu, wiadomo ze nie mozna ich eliminowac totalnie z diety, raz ze jest to srednio mozliwe a dwa ze nie zdrowie, ale zalecana tabela zywienia oparta glownie na weglowodanach złozonych typu produkty pszenne mi osobiscie nie sluzy, gdy jem wiecej warzyw mniej chleba, makaronow i innym produktow pszennych czuje sie lepiej.
@@klukjaniuk jasne, zawsze można spróbować żyta, samopszy albo płaskórki też, ja np lepiej się czuję jak jem mniej w prostych, mniejsza senność, zmęczenie itd. Ale u mnie dochodzi celiakia i sibo, także mam i tak już ograniczoną dietę
Dla mnie temat ciekawy. Nie jestem osobą ze zdiagnozowaną celiakią. Mam niedoczynność tarczycy, ale nie jest to hashimoto. Generalnie, zgodnie z tym, co Pani mówi, nie ma przeciwwskazań u mnie do jedzenia glutenu, czy nabału. W przeszłości (już kilka lat temu co prawda), przeszedłem na dietę paleo, którą potem rozszerzyłem o bezglutenowe zboża, czyli zmieniłem na dietę samuraja. Generalnie o dietetyce wiem sporo. Pilnowałem kalorycznści, i żeby dieta była bogata w składniki mineralne i witaminy. Jeśli czegoś nie mogłem dostarczyć z jedzenia, to suplementowałem, itp. Odżywiając się w ten sposób straciłem sporo kilogramów. Tkanka tłuszczowa spadła do 11%. Było widać, że mam zdrową, napiętą skórę. Ćwiczyłem na siłowni, czułem się świetnie, mógłbym góry przenosić. Po zrobieniu pomiarów u dietetyka, mój wiek metaboliczyny obliczono na 13 lat!!! Chociaż miałem prawie 30... Po pewnym czasie nie zmieniając diety, postanowiłem tylko sprawdzić jak to będzie, jak włączę do diety gluten. Kupiłem sobie pieczywo, zjadłem jakieś pierożki na obiad, itp. Po 2 dniach dosłownie czułem się jak balon, nie miałem na nic siły i miałem wrażenie jakby coś chciało mnie rozsadzić od środka. Mój wniosek jest taki, że nawet jesli nie chorujemy na celiakię, to odrzucenie glutenu nie spowoduje niczego złego, gdyż gluten sam w sobie jest składnikiem antyodżywczym. Fakt, że negatywne konsekwencje może spowodować niedobór niektórych składników mineralnych, czy witamin, ale jeśli się wie, co się robi (swoją drogą nie jest to aż tak trudne), to lepiej gluten wykluczyć z diety. W ostatnim czasie sam gluten jem. Niestety pandemia wpłynęła na moją kondycję fizyczną, jak i psychiczną bardzo źle. Pracuję od roku w domu. Po pracy też siedzę w domu. Siłownie, baseny pozamykane. Biegać nie lubię, ani nawet za bardzo nie mogę, bo już jedno kolano mam na śrubki poskręcane. Nie mam motywacji do diety, jeśli nie mogę iść sobie spokojnie na siłownię. To naprawdę trudny okres. Wywołujący stany depresyjne. Dzięki temu moja waga zwiększyła się do 100kg, a tkanka tłuszczowa to 30%. Nie poznaję siebie. Ale nie można tak tkwić w maraźmie. Zabieram się powoli za siebie. I gluten, i nabiał na pewno też z diety wyłączę. Myślę, że przejście na paleo lub samuraja ponownie, będzie najlepszym pomysłem.
Dziekuję za cenne informacje.
Gluten rozszczelnia jelita a to początek większości chorób. Koncerny produkujące żywność (głównie modyfikowaną pszenicę) mają swoich ludzi, zapewniających o bezpieczeństwie glutenu. Temat nieszczelnych jelit jest celowo prześmiewany. Straszne jak się z nami postępuje, no ale choroby ludzi to świetny biznes.
Okiem osoby chorej na celiakię oceniam ten film jako bardzo dobry i potrzebny - tak często występująca choroba zasługuje na więcej rozgłosu, zarówno by osoby chore były diagnozowane, ale także by otoczenie o nas wiedziało. Zabrakło mi jednak informacji, że istnieją inne choroby i dolegliwosci około-glutenowe. Czym innym jest celiakia (choroba autoimmunologiczna), czym innym alergia na pszenicę lub inne glutenowe zboża, a czym innym nieceliakalna nadwrażliwość na gluten (jest taka choroba i pomimo dobrych wyników, chory odczuwa dolegliwości po zjedzeniu glutenu, i on także powinien zrezygnować z glutenu w diecie). Nie wspomniałaś także dość dosadnie, że osoby chore na celiakię nie mogą jeść ani odrobiny glutenu (ścislej mówiąc - glutenu w stężeniu większym niż 20 części na milion, co naprawdę jest mikroskopijną ilością) - w rodzinach i ostoczeniu chorych nadal jest zbyt wiele osób, które tego nie rozumieją i sądzą, że kawałeczek ciasta nam nie szkodzi, że przesadzamy nie ruszając czegoś, co leżało na jednym talerzu z chlebem pszennym, że mamy paranoję czytając skład mieszanki przypraw w poszukiwaniu glutenu. Dodam także, że moda na eliminację glutenu rzeczywiście nam pomaga w dostępności produktów, ale jest to broń obusieczna - część z tych "nisko glutenowych" i "naturalnie bez glutenu" produktów zawiera źródła śladowych ilości glutenu a tym samym jest szkodliwa dla celiaków; daleko nie trzeba szukać, catering pudełkowy "no gluten" od słynnej trenerki fitness promującej dietę BG zawiera zanieczyszczenia glutenem, co jest dopisane drobnym drukiem na końcu oferty na jej stronie - trzeba bardzo, bardzo uważać. Ponadto, dzięki modzie jako osoby chore często jestemy odbierani jako kolejne pseudo-fit i podążające za trendami lub przewrażliwione osoby. Wspomniałaś, że sama chorujesz, więc na pewno zgodzisz się ze mną, że tak często jest. Pozdrawiam Cię i dziękuję za wartościowe materiały.
Jako osoba z celiakami w rodzinie także proszę o zwrócenie uwagi na to, że w przypadku nadwrażliwości oraz alergii zwykle dopuszczalny poziom glutenu w żywności jest o rzędy wielkości wyższy. Ten fakt, poza modą dietetyczną, także wpływa na niezrozumienie rygorów, jakim podlegają te osoby. A może jeszcze krótki przewodnik dla tych, którzy chcieliby np. przygotować coś do jedzenia dla celiaka (albo będą mieć np. dziecko z takimi ograniczeniami pod opieką) - np. do jakiego stopnia trzeba oddzielać jedzenie od pozostałych potraw, jaki proces pozwala w wystarczającym stopniu usunąć resztki glutenu z naczyń itp.
Pozdrawiam serdecznie.
Bardzo fajnie wytłumaczone ✌🙂
Świetny kanał, nie wiem czemu dopiero teraz na niego trafiłem, ale z jednym się nie zgadzam. Jeśli ktoś nie jest chory na celiakię, a wyeliminował z diety gluten i czuje się lepiej, mimo że może być to jedynie efekt placebo to dla mnie jest to jak najbardziej dobre rozwiązanie. Pozdrawiam i zabieram się za oglądanie innych Pani filmów.
,,Mówisz, że jestem przesądna, a sam boisz się złego ducha z bagietki, któremu na imię Gluten?!"
Pani Agnieszko, świetny materiał! Jak każdy w zasadzie, dawka solidnej wiedzy 💪 co do dzisiejszego odcinka - co z osobami chorymi na PCOS? Im też lekarze radzą, żeby rezygnować z glutenu (a także cukrów prostych i laktozy).
Choroba Duhringa to wlasnie ona w moim przypadku pokazała czym jest celiakia przez 6 lat lekarze nie wiedzieli co z moją skóra masa maści kremów i innych specyfików nie dała żadnych rezultatów dopiero mądry lekarz zobaczył i podjął szybką decyzje o biopsji jelita cienkiego i diagnoza celiakia pozdrawiam 😉
Ja nie mam celiakii, ale ograniczam pieczywo bo pomaga mi to w wynikach glukozy we krwi, jeśli komuś wybija w nocy to polecam to sprawdzić
A co z uczuleniem na gluten???
Przy haszimoto wlasnie poleca się dietę beż glutenu...I przy niedoczynności wiec trochę z niego rezygnuje.
W filmie jest wspomniane hashimoto :)
@@tokusia1 jest info, że częściej występuje, ale nie ze kazdy z hashi musi z glutenu rezygnowac
A co z IBS i FODMAPS? Ja nie mam celiakii, ale gluten i tak źle wpływa na moje trawienie.
Żeby być na bieżąco z tematem glutenu (celiakia, nieceliakalna wrażliwość na gluten i choroby auto) to najlepiej u pani doktor od bloga Gdy jedzenie szkodzi :)
Jak zawsze swietnie wytlumaczony temat ;) buziaki dla pieska :*
A co jeśli ma się niedoczynność tarczycy i dietetycy mówią żeby nie jest glutenu oraz produktów mlecznych ? Ma to sens ?
Tak
Rezygnacja z nabiału zawsze ma sens. Spożywanie hormonów krowy, jak ludzie mogą wciąż to jeść
Jestem pod opieką jednej z najlepszych endokrynologów w Polsce. Konsultowałam z nią temat diety. Nie ma zaleceń by odstawiać gluten i nabiał przy niedoczynności tarczycy. Dieta eliminacyjna powinna być wprowadzana wtedy, gdy masz celiakię albo źle tolerujesz gluten, co oczywiście zdarza się też u osób z chorobami tarczycy, ale nie we wszystkich przypadkach.
Nie rób tego, jeśli nie musisz. Ja tak kiedyś zaufałam nawiedzonej endokrynolog, która odstawiała gluten i laktozę wszystkim pacjentom. Mam za sobą 3 lata katorgii dietetycznej, która nie dała mi kompletnie nic, żadnej poprawy w wynikach. Nawet żelazo nie wchłaniało mi się lepiej, a niby miało pomóc przy anemii. Moim zdaniem przy chorobach tarczycy najlepiej po prostu dbać o zdrową zbilansowaną dietę.
Świetny materiał! Oby więcej takiej wiedzy. W swojej praktyce widzę na co dzień nieuzasadnione eliminacje żywieniowe, które przynoszą opłakane skutki. Podobnie z diagnostyka celiakii. Uważam, że diagnostyka w kierunku celiakii powinna być obowiązkowa. A z pewnością każda osoba z chorobą autoimmunologiczną powinna przejść taką diagnostykę. W praktyce niestety wiemy jak to wygląda...
eliminacja glutenu w przypadku podejrzeń chorób autoimmunologicznych czy zaburzeń tarczycy nie jest eliminacją NIEUZASADNIONĄ, zwłaszcza, że aminokwasy "glutenowe" łatwo zastąpić więc nie są absolutnie do niczego niezbędne. Diagnostyka w kierunku celiakii to żart na resorach przy okazji :-) Zamiast prostego testu przyczynowo - skutkowego ( nie jedz glutenu przez tydzień i sprawdź objawy) konowały ordynują wycięcie ścianki jelita. 19 wiek.
Pani Agnieszko, nie tylko chorzy na celiakię nie mogą spożywać glutenu. Także chorzy na inne choroby autoimmunologiczne (przede wszystkim ch. L-Crohna, WZJG, choroby zapalne stawów).
Właśnie tego zabrało mi w tym materiale, jest to ważny temat. Również osoby z zespołem nieszczelnego jelita.
@@martamazur9115 wlascicielka kanalu nie uznaje tego schorzenia,z tego co pamietam,chociaz juz niektorzy lekarze sie do tego sklaniaja. A szkoda bo nieszczelnosc jelit występuje baaardzo często ,ale zjadaczom swiezutkich bułeczek taki film jest bardzo na ręke
No i zburzylas swiatopoglad Jessikom i Brajankom ktorzy nawet kawe bezglutenowa kupuja... Bo to takie zdrowe (czytaj modne).
I przez to że zrobili to modne to taki chleb bezglutenowy kosztuje 4 razy więcej niż normalny.
@@leszekponiatowski1427 dla mnie te ceny to masakra.
Chce po prostu kupić zwykły chleb
A cena jakaś chora
@@aniarz5801 Podobno ludzie którzy nie chorują na celiakie nie powinni eliminować glutenu.
Z resztą na czym na polegać ta oGrOmNa rÓżNiCa?
@@aniarz5801 ja od 7 roku życia nie jem glutenu a juz mam ponad 2 razy więcej więc trudno mi stwierdzić.
@@aniarz5801 Niestety mam celiakie, więc gdybym zjadła gluten to byłaby masakra
Dzień dobry,czy jest możliwość zrobienia filmiku ma temat chusteczek do oczu BLEPHACLEAN?(lub też zamiennik tych chusteczek),są to chusteczki do oczu,z góry dziękuję
po czestych antybiotykach moze pojawic sie ceiliakia?
Dziękuję bardzo za ten świetny filmik! Mam pytanie - czy może Pani jadać płatki owsiane bezglutenowe z certyfikatem mając celiakię? Czytałam, że niektórym celiakom również i one szkodzą. Czy są bezpieczne takie płatki? I drugie pytanie - czy niedożywienie organizmu, niedobory pokarmowe mogą doprowadzić do celiakii?
Są osoby chore na celikię które także nie tolerują owsa i w przypadku takich nie należy spożywać żadnej wersji tego zboża. Natomiast jak osobie chorej nie szkodzi owies może go jeść ale tylko i wyłącznie certyfikowany jako BG, każda inne wersja na 100% jest skażona ze względy choćby na uprawę w pobliżu zbóż glutenowych oraz fakt że zbiera się go tymi sami urządzeniami, przechowuję w tych samych magazynach itp....
@@jolantacz1610 Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź! :)
Co to za rasa psa? Pozdrawiam super kanał.
Maltipoo :-)
Czy maltipoo to rasa? Nie uznana przez FCI? To chyba raczej kundelek...
Super piesek a rasa nie jest najważniejsza to
Jak rasizm 😅 rasowy czy nie ? 😜
@@Perula-hn9iv pytałem bo mi się spodobał, a nie s powodu rasizmu. :D
@@Sosza Tylko proszę nie kupować pieska na parkingu pod sklepem za tysiąc złotych. Takie pieski najczęściej pochodzą z pseudohodowli, ze strasznych warunków. Proszę odwiedzić hodowlę, zobaczyć w jakich warunkach żyje piesek . Cena gra rolę. Tani piesek powinien budzić wątpliwości. Może p. Agnieszka doradzi, gdzie kupiłeś swojego. Pozdrawiam ☺️
Gluten jest jedynym białkiem, które nie daje się całkowicie strawić. Są tacy, którzy uważają, że spowodowane jest to tym, iż stosunkowo niedawno wkroczył do naszej diety - wraz z pojawieniem się rolnictwa około 10.000 lat temu (1,2). Twierdzą, że skoro przez dwa i pół miliona lat dieta ludzi była w 99,9 procentach bezglutenowa, to my jako gatunek nie dopasowaliśmy się tak, aby sobie z nim DOSKONALE radzić.
Pokarmy z żyta i pszenicy są podstawą wyżywienia większości Polaków. Kanapki na śniadanie, do pracy, na kolację. Pączek na drugie śniadanie. Na obiad - makaron, pizza. Ciasteczka do kawy. Wszędzie gluten. I w wielu wypadkach- prawdziwe staje się powiedzenie „co za dużo to niezdrowo”.
Myślę, że dla większości z nas pewna ilość glutenu jest OK, ale przeładowanie nim diety to już będzie sprzyjać wystąpieniu problemów.
Prawdą jest, że gluten czyni ogromną krzywdę pacjentom chorym na celiakię (=chorobę trzewną) a pszenica należy do najczęstszych alergenów wieku dziecięcego.
Żadna nowość.
Jednak, dopiero od kilku lat dysponujemy coraz większymi dowodami na to, że istnieje większa grupa ludzi wykazujących NCGS czyli na NADWRAŻLIWOŚĆ NA GLUTEN NIE BĘDĄCY CELIAKIĄ (non-celiac gluten sensitivity= NCGS) . Oni wcale nie chorują na celiakię, ani na alergię na pszenicę a cierpią latami z powodu różnych dolegliwości, które potrafią minąć „jak ręką odjął”, kiedy wygonią lub znacznie ograniczą gluten (3-7). Szacuje się, że na każdą osobę chorującą na celiakię (a jest to co setny człowiek) przypada sześć lub siedem osób z NCGS.
Do niedawna nietolerancja glutenu była utożsamiana z celiakią lub alergią na pszenicę a terminy "choroba trzewna" i "nadwrażliwość na gluten" były stosowane zamiennie w literaturze medycznej. Dzisiaj to nieaktualne.
Celiakia to celiakia a nadwrażliwość to nadwrażliwość. Zupełnie „inna historia”. Niestety -dość częsta (3). Niektórzy autorzy oceniają, że nadwrażliwość na gluten może dotyczyć 6-10% populacji ogólnej (4).
Problem po raz pierwszy opisano w latach osiemdziesiątych. W przeciwieństwie do celiakii i alergii na pszenicę, to choroba niejasna i kontrowersyjna dlatego, że medycyna nie dysponuje wiarygodnym badaniem za pomocą którego można byłoby ją zdiagnozować. Trzeba odstawić gluten i wyczekiwać poprawy. Jest to, niestety, jedyna możliwość diagnostyczna. (Z celiakią, to co innego -ją rozpoznajemy wg znanych i uznanych kryteriów).
W NCGS ma stwierdzanego w biopsji uszkodzenia ściany jelita, ani nie można stwierdzić charakterystycznych przeciwciał (tylko 50% chorych ma przeciwciała przeciw gliadynie) (98).
I od dawna toczy się dyskusja.
Wielu sądzi że temat NCGS to tylko moda i chwytliwe hasło, dolegliwości spowodowane " tym co siedzi w głowie”. W ostatnich latach światowe sławy naukowe kilkukrotnie spotykały się by uzgodnić jakieś wspólne stanowisko w tej nowej i kontrowersyjnej kwestii (5,6).
I … UWAGA!
NCGS znalazł się oficjalnie w wykazie CHORÓB związanych ze spożywaniem glutenu opublikowanym w 2012 roku (7).
Osoby cierpiące na NCGS wpadają w kłopoty (zdrowotne) po zjedzeniu glutenu (90).Obserwuje się wtedy u nich bóle brzucha (68%) , biegunki (33%), nudności, wzdęcia, wzdęcia, (40%). Ale też ich układ pokarmowy może nie wysyłać żadnych sygnałów alarmowych, za to takie osoby cierpią przez (niekiedy) dziesięciolecia na wysypki, bóle głowy (35%), bóle kości i stawów (11%) skurcze mięśni (34%) drętwienie rąk i stóp (20%), zespół przewlekłego zmęczenia (33%), niedokrwistość (20%) zaburzenia uwagi, depresję (22%), nadpobudliwość, wrzodziejące zapalenie jamy ustnej (91-96) , których pozbywają się dopiero po wykreśleniu lub znacznym ograniczeniu glutenu (97). Niektóre osoby z NCGS tolerują niewielkie ilości glutenu, np. około 5g/ dzień, czego nigdy nie ma w przypadku celiakii.
Gluten czeka tylk na spożycie kwasów( kieszonki i kwaśne owoce ) wtedy płynie i powoduje degenerację organizmu.
@@pawelfox5933 i wypada nie jeść pszenicy oprócz starych odmian i inne zboża jeść oczywiście z mlekiem i wyrobami mlecznymi.
@@grazyna867 pokarmy mleczne i czysta sòl ( bez koszenili , cyjankow , jodu ) agreguja gluten ( każda guma do żucia to gluten ) co prawda mlekiem nie należy sie najadać tylko bronić przed glutenem.
Jeżeli po mleku czujemy sie zle to znaczy że laktoza nas dusi poieważ uszczelni barierę krew-mózg.
Gluten to biaĺko polimeryzujące - schnące utwardza sie z kwasem mlekowym lub samoistnie zamyka swiatĺo naczyń powidujac gnicie tkanek itp.
Organizm myjemy z glutenu , estròw owocowych i żywic ze szczepionek ( bursztynowa , maleinowa oraz poliamidowa -cov19 ) mocną kawa z mlekiem i procentami lub czysta aspiryną ich kwasy karboksylowe powoduja erozje glutenowej gumy itp.
@@grazyna867 nie ma znaczenia czy przenica tak czy inna należy nie jeśc kwasów kiszonki i kwasne owoce zdrowe nie sa w dodadku niszczą szkliwo nie cukier!!!
Kiszonki mleczne są bezpieczne ponieważ zawierą biaĺka mleka.
@@grazyna867 glutenu nie zawieraja : żyto , proso , biały ryż i kukurydza cenne pokormy.
Co to za rasa? jakie cudo ten piesio :)
Najlepiej wszystko eko zdrowo i tanio , tylko kto to wszystko będzie tworzył , nie da się zdrowo i tanio. 7 mld chce jeść codziennie , głodny nie będzie się zastanawiał ile azotanów jest w kurczaku jeśli nie jadł przez choćby 1 dzień
Ale normy azotanów i azotynów, w wędlinach w PRL, przekroczone kilkukrotnie, a nawet kilkunastokrotnie (były takie afery omawiane w ówczesnej prasie), to wam już nie przeszkadzają, a nawet pojawiają się tezy, że to żarcie w PRL było takie super zdrowe!
Nagra Pani filmik o wzjg? :)
Kocham Twojego psiaka 😍
"Mówisz, że jestem przesądna, a sam boisz się złego ducha z bagietki, któremu na imię gluten?"
Mnie frapuje jedno: u dzieci z autyzmem i podejrzeniem tegoż, zaleca eliminację glutenu, laktozy i cukru. Cukier rozumiem, również z innych powodów. Ale gluten i laktoza? Przecież autyzm to stan nie choroba.
Jeszcze istnieje coś takiego jak nieceliakalna nadwrażliwość na gluten niewykrywalna w badaniach.
Mi wyszla lekka nietolerancja na gluten, ale nie wyszla mi nietolerancja na zadne ze zboz glutenowych (oprocz zyta). Natomiast mam silna nietolerancje na wiekszosc zboz bezglutenowych...I co tu robic?🤔 Dziekuje za material i pozdrawiam serdecznie!
Ograniczyć
Jesc mieso , jajka, ryby ,salatki jarzynowe i orzechy.
Piesek kradnie show. :D :D Jest cudny.
Bardzo dziękuje za ten film. Wyczerpująco i przystepnie, wszystko czego się chciałam dowiedzieć juz wiem.
Wyeliminowałem całkowicie gluten ale ciagle mam opryszczkowe zapalenie skóry, czyli musze ograniczyc produkty z nabialem i jesc te bez laktozy tak? Mam juz doooość ;x
"cielaczek" pozdrawia:) mnie wykryli dopiero w wieku 27 lat... Mimo, że objawy miałem od 25 roku życia:/ co wycierpiałem, to moje.
no i teraz zgodzisz się z autorką ż enie warto prewencyjnie unikać glutenu ? Gdybyś uległ tej "strasznej modzie" nie jedzenia g;utenu byłbyś zdrowszy bez diagnozy. Proste. TO jest DOBRA MODA.
Proszę powiedzieć Robertowi Lewandowskiemu że się źle odżywia
Ja osobiscie po odstawieniu zboz glutenowych doswiadczylem odblokowanego nosa, braku dusznosci i kaszlu, poprawe stanu suchej skory, wzrost odpornosci, zwiekszenie hematokrytu, ferrytyny i hemoglobiny, wzrost wytrzymalosci i sily miesniowej ,poprawe funkcji kognitywnych oraz poprawe stanu psychicznego . Sam nie wierzylem, ze mam nadwrazliwosc na gluten, a jednak odstawienie porawilo mi jakosc zycia o 180*, a wszelkie problemy z odpornoscia, szybkim meczeniem sie czy depresja zniknely. Prawdopodobnie gluten jak i jego zboza uposledzaja wchlanianie skladnikow odzywczych w jelitach.
Osobiscie polecam odstawic ten syf.
Moja dziewczyna ma celiakię. Uczę się więc gotować bezglutenowo. Moje pytanie brzmi: "Polecasz może jakiąś konkretną stronę czy może książkę z przepisami bezglutenowymi?".
Każde danie glutenowe możesz zrobić w wersji bezglutenowej jeśli zamienisz składniki 🙂 całych książek z przepisami bezglutenowych niestety nie znalazłam
Polecam książke Bezglutenowej Mamy :)
" w kuchni bezglutenowej mamy "
Gluten szkodzi tylko chorym na celiakię? A co z endometriozą, przy której zaleca się zrezygnować z glutenu?
Może coś także o tej chorobie, która jest obecnie wszechobecna i niediagnozowana u większości pacjentek?
Ale im współczuję.Trzymajcie się, bądźcie zdrowi. I nie dajcie się zwariować.
Dzięki
"Mówisz, że jestem przesądna, a sam boisz się złego ducha z bagietki, któremu na imię gluten?"
Bardzo potrzebny i przydatny filmik, dzięki któremu dowiedziałam się o istnieniu glutenozależnej choroby Duhringa, czyli opryszczkowym zapaleniu skóry. Dziękuję.
A co z hashimoto? Trochę się nie zgadzam, po odstawieniu czuje się lepiej i trawienie jest o wiele lepsze 😉
Oglądnij filmik cały :) ze zrozumieniem. Jest mowa o hashimoto
@@tokusia1 ale jednocześnie jest mowa że gluten szkodzi TYLKO osobom chorym na celiakie a inni "mogą go spożywać" . Po prostu film zawiera sprzeczności i niedokładności wynikające z niskiej wiedzy medycznej autorki.
Tozależyzm jest nurtem filozoficznym najlepiej pasującym do obecnych czasów.
Myślę że zwykle świadczy to o szerszych horyzontach przedstawicieli tego nurtu, jeżeli taka osoba dopuszcza możliwość błędu lub niewiedzy we własnym rozumowaniu (bo nawet najtęższe umysły się myliły lub czegoś jeszcze nie odkryto) to jednocześnie jest otwarta na rozwój i naukę, a nie jak zatwardziałe umysły które "wiedzą swoje" i nawet oczywiste dowody tego nie zmieniają.
Czy to nie tak, że obecnie dodaje się gluten do wszystkiego, w większych ilościach i przez to niektórzy go nie tolerują? Przez sam nadmiar danego składnika? Mogę się mylić 😊
Jak mam się dowiedzieć czy mam alergię na gluten?
Pójść do alergologa
Robi się po prostu test z krwi. W większości laboratoriówp dostępne są całe panele alergenów, z glutenem zazwyczaj łączone są białka mleka. Niestety takie badanie jest dość drogie, jeśli chcesz zrobić je na NFZ konieczna będzie wizyta u alergologa. Nie wiem czy gastrolog może wystawić takie skierowanie. Ogólnie celiakia a alergia na gluten to dwie różne rzeczy (przynajmniej taka dostałam informację od alergologa po tym jak okazało się, że moja córka ma alergię na gluten).
Celiakia, o której mowa w filmie to nietolerancja glutenu. Pierwszy krok u dorosłych to zbadanie przeciwciał przeciw tranglutaminazie tkankowej w klasie IGA, następnie gastroskopia. U dzieci nie jest konieczna gastroskopia, robi się testy genetyczne i przeciwciała.
Jak się dobrze czujesz to nie masz xd
Nie wiem czemu, ale przypominasz mi Eve Green
11:55 inna nazwa to choroba Dühringa
U mnie zaczęło się właśnie od skórnej postaci.
Bardzo prosimy o wykład nt Szczepionki firmy Astra Zeneca, czy bezpieczna?
Od kiedy szczepionki nas z czegokolwiek wyleczyly?
Coś jest nie tak z materiałem, u mnie nie chce się załadować. Jest tylko głos ale brak obrazu. Albo są reklamy a materiał nie chce odpalić, tak jakby ktoś celowo blokował
Mi się normalnie odpalił . Więc raczej nikt nie blokuje 😁
W chorobach jelit tez wyklucza się gluten.
Minus za nieuwzglednienie nietolerancji na gluten, ktore sa bardziej powszechne niz wiekszosc ludzi mysle. Sama na to cierpie I Chociaz to nie celiaklia moze byc uciazliwe
Jak się u Pani objawia nietolerancja glutenu jeśli mogę zapytać? Też mam ten problem. Czy zboża glutenowe, ale pozbawione glutenu może Pani jeść? (bo ja nie)
@@asiakreatywna nie wiem jak u tamtej pani ale też mam nadwrażliwość na gluten. Objawia się to mega wzdętym brzuchem, swędzeniem kostek, bólem kolan, biegunkami oraz trądzikiem.
A może coś na temat wycofanej/wstrzymanej w wielu krajach szczepionce przeciwcovidowej Astra Zeneca?
Już do niej wrócili, więc nie ma o czym mówić. :)
Opierało się to na rzekomych doniesieniach, że ta szczepionka powoduje tworzenie się potencjalnie śmiertelnych skrzepów, jednak nie znaleziono dowodów, aby była to prawda
@@MrNeverax Tak gwoli wyjasnienia-zostaly wydane oficjalne ulotki uswiadamiajace,ze ta szczepionka moze (rzadko, bo rzadko) powodowac skrzepy, poniewaz nie da sie wykluczyc na 100% braku zwiazku szczepionki z owymi zakrzepami. W ktoryms kraju (nie pamietam ktorym-w Norwegii lub Danii) wyszlo zalecenie, by podawac je tylko osobom po 55 roku zycia, poniewaz tylko u takich zaobserwowano powstawanie skrzepow.
Bagietka o imieniu Gluten :D
Ja mam hashimoto i musialam wyeliminować gluten, nabiał, cukier. Zamieniłam wraz z dietetyczką na produkty kokosowe....Nie mogłam schudnąć kilku kilo, a dziś mam piękna formę. Wszystko co jadłam wcześniej, zostało zamienione.
Tak samo u mnie. Wlasnie zaczelam :)
@@angelikakrac9550 Śmiałam się z glutenowców, zajadałam się nabialem, bułkami, a teraz sama stoję w sklepie godzinę, czytając składy. Zamieniłam wszystko tak, jak było, tylko na cenniejsze produkty. Pieczywa nie jem. Nic, co zawiera gluten...no, może raz na miesiąc, zjem pieczywo zytnie, ale raczej unikam. A moje wyniki mi za to dziękują. Nic jednak nie ztobilam sama, tylko pod kontrolą świetnej dietetyk. Wcześniej tez trenowałam sylwetkę, ale była ciągle "masa". Teraz jestem fit. Powodzenia !!
Powiedz jakie produkty kokosowe?
Mam nadzieje że nie na olej kokosowy, bo tego należy akurat unikać.
@@marylag.6958 W dziale z nabialem Bio w Carrefour, np, wszystkie PlantOn, lub VegupBio. To z mleka kokosowego. Są droższe, ale bez glutenu, 100% roślinne i świetnie smakują. Olej zamienilysmy rzepakowy na oliwę z oliwek wysokiej jakości, makarony z groszku, soczewicy, ciecierzycy, a gdy mam ochotę na słodkie, to jem ciacha w kilku miejscach w Warszawie, gdzie słodycze są bez glutenu i słodzone erytgrytolem. I nie narzekam. I choc wydaję teraz więcej kasy na jedzenie, bo jest przemyślane i inne gatunkowo, to jestem zadowolona. Wszystko można. Wystarczy trochę zmian.
Zły duch I bagietka 😉🤗♥️
Zborza to pokarm dla ptakow, nie dla czlowieka, to raz, dwa - zeby bylo strawialne przez organizm musi byc przefermentowane (chleb na zakwasie na przyklad). Zwykle pieczywo to zabojstwo dla jelit, nie wspomne o tonie weglowodanow w pieczywie dzieki ktorym przekraczamy znacznie dzienne zapotrzebowanie na cukier (o ile takie jest).
Mowisz że jestem przesądna , a sam boisz się złego ducha , któremu na imię ,, gluten ...
Chodzi o to, że gluten występujący w obecnych zbożach to nie ten sam gluten sprzed 70 lat . Zboża od tego czasu zostały kilkukrotnie zmodyfikowane. Obecnie występujący gluten w zbożach jest bardziej szkodliwy ,tak samo jak fruktoza w owocach której jest znacznie więcej bo owoce też zostały celowo zmienione genetyczne. Tak to jest jak się chce przechytrzyć naturę i się przy niej manipuluje. Skutek jest opłakany!
Wyglądasz olśniewająco w tym filmiku 👌🏻
Czy złe dopasowanie żywności do grupy krwi może skutkować chorobami autoimunologicznymi?
Nie ma czegoś takiego jak dieta do grupy krwi, błagam skończmy z tymi szkodliwymi mitami. Jesteśmy takim samym gatunkiem ssaka jak każdy inny, mamy jeden układ trawienny. Poza dopasowaniem do makro i mikro czy eyeliminowaniu alergii, niczym się nie różnimy
To że nie potwierdzone naukowo to nie znaczy jeszcze że mit,a o układach trawiennych gatunków ssaków poczytaj troszkę bo wyczuwam tu braki.Człowiek nie krowa trawy nie przyswaja.
Mówisz, że jestem przesądna, a sam boisz się złego ducha z bagietki, któremu na imię gluten?
oj ale Pani szanowna może dorzućmy do tej encyklopedycznej relacji trochę logiki ?:
1. JEśli celiakia jest chorbą zagrażającą życiu a jak sama pani twierdzi diagnozowanie trwa czasem nawet ...11 lat TO - lepiej w tym czasie ulec "głupiej" modzie i nie jeść czy ryzykować zdrowie i jeść gluten ?
2. Jeśłi zaburzenia pracy tarczycy - np jak pani tu mówi w przypadku Hashimoto - ( a jednocześnie pamiętamy, ze Celiakia daje przeróżne objawy) to WIEDZĄC o zaburzeniach pracy tarczycy - lepiej ulec "głupiej" modzie i NIE JEŚĆ glutenu czy ryzykowac życie i jeść ?
3. Trzustka - to samo
4. inne choroby autoimmunologiczne - to samo.
Więc proszę -niech Pani nie opowiada głupot, że jedzenie glutenu jest niewskazane WYŁĄCZNIE dla osób chorych na CELIAKIE. Wszelkie choroby autoimmunologiczne, zaburzenia pracy trzustki, tarczycy czy waroby, zdiagnozowana cukrzyca są OCZYWISTYM czynnikiem do unikania glutenu, który w organiźnie nie jest konieczny. Logiczne chyba jest, ze jeśli zagrożenie jest tak duże - lepiej go unikać. Swoimi nieprzemyślanymi wypowiedziami może pani zrobić krzywdę wielu ludziom, co widać w komentarzach gdzie już odezwąły się trolle że bezgluten stosują "jessiki i brajanki". Sieje pani głupotę. unsub....
Ja mam wszystkie objawy zaczynając od jelitowych, psychicznych i skórnych
Choruję na Hashimoto i przez 3 lata byłam na diecie BG pomimo braku diagnozy o celiakii. Nie tylko moda, ale niestety niedostateczny stan wiedzy medycznej sieje zamęt w głowach lekarzom i pacjentom. Dotąd nie wiem, czy jedzenie glutenu wpływa na postęp choroby Hashimoto, bo co lekarz to inna opinia. Ostatecznie dałam sobie spokój z tą katorgą...
A jak się ma kwestia glifosatu używanego przy chodowli zbóż, który zamykany jest w białkach tychże zbóż i uwalniany w procesie trawienia "glutenu"??? Czy nie niszczy naszych jelit??
W skrócie: gluten "rozjeżdża" jelita każdego, nie tylko chorych na celiakie.
Jak Pani skomentuje wzrost poziomu zonuliny w kale u ludzi zażywających produkty glutenowe, nie mających celiakii? Czy, aby na pewno omawiane białka są całkowicie nieszkodliwe u osób nie cierpiących na chorobę trzewną?
A ty w ogóle wiesz co to jest ta zonulina, czy tylko klepiesz?
@@IwonaKlich Gdybym nie wiedział, to nie zadawałbym merytorycznych pytań. Chce Pani coś wnieść do odpowiedzi, czy tylko klepanie Pani na myśli?
Oprócz celiakii można mieć chyba jeszcze alergię na gluten albo jego nietolerancję...
Choruje na cukrzyce od 19 lat a na celiakie - wykryta 10 lat temu .
Bez glutenu, bez laktozy, bez cukru, bez smaku. Bez sensu.
Niektórzy mają takie życie przez chorobę. 🤷♀️
nom, lepiej chorowac - takie zycie ma sens ;) nie kazdy opiera swoje poczucie szczescia na jedzeniu
"Mówisz, że jestem przesądna, a sam boisz się złego ducha z bagietki, któremu na imię Gluten?" Niesamowicie ciekawy materiał. i jak zwykle porządna dawka bezcennej wiedzy. Dziękuję :)
Film za krótki o 17 sekund 🤣
Tylko czemu produkty piekarnicze bez glutenu są takim śmieciowym jedzeniem? Patrze na skład i nigdy tego nie kupuje....
Problemem jest pszenica. Eliminacja pszenicy wprowadza kolosalna zmoane w zdrowym odzywianiu. I nie chodzi tu o gluten. Pszenica jest mocnym alergenem.
Z tym 30km/h to złe porównanie 😂 utrudnianie ruchu też jest karane
Problem z glutenem to problem z glifosatem i Gmo.
Chodzi o eliminacje glifosadu
Glifosad? To coś co rośnie w sadzie? Tak się boicie a nie umiecie nawet poprawnie nazwy tego napisać!
Piękna kobieta
👍
Kierowca jadący 30 km/h poza terenem zabudowanym (pospolicie droga na której dozwolona prędkość to przynajmniej 90km/h) może "piratem drogowym" nie jest ale stwarza realne zagrożenie xD
Nadmierne różnice w prędkości uczestników ruchu są realną przyczyną zdarzeń drogowych.
Drogówka powinna taki samochód absolutnie zatrzymać i skontrolować niestety zajmują się innymi pierdołami.