Дякую тепер завдяки вам знаю де шукати ці гриби,хоча в нас ліс більш грабовий і сухий але бачила ці гриби коли дощова зима,шкода що раніше незнала що вони їстівні дякую
ДЯКУЮ ВІКТОРІЯ..ДУЖЕ ПРИЄМНО ВАС СЛУХАТИ,ПЕРЕГЛЯДАТИ ВАШІ ПОХОДИ ДО ЛІСУ,ГОТУВАТИ ПО ВАШИМ РЕЦЕПТАМ...👍😘ЗАЛЮБКИ ПЕРЕГЛЯДАЮ ТА ВЧУСЯ ЗБИРАТИ ГРИБИ ТА РОСЛИНИ З ВАМИ.🙏💙💛🇺🇦👍😘
Які ж чудові дари від нашого Творця, ми так мало знаємо про них, яке розмаїття,але ви молодець, що досліджуєте те, що росте в природі і споживаєте в їду дикороси та гриби . Це набагато корисніше, аніж вирощені на городі овочі, які обробляють хімією 😊
Раніше думала,що саркосцифи не є їстівними грибами через їхнє яскраве забарвлення. Але тепер дякуючи вашим відео я змінила свою думку і буду їх збирати😊. Дякую:)
PS ...ну, ще й напіврозкладені (дуже старі і мало) залишки зимового опенька і траметеса. PPS Чекаю появи (за пару-трійку тижнів?) сморчковой шапочки [Verpa bohemica] та сморчків, строчків. (Останні [Gyromitra esculenta] - планую тільки [довго] сушити.)
Интересное видео! Спасибо! Я тоже собираю саркосцифы, красивые грибы! Готовлю из них паштет: грибы перемалываю в мясорубке,, добавляю соль и перец по вкусу,, слегка обжариваю с луком,, заправляю майонезом - готово! Намазывать на хлеб или добавлять к еде, как соус... Да, шкурку не чищу... Вам, всего доброго и удачных походов в лес!
Дякую Вам панi Вiка за цiкаве вiдео, за таволгу нi коли не бачив. Красивий весняний лiс , без клiщiв та гадюк, доречi а коли вони з'являються? Вiка, а водиться у вас труфельний гриб.? Дякую Вам i мирного неба.
Кліщі вже мають бути, березень-квітень, а потім кінець серпня-вереснь в них найбільша активність у нас, але поки жодного не бачила. Змії в лісі звісно ж є, якщо підходжу до місць, де вони теоретично можуть бути - роблю багато шуму, попереджаючи свою присутність, за сім років змій бачила рази чотири, а точніше їх хвости. Трюфеля в Карпатах зростають, мене поки вони не дуже цікавлять, тому цілеспрямовано не шукала.
Здравствуйте! Я вчера собирала саркосцифу. Ее очень долго чистить и трудно. Я купила губку для посуду и грубой стороной, очищаю грибы. Не ожидала я, но чистить гораздо легче стало и быстрей. Попробуйте).
багато часу на чищення не потрібно ... чищу в лісі ... як і всі гриби ... батько навчив ... надіваю на палєць і чищу ... хвостик відрізаю ... перший раз відварюю хвилини 3 щоб осипався пісок і грунт ... далі шо сі лишає не впливає отруйно на організм ... проходить нормально ... не затримуєця
Якщо ви маєте на увазі траметес різнобарвний - то так, активно використовую. Більш детально я про це розповідаю в одному з останніх відео про лікувальні гриби, там і рецепти є.
Доброго дня Вікторія. Я хочу записатися на екскурсію в ліс.як з вами зв'язатися, наприклад через вайбер або телеграм. Я також назбирав грибів і хотів би щоб ви сказали це їстівні чи ні
У черемші дуже виразний запах часнику - ні з чим не сплутати. У конвалії листки більш жорсткі, але орієнтуйтеся на запах, декілька знайдете і тоді вже точно не сплутаєте
Вікторія.доброго вечора! Адже пишу увечері.я із Житомирщини ! Я знайшла такі грибочки у нас.як ви і казали.біля води на давно зрізаних гілках. Назбирала пів літра! Багато залишила.нехай ростуть. Хочу запитати чи можуть вони почищені постояти до завтра? Чи приготувати і хай посилять?
Дякую, Вікторія, дуже позитивне і гарне відео❤. Була неподалік Трускавця, також трішки збирала саркосцифу отримала величезне задоволення 😊 . І мені попалася штук 10 яскраво оранжевого кольору. Я сама з Хмельниччини, в нас також я їх збираю але оранжевого кольору не зустрічала. Чи попадалися вам такі ? Як ви думаєте їх можна вживати?
Я всі гриби однаково мариную: на 1 л води 1 ст. л. солі з невеликою гіркою (розчин має бути добре солоним), 5-6 горошин чорного перцю, 3 горошини духмяного перцю, 0,5 ч.л. насіння гірчиці (якщо є в наявності), 1 лавровий лист (у банку з грибами не розливаю, тільки варю з ним гриби). Довести до кипіння, додаю гриби і відварюю 15 хвилин. Щоб маринад у банці був світлим, я гриби попередньо відварюю хвилин 5, добре промиваю і вже потім варю в маринаді. В стерилізовані банки додаю оцет (9%) з розрахунку 1 ст.л. на 0,5 л банку. Розкладаю гриби з маринадом, закручую, перевертаю банки, укутати і лишаю так до повного охолодження. Інші гриби, наприклад дубовики, опеньки попередньо відварюю 15-20 хвилин (але цей час залежить від розміру грибів).
По-перше, одяг: заправляти штани у шкарпетки, верхній одяг у штани, щоб не був голим поперек при присіданні. Штани бажано світлого кольору - на ньому добре видно кліщів. Через кожні 10-15 хвилин оглядати себе. Зараз кліщі починають свою весняну активність, тому я використовую спреї від них. Пишуть, що гвоздична олія, або відвар гвоздики також їх відлякує.
Добрий день . Я грибник з 40 річним стажем . Збираю і споживаю набагато більше видів грибів , ніж мешканці мого регіону . Але минулого року мене пригостили в Закарпатті цесарським мухомором - це щось неймовірне . Чи Ви не зустрічали десь на Львівщині такі цесарські?
Ваше відео добре, цікаве, корисне, дякую за Ваші відео. Можливо знаєте, чи відрізняється молода кропива від старої за впливом на загущення крові, чи впливає на це її термічна обробка, чи варто її змішувати з іншими травами, таволгою тощо? І чи дійсно кропива так сильно впливає на загущення крові?
Це дуже цікаве питання, на яке у мене поки не має 💯 відповіді. Найцікавіше те, що про згущення крові пишуть на просторах нашого інтернету, а якщо відкриваєш англомовні ресурси, там вказують тільки про індивідуальні алергічні властивості. Навіть за останні роки є дослідження, де пропонують кропиву вводити в масове виробництво хліба, печива через її цінні поживні властивості. І жодного слова про факт згущення крові. В тому дослідженні кропиву попередньо обдають окропом, а потім сушать. Чому саме так її вирішили дослідити - пояснень не було. В іншій статі в фармакологічному журналі вказували, що рекомендована добова доза сушеної кропиви - до 18 г, насправді, якщо перерахувати в свіжу - це доволі багато (десь 150г). Наскільки я поки для себе зрозуміла, то дуже впливає на результат для організму те як ми її вживаємо. Якщо у вигляді страв, то там вона проходить всі етапи розщеплення і всмоктування поживних речовин в процесі перетравлення їжі; а якщо пити у вигляді чаю (як зазвичай всі трави використовують з метою лікування), тоді відразу відбувається процесс всмоктування речовин у кров оминаючи наш ланцюг перетравлення їжі. Я досі в пошуку наукового обгрунтування вислову, що кропива згущує кров і тому, треба обмежувати її вживання.
Бачив одного разу відео (якщо не помиляюся, на каналі Доктора Петрика), де говорилося про те, що насправді кропива, як і інші рослини, що містять вітамін К, при помірному споживанні ніяк не може нашкодити через згортання крові.
У нас тут зморшки, нажаль, не ростуть, а строчки хоч і зустрічаються, але я їх не збираю (через те, що в Україні на наявність або відсутність в них гірометрину досліджень не було)
@@izLisuNaKuhnyuбудь ласка, покажіть хоча б ті строчки, про які дослідження нема, щоб знати що не збирати. Бо у нас в селі збирають всі весняні гриби. Я помітила що деякі з них не дуже приємно пахнуть. Але на вигляд вони мені дуже схожі, і місцеві жителі збирають усі.
Шо ж Ви так безжально іх дерете, аж боляче дивитися - пошкодите всю корінну систему! Весь час нас вчили з самого дuтuнства - треба обережно відрізати над землею, шоб не пошкодити. Так гриби враз переведуться. Вони ж пов"язані під землею, перервете - нічого гарного не вийде. А взагальному - ваші знання приємно вражають, молодець!
Нас усіх так вчили. Згодом я дізналася протилежну думку: ніби залишена ніжка гриба гниє і псує грибницю. Жодна з цих точок зору не є правильною. Клітини грибниці так влаштовані, що як би не був зібраний гриб, їй це не шкодить. Тому можна збирати, як нам зручно.
Вам тут вже правильно написали, грибниці байдуже, як ми збираємо гриби, це вже давно було доведено мікологами.Гриби зникають тоді, коли ми знищуємо середовище їх існування, тобто ліс (чим, нажаль, людство систематично і займається)
Мира и добра, достатка и долгих , радостных лет жизни, всем родным и близким людям , процветания вам !🙌💞
Мира, любви, здоровья и терпения.
Дякую Вікторія,за гарну днину в лісі з грибами.
Дякую за цікаве і корисне відео. Здоров'я Вам, мирного неба над Україною та процвітання Вашому каналу.
Дякую!
Дякую тепер завдяки вам знаю де шукати ці гриби,хоча в нас ліс більш грабовий і сухий але бачила ці гриби коли дощова зима,шкода що раніше незнала що вони їстівні дякую
Дуже подобаються Ваші експерименти! Дякую!
Благодаря Вам узнала много интересного о растениях и грибах,очень позитивная и познавательная подача информации.Спасибо огромное за Ваши знания.
Красивые грибочки 👍👍🌼
Дякую пані Вікторія. Оригінально.Ви справжня лісова Мавка,яка вміє використовувати дари лісу, цінуючи природу.
Стільки корисного, дякую!
Ех, а я ніяк не можу знайти ці чудесні червоні грибочки😢
Благодарствую Родовичи, Мира и добра.
Вікторіє, ви дуже чарівна, ніжна та розумна пані. І це не комплімент.❤
Яка краса
Дякую Вам🌷🌷🌷
Дякую Вікторія! Дуже сподобалась прогулянка у лісі! Рецепти ваші просто чудові!❤❤❤❤😊
Гарні такі грибочки...крупні..Цікавий рецепт блинчика.Дякую
Просто неймовірно!! Відтепер мій улюблений канал! Величезне Дякую!!!
Дякую за таке цікаве відео !!!!
ЯКА СМАКОТА...👍🙏🤔💙💛🇺🇦
ДЯКУЮ ВІКТОРІЯ..ДУЖЕ ПРИЄМНО ВАС СЛУХАТИ,ПЕРЕГЛЯДАТИ ВАШІ ПОХОДИ ДО ЛІСУ,ГОТУВАТИ ПО ВАШИМ РЕЦЕПТАМ...👍😘ЗАЛЮБКИ ПЕРЕГЛЯДАЮ ТА ВЧУСЯ ЗБИРАТИ ГРИБИ ТА РОСЛИНИ З ВАМИ.🙏💙💛🇺🇦👍😘
Виктория очень интересно мне вас слушать.Благодарю за ваш рассказ,рецепты, советы.❤ Чаще снимайте ваши ролики😊
Які ж чудові дари від нашого Творця, ми так мало знаємо про них, яке розмаїття,але ви молодець, що досліджуєте те, що росте в природі і споживаєте в їду дикороси та гриби .
Це набагато корисніше, аніж вирощені на городі овочі, які обробляють хімією 😊
Добрий день! Дуже цікаве відео. І страіа ефектна 👍🏻
Файно є.
Ви на кухні створюєте шедеври...🎉
Раніше думала,що саркосцифи не є їстівними грибами через їхнє яскраве забарвлення. Але тепер дякуючи вашим відео я змінила свою думку і буду їх збирати😊. Дякую:)
Подивився на цю красу і сам вирішив до лісу податись.
Щонайменьше - кропиви наскубу, бо зібрану того разу - вже поїв [та трішки засушив].
PS ...таки знайшов тільки кропиву. (Смачно буде.)
Ну і ще одного шукача грибів...
PS ...ну, ще й напіврозкладені (дуже старі і мало) залишки зимового опенька і траметеса.
PPS Чекаю появи (за пару-трійку тижнів?) сморчковой шапочки [Verpa bohemica] та сморчків, строчків.
(Останні [Gyromitra esculenta] - планую тільки [довго] сушити.)
Снимайте пожалуйста больше, ходите в лес чаще, что бы я вместе с вами собирал разные вкусняшки. Очень нравится ваш канал.
Виктория, какое красивое блюдо😍 благодарю☺️мира♥️
Дуже цікаво дякую вам 💚
А ще бачила гриб корбан , росте в землі поряд з білим грибом . Але ні разу не знаходила )
Здравия, Виктория вам и вашей деточке!❤❤❤❤❤❤❤❤❤
млинець вийшов як величезна саркосцифа
Интересное видео!
Спасибо!
Я тоже собираю саркосцифы, красивые грибы!
Готовлю из них паштет: грибы перемалываю в мясорубке,, добавляю соль и перец по вкусу,, слегка обжариваю с луком,, заправляю майонезом - готово!
Намазывать на хлеб или добавлять к еде, как соус...
Да, шкурку не чищу...
Вам, всего доброго и удачных походов в лес!
Спасибо! А рецепт возьму на заметку)
Спасибо за рецепт.
Віка, ви просто чудова лісна фея:) Ми з чоловіком дивимося і не можемо відірватися. Ну як ви то все знаєте? Дякуємо за ваші відео!
Пшінку ще добре додавати у зелений борщ,разом з кропивою.
Дякую Вам панi Вiка за цiкаве вiдео, за таволгу нi коли не бачив. Красивий весняний лiс , без клiщiв та гадюк, доречi а коли вони з'являються? Вiка, а водиться у вас труфельний гриб.? Дякую Вам i мирного неба.
Кліщі вже мають бути, березень-квітень, а потім кінець серпня-вереснь в них найбільша активність у нас, але поки жодного не бачила. Змії в лісі звісно ж є, якщо підходжу до місць, де вони теоретично можуть бути - роблю багато шуму, попереджаючи свою присутність, за сім років змій бачила рази чотири, а точніше їх хвости.
Трюфеля в Карпатах зростають, мене поки вони не дуже цікавлять, тому цілеспрямовано не шукала.
Дуже цікаво дивитись ваші відео. Якщо можна зніміть ще як ви маринуєте саркосцифи .
Вже таке відео було, тому не обіцяю, що буду повторювати
Ура стали чаще гулять то в парке то в лесу. Зачарована вашим украинским,звучит как ручиек с хрустальной водой. Счастья вам и здоровья.❤❤❤❤
Здравствуйте! Я вчера собирала саркосцифу. Ее очень долго чистить и трудно. Я купила губку для посуду и грубой стороной, очищаю грибы. Не ожидала я, но чистить гораздо легче стало и быстрей. Попробуйте).
Спасибо, попробую и так
багато часу на чищення не потрібно ... чищу в лісі ... як і всі гриби ... батько навчив ... надіваю на палєць і чищу ... хвостик відрізаю ... перший раз відварюю хвилини 3 щоб осипався пісок і грунт ... далі шо сі лишає не впливає отруйно на організм ... проходить нормально ... не затримуєця
Оце такий млинчище із 1 яйця 0,5....... Нее вірю! Їй богу не вірю! Бистренько спробувати!!!😊🎉
У мене було порція на 2 яйця, 100 г молока та 50 г борошна.
@@izLisuNaKuhnyu ооо! Інше діло! Дякую! Рецепт на УРА!
Вікторія є питання про,, павлиний хвост,, ви його якось використовуєте?
Якщо ви маєте на увазі траметес різнобарвний - то так, активно використовую. Більш детально я про це розповідаю в одному з останніх відео про лікувальні гриби, там і рецепти є.
Віка може у вас можна купити їх хотя 500 гр попробувати.
Добрий день! Напишіть мені в Телеграм (0507626822), або Фейсбук (Із лісу на кухню з Вікторією)
Доброго дня Вікторія.
Я хочу записатися на екскурсію в ліс.як з вами зв'язатися, наприклад через вайбер або телеграм.
Я також назбирав грибів і хотів би щоб ви сказали це їстівні чи ні
Доброго дня!
Можете мені написати в Телеграм 0507626822, фото туди ж можна скинути, якщо знаю, обов'язково допоможу
@@izLisuNaKuhnyu дуже дякую леди
А я не можу їх знайти 😢 Дозвольте запитання ? Як не сплутати листочки черемші з ковалієвими ранньою весною, коли ще вони не квітнуть?
У черемші дуже виразний запах часнику - ні з чим не сплутати. У конвалії листки більш жорсткі, але орієнтуйтеся на запах, декілька знайдете і тоді вже точно не сплутаєте
@@izLisuNaKuhnyu Дуже дякую ❤️
Вікторія.доброго вечора! Адже пишу увечері.я із Житомирщини ! Я знайшла такі грибочки у нас.як ви і казали.біля води на давно зрізаних гілках. Назбирала пів літра! Багато залишила.нехай ростуть. Хочу запитати чи можуть вони почищені постояти до завтра? Чи приготувати і хай посилять?
Саркосцифа день-два може спокійно провести в холодильнику - це вже не раз перевірено на практиці.
Дякую, Вікторія, дуже позитивне і гарне відео❤. Була неподалік Трускавця, також трішки збирала саркосцифу отримала величезне задоволення 😊 . І мені попалася штук 10 яскраво оранжевого кольору. Я сама з Хмельниччини, в нас також я їх збираю але оранжевого кольору не зустрічала. Чи попадалися вам такі ? Як ви думаєте їх можна вживати?
Так, трапляються інколи і такі, я збираю, просто пігментація не така насичена, читала, що бувають навіть саркосцифи альбіноси
А рецептиком маринаду для саркосцифи поділитись? Буду вельми вдячна.
Я всі гриби однаково мариную: на 1 л води 1 ст. л. солі з невеликою гіркою (розчин має бути добре солоним), 5-6 горошин чорного перцю, 3 горошини духмяного перцю, 0,5 ч.л. насіння гірчиці (якщо є в наявності), 1 лавровий лист (у банку з грибами не розливаю, тільки варю з ним гриби). Довести до кипіння, додаю гриби і відварюю 15 хвилин. Щоб маринад у банці був світлим, я гриби попередньо відварюю хвилин 5, добре промиваю і вже потім варю в маринаді. В стерилізовані банки додаю оцет (9%) з розрахунку 1 ст.л. на 0,5 л банку. Розкладаю гриби з маринадом, закручую, перевертаю банки, укутати і лишаю так до повного охолодження. Інші гриби, наприклад дубовики, опеньки попередньо відварюю 15-20 хвилин (але цей час залежить від розміру грибів).
А цукор не додаєте?@@izLisuNaKuhnyu
@@-mushroomsofthelhc8357 ні, мариную без цукру
Дякую. @@izLisuNaKuhnyu
Іще питання. Пшінка весняна цвіте яскравим жовтим цвітом?можно рецепт маринування гриочків?
Так, квітне жовтим, рекомендують збирати листя до цвітіння, бо після вона вже накопичує отруйні речовини
@@izLisuNaKuhnyu зрозуміло.дякую.
Чи зустрічали гриб саркосому, молодильне яблуко, або гриб масло?
Ні, не зустрічала, хоча дуже хочу. Вона зростає в ялинових лісах, а в нас тільки ялиці
Заходила вчора ненадовго в ліс, зняла з ніг двох кліщів. Підкажіть, як захищаєтесь.
Попілу в чоботи насипьте.
По-перше, одяг: заправляти штани у шкарпетки, верхній одяг у штани, щоб не був голим поперек при присіданні. Штани бажано світлого кольору - на ньому добре видно кліщів. Через кожні 10-15 хвилин оглядати себе. Зараз кліщі починають свою весняну активність, тому я використовую спреї від них. Пишуть, що гвоздична олія, або відвар гвоздики також їх відлякує.
Добрий день .
Я грибник з 40 річним стажем .
Збираю і споживаю набагато більше видів грибів , ніж мешканці мого регіону . Але минулого року мене пригостили в Закарпатті цесарським мухомором - це щось неймовірне .
Чи Ви не зустрічали десь на Львівщині такі цесарські?
Добрий день! Вам пощастило, я тільки мрію про цей гриб. На Львівщині він не росте, тільки на Закарпатті та в Криму
Ваше відео добре, цікаве, корисне, дякую за Ваші відео. Можливо знаєте, чи відрізняється молода кропива від старої за впливом на загущення крові, чи впливає на це її термічна обробка, чи варто її змішувати з іншими травами, таволгою тощо? І чи дійсно кропива так сильно впливає на загущення крові?
Це дуже цікаве питання, на яке у мене поки не має 💯 відповіді. Найцікавіше те, що про згущення крові пишуть на просторах нашого інтернету, а якщо відкриваєш англомовні ресурси, там вказують тільки про індивідуальні алергічні властивості. Навіть за останні роки є дослідження, де пропонують кропиву вводити в масове виробництво хліба, печива через її цінні поживні властивості. І жодного слова про факт згущення крові. В тому дослідженні кропиву попередньо обдають окропом, а потім сушать. Чому саме так її вирішили дослідити - пояснень не було. В іншій статі в фармакологічному журналі вказували, що рекомендована добова доза сушеної кропиви - до 18 г, насправді, якщо перерахувати в свіжу - це доволі багато (десь 150г).
Наскільки я поки для себе зрозуміла, то дуже впливає на результат для організму те як ми її вживаємо. Якщо у вигляді страв, то там вона проходить всі етапи розщеплення і всмоктування поживних речовин в процесі перетравлення їжі; а якщо пити у вигляді чаю (як зазвичай всі трави використовують з метою лікування), тоді відразу відбувається процесс всмоктування речовин у кров оминаючи наш ланцюг перетравлення їжі. Я досі в пошуку наукового обгрунтування вислову, що кропива згущує кров і тому, треба обмежувати її вживання.
Бачив одного разу відео (якщо не помиляюся, на каналі Доктора Петрика), де говорилося про те, що насправді кропива, як і інші рослини, що містять вітамін К, при помірному споживанні ніяк не може нашкодити через згортання крові.
@@Ratsional дякую, пошукаю у нього на каналі, бо він завжди обґрунтовує свої висловлювання
Дякую.
А як вийшов такий млинець з бортиками?? 🤔🤔
Якщо кругла форма, він завжди так піднімається. А якщо деко, тоді він як гори виходить
@@izLisuNaKuhnyu Dyakuyu!
Дякую! Будуть сморчки і строчки? Було б цікаво.
У нас тут зморшки, нажаль, не ростуть, а строчки хоч і зустрічаються, але я їх не збираю (через те, що в Україні на наявність або відсутність в них гірометрину досліджень не було)
@@izLisuNaKuhnyu Дуже дякую!
@@izLisuNaKuhnyuбудь ласка, покажіть хоча б ті строчки, про які дослідження нема, щоб знати що не збирати. Бо у нас в селі збирають всі весняні гриби. Я помітила що деякі з них не дуже приємно пахнуть. Але на вигляд вони мені дуже схожі, і місцеві жителі збирають усі.
Шо ж Ви так безжально іх дерете, аж боляче дивитися - пошкодите всю корінну систему! Весь час нас вчили з самого дuтuнства - треба обережно відрізати над землею, шоб не пошкодити. Так гриби враз переведуться. Вони ж пов"язані під землею, перервете - нічого гарного не вийде.
А взагальному - ваші знання приємно вражають, молодець!
Нас усіх так вчили. Згодом я дізналася протилежну думку: ніби залишена ніжка гриба гниє і псує грибницю. Жодна з цих точок зору не є правильною. Клітини грибниці так влаштовані, що як би не був зібраний гриб, їй це не шкодить. Тому можна збирати, як нам зручно.
@@ТаняКовальчук-ь1ц Klasno
100% @@ТаняКовальчук-ь1ц
Вам тут вже правильно написали, грибниці байдуже, як ми збираємо гриби, це вже давно було доведено мікологами.Гриби зникають тоді, коли ми знищуємо середовище їх існування, тобто ліс (чим, нажаль, людство систематично і займається)
Так, бачила, і відповіла їм, шо це класно! А то завжди боїшся той гриб зірвати. Треба ж таке. Завжди говорять то одне, то друге.@@izLisuNaKuhnyu