Diagnózis - a gyermekkori pszichés betegségről, Sófi-díjas kutató, a szepszis kezeléséről

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 кві 2019
  • 2019.04.01.
    Adásunkban a gyermekkori pszichés betegségekkel, elsősorban a fiatal korban jelentkező depresszióval foglalkozunk. Bemutatunk egy civil kezdeményezést is, amely a lelki eredetű problémákkal küzdő gyerekeket segíti. Egy olyan egyedülálló vértisztító eljárást is megismerhetnek, amely a szeptikus sokk ellenszerét jelentheti.
    - Országszerte egyre több fiatal küzd lelki gondokkal, ám nagyon kevés a gyermekpszichiáter. Szegeden “Létra - projekt a gyermekekért” néven új, önkéntes szolgálat kezdte meg a működését februárban. A résztvevők olyan serdülőknek adnak terápiás segítséget, akik pszichiátriai kezelést kaptak, és a lelki állapotukat tovább javítja, ha velük és a családjukkal szakember foglalkozik, de erre nincs máshol lehetőségük. Depresszió? Gyerekkorban? Sokan kaphatják fel a fejüket erre, mert az gondoljuk, 18 évnél fiatalabbaknál nem jelentkezhet ez a betegség. Bár pontos statisztikát nem találtam arról, hogy hazánkban mennyi gyermeket érint a depresszió, de a legtöbb cikk arról szólt, hogy számuk az utóbbi években nőtt. Tüneteik azonban jelentősen különböznek a felnőttkori depressziótól. Hogy mennyiben, erről is beszélgetek vendégemmel, Kiss Enikő pszichiáterrel, aki a Gyermekgyógyászati Klinika Ifjúságpszichiátriai Osztályának adjunktusa.
    - Már 17 évesen tudta, hogy kutató akar lenni. Pedig angol szakon kezdte a középiskolát. A biológiatanára szerettette meg vele a tantárgyat. Porkoláb Gergő most, 22 évesen elnyerte a Sófi József a Szegedi Tehetségekért Alapítvány fődíját biológus mesterképzés kategóriában. Kutatócsoportjával az idegrendszert vizsgálják, nanorészecskék segítségével juttatnak gyógyszerhatóanyagokat az agyba. Munkájuk eredményeképp talán kezelhetővé válnak olyan, az agyat megtámadó betegségeket, mint pl. az Alzheimer-kór, a szklerózis multiplex, az agydaganatok vagy a HIV-fertőzés.
    - Az egész országban egyedülálló vértisztító eljárást alkalmaznak a Klinikai Központ Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Intézetében. Ez az új kezelés alkalmas a vérben található citokinek, azaz toxikus mérgező molekulák eltávolítására. Erre akkor van szükség, ha valamilyen baleset, gyulladás következtében kialakul a szepszis, azaz a vérmérgezés. Az új módszerrel növelhetők a szeptikus betegek túlélési esélyei, évente ugyanis 3-400 beteget kezelnek ezzel a szegedi klinikán.
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ •