Warsztatówa CNC #8 - półliner do tokarki stabilizujący cienki pręt we wrzecionie
Вставка
- Опубліковано 14 гру 2024
- Chcesz pomóc mi, kanałowi, podziękować lub po prostu dostać gadgety CNC - Krok po Kroku? Sprawdź taką możliwość na patronite!
www.patronite.s... Każdy tokarz spotkał się już chyba z takim problemem - pracujemy z pręta który jest zbyt długi i wiotki żeby utrzymał się we wrzecionie i zaczyna się bicia i tzw. helikopter. Jak sobie poradzić z tym problemem bez zakupu metra wałka z tworzywa? Zrobić półliner!
"Chamfers are what separate us from the animals" - Quinn Dunki aka Blondihacks 😁
Frezy do aluminium dwu lub jedno ostrzowe lepiej się sprawdzają przy braku chłodziwa :)
Ano pewnie - ostre, polerowane, dedykowane ;]
Niekoniecznie muszą być nawet polerowane, u mnie w pracy korzystamy z frezów ogólnego zastosowania i bez problemu bez chłodziwa się skrawa, nawet o dziwo narzędzia po ostrzeniu bez problemu pracują bez chłodziwa.
Siema 🙋
Materiał jak zwykle zjebi**y jak i koszulka ;D
Mógłbyś pokazać jak robić aktualizację Esprita TNG? ;D
Dzieki. Aktualki robimy ściągając nowy plik instalacyjny i odpalając go ;)
@@Jszyndlar-CNC_Krok_po_Kroku ale coś tam Michał mówił że trzeba coś w postprocesorze aktualizować, w pliku maszyny itd.
@@wojciechpietrowski1161 zwykle PP i pliki maszyny są kompatybilne wstecz ;)
Przy toczeniu tworzyw (szczególnie PA6) to żadne narzędzia się chyba nie sprawdzają... 😒
O ile narzędzia są ostre to bez problemu idzie skrawać (no chyba że to pa6 wytłaczane bo to potrafi i na ostrym narzędziu czasem się podsmażyć :P)
A co do utrzymania ciaśniejszych tolerancji... To jest to dość ciężki temat. A robię w tworzywach już od kilku lat :P
Robak to fachowo się chyba nazywa "wkręt dociskowy". A ja bym chciał wiedzieć jak zrobić do haasa lineroogranicznik (😅) takie cudo, żeby mieć powtarzalność długości dla długich prętów.
(co do pytania o G73 z wczoraj to nie mam ani rysunku [żona chciała nóżki do szafki i chciałem tak na oko coś wytoczyć, żeby było ładne] a programu tym bardziej bo tak jak pisałem nie ogarniam jego składni - D to ilość przejść zamiast grubości warstwy? 🙄, pisałem już kiedyś, że jestem amatorem 😅)
D to ilość przejść (bez kropki) a I oraz K to całkowity naddatek do zebrania. Ale korzystając z G71 w typie 2 też można spokojnie wykonać obróbkę zgrubną profilu niemonotonicznego - o tym był film ;]
Co do powtarzalności na długich prętach - zderzak rozwierny w drawtubie przy tej samej średnicy pręta daje powtarzalność w 0.1, żeby uzyskać lepszą trzeba ciągnąć rurę już z uchwytu i na jej końcu robić zderzak z gwintem. Kiedyś może taki wykonam i pokażę jak to może działać ;]
@@Jszyndlar-CNC_Krok_po_Kroku Czekam 😁😎 G71 w typie 2?
@@Michal_Sobierajski Ano, do profili niemonotonicznych. ua-cam.com/video/owWYbv_8YbI/v-deo.html
A nie prościej to było zrobić na tokarce? z chłodzeniem aby materiał się nie topił.
Gdybym tylko miał luźną tokarkę do uzbrojenia ;] Nakamura była w trakcie działań, a ST20 niestety zajęta przez podłączanie robotyzacji
I do takich prac tokarka konwencjonalna to złoto.
👌
Linery z Haasa są absurdalnie drogie. I zrobione tak na 30% :). Dużo lepiej zrobić to sobie samemu.
Wiadomo, że samemu będzie taniej. Pytanie, czy przez ten czas maszyna nie zarobi więcej robiąc produkcję ;)