Made in China - mit nem tanultunk meg a kínai fejlődési modellből?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 15 жов 2024
  • Miközben Magyarország évente körülbelül 1,4%-os növekedést tud felmutatni, addig Kína az elmúlt harminc évben folyamatosan évi közel 10%-os növekedést ért el, azaz hétévente gyakorlatilag megduplázta a gazdaságát és ezzel a világtörténelem egyik legnagyobb vagyonfelhalmozását hajtotta végre. Miből áll ez a növekedés, hogyan indult be, milyen új irányok fele mozdul el és mi mindezen folyamatokban az állam szerepe? Meg van-e Magyarországon a megfelelő emberállomány, intézményrendszer, finanszírozás Kína tanulmányozására? Kommunizmusról, kapitalizmusról, fejlesztési modellekről, keleti és nyugati gondolkodásmódról beszélget Pogátsa Zoltán, az Új Egyenlőség főszerkesztője Szunomár Ágnessel, az MTA KRTK Világgazdasági Intézet kutatójával, és Matura Tamással, a Budapesti Corvinus Egyetem Kína kutatójával.

КОМЕНТАРІ • 13

  • @dorottyaholczer8956
    @dorottyaholczer8956 5 років тому +4

    Tökéletes információk!!köszönöm

  • @mzx71
    @mzx71 7 років тому +4

    Nagyon szinvonalas beszelgetes. Meg sok ilyet ;) Ezer koszonet erte!

  • @mihalyhurguly1778
    @mihalyhurguly1778 7 років тому +6

    Ez olyan mélységű betekintést engedett Kínai fejlődésbe , és annak megértésébe , amit eddig semmilyen anyagból (főleg nem cikkekből) nem tapasztaltam , Köszönöm !

  • @ricsibics7901
    @ricsibics7901 6 років тому +3

    nagyon jó volt! köszönöm

  • @ferencagardi1756
    @ferencagardi1756 5 років тому +2

    Itt még 20170616 azt mondták éppen csak halad Kína. Ma hol tartunk?
    Ha amerikaí nem fékezi hol tartana már?!

  • @antalneremenyi8323
    @antalneremenyi8323 6 років тому

    Koszonom a beszelgetest , nagy elmenyt nyujtott .

  • @toncsi87
    @toncsi87 7 років тому +9

    Nagyon tartalmas és színvonalas beszélgetés. Kínában töltök egy évet, és a benyomásaim teljesen egybevágóak az elmondottakkal.

    • @toncsi87
      @toncsi87 7 років тому +2

      Nagyjából mindennel, amit a két kutató elmondott, így a kiemelt példákkal is. Igen, egyértelmű a lakosság vidékről nagyvárosokba áramlása, ahogy a világon szinte mindenhol, és Kínában ez egy elég dinamikus folyamat, ha valami a "stratégia" része, akkor általában azt hatékonyan meg is valósítják. Igen, a légszennyezés mértéke, egyes területeken és bizonyos időszakokban, nagyon magas a mai Európai viszonyokhoz képest.
      Tény, hogy bármilyen emberi közösségben komoly feladat az egyéni érdekek összehangolása, gondoljuk bele akkor, hogy mekkora kihívás ez közel 1.4 milliárd ember esetén (és ehhez jönnek még hozzá a jövő generációi). Mindenkinek egyaránt kielégíteni az igényeit valószínűleg képtelenség, de azt hiszem a kínai vezetés alapvetően a közösség, a kínai "nép" javát kívánja szolgálni. Az emberek döntő többségének - modern szemlélet szerinti -életszinvonala folyamatosan emelkedik. Úgy tűnik, hogy az emberek, márcsak emiatt is, többnyire hisznek a vezetőikben. Nyilván vannak lázadó hangok, például aktivisták. Ez az össznépesség töredéke lehet mindössze, és erről inkább a nyugati médiából értesülhetünk, az utcán ritkán jönnek szembe, de ők is sokszor konkrét ügyek mellett, és egész más ellen lépnek fel, mint konkrétan a választási rendszer.
      Úgy tűnik, hogy a nyugati demokráciákban is sok esetben egyre inkább formalitás csak a szabad választás, és nagyon messze áll a valódi néphatalomtól.
      Sok tartalmi kérdésben viszont - mint például, hogy milyen értékek mentén oktatnak az iskolákban - Kína nagyon is demokratikus irányba mozdul.

    • @skojigoquist9288
      @skojigoquist9288 5 років тому +1

      Tudnal irni egy blogot errol?

  • @MrKataklysm
    @MrKataklysm 7 років тому +2

    Nem igazán világos számomra, hogy mit jelent az organikus fejlődés ebben a kontextusban.

  • @Szoty3
    @Szoty3 8 місяців тому

    Mindig érdekes sok év után visszanézni ezeket és azt tapasztalni, hogy Kína továbbra is szárnyal, eközben itthon még inkább ráállnak az összeszerelő-ország stratégiára.